Neznám člověka, který by si nikdy nepoložil otázku: co mám zase dělat k večeři? Kde mám pořád brát inspiraci, aby to bylo zdravé, rychlé a všem to chutnalo?
Čím víc večeří jsem připravila, tím víc si myslím, že na to znám odpověď. I když za vás ve vaší kuchyni neuvařím, můžu vám pomoct dát si dohromady základní souvislosti a vybavit vás pár užitečnými radami, abyste už nikdy s prvním úderem večerního klekání nepropadali panice, že nemáte vymyšleno, co k večeři.
Rada číslo jedna:
Už ráno byste měli vědět, co uvaříte k večeři.
Jestli něco usnadňuje večerní život v kuchyni, pak je to ranní rozhodnutí, co se večer bude vařit.
Díky tomu pak nepřistupujete k ledničce napjatí, co z ní vypadne a čím vás v časové tísni inspiruje. Učiňte rozhodnutí včas, s čerstvou hlavou, třeba u hrnku ranní kávy.
Má to ještě jednu výhodu: po cestě z práce můžete dokoupit, co vám k večeři chybí.
Rada číslo dvě:
Každá zdravá večeře má stejný scénář.
Chtěla bych použít slovo algoritmus, ale nerada bych vás vylekala.
Jednou o večeřích a o tom, jak si je usnadnit a jak je pochopit napíšu celou knihu, ale na tu si ještě musíte chvíli počkat.
Teď je podstatné, abyste si uvědomili, že v každé zdravé večeři najdete tři složky: sacharidy, bílkoviny a zeleninu.
Vtip je v tom, jak vyberete konkrétní potraviny do těchto tří skupin.
Zadání totiž vyhovuje nejen vepřo-knedlo-zelo, ale taky Caesar salát.
Nicméně co se týká předjaří, tady je pár mých doporučení, jak to tedy udělat, aby večeře byla zdravá, rychlá a odpovídala uvedenému třídílnému vzorci.
Skupina | Jak vybírat | Příklady | Jak si to usnadnit |
---|---|---|---|
Sacharidy | Kvalitní, s větším množstvím živin a vlákniny | Zapomeňte na tradiční brambory, těstoviny nebo rýži. Použijte místo toho zrní, jako jsou: jáhly, quinoa, kroupy a krupky, pohanka, pšenice, bulgur, špalda, oves, mražená kukuřice, celozrnná rýže apod. | Vařte ve větším množství, vydrží několik dní v lednici |
Bílkoviny | Rychlé a nízkotučné | Bílé maso, ryby, sýry, vejce, luštěniny | Můžete směle použít i maso od včerejška nebo luštěniny, předem uvařené a uskladněné v lednici. Nebo grilované kuře, které vám po cestě spadne do nákupního košíku. |
Zelenina | Zásadně sezónní | Nyní, na pomezí zimy a jara: kořenová zelenina, dýně, řepa, zelí, kapusta, růžičková kapusta, mangold, jarní cibulka, pórek, mražený hrášek a fazolky | I zelenina vydrží uvařená nebo upečená několik dní v lednici |
Rada číslo tři:
Až to budete dávat dohromady, buďte současní.
Ukážu vám, co teď frčí ve světě a jak to naaranžovat a dochutit a navzájem pospojovat.
Pojďme si krok za krokem sestavit celé jídlo od začátku do konce. V šesti bodech si uděláte přípravu a v tom sedmém to všechno spojíte.
- Vyberte si základní složky večeře.
Zvolte si zrní, bílkovinu a zeleninu podle návrhů z rady číslo 2, a to podle vaší chuti a stavu zásob.Řekněme, že já jsem si jako příklad vybrala quinou, krůtí stehno, červenou řepu a jarní cibulku. Quinoa je uvařená velmi rychle, krůtí stehno jsem měla od včerejška pomalu pečené a červenou řepu jsem si upekla taky před pár dny, když jsem ji zabalila do alobalu a dala péct společně s něčím jiným, co tou dobou okupovalo troubu. Teď jsem ji už jen ohřála a dochutila sladkokyselou zálivkou. Potud k rychlosti.
- Uvařte zrní.
Chuť zrní je pro výsledné jídlo dost zásadní, proto nestačí, abyste ho jen uvařili ve slané vodě. Dejte si s ním trochu víc práce. Třeba takhle:- Lepší než vařit zrní v osolené vodě je použít vývar, zeleninový nebo drůbeží.
- Pokud nemáte vývar po ruce, zvažte aspoň použití sušených hub, které předem namočíte a pak je i s nálevem přidáte do vaření.
- Lepší než zrní vařit je dusit ho tak šikovně, aby se všechna použitá tekutina vstřebala a nemuseli jste nic vylívat a slívat. Zde se obvykle držte návodů na obalu, měly by tam být uvedeny správné poměry surovin a tekutin.
- Pomůže, když do hrnce k zrní přidáte trochu nakrájené mrkve a cibule.
- Pomůže, když zrní připravíte jako pilaf.
- Zrní od včerejška znovu nevařte, ale krátce a prudce opečte na pánvi na trošce tuku. Je mi jedno, jestli na to použijete škvarky, slaninu nebo olivový olej.
- Připravte dva druhy zeleniny
Ano, na tomto talíři najdete dva druhy zeleniny. Jeden tepelně upravený a druhý křupavě syrový nebo polosyrový.Protože je pořád ještě zima, mám ráda první druh zeleniny pečený. Pokud neznáte moji fintu na pečenou zeleninu, postupujte takhle:
- zeleninu omyjte, oloupejte, nakrájejte na větší kousky
- vhoďte na plech, promíchejte s olejem, solí a případně kořením
- pečte při 220 stupních (rozhodně ne méně) asi 30 minut, dozlatova a doměkka, jednou nebo dvakrát v mezičase promíchejte
Nic víc na tom není. Dostanete tak ze zeleniny to nejlepší, co v sobě urkývá. Ale pokud se vám nechce péct, klidně ji třeba poduste na másle.
V kombinaci s barevnou měkkou pečenou zeleninou báječně vynikne něco zeleného a křupavého. Může to být tužší salát, třeba čínské zelí nebo římský salát, nakrájený na kousky. Nebo zelené fazolky, blanšírované či zprudka opečené na pánvi. Nebo špenát, jen rychle zavadnutý teplem z pánve. Nebo zelí. Nebo aspoň jarní cibulka s petrželkou.
- Nachystejte si bílkovinu
Ať už sáhnete po masu, sýru, vejcích nebo luštěninách, vzhledem k tomu, že je vlastně ještě pořád zima, raději to podávejte teplé. Maso ze včerejška šetrně ohřejte s trochou šťávy, sýr opečte, pokud to jde (skvělý je haloumi), vajíčka uvařte a příliš nenechte vychladnout.Co se týká ochucení, klidně tu nechte vyniknout původní chuť těchto surovin, takže stačí jen sůl, případně pepř.
- Překvapte něčím křupavým
Mám teď na mysli oříšky nebo semínka, která nasekáte a posypete jimi jídlo na talíři. Kdo teď nesype jídlo semínky, jako by ani nebyl. Všichni zdůrazňují užitečnost tuků obsažených v oříšcích, ale každému je jasné, že to je jen alibi, protože oříškům se nedá odolat.Zda oříšky předem opečete nasucho nebo nějak jinak ochutíte, to nechávám na vás a taky na tom, kolik vlastně máte času na přípravu večeře.
- Nezapomeňte na zálivku
Zálivka celé jídlo chuťově spojí. Pokud jste četli pozorně, je to jídlo převážně teplé, takže vznikne teplý salát. Můžete se klidně odvážit jít se zálivkou do asijských tónů, anebo vytvořit něco jogurtového, je to jen na vás.Já jsem si řekla, že jako zálivku použiju trochu domácího vývaru. Obvykle to takhle na salát nefunguje, ale v tomto jídle to výjimečně jde.
Jestliže zatím nemáte žádný recept na spolehlivou zálivku, podívejte se na tenhle můj článek o základní salátové zálivce. Ten vám ukáže, jak najít tu svou oblíbenou.
- Dejte to na talíř
Tady se skrývá další moderní tajemství. Nemíchejte dohromady, co jste připravili v předchozích krocích, ale utvořte z toho na talíři částečně se překrývající sekce. Stejné suroviny prostě ponechte u sebe. Bude se vám nad jídlem líp kochat.Těsně před podáváním vše posypte oříšky a zalijte zálivkou.
Dnes tedy veškerou tvorbu ponechávám na vás. Dala jsem vám pravidla, která stačí naplnit.
Samozřejmě mě zajímá, jaké chuťové a surovinové kombinace vvymyslíte, co máte chuť vyzkoušet a taky, co už jste vyzkoušeli, až k tomu dojte. Takže pište, komentáře jsou jen vaše!
Milá Flo. Krásný návod na krásné jídlo. Takto si vařím pro sebe obědy.. Pokud to vidí manžel nebo děti, odmítají i ochutnat. Myslím si, že nejsem špatná kuchařka, já si na svém jídle pochutnám (případně i ženská návštěva). Manžel odmítá zeleninu na talíři! (jediné co snese je zeleninový salát z čerstvé zeleniny) děti zase jedí pouze vařenou mrkev a hrášek!! A zrní odmítají všichni, chtějí jen klasické přílohy! uff.. Asi není chyba v mém vaření, ale v tom, jak to rodině podám..:-( (Manžel je zvyklý od maminky na klasiku a u dětí jsem asi udělala něco špatně..) Je to můj věčný boj. Moc ráda vařím ale ztrácím motivaci, když to pak jím sama.. nějaký nápad..?? 🙂
Hanko, nemyslím si, že bys udělala něco špatně, každý má jiné chutě a jiné obavy z jídla. Obvykle odmítání některých surovin znamená předchozí špatnou zkušenost. Takže to chce opatrně a po špičkách.
Já to dělám tak, že uvařím známé a nekonfliktní jídlo a nenápadně k němu přidám malé množství jedné jediné konfliktní suroviny. Jen tak, na ochutnání. Kdo odmítne, nevadí, protože má zbytek talíře plný toho, co mu chutná. Obvykle mi to ale projde, jelikož ochutnávání neznámého u dětí podporujeme (dokonce vyžadujeme) a jelikož je to spojeno s jinak známými chutěmi, nedělá to takový problém. Takhle bych například vyměnila část těstovin za kuskus jako přílohu ke kuřeti na paprice. Těstovina jako těstovina, že 🙂 Nebo bych k vařené mrkvi zkusila přidat malou trochu jiné zeleniny, ale opravdu jen trochu, a ochutila bych to lehce do sladka a máslova, protože to asi tvoje děti na mrkvi a hrášku přitahuje. Stejně tak bych muži nenápadně občas vpašovala do salátu jinou než syrovou zeleninu – opět jen malý zlomek. Různé druhy a různě tepelně upravené, protože to pokaždé chutná jinak.
Prostě bych se nedala a zkoušela, dokud by mi něco neprošlo. Podstatné je dělat to po dobrém, nenutit k dojídání a mít radost z toho, že to vyzkoušeli, i když to bylo zamítnuto 🙂
Kamarádka takhle propašovává rodině do jídla např. pohanku místo rýže (?) do „nastavovaných“ jídel (sekaná, plněné papriky, …). Rodina to po chuti nepozná a ona je spokojená, že udělala něco pro jejich zdraví.
Flo, moc děkuji za povzbuzení! Takto to zkouším, ale poslední dobou jsem trochu rezignovala.. Už mě nebavilo to nimrání v jídle a úšklebky.. Ale motivovala jsi mě nevzdat to, děkuji!
A nebo je nechte pořádně vyhladovět 😉
Nemyslím přivázat na tři dny k topení. Ale co takhle uvařit, pak udělat pořádný výlet a odpoledne – jejda, navaříno by bylo ale jen toto, kdo chce klasické brambory/maso/rýži/omáčku, jasně, ale tak hoďku si počká. Uvidíte že Vám to projde :)))
Nebo něco takového – salát, zeleninu apod. sebou na výlet ven, na picnic (kde není jiná restaurace samozřejmě;). Po pečené řepě a salátku z kuskusu a kuřecího v krabičce se jen zapráší ;).
🙂
Díky za rozmanité nápady,přeji pěkný den.Lída
Tobě též, Lído! Flo.
Miluji kuskus s osmaženými žampiony na cibulce, s trochou česneku a strouhaným sýrem. Hmm… Lze samostatně, nateplo, nastudeno, či jako propracovanější příloha. Chybí tam zelenína (pokud nepočítám cibulku a česnek), není ale nic jednoduššího než udělat salát. 🙂
Jinak – díky za tip, budu o tom přemýšlet!
Marie, to zní skvěle! Vlastně máš kus jídla hotového, chybí tam opravdu jen ta zelenina 🙂
Dobrý den, Flo,
večeře si dělám sám, má drahá žena si hlídá tajli a večeří jen nějaké to jablko/a to ještě ne celé/, takže např. včera to u mne byly dva krajíčky tmavého chleba /občas nahrazuji grahamem/, na ně „lajgtová“ pomazánka, skoro máslová, název neuvádím kvůlivá reklamě, stejně je postupně střídám. Navrch cibulovou nať, schválně si při nákupu vybírám pár cibulí, které vyrůstají a dopěstuju si je sám. No a k tomu všemu nastrouhanou červenou řepu,
ochucenou strouhaným křenem a zakápnutou citronem – zapíjím některým z darovaných, zpravidla ovocných čajů /mé vlastnoručně nasušené už došly./
Jinak se těším na duben, mám vyhlédnutou plantáž medvědího česneku, kromě okamžitého konzumu v pomazánkách jsem jej loni zkusil i nasekaný zamrazit a vydržel do snězení – tedy asi do listopadu. Jinak jsem na té devadesátce, chybí mi delší procházky, prý mají být aspoň sedm km denně…
Přeji, pokud možno hezký den / u nás deštivo-takže četba/ a zase brzo na přečtenou – Jaroslav S.
Jaroslave, na medvědí česnek si též brousím zuby, prý bude letos snad i trochu dřív. U nás slunečno, takže práce 🙂
Gratuluju k té váze! Flo.
Dle Fejsbůkové medvědářské skupiny už pomaličku roste 🙂
Hurá 🙂 A kde?
Díky za tip. Je pravda, že zrní se v mé kuchyni nevyskytuje. No, teprve nedávno jsem se přistěhovala k příteli, tak pomaličku buduji zásoby (různé druhy olejů, octů, koření) a taky testuju jeho chutě. Zrní jsem se mu zatím předložit neodvážila. Ale vzhledem k tomu, že bez problémů snědl čočkový salát, přestože prý čočku nerad, tak by to mohlo vyjít i se zrním. Jsem teď doma a partner chodí domů i na obědy, takže obvykle vařím (nebo obstarávám jídlo) 2x denně. První dva týdny jsem si to neskutečně užívala, teď už mě to začíná otravovat. Ani ne tak to vaření jako věčné přemýšlení co vařit. Už jsem si říkala, že budu muset sednout a vymyslet jídelníček na nějakolik dnů dopředu, což by mi značně ulehčilo práci a ulevilo od každodenního chození do obchodu, protože potřebné ingredience bych mohla nakoupit předem, ale zatím jsem se k tomu nedokopala.
Dřív jsem vařila moc ráda, ale ne moc často, v práci jsem měla oběd v kantýně a večer si jenom tak něco doma zobla, popř. udělala polévku, takže prostě s každodenním vařením a plánováním nemám valné zkušenosti.
Petro, to vaření dvakrát denně je pěkná nálož. Určitě bych doporučovala si to usnadnit aspoň tím, že něčeho, hlavně masa, uděláš víc najednou a pak ho postupně schováváš do jiných jídel. Vlastně jen obměňuješ přílohy a zeleninu, a nakonec, až už máš jen poslední zbytek masa bez omáčky, tak ho dáš do salátu nebo do sendviče či pita chleba. Každopádně přeju pevnou vůli, opravdu s tím máš hodně práce a přemýšlení.
Ahoj Flo! Dnešní článkem jsi mě potěšila. O takovéto večeře se v podstatě pokouším dlouhodobě, máme s manželem rádi podobné kombinace. Přišli jsem na chuť pečené řepě např. s mozzarelou. Bulgur jsem zkusila podle snídaňové kuchařky a je taky fajn. Quinou musím vyzkoušet. Jen mám problém, že takováto jídla bohužel nejí menší dcerka a ani dospělý syn, kterého po večerním tréninku musím zasytit něčím hutnějším. Nevím jak je to naučit… Takže připravuji vždy v podstatě dvě varianty večeří, zdravou světovou a k tomu českou variantu 🙂
Veroniko, jak už jsem psala Hance, chce to přidávat konfliktní suroviny jen v malém množství a jen jako alternativu, než ochutnají a zvyknou si nebát se jich. Co se týká toho nasycení syna po tréninku, tam tak velký problém nevidím, stačí zvýšit porci masa a sacharidů. Ale pokud je zvyklý na něco jiného, tak chápu tvůj věčný boj…
Dobrý den, opět spousta inspirace. Snažím se při vaření tyto zásady dodržovat nejen u večeří. Tak jsem dnes vařila čočkovou polévku a nákyp z jáhel se švestkami (zelenina nahrazena ovocem z mrazáku), muž měl k večeři a šel si přidat. Zítra chystám polentu a tresku s ledovým salátem. Zálivku musím ještě vymyslet.
Micko, to jsou prima kombinace, díky! Flo.
Zdravím! Takhle rozepsané do tabulky to vypadá skvěle! Jelikož jsem přes den doma, mám to otočené a dělám si takovéhle teplé obědy – nejraději mám kombinaci pečené kuře + hrášek s pórkem na cibulce a másle + rýže anebo mražený hrášek, strouhaná mrkev, konzerva krájených rajčat + hrst červené čočky, sýr feta + soba nudle.
Quinou už chci hrozně dlouho vyzkoušet, je nějaký rozdíl mezi červenou a bílou?
Míšo, rozdíl žádný není, snad jen v tom, že tmavší quinoa se vaří třeba o minutu nebo dvě déle. Červená vypadá v salátu líp, a pak ještě existuje i černá quinoa, ta je zase impozantní v kombinaci se zeleným lupením a růžovým lososem. Takže vlastně stačí řídit se tím, jak to bude vypadat na talíři.
Milá Flo, tak koukám, opět něco k zamyšlení. Přiznám se, že večeře často obstarám kusem pečiva, sýrem, salámem a pokud možno kusem syrové zeleniny. Jindy je poskládám ze „zbytků“ od oběda. Večeře jsou něco na čem bych chtěla ještě zapracovat a „zmáknout“ to i z hlediska plánování při nákupu – obědy si rozplánuju na týden dopředu a podle toho nakoupím v rámci velkého nákupu….snažím se zkrátka, abych neměla doma zbytečně suroviny, které nevyužiji a mohlo by dojít k jejich zkažení.
Ivo, to plánování je velmi rozumné 🙂 Kazí se jen čerstvé věci a ty se dají odhadnout podle počtu vařených jídel, zato trvanlivé potraviny může mít člověk po ruce neustále a nic se nestane. Tenhle pohled trochu usnadňuje plánování.
Dobrý den Flo, už jsem zase tady, jako babka diabetik mám občas nějaké problémy(byla to jen chřipka) a tak jsem ani nemohla odepsat. Dnes jsem byla mile potěšena – sacharidy – bílkoviny- vitamíny. To je můj každodenní problém a ještě k tomu počítat ty „zatracené“ sacharidy na chlebové jednotky.Ale mám další inspiraci. Osobně tak v podstatě funguji a tak připojuji jeden můj recept, který miluji. Upečená zelenina – ta naše – mrkev, petržel a celer, hodně cibule na velké kusy a česnek a olivový olej, to vše na plech a do trouby. Někdy přidám i brambor a (pro mne ten oranžový 🙂 ), postrouhám sýrem a je hotový oběd, nebo večeře.Někdy k tomu místo sýra krůtí nebo kuřecí nudličky a je hotovo.Ale ráda mám rýži Basmati, k tomu fazolové lusky a také notná dávka česneku a slunečnicová semínka opražená na sucho.Ano základ je hlídat všechny ty tři složky, aby bylo jídlo vyvážené. Díky, snad pro příště ještě mohu připravit více masa a další den mohu zase kombinovat něčím jiným. Prostě se musí stále přemýšlet nad tím JÍDELNÍČKEM na příště. Zítra budou palačinky plněné špenátem se sýrem tofu. Děkuji za další inspiraci. Jarka
Jarko, já taky děkuju za ispiraci a vhled do tvé kuchyně, nemáš to s těmi sacharidy jednoduché.
Za lehkou veceri povazuji nejakou polévku, vyvar nebo zeleninovou, nebo krém. Bez mouky a testovin. Maso varim, jinou vlozku do polevky nedavam. Event jen zeleninu. Také saláty, ovoce. Naucila jsem se na lehkou veceri. A hlavne mam rada jidla jednoducha a pokud to jde (krome masoveho vyvaru) tak delena strava je idealni, na veceri obvzlast.
Míšo, to je samozřejmě optimální, mně by ty tvoje lehké večeře taky vlastně stačily. Zní to skvěle. Já ale musím vařit s ohledem na potřeby rostoucích dětí a velkého chlapa, ty vývarem se zeleninou na večer nezasytím. Chodili by se mi dojídat něčím, co už bych neměla pod kontrolou, proto používám i sytící sacharidy k večeři.
Ahoj Flo, na začátku jsem psala že mám zájem o zdravou stravu a už je to tady. Mám z toho radost, většinou večeřím kousek pečiva, sýr, tvarohová pomazánka, rybí pomazánka a pod.Nesmí chybět sezonní zelenina, kyselé zelí, nebo zelí s křenem, čínské zelí posypané slunečnicovými semínky.Řepu pečenou vyzkouším, moc děkuji za inspiraci.
Jitko, já taky děkuju za inspiraci! Flo.
Milá Flo
zrní,bílkoviny a zeleninu si dělám k obědu.Manželovi musím vařit klasiku.
K večeři mám už něco lehčího.Mám třeba ráda mozzarellu s plátky okurky,malé rajčata
posypané medvědím česnekem a pokapané Bio Jablečno balzamiko švestkovým
octem a panenský ol.olej.Moc děkuji za rady,zdraví Jitka.
Jitko, to zní moc dobře, ty tvoje večerní kombinace. Díky za nápady. Flo.
Hezký týden, opět díky za všechny ty fajn vychytávky. Možná by mohlo některé zajímat, jak je to možná s u nás často opěvovanými celozrnnými těstovinami a s potravinou zvanou quinoa:
přeposílám článek.
Celozrnné těstoviny? Jen módní potravina, říká Altroconsumo
Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo se v únorovém vydání časopisu ve svém testu zaměřila na celozrnné a bezlepkové těstoviny. Podívala se i na to, zda opravdu mají takové pozitivní zdravotní účinky, jaké jim bývají připisovány. Laboratorní i senzorické testy však nepotvrdily, že by se jednalo o vybranou lahůdku či novou superpotravinu.
Altroconsumo v první řadě podotýká, že jakékoliv těstoviny mají vysoký glykemický index, kvůli kterému strávníka moc nezasytí a vzbuzují chuť k další konzumaci. Nejsou proto obecně vhodné jako součást dietní stravy. Celozrnné těstoviny bývají obohacené o vitamíny a beta-glukany, které jsou samy o sobě prospěšnými látkami. Altroconsumo však upozorňuje, že pokud spotřebitel přijímá vyváženou stravu, nehrozí, že by kterékoliv z těchto látek měl nedostatek.
Veškeré testované celozrnné a bezlepkové těstoviny obsahovaly stejný objem emulgátorů a stabilizátorů jako klasické těstoviny. Nedá se tak říct, že by se jednalo o přírodní stravu.
Těstoviny nevyšly lichotivě ani ze senzorického hodnocení. Bezlepkové těstoviny byly tuhé a gumovité, kukuřičné příliš lepily. Celozrnné těstoviny pak někdy konzistencí připomínaly písek, některým hodnotitelům přišly příliš hrubé.
Za nejkřiklavější aspekt módy celozrnných těstovin považuje italská spotřebitelská organizace dezinformace o tradičních surovinách, jejichž pěstování je v souladu s přírodou. Například kamut, jehož popularita podle Altroconsumo v současné době stoupá, byl vždy zcela okrajovou plodinou, jeho pěstování bylo ekonomicky i ekologicky zcela neefektivní. Ačkoli je tento druh tvrdé pšenice propagován jako zdravá alternativa té klasické, má s ní zcela shodné nutriční hodnoty. Intenzivní pěstování další populární plodiny quinoy zase v Jižní Americe dlouhodobě vyčerpává a znehodnocuje půdu. Navíc se výrazně změnil její status. Z jídla dostupného nejchudším vrstvám se stala exportní potravina pro evropskou střední třídu, v její vlasti však hrozí nedostatek.
Altroconsumo tak doporučuje bezlepkové či celozrnné těstoviny pouze celiakům a spotřebitelům, kteří mají problémy s trávením pšenice. Nutriční rozdíly sice existují, pro většinovou populaci jsou však zcela zanedbatelné, navíc neplatí, že celozrnné těstoviny by byly chutnější než klasické.
Italská spotřebitelská organizace se vyvracení zázračných účinků superpotravin věnovala již v minulosti, když se zaměřila na kustovnici goji či na obsah antioxidantů v „zázračném ovoci“. V USA pak profesor Gibson aktualizoval svoji studii, která způsobila vlnu zájmu o bezlepkové potraviny i mezi neceliaky. Podle nové verze žaludeční obtíže nezpůsobuje lepek, ale takzvané FODMAP, sacharidy s krátkým řetězcem.
Evi, díky za článek. Vlastně se s ním nedá nesouhlasit, těstoviny vždycky budou jen těstoviny a budou mít podobný vliv na glykemický index a míru zasycení. Pořád si ale myslím, že článek nevyvrací tvrzení, že celé zrno má pro lidský organismus mnohem větší přínos než zrno loupané, čištěné, rozemleté. Jsou to sice sacharidy tak jako tak, ale celé zrno obsahuje spoustu dalších výživných složek a vlákninu.
Samozřejmě souhlasím!
Moc děkuji za večeřovou inspiraci, zkusila jsem můj oblíbený superrychlý kus-kus ochucený zeleninou v soli, blanšírovanou brokolici, papriku a karbenátky. Rodinka to zblajzla úplně do posledního drobečku, i když se u nás jí zdravě, takový úspěch jsem nečekala. Rozhodně tvůj praktický, jednoduchý vzorec budu používat. Jen mám trochu problém s vymýšlením bílkovin.
To zní skvěle! Bílkovinama se netrap, vždycky je něco po ruce — sýry, vařená vejce, vařené luštěniny, maso ze včerejška, rychlé minutkové maso ze dneška 🙂
Já obvykle večeřím polévky, takže pro mě to moc není, ale jinak jeden z nejlepších návodů, co jsem kdy četla.
Polévkou rozhodně člověk nikdy nic nezkazí. Závidím vaši sbírku polévkových receptů, určitě je impozantní.
Milá Flo ráda čtu tvoje příspěvky,ale zrní doopravdy zkoušet nebudu ať by bylo udělané na jakýkoliv způsob,prostě mám nějak zakodované ,že takovéto zrní je pro slepičky a ne pro můj žaludek jinak mám ráda pohanku i kuskus dělávám si je se zeleninou,
Ale pohanka je přece úplně stejně zrní jako amarant, Juliannko. Možná to jsou zbytečné předsudky?
Ono je téměř nemožné dostat do manžela, který vyrostl na knedlících, kupované pizze a omáčce z kunjovanky dostat něco „slušnějšího“.
Resp.těch keců před tím. Nebo když se třeba nějaký pokus nepovede.
Díky za tvou inspirativní práci, kterou tímto komentářem nechci kritizovat, leč nedá mi nepodotknout, že to o tepelně zpracované zelenině, která „v lednici taky vydrží“… není tak dobré dělat. To jediné bych neuchovávala. O nesyrové zelenině je známé, že začne brzy tlít, což našemu trávení nepřidá. Takže do lednice všechno možné, jen zeleninové jídla připravovat jen v potřebném množství a dojídat:) tepelně zprac. zeleninu radši vždy čerstvě připravenou:)
Je vynikající!!!! Povedla se na jednicku:)
Dělala jsem že spaldové hladké mouky…:)