Je mi jasné, že tahle koprová omáčka strhne vlnu příznivců i vlnu odpůrců. Nejen, že recept obsahuje kopr, bylinku, ke které se někdy dost těžko hledá vztah. Navíc se dostávám do kategorie omáček, což prý není dobré pro tělesnou linii.
„Nechci vařit těžkou českou kuchyni, chci vařit jinak, moderněji,“ slyším kolem sebe stále dokola. Je to taková odrhovačka, nad kterou se už nikdo nepozastaví. Ale přitom je to vlastně na pováženou. Když jako národ říkáme, že nemáme rádi národní kuchyni, tak tu něco nesedí.
Zásadně s takovým názorem nesouhlasím. Vždyť přece česká kuchyně není nic podřadného. Je to ta nejlepší kuchyně na světě, protože je naše.
Především typické české omáčky k masu jsou velmi snadným terčem zastánců zdravé výživy. A víte proč? Nesprávným postupem se z nich opravdu často stává lepidlo do žaludku, příčina funění a důvod rozeptutých knoflíků u kalhot na vyvaleném pupku.
Ale když víte, co v kuchyni děláte, není na jediné české omáčce vůbec nic špatného. Omáčky mohou být lehké, svůdné, hebké a jistojistě ne těžkopádné.
Věřím, že jedna dobře uvařená omáčka dovede napravit reputaci mnoha jiným. Takže dnes to zkusím na téma koprová omáčka a vezmu to pěkně krok za krokem.
Co je koprová omáčka vlastně zač
Francouzská kuchyně je proslulá svou láskou k vývarům a komplikovaným omáčkám, ve kterých je důmyslný systém, ve kterých panuje přísné názvosloví a striktní postupy přípravy.
A tahle vypiplaná kuchařská škola se z Francie dostala během 16. a 17. století přes panovnické dvory do Evropy, kde si z ní každý národ vzal něco pro sebe. Pravidla vaření zakotvila, rozdíly setrvaly jen v použitých surovinách.
Proto jsou vývary základním kamenem mnoha světových kuchyní a proto jsou i omáčky na nich postavené vyráběné všude stejně, jen ingredience se liší. U nás pak z francouzské techniky a místních surovin vznikla třeba právě koprovka.
Když se omáčky připraví správně, jsou skutečně zážitek. Žádný Ital nebo Francouz nám neřekne, jak má koprová či rajská omáčka správně chutnat, to víme jen my sami. Je škoda, když si děti raději dají pizzu nebo hamburger. Za pár generací by se mohlo stát, že úplně zmizí to, co z nás dělá hrdý národ uprostřed Evropy.
Pardon, to byla jen sentimentální odbočka. Vracím se zpět do kuchyně.
Jak ovlivnit chuť koprové omáčky
Základními chuťovými složkami koprové omáčky jsou: vývar, smetana, ocet a kopr.
Takže postupně:
Vývar
Čím výraznější vývar, tím bude koprová omáčka lepší. Zdá se, že koprovka je věc jemná a chce jen slabý vývar, ale opak je pravdou, silný hovězí vývar jí prospěje daleko víc.
Jestliže chcete omáčku podávat k vařenému hovězímu masu (ideální je zde pomalu vařená loupaná plec), pak je jasné, že na koprovou omáčku použijete právě vývar z vaření masa.
Jsou ovšem situace, kdy se koprová omáčka podává ke knedlíku a k vařenému vajíčku. Pak se nebojte vzít takový vývar, který máte po ruce, vlastně postačí i čtyřhodinový kuřecí. Vhodné jsou i dlouho tažené vývary z nejrůznějších odřezků a kostí z více druhů mas, vůbec se jich nemusíte bát. Nikde není psáno, že vývar musí být jen z jednoho druhu masa.
Postup na kuřecí vývar jsem napsala do článku Jak z jednoho kuřete připravit čtyři večeře, tak si ho tam přečtěte. Stejným způsobem můžete postupovat i v případě vývarů ze směsí mas a kostí a taky u vývaru ze zeleniny.
Pokud si chcete koprovou omáčku obzvlášť užít a máte na to čas, nebojte se vývar trochu odpařit a zesílit mu chuť. Ale to jsou spíš hrátky na víkend než na všední den. Jen pozor – přesolený vývar není totéž co silný vývar. Pokud máte základní vývar výrazně solený a ještě ho odpaříte, bude přesolený a pro tohle koprovkové kuchařské cvičení nepoužitelný.
Ocet
Opět by se mohlo zdát, že čím jemnější a rafinovanější ocet, tím delikátnější bude omáčka. Jestliže se v octech ještě nevyznáte, klidně si odskočte přečíst článek Druhy octů, já tu na vás počkám.
Když dáváte ocet do omáčky, vždycky je dobré trochu ho samostatně svařit a odpařit v malém kastrůlku. Tím, jak se zredukuje na menší množství, tak se odpaří některé nepříjemné čpavé látky a chuť octa se značně zlepší.
K odpařování se hodí jak ocet kvasný lihový, tak i vinný ocet. Vlastně ten kvasný vás vyjde podstatně levněji.
Smetana
Použít můžete zakysanou smetanu, smetanu na vaření (12%) i smetanu ke šlehání (33%). Každá dá omáčce něco jiného. Záleží na vás, po čem toužíte nejvíc.
Zakysaná smetana (pozor, aby neobsahovala škrob a podobná zahušťovadla, která nahrazují přirozený proces kysání) je velmi hebká, částečně omáčku dohustí a díky její vlastní kyselosti už možná nebudete potřebovat vůbec žádný ocet. To je podle mě škoda, takže tuhle verzi vařím jen minimálně, ale pro večerní rychlovku to nemá chybu. Zakysanou smetanu musíte v omáčce pořádně rozšlehat metličkou, jinak v ní zůstanou mléčné žmolky.
Smetana na vaření není moc daleko tučnému mléku. Je řídká, omáčku zředí, nedá se moc dobře dohustit tím, že ji budete ještě nějakou dobu svařovat a odpařovat. Vaření jí kupodivu i přes její název moc nesvědčí, jakmile chvíli vře, začne se srážet. Hodí se na zjemnění jídel ke konci vaření. A taky do kafe.
Smetana ke šlehání se, opět vzdor svému názvu, hodí na vaření mnohem líp. Líp chutná – bodejť by taky ne, když má tolik tuku, je hebčí, omáčku sice zředí, ale včas se to zastaví. Zvládne delší vaření než smetana na vaření. Pro mě je do koprovky jasná volba.
Ani jedné smetaně však nesvědčí pobyt v jednom hrnci s octem. Jsou to mléčné výrobky a po chvíli se v kyselém prostředí začnou srážet tak jako tak. Takže ocet přidávejte až nakonec, po smetaně, až budete omáčku dochucovat, a snažte se pak koprovku co nejrychleji dostat na talíř.
Omáčka se sraženou smetanou se dá poměrně dobře napravit ponorným mixérem. Možná budete sami překvapeni, jak efektní záchrana to je. Jediný problém je, že by v takové omáčce ještě neměl být kopr, protože tomu se čepele mixéru pochopitelně vyhýbat nebudou.
Kopr
Vzdor všem sterilovaným koprům, podle mě by kopr v koprovce měl mít svěží, zelenou barvu. A takovou má jen velmi čerstvý kopr, nakrájený a nasekaný před malou chvílí. Brzy po nakrájení začne měnit barvu do brčálově zelené, místy střižené do rezava.
Jestliže musíte použít kopr sterilovaný, aspoň ho propláchněte a zbavte části kyselého nálevu. A myslete na to, že už nemusíte tolik kyselit omáčku.
Jestliže vám vadí výrazné koprové aroma u kopru čerstvého, buď dejte kopru jen špetičku, coby vůně omáčku ovanula, anebo ho můžete na cedníku spařit horkou vodou a rychle zchladit ve vodě ledové, aby si zachoval aspoň část své svěží zelené barvy. Teprve potom ho osušte a nasekejte.
A ještě jedna rada. Z koprové nati oberte jen chmýří. Všechny stonky – tlustší i tenčí – vyhoďte a nechte si z kopru jen to nejjemnější. Kousnout do stonku v tak jemné omáčce nebo v polívce není ten nejlepší zážitek.
Jak ovlivnit konzistenci koprové omáčky
Základem koprové omáčky je máslová jíška, tedy hladká mouka krátce opečená v másle, ovšem jen tak, aby trochu zabublala, ovšem nezezlátla. Na jednu lžíci másla vezmete jednu lžíci mouky, to je celá věda.
Jíška
Koprová omáčka chce velmi bledou jíšku, neboť platí pravidlo, že odstín výsledného jídla by měl korespondovat s barvou jíšky.
Jestliže se jíšky bojíte a nikdy jste ji nedělali, hoďte obavy za hlavu a přečtěte si můj článek o zadělávání a zahušťování. Máte tam všechno krok za krokem a nejlíp to stejně pochopíte, když si to vyzkoušíte v praxi.
Pro ty, co neradi odbíhají, jíška se ve zkratce dělá takto: Rozehřejte máslo, až zpění. Vsypte do něj hladkou mouku a opět ji nechte zabublat a zpěnit, jen asi půl minuty. Stále přitom míchejte metličkou. Poté přilijte třetinu tekutiny, v tomto případě vývaru, a rozmíchejte na hustou kaši. Tím se zbavíte žmolků z jíšky. Poté přilijte druhou třetinu tekutiny, opět rozmíchejte, opět přiveďte k varu. Kaše bude méně hustá. A to samé opakujte nakonec i s poslední částí vývaru.
V Česku máme tendenci dělat hustší omáčky, než je potřeba. Proč? Protože husté omáčky dostanete v deseti z devíti restaurací. Nejčastějším důvodem přehuštěné omáčky bývá použití nechvalně známé ameriky, záklechtky z mouky a vody, neboť se někomu v kuchyni nechtělo dělat s jíškou. Právě tahle zkratkovitá amerika je pak důvodem pálení žáhy, nelibosti k českým omáčkám, pocitům, že jsou těžké do žaludku, že se po nich nedá dělat nic jiného než spát a že vlastně nejsou žádný zázrak.
Tak prosím, nebojte se omáček řidších a založených na jíšce. Jsem pevně přesvědčená, že se zase vrátí na naše stoly a že společně znovu objevíme jejich kouzlo. Můj oblíbený poměr je lžíce mouky, lžíce másla, z toho jíška, a k ní se následně přilije 600 ml tekutiny, obvykle tedy vývaru. To je tak akorát na 4 porce omáčky, tedy pokud předem vyloučím velké a atypické strávníky, kteří potřebují sedm knedlíků.
Jedna lžíce mouky na čtyři porce omáčky se mi zdá natolik malé a střízlivé množství, že nejsem ochotna poslouchat řeči o tom, jak jsou české omáčky nezdravé. Co myslíte, souhlasíte se mnou?
Provaření a sbírání pěny
Máme jíšku, zředili jsme ji vývarem, promíchali, teď je potřeba omáčku pomalu vařit aspoň 20 minut. Tím se vše vyhladí, spojí, zjemní, dosáhne lepší chuti, než kdybyste zhoustlou omáčku podávali hned.
Jestliže kastrůlek s omáčkou maličko posunete do strany od středu plotýnky, dva centimetry vychýlit bohatě stačí, stane se to, že omáčka bude víc vařit po vnitřní straně kastrůlku než po té vnější. Tam bude skoro klid. A právě v té klidné části se bude postupně hromadit pěna vzniklá ze zbytků mouky. Když tuhle pěnu občas seberete lžící a dáte pryč, omáčka nejen že ještě víc zjemní, taky bude obsahovat méně mouky. Kupodivu se tím nic nezmění s její hustotou. Někde jsem četla, že takto se dá zbavit skoro vší mouky, ale těžko říc, co je na tom pravdy.
Ať je to jak chce, nezapomeňte omáčkou občas promíchat, jinak se bude připalovat jako každé jídlo s moukou.
Když provařenou omáčku proženete jemným cedníkem, máte body navíc. U nedělní omáčky se to myslím víc než sluší a patří.
Do provařené omáčky přimíchejte nejprve smetanu (dle vašeho výběru), poté ocet dle chuti, nakonec ještě můžete dosladit pro vyvážení kyselého. Nasládlá koprovka je bezva věc.
Úplně nakonec vmíchejte nasekaný kopr a utíkejte servírovat.
Tak dobrou chuť a omáčkám zdar!
PS. Pokud kopr opravdu, ale opravdu nemusíte, a koprová omáčka je to poslední, na co byste měli chuť, udělejte malý úskok. V posledním kroku kopr vyměňte za pažitku. Přece se nenecháte připravit o požitek z téhle báječné omáčky.
Suroviny
- 20 g másla
- 20 g hladké mouky
- 550 ml vývaru
- 200 ml smetany ke šlehání
- 60 ml obyčejného octa (množství je opravdu správné)
- 1-2 lžičky cukru
- několik snítek kopru
- sůl
Postup
- Rozpusťte máslo a nechte ho zpěnit. Přisypte mouku a metličkou míchejte, dokud mouka bublá, asi půl minuty. Přilijte jednu třetinu vývaru, bleskurychle metličkou rozmíchejte s jíškou na hustou kaši. Tím se zbavíte možných žmolků z jíšky. Přilijte druhou třetinu vývaru, opět hbitě rozšlehejte a přiveďte k varu. Kaše bude řidší. Nakonec vlijte zbytek vývaru, naposledy rozšlehejte a uveďte v mírný var.
- Omáčku nechte zvolna pobublávat 20 minut. Občas promíchejte, mouka se chytá ke dnu, a taky můžete sem tam sebrat pěnu, která se tvoří na povrchu. Sem tam klidně ochutnejte, jestli to není málo slané, a klidně dosolte.
- Zatímco se omáčka prováří, odměřte ocet do malého kastrůlku, přiveďte k varu a nechte ho svařit na třetinu až čtvrtinu původního množství. Digestoř přitom zapněte na plno, pokud možno nedýchejte a hodně větrejte, výpary z octa jsou velmi silné a dráždivé.
- Do provařené omáčky nalijte smetanu, rozmíchejte a nechte společně přejít varem. Přidejte svařený ocet, dochuťte cukrem, případně dosolte, je-li třeba. Nakonec přidejte jemně nasekanou koprovou nať a podávejte, jak je libo – s vařeným masem a knedlíkem, s vařeným vejcem a knedlíkem nebo s vajíčkem a šťouchanými bramborami.
Ahoj Flo, potěšila jsi mně. Na trhu jsem koupil kopr a tak je jasné, co se bude vařit. Vývaru mám dostatek a tak nemusím pro hovězí. Koprovku mám raději z vajíčkem, jak s masem. Díky za krásně napsaný recept, ale to je u Tebe samozřejmost. Krásný víkend Tobě i celé rodině a tu vodu si užij.:)
Vašku, tak to máme stejné. Díky a krásné dny i tobě.
ahoj Flo,
samože první tichá myšlenka je vždy „Koprovka, fuj!“. Jako skautsky vychované aktivní dítě jsem ji i ve školních jídelnách vždy snědla, protože se jí, co Ti dají na talíř, a přidávat si nemusíš. Kupodivu, ač bych to nikdy nepřiznala svým spolužákům nahlas, nejvíce mi nakonec chutnala kombinace rozmačkaného vajíčka v omáčce, ať byla jakákoliv…
A dnes, máš úplnou pravdu. Ve většině podniků (hospod, restaurací,táborů atd.) je koprovka stále jídlo, které je přehuštěné, často až nepříjemně mléčně přeslazené, a hlavně, aby zapláclo. Ale měla jsem i to výjimečné štěstí, že jsem jednou, dvakrát dostala na stůl koprovku..mno, inu takovou, jak o ní píšeš Ty.
Lehký jemný zázrak s vyváženou chutí kopru. A já hlasuji pro kombinaci s vejcem (nepřevařeným!).
Ostatně, myslím, že kopr a jeho jedinečná chuť mi byl hodně zlidštěn objevením tzatziků.
Jo, tzatziki! Taky mi tohle jídlo pomohlo přijít kopru na chuť.
Milá Flo, opravdu mám ráda Tvé články. I z „obyčejné“ koprovky dokážeš vykouzlit svůdné jídlo hodné vyzkoušení. Patřím do skupiny příznivců koprovky, jinde než v tomto jídle si ke kopru cestu ještě hledám. Pokud bych se spolehla na chuť a konzistenci koprovky, jak byla servírovaná ve školních jídelnách, asi bych ji nevyhledávala. Pamatuji si ji jako lepivě hustou a nepříjemně sladkou omáčku s knedlíky a vařeným masem. Naštěstí moje maminka vařila luxusní lehkou verzi podávánou s brambory a vajíčkem. Dokonce jsem byla roky přesvědčená, že to byla polévka. Až při naší nedávné debatě na téma koprovky vyšlo najevo, že to maminka vždy považovala za omáčku ;-). Sice ji vařila podle jiného postupu a bez vývaru, přesto ji mám v TOP seznamu jídel a pokrmů z dětství. A ráda ji vařím a ještě radši jím. Vyzkoušela jsem i ten Tvůj postup a povedla se. Prostě se podepisuji pod vše, co je zde psáno. I tradiční kuchyně se dá dělat chutně a lehce :-). Díky za připomenutí!
Marcelo, děkuju za takovou milou podporu. Máš pravdu, že je snadné šmahem odsoudit tradice jen proto, že je nepohodlné dodržovat pracnější postupy.
Dnes jsem po delší době dělala podle Vás koprovou . Užasná. manžel pochválil, a to je co říci. Děkuji. Hezký den.
Jiřino, mám radost a posílám pozdravy manželovi, klidně ať vás chválí více a častěji.
Koprovka byla moje nejmilejsi jidlo od babicky, varivala mi ji vzdy k narozeninam nebo k svatku. Diky tomu jsem ani nikdy neziskala ke koprovce odpor jako jini, co ji znali jen ze skolni jidelny. Bohuzel jsem se od babicky nenaucila ji varit, ale podle tohoto receptu ji urcite zvladnu. Diky Flo, myslim, ze se do ni o vikendu pustim.
Martino, tvá důvěra mě opravdu těší, tak snad je tenhle recept to pravé.
Koprovku máme všichni doma rádi, tak jsem si s chutí přečetla tvou verzi a opět našla drobné vychytávky, které příště určitě vyzkouším. Jako třeba vaření octa. Nedávno jsem se naučila zavařit kyselou smetanu tak, že se nesrazí. Vyklopím si ji napřed do misky a přidávám do ní po lžících horký základ omáčky. Po každé lžíci promíchat, stačí tak 5-6 lžíc na kelímek. Až si smetana zvykne na teplo, celý obsah misky vmíchám do omáčky a zavařím.
Zdenko, postupné zvykání smetany na teplo je určitě bezvadná vychytávka. Jen pozor, i přes tuhle opatrnost je smetana schopná se srazit, pokud bude v teple moc dlouho.
Musím se přiznat,koprovku nemusím.Možná je to tím,že v mládí jsme ji měli až moc často.Ale s pažitkou,to mě nenapadlo a bude to asi to pravé ořechové.Těším se až ji uvařím.Zítra jedeme na chatu do Zlatých,ale hned v pondělí vím co bude na oběd.
vynikající je přidat křen a strouhané mandle místo kopru
Ano, klidně s křenem, jak píše Zdena. Ty mandle tam zní sexy. Můžeš ji udělat i s jarní cibulkou. Nebo s česnekem.
Milá Flo,
děkuji za recept, na koprovku už mám hodně dlouho chuť. 🙂
Jinak včera mi dorazila Tvá nová kniha a musím pochválit, je úžasná. 🙂 Ještě jsem ji nestihla celou prolistovat, ale už teď se těším, až z ní něco vyzkouším. Krásná práce. 🙂
Patricie, děkuju, užívej si čtení i vaření! Flo.
Hmmm,koprovka! To nemá chybu. Tuto omáčku milujeme. Florentýnko,potěšila jsi mě. Vaříváme obě varianty. S masem ale i tu s vajíčky. A když jsou na zahrádce první nové brambory nemusíme mít ani knedlíky,nám s novými brambory také chutná. Kopr je výborná pochutina,okurky bez kopru by nebyly správné nakládané okurky. A omáčka je bez kopru jen bílá smetanová hmota.
Zdravím všechny co milují koprovku a Tebe Flo obzvláště. Alena – Alča
Co si budeme povídat, nové brambory jsou skvělé i bez jakékoli koprovky 🙂
Koprovku vařím docela často ale není tak vymazlená. Teď mám úrodu fazolek, tak místo koprové je fazolková. Obměńuji podle toho co zrovna mám. Vždy se tady dozvím něco nového čím vylepšit postup. Je dobře, že se tady vaří normální jídla většinou z domácích surovin.
Bezvadná obměna s těmi fazolkami, Lenko.
Koprovka je moje nejoblíbenější omáčka.Dělám ji naprosto stejně,ale ráda jsem si to celé přečetla.Možná,že píšu málo,skoro vůbec,ale pozorně čtu všechno od Tebe.Díky za inspiraci a krásné čtení.
Díky, Vlasto, moc mě tvůj komentář potěšil.
Milá Flo, díky za úžasné vychytávky při vaření „koprandy“. Milujeme ji, z čerstvého kopru je nejlepší, k ní malilinkaté nové brambůrky ve slupce a vajíčko na měkko – to je pochoutka. Naplánuji ji na sobotu. Už se těším!!!!!
Není to dlouho, co jsem koprovku dojedla, a už mi na ni zas děláš chutě 🙂
Ahoj Flo. Moc ti děkuji za tento recept. Omáčky jako je koprová, rajská a játrová patří mezí nejvíc oblíbená jídla.
Nechala si ji fakt vyšperkovat což je báječné.Koprovku si vařím s knedlíkem a vařeným vejcem na tvrdo. Už se na ní těším . Omáčku plánuji na neděli. A musím si jít koupit
čerstvý kopr.Přeji pěkný den. I.
Čerstvý, rozhodně čerstvý kopr. Se sterilovaným to není ono. Tak ať se ti daří.
Milá Flo,
díky za recept na nejmilovanější omáčku mého syna, naopak nikdy by nejedl křenovou :-), vařím ji celkem často a chutně, ale ráda udělám exkurz do tvé kuchyně a přiučím se, neb to není nikdy na škodu. Zrovna jsem před týdnem vysela do záhonku novou dávku, abychom měli ještě ten mladý čerstvý, až se mi to velké a skoro dospělé dítě vrátí z brigády v Holandsku.
Měj se krásně a kopr nechť ti voní a voda ať u vás nepřestává téct (tam, kde má, samozřejmě)!!!!
Hanka
A přitom tu křenovou od koprové zas tak mnoho neodlišuje, že? Díky, Hanko. Voda je pro tuto chvíli zdárně zkrocená.
Tak to mám teď plnou pusu slin!!! My koprovku milujeme.Dělám jí se zakysanou smetanou,ale zkusím tvůj recept.Proběhla jsem zahrádku a našla ,bohužel,jen 4kopříky (už jsme všechen spotřebovali i do okurek),tak snad ho budou mít na trhu.Díky za krásné povídání a přeju krásný den.Babi Martina
Já děkuju! Flo.
Milá Flo, čo znamená „neposlušná“ alebo lepšie unavená pumpa viem velmi dobre a ešte ked je plná chalupa to je potom radosti …….prajem ti aby sa to nezopakovalo …..
koprovku mám rada iba ja, a rovnako mám rada šoškovú omáčku …šoška´= šťovík, šťavel /prekladá manžel moravák/ …..alebo chrenovú k udenému mäsku
užívajte posdný mesiac prázdnin v pohode bez nehod
Tak tu šťovíkovou omáčku bych ráda někdy ochutnala. K čemu si ji dáváš?
Dobrý den, omáčku ze šťovíku nedoporučuji. V atlasech rostlin se můžeme dočíst, že:,, Listy obsahují kyselinu šťavelovou (cca 1,25 % celkové hmotnosti čerstvých listů), která jim dodává charakteristickou kyselou chuť. Ve větším množství jsou však mírně jedovaté, neboť kyselina šťavelová ohrožuje ledviny. Při požití 4 až 5 g čisté kyseliny šťavelové člověku již hrozí smrt.“
Nenechávejte proto raději děti žvýkat v lese čerstvý šťovík.
Jinak děkuji za recept na koprovku, je to babičky nejoblíbenější jídlo. Dnes už má babička 102 let a vždycky, když ji chci obědem obzvlášť potěšit, uvařím koprovku :). Postup přípravy nemá chybu :)!. Přeji hezký den. Anička
zo slovíčka posledný sa mi stratili písmenká ♥♥♥
Milá Flo,
díky za vychytávky a vysvětlení. Přidám jedno moudro mojí babičky. Vždycky mě učila, že nejdříve mám dát cukr a pak ocet. Nikdy se mi nestalo, že by se mi koprovka srazila. A vařím jí často, milujeme ji 🙂
To je zajímavé, tahle poslopnost. Ale vlastně proč ne.
Zdravím Tě Florentýnko,
móóóóóóóóóóóóóóc jsi mě potěšila, „koprovku“ miluji nadevše, často ji vařím,
úplně mistrně jsi vystihla polemiku se zahušťováním omáček, jedna lžíce mouky nám vskutku nemůže ublížit, takže Tvoje verze je připravena na sobotu !!!!!!
Jinak se Ti musím přiznat, že jsem také vyzkoušela zahuštění koprovky jak vločkovou kaší, tak i dětskou krupičkou, a také to nebylo k zahození. Nicméně jsem moc ráda, že mám v ruce přesný recept a nemusím tudíž improvizovat a neustále do nekonečna ochutnávat, přisolovat, kyselit atd atd atd :-):-):-)
Měj Flo prima letní dny, a budu se těšit na příště.
Vladimíra
No nemysli si, tomu ochutnávání se stejně nevyhneš, každý má rád koprovku dochucenou po svém 🙂
na poslední, asi pátý pokus už se mi koprovka povedla tak, že mi vážně chutnala…asi to souviselo s nahlédnutím do hovorů s řezníkem;)
prima trik od tchýně je nasekat si kopr do mrazáku, je to skoro bez práce a barvu i aroma si udrží. V nouzi jde i do okurek.
Gratuluju ke znovu tekoucí vodě!
Že by až taková přímá souvislost u toho posledního pokusu? 🙂
Kopr v mrazáku je bezva věc, jen musí být asi tak dvakrát vzduchotěsně uzavřený, jinak od něj chytá koprové aroma úplně všechno.
ještě jsem nedočetla celý článek,protože je už pozdě dočtu zítra jen chci napsat,že u nás právě nejvíc frčí ty české omáčky,koprovku přímo zbožnuji,ale nedávám žádný ocet prostě mi to chutná více bez.Ani do luštěninových polévek ho nedávám prostě mi v tom nechutná.Nejraději mám koprovku z vajíčkem,ale nepohrdnu i s kouskem masa.Už se těším až mi přijde kuchařka a dozvím se nové nebo oprášené recepty zatím díky a dobrou noc.
Julianno, koprovku bez octa si vůbec nedovedu představit, ale proti tvým chutím samozřejmě nemůžu říct ani popel. Tak ať tě kuchařka baví.
Ahojky Florentýnko, není na škodu dát čtvrtinu kopru hned do hotové jíšky, ještě se zvýrazní aroma. Estetický dojem zachrání zbytek kopru. To je pro ty, kdo koprovku opravdu milují! Jíška z bezlepkové mouky a vařený brambor ve slupce je kombinace i pro nemocné a vývar zeleninový pak i pro stižené vegetariánstvím. Jen nevím, co je to za narážku o sedmi knedlících, k takové porcičce se nevyplatí sedat ke stolu 🙂 ! Ale to je problém nemnohých z nás. Snad. Doufám. Měj se krásně. Zdeněk
Bezva nápad, Zdeňku, to se mi moc líbí! Anebo se taky můžou v základu vyvařit koprové stonky, ty se pak dají snadno odlovit.
Vtip o knedlících se ti taky povedl.
Dobrý den, Flo,
koprovku mám rád, naštěstí je kopr v oblibě všech slezských kuchařek, tím pádem se objevuje i na týdenním jídelníčku, ,který dostáváme s obědy každou středu – věru zajímavé čtení. Kromě zmíněné omáčky / k tomu dvě obrovská vajíčka na osobu/, bývá občas i koprová polévka, také moc dobrá.
Nejzajímavější zkušenost s koprem – zapečený ve sladké, bohatě pocukrované buchtě – místo děje bufet u delfinária na rumunském pobřeží, padesát let zpátky…
Dík za radu v ČD pro Vás, Vámi nabízený p e r k e l t – bude zítra , o víkendech vaším sám, využiji nedávno darovaný balíček/mladší syn/ vykostěných krůtích stehen, další část – je toho víc, bude na houbách v neděli /volala mladší dcera, že se vrací s manželem a dvěma koši hub z lesů markýze Gera – viz Maryčka Magdonova/
Přeji hezký víkend – Jaroslav S.
O kopru v buchtě jsem opravdu ještě neslyšela. Díky za rozšíření obzorů až do Rumunska 🙂
Nazdar Flo:Tak jsem si přečetla koprovku,paráda,u nás ji máme dost často.Děláme ji prakticky stejně jak zní tvůj návod,jen máme rádi hooodně omáčky knedlík,hluboký talíř,a lžíci,maso nemusíme,to se většinou sní předem s chlebem,k omáčce vajíčko na tvrdo.Kopr máme celou zimu v mrazáku,nasekám,dám do mysek na led,trochu vody,a zmrazím,kostky do krabičky,a další.Máme totiž kopr moc rádi,v zimě taky třeba tvaroh smetanu kopr,pro nás výborná pomazánka na tousty k snídani.No použití záleží na každém naco má chut.Jinak moc díky za imeily,konečně už se mohu trochu pohybovat i v kuchyni,měla jsem zlomené obě nohy,(patni kosti),tak vařil manžel,samo že i podle tvých návodů,no i ze svýma různýma dodatkama hahaha,no ale fakt vcelku dobrý.To výš,nemohla jsem si moc poroučet,on mi musel nosit,já mohla jen ležet.No ale přežili jsme to.Tak se měj,a díky za prima návody.JANA
Jani, neumím si představit, co to muselo znamenat, mít zlomené obě nohy. Ale ten dodatek, že jste to přežili oba, ten stojí za to!
Tedy tenhle recept jsem potřeboval…ne, že bych koprovku dosud nedělal, ale konečně mi došlo, na co mám už tak dlouho chuť….
Haha 🙂
Ahoj Flo, tak dodnes jsme si myslela, že koprovku umím a že je dobrá. Omyl. Měla jsem ji v plánu, po svém, včera jsem koupila čerstvý kopr, knedlík v lednici zbyl od vepřoknedlozelo a tak jsem se pustila do koprovky podle tebe. Jsem už délesloužící kuchařka domácí, ale fígl s octem mi zůstal do dnešního dne utajený. No abych moc nepsala.koprovku už teď jen podle tebe a díky za recept!!!!!
Květa
Pane jo, Květo, takové chvály od zkušené kuchařky si moc považuju! Jsem ráda, že jsem ti pomohla objevit zase něco nového.
Kopr mám ráda ve všem, jeho vůně je úžasná! A taky mám ráda česnek. Doporučuji zkusit také místo kopru dochutit česnekem /množství-sílu/podle vlastního uvážení.Je to výborná česneková omáčka a s bramborem a vajíčkem nebo uzeným či dobrou uzeninou je to i lehké a dobré české jídlo.
Bezvadný nápad, díky, Jindřiško.
Dobrý večer, po delší době jsem zase usedla k počítači a přelouskala všechny články, strašně ráda je čtu, umíš nejen dobře vařit, ale i velice dobře psát.
A koprovka – ta mě dostala, na zahrádce začíná růst nový kopr, tak už se těším, že omajdu vyzkouším.
Milena
Děkuju za taková krásná slova, Mileno, tak ať se ti koprovka skvěle vydaří a máš z ní aspoň takovou radost, jako já z tvého komentáře.
U NÁS KOPRDOVÁ NELETÍ.KOPR DÁVÁME JENOM DO OKUREK A DO KULAJDY.TÉ SE SNÍ VELKÝ HRNEC.JITKA
Jitko, to je dobře, že s dědou ten tábor příznivců koprovky trochu vyvažujete na druhou stranu. Vždyť by to jinak byla děsná nuda, kdyby všem chutnalo všechno. I já si dám raději kulajdu než koprovku, ale pssst.
Koprovku máme rádi.Dělala jsem ji podle mamky úpně jinak.Ale dnes bude k obědu tvůj recept.Už se vaří.
Děkuji Ti za úžasné recepty.Super napsané.
Alena
Díky za tvou důvěru, Aleno, snad jsi s receptem a s finálním výsledkem spokokjená.
Uvařila jsem ji hladovým vodákům, moje první koprovka! S vejcem a brambory, byla eňoňuňo!
Jen tedy, ten ocet, i svařeny, nám přišel trochu moc, šlo by dokyselit citronovou šťávou nebo jablečným octem?
Díííík!
Ocet nech, jen ho dávej opatrněji a míň.
Milá Flo, tak takhle dobrou koprovku jsem ještě nejedla:-) Sice jsem se nepouštěla do svařování octa, protože to by můj těhotenský čich a žaludek nezvládli, ale bylo to vynikající. Manžel a děti si beze slov jen přidávali:-)
Díky a hezký den!
Teda, díky! Věřím, že jsi byla dostatečně chválená i bez mého opožděného komentáře.
Je to tak. Omáčkám moc nehovím… ale koprovce uděluju čestnou výjimku! S vajíčkem je jedinečná! Jen v létě si ji nějak nedokážu představit a dávám přednost lehčí stravě (http://1soc.cz/jak-se-stravovat-v-lete/), počkám si tedy spíš na první sychravější podzimní dny … jen by mě zajímalo, jak byste ji uvěřila v bezlepkové variantě?
Děkuji a přeji krásné léto! A mimochodem… Váš blog je skvěle „uvařený“! 😀
Zdeněk už to tu nakousnul, bezlepkovou moukou. Ostatní varianty zahušťování (rozstrouhanou bramborou, škrobem) tady asi nebudou to pravé ořechové.
Krásné dny a díky za milý komentář.
Tak teď jsem zjistila že neumim ani koprovku
Ale to se dá velmi snadno napravit, že 🙂
Koprová omačka mě moc chutná!A ještě když mám přílohu krupicový svítek!Ale ten nemá každý rád.Vařím ji trochu jinak,tentokrát ji zkusím podle Tvého receptu.Dana
Dano, ten krupicový svítek by mě moc zajímal, takový dělala babička. Prozradíš mi k němu něco? Znám ho do polévky, ale ne jako přílohu.
Nepamatuju, kdy jsem naposledy vařila koprovku, výborný tip, sbíhají se mi sliny!!!!! Díky.
Rádo se stalo. Tak ať se vydaří.
Flo, pri čítaní receptu som si predstavila vôňu leta, kôpru a zaváranie uhoriek 😉 Narobila si mi na nu veľkú chuť, tak som bežala do obchodu a kúpila úžasný kôpor :- ) a musím povedať, že sa po „tvojej“ koprovke len tak zaprášilo 🙂 so zemiačikmi a vajíčkom 😉
A tak to má být 🙂 Díky za vyzkoušení, mám radost, že ti koprovka vykouzlila úsměv na tváři.
Ahoj Flo, vývar už stydne a zítra se pustím do křenovky, už teď se těším na výsledek, který bude určitě skvělý. Vařila jsem bílé omáčky, když byly dcery malé, a to už je pěkných pár let. Ale takhle vymazlené teda ne.
Vypadá to, že po objevení tvého blogu, se ze mne stane kuchařka nepoužívající Vegetu, a to je velký posun.
Šárko, to je naprosto zásadní posun. Tak gratuluju a držím palce, ať ti to vydrží a už nepustí.
ahoj Flo, křenová omáčka byla vynikající, prý partner ještě lepší nejedl, a to je co říct, jsem nadšená z tvých receptů a už se těším, až zase nějaký vyzkouším, často se jen někde inspiruji, a udělám si vše po svém, ale podle receptu jsem opravdu udělala vše, jak jsi psala, výsledek dokonalý, a to bylo i se svíčkovou. Z toho plyne, že vím, že recepty od tebe jsou opravdové a nějaké experimentování je zbytečné
Šárko, pokud jsi nadšená, tak já taky. Děkuju.
Milá Florentýno, čtu tady samou chválu a příspěvky, jak se všechno podařilo, tak si připadám trochu nepatřičně. Koprovku jsem dlouho nevařila, měla jsem koupené hovězí maso, tak jsem se rozhodla trochu narychlo. Katastrofa… nevím co to způsobilo, ale nejspíš sterilovaný kopr či co. Měla jsem jíšku (2 lžíce másla a 2 lžíce mouky), rozředila vývarem z hovězího, povařila, přidala jsem kopr bez nálevu a ještě něž se to celé zdaleka začalo vařit jsem pomalu za stálého míchání přilila smetanu. Ta se okamžitě srazila ještě dávno než se začala vařit. Omáčka je zároveň příliš řídká… Myslím, že už jsem jí udělala i mnohem líp. Tudíž moje kuchařské sebevědomí opět utrpělo…Příště koupím čerstvý kopr a zkusím tu šlehačku 🙂
Ivano, sterilovaný kopr je kyselý, protože je naložený v octu. Takže se ti dostala kyselost do omáčky ještě před přidáním smetany a to je chyba. V teplém kyselém prostředí se smetana srazí dřív, než řekneš kopr.
V mém článku píšu doslova: „…smetaně však nesvědčí pobyt v jednom hrnci s octem. Jsou to mléčné výrobky a po chvíli se v kyselém prostředí začnou srážet tak jako tak. Takže ocet přidávejte až nakonec, po smetaně, až budete omáčku dochucovat, a snažte se pak koprovku co nejrychleji dostat na talíř.“ Tím, že jsi přidala sterilovaný kopr tak brzo, jsi tento bod ignorovala a proto se ti omáčka srazila. Pochopitelně to ovlivnilo i hustotu, sražená smetana nemůže nic zahustit.
Doporučuju se sterilovanému kopru vyhnout velkým obloukem, je kyselý, šedivý, nedobrý. Koprová omáčka si zaslouží kopr čerstvý.
Koprovku jsem měl vždy rád ale nikdy jsem ji nedělal a doma se jí nedočkám jelikož přítelkyně nerada kopr. Dnes se ovšem odhodlám a pustím se do ní. Tak uvidím jak to dopadne.
Milá Flo, koupila jsem kopr a těším se na koprovku. Tvůj recept je trefa do černého. Nemusím nikde hledat. Tvé recepty jsou vždy úžasné. Díky
Koprovou nejraději vařím v létě když si můžu koupit čerstvý kopr na trhu, manžel má rád s masem, mně by stačilo jen vajíčko a s knedlíkem. Už jsem ji letos vařila a teď jsem zase dostala chuť, zase zajdu na trh :-).
Ahoj Flo,
tak jsem včera poprvé vařila koprovku a nečekala jsem, že bych hned na poprvé mohla sklidit takový úspěch a hlavně, že se na poprvé povedla. Je opravdu jednoduchá a rozhodně ji budu vařit častěji, jen budu muset udělat dvojnásobnou dávku 😉
Děkuji
Dobrý den, tak jsem včera udělala koprovou omáčku podle vašeho receptu, sice byla dost řídká, ale chuťově opravdu luxusní! Neměla jsem sice odvahu svařovat ocet ( batolily se kolem mne dvě malé děti), dala jsem cca lžíci octa, to ale asi hustotu neovlivnilo. Výsledek byl přesto opravdu výborný. Děkuji.
Florentýnko,
omáčka výborná. Jen vědět, jak na to. Moc děkuji za recept Eva
Dobrý den, miluji Vaše recepty a jen díky Vám jsem začala některá jídla jíst. A mezi mě patří také koprovka! Děkuji
Milá Florentýnko,
Po pěti letech marných pokusů jsem konečně udělala koprovku co miluju. I moje brzy čtyřletá, vybíravá dcerka si šla přidat. A o víkendu se vrhnu na rajskou. A jinde už recepty lovit nebudu, čestné skautské.
Krásný den 🙂
Naprosto nejlepší recept na koprovku! Dneska ozkoušeno. A i když jsem nepoužila čerstvý kopr, byla vynikající! Děkuji ????
❤️❤️❤️
Milá Florentýnko,
děkuji moc za Tvé skvělé recepty, díky nim a všem Tvým knížkám, které jsou JEDINÉ v kuchyňském koutě určeném pro knihy (ostatní kuchařky časem nasbírané – a že zabraly třetinu kufru v mým starým autě… letěly do kontejneru) jsem objevila radost z vaření! Koprovka je luxusní :-*
Přeji krásný den 🙂
Jitka
Milá Flo,
koprovou omáčku jsem poprvé a naposledy vařila před pár lety. Udělala jsem ji podle nějakého receptu z internetu, vznikl mi plný hrnec hmoty, kterou bych mohla nahodit fasádu a i tak chutnala. Zařadila jsem tedy koprovku mezi recepty, které nejsem schopná zvládnout v jedlé podobě. Vaše recepty mám moc ráda a tak, když jsem na ni při procházení receptů narazila, řekla jsem si, že to přeci jen ještě jednou zkusím. Z výsledku jsem nadšená. Příprava byla jednoduchá, omáčka je opravdu výborná a člověk po ní není jak zaplácnutý lepidlem. Takže jí díky Vám přesouvám mezi oblíbené recepty :o) Děkuji!
❤️❤️❤️
Dnes premiéra – koprovku jsem dělala poprvé v životě a i jinak jsem ve vaření dost začátečník…a…dopadla dobře :-). (Oceňuji, že je všechno vysvětleno opravdu po lopatě, já jsem ale i tak jsem do receptu koukala tolikrát, že ho znám zpaměti 🙂 .
Dobrý večer.
Když jsem naposledy vařila kopřivku, neprovedla jsem fígl se svařením octu a omáčka byla kyselá a škrabala v krku.
Dneska jsem ale byla chytřejší a omáčka je skvělá.
Vaše články mám moc ráda. Jídlo mi díky nim dává větší smysl ????.
Maminka mi umřela, když jsem byla malá a tak mě nemohla učit vařit (ale nebojte, naučila jsem se to sama). Ráda si představuju, že by to dělala právě tak, jako vy ve vašich receptech.
Děkuju.
❤️
Pardon, samozřejmě jsem myslela koprovku ????
Famózní koprová omáčka. Moc děkuji za vaše recepty. Vařím už jen podle vás ????
Děkuju!
Když jsem vařila koprovku dětem v dobách,kdy byly malé, měl mladší syn tendenci kopr z ní vybírat. Brzy mu došlo,že to asi nepůjde. Moc rád ji neměl,tak jsem ji dělávala jen občas. Včera si na zahradě všiml posledního kopru a na zítra si vyžádal koprovku. Zírala jsem. Pobyt v zahraničí v něm probudil chutě na české omáčky. Dělám ji víceméně stejně, ale pro jistotu jsem nakoukla. Tvoje recepty jsou polopatické a srozumitelné. Nedávno si stěžovala kolegyně, mladá novomanželka, že má trochu problém s vařením, tak jsem jí doporučila tvoje recepty. A že není troškař, začala pečenou kachnou. A hned na poprvé to dala. Manžel byl u vytržení.
Dekuji za úžasné recepty ktere jsou super vysvětleny i když varim od detstvi některé jídla nevarim i koprovka patří mezi ně ja ji nejim ale pritel ji má moc rád a chtěla jsem mu udělat radost a moje dnešní premiera dopadla na výbornou chutnala jak bratrovy i svagrovy a samo i pritel si moc pochutnat děkuji
Ta kouprovka byla úplně boží oba jsme si s mužem velmi pochutnali a jeste zbylo i na dalsi den, sice jsem si blbe odmerila vyvar a dala jsem ho tak dvakrat tolik, ale ve vysledku mi to nevadilo. Byla výborná i tak.
Milá Florentýno,
zdravím Vás, tento návod je super! Jediné, čo som nevyčítala z receptu je, či má byť vývar pri zalievaní jíšky teplý alebo studený.
Alebo som to prehliadla?
Ďakujem za odpoveď. ?
Florentýnko! Našla som to v návode prípravy jíšky 😀
Florentýnko! Som nadšená!
Pred rokmi som mala výborný recept na kôprovú omáčku, žiaľ som ho stratila.
Ja som typ kuchárky, ktorá len málokedy robí niečo odoka. A konečne som našla Vás ?
Vo Vašich receptoch je všetko naozaj veľmi pekne opísané a vysvetlené.
Začínala som hovädzím vývarom a skúsila som aj knedlíky z mikrovlnky.
No a nakoniec? Ako sa vraví po česky: měla jsem boule za ušima. Tlieskam ?
Dokonalá ?.
Děkuji za vymazlený recept! Koprovku nemám ráda, teda NEMĚLA jsem ráda… Ale o víkendu jsem ji udělala – co má teď člověk furt vařit, že – a užasla jsem … 🙂 Byla vynikající! Pro přátele koprovky to není novinka, že dobře udělaná koprovka je dobrá, ale pro mne to bylo nečekané zjištění … 😉
Recept jsem nicméně lehce pozměnila cibulovým základem, na kterém jsem kratičce prohřála čerstvě nastrouhaný pepř. Zbytek receptu jsem přesně dodržela, se šťouchanýma bramborama a s vajíčkem koprovka bleskurychle zmizela a i můj muž, další odpůrce koprovky, litoval, proč ji není víc. Znovu děkuji za báječné recepty, kt. opravdu fungují!
Dobrý den, kde je v postupu ta treti tretina toho vyvaru? Jsem ztracena, moc diky za info. Karolina
Bod 1 postupu, poslední věta: „Nakonec vlijte zbytek vývaru, naposledy rozšlehejte a uveďte v mírný var.“
A je to vysvětleno i výše v úvodním textu, v odstavci nazvaném JÍŠKA.
Děkuji za další recepis..
Lepší koprovku jsem snad ještě nejedla. Moc děkuji, ukládám si, dělám ji během 2 týdnů už podruhé ☺️
Dobrý den, děkuji za všechny Vaše recepty! Koprovou omáčku jsem již pár let nejedla a dostala na ni dnes chuť. Manžel (cizinec) však vždy tvrdil, že kopr rád nemá, tak jsem váhala, nicméně jsem tomu i tak dala šanci a k mému překvapení mu nakonec koprovka tak zachutnala, že si i přidal! Vaše recepty dělají s lidmi zázraky 🙂
P.S. Podobný scénář byl u nás doma i s mrkví, mrkvová polévka podle Vašeho receptu má však vždy úspěch!
Koprovku mivam obvykle spojenou s jarem, kdy uz byva na trzistich k mani cerstvy kopr. Letos jsme si na zahradce zaseli vlastni, ale az v lete, takze urodu jsme sklizeli az ted v zari, cele leto jsem se tesil, az ho budu zpracovavat, samozrejme do koprovky. Dekuji timto pani Flo za recept, hlasim, ze jsem ho do pismene a krok za krokem dodrzel a dnes uz se hoste na me narozeninove oslave olizovali az za usima 🙂 Puvodne jsem si chtel vse pripravit den predem, abych se uz dopoledne nemotal zene v kuchyni, ale nechal jsem se presvedcit, ze 30% smetanu, lehce prevareny ocet a cerstve nasekany kopr bude lepsi pridat az skoro tesne pred podavanim. Vonavy vyvar z loupane plece jsem mel hotovy uz vecer a ta rada s jeho zredukovanim na jeste silnejsi se take osvedcila, omacka hned dostala jeste vyraznejsi smak. Jeste by me zajimala ta pena vznikajici pri provarovani zakladu omacky (kterou jsem take poctive sbiral), ta je tedy z te mouky? Neni to podobna pena, jaka se vytvari z masla pri jeho prepousteni? Ze bych treba priste zkusil udelat jisku z prepusteneho a mel to rovnou bez peny. Jen takovy napad, no.
Dobry den, mohla bych poprosit o radu, obcas se mi stane, ze mi v urcite fazi omacka najednou zridne. Stalo se mi to i treba u omacky kure na paprice. Neni mozne ze je to treba delsim prevarenim po pridani smetany? Vzdy pridavam tu ke slehani. Dekuji moc za radu.
Hezký den
Vím, jsem asi barbar, ale občas si dám i koprovku z kopru sušeného.. raději nežli ze sterilovaného.. A cibulová jíška chuť také posune.
Díky za recepty
Díky za Vaše recepty. Ale hlavně za ten příkladný přístup k jídlu. Je to jako když se vejde do restaurace, kde kuchař stojí připraven, uvařit Vám něco skvělého a má na sobě krásně čisté oblečení. Díky
Minulý víkend jsem uvařila přesně podle návodu a omáčka byla skvělá. Pro mého muže však málo hustá, tak dnes repete se lžící mouky navíc a už je spokojenost veliká. Dvě šlehačky 33% a chuť znamenitá. Hlavně se omáčka nesrazí a to je super. Kopr nám letos roste na zahradě jako o závod. Zdravím z Menšíkových Ivančic.
Ahojky, teď jsem dovařila, nikdy před tím jsem koprovku nedělala. Je to, ale nejoblíbenější jídlo mého nového partnera. A je skvělá! Díky moc!
Děkuji
Koprovka je moje oblíbená, i když ne často vařená. Vyzkoušel jsem několik octů, nebo citronovou šťávu. Je to dobré ale obyčejný ten svařený ocet to posunul. Koho ta maličkost napadla? Tenhle fígl jsem neznal. Jinak mimo cibulové jíšky máme stejný postup.
Hezký den
dobré ráno,
mutím také moc poděkovat, dělala jsem z domácího zeleninového vývaru a dopladlo to excelentně, dvojitá dávka, po které se zaprášilo.
jenom kopru jsem dala spíš hodně než pár snítek 🙂
krásná, nesmírně dobrá omáčka
helena
Milá Flo, super finta s tím octem. Moc děkuji za recept. Konečně mám vedle sebe muže, který jí koprovku, tak můžu vařit o 106 😀
Mějte se hezky
L.
Dnes k nedělnímu obědu. A bylo to luxusní a nesrazilo se mi to! Moc děkuji!
Tak mne napadlo, už léta mi pomáháte dobře vařit – nemáte nějaký účet, kam bych vám poslat nějaký příspěvek třeba na provoz tohoto webu nebo tak?
Krásné dny
Jolana