Přišlo období, kdy každý den dostávám chuť na jablečný kompot.
Tam, odkud pocházím, totiž roste na zahradě malá jabloňka. Nikdy moc nevyrostla, ale jablíčka má velká, voňavá, šťavnatá, překrásně barevná a sladká. Všech pět nebo šest jablek, kterým se podaří dozrát. Ta ostatní padnou za oběť někalým živlům. Jsou totiž vyhledávanou pochoutkou široko daleko, a tak se proměňují v červí ráj a vosí hnízda dlouho před tím, než dospějí do stavu sklizně. Taky jich dost samou radostí ze života a neposedností popadá na zem a přijde tak okamžitě do kompotu.
Takže se nedivte, že s počínajícím podzimem dostávám chuť na jablečný kompot tak nějak automaticky.
Zpočátku jsem se ho naučila připravovat kratičkým povařením ovoce a koření v oslazené, citronem okyselené vodě. Tak, aby se jablíčka ještě nerozpadla, ale přitom uvařila.
Jablečný kompot ve starých kuchařkách
Jenomže pak jsem při čtení starých kuchařek narazila na větu, která mi utkvěla v paměti a ještě se nestihla vypařit:
„Na kompot se čerstvé ovoce dusí, sušené vaří.“
Napsala ji Marie B. Svobodová ve své legendární kuchařce Kuchařská škola a poslala tím slovo kompot do úplně jiných dimenzí.
Dala mi tím najevo, že kompot nemá obsahovat tolik vody, na kolik jsem byla zvyklá. Že kompot býval zcela běžnou součástí měšťanského oběda. Že kompot býval barevnější a chuťově intenzivnější.
Když jsem pod tíhou takového poznání pátrala ve starých kuchařkách dál, zjistila jsem, že si před sto lety s kompotem opravdu dávali víc práce.
Tak třeba Karolína Vávrová ve své Pražské kuchařce (mám třetí vydání z roku 1873) vaří jablečný kompot v sladké, okyselené a kořeněné vodě, ale pak ho ještě nechá vychladnout, potom scedí a šťávu svaří na husto, než ji zase vrátí na jablka. Totéž dělá Magdalena Dobromila s nejrůznějším ovocem (ve čtvrtém vydání z roku 1844 tomu ještě říká salát z míšeňských jablek) a vlastně to tak převzaly i další knižní kuchařky, které Magdalenu opisovaly nebo doplňovaly. Tak třeba v jednadvacátém vydání, převyprávěném a doplněném Antonií Dušánkovou, vydaném v roce 1900, je vlastně totožný recept, jen se už jmenuje kompot.
To ještě není všechno.
Úplně nejlepší kompot z jablek, který si dokážete představit, uděláte ještě trochu jinak. Nejprve totiž můžete příslušné suroviny trochu chuťově pozměnit, vylepšit a až potom se dát na vaření kompotu.
Nevezmete cukr rozpuštěný ve vodě s trochou čerstvě vymačkané citronové šťávy, ale silný, kořeněný karamelový sirup, ve kterém se jablíčka letmo podusí – nikoli povaří. Tekutina jim tedy bude sahat sotva po kotníky, a ne, že je celá zalije.
Klidně si to v hlavě porovnejte: na jedné straně je vybledlá verze velkých jídelen, na druhé straně chuťově nabitá verze měšťanských kuchařek. Přitom obě dvě vychází v podstatě ze stejného množství stejných surovin – občas jen stačí trochu upravit postup, svařit cukr na karamel, nepřehánět to s vodou a užít si voňavý doprovod koření.
Co se týká případného zavařování, tento druh kompotu není určen pro dlouhý život ve skleničkách a pro uložení na později. Jednak nemá dost vlastní šťávy, a druhak by se pozměnila jeho konzistence a už by to nebylo ono. Berte ho jako minutkovou záležitost, dílo okamžiku, jehož kouzlo je prchavé.
Pokud chcete opravdu luxusní verzi jablečného kompotu, zaměňte vodu za suché bílé víno a vynechejte šťávu z jednoho citronu.
Suroviny
- 750 g jablek po očištění (tedy oloupaná a bez jádřinců)
- 50-75 g cukru (podle kyselosti jablek)
- 2 citrony
- 1 kousek skořice
- 3 hřebíčky
Postup
- Cukr nasypte do hrnce, a zahřejte ho, až se začne rozpouštět a změní barvu na světle hnědou (buďte ve střehu, k hořké tmavé je to pak už jen záležitostí několika vteřin). Zalijte 250 ml vody – pozor, ať se přitom neopaříte vzniklou párou, karamel je velmi horký a při kontaktu s tekutinou se jí vyvine velké množství – a nechte karamel na mírném ohni rozpustit.
- Nastrouhejte kůru z jednoho citronu a z obou vymačkejte šťávu. Obojí přidejte společně s kořením ke karamelu a mírně dvě minuty povařte.
- Očištěná jablka nakrájejte na menší kousky velikost i sousta a přidejte ke karamelovému sirupu. Zakryjte poklicí a pokračujte ve vaření. Vždy po dvou minutách promíchejte a vařte tak dlouho, až jablka změknou; neměla by se však rozpadnout na kaši. Měkká jablka rozdělte do misek a zalijte přecezenou šťávou.
PS. Stejným způsobem můžete uvařit kompot z hrušek nebo půlených švestek.
PPS. Jak vaříte čerstvý ovocný kompot vy? Zanechte mi v komentáři vaše vzpomínky nebo zajímavé postupy vaření.
Srdečně zdravím, vařívám převážně jablkový kompot, případně míchaný se švestkami, nedávám cukr a místo skořice občas dávám badyán…
Přeji hezký den – Jarda
Jablka smíchaná se švestkami? To zní zajímavě, děkuji, vyzkouším! Badyán je skvělý s hruškami.
Případně sušenými švestkami – tak to dělala moje babička. Mňam!
Z jablek se dá taky uvařit kompot? Vlastně jsem to kdysi četla v Kájovi Maříkovi, ale nebrala jsem to moc vážně, rozpíčky mi taky nepřišly jako žádný zázrak.
Flo, děkuju za tip, zkusím to… A vyhlaš zase někdy nějaké kino, jo? 🙂
No jo, dá se uvařit a stojí to rozhodně za to 🙂
O kinu už přemýšlím, neboj!
Moje vzpomínka na jablkový kompot je spojená spíše se zimou. Jablka oloupeme, nakrájíme na kousky trochu podlijeme vodou a chvíli povaříme. Není třeba dochucovat a pokud ano, tak medem, či trochou cukru. Nejlépe chutnají vlažná, jen tak.
Můj manžel má nejraději hrušky. Vyzkoušejte zvěřinovou paštiku a ozdobte ji hruškou. Velmi zajímavá kombinace. Ivana
Ivano, díky za nápady, vyzkouším, především mě zaujala ta kombinace s paštikou.
Tak kompoty jablkové jsme nejvíce vařili když byly děti malé a to s hruškami.Napřed jsme povařili hrušky s kouskem skořice a hřebíčku a pak jsme přidali jablka a dosladili.A ještě někdy se přidaly švestky,to byl krásně zbarvený kompot a báječně chutnal.Lida
Lído, taky moc děkuju za hezkou vzpomínku! Míchat ovoce mě ještě nenapadlo.
U nás kompoty moc nejedou, ale na tenhle jsem po přečtení vážně dostala chuť. Tak jo, asi ho zkusím:-)
Super, tak ať se vydaří!
Zjišťuju, že čerstvý kompot jsem nikdy nevařila, vždycky jenom zavařená jablka, nebo „jablečný puding“ – to je vlastně tomu kompotu víceméně podobné, ale jablka se nastrouhala, v ideálním případě i trochu rozvařila, a zahustila škrobem jako puding. Samozřejmě se skořicí. Dělala to mamka sestřence, když u nás byla na návštěvě a měla bezmléčnou dietu… a my to loudily taky. 🙂
Každopádně mě to nakoplo, že o víkendu dojdu na jabka a vyzkouším zase nějaký starý recept.
Hani, to mi připomnělo nepečený jablečný dort s dětskými piškoty, taky se v něm rozvařená jablka zahušťovala pudinkem. Úplně tu chuť cítím a říkám si, jestli o ni mám děti připravit nebo zda se na to vrhnu rovnou.
Mám za sebou verzi jablek se švestkami a musím uznat, že u ní chvíli zůstanu, dokud budou švestky! Díky za nápad všem, kdo jste ho zmínili.
Teď v zimě se dají použít i sušené švestky, taky moc dobrý.
Kompot dneska odzkoušen jako příloha k plněnému kuřecímu řízku a je moc dobrý, hodně mi ta chuť i příprava připomíná svařák, jak ho dělám já a na jinou verzi nedám dopustit. To se v kastrolku udělá karamel, zalije tak panákem vody a přidá koření (dávám celou skořici, hřebíček, badyán a proužek kůry z bio pomeranče či citronu), nechám povařit, až skoro voda vyvře (trvá to jen pár minute – nutno hlídat:), pak zaliji vínem a ohřeji skoro do varu, ovšem nevařím. Přeliji přes sítko do skleněného šálku a hotovo. Doporučuji!
Jojo, velmi podobný recept na svařák jsem před dvěma (nebo už třemi?) roky psala pro Hospodářské noviny a pak ještě někam na web. A určitě ho opět osvěžím, až bude Advent na dohled. Čokoládoví mikuláši, kteří se už objevili v obchodech, mě zatím nechávají chladnou, zůstávám ještě u nesvařeného vína 🙂
Dělám svařák podobně, jen do karamelu s kořením dám na kolečka citron, až změkne zaleju troškou vína, rozpustím karamel, který mezitím povolil citronovou šťávou a až se rozpustí všechen, doleju víno a prohřeju. Taky dávám badyán, je to výborné. Škoda že badyán je trochu opomíjené koření v naší kuchyni, myslím že dřív se používal víc. Ale vietnamci by bez něj nemohli existovat 🙂
Dostala jsem se ke kompotu až dnes a musím říct, že k tomu běžnému, „bezcharakternímu“ se už asi nevrátím 🙂 Koření jsem dala, jak jsem zvyklá z jablečných desertů – skořici, citronovou kůru, hřebíček a nové koření. Dá jablkům zajímavý podzimní nádech. Dělala jsem z kyselých padančat se švestkami a je dokonalý. Moc děkuju za inspiraci 🙂
Jitu, přidat nové koření do kompotu vyzkouším, obohatím jím skořici, badyán a hřebíček, které používám nyní, takže i já děkuju za inspiraci.
Mila Flo, jablecny kompot hotov. Dekuju za inspiraci, jeden by neveril, ze pouha zmena poradi ingredienci tak zasadne zamicha s charakterem :-). Akorat zrejme dost pomaha indukce, kamaradka „plynarka“ se vztekala, ze ji nejde karamel nespalit…
Reny, jsem ráda, že jsi tak mile překvapená 🙂 Čím méně surovin, tím víc prostě záleží na tom, co jim člověk provede.
S tím plynem to chce trochu cviku, ale jde to. Přísahám. Stačí si vypozorovat, jak se chová cukr těsně před přeměnou na karamel a pak být připraven okamžitě zasáhnout. Případně pomůže rozmíchat cukr předem s jednou nebo dvěma lžícemi vody, které sice zpomalí proces karamelizace, ale zase se díky ním teplo hořáku líp rozvede do všeho cukru na dně.
protože jsem od dětí dostala pekárnu na jablíčka (aromalampa na jabka), tak si nakrájím 1 jablko na kostičky, nasypu oříšky, rozinky, skořici, citron, případně i jiné ovoce, zapálím svíčku a těším se, až za 2-3 hodinky si sním tento úžasný kompot
No jo, na jablíčkovou aromalampu jsem dočista zapomněla, zůstala po létě uklizená. Díky Radko za připomenutí.
Flo tvojimi receptami som uplne unesena.Su velmi podrobne popisane a este aj s historiou.Vdaka za krasne recepty.
Neskusala som robit s jablk tymto sposobom,ale ak mam sem tam jablka,ktore sa nezjedia tak ich zvyknem zaliat trochu stavou-dzusom a podusim,dochucujem skoricou a klincekami,ale ine ovocie ako jahody,cernice,atd.snad robim trosku podobne no nie tak detailne ako ty,ze ich povarim s cukrom po castiach a necham zrosolovatiet,cize nieco medzi kompotom a dzemom.Ak potrebujem kompot mozem smelo pouzit a ak potrebujem poliat palacinky,vianocku s maslom ci poliat kolac alebo zmrzlinu mam hned po ruke.Robim to kedy, ktore ovocie sa mi zvysuje, tak ho supnem do hrnca a je to.Toto s tym skaram.cukrom je bajecny napad,dava to iny rozmer chute.
Ale to je všechno pěkné, děkuju moc! Takže ovoce podusit s džusem, rozumím tomu dobře?
Kompoty si rádi děláme jen tak na odpolední svačinku.
Pro nás je ovoce už těžko stravitelné a tak si uvaříme
do kastrolku kompot, pokaždé jinak. Jeden fígl v tom však
mám. Když mám zavařené ovoce z léta, tak obyčejně vyjíme
ovoce a šťáva zůstává. Šťávu nikdo nechce a tak ji dám
do krabičky a nechám zmrazit. Potom jednoduše když si
děláme jen tak kompůtek na odpoledne tak vytáhnu krabičku
z mrazáku a tu šťávu dám do kastrůlku k ovoci místo vody.
Pak už nepoužívám cukr a má to už i různé příchutě od zavaře-
ného ovoce. V předešlých komentářích používali džus tak to je
něco obdobného, ale mám to stále v mrazáku. Není to nic
světoborného ale nám to vyhovuje.
Laďko, to se mi moc líbí! Díky, že jsi se podělila o svůj zlepšovák.
Dobrý den, paní Jano, moc Vám děkuji za úžasný recept! Líbí se mi, že podle Vašich receptů mohou vařit i takoví začátečníci jako jsem já. Už vím, co si budu od maminky přát pod stromeček – Vaši kuchařku (a určitě ne jen jednu!). Krásný den 🙂
Martino, díky za takovou pochvalu, držím palce, ať se vám v kuchyni daří.
Čerstvý kompot jsem neznala. Z padaných nebo letních jablek se u nás odjakživa dělal štrůdl nebo jablečná přesnídávka. Klasický jablečný kompot mě nikdy neoslovil. Ale ukládám do paměti a třeba někdy vyzkouším.
Tak to by bylo prima, kdybys mu dala šanci. Myslím, že je tu velká šance, že změníš názor.
Jablečný kompot dělávala babička k trhanci. Jabka ale vařila klasicky ve vodě s cukrem a skořicí. Ale ten trhanec se skořicovým cukrem, mňam.
Já dělávám v zimě „kompot“ obráceně: ovoce na pánvi lehce podusím na másle, pak zasypu troškou cukru a nechám lehce zkaramelizovat. A samozřejmě přidávám „sladké“ koření podle nálady.
To zní ovšem taky moc dobře, díky za rozšíření obzorů.
Zdravím můžu se zeptat jak dlouhou uvařený kompot vydrží?Můžu ho mít ve špajzu nebo je nutná lednice.Mockrát děkuju za radu
Určitě do lednice a dala bych mu nejvýš dva dny.
Jablkový kompot vařím ve velkém a zavařím ho do sklenic, takže jej mám kdykoliv k disposici. Bez čerstvého citronu , skořice , hřebíčku, zázvoru si nepochutnám, někdy hodím i nové koření.
Ahoj Flo,
tenhle kompot je můj první, pokud nebudu brát ty zavařené. Jedla jsem ho ještě hodně teplý se studenou zakysanou smetanou. Bylo to vynikající 🙂
No prosím 🙂
Zaujal mě pojem KOMPOT S DUŠÍ. A to z jednoho prostého důvodu. Babička mi jako dítěti dělávala DUŠÁTKA! Jednalo se právě o jablka na kostičky (měsíčky) uvařená ve vodě s cukrem a kořením. Google Dušátka nezná. Ale kompot s duší mi to připomnělo hodně 🙂 Neznám nikoho, kdo by slovo Dušátka používal 🙂
Martino, dušátka neznám, ale zní to krásně, půvabně a skoro až pohádkově 🙂
Výborná záležitost, mockrát děkuji za recept. 🙂
Potěšení je na mé straně, díky za zprávu a za vyzkoušení.
Já si na hotový kompot připravený v misce dávám ještě trochu zakysané smetany, krásně doplní chuť. 🙂
S vanilkovou zmrzlinou je teply kompot svatecni dezert u nas o vanocich. Mam rada va stole vlastni ovoce. Letos urcite bude kompot podle Flo!!!
To zní jako skvělá kombinace, Jitko, děkuju!
Do luxusného jablkového kompótu rozhodne patrí i dula (kdoule). Už i jeden pozdĺžny rez kompót neskutočne prevonia a zatraktívni.
Samotná dula má síce dužinu s hrčkovitou konzistenciou, ktorá nie každému vyhovuje, no kvôli tej aróme a príchuti zvyšného kompótu to určite za vyskúšanie stojí…
Juraj, díky za bezvadné vylepšení, nikdy jsem to nezkoušela, ale teď vidím, že o hodně přicházím. Flo.
Mám rád kombinaci jablek a rebarbory.
To zní výborně! Nenapadlo by mě tyhle dva druhy ovoce spojit. Díky.
Dakujem za pripomenutie cerstveho domaceo jablcneho kompotu. Varievala ho moja babicka, takmer som nanho zabudla. Robila variant s vacsim mnozstvom vody. Spaja sa mi s nedelnym obedom – pecene kura s ryzou a jablkovym kompotom, ale milovala som ho v lete jest len tak polievkovou lyzicou vychladeny z chladnicky. Bol uzasne osviezujuci, nikdy som nebola zmrzlinova, toto som mala namiesto zmrzliny 😉
Och, chlazený jablečný kompot… Máš pravdu, je to slast.
Ahoj Flo.
Moc ti děkuji za recept. Bylo by možné si takový kompot zavařit?
Děkuji za odpověd‘.I.
Iveto, tohle je kompot k okamžité spotřebě, zavařením jablka změknou a budou rozblemcaná. A taky si myslím, že v kompotu není dost tekutiny, aby se dal snadno zavařit. Ale kdo ví, třeba se ozve někdo, že to úspěšně vyzkoušel. Já to ovšem nebudu.
Kompot ze stromovéch jablek nám vařilla dětem naše maminka, hlavně moji sestře, která má špatný polykací reflex. Taky ji krmila zavařenou dyní. Bude nám brzy sedumdesát a nedovedu si ani jeden podzim představit bez jablečného kompotu. Nejlepší je ze směsi různých jablek doplněný již zmíněnou švestkou a nebo plody černého jeřábu aronii. Nejednodušší je osladit vanilinovým cukrem lépe vanilkovým, objevil se na trhu. Tři kolečka tenkého citronu. Dávám dost vody a jen krátce spařím. Vodu dopiji, protože mám stale málo tekutin. Skořici jsem dávno vypustila, nemám ji moc ráda. Kompot ze skladovaných jablíček to už není ono.
Díky za milé rozšíření receptu a vzpomínky. Flo.
Flo, děkuji moc za toto téma. Jablečný kompot si často vařila k obědu moje babička. Byla ale diabetička, takže bez cukru. I tak mi moc chutnal. Byly to milé chvilky s ní, a já měla babičku velice ráda. Ráda jsem si babičku připomněla.
Krásná vzpomínka, díky za ni.
Ahoj Flo, musí se kompot spotřebovat čerstvý, nebo se dá navařit trochu do zásoby? (myslim třeba na týden, ne na půl roku 🙂 ) Díky!
Dva až tři dny v lednici určitě snese, déle bych mu nedávala.
Nedávno jsem oprášila vzpomínku na dušená jablíčka a přidala jsem do hotového zavařené jeřabiny. Skvělě pozvednou chuť jablek!
Krásný nápad, díky.
Dobry den, da se tento kompot i sterilovat? Mame velkou zasobu padanych jablek a rada bych je zpracovala a nadelala kompot do zasoby. Pokud ne, poradite mi? Dekuji
Já i zavařuju na zimu. Popřípadě nedělejte přesnídávky, znamá si i zavařuje proslazené nastrouhané jabka na štrůdly.
Vynikající je „obyčejná“ domácí mléčná rýže právě s jablečným kompotem! Jemná chuť obojího dohromady je skvělá.
….. a chutná jak teplá, tak třeba druhý den studená!
Babička do jablečného kompotu přidávala červený rybíz, což byla taky zajímavá kombinace. Ale určitě vyzkouším i tu se švestkami… inspirace na další dny je jasná 🙂
Já už tradičně dělám z letních jablek kompot kobinovaný s broskvemi. Z nich jablka nasáknou broskovou chuť i vůni a všem moc chutná.
Jablečný kompot jsme vařili často a hlavně schlazený ve špajzu,lednice nebyla,byl osvěžující.Míchali jsme ho se švestkami i ostružinami a skořicí hřebíčkem.No a hruškový je nejlepší,děkuji Irena.No a ty hrušky k paštice jak píše paní jsou boží taky si je dávám.
Ahoj! Vcera jsem delala podle vas kompoty (jablkovy a hruskovy) a muzu rict ze lepsi a vonavejsi kompot jsem nejedla. Vonelo to u nas jako o vanocich. Moc dekuji za recept!
Díky za vyzkoušení! ❤️ Flo.
Hezky den, jak kompot uchovat ve sklenicich? Stačí horký zavřít a otočit dnem vzhůru.
Dekuji, určitě vyzkouším
Lucie, tenhle kompot je určen k rychlé spotřebě, ne k zavaření. Podle mě to nebude fungovat, není tam dost tekutiny a ve skleničce zůstane moc vzduchu.
Esence d
Esence dětství. Děda to miloval, babička stále připravovala. Měli jsme takovou zvláštní kombinaci – šťouchané brambory a zapečenou zeleninu s vajíčkem a kouskem uzeniny. K tomu z nějakého důvodu vždy jablíčkový kompot. Nikdy nezapomenu tu kombinaci chutí v puse.. 🙂
Ahoj Flo,
na kompot dostávám chuť každý podzim. Naučila mě ho vařit babička. Dělám ho pěkně kořeněný – jablka se skořicí a hřebíčkem, hrušky s badyánem. Nejraději ho mám ještě vlažný. Oproti tvému receptu je v něm víc vody a nehraju si s karamelem, i když to teď určitě zkusím. A do toho jablečného dávám v poslední chvíli povařit hrst rozinek.
Vyskúšajte hrušky:
asi kilo olúpaných hrušiek, očistených od jadierok, nakrájaných na kocky vložiť do „nálevu“ (45 g skaramelizovaného trstinového cukru, zaliateho a rozpusteného v 200 ml vriacej vody a s pridaním 5 klinčekov, asi 1/3 paličky škorice, 60 ml citrónovej šťavy),
pridať na drobné kocky nakrájaný ako palec veľký zázvor, spolu zvariť, napokon pridať štipku soli a za hrsť (trebárs aj zmrazených) černíc. Je to do 5 ks 180-200 ml pohárkov, sterilizujem 15 min pri 80-85°C.
Vychladnuté majú podobu takmer želatinovú, veľmi pikantné – len pre milovníkov zázvoru.
My kompoty neděláme, manžel má z dětství blok, protože jeho babička ho nutila jít kompot teplý. U nás doma maminka dělávala kombinaci hrušek a jeřabin, pozor ne ty ptačí ale pravé, dají se najít v okolí venkovských cest. Chutnalo to zajímavě.
Jablečného kompotu k okamžité spotřebě vařím každý podzim spousty litrů – manžel ho miluje na všechny způsoby, teplý i studený. Nejlepší je ze směsi odrůd padaných, ještě kyselých jablíček, když jsou hrušky, přidávám je také. (A když je mám, tak i jeřabiny nebo pár planých trnek – dělávala to tak moje babička.) Přidávám citron – když seženu bio, tak ho nakrájím na tenké plátečky i s kůrou, a kromě koření, které už tu bylo uvedeno (skořice, hřebíček, badyán v různých kombinacích), občas přidávám pro zpestření kousek na tenoučké plátky nakrájeného čerstvého zázvoru (ten přidávám až s jablky, dlouhým vařením by změnil chuť), Tahhle verze je spíš pro milovníky pikantnějších chutí, většině dospělých strávníků chutnala, dětem moc ne. Děkuji za inspirace – karamel a nové koření jsem ještě nezkoušela, určitě to brzy napravím. Co se skladování týká, mám vyzkoušené, že když kompot ještě horký ihned zavřu do sklenice s patentním uzávěrem nebo do skleněné dózy se silikonovým těsněním na víku a po vychladnutí dám do lednice do boxu na zeleninu, vydrží bez jakékoliv újmy klidně 6-8 týdnů, po otevření je pak samozřejmě potřeba ho spotřebovat brzy.
Moc děkuji za recept. Udělala jsem ho ze směsi jablek a hrušek, protože mi zbývaly, a je vynikající. Překvapilo mě množství citronu a je fakt, že je celkem dost citronový, ale ne kyselý, asi to krásně vyrovnalo ten karamel.
Jedině jsem si dovolila pozměnit postup maličko – při představě, jak z hotového kompostu vybírám měkká jablka opatlaná strouhanou citronovou kůrou a koukám, jestli se mi do některého zapích hřebíček, mě trochu omejvali, takže jsem vodu zcedila už po provaření s kořením, před přidáním ovoce.
Tento kompot jsem jednou zkusila uvarit a od te doby jej v obdobi jablek musim vařit na kotle protoze si jej manžel velice oblibil a sni jej za týden i z dvojnasobne davky… jen nevim jak jej spolehlive zavarit aby byl dobry i v zime… zkousela jsem jabka nakrajet primo do sklenicek a zalit „zalivkou“ dle receptu ale tato varianta takovy obdiv nesklidila.
Zdravím,
Manžel donesl spoustu letních jablíček a co teď s nimi?
Tak jsem začala hledat na internetu recept a vybrala jsem ten Váš. A dobře jsem udělala. Kupodivu se mi povedl karamel a zbytek už byl v pohodě. A protože nemusím moc skořici,tak jsem ji dala jen trošku a zbytek jsem nahradila badyánem a výsledek je naprosto boží.
Moc děkuji za něco tak skvělého.
U nas varime jablcka vo vode bez cukru, ale s hrozienkami, plus zmes korenia (bud hotovu zmes kupim alebo co mam doma, zaklad je skorica a hrebicky) … Nevarim dlho, vacsinou len necham zovrieť, potom ochladim a v prípade potreby dosladim medom. Ale aj ten karamel vyzera dobre, vyskusam 🙂
Dostal jsem k Vánocům dárkovou krabici Vánoční Čajování- 90 sáčků z různými kombinacemi/např. Horká švestka se skořicí, Zimní čaj s kořením, Citron a zázvor atd…/ Tak k jablečnému základu přidávám dle nálady některý s těchto sáčků a těším se na překvapení z nových chutí…Hezký den, milá Flo- Jarda
Milá Florentýno,
Opět zajímavý recept, s tím karamelem to bude luxusní kompot.
Ahoj Flo, dlouho jsem nic nekomentoval, jenom s nadšením využíval. Ale k tomu kompotu. Vařím ho v podstatě stejně, jen tam nechávám celou půlku citronu, tedy i kůru a po mírném vychladnutí dochucuji kamkou rumu. Zdraví Tonda
Vím, znám, umím – jen letos není z čeho. Všechno zmrzlo
Odpovídáte i za mě. Jablka, hrušky a švestky na stromech v množství 2-10 ks na ochutnávku, třešně a višně nula. Recept ukládám na příští rok.
Čerstvé kompoty jsem vařila a vařím ráda, ovšem netušila jsem, že to jde i jinak. Ovoce očistím, nakrájím, dám do hrnce a přidám koření (podle toho o jaký druh ovoce se jedná – hřebíček, skořici, badyán nebo kardamom), trochu citrónu, přisypu cukr, vše zaliji vodou a vařím. Jakmile se kompot začne zahřívat a vonět, tak stále a stále a stále ochutnávám :-)). Jako dítě jsem milovala vůni vařícího se jablečného kompotu a už vím, co si dneska uvařím. Krásný den Flo
To je hodně zajímavé, vždycky jsem kompot vařila a množství vody dávala od oka. Vlastně si uvědomuji, že čím míň vody přidám, tím je pak výsledek lepší.
Postup s karamelem používám na dušené zelí. Manžel ho vždycky chtěl jako od maminky, že moje zelí je dobré, ale máma ho měla navíc růžové. Tak jsem se dopracovala ke karamelu na začátku dušení. Pak jsem se jednou babičky na růžové zelí zeptala a ona se smála, že ho většinou trochu připálí, tak ho honem trochu podlije a zamíchá…
Ten karamel dodá barvu a lepší chuť – vyzkouším, jablka sice manžel nakoupil na samosběru, ale tak kamenná jsem v životě neviděla – barvou ani chutí se nepřiblížila Šampionu, který byl nabízen. Holt budu muset nakoupit sama.
Dïky za recept.
Když jsem byla dítě, babička s mamkou dělaly kompot z jablek, hrušek a švestek dohromady. Většinu zavařily na zimu a malou část jsme snědli hned k obědu. Já zavařuji teď většinou jen pyré z jablek pro svá vnoučata. Kompoty nejsou zvyklá jíst. Na pyré se spotřebují i padaná jablka, nakrájíme na kousky, přidám cukr podle chuti, skořici vcelku a plátky citronu. Povařím do změknutí, skořici a citrony vyndám a jablka rozmixuji ponorným mixérem a naplním sklenice. Co zbude, sníme hned.
Zajímavý recept, určitě vyzkouším,kompoty máme rádi, děkuji
Milá Florentýno, nemáš zkušenost JAK daný kompot zavařit na zimu? Pro případ, že je padaných jablek víc než se stačí sníst…předem díky.
Já svařím vodu s cukrem, kouskem skořice, pár hřebíčky a plátky citronu, když se povaří, tak přidám oloupaná jablka nakrájená na měsíčky.
V sobotu vyzkousim. S tim karamelem se mi to moc libi. Jeste pridam trochu brusinek nebo susenych kyselych tresni. Davaji jablkum barvu a chutove se vyborne doplnuji.
Úplně jednoduchý recept (a velká inspirace a ještě větší pokušení k laborování) na obrácený koláč jednou větou:
Karamel v pánvi a do něj jablka, nedusit, zato vybrat koření, počkat až vystydnou, zasypat pořádným množstvím drobenky, utemovat, upéci do růžova a překlopit na tác, necukrovat.
SEŽRAT (dámy spapat).
Množství? Zkoušejte, milášci, zkoušejte, to je na tomhle receptu to nejkrásnější. Kromě toho vám pokusy na nějakou dobu zajistí, že každý koláč bude jiný. Keepsmájling! 😋👍😎
Úplně jednoduchý recept (a velká inspirace a ještě větší pokušení k laborování) na obrácený koláč jednou větou:
Karamel v pánvi a do něj jablka, nedusit, zato vybrat koření, počkat až vystydnou, zasypat pořádným množstvím drobenky, utemovat, upéci do růžova a překlopit na tác, necukrovat.
SEŽRAT (dámy spapat).
Množství? Zkoušejte, milášci, zkoušejte, to je na tomhle receptu to nejkrásnější. Kromě toho vám na nějakou dobu zajistí, že každý pokus bude jiný. Keepsmájling! 😋👍😎
Vlezlo se sem dvakrát …
Jablečný kompot dělávala moje babička. Narodila se v roce 1906 a vyučila se kuchařkou. Do jablečného kompotu dávala cukr, skořici, citronovou šťávu a kůru. Chvíli povařila, pak vyndala kůru, aby kompot nezhořkl a nechala vychladnout. Vody dávala poměrně hodně a když se jablka snědla, zbylou vodu jsme pili jako osvěžující nápoj, který chutnal výborně v létě i v zimě.
To je super recept. Znám jen klasiku ve vodě a dělám ho v zimě docela často, podle babičky. Dávám jen hřebíček a vanilkový cukr. Hned vyzkouším s tím karamelem a jiným kořením. Milujeme také pečená jablíčka.
Já jablečný kompot nemám moc ráda. Když jsem byla malá, měli jsme na zahrádce obrovskou jabloň, velikostí a kmenem připomínala spíš rozložitý kaštan. Rostla na ní malá nevýrazná letní jablka, každý druhý rok několik metráků. Ty jsem musela každodenně sbírat, babička je vykrajovala a taky téměř každodenně vařila kompot, který moje starší sestra měla ráda. Jedla ho teplý, jako takovou jablečnou sladkou polévku. Úplně jsem se při vzpomínce na rozvařená teplá jablka oklepala odporem 🙂 Ale štrůdl, to bylo něco jiného! Ten jsme jedly obě, sestra zásadně „prdelky“ a já naopak střední kousky – hodně jablek a minimum těsta.
Já přidávám trošku rumu.
Milá Flo, díky za připomenutí! Jablečný kompot mi připomíná nedělní obědy s maminkou a celé moje dětství. Jablíčka pokrájená na čtvrtky, zalitá vodou s citronem, oslazena a kořeněná celou skořicí. Chvíli povařena… Hotovo. Tak ho dělávala moje maminka. Krásný den! Blanka
Milá Florentýno, jablečný kompot jsem takhle nevařila. Je to zajímavá inspirace. Děkuji.
Nepadla tady ještě zmínka o pečených jablkách na kousíčku másla a místo jádřince nějaká výraznější marmeláda.