Lasagne pro obětavé

Navrhovala bych všechny domácí recepty rozdělit do tří škatulek nazvaných snadné, těžké a lasagne. Neznám totiž žádné jiné jídlo, při jehož přípravě se zašpiní tolik nádobí a u kterého výroba trvá tak dlouho, jako u lasagní.

Tím nechci ani špetku naznačit, že výrobu lasagní zvládne jedině velmi pokročilá kuchařka, která má všechny základy v malíku. Lasagne zvládne i začátečník. Oběma to přitom bude trvat asi tak stejně dlouho.

To, co z jmenovaného jídla dělá kategorii samu o sobě, jsou dvě samostatné omáčky, které je potřeba uvařit ze všeho nejdřív, posléze trocha kuchyňského lega, kdy se to všechno společně s těstovinami musí pečlivě poskládat do pekáčku, a nakonec ještě hodinové pečení a zapékání v troubě.

Máme tu tedy tři fáze receptu, z nichž by každá vydala na přípravu samostatného jídla, máme tu hromadu špinavého nádobí a navíc to všechno zabere spoustu času.

Z toho vyplývá jediné: pokud nemáte obě dvě omáčky uvařené den dopředu a pokud nepřijdete asi tak o hodinu dřív z práce domů, nemá smysl se o domácí lasagne pokoušet ve všední den na večeři. Nechte si to na víkend, až bude venku ošklivo a přijde vám jako dobrý nápad zavřít se na půl dne do kuchyně a udělat svým blízkým pořádně velkou radost.

Jak na lasagne

Lasagne jsou široké těstovinové pásy, ať už čerstvé nebo sušené, které se po vrstvách skládají do pekáčku, prokládají se dvěma omáčkami, načež se ještě zapékají. Výsledkem je krásné vrstvené jídlo, šťavnaté, voňavé, horoucí, které má místo třešničky na dortu krustu ze zapečeného sýra.

lasagne vrstvy

Shrnuto a podtrženo: těžko se tomu odolává a těžko hledat člověka, který by lasagne na talíři nemiloval. Podobně jako mnoho jiných věcí s italským původem, i lasagne dovedou vyvolat vášeň, zapálení, rozpálení, vzplanutí, obdiv a lásku na celý život. Háček to má jen jediný; totiž kdo se s tím má pořád vařit.

Kuchařská logika lasagní velí použít společně s těstovinami omáčky dvě, konkrétně nějaké ragú a bešamel.

Ragú

Pod označením ragú si představte především něco dušeného v rajčatové omáčce. Může to být mleté maso a kořenová zelenina, pak dostanete boloňské ragú a vzniknou boloňské lasagne. Může to být houbové ragú a výsledkem budou houbové lasagne. Klidně můžete zůstat u cuket a paprik, vyrobit lehké zeleninové letní ragú, dostante odlehčené zeleninové lasagne.

Bešamel

Zatímco ragú dává lasagním chuť, bešamelová omáčka vnáší do jídla sametovost, hebkost a vznešenost. Při pečení se vstřebá a těžko byste ji na první pohled na talíři odhalili, ale skutečně do receptu patří. Pokud byste měli možnost ochutnat dvě verze lasagní, jednu s bešamelem a jednu bez něj, budete mít hned jasno, co s nimi tahle omáčka udělá.

dvě omáčky na lasagne

Je potřeba předvářet těstoviny?

Tahle otázka trápí nejednoho kuchaře, protože pokud by na ni odpověď měla být, že ano, těstoviny je nutné předvářet, než se společně s omáčkami naskládají do pekáčku, dostane se už tak vysoká pracnost jídla ještě o kus dál, asi tak do sousední Velké galaxie v Andromedě, známé též jako M31.

V předváření těstovin vám bránit nebudu, pokud chcete, dělejte si ho, nicméně nutné to není.

I suché těstoviny při pečení změknou, pokud mají možnost přijmout a nasát dost tekutiny z obou dvou doprovodných omáček. To znamená, že na množství omáček nelze šetřit a na druhou stranu to ani nelze s množstvím těstovin přehánět.

Vyvážený poměr zaručí, že těstoviny změknou bez jakéhokoli odporu a nezůstanou tvrdé. Vyvážený poměr zároveň zajistí, že se hotový výsledek nebude drolit vlivem přílišné suchosti, ale že bude držet pohromadě a nechá se snadno nakrájet na úhledné kousky.

lasagne po upečení

Lasagne krok za krokem

Na tyhle boloňské lasagne už nic víc dalšího vědět nepotřebujete. Když budete v pekáčku vrstvy pěkně střídat v pořadí těstoviny – bešamel – boloňská – parmazán a tak pořád dokola, přičemž do závěrečné vrstvy ještě pro lepší dojem ze zapečení přidáte mozzarellu, stanete se přinejmenším pro tento den hvězdou vlastní kuchyně.

lasagne krok za krokem

  • Pokud by vás trápila boloňská omáčka, všechno podstatné o ní jsem vysvětlila v samostatném článku (zde: boloňská omáčka).
  • Přípravu bešamelu jsem zase popsala v článku o zapékání. Na bešamelu nic těžkého není, v podstatě se jedná o mléko zahuštěné jíškou, povařené do zhoustnutí, zjemněné máslem a jemně dochucené muškátovým květem nebo oříškem. Zmíněný článek je zde: zapékání.
  • Těstoviny na lasagne běžně koupíte v obchodě, najdete je v regálu s ostatními suchými těstovinovými druhy. K tomu všemu přidejte ještě trochu čerstvé mozzarelly ve slaném nálevu, hrst strouhaného parmazánu a můžete se pustit do díla.

A máte-li na jazyku dotaz, zda se to všechno dá ještě zkomplikovat a vylepšit, tak ano, dá. Klidně se ještě k tomu všemu pusťte do výroby domácích těstovin. Komplexní kuchařské vyžití zaručeno.

O domácích těstovinách si však pro jistotu dovolím napsat raději až někdy příště.

 

Lasagne

Množství: 6-8 porcí

Lasagne

Suroviny

  • 350 g suchých lasagní
  • 2 dávky boloňské omáčky
  • 50 g strouhaného parmazánu
  • 200 g čerstvé mozzarelly
  • Na bešamel:
  • 2 + 1 lžíce másla
  • 2 vrchovatá lžíce hladké mouky
  • 500 ml mléka
  • špetka soli
  • špetka čerstvě nastrouhaného muškátového květu nebo oříšku

Postup

  1. Nejprve uvařte boloňskou omáčku podle samostatného receptu.
  2. Jakmile bude omáčka témeř dovařená a bude jí chybět už jen posledních 30 minut, pusťte se do přípravy bešamelu: V kastrůlku rozehřejte 2 lžíce másla, jakmile se rozpustí a zabublá, vsypte mouku, nechte zpěnit a minutu intenzivně míchejte metličkou, aby se mouka nepřipálila. Postupně v několika dávkách začněte přilévat studené mléko a obsah kastrůlku přitom důkladně dál prošlehávejte metličkou. Vše přiveďte k mírnému varu, osolte, okořeňte a nechte pozvolna 15 minut vařit. Každou chvíli omáčku promíchejte, mouka i mléko se snadno připalují. Hotovou omáčku odstavte a vmíchejte do ní lžíci másla.
  3. Troubu začněte předehřívat na 180 stupňů. Na dno formy na pečení nebo hranatého pekáčku rozetřete trochu boloňské omáčky a na ni položte první vrstvu těstovin. Potřete několika lžícemi od obou omáček (praktičtější je začít bešamelem a na něj teprve rozetřít boloňskou), zasypte trochou strouhaného parmazánu a ve stejném sledu pokračujte dál. Vrstvěte těstoviny, bešamel, boloňskou omáčku, parmazán, až rozdělíte všechny suroviny. Dávka stačí zhruba na pět těstovinových vrstev proložených omáčkami. Nakonec skončete omáčkami.
  4. Mozzarellu vyjměte z nálevu a nakrájejte na zhruba centimetrové plátky. Rozložte je na povrch těstovin, zasypte zbytkem parmazánu, pekáček zakryjte víkem nebo alobalem a vložte do vyhřáté trouby.
  5. Pečte 60 minut, poté sejměte víko či alobal a ještě 10 minut dopečte do zezlátnutí sýra. Po vytažení z trouby nechte 5 minut odpočinout, pak teprve nedočkavě zakrojte.

 

Join the Conversation

  1. Michaela says:

    Je lasagne, ty miluju. Ale musím se přiznat, že mě tedy na přípravu náročné nepříidjou.
    Ragu dělám den předem, protože správná bolognská omáčka se ma dělat dlouho a pomalu, to mě naučili italové 🙂
    no , asi je o víkendu udělám , děkuji za inspiraci

  2. Ahoj Florentýno, já lazaně miluji, jen ta mozzarella je pro mě nová, tu jsem tam nedávala, ale zkusím to s ní. Ale i bez ní jsou užásné jídlo. Jana.

  3. Lenka says:

    Ahoj Flo, už dlouho jsem tak nenasmála! Tvé vtipné komentáře a kuchařský nadhled mají pro mě ještě větší hodnotu než skvělé vychytávky ve Tvých receptech. Lasagne samozřejmě miluju ale doposud jsem si je dávala jen v restauracích. Pro mě je to moc práce s pouze krátkodobým efektem (sní se za pár minut…). Teď jsi mě ale zamotivovala – při přípravě mi budou znít v uších Tvá slova a budu si to užívat. Hezký den a už se těším na příští čtvrtek!

  4. Bambule says:

    Do kategorie lasagne bych zařadila ještě řeckou Musaku. S omáčkama to je nastejno a plátky lilků či další zeleniny se musí ještě po pár kusech na pánev postupně opéct. Příprava se tak prodlouží ještě o nějakou dobu 😀

  5. Lenka says:

    Někdy je alergie na mléko (pardon, na bílkovinu kravského mléka) výhrou. Spousty jídel nemůžu jíst a ušetřím tím dost peněz i času… ale jinde ho zase ztratím. Asi jsem ještě nikdy nechutnala tak dobré lasagne, abych teď musela vzdychat, že je nemůžu vařit ????

    1. Silva says:

      Lenko, syn má taky alergii na mléko (píšu to tak, protože mu dělá zle jak bílkovina tak laktóza) a přesto se mi podařilo většinu receptů upravit tak, aby je mohl. Ano, přicházejí o část chutnosti (ne nezbytně všechny), někdy ale dokonce získají. Lasagne dělám tak, že bešamel udělám z ovesné základu (sama si doma vyrábím ovesné mléko i smetanu) a sýr prostě vynechám, respektive dám jen na jednu porci navrch (kvůli úspěchu dělám dva pekáče). A musím říct, že to není úplně zlé ani v té okradené variantě 😉

  6. Lucie says:

    Taky lasagne miluju! Přikláním se k vege verzi, ta je naprosto famózní. Ale zaujal mne postup co se vrstvení/spojování omáček týče. Velmi dobrý tip, určitě využiji. Děkuji za krásné počtení.

  7. Velice lákavé. Jedla jsem, ale nikdy nevařila. Podle Tvého receptu, milá Flo, musím vyzkoušet a rozšířit svoji nabídku z kuchyně.

  8. Luďka says:

    Ty Tvoje vypadaji bajecne ! Delala jsem je jen 2x. poprve byly famozni, podruhe mi testoviny nezmekly, a tak jsem od toho couvla a pochutnavam si na nich jen v restauracich. Ale Tys to tak krasne popsala, ze se do nich jeste urcite pustim. To by bylo, aby se nepovedly, kdyz jsi nas tak skvele navedla 🙂 Diky za pripomenuti receptu a pristi tyden je urcite vyrobim. Krasny den Tobe a Tvym ctenarkam taky. A dekuji:-)

  9. Lenka says:

    Flo,
    musím se usmívat… včera jsem si říkala, že lasagne udělám na sobotu 🙂 koukala jsem na suroviny a postup… mám to stejné jako ty. Jen keramickou mísu na lasagne vymažu máslem a první vrstu dávám pláty těstovin. Už se těším 😉

  10. Už dlho som lasagne nerobila, asi budú cez víkend.
    Ja som vždy cesto varila, pri tej všetkej robote mi to neprišlo už príliš zaťažujúce, ale práve včera som na Paprike videla Mary Berry, ktorá pláty cesta položila do pekáčika, zaliala horúcou vodou a nechala chvíľu postáť, kým nezmäkli. A ešte mala vychytávku, čo sa mi celkom páčila, pripraviť si lasagne do dvoch pekáčikov naraz, jeden upiecť a druhý dať do mrazáku, bude nabudúce a bez práce. Možno vyskúšam.

  11. Michaela says:

    Vyborne jsou lasane semolinove, zistanou pevne. Vrele doporucuju.

    Kdo nemuze mleko, udela jen veloute nebo poixije dmetanu sojovou
    Ty lasane za to stoji

  12. Jirka says:

    Srdečně zdravím, potvrzuji, že žiji, i když s občasnými jarními nemocemi, pečlivě sleduji a ukládám si, čím mne neuvěřitelně pilně zásobuješ a občas také vařím, ovšem ne tak pilně, jak by Tě potěšilo. Obdivuji Tvůj neustálý elán a přeji Ti úspěch včetně stavařského úsilí. Lasaně mám rád, ale zatím jsem využíval jejich hotovku z Lidlu. Vše nejlepší k MDŽ !

  13. Saša says:

    Milá Florentýnko!
    Já mám plnou pusu slin z očekàvání svíčkové….
    Ale lasagne jsou výzva…udělám, až přijede syn – sice bez mozzarelly, tu ani jeden nemusíme, ale doufám, že zaboduju s těmi omáčkami. Děkuju!

  14. Lasagne milujeme, nejčastěji je dělám v bezmasé verzi, kde mi maso zastupuje červená čočka. No a bešamel mi uvaří thermomix, takže mi také nepřijdou jako těžké jídlo, ale kolik lidí, tolik názorů, a to že jsou výborné, tak na tom se určitě shodneme všichni. Přeji všem krásný slunečný mrazivý den. 🙂

  15. Réza says:

    Tak výzvu jménem lasagne už mám za sebou, pláty těstovin změkly a bylo to naprosto vynikající. Jen ta mozzerella tam nebyla.
    Ragú většinou vařím ve velkém množství a část vrznu do mrazáku, jako rychlovka s těstovinami a parmazánem je to perfektní.

  16. Hanka says:

    Krásně napsaný a nafocený recept, lasagne milujeme. Ale co se týká pracnosti – jednou jsem zkusila musaku z lilku a myslím, že to je ještě o chlup horší 😀 😀

  17. MILADA says:

    Milá Flo,
    děkuji za skvělý recept včetně popisu, já osobně lasagně nejím ale vařím je pro rodinu,protože mladí je milují.
    Připravuji hlavně světlou variantu se špenátem,sýrem a houbami.Nesmí chybět sýr a smetana….a všichni je chválí ale moje parketa to není.Když těstoviny tak jen s mákem a máslem maštěné…jinak ne,asi špatné kdysi zážitky ze školní jídelny…doma je maminka vůbec nevařila- žádné….ale neodmítám a vyzkouším i ty od tebe..Krásné dny do jara přeji a díky,že tě tu máme pa Mila

  18. Pod pracnost se plně podepisuji. Obě mé vnučky lasagne milují, takže jsou u nás povýšeny na sváteční jídlo, které vařím jako odměnu za vysvědčení, při narozeninách a vždy, když mne přepadne na ně chuť. Což se dnešním receptem stalo a budou o víkendu.

  19. Zuzana says:

    Lasagne miluji, ale vrstvení jsem dělala vždy trochu jinak. Obě omáčky jako samostatnou vrstvu. Myslím, že to nic nezmění, ale při nejbližší příležitosti vyzkouším. Díky za každý čtvrtek, už jsem na tom mailu závislá :-). A přeji všem pěkný víkend.

  20. Ahoj, prima návod. U nás dost zápasí klasická verze proti špenátové s kuřecím masem (místo ragú) a evidentně prohrává :)… doporučuju.
    Takže o víkendu zas zašpiním půlku kuchyně, ale co, neva.

    Jinak díky za tipy v komentářím, např. za semolinove lazaně co zůstanou pevné nebo zeleninovou verzi.

  21. Jitka says:

    Milá Flo, lasagne mám ráda, v ověřené restauraci si je ráda objednám, ale sama je dělám výjimečně (spíše je nedělám) pro jejich zdlouhavou přípravu (včetně domácích těstovin). Většinou mé úvahy nad uvařením lasagní nakonec vždy skončí uvařením tagliatellí s boloňským ragú

  22. Petra says:

    Také je miluju a opravdu je příprava časově náročnější. Znám ještě složitější jídlo a to je musaka, kterou jsem 2x vařila podle „Cuketky“ ????. Jo ale stálo to za tu námahu.

  23. Renata Procházková says:

    Jee, tak lasagne jsem vařila právě v pondělí. Dostala jsem na ně po dlouhé době chuť.
    Pravda, je to sice zdlouhavé a ta kopa nádobí je hrozná, ale když je chuť, tak proč ne.
    Jinak už to mám vychytaný, protože je to jedno z jídel, ne-.li jen to jedno, které vařím společně s manželem. On dělá ragů a já bešamel, od předváří pláty a já skládám a společně vrstvíme. Máme to za chvilku, už jsem sehraný tým.
    Jinak do bešamelu přidávám Riccotu a zase nedávám mozarelu.
    Máme toho vždycky na dva dny a je pravda, že druhý den mi přijdou ještě chutnější.

    Renata

  24. Adéla says:

    Ahoj Flo, máš s časovou náročností lasagni naprostou pravdu. My nejčastěji děláme boloňské ragú dopředu ve velkém hrnci. Vaříme ho venku na kamnech vedle udírny, když se udí a topí se tam i více než 12 hodin, takže nemám problém táhnout ragú klidně i pět hodin. Z ještě čerstvého udělám ten víkend lasagne a zbytek zamrazím po menších krabičkách, které pak dle potřeby vyndávám. Dříve jsem lasagne předvářela, ale zjistila jsem, přesně jak píšeš, že když je dost omáčky a pečení o fous delší, změknou i tak. Takže nyní už jen udělám bešamel, naskládám vše do pekáčku a nechám zapékat. Přesto se do tohoto jídla pouštím vždycky jen o víkendu. Ale inspirovala jsi mě k vyzkoušení i jiného než boloňského ragú. Díky moc!

  25. Míla says:

    Díky, Flo, za recept. Lasagne vařím svátečně, jsou opravdu dost pracné. Ale dobrý nápad připravit omáčky den dopředu. Takže budou u nás některou nejbližší neděli lasagne (na tento víkend jsou naplánované španělské ptáčky. Zdravím a přeji hodně dobrých nápadů … Míla

  26. Miluše says:

    Ahoj Flo!
    dobrovolně přiznávám,že lazaně nejsou zrovna můj šálek čaje.Jedla jsem ,alemoc mě nenadchly.Možná to bylo tím kdo mi je nabidl,ale mám chut se s tím porvat a tak
    zítra budu zápasit s vařečkou a kouzlit.
    Díky za bezvadné tipy, sleduju pozorně,i když občas nestíhám reagovat.
    Měj se fajn. Mili

  27. Laďka says:

    Milá Flo, mluvíte mi z duše! Když jsem se poprvé pustila do lasagní, šla jsem dělat jednoduché jídlo – těstoviny, že jo, rychlá večeře. Po čtyřech hodinách jsem měla kuchyni jako po výbuchu (večeřeli jsme mezitím chleba s máslem) a lasagne jsme ocenili až druhý den k obědu. Od té doby je doslova zbožňuju, ale pouštím se do nich doma přesně jen o těch deštivých víkendech, o kterých mluvíte. Letos jsem dostala strojek na těstoviny. Po několika pokusech s ním, se mi v hlavě začíná v obrysech vyjasňovat, že pokud se pustím do přípravy lasagní z domácích těstovin, musím začít v sobotu dopoledne, abychom je v neděli poobědvali. Nicméně venku mrzne a Váš text je natolik inspirující, že to nebudu odkládat a pustím se do nich hned tenhle víkend. Díky za Vaše články!

  28. Lenča says:

    Flo úžasný recept, děkuji

  29. mLibuše says:

    Milá Florentýno,
    opět jsem se pobavila při čtení tvých řádek!!
    Lasagne moc nedělám protože mi taky přijdou pracné…
    Ale bešamel na různé zapekani dělám dost často… a přidáváme do něho
    Trochu bílého vína.. pro mne to získá fantastickou chuť a mám co dělat
    Abych ho neujedla příliš!!
    Těším se na další tvoje inspirace…
    LIBA

  30. Markéta says:

    Můj dospívající syn jednoho dne pojal nápad, že by neuškodilo se naučit něco uvařit, než zmizí někam na studia. Tak třeba lasagne mami, ty mám rád. Odhodlaně se do toho pustil. Něco přibližně jako bolňskou omáčku už znal, nechal si teoreticky vysvětlit jak se dělá bešamel, vrstvení občas z povzdálí pozoroval, takže teoreticky taky zmáknuté.
    Byly potřeba asi dvě telefonické konzultace, při kterých jsem, milá Florentýno, myslela na tebe a tvojí záslužnou snahu vše vysvětlit po lopatě. Kolik másla? Trochu… Jak to má být hustý? No, tak akorát, přece….
    Zvládl to, lasagne se povedly. Ale jen se podivoval, že to zabralo celé dopoledne. Smála jsem se, nevím co si myslel, že já v té kuchyni celá sobotní dopoledne dělám. Ale byla jsem na něj stejně hrdá. Dokonce už svůj výkon zopakoval, takže ho evidentně neodradil. Jako jídlo do kolejní kuchyně to nebude, ale určitě to ještě někde uplatní 🙂

  31. ivona says:

    Ahoj Florentýno, tak lasagne už jsem vařila. Jsou moc dobré. Ale taky jsem vrstvila každou omáčku zvlášť, v bešamelu jsem měla sýr zamíchaný . Jednou došly plátky,tak jsem vrstvy dostavila mašličkama/ Farfalle/, taky to šlo . Mám chuť udělat je z domácích nudlí, jen se mi nechce válet těsto a to tu ještě není jarní únava . Díky Ivona

  32. Marie S. says:

    Florentýnko, díky za tip, boloňskou mám v mrazáku, tak v sobotu budou lasagne. Ta boloňská od tebe je skvělá a táhla jsem ji minule 5hodin. Prostě super.
    Děkuji

  33. Ahoj Flo,
    Miluji lasagně a vařím je docela často. Do boloňské omáčky přidávám plechovku loupaných rajčat a trochu cukru a každké tři vrstvy posypávám docela velkým
    množstvím strouhaného grana padana a pak to má ty pravé grády.
    Zdravím a těím se na příští čtvrtek.

  34. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, opět skvělý recept. Lasagně jsem nikdy nevařila, akorát tak zapečené těstoviny. U nás nejsou těstoviny moc v oblibě, milují zapečené palačinky se špenátem a sýrem. Recept si schovávám, co kdyby se chutě změnily. Zdraví Vlasta!

  35. Jiří M. says:

    Jako vždy sqělé, ale ještě si počkám na ty slibované domácí těstoviny (zvlášť když mi v kuchyňské knihovničce 2 dm³ zabírá 1 bible italské kuchyně. Naturalmente da Marcella Hazan;-)

  36. Milá Florentýno, opět je tu můj oblíbený čtvrtek a tvoje skvělé recepty. Lasagně vaří obě moje dcery a musím je pochválit, obě výborně, jedna je dělá s boloňskou omáčkou a druhá s tuňákem, jejich děti to milují. Taky jsem je vařila, ale přiznávám, že ne moc často, spíš dělám bulharskou musaku, která je stejně časově náročná, (přítel to má moc rád) ale udělám změnu a budou lasagně!
    Přeji ti hezké dny a těším se na další čtvrtek

  37. Naděžda says:

    Milá Flo, ještě jsem na to neměla odvahu, ale vyzkouším s houbama.

  38. Věrka says:

    Tak to jsem se zas jednou pousmála:-) nedávno jsem totiž diskutovala s kamarádkou na téma lasagne asi v tom smyslu, že neznám nic zdlouhavějšího na vaření, a že je tedy s radostí koupím už připravené v hliníkové pečící misce. Pravda, několikrát jsem je pro rodinu připravovala, ale právě proto (a to fakt ráda vařím) se uchyluji k vlastní špagetové verzi. Tedy spíš k zapékaným špagetám. Uvařím kotel ragú, část zmizí v mrazáku napříště, smíchám je se špagetami uvařenými a bešamel a sýr dávám na povrch. Plný pekáč toho je a jídlo na celý víkend. Jasně, vrstvené lassagne to nejsou, ale pro mě levnější a rychlejší verze.

  39. KateřinaHá says:

    Lasagne jsou kuchařský kvapík 🙂 ale mým černým puntíkem stále zůstává cheesecake. Lasagne jsou jen otázkou organizace práce a výsledek určitě za ten sprint stojí. Já si tedy jednotlivé plátky lasagní mírně předvařím, vždy jen tolik, kolik je potřeba na jednu vrstvu, časově to vychází plus mínus než „nakydám“ ostatní vrstvy – těstoviny jsou trochu tvrdší než na skus, ale hezky se s nimi pracuje a mám jistotu, že nebudou po upečení tvrdé. Než se zapečou je kuchyň uklízená. A nebo to nechám na muže, kdysi prohlásil, že nádobí myje ten, kdo nevařil. Aby jako byla práce rozdělená. Tohle je ideální příležitost tohle dávno nedodržované pravidlo oprášit.

  40. JItka says:

    Lasagně máme rádi a děkuji za tip na zítřejší oběd. Jitka

  41. Veronika says:

    Florentýnko, nechceš přihodit recept na musaku? 🙂

  42. Vím o náročnějším jídle, při kterém se zašpiní víc nádobí!

    Musaka

    Dvě omáčky, a ještě se loupou brambory a opékají cukety a lilek.

  43. Hanka says:

    Já mám tohle jídlo moc ráda, ale neva řím ho. Já si raději počkám na dceru, která je spolu s přítelem vaří přímo famózně. Je pravda, že u toho stráví spoustu času, ale jim to nevadí, oni jsou při společném vaření šťastní.

    A mmch Flo, dcera je v cizině a podle tvých receptů vaří pro svého přítele a občas také pro jeho rodinu. A ještě neuvařila jídlo, které by jim nešmakovalo.

    Mějte se všichni krásně. Hanka

  44. Vlasta says:

    Díky Flo! Lasagně všichni milujeme. Jednu vrstvu dělám se špenátem. Vlasta

  45. Silkwe says:

    Milá Flo, jak to, že vždycky přijdeš s tím receptem, co mi už nějakou dobu bliká vzadu v hlavě?
    Lasagně už jsem zase nějaký ten čásek nedělala (vlastně skoro rok, jestli dobře počítám). Takže možná už na ně zase uzrál čas. Boloňské ragú ale tentokrát preventivně udělám den předem. Přece jen s prckem za zadkem to bude i tak bojovka. Ale dám si ji s chutí:D

  46. tornado-lou says:

    Já s lasagněma podvádím. Nějakou tu boloňskou omáčku mám obvykle v mrazáku, takže to je první zjednodušení. Na rovnání plátků a vrstvení obvykle nenám dost trpělivosti ani šikovnosti, takže prostě obojí smíchám s vřetýnkama, to je druhé zjednodušení. mimo jiné se to dětem líp jí. a když už jsem úúúúúplně líná, nebo jsou polní podmínky, tak místo bešamelu spousta a spousta kysané smetany. je to osekaná verze skutečnosti, ale horká, sytivá a domácně-uklidnující je pořád.
    dostala jsem na ně chuť. hm. jenže dětátka si na víkend poručila pirohy. a udělat 4 náplně a vagón pirohů mi asi jako kuchařský projekt na sobotu bude stačit ažaž.

  47. Slávek says:

    Vážená Jano, ještě jsem nejedl „jedlé“ lasagne. Ale zkusím to podle tohoto receptu, který bude ještě složitější, vlastně delší. Neb jednou jsem koupil pěkně hnusné mleté maso. Od té doby používám pouze doma umleté. Už se těším. Sláva

  48. Jára says:

    Milá Flo, díky za další opět skvěle napsaný recept! Opravdové lasagne jsem vlastně nikdy nedělala, jen častokrát takovou bezmasou napodobeninu v době, kdy nejmladší dcera ještě bydlela doma a měla vegetariánské období. Těstoviny jsem vždy trochu uvařila, líp se skládaly do pekáčku a k tomu bešamel se spoustou sýra, nahoru nastrouhaný sýr, dcera se po nich mohla utlouct. Při dnešním čtení jsem dostala velikánskou chuť na ty opravdové, tak myslím, že co nejdřív budou.
    Měj se moc krásně!????

  49. Petra says:

    Ahoj Flo,moje prvni lasagne byl horor. delala jsem je podle receptu,kde byla navic jeste besamelova omacka se spenatem,takze celkem 3 omacky. A presne jak rikas,zaspinila jsem vsechno nadobi,ktere jsem mela doma a zaplnila vsechny plotynky vcetne trouby. Nastesti vysledek se povedl a jelikoz lasane miluju, tak me to neodradilo, jenom uz delam jen spenatovy besamel a bolonskou????

  50. milka says:

    Milá Florentýno, byla jsem moc zvědavá na tvůj recept na lasagne. A musím říct, že je naprosto stejný, jaký jsem dostala od příbuzných v Itálii před třiceti roky. Jsi skvělá, jen tak dál. Moc ráda tě čtu. Milka

  51. Šárka says:

    Ahoj Florentynko, kápla jsi mi do noty s tímto receptem, už dlouho jsem si říkala, že ho vyzkouším, ale jen pokud ho napíšeš ty, protože tvoje recepty doma mají úspěch a já zas pochvalu, že mám dobré jídlo, které nikdy nezbyde.

  52. Mirka says:

    Ahoj Florentýno.
    Děkuji za inspiraci. Lasagne máme rádi všichni. A už jsem je dlouho nedělala. Ta mozzarella je dobrý nápad. Určitě vyzkouším.
    Hezký den.
    Mirka

  53. Andrea says:

    Ahoj Florentýnko, ráda bych se zeptala, jestli mohu obě omáčky smíchat dohromady a nanést v jedné vrstvě nebo jestli jejich samostatné vrstvení přináší nějaký benefit. Díky

  54. Honza says:

    Ahoj,tak tady je jeden člověk,který lasagne nikdy nedělal,protože je vůbec nemá rád.Jinak dobrou chuť

  55. Veronika K. says:

    Ahoj Flo,
    u nás říkáme “lazáky” a máme je moc rádi. Osvědčilo se mi také dělat masovou omáčku den předem a další den ráno už jen vrstvím, přestala jsem dělat bešamel, když jsem u kamarádky jedla lasagne se zakysanou smetanou místo bešamelu a nadchlo mě to natolik, že už to jinak nedělám. Aby pláty těstovin byly stoprocentně měkké, je dobré si vše navrstvit už ráno a nechat v pekáčku klidně 2 hodiny odležet, pak jen strčím do trouby, stačí pak péct kratší dobu.

  56. šárka says:

    Milá Florentýno,za recept děkuji,no lazáně mi moc nechutnají ale pro mou rodinku jsou
    moc dobré a tak bych mohla zkusit tvůj recept.děkuji

  57. A o stupeň výš v náročnosti pak jsou CANNELLONI, kdy musíš to ragů ještě nacpat do potrubí 🙂

  58. Milé kuchařky, postup na lasagne je přesně obráceně. Takže správně je: omáčka-lasagne-omáčka-bešamel-lasagne-omáčka-bešamel-lasagne-omáčka….končíme bešamelem.
    Originály najdete u Italů:
    https://www.youtube.com/watch?v=x64gbjmtnHM

  59. Lasagne vypadají skvostně. Zatím jsem si na ně vždy raději zašla do nějaké restaurace, ale určitě ráda někdy vyzkouším i doma. Hezký den přeji, Šárka.

  60. Alena Šišáková says:

    Milá Flo, dnes jsem zazářila s lazáněmi, nedala jsem sice Mozzarellu , ale i tak to bylo skvělé . Jedla jsem je poprvé u dcery ale ta dělala i ty těstoviny a to je už příliš pracné. Chutnalo mě to u ní ale ta náročnost mě odradila. Až jsem uviděla tvůj podrobný recept a koupila jsem hotové lazaně tak jsem se do toho pustila. Dokonce i mému synovi ,který je dost vybíravý to natolik chutnalo, že chce příště zase až je budu dělat, abych ho pozvala. Alena Díky

    1. Paráda, mám radost 🙂

  61. Milá Florentýnko, moc jsem se pobavila! Nejenže dobře vaříš, ale umíš to i vtipné podat ???? Žiju v Itálii takže lasagne samozřejmě dělám a když se připraví ragú a bešamel předem, jde to pak dost rychle. Každopádně za čas strávený v kuchyni taková dobrota stojí! Nic společného s těmi zmrazenými…????

  62. Věrka Jakešová says:

    Ahoj, toto jídlo dělám vždy, když vím, že mi má přijít opravdu mnohočetná návštěva, protože se z toho dá nakrájet hodně kousků. Udělám 2 velké pekáče den předem, do druhého dne se chutě krásně rozleží a už jen ohřeju v troubě.
    Pokud se podaří, patří to u nás doma mezi naše slavnostní jídlo…

  63. Martina says:

    Lasagne jsem dělala kdysi – poprvé a (zatím) naposledy. Navíc s domácími těstovinami, které nakonec zůstaly tvrdé. Takže spousta práce a výsledek nic moc, což mě odradilo od dalších pokusů. Ale pak jsem viděla v obchodě lasagnové těstoviny, tak jsem neodolala a koupila je. Zatím leží ladem ve spíži. No, asi se do toho zase někdy pustím, článek mě jako vždy navnadil…

  64. Milá Flo!,
    děkuji za báječný recept, boloňskou jsem si připravila den dopředu, a hned je to jednodušší… a opět jsem „slízla“ pochvalu.
    Hezké jarní dny… 🙂

  65. Ahoj Flo.
    O víkendu jsem vyzkoušela lasagne dle tvého receptu.
    Byla to premiéra, ještě nikdy jsem toto těstovinový jídlo nevařila.Nevím jestli se mi povedlo, akorát mi strávníci oznámili, abych příště vynechala maso.
    Nevím čím omáčku zahustit, aby byla kompaktní.
    Přeji pěkný den.I.

  66. Martina says:

    Mila Flo,
    pred tydnem me muz vyhecoval, ze si udelame k obedu lasagne. Podle receptu nakoupil suroviny (az na maso, toho koupil omylem jen polovicni mnozstvi) a v sobotu dopoledne jsme se do toho pustili. Muz krajel, ja varila. V dalsi fazi jsme spolecne vrstvili: ja testoviny a obe omacky, muz slavnostne sypal parmazan (a samozrejme krajel mozzarelu). Cele to trvalo dost dlouho (obedvali jsme asi ve dve), ale vysledek byl fajn, lasagne pekne mekke a vsem moc chutnalo, svagr dokonce prohlasil, ze tak dobre lasagne jeste nejedl. Ted docela uvazuju o porizeni malych zapekacich misek, abych mohla delat i mensi mnozstvi nez pro 7 osob.
    Kazdopadne diky za inspiraci! Kdyz muz planuje, co bychom si mohli o vikendu uvarit, obvykle se pta: „Co ma tenhle tyden Florentyna za recept?“

  67. Milá Flo,
    dnes jsem poprvé v životě vařila a podruhé v životě jedla lasagne. Ano, je to neuvěřitelné ale je to tak. S přípravou mi pomahali synové (5let a 2 roky) takže z toho byla akce na půl dne a ušpiněná půlka kuchyně. Ale výsledek stál za to 🙂 Určitě jsem je nedělala naposled 🙂

  68. Barbora says:

    Ahoj Flo
    Lasagně miluju,ráda se snima patlám a ještě raději je jíme. Akorát mně pokaždý při tom vrstvení napadá, jestli ti italové mají konkrétní počet vrstev,jakože ty správný lasagně…nebo jestli co domácnost to svůj styl vrstvení…:) tedy tahle otázka mně už dlouho běhá hlavou a nevím, kdo by byl ochotný neposlat mně s ní někam 🙂 … Díky moc za to co děláš!!Krásný dny Bára

  69. Dobrý den,
    do bešamelové omáčky dávám rovnou strouhaný sýr a to ementál, čedar a kousek parmezánu. Do boloňské omáčky dávám červené víno, suché.
    I

  70. Popravě by mě nanapadlo dělat lasagne z hotových sušených plátů :).Venku leje už druhej den,žena na víkend v práci.Včera (pro odležení) jsem si připravil ragů a těsto.Je 7:00 a začíná maraton ve válení těsta a skládání do pekáčů (3).Čerstvé těsto nikdy nepředvářím a výsledná chuť oproti sušeným plátů je nebeská. 🙂 Mozarellu (tuhou italskou) dávám nastrouhanou mezi pláty,ragů a bešamel.Italský sýr pro zapékaní (ne parmazán) na vrch.Peču 1/2 času přiktyté alobalem.Vše krom masa na ragů kupuju v úžasnym obchodě: http://www.cortelazzi.cz/.

  71. Zdeňka says:

    lasagne jsem poprvé zkusila z kupovaných plátků, ale zase až tak moc mně nenadchly, protože byly suché a na krajích tvrdé. příště jsem použila více naředěnou omáčku a k tomu čerstvé nudlové těsto a to teprve byla pochoutka. i když práce na celé dopoledne, tak se spoustou nádobí pomohla myčka.
    v receptu jsem měla vrstvení těsto-ragu-těsto-bešamel-těsto-ragu-těsto-bešamel-sýr. ale přiznávám, že sýr jsem míchala už i do bešamelu i když v menším množství a dávala ho pak i nahoru.

  72. Jiří says:

    Na lasagne nedám dopustit , sice je to pokrm složitější na čas a spotřebu nádobí ale výsledek stojí za to . Já ale skládám trošku jinak , začínám a končím bešamelem a lasagne každou zvlášť nechám 1 minutu povařit , nedoporučuji vařit více plátků najednou . Dobrou chuť všem .

  73. Na bešamel jsem kdysi, kdesi vykoukala fígl že se v mléce do něj určeném svaří cibule a koření (podle chuti a vhodnosti k receptu, vetšinou dávám klasiku- bobkovej lístek, pepř, nové koření, případně trochu kmínu) to se chvilku vyvaří a pak scedí a z toho spáchá bešamel, je to trochu pracnější, ale stojí to za to.

  74. Pavlína says:

    Dobrý den, na stránce o zapékání jsem ale postup na bešamel nenašla, tak nevím, jestli koukám špatně nebo tam opravdu není .. 🙂

  75. Už se mi pečou v troubě, nemůžu se dočkat. Po ochutnání boloňské omáčky a bešamelu mi něco říká, že to bude zážitek. Děkuji za recept.

  76. Kubens says:

    Oblíbil jsem si čerstvé těsto.Je to výrazně pracnější,ale výsledná textura lasagní je jemnější. Ano jsou to kuchařské galeje,proto se nevyplatí jich dělat jeden nebo dva pekáčky. Na dnešek máme připraveno těsto z 2kg mouky a 20 vajec,cca 3 lt ragů,zhruba stejně bešamelu, 2kg mozarely (né té v nálevu), 1kg tvrdého směsného storuhaného sýra. Maraton může začít. p.s. Lasagne nikdy nejíme čersvě upečené,ideální je nechat zchládnout a znovu rozpéct.

  77. Já je dělám bez bešamelu, nemám moc rád smetan. omáčky. Nachystané jsou za 15 minut 🙂 Předvářet těstoviny je naprosto zbytečný 😉

  78. Milena says:

    Milá Flo, Váš recept a postup na lasagne je nej, už jsem vyzkoušela víc postupů, ale tohle do puntíku sedí. Dělám veliký pekáč pro 12 lidí a ještě bezmasé, a při dodržení Vašeho postupu není žádný problém – bešamel z dvojité dávky, velký hrnec zeleninového základu ochuceného bylinkami a česnekem a do husté konzistence zahuštěno kukuřičným škrobem nebo bezlepkovou moukou a do toho trochu sojového drobení (pro dodržení názvu boloňské 🙂 ) povařeného v sojovce a s česnekem a strouhaný dobrý sýr, sýr, sýr… a je to paráda. Moji strávníci to milují :-), zrovna jsem všech 12 porcí dala do oběhu. Takže veliké díky.

  79. Petra says:

    Neuvěřitelné! Nikdy jsem nedělala lasagne ani boloňskou omáčku ani bešamelovou omáčku. Vše dnes poprvé. Přesně podle receptu. Výsledek předčil očekávání, všichni jsme si pochutnali. Děkuji!

  80. Dělala jsem poněkolikáté, vynikající jídlo díky Vašemu receptu. Děkuji.

  81. Tak dnes konečně na ně došlo,na přáni dcery
    Pravda je s tím víc práce ale k dobru je i to že určitě zůstanou i do druhého dne.A podle kom.je pěkné jak to každý dělá jinač.myslím tím začátek, někdo začiná omáčkou někdo rovnou pláty.Dík za vaše stránky.?

  82. Kristýna says:

    Dobrý den, moc děkuji za recept, jak je prosím velký pekáček na tento recept? Moc děkuji Kristýna

  83. Dobrý den, Flo. Tak po dnešní životní premiéře – zkoušení lasagní podle Vašeho receptu mohu z hrdostí říct, že lasagne už určitě nikdy nekoupím! Díky Vám!

    1. Kristýna says:

      Dobrý den a jak velkou formu jste prosím na toto množství použila?

      Děkuji

  84. Pavlína says:

    Milá Flo. Moc děkuji za všechny tvé recepty. Nechť tě má zkušenost pobaví.
    Na domácí lasagne jsem sbírala odvahu již hodně dlouho. A i tak jsem se nevyhla katastrofě. Do boloňské omáčky se mi vypláchnutím protlaku dostalo až moc vody. Nezredukovala se, ale ok, aspoň budou těstoviny mít dost šťávy a zbytek se vypeče…haha. Po chvilce pečení začal obsah vrchovaté mísy bobtnat, prskat, a spousta omáčky přetékat ven na dno naší 40 let staré plynové trouby. Přes hustý kouř a smrad jsme jen slyšeli sousedy jak zavírají okna a modlili se, aby nepřijeli hasiči.
    Můj nastávající zatrhl další pečení, vyndal polohotové lasagne ven a šel rozebírat troubu a drhnout špachtlí ze všech stran připečený sýrovoboloňský sliz. Kuchyň jak po výbuchu, ale po dvaceti minutách jsme měli šanci na pokus č. 2. Tentokrát raději nad plechem, na mírný plamen, a tady to už se to obešlo bez hrůzy, a zbytek omáčky která nezdrhla ven, se přece jenom vypekla 😀 Konec dobrý, všechno dobré, lasagne nakonec výborné 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close