Skořicové šneky kynuté přes noc

Skořicové šneky zná a konzumuje celý sever Evropy. Nejvíc asi Švédové, kteří podle údajných statistik sní přes 300 skořicových šneků na osobu a rok. A to se započítávají pouze šneky prodané v kavárnách a pekárnách, domácí výrobky zcela unikly sledování.

Na skořicové šneky budete kromě skořice (logicky) potřebovat taky mouku, droždí, máslo, cukr a čas. Kynuté těsto, které tvoří základ pečiva, není nijak zvláštní, já bych ho klidně zařadila mezi ty obyčejnější. Ovšem sladká skořicová náplň mu dodává tu správnou chuť a zajímavost, a ještě ke všemu se tohle těsto výtečně hodí k nočnímu pomalému kynutí v lednici. Chlad a dostatek času mu podstatně zlepší chuť, přidá mu jemnost a vláčnost.

Pokud vás tedy studené a dlouhé kynutí zajímá a chcete si ho vyzkoušet, tohle je parádní příležitost. Vaše rodina se ráno vzbudí do vůně čerstvého pečiva, nevyjde z údivu, jak jste to mohli stihnout, a vy si pro sebe můžete nechat sladké tajemství, že zapnout troubu a přesunout do ní vykynuté pečivo z lednice vlastně ani nestojí za řeč.

Skořicové šneky z těsta kynutého přes noc

Vzpomínáte si, jak se zadělává běžné kynuté těsto? Nejdřív je potřeba oživit droždí malou troškou cukru, mouky a vlažné tekutiny. Když se to povede a takto připravený kvásek na důkaz života zpění, promíchá se s ostatními surovinami, především s moukou, cukrem, tukem a vejci, a vytvoří se těsto.

Pak se tohle těsto musí pořádně prohníst, aby se v něm probudilo dostatečné množství lepku, který udrží nadýchanost hotového pečiva. Následně těsto kyne poprvé, a až nabude, tak se prohněte, vyžene se z něj všechen vzduch a smotá se do požadovaných tvarů. Tvarované pak ještě chvíli kyne, aby znovu nabylo, a teprve pak se upeče.

Je to spousta kroků, byť jednoduchých, a taky spousta čekání. Za odměnu jsou však nevídané úsměvy strávníků a skvělá vůně v kuchyni.

[Pokud máte obavy z kynutého těsta nebo se vám nedaří, rozhodně čtěte můj článek zde: Jak nezabít kynuté těsto.]

Pomalé kynutí v lednici

Kynutím přes noc si to všechno můžete usnadnit. Ubude vám práce a ani nebudete muset být ve střehu, zda už těsto nakynulo dost.

Rozdíly jsou následující:

  • Žádný kvásek se nepřipravuje. Droždí se pouze rozdrobí do studené tekutiny, aby se trochu rozpustilo, načež se rovnou přidává do těsta s ostatními surovinami. Vhodné je tedy používat co nejčerstvější droždí, abyste měli jistotu, že je živé a v pořádku. Nebudete mít totiž možnost si jeho životaschopnost ověřit.
  • Všechny suroviny na těsto je vhodné používat co nejstudenější. Žádné vlažné tekutiny, žádná vytemperovaná vejce, žádné máslo pokojové teploty nebo dokonce máslo rozpuštěné. To proto, aby se droždí nezačalo probouzet příliš rychle. Bude mít na kynutí celou noc, takže určitě nechcete, aby mělo své odpracováno už třeba za 4 hodiny. Pak by ztratilo svou sílu a v troubě by těsto tolik nevyběhlo, nebo by se dokonce rozteklo.
  • Z těsta se hned po uhnětení můžou tvarovat konečné tvary. Neprobíhá zde tedy první kynutí a druhé kynutí, ale pouze jedno jediné studené kynutí.
  • Než ráno vložíte plech s hotovými vykynutými tvary do trouby, je dobré je nechat aspoň 15-20 minut nadechnout vlažnějšího vzduchu v místnosti a maličko zahřát na pokojovou teplotu. Za tu dobu si můžete důkladně předehřát troubu, provést ranní hygienu, uvařit si kafe a potřít pečivo před pečením.
  • Pečení studeného těsta je o pár minut delší, řekněme o 2-3 minuty.
Rychlé kynutí při pokojové teplotě

Dnešní recept, který přikládám, jsem tedy úmyslně napsala pro studené kynutí v lednici.

Pokud si ho budete chtít převést na rychlé kynutí při pokojové teplotě, musíte učinit následující změny:

  • Z odměřených surovin na těsto odeberte lžičku cukru a rozetřete ji vidličkou s droždím v malé misce. Vydržte, dokud nevznikne řídká kaše. Tu pak zalijte asi třetinou lehce vlažného (ne horkého!) mléka, zasypte lžičkou mouky a promíchejte. Nechte 10 minut svému osudu. Pokud je droždí živé a nespařili jste ho příliš teplým mlékem, po této době se objeví hustá pěna, které se říká kvásek.
  • Těsto zpracujte a prohněťte úplně stejně jako v případě studeného kynutí, jen místo mléka nalijete k mouce mléko plus kvásek.
  • Po uhnětení přendejte těsto do mísy, kterou jste vytřeli rostlinným olejem. Zakryjte fólií a nechte hodinu při pokojové teplotě kynout, až svůj objem zvětší na dvojnásobek. Nenechte ho ale nakynout víc, tím by zbytečně přišlo o svou sílu.
    vykynuté těsto na skořicové šneky
  • Teprve po tomto prvním kynutí vytvarujte z těsta šneky způsobem, jak je uvedeno v receptu. Nechte je před pečením kynout opět zakryté fólií a opět při pokojové teplotě, bude jim stačit 30 minut.
  • Dobu pečení zkraťte proti receptu o 2-3 minuty, teplota trouby zůstává stejná. Upečené šneky poznáte podle krásné zlaté barvy na povrchu.

Skořicové šneky se skořicí i bez

Skořicová náplň je pouze jedna z možností. Pokud máte chuť, můžete ji nahradit náplní makovou, ořechovou, povidlovou, dokonce stačí do šneků vpašovat některý z domácích ovocných džemů. Takže se nebojte recept využít, i když se skořici vyhýbáte.

Na skořicovou náplň budete potřebovat pouze máslo, cukr a skořici. Nenechte se zmýlit, že stačí změklé máslo rozetřít na plát těsta a zasypat cukrem a skořicí. V nouzi vám to asi projde, ale vy se určitě nespokojíte pouze s dostatečným řešením, když existuje i řešení výborné, že?

Prvním zlepšením je smíchat cukr se skořicí, tím skořici dostanete krásně do celé plochy. Jestli jste se někdy pokusili něco poprášit mletou skořicí rovnou ze lžičky, pak určitě víte, že je takové konání v podstatě předurčeno k neúspěchu, neboť skořice se rovnoměrně nasypat nedá. Odpadává v nekontrolovaném množství a pak už se s tím těžko něco nadělá. Řešením by byl malý cedník nebo něco jako cukřenka.

Anebo ještě lépe skořicové máslo. To vyrobíte podobně, jako kdybyste chtěli utřít máslo s cukrem. Až na to, že k cukru přidáte i skořici. Buď můžete změklé máslo míchat s cukrem a skořicí vařečkou v menší misce, až viditelně nabude na objemu, nebo tento úkol svěřte kuchyňskému robotovi s třecím (míchacím) nástavcem. Ne každý robot zvládne tak malé množství másla, je možné, že mu budete muset trochu pomoci a stěrkou často seškrabávat suroviny ze stěn nádoby, aby se mohly dál mísit. Můj Kitchen Aid s tím ale problém neměl.

skořicové máslo roztírání na těsto

Tato máslová skořicová pěna se skvěle roztírá dotenka na vyválené těsto a umožní vám ho rovnoměrně a bez vztekání celé pokrýt. Ono to totiž zdánlivě vypadá, že je surovin na náplň málo, ale přitom bohatě stačí. Odolejte pokušení zvýšit jejich množství, bylo by to zbytečné.

Tvarování šneků

Ještě pár poznámek k tvarování těsta a už vás nechám napospas receptu.

Když mám připravené těsto a chystám se z něj umotat šneky, rozdělím si ho na dvě poloviny a každou zpracovávám zvlášť, protože jinak by byl plát na vyválení moc velký.

Těsto rozválím tak dotenka, jak to jenom jde, většinou na tloušku kolem 3-5 mm, a snažím se vytvořit obdélník.

rozválené těsto na skořicové šneky

Následně obdélník potřu polovinou skořicového másla, a to až do krajů. Používám na to stěrku.

potírání těsta skořicovým máslem

Plát stočím do ruličky směrem od delší strany.

rolování těsta na skořicové šneky

Ruličku rozkrojím napůl, pak na čtvrtiny, a nakonec každou čtvrtinu na tři kousky. Kdybych se pokoušela rovnou krájet na 12 kusů, tak se mi to tak pravidelně nepovede.

krájení skořicových šneků

Spirálky pokládám na plech v rovnoměrných rozestupech. Celkem jich bude 24, takže tvořím rastr 6×4 kusy.

skořicové šneky připravené na plechu ke kynutí

Nakonec přetáhnu fólií a dávám kynout buď do lednice, nebo nechávám na lince, podle toho, jestli jde o studené nebo teplé kynutí.

kynutí pod fólií

Tak ať vám skořicové šneky jdou pěkně od ruky a strávníkům pěkně do pusy.
 
 

Skořicové šneky

Množství: 24 kousků

Skořicové šneky

Suroviny

    Na těsto:
  • 500 g hladké mouky
  • 1/2 kostky droždí (21 g)
  • 70 g cukru krupice
  • 200 ml studeného mléka
  • 1 vejce
  • velká špetka soli
  • 80 g másla
  • Na náplň:
  • 80 g másla pokojové teploty
  • 50 g cukru krupice
  • 5 g mleté skořice
  • Na potření
  • 1 vejce
  • perlový cukr na posypání (nemusí být, celkem špatně se zatím shání)

Postup

  1. Droždí rozdrobte do hrnku se studeným mlékem a nechte minutu povolit.
  2. Do mísy odměřte mouku, cukr, sůl a promíchejte metličkou. Mléko s droždím zamíchejte, protože to se mezitím usadilo u dna, a vlijte k směsi mouky. Přidejte vejce a začněte zpracovávat těsto. Jakmile vše bude vypadat jako hrubá drobenka, ve dvou nebo třech dávkách přidejte studené máslo nakrájené na kostičky. Rukama nebo v robotu hněťte, až bude těsto hebké, hladké a nelepivé – v robotu to potrvá asi 5 minut, rukama počítejte asi 10 minut.
  3. Připravte si náplň: změklé máslo smíchejte s cukrem a skořicí a míchejte vařečkou nebo třete v robotu, až vznikne maličko nadýchaná a dobře promíchaná směs. Čím lépe máslo s cukrem a skořicí utřete, tím líp se vám bude natírat na těsto.
  4. Uhnětené těsto rozdělte na dvě poloviny. Obě postupně rozválejte na tenký obdélník velký zhruba 35 x 25 cm a hned ho každý potřete polovinou sladkého skořicového másla. Potřený plát srolujte směrem od dlouhé strany do ruličky. Ruličku položte spojem dolů a překrojte nejprve na polovinu, pak na čtvrtiny a nakonec každou čtvrtinu na tři stejné kousky. Řezem nahoru je klaďte ve stejných odstupech na plech vyložený papírem na pečení. Skvěle se vám je tam povede vyrovnat v rozvržení 6x4 kusy. Snažte se pracovat rychle, ať se těsto nestihne moc zahřát.
  5. Plech se šneky pečlivě zakryjte potravinovou fólií a vložte přes noc do lednice. Vhodná teplota kynutí je někde kolem 5-6 stupňů, to těsto jemně nakyne, ale nepřekyne. Na přesném času nezáleží, těsto můžete v lednici nechat kynout 8-12 hodin, jak vám to zrovna vyjde.
  6. Druhý den začněte předehřívat troubu na 210 stupňů bez horkovzduchu. Plech vyjměte ven z lednice, zbavte ho fólie a nechte 15-20 minut stát při pokojové teplotě. Trouba se zatím krásně vyhřeje a neztratí teplo, až ji pak otevřete.
  7. Vajíčko vyklepněte do misky, přidejte lžíci studené vody a důkladně prošlehejte vidličkou. Touto směsí potřete štětečkem nebo peroutkou vykynuté šneky těsně před pečením. Pokud máte, posypte je ještě perlovým cukrem.
  8. Vložte do trouby zhruba na střední pozici (určitě ne přiliš vysoko k hornímu topnému tělesu) a pečte 15 minut, nebo až šneci nabudou na objemu a na povrchu krásně zezlátnou.

 
PS. Perlový (čili granulovaný) cukr se u nás zatím špatně shání. Je to pekařský cukr, který se v troubě nerozpouští a zůstane stejný i po upečení. Já si ho vozím jednou za pár let z Rakouska, kde ho má přinejmenším každá Billa v sekci se surovinami na pečení. Případně se dá objevit online i v českých e-shopech.

perlový cukr
 

Zapojte se do diskuze

  1. Eliška says:

    Podobné peču , dokonce do těsta přidávám místo mléka dýňové pyré.
    Nechávám kynout klasicky, ale studené kynutí se mi moc líbí, určitě vyzkouším .
    Někdy skořici „vylepším “ sekanými vlašskými ořechy.

    1. Oj oj, ty ořechy se mi moc líbí 🙂 A ta změna s dýní taky musí být fajn.

  2. Eliško, dýňové pyré – v jakém množství na půl kila mouky? Zcela místo mléka?
    Nejdříve vyzkouším přesně podle Florentýnčina receptu – tak to dělám vždycky. Potom zkusím nahradit dýňovým pyré (mám zásobu v mrazničce) a také zkusím přidat ořechy – vlašské pomleté zkaramelizované.. Uvidím, jaké to bude. Mnohdy základní recept bývá nejlepší..
    Hned vyzkouším, teď je na to počasí akorát…

  3. VlaBel says:

    Tak za přidanou informaci o pomalém kynutí jsem obzvlášť ráda! Už nějakou dobu takhle dělám těsto na pizzu. A že v lednici vydrží i víc než jeden den! Baví mě to vlastně mnohem víc, než klasické kynutí. Někde jsem četla, že takhle původně zadělávaly i naše babičky a prababičky. Zadělaly, šouply do špajzu – a „Děj se vůle boží“ 🙂

    1. Přinejmenším je to napínavější 🙂

  4. Ahoj Flo,

    tak tohle bude můj recept :-)) ! Miluju skořici a tohle je dokonalý nápad v situaci, kdy má odpoledne dorazit návštěva a já vím, že budu mít na pečení čehosi ke kávě omezený čas. Už se těším, až šneky vyzkouším! Měj se krásně!

    1. Tak to mám radost ❤️

  5. Klára says:

    Florentýno, vy mi snad čtete myšlenky. Už delší dobu se chystám, že konečně najdu recept na šneky a udělám si je, protože se poslední dobou nějak nedají ani v obchodě a pekárnách sehnat (aspoň ne v mém okolí). A přitom je to mé oblíbené sladké pečivo. No tak teď už je upéct opravdu musím :).

  6. No paráda, už se na ně těším až je zkusím! Jsem totiž skořicový milovník!
    Děkuji za krásný popis. Studené kynutí mám ráda. Nechávám tak kynout kváskový chleba… a je to docela znát. Tak jsem zvědavá, co to udělá na sladko????

    1. Taky to bude docela znát, uvidíš 🙂

  7. Laďka says:

    Peču je již léta pouze s drobnými změnami. Plát těsta potřu rozpuštěným máslem a posypu cukrem a skořicí přes malý cedníček. Hotové horké ještě potřu rozpuštěným máslem. Používám rychlé kynutí.

  8. Martina says:

    To zní báječně, jestli najdu místo v lednici, určitě to vyzkouším. Proč se teda kynuté těsto nechává kynout dvakrát?

    1. Protože když se vykynuté těsto zpracuje na hotové tvary, vyžene se z něj vzduch získaný kynutím. Kvasinky ho musí znovu doplnit, než se dá do trouby. Jinak by tvary dost nenaskočily.

    2. Martina says:

      To je mi jasné, ale k čemu je tedy to první kynutí?
      Jinak šneky jsem pekla v neděli na snídani a byly výborné!

      1. Jo aha, takhle je položená otázka 🙂

        Co mám vypozorováno, čím déle těsto kyne, tím je chutnější. Jakoby dozrálo, ztratilo drožďovou příchuť, je hebčí, měkčí, jemnější. Jenomže kdyby se nechalo kynout při pokojové teplotě moc dlouho, tak se udusí v přebytku CO2, kvasinky umřou, tím ztratí těsto kyprost, při pečení klesne a rozteče se do šířky. Takže pokud se kyne při normálních teplotách, buď se musí těsto sem tam propracovat, nebo mu aspoň dopřát jedno kynutí v podobě těsta a druhé kynutí v podobě vytvarovaných kousků. Klidně by to ale mohly být dvě kynutí v podobě těsta a jedno kynutí ve vytvarované podobě. Každé kynutí je kratší a kratší, protože kvasinky se množí. Jen to nejde prodlužovat do nekonečna, protože kvasinky si časem sní všechnu stravu 🙂

    3. Martina says:

      Děkuju, to na celý případ vrhá úplně jiné světlo! A konečně mi dává smysl, proč se podruhé kyne poloviční dobu – protože mám dvojnásobek kvasinek. (Ty v téhle fázi rostou určitě exponenciálně.)
      A dá se přes noc v lednici kynout cokoliv? Povidlové buchty? Vánočka? Litý koláč s ovocem? Kynuté houskové knedlíky? 🙂

  9. A kde je kardamom? Přidávám do náplně i těsta. Je to severské.

    1. Souhlasím. Zažila jsem je na severu a doma to bylo (podle podobného receptu) jiné. Možná ten kardamon.. musím ho vyzkoušet ????

    2. Co jsem se dívala do severských receptů, tak kardamom se občas někde vyskytuje, ale rozhodně ne všude a určitě ne ve většině z nich. Takže proč ne, ale netrvala bych na něm 🙂

  10. Recept je skvělý, jen bych se ještě chtěla zeptat, zda je možné nechat těsto vykynout v lednici v míse a až ráno vytvářet šneky?

    1. Ano, je to možné, ale celé se to prodlouží. Vykyntué těsto se ráno musí prohníst, vytvarovat na šneky a ty nechat následně taky vykynout, tentokrát už při pokojové teplotě. Teprve pak se můžou dát do trouby. Zpracováním se totiž z těsta vyžene vzduch, který musí kvasinky znovu vyprodukovat, aby těsto v troubě naskočilo.

  11. Pavla Řípová says:

    Díky Flo! Hned zítra zadělám na těsto! Vypadají neskutečně chutně, skořici u nás milujeme, původně jsem je chtěla dělat z listového těsta. Recept jsem vůbec neznala … už se těším ????. Pavla

    1. To už by bylo v kombinaci s máslovou náplní moc tučné 🙂

  12. ke šnekům doporučím knihu Kavárna v Kodani, kde se to šneky jen hemží 🙂

    1. Hned jsem si ji v knihovně zarezervovala ????

  13. Věrka says:

    Všehny vás zdravím! Šneky mám moc ráda, dělávám je se skořicí a mletými ořechy. Někdy narychlo právě k snídani třeba i z listového těsta.
    Tyhle kynuté jsou ale lepší a pomale kynout jsem je nikdy nezkoušela, to dělám jen s pizzovým těstem. No…člověk se celý život učí, že? A to kynuté těsto vyválím na ještě slabší plát, ten „štrůdl“ pak naopak na trochu silnější porce a uprostřed každého šneka položím třeba rukojeť vařečky, zatlačím na ni, silně zmáčknu, strany té roládky se krásně rozjedou do dvojitého vějíře a já tomu pak říkám Švýcarky.

  14. Moc děkuji za inspiraci, Flo! Šneků se u nás sní spousta, nejčastěji se skořicí, někdy s ořechy nebo s mákem. Studené kynutí jsem nikdy nezkoušela, hned dnes zadělám těsto. To bude mít zítra rodina voňavého budíčka! 🙂 Přeji mnoho dalších skvělých nápadů, receptů a úspěchů. Hanka.

    1. Skoro jim toho budíčka závidím 🙂

  15. Denisa says:

    Tak a sobotní snídaně je jasná, to budou kluci zase koukat jak to ta mamka ráno stihla napéct ???? Skořici milujeme a kringel teď budeme střídat se šneky, to lednicové kynutí je velikánská pomoc. Akorát se manžel začíná ptát jestlipak já ho nechci náhodou vykrmit a strčit pak taky do trouby ???? díky za tvé recepty Flo ❤

  16. Díky Flo, určitě vyzkouším. Studené kynutí neznám a dost mě láká představa, kdy v sobotu ráno vytáhne spáče z postele vůně čerstvě upečených šneků a já nemusím vstávat o moc dříve.

    1. Těžko se to slovy popisuje. Vážně to stojí za to 🙂

  17. Milá Florentýnko!
    I u nás je 4.října sváteční den – je Světový den zvířat, tskže náš pes a plyšoví medvědi si oslavu ujít nenechají. Roládu z kynutého těsta se skořicí pekla moje babička. Tak já zase vyzkouším to studené kynutí – jak řïkáte, bude ranní překvapení!! Děkuju!

    1. Rádo se stalo 🙂 Doufám, že si zvířátka svůj den užila, včetně těch plyšových.

    2. Martina says:

      Ja nedavno zkoušela jakého celozrnné odlehčené. A řeknu vám, že se na nějaké odlehčené verze můžu VYPRDNOUT.
      Už nikdy nebudu dělat jiné, než tyto.
      Jsou dokonce lepší, než kupované. A to jsem jich zkusela požehnaně!!!
      Tenhle recept je pro mě jako poklad!
      Děkuji vám❤️

  18. Simča S. says:

    Tak to je nádherný nápad… Cokoli skořicového doma milujeme a tak vím, co budeme v neděli snídat: čerstvě upečené švédské skořicové šneky. A ta vychytávka s rozetřením skořice a cukru do másla pro rovnoměrné dávkování je naprosto geniální!!!

  19. Vypadá to kuááásně. Až dopeču tu krkovičku, co mám zrovna v troubě, zauvažuju o tom… Holky to asi ukecají 🙂

    1. Když už je ta trouba rozehřátá, že jo 🙂

  20. Stáňa Malcová says:

    Milá Flo, určitě vyzkouším. Na vašich receptech mě strašně baví, že nezapomenete popsat každý detail, třeba že, „droždí se mezitím usadilo u dna“ ???? to je fakt super ???? ještě jednou díky Stáňa

  21. Danča says:

    Milá Flo,
    moc děkuji za recept, hned jdu na něj 🙂 kolem půlnoci by mělo být hotovo, tak uvidíme, jak dopadnou 🙂 Držte mi palce, Danča

    micka: Kavárna v Kodani je senzační, na nastávající roční období jako dělaná knížka 🙂 doporučím pokračovat Pekárnou v Brooklynu od stejné autorky, za mě je možná ještě lepší 😉

    1. Držíme a díky za další tip na knihu, kouknu se.

  22. Markéta says:

    My doma pekli něco velmi podobného – Františky, v obchodě prodávají jako švýcarky, ty jsou nejpodobnější. A mě se na Františkách moc líbí ještě skořice přidaná navíc přímo do těsta. 🙂 Jinak si na ně určitě musím udělat zase večer čas, kynutí přes noc v lednici zní opravdu lákavě 🙂

    1. Františky vůbec neznám, jak mi to mohlo uniknout?

  23. Ahoj Florentýno!
    Krásný recept, přesně pro tohle nevlídné podzimní počasí. Skořice činí lidi šťastnými a pomalé kynutí a ranní pečení je bonus navíc.
    Děkuji, dnes se na to chystám.:-)
    Hana

    1. No vidíš, to jsem vůbec nevěděla. Tím se ledacos ohledně skořicových šneků vysvětluje 🙂

  24. Milá Flo,

    děkuji za super recept k víkendové kávičce – hned zítra po práci se do nich pustím a uvdím jeslti se podaří – skořici zbožňuji. Měj se krásně a malé krásnou oslavu a vše nej nej

  25. Kačka says:

    Milá Flo, zmiňuješ se o robotu Kitchen Aid. Prosím, jaký model používáš?

    1. 5KSM150, ale mám pocit, že už se vyrábí trochu jiné modely, nedávno měnili modelové řady.

  26. Mariana says:

    Florentýno, je to perfektní!
    Zítra má můj syn František svátek a již si nemusím lámat hlavu, co mu nabalím do školy pro mlsné kamarády. Jen k narozeninám jsem pekla již tři dorty a chce to změnu. Také přeji dítku krásnou a voňavou oslavu!

    1. Do školy na oslavu jsou naprosto ideální 🙂

  27. Výborný recept,Florentýnko,máš skvělé nápady . S tebou vařit je pohádka,přehledné a dopodrobna vysvětlené. Už se na skořičáky těším. Udělám je v neděli ke kávě. Zdraví Alča

    1. Děkuju, Alčo, tak ať se povedou.

  28. Pamatuji se když jsem toto těsto dělala poprvé asi před 15 lety na hodovní koláče.Celou noc jsem nespala a chodila se dívat do lednice jestli neteče po vnitřku.Jinak dělám Kringel se skořicí a s nutelou taky dobré.Přeji všem pěkný víkend!!

  29. Šárka Šichorová says:

    Děkuji za recept.Šárka

  30. Libuše says:

    Výborný recept.Peču podobné, na skořicové máslo posypu ještě hrubě mleté ořechy a upečené ještě teplé potřu řídkou citronovou polevou.

  31. Marta Skorusova says:

    Ahoj, Flo! Škoricové slimáky ukladám do vymastených foriem na muffiny, po upečení ich ešte teplé potriem rozpusteným maslom a omočim v škoricovom cukre. Sú božské!

    1. To zní parádně ❤️

  32. Mám od milého medaře z Třebíče zásobu šlehaného skořicového medu. Příjemně se pak s máslem spojí a odpadá cukr. A k tomu pak kafíčko se lžičkou tohoto skořicového medu… Fakt se toho nedá přejíst.

  33. Vlasta Krestová says:

    Díky za recept, určitě vyzkouším, pečivo vypadá skvěle.
    Současně přeji tvému potomkovi hezký a veselý narozeninový den.????

  34. Martina says:

    Díky za recept Florentýno. Skořicové šneky mám moc ráda. Těsto už studeně kyne v ledničce, takže u nás budou zítra ke snídani a také potěším kolegyně v práci. Kvůli tomu si klidně i přivstanu. Jinak kynutí přes noc v chladu znám – dělám takhle výborné snídaňové houstičky.

  35. Skořice a dnešní počasí, to se k sobě hodí. Dík za recept, určitě vyzkouším, mňam…

  36. julianna says:

    tak šneky máme rádi v jakékoliv podobě,ale určitě zkusím to ledničkové kynutí

    1. Zkus, ráno je to při otevření ledničky skvělý pocit 🙂

  37. Kacka says:

    Uzasny recept! Moc se tesim na vyzkouseni. Jen prosim o radu, jak na to s instantnim drozdim. Kolik ho pouzit a zda vzit to, co se rozdelava za sucha ci za mokra. Predem moc dekuju. Kacka

    1. Kačko, podle mě se dají použít oba dva typy sušeného droždí.

      Co se týká množství, je potřeba ho přepočítat.
      1 kostka droždí se bere na 500 g mouky. Tady v tomhle těstě ho ale beru míň, jen půl kostky. Čili polovinu bežného množství.
      Na sáčku bude uvedeno, na kolik mouky vystačí, musí se to nejdřív přepočíst na 500 g a pak ještě vydělit dvěma.

  38. Martina says:

    Snídaňové šneky mám hotové a jsou vynikající. S těstem se krásně pracuje a kynutí přes noc v ledničce krásně funguje. Díky

  39. Florentýno, prima!
    Mám šneky moc ráda, příště je ale udělám s Tvým dobrým nápadem skořicovým máslem. Změna je život. Ale dnes jsem se spíš nad receptem zasnila nad vzhledem těch Tvých.. hotové RŮŽIČKY!!
    Vzpomínám. že jsem kdysi vytvořila jako dárek z menších šnečků želvičku. A také
    trhací buchtu, kterou od Tebe známe.
    Přeji Tobě i členkám klubu pěkný čas a vše dobré!

    1. Ta želvička musela být parádní ????

  40. Ahoj Flo,
    díky za recept! Napadá mě ale, zda by se třeba půlka várky dala zmrazit a rozpéct příště? Co by to s droždím udělalo?
    Děkuji za odpověď. 🙂

    1. Kex, zmraž je až po upečení, hned po vychladnutí.

  41. Kauerová Zdenka says:

    Ahoj Flo, skořicové šneky peču již delší dobu.Recept jsem našla na nějakých severských stránkách. Kynout nechávám normálně, studené kynutí neznám, takže vyzkouším.
    Šneky peču převážně v zimě, nevím proč, snad kvůli té skořici. Perlový cukr neznám, sypu jen moučkovým cukrem. Jinak je pečivo výborné a dlouho na tácu nevydrží.Díky.
    Hezký víkend všem, Zdena

  42. Šneky miluju, díky za recept, určitě vyzkouším 🙂
    Dají se na pomalé kynutí použít i sušené kvasnice?

  43. Peťa H. says:

    Ahoj,
    chtěla jsem se zeptat, kynutí v chladu jsem dělala prvně a tak mě zajímá na jaký objem těsto v lednici vykyne? :-). Je škoda, že jsem si to před nevyfotila abych porovnala ale mě přijde, že mi to vykynulo asi málo. 😀 Každopádně uvidíme jak to bude po upečení.

    1. Monika says:

      Zdravim, mne take malo vykynulo…. Po 12 h se sneci téměř nehli :/ ale musela jsem pect, byla to slibena snidane…. asi budu muset priste zvysit teplotu v lednici na noc nebo nechat dele… Chce to asi system pokus /omyl s vlastni lednici. Za chvili jdu sneky vyndat z trouby. Jeste se mi zda, ze ta strana plechu, co byla u dveri lednice, nakynula o trochu lepe nez ta, co byla vzadu… ????

      1. Moniko, já bych se toho nebála. V lednici nemusí těsto viditelně nakynout tolik jako při pokojové teplotě, ono se i tak něco s těstem děje. Tomu nasvědčuje to naskočení na straně plechu, která byla víc u dveří. U dveří je vždycky vyšší teplota než u zadní stěny. Myslím, že těsto ještě trochu naskočí při temperování a pak by mělo v troubě zafungovat. Jinak klidně zkuste příště zvýšit teplotu v lednici o 1-2 stupně, možná ji máte příliš podchlazenou.

    2. Peťo, jak jsem psala Monice, můžou vykynout míň než obvykle, ale nemělo by to ničemu vadit.

  44. Vlastimil says:

    Milá Florentýno, Díky za recept, určitě vyzkouším

    1. Díky a ať se povedou 🙂

  45. Milá Florentýno, úžasný koláč, krásně vláčny. Další návyková záležitost. Doporučuji všem těm, co tam chtějí dávat dýni, ať nejdřív udělají originál. A dýni pak nechte na polívku ;).
    Krasný den.

  46. Mila Flo, v pátek večer jsem se pustila s nadšením do těsta. Vyslo moc pekne, prislo mi ze jsem to mozna vyvalela moc velke, protoze se mi naplne nedostalo az ke krajum. Každopádně sneci jsou bozi, zlehka sladky, tak akorat pro me a ta vůně co se rano linula z trouby byla k nezaplaceny 🙂 dekuji.

  47. Ahoj Flo, šneky dělám různé, nasladko i naslano, kynuté i z lístového těsta, ale neznám studené kynutí a tak v brzké době vyzkouším co to se mnou udělá, přeji krásný podzim .

  48. Věrka Červinková says:

    Jsou božské.V noci byly v lednici, ráno v troubě a teď už jsou snězené????

  49. Šneci jsou v ledničce, takže zítřejší nedělní snídaně je jasná. S manželem pracujeme převážně o víkendech a zrovna zítra máme volno. To si potom zdánlivě běžné společné chvíle jako je třeba snídaně opravdu rádi užíváme. Čerstvý upečený moučník, k tomu dobrá káva, to u nás velmi dlouho nebylo. Navíc mě studené kynutí nepřipraví o výraznou část spánku. Děkuji milá Flo ♥️

  50. Ahoj Flo, děkuji za inspiraci, jako vždy úžasný recept. Z nedostatku surovin jsem vyzkoušela se sušenými droždím a povedly se také krásně. Jen jsem je ráno raději před pečením nechala o něco déle (cca hodinku) v pokojové teplotě…

  51. Ahoj Flo, tento víkend jsem pekla dvě dávky, takový měli šneci úspěch, ale teda rychlou variantu.
    S těstem se tak dobře pracovalo, že tady zkoumám mnou používané recepty na tuhé kynuté těsto (poměr surovin) a marně v tom hledám nějakou logiku 🙂 Tajemství kynutého pečiva mi dál zůstane skryto.

  52. Dobrý den,

    zkoušel jsem 🙂 při pomalém kynutí přes noc používám jiný postup, ale dodržel jsem přesně pro tentokrát Váš recept.
    Dopadly na jedničku !
    jen bych udělal dvě úpravy 1. do těsta místo másla bych zvolil sádlo 2. náplň jsem dvojnásobnou .

    jinak super recept. děkuju

    1. Díky za vyzkoušení, Honzo!

  53. Milá Flo, moc děkuji za recept. Skořici u nás milujeme a ke chladným dnům prostě patří. Kynutí proběhlo klasicky, protože jsem potřebovala moučník na odpoledne, ale studené kynutí a tudíž čerstvé pečivo k snídani určitě brzy vyzkouším.
    Ještě jednou díky za inspiraci a těším se na další skvělé recepty ♥

  54. Urcite vyzkousim, skorici miluju. A ke kafi a k snidani… nam.
    Jen otazka – pouzivate pravou skorici (cinnamomum zeylanicum) nebo cinskou (tu “beznou” z obchodu)
    Podle mne prave to snese mnohem vic nez 5g

    1. Nejspíš tu běžnou z obchodu. Určitě to snese víc skořice, chtěla jsem připravit verzi, která bude bez problémů přijímaná napříč všemi domácnostmi 🙂

  55. Flo, před půlhodinkou jsem vytáhla plech šneků z trouby… a už není ani jediný. Pět dětí si s ním na svačinu lehce poradilo. Děkuju, za tyhle momenty, kdy se dívám na plná bříška a spokojené tvářičky, tě fakt miluju.

    1. Skoro se bojím zeptat, jak se tvoje city ke mně mají v těch opačných momentech 🙂

  56. Zdravím Flo,

    Moc díky za recept. Šneky jsem pekla minimálně 3x, ale nikdy se mi nepodařilo, aby vypadaly hezky vzhledově (chuťové v pohodě, ale vzhled nic moc). Až dodneška. Díky A těším se na další recepty.

    Hezký den,

    Petra

  57. Milá Flo,

    Vyzkoušela jsem od vás již mnoho receptu včetně rohlíků a v naprosté většině jsou fantastické. Tyto šneky jsem zadělala včera a dnes ráno upekla a doslova se po nich zaprášilo. Těsto ale bylo velmi velmi lepivé, musela jsem mnohokrát podsypávat protože se lepilo tak moc že mi zvedalo val z kuchyňské linky. To má takhle být? U rohlíků už to mám v oku, dělám je celkem často a nebojím se pocitově přidat mouky, aby to bylo tak akorát, ale toto jsem dělala poprvé nebyla jsem si jistá.

    Přeji mnoho úspěchů.

    Petra

    1. Petro, těsto je lepivé jen v první fázi přípravy. Jakmile do sebe mouka nasaje tekutinu, přestane lepit. Takže pokud se to stane příště, stačí nechat chvíli těsto jen tak ležet a odpočívat a přijít ho zpracovat třeba za pět minut, to už bude podstatně lepší.

  58. Omlouvám se, *Vás

  59. Výborny recept. Hned jsem vyzkousela. Jen mladsi sestre prisla naplň malo sladka;-)

  60. Šneky dopadly výborně, lze takové kynutí v lednici použít např.i na vánočku? A jak (protože kyne na víckrát, tak ve které fázi a suroviny pokojové teplotě, nebo studené, jako tady?? Děkuji a hezký den, Lenka

    1. Leni, složení tohoto těsta na šneky je uzpůsobeno případnému kynutí v lednici. Takže ne, obecně na vánočku tohle použít nejde. Vánočka má mnohem tučnější a těžší těsto, se kterým by droždí podstatně hůř v lednici bojovalo. Neříkám, že to nejde vůbec, ale musí se trochu upravit recept a čas a tak podobně.

  61. Zdeňka says:

    Ahojky.Šneky jsem pekla dneska a jsou fantastické ????❤️ Hned po upečení jsem je ještě potřela rozpuštěným máslem s trochou rumu, jsou krásně lesklé ☺️ Je to dobrota a moc příjemné je, když je ráno prostě jen vyndáte z lednice a po chvíli šoupnete do trouby. A máte hotovo!

  62. Milá Flo, musím ti říct, opravdu nevím, jak ti poděkovat. Skořicové šneky jsou skvělé. Nikdy jsem nedělala náplň s máslem. Vnučka i její rodiče nešetřili chválou ????

  63. Šárka says:

    Zdravím Vás. Recept mně zaujal pomalým kynutím a udávanými časy. Šneci jsou teďka v lednici, ale ta příprava tedy… od 8:30 do 11:15. Totiž: omylem jsem tam dala celé droždí, a lekla se toho.
    Tak jsem honem zdvojnásobila dávku všeho, a pak mi to moc nešlo vyhníst dohladka (ručně, robot nevedu). to těsto bylo malinko hrubé pod rukama. Ale válelo se dobře, jen dlouho. Mám obavu, že se hodně ohřálo, jak dlouho jsem to zpracovávala a to mi ještě pomohla dcera. Opravdu ale doufám, že se povedou, i když bychom je nejspíš spásli i jako zmetky, protože skořice a cukr vylepší úplně všecko 🙂

  64. Šárka says:

    Tak se zpožděním hlásím, že se všecko povedlo! V pět ráno jsem tedy měla pár minut docela hrůzu, že to vůbec nevykynulo, neb šneci měli tvart úplně jak večer. Ale než si orazili v pokojové teplotě, malinko se sem tam objevila změna, tak jsem si řekla, že to snad vyskočí až v troubě a vrazila je tam. Vůně veliká, šneci krásní, rodina spokojená. Díky za recept a připište tam, že ten tvar to může změnit až připečení. Studeným kynutím totiž vyrábím i těsto na pizzu, a to je viditelně vykynuté. Ušetřite někomu možná tu ranní úzkost :). Děkuji za polopaticky vypsané úplně všecko, takové recepty jsou pro lidi, kteří se prostě nemají koho na ty finty zeptat. A takových nás je dneska určitě dost. Krásný advent!

  65. Zdravím, poprvé zkouším tyto skořicové šneky a moc se těším až je ráno ochutnáme. Přidala jsem špetku skořice i do samotného těsta. Děkuji za Vaše recepty, peču podle nich moc ráda.

  66. Danka says:

    Flo ahoj, slimaky super. Pouzila som susene drozdie, pretoze kvasnice alebo drozdi sa neda v case korony zohnat na SR.
    Nechla asim kysnut 25 min cca a sup do rury. A na posypku som pouzila dokoracne cukrove biele hviezdicky z Lidlu 😉 krasne … aj by som poslala foto ale nemas tu taku moznost.
    Paaaa

    1. Danko, to bude tím chladem. Myslím, že těsto potřebovalo víc času.

  67. Marcela says:

    Ahoj, skořici miluji absolutně ve všem. U nás v pekařství se dali šnečci sehnat naposledy před 2 lety. Zkoušela jsem různé recepty, ale „něco“ tomu chybělo. Tenhle recept je dle mého gusta a je fajn, že i třetí den jsou stále k jídlu. Ještě bych rada k tomu delšímu a pozvolnému kynutí dodala, že jsem se dlouho kynutému vyhýbala, protože mě často nadýmalo a bylo těžko. Zjistila jsem, že to bylo právě nesprávným a nedostatečným kynutím. Od té doby, co nechávám těsto kynout pomalu a déle, víckrát ho nechám bobtnat, tyto potíže už nemám.

    Pečení zdar a těším se na další fajnový recept.

  68. Je to výborné, do těsta jsem dala z jedné čtvrtiny žitnou mouku. Máslo do náplně jsem ale rozpustila a smíchala s cukrem a skořicí. Je to šlehané lepší? Je v tom nějaká technologická finta? Mě to takto přijde snadnější a chuťově to myslím poznat nejde.

  69. Maruska says:

    šneci se mi líbí, jen té nádivky mě vybylo jen na polovinu těsta( udělala jsem něco špatně)
    no nic, druhá polovina je s mákem

    1. Možná málo utřené máslo, takže objemově té náplně bylo málo?

  70. Vendula says:

    Dobrý den,

    chystám se vyzkoušet, šneky jsem ještě nepekla 🙂
    Je možné zadělat těsto v domácí pekárně?
    Děkuju, Vendula

    1. Ano, ale pak bude těsto teplé a zahřáté a tedy se nebude hodit na kynutí přes noc v lednici.

  71. Moje švagrová (Švédka) je peče z kvásku. Lepší jsem nikdy nejedla…

  72. Táňa V. says:

    Čerstvě upečené sladké pečivo k snídani je sen 🙂 Tedy za podmínky, že se nevstává ve 4, aby se vše stihlo připravit, nakynout, upéct, což já tedy určitě nedělám! 😀 Teplé šneky po ránu byly úžasné, brzo musíme zopakovat! Děkuji!

  73. Včera připraveno, dnes upečeno. Dokonalost! Vy uděláte pekaře i z průměrného patlala ?

    1. Souhlasím ?já jsem se docela rozpekla díky Flo,však taky pěkně kynu spolu s tím testem ?

  74. Gabina says:

    S těstem se úžasné pracovalo, bylo krásné vláčné. Plnila jsem makovou náplní, uložila přes noc do sklepa ?

  75. Magdaléna says:

    Perlový cukr kupuji léta v Tescu. Šneky už stydnou, těšíme se!

  76. Krásný den. Nějak jsem bojovala s těstem – nevím, co jsem udělala špatně. Kynutí v lednici přes noc pak bylo v pohodě. Akorát jsem místo šneků musela nacpat do formy, protože se těsto chovalo jako žvýkačka: čeho se dotklo, k tomu se přilepilo. Nevíte, čím to by mohlo být?

  77. Dobrý den,
    Šneky jsem dělala a měly velký úspěch. Bude tento recept fungovat i se špaldovou jemně mletou moukou?
    Děkuji

    1. Bude, jen je potřeba doladit tekutiny tak, aby těsto dávalo pocitově stejný dojem jako s obyčejnou pšeničnou.

  78. Martina says:

    Dobry den,
    Chci se zeptat, zda-li je mozne pect i se suchym drozdim? V UK se klasicke spatne shani.

    Co se tyce kardamonu- pouziva se na klasickou finskou pochoutku s nazvem PULLA- je to vlastne vanockove testo s kardamonem (ptala jsem se primo u finskeho zdroje:)

  79. Vyzkoušeno.

    Pomalé kynutí už hotových šneků na plechu je skvělý nápad. Vše klaplo dokonale.

    Varianta se skořicí a varianta s kakaem.

    Dospělým chutnalo moc oboje, dětem tolik ne. Příště zkusím variantu s makovou náplní. Snad to klapne?

  80. Anička says:

    Moc děkuji za super recept, povedlo se na jedničku.

  81. Dobrý den,
    na Vašich receptech mám krom jiného rád přesné vysvětlení postupu přípravy. Líbí se mi vědět co a proč je v receptu důležité, jak to vše funguje atd. Vždy se něčemu novému přiučím. Dnes mě zaujalo, že se těsto při kynutí překrývalo fólií (rychlá verze). Má toto nějaký zvláštní účel? Nespotřebovávají kvasnice kyslík? Nepřekrývalo se vždy utěrkou?
    Děkuji Honza

  82. Ahojky, zajímalo by mne, zda do skořicových šneků dát pravé cejlonské skořice víc, než je uvedeno v receptu? Jakou skořici jste použila vy?

    1. Cejlonská je samozřejmě pro sladké pečení mnohem vhodnější než cassia. Držela bych se množství uvedeném v receptu.

  83. Dáša says:

    Šneci se mají péct opravdu na těch 210 stupňů? Přijde mi to moc … Děkuji!

  84. Jsem z receptu uplne nadšená. Během 10 dnů jsem pekla 3 x. Nejvíc se mi líbí to,že večer rychle připravím a ráno skutečně rychle upecu. Máme tak voňavou teplou snídani. Tak si teď s blížícím Vánocemi říkám, šlo by to s vanockou? Smíchat, uplect a 12h odležet upletenou vánočku do lednice?
    Vyzkoušela jsem dát na šneky i vanilkový krém, ale málo slazeny, a byly krásně vláčné.

  85. Úžasný recept, děkuji. Prosím jak šneky uchováváte? Jen pod utěrkou mi ztvrdly, nejlepší jsou samozřejmě hned po upečení ale po pár hodinách jsou docela tvrdé. Děkuji za odpověď Lenka

  86. Týna says:

    Paní Florentýno,
    Vás mi seslalo samo nebe.
    Měla jsem lehkou krizi v kuchyni a najít v těch stovkách receptů nějaký, který je s prominutím vysvětlený „jak pro blbce“, bylo nad moje síly.
    A tak jsem otevřela vaší první Kuchařku od dcery, kterou mi kdysi dala mamka, pomodlila se a zkoušela.
    Děkuju, děkuju, děkuju!
    Peču teď do práce každý týden a přibrala alespoň 2 kila ale z Vašich receptů se povedl zatím každý.

  87. No, za mě katastrofa. Potřetí zkouším recept z této stránky a potřetí neúspěch. Nikdy se mi nestalo, že by se mi nějaký recept z jiného webu nepovedl, tady mám očividně smůlu a kdyby tu nebyla taková spousta pozitivních komentářů, začnu si myslet, že svou dceru nenávidíte.

    Těsto je z lednice asi moc studené, hodina venku v pokojové teplotě nepomohla a bylo to celé zvrchu už hnědé, ale uvnitř syrové a to jsem ani nepekla na 210, ale jen na 180 stupňů, kdybych pekla na 210, celé to musí za těch 20 minut shořet.

    Já tu končím, zbytku přeji jen úspěchy 🙂

  88. Před chvílí jsem je vyndala z trouby, jsou báječné.
    Půl plechu jsem po vyndání ještě potřela rozehřátým máslem s cukrem a skořicí. Takhle jsem to viděla v nějakém dokumentu, tam to úplně polili až to plavalo a pak po nasáknutí vyklopili z plechu. Nějaká vyhlášená pekárna skořičáků.
    A hlavně: včera jsem bez kvásku zadělala, manžel uhnětl, rozválel a na pohodu do lednice. Skvělý postup, děkuji, budu dělat na víkendy❤

  89. Eliška Blahová says:

    Ahoj Flo, je možné nahradit pšeničnou mouku za nějakou bezlepkovou, třeba mandlovou? Nebo je potom potřeba nějak více upravit recept? Děkuji,

    1. Eliško, to bohužel rozhodně nejde, kynuté těsto potřebuje lepek, aby drželo nadýchané. Vyměnit mouku s lepkem za něco bez lepku je hotová alchymie a v podstatě se vždy ladí každý recept zvlášť, kombinují se různé druhy mouky dohromady a přidávají se ještě další pomocné suroviny.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close