Seriál o základech vaření – část 2: zadělávání

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Zadělávání je takové malé kuchařské čarování. Něco jako když se z přehlížené ošklivé studentky vyloupne v poslední den školy neuvěřitelná kráska. Aby se vám tohle kouzlo taky povedlo, ukážu vám, jak zadělávání správně provést, jak zadělávané jídlo ochutit, zjemnit a dokončit a nakonec přidám i dvě zajímavé varianty, jak tradiční postup na zadělávání vtipně pozměnit.

Zadělávání

Pojďme trochu vzpomínat nad jídelními lístky. Co znáte zadělávaného? Jaká zadělávaná jídla se vám vybaví? Rozhodně tu máme zadělávané dršťky, že. [Zde doplňte citoslovce podle vaší citové náklonnosti k dršťkám]. Taky zadělávané kuře. Poměrně oblíbené jsou též zadělávané fazolky, kapustičky, kedlubny či houby. [Opět můžete zopakovat cvičení v nalezení správného slova s patřičnou zvukomalebnou hloubkou]. Dále tu máme kaldoun, což jsou zadělávané drůbeží žaludky, případně další vnitřnosti. Též telecí plíčky. Ale prosím pěkně, není to zadělávání těsta na chleba nebo na jinou pečenou nádheru.

Zadělávání obnáší tyto kroky:
  • Nejprve hlavní surovinu uvaříte doměkka v nějaké tekutině.
  • Vývar přecedíte, surovinu vyjmete, oberete, rozporcujete, nakrájíte.
  • Vezmete jíšku, zahustíte s ní slitý vývar, a důkladně provaříte.
  • Znovu vezete cedník a zhoustlou omáčku jím podle lege artis procedíte. Tím se zjemní a zachytí případné hrudkovité nedostatky. Zahuštěnému vývaru se říká pěkně po francouzsku velouté.
  • Hotovou omáčku zjemníte třeba mlékem, smetanou, žloutkem, máslem nebo kombinací uvedeného.
  • Do hotové omáčky vrátíte nakrájenou hlavní surovinu.
  • Provedete závěrečné ochucení, aniž byste omáčku znovu vařili.

V podstatě je tedy zadělávání takové trochu rozšířené a doplněné vaření, o kterém jsem psala minule. Jenomže tentokrát se vývar, který při vaření vznikne, nevylévá, ale stane se nedílnou součástí jídla.

Tahle úprava svědčí zejména světlejším, jemnějším masům, zelenině a vnitřnostem. Výsledek je opět poměrně jemný, stejně jako u vaření, a tak se zadělávaná jídla často používají v dietnějším stravování, protože tolik nedráždí zažívání.

Tolik k pochopení základů.

Aby to vaření nebyla taková nuda, ukážu vám, jak tyhle základy dál rozvinout a jak si s nimi pohrát. V duchu hesla ty máš svaly, já mám čáry, se mohou začít dít nejroztodivnější věci.

1. Ochucení zadělávaných jídel

Sice jsem napsala, že zaděláváním vzniknou pokrmy spíše jemnější v chuti, ovšem i tak se tu můžete vyřádit dosytosti. Typickým kořením je zde muškátový květ nebo muškátový oříšek, samozřejmě čerstvě mletý, případně nastrouhaný. Pak je velmi intenzivní a je třeba s ním opatrně.

S ním jde chuťově ruku v ruce citronová kůra, opět čerstvě nastrouhaná. Leckdy lze k závěrečné tečce použít i pár kapek citronové šťávy. Pokud jste si toho ještě nevšimli, citronová šťáva je velmi kouzelná přísada, která velmi často umí dodat právě to, co jídlu chybělo, aby se stalo naprosto dokonalým.

Pokud máte rádi v jídle pepř, spíše tu sáhněte po bílém pepři, protože mletý černý by mohl v jinak světlém jídle vypadat jako nežádoucí příměs z předchozího kuchařského řádění v hrnci. K vývaru při vaření základní suroviny pochopitelně bez obav přidejte bobkový list, nové koření, celý pepř a/nebo tymián, kteréžto vespolek do vývaru prostě patří. Stejně je pak vylovíte nebo scedíte.

Steré kuchařské knihy dále přísahají na zeleninu. Jednak můžete kousek cibule, mrkve a petržele vařit rovnou s masem. Světlá masa bývají rychle hotová a tak se zelenina nestihne dostat do stavu, kdy je z ní už jen jakási hmota bez chuti. Především ale k zadělávaným jídlům skvěle ladí květák a celer. Je jedno, jestli si je zvlášť zblanšírujete a přidáte do jídla až nakonec, nebo jestli z nich třeba uvaříte pyré a to pak vmícháte k omáčce. Prostě se s nimi nespletete.

Velmi svůdnou a v minulosti dost používanou chuťovou přísadou jsou čerstvé houby, které nebudete vařit společně s hlavní surovinou, ale očistíte si je, opečete na másle a vmícháte je do jídla až úplně nakonec.

Pokud toužíte po závěji čerstvých zelených bylinek, pak pochopitelně nejlépe dopadnete s hladkolistou petrželkou, kterou nasekáte a přidáte až docela úplně nakonec.

A konečně, najdou se i recepty, kde se na závěr dochucuje zadělávané jídlo vínem či octem.

2. Zahuštění zadělávaných jídel

Ačkoli možná budete namítat, že to není z výživového hlediska úplně v pořádku, jíška je pro zadělávaná jídla zahušťovadlem numero uno. Pro světlá masa a světlé omáčky potřebujete jíšku úplně bledou, zatímco pro tmavší omáčky k tmavšímu masu ji samozřejmě vymícháte pěkně do rezava.

{Pokud jste nikdy nedělali jíšku: v malém kastrůlku nechte rozpustit a zpěnit 2 vrchovaté lžíce másla. Do bublajícího tuku odměřte 2 lžíce mouky a ideálně malou metličkou míchejte. Držte se spíše slabšího plamene, pokud jste ještě nikdy jíšku nedělali. Mouka zpění a zabublá, a jakmile bublání ustane, světlá jíška je na světě. Odstavte a můžete ji použít podle postupu v receptu. Jestliže ji chcete osmahnout víc dotmava, míchejte, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu. Nebojte se pak středně silného žáru, pokud jste připraveni stále míchat a hlídat. Tohle množství jíšky zahustí mezi 500-750 ml vývaru, podle toho, jak hustou chcete mít omáčku.}

Zahuštění jíškou krok za krokem
  • Zahuštění provedete tak, že do připravené jíšky vlijete třetinu vývaru a ideálně metličkou pořádně rozmícháte a prošleháte, zatímco vše společně poměrně zprudka zahříváte. Jakmile vám vznikne hustá kaše, přilijete další třetinu vývaru a opět rozmícháte a prošleháte, tentokrát už na méně hustou kaši. Nakonec přilijete zbytek vývaru, přivedete k varu, a necháte jen velmi letmo pobublávat.
  • Jíška by se s vývarem měla provářet aspoň 20-30 minut. Nevydrží tedy bez občasného promíchávání, protože jinak se moučná složka začne přichytávat ke dnu a posléze připalovat. Pokud postavíte kastrůlek kouskem mimo plotýnku, tak, aby v něm var probíhal jakoby z jedné strany, můžete v tom klidném, protilehlém místě sbírat z povrchu omáčky vznikající pěnu a nečistoty. Pokud si potrpíte na obzvlášť jemná jídla, tak tento zásah rozhodně poznáte v lepší chuti.
    U spojování jíšky a vývaru platí, že jedno by mělo být teplé a druhé studené, protože pak se snižuje pravděpodobnost vzniku hrudek a žmolků. Pokud máte dobrou metličku, neřešte to a při přilévání horkého vývaru do teplé jíšky prostě jen zběsile míchejte. Jo a dejte si pozor, ať se neopaříte, jíška je horká, kastrůlek taky a první dávka vývaru se může začít ihned po přilití bouřlivě odpařovat.
  • Provařenou omáčku proceďte přes cedník. Bez diskuze. Zlepší to chuť a přidá to klid vaší duši, že vám žádný žmolek neproklouzl na talíř.

Pokud bych měla shrnout postup zahuštění jíškou tak, aby se vám to snadno pamatovalo, uvedu to jako pravidlo 3P:

Prošlehat.
Provařit.
Procedit.

Tak tedy s jíškou navždy 3P a nikdy jinak.

3. Zjemňování zadělávaných jídel

Tohle je fáze, kterou kolektivní stravování velmi zredukovalo, leckdy dokonce vypustilo. Ono to už v předchozím kroku vypadá všechno jako skoro hotové, tak proč ještě přidávat něco navíc.

Zjemňování se provádí především mlékem nebo smetanou a syrovými žloutky. Pokud si vzpomínáte, ty mají zázračnou schopnost při určité teplotě zhoustnout, ale nikoli se ještě srazit.

Protože přesný postup zjemňování s pomocí žloutků aby v soudobé kuchařské literatuře pohledal (bohužel), podívejte se na tuhle krásnou pasáž z kuchařky spolku Domácnosť z roku 1900:

Žloutky rozkloktají se se studenou vodou, mlékem, vývarem, jak předepsáno. Polévka, omáčka atd. odstaví se asi na 2-3 vteřiny od ohně, nechá prochladnouti, pak se jí část vlije ke žloutkům, rozmíchá a za ustavičného míchání se vlije pak do ostatní tekutiny, která se však už nesmí vařiti, ale pouze na plotně chvilku se zakloktává.

Nebojte se zjemnit si žloutkem jídlo, u kterého v postupu zjemnění chybí. V takovém případě vezměte na jeden litr omáčky 100 ml smetany (nejlépe ke šlehání) a 1 žloutek. Místo smetany můžete ale vzít i mléko, bílé víno, případně i studenou vodu nebo studený vývar.

Podobnou krémovitost, sytost a plnost umí do hotové omáčky vnést i máslo. Pak je postup při zjemňování o něco jednodušší.

Na 1 litr omáčky vezměte 2-3 lžíce studeného másla a nakrájejte ho na kostičky. Vhoďte je všechny naráz do horké, hotové, procezené omáčky a metličkou hned začněte míchat. Nepřestávejte, dokud se všechno máslo nerozpustí beze zbytku.

Pokud budete míchat pečlivě, z másla se neoddělí tuk a nevyplave k hladině, ale stane se z něj emulze, součást omáčky. Stejně jako u žloutků, i zde platí, že už omáčku nesmíte vařit. V tomhle případě by se sice máslo nesrazilo, ale došlo by právě k oddělení mléčného tuku.

* * *

Jestliže si myslíte, že už k zadělávání nemám co dodat, značně se mýlíte. Měli byste ještě znát dvě letmé odbočky, které z vás rázem udělají o dost lepší kuchařku nebo kuchaře:

Fricassée

Do češtiny se fricassée překládá jako zadělávané jídlo, ale není to tak docela pravda. Postup na fricassée už totiž trochu hraničí s dušením, o kterém se hodlám rozepsat zase příště.

Encyklopedie Larousse popisuje fricassée jako kuřecí, telecí nebo jehněčí maso dušené ve světlé, předem zahuštěné omáčce. Frikasé je vznešené a komplikované ve své jednoduchosti, byť si ho některé restaurace pletou s kuřecími nudličkami rychle opečenými na pánvi a povařenými s trochou smetany.

Na fricassée maso nejprve lehoulince opečte na trošce tuku. Jen do světlé barvy, jakékoli zezlátnutí je zde nežádoucí. Teprve potom ho uvařte doměkka. Abyste si to uměli lépe představit, dostanete ode mě dnes recept na kuřecí fricassée.

Skvěle mu jako příloha padne zelenina à l’anglaise, kterou už ode mě dávno umíte. Ta pak totiž v ústech křupne, přestože je vlastně měkká, a rozvine svou nejpřirozenější, svěží chuť.

Kuřecí fricassée

Množství: 4 porce

Suroviny

  • 600 g horních částí kuřecích stehen, nevykoštěných a s kůží (8 ks) - tedy nikoli celá stehna
  • 2 lžíce másla
  • 1 zarovnaná lžíce hladké mouky
  • sůl
  • 1 cibule
  • 100 g smetany ke šlehání (1/2 kelímku)

Postup

  1. Cibuli oloupejte a pokrájejte nadrobno. Maso opláchněte a osušte, nemělo by si s sebou do kastrůlku přinést žádnou přebytečnou vodu. Jemně ho osolte ze všech stran. Máslo pozvolna rozehřejte ve středně velkém kastrůlku. Jakmile se rozpustí a prohřeje, vložte do něj maso kůží dolů, všechno by se mělo vejít vedle sebe v jedné vrstvě, třebaže celkem natěsno. Měli byste pozorovat lehké pěnění a opékání. Po dvou až třech minutách by měla být kůže zatažená, ovšem stále světlá a nezezlátlá.
  2. Otočte maso a pokračujte další dvě minuty v pomalém opékání i z druhé strany. Je v zájmu vaší kuchařské cti i v zájmu budoucí bledé omáčky, aby nedošlo k žádnému hnědnutí.
  3. Maso na chvíli vyjměte na talíř. Do kastrůlku na použitý tuk vhoďte nakrájenou cibuli a stejně zvolna jako maso poduste i ji. Po dvou minutách a pár promícháních by měla být zprůsvitnělá a změklá. Zasypte ji moukou a ještě minutu pečlivě míchejte, měli byste vidět, jak mouka zpění, ani ta by však neměla tmavnout. Zalijte 400 ml studené vody a metličkou prošlehejte, aby se cibulová jíška rozpustila bez zbytečných hrudek. Přiveďte k varu, osolte tak, aby vám slanost budoucí omáčky byla příjemná, a povařte tři minuty.
  4. Do vznikající omáčky vložte maso kůží nahoru, zmírněte žár, přiklopte padnoucí poklicí a duste 30 minut. Ke konci dušení občas seberte tuk, který se začal objevovat na hladině, jde o uvolněné máslo a tuk z kuřecích kůží - obojí by kazilo vzhled hotové omáčky.
  5. Jakmile je maso měkké, opět ho vyjměte stranou na talíř. Z omáčky v kastrůlku naposledy - a tentokrát co nejdokonaleji - seberte tuk a omáčku přeceďte do jiného kastrůlku. Přilijte smetanu, rozmíchejte a nechte zvolna 5 minut povařit, omáčka přitom půvabně a bezpracně zhoustne na zcela sympatickou konzistenci.
  6. Z odpočívajícího masa odstraňte všechny kůže. Omáčce už chuť předaly, teď už by jen kazily dojem z hotového jídla. Zatímco vypečená a křupavá drůbeží kůže se jíst dá, dušená by se v žádném případě neměla objevit na talíři. Upravené maso vraťte zpět do omáčky, která se v mezičase už správně provařila. Podávejte co nejdříve, jako příloha se hodí především dušená rýže, glazované cibulky a zelenina připravená na anglický způsob.

Poznámky, rady, nápady:

Rada: Kuřecí frikasé můžete připravit také z celého kuřete, pokud ho vlastními silami dokážete rozčtvrtit. Konce křídel a páteř odstraňte a použijte třeba do polévky, jinak se čtvrtkami postupujte zcela podle receptu. V posledním bodu, kdy se z měkkého masa odstraňuje kůže, navíc ještě každý díl masa rozdělte na dva. Každý strávník by pak měl dostat jeden kousek masa z prsou a jeden ze stehýnka.


 
 

Obrácené dušení

Druhou obměnu zadělávání, o které se chci zmínit, jsem nazvala obrácené dušení. Pro tento postup neexistuje žádný kuchařský název, tak snad mi tuhle kreativitu prominete.

U dušeného masa se nejvíc, jak příště uvidíte, podepíše na chuti důkladný a v potu tváře odpracovaný zeleninový základ. V případě obráceného dušení se sice stále ještě, technologicky vzato, jedná o zadělávání, ale chuťově jde o to přiblížit se dušenému masu.

Uděláte to tak, že pokrájené maso nejprve povaříte, vyjmete a vývar posílíte tím, že ho odpaříte asi tak na polovinu. Zjemníte máslem.

Vepřové ramínko na křenu

Množství: 4 porce

Suroviny

  • 800 g vepřové plece
  • 600 ml zeleninového vývaru (můžete použít i z kvalitní, bezglutmátové kostky, ale připravte si jen velmi slabý vývar, ke konci vaření se totiž značně zredukuje a byl by příliš slaný)
  • 2 cibule
  • 5 čerstvých snítek tymiánu nebo 1/2 lžičky sušeného
  • 50 g másla
  • 1 lžíce čerstvě nastrouhaného křenu
  • sůl a pepř

Postup

  1. Maso očistěte, to znamená zbavte vnějších blan, šlach a případných velkých tukových kusů. Nakrájejte na kostky o velikosti vlašského ořechu. Vývar zahřejte ve středně velkém kastrolu k varu, přidejte tymián a cibuli nasekanou nahrubo. Do vývaru nakonec vložte maso, vzhledem k malému množství vývaru by mělo být sotva ponořené. Nechte zakryté poklicí pomalu vařit hodinu až hodinu a půl, dokud nezměkne.
  2. Vývar sceďdte do menšího kastrůlku. Maso zatím uchovejte v teple, stačí někde pod pokličkou. Přecezený vývar vařte zprudka asi pět až deset minut, až tekutina odpaří na polovinu nebo dokonce na třetinu. Vzniklá šťáva by sice měla být spíše řidší, ale přesto ne vodová, a měla by mít příjemnou chuť, nikoli mdlou. V této fázi šťávu odstavte, naráz přidejte všechno máslo, nakrájené na menší kostky, a metličkou intenzivně míchejte, dokud se všechno máslo nerozpustí a omáčka je smetanově jemná.
  3. Na závěr dochuťte čerstvě strouhaným křenem, případně solí a pepřem. Chuť můžete dále posílit trochou dijonské nebo plnotučné hořčice. Do omáčky vraťte maso s cibulí, ale odstraňte vyvařené stonky tymiánu, pokud jste používali čerstvý. Na talíři ozdobte zelenou petrželkou nebo novou, čerstvou snítkou tymiánu. Podávejte s bramborami v některé z jejich mnoha podob, od vařených po pečené nebo smažené.

 
 
Tím bych téma zadělávaných jídel s dovolením uzavřela. Uf. To jsem se zase rozepsala 🙂

Na závěr tu ode mě máte ještě poslední recept, nejklasičtější zadělávané jídlo vůbec.

Kaldoun čili zadělávané drůbeží žaludky

Množství: 4 porce

Kaldoun, jednoduché zadělávané drůbky, jsou jedna z nejsnazších cest, jak do kuchyně vnést trochu vzrušení z vnitřností. Tentokrát jsou to totiž vnitřnosti malé a neděsící, totiž drůbeží, třeba kuřecí, kachní nebo husí.

Suroviny

  • 600 g kachních (nebo jiných drůbežích) žaludků
  • 1 zarovnaná lžička soli
  • 2 lžíce másla
  • 1 zarovnaná lžíce hladké mouky
  • muškátový květ
  • 1 žloutek
  • 100 ml smetany na vaření

Postup

  1. Žaludky důkladně propláchněte ve studené vodě, především kvůli případným zbytkům nečistot. Okapané je vložte do kastrůlku, přidejte jednu lžíci másla a zalijte takovým množtsvím vody, aby byly jen těsně ponořené - tedy kolem půl litru. Osolte, nezakrývejte poklicí (to kvůli těžkým vůním, které by se měly odpařovat pryč z hrnce, z jídla a z kuchyně) a přiveďte k mírnému varu. Podle druhu vnitřností vařte 90-120 minut, až maso změkne. Vyvařenou vodu dolévejte, aby bylo maso stále ponořené.
  2. Žaludky vyjměte děrovanou lžící do malého kastrůlku, podlijte je pár lžícemi vody, ve které se vařily, zakryjte je poklicí a nechte stát v teple, třeba na zcela mírné nebo vychládající plotýnce. Zbylý vývar nechte 5 minut odstát, aby se na dně usadily nečistoty a sražené bílkoviny z vaření.
  3. Zatím v dalším, třetím kastrůlku rozpusťte zbývající lžíci másla a jakmile začne pěnit, přisypte mouku. Míchejte asi minutu na mírnějším ohni, až mouka začne pěnit. Měla by za všech okolností zůstat světlá, beze změny barvy, protože každé zadělávané jídlo má bledou omáčku, do které tmavší jíška nepatří.
  4. Jíšku zalijte čirou částí odstátého vývaru; nejlepší je, když si ho stihnete přecedit přes jemné sítko a přitom spodní vrstvu s nečistotami ponecháte v původním kastrůlku. Důkladně rozmíchejte metličkou, aby v omáčce nezůstaly žmolky z jíšky, a přiveďte - opět k mírnému - varu. Ochuťte malou špetkou muškátového květu, který - je-li čerstvě namletý či nastrouhaný - je velmi aromatický. Provářejte 15-20 minut, tím se podstatně a k lepšímu změní chuť a povaha jíšky.
  5. Zatímco se omáčka prováří, očistěte s pomocí malého nožíku vařené žaludky od všech klihovatých a tuhých částí, mělo by vám zůstat jen čisté, v podstatě libové maso. Pokud jsou očištěné žaludky větší, můžete je překrájet na menší kousky. Vraťte zpět do odebraného vývaru, aby neosychaly a nevychládaly.
  6. Na závěr rozšlehejte žloutek se smetanou a 2 lžícemi horké omáčky. Vlijte ke zbytku mírně vroucí omáčky a už nevařte, ale minutu míchejte. Díky přítomnosti jíšky by se žloutek neměl teplem srazit, nicméně takto zjemněná omáčka už potřebuje jen šetrné nakládání a pokud možno žádné další zbytečné vaření.
  7. Uvařené, očištěné a okapané žaludky rozdělte na talíře, přelijte omáčkou a podávejte s uvařeným rozebraným květákem, případně v sezóně s chřestem. Jako další doprovod se na talíř hodí dušená rýže, vařené těstoviny a zelená petrželka.

 
 
PS. Stejně jako jindy, nezapomeňte mi tu nechat svůj milý komentář. Třeba jen o tom, že jste dočetli dnešní článek až sem. Případně mi napište, co pro vás doteď znamenalo zadělávání a jak se na něj díváte po přečtení článku. Pustíte se do něčeho?

PPS. Víte o někom, kdo potřebuje vysvětlit úplné základy vaření a hodil by se mu tento seriál? Klik na sdílecí tlačítko níže, ať mu rychle pomůžete.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_widget_sidebar sidebar_id=“Seriál o základech vaření“][/vc_column][/vc_row]

Zapojte se do diskuze

  1. Tentokrát musím podotknout, že jsem se po přečtení článku o zadělávání trochu vyděsila. Přijde mi to všechno trochu moc složité.
    Pak jsem si dala talíř kachního kaldounu. Tedy u nás je to spíše drůbková polévka s kořenovou zeleninou a játrovými knedlíčky zahuštěná máslovou jíškou, která se vaří ke všem významným událostem. Také vývar necedíme, přijde nám to zbytečné. Musí v ní být i žaludky i srdíčka. Muškátový oříšek vyzkouším. Jednoduché pravidlo, jak udělat jíšku: na malém plameni pomalu míchat, dokud nezačne po kuchyni příjemně vonět. Dá se udělat i do zásoby, zvláště vhodné v zimních měsících. V létě nezahušťujeme ani bramboračku. Také kdo chce, přidá si do ní uvařenou pohanku. Je chuťově neutrální, zdravá na žíly. Uvaříme si ji na 3 dny(uložíme do ledničky) a přidáváme do všech polévek.
    Také např. zadělávané zelí nám nic neříká. Kysané, nebo čerstvé je lepší.
    Díky za tip, to vepřové ramínko na křenu určitě vyzkouším. Ivana

    1. Ivano, díky za zajímavé nápady. Všechno to zní úplně báječně, a musím se přiznat, že ta pohanka uvařená na tři dny dopředu mě teda láká k okamžitému vyzkoušení. Zatím jsem takhle nakládala jen s jiným „zrním“ 🙂

      Zadělávání asi zní složitě, trochu se nad sebou zamyslím, jak to zpřehlednit a srovnat. Každopádně je třeba si zadělávání neplést se zahušťováním jíškou. Jíškou se zahušťují se i jíná jídla, než zadělávaná, především dušená, nebo šťáva vypečená z masa při pečení, polívky, omáčky k hovězímu masu a tak podobně.

      A ta sekvence prošlehat, provařit, procedit je postup, který vede k chuťově jinému výsledku, než rozmíchat jíšku v jídle a provařit. Když si dvě taková jídla srovnáš vedle sebe, je to prostě poznat, proto jsem se o tom tak rozepsala.

      Jo a vidíš, úplně jsem zapomněla zmínit, že jíška se dá udělat do zásoby, díky za připomenutí. Myslím, že spousta babiček to tak praktikovala.

    2. Vendula says:

      jé, tak jak vy pohanku, tak já mám navařenou osolenou cizrnu, je to takové dobré chrumkání místo brambůrek a oříšků, z části udělám hummus a část dám třeba zas jiný den zapéct se zeleninou 🙂
      jinak u nás frčí hlavně zadělávané polívky. jak píšete, i ovesné vločky do nich přijdou a rozkvedlané vajíčko „na milión“

    3. Jak prosim děláte jisku do zasoby? Moc děkuju za radu.

    4. Kláro, uděláš jíšku tak, jak je popsáno, necháš vychladnout a uložíš v lednici nebo v opravdu chladné spíži. Pak odtud odebíráš podle potřeby. Trvanlivost bych viděla nejvýš tak na týden.

  2. Jana Cecílie says:

    Pravidelně doma děláváme fazolové lusky, které vyrostly v zahrádce naší babičky 🙂 Pamatuju si, že když jsem byly malá, dávali jsme si do talíře rajské polévky oříšek másla – jak to tak čtu, tak to bylo taky zadělávání. No a jelikož většinu týdne přebývám na privátě, kde si vařím jen pro sebe, zpravidla to na pár dní sfouknu jedním jídlem, poslední dobou jsou to polévky – ty „zadělávám“ podle mamky, tzn. přesně v duchu, jak jsme si kdysi se sestrou dělaly legraci, to není zelenina v polévce, ale polévka v zelenině 😀 (Ostatně polívka je grunt!) Většinou dávám na zahuštění ovesné vločky a poslední dobou pohanku. Mouku používám jen do cibulačky, kterou dělám podle receptu od kamarádky (která ho má, jestli se nepletu, od bývalého přítele – Francouze). No a k tomu vlastnoručně upečený chleba 🙂

    1. Jani, to je neuvěřitelné, co dokážeš uvařit v rámci prozatímního bydlení! Zadělávaná zelenina opravdu má něco do sebe, bez ohledu na to, jestli se jí ještě říká polívka nebo už ne.

      Nicméně jak jsem psala o komentář výš, je třeba si neplést zadělávání a zahušťování jíškou. Zadělávání je posloupnost několika kroků (uvařit, vývar zahustit jíškou, výsledek zjemnit, vrátit do něj uvařenou surovinu). Oproti tomu zahušťování jíškou nebo jiným způsobem se pak může odehrávat i u jiných než zadělávaných jídel, třeba u dušeného či pečeného masa. To jsou zase jiné tepelné úpravy, o kterých budu psát příště.

    2. Jana Cecílie says:

      Flo, ona je to normálně vybavená kuchyně v domečku. K úplné spokojenosti mi chybí možná tak mixér, šlehač, sušička, … Většina věcí tam jinak je, má je spolubydlící nebo se dají nějak „vykoumat“ (ať žije tradiční studentské válení těsta flaškou od vína, případně s vínem 😀 ).
      Na to zadělávání vs. zahušťování si budu muset počkat a pořádně to pročíst, pořád jsem z toho trochu jelen a nevím, co je co. Ale ono se to časem všechno vsákne, to se nebojím 😉

  3. Milá Flo, dnes jsem trochu vyděšena… zkusím si zadělávání přečíst ještě jednou, v mezičase si ale upeču pstruha :-).

    1. haha 🙂
      Neděs se, jsou to tři jednoduché kroky. Jen jsem je popsala velmi mnoha slovy.

  4. Magdalena Hamzova says:

    Mila Flo, pisi Vam z Portugalska, kde ziji jiz 10 let. Stredomorska kuchyne je uzasna, ale ja tedy moc dobra kucharka nejsem. Mam 3 deti, pro ktere varim vylozene jednoducha jidla. Obcas se snazim o neco zajimavejsiho, ale kdyz chceme s muzem pochoutku, tak jdeme radeji do restaurace. Vas serial mi moc pomohl!!!! Poprosila bych o doporuceni koreni, ktere by se hodilo k fricassee. Dekuji!!! S pozdravem Magdalena

    1. Magdo, tak toho si moc vážím, to je neuvěřitelné, jak jeden svými články může v dobrém ovlivnit život jiných. Z celého srdce ti přeju hodně dalších pěkných zážitků v domácí kuchyni.

      Co se týká ochucení fricassée, je to z principu jemné jídlo, nemělo by být výrazně ochucené. Citron, citronová šťáva, muškát, lehce bílého pepře, na závěr čerstvé bylinky. Jistě by to opatrně sneslo třeba česnek. Dál klasické polévkové koření – bobkový list, nové koření, celý pepř – to všechno po dokončení vaření vyjmout. S kořením bych experimentovala spíš u dušených jídel.

  5. No… stále neviem, čo je to „zadělávání“. Ani si nie som istá, či pre to máme slovenský ekvivalent.

    1. Podle mě děláte některé „prívarky“ tímto způsobem.

      Zadělávání znamená jídlo uvařit podle téhle souslednosti kroků:
      1. něco uvařit ve vodě
      2. scedit to
      3. tu scezenou tekutinu zahustit jíškou
      4. vrátit tam tu uvařenou věc

      Typický je hlavně kaldoun, nevím, zda ho na Slovensku znáte?

    2. Asi to tak bude – s tými prívarkami. 🙂

      Kaldoun – to slovo vôbec nepoznám. Až teraz u teba som sa o ňom dočítala.
      Trošku sa tomu podobá paprikáš z kuracích pečienok (jater). Ten máme radi. :-p Ale to sa robí so smotanou, nie so zápražkou (jíškou). Vždy som ho robievala s kupovanými cestovinami (kolienka), ale zistila som, že domáce halušky nie sú tak namáhavé ako som si kedysi myslela a tak už častejšie papáme paprikáš s haluškami. 🙂

    3. Mdlenka says:

      Není to „zaprávanie“?

  6. Lenka Tůmová says:

    Zkusím to vepřové na křenu. Zrovna včera jsem si jeden celý nastrouhala a tak vyzkouším. Přiznám se, že takhle jsem snad omáčku? šťávu? nebo jak nazvat to, co v hrnci zůstane, nedělala. 🙂
    Už to bublá na sporáku 🙂 a bez jíšky, skutečně jen 50g másla? Zdá se mi to velmi jednoduché, snad to bude i dobré. 🙂
    Hezký večer všem 🙂

    1. Fakt je to jednoduché, máslo souhlasí, bylo to pochopeno správně, Leni 🙂

  7. Když vařit něco „zadělávaného“, znamenalo podle mé babičky, poté maminky klasickou přípravu – tuk, cibule, pak maso, nebo zelenina, podle toho, co připravuji, podlít vodou, nebo vývarem, koření dle potřeby, dusit a hlavně nakonec zadělat a to tzv. záklechtkou z vody a mouky, provařit a nakonec zjemnit – máslo, smetana, zakyska a dochutit – sůl, citr. šťáva, hořčice, muškátový květ, nebo oříšek apod. Připravuji takto všechna „zadělávaná“ jídla ke spokojenosti strávníků. Děkuji za mailík Eva

    1. Evi, já vím, u záklechtky se často říká, že se s ní jídlo zadělá. Ale tyhle významové posuny se dají najít i jinde, někdo jiný zase třeba podlije a zakryje maso, vloží do trouby a říká tomu pečení, i když je to v podstatě vaření nebo dušení. Nebo někdo další nechá rychle opéct maso na pánvi, aby se zatáhlo, a říká přitom, že ho osmaží. Všechno jsou to nepřesná pojmenování, ale každý ví, co se tím myslí. Nicméně pokud se mám držet klasických kuchařských kategorií a nepřinášet další zmatení, tak je zadělávání ten třífázový postup, který jsem popsala.

  8. Bohuš Vališ says:

    Jen malá poznámka k výslovnost sous-vide [sú vide – to e je temné, skoro nevyslovené]
    http://cs.forvo.com/word/sous-vide/

  9. Martina says:

    Fricassée mi vyšlo v barvě bílého kafe – to asi nebude dobře? Ale chuť je tedy výtečná. Budu zkoušet dál. Nakonec snad vezmu zadělávání na milost – dodnes se mi totiž při slovech záklechtka nebo zadělávaný dělá trochu nevolno.
    Děkuji za podrobný postup.

    1. Martino, pokud to mělo barvu opravdu světlého bílého kafe, tak je to v pořádku. Nejdůležitější je chuť – a se přece povedla. Díky za vyzkoušení.

  10. Pavla says:

    Dobrý den, paní Florentýno,

    musím předeslat, že nejsem žádný začátečník, ale nemyslím si, že jsem snědla všechnu moudrost světa a ráda se přiučím. Na vaše stránky jsem v podstatě zavítala ze zvědavosti, tak jak je vaše činnost prezentována v tisku atd. Jsem nadšena. Vaše podrobné popisy, postupy atd. Kéž bych toto měla k dispozici, když jsem se za tuhého socíku prodírala metodou pokusu a omylu kupředu. Takovéto: trochu zahustíme, zaděláme tužší těsto atd atd. – to mě přivádělo k šílenství.
    Je moc fajn, že si mladé kuchařky mohou osvojit to, co tak krásně předkládáte. Snad tím ubyde mladých matek, které krmí děti polotovary, pudinkem se „šlehačkou“ za 4.90 Kč s trvanlivostí několik týdnů. . . .
    Chápu, že tím jak postupy podrobně popisujete, může vzniknout dojem, že celá věc je složitá. Ať se nenechají odradit a zkouší to. Můj manžel rád vypráví, jak moje první manželské knedlíky samy věděly, kam patří: sklouzly z linky na zem a byly tak gumové, že se od země odrazily a hupsly do koše na odpadky.
    Moc vás zdravím a děkuji.
    Pavla N.

    1. Ota Gurtler says:

      Paní Pavlo,myslím, že je nekorektní už i do vaření zatahovat „tuhý socík“. Za socialismu, protektorátu, první republiky i za rakoudska-uherska to fungovalo stejně. Totiž děvčata se doma učila vařit od matek a babiček. Často si do sešitu vlastnoručně zapisovala recepty a návody. A taky obvykle dědila staré „rodinné kuchařky“. Nevěstám se případně nová kuchařka dala jako svatební dar a podobně. Pokus-omyl dělaly jen dívky, které se doma nic nenaučily. Navíc přinejmenším za normalizace fungoval na základních devítiletých školách (nejméně v 9.ročníku) předmět, nazvaný rodinná výchova, kde se děvčata nejen učila postarat o miminko, ale také o přípravu domácí stravy. Tam se mohla každá dívka naučit základy, které třeba doma nezískala. My hoši jsme chodili do „dílen“ a děvčata do „vaření“ – tak jsme označovali zkráceně onen vyučovací předmět, který byl pro dívky a chlapce speciálně rozdělen, aby chlapci uměli zatlouct hřebík, zašroubovat vrut, vyměnit pojistky a dívky zase svému muži uvařit a postarat se o potomka. Je ale pravda, že „socialistické“ kuchařky (například Voldánová, Hejda) se o zadělávání nezmiňují, pouze popisují nejzákladnější způsoby zpracování potravin (vaření, pečení, dušení, smažení atd.). Ale to bylo třeba tím, že se předpokládalo, že základy každá dívka zná z domova, či školy. Věřím, že dnes je obrovský boom kuchařek i proto, že se dívky doma prostě nic nenaučí. Proč taky, když se jen většinou používají polotovary, že? Jistě, šetří to čas a námahu, ale poctivé jídlo to není. Na druhé straně, kdo má dnes čas na přípravu poctivého jídla? Ženská po dvanáctihodinové směně ve fabrice? To ale není problém společenského režimu, ale doby, která nedává dívkám téměř šanci, aby se to základní naučily tam, kde se to běžně učily tisíce let – doma od svých matek a babiček, případně sousedek.Tak buďme korektní a nepleťme do toho „politiku“.
      Na závěr – zaplaťpánbůh za podobné weby jako je tenhle, hosana, že se ještě najdou lidé, kteří vaří poctivě. I když většinou jen proto, že to mají jako hobby, nikoliv jako součást běžného každodenního života. (Teď se strhne mela, že právě ta, či ona vaří každodenně a ne jen jako hobby. Chvála tedy i těmto ženám, které se vrátí kolem šesté, sedmé ze zaměstnání a potom relaxují u kuchtění, píší s dětmi úkoly, perou, žehlí a tak dále, aby se následně, hned po návratu z biografu, ještě v ložnici potěšily s mužem! Ať je jich co nejvíc!)

      1. Oto, ono to nebude tak černobílé. Předávání zkušeností z matky na dceru nebo z babičky na dceru přestávalo fungovat už za socialismu, ačkoli dnešní doba k tomu přispěla ještě mnohem víc. Pamatuji si dodnes, jak jsem za minulého režimu v předmětu vaření pod dohledem paní učitelky uvařila se svými spolužačkami svíčkovou, která měla na hladině jedno velké žluté mastné oko, pod ním byla řídká, bílá, sražená věc, prostě odstrašující záležitost. Po zbytek roku jsme už raději po pečlivém uvážení paní učitelky věnovaly šití, párání, háčkování a vyšívání. Z mé nové kalhotové sukně jsem měla rozhodně větší radost, než se svíčkové ze školního papiňáku.

        Socialistické knižní kuchařky zjednodušovaly, vynechávaly zajímavé chutě a zajímavé suroviny, šly cestou horší kvality výměnou za méně práce. Do extrému to dotáhly současné receptury pro učební obory Kuchař a Kuchař – číšník. Bohužel.

    2. Pavlo, děkuju za všechna vaše milá slova. Těší mě váš pohled na věc, máte pravdu, že některé věci by malým dětem vůbec neměly přijít na dohled, natož na stůl. Tahle základní kuchařská osvěta je boj, který určitě nemůžu vybojovat sama, ale každé malé spokojené dítě, zdravě nakrmené, se počítá, že? Díky za vaši podporu. Flo.

    3. Libuše says:

      Milá Pavlo, moc hezky jste to napsala.
      Když jsem si poprvé přečetla základy vaření od Florentýny, tak mé srdce plesalo radostí a přesně jako vy jsem si vzpomínala na své kuchařské začátky. Tenkrát moc možností nebylo. Kuchařek v knihkupectví bylo pár a ty pěkné byly většinou rozebrané už dávno dopředu. Takže, když jich přišlo 5, na pult se nedostala ani jedna. Tak tomu bylo u nás, v malém městě na jihu Čech. Do okresního města to bylo skoro 40 km a vzhledem k tomu, že vycházely knihy ve čtvrtek ráno, neměla jsem (tehdy jako dvanáctileté děvče ) moc šancí si nějakou úžasnou obstarat. Půjčovala jsem si kuchařské knihy, časopisy a sešity o vaření od tet, maminek mých kamarádek a spolužaček. Pokladem však pro mne byly a stále jsou ty ručně psané, léty prověřované rodinné recepty. Moje maminka vařila výborně a ještě lépe pekla.(dle mých kamarádů – nejlépe z celé vesnice a všichni mi její buchty, řezy, dorty, cukroví a dobroty hodně záviděli. ) Denně ale mnoho hodin tvrdě pracovala v JZD a doma jí pak asi chyběla trpělivost (a mě pokora ) na předávání znalostí a učení vaření. Hodně věcí jsem doma odkoukala , ale víc jsem se naučila sama. Moc mě to bavilo a je to mé povolání, poslání i vášeň. Stále hledám nové informace, způsoby, recepty a vábí mě kouzlo poctivé kuchařiny z dob dávno minulých. Při svém hledání jsem našla Florentýnu a nesmírně si vážím toho,CO a hlavně JAK dělá. Mít tak možnost poučit se od ní o základech vaření, když jsem se kdysi dávno učila já. Z učňáku si toho pamatuji hodně, protože mě to moc bavilo, ale tolik informací, co dokáže Flo napsat v pár článcích , jsem nenašla ani v celých učebnicích. Je to v tom kouzlu, že píše co dělat a nedělat a přesně popíše proč. Pak je vaření a učení hračkou. Díky Flo.

  11. Ota Gurtler says:

    Ano, máte pravdu, paní Jano Florentýno (to je nádherné, jak to zní), špatní učitelé byli všude a tyto neexaktní obory (vaření, tělocviky, pracovní výchova, apod. se často přidělovaly tomu „kdo zbyl“). Maminka měla kuchařku mistra Vrabce, což byla, myslím, tehdy docela kapacita. Ale jinak se zvyšování efektivity a produktivity dotýkalo i socialistických kuchařek – objevovaly se už recepty na použití instantního kakaa, konzerv, masoxů, či jiných polotovarů, aby se pracujícím ženám šetřil čas a námaha – jen to bylo zatím v menší míře, než dnes. Ale takové už je asi směřování lidstva. Proto sláva a čest všem, kteří šíří poctivou, kvalitní, ruční práci nejen ve vaření, ale všude, kde to jde. A čest všem, kteří se v kuchtění vrací ke starým dobrým kořenům. Ať se Vám osvěta daří a Vašim příznivkyním ať se vede v kuchyni vždycky na jedničku!

    1. Díky, Oto, moc si toho všeho, co jste napsal, považuju.

  12. Julianna says:

    Všechny příspěvky jsou zajímavé mají v sobě mnoho pravdy i mě to zadělávání úplně zamotalo hlavu v mém věku.Chápu ty tři kroky,ale nevím proč tak složitě,ale určitě to vyzkouším možná budu překvapená výsledkem,vždyt mám času dost tak proč nezkoušet nové věci je pravda dokud jsem chodila do práce dělala jsem jídla jednoduchá,ale chutná poctivé žádné náhražky jinak by to nikdo nejedl.Vařit mě učila tchyně,protože co jsem uměla od maminky můj manžel nechtěl jíst,protože moji rodiče pocházejí z Madarska a tam se vaří jinak.

    1. Juliannko, možná je to popsané mnoha slovy, ale vůbec to složité není. Obavy stranou, jde o zcela základní a snadnou věc. Tesaře se taky člověk neptá, proč dělá tu střechu tak složitě, prostě to tak má být, je to jeho základní konstukce střechy a další zjednodušení povede jen k tomu, že střecha brzo spadne. V případě zjednodušených receptů si buď člověk moc nepochutná, nebo si ničí zdraví.

  13. michala.dudova says:

    Milá Flo,
    zadělávání a zahušťování jíškou se mi také nějak motá. Jen mě překvapil postup, vývar se vmíchá do kastrůlku s jíškou… já zahušťuji obráceně jíšku vmíchám do kastrolku s vývarem, takže zo je vlastně špatný postup.

    1. Není to nutně špatný postup, jde to i obráceně. Ale chce to nasypat nebo nalít jíšku do cedníčku a postupně přes něj jíšku dostat do vývaru.

  14. Martina says:

    Milá Flo, s tím zaděláváním jste mi připomněla moji babičku, která často bájila o výtečném zadělávaném květáku, který kdysi kdesi ochutnala. U manžela by mi asi květák neprošel, stejně tak vnitřnosti a křen, ale to kuřecí frikasé vyzkouším, ať pořád nevařím jedno a totéž dokola.
    Mimochodem jíška se dá i zmrazit (vyzkoušeno), jednou to zmiňoval v nějakém pořadu Z. Pohlreich – doporučoval udělat si takový „knedlík“ a jen si z něj odstrouhnout potřebné množství. Takže když není čas udělat čerstvou, tak je to určitě lepší než nějaké instatní fujtajbly…

    1. Martino, tak to je nápad dne. Moc se mi to s tou mraženou jíškou líbí. Já bych ji ale asi raději uplácala do nějakého ergonomického válečku, ten možná půjde líp strouhat. Zkoušela jste to?

    2. Libuše says:

      Také jsem nápad se zmražením zaregistrovala a vyzkoušela. Jen mi přijde praktičtější zamrazit sáček s jíškou „na placato“
      Používám plastové sáčky se zipem a zmrazená vrstva má na výšku max centimetr. Jde pak krásně odlomit či odkrojit potřebné množství, sáček opět pevně uzavřít zipem a uložit zpět. V mrazáku zabírá minimum místa a čas šetří skvěle. Mám tam světlou, tmavou a dokonce i cibulovou.
      Naše babičky a prababičky mrazáky doma neměly a tak jíšku do zásoby uchovávaly v kameninových hrncích, překrytých pokličkou nebo pergamenovým papírem. Pamatuji si to z domova i od babičky mého muže. Vždy měla ve spíži na zemi /dlaždici položený
      „kameňák“ s jíškou. Nikdy se nezkazila, ani v létě. ( V paneláku by to asi vypadalo jinak, tak proto ten záložní plán – mrazák.)

  15. Romana says:

    zajímavé recepty, já dělávám zadělávanou mrkev, ale s masem jsem to ještě nezkoušela, možná někdy v zímě…
    btw kuřecí fricassée, postup, bod 2: správně je „je v zájmu Vaší kuchařské cti“

    1. Romano, tak ať máte nové kuchařské zážitky, až jednou ta zima přijde.

      (Chybu ráda opravím, díky za upozornění. BTW první řádek Vašeho komentáře, poslední slova, správně je: „možná někdy v zimě…“)

  16. Alča Svobodová says:

    Dočteno,ohodnoceno na jedna. Kaldon je perfektní záležitost. Už ho vařívala moje babička a léty stále má u nás důležité místo na talíři. Děkuji za připomínku. Také dělávám zadělávanou mrkev a poslední dobou mi chutnají zelené fazolové lusky. Děkuji Ti Flo za úžasné recepty a vždy nové nápady. Alča S.

    1. Alčo, moc ti děkuju. Máš pravdu, že kaldoun je neprávem opomíjená lahůdka.

  17. Libuše says:

    Milá Flo, krásně a obšírně popsáno.
    Pro všechny, co pochybují a nebo se jim to zdá být složité, či mezi zaděláváním, dušením a zahušťováním nevidí rozdíl, mám jednoduchou radu. Vyzkoušejte v jednom dni oba postupy – dušení a zadělávání a sami uvidíte, vlastně hlavně ucítíte. Budete mít srovnání.
    Po přečtení článku jsem dostala velkou a neodbytnou chuť na kaldoun, Tak nezbývá, než vyrazit na nákup a těšit se na skvělou večeři.
    Přeji všem hodně zdaru v kuchyni a nebojte se složitostí… Ono to jen tak vypadá, ale bez vyzkoušení to nikdy nepoznáte – to by byla škoda.
    S láskou Libuše

    1. Libuško, já bych tě teď nejraději objala a zulíbala 🙂

  18. Díky moc za tento článek i zbytek seriálu! Úplně mi to otevírá oči a začínám chápat souvislosti. Objev Vašeho blogu je pro mě počin roku 2016, věřím, že mi změní život.

    1. Evi, tohle je komentář roku 🙂 Díky za naslouchání, ochotu vstřebávat nové informace a chápat souvislosti. Věřím, že vám to dá v kuchyni křídla a už nikdy vám nebude chybět inspirace.

  19. Hanka N. says:

    Milá Florentýno, dnes jsem zkoušela ramínko a moc se mi to nezdařilo. I když jsem omáčku pořádně zredukovala, stejně to byla voda. Až pak jsem si přečetla celý článek o zadělávání a ona tam asi měla být jíška! Jenže v receptu o jíšce není aní slovo. Poradíš mi?

    1. Hanko, jíška v tomto receptu určitě není. Asi to zredukování nestačilo, anebo bylo máslo samá voda. Nedovedu přesně říct, co se přihodilo, musela bych tvou omáčku vidět na živo, ale opravdu se nejvíc přikládním k tomu, že jsi ji měla ještě trochu víc svařit a nebát se toho. Máslo ji zase trochu nastaví.

  20. Magda says:

    O zadělávání jsem již slyšela, ale neuměla jsem si moc dobře představit, co to vlastně je. Bohužel ani po přečtení tohoto článku moc chytrá nejsem. Zadělávaná jídla totiž neznám a to ani ze školní jídelny. U nás v jídelnách se taková jídla nevařila nebo je asi tak nikdo nenazýval. U nás se prostě zadělávalo jen těsto. Ale podle vašeho postupu mi to prostě tak trochu připomíná tak akorát fazolky na smetaně nebo smetanovou hráškovou omáčku. nevadí, ale i tak budu nadále Vaše články, rady a postřehy sledovat a učit se z nich.

    1. Magdo, to je ono, fazolky na smetaně i hrášková smetanová omáčka tomu odpovídají, jste na správné cestě. Zkuste si ten článek rozdělit na kuchařské kroky a představit ještě jednou, věřím, že to časem vstřebáte. Ta posloupnost je jednoduchá, něco uvaříte, pak to scedíte, pak vývar z vaření zahustíte jíškou, pak do toho vrátíte tu uvařenou věc a nakonec to ještě zjemníte. Výsledek je chuťově jemný, obvykle smetanový, světlý.

  21. Kynčlová Ilona says:

    Zadělávaná jídla moc nevařím a nikdy jsem se jimi ani nezabývala, ale tyto recepty zkusím a napíšu jak dopadly.

    1. Věřím, že budeš mile překvapená, jsou to zase nové chutě do kuchyně.

  22. Iveta says:

    Ahoj Flo.
    Vždycky když si přečtu tvé stránky o vaření dostanu chut něco dobrého uvařit.
    S jíškou mám problém, ale tvůj článek mi pomohl jak uvařit jíšku bez masa
    a zeleniny, vždycky jsem vařila vše dohromady a nechala jsem jídlo okrádat o vitamíny,
    čehož mně bylo líto.
    Z těch tří jídel jedno určitě vyzkouším a pak dám vědět.
    Iveta.

  23. Iveta says:

    Dobrý den.
    Chtěla bych oslovit paní Ivanu, jak udělat jíšku do zásoby.
    Děkuji za radu. Iveta.

  24. Lucie says:

    Dobrý den Flo, chtěla bych se zeptat jak upéct krkovičku…. Krajim ji na plátky, zprudka opečeme a pak ji peču s cibulí a kořením… Moje otázka zní jak ji upect aby byla měkoučká…. Dnes jsme si na ni pochutnají ale nejsem stále 100pro spokojená… Měla by jste nějaké rady?? Nemám se koho zeptat jelikož neznám nikoho kdo by tak výborně pekl abych měla jistotu že se mi povede….

    1. Lucie, ráda bych nějak pomohla, ale nemám vůbec tušení, na kolik stupňů krkovičku pečete, jak dlouho, zda je přikrytá či odkrytá, tak se nezlobte, neumím odhadnout, kde by se Váš postup dal vylepšit. Krkovičce nejvíc sluší pomalý start v troubě (peče se zakrytá) a následné prudké dopečení kvůli barvě a chuti (tady už je maso odkryté). Pokud ji nejdřív opékáte v pánvi, tak už barvu a chuť má a mělo by stačit ji cca hodinu dopéct zakrytou v troubě při 120-130 stupních.

  25. Alena Šišáková says:

    Ahoj Flo, krásně se to čte akorát bych měla obavu že ta mouka se připeče ke dnu když se to ještě dělá tak dlouho do hotova.Alča

  26. Milá Flo,

    já mám jednoduchou otázku – jde udělat kaldoun den předem a pak ho na slavnostní oběd jen přihřát? Budu dělat kachnu pro deset lidí se dvěma druhy zelí a nestačí mi plotýnky….

    Díky

    Kamča

    1. Ano, jde. Ohřívat zvolna a opatrně 🙂

  27. Jiřina says:

    Nemám co dodat,výstižné,perfektně vysvětleno.Děkuji

  28. Kateřina says:

    Milá Flo, prosím o radu ohledně zahušťování. Byly doby kdy jsem při paleo životě vůbec mouku nepoužívala a stále s tím mám trochu problém, Požívám kukuřičný škrob a jíšku vůbec nedělám a už vůbec nekupuji. Využívám zredukování a máslo, event. smetanu (německou). Chtěla bych se pustit do zadělávání. Poradím prosím? Předem děkuji. Kačka

  29. Marie says:

    Moje babička i maminka vařívaly zadělávané drůbky (žaludek, srdíčko, krk bez kůže i s kostmi) – kachní, husí. Uvařily v menším množství osolené vody drůbky. Osmahly na másle na jemno nastrouhaný celer, zaprášily hladkou moukou a usmažily zlatavou jíšku. Přidaly vývar z drůbků, důkladně provařily a vložily nadrobno nakrájené drůbky. Kořenily muškátovým oříškem, špetkou pepře a jako příloha se dávaly brambory vařené ve slupce.
    Omáčka se může umixovat. Babička s maminkou ji pasírovaly. Já nechávám bez pasírování i mixování.

  30. Alice Magdalena says:

    Tvoje recepty mám ráda, často se jimi aspoň inspiruji, dost často podle nich i vaříme, ale teď bych si dovolila nesouhlasit s receptem na kaldoun. Kaldoun je polévka z drůbků a zeleniny, žádné zadělávané drůbky s omáčkou.

  31. Dobry den, rada bych se zeptala konkretne k jisce. Precetla jsem si vas newsletter a clanek s vasi probihajici dietou a skoro me to dojalo. Minuly rok jsem v lete zazila uplne to same – bez mleka a bez lepku, navic jeste lehkou intoleranci na histamin. Ma vnitrni chut pro jidlo se zhroutila. Chtek abych se vas zeptat, jak nyni resite jisku? Jaky zkousite tuk a mouku? Predem dekuji za odpoved a preji krasne dny, Misa.

    1. Míšo, jíška jde udělat z jakéhokoli tuku, tj. oleje, sádla i přepuštěného másla (kdo může normální máslo, tak to je úplně nejlepší). Mouka funguje nejen klasická pšeničná hladká, ale dobře zahušťuje například i bezlepková jizerka. Postup se nemění.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close