Kaspressknödel je placatý sýrový knedlík původem z alpské kuchyně, který vám dnes představím, protože prostě musím. Vezmu vás na výlet do mého milovaného Rakouska a ukážu vám něco velmi užitečného pro moji i vaši kuchyni.
Vůbec po vás nebudu chtít exotické suroviny, naopak se vás pokusím inspirovat, jak si jedním zahraničním nápadem snadno ozvláštnit domácí vaření pomocí pár surovin a v každé roční době.
Každý rok trávím v Rakousku několik týdnů na horách. V zimě i v létě, Alpy mě magneticky přitahují svým majestátem, pohostinností, upřímností a hlavně nekomplikovanou kuchyní. Díky tomu tam pokaždé dobrovolně sním několik kilo velmi zvláštních, placatých knedlíků se sýrem, podávaných v horkém hovězím vývaru. Tolik, kolik mi pásek na kalhotách dovolí. Cestuju mezi horskými chatami všeho druhu a hledám ten nejlepší. Pravda, taky hledám nejlepší svařák, nejlepší hruškovici, nejlepší jablečný štrúdl s vanilkovou omáčkou, nejlepší Schiwasser (malinovou šťávu s citronem, lyžařský nápoj číslo 1), nejlepší chleba se špekem a s křenem, nejlepší maliny v malinovici a nejlepší kynutý knedlík s povidly, ale to sem teď vůbec nepatří a mohlo by se to tu pěkně zvrhnout.
Proč mě Kaspressknödel tolik baví
Když se řekne knedlík, každý si obvykle představí malou kulatou vařenou věc. Případně plátek takové vařené věci. Kaspressknödel je ale úplně jiný.
Je pečený na pánvi. Nepotřebuje kynout. Obsahuje spoustu sýra. A taky je placatý. Jeho tvar vysvětluje, proč má v názvu shluk písmen “press”. Press je od slovesa pressen, což v místním alpském dialektu znamená stlačit.
Pět ze šesti členů naší domácnosti už několik týdnů žebrá, abych jim Kaspressknödelsuppe uvařila doma. Poté, co předvedli mistrovskou uklízecí akci, která se cíleně vyhnula snad jen jarnímu mytí oken, mi nezbylo, než jejich upřímné nářky a prosby vyslechnout. A tehdy jsem přišla na něco velmi zajímavého.
Rakouské recepty na Kaspressknödel se v podstatě neliší. Postup bývá pokaždé stejný, není ani problém odtušit správný poměr surovin. Jediné, co má jinou podobu, je druh použitého sýra. Ten se mění v závislosti na regionu. V Salzburku byste použili Bierkäse, výše v kopcích a blíže k Tyrolsku Graukäse či Bergkäse.
Proč bychom tedy pro českou verzi receptu nemohli použít něco typicky českého? Jak jsem si usmyslela, tak se taky stalo. Na nákupním seznamu se jednoho dne objevilo Blaťácké zlato. O pár dní později se totéž Blaťácké zlato objevilo i v lednici. Takovou sílu má sdílený rodinný nákupní seznam v nevinně vypadající mobilní aplikaci. Jeden píše a druhý o několik kilometrů dál nakupuje. Jen je třeba dát si pozor, na kterém konci tohoto procesu zrovna chcete být.
Z čeho se dělá Kaspressknödel
Seznam surovin je krátký; stejně tak je krátký seznam úkonů, které s nimi musíte provést.
Ze všeho nejdřív budete potřebovat kostičky suchého pečiva. V Rakousku to mají jednoduché, zajdou do obchodu a koupí si Knödelbrot, nakrájené a vysušené pečivo předurčené na výrobu knedlíků.
Pečivo
Pokud se rozhodnete moji dnešní receptovou výzvu přijmout, zas o tolik složitější to mít nebudete. Vezměte toustový chléb, nakrájejte ho na kostky, rozložte je na pečící plech a nechte do druhého dne uschnout.
Pokud zapomenete, ještě není dnešní večeře ztracená. Vezměte toustový chléb, nakrájejte ho na kostky, rozložte je na pečící plech a vložte do trouby vyhřáté na 100°. Ideálně, když si k tomu pustíte horkovzduch a necháte dvířka od trouby trochu pootevřená. Za 10 minut a po třech promícháních budete mít Knödelbrot jako ze žurnálu. Hned, jak trochu zchladne, se můžete pustit do výroby knedlí.
Sýr
Už jsem naznačila, že do knedlíků patří sýr. Mělo by ho tam přijít celkem dost, zhruba polovina váhy pečiva. Sýr buď nastrouhejte nahrubo, anebo ho nakrájejte na drobné kostičky. Rozhodně ho ale nestrouhejte na jemném struhadle. Až potom do knedlíku zakrojíte lžící nebo vidličkou, hrubší kousky sýra budou zřetelné a vytvoří ta dokonalá, tahavá vlákna, která mají živostnost asi tak jednu vteřinu, než se přetrhnou nebo než je sníte.
Cibule a bylinky
Obojí je pro chuť knedlíků zcela nezbytné. Pro čtyři osoby počítejte s jednou velkou cibulí. Cibule by však při tepelné úpravě nestačila změknout, proto ji budete muset předem podusit na másle – aby změkla a způsvitněla, ale příliš nezezlátla. Typická bylinka pro Kaspressknödel je zelená hladkolistá petrželka, přidat můžete i pažitku a sušenou majoránku. Nebojte se použít plnou hrst bylinek.
Vejce a mléko
Tahle část je v kontextu rychlé večeře naprosto přijatelná. Vajíčka se nemusí rozdělovat na žloutky a bílky, žloutky se nemusí třít, bílky se nemusí šlehat, do těsta nemusíte přidávat žádné chemické kypřidlo. Vejce prostě jen rozšleháte v mléce a přilijete k ostatním surovinám.
V této fázi je třeba správně pohlídat konzistenci těsta. Suché pečivo do sebe okamžitě vstřebá veškerou tekutinu. Mělo by změknout, aniž by se při tom proměnilo na řídkou kaši. Dejte mu šanci se pět minut rozležet a nasáknout. Pokud nezměkne dost a směs zůstane tvrdošíjně suchá a rozpadavá, nebojte se přidat ještě jedno vejce a lžíci mléka.
Pak zbývá už jediné: vytvarovat něco jako karbanátky a opéct je v pánvi na trošce tuku.
Knedlík pro všechna roční období
Možná vás trápí otázka, proč přicházím v rozpuku jara s receptem, který se hodí pro chladnější dny. Odpověď je to nejlepší, co si z tohoto článku můžete odnést.
Kaspressknödel uživíte v kuchyni celoročně. V zimě do vývaru, v teplých dnech do zeleného listového salátu – skvělá je kombinace směsi salátových listů s polníčkem a základní zálivky na salát – a na podzim ke kysanému zelí nebo s houbovou smetanovou omáčkou.
Ve všech ročních obdobích ale podávejte knedlík teplý, nejlépe hned po opečení. Jen tehdy je jeho kouzlo impozantní jako vrcholky Alp.
Suroviny
- 300 g čerstvého nebo 220 g sušeného pečiva nakrájeného na kostky
- 150 g tvrdého sýra, který se dá strouhat
- 100 ml mléka
- 4 vejce
- 1 cibule
- 75 g másla
- špetka soli, případně špetka pepře
- hrst zelené hladkolisté petrželky
- 100 ml oleje na opékání
Postup
- Pokud máte pečivo čerstvé, nakrájejte ho na kostky, rozložte na plech a nechte vyschnout.
- Cibuli oloupejte, nakrájejte nadrobno a společně s máslem a špetkou soli vhoďte do pánve. Zapněte plotýnku na střední výkon a nechte cibuli 5 minut zvolna pobublávat, až změkne, zprůsvitní, ale nebude měnit barvu dozlatova. Odstavte a nechte vychladnout.
- Sýr nastrouhejte nahrubo, petrželku nasekejte, vejce rozkvedlejte v mléce. Pečivo promíchejte se sýrem, S cibulí včetně másla, vaječným mlékem a petrželkou. Pokud je sýr málo slaný, přidejte velkou špetku soli. Jestliže máte rádi pepř, nebojte se ho též vmíchat. Spojte vše dohromady a nechte 5 minut odpočinout.
- Knedlíkové těsto rozdělte na 8 dílů a z každého rukama vytvarujte placku podobající se karbanátku, tedy asi jako dlaň velkou a necelé dva centimetry vysokou. V pánvi, ideálně nepřilnavé, rozehřejte olej, opět pouze na středním plameni. Knedlíky potřebuji opékat spíše zvolna. Vložte ji do rozehřátého oleje tolik, Kolik se jich tam vejde, a opékejte po každé straně 3 až 4 min., dokud knedlík původně ne zezlátne. Poté vyjměte ven, nechte okapat na papírové utěrce a udržujte v teple. Podávejte, jak bylo uvedeno: ve vývaru, se salátem, anebo s kysaným zelím.
Ochutnali jste někdy Kaspressknödel? Necháte se zlákat k vyzkoušení?
To se mi hodne libi, mozna by stacilo pect nasucho v troube a pomazat pak horke maslem? Vidim to jako prilohu k salatum. Uz brzo!
🙂
Flo… moc děkuji za recept. Tento „knedlík“ též znám z Alp, a vždy si ho s dobrou polévkou dávám. ale nikdy mě nenapadlo se zeptat na recept. o víkendu ho připravím ale se salátem… Tak snad se mi povede… a bude mi chutnat jako v Alpách… 🙂
To vyzerá veľmi dobre. Už sa teším, až ho vyskúšam! 🙂
Vypadá to skvostně,moc ráda vyzkouším.
Flo doporučte nám prosím aplikaci na nákupní seznamy …. prosííííím 🙂
Vypadá luxusně, určitě vyzkouším!
Vážená Florentino
Rád čtu Tvé recepty a některé znám od své mamky kerá bydlela ve Světlé nad Sázavou. Je mě 73 let a invalida kterýmá problémy s nohami o to čestěji se dím u počítače a hodně ně fascinuje vaření právě těch receptů které se tak často nevyskytují. Dnes mě zaujal Tvůj KAŠPERSSKÝKNODL . mAMKA to dříve asi to 50 let často i jako přílohu ale v hovězí polévce to bylo velmi dobré i když to podávala krájené na kostky.
Je pravda že moc nevařím ale hodně čtu recepty a několik receptů od Vás jsem uvařil,víš pro 1 osobu se těžko vaří a děti jsou ve světě.
Moc zdravím celou Vaší rodinu a tobě hofně štěstí při vydávání mových kuchařek pro dcerus hezkými a zajímavými recepty. Děkuji Pavel
Milá Flo, už při čtení se mě sbíhaly sliny. Knedlíky jsou u nás sice cca 2x do roka, ale tohle bych mohla zkusit 🙂 děkuji za krásné počteníčko i tip!
Hezký den 🙂
Zajímavá novinka. Musím to vyzkoušet. Moc se mi to líbí v polévce, ale nápad kolegyně upéct v troubě a pomastit máslíčkem se mi také zamlouvá. HM, už se mi sbíhají sliny.
Bezva čtvrtek – venku je krásně, svítí sluníčko, máme skoro letní dny, tak si je pěkně užívejme.
Kaspressknödel je, tak jako řada dalších knedlíků, typický pokrm v jižním Tyrolsku a dělá se tam i v dalších variantách, jako např. Bärlauch-Graukäse-Pressknödel (s medvědím čenekem), Spinat-Pressknödel (se špenátem). Místo Graukäse je možno též použít Gorgonzolu. Ve spojení s alpským ovzduším to nemá chybu.
Ještě poznámka, knedlík nemusí být jen v polévce, ale podává se i se salátem, např. zelným.
Zdravím Florentýnko,
takto připravený knedlík vypadá nádherně, ještě jsem ho nikdy nevařila, ale určitě vyzkouším. Jistě nejsem sama kdo se s touto variantou nesetkal. Nejraději bych ho měla na talíři teď hned. Děkuji za inspiraci. Vlasta
Vlasto, potěšení je na mé straně. Knedlíky do našich kuchyní patří, tak proč ho jednou neudělat trochu jinak, že?
To je krásný recept, už se těším, jak knedlík vyrobím. Díky, Flo 🙂
Rádo se stalo, Blanko. Ať ti chutná.
přeji hezký den,dnešní recept mě potěšil,já totiž takle dělám knedličky do polévky a moc nám chutnají.Na vánoce jsem přidala trochu rybího masa a byly vynikající.Vyzkouším velký knedlík k salátu,dík za inspiraci.Jarmila.
Jarmilo, též mne zaujal nápad s rybím masem. Zní to neodolatelně.
Milá Flo, díky za inspiraci, určitě vyzkouším, vypadá lákavě. D.
Vyzkoušej, potvrzuju, že lákavost je velká 🙂
Dobrý den, Flo,
díky za radu, co na nedělní podvečet. Salát bude asi ředkvičkový. Přeji hezký den, víkend, etc…
Jaroslav S.
No, Jaroslave, ředkvičkový salát by mne v kombinaci s tímto knedlíkem nenapadl. Vždy si k němu představím spíš zelené listy. Jaké to bylo?
Strašně mě to nadchlo určitě vyzkouším
Ať doma chutná, Láďo. Flo.
Milá Flo,děkuji za receptík určitě vyzkouším.Už teď mám na něj chuť,ale jsem po obědě tak zítra.Krásný jarní den přeji celé rodině a těším se na další psaníčko.
Elvíro, dobře děláš, že čteš recepty až po jídle. Je to podobné, jako jít nakupovat nalačno 🙂 Už jsi knedlík zkoušela? Jak to dopadlo?
Díky za recept, zkusím v bezlepkové variantě.
Radko, to je bezvadný postřeh, zde je bezlepková verze velmi snadná. Nenapadlo by mě na to upozornit, díky.
Jupííí, mám velkou radost! Vývar s tímto knedlíkem si dávám ke svačině skoro každý den, když jedeme do Alp lyžovat, prostě ho zbožňuju! Proto jsem trochu odpozorovala, že se asi i hospůdka od hospůdky liší používaný sýr – někde sýrem knedlík jen lehce voní a někde má grády, jako by v něm byly tvarůžky… Skoro jsme si s manželem udělali alpskou hádací soutěž „co to může být za sýr tentokrát“ 🙂 Tvůj recept, Flo, vyzkouším hned o víkendu a s manželem už se ohromně těšíme!
To je krásné, Terezo! U nás doma se dělíme na ty, kdo si v Alpách objednávají Leberknödelsuppe, a na ty, kdo raději volí Kaspressknödelsuppe. Ale hádat sýr jsme ještě nezkoušeli, to příště vypadá na výborný týdenní program 🙂
Zdravím a díky za recept. Vypadá skvěle, určitě vyzkouším co nejdříve.
Tak ať se vše zadaří!
juchuuuuuuuuuu!!!!! 😉 to sa mi velmi paci!!! 🙂 🙂 🙂
:-)))
díky, určitě vyzkouším.. zkusím rodině nabídnout do polévky, ale určitě si ho vemu i jako přílohu k salátu 🙂
Jitko, čarování je zde povoleno všemi dostupnými prostředky. Ať se ti s knedlíkem daří ohromovat na jakýkoli způsob.
Dobrý den Flo,
vím, že to není k tématu aplského knedlíku, ale myslím si, ze by se dal použít jako příloha ke kuřeti na paprice. Tento recept jsem však ve Vaší databázi nenašla. Mohla by jste se tomuto receptu věnovat v některém z dalších příspěvků v budoucnosti, protože mi vyhovuje Váš velmi podrobný a řekněme polopatycký výklad s někdy až vtipnými komentáři. Díky moc
Pavlíno, díky za nápad, hned jsem si ho poznamenala na seznam. Plán článků na letošek mám už plný, ale třeba to ještě dopadne. Každopádně jako příloha k tomuto jídlu by mě Kaspressknödel nenapadl, je to rozhodně nápad hodný vyzkoušení 🙂
Doporučuji recept na kuře na paprice podle Hovorů s řezníkem – lepší jsem nejedla. Nepoužívá se tam totiž paprika – koření, ale dělá se paprikové pyré z čerstvých pečených paprik… No lahoda veliká, opravdu.
Milá Florentýnko,
moc děkuji za velmi lákavý recept.Už se těším, až ho vyzkouším a překvapím rodinu.
Dokonce se mi sbíhají sliny na tu mňamku.
Díky moc Majka
Majko, rádo se stalo, tak ať je rodina překvapená a nešetří chválou.
Milá Flo, dnes jsi mě potěšila projeveným zájmem o rakouské Alpy, jejich horské chaty a v nich nabízenou kuchyň. Je to též můj zájem, s drobným rozdílem, že nejsem lyžař, zato vášnivý turista… „Tvůj“ dnešní knédl jsem zatím neochutnala, ale u nás doma přijde na řadu již záhy, nejspíš se zelným salátem. Mohla bys prosím někdy prozradit, jak bys připravila trhanec, který se na horských chatách také často nabízí? Děkuji za inspiraci a měj se pěkně, zdraví Dáša.
Dášo, pokud můžeš někde nahlédnout do knížky Snídaně u Florentýny, tam jsem o císařském trhanci psala a najdeš v ní můj recept. Alpský trhanec je jedno z nejlepších jídel, která znám, tvou vášeň s tebou naprosto sdílím 🙂
Milá Flo,
Váš dnešní příspěvek mne velmi potěšil – Rakousko s manželem velmi rádi a často navštěvujeme a jejich typická jídla milujeme. Pro manžele je každá cesta do Rakouska spojena s několika porcemi Leberknödelsuppe, já střídám Leberknödelsuppe s Kaspressknödelsuppe, k tomu tu Wiener Schnitzel, jindy Tiroler Gröstl nebo Tafelspitz atd. atd. A samozřejmě Apfel nebo Topfenstrudel, prostě senzace – už se těším na další návštěvu Rakouska. Doma jsem Kaspressknödel nikdy nedělala, ale Váš příspěvek je velká výzva a inspirace. Děkuji a určitě uvařím.
Jitko, úplně jsem se s vámi znovu ocitla v Alpách, všechna ta jídla vidím před sebou a stejně tak majestátní vrcholky hor. Výzvám zdar!
Děkuji za recept,určitě v nejbližší dobé vyskouším je to lákavé.
Hezké pohodové dny přeji
Jirko, pohodové dny a pohodové vaření i tobě. Flo.
Milá Florentýnko…už jsem ti to mockrát psala, ale musím se znovu opakovat…Já ty tvoje čtvrteční články prostě miluju…nejen recept, nápad, inspiraci…ale i to krásné hřejivé coci, co každý tvůj článek provází.
Opět jsi mi kápla tímto receptem do „noty“ , ráda vyzkouším a láká mě to i z toho důvodu, že na letní úžasné toulce Dolomity, jsem viděla něco podobného a lákalo mě to velmi…
Už se těším, až tuhle krásu předložím rodině…
Děkuji moc 🙂
No jo, tenhle knedlík a Dolomity jsou nepřekonatelná dvojka. Užij si všech vzpomínek, které ti vaření přinese 🙂
TAKY VYZKOUŠÍM,URČITĚ TO BUDE CHUTNAT JAKO PŘÍLOHA DO POLÉVKY.JARMILA PÍŠE ŽE NA VÁNOCE PŘIDALA RYBÍ MASO.UŽ SE TĚŠÍM AŽ TO TAKY UDĚLÁM.MÁME RÁDI VŠECHNY POLÉVKY.DĚKUJI ZA RECEPT JITKA
Jitko, též mě to rybí maso zaujalo, musím vyzkoušet. Ať se ti v kuchyni daří a dědovi i vnoučatům chutná. Flo.
Děkuji za recept,vyzkouším!!!
Rádo se stalo 🙂
Žiju v Tirolsku od r.89 a tyto knedlíky stejně dlouho dělám.Teď musím oznámit,že mají konečně vynikající knödelbrot v českém Kauflandu!Do teď jsem si ho musel do Česká vozit z Tirolska nebo dělat z toustového chleba či rohlíků!Taky na špekové knedlíky či karlovarské.Do kaspressknödelů dávám tři druhy sýra.Goudu,tilsiter a bergkäse.Blaťácké zlato může být dobrá náhražka.Hlavně ten sýr musí bejt cítit a obsahovat hodně tuku.Žádná nízkotučná ,,umělotina,,.Taky dávám do těsta bylinky a teď na jaře česnek medvědí.Taky špetku muškátovýho oříšku.A suchá metoda v troubě a potom pomazat máslem se mi nelíbí vůbec,jak tady někdo píše!To by žádnej v Tirolsku nedělal!Tenhle knedlík se prostě musí smažit v tuku.Nejlépe řepkový olej a sádlo.A hezky dlouho pozvolna smažit,aby se sýr pěkně v těstě rozpustil! A teď můžeme pojídat tyto knedlíky taky s polévkou z česneku medvědího.Tak Vám přeji dobrou chuť a ať se Vám všem daří!!!
Martine, to je skvělá zpráva, půjdu se do Kauflandu podívat!
S pečením v troubě se musím přidat k některým čtenářkám, zahlédla jsem i tirolské recepty, které tuhle možnost zmiňují. Sice bych to též nedělala, způsobí to ztrátu chuti a malou změnu konzistence, ale knedlík se tímto způsobem připravit dá, bude držet, bude mít nazlátlou barvu, bude použitelný – a o nic jiného tu myslím nešlo.
Děkuju za nápad přidat knedlík do polévky s medvědím česnekem, zní to přímo svůdně. Flo.
to je prostě bomba recept, jodléjiiidý!!! 🙂
Uplně mi to jódlování začalo znít v uších! 🙂
@Martin az ti bude spetne i po tucnem syru, rad si knedl upeces v troube a pomastis maslem. Pro me lepsi tak, nez vubec a urcite nebudu sama.
Neskutečně lákavá záležitost. Určitě vyzkouším na všechny způsoby výše uvedené.
Úplně ho vidím jako rychlou kalorickou večeři, se salátem, červeným vínem…….
To je velmi snadná představa, Věro! 🙂
Zdravím všechny,
neodolala jsem a poprvé v neděli tyhle Kašperknedlíky udělala jako přílohu- ke kuřecímu špízu se sušenými švestkami a bylinkami. Bylo to móóóc dobré…Příště jako zavářku. Děkuji za repcept Flo…
Díky za vyzkoušení a za nápad, jak tyhle knedle servírovat, Pavli!
Tyjo, to je bomba!!!!!!! Bude to k večeři jen tak. A z toasťáku.
Zuzana
Dobrou chuť 🙂
A ještě, konečně jsem si koupila Kuchařku pro dceru. Moc milá knížka.
z.
A děkuju za důvěru!
Již jsem tuto pochoutku vyzkoušela 2x, vždycky s myšlenkou, že bych jeden exemplář zachránila do vývaru. Zatím jsem neměla štěstí, protože mí hladoví strávníci mi tyto úžasné knedlíky rozabrali a musím nehezky říct, že rovnou sežrali:-).
Jak jsem už předtím psala, s hromadou salátu kolem a sklenkou červeného vína k tomu je to naprostá lahúdka.
Přeji krásné jarní dny Věra
Věro, tak to jsem ráda! Snad příště něco zbude i na ten nebohý vývar 🙂
Tak jsem v neděli potěšila celou rodinu výbornou hovězí polévkou s knedlíkem.Opravdu to nemá chybu.Asi hovoří za vše, že jsem náhodou zaslechla manžela, jak večer na zahrádce u piva líčil kamarádům, jakou měl skvělou polívku 🙂 Moc dík za skvělý tip a těším se na další experimentování 🙂
Haha 🙂 To je super! Flo.
Vypadá to báječně hned bych se do toho zakousla.Závidím všem co mají manžela přístupné k takovým experimentům můj přítel nic podobného nechce ani zkusit natož jíst ale určitě si udělám pro sebe až bude chodit do práce a já si budu vařit jenom pro sebe protože on si dává obědy v závodce(vaří u nich prý velice dobře nevím nejedla jsem tam) a já jsem v důchodu tak si udělám menší porce nebo na pár dnů to mi zase tolik nevadí.
Juliannko, myslím, že bys mohla být překvapená, jsou to velice známé chutě, jen mají jinou podobu, třeba by tomu manžel šanci dal. Opravdu na tom není nic exotického nebo zvláštního.
Dnes jsem se po dlouhe dobe vyradil…Jehneci vyvar s Kaspressknedlou a pecena veprova pecene s brambory a blansirovanou zeleninou dle Tvych recepisu (vse asi uz po bambilionkrate 😉 ) – naprosty kulinarsky orgasmus 😀 jen funim a zvazuju,kdy zvladnu druhe kolo.. Diky za recepisy,kdo nevyzkousel,nevi,o co prichazi…
To zní jako hodně vydařená akce, Radku. Mňam.
fantastický recept, robím zajtra špenátovú omáčku, tak to skúsim skombinovat. Vďaka, Eva
Zajímavá kombinace, věřím, že to dopadlo na jedničku s hvězdičkou.
Flo,
musím Ti poděkovat za tenhle úžasný recept 🙂 Děláme ho jako rychlý oběd, a tento týden se mi bude hodit zas – jsem do konce týdne sama doma s tatínkem a tak je jeden den mám v plánu udělat – má je moc rád 🙂
No já si snad příští dovolenou naplánuju v Rakousku! Kaspressknödel jsem neznala, ale teď můžu zodpovědně říct, že je to velká dobrota. Dneska byl k večeři s vynikajícím hovězím vývarem. A až mi zbyde dobrý vývar příště, tak bude zas. A myslím, že by vůbec nebylo špatné přidat i trošku opečené slaniny. =)
Právě jsme se vrátili z večeře v úžasném hotelu v rakouském městečku Filzmoos a moc nám chutnal vývar s timto knedlíkem,hned jsem začala guglit a moc mě potěšilo když jsem okamžitě našla tento podrobný navod na vašich bezvadnych stránkách.Jak dorazime dom hned vyzkouším a máte pravdu Alpy,Rakousko,jidlo i lidé jsou tu skvělý.
Milá Flo, tento smažený knedlík jsem letos v zimě jedla poprvé v Rakousku na horách a velmi mně i mé rodině chutnal. Doma jsem ho už několikrát připravovala . … nemá chybu, výborný do polévky i třeba k salátu. Díky za recept????????❤️
Knedlíky jsem dělala několikrát a vždy byly výborné! Mockrát děkuji za úžasný recept!
Potěšení je na mé straně, díky za vyzkoušení. Flo.
Čeká pět minut v míse, vývar z oháňky, jsem zvědavá jak to projde. Zatím nic moc ohlasy, prý moc složité, Proč nedělám palačinku…:-)Rozuměno celestýnské…Kačka
Dopadlo to skvěle, stalo to za tu námahu, všech osm je ve spokojených bříškách. Jen já vím, že na horách to má trochu jinou chuť. Určitě si to umím představit s různými kombinacemi, nejen se zelím. Přidala jsem uzenou parenicu, sušenou majoránku a sušenou bazalku, u nás totiž nemůžu dát na talíř nic, co jen proběhlo kolem listů (petrželka apod. ). Děkuji za recept! Kačka
Dobrý den, děkuji pěkně za velmi použitelný recept!
Jsme s mojí rodinkou na lyžích v Ötztall v Rakousku. Včera jsem měl tuto dobrotu v originále v restauraci na sjezdovce. A jak jsem se vracel z lyžování, tak mi to nedalo a šel jsem na nákup. Kousek žebra a hrudího, bergkässe, vajíčka, petržel, muškátový oříšek a pečivo. Založil jsem vývar, nakrájel pečivo na minikostičky a šel si dát šlofíka. Dnes jsem připravil směs na knedlíky, vytvaroval, osmažil a za chvíli se už všichni olizovali… Jen jsem osmažené knedlíčky ještě 5 minut povařil v osolené vodě. Ale to je jen varianta.
Manželka sice kroutí trochu hlavou, že se mi chce na dovolené vařit a ještě ne ve zcela optimální kuchyni, ale když já vařím tak rád… A navíc je tyrolská kuchyně vlastně velmi jednoduchá. Tak si říkám, že vařit tyrolskou kuchyni právě v Tyrolsku je stylové ?
Petr
P. S.: Včera byly špekové knedlíky s červeným hlávkovým zelím s jablky 🙂
Teda, pěkně si tam vyvařujete! Klobouk dolů. Flo.
Na dovolené v Alpách zachutnala polevka s knedlíckem pres celou misku: tedy po návratu hledám recept: jako vždy nejlepší recept na cokoliv na tomto blogu: uvareno, a prostě boží:) Děkuji ♡