Masopustní koblihy — recept do každé rodiny

Když se přiblíží konec masopustního období, německé i rakouské pekárny a obchody s potravinami zaplaví koblihy. Velké, zcela nepřehlédnutelné množství koblih. Jsou to koblihy nadýchané jako vánek a když se do nich pořádně zakousnete, můžete se spolehnout, že vám na tváři skončí poprašek vanilkového cukru.

Koblihy a masopust

Trochu mě mrzí, že v Česku tohle koblihové veselí tak trochu chybí. Koblihy si můžeme kdekoli koupit celý rok a jejich masopustní kampaň vlastně neexistuje. Přitom koblihy dřív patřily k masopustu stejně jako koláče k posvícení, tak moc, že se — jak píše Marie Úlehlová-Tilschová — masopustu přezdívalo karneval z Koblihovic a slovo kobližný znamenalo labužnický až prostopášný. Včetně kobližné ženy.

A tak si říkám: pojďte se mnou obsadit aspoň kousek Česka masopustními koblihami. Vím, že vás sem chodí strašně moc (občas sleduji statistiky návštěvnosti, takže se přede mnou neschováte) a že to vydá na hodně koblih, když se do nich pustíme. Pojďme společně masopustu vrátit koblihy. Zaplavme své blízké a známé touhle sladkou dobrotou a ukažme zbývajícímu světu, který se už nevejde k našim stolům, aspoň fotku.

Stačí k tomu půl kila mouky, tři vajíčka, trocha droždí a několik málo dalších surovin. Můžete si u toho notovat Já koblížek, koblížek, na másle smažený, protože potom kynuté těsto podstatně lépe kyne.

Jak udělat dobré koblihy

Dobrá kobliha by měla být nadýchaná jako pírko, zlatá na povrchu a se světlým kroužkem kolem dokola, sladká a třeba i naplněná zavařeninou. Aby to nebyly jen čáry máry, abyste se nemuseli spoléhat na správnou fázi měsíce a na básničku o koblížku, ukážu vám, jak na koblihy, aby se zaručeně povedly kdykoliv.

Koblížky

Parametry úspěchu jsou tentokrát tyhle:

  1. dobrá mouka
  2. důkladné zpracování těsta
  3. neošizené smažení

Ad. 1. Jakou mouku na koblihy?

Zásadní otázka vyžaduje zásadní odpověď. Ze všech druhů mouky se mi nejvíc osvědčila dobrá, kvaitní hladká. Na hrubou rovnou zapomeňte, a pokud váháte nad polohrubou nebo jinou zrovna doma nemáte, klidně ji použijte taky.

Nejlepší, nejnadýchanější koblihy však docílíte z mouky hladké. Dobře se zpracovává a dobře kyne. Souhlasí s tím cukrářské učebnice i přední česká cukrářka Pavlína Berzsiová.

Chcete-li nějaké snadno zapamatovatelné pravidlo, pak si klidně říkejte, že hrubá mouka patří do jídla, které se vaří (třeba knedlíky), hladká do jídla, které se smaží (dnešní koblihy).

Ad 2. Těsto na koblihy

Nejspíš dobře víte, že na koblihy se bere kynuté těsto.

Pokud s kynutým těstem teprve začínáte laškovat, nebo se ho bojíte, nebo vás neposlouchá, čtěte ze všeho nejdřív článek o tom, Jak nezabít kynuté těsto, a pak se sem vraťte.

I když jsou koblihy kynuté, přesto se na ně bere trošku zvláštně připravené kynuté těsto. Přijde do něj totiž nejen kvásek jako do kteréhokoli jiného kynutého těsta, ale taky máslo utřené s cukrem a žloutky. Jelikož se o nadýchanost stejně postarají hlavně kvasnice, nemusíte si s tím třením zas tak dělat hlavu, ono to dopadne, i kdybyste máslo rozpustili a přimíchali do těsta se zbytkem surovin. Čili třete, ale nijak zvlášť se s tím nestresujte.

To nejdůležitější teprve přijde: koblihy chtějí sádlo. Lidské sádlo. Měli byste ho trochu vypotit, když těsto zpracováváte. Jinými slovy, buď si to odpracujete vy, nebo elektrický hnětač, ale jeden z vás rozhodně nebude u hnětení těsta zahálet. Dokud nebudete mít těsto hladké a hebké, ani se neodvažujte přestat.

Hnětení těsta na koblihy

Ad 3. Smažení koblih

Pokud vaše koblihy nebudou plavat v tuku, ale sedět na dně hrnce, neudělá se jim světlý kroužek po obvodu. Začněte s litrem oleje ve středně velkém kastrůlku, to by mělo být tak akorát oleje na celou dávku.

Když olej rozehřejete moc, koblihy budou hnědnout velmi rychle, bude jim stačit půl minuty nebo méně po jedné straně a stejný čas po straně druhé. Přesto, jakmile je usmažíte i po druhé straně a vyndáte, nemusíte mít strach, že by nebyly prosmažené skrz naskrz. I rychlý průlet tukem jim stačí.

Příliš chladný olej však nezpůsobí, že se nafouknou. Takže klidně začněte víc zprudka a pak postupně ubírejte na žáru plotýnky, až budete spokojeni s barvou a celkovým vzhledem. Pak si to někam poznamenejte pro příště.

Rum, který se přidává do těsta, souvisí se smažením: jednak těsto kypří, a pak taky způsobuje, že tolik nenasákne olejem.

Koblihy smažení

Staré kuchařské knihy doporučují ke smažení sádlo nebo přepuštěné máslo, ale můžu vás ujistit, že smažené v oleji jsou taky velmi jedlé.

A teď jedna koblihová finta. Nebo spíš dvě finty v jedné. Vykynuté koblihy vkládejte do horkého oleje horní stranou dolů. Horní strana by měla být ta, která se bude smažit jako první. Netuším, proč to tak je, nejspíš kvůli hezčímu tvaru.

Jakmile plave kobliha v tuku (nebo dvě či tři koblihy, podle toho, kolik se vám jich vejde do hrnce), zakryjte hrnec pokličkou a nechte tak aspoň deset vteřin, nebo do té doby, než budou koblihy usmažená dozlatova. Pak odklopte, obraťte koblihy na druhou stranu a dosmažte, tentokrát už nezakryté.

Jak naplnit koblihy

Jsou dvě cesty, jak dostat sladkou zavařeninu dovnitř koblihy a dát jí tak její sladkou duši.

Buď můžete vykynuté těsto rozválet víc na tenko, vykrájet kolečka a na polovinu koleček lžící rozdělit zavařeninu. Druhou polovinu koleček pevně přitisknete přes tu první a o něco menším vykrajovátkem znovu vykrojíte, takže se obě vrstvy ještě lépe spojí.

Anebo vyválíte těsto silnější, vykrojíte, a smažíte neplněné. Po usmažení a zchladnutí uděláte z boku do koblihy dírku (buď plnícím nástavcem zdobícího sáčku, nebo třeba obrácenou stranou lžíce) a cukrářským sáčkem dovnitř vstříknete trochu džemu.

Volím tu druhou možnost — ze zcela praktických důvodů. Jednak je to rychlejší na přípravu, a pak se taky nemůže stát, že trocha džemu nějakou skulinkou vyteče do horkého oleje, okamžitě tam zkaramelizuje a udělá ošklivé černé tečky na povrchu koblih, které se budou smažit v dalších dávkách.

Jak naplnit koblihy

Co se zbylým, vykrájeným těstem?

Po prvním kole vykrajování můžete odřezky těsta znovu prohníst, rozválet a vykrájet. Potřetí bych to ale už nedělala, dostane se do něj zbytečně mnoho mouky a ztratí nadýchanost. Místo toho si z něj uválejte válečky a smotejte je, jak je libo, na pletýnky nebo na uzlíky. Smažit je můžete úplně stejně jako koblihy.

Jak vykrajovat koblihy

Koblihy kynutí

Dnešní recept vydá zhruba na dvacet koblížků, záleží, jak velké je budete vykrajovat.

Ale pamatujte, že je jedno, kolik jich usmažíte, vždycky byste si s chutí ještě jednu další dali, kdyby nějaká byla.

Koblihy

Množství: asi 20 koblih

Koblihy

Suroviny

  • 500 g hladké mouky
  • 35 g droždí
  • 3 žloutky
  • 250 ml vlažného mléka
  • 50 g másla
  • 50 g cukru krupice
  • 3 lžíce rumu
  • špetka soli
  • trocha čerstvě nastrouhané citronové kůry (nemusí být)
  • 1 litr oleje na smažení

Postup

  1. Droždí rozetřete v malé misce se lžičkou cukru na tekutou kaši – ač se to zdá nemožné, po chvíli míchání lžičkou takové konzistence skutečně dosáhnete. Přilijte polovinu vlažného mléka, přisypte lžíci mouky, ještě jednou krátce vše promíchejte, zakryjte utěrkou nebo ubrouskem a nechte deset minut stát na stole při běžné pokojové teplotě. Až se po chvíli vrátíte, kvásek by měl mít krásnou hustou pěnu – pokud ne, zkuste ještě chvíli počkat. Neuvidíte-li ani potom žádnou aktivitu, začněte znovu s novým droždím.
  2. Máslo rozetřete vařečkou, přidejte zbytek cukru a ještě pár minut míchejte, až vše zesvětlá a nezřetelně nabude na objemu. Do máslové pěny dobře vmíchejte žloutky, rum, osolte a ochuťte citronovou kůrou.
  3. Mouku smíchejte s kváskem a utřeným máslem. Po částech přilévejte zbytek mléka a stále pracujte vařečkou – a v této činnosti vytrvejte ještě i poté, co do těsta zmizí i poslední zbytek mouky a poslední kapka mléka. Míchejte, nadzvedávejte, propracovávejte, až dostanete hladké, nepříliš lepivé, sametově hebké a vláčné těsto, na kterém se občas utvoří puchýřek z uvězněných vzduchových bublin. Až tehdy můžete odložit vařečku, láskyplně zakrýt celou mísu čistou a suchou utěrkou a ponechat její obsah, aby se v tichosti a v teple zdvojnásobil – trvá to asi tři čtvrtě hodiny až hodinu a půl. Pokud máte robota, který zvládne hnětení, máte to podstatně snažší. Nechte ho propracovat těsto asi 10 minut, až bude hladké.
  4. Vykynuté těsto vyklopte na pracovní plochu, kterou jste předem posypali trochou mouky. Těsto je celkem lepivé, protože je poměrně vlhké (to ho drží po usmažení nadýchané). Rukama ho splácněte a válečkem rozválejte na placku silnou necelé dva centimetry. Vezměte si k ruce vykrajovátko na koblihy nebo obyčejnou skleničku a vykrájejte z plátu kolečka. Nemusíte to s jejich velikostí nijak přehánět, stačí průměr kolem 6 cm, při smažení se koblihy dost zvětší. Ze zbylého těsta znovu vyválejte nový plát a zopakujte si vykrajování. Pak všechna kolečka narovnejte vedle sebe do několika řad na pomoučněný podklad, zakryjte je utěrkou a znovu nechte asi 20 minut podruhé kynout. Kynutému těstu důkladný odpočinek velmi svědčí (a vy ho možná oceníte také).
  5. V tom nejširším a zároveň nepříliš vysokém kastrolu, který najdete, rozehřejte olej, měly by ho být na výšku asi dva centimetry. Koblihy v něm totiž při smažení musí plavat a nedotýkat se dna. Jakmile máte pocit, že je olej dost horký, zkuste do něj ponořit první koblížek, případně útržek zbylého těsta. Pokud se hned začne smažit a tančit v bublinkách, můžete pokračovat s dalšími kousky, co se jich do hrnce v jedné vrstvě vejde. Pak vše rychle přiklopte poklicí a chvíli vyčkávejte. Díky páře, kterou s pomocí poklice uvězníte v hrnci, koblihy krásně vyběhnout. Smažte jednu nebo dvě minuty, dokud na spodní straně koblížky nezezlátnou, pak odstraňte poklici, všechny otočte a – tentokrát už nepřikryté – je dosmažte i po druhé straně.
  6. Vyndejte je na talíř vyložený papírovou utěrkou, která ochotně nasaje odkapávající tuk, a pokračujte stejným způsobem i se zbytkem koleček z těsta.
  7. Vezměte cukrářskou plničku s obyčejným rovným a dost širokým nástavcem a marmeládu do středu všech koblížků vstříkněte. Případně koblížky z boku něčím propíchněte a cukrářským sáčkem bez nástavce je snadno naplňte. Anebo můžete koblížky s marmeládovou náplní rovnou smažit, v tom případě vyválejte plát o něco tenčí, na polovinu vykrájených koleček dejte po lžičce marmelády a přiklopte zbývajícími kolečky. Velmi pečlivě přitiskněte k sobě okraje a nechte příslušnou dobu dokynout.
  8. Hotové koblížky poprašte moučkovým cukrem, narovnejte je do mísy, svolejte jedlíky a společně je snězte ještě ten den. I Saturnin přece dobře věděl, že druhý den se hodí nanejvýš jako uspokojivý materiál pro disciplínu hod koblihou na kohokoli.

 
 
Otázka na vás všechny, kdo jste dočetli až sem: berete koblihy jako bezpodmínečnou součást masopustu a dopřáváte si je touto dobou každoročně?

PS. Následující tlačítka jsou na sdílení, kdybyste chtěli někoho dalšího naučit smažit masopustní koblihy.

Zapojte se do diskuze

  1. Milada Kindl says:

    Super recept! Odkládám pro vnučku. Škoda jen, že nemužu posunout dceři, která je vitariánka i s přítelem. Těším se na další recepty, snad tam bude i něco pro diabetiky. Milada.

    1. Milado, díky, posílám dodatečné pozdravy vnučce! Pro diabetiky vařit neumím, nejsem na to odborník, ale snad tu objevíš pár receptů, které odpovídají požadavkům na tuhle dietu.

  2. Dobrý den, Flo, vezmu to popořádku…
    V „Sama doma“ jste se moc líbila, představil jsem Vás mé ženě, která děkuje zejména za nasměrování ke kuskusu. Apropó, víte, jak chutná kuskus, drobátko zakápnutý javorovým sirupem, s tvarohem či jogurtem – u mne nízkotukovými?
    Pokušení stran koblih odolám, nesmí mí na stůl, i když před lety jsem se po nich mohl, ani ne tak utlouct, spíše umlátit. Dělala je vynikající, jednak moje maminka, blahé paměti a pak tchyně mého nejstaršího syna, odbornice na polskou kuchyni. Dostávám se pod devadesát kilo a k nápravě stravovacích hříchů mi ještě nejméně minus pět schází – pak to musím udržet, JOJO efekt hrozí…
    Takže-APAGE SATANAS-recept zaznamenám pro zbytek rodiny, který si to a/může dovolit b/na nějakém kilu mu nezáleží…
    Přeji hezký den, chystám se na 7 dkg roštěnku na pórku a třiapůl bramboru, k tomu se snad ani nedá přát dobré chuti, žeáno?

    1. Jaroslave, to je pro mě zcela nová kombinace s tím kuskusem, takže přiznávám — nevím, jak to chutná, ale píšu si to na seznam.

      Stejně tak si znamenám „…ani ne tak utlouct, spíše umlátit…“ do jiného zápisníku. Tam zase mám spoustu krásných hlášek, které mě baví volbou slov a inspirují k podobným počinům.

      Pozdravy vaší ženě, těší mě, že jste nás seznámil 🙂 Dobrou chuť vám stejně popřeju, i když jste na sebe tak přísný!

      Flo.

  3. Irena Dvořáčková says:

    Ahoj Flo, trošku sme ta predbehli, boli u nás v nedelu – tatik si pri miesení narovnával boľavý chrbát …..ja by som tu hrubú prácu šupla pečke a nakoniec dodala trošku ľudského tepla a lásky ….bez tej sa nevydaria, tvrdila moja milovaná babička a my sme vždy rýchlo misu prikrývali aby nám šišky neuleteli – po východniarsky „kreple“ také boli ľahúčke….mamine kysnuté cesto spievalo, naše „ujde“ aj výrobky z neho…kam netuším
    ked boli naše dcéry malé z okrajkov vyrábali hotové umelecké diela ale ako dospelé sa ku kysnutému cestu zatial nepribližujú – vraj istota je istota ..recept prepošlem možno sa ujme…my totiž varíme a pečieme štýlom „zober múku, pridaj….“ koľko? primerane
    Teším sa na další recept a zdravím
    Irena

    1. Irenko, to jsou krásné vzpomínky a zážitky, díky za ně. Já bych taky nejraději vařila stylem „zober múku, pridaj primerane,“ ale kdo by to po mně četl? 🙂 Ono to chvíli trvá, než se do toho stavu člověk dostane. Do té doby ať žijí přesně dávkované recepty 🙂 Pozdravy dcerám, Flo.

  4. Lenka says:

    Vypadá to krásně. Jen s tím smažením mám trochu problém, doma mi kvůli tomu nechce přítel koblihy jíst, že mu je po nich špatně. Bylo by možné koblihy nesmažit ale dát je do trouby a popřípadě ten postup trochu rozepsat?

    1. Leni, nevidím důvod, proč by se tohle těsto nemělo dát upéct, dopřála bych mu 180 stupňů, čas těžko odhadnout, prostě až zezlátnou, zřejmě to bude kolem 10-12 minut. Ale nebude to chutnat jako koblihy, takže je otázka, proč to vlastně zkoušet. I těsto na vařený knedlík se dá upéct, jenomže pak vznikne něco jako bageta.

      Zastávám názor, že k pečení má člověk brát recepty, které jsou odladěné na pečení, a na smažení zase recepty, které se mají smažit. Všechno má své zákonitosti, které přestanou platit, jakmile se jim vezmou počáteční podmínky, pro které vlastně vznikly.

  5. Tak na koblihy jsem si zatím netroufla, ale tohle mě hodně nalákalo :-), dávám si do svého to-do-listu na tenhle měsíc!

    1. Michelle, to dáš! Teď ses k tomu veřejně upsala, takže se nezapomeň stavit pochlubit, jak to dopadlo. Doporučuju dvakrát předem přečíst recept, držet se ho a půjde to samo, uvidíš.

  6. Ahoj Flo, nenazvala bych se zrovna zkušenou kuchařkou, ale kynuté těsto zvládám. Vyzkouším, jestli docílím těch včerejších koblih. Jako momentálně kojící matka nebudu trápit dítě čerstvýma a snad mi rodina nechá nějaký kousek:-) Pěkný den a díky za tyhle rady! Eva

    1. No to nevím, jestli se dnešní recept dá použít na výrobu mísy včerejších koblih 🙂 Zatím nikdo nic takového nedokázal, koblihy mají vysokou úmrtnost. Ale všimla jsem si jedné zajímavé věci – zatímco teplé kynuté pečivo mi vadí, tak sníst smaženou teplou koblihu se obešlo bez následků. Netuším, co si o tom mám myslet, teda kromě toho, že nemám žádnou pevnou vůli. Ale je fakt, že na kojeném dítěti bych to netestovala. Kdo to pak má tišit a chovat, že 🙂 Pozdravy rodině! Flo.

  7. tornado-lou says:

    Tak do tohohle nejdu. 1) jsem srab a predstava hrnce s litrem oleje me desi. Ale o to nic, manzel by se nebal. Ale 2) co pak s tema koblihama???? Kluci jsou na to mali, nedovolim jim vic nez jednu a kdybysme meli ve dvou dospelych zvladnout 18koblih, zle by se nam vedlo. Cili recept odkladam na dobu, kdy budou moji extremne zravi synci trochu vetsi. Pak hadam s misou koblih nebude problem.

    1. Tornádo-lou, na poloviční dávku se to ještě přepočítat dá, ale do čtvrtinové bych se už nepouštěla. Jedině rozdat. Ale jednou si vzpomeneš, až ti ani ta mísa nebude stačit! 🙂 Flo.

  8. Klara says:

    Na koblizky se chystam, tradice by se mely dodrzovat.

  9. Klara says:

    Sakrys, zase mi to blbne a zobrazuje se pouze prvni veta z meho dloooouheho komentare.

    1. Klárko, tak to mě mrzí, ale ani v systému jsem bohužel žádné pozůstatky toho dlouhého komentáře nenašla 🙁

  10. Lenka says:

    A ještě jeden dotaz – nechystáte nějaký videorecept? Pro mě je názorná ukázka s komentářem ještě o 100% lepší než jen napsané na papíře 🙂

    1. Leni, původně jsem chtěla udělat tyhle koblihy jako videorecept, ale protože se to všechno teprve učím a strašně dlouho mi to trvá, potřebuju na přípravu videa jeden celý den a ten mi tentokrát z diáře vypadl, něco jiného nakonec dostalo přednost. Ale určitě video plánuju, zhruba jedno měsíčně. Víc zatím asi bez pomoci nedám, pak už by to chtělo kameramana a celý štáb 🙂

  11. Iveta says:

    Ahoj, milá Flo!
    Tvoje koblihy, po našom šišky, vyzerajú nádherne. Si veľmi šikovná, to viem už istý čas. Mysleli sme na prípravu koblih v rovnaký čas, včera som to aj spomínala pri tvojom statuse na Fb:-), keď som ho čítala, cesto mi práve kyslo.
    K písaniu článku o príprave šišiek som sa dostala až neskoro v noci, po vyvetraní a uprataní kuchyne. A vieš, že máme veľmi podobný recept? Skoro všetky tebou spomenuté vychytávky používam aj ja, som rada, že mi ich potvrdzuješ:-) Dovoľujem si pridať link na môj blog, sú tam moje včerajšie šišky s trocha jednoduchším postupom, aký más ty. Takže u mňa platí tá tvoja „včerejší mísa koblih“ na 100% :-)) http://cookulienka.blogspot.ch/2015/02/fasiangy-bez-tradicnych-sisiek.html

    1. Iveto, super, krásný článek, díky za další rady. Jsem ráda, že v tom nejsem s tou včerejší mísou koblih sama 🙂

  12. Klara says:

    Babicka je delavala tak, ze uprostred koblizku udelala naprstkem dirku a jedli jsme je nikoliv s marmeladou, ale bilkovym snehem, dobrota. Delavame i milosti, ale koblihy jsou koblihy.

    1. Klárko, koblihy s bílkovým sněhem? To zní hrozně svůdně. Byly ještě zapékané? Nebo ten sníh byl vařený? Nevíš?

    2. Klara says:

      Nene, zapekane nebyly, babicka ten snih slehavala nad parou a v jedne mise pak podavala koblizky a v druhe byl ten snih a my jsme si ho lzici nakydli na koblizek a bylo to strasne dobre. A protoze to delavala opravdu jen v tomto fasankovem obdobi, tak jsem se na to tesila cely rok.

  13. Samozřejmě, že koblihy nesmí chybět na Masopust, osvědčily se mi majonézové a pak rychlovky – jogurtové. Obojí moc dobré a druhého dne se nedočkají

    1. Hani, majonézové a jogurtové? Jak se to dělá?

  14. Ahoj Flo, zdravím a jsem teprve začátečnice na tvém blogu a zrovna mi padlo do noty kynuté těsto! Jsem už větší dorostenka a na kynuté těsto jsem si ještě netrufla. Také se pokusím z poloviční dávky. Začala jsem cvičit, plavat a hubnout do plavek……celá dávka je pro mne velká, se zbytkem se podělím. Zdraví Svatka

    1. Svatko, tak to mě těší, že jsem se trefila. O šťastný osud koblih se nebojím 🙂

  15. Alena Tichá says:

    Ahoj Flo, koblihy miluji, nejlepší byly,které dělala moje mamka bohužel už tu není, doma je také smažím ale nejsou jako od maminky.Jsem tak ujetá :D, že si je i kupuji ke svačině v práci. Ze zbytku těsta dělám šišky- do těsta dám namočené hrozinky v rumu a vyválím šišky ,které také pak smažím na oleji.Zkoušela jsem i koblihy pečené v troubě peče se na 170 stupnů asi 13 min -dám sem odkaz- špatné nebyly ale smažené jsou smažené přesně jak jsi psala. Takže se loučím s pozdravem koblihám zdar :D:D:D

    1. Alena Tichá says:

      zapomněla jsem ten odkaz to proto že už zase myslím na koblihy
      http://varecha.pravda.sk/recepty/domace-sisky-nesmazene-fotorecept/19011-recept.html

    2. Koblihám zdar! Ty šišky s rozinkama zní skvěle, díky 🙂

  16. Irena Dvořáčková says:

    Flo bielkovú penu sme robievali aj my doma a hlavne v lete s čerstvým ovocím – dnes mixujem- vtedy sme s vidličkou popučili. Zapekat netreba a dobrota to teda je ……
    sakriš …. práve začínam chudnút
    Irena

  17. Denisa Csenkey says:

    Zdravím Flo 🙂
    Čítať si recept na šišky-koblihy o 21:15 …hmm… dosť zvláštny pocit. Slinky mi tečú 🙂
    Ešte som ich sama nerobila, vždy len s mamou (ona robila cesto a ja som ich piekla a cukrila), ale všetko raz príde.

    V poslednom období som eliminovala zo zdravotných dôvodov bielu múku, jem len výrobky zo špaldovej múky. Rada by som sa spýtala, čo sa stane, ak vymením klasickú múku za špaldovú? Viem, že cesto má inú konzistenciu, len či s tým nemáte náhodou skúsenosti. Ďakujem.
    Každému novému receptu sa teším a aj keď momentálne nemám pre koho vyvárať a vypekať, verím že to príde a všetky nové recepty čoskoro zužitkuje. 🙂
    Deni

    1. Deniso, problém s jakoukoli jinou moukou je ten, že má méně lepku a těsto pak kvůli tomu pořádně nevykyne. S tou špaldovou by to možná ještě trochu mohlo vyjít, ale nezaručuju, nezkoušela jsem. Flo.

  18. Marta says:

    Milá Flo.
    Od minulých Vánoc s úspěchem vařím podle Kuchařky pro dceru a včera jsem si hrdě domů přinesla i tu snídaňovo-dopolední. Tak jsem hned dnes ráno snídala ovesnou kaši, a když jsem se po večeři chystala na nějaké vitamíny, při pohledu na pomeranč mi bylo jasné, že musím vyzkoušet ten citrusový salát! Sice bez granátového jablka, ale trocha semínek se tam taky pěkně vyjímala.. 🙂
    Koblihy jsou výzva, zařadím si je do víkendového plánu, někam půl dne před návštevu kamarádky, tak jsem zvědavá.

    1. Prima, gratuluju k novému přírůstku do sbírky 🙂 Budu se těšit na zprávu, jak se koblihy povedly a jak ti kamarádka nic nenechala. Flo.

  19. Mirka says:

    Dobry den, kam potom vylevate ten olej?

    1. Mirko, nechávám ho vychladnout, pak scedím a uložím do lednice na příští smažení. Když už je starý a tmavý, zneškodním vodou a saponátem a vyliju do záchodu.

    2. Mirka says:

      Dekuji!

  20. Marcela says:

    Ahoj Flo:)
    tak koblihy jsou hotové, byla to výzva,dělala jsem je asi po 15 letech. Nechtělo se mi do nich tak dlouho, kvůli pracnosti – vykrajování ap… Tak jsem zkusila metodu, jako dělám buchty – vykrajovala jsem lžící kousky těsta, naplnila makovou (ano makovou – to my nejradši) náplní, uzavřela a rukou dotvarovala na placato, aby to vypadalo jako kobliha, nechala odpočinout a šup s nimi do olejové lázně. Jediný rozdíl od klasicky vykrajovaných je ten, že nejsou tak pravidelně kulaté a stejně velké, ale na chuti jim to ovšem neubralo. Přidala bych fotku, ale to je na mě moc velká alchymie s počítačem.
    Zdraví Marcela

    1. Marcelko, i tak děkuju za fotku zaslanou e-mailem, já jsem si ty vykrajované koblihy nedovedla představit 🙂

  21. Něco mimo koblih…
    Mám opět doma ČD pro Vás, recept na peciválky , byť nemám kořeny na Vysočině, jsem si přečetl a připomenul si doby, kdy je dělala na Valašsku moje máma. Holt, i zde je to kraj brambor- zemňáků a trnkových povidel, otcové zastávají názor, že lepší „je prohnat trnky trubkama a udělat z nich slivovicu“.
    Spolupřispivatelkám doporučuji – sežeňte si výše uvedený ajznboňácký magazín – je i na internetu- a rozšiřte si obzor o další recepty naší Flo…

    1. Škoda té vaší diety, mohly být peciválky 🙂

  22. Milá Flo,
    toto je recept od mé mamky na „koblihy s čepicí“… 🙂
    Koblihy s „čepicí“
    500 g hl. mouky
    30 g cukr moučka
    30 g Perla (máslo)
    3 žloutky
    30 g droždí
    3 lžíce rumu
    3 dl vlahého mléka
    Nejdřív připravit kvásek.
    Žloutky utřít s máslem a cukrem i rumem.
    Přidat mouku, kvásek, zadělat těsto.
    Těsto zakrýt utěrkou; na teplém místě nechat kynout.
    Poté těsto rozválet na pomoučeném vále na plát asi 1 cm vysoký – formičkou vykrájet kolečka (průměr do 5 cm).
    Koblížky ještě nechat kynout na vále pod utěrkou (ca 2krát 15 minut); v mezičase otočit!
    Při kladení koblížků do oleje udělat do „spodní“ části prstem důlek, a důlkem dolů dát smažit.
    Na oleji smažit po obou stranách na mírném plameni, bez pokličky.
    Sníh (svařený „na nit“)
    – 4 bílky + 80 g cukr moučka
    – 8 lžic vody + 160 g cukr krupice
    Z bílků a cukru moučky ušlehat pevný sníh.
    Přitom zahřívat vodu s cukrem krupicí na mírném plamínku, než je svařený „na nit“ (trvá to přibližně 5 – 7 minut).
    Žhavou hmotu hned přilít za stálého šlehání do sněhu – při dalším šlehání ještě zvětší svůj objem a zhoustne.
    Sníh naplnit do kuchařského pytlíku na sníh a důlek dvakrát sněhem obkroužit, nechat zatuhnout a nakonec důlek naplnit marmeládou až po okraj „čepice“.

    1. Teda, děkuju! Zní to parádně. Takový vyšší level pro koblihy. Tak příště. Budu podávat s velkou dávkou pohybu k tomu.

  23. Ahoj milá Flo,
    Včera jsem se dala do smažení koblížků, které jsem snad 20 let nedělala.
    Tvůj recept se mě líbí.Šlo to dobře a koblížky byly moc dobré,byly hned pryč.
    Moc děkuji.Fotku jsem poslala na Tvůj profil na facebook moc se těším na příště.

    1. Jitko, tak to nemá chybu. Už jsem tvou fotku přidala do facebookového koblihového alba, pěkně k ostatním 🙂

  24. Jiřina says:

    Milá Flo,

    děkuji za každý příspěvek, koblihy mě docela dojaly. Kmotřička je pekla na masopust vždycky a i jinak během zimy. Děti mají prázdniny, syn dělá už dávno lepší kynuté těsto než já, tak poprosím, jestli by napekl.
    Dolů tou stranou, ke které mohl při kynutí vzduch se dává kobliha asi proto, aby i na té druhé straně mohly kvasnice ještě chvilku pracovat? Stejně vařím i knedlíky, do vody tou stranou, která byla nahoře, no ale je dost možné, že je to úplně jinak.

    Díky za koblihové připomenutí a těším se na pokračování- ji

    1. Jiřinko, podle mě se dávají do oleje horní stranou proto, že pak mají hezčí tvar a líp se nafouknou. Ona ta horní strana už je trochu oschlá, třeba to má nějaký vliv.

  25. Bohunka says:

    Milá Flo,
    nejprve přeji krásné ráno. Koblihy měli takový úspěch, že se v pátek opakují 🙂 mnohokrát děkuji za bezvadný recept…

    Měla bych na Tebe prosbu. Můj syn bude mít za dva týdny 1 narozeniny, a já se Tě chtěla zeptat zda nemáš nějaký dobrý recept na dort pro děti….?

    Jinak já jsem nesmírně vděčná za Tvuj blog….super rady, recepty….JEN TAK DÁL 🙂

    Zdravim z Třebenic

    1. Bohunko, recept na základní dort z piškotového těsta je v Kuchařce pro dceru, máš ji? Dá se naplnit ledasčím, podle toho, co mají děti rády.

  26. reny.b says:

    také jsem zkusila. výsledek: mísa ožehnutých dělových koulí, tři prsty osmažené dorůžova a odpad ucpaný olejem… koblihy jsou prostě výzva. tak zase za rok.

    1. Jak se ti to všechno prosím tě povedlo?

  27. Pro všechny pokušitele, tady je moc pěkný Viktorův článek o tom, co udělá těsto při pečení namísto smažení, navíc v kváskové variantě místo droždí: Šišky z kvásku a bez vysmážania.

  28. Milá Flo,

    díky Tvému postupu – naprosto naprosto dokonalé!!! Naprosto!
    Díky…
    🙂

  29. reny.b says:

    to Flo: jak, jak… neuvěřitelně rychle :-). vlastně pomalu, začalo to záměnou deseti vteřin za šedesát, pokračovalo neztlumením sporáku a jak to skončilo je napsáno výš.

    1. Tak tohle nebudu komentovat a věřím, že se to příště na oplátku vydaří úplně na jedničku…

  30. reny.b says:

    Tak druhy pokus dobrý! žádná újma na zdraví ani na majetku se nekonala, na soutěž krásy ještě nejsou, ale jsou poživatelné :-).

    1. Hurá!!! Jsi dobrá! 🙂

  31. reny.b says:

    Holt mám dobrou učitelku ;-).

  32. Míša says:

    Tak vidíš. Maily jsem sice četla, ale psát nebyl čas ani na čem, protože mi chcípnul tablet daleko od domova a na mobilu je to vopruz. A tak ted, z domova, ti odpovidam na mailovou otázku, zda se mohu obejít bez koblih – MUŽU !! 🙂 Mně by k životu stačila jedna na dlouho. Ale takový křupavý rohlík s máslem, to je moje kategorie 🙂 Přesto, kobližky máš překrásné, srdce se směje, to ocenit musím.
    Tak příště, jo? 🙂

    1. 🙂 no jasně, příště! Jsi moc milá, Míšo.

  33. Blanka says:

    Ahojky Florentýnko, jsem už i babičkou, ale stále se učím nové věci, včera se dcera a vnučka domluvily, že mají chut na koblihy, náhodou jsme narazili na tvůj recept a tak byly koblihy, vyzkoušela jsem více receptů, ale tento ukládám, byly moc dobré, nadýchané, nemastné, vlastně ještě ted je jich pár v lednici, naplněných krémem a jsou dobré i dnes.Moc děkuji a těším se na další recepty a rady, těch není nikdy dost.Dcera vařit umí a ted začínám učit vnučku, je jí 11 let a baví jí to, hezké dny a hodně nových receptů a rad

    1. Blanko, to je krásné, když se v kuchyni sejde babička s vnučkou. Je to úplně jiný vztah než mezi matkou a dcerou a řekla bych, že je na vaření víc času a větší pohoda. Tak ať vám to spolu i nadále jde tak dobře jako ty koblihy.

  34. Miruška says:

    Jsem šťastná! 🙂
    Nikdy jsem si nepochutnala tolik na koblížku jako na mém dnešním podle Vašeho receptu. Mám alergii na lepek, tak jsem pouze nahradila pšeničnou mouku za bezlepkovou směs, těsto krásně vykynulo, po přemlouvání… Alergii mám teprve pár let, takže jsem jako malá stihla ochutnat supermarketové koblihy, po kterých mi bylo vždy zle, pálila mě žáha a celý den jsem krkala. Teď to tak ale nebylo, vůbec nejsou tak mastné a smažila jsem je ve friťáku! Na 170°C, 10 vteřin zavřené, po minutě otočené a po další vyražené. Moc Vám děkuji za dokonalý recept. Cítím se vážně šťastná, skoro nikdy se mi nepodaří udělat z bezlepkové mouky dobrý moučník, a jsem akorát smutná, drahou mouku (zmetek z ní) můžu vyhodit a nechat si zajít chuť.

  35. Tak a je rozhodnuto. V sobotu nebudou k obědu vdolky ale koblihy. Nasmažím je hned ze dvou dávek, aby se mi chlapi doma nepobili, kdo jich měk víc. Já je nemohu . jsem diabetik, ale mám radost, když druhým chutná. DanaOlga

    1. Tak to jsem ráda, že koblihy posloužily jako inspirace. Doufám, že se vydařily. Flo.

  36. Tak jsem včera vyzkoušela koblihy. Smažila jsem bez marmelády a pak naplnila pytlíkem. Byly vynikající. Příští týden dorazí vnoučata a tak si to zopakuji. Tentokrát ale z celé dávky.
    Mimochodem, tvoje stránka je moc krásná a již koukám po dalších receptech :-).

    1. Jitko, děkuju ti za vyzkoušení i za milá slova. Tak ať se ti tu líbí! Flo.

  37. Nikdy jsem koblizky nedelala a vetsinou kdyz zkousim neco poprve, tak projedu vic receptu a podle citu a zkusenosti si pak nejaky vyberu. Dnes jsem jako prvni rozklikla ten Tvuj…a zadny jiny uz nehledala…Vzdycky jsem se bala kynuteho testa, ale ted uz vsechno delam v domaci pekarne…testo na vanocku, kynute knedle, rohliky…a dnes i testo na koblizky..vyklopila jsem a vykrajovala kolecka..na ne marmeladu..dalsi kolecko..pritlacit..vykrojit kousek mensi sklenici..ani jeden mi nevytekl…krasne..s prouzkem…a ta chut…luxusni…zaprasilo se!!! Moc dekuji za recept a pro ostatni vzkaz: jdete do toho, nic na tom neni!!!

    1. Jani, díky za povzbuzení pro ostatní a za vyzkoušení, právě je ten správný čas na koblihy, tak jsem ráda, že se ti tak krásně zadařily.

  38. lenka says:

    Dobrý den,potřebuji poradit jsem asi jediná ostuda co se jí to nepovedlo a přitom se všechno dařilo, krásné těsto ,krásně vyskočily ale uvnitř koblížku je to zdrclé a uprostřed marmeláda ????

    1. Lenko, řekla bych, že ti koblihy podruhé překynuly. Nenechala jsi je ležet moc dlouho před samotným smažením? Nebyly opravdu hodně nakynuté? Pokud ano, těsto se pak ke konci smažení zhroutí a vypadá uvnitř jako sražené.

  39. Mám dotaz – bude těstu hodně vadit, když vynechám ten rum? Doma ho běžně nevedeme a kvůli třem lžícím se mi fakt kupovat nechce, když pak bude potřeba nejdřív na Vánoce do některých druhů cukroví 🙂 (o posledních Vánocích jsem právě dodělala asi tři čtyři roky otevřenou láhev)

    1. Tak jsem to vyřešila jednoduše – trošku rumu jsem si odlila při návštěvě rodičů a na oplátku jsem jim dnes pár koblížků dovezla na ochutnávku.
      Těsto kynulo nádherně, smažení šlo taky dobře (i když teda některé mi hnědly moc rychle), ale u plnění jsem nadávala jak dlaždič :-). Asi mám nešikovný plnicí sáček nebo nešikovné ruce (nebo obojí), ale ty první, to byl děs. Pak už to šlo trochu lépe, zvlášť s trochu tužší marmeládou. Každopádně z prvotního „tak na tohle kašlu a víckrát domácí koblihy dělat nebudu“ už jsem otočila na „musíme to brzy zopakovat“, protože ač děti měly po jednom koblížku (tedy celkem dva kousky), pět jsem jich věnovala a na zbytek jsme tu jen já a manžel…. tak se v míse krčí poslední dvě. A to jsem je dokončila teprve před nějakými třemi hodinami 🙂

    2. Jani, rum má kypřící význam, případně se též říká, že trochu zabraňuje nasáknutí tukem. Vynechat ho můžeš, poznat to bude jen trochu. Na funkčnosti receptu se ale nic nezmění.

    3. Dobrý den, přidám jenom glosu k tomu nervujícímu plnění marmeládou : já jsem po podobné zkušenosti příště do těsta zapracovala hrozinky, místo kulatých koblih jsem tvarovala šišky a ty jsem po usmažení a osušení hned poválela v práškovém cukru – a měly úspěch

      1. Hani, super změna a nápad 🙂

  40. Martina says:

    Vynikající koblihy!!!! Fakt dokonalé a jednoduché. Velké díky za recept.

  41. Veronika says:

    Tak jsem dnes smažila své první koblihy. Opravdu se moc povedly,chuť skvělá jen musím dopilovat to plnění marmeládou. Plnila jsem po usmažení a fakt mi to moc nešlo 😉 Příšte vyzkouším plnit před smažením. Moc děkuji za recept.

    1. Veroniko, jde jen o grif a není to nic složitého. Po pár koblihách se to poddá. Anebo plnit před usmažením, přesně jak píšeš.

  42. Lída says:

    Milá Flo, včera se sjely děti s rodinami na maturitní ples dcery a dnes jsem vymýšlela, co dobrého jim na rozloučenou udělat. Vzpomněla jsem si Tvůj koblížkový recept – podle nadšené chvály konstatuji, že to byla dobrá volba. Moc díky za recept!

    1. Lído, a já podle tvého komentáře soudím, že to též byla dobrá volba 🙂 Děkuju. Flo.

  43. Koblížky jsou opravdu výborné, děkuji za recept :). Jen ten postup mi přijde zbytečně zdlouhavě napsaný..

    1. Aneto, no jasně, že to je zdlouhavě napsané. Každý detail může být pro někoho důležitý, zejména, pokud se jedná o méně zkušené kuchařky nebo kuchařky, které si nejsou tak jisté v kuchyni. Přesně pro takové tu píšu. Ti zkušenější si samozřejmě najdou kratší recept bez podrobností, protože nemá smysl, aby se zdržovali dlouhým popisem.

  44. Použila jsem tvůj recept a náš způsob přípravy-důlek na marmeládu je nahoře, na koblize. Hodně se to podobá bavorskému vdolečku. Výsledek jsem zveřejnila na blogu a ono se to líbilo 🙂 Myslím, že můžu říct, že koblihy jsem zvládla docela dobře, nezbyl ani jeden, zůstala po nich jen vyšší váha….

    1. Super! Koblihy k masopustu patří a ta vyšší váha snadno v období půstu zase zmizí 🙂

  45. Lucia G. says:

    Flo, vdaka za skvely recept 🙂 Tento tyzden som bola u nasich, na navsteve sme mali aj babicku, tak sme sisky spravili spolu. Velmi som si to s nou uzila, a sisky mali obrovsky uspech. Bratovi sme ich nabalili so sebou ako obed a o hodinu mi volal a sisky nadsene chvalil 😀 Babicka si na ne vypytala recept – ten Tvoj samozrejme. Hoci doma mame jeden, tieto boli take vyborne, ze ho chcela aj ona.
    Zelam krasne dni a tesim sa na dalsie clanky. Papaaaaa 🙂

    1. To je krásné, Luci! Díky <3

  46. díky za recept na koblihy, určitě vyzkouším.Jako malá jsem je dělávala s babičkou, naplněné je dávala kynout pod ubrousek a pak opravdu smažila – jak píšeš – vzhůru nohama, ale to proto, aby se marmeláda zas správně „vycentrovala“ a neskončila na dně koblihy. U neplněných koblih to bude asi prašť jako uhoď…ještě jednou díky!

    1. Aleno, já si myslím, že ta horní strana je přece jen po kynutí hladší, takže když jde do tuku jako první, zatuhne v té podobě, jakou má. Ta spodní strana dostane naopak šanci se v kastrolu nafouknout a trochu vyrovnat. Pak je výsledek, řekla bych, trochu hezčí pro oko.

  47. Eliška says:

    Dobrý den,
    děkuji Vám za dokonale zpracovaný recept. Koblihy jsem před hodinou dosmažila a už skoro žádné nejsou! Jsou výborné, nadýchané… A to nejsem žádná zkušená kuchařka, dnes jsem je dělala prvně.
    Děkuji, budu stručná… skvělé! Skvěle popsaný postup a skvěle chutnající koblížky!

    1. Eliško, bezva práce a díky za důvěru! Flo.

  48. Václav says:

    Váš recept jsem našel v časopise Českých drah. Jednoduchá příprava, dobrý výsledek. S těmi mastnými sraženými briketami, které dělá tchýně se to vůbec nedá srovnat. Hlavně je potřeba kvalitní olej. Různé pachutě levných olejů dokáží celou práci znehodnotit (tomu oleji, který často tchýně na všechno možné používá, říkají moje děti „plošticový“ – skutečně je to stejný zápach! …a litr pětilitrového balení vyjde jen na 15,- Kč!!).
    Ze stejného těsta doporučuji zkusit slanou variantu, kdy stačí vynechat cukr, přidat ještě trošku soli a plnit jemnou, šťavnatou, lehce kořeněnou masovou směsí. V tomto případě vykrajovat podlouhlý tvar (je to samozřejmě úplně jedno, ale konzumace je pohodlnější).

    1. Ta slaná varianta zní tak dobře, že jsem na ni hned dostala chuť. Děkuju za vyzkoušení receptu, Vašku, i za nápad, co s tím dál.

  49. Jdu se podělit o tip na plnění koblih. Skvěle to jde velkou injekční stříkačkou! 🙂 (samozřejmě bez jehly) Právě jsem jich totiž naplnila asi padesát a ta stříkačka se bezvadně osvědčila. Vždycky jsem koblihu z boku propíchla rukojetí lžičky, trošku zakvedlala, aby se uvnitř udělala dutina a vstříkla marmeládu, tak 5 – 10 ml.

    1. Tak tomu říkám zlepšovák! Kam si pro takovou velkou stříkačku chodíš?

    2. Do lékárny 🙂 (případně do zdravotnických potřeb). Největší objem měli 20 ml, takže na jedno naplnění vystačila průměrně na tři koblihy. Chce to teda samozřejmě použít marmeládu bez kousků ovoce 🙂

  50. Dobrý den, Flo,
    dnes jsem zkoušela Vaše koblihy, jejichž popis mě nadchnul. V kuchyni jsem teprve začátečník. Těsto se mi, řekla bych, povedlo, ovšem ráda bych se zeptala na pár věcí ohledně smažení. Oleje jsem do hrnce nalila dle návodu, též jsem koblihy umístila vrchem na dno (chápu proč), bohužel mi neplavaly. Nechtěla jsem přilévat další olej, protože by z koblih zmizel ten světlý proužek uprostřed. Po vytažení připomínaly mamčiny kynuté lívance se zvrásněným povrchem, což samozřejmě je důvod toho, že seděly na dně. Po vykrojení jsem je kynout nechala, přišlo mi ale, že se pak při smažení jakoby zase zplacatily… poklička ale na vrchu byla. Co mám dělat, aby byly tak krásné jako ty, co máte na obrázku, s hladkým povrchem a tak pěkně nafouklé z obou stran?
    Předem děkuji za odpověď

    1. Ahoj El, pokud koblihy neplavaly, přestože měly dost oleje a nemusely se dotýkat dna, tak to znamená, že byly moc těžké, tedy nedostatečně vykynuté. neměly v sobě dost vzduchu. Mohlo to být špatným droždím nebo krátkým časem kynutí. Případně se mohlo kynutí odehrávat v moc velkém teple, takže droždí buď umřelo, nebo ztratilo sílu dál pracovat. A pak je tu ještě druhá možnost – olej mohl být málo horký. Jestli to kolem koblih nebublalo, jako když vře voda v hrnci, tak to byl přesně tento problém.

  51. Ivana says:

    Tak jsem se pustila do koblihů podle tohoto receptu a zarazilo mě, že ačkoliv v předpisu jsou napsány 3 žloutky, do těsta se mají dát „oba žloutky“ …..hmmmmmmmm….

    1. Ivano, pevně věřím, že vás to nezastavilo v postupu, že jste přišla na to, kde je pravda, a že vše dopadlo, jak mělo. A kdyby ne, už se to tu řešilo v komentářích 🙂

    2. Jo já mám stejný problém, tak pročítám komentáře jestli se to tady neobjevilo, ale asi jsem to omylem přeskočila, první koment o žloutkách čtu tenhle :)). Nějak mi na Tvých stránkách nefunguje „Ctrl+F“ 🙂 (teda funguje, 1. z 7 výskytů, ale neposouvá se mi to ani to není zvýrazněné;)). Jdu hledat dál. Díky za recept.

  52. Pamatuju si , když je delavala babička, dávala jako náplň rumovy pralinky..:-)

    1. Ale to je super nápad! Díky, musím příště vyzkoušet.

  53. suchan.ladik says:

    Dobré ráno,
    včera pršelo a tak jsem nemusel skládat dřevo a sekat zahradu, a tak jsem si řekl, že si zpříjemním sledování olympiády nějakou činností. A tak mě napadlo udělat koblihy. Projížděl jsem google a zrovna Vaše stránky se mi líbili už dříve, avšak kynuté těsto mělo být nad moje síly, jak jsem myslel. A koblihy tím pádem takovým olympijským limitem, ke kterému se nejspíš ani nepřiblížím. ALE! Dle tohoto receptu jsem vše zvládl, a vidím, že příště to bude ještě lepší.
    Hokus pokus s kobližky na fotu níže.
    Děkuji a přeji hodně úspěchů a dalších inspirací pro nás žrouty 🙂

    [url=http://www.jpeg.cz/obrazek/eWk3][img]http://www.jpeg.cz/images/2016/08/10/CSIwy.th.jpg[/img][/url]

    1. Takže to jsou vlastně olympijské koblihy, že? Gratuluju ke zlaté kuchařské medaili.

  54. Helika says:

    Ach bože! Já chci zhubnout! Tomuhle se ale nedá odolat. Nejlepší vdolky vždycky dělá naše prapraprababička Míša. Teď ji třeba trumfnu.

    1. Věřím, že určitě! Možná ne hned napoprvé, ale věřím, že je její čelní pozice vážně ohrožena.

  55. Julianna says:

    Milá Flo i když s kynutého těsta nemám strach protože dělám koláčky,frgále i na plech se švestkami a jiným ovocem koblihy jsem ještě nedělala protože při čtení receptu se mi zdály vždy složité na přípravu a časově náročné ale možná teď na staré roky to vyzkouším podle tvého receptu jsme jen dva tak s poloviční dávky děti jsou daleko tak musíme konzumovat sami

    1. Tak držím palce! Koblihy sice taky chtějí svůj čas, protože těsto kyne, ale věřím, že se stanou vašimi oblíbenými.

  56. Dobry den,
    chtela bych se zeptat, zda je v nejake obmene mozne koblizky udelat v troube? Smazene jidlo nejim uz nekolik let a chtela bych v tom dale pokracovat i s koblihami 🙂 ale aby mely testo vevnitr „mokre“.
    Dekuji
    J.

    1. Jani, koblížky se dají upéct v troubě, tak jak jsou, ale nebudou nikdy chutnat jako koblížky. Spíš jako buchty. Smažení se pečením nahradit z principu nedá. Je to jako chtít jezdit na hranatém kole a ptát se, jak upravit sedlo, aby to moc nedrncalo.

  57. Jan Karpiss says:

    Nečetl jsem celou diskuzi, možná to už někdo napsal, ale příčina vkládáni koblih do tuku je tato:
    Na vále jsou koblihy vesměs položeny tak, že spoj těsta (šev koblihy, který je náchylnější k rozpáráni při pečení) je nahoře. Proto se má kobliha klást tímto švem do tuku jako první, aby se tento šev pečením zpevnil, dokud je tlak v náplni koblihy ještě menší. Pak už je možno ji obrátit.
    Mužský a musí vám radit….

    1. Honzo, my ženské si náhodou od vás mužů necháváme rády poradit. Díky za mužné vysvětlení. Jen teda marně pátrám, kde je na horní straně koblihy šev. Já ho mám vždycky uprostřed z boku. Pokud jsou koblihy neplněné, tak ho tam dokonce nemám vůbec.

  58. Kateřina says:

    Rada mojí maminky, při smažení plněných koblih dejte do tuku i na cca 3 kusy rozdělenou čerstvou mrkev, případné kousky marmelády které vytečou se nachytají na mrkev a nešpiní další koblihy

  59. Jan Karpiss says:

    Nojo, vy mladé jdete i na koblihy moderními metodami. My jsme kdysi doma koblihy dělali tak, že jsme rozválené těsto pokrájeli na zhruba čtverce, doprostřed jsme dali povidla (nejčastěji) a okraje a rohy čtverce jsme nadzvedli a stlačili k sobě, takže vznikl jakýsi spíše uzlíček (který byl nahoře a já jsem ho nesprávně pojmenovaj šev) a koblihu jsme kroužením na vále nebo v dlaních pěkně „zakulatili“ … a vložili do tuku, nejdříve tímto uzlíčkem-švem dolů. A když byly koblihy pěkně souměrné, tak se v tuku i samy obracely pokud měly dost místa. A zase otázka z fyziky (velmi lehká i pro ženy) – proč.

    Jan Karpiss

    1. Aha, tak to jo 🙂 Díky i za tu fyzikální odbočku.

  60. Veronika says:

    Milá Flo,

    moc děkuji za úžasný recept, nejlepší koblížky, jaké se mi kdy povedly (a stejně tak i Váš recept na bábovku – jinou už nedělám). Jsem strašně moc ráda i za rady okolo, které se málokdy u receptů dočtu. Proto jsem se do Vašich stránek zamilovala 🙂 Jinak z mých zkušeností – odkrojky z těsta natrhám na menší kusy a smažím hned jako první a obaluji v cukru se skořicí. Mlsné jazýčky potom mají co mlsat a koblížky potom stihnou aspoň vychladnout 🙂

    1. Tak tomu říkám vychytávka, proč mě to nikdy nenapadlo? Díky!!!

  61. blackdreamgirl says:

    Tak testo vykynulo nadherne, ted se pustim do dalsich kroku. Koblihy delam poprve a vybrala jsem si ze vsech „vygooglovanych“ receptu prave ten Vas, protoze jsem zjistila ze na Vasem blogu koncim casteji pri hledani receptu. Zkousela jsem jiz peceni veprove pecene a az na mirnou neochucenost me stavnatost masa prekvapila.:-) a tak kdyz uz mam dobrou zkusenost vracim se k Vam rada a s jistotou. Recepty jsou krasne do podrobna popsane a pracuje se dle nich opravdu jednoduse. Vzdy se musim usmat pri nazvu stranky „kucharka pro dceru“ pac ja doma varim a pecu se svym dvouletym malym pomocnikem. 🙂 takze se s chuti poustim do prace na koblizkach s presvedcenim ze pokud nic nezkazim ja, budou opet vyborne… mimochodem kouzlo s drozdim mne opravdu fascinovalo. Poprve jsem kvasek pripravovala takhle a opravdu z nej vzesla krasna jemna pena.:-) a testo bohate nakynulo. Snad nic nezkazim a povede se. Dekuji Vam, uz vim kde hledat inspirace

    1. Tak to mám radost, že považujete stránky Kuchařky pro dceru za spolehlivý zdroj receptů. Díky a ať se stále v kuchyni daří.

  62. Kačule says:

    Zdravím, zajímalo by mě jak by koblížky reagovaly na zmrazení a smažení třeba za týden, za dva. Zničím tím kynuté těsto? 🙂 Děkuji za reakci

    1. Kačule, tak tohle jsem já osobně nikdy nezkoušela, ale obecně kynuté těsto zmrazit lze. Obvykle se to děje ještě před druhým kynutím a po vytažení z mrazáku se těsto nechá povolit a dokynout.

  63. Šárka says:

    Dneska jsem podle tohoto receptu dělala kobližky, povedly se a nezbyly:). A to jsem ještě část z nich zkoušela upéct v troubě a ty se povedly také, sice nebyly nadýchané jako ty z fritézy, ale byly mňam, děkuji moc za popis a recept.

    1. Jsi skvělá. Tak vydařený masopust přeju.

  64. Kateřina says:

    Milá Flo,
    jo, fakt – povedly se hned napoprvé!!! Mám radost 🙂 ! Doslova se po nich zaprášilo a zaznělo: „Můžeš je dělat častěji“ – takže mám povolení a koblížky se stanou pravděpodobně pravidelnými návštěvníky našich snídaní – díky za super recept!

    Katka

    1. Potěšení je na mé straně, taky mám radost!

  65. Dnes jsem je udělala k obědu. Úžasné. Jen se po nich zaprášilo. Fakt krásně lehoučké.

    1. Naďo, díky za vyzkoušení, prázdná mísa je vždycky to nejlepší ocenění.

  66. Dobrý den,
    určitě zkusím. Jen jedna věc mě překvapila a to rada kam s olejem. Rada vylít do toalety mi přijde dost zvrácená. Trocha ekologie by neškodila. Co třeba nalít použitý olej do sklenice a odevzdat ve sběrném dvoře popřípadě vyhodit do popelnice k tomu určené. I ty se už dají najít.

    1. Dito, souhlas, i o to se snažím. Jsou však stále místa a podmínky, kde to možné není, takže zneškodnit olej ekologickým saponátem a nalít do odpadu je jediné další schůdné řešení.

  67. Zuzana Ž. says:

    Ahoj Flo,
    Dnes jsem zkusila koblížky, vše vcelku klaplo, ale nepodařilo se mi usmažit je tak, aby měly krásně medovou zlatavou barvu. První várka ano, barvička jako na fotkách výše, ale další várky už okamžitě (po pár vteřinách) ztmavly do nehezké tmavší hnědé… Poradíš prosím čím to ? Co bylo špatně ? Teplota ? Díky a hezký víkend.

    1. Zuzi, olej se ti postupně zahřál až moc. Smažila jsi je příliš zprudka, a i to je ještě nedostatečné slovo. První várka ještě byla při dobré teplotě, ale pak to chtělo zmírnit žár plotýnky tak, aby olej při té teplotě jemně udržovala, nikoli víc a víc zahřívala.

  68. Mila Flo, jsou skvele. Prave jsme ochutnali prvni kolo. Jen to plneni a pak umackavani okraju se zcela nepodarilo, i kdyz marmelada nevytekla. Dekuji za dalsi skvely recept!

    1. Jani, hlavně, že se povedlo kynutí a smažení, plnění se dá vždycky časem vychytat. Díky moc za vyzkoušení.

  69. Eliška says:

    Právě připravuji koblihy podle tvého receptu . Dělám plněné . Vyválím těsto naznačim skleničkou kobližky, nevykrajuji dam doprostřed marmeládu nebo jakoukoli náplň. Marmeládu dám je na půlku vyváleneho těsta. Na druhé půlce kolečka vykrojim a přikryji jimi kolečka s marmeládou, okraje horního kolečka lehce roztáhnu do stran a obě vyrojim. Pěkně při smažení drží . Zdraví všechny koblížkaře

    1. Paráda, zdravím úspěšnou koblížkářku 🙂

  70. skarletka says:

    super, ale opravdu se nedají z ováleného těsta dělat nové koblihy. Jsou ošklivé a ani moc dobré. Jinak vyskočily a vyskočen ézůstaly, což se mi jinak moc nedaří.

    1. Prima! Jsem ráda, že se zadařilo.

  71. Jana Borovičková says:

    Dobrý den, dnes jsem zkoušela koblihy podle vašeho receptu. Plnila jsem mojí domácí marmeládou, jahodovou a meruňkovou a část koblih nutelou. Okraje co zbyly z vykrájeného těsta jsem osmažila a obalila ve skořicovém cukru. Opravdu vynikající těsto ! Jen se po nich doma zaprášilo. 🙂 Děkuji za super recept. Jana.

    1. Jani, mám radost, díky za vyzkoušení. Skořicový cukr je na okrajích výborná věc.

  72. Lenka says:

    Ahoj, tak já to taky prubla. Teď ,, kynu“ tak uvidím. Jsme jen dva, tak z poloviční dávky. Spropitné, už jste někdo zkoušel 1,5 zloutku?

    1. Leni, žloutek u vejce velikosti M váží kolem 20 g, takže stačí rozmíchat dva žloutky a odlít z nich 30 g. Ten zbytek se dá použít třeba do omelety, palačinek, nebo na potření něčeho právě upečeného v troubě 🙂

  73. Renáta says:

    děkuji za skvělý recept. Povedli se.

  74. kristyna says:

    Krásne zdrávim a táké bych se ráda néco přyučila noveho ????????

  75. Jsem z toho dost nešťastná, nechala jsem dokynout, strašně se to ke všemu lepilo, i když jsem podsypávala, špatně se s tím pracovalo a vznikly z toho jen usmažený placky. Vyšlo mi z toho cca 20 kousků. Předpokládám, že jsem všechno dodržela, jak je psáno. Prostě při smažení nenaběhly. Smažila jsem teda ve 100% tuku, ale když jsem parkrát dělala podle receptu mamky, z hrubé mouky, nepamatuji si, že bych měla s tímhle problém 🙁 chuťově ale prý výborný. Škoda no..

    1. Libo, tohle vypadá jako špatný poměr tekutiny a mouky. Nemůžu si pomoct, tohle těsto se v první řadě nemá lepit, je heboučké, příjemné do ruky a kyne jako blázen (na fotkách je to myslím pěkně vidět). Někde se určitě musela stát chyba už při přípravě těsta a navíc bych to viděla i na problémy s droždím. Nedala jste třeba do kvásku tekutinu navíc oproti receptu?

    2. Snažila jsem se dodržet, samozřejmě je možné, že jsem někde pochybila.. spíš mě taky napadlo to droždí, mívám doma stále kvůli chlebu tak jestli třeba není možné, že nebylo úplně nejčerstvější.. musím brzo vyzkoušet znova, nevzdám se, chuťově fakt luxusní

  76. Veronika Vondrová says:

    Tedy, koblížky vyšly úplně nádherně, zbylo mi těsto na dva copy, tak je pak naplním pudinkovým krémem 🙂 Díky moc za báječný recept!

    A mimochodem, koblížky se smaží tou horní stranou jako první proto, že ve spod je koblížek vlhký a v oleji by prskal 🙂

    1. Super! (dvakrát, jednou za pudinkové copy a jednou za tu teorii s horní stranou :-))

  77. Petra says:

    Jani, tohle jsou nejlepší koblihy, jaké jsem kdy dělala. Právě jsem podle vašeho receptu zadělala už počtvrté a rodina se na ně moc těší. Jsou lepší jak od tchýně a to byla pro mě od manžela super pochvala. Když se dětí ptám co chtějí na neděli, tak volají koblihy…koblihy…jsou jak obláčkový chléb. Ještě dělám podle vás buchty s mákem a super. Máte ty recepty prostě vymazlené….děkuji. Petra

    1. To tak hřeje u srdce, Petro! Děkuju.

  78. Helena Ševelová says:

    Tak empiricky ověřeno, že „rychlý průlet tukem“, a to i patřičně rozpáleným, nestačí, je nutno opravdu dobře prosmažit, na první pokus byla půlka uvnitř syrová.

    1. Heleno, ono taky záleží i na konkrétní teplotě oleje a velikosti koblih. Malé koblížky by i rychlý průlet tukem ustály vcelku se ctí a nebyly by syrové, ale regulace teploty je opravdu lepší.

  79. Florentynko moje koblihy byly chutove vynikajici, plnila jsem je merunkovou a jahodovou marmeladou jeste pred smazenim. Krasne naskocily, zluty prouzek mely take, ale uvnitr po zakousnuti byla v kazde koblize jeskynka … neboli dira. Nevis prosim te proc se to stalo? Dekuji! Mirka

    1. Mirko, myslím si, že by to mohlo mít co do činění s až příliš dlouhým propracováním těsta, ale je to jen momentální nápad.

  80. Alice Magdalena says:

    Malá technická poznámka – v rozpisu máš 3 žloutky, v postupu píšeš vmíchat oba žloutky. A jinak – včerejší brownies už to mají za sebou, tak jdu na ty koblihy.

  81. Zdravím. Dnes sem se opět snažil vyrobit sadu koblížků. Testo super i z 1/3 ingrediencí, ale stále mám problém s teplotou oleje. Koblížky se nafouknou a jsou osmažené v řádu vteřin. (Dělám na nejmenší plotýnce plynového vařiče na nejmenší plamen) . Po vychladnutí když je rozříznu je uvnitř placka která bývá i syrová a povrch je takový puchýř. Někdy se povrch od středu neoddělí, ale vzhledem k tomu že velmi rychle tmavne je nutné koblížky vyndat a nejsou potom tak nadýchané. Myslíte že by pomohla fritéza která má regulaci teploty? Má zde někdo stejné zkušenosti? Prosím poraďte.

    1. Tomáši, to vypadá, že je olej předem příliš rozehřátý, ten malý plamínek ho pak drží při nadále vysoké teplotě. Možná by pomohlo nezahřívat olej z počátku tolik.

  82. Dobrý večer, Flo, chystám se brzy dělat koblihy podle vašeho receptu, ale potřebuji je mít hotové brzy ráno. Chci se zeptat, jestli máte zkušenosti s kynutím těsta přes noc, popřípadě, jestli myslíte, že je možné to v tomto receptu uplatnit. 🙂

    Děkuji a mějte se!
    Klára

  83. Pardon, upřesňuji svůj předchozí komentář. Měla jsem na mysli kynutí těsta přes noc v lednici. 🙂

    1. Jitka says:

      Připojuji se k dotazu. Zrovna jsem přemýšlela, zda by těsto nešlo dokonce zamrazit, jako se to prý dělá např. u langošů. Díky předem za odpověď.

  84. Renáta says:

    Zdravím Flo, tak dnes jsem vyzkoušela koblihy. Byla jsem si jistá, že se podle Tvého receptu povedou, ale skutečnost předčila moje očekávání. Těsto bylo heboučké, parádně se s ním pracovalo, plnilo se velmi dobře, prostě pohádka. 30 menších koblížků zmizelo během půl hodiny, ani vychladnout nestačily. Ani vyfotit jsem je nestihla. Doma mi řekli, že musím smažit ještě jednou, že možná stihnu i vyfotit…dost o tom pochybuji. ???? děkuji za skvělý recept!

  85. Jitka says:

    Milá Flo, díky za Váš další opravdu „fungující“ recept, který jsem zvládla na výbornou a ihned napoprvé. Je vidět, že není vždy třeba dlouholetého grifu samotné kuchařky, ale že stačí grif nesmírně šikovné autorky receptů, kterou bezpochyby jste! Díky Vám jsem zase začala mít radost z kuchtění a zbavila se strachu právě z kynutých těst. Konečně chápu, proč se co při práci s kvasnicemi děje, a to pochopení je pro mne podstatné. Vím, že výsledek vaření není náhoda a mám ho pod kontrolou. Díky, díky, díky!

  86. Díky moc za tento recept. Žiju s mužem čerstvě na vsi, přišel masopust, a koblihy jsou jasnou nutností (navíc můj muž je miluje…). Takže jsem se do nich dnes pustila. Vše šlo krásně hladce, až na jednu věc. Dělala jsem variantu s marmeládou uvnitř hned, neb nemám rak dlouhou plničku, a bohužel se mi nepodařilo spojit dobře okraje. Ačkoliv jsem mačkala jako blázen, bylo vidět, že se jim nechce držet u sebe, a i když pak vypadaly, že drží, v oleji se hodně otevřely. Z 18 kousků zůstaly hezky pohromadě jen 3. Jinak chuťově jsou moc dobré, jen ten konečný vzhled a málo marmelády uvnitř mě trochu štve. Je nějaký trik na to, aby se těsto slepilo? Díky moc a krásné dny přeji. Hana

    1. Hani, těsto asi bylo dost pomoučněné, proto se neslepovalo, mohlo by pomoci potření okrajů vodou nebo bílkem.

  87. Dobrý večer Flo. Tak právě dosmaženo a kobližky jsou úžasné. Lepší těsto jsem snad ještě neměla.

  88. Dobré odpoledne,
    právě jsme koblížky dojedli. Snažila jsem se poctivě dodržet postup a rozhodně se to vyplatilo. Velice mě překvapilo, jak jsou koblížky lehké a moc nezasytí, pokud jich někdo nesní asi tak pět :-). Díky moc za skvělý recept!

  89. Včera jsem koblihy dělala. Vzhledem k vrozené lenosti těsto zadělala pekárna a chtěla jsem je plnit až usmažené, mám špičku s plničkou od Tesxxxx. Bohužel mi asi v polovině vypadla ven (asi byl v černorybízové marmeládě kousek ovoce) Příště to chce menší otvor v sáčku. Maminka plnila koblihy vždycky dovnitř… jen se na rozválené těsto naznačila kolečka, doprostřed se dala lžička marmelády, přikrylo se to druhou polovinou těsta a pak se vykrajovaly kobližky najednou, takže držely. (obvykle 😉 ) Protože se u nás na vesnici „odjakživa“ pořádaly masopustní průvody, za kterými jsme jako děti běhaly a všude po vesnici něco ochutnaly… takže si přesně pamatuji, že maminka mé kamarádky plnila koblihy mákem.

  90. Milá Flo, koblížky som ešte nikdy nerobila. Práve preto som dnes zožala – hlavne od manžela – neskutočnú pochvalu. Sú božské… nadýchané a ľahučké ako pierko… Ďakujem Ti, že si…:o)

  91. Ďakujem Vám za prudko žrateľný recept.
    Sú mäkké, vláčne,aj keď vyprážané tak nie sú mastné ako ich poznám.
    Z mojích detí oči liezli ako sa napchávali a to teda stálo za to.Ani som ich nestihla naplniť ako som plánovala.

  92. Barush says:

    Obvykle jsem líná na nějaké komentování receptů ale dnes musím udělat vyjímku… První koblížky které mi opravdu chutnají! Velmi pěkně děkuji za recept, protože děti se po koblížkách můžou utlouct ale v Německu nedělají tak dobré jako v čechách. Takže ještě jednou, Děkuji!

    1. Barush, děkuju, moc si takového komentáře vážím.

  93. Milá Flo, děkuji za Vaše úžasné recepty, moc ráda podle nich vařím, smažím a tak. Dlouhá léta dělám koblížky tak, jako je dělávala moje babička. Nikdo je takhle neznal a byly vždy luxusní. Místo plnění zavařeninou dávala vždy klasickou rumovou pralinku! Bohužel, dneska už ani ty pralinky nejsou to co bývaly, ale přesto moc doporučuji vyzkoušet. Přeji hodně dobrých receptů a spokojených strávníků.
    Jana

  94. Martina says:

    Minulý týden jsem se pustila do těchto koblížků a nestačila jsem se divit, jak rychle byly pryč. Děkuji za všechny Vaše recepty, jelikož až díky Vám mě baví pořádně vařit 🙂

  95. Nikola says:

    Skvělé, první me koblihy a mlaska cela rodina. Jen jsem mela dilema v receptu jsou tři žloutky ale v popisu napsano oba žloutky. To me znejistilo ale dopadlo to skvele ????diky za recept určitě udělám znovu.

  96. Dorota says:

    Dobrý den, recept je výborný! Udělala jsem jen jednu změnu a to v mouce. Kvůli dietě jsem zvolila bezlepkovou Jizerku a jsou výborné. Děkuji za recept.
    Dorota

  97. Pěkný den, lze koblihy usmažit předem a konzumovat druhý den? V článku píšete, že ne, ale nezkoušel to někdo — případně jak je pak uchovat? Díky.

    1. Koblihy lze bez problémů konzumovat druhý den, klidně i třetí, ale budou tuhé a ztratí svou čerstvou nadýchanost. To je u kynutého těsta typické, nejlíp chutná v den upečení, pak postupně tvrdne a tuhne.

  98. Děkuji za odpověď a zpětně děkuji i za recept, koblížky se povedly a jsou hrozně dobré 🙂 Doufám tedy, že přeci jen některé budou k jídlu i zítra. Hezký den.

  99. Adéla says:

    Zdravím!
    Chtěla bych recept vyzkoušet, ale nevím jak to udělat, abych koblihy stihla usmažit k snídani. Je možné nechat těsto kynout přes noc a ráno se rovnou pustit do vykrajování?
    Hezký den!

    1. Adélo, pokud má těsto kynout dlouho přes noc, musí být v chladu (v lednici) a musí se zadělávat studenými surovinami, aby se kynutí příliš rychle nerozjelo. Ráno pak bude těsto potřebovat čas na vytemperování a dokynutí, takže to taková časová úspora nebude. Já bych asi volila cestu usmažit koblihy pozdě večer, ráno stále ještě budou krásně čerstvé.

  100. Tereza says:

    Milá Flo,
    protože ctím naše tradice, rozhodla jsem se na Tučný čtvrtek smažit koblížky. Letos jsem to zkusila poprvé, a jelikož mám moc ráda Tvé recepty (mimo jiné i proto, že v nich taky obracíš k českým tradicím a že se tam o nich člověk ledacos zajímavého dočte), sáhla jsem i v tomto případě po Tvé kuchařce. Myslím, že na první pokus to nedopadlo špatně, aspoň tedy na pohled vypadaly koblížky přímo dokonale (kdybych věděla, jak to udělat, poslala bych Ti fotku)… Ale musím přiznat, že chuťově jsem s nimi tak úplně spokojená nebyla. Když jsem je jedla, připadaly mi tak nějak „polosyrové“, jakoby málo prosmažené a málo nadýchané. Přitom myslím, že osmažené byly tak akorát (měly krásnou zlatou barvu) a že kdybych je nechala smažit déle, byly by už připálené. Takže problém musel být někde jinde. Možná nastal už při hnětení těsta. Připadalo mi totiž hrozně suché a tuhé, jako by v něm bylo málo tekutiny. I když jsem ho hnětla, co to šlo, vůbec jsem nedospěla k tomu, že by bylo „sametově hebké a vláčné“, jak píšeš. Nicméně potom mi k mému překvapení krásně vykynulo. Taky mě trochu zmátla jedna nesrovnalost ve Tvém receptu – v seznamu surovin píšeš: „3 žloutky“, ale v postupu v čísle 2: „do máslové pěny dobře vmíchejte oba žloutky“. Já jsem teda použila tři. Jo, a pak jsem taky místo rumu použila koňak, protože rum jsem neměla. Myslíš, že to mohlo mít nějaký negativní vliv? Budu Ti moc vděčná za názor. A v každém případě to nejpozději za rok – ale nejspíš dřív – zkusím znovu. 😉

  101. Tereza says:

    A ještě perlička. Při smažení se mi několikrát stalo, že když byl koblížek osmažený z jedné strany, sám se převrátil na druhou. To jsem teda koukala. 😀

  102. Dobrý den.
    Tak js včera usmažila 30kobližků, krásně se podle vašeho receptu povedly, myslím že i ta vychytávka s pokličkou má něco do sebe, protože jsem dřív smažila bez pokličky a nebyly tak nadýchané. No na dnešek zbylo pouhých 5kousků, ale shodli jsme se,že dneska jsou ještě lepší než včera. ..no už nejsou 😀
    Zdravím a chválím Vaše krásně popsané recepty. Jarka

  103. Dobrý den,

    nechápejte, prosím, tento komentář jako kritiku, ale jen jako takovou malou poznámku a konkrétně ihned k počátku textu a tvrzení, že v České Republice neexistuje tradice masopustních koblih. Není to tak úplně pravda, protože na Prajzke nebo chcete-li Hlučínsku (mikroregion na severovýchodě republiky) je zvykem péct doma během této doby kreple (v českém překladu koblihy). Lze namítnout, že tento zvyk se nepromítá v nabídce zdejších obchodů, ale to souvisí s tím, že je takřka nepředstavitelné, že by někdo u nás pohrdl umem starých om a jejich kreplemi, které prostě nelze s těmi pekárenskými nikdy srovnat. A také chápu, že se z pohledu celku jedná o malý region, o jehož tradicích se prakticky nemluví a souvisí to mimo jiné s historií zdejšího etnika a politickým vymezením v období 1920 – 1945, ale když už jsme součástí republiky, pak je třeba říct, že tato tradice tady existuje.

    S pozdravem
    AL

    1. Tak to je úžasné, děkuju moc za doplnění. Skoro mám chuť se tam hned v době masopustu rozjet ❤️

  104. Dobrý den,
    koblihy jsem dělal několikrát, ale vždy narazím na stejný problém při smažení, koblihy pěkně vzejdou a vizuálně vypadají dobře, do té doby, než do nich člověk kousne. Při smažení se z nějakého důvodu oddělí velice tenká vrchníslupka, která vyběhne a zhnědne, ale pod ní je vzduch a dole je nekypré těsto sedící na hnědé spodní slupce. Nevím, jestli se to stane při smažení na první straně či druhé, řekl bych spíš že při smažení na první, která velice rychle vyběhne nahoru. Zkoušel jsem trochu snížit teplotu, nechat je víc dokynout s náplní (to je ale obecně u mého kynutého těsta problém, že ono „druhé kynutí“ mi někdy moc nekyne – jsem na Floridě a tu občas prostě těsto kynout nechce..). Nesetkala jste se s tím někdy a nevíte čím by to mohlo být?

    1. Leoši, já bych nejdřív ještě trochu zkusila snížit teplotu oleje.

      Co se týká toho druhého kynutí, které se nedaří: řekla bych, že těsto (resp. kvasinky) nepřežilo první fázi kynutí, čili překynulo a zadusilo se. Určitě zkuste tu první fázi podstatně zkrátit. Žijete v teplém a vlhkém podnebí, tam těsto kyne úplně samo a tolik času nepotřebuje.

  105. Já miluji tradice a každý rok koblihy smažíme o Masopustu, čteme pohádku O koblížkovi a hod koblihou je jedna z disciplín jako taškařice na masopustním bále pro děti, Jen házíme molitanovým míčkem. Masopustu a koblihám ZDAR.

  106. Petra says:

    Po X letech se mi koblizky konečně povedly podle mých představ! 🙂 moc děkuji za recept a přesný postup. S klidem při přípravě je to zaručena cesta k Mega dobrým kobliham. Jsem nadšená. Díky a chválím…

  107. Klára says:

    Hezký dobrý den,

    musím Vám napsat. Dnes jsem koblížky připravila pro dcerku do školy na masopustní průvod. A jsem naprosto nadšená, jak úžasné jsou. Jako obláček!
    Určitě se k receptu zase někdy (za rok) ráda vrátím 🙂

  108. Pavla Krompolcová says:

    Dobrý den, jsem úplně nová čtenářka Vašeho blogu a jsem nadšená! Dnes zkusím podle Vašeho receptu koblihy. Tak snad se povedou! Jen jsem si všimla, že v receptu píšete 3 žloutky a pak v postupu přidáváte jen 2, ale to je asi překlep. Dám 3! Tak pěkný den a držte mi palce. Pavla

  109. Marcela says:

    Přeji krásný den, včera jsem se pustila do koblih, dle vašeho receptu a postupu. Předtím jsem koblížky dělala z tvarohového těsta, jsou taky dobré, ale tyto jsou chutnějši. Recept si s láskou uložím mezi oblíbené a osvědčené recepty. Každý masopust peču koblihy, u nás to k tradicím patří. Pečte, vařte a hlavně, tak krásně popisujte, na co si všichni máme dát pozor, protože je to super, díky Marcela.

  110. Karel says:

    Pěkný den. Tak dneska jsem tyto koblihy zkusil ale nějak jsem zle pochodil.
    Těsto bylo naprosto exrtémně lepivé, tak, že se s ním prakticky nedalo manipulovat.
    Po delším patlání se, pěti zalepených instrumentech a věčnosti nad umyvadlem při umývání rukou od těsta, jsem to vzdal a přidal do nich více mouky. Odhadem ale byly jí docela kvanta, obávám se. Přesto těsto dál lepilo jako blázen.. Kynulo ovšem vzletně, aj kvásek mi vykvasil pěkný ale nic naplat, těsto jako lepidlo.
    Koblihy byly tvaru nevalného (lepila i výsledná kolečka, takže se nějakého extra tvaru dosáhnout nedalo), zato chuti moc dobré.
    Vážně netuším, kde jsem nechal díru nebo v čem byl problém.. Na tohle už se ovšem můžu příště z vysoka vys**. Alespoň konečně chápu, proč se ani mojí mamince, ani přítelkyni, ani kamarádkám ani kamarádům do koblih nikdy nechtělo a vždycky byl nápad domácích koblih zavrhnut hned v prvním jednání.

    Doporučil bych jedině lidem s hodně pevnými nervy a buďto zálibou v mytí hor nádobí, prostornou myčkou nebo pracovitým kuchtíkem-pomocníkem. Jelikož jinak vám budou rupat cévky, při umývání půlky kuchyně, zatímco vysněné koblížky vám mezitím ztuhnou nebo vám je, jako mě, ostatní prakticky všechny sežerou.

    1. Karle, toto těsto lepí, pokud neodpovídá poměr surovin (tj. pokud třeba špatně funguje váha), anebo když se těsto špatně a málo propracuje. Pak se neobjeví kouzlo probuzeného lepku a je k vzteku. Dokud není při hnětení těsto hebké a hladké jako dětská prdelka, musí se hníst dál. Do té doby je tahavé, lepivé, prostě spíš k vzteku, tedy je lepší svěřit hnětení robotu nebo se aspoň obrnit trpělivostí a vyhradit si na to dost času.

  111. Milá Jani,
    vřelé díky za váš recept na koblihy,nikdy jsem neviděla tak precizní návod.Je poznat, že vaříte s láskou a s láskou k lidem.
    Přeji vše krásné pro vaše a vaší rodinku,zdraví úspěchy vám a vašim dětem!!!!
    Ve vašich receptech je maximum,víc snad ani nejde.
    Požehnání pro vaše dny!
    PS Koblihy byly nebeský výborné!
    Díky.
    Lenka

  112. Tereza says:

    Milá Flo,

    žijeme s přítelem v zahraničí a dneska mi povídá, že by si dal koblížek. Sice se tu dají sehnat, ale nadchla jsem se predstavou si je udělat k nedělní kávě sama. Asi si zítra přivstanu! <3

    P.S. Nedávno jsem mu představila pohádku o koblížkovi jak si jí pomatuju z dětství. Měl docela kulturní šok. Vypadá to, že příběh o koblížkovi se ještě do světa (k Disneymu) nedostal 😀

  113. Martina says:

    Dobrý den

    dnes jsem dělala koblihy, moc se povedly. Jen bych se chtěla zeptat, z jakého důvodu, když jsem je dala horní částí do oleje, se hned nafoukly a otočily?
    Děkuji za odpověď. M.

  114. Pavla Krompolcová says:

    Prosím o radu… Těsto na kobližky se mi opravdu povedlo. I smažení přesně podle návodu. Plnila jsem malinovou marmeládou. Ale po prvním spoustu jsem zjistila, že koblihy jsou uvnitř duté! Nafouklé, ale úplně prázdné… Kde je prosím chyba?

  115. Adéla says:

    Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli je i podobný postup na bavorské vdolečky. Přijde mi to totiž velmi podobné z toho co čtu z jiných stránek, jen s rozdílem že vdolečky se neplní ale zdobí se povidlem a tvarohen.
    Moc děkuji za odpověď ♡

    1. Určitě se tento recept dá použít, Adélo.

  116. Tak vyzkouseno a zjisteny dve chyby – trochu prekynute testo + prilis vysoka teplota pri smazeni, takze nektere mely vzduchovou kapsu….cim to ale, ze vetsina koblih nemela ten krasny bily krouzek?

  117. Ahoj Flo

    velmi ráda dělám tvoje recepty a právě teď mi na stole kynou kolečka koblih 🙂 akorát jsem teda byla zmatená a mám tam o jeden žloutek míň, tak snad i tak se povedou. V ingrediencích máš sice 3 žloutky, ale napsáno máš, že k vyšlehanému máslu máme přidat oba žloutky. No tak jsem tam prostě dala dva a až potom jsem se dívala, kdy a kam půjde ten třetí. No nevadí 😀 Příště si dám pozor, jen to asi oprav pro některé ostatní. Já vím, že je spousta těch, co tohle zvládají a tedy ví, ale já jsem v těchhle věcech úplný začátečník. Děkuji moc za tvoje recepty a za skvělý podrobný popis, podle kterého uvaří a upeče i naprostý neznalec 🙂

  118. Michaela says:

    Dobrý den Flo,
    chci se zeptat, jdou z těchto koblih udělat i bavorské vdolky s důlkem ve středu a tvarohem a povidly? Bude nějaký problém s tím důlkem?
    Díky

    1. Ano, jdou, problémy by nastat neměly.

  119. Markéta says:

    Dobrý den, koblížky jsou výborné! ? Zajímalo by mě, jestli můžu dát toto těsto do lednice k pozdějšímu zpracování. Moc děkuji za odpověď, Markéta

    1. Ano, ale nesmí být vykynuté a je dobré ho zadělávat ze studených surovin.

  120. Milá Flo, tvé recepty miluji a tak se se svým příspěvkem stavím na konec řady těch předchozích, a že je pěkně dlouhá. Já dělám koblihy o masopustu + 1x někdy v roce dlouhá léta podle staré kuchařky, vázané ještě v režném plátně. Naučila jsem se dávat 2/3 hladké mouky a1/3 polohrubé (hladkou pro jemnost, polohrubou pro větší nadýchanost), jinak je to skoro shodný recept, a obvykle se povedou. Volím systém dvou tenčích na sobě, tak se tam dostane o něco více marmelády. Těším se na další recepty a přeji ti hodně zdraví v roce 2022.

  121. Žofie says:

    Poprvé jsem dělala koblihy, když mi byla asi tak 15 let, byl to školní projekt do hodiny němčiny. A dneska na mě vyskočil recept, že prej zejtra je nějakej tučnej čtvrtek. Tak si říkám, tak to skoro po těch 10 letech zase zkusím. Už tenkrát jsem vykrajovala dvě placičky a dávala dovnitř marmeládu, tak jsem to zase zopakovala. A jsou úžasné, lehoučké jako vánek. Jenže je půl jedenácté večer, tak ráno. ??? Děkuju za skvělý recept.

  122. Jolana says:

    Sice jsem to nestihla na tlustý čtvrtek, ale i dnes jsou dobré.

    Jen takový zvídavý dotaz – ve výčtu surovin jsou 3 žloutky, v popisu se říká: Do máslové pěny dobře vmíchejte oba žloutky.
    Dva, nebo tři? 🙂

    1. Max Bernard says:

      Dva žloutky nebo tři žloutky je dohromady pět žloutků! 🙂

  123. Dobrý den,

    nebylo by na smažení lepší sádlo než olej?

    Díky

    JL

  124. Moje 1. koblihy v životě byly designově nic moc ale chuťově prý famózní. Snědly je děti a paní učitelky ve školce při Masopustním karnevalu. Moc díky za recept. Dnes (po 2 dnech) zadělávám na další várku na vesnickou zabíjačku. Dělám tu obnovu tradice dobře? 🙂

  125. Tereza says:

    Dobrý den,
    moc děkuji za skvělý recept a popis postupu.Moc ráda podle Vás vařím.
    Nechala jsem se zmást a čekala na příležitost 3. žloutku, a ta nepřišla. Těsto bylo dost tuhé, no, mělo mi to docvaknout- chtělo to hned všechny 3 žloutky.:-)
    Těším se na další vaření s Vámi.
    Tereza

  126. Ladislav says:

    Moc Vás zdravím. Já u koblih na spodním těstě naznačím sklenici kolečka, doprostřed dám lžičku povidel a to vše přeložím druhým plátem těsta a pak stejnou, v mouce namočenou sklenicí vykrojím koblih, který nechám dokynout. Zbytky se mohou znovu zpracovat na další koblihy. Láďa

  127. Adéla says:

    Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat. Dělala jsem už několikrát koblihy podle vašeho receptu. Těsto krásne vykynulo, vše bez problému…mám ale vždy koblihy po smažení duté, úplně prázdné bez těsta. Nevíte prosím čím to muže být ? 🙁

    Moc Vám děkuji za odpověď a i recepty…jsou úžasné ?

  128. Pavlína says:

    Tak se chystám vyzkoušet na jiný koblihovy svátek chanuku

  129. Jaroslava says:

    Vaše recepty jsou naprosto skvělé ? vždy se mi vaření podle Vás povede ?

  130. Jiřina says:

    Dobrý den, po několika letech jsem se rozhodla zase pustit do koblížků a vybrala jsem se Váš recept. Koblížky se povedly, jsou moc dobré, jen na nich nemám ten krásný bílý proužek ?‍♀️
    Moje technika plnění je, že vyválím placku, na jednu polovinu lehce vyznačím skleničkou kolečka, dám marmeládu, překryju druhou polovonou těsta a vykrájím koblížky. Je to jednoduché a rychlé ?

    1. Jiřino, proužek vznikne, když koblížky můžou plavat a nesedí při smažení dole na dně. Jinými slovy, musí se smažit v dostatečném množství oleje.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close