Která boloňská omáčka je ta jediná správná?

Zeptejte se stovky kuchařů, šéfkuchařů, hospodyněk a labužníků, a dostanete sto různých receptů s názvem boloňská omáčka. Takže kdykoli se někde nějaký můj takový recept objeví, dostane se mi nejen chvály, jak je to dobré, ale zároveň i upozornění, jaká že jsem ostuda, protože takhle se teda boloňská fakt nedělá a měla bych se jít stydět.

Nemám ráda, když moje recepty někdo odsoudí dřív, než je vůbec vyzkouší nebo se nad nimi aspoň zamyslí. Proto jsem se zeptala dvou znalých šéfkuchařů, jak to tedy s tou boloňskou je a jak moc se veřejně znemožňuju.

Fakt 1: boloňská omáčka nemá zas tak pohnutou historii.

Nejjednodušší na boloňské je odtušit její původ: ano, má své kořeny v bohatém regionu severní poloviny Itálie, kde na svět přichází parmazán, parmská šunka i Lamborghini.

Jenomže jakmile se začnete ptát na detaily téhle omáčky, rázem se dostanete do vášnivé debaty o tom, co do ní zásadně patří, co do ní zasadně nepatří a s čím se zásadně podává. Pokud toužíte po faktech, musíte se spokojit hlavně s tím, že ragú alla Bolognese si dělá každý po svém. Richard Fuchs, geniální šéfkuchař restaurace Cottocrudo v pražském hotelu Four Seasons, říká, že první zmínka o boloňském ragú pochází z roku 1891 ze severoitalského města Imola, a obsahuje i takové věci, jako kuřecí játra nebo lanýže.

Od té doby tahle omáčka doznala ještě mnoho změn a především místních odchylek. A tak se ho pro tuhle velkou rozmanitost v roce 1982 rozhodla Accademia della Cucina Italiana ustanovit ve standardizované podobě pro profesionální kuchaře.

Fakt 2: boloňská omáčka patří do každé rodiny.

Když s autentičností bojují i sami Italové v Bologni, bod pro mě. Koneckonců, stejně je pro mě důležitější poslat zítra do školy děti šťastné, čisté, připravené a nakrmené, takže jaképak cavyky s omáčkou. Všechno musí v kuchyni vzniknout tak nějak samo a přestože omáčka vyžaduje dlouhé, několikahodinové dušení, zas tak moc práce a pozornosti to z mé strany neobnáší. Žádné cizokrajné ingredience nepotřebuju, kromě mletého masa si na svoji verzi beru na pomoc už jen rajčatový protlak a trochu zeleniny. Takže když na to přijde, zvládnu udělat boloňskou i ve všední dny k večeři.

Fakt 3: jestli vás něco kolem boloňské omáčky může veřejně znemožnit, tak to jsou především špagety

Když omáčku uvařím, podávám ji uprostřed hnízda vařených těstovin – a protože jde o pohodové vaření, nezavrhuju ani špagety, přestože už jsem zaslechla něco o tom, že boloňská a tento druh těstovin nejdou dohromady. Sypu je strouhaným parmazánem, který ochotně strouhám na originál struhadle z Itálie, protože to vytváří ten správně jemný parmazánový poprašek. A když nejsou po ruce těstoviny, schováváme boloňskou ještě s dalšími dobrotami do tortilových placek.

Na ty špagety jsem se ovšem zeptala jednoho z nejlepších italských kuchařů, kteří působí v Česku. Gianfranco Coizza byl dlouho majitelem známé pražské italské restaurace Aldente, ale nedávno se vrhnul se na zajímavý projekt Ingredientista. Tvrdí, že vůbec nejhorší jsou hosté, kteří se dožadují špaget s boloňskou omáčkou a chtějí je jíst lžící a vidličkou. „Špagety jsou těstoviny, které spíš patří do jižní poloviny Itálie, protože se na ně používá jiný typ mouky. Boloňská omáčka pochází ze severní části, a tak se k ní podávají čerstvé vaječné těstoviny, především tagliatelle, ale taky třeba lasagne, canelloni, pappardelle. Město Bologna usiluje o to, aby byly v restauracích špagety s boloňským ragú zakázány.“

Fakt 4: s rajčatovým pyré dojdete dál.

Gianfranco ještě tvrdí, že rajčatový protlak nemá v boloňské co dělat, protože je to už příliš moderní zkratka. Nedá dopustit na drcená rajčata San Marzano. Říká, že jako každé jiné ragú, i tohle přišlo na svět proto, aby dalo nový život zbytkům masa v kuchyni, a tak do něj klidně můžete skrýt všechny odřezky vepřového, které najdete: včetně parmské šunky nebo mortadelly. Jeho boloňská omáčka má díky tomu velmi výraznou chuť, poznáte v ní nádech dobrých uzenin. Další chuťovou složkou je samozřejmě červené víno, a už méně samozřejmě muškátový oříšek a čerstvé bylinky jako bobkový list, rozmarýn a šalvěj.

Moje osobní doznání: přes to všechno používám protlak. Používám ho proto, že když ho opeču společně s masem, přidá omáčce chuťovou hloubku, takže pak nemusím řešit, zda stačí podlití vodou, když nemám po ruce vývar.

Fakt 5: boloňská je z vepřového masa.

Vím, že moje boloňská není dokonalá a že se na ni dá ještě zapracovat. Richard Fuchs vysvětluje, že vzhledem k místu jejího původu by měla být připravována především z vepřového masa, které má v regionu Emilia-Romagna velkou tradici. Její chuť obohacuje ještě česnekem a italskou slaninou – pancettou.

Aby omáčka měla výraznější chuť, doporučuje Richard osmahnout nejprve část masa. „Je to proto, aby se maso řádně opeklo. Když ho do pánve přidáte všechno najednou, ta se prudce zchladí a maso se spíš začne dusit, než aby se restovalo. Změní se tím podstata tepelné úpravy. Doporučuji proto kastrol nebo pánev s těžkým dnem, které tak rychle nezmění teplotu.“

A pokud ještě toužíte po nějakém extra špeku, samozřejmě ho pro vás mám. Richard přidává do omáčky 3-4 vlašské ořechy – celé i se skořápkou! Nechá je v ní celou dobu dusit, aby jí předaly svou chuť, a pak je z ragú odstraní. Dál taky spoléhá na malou špetku skořice, jak to viděl v jedné italské trattorii.

Fakt 6: když dodržíte pravidla pro přípravu ragú, bude vaše boloňská omáčka vždycky skvělá.

Takže to vidíte: jak si svoji boloňskou postavíte, takovou ji budete mít. Ochutit ji sice můžete ledascčím, jestli je tu však na něco spolehnutí, pak na postup, který odpovídá základním pravidlům pro přípravu jakéhokoli ragú.

Vždycky se začíná osmahnutím masa, případně dalších surovin. Pokud chcete podlívat vínem, udělejte tak hned po osmahnutí a zase počkejte, až se všechna tekutina vypaří. Tím se postaráte o to, že červené víno nezanechá fialový nádech v jídle a bílé víno zase nebude zbytečně chuťově vyčnívat svou kyselinkou. Totéž byste měli udělat s rajčatovým protlakem, pokud je na seznamu surovin. Musí se opéct se základem, dokud nezmění barvu, protože tak se podstatně změní jeho chuť k výraznější, lepší a méně agresivní. Teprve potom podlévejte ostatními tekutinami, rajčatovým pyré, vývarem, mlékem – podle toho, po čem recept volá. Duste zvolna, zakryté, nespěchejte, užívejte si linoucí se vůně. Pokud se u toho hodláte tvářit, že máte hodně práce, nedá vám to příliš zabrat. Tohle vám každý uvěří.

Budu ráda, když mi v komentáři necháte zmínku, co nesmí chybět ve vaší boloňské omáčce a kde jste přišli k receptu. Jsem baba zvědavá a hrozně ráda nahlížím pod pokličky 🙂

Boloňská omáčka podle Florentýny

Množství: 4 porce

Suroviny

  • 400 g směsi mletého vepřového masa (ale klidně vezměte třeba směs nebo jen hovězí)
  • 2 lžíce oleje nebo sádla
  • 1 středně velká cibule
  • 1 snítka řapíkového celeru
  • 1 větší mrkev
  • 1-2 vrchovaté lžíce rajčatového protlaku (zhruba 1 konzerva o 70 g)
  • ½-1 lžička soli

Postup

  1. Oloupejte cibuli, řapíkový celer a mrkev oškrábejte. Vše nakrájejte na drobné kostičky. Ve větší pánvi začněte rozehřívat olej, vhoďte do něj mrkev, osolte špetkou soli a na středním plameni za občasného míchání nechte dvě minuty trochu změknout. Přidejte cibuli a celer a další dvě minuty pozorně míchejte. Vše by mělo trochu změknout, ale nikoli zhnědnout.
  2. Zvyšte plamen, přidejte maso a zprudka ho osmahněte. Větší hrudky masa vařečkou rozdělte nebo rozmáčkněte, aby se rychleji opeklo. Jakmile se šťáva vydusí a maso se konečně začne opravdu opékat a přichytávat ke dnu pánve, malou chvíli ho přitom nechte.
  3. Teprve až bude hrozit nevyhnutelným připálením, přidejte protlak. I ten se musí trochu osmahnout v tuku a změnit barvu z červené na rezavou, takže pokračujte v míchání ještě asi minutu - změna barvy vám určitě neunikne. Zalijte zhruba 200 ml vroucí vody, případně více nebo méně - každopádně tak, aby hustota vznikající omáčky v pánvi už trochu připomínala známý výsledek. Osolte podle chuti, pokaždé záleží na ochucení mletého masa z obchodu.
  4. Ztlumte plamen na minimum, zakryjte poklicí a nechte omáčku jen lehce pobublávat následujících 90 minut. Občas promíchejte nebo doplňte odpařenou tekutinu.
  5. Omáčku znovu ochutnejte a dolaďte solí. Podávejte, jak už bylo naznačeno výše.

 
 
PS. Čekáte na rozuzlení, jakým příborem jíst správně spaghetti? Použijte na ně, jako všichni Italové, jen vidličku. Druhou rukou si přidržujte pod krkem plátěný obrousek, abyste se zas tak moc, s prominutím, nepokecali.

Tento článek vzniknul pro časopis Apetit v únoru roku 2013. Nyní jsem ho nově doplnila a upravila do podoby pro web Kuchařky pro dceru. Bylo by škoda, aby tyhle rady šéfkuchařů zapadly v poličkách se starými časopisy a ve sběrných surovinách.

Zapojte se do diskuze

  1. Byla jste to vy, kdo mě odnaučil jíst a vařit špagety s kečupem, salámem a sýrem (je to už moc dávno a doufám, že mě omlouvá mé mládí a jiné zájmy než vařečky a hrnce).
    Takže když spěchám, tak vařím samozřejmě to Vaše ragú a když ne, tak otevřu Marcellu Hazan a vařím poctivě 3 a více hodin.

    1. Micko, díky za osobní zpověď. Myslím, že období špaget s kečupem máme za sebou všichni, nejdůležitější je se u toho nezaseknout moc dlouho. 🙂

    2. Mohla bych Vás poprosit o stránku s receptem podle kterého vaříte? Děkuji Ajá 🙂

    3. Kateřina says:

      Jana Florentýna Zatloukalová – A tady se musím špaget s kečupem zastat! Ať si o mně myslí kdo chce co chce, ale není nad to si dát čas od času špagety s kečupem a eidamem 😀 Je skvělé udělat si boloňskou, milánskou nebo nevím jakou omáčku, ale i tak, staré dobré těstoviny s kečupem budou mít vždycky v mé kuchyni místo, protože jsou prostě hrozně jedlé, nic naplat ?‍♀️?

  2. Zařazuji si recept do archivu, příležitostně jiej použiji /při návštěvě dětí, jsem rád chválen/. K těm houbovým jídlům: Donesl jsem košík rozmanitých hub, mj. beru i holubinky, ryzce, muchomůrky růžovky, kováře a koloděje, letos byla nadúroda lišek, některé velké do půl dlaně. Protože minule jsem s podobné směsi dělal houbový guláš /kolik hub, tolik cibule, přidat různobarevné kapie,na závěr malou sušenou feferonku/svíčičku/bez jader, zahušťuji, pokud je třeba jen chlebovou kůrkou, tak jsem tentokrát zkusil houbové škvarky.
    Použil jsem sádlo a škvarečky vytavené z tuku, ostraněného z vykosťovaných kuřecích prsíček – dělal jsem je nedávno na koření v mikrotenovém sáčku. Houby na kostičky, plátky, některé drobnější vcelku, opatrně kořenit i solit, vydusit vodu, až jsou kousky do křupava, nevadí, že je z koše hub s bídou na dvě tři porce. Podávám pouze s chlebem, krapítko piva či červeného vína nezaškodí /já měl jen nealko pivo, značku neuvádím skrzevá reklamu./
    Přeji hezký den, milá Flo, inspirátorko mých kulinářských pokusů- Jarda

    1. Och, velmi si toho oslovení na závěr vážím, ale musím se přiznat, že mě teď honí strašná mlsná na ten houbový guláš. Bohužel žiju v té jedné jediné části Česka, kde prý momentálně žádné houby nerostou, takže mě k němu čeká ještě dlouhá cesta – dost možná doslova.

  3. zase úžasný článok – ďakujem!!! predsa by som však poprosila o dovysvetlenie výrazu „snítka řapíkového celeru“ 😉 v slovenčine na to nenachádzam alternatívu

    1. micka says:

      a stopkový zeler

    2. Evi, já děkuju. A děkuju i micce za rychlejší odpověď, je to přesně, jak píše.

    3. Táňa says:

      Snítka řapíkatého celeru je steblo stonkového zeleru. Nie je to bulva, ale špeciálne pestovaný zeler len na vňať.

  4. Jana M. says:

    Milá Flo,
    Vaše receptíky mne čím dál tím více nadchávají, připomínají mi babiččino vaření – spoustu let hledám ten „pravý“ recept na plněné papriky a ve Vaší knížce jsem jej našla a uvařila. I když nejsem zdatná kuchařka, tak jsem byla za hvězdu – kdo ochutnal, chtěl přidat 🙂 a tak mi udělal radost i tento váš receptík. Boloňskou omáčku jsem zásadně nevařila, bo každý kdo si myslí, že umí uvařit vejce na tvrdo, mi moje pokusy vždycky kritizoval… Dnes koukám na zprávu od Vás a ejhle boloňka a krásně jednoduše popsaná, až jsem dostala chuť ji uvařit. O víkendu jdu do ní a uvidím, co na to moji milí kritici, třeba jim konečně zajiskří oči, že to je ta pravá a jediná, co babička vždycky vařila 🙂 Děkuji a přeji krásný den, Jana

    1. Jani, a to ještě nevíte, že momentálně ladím novou verzi plněných paprik do další kuchařky 🙂 Ještě teda nejsou dokonalé, ale věřím, že za dva, za tři pokusy tam budu. Jestli si nějaké jídlo musí dobře chuťově sednout, tak je to určitě toto. Přesně jak píšete, chuťová paměť je v tomto velmi tvrdohlavá a nekompromisní. Takže děkuju a gratuluju k chvále, které se vám dostalo, nic víc kuchaře nepotěší víc!

      Dejte vědět, jak jste uspěla s boloňskou, myslím, že ani tady nemůžete šlápnout u strávníků vedle.

    2. Monika says:

      No vidíte a já jsem dělala papriky podle receptu v Kuchařce. A nějak se mi to nevyvedlo. Teda sníst se to dalo, taky snědlo :), ale že bych ten recept musela opakovat.. Použila jsem pouze mleté vepřové (a podle mě poměrně tučné, prostě jiné neměli) a pak jsem zjistitla, že ty papriky byly nejspíš kapie. Myslíte, že to může být tím? Druhy masa, druhy paprik? Co třeba různé barvy paprik, chovají se výrazně jinak? Jinak vše jsem použila a dodržela tak jak bylo v receptu. Děkuji za odpověď.. Třeba budu mít odvahu to zkusit znovu :).

      1. Moniko, určitě to tím může být. Plněné papriky jsou nejlepší z takových těch tenkostěnných paprik, obvykle slovenských nebo maďarských. A ta tučnost masa k tomu taky asi nepomohla. Klidně příště zkuste do směsi na plnění přimíchat trochu vařené rýže.

  5. Pro mě velké překvapení s tím vepřovým masem! Taky jsem se navnadila na boloňské víkendové vaření.

    1. Že jo? Já bych instinktivně sáhla pouze po hovězím. A taky to tak někdy dělám. Má to zase jinou chuť a to je vlastně taky dobře.

  6. A v té mé rozhodně nechyběla ta kořenová zelenina a cibule. A když mám náladu na sofistikované vaření, vařím jí podle Marcelly Hazan, v přesně stanovených časech podlévám mlékem, vínem, a neodcházím od sporáku.

    1. Mléko? Vážně? Musím se na to kouknout, to zní taky zajímavě.

  7. David says:

    Ahoj Flo,

    opravdu se mi líbí jak o tom všem píšeš. Už dlouho jsem přesvědčený o tom, že s „boloňskou“ je to podobné jako s naší „svíčkovou“, co region to trochu jiná variace 😉 Ale myslím, že nejdůležitější je prostě nešidit suroviny a pokud, už dojde k takové záměně, tak to nevydávat za zaručeně jediný správný recept (netýká se tvého receptu, to jen aby nedošlo k mýlce) jak se mnohdy děje od některých čtenářů. 😉
    Mě osobně asi nejvíc zachutnala verze, kterou jednou ukazoval E. Ridi a místo mletého použil právě ty „odřezky“ vepřového, které rozdusil spolu s rajčaty na víně tak, aby se samy rozpadaly.
    Ale jak jsem psal, tisíc lidí, tisíc chutí. 😉

    Díky za další tipy a skvělý článek. D.

    1. Davide, díky za milá slova. Máš naprostou pravdu, když do hrnce přijdou dobré suroviny a když jim neuděláme nic, co by neměly prožít a zažít, není jediný důvod, proč by mělo vzniknout špatné jídlo.

      Rozdušené odřezky se mi jako nápad moc líbí, nechápu, že mi tenhle Emanuelův recept utekl. Ještě jednou díky za podporu, od někoho tak zkušeného jako ty mě to obzvlášť těší.

  8. Vendula says:

    Zdravím Flo.,
    boloňskou jsem začla vařit kdysi dávno podle Itala, využívá právě také směs masa, a dokonce do masa přidává ještě ze střívka vytlačenou salsicciu, nebo taliána. A právě podle tipů Apetitu jsem během dušení také začla přidávat pár ořechů 🙂 víno přidávám zásadně červené po orestování a deset až patnáct minut před koncem i trochu mléka (většinou volím různé velikosti sklenice podle různého počtu porcí :-)) a podávám také s popraškem, ale gran moravie. nemyslím si že by to bylo kdovíjak velké faux pass. Podávám buď s lasagnemi, širokými nudlemi, nebo v těch canelonech, ale naprosto nemám problém vařit i ke špagetám a just konzumuji s vidličkou a lžičkou 😀 jinak jíst jakékoliv dlouhé těstoviny ani neumím 🙂

    1. Vendulo, díky, tu vytlačenou klobásu jsem už taky někde myslím zahlídla. Dokonce jsem viděla ragú, které bylo založené jen na dušení téhle suroviny.

      Gran Moravia je podle mě skvělá volba. Poslední dobou se mi stává, že pravý parmazán začíná plesnivět ještě před otevřením vakuovaného obalu, ve kterém se prodává, ale Gran Moravia drží. Nevím, kde je chyba, dřív se mi to nestávalo.

  9. blanca says:

    Vařím stejně, jen někdy přidávám sušené předem namočené houby.

    1. Řekla bych, jak tak koukám přes okno, že dnes budou řádně namočené i čerstvé houby.

      Taky je někdy přidávám, ale protože jsou tu jedinci, kteří by je na talíři lovili a s četnými proslovy vraceli, naučila jsem se sušené houby nejdřív rozdrtit v hmoždíři a potom přidat k dusícímu se masu, takže si jich nikdo ani nevšimne. Občas povstane dotaz, jestli jsem do toho nedala houby, ale jelikož nejsou důkazy, je tahle diskuze obvykle velmi krátká.

  10. Milá Flo, svoji omáčku dělám v podstatě stejně. Neříkám jí boloňská, ale rajčatová. Maso používám většinou hovězí, ale s vepřovým to taky zkusím. Úplně nejraději mám do omáčky klobásky Salsiccia. K tomu vařím fusilli a před podáváním vše důkladně promíchám.

    1. Ivo, ano, ano, ano, italské klobásky taky miluju, ať už je někam přidávám celé, nebo jen jejich obsah. Kde je kupuješ? Zatím jsem nenašla spolehlivý zdroj, vím jen o A-mase a to mám trochu z ruky.

  11. Dobrý den,
    boloňskou dělám téměř totožnou jako Vy, jen tam přidávám ještě bílé víno a celou plechovku konzervovaných rajčat. Jako přílohu k tomu vařím špagety a již teď se stydím 🙂
    Také už jsem se setkala s kritikou svého receptu na jiné jídlo, že takto se rozhodně nedělá. Přitom si myslím, že každý dělá spoustu jídel tak trochu po svém a nevidím důvod proč se na někoho zlobit, že to dělá jinak než já.
    Článek i s časopisem mám založený v knihovně, proto jsem ráda, že jste ho vyvěsila i sem. 🙂

    1. Katko, máte naprostou pravdu. I když to třeba není předpisová boloňská, je to výborné, poctivé jídlo a nezaslouží si vůbec žádnou kritiku. Zůstaňte svá! Flo.

  12. Jana Cecílie says:

    Má milá jmenovkyně 🙂
    Přiznám se, že nejsem kdovíjaká kuchařka, takže boloňskou jsem poprvé spáchala ve dnech, kdy jste publikovala tento příspěvek zde (já ho tedy přečetla až dnes, no co už…). Použila jsem syntézu asi tří receptů od strejdy Gůgla, takže: maso směs vepřové a hovězí (nebo spíš co mi přišlo v supermarketu pod ruku, protože jsem prostě do řeznictví neměla čas jít – kdo by to byl čekal, že si v pátek navečer v práci začnu brousit zuby na mleté maso), cibulku lehce zkaramelizovat (já to prostě miluju), domácí rajčata, sůl, čerstvě mletý pepř, tymián, bazalka, majoránka, špetka skořice a cukr. A dusímeeeee. Ve vedlejším hrnci bešamel (máslo, hl. mouka, mléko, muškát. oříšek). Proloženo lasagnemi, postrouháno sýrem, zapečeno, sežráno.
    Dnes kolem půlnoci jsem napáchala variantu č. 2 z hovězího (v řeznictví mi to odkývali, že ano) a do bešamelu jsem dala k mléku taky smetanu na vaření, která mi strašila v lednici a ne a ne pro ni najít využití. Jen jsem lehce zařízla, abych se ujistila, že je opravdu upečeno, a pokračování v debužírování v poledne 😀

    1. Zdravím svou jmenovkyni 🙂
      Ty lasagne voní až sem, vsadím se, že se po nich jen zaprášilo. Kde jdou dobré suroviny do hrnce a kde jsou opečovány s láskou, může vzniknout jen vynikající (anebo ještě lepší) výsledek, bez ohledu na původ receptu.

  13. Lucia G. says:

    Tak toto je to tajomne ragu! Ej bistu! Neviem ci si Flo pamatas, pred par dnami som sa v „zadelavacej“ vyzve zmienila o tom ako som pripravovala telacie ragu. A vdaka tvojim komentarom som dosla na to, ze to vlastne nebolo ragu ale „zadelavane“ telacie maso…Odkedy si mi napisala ze nechapes ako je mozne ze v kucharskej knihe je to moje telacie oznacene ako ragu, zacalo mi to v hlave srotit a prinutilo ma to patrat po tom co to vlastne to ragu je. Od Jamieho Olivera a Nigelly som sa doklikala az sem a zistila, ze ragu je „obycajna“ bolonska omacka!
    No som to ja ale amater! 🙂
    Skoda ze som na to dosla neskoro, aj ked, vlastne nevadi, zadelavane telacie bolo super, to si rovno zapisem medzi moje top recepty a to skutocne ragu si este urcite uvarim. Skusenosti s nim uz mam, akurat skoda ze som stratila recept nan, lebo bolo vyborne…musim popatrat a porovnat ho s tvojim receptom. Ale myslim ze v mnohom sa nelisil.
    Dobru noc, Lucia

    1. Lucia, ono je to s tím ragú ještě trochu složitější. Slovo pochází z francouzštiny a slovutný Escoffier o ragoût píše, že je to dušené hovězí, telecí, jehněčí, zvěřina a pod. Při přípravě se má maso nejprve nakrájet na kostky, zprudka opéct dohněda na tuku a poté pomalu vařit v omáčce s dalšími přídavky, jako je především zelenina. Do kategorie ragoût zařazuje třeba i guláš. V češtině je tomu nejblíž klasické dušení.

      Tohle slovo přešlo do italštiny a v italské kuchyni znamená omáčku na těstoviny. Vůbec v ní ale nemusí být maso nakrájené na kostky. Nejznámější je samozřejmě boloňská, ale klidně to může být jen zeleninová omáčka.

    2. Lucia G. says:

      dakujem za odpoved, uz zacinam tusit o com to ragu je 🙂 vcera som ho robila stylom bolonskej omacky a popritom este stale meditovala v com je podstata, porovnavala recepty ktore maju ragu v nazve a dosla na to, ze ak ide najma o sposob upravy masa, pri ktorom sa maso zprudka opecie na tuku, tak sa mnohe internetove recepty a bohuzial aj recepty v kucharskych knihach a casopisoch poriadne mylia. esteze robis takuto osvetu, vrela vdaka 🙂

      1. Ale zase by byla škoda zavrhnout tenhle způsob vaření, ono to má taky něco do sebe. Vždyť si vzpomeň, sama jsi psala, že ti to chutnalo. Jen to trochu mate tím názvem, ale třeba to na Slovensku máte jinak, když jsi toho našla víc.

    3. Lucia G. says:

      zabudla som dodat – na upresnenie – tie recepty co sa mylne uvadzali ako ragu vzdy kazali nakrajane maso vhodit do vopred pripraveneho vyvaru.
      no hlavne som vdaka Tvojej odpovedi dosla na to, ze nezalezi na tom ci je maso mlete alebo nakrajane na kocky lebo z toho som bola pred tym dost zmatena a nechapala som ako je mozne ze ragu moze byt pripravovane z mleteho aj krajaneho masa 🙂

  14. Antonie says:

    Narazila jsem na tuto stránku poprvé a moc se mi líbí jak píšete.Tu větu o nakrmenych dětech do školy, jsem si pověsila v kuchyni 😀 Bohužel se mi nedaří se zaregistrovat k odběru novinek, protože mi to stále hlásí neplatný mail, což nechápu 🙁

    1. Antonie, zadala jsem Vaši adresu ručně, teď už jen stačí, když ji ve svém e-mailu potvrdíte kliknutím na odkaz, který jsem Vám právě poslala.

  15. Moje máma do ni přidává i na kostičky nakrájenou cuketu, lilek, červenou a žlutou papriku a má to taky zajímavou chut, je to takova odlehcenejsi verze. Můj pritel do ni dáva navic petržel a hlavně lžičku Sojové omáčky, což mi tedy vůbec nechutná 😀 V menze nám ji dělají pouze s kečupem, uzenym masem a eidamem a dovolují si to nazývat boloňskou omáčkou 😀 to je tedy ta nejhorší verze, kterou jsem zatím jedla. no a ještě me babičky a tety.. každá ji dela jinak. Já ji většinou dělám jako vy, akorat bez řapíkateho celeru a na konec davam čerstvě posekané bylinky, maso střídám. Vždy to má i trošku jinou chuť, podle použitého masa.

    1. Jojo, na boloňskou se dá vymyslet hromada variací, zdařilejších i méně zdařilých, přesně jak píšeš.

  16. Výborný recept. Většinou dělám na špagety (nebo jiné těstoviny, které jsou zrovna po ruce) omáčku z víceméně totožných surovin, ale takovou rychlou verzi. Dnes jsem poprvé zkusila tuhle poctivou (jen ten řapíkatý celer jsem neměla, tak to bylo bez něj) a musím uznat, že to vážně chutnalo lépe. Měla jsem nutkání vylízat i pánev :-)). Myslím, že jinak už boloňskou omáčku dělat nebudu…. tedy pokud si vzpomenu včas a ne sotva půl hodiny před obědem 🙂

    1. Jani, bezva, děkuju a posílám pochvalu.

  17. Boloň u nás vždycky dělal muž. Dnes je pryč, via FB jsem zahlédla tenhle recept, tak jsem je udělala – a ono je to takhle jednoduché?
    Děkuju za oběd 🙂

    1. Jani, rádo se stalo. Já to pořád říkám, že vaření není žádná věda a mělo by se učit už na základce.

  18. … a děti taky děkujou 🙂

  19. Já taky, já taky, já taky!… :)… po dnešku… 🙂

    1. Potěšení je na mé straně 🙂

  20. Urszula says:

    Jani,
    včera večer jsem vařila boloňskou podle tvého receptu. Myslím, že bude skvělá, jíst budeme až dnes odpoledne. Jen nechápu, proč se to musí tak dlouho dusit tj. 90 minut. Vepřové maso a hlavné mleté je měkké docela rychle. Ztlumila jsem plamen na minimum a nechala lehce pobublávat a doplňovala odpařenou tekutinu. Přesně jak jsi napsala, jen jsem to nevydržela dělat hodinu a půl. Po necelé hodině jsem to vzdala. Myslíš, že to bude mít vliv na kvalitu omáčky??? Urszula

    1. Urszulo, důvod je jednoduchý. Mleté maso se obvykle dělá z méně libových, šlachovitějších odřezků. Tedy je v něm spousta kolagenu, který se rozpouští až delším dušením. Boloňskou omáčku můžeš klidně podávat za půl hodiny a bude dobrá, ale když ji necháš pobublávat podstatně déle, tak teprve potom se stane takové malé kuchařské kouzlo a stane se z ní omáčka dokonalá. Bude líp chutnat a bude šťavnatější a jakoby hebčí.

  21. Jsem těhotná a z pomyšlení na jídlo a vaření se mi dělá špatně. Pár dní už jíme pizzy, fast foody a další „dobroty“, jelikož teď musí vařit manžel 🙂 Tak hledám recepty na jídla, která se dají navařit alespoň na dva dny ve větším množství (mám doma tři zdatné jedlíky) a napadla mě boloňská. No musím přiznat, že jak je to tady popsané, tak se mi sbíhají sliny. Konečně mám zase chuť jíst a taky vařit. Suroviny jsem objednala a o víkendu se do toho pustím. Jen se trochu bojím, že se po tom zapráší už první den 🙂 Článek je výborný, vše krásně vysvětlené. I když nejsem žádná začátečnice, tak píšu Vaši kuchařku na seznam přání a ráda si počtu a zkusím jídla, kterých jsem se doteď trochu bála…

    1. Majo, děkuju za tak velkou důvěru, snad se omáčka vydařila a zdatní jedlíci měli radost.

  22. Ahoj Flo, tak toto už mám také za sebou a opět moc chutnalo. 🙂

    1. Bezva, Helo, díky za vyzkoušení a jen tak dál 🙂

  23. rosnička says:

    Milá Flo,

    boloňskou omáčku faaakt zbožňuji k těstovinám, do lasagní, k bramborám..
    Akorát ji ještě zalévám (a sobě nalévám;-) červeným vínem, přestože se alkohol vydusí, tak nějak mi chutná ta nepatrná vínová chuť.

    Ale vyzkouším Tvůj trik se „zapečením“ protlaku.

    Vždy připravuju v dávce nejméně z kila masa, a přebytek mrazím po porcích…..

    1. Máš to všechno naprosto správně. I s tím vínem 🙂

  24. rosnička says:

    Uvařeno v dvojnásobném množství, dobré. Vystačilo do lasagní pro 10 lidí a ještě menší půlka zbyla a my měli začátkem týdne výbornou omáčku k pastě a nokům…

    Protlak jsem zapomněla koupit a rajčatové pyré neudělalo ten správný do dokonalosti udělaný chuťový efekt, příště vyzkouším v množství a přesně se surovinami dle Tvého receptu.

    Díky!

  25. Děkuju za tu informaci o špagetách jako produktu jižní Itálie. Dává to logiku – jih je chudší a tedy jídla jsou jednodušší. Vždy mi vrtalo hlavou jak to ti Taliáni jedí, vždyť ta boloňská jim na tom nemůže držet, akorát se pěkně pocákaj. Teď je mi to jasný a vlastně to dělám asi dobře, že k tomu dávám drobné členité těstoviny. Boloňskou dělám téměř stejně, jen přidávám česnek (mám ho rád), zkusím to i s houbami a hlavně zkusím to maso opékat rovnou s rajčaty, když se Ti to osvědčilo.

    1. Ivane, pozor, neplést si rajčata s protlakem, obojí se chová v pánvi jinak 🙂 Protlak je hodně zahuštěný a odpařený a hned se začne opékat, čímž se mu značně posílí chuť. Oproti tomu rajčata nebo rajčatové pyré obsahují tolik vody, že se okamžitě ukončí opékání a zahájí se dušení.

  26. Milá Flo,
    teprve teď jsem si všimla, že ses skoro před 2 lety ptala na zdroj klobásek Salsiccia. Kupuji je v Makru a jsou orig. z Itálie.
    O víkendu jsem tuto omáčku vařila z mletého krůtího masa, poctivě víc jak 3 hodiny a byla výtečná. Místo rajčat dávám drcená v lahvi (720 ml).

  27. Mila Flo,
    ja se taky pridavam k tvurcum Bolonske omacky. Vzdy ji uvarim jak pro regiment a potom ji zamrazim. Pri najezdu navstevy ze zahranici (hlavne v lete), to je jak najita. Nedavam do ni celer (alergie) a pridavam jako koreni oregano. Misto protlaku pouzivam rajcata v koncerve. Nejsem velky milovnik testovin a tak je davam do tortilových placek. Ovsem, nic mi nebrani a urcite to udelam, prubnout tvuj recept. 🙂
    Pekny den
    Sarka

    1. Šárko, potvrzuju, tohle je skvělé jídlo do zásoby do mrazáku. A dá se ho snadno uvařit kotel, jen to chce maso opékat postupně v několika dávkách kvůli pořádné chuti. Krásné dny i tobě. Flo.

  28. Ondrej says:

    dobrý deň,
    robím práve Vašu omáčku…a len jedna otázka…chýba mi tam cesnak…myslíte že by tam kazil chuť?

    1. Já bych se ho vůbec nebála. Směle do toho, pokud vám chutná.

  29. Moja maminka mi už niekoľko rokov posiela mäsovú zmes v skleničkách. U nás doma tomu hovoríme zmes na špagety :-D, ale až teraz teda viem, že je to tá ospevovaná boloňská omáčka – samozrejmä v našej verzi. K špagetám mi to úprimne až tak nesedelo, ale v dobách keď som bývala na koleji to bol luxus :-P. Neskôr som prišla na to, že výborne ladí s lasangemi, takže v podstate trefa. A čo obsahuje? V podstate je tam cibulka a mäso – osmahnuté, zmes korenia (maminka dá čo uzná za vhodné :-)),nič extra len ešte teda kus lásky k vareniu :-). No a ja vždy pred použitím pridám rozmixované oloupané rajčiny. Lasange zmiznú ešte ten deň a to sú vraj lepšie keď sa nechajú uležať.

    1. Aňo, to jsou teda věci. Bezvadné zlepšováky má tvoje maminka i ty.

  30. Adriana says:

    Vyborny recept. Uz niekolko raz som ho robila pre moje deti a nevedia si vynachvalit.dakujem krasne

    1. Vaše děti se mají! Díky za milý komentář.

  31. Pavel Hrežík says:

    Právě tento recept zhotovuji, ale jsem v šoku. Kde je červené víno? Ital by tam určitě trochu hrknul, neboť mám podezření, že správný Ital si sedmičku otevře i když připravuje volský voka.
    ;o)

    1. Pavle, hltem červeného vína se v případě boloňské i v případě nálady kuchaře nemůže absolutně nic pokazit. Dobrý postřeh.

  32. Dobrý den, mnohokrát Vám děkuji za recepty. Zatím jsem uvařil asi pět jídel podle Vás a všechny byly geniální. Nepředpokládám, že bych do budoucna chodil jinam pro rady 🙂 Dnes jsem uvařil tuhle skvělou boloňskou omáčku. Jen se zaprášilo…. Pětiletý syn si přidal tříkrát, já dvakrát 🙂 A to jsem ji původně chtěl nechat i na večeři 😀 Super, děkuji 🙂

    1. Tome, díky! Takovéhle ohlasy jsou pro mě obrovským pohlazením. A co se týká předem snězené večeře, to se prostě občas stává, je to riziko dobře uvařeného jídla 🙂 Takže dobrá práce, gratuluju.

  33. Milá Florentýnko, vždycky jsem dělala jen takovou rychlovku a myslela si, jak jsem dobrá, dneska jsem poctivě uvařila tvou úžasnou Boloňskou( místo řapíkatého celeru jsem dala nať z normálního) a nestačila se olizovat! Moc děkuji a přeji krásné dny!????????????

    1. Já to říkám pořád, že čas a práce jsou velmi důležité ingredience 🙂

  34. u nas sa robieva omacka bolognese z hoveziho: cibulku osmahneme dozlatova, pridame nadrobno nasekany cesnak, nasekany tymian a oregano, ked pustia vonu, pridame maso, osolene, drceny kmin, drceny cerny pepr, osmahneme, pridame poldecko portskeho, pridame na platky nakrajene sampinony a cuketku (pouzivam uz tu zltu, chut mi pride jemnejsia nez u zelenej), ked sa to vsetko pekne spoji, zalejeme drcenymi rajcaty. suhlasim ze san marzano su najlepsie, aj ked len z konzervy. a skusila som trik s orechami a naozaj, neskutocne skvelu chut pustia do omacky. podlejem zufankou telacieho vyvaru, ktory sa vari vo vedlajsom hrnci. omacku podavam jednoznacne s tagliatelle – ked k omacke nakoniec pridam aj trochu vody v ktorej sa cestoviny varili, nadherne sa to cele prepoji. viem ze zvlastna verzia, ale skvela. kazdopadne nech nemachrujem, je to jedno z mala jedal, ktore nerobim podla Kucharky pro dceru 🙂

  35. Adéla says:

    Tak jsem zdolala další Váš skvělý recept. Mamka tuhle omáčku dělá podobně, ale bez mrkve a celeru, místo nich do základu přidává nakrájená rajčata. Sama jsem si na boloňskou omáčku zatím netroufla. Když se zeptám mamky na recept, tak ho dostanu, jenže ona vaří od oka (a výborně), ale já to oko tak vycvičené nemám. Každopádně touto Vaší omáčkou jsem naplnila lasagne a byla to dobrota. =)

    1. Super, díky za ohlasy a za překonání obav. To oko jednoho dne do vycvičené fáze doroste, žádný strach 🙂

  36. Aa'esha says:

    Mně je tedy docela jedno, jak je to správně, „protože tak to bylo původně.“ Hovězí je chutnější i zdravější, že špagety pochází z jiné části Itálie je jedno, také bychom je mohli přestat jíst úplně, protože jsou italské a do Česka nepatří, a když to jde chuťově k sobě, tak proč si to odepírat jen proto, že to není původní. Jídlo se přeci má vylepšovat. No a nakonec, lžíce je prostě praktická a člověk se nezašpiní, nic nepadá okolo, nic nevisí z úst. Rýži taky nejíme hůlkama, že jo. Asi jsem buran, co ničemu nerozumí, ale k čemu nějaká elegance, pro mně je důležité, jak to ve finále chutná 😀

    1. Díky za rozbor a praktický pohled na věc 🙂 Flo.

  37. Konečne chutné, voňavé, zvládnuteľné a pochválené! Ďakujem:-)

    1. V tom případě se taky dodatečně přiávám s pochvalou. Flo.

  38. Kynčlová Ilona says:

    Boloňskou dělám už léta a pokaždé může být trochu jiná, podle toho co do ní přidám, ale základ je:maso osmahnout na cibulce,přidat protlak, koření-bobk.list,nové koření,sůl a špetku cukru,přidám česnek a když mám třeba angl.slaninu a zeleninu (rajče,papriku a nebo nějakou naloženou domácí) a přílohu ? jedině špagety, které jíme vidličkou a lžící 🙂 a všichni se ptají jestli bude ještě na večeři.

    1. Ilono, principy masového ragú fungují vždy, bez ohledu na přídavky a další dochucení, myslím, že to skvěle potvrzujete vaší volbou surovin a chuťovou kombinací.

  39. Krásný den Flo,

    děkuji za Vaši práci na celém blogu, knížkách a vůbec 🙂 Mám takový problém- boloňská se mi poprvé povedla skvěle, podruhé však byl problém s opečením protlaku. Taktéž jsem se snažila opečený protlak dělat samostatně k jinému jídlu a ne a ne se opéct, pořád se jen odpařovala voda, protlak housnul, vysoušel se, ale barvu nezměnil. Kde dělám chybu? Opékám ho příliš zprudka?

    1. Mayo, ona ta změna barvy není okamžitá, ale plynulá, a nejde o nijak výrazný posun v barvě. Pokud byste ale vedle sebe postavila protlak, který chvíli houstnul v kastrolu, a zbytek protlaku, tak tu změnu uvidíte.

      Nicméně mě napadá, že to mohlo být značkou protlaku. Nebyla poprvé jiná, než napodruhé? Nemohla jste použít značku, která skoro neobsahuje rajčata?

    2. Tahle varianta mě také napadla, bohužel už si nepamatuji, co za značku to bylo, ale je Děuji za pomoc a přeji krásný červnový víkend!

    3. * ale je dost možné, že jsem pokaždé použila jinou. Budu si při nákupu dávat větší pozor. Děkuji za pomoc 🙂

  40. Michal says:

    Chutove nejsem schopen rozeznat devadesatiminutove duseni od dvacetiminutoveho. Prednost davam namletemu hovezimu, ale to je spis z kalorickych duvodu.-)
    Vsechno, co jsem se naucil varit a co vsem blizkym nejvice chutna, jsem okoukal u Vas. Jste moje kucharska muza. Dekuji.

    1. Chuťový rozdíl je na úrovni hebkosti až sametovosti omáčky. A je nebetyčný. Dvacetiminutová verze je hrubá. Ale jíst se dá, o tom žádná. Díky za přízeň, držím palce do vaření.

  41. Klára says:

    Och.. Vařím boloňskou ráda, miluju těstoviny.. Ale jako vážně tam nepatří cukr? Česnek, kečup ( dávám domácí)? Dneska jsem ji zkusila vařit podle Vás.. A stejně jsem to tam všechno šupla, protože mi to tam nějak prostě chybělo.. Za to tam nedávám jiné věci.. Osmahnu cibulku, pak maso, deci červeného, protlak, loupaná rajčata, zaleju vodou příp.vývarem, přidám česnek, cukr, kečup, bazalku.. A nakonec to ještě zahustím.. Asi to dělám blbe, ale nám to tak prostě moc chutná ( a vím, že píšete, že sto lidí sto chutí) 🙂

  42. Děkuji, bylo to boží. Rodina se olizovala. Byl jsem trochu skeptický k takovému množství sádla, ale výsledek byl úžasný.

  43. Radka says:

    Milá Flo, teď jsem se zasmála, přišel mi od Tebe e-mail s receptem na Lasagne a zabloudila jsem až sem k boloňské omáčce, kterou jsem zrovna dojedla. 🙂 Vařila jsem podle receptu uvedeném na kořenící směsi Špagety. Oproti Tvému receptu jsem do omáčky přidala 3 malé stroužky česneku, kousek slaniny a protože jsem byla v časové tisni na škrábání mrkve, vytáhla jsem z mrazáku kousek domácí zeleninové směsi ze zahrádky (mám ji tam schovanou vždycky dostatečné množství – směs strouhané mrkve, petržele a pórku na kolečka).. Omáčka mi přijde vždycky kyselá, tak do ní dávám lžíci cukru..

    1. Ano cukr tam může být

  44. Miluse says:

    Ahoj Florentynko,
    zase uzasny recept,bolonskou omacku miluji a vidim,ze je v celku jednoducha.Tak diky za tve recepty.Jsou fakt uzasne..

  45. Marci K. says:

    Krásný den!

    V mé boloňské nikdy nechybí rajčátka, která osobně pěstuje a zavařuje moje drahá maminka ♥. Recept na zavařování má od svojí ukrajinské rodiny.

    Ještě dávám sušená rajčata v oleji a taky česnek.

    Tak to byla moje připomínka a ještě chci moc poděkovat za tenhle úžasný web, který mi už několikrát pomohl vytvořit v kuchyni něco unikátního, za co mě manžel vždy pochválí.

    Obdivuji to, že zkoumáte co kde jak a proč, kuchařku netvoříte jen na základě toho, co vám osobně chutná, ale svým čtenářům dáváte nahlédnout taky na názory jiných profesionálních kuchařů. Zajímavá fakta si nenecháváte pro sebe a to je podle mě prostě super, hlavně pro tak mladou a ne úplně zkušenou „kuchařku“ jako jsem já.(Je mi 22..)

    Času není moc a občas se doma odbýváme jednoduchými jídly, ale když se odhodlám k něčemu složitějšímu, co najdu tady v kuchařce, tak to vždy stojí za to.

    Díky moc!

    1. Marci, děkuju, tak ať se v kuchyni stále daří! Flo.

  46. Dagmar says:

    Zdravím,
    dnes jsem poprvé dělala tuhle omáčku, jen jsem udělala malinkou změnu místo řapíkatého celeru ( nevím proč , ale prostě ho nepřekousnu ) jsem dala normální celer. K ní byly špagety a hodně jsem si pochutnala :-)))
    Jinak špagety jím v právé ruce lžíci a v levé vidličku .
    Díky moc za inspiraci 🙂

  47. No musim říct že to neni boloňská omáčka jen pokus o boloňku. Pět kuchařskejch knih???:-D 😀 koukam dnes každej lojza může dělat vše. Do kuchařského umění se laskavě nemontujte. Je smutný prznit dobré jídlo

    1. Honzo, stejně tak je smutné prznit rodný jazyk nebo si plést kečup s protlakem. Vaše další vulgární komentáře jsem smazala, chovejte se tu prosím jako na návštěvě nebo vám budu muset komentování zatrhnout úplně. Za receptem na tuto boloňskou omáčku si stojím, víc jsem k tomu napsala v prvním a druhém odstavci tohoto článku. Pokud máte jiný recept, sem s ním, moc ráda se podívám, jak byste ji vařil vy.

  48. Asi se mi povedlo pripalit protlak a omacka je neskutecne horka, nevim co jineho se mohlo pokazit. Takze asi opatrne s tim opekanim protlaku?

    1. Aha, tak vinik odhalen, spagetova dyne a pres prkynko nebo nuz se to dostalo na ingredience do omacky…

      1. No pěkně. Protlakem by to opravdu být nemělo.

  49. Ahoj Flo,zdravím Tě a děkuji za skvělé recepty a krásné povídání k nim. V těchto horkých dnech jsem se rozhodla,že konečně vyzkouším lasagně s Tvou boloňskou omáčkou – dopadlo to výborně. ještě jednou díky za tento blog Jana

  50. zdravím
    ke špagetám vždy lžíci a vidličku . Vidličkou naberu špagety opřu o lžíci , umotám špagety na vidličku a šup do pusy :-)))

  51. Flo, s ragout bolognese je to jako se spoustou jiných jídel, klasicky svíčková, kolik rodin tolik receptů, nebo salát Nicoise, Waldorf salát….který je ten PRAVÝ recept…..
    Za mne Marcella Hazan „Klasická italská kuchyně“, lepší boloňskou omáčku neznám. Včetně vyššího poměru zeleniny, trochy mléka a dobrého červeného vína…
    A pokud někdo vaří 30 minut, tak má asi dobrou majdu na špagety….ony ty italské mamky ví co dělají, když to v litinovém hrnci dusí dvě hodiny i víc….

  52. Petra says:

    Tak tohle pro me bude trochu vyzva, uz jen kvuli rapikatemu celeru, neumim ho oloupat 😀 prosla sem par receptu a asi uz jen proto, ze jsem obcas podle tebe neco navarila a dopadlo to perfektne, si vyberu tvuj recept. A mam dotaz, v skoro kazdem receptu bylo vino, cervene nebo bile. U tebe jsem ho nenasla. Je to vino v omacce potreba? To same s mlekem.

  53. Natalie says:

    Moje rodina pochází z Itálie a bolonskou děláme. Procházíme z Toscanska a dáváme k tomu ty špagety????. Muškátový oříšek dáváme i čerstvé bylinky. Hlavně oregáno. Rodina od rodiny je to jiné a každý si to ještě pozmeni. Na víno se nesmí zapomenout. A hlavně dobrá rajčata a česnek, který má tah. Maso si hlavně nechte čerstvě namlet. Nikdy ho nedělejte z vakuovaneho ze supermarketu, to byste naši domovinu zneuctili????. Prosíme!☺

    1. 🙂 Děkuju, to je tak milý komentář! ❤️

  54. Nikola says:

    Dobry vecer,
    nikdy jsem moc nevarila, neumim moc omacky, takze kdyz uz tak snadny jidla na panvi. S pritelem jsme se bohuzel naucili si spise jidlo objednavat. Nebyl cas, a kdyz se nejaky nasel, tak jsme byli unaveni. Mame vytizene prace. Ale pred par mesici jsem podle Vas zkusila veprovou peceni, poprvy se mi povedl nejakej sosik k masu, udelala jsem k tomu syrovou bramborovou kasi a pritel to chvali jeste ted.
    Nic mene me ted doba koronaviru prinutila varit doma. Moji praci mi zavreli, takze mam casu dost a uz mam za sebou gulas, kureci vyvar a prave delam bolonske. Jste skvela, dekuju za vsechny Vase slova, usili, ktere do toho davate. Vsechno se mi zatim povedlo, takze mi verte, ze mate staleho fanouska! Dekuji.
    Preji mnoho stesti v teto zle dobe, at to nepostihne Vas ani Vasi rodinu a zname. Drzime si palecky! Nikol

  55. Monika says:

    Ahoj Flo,
    já vždycky nesnášela řapíkatý celer, tak jsem ho jednoduše v receptech vynechávala…a pořád jsem přemýšlela, proč moje boloňská nemá grády. O prázdninách jsem byla u známých, dávali do boloňské klasický celer-bulvu…neuvěřitelně dobrý!
    Dnes mi došla SMS, že mám v zásilkovně Hovory s řezníkem, ale vyzvednu si je radši až zítra, dneska jdu na boloň podle tebe – i s řapíkatým, dám mu ještě jednu šanci 🙂

  56. Zdravím, Flo, tak to jsem si pěkně početla :-), děkuji! Boloňskou dělám léta velmi podobně (a podobně jako v jiném příspěvku výše dávám celerovou bulvu místo řapíku) a vždycky dávám špetku mletého hřebíčku podle italské kuchařky z místní knihovny, moc doporučuji….!

  57. Nejhorší hosté jsou ti, co mi přijdou dát peníze do restaurace a chtějí něco, o čem si myslím..

    Tak tyhle kuchaře fakt miluju ?

    Já mám rád rajskou omáčku s těstovinama a nikdy se za to nebudu stydět!! Nikdy.

    1. Adame, a k tomuto článku se to vztahuje jak, prosím?

  58. Ladislav says:

    Dobrý den 🙂 Děkuji za všechny vaše recepty, nikde jinde už inspiraci ani „návod“ jak uvařit nehledám. Konkrétně tady vám chci ale říct VELKÉ DÍKY. Manželka byla z těchto boloňských špagety úplně v nebi, no a naše malé dítko je jedlo jako divé 🙂 Ještě jednou díky

    1. To je paráda, díky za milé ohlasy. Jsem ráda, že všem okolo chutnalo. Flo.

  59. Lubomír says:

    Dobrý den, Flo, vážně je to vepřové mleté hotové až po 90 minutách dušení?

  60. Dobrý den. Přítel dělal boloňskou omáčku podle vás, jen na víc tam přidal česnek a maso měl hovězí, dělal lasagne, také dle vašeho receptu, tam zas jen parmazán nahradil Čedarem a i tak to byl výborný oběd. Oba dva si chválíme, jak to máte detailně rozepsané. S pozdravem Olga.

  61. Eliška says:

    Trochu mě překvapilo, že tam nedáváte koření ani česnek. Já vždycky dávám oregáno a často bazalku, tymián nebo jiné bylinky, podle toho, co mi přijde pod ruku. Nu což, tentokrát to zkusím podle Vás. Jen ten česnek si nemůžu odpustit 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close