Vepřový guláš se slaninou

Vepřový guláš s trochou slaniny je vlastně taková vylepšená verze dobře známého prázdninového buřtguláše. Stačí jen několik surovin, trochu vyhrnuté rukávy a za těch pár chvil v kuchyni se vám dostane mnohonásobně víc ohlasů, dost možná i děkovačky ve stoje.

Věc se má takhle: vepřový guláš dostanete prostým následováním receptu na hovězí guláš, s pouhou záměnou hovězího masa za vepřové. Zkrátí se zároveň čas potřebný na udušení doměkka, což je sice takové zaklínadlo stručně psaných receptů, ale pokud mu zatím nerozumíte, nepanikařte, ráda vám ho předvedu v praxi.

Vepřový guláš s tou správnou barvou a chutí

Tu správnou chuť a barvu guláše nehledejte v tajemném poměru masa a cibule, který vám nikdo neprozradí, ale ve správné počáteční práci s masem.

Slanina

Pokud pro počáteční opečení masa vezmete tuk vyškaveřený z dobré slaniny, a pak ještě tuhle vypečenou slaninu přimícháte do rodícího se guláše, nebudete stačit odpovídat na otázky, kdy už to bude hotové a proč to tak dlouho trvá. Vůně linoucí se z kuchyně je v tomto případě k nevydržení.

Pokud chcete ze slaniny získat co nejvíc tuku a přitom ji nespálit, použijte trik se studenou vodou: Nakrájejte syrovou slaninu, naházejte do kastrolu, ve kterém následně chcete připravovat guláš, a podlijte ji dvěmi až třemi lžícemi studené vody. Zvolna zahřívejte, nespěchejte, užijte si ten rodící se zázrak, kdy slanina začne zahříváním průsvitnět a uvolňovat sádlo.

Jakmile se voda postupně zahřeje, bude vřít a odpařovat se, až v kastrolu nezbude žádná. Tou dobou ale bude mít slanina k dispozici dost vlastního sádla, ve kterém se nyní ochotně opeče dozlatova. Ke konci vyškvařování slaniny proto můžete zlehka zvýšit tepelný žár plotýnky, který snadněji a rychleji vyvolává zlátnutí, ale nepřežeňte to.

Opečenou slaninu můžete vybrat lžící stranou na talířek a na vyškvařeném sádle pokračovat s opékáním masa.

Opečení masa

Pokud se vám podaří kostky masa kousek po kousku opéct co nejvíc dozlatova, vytvoříte tím základ barvě i chuti, načež si můžete vyhrát s cibulí a s jejím dávkováním, jak je libo.

Maso omyjte, jemně osušte papírovými utěrkami a nakrájejte na kostky. Klidně se s nimi nepárejte a nechte je větší, vepřový guláš bez problémů unese kousky masa velké 3-4 cm v syrovém stavu. Maso osolte, promíchejte a vkládejte do horkého tuku v kastrolu.

Plotýnku nechte rozehřátou téměř na plný výkon. Rozmístěte kousky masa na dno kastrolu, nechte mezi nimi zanedbatelné mezery, a rozhodně nepřidáveje nic do druhé nebo dokonce ještě vyšší vrstvy.

Podle hesla čím víc prskání, tím lepší barva masa, opečte něžně maso ze všech stran do zlaté barvy. Nespěchejte na něj, maso se za pět vteřin opravdu nestačí připálit a neustálá kontrola barvy je nejen zbytečná, ale taky nežádoucí.

Masem bezúčelně nemíchejte, nepošťuchujte ho, jen ho otočte na jinou stranu, až přijde ta správná chvíle. Pokud se maso chytá dna kastrolu, nejspíš ještě není dost propečené a samo se odlepí, až dostatečně zhnědne. Jakmile ho budete mít ze všech stran opečené, vyjměte ho zatím z kastrolu stranou a opéčte i zbývající kousky, máte-li nějaké.

Velká frajeřina je použít pro toto počáteční opečení masa kuchařskou pinzetu.

Cibule

Když opečené maso odložíte bokem, máte šanci na zbývajícím tuku v kastrolu opéct dozlatova i nakrájenou cibuli. Množství zvolte podle svých osobních zvyklostí, jen berte v potaz, že víc cibule si vyžádá víc tuku na pohodové opečení, takže pokud si v mém receptu přilepšíte s cibulí, přidejte i trochu sádla nebo oleje na její opečení.

Cibule líp zlátne, pokud ji jemně osolíte, takže se nebojte použít sůl i v této fázi přípravy guláše.

základ na guláš

Paprika

Další úskalí vepřového guláše spočívá v paprice. V mleté paprice samozřejmě. Pokud byste ji přidali k masu příliš brzo, v horkém tuku se stačí spálit a zhořknout a moc slávy si s ní ve svém okolí nezískáte. Paprika patří do hrnce přesně ve chvíli, kdy máte opečeno vše, co opečeno být má, tedy slaninu, maso a nakonec i cibuli.

Já osobně přidávám papriku takto: do hrnce k opečené cibuli vrátím vše, co zatím čekalo bokem, tedy slaninu a maso. Zasypu paprikou a promíchám tak, aby se úplně ztratil suchý paprikový prášek z dohledu. Jakmile se všechna paprika koupe v tuku, okamžitě a bez prodlevy přistoupím k úkonu zvanému podlití.

Dušené maso můžete podlévat ledasčím: studenou vodou, horkou vodou, vývarem, pivem, vínem a tak podobně. Vepřovému guláši úplně v pohodě stačí voda, protože výrazná chuť se vyklube z opečených surovin. Vroucí voda je bonus navíc a je určitě lepší než studená, ale pokud nelze jinak, i studená voda svůj účel splní.

Maso potřebuje podlít tak, aby voda jen tak tak sahala k horní vrstvě masa v kastrolu. Nyní přijde na řadu poklička, mírná plotýnka a zhruba hodina čekání, než maso změkne. Vepřové maso je měkké rychle, pokud nebude hodina stačit, malý přídavek v délce 15-20 minut by to měl v pohodě zachránit.

Jaké vzít vepřové maso na guláš

Na dušení se vůbec nehodí jemná libová masa, s panenkou nebo pečení tu tedy moc parády neuděláte. Kýta je taky ještě poměrně libová, ale použít se dá, zejména malým dětem, které mají tendenci preparovat jakýkoli náznak tuku v jídle, se takto skvěle zavděčíte. U mě osobně ale vítězí plec čili ramínko. Není ještě přehnaně tučné, ale pro dušení vyniká svou šťavnatostí.

Zahuštění vepřového guláše

Na jakýkoli guláš je nejlepší jíška.

Vyrobit si ji můžete podle návodu, který jsem tu už zveřejnila (zde: jíška – recept a použití), myslím, že jsem v něm napsala vše, co o ní potřebujete vědět, pokud si s ní zatím nerozumíte.

Jíšku do guláše dostanete snadno, prostě ji vložte do menšího cedníčku, ten ponořte do bublajícího nezahuštěného guláše a lžící a míchavým pohybem ji skrz cedník dostaňte do gulášové šťávy.

Pokud se jíšky hodně bojíte, v receptu níže uvádím možnost moučné záklechtky, která není optimální, ale vyřeší způsob zahuštění, dokud pro vás jíška bude v kategorii vyšší dívčí.

Brambory můžete do hrnce přidat ve stejné chvíli, jako zahuštění, v pohodě se uvaří doměkka i v zahuštěné gulášové šťávě. Anebo je uvařte zvlášť, klidně ve slupce, a podávejte jako přílohu.

 

Vepřový guláš se slaninou

Množství: 4 porce

Vepřový guláš se slaninou

Suroviny

  • 100 g uzené slaniny nebo uzeného špeku
  • 600 g vepřové plece
  • 1 cibule
  • 1 lžička soli
  • 1 vrchovatá lžička mleté papriky
  • 600 g brambor
  • 1 stroužek česneku
  • 1 lžička sušené majoránky
  • 2 lžíce hladké mouky na zahuštění, případně 2 lžíce jíšky

Postup

  1. Oloupejte cibuli a nakrájejte ji na drobné kousky. Slaninu nebo špek nakrájejte na trochu větší kostičky, zhruba jeden centimetr velké. Maso umyjte pod studenou tekoucí vodou, lehce osušte papírovými utěrkami a nakrájejte na kostičky o velikosti tři centimetry. Následně maso promíchejte se solí. Připravte si také jeden litr vroucí vody.
  2. Do středně velkého hrnce nebo kastrolu dejte pokrájený špek či slaninu, podlijte dvěma lžícemi vody a nechte vše postupně zahřát a podusit. Voda se za chvíli odpaří, mezitím slanina pustí trochu tuku a lépe se opeče. Nechte ji za občasného promíchání vařečkou trochu zezlátnout. Poté slaninu vyjměte, tuk nechte v kastrolu. Je-li ho málo, nebojte se přidat lžíci sádla.
  3. Na vyškvařeném tuku zprudka opečte kousky masa. Nepřeplňte dno kastrolu, raději pracujte po dávkách, a dopřejte masu čas, aby ze všech stran zezlátlo. Opečené maso opět vyjměte stranou.
  4. Na výpek v hrnci nasypte cibuli a ještě minutu nebo dvě ji míchejte, až změkne a taky zezlátne. Jde to rychle, dno hrnce je rozehřáté a zezlátnutí také pomohou přípečky ze dna.
  5. K cibuli vraťte slaninu a maso a přidejte také papriku. Dobře promíchejte, aby se rozpustila v tuku. Zalijte připravenou horkou vodou, hrnec přikryjte poklicí, ztlumte plamen a nechejte hodinu až hodinu a čtvrt zvolna pobublávat a změknout.
  6. Oškrábejte brambory a nakrájejte je na kostky dva centimetry velké. Propláchněte je studenou vodou a přidejte do hrnce k téměř měkkému masu. Zároveň guláš zahustěte. Jste-li začátečník, rozmíchejte mouku v troše studené vody, přidejte lžíci horkého guláše a přes malý cedník vše nalijte zpátky do hrnce. Dobře promíchejte a povařte ještě dalších deset minut, mezitím nejméně třikrát promíchejte, aby se zahuštěná šťáva nepřipálila ke dnu hrnce. Pokud umíte zacházet s jíškou, vezměte středně tmavou jíšku a vyměňte ji za tuhle moučnou záklechtku.
  7. Do hotového guláše prolisujte oloupaný stroužek česneku, přidejte majoránku a ochutnejte, zda guláš nepotřebuje dosolit.

Poznámky, rady, nápady:

Jestliže se rozhodnete přebytečný guláš zmrazit, doporučuji uložit jej do útrob mrazáku bez brambor. Některé odrůdy brambor jsou po zmrazení a opětovném rozmrazení zcela nepoživatelné.

 

Zapojte se do diskuze

  1. Ahoj, tak to je náhoda zrovna včera se můj milý po cestě z práce vyjádřil, že by rád guláš a k tomu bramboráčky 🙂 tak jídlo na víkend zajištěno – Gulášek

  2. HMMM, dnes je u nás gulášek k obědu. Příště zkusím se špekem či slaninkou a bude ještě lepší. Už se těším.

  3. U nás se vaří guláše z čeho se dá, ovšem mistři kuchaři by nesouhlasili a tento si určitě taky uvaříme a děkujeme Zdena

  4. Blanka says:

    Tak se mi opravdu sbíhají sliny v puse .Miluji recepty jednoduché, s lehce dostupnými surovinami.

  5. Jitka H. says:

    Milá Flo,
    nevypadá to složitě.
    Dnes nakoupím suroviny a zkusím v kuchyni zakouzlit.
    Dám vědět.
    Děkuji za vymýšlení obědů za mě!

  6. Milá Flo, já guláš nejraději zahušťuji chlebem anebo strouhaným bramborem, což je zároveň vhodné pro celiaky.
    Nikdy nezapomenu, jak drahý slavil narozeniny a přemluvil mě, abych uvařila guláš. Z 5 kil masa (mix hovězího a vepřového) a 3 kil cibule, v neznámé kuchyni. Naštěstí jsem si s sebou vzala ostrý nůž. Ale to ochucení: kolik papriky? majoránky? kmínu? soli? pepře? česneku? trošku chilli? Byl z toho nejlepší guláš, jaký se mi kdy povedl:o)

  7. Dobrý den, tohle mi prosím nedělejte! Připadám si jako pes : při pohledu na obrázek se mi sbíhají sliny. Děkuju za radu – slaninu podlít.
    Brambory ke guláši jsem zatím nezkoušela, u nás většinou chléb, vyjímečně knedlík.
    Přiznám se, že guláš nezahušťuju – dávám tolik cibule, že není třeba.

  8. Maruška says:

    Florentýnko, to mi nedělej! Jé, tak teď vidím, že komentář nade mnou obsahuje to, co chci napsat já…Souhlasím se vším a přidávám slib, že o víkendu vyzkouším guláš s bramborem. Opět krásně a vtipně napsáno, vždycky se u čtení receptů směju, a to je taky moc fajn bonus. Díky!

  9. Mňam :), vypadá lákavě. Teď jsi se trefila do chuti mému manželovi 🙂

  10. Jiřka says:

    Milá Florentýno, guláš je také moje nejoblíbenější jídlo. Také zahušťuju jíškou. Můj muž byl kuchař a vždycky říkal: „Vař guláš s jíškou tak dlouho, až vystoupí nahoru tuk, určitě vydrž alespoň 20 minut, často míchej.“ Záklechtku (vodu s hladkou moukou) používám třeba do koprovky, gulášek si, jak říkáš, zaslouží jíšku. Že cibule líp zlátne osolená jsem nevěděla. Určitě vyzkouším. Díky a pěkný den, Jiřka

  11. Děkuji za recept.
    Guláš máme moc rádi, ale nejvíc nám chutná kančí guláš. Budeme ho mít i na svatbě. Sice se to možná někomu, kdo by rád tradiční svatební menu zamlouvat nebude, ale většině bude myslím chutnat. Akorát pořád přemýšlím, jaký by se k tomu hodil předkrm. Napadlo mě zvěřinová paštika s bagetkou. Máš nějaké zkušenosti a tipy na zvěřinové menu? P.S. beru si myslivce a polovina hostů budou též lesáci a myslivci 😀

    1. Katko, pokud to menu má být celé zvěřinové, tak paštika je skvělá volba.

  12. Ahoj Florentýnko. Při vzpomínce ,že je čtvrtek,že nás čeká nějaká bašta,jsem si mírně tipovala co to asi bude. Trochu jsem laškovala s možností ,že je masopustní období. Ale guláš mi taky udělal radost. My dnes máme halušky s brynzou. Na guláš si děláme laskominy na víkend. Jasně ,ještě bude masopust a bude dlouho, právě, my to bez masa takhle dlouho nevydržíme. Už se těším jak dělám gulášek se slaninou,to bude príma změna. Zdraví Alča

    1. Blanka says:

      Milé ženy, nechci šířit paniku, ale masopust skončil v úterý, středa 15.2. byla popeleční… Jsme již tedy v období předvelikonočního půstu.

  13. Marta Chvátalová says:

    Milá Janičko,v sobotu udělám podle Tebe gulášek z div.prasátka,to se boudou všichni radovat.Děkuji a posílám všem sluníčkové pohlazení.

    1. Dobroslava says:

      U nás byl v úterý:-) Kvůli manželově loveckému štěstí mi ale začínají docházet nápady, co mám s divočáků dělat – takže je prostě dělám jako vepřové. Občas mi to přijde škoda, ale pak se kouknu na mrazák a do trezoru… masa stále dost a flinta s manželem zase v lese.

  14. Zdenka says:

    Už jsi asi Florentýnko ten trik s vodou při opékaní slaniny někde zveřejnila a já ho dnes zrovna použila. Slanina dostané senzační chuť, je jak máslo a přitom nahoře křupavá.
    A už vím, co budu zítra vařit. Máš ten recept opět vymazlený, že se člověk nemůže dočkat, až ho vyzkouší. Díky moc, Florentýnko. Mimochodem, napíši to tu, i kfyž to není o guláši. Pekla jsem včera tvarohové koláče podle tvého návodu na buchty a je to nejlepší recept co jsem kdy použila. Jemné, nadýchané a to i dnes, druhý den neztratily chuť a hebkost.

  15. Milá Flo,
    vařím guláš jedině z vepřového (kvůli ceně masa) a na různé způsoby, někdy i včetně těch brambor, ale ty vychytávky, co vždycky dodáváš, ty jsou skvělé. Až ho budu dělat příště (možná na neděli), tak určitě podle Tvého receptu. Díky za podrobné rady.

  16. Kocourek Bodík says:

    Milá Florentýnko, jak jsi naznačila, při přípravě jakéhokoliv válečného i mírového gulášku (jak by řekla Anna Urbanová v podání paní Růžičkové) je nejrizikovějším a též rozhodujícím momentem způsob nakládání s česnekem i paprikou. Vyžaduje to přesné vystihnutí okamžiku jejich přidání a ještě důležitějšího momentu, v němž jejich pražení zarazíme. Osvědčilo se mi za ty roky dát česnek do rozpáleného tuku, ztlumit výkon hořáku, počkat, až česnek začne jemňounce, jen náznakem přecházet z porcelánu do nádechu zlata, sundat z ohně a vrazit do tuku a česneku v nádobě nádoby vrchovatou lžíci papriky, bez prodlení ji rozmíchat v tuku, ona zpění a po třech až pěti sekundách zasypat lžící mouky, tu opět rozmíchat; mouka srazí kritickou teplotu směsi. Hrnec lze též položit do centimetrové vrstvy vody v dřezu. Poté vložit maso, vrátit na oheň a vkládat ostatní ingredience. Je-li hmotnost gulášku pro manipulaci s hrncem větší, lze zarazit pražení papriky i pouhým zalitím tekutinou, jak to doporučovala paní Čirina, blahé paměti. Mohu říci, že jde o opravdu hodně riskantní proces, ale docílíme hodně vyšší úrovně jakéhokoliv gulášku. Vyžaduje to jen několik minut stojedenáctiprocentního soustředění (a zpočátku i nějaký ten neúspěch), ale výsledek stojí za to! Díky za rady a přeji moc pěkný další týden, než nám zase pošleš další dávku kulinářských fíglů. 😉

  17. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, opět hezké počteníčko! U nás guláše jakéhokoliv druhu frčí. Vepřový dělám nejraději na sádle, jinač postupuji stejně, akorát někdy přidám ještě kousek chilli papričky, pokud vařím jen pro chlapy. Většinou však chtějí guláš bez brambor, s knedlíkem nebo chlebem. Zdraví Vlasta!

  18. Díky za recept i dobré rady ! Jdu na to. Všechno potřebné mám doma a zítra bude ten gulášek uleželý a ohřívaný prý chutná nejlíp :o)

    Hezký den všem !

  19. Florentýnko,
    díky za dobrý gulásový fígl. Těším se, že ho brzy uvařím.
    Hezký den 🙂

  20. Ahoj Flo . díky za rady a vychytávky které určitě použiju . Vždycky jsem měla dojem že při vaření guláše už není co vylepšovat Díky tobě je jasné že je.
    Ten fígl z vodou se mi líbí a vyzkouším ho hned jak koupím ten správný kousek masa na guláš. Já zahušťuji chlebem. Tak jsem zvyklá ještě z domova. tak ti přeji hezký den a opět se budu těšit na tvé recepty.Eva

  21. Pepík says:

    Ahoj Florentýnko, gulášek dělám z vepřových líček a cibule dávám stejný objem jako masa. Brambory krájím na větší a malé kousky. Než se větší uvaří, menší se rozvaří a tím guláš zahustí. S vodou pod slaninu začnu používat.
    Přeji hezké dny.

  22. Tak to já si s gulášem /vepřovým i hovězím / hodně vyhraju. Nejdřív koupím morkové kosti a tzv. harfy. Ty vařím na velice mírném ohni i několik hodin. Potom scedím. Základ na guláš udělám klasicky /na sádle / a podleju tím několika hodinovým vývarem. A opět hoooodně pomalé vaření až do měkka. Na dožínky jsem 15 litrů guláše vařila 11 hodin. Zahušťuji jíškou. Vývaru si dělám většinou větší množství dopředu a v noci při žehlení pomalinku probublává gulášek. Do rána se pak ještě rozleží. Je vynikající !

  23. Recept je to vynikající, jen se divím, proč některé respondentky nevaří guláš, ale gulášek. Toho bude asi tak málo, že postačí jen k obídku , případně k večeřičce. a kdyby náhodou něco zbylo, užije se k snídaničce. Nevím, proč je nutné kazit český jazyk zcela nesmyslnými zdrobnělinami, ale v současnosti to je zcela povrchní, snobská móda. Já budu vždy vařit jen normální jídla, jak to vlastně i Flo nabízí.

  24. Milá Florentýno, děkuji za bezvadný nápad s gulášem, připomělo mi to mého tatínka, který guláš miloval a také maminku, která bez jíšky nevařila a která mě ji naučila dokonale připravovat. Pamatuji si jak vždy měla skleničku ve spíži a já se snažím abych ji také měla vždy po ruce, jídlo je opravdu vymazlenější. Děkuji za radu s vodou na slaninu, tak až přijde řada na guláš – a to co nejdříve, tak to určitě udělám.
    Měj se moc hezky a těším se na další čtvrteční počteníčko

  25. vlasta says:

    Voda a špek, to jsem nikdy neslyšela. Díky za vychytávky- určitě to vyzkouším.
    Děkuji Vlasta

  26. Julianna says:

    Milá Flo zase parádní popis k uvaření guláše,zásmažku mě dobře naučila tchyně,takže se ji nebojím a ještě k tomu už ji vůbec neředím vodou vůbec žádnou přidávám ji postupně do horkého guláše nebo polívky a pořád mírně míchám a žádné hrudky se mi nedělají tím,že jde horké do horkého a tím také nepřidávám zbytečně žádnou vodu navíc a to je při některých receptech vynikající.Těším se na další čtvrtek pa.

  27. Standa says:

    Vážená, neodvažuju se říct milá, Florentýnko.
    Teď jsi se HODNĚ strefila !! Guláš miluji a často vařím. Ty jsi mi teď ukázala správný postup. Na víkend budeme mít výpečky z krkovice (podle tebe). Gulášek přijde na řadu hned potom. Za výpečky jsem se od ženy už dočkal aplauzu ve stoje, jsem zvědavý, čeho se dočkám teď. Děkuji, Standa.

  28. Ahoj Flo, díky za další vymazlené vychytávky – určitě je brzy uplatním. Guláše vždy vařím kotel a když je skoro hotový a štáva téměř vydušená, dám část do krabiček a do mrazáku. Když přijdeme v poledne domů (z lyží, ze zahrady…), guláš je bleskově na stole a pokaždé jiný – dle doplněné zeleniny či koření.
    Jen ta jíška mi tam vadí – už má maminka (dnes 86 let) osvíceně nikdy jíšku nepoužívala a já v tom v duchu zdravé výživy pokračuju. Přála bych Ti vidět vytřeštěné oči mých maďarských kolegů, čemu říkáme „guláš“… Hodně cibule a případně trocha chleba bohatě k zahuštění postačí.

  29. Ahoj Flo, taky chci poděkovat za gulášek , který jsem vařila dneska a chutnal všem. Jsem moc ráda že jsou tady tak super receptíky.

  30. Eva Mašková says:

    Milá Florentýno,
    děkuji moc za všechna čtení, rady, ke kterým se mnohdy, i když teď ti píšu poprvé, hodněkrát ráda vracím a ukládám si je mezi oblíbené recepty.
    Chtěla bych moc poprosit o recept na nějaký dobrý „vláčný, šťavnatý“ brokolicový nákyp a pod. Tahle superpotravina mne zaujala nejvíc v placičkách. Melu ji do nich nejraději na masovém strojku napůl s namačkanými.
    Před několika lety jsem začala bojovat se svojí životní výzvou, manželovou ALS.
    Pro jeho nemoc, spojenou kromě jiného s obtížným polykáním, se snažím vařit co nejzdravěji. Předem moc děkuji. Eva

    1. Evi, myslím, že hned další článek by tě mohl v tomto smyslu uspokojit 🙂

  31. Popis receptů je úžasný (jak co udělat a hlavně proč se to dělá takhle a ne jinak). Opravdu jsi úžasná kuchařka, protože tvé recepty fungují!!!

  32. šárka says:

    Jevanky,škoda neměla jsem čas kouknout na blog do dnešního dne a ejhle.Včera jsem
    vařila guláš…jistě bych zkusila tento recept,i když můj gulášek je taky dobrý.Vyzkoušet
    se má v životě vše jiné..tak příště..děkuji

  33. Zdravím všechny příznivce guláše,já mám vyzkoušeno,že nejlepší guláš je z vepřového vykostěného kolena.Jen libové maso bez kůže.Zahustit strouhankou ze sušeného chleba.Vyzkoušejte.Pepa.

  34. Ahojky Flo,děkují za vychytávky slaniny s vodou,guláš-ten teda fakt mohu!!! Zítra ho budu dělat na pondělí,když příjdeme z práce,jen se ohřeje a bude uležený-MŇAM,MŇAM…

  35. Ahoj Flo, guláš se slaninou vyzkouším, už se mě sbíhají sliny, díky za recept a pěkné povídání.

  36. Už jsem u Tebe zaregistrovala tu vodu ke slanině asi před měsícem, už tehdy jsem si to uložila k použití (v hlavě), jen ještě na ní nepřišlo… Zní to skvěle. Díky

  37. Zuzana says:

    Naprosto výborný guláš – dnes byl k obědu a i u dětí sklidil úspěch. Děkuji za recept. Mám doma Kuchařku pro dceru a Hovory s řezníkem (tam zase vede jednoznačně svíčková ?) a jsou mým neustálým pomocníkem pro každodenní vaření. Děkuji ?

  38. Tak jsem ho udělal kotel: 2 kg masa, necelýho půl kila slaniny, kilo a půl cibule.
    Drobné změny: Plechovka drcených rajčat. Ještě obvykle dávám dvě – tři rozkrájená jablka, ale ty jsem neměl. Podlito rybízovým vínem, protože jiné nebylo načaté. Žádný česnek, nedělá mi dobře. Místo majoránky oregano (to je na dlouhou diskuzi s mým dávno již mrtvým spolupracovníkem), trochi chilli, ale jen málo. Zahuštěno bramborovou kaší v prášku.
    Výborný guláš. Moc děkuji, se slaninou jsem jej nikdy nedělal. Díky.

  39. Vaterix says:

    Tak musím přiznat že jsem si recept vyhledal v obchodě u pultu s masem. Rychločetbou jsem zjistil, že zrovna tento recept bude pro čtvrtek odpoledne super na zítřejší oběd. Se slaninou super nápad mám to tady a jdu na to. Jen dám víc cibule a maso budu muset udělat asi na 3x v pánvi. Díky za nápad díky za recept.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close