Připravili jste si v pánvi skvělé maso, ale chybí vám k němu omáčka? Pokud možno rychlá, aby maso nemuselo dlouho čekat, než ji vyrobíte? Žádný problém. Dnes vám ukážu, jak na rychlé omáčky jednou a provždy vyzrát.
Určitě znáte ty situace, kdy jen tak rychle opečete kus kuřecího plátku, uvaříte brambory a chcete podávat, načež zjisíte, že to sice vypadá krásně, ale přesto je to nějaké neúplné. Tak neúplné, že to ani okurkový salát nezachrání.
Chce se vám nad omáčkou mávnout rukou a obejít se bez ní? Nedělejte to. Bez omáčky není jídlo nikdy kompletní. Stejně jako salát potřebuje zálivku, stejně jako smažený sýr potřebuje tatarku, tak i maso na talíři přímo žadoní o omáčku, se kterou mu to líp klouže do krku.
Abychom si ujasnili startovní pozici: rychlé omáčky se týkají všech případů, kdy jste sice rychle přivedli na svět maso opečené v pánvi, ale nějak mu chybí šťáva. Ano, bavíme se tu o minutkách. O všech těch biftecích, steacích, nudličkách, medailoncích a plátcích, které jdou do pánve nebo na gril nasucho a odcházejí z ní stále nasucho. Zní to podobně jako řeči o tom, že se člověk rodí nahý, ale nenechte se tím příliš unést. Některé odvážné asociace by mohly vést až ke rčení prach jsi a v prach se obrátíš, což u nedělního obědového masa není úplně vhodný výběr a příměr.
Dnes naopak vůbec nebudu řešit maso, které opečete, podlijete a dusíte doměkka pěkně pod pokličkou, protože tam vzniká šťáva společně a nerozdílně s masem.
Rychlé omáčky ve třech podobách
Na rychlou omáčku se dá vyzrát třemi základními kuchařskými způsoby:
- Můžete zvolit studenou omáčku, to je ta nejjednoduší cesta
- Můžete připravit omáčku v samostatném kastrůlku někde bokem, než se opeče maso
- Můžete připravit omáčku v použité pánvi, která vám zůstala po opečení masa, a využít tak všechny přípečky, které vznikly při opékání. Tahle možnost pochopitelně nepřipadá v úvahu při grilování
Žádný způsob není horší než ty ostatní. Všechny jsou stejně dobré a v konečném součtu vedou k neustálé rozmanitosti na talíři, i kdybyste se stále drželi jen jednoho a toho samého masa.
Ukážu vám tyhle omáčky pěkně popořadě, a vy mi na oplátku můžete slíbit, že postupně vyzkoušíte aspoň jednu z každé uvedené kategorie.
1. Studené rychlé omáčky k masu
Soustřeďte se tu na tyto čtyři následující suroviny, které zřejmě máte kdykoli v lednici:
- majonézu
- zakysanou smetanu
- kečup
- máslo
S jejich pomocí vždycky vyrobíte něco, čím lze doprovodit maso. Co se týká majonézy a kečupu, přednost má samosebou domácí verze, pokud si na ni troufnete.
Tyto suroviny jsou pouhá východiska pro mnoho dalších ochucení a obohacení různými příchutěmi. Bylinkami to jen začíná, může pokračovat hořčicí, kyselými okurkami, kapary, olivami, naloženýmmi houbami, některým kořením, zeleninou, ochucenými oleji, octy a dalšími lahvičkami se vzácným obsahem.
Dva nejklasičtější příklady studených omáček jsou tatarka a bylinkové máslo. To jediné se nepodává zvlášť alias bokem, jako ostatní studené omáčky, nýbrž se klade v podobě plátků na horké maso, takže se máslo může rozpustit a vytvořit sympatický doprovod.
2. Rychlé omáčky k masu ze samostatného kastrůlku
Jak už jsem nakousla, tyto omáčky vznikají úplně nezávisle na masu a potřebují svůj vlastní kastrůlek, ve kterém vzniknou. Jelikož si je můžete připravit dostatečně předem, spousta těchto omáček využívá jíšku. Však už ode mě dávno víte, že nezahuštěná omáčka je vodnatá a nevypadá a ani se nechová na talíři dobře.
Opět se tu dá najít pár základních omáček, které lze dochucovat a vyšňořovat, jak je libo. Patří sem:
- domácí vývar zahuštěný jíškou, tzv. velouté
- holandská omáčka
- bešamelová omáčka
- demi-glacé (tmavý, silný, dohusta svařený vývar z telecích kostí a zeleniny)
- omáčky z rajčatového pyré nebo z drcených rajčat
- zeleninové pyré, tedy zelenina podušená v trošce vody, rozmixovaná a propasírovaná
O zahušťování jíškou a holandské omáčce už jsem tu psala, bešamelové omáčce se jistě budu jednou věnovat, demi-glacé je omáčka patřící především do vysoké gastronomie a doma až takové uplatnění nemá a zeleninové pyré nebo rajčatovou omáčku myslím zvládnete i bez podrobného návodu.
Takže plynule přejdu k té nejzajímavější kategorii.
3. Rychlé omáčky k masu z jedné pánve
Tyto omáčky vznikají v pánvi, ve které se ještě před malou chvílí opékalo maso. Jsou tedy opravdu bleskové, musí být hotové během pár minut, aby maso čekáním zbytečně netrpělo. Víc času dostanete jen u hovězího steaku, který si musí po opečení ještě odpočinout.
Druhá věc, na kterou je třeba brát ohled, jsou přípečky v pánvi. Ty totiž předají chuť omáčce. A dobré přípečky vznikou jen při opékání masa za dostatečně vysoké teploty, což vylučuje všechny teflonové, ultranepřilnavé a zaručeně nepřilnavé pánve. Ideální pánev pro tyto případy je nerezová.
Postup přípravy omáčky vypadá takto:
Když do použité, ještě horké pánve nalijete nějakou vhodnou tekutinu – víno, ovocný džus, vývar, nebo smetanu, přípečky obsahující koncentrovanou chuť masa se odlepí ode dna, částečně se rozptýlí a částečně rozpustí v tekutině. Dalším povařením šťáva zhoustne a zintenzivní na chuti. Pak se dá ještě vylepšit několika dalšími přísadami. Na konci přípravy se obvykle omáčka doporučuje přecedit, tím se zbavíte nerozpuštěných přípečků.
U těchto rychlých omáček není čas na hrdinství s moukou nebo s provářením omáčky, která byla zahuštěná jíškou. Na to obvykle potřebujete aspoň 20 minut, které momentálně nemáte. Naštěstí disponuje kuchařská věda jinými trumfy, pomocí kterých dokáže zahustit omáčku.
Hlavním trumfem v rukávu mrštného kuchaře je docela obyčejné máslo. Když horkou omáčku svaříte dost nahusto, odstavíte mimo plotýnku, vhodíte do ní studené máslo nakrájené na kousky a metličkou mícháte tak dlouho, až se máslo beze stopy rozpustí, získáte skvělou hebkou omáčku, která se nebude chovat vodnatě. Za jediné podmínky: že už ji nikdy nepřivedete k varu. Tím by se emulze porušila, máslo by se oddělilo od tekutiny a na omáčce by vám začala plavat mastná oka.
Následují dva zcela základní recepty pro rychlé omáčky z pánve.
Základní šťáva z výpeku v pánvi
Pro 2 osoby:
1 šalotka (malá, podlouhlá cibulka, která má jemnější chuť než cibule)
100 ml bílého suchého vína
300 ml vývaru – v podstatě jakéhokoli kromě rybího, nejlepší je samozřejmě hovězí nebo telecí
1 lžíce másla
- Z pánve, ve které se opékalo maso, slijte téměř všechen zbylý tuk. Přidejte šalotku, oloupanou a nakrájenou nadrobno. Minutu až dvě na středně silném žáru míchejte a opékejte, aby změkla a lehce zhnědla.
- Opečenou cibuli zalijte vínem a opět promíchejte, aby se ode dna odlepilo co nejvíce přípečků. Nechte téměř všechno víno odpařit, až bude pánev působit suchým dojmem.
- Obsah pánve zalijte vývarem a nechte 3–5 minut pobublávat, odpařovat se a houstnout, objem by se měl svařit na polovinu. Ke konci vaření můžete do pánve přilít šťávu, která se mezitím uvolnila z čekajícího masa.
- Odstavte a dochuťte solí, případně pepřem. Přidejte máslo a metličkou míchejte, dokud se nerozpustí – tím pomůžete omáčce trochu zhoustnout a propůjčíte jí sametovou hebkost – ovšem jen za podmínky, že už omáčka nepřejde varem. Přeceďte a podávejte.
Základní smetanová omáčka
Tuhle omáčku má smysle naučit se a zařadit ji do svého stálého rejstříku už jen proto, že je to pouhá odvozenina ze základní omáčky z pánve a že se dá ochutit na mnoho a mnoho způsobů. Vsadím se s vámi, že ji v některé lehce pozměněné podobě znáte z restaurací.
Pro 2 osoby:
300 ml vývaru
100 ml smetany
sůl
- Z výpeku v pánvi po opékání masa slijte všechen zbylý olej. Pánev vraťte na středně silně rozehřátou plotýnku, přilijte třetinu vývaru, mícháním uvolněte výpečky a povařte, dokud se téměř všechna tekutina neodpaří.
- Zalijte smetanou a nechte na teple zhoustnout. Nakonec vlijte zbytek vývaru a ještě asi 5 minut povařte, až se vám výsledná hustota omáčky líbí. Osolte podle chuti. Podávejte co nejdříve, stáním tahle nádhera zbytečně houstne a ztrácí na půvabu.
Když tentokrát na rozloučenou dodám přání, ať vám jdou rychlé omáčky pěkně od ruky, nemůžu už slova zvolit líp.
Úvodní ilustrační obrázek: Freepik
Milá Flo..super jako vždy,díky Míla
Díky, Mílo, a ať se ti omáčky vždycky vydaří. Flo.
Ano, super! Opravdu se přikláním k vydání knihy s takovýmito přehledy, bylo by to skvělé! (třeba také jíška, solení, úpravy kuřecího masa apod..)
Díky za pošťouchnutí, Hanko. Tak třeba to jednou s takovou knížkou klapne.
Milá Flo, některé omáčky používám, ale tu za studena neznám,takze určitě vyzkouším.
Moc děkuji!
Zdeňka
Zdeňko, díky a přeju spustu vydařených omáček, teplých a nově i studených 🙂 Flo.
Vašek z Jezárek.
Florentinko boduješ jako vždycky a v přesně cílenou dobu. Dneska svátek, zítra pátek a dva dny víkendu asi budou akorát stačit na vyzkoušení tvých tipů k naším m a s í k ů m .
Velké sváteční “ Ď “ !
Na to se mi chtělo zarýmovat „… šiju, šiju si kabátek.“ Ale uvařit si nějakou omáčku bude v mém případě znamenat jistější a použitelnější výsledek. 🙂
Florentýnko opět velké poděkování za skvělé rady a doporučení. Stále se něčemu od Tebe přiučuji. Přeji si, aby tento způsob předávání zkušeností vydržel co nejdéle. K tomu všemu Ti přeji hodně energie.
Tvoje omáčky určitě vyzkouším. Díky.
.
Vlasto, děkuju ti. Slibuju, že se vynasnažím. Už jen pro tak nádherné komentáře, jaké tu zanecháváš právě ty.
To je trefa. Ty snad víš, Flo,že zrovna máme sekanou s brmborovou kaší a není to jaksi dokončené jídlo. Ano ,chybí nějaký přeliv. Ta omajda z výpeku se hodila. Naštěstí jsem si tvůj skvělý tip přečetla ještě hodně včas před večeří. Někdy je hlava bez nápadu a málem jsem sklouzla k rychlovce,to je ohřát máslo a přelít kaši máslem. Tak díky,dnes jsem měla dobrý pocit,že večeře dopadla skvěle. A omáčky se hodí i na příště. Je z čeho vybírat.
Zdravím, Alča
Alčo, ale i to rozpuštěné máslo se vlastně počítá, rozhodně lepší, než nic. Každopádně mě těší, že jsi svou sekanou posunula na mnohem vyšší úroveň a všichni včetně tebe jste z toho měli velkou radost.
Moc děkuji za další rady.
Rádo se stalo 🙂 Flo.
Ta kaše byla bramborová… (chybička se vloudí)
Díky za novou inspiraci. Moc se hodí.
Tak to mě těší, Ivo.
Prima, ale co ten vyvar? To mam ke steaku ještě koupit hovezi kost a tri hodiny predem varit? Mit stale po ruce domaci vyvar, ktery recepty tu a tam potrebuji, je pro pracujici matku nadlidsky pozadavek. Jde to nejak obejit?
Dělat vývar ve všední den určitě nejde, to je jasné. Ale dá se uvařit v klidu o víkendu a uschovat do lednice, tam vydrží týden. Stejně vaříte občas dětem vývar na polívky, nebo ne?
Na to mám grif. Vařím vývary i několikrát týdně a vlastně bezpracne. V pomalém hrnci, půl dne – bez dohledu (v noci i přes den) a mám skoro pořád nějaký zbytek v lednici. Potom uvařit cokoli o úroveň výš je hračka.
Milá Florentýno,
nezvládám upotřebit všechny tvoje podněty, ale tento článek se mi líbí moc a moc. Přirozeně u mne vzniká otázka, jak na minutkové maso a co to vlastně je, ale to je má chyba. (Kdybys to do budoucna zpracovala jako jeden z tvých geniálních přehledů… ach, jen ta představa je krásná) Při příležitosti babiččiny návštěvy (jezdí jen párkrát do roka) jsem si řekla, že něco z těchto nápadů upotřebím. Miluju smetanu, takže volba byla jasná… Koupila jsem plátky krkovičky(nevím, zda jsou minutkové, paní v obchodě, tvrdila, že ano), večer potřela olejem a čerstvým pepřem, pak jen rychle hodila na pánev a bylo. Přílohou byly brambory de luxe ze Základní kuchařky. Babička (v 75 stále pracující doktorka, nikdy doma) byla v sedmém nebi 🙂 Chválila překvapivě i maso samotné, ale brambory a omáčka ji absolutně unesly. Moc díky. Článek jsem jí vytiskla. Můj hodný a milující muž chválí často a rád, ale i tak se rozplýval více než obvykle. Díky. Slibuju, že je už nezapomenu. Ještě jednou vřelé díky!!
Néééé, krkovička fakt není minutkové maso, hádám, že jsi to maso měla trochu tužší, i když naložení asi lehce pomohlo.
Minutkové maso je všechno, co se dá hodit rychle na pánev, opéct a bez dalších úprav podávat. Takové maso vůbec není prorostlé výraznými blanami, šlachami a tukovými vrstvami. Takže minutková jsou kuřecí prsa, ale ne stehna. Minutková je vepřová pečeně a panenka, taky některá část kýty, ale ne krkovička, plec nebo koleno. U hovězího je minutková svíčková, pokud je hovězí stařené, tak se na minutku dají použít i některé další kousky. U králičího je minutkový pouze hřbet bez kosti.
Miluji Vaší kuchařku, je dělaná přímo pro nezkušené holky jako já s chutí dělat dobrá jídla, která je nemá kdo naučit.. dnes jsem zkusila omáčku z výpeku a ať jsem dělala co jsem dělala, tak mi nezhoustla 🙁 ale neztrácím naději, možná to mohlo být tím, že jsem neměla pravé máslo.. každopádně ostatní recepty se mi od vás zatím povedly bez chybičky 🙂 moc děkuji za Vaši stránku a vřele doufám, že se s námi nezkušenými mladicemi budete dál dělit o své zkušenosti 🙂
Barbie, a co jste použila místo másla? Máslo je svou podstatou emulze tekutiny a tuku, proto funguje na zahuštění. Když ho nahradíte 100% tukem, tak to z podstaty věci nemůže udělat stejný efekt.
Zdravím.Nějaká vhodná (super) omáčka, třeba i studená k pečené vepřové panence, by nebyla?Peču ve folii na 90 stupňů.Není vysušená, je mňamky, ale bez omáčky jako nahá.Nechce se mi k tomu odklepnout trochu tatarky.Chtělo by to něco mňam nového.Předem děkuji za radu.
Ahoj :), já nejčastěji dělám domácí klasiku zakysku se šnitlíkem, solí a pepřem – jednoduché, ale nikdy neurazí. Pak mám taky hodně ráda pálivé, takže podomácku smíchaná kombinace chilli a jogurtu je dobrá volba. Klasická tatarka je „nudná“ to chápu, ale mají nově třeba tatarku s chilli, to mi přijde docela zajímavé https://www.letakytentotyden.cz/billa/velky-letak-od-7-8-2019?page=6. Ale zase s tím chilli se to nemůže přehánět, protože to dráždí sliznici dutiny ústní a jícnu a při dlouhodobé konzumaci se zvyšuje riziko rakoviny daných oblastí. Takže chuti střídat no :). Tady na té stránce je spoustu skvělých tipů, děkují Vám za ně :)!
MILA FLO, HEZKY NOVY ROK A MOC PODEKOVANI ZA VYTRVALE A VELMI POUZITELNE PRIZPEVKY DO NASI KUCHYNE. PREJEME MNOHO DALSICH USPECHU. BRENT
❤️????????
Ahoj všichni.Jako by mi dnešní nabítka omáček spadla z nebe.Na tuto sobotu se chystám na oslavu svých narozenin a přemýšlel jsem co uvařit.Je to jednoduché-brambory k tomu drůbeží opečené kuřecí prsa,ale co k tomu.jak už jsem v úvodu naznačil spadla mi z nebe Florentýnka.No ne přímo ona,ale její recepty na skvělé omáčky.Myslím ,že je rozhodnuto.Dík
Tak to přeju vydařenou oslavu a oslavenci všechno nejlepší! Flo.
Milá Flo. Také jsem přepisoval datum.
Ale raději bych ho přepsal někam do roku 1998.Aspoň!
Ahoj Flo, chtěl bych se zeptat, možná ae už někdo ptal… Nedokážu nikdy z masa vytáhnout právě ty výpečky jako zaklad pro dobrou omáčku nebo šťávu k příloze. Třeba když dělám kuřecí prsa na nudličky tak je hodím na rozpálený oliváč a opékám ze všech stran, pak nechám opéct do hněda a stejně to nic nepustí a na pánvi nic nezůstane. Maso zůstane v pohodě šťavnaté. Pánve které používám jsou většinou kameninové s vroubky. Mám si koupit teda dle Vás nějakou obyčejnou litinovou nebo nerezovou? Třeba často v ano šéfe jsem vídal talové ty plytké pánve s dlouhou rukojetí… díky předem. ????
Gabrieli, myslím, že za tím klidně může být materiál pánve. Zkus někdy na zkoušku opéct maso v normálním nerezovém kastrůlku nebo hrnci, který najdeš doma, a koukni, jestli v tom uvidíš rozdíl. Ty zdánlivě kameninové povrchy jsou podobně umělé jako třeba teflon.
Ahoj Flo…Opět vzácné rady!!!!!! moc děkuji,Určitě vyzkouším.
Dobrý den všichni,
když jsem Tvé stránky objevila před mnoha lety, byla a stále jsem nadšená z Tvých stránek, které nám posílá každý týden. I když mám všechny tvé knihy koupené, vždy se těším na čtvrtek – zase něco nové objevím i 75ti letech. Jen škoda, pro mě, že jsi tu nebyla při mých začátcích. Jsi úžasná co pro nás všechny děláš. Moc a moc ti děkuji.
I mým vnukčkám a vnukům jsem koupila Tvoje knihy – i když ještě nevaří, jednou budou nadšení jako jsem stále já.
Ahoj a mějte se všichni moc hezky a at se Vám daří v kulinářském světě.