Hovězí steak – nejjednodušší recept se zaručeným výsledkem

Hovězí steak je příčinou mnoha nešťastných výroků typu “nikdy se nenaučím vařit, zase je to jako podešev!” Přitom je tohle jídlo naprosto snadné, obnáší pouhých pět minut práce a jediným předpokladem úspěchu je dobře vybrané maso.

V případě hovězího steaku je v 99 procentech případů zcestné hledat chybu v sobě a ve svých kuchařských schopnostech. Hodit hovězí maso na pánev se dokáže naučit úplně každý, ostatně vám to dnes ukážu.

Začít ovšem musíme už při nákupu.

Jak vybrat hovězí maso na steak

Ano, pochopili jste to dobře. Jestliže si vaše rodina oblíbila šťavnaté hovězí stejky, musíte někde adoptovat dobrého řezníka, abyste si je mohli dopřát, až na ně zase dostanete chuť.

Zatímco u jiných jídel může nakupování surovin začínat a končit v supermarketu, u hovězích steaků pouze výjimečně a spíš nahodile. Naštěstí se ale časy postupně mění a v běžných řetězcích se nabídka steakového masa začíná sebevědomě objevovat. Na dnešní recept jsem maso koupila v nedalekém malém supermarketu a nemůžu si vůbec stěžovat.

Rozhoduje stáří masa

Po porážce se v mase začnou odehrávat enzymatické rozkladné procesy. Ty mají za následek mnoho věcí, ale především to, že se maso nepřemění na odolnou žvýkačku, až do něj poprvé kousnete. Naopak bude perfektně křehké a měkké.

U kuřecího nebo třeba vepřového masa tenhle proces zrání trvá jen jeden nebo dva dny. Jenomže hovězí potřebuje mnohem víc času, aspoň tři týdny. Po celou tuhle dobu musí někde ležet v kontrolovaném prostředí s teplotou mezi 0-2 stupni a čekat. A zrát.

Maso nejen zkřehne, ale taky se mu změní barva, přestane být zářivě a svůdně červené, ale ztmavne a zhnědne. To vám poskytne snadnou vizuální kontrolu při nákupu.

Když do vyzrálého masa šťouchnete prstem, bude měkké a tvárné jako máslo a důlek v něm po nějakou dobu zůstane. Na rozdíl od něj červené a nevyzrálé kousky pod tlakem prstu pruží, takže na minutkovou úpravu je nepřemluvíte ani pomocí dvoudenního naložení do oleje a půlnočního zaříkávání u lednice. Jestli se takové maso na něco hodí, tak na delší dušení nebo pečení.

Jistě je vám jasné, že zrání a odpočívání něco stojí, jsou k tomu potřeba vhodné chlazené prostory a spousta energie. Proto se i hovězí maso obvykle do obchodní sítě dodává brzy po porážce, aby se cena udržela co nejníže. Pokud nemáte minutkové úmysly, tak se s tím v kuchyni vyrovnáte, ale opravdu se nesmíte pokoušet udělat si z takového masa měkký a křehký steak.

Zásadně tedy nakupujte maso odleželé čili stařené. Je dobře označené, abyste to poznali a abyste se nedivili nad vyšší cenou.

Masná plemena

Možná se teď ptáte, zda všechny ty rady o masných plemenech a mladých býčcích, o kterých jste už někde dřív četli, byly jen ztráta času. Odpověď zní – jak se to vezme.

Zrání je drahé, takže žádný rozumný řezník nenechá uzrát maso, které za to nestojí. Masná plemena se vyznačují tím, že mají svaly prorostlé jemnými, sotva znatelnými tukovými vlákny.

Není to ten tuk, co vidíte na povrchu masa a z obav o svou linii ho odříznete. Je to tuk, který vypadá jako jemné bílé mramorování mezi červenými svalovými vlákny. Při tepelné úpravě tento tuk povolí, rozpustí se a udělá maso šťavnatější a taky chutnější. Takže místo hranolků si dáte zeleninový salát a nepřiberete.

Biftek, nebo hovězí steak?

Každý kus hovězího, který se připravuje rychle v pánvi jako steak, je biftek. Od anglického beef steak. Jakože hovězí steak.

I když se pod označením biftek někdy rozumí pouze steak z hovězí svíčkové, toho nejjemnějšího a nejdražšího masa, lze ho použít v rozšířeném smyslu na všechno hovězí, co se dá zprudka a krátce opéct na pánvi.

Nebudu vám proto v receptu specifikovat konkrétní kus masa, jen prozradím, na co všechno se můžete při nakupování zaměřit. Kromě pravé svíčkové si též můžete bez obav pořídit plátek roštěnce. Poměrně nově objevené jsou též steaky z hovězího pupku, zvané jako flank steaky. A dá se použít i kýta. To, co vidíte na fotkách, byla dokonce loupaná plec. Pochopitelně stařená.

Jestliže máte rádi všechny ty cizokrajně znějící názvy, zde se vyřádíte. Na steak směle použijte masa označená jako rumpsteak, entrecôte, rib-eye steak, t-bone steak či porterhouse, flat iron steak, flank steak, a tak dále a tak podobně. Obvykle se jedná o méně běžné zahraniční způsoby bourání masa, proto přicházejí i s těmito tajemnými názvy.

Tloušťka masa

I když v obchodě objevíte správné maso, ještě nemáte vyhráno. Podívejte se, jak je maso vysoké čili silné. Z půlcentimetrového plátku masa nic kromě stupně well done neuděláte. Jestliže toužíte po růžovém prostředku nebo dokonce po krvi, logicky musíte pracovat s něčím, co je vysoké aspoň dva centimetry, aby se to nestačilo propéct durch hned v první minutě pobytu v pánvi.

hovězí maso minutka

Stupně propečení pro hovězí steak

V každé slušné restauraci se vás při objednávce hovězího steaku zeptají, jak chcete maso propéct. A pokud se nezeptají, rychle běžte jinam nebo změňte objednávku.

Anglických slovíček, kterými se označuje propečení, je pět plus jedno téměř utajené. Stojí za nimi kus kuchařské logiky a fyzikálního měření.

Čím víc se maso uvnitř zahřeje, tím víc uvnitř zhnědne. Zcela úmyslně zdůrazňuji uvnitř, protože na povrchu by vždycky mělo mít opečenou kůrku toho nejsvůdnějšího myslitelného odstínu zlatohnědé barvy, i kdyby se pod ní skrývala krvavá nádhera.

Tohle jsou tedy jednotlivé stupně:
  • Krvavý biftek – značí se rare – má vnitřní teplotu nejvýš 55 stupňů Celsia, takže je pouze prohřátý, ale vypadá téměř jako původní syrové maso s tmavě červenou barvou.
  • Na 55 stupních vnitřní teploty už se jedná o mezistupeň medium rare, který od tmavě červené uprostřed přechází k růžové směrem k okrajům – a pak k hnědé zcela na kraji. Tenhle stupeň velmi rádi objednávají restaurační hosté, kteří chtějí světu spravedlivě ukázat, že si umí maso užít trochu víc než jiní.
  • Medium při 60 stupních je nejbezpečnější a nejčastější volba.Vnitřek je růžový, ale nikoli syrový. Maso je dostatečně tepelně zpracované, jen se tváří, že není.
  • Medium well má pouze světle růžový vnitřek s šedým nádechem směrem ke stranám. Začíná na 65 stupních.
  • Stupně well done se dosahuje při vnitřní teplotě 70 stupňů a výš, přičemž o jakémkoli náznaku růžové barvy na řezu nebo vytékající, lehce krvavě zbarvené šťávě nemůže být vůbec řeč. Je to druhý nejčastější požadavek, jak maso propéct. Na talíři neuvidíte ani kousek narůžovělého masa, ale zaplatíte za to obětováním části šťavnatosti, měkkosti a křehkosti. Pokud by se maso propeklo ještě víc a tepelná úprava neskončila ani u 71 stupňů, výsledek bude téměř nepoživatelný, tvrdý, tuhý, tmavě hnědý v celém svém objemu.

Některým kuchařům vhání objednávka na dobře propečený hovězí steak slzu do oka a není to proto, že by někde zároveň krájeli kbelík cibule pod guláš. Mají pocit znevážení masa; pocit promarněné příležitosti, kdy musí na talíř položit něco ne zcela dokonalého – protože dokonalé má v tomto případě barvu někde mezi tmavě červenou a růžovou. Výhradně a bez diskuze.

Teploměr do masa

Nepropadejte zoufalým stavům, že bez teploměru do masa nebudete schopni připravit hovězí steak s vnitřní barvou odpovídající vašim představám. Pokud do teploměru chcete investovat, udělejte to, tím se nejrychleji naučíte, v jaké fázi váš biftek vyndat z pánve nebo z trouby.

Stejně tak ale můžete investovat do pár plátků masa a naučit se odhadnout správný stupeň propečení přímo na nich. Pak si s biftekem poradíte kdykoli a kdekoli, nejen ve vaší kuchyni s teploměrem.

Jednotlivé stupně se mají i další rozlišovací znaky, nejen teplotu.

Především působí jinak na dotyk prstu. Určitě jste už někoho zahlídli, jak šťouchá do masa v pánvi – tak teď už víte, proč to dělal. Jak se maso postupně propéká směrem dovnitř, tak začíná tuhnout. A tuhne stále víc, jak se maso propéká.

Abyste získali představu, nakolik se mění tuhost masa, zkuste následující test, ke kterému budete potřebovat jen vaše ruce:

[blockquote align=“center“]Spojte bříška palce a ukazováčku levé ruky, vůbec přitom jimi nemusíte tlačit proti sobě.

Ukazováčkem pravé ruky se dotkněte toho vybouleného místa pod palcem, které už patří k dlani. Trochu do tohoto svalu šťouchněte – tak přesně tuhle tuhost vykazuje biftek propečený na stupeň rare.

Nyní pro změnu spojte palec a prostředníček a znovu si zatlačte do té baculaté části pod palcem: tohle je medium.

A konečně spojení prsteníčku a palce dává tušení, jak je tuhý stupeň well done. Zkuste vystřídat prsty rychle za sebou, ať cítíte rozdíl.[/blockquote]

Snadné, že?

salát s hovězím steakem

Hovězí steak ve třech snadných krocích

Teď už máte v duchu nakoupeno, víte, jak poznat váš oblíbený stupeň propečení masa, takže je čas rozpálit pánev a začít vařit. Celé to má tři snadné a kráté fáze, na kterých ani nezkušený kuchař v podstatě nemá co zkazit.

  1. Prudké opečení masa v pánvi po obou stranách
    Tenhle krok má jediný smysl: vytvořit na povrchu masa tmavě hnědou, částečně křupavou kůrku. Tím se značně zesílí a zlepší chuť i barva steaku. Cílem však není maso dostat do správného stupně vnitřního propečení. Zde opravdu řešíte jen vnější kabátek.
  2. Dopečení masa v troubě
    Prudce opečené maso přendáte do malého pekáčku a vložíte do trouby vyhřáté na 180 stupňů. Necháte ho tam být tak dlouho, až bude na dotyk pružit tak, jak potřebujete. Předpokládá se, že budete do trouby každou chvíli nahlížet a šťouchat do masa. Řeknu vám, že tohle je jeden z nejhezčích okamžiků v kuchyni a navíc u toho člověk vypadá, jakože opravdu ví, co dělá.
  3. Odpočinek masa po pečení
    Poslední krok je stejně důležitý, jako ty předchozí. Kdybyste hned maso podávali a zakrojili do něj, tak z něj vyteče spousta šťávy. Zbytečně. Pokud budete trpěliví a vydržíte ještě pět minut počkat. maso se uleží, odpočine si a tekutina, která se uvnitř uvolnila, se zase pěkně spojí s masem. Při zakrojení skoro nic z masa nevytéká, nekazí vám to kompozici na talíři a pochopitelně je díky tomu maso šťavnatější.

příprava hovězího steaku

Jestliže si potrpíte na jemné finesy kuchařského umění, prozradím vám ještě jeden důležitý detail. Ve třetí fázi, kdy maso po upečení odpočívá, se dál tepelně upravuje zbytkovým teplem. Během těch pěti minut ještě trochu dojde a dopeče se. Zhruba o půl stupně propečení. Takže když cílíte na medium, je dobré vyjmout maso z trouby, když při dotyku prstu působí jako medium rare. A když chcete medium well, vyjměte ho z trouby už jako medium.

Jak podávat hovězí steak

Váš biftek nutně pořebuje omáčku, bramborovou přílohu a trochu zeleniny, třeba salát. Teprve pak bude jídlo kompletní.

Omáčku vás dnes učit nebudu, myslím, že se už stejně chcete pustit do vaření. Ale nebojte se použít majonézu, ochucenou majonézu, holandskou omáčku, o které už jsem psala, ochucenou holandskou omáčku nebo třeba domácí kečup.

S bramborami a zeleninou si taky jistě poradíte.

Tak si nechte chutnat a podešve odteď nechte ševcům.
 

Hovězí steak

Množství: 2 porce

Hovězí steak

Suroviny

  • 2 vyzrálé roštěnky vysoké 2 cm každá, tedy kolem 230 g kus (Při svých dalších kuchařských dobrodružstvích klidně sáhněte po jiných druzích steakového hovězího masa a držte se obecného postupu. Jediné, co se může měnit, je doba pobytu v troubě, tu odhadnete pomocí testu s tuhostí masa.)
  • sůl
  • čerstvě mletý pepř
  • 1 lžíce rostlinného oleje

Postup

  1. Z masa odřežte vnější blány, má-li nějaké. Tence po obou stranách potřete olejem, osolte a opepřete. Odložte bokem na talíř, třeba až na půl hodiny. Maso se tak trochu vzpamatuje po pobytu v lednici, což mu výrazně prospěje. (Pokud kroutíte hlavou nad osolením masa před vložením do pánve, zde je můj argument: osolené maso lépe zlátne a dělá lepší, křupavější a chutnější kůrku. Sůl se snoubí s masem a vytvoří při opékání další, novou chuť, zatímco maso osolené až po opékání už zůstane pouze masem a solí bez přidané hodnoty. Někdo tvrdí, že sůl vyhání šťávu z masa a biftek je pak méně šťavnatý nebo zbytečně tvrdý, já mu ale nevěřím. Zda budete vy je jen na vás.)
  2. Troubu rozehřejte na 180 stupňů. Pánev, pokud možno se silným dnem a rozhodně ne teflonovou, zahřejte zprudka a nasucho. Zmírněte žár plotýnky na středně silný, digestoř spusťte na plný výkon a vložte do pánve maso. Mělo by začít prudce syčet, prskat a krásně vonět. Pokud ucítíte hořce spálené a uvidíte divný šedý kouř vycházející zpod masa, pánev i s masem chvíli odstavte a nechte trochu vychladnout, než ji vrátíte na plotýnku. Příště se trochu mírněte s rozehříváním pánve.
  3. Maso opékejte 2-3 minuty z každé strany, po uvedené době by se mělo celkem snadno odlepit z pánve a být na spodní straně krásně zbarvené do živě hnědé, zlatavé barvy, jako to znáte z časopisových fotek. Nyní je biftek propečený někde kolem stupně rare. Jestliže vám to tak stačí, přeskočte následující bod receptu.
  4. Maso přendejte do malého pekáčku a vložte do trouby. Medium tam dosáhne zhruba za 5-8 minut, well done za 12-15 minut. Nebojte se troubu otevírat a šťouchat do masa a nebojte se ani toho, že se napoprvé úplně netrefíte s propečením. Pokud si jste hodně nejistí, obětujte krásný vzhled jedné roštěnky, vyndejte ji na prkénko a zhruba centimetr odkrojte, tak hned uvidíte, kde na stupni propečenosti si zrovna stojíte. Maso tím sice trochu znehodnotíte, ale jelikož vaříte jen pro sebe a své nejbližší, nikomu žádnou omluvu ani vysvětlování nedlužíte. Nedopečené, i když nakrojené maso klidně vraťte do trouby na dodělání.
  5. Opečené a upečené maso musí ještě chvíli odpočívat, než ho rozkrojíte a naservírujete. Dopřejte mu 5-10 minut v teple pod alobalem - prostě jen zakryjte pekáček a nechte stát bez další pozornosti na prkénku. V mezičase dokončete omáčky a přílohy a zbavte se špinavého nádobí.
  6. Odpočaté maso můžete ostrým nožem nakrájet na několik kousků nebo dokonce na tenké plátky, to aby vynikla vnitřní barva a kontrast s opečením. Stejně tak ho ale můžete nechat vcelku, aby první zakrojení patřilo vašim strávníkům - v takovém případě jim zároveň dopřejte steakové nože, které jsou ostřejší, zubatější a lépe se jimi tento typ masa krájí. Ihned podávejte, přelité omáčkou a v doprovodu přílohy a zeleniny vaší volby.

 

Jedna rada na závěr

Až získáte základní steakový grif a začnete se rozhlížet kolem sebe po další inspiraci, popřemýšlejte o koření.

Není všechno jen o černém pepři, zajímavá je také směs sečuánského pepře, kardamomu a koriandru. Anebo drcených chili papriček a červeného pepře. Jen se, moc vás o to prosím, vyhněte hotovým steakovým nebo grilovacím směsím, které obsahují zvýrazňovač chuti typu glutámatu. Vy už totiž dokážete chuť zvýraznit i bez univerzální chemické pomoci, protože víte, že k tomu stačí jen krátké, velmi prudké opečení v pánvi.

 

 

Tak co říkáte? Troufnete si na pořádný hovězí steak?

Zapojte se do diskuze

  1. Lucie says:

    Ještě bych doporučila při podání do trouby položit na maso plátek másla. Je pak ještě dokonalejší 🙂

    1. Och, no jasně! Bezvadný zlepšovák. Pomůže i plátek másla na hotový biftek na talíři, leckdy to zachrání, že na talíři není omáčka.

  2. Ladislav says:

    Flo děkuji ,děkuji ,děkuji,děkuji.Láďa

    1. Rádo se stalo, Láďo, opravdu 🙂

  3. Flo, díky moooc! Včera jsme měli kousek rádoby dobrého hovězího nk večeři, a já byla nešťastná, že to pořád nebylo ono. Teď už vím a plná kuráže se do toho pustím znovu! 😀

    1. Je to snadné hledat vždycky chybu nejdřív u sebe, že? Tak ať se ti příště vše zadaří k plné spokojenosti, Jani.

  4. Hanka Kubátová says:

    Krasne a snadne napsane! Opet velke diky Flo! Myslim, ze uspech bude zarucen. Ja osobne patrim k notorickym zabijecum steaku, desi me totiz uz i predstava, ze budu jist sirove maso a dokud z nej cokoli cerveneho tece, do ust to nevlozim, protoze se bojim, ze maso treba nebylo uplne cerstve a bude mi z nej zle, zvlast ted v tehotenstvi. Mila Flo, vis, v jake fazi je maso bezpecne? Potrebovala bych uklidnit 😉

    1. Hanko, ono racionální argumenty o bezpečnosti masa jsou jedna věc, ale psychická pohoda jsou věc druhá. A ta je pro tebe teď mnohem důležitější. Špatně ti může být z čehokoli a bylo by škoda si vyčítat, že se to stalo třeba kvůli medium propečenému steaku.

  5. Renáta says:

    Ohoo probudila se ve mně šelma, asi budu muset ulovit nějakou flákotu a vyzkoušet tenhle úžasnej recept…Díky Flo!

    1. Rádo se stalo, tak dobrý lov 🙂

  6. Zdena says:

    Díky, Florentýnko, nenapadlo mne dopékat stejk v troubě a vždycky tomu něco málo chybělo. Příště to už bude O.K. (Doufám)

    1. Určitě, Zdeno, tak držím palce!

  7. Kristina says:

    Děkuju Flo, za rady. O steak jsem se párkrát snažila a ve výsledku si na něj raději dojdu do restaurace. Teď jsi mě nalákala a zase ho znovu zkusím, ovšem podle Tvých rad a s pevnou vírou, že se mi teď opravdu povede 🙂 Díky..

    1. Kristinko, pokud zvládneš koupit správné maso, tak zbytek už je snadný. Držím palce. Flo.

  8. Ahoj Florentyno, pises, ze steak nutne potrebuje omacku. Zde bych si dovolil navrhnout steakuchtivemu obecenstvu, aby jednou omacku vynechalo a pokud uz si dali praci s pripravou dokonaleho steaku, tak ho ochutnali „in natura“. Jsem presvedcen, ze chut dobre vybraneho stareneho hoveziho masa je natolik skvela, ze kombinace s jakoukoliv omackou ji spise ublizi.

    V kazdem pripade diky za clanek, forma i obsah jsou velice pritazlive 🙂

    1. Stefane, nejde mi ani tak o chuť omáčky, jako o skutečnost, že suché maso špatně klouže do krku. Je úplně jedno, jestli se jedná o steak nebo vařené hovězí, prostě to potřebuje nějaký hebký a hladký doprovod do úst. I kdyby to mělo být jen rozpuštěné máslo.

  9. Milá Flo, patřím mezi ty, kterým se steak „nedaří“. Pokusím se to podle tvého receptu, napravit. Díky.

    1. Ivo, to zvládneš, držím palce.

  10. Už se mi sbíhají sliny,to musím vyzkoušet. Takový stejk je jako báseň, už vím co připravím na neděli. A budu se držet návodu. S omáčkami máš Flo pravdu,nejlepší je plátek másla nebo dobrá majonéza. A nový brambor. Ty brambory v alobalu budou to pravé. Díky. Alča

    1. Rádo se stalo, tak ať se ti vše daří.

  11. Martina says:

    Moc dekuji za radu jak udelat dobry steak,mam totiz stesti kupuji hovezi od mych pribuznych kteri chovaji dobytek cely rok venku a po porazce nechavaji ulezet jak jsi psala tak uz se tesim to bude basta☺

    1. Tak to je paráda, Martino, mít takový zdroj masa. To musí být dobrota.

  12. Hanka says:

    Paráda Florentýnko, moc děkuji, hned jsem sdílela s největším milovníkem steaků v naší rodině, svým nejstarším synem, který si zrovna včera jeden parádní udělal, ale napsal mi, že se rád poučí :-),
    A příloha úplně skvělá, i jako samostatný chod, pro mě dostačující.
    Měj se moc hezky a přeji ti spoustu inspirace na další čtvrtek!!!!
    Hanka

    1. Hanko, pozdravy synovi a díky za milý komentář. Flo.

  13. Velký dík, Flo,
    mám respekt před přípravou steaku. Nedávno jsem vsadila na steak ze svíčkové. Na tom se celkem nedá nic zkazit, přidala jsem bylinkové máslo a byla to mňamka :), ale z jiné části hovězího si netroufnu steak udělat. Tak snad díky Tvým radám se to povede. Jitka

    1. Jitko, ona ta svíčková dřív byla jedna z mála možností, jak i z neodleželého masa připravit jedlý biftek. Proto je to pořád takový biftekový svatý grál. Ale jakmile máš stařené maso i z jiných částí, které se hodí na pánev, je to taky zážitek. Tak se neboj. Když jsi to zvládla jednou, zvládneš to už pokaždé.

  14. Svatoboj says:

    Ahojky, Flo,
    tak to by jeden neřekl, že je to opravdu tak jednoduché, teploměr není žádná finanční pecka, která jednou pro vždy úplně jistě zajistí maso v požadované kvalitě, ale ta finta s těmi prsty je na Nobelovou cenu.
    Sváťa

    1. Sváťo, biftek s teploměrem zvládne udělat každý. Ale co když pak budu jednoho dne na návštěvě požádána, abych udělala hovězí steak, a zjistím, že v dotyčné domácnosti žádný teploměr nevedou? Ha 🙂 Vždycky je dobré se naučit dělat věci s minimálním vybavením a teprve později si pořídit náčiní, které mi to třeba trochu usnadní. Ale opravdu až jako druhý krok, když budu vědět, co dělám a proč to dělám a proč se mi vyplatí do nového vybavení investovat. Nebo tak to aspoň vidím já.

  15. Ladislav says:

    Flo píše ,že není dobré použít pánev s teflonovým povrchem ale nějakou co má těžké dno.Chci se vás tady zeptat máte někdo zkušenost s takovým tím českým litinovým nadobím,vnitřní povrch je smalt,Chtěl bych vědět zda se hodí k tomuto ůčelu.Děkuji

    1. Láďo, zkušenost s ním nemám, bohužel zde neporadím, nezlob se. Používám úplně obyčejné nerezové neznačkové nádobí a jsem s ním maximálně spokojená.

  16. Flo,přiznám se že jsem neměla odvahu připravit steak,ale po přeštení jsem změnila názor a zkusím to,snad to výjde

    1. Určitě vyjde, Maruško, držím všechny palce! Nezapomeň mi pak dát vědět. Flo.

  17. Maruška says:

    Ahoj Flo, s tím dopékáním v troubě jsi mě dostala. Musím to zkusit. Já sama jezdím pro maso na steaky do farmářské prodejny, kde zraje přímo před očima za prosklenou stěnou včetně data a hodin.

    1. Maruško, tak to máš skvělý zdroj masa, teď už zbývá jen se pustit do realizace. Ať se ti vše vydaří. Flo.

  18. KRÁSNÉ POČTENÍČKO.ŘEZNÍKA MÁM ÚŽASNÉHO.KE KAŽDÉMU KOUSKU MASA PŘIDÁ RADU CO UDĚLAT.JE TO PROSTĚ PAN ŘEZNÍK.MASO NA STEAK DODÁ POKAŽDÉ KDYŽ POTŘEBUJU.DĚKUJI ZA RECEPT JITKA A DĚDA

    1. Víc takových skvělých řezníků! Máš velké štěstí, Jitko, a určitě si to umíš náležitě užít. Flo.

  19. A já mám smůlu. Už jsem byl ve všech pěti místních obchodech a s podavači zboží nejsem ale ani trochu spokojen. Nazvat je řezníky si netroufnu ani v horečnatém snu, protože jak nazvat „řezníka“ který mi nakrájí řízky po vlákně, jak nazvat podavače masa který mi velice ochotně nakrájel maso na ptáčky, nahoře krásně necelý centimetr silné, dole dva a půl. Ne že bych to nenakrájel sám, ale on se vysloveně vnucoval.

    1. Drobku, tady jsou všechna slova zbytečná. To je mi líto. Věřím, že jednou se to změní a že spotřebitelé dovedou mít svou sílu a postupně si vydupat, co chtějí. Možná jsem naivní, ale stále se téhle naděje držím.

  20. Honza says:

    Takže dnes ho zkusím též..:-)

  21. Petr Svetr says:

    Díky za recepty, hledal jsem stránku, která bude patřičně detailní a nic se v postupu neopomene. Bohužel jsem byl zklamaný jako všude jinde. Dozvěděl jsem se toho moc o důležitosti nakládání masa, jak se toho řezníci a obchodníci bojí , ale ty asi taky, protože hned po tomto sáhodlouhém vyprávění okolo se jde rovnou vařit. Takže ani věta o tom v čem a jak maso nakládat a v průběhu těch třech týdnů jak se o něj starat … škoda no

    1. Petře, mrzí mě, že vás článek zklamal, byl o kuchyňské přípravě bifteku, nikoli o zrání masa.

      Ale abych to aspoň trochu vysvětlila: O staření masa v domácích podmínkách se nikde nepíše proto, že to v podstatě není možné. Maso musí zrát v kontrolovaných podmínkách kolem 2 stupňů v průvanu a ve visu, a zraje v celých čtvrtích, tedy dál nerozbourané. Zkuste si tohle nasimulovat v lednici – to prostě nejde. Tu teplotu byste asi ještě dosáhl, ale proudící vzduch už ne a zavěšení asi taky těžko. Jediná šance je uložit do lednice zrát maso vakuově zabalené, tam stačí jistota, že se do obalu nemůže dostat žádný vzduch a že maso nebylo předem kontaminované. Někdy to klapne, jindy je to na vyhození. Snad jsem trochu pomohla.

    2. Hovězí maso na steaky se nenakládá. Buď ho koupíte stařené – a hned sníte, nebo: potřebujete domácí vakuovačku (např. vacsy, nebo podobnou), maso po nákupu nesmíte omývat, ale zavaxujete ho a uložíte do ledničky, která musí mít tzv. „nulovou zónu“. Necháte vyzrát, cca 2 – 3 týdny, pak konzumujete. Nebo požádáte řezníka, aby vám koupené maso zavaxoval (hodně řezníků vakuovačky má), a doma v nulové zóně maso necháte odležet. Já jsem si kvůli staření masa lednici s nulovou zónou schválně pořídil. Tento způsob se nazývá „mokré zrání“, na rozdíl od „suchého zrání“, které popisuje paní Jana Florentyna Zatloukalová.

  22. Moc díky za skvělý návod. Bylo to neuvěřitelně synchronní – moje chuť, manželovy narozeniny, Váš návod na FB a rib eye steaky v obchodě v akci.. Dopadlo to skvěle a mám radost. Cca 2 cm maso, 2 minuty na pánvi z každé strany a 4 minuty v troubě na 180 – paráda medium.

    1. Ivčo, jsi úžasná, gratuluju ke zdolání biftekové výzvy.

  23. Zdeněk Starý says:

    Tohle je Flank steak s houbovokroupovým ragů.
    http://oldsoft.rajce.idnes.cz/Hovezi_pupek_s_kroupovym_ragu/

    1. Tak to je velká paráda. Flo.

  24. Krásný recept, který konečně napsal někdo, kdo tomu rozumí. Mám jenom poznámku: často dělám zejm. hovězí steaky na pánvi, ale častěji na grilu venku. Po upečení musí maso odpočívat, to je jasné. Ale dopékání v troubě je ošidné. Já mám rád, když po rozkrojení vytéká růžová šťáva. Když dám steak na chvilku do trouby, šťáva v mase zhnědne. Navíc – na grilu nemám troubu k dispozici. A ještě poznámku k úplnému propečení – to preferuje naprostá většina lidí a taky zákazníků v restauracích. Maso ale nemůže být tuhé, nebo vysušené. To je výmysl některých „kuchařů“, kteří chtějí být zajímaví. Dostatečně vysoké, vyzrálé maso je vždy šťavnaté, navíc to „propečení“ se v restauracích dělá právě tak, že se maso strčí do trouby na trošku delší dobu, maso na řezu zhnědne, šťáva v mase taky a zákazník je skopojený.

    1. Pepo, šťáva v mase v troubě nemusí nutně zhnědnout, záleží na teplotě trouby. V nízkých teplotách se nic takového nestane, je to spíš odpočinek než dopékání. Každopádně moc díky za všechny další rady a tipy.

  25. Světlana says:

    jako vždy úžasné a poučné a inspirativní. Sv.

  26. Bohumír says:

    Moc děkuji za radu.Steak jsem udělal podle Vás a poprvé se dal jíst.Lépe řečeno, byl úžasný!!! Moc díky.

  27. Dobrý den, děkuju za tento recept, i za to, že jsem díky němu znovu našla radost z vaření! Já totiž moc vařit neumím. Pro sebe ještě něco jakš takš dám hohromady, ale maso, to už tuplem neumím. Zrovna nedávno jsem dělala karbenátky, který dopadly fakt hrozně. Přítel, který ví, jak s vařením bojuju, nakonec nic neříkal a s divným výrazem ve tváři je pokousal.. Dneska však přinesl dva nádherné kousky argentinského hovězího a na mě bylo udělat steaky. A tehdy jsem našla tento recept. Pobavilo mě přirovnání stupně udělanosti masa ke šťouchání do palcového svalu a celou dobu to tady zkouším. V komentářích jsem ještě našla typ na podložení masa máslem a pustila se do Vašeho receptu. A výsledek je dokonalý! Jsem nadšená z té chuti, barvy, konzistence,… Přítel už sice spí a jeho porce tedy už vychladla a bude ji mít až zítra, kdy už to nebude stát za nic, ale mě to nevadí! Já jsem naprosto nadšená sama ze sebe, že se mi to takhle podařilo! A Vám patří díky za pomoc!

  28. Rosťa says:

    Chci udělat manželce radost a myslím, že s Vaším receptem se mi to povede. Děkuji

  29. Dobrý den Flo,
    jaký je Váš názor, na použítí hovězího steaku na pánvi, z masa: hovězí zadní – falešná svíčková (plátky) z mladého býčka a použítí tenderizeru na maso ? Za Vaši odpověď děkuji.

    1. Karle, tenderizer nemám a nepoužívám, myslím si, že vyzrálé maso je dostatečný základ pro dobrý steak, takže se protentokrát musím zdržet názoru, nezlobte se.

  30. Alena Šišáková says:

    Ahoj Flo. Manžel pořád mluví jak by si dal steak, ale nikdy když ho zkoušel tak to moc dobré nebylo. Včera jsem koupila v supermarketu 2 porce steaku z býka a řekla jsem si že to udělám já. Přečetla jsem si několik receptů a tvůj se zdál nejsrozumitelnější, tak hurá na něj. Výsledek byl úžasný. Příště zkusím přidat trochu více teploty a čas v troubě a výsledek bude dokonalý. Jako omáčku jsem volila výpek z pánve a trošku zaprášit, kdo měl málo šťávy dal si tatarku. Steak na řezu-paráda. Mám díky tobě velkou radost . Alča

    1. Alčo, jsi skvělá, gratuluju k téhle pokořené výzvě. Flo.

  31. Tomas Sedlak says:

    Dobry den
    Chtel jsem pouze rict ze jsem dnes doma zkousel steak dle Vaseho receptu a chci sdelit vysledek ktery zni takto: Lepsi steak jsem ja a cela rodina v zivote NEZRALY!!!Opravdu vyborny recept i navod jak vybrat maso a jak poznat jeho upravu.Moc dekuji za typ,jinak je jiz delat nebudu!!!

  32. Dobrý den,i já,stará kuchta Vám děkuji za recepis.Mám krásné hovězí zestárlé,chci zkusit udělat steak na zítřejší oběd.Pak napíšu,jak se povedl.Pěknou neděli přeje Hanka.

  33. Tonda Lyska says:

    Nezlobte se
    Ale takhle se delaji steaky spousty let.Nevidim v tom nic zvlastniho.Milion radoby kucharu na netu a dalsi milion ma svuj porad v televizi. 🙂
    Takze dalsi nazor….
    Mimoto ci je popsano je vhodne mezi panvi a troubou nechat maso v alobalu s platkem masla 2minutky v klidu.
    Pokud mate kvalitni maso trouba je zbytecna.
    Co clovek to nazor .

    1. Tondo, na tom opravdu není nic zvláštního. Takhle se opravdu dělají steaky spoustu let. Naprosto s vámi souhlasím. Zároveň to ale spousta lidí neví. Píšu své recepty pro začátečníky v kuchyni, v tom je moje přidaná hodnota. Nikoli ve vymýšlení jídel a postupů, které doposud svět neviděl. Je prima, že jste tak zkušený a pokročilý kuchař, v tom případě vám nemám na těchto stránkách co nabídnout. Věřím, že jinde pro sebe najdete mnohem zajímavější recepty.

  34. kuchařka pro dceru? Myslím, že si k tomu můžete přihodit i „syna“. Téměř nevařím, ale protože na udělání pořádného stejku u nás doma nikdo nemá odvahu, tak jsem se do toho pustil sám. Vše bez nějakých velkých předchozích kulinářských zkušeností. Odvahu dodala tato vygůglená stránka. Při kuchtění jsem se řídil radami ve Vašem návodu, včetně výběru masa. A zadařilo se. Pošmáknul jsem si jak ve stejkárně, kde jsou jídla od 350Kč/porce. Takže díky „mami“, návod je fakt jak pro děcka 🙂 (byť o pár desítek let v tom „dětství“ již přesluhuji)

  35. Steaky po deseti letech! Jako mladá nezkušená novomanželka jsem je dělala… Tvrdý, furt tvrdý, pořád tvrdý…o to dýl jsem je dělala… Pak vzdala. Nyní jsem ve fázi, kdy mám více času na vaření a hlavně mám odběr domácího hovězího. Většina věcí jede v pomalém hrnci (tam není co zkazit), ale steaky jsem teda zkusila…A boží! Vlastně není co pokazit. V troubě byly cca 12 minut a už mi to přišlo tužší. Ovšem muž nemá rád, aby to vypadalo syrově. Byly jen se zeleninou a bagetou (v záloze guláš, kdyby to nevyšlo), z další várky hovězího budou zas! Miluju tyhle vaše stránky 🙂 P.

  36. Petr S. says:

    Ahoj Flo, musím jednoznačně potvrdit slova o zralém (stařeném) mase. Před léty jsem dělal steaky ze stařeného masa plemene Charolais (nic lepšího jsem nejedl) a od té doby jsem díky běžně koupenému masu v řeznictví na hovězí steaky téměř zanevřel -a to jsme zapřísáhlý masařky (jak píšeš „…na minutkovou úpravu je nepřemluvíte ani pomocí dvoudenního naložení do oleje a půlnočního zaříkávání u lednice“ a přidám ani doděláváním v papiňáku-což je potom opravdu se slzou v oku…). Co se týče odpočívání masa po grilování mohu doporučit teplé bylinkové máslo,třeba v předehřáté troubě a na grilování samotné litinová pánev Skeppshult-nezničitelná.
    Díky moc za článek 🙂

    1. Petře, myslím, že nejsme jediní dva lidé na světě, kteří si touhle cestou bolestně a se slzou v oku prošli 🙂 Díky za milý komentář. Flo.

  37. Kateřina says:

    Přidala jsem k soli a pepři ještě trochu rozmarýnu a musím říct, že to byla vážně bomba na talíři!
    Moc děkuji za tenhle postup, je to tutovka! 🙂

  38. Ahoj Flo, chtěla bych se zeptat jak je to s masem z mrazáku. Koupila jsem ball tip ve vakuu z USA, takže předpokládám že již stařené maso. Bohužel jsem dva dny na to musela na delší dobu do nemocnice s miminkem a babička dala maso do mrazáku. Mám z toho zkusit udělat steaky, nebo brečet u papiňáku?? Děkuji za odpověď Katka

    1. Já bych těm steakům šanci dala 🙂

  39. Andrea says:

    Moc děkuji za rady a tipy, nám se náramně povedl. Nepodcenili jsme ani nákup masa a koupili si rovnou irskou svíčkovou. ????

  40. Ahoj Flo, napadla me jedna vec, slo by hodit maso do trouby ze zacatku dokud nebude mit stupen ktery chceme a potom ho dat na rozpalrnou panev s olejem a maslem pro kurku? Nebo je nejaky duvod proc se to dela naopak

    1. Matěji, tahle otázka mě taky už mockrát napadla. Myslím si, že by to v zásadě mělo jít, ovšem muselo by se maso upéct na nižší než požadovaný stupeň, protože v pánvi teplo taky udělá svoje. Bude to v té troubě paradoxně trvat déle, protože maso není předem zahřáté z pánve. Navíc se příprava ještě prodlouží potřebou následného odpočinutí, takže se to vlastně všechno protáhne a spíš zkomplikuje.

  41. Za mne začínající kuchařku se čtyřmi křížky na krku skvěle popsaný recept! Nic na tom není, ale…..přesně takové finesy dělají obyčejné jídlo neobyčejným. Už umím steak, jsem na sebe pyšná:) díky!

  42. Floriana says:

    Ahojky, Vaší dcerou bych už být nemohla, ale steak z hovězího masa, který nám věnoval zet, byl vynikající. Do teď má hlavní byla Kuchařka pro začátečníky, nyní asi povýšim do Kuchařky pro dceru. Pěkný den Floriana

  43. Obdržálková says:

    Jedinečný.
    Neskutečně jsme si pochutnají.
    Jak kdybych to ani já nevařila

  44. A já myslela, že chyba je ve mě….i když, asi jsem se zatím nesetkala s hovězím libovolné úpravy, které by mi nezalézalo do zubů a jestli, tak velmi, velmi zřídka. Snad jen roštěná od maminky. Proto nejsem milovník hovězího masa obecně. Jen jednou se mi podařilo koupit maso opravdu na steak a byl výborný. Pekla jsem ho na kameni a nebylo to nic světoborného. Následovaly asi dva další pokusy a nestálo to za nic. Špatně zvolený způsob úpravy.

  45. Tomáš says:

    Co je toto za nesmysl? “ protože dokonalé má v tomto případě barvu někde mezi tmavě červenou a růžovou. Výhradně a bez diskuze.” Vždyť jde o maso, ne o frndu, které si dávám kvůli chuti, ne barvě a jelikož je každý člověk jiný, blabla… Naopak bych si dovolil tvrdit, že trefit se do dobře propečeného steaku, je um, který ne jen tak každý trouba zvládne a kuchaři bohužel trefují ve směs podrážku od bot. Jinak za ostatní informace děkuji, hezky napsaný článek.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close