Vepřová pečeně v mléce, která vás překvapí svou jemností

Vepřová pečeně v mléce působí na talíři jako zjevení. Patří k jemným, jarním jídlům, a tak je nejvyšší čas, abych vám přestala tajit, že se vepřová pečeně, přestože obsahuje název pečeně, může vařit.

V tomto receptu se vepřová pečeně nevaří ani ve vodě, ani ve vývaru, ale v mléce. Je poměrně jedinečné, že nepotřebuje skoro žádné ochucení. Koření by bylo spíše na škodu.

Pro vepřovou pečeni vařenou v mléce platí stejná pravidla, jako pro vepřovou pečeni pečenou v troubě: za žádných okolností se to nesmí přehnat s teplem.

Pečeně, které se dostalo příliš mnoho hřejivého tepla, bude suchá a tuhá a smutná. Vy z toho budete smutní taky.

Pokud vepřovou pečeni (a zde myslím skutečně ten kus masa od páteře a nic jiného) neradi připravujete, protože máte zkušenost, že se už z principu jedná o suché a tuhé maso, věnujte nejdřív pozornost tomuto článku, jak s vepřovou pečení zacházet při pečení. Nejspíš vám otevře oči a velmi pravděpodobně se stane, že si vepřovou pečeni jako maso zamilujete a že už ji nebudete chtít připravovat jinak:

vepřová pečeně - nejlepší recept, který z vás udělá hvězdu

A nyní tedy k tomu, jak vařit pečeni.

Vepřová pečeně v mléce

Vepřová pečeně v mléce od vás bude vyžadovat pouze tři suroviny: maso, máslo a mléko. A samozřejmě sůl a možná i pepř, když si budete chtít dopřát něco navíc.

Jelikož při vaření vždy platí nepřímá úměrnost, že čím méně surovin do jídla vstupuje, tím více kuchařského fištrónu k nim musíte přidat, aby to bylo opravdu dokonalé, trochu se teď rozepíšu o důležitých předpokladech a doprovodných okolnostech.

Maso

Na tento recept se musí bezpodmínečně vzít minutkové maso. S jiným masem stejný postup fungovat nebude, čas vaření by se musel prodloužit o několik (mnoho) hodin.

Vepř má minutková masa pouze dvě a obě jsou uložena podél páteře. Jedná se o panenku a o pečeni (když je pečeně bez kosti, říká se jí karé, když je s kostí, v řeznictví ji nazývají kotleta).

Kýta nebo ramínko, ani když jde o méně prorostlé kusy s minimem tuku i šlach, už nejsou minutková masa. Jsou to svaly, které zajišťují pohyb, tedy jsou více prokrvené, tužší, a vyžadují jiný přístup v kuchyni.

Nenechte se tedy odradit od svého záměru, když vás řezník začne lákat na kus masa na pečení z kýty. Je to sice svým způsobem vepřová pečeně, ale není to v pravém a úzkém slova smyslu vepřová pečeně.

Finta tohoto receptu spočívá v tom, že se maso prohřeje na tu teplotu, kdy už je tepelně zpracované, ale nikoli víc. A nikoli déle. Delší tepelná úprava jakékoli minutkové maso vysušuje a dělá ho tužším. U ostatních mas je to přesně naopak.

Proto se maso v tomto receptu bude vařit pomalu, kontrolovaně, a po hlídanou dobu. Ještě se k tomu dostanu.

Máslo

Maso se hned na začátku receptu opéká na tuku. Tak začíná mnoho postupů s masem, určitě nejméně jeden takový znáte.

Ovšem v případě vepřové pečeně v mléce by mělo být opečení pouze jemné, takže šetřte teplem a nechte tuk pouze mírně pobublávat. Stejně tak nechtějte, aby maso na povrchu zezlátlo výrazně. Stačí opravdu jen maličko.

opečení vepřové pečeně před vařením

Jako tuk se v receptu používá máslo. Dá se sice namítnout, že sádlo by se přece k vepřovému hodilo víc, a obvykle by vám tenhle argument vyšel, ale v tomto případě to není pravda.

Jelikož se maso vaří v mléce, a máslo je mléčný tuk, mnohem lépe sem zapadá chuťově.

Mléko

Mléka budete potřebovat tolik, aby maso bylo ponořené. Z tohoto důvodu vždy volte co nejmenší kastrůlek, do kterého se maso vejde dost natěsno, jinak budete muset přilít zbytečně mnoho mléka navíc.

V pánvi se tento recept uskutečnit nedá, neboť tento druh nádobí nemá dost vysoké stěny. Kastrůlek je prostě nezbytnost. Pokud vlastníte takový, který má silnější stěny, které lépe drží teplo, použijte ho. Mléko (a tedy i maso) se bude celou dobu zahřívat rovnoměrněji a víc vás bude těšit dobrý výsledek. Těžší kastrůlky s mohutnějšími stěnami jsou tu značnou výhodou. V tenkých plecháčcích s tenkým dnem se vám naopak bude intenzita varu udržovat dost špatně.

Mléko se musí celou dobu vařit tak málo, aby jen lehce pobublávalo. Asi jako když srdce bije vzrušením, ale pod silným svetrem. Jelikož z tohoto receptu nejspíš budete napoprvé podobně napjati, můžete si to osahat na své hrudi.

Plný var už je moc a maso by se zahřívalo docela rychle a zbytečně nekontrolovaně.

Kastrůlek s masem a mlékem zůstává celou dobu odkrytý, takže se mléko částečně odpaří. Nijak razantně, ale na konci vaření bude poznat, že ho je o něco méně. Kdybyste vše přikryli pokličkou, nepodaří se vám udržet mírný var.

Mléko tímto dlouhým vařením bohužel dostane zabrat a rozpadne se. Bude plné hrudek, mléčných vloček, prostě nebude to moc pěkný pohled. K hezké hladké a přihoustlé omáčce má toto stádium mléka hodně daleko. Tohle se na talíř dostat nikdy nesmí.

mléko po vaření masa

Aby se z mléka, ve kterém se maso vařilo, stala omáčka, budete ho muset po dovaření částečně odpařit. Ani to nestačí, ještě budete muset použít ponorný mixér a mléko rozmixovat dohladka. A klidně ještě přecedit, to nikdy není na škodu. Pak teprve to bude dokonalé.

Chuť mléčné omáčky zlehka připomíná kondenzované neslazené mléko; ostatně ono to svým způsobem přesně něco takového je.

Vše ostatní už najdete v receptu.

vepřová pečeně v mléce recept

 

Vepřová pečeně v mléce

Celkový čas: 1 hour, 15 minutes

Množství: 4 porce

Suroviny

  • 700-800 g vepřové pečeně bez kosti (karé)
  • 700-800 ml mléka
  • 1 lžíce másla
  • ½ lžičky soli

Postup

  1. Maso, zbavte kůže, pokud ji má, tuk však ponechte. Vždycky ho můžete odříznout až na talíři, během vaření však zastává užitečnou roli. Dělá maso šťavnatějším a poskytuje mu ochranu před teplem. Maso opláchněte, osušte, a ze všech stran ho na povrchu osolte.
  2. V tak malém kastrůlku, aby se do něj maso vešlo dost natěsno, rozpusťte na středním nebo ani ne středním žáru máslo. Jakmile uslyšíte a uvidíte první zabublání a zaškvíření, vložte do něj maso horní, tukovou stranou dolů. Nechte ho pomalu opékat asi 2 minuty, až jemně zezlátne a samo se odlepí ode dna kastrůlku. Otočte ho na bok a pokračujte stejným způsobem v opékání. Takto ho na 4 etapy opečte ze všech stran. Opečené maso vyjměte z kastrůlku. Zbylý tuk slijte stranou, ale přípečky se snažte ponechat a nevylít s tukem.
  3. Do použitého kastrůlku nalijte mléko, zahřejte téměř k varu a vložte do něj maso. Pokud je mléka málo, aby maso téměř zakrývalo, přilijte další. Nastavte výkon plotýnky tak, aby se mléko jen velmi jemně chvělo u hladiny a bublalo jen mírně. Takto vařte 50 minut. Čas od času můžete maso otočit na druhou stranu, prospěje mu to.
  4. Po uplynutí této doby vyjměte maso, zabalte ho do alobalu, zakryjte třeba mísou nebo otočeným talířem a nechte odpočívat. Mléko přelijte do o něco širší nádoby, aby se mohlo rychleji odpařovat, a zahřejte ho, aby tentokrát vařilo docela viditelně. Zprudka mléko odpařte na polovinu objemu – ale pozor, mnoho tepla s sebou přináší velké pěnění, mléko se bude snažit utíkat. Pokuste se najít s plotýnkou společnou řeč a přijatelnou teplotu, abyste zhruba za deset minut měli mléko dost odpařené. Na závěr tuto tekutinu rozmixujte dohladka ponorným mixérem – klidně mléko pro tyto účely přelijte zpět do použitého kastrůlku, aby se lépe mixovalo. Je-li to potřeba, omáčku dosolte.
  5. Odpočaté maso nakrájejte na plátky. Podávejte s těstovinami, bulgurem, kuskusem nebo špeclemi, nezapomeňte na trochu vařené zeleniny, přelévejte mléčnou omáčkou a notujte si v jarní náladě.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Kupka says:

    Teda jo, to zkusím, láká mne velice.

  2. Věrka says:

    Tak to je pecka! Do toho jdu při nejbližší příležitosti. Tento víkend tedy ještě půst, ale Velikonoce už masíčkem ozvláštním.
    Jo a díky, Flo, stále mi rozšířuješ obzory, jak svým slohem, tak receptem.

  3. Milá Flo,
    dalo by se vepřové maso nahradit nějakým druhem drůbežího?
    Děkuji.

  4. Věra says:

    Ahoj Flo
    recept na vařenou pečeni vypadá skvěle, určitě vyzkouším o Velikonicích.
    Dík za krásné povídání kolem, máš dar všechno poutavě popsat a nadchnout pro téma.
    Zdraví Věra

  5. Alena says:

    Vypadá to lákavě, asi také vyzkouším. Krásné jarní dny… 🙂

  6. Martina says:

    Ahoj Flo, to musím zkusit.?

  7. Lída says:

    Dnes jsem tu první čtvrtek a hned taková úžasná inspirace. Dokonalý popis, úplně si představuju tu jemnou chuť masa doplněného jemnou jarní zeleninou. Také budu vařit o Velikonocích.

  8. Drahomíra Vogelová says:

    Zajímavý nápad. Vyzkouším určitě.

  9. Tak to vypadá mňamkózně, určitě skusim.

  10. Doporučuji všem vyzkoušet! Je to chuťově jednodušší verze toskanskeho receptu – tam patří ještě česnek a čerstvá šalvěj.

  11. Mirka says:

    Ahoj, hodně zajímavý nápad, musím vyzkouset‘

  12. Petra says:

    Výborně, konečně změna a nijak náročná… Děkuji!

  13. Simča says:

    Tak o něčem takovém jses ještě neslyšela. O to více mne to láká vyzkoušet… Asi na Velikonoce – přijedou dcery s rodinami, hmmm. to bude něco!!!

  14. Vlasta Krestová says:

    Zdravím Florentýnko, velice zajímavá příprava , děkuji a určitě vyzkouším. Vlasta

  15. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    vypadá to velmi zajímavě, zkusím o Velikonocích.

  16. Mirek says:

    Dobrý den, pokud mohu, tak mám 2 otázky:
    1) Může se v tomto receptu maso opékat na přepuštěném másle místo na másle nepřepuštěném?
    2) Proč se nemusí maso opéct na posledních dvou bočních stranách? – protože by se to dělalo blbě, nebo že to není potřeba?

  17. Milá Florentýnko!,
    excelentní recept, peču v troubě na horkovzduch 175 st. 2 až 3 hodiny pod pokličkou, s plnotučným(!) mlékem, maso nejdřív na sporáku opeču ze všech (!) stran na olivovém oleji (ale příště zkusím podle Tebe)… naprostá dobrota! … Jinak vše v podstatě podle Tebe :). Děkuji za novou možnost přípravy! Hezké a dobré jarní dny… 🙂

  18. Ahoj Flo,
    další zajímavý a překvapivý recept, navíc provázený tvým slovem láká k okamžitému vyzkoušení, děkuji ti za to!!!
    Přeji krásné jarní dny, veselé Velikonoce a už se těším na další čtvrtek ?

  19. Michaela says:

    … a to jsem si myslela, že už mě nic nepřekvapí…

  20. Magdaléna says:

    Ahoj Florenýno,
    taky mě to láká velice, podle tvého popisu to je poezie v kastrůlku, a mám prosím dotaz: můžu mléko nahradit „nemléčným mlékem“ – kvůli alergikovi?

  21. Markéta says:

    Milá Flo, film mám taky moc ráda a recept je bomba. Určitě co nejdřív vyzkouším.
    Díky za všechny recepty, povídání a inspiraci. Měj se moc krásně.

  22. Hanka says:

    Velmi děkuji za zajímavý recept. I když je mi přes 70 let, bude to moje premiéra. Už se těším. Ráda vařím jednoduchá a nenáročná jídla s minimem surovin. A ty přílohy k tomu, to je přesně ono. Moc děkuji Hanka

  23. Barbora says:

    Krásný jarní den,
    tak tohle vypadá tak divně, že to okamžitě zkouším 😀

  24. Ilona says:

    Ahoj. Velmi zvláštní. Nikdy by mě nenapadlo pečení vařit. Určitě vyzkouším.
    Bláznivá střela mě taky baví. Nikdy si ji nenechám ujít, protože se tomu vždycky musím smát, i když jsem to viděla mockrát. Musím se příště všimnout, jak Priscilla vaří(•‿•)

  25. pavla says:

    zak to musím odskoušet,škoda že recept nedorazil před zdražením masa,mohla jsem použí větší kastrůlek

  26. Tak tohle je výzva! Díky díky! Tenhle recept neznám, ale brzo poznám 😉

  27. Ladislav says:

    Ahoj všichni-zrovna dnes manželka donesla z obchodu vepřovou panenku , že si uděláme dobrotu no a v tom přišel recept od Florentýny dík.

  28. Slíďáček says:

    Na podobném principu dělá moje tchyně kuře na šlehačce:
    Syrové, osolené kusy kuřete se lehce obalí v hladké mouce (ta jediná je tam tak nějak navíc, ale ta omáčka je pak skvostná), naskládají do pekáče a zalijí šlehačkou. Peče se v troubě (nejdřív tedy zakryté a odkryté až ve finále) až je kuře měkké. Jí se s vařeným bramborem a je to taková jistota, protože to jedí úplně všichni. Nejlépe s hlávkovým salátem. Takže rozhodně věřím, že se pečeně dá vařit. Kuře na šlehačce se vlastně taky vaří v troubě.

  29. Marie says:

    Také jsem tímto receptem velmi překvapená a to je mi přes 70 roků.Na Velikonoce mám koupenou jehněčí plec, myslíte že bych mohla použít tento recept ?

    1. Určitě ne, Marie. Důvody píšu v článku.

    2. Samozřejmě, že to jde. Jen je lepší si plec nakrájet na větší kostky, ale půjde to i bez toho. Maso osolte, opečte ze všech stran, přilijte mléko (můžete i v kombinaci se smetanou) tak, aby bylo skoro celé ponořené. Přidávají se stroužky česneku a nějaká bylinka – ideálně šalvěj, ale může být i rozmarýn nebo dokonce majoránka. Můžete lehce opepřit hrubě namletým pepřem. Do trouby na 140, odklopené, zhruba po hodině trochu přidat (podle trouby), postupně přilévat horké mléko (polotučné). Když je maso měkké tak ho vyjměte, ochutnejte omáčku, dochuťte, rozmixujte nebo přeceďte. Někde se omáčka tzv. „sráží“ citronem před rozmixováním, není to nutné, ale trocha citronové šťávy omáčku zase o něco povznese. Obvykle jíme s novými bramborami nebo kaší a zeleninou podušenou na másle (hrášek, kukuřice, mrkev…).

    3. Mléko samozřejmě plnotučné, ne polotučné, to jsem popleta.

  30. Marie says:

    Florentýnko, děkuji za odpověď, omlouvám se že jsem si Váš článek nepřečetla pečlivě.
    V případě správného masa by šel použít k vaření v mléce pomalý hrnec ? – udržuje celkem nízkou teplotu.
    Děkuji předem za odpověď a přeji krásné Velikonoce.

    1. Pro pomalý hrnec ideální – mám malý 3.5 l z Lidlu, pečeni jsem zalila mlékem a na high za 4 hodiny hotovo..

  31. Zdravím Flo, tak takhle jsem vepřovou pečínku ještě nepřipravovala. je to velmi zajímavý recept. Přeji klidné velikonoce

  32. Zdenka says:

    Jejda, to jste mi připomněli ,kdysi dávno jsem dělala něco podobného, kotlety se naklepaly ,daly do pekáčku zalily šlehačkou, přikrylo se to alobalem a dalo
    péct do trouby .Snad se k tomu přidávaly hranolky ze syrových brambor ,
    snad pod kotlety ,už si nevzpomínám . bylo to opravdu dávno.

  33. marie says:

    Recept se mi moc líbí, jen bych se chtěla zeptat, zda by se dalo použít jiné mléko – pro bezlaktozovou intoleranci. Děkuji za odpověď.

    1. To bohužel nemám vyzkoušené a nedovedu si představit, jak se jiné mléko redukuje na hustší konzistenci.

  34. Veronika says:

    Tak v mléce jsem zatím dělala jen dvanáctihodinovou kachnu. Luxusní krmě, ovšem těch 12 hodin běžící trouby… Tohle rozhodně vyzkouším. Úplně už to vidím na talíři, k tomu jarní mrkvička, chřest, mladý hrášek… už se nemůžu dočkat ?

  35. Luděk says:

    Děkuji za inspiraci, ale je nutné to máslo po pečení vylévat? Nemůže zůstat s tím mlékem? A odpověď na ten dotaz ohledně opečení i z těch příčných („kulatých“) stran by mě taky zajímala.
    Děkuji za reakci.

  36. Jarka says:

    Florentýno,
    s vepřovou pečení mám špatnou zkušenost, ale vaření v mléce určitě vyzkouším. O tomto způsobu přípravy masa slyším poprvé, je to výzva a těším se na ni.
    Jarka

  37. Jarda S. says:

    Jeden-a jak sleduji, i druhý až n-tý, se má stále možnost něco naučit. Díky, rozhodně vyzkouším – přeji hezké dny – Jarda

  38. Alena Svobodová says:

    Zajímavé,určitě vyzkouším. Alča

  39. Jarmila says:

    Zajímavý recept, takto jsem pečení nikdy nedělala. Určitě vyzkouším. Jarka

  40. Dagmar says:

    Dobrý den,
    zajímavý nápad, volá po vyzkoušení! Ale stejně jako p. Marie se ptám: Mohl by se použít pomalý hrnec??
    Předem děkuji za odpověď. Dagmar

    1. Tento recept je pro pomalý hrnec ideální – peču na high 4 hodiny. Pak na pánvi zredukovat a v mixéru rozmixovat. Dělala jsem s kuskusem

  41. Višnja says:

    Zdravím Florentýno. Zajímavé a lákavě vykreslené. Ale přiznám se, že se radši nechám pozvat na hotové, pokud se mi naskytne příležitost. Vím, že bych to dodrtila a to by byla škoda kvalitního masa. A pro tu bandu, co se mi pravidelně hrne k sobotnímu a nedělnímu obědu, bych musela zakoupit pořádnej flák a to bych se sakra prohla. Takže ty moje žrouty o tu lahodu ochudím a nacpu je nějakou levnější flaxou. Ale početla jsem si, bylo to fakt barvité, ještěže jsem nezačala slintat. Oni si to nepřečtou a tak je srdce bolet nebude. Měj se pěkně a ať se Ti vaří. Ahoj Višnja.

  42. Pavel says:

    Ahoj Jani,
    musím se připojit k ostatním. Vypadá to velice lákavě. Sliny se sbíhají. Co nejdříve to musím vyzkoušet.
    Krásné jaro, plné takových užasných nápadů, přeje Pavel.

  43. yannka says:

    Vepřové v mléce jsem před pár lety zkoušela podle Šárky Škachové, bylo to bezva. Příležitostně zkusím znovu podle tvého receptu:)

  44. Renata says:

    Milá Flo, miluju tvůj literární styl. Tak barvitě a vtipně popsaný postup přímo láká k vyzkoušení. Jenže používám bezlaktozové mléko, které je nepatrně sladší než laktózové. Mám strach, že se maso chuťově posune jinam. Až se odvážím zkusit, dám vědět, jak to dopadlo.
    Hezké Velikonoce.

    1. Kocourek Bodík says:

      Toho bych se nebál – maso je nasládlé přirozeně a tak bych trochu nasládlejší chuť mléka neřešil …
      Mimochodem – víte, že do základu klobásek a podobných rozmařilostí se dává cukr?

  45. Věra says:

    Díky Flo, vypadá to úžasně, musí to být skvělé, příprava snadná a k tomu Tvé báječné povídání – určitě zkusím.

  46. Štěpánka says:

    Dělám něco podobného v hluboké litinové pánvi, ale do omáčky nakonec přidám trochu domácí jíšky a drobet česneku. Stojí se na to fronta. 😉 Přeji všem krásný předvelkonoční čas!

  47. Zuzana says:

    Míla Flo,

    Dělám skoro na stejny způsob. Jen teda nevarim. Ale peču zhruba hodinu na 140stupnu v troubě. A nakonec zahustim zakysanou smetanou smíchanou se skrobem. ?

    1. Kocourek Bodík says:

      Bezva doporučení!!! ?
      Ostatně takto v troubě vývar, tažený celou noc, nemá chybu. Trouba dokáže udržet teplotu v požadované výši a celý produkt je pěkně v teplíčku, aniž by jeden musil trnout, že se teplonosné médium (zde mléko) odspoda připálí.
      ??

  48. Flo, moc dekuji za zajimavou inspiraci, jiz mam chut na popisovanou peceni. Urcite nezklame, tak jako Tvoje recepty. Vesele Velikonoce. L

  49. Liduš says:

    Recept vypadá velmi dobře, budu muset vyzkoušet. Mohu se zeptat, zda je toto jídlo nutné/nanejvýš vhodné servírovat hned po uvaření, nebo je možné jej uvařit „na později“, navařit třeba v sobotu večer na nedělní oběd? Jsem úplný začátečník, takže se omlouvám, pokud je můj dotaz mimořádně hloupý, ale nemám zkušenosti, abych to byla schopná poznat, kdy to v receptu není přímo napsané.

    1. Liduš, jelikož je toto minutkové maso a po uvaření je těsně na hranici dodělanosti, je mnohem lepší ho servírovat hned. Ohřívané ztrácí většinu svého kouzla – stejně jako všechny ostatní minutky.

  50. Kocourek Bodík says:

    Vepřová pečeně? Nejlepší syrová, případně napíchaná solným lákem s česnekem a poté v gáze deset, dvacet dnů sušená.
    Ovšem takto vařená v mléce zdá se býti též velmi zajímavá! …
    ??

    1. karel says:

      Nebo 2..3 dny (podle velikosti) zasypané směsí soli a cukru cca 4:1. Směs koření paprika, pepř… ( sušený česnek, kardamom, jalovec, bobkový list drcený, oříšek.. prostě směs podle svého, ne ze všeho!..) Trochou alkoholu rozmíchat na pastu a obalit ztuhlou pečínku, potom gázou a po 14 dnech .. Vždyť Vy přece víte..

    2. karel says:

      Před kořením opláchnout studenou vodou a osušit.. to pro ty kteří nevědí..

  51. Ahoj Flo, takový způsob přípravy masa jsem neznala a ani o něm neslyšela.
    Vypadá to velice lákavě, určitě vyzkouším, už se moc těším.
    Krásný víkend.

  52. jaroslav says:

    Dobrý receotík – dělám podobně,ale přidávám cibuli a řapíkatý celer podlévám kokosovým mlékem ( asi nějkaký indický recept) zdr ad

  53. Ahoj Flo.
    Děkuji za další recept, ale mám nesnášenlivost na mléko,
    Nedá se něčím nahradit?
    Děkuji. Iveta.

  54. Ahoj Flo, nějak nemůžu spát, tak brouzdam po internetu a na co nenarazím – skvělý recept, určitě vyzkouším.
    Hezké velikonoce přeje Nina

  55. Zdravím, díky za mnou pozapomenutý recept, připomnělo mi to mé dětství; vaříval to můj děda a ňamina to byla náramná?jeho rukou psaná kuchařka (byla neuvěřitelná po všech stránkách) bohužel „zmizela“ v propadlišti dějin…a tohle bych v ní určitě nalezla, možná se snítkem nějaké bylinky…?
    Díky a těším se na další Vaše recepty, Iva?

  56. Marika says:

    Tak, to jsem ještě neslyšela, a to je mi víc než 70 roků, ale až vepřové maso trochu zlevní :), určitě vyzkouším. Milá Flo-jsi perfektní. Přeji mnoho dalších úspěšných nápadů.

  57. Kateřina says:

    Ahoj kuchařky i dcery:-)
    O víkendu jsem vařila pečeni. Měla jsem jediný technologický „problém“ a to ten, že se mi omáčka po vyjmutí masa nechtěla moc redukovat (použila jsem plnotučné mléko). Ona se mi ani moc neoddělila tekutina od „vloček“. Po 25 minutách jsem to vzdala a omáčku přestala mučit. A jelikož jsem se bála, že pro přítele bude omáčka chuťově málo výrazná, od samého počátku se v ní vařily 2 hrsti osmažené cibulky. I přes nižší hustotu jsem sklidila velkou pochvalu!
    Děkuju!

  58. Vařím to roky, dívám se zahraniční vařící stanice. Je to jemné, chutné, chce to mléko z farmy…..

  59. Bára V. says:

    Ahoj Flo, hned jsem musela vyzkouset 🙂
    Mne chutnalo moc. Maso se vyborne povedlo. Mekke a stavnate. Ale u manzela jsem moc nezabodovala. Chybela mu vyraznejsi chut. Vetsinou vsechno copodle Tebe uvarim zmizi behem jednoho vecera. Tentokrat zbylo. Mozna jsem mohla jeste trochu dosolit. Priste bych zkusila pridat nejake koreni nebo bylinky. Libi se mi tip na cesnek se salveji v prispevku vyse.
    A teda asi nejvetsi zadrhel – hrnce jsem myla nekolik dni. Vubec to nechtelo dolu. Mleko jsem varila hodne dlouho. Nechtelo ani redukovat ani vlockovat. Priste vezmu farmarske.
    Tesim se na dalsi recepty. Moc diky za vsechno.

  60. Vyzkoušeno! Je to vynikající lehké jarní jídlo. I jinak vybíravé děti si přidaly.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close