Porchetta – pečené vepřové maso inspirované Itálií

Kus voňavého, šťavnatého a měkkého pečeného vepřového masa by měl být pevnou součástí repertoáru každého kuchaře, který to s domácím vařením myslí vážně. Skvělou inspiraci v tomto směru poskytuje italská porchetta, která se vyslovuje porket-ta a do které se, jako do každé šarmantní Italky, kterýkoli strávník snadno a bezhlavě zamiluje. V tomto případě ovšem nutno počítat s tím, že láska to nebude nevinná a platonická, nýbrž že společné štěstí bude vášnivě zkonzumováno.

Myslím tedy, že takové záležitosti je třeba se blíž podívat na zoubek. Tím spíš, když jsme jako Češi národ milovníků vepřového masa. A ještě tím spíš, když je momentálně období domácích zabíjaček, takže s umaštěnou pusou si na ulici netrhnete ostudu. Proto dovolte, abych vás seznámila.

Porchetta je šťavnatá, aromatická vepřová pečínka s dobrým rodokmenem a původem ve střední Itálii. Na její chuti se podílí především česnek, rozmarýn a fenykl. Přivonění a ochutnávání se obvykle děje v měkké italské housce, aby to nebránilo romantickým procházkám městem za doprovodu libých slov a slastných vzdychů.

nakrájená porchetta
 

Tradiční porchetta

Pravá porchetta se podle italské tradice připravuje z celého selete, které je vyvrhnuté, vykoštěné, naplněné směsí masa, tuku a bylinek, zarolované, svázané a pečené pokud možno nad ohněm.

Výsledkem je něco neuvěřitelně šťavnatého, s křupavou vypečenou kůží, měkkým vnitřkem, voňavého po česneku, koření a bylinkách, výrazně osoleného, takřka slavnostního. Přestože si kus porchetty můžete koupit jen tak do ruky jako nóbl obdobu hotdogu, jsou zdokladovány i případy, kdy si svatebčané pozvali na svatební hostinu stánek, ve kterém se tento zázrak servíroval hostům.

Tím vás samozřejmě nechci navádět, abyste rozvazovali manželství a znovu do nich vstupovali jen kvůli svatební hostině. Ani po vás nechci, abyste běželi shánět sele dost malé na to, aby se vešlo do trouby. Ukážu vám, jak vás může tahle voňavá a šťavnatá porchetta inspirovat a jak za to vy naoplátku můžete být cílem milostných vzplanutí.

Porchetta v domácích podmínkách

V případě, že nechcete pořizovat ani obrovský gril na uhlí, ani celé sele, ale jde vám o podstatně menší pečeni a podstatně menší dav strávníků, který se dá spočítat pomocí prstů jedné ruky, nabízí se několik řešení, jak na porchettu vyzrát.

Často se jako základ porchetty brával vepřový bok zbavený kostí a s přiléhajícím kusem pečeně. Tedy pás masa od břicha až k páteři, s ponechaným kouskem kůže v oblasti pupku. Tenhle řez od obyčejného řezníka čekat nemůžete, a to ani ve vyspělých státech. Někdy se to tedy obchází tak, že se vepřová pečeně zabalí do vepřového boku, který má na sobě ponechaný aspoň kousek kůže.

V moderní pokročilé době, kdy vykrmení vepři mají poměrně mohutné svaly podél páteře, jinými slovy mohutnou pečeni, to není úplně optimální řešení. V dřívějších dobách bývala vepřová pečeně menší a slabší, navíc mnohem lépe prorostlá jemným tukovým mramorováním, takže úprava na způsob porchetty dávala větší smysl.

V současnosti se proto kuchaři spíš přiklánějí k tomu, že zarolují jen kus boku, případně místo něj vezmou kýtu nebo ramínko (alias plec). Já osobně se přikláním k ramínku: ze všech tří jmenovaných kousků masa, tedy boku, kýty a plece, má totiž optimální poměr tuku a svaloviny. Není ani příliš suché, ale ani bezmezně tučné. Proto vás bude ramínko doprovázet i po zbytek mého receptu.

A ještě jedna drobná poznámka. Aby pečení masa mělo smysl, je potřeba ho vzít nějaký slušně velký kousek. Péct půlkilogramový odřezek plece je nesmyslné plýtvání energií i šťavnatostí masa. Držte se s váhou nad 1 kilogramem, ideální váha pro snadné domácí zpracování se pohybuje kolem 1,3-1,5 kg.

Příprava masa na porchettu

Aby z kusu masa mohla vzniknout zarolovaná pečeně, musí být nejprve zcela zbavené kostí a navíc rozříznuté na plát.

Pokud chcete vykostit bok, znamená to z něj vyříznout jedno žebro za druhým, a to včetně koncových chrupavek. Pokud ale máte vykostit plec, je lepší o to požádat řezníka. V pleci se nachází ramenní kloub a jen zkušený řezník ho nebude vypižlávat dny, měsíce nebo roky. Když už bude mít řezník maso v ruce, rovnou ho požádejte, aby vám ho rozřízl na plát na roládu. Je to pro něj jeden tah nožem navíc.

Pokud koupíte plec vykostěnou, zbude rozříznutí na plát na vás. Nehledejte za tím absolutně nic složitého. Položte si maso na velké prkýnko, prohlédněte si ho ze všech stran (maso, nikoli prkýnko, to už předpokládám dávno znáte), a zkuste najít stranu, ze které by se vám do masa hodilo zaříznout. Vaším cílem je otevřít maso jako knihu. Tedy vodorovně rozříznout, nedoříznout až do konce, rozevřít. Výsledný plát by měl mít výšku kolem 3 cm, přičemž s nerovnostmi a nedokonalostmi se absolutně netrapte a nenechte se jimi rozhodit.

vepřová plec na porchettu

Někdy se stane, že je kus masa hodně buclatý a vysoký. V takovém případě ho nebudete rozevírat jedním řezem jako knihu, nýbrž dvěma řezy za sebou jako leporelo složené ze tří dílů. Naříznete maso ve třetině výšky, rozevřete, a silnější část rozříznete a rozevřete ještě jednou.

Na závěr překryjte maso potravinářskou fólií a řádně ho naklepte paličkou. Tím se nerovnosti částečně zahladí a navíc maso trochu změkne.

Náplň do porchetty

Jak už jsem zmínila, porchetta je nesmírně aromatická pečeně. Hlavní roli v ochucení hrají česnek, rozmarýn a fenykl. Používala se především jemná, koprovitá nať divokého fenyklu, ale jelikož je podstatně levnější a jednodušší sehnat fenyklová semínka, začala se v receptech postupně objevovat hlavně ta.

Ve vedlejších rolích se často objevuje cibule, černý pepř, chilli, hřebíček, šalvěj, tymián, bílé víno. Co italský region, to trochu jiná příchuť. Takže se nebojte a klidně si maso ochuťte podle toho, co máte s vepřovým rádi vy. Skvěle mu padne česnek, cibule, kmín, rozmarýn, bobkový list, černý pepř i tymián. Je to prostě na vás.

Jelikož je doba, kdy se nedostává čerstvých bylinek vhodných pro porchettu, nebojte se použít bylinkovou sůl z léta, kterou jste si možná udělali podle mého receptu. Jen pak v receptu snižte množství soli.

Maso, aby bylo pěkně navoněné a ochucené, se potře aromatickou směsí, sroluje, zaváže, zabalí do fólie a nechá do druhého dne rozležet v lednici. To vylučuje použití teplých náplní; vše, co do masa přidáte, musí být řádně vychladlé, aby se náplň nezapařila a nezpůsobila zkysnutí. Takže se nedivte, že cibuli, česnek, bylinky a koření, které v mém receptu nejprve krátce opékám na pánvi, aby se víc rozvoněly a zesládly, nechávám důkladně vychladnout.

Pečení porchetty

Kousky masa, které na sobě mají ponechanou vepřovou kůži, snesou poměrně vysoké teploty v troubě a snesou je docela dlouho, aniž by se maso vysušilo nebo zbytečně ztvrdlo. Klidně tak můžete péct zarolované maso při 180-200 stupních několik hodin a teprve ke konci hlídat, aby kůže nebyla vyloženě na troud.

Na druhou stranu maso, které kůži nemá, nebo se na něm nacházejí jen její sporadické zbytky, případně maso, kde se kůži snažíte nedokonale simulovat slaninou, bude potřebovat podstatně mírnější péči. Raději ho pečte zvolna a déle, tak zůstane šťavnaté, krásně změkne, tuk se rozpustí a vypeče a všichni budou spokojeni. Ze všeho nejvíc se mi osvědčila teplota 140 stupňů, která není až tak vyloženě pomalá, ale která zároveň ještě na maso působí konejšivě a rozvážně a nikam ho násilím netlačí.

K teplotě v troubě raději malé přátelské upozornění. Málokterá trouba peče na tolik stupňů, kolik tvrdí na knoflíku. Teploty se klidně mohou lišit o 20-30 stupňů. Když tedy podle mého receptu nastavíte 140 stupňů a sebevědomě zavřete maso na 3 hodiny do trouby bez jakéhokoli dohledu, protože to tak tvrdí Florentýna, může se stát, že vytáhnete maso tuhé a nedopečené nebo naopak suché a spálené. Vše jako důsledek toho, že se vaše trouba plete o 15-20 stupňů. Takže než přistoupíte k pečení téhle lahůdky, doporučuju pořídit za pár korun v domácích potřebách teploměr do trouby. Teplotu pak nastavujte podle něj, nikoli podle knoflíku.

pečení masové rolády

Pečení masa je pouhá hračka. Při 140 stupních upečete ramínko za 3-4 hodiny podle velikosti. To vše bez přikrývání a podlévání. Prostě je to pravověrné pečení, jak se sluší a patří. V první polovině pečení si maso pustí vlastní tekutinu, takže se připalovat rozhodně nebude, a navíc 140 stupňů není žádná drastická teplota, při které by k nepříjemnému připalování docházelo. V druhé polovině pečení můžete maso přelévat výpekem, pokud budete mít náladu, udělá mu to dobře. Případné rapidní hnědnutí, zlátnutí a připékání na povrchu v samotném závěru pečení můžete brzdit kouskem alobalu, položeným přes maso.

A to je asi tak vše, co vám na téma porchetta potřebuji sdělit. Takže pečení zdar a masopustním radovánkám taktéž.
 
 

Porchetta – pečené vepřové maso inspirované Itálií

Množství: zhruba 8 porcí

Porchetta – pečené vepřové maso inspirované Itálií

Suroviny

  • 1,3-1,5 kg vepřové plece (ramínka) v celku, bez kosti
  • 1 cibule
  • 3-4 stroužky česneku
  • 2 lžíce olivového oleje, případně sádla
  • 1 lžička soli
  • 1/2 lžičky fenyklu (celého)
  • 2 snítky rozmarýnu

Postup

  1. Cibuli a česnek oloupejte a nakrájejte nadrobno. Rozmarýnovou nať stáhněte z větviček a nasekejte co nejjemněji. V pánvi rozpusťte olej nebo sádlo, přidejte cibuli, česnek, fenykl, rozmarýn, sůl a na středně silném plameni za občasného míchání nechte vše rozvonět, přičemž cibule s česnekem změkne, zesládne a částečně zprůhlední. Nedovolte, aby cokoli v pánvi zhnědlo, jakmile je cibule měkká, pánev odstave a nechte vše vychladnout. Užijte si chvíli pocitu, že to u vás momentálně voní jako v té nejlepší italské trattorii.
  2. Vepřové maso opláchněte, osušte, položte na velké prkýnko a vodorovně prokrojte tak, aby se dalo rozevřít na dvě téměř stejné poloviny. Vzniklý plát by měl mít zhruba 3 cm na výšku. Překryjte ho fólií a maso důkladně naklepejte paličkou, aby se nedokonalosti srovnaly a výška se trochu sjednotila.
  3. Na maso rozetřete vše kromě jedné lžíce náplně z pánve. Pokud chcete, náplň jemně do masa vmasírujte, když už nic, aspoň vás to trochu uvolní a zbaví stresu. Nyní maso pevně zarolujte, a to tím směrem, aby výsledkem byla spíš roláda tenčí a delší než krátká a tlustá. Provázkem roládu omotejte a svažte, aby se nemohla rozmotat. Na styl a způsob nehleďte, účel světí prostředky. Provázek strávníci neuvidí, protože ho sundáte ještě před rozkrájením upečeného masa, takže není důvod, abyste se styděli za neumělecké svázání byť jen sami před sebou. Svázané maso potřete zbytkem směsi, zabalte do folie a uložte do druhého dne v lednici. Chutě se tak lépe prolnou do masa. Odkládací fázi však můžete vynechat, pokud na pečení spěcháte, bude to dobré i tak.
  4. Druhý den vybalte maso z folie a vložte do pekáčku, který mu bude velikostně odpovídat. Nechte ho chvíli odpočinout při pokojové teplotě, mezitím vyhřejte troubu na 140 stupňů. Pak vložte maso trouby a zcela bez dozoru pečte 3 hodiny. To platí za podmínky, že máte jistotu, že vnitřní teplota skutečně odpovídá 140 stupňům. V opačném případě občas maso nenápadně zkontrolujte, zda nehnědne příliš rychle a zda se výpek nepřipaluje – pak lehce snižte teplotu a do pekáčku nalijte pár lžic vody na záchranu.
  5. Po uplynutí 3 hodin by maso mělo získávat zlatou barvu, stejně tak i trocha výpeku v pekáčku. Pečte ještě dalších 30-60 minut podle velikosti masa, a pokud ke konci zlátne příliš rychle, překryjte ho alobalem.
  6. Užijte si druhou vlnu božské vůně, která se vám line kuchyní. Následně upečené maso vyndejte z trouby a nechte 30 minut odpočívat při pokojové teplotě. Sejměte provázek, krájejte porchettu na silnější plátky, plňte jimi rozříznuté italské housky, zakápněte výpekem, pokud v pekáčku trochu najdete, a toužíte-li po něčem zeleném, doplňte housku salátem nebo rukolou. Na salátové listy se k masu chuťově parádně hodí zálivka z olivového oleje a jablečného octa. Podávejte teplé a kochejte se slastnými výrazy strávníků.

 
 

 

Zapojte se do diskuze

  1. Marcela flair says:

    Flo, to vypadá božsky! Píšu si ramínko na nákupní seznam ;-). Díky za úžasné čtení! M.

    1. Piš. A nezapomeň si ho v obchodě odškrtnout 🙂

  2. Ladislav says:

    Ahoj Flo určitě se nechám zlákat a potom se jako vždy předvedu 🙂 děkuji za recept a přeji pěkný den. Láďa

    1. S tebou je to jednoduché, Láďo. Teda v kuchyni 🙂

  3. Florentýno, mockrát díky! Manžel porchettu miluje a jakmile se dostaneme v Itálii na trh, jde po čichu ke stánku, kde ji pečou. Vždycky jsem si myslela, že je nemožné ji připravit v domácích podmínkách, ale díky Tobě ho s ní překvapím k svátku. Jen tu atmosféru italského mercata vytvořit asi nezvládnu…

    1. To je jasné, něco si musíš nechat zase až na léto 🙂

  4. Flo, to vypadá nádherně a tu vůni cítím až sem. Jen s dovolením vynechám fenykl, na ten si nepotrpím. Jak ty to dokážeš, že po přečtení receptu mám chuť hned ho vyzkoušet v praxi?

    1. Rézi, pokud si dovedeš představit každý okamžik přípravy a nevidíš v tom problém, tak je účel splněn a udička nahozena 🙂

  5. Vašek K. says:

    Ahoj Flo, díky za další Tvůj výborný recept. Mám rád dlouhé pečení, maso je pak nádherně šťavnaté a prudce jedlé. Díky za stupně, ty jsou největší zádrhel. Budu to brát jako pokračování Tvojí vepřová pečeně, která vždy, díky Tobě, sklidila chválu. Krásný a pohodový den. Vašek

    1. No ale pozor, ta pečeně se peče do stupně medium nebo medium well, zatímco tohle je velmi dobře propečené. Sice je v obou případech celkem nízká teplota, ale pokaždé má jiný smysl. Ale proč ti to povídám, ty to už dávno víš. 🙂

  6. Zdravím Florentýnko ,
    ten tvůj recept na pečeni zkusím.Je moc zajímavý.Člověk se pořád
    může něco přiučit.Udělám ho na velikonoce ,to se mě sejde více jedlíků.
    Jsi šikulka, takhle pěkně popsat postup . Posílám moc pozdravů .
    Maruška

    1. Maruško, tak to je skvělá příležitost. Věřím, že budeš mít úspěch.

  7. Milá Flo.
    Už jsem skoro úplně zapomněla, že existuje vepřová plec, takže příští nákup bude o ní.
    Dříve jsem jí pekla a vůbec z ní hodně vařila, teď jsem skončila u kuřat a občas u bůčku, protože to jsou /byly / manželovy preference, ale najednou sám přišel s tím, že kuře raději chvíli nee. A tak jsi mi přišla právě vhod s tímto receptem.
    Díky. Anna

    1. Paráda, tak to je trefa. Díky a užij si pečení.

  8. Jaroslav S. says:

    Dobrý den, Flo, díky za inspiraci, rozhodně využiji. Hodné děti občas přivezou na mé víkendové kuchtění právě vhodný „flák“ plecka, vyhovuje mi delší pečení bez hlídání,
    bude to, jak píše výše /nechtěný rým/ Maruška, na Velikonoce, až se byt naplní návštěvníky.
    Přeji , pokud možno, hezký, v tomto počasí, blížící se víkend – Jaroslav S.

    1. Naplněný byt je samozřejmě ideální příležitost pro tuhle záležitost /chtěný pokus o rým/.

      Mějte se, Jaroslave, a ať Vám zdraví stále slouží.

  9. Milá Florentýnko,
    díky za opět úžasný tip. Přemýšlela jsem co budu vařit o víkendu, tak teď už to vím, díky:)

    1. Tak to mě těší, že jsem takto mohla posloužit. Snad to klaplo.

  10. Dobrý den, Flo, zase mě ten recept nadchnul, že musím vyzkoušet. V sobotu bude celá kuchyň provoněná touto italskou dobrůtkou, už se moc těším.

    Největší radost mi dělá dcera. Z domova si „odnesla“ plno vyzkoušených a osvědčených „rodinných“ receptů, za které ji chválí nejen manžel, ale i tchyně s tchánem. Často volá a ptá se na další.
    Ale poslední dobou čerpám já od ní. Koupila jsem jí totiž Tvé kuchařky a tento týden mi už psala opakovaně, že dělala to či ono podle Tebe. Protože to vždy chutná, posílá recept ona mně.
    Lenka

    1. Teda, dcera je hodná, že ti takto vrací tvou dobrotu. Dobře sis ji vychovala 🙂

  11. Flo, vepřové plecko je moje oblíbené maso na pečení. Už ho peču jen ala porchetta (měkké, šťavnaté, ochucené, při servírování se dobře porcuje). Náplně mají vždy česnekový základ + bylinky, zkoušela jsem i s domácí tapenádou z oliv a sušených rajčat.

    1. Super nápad s tapenádou, díky, líbí se mi moc. Pokusím se realizovat.

  12. Vypadá to tak dokonale a přitom je postup jednoduchý, myslím, že se zase o kousek posunu ve svých kulinářských schopnostech. Děkuju z arecept. Do masopustu to ale nevydržím 🙂

    1. Masopust už je od Tří králů, netřeba tedy recept odkládat 🙂

  13. Vlasta says:

    Ahoj Flo! Už při čtení se mi sbíhají sliny……. a manžel je zapřisáhlý vegetarián! Recept si schovávám, v březnu se sjede celá rodina, tak se budu realizovat! Pěkný den přeje Vlasta!

    1. Jen pozor na předvelikonoční půst, aby ti v něm tahle pečínka netropila neplechu.

  14. Už ten název zní nadějně,že jde o dobrou pečeni. Milá Flo, tuto pečínku – porchettu určitě vyzkouším. Až se sejdeme všichni,to nás bývá i 11 u stolu,bude muset být masa aspoň na dvě kila a já se předvedu s něčím zajímavějším než knedlo- zelo. Díky moc za zajímavý recept. V Itálii jsem byla jen jednou,ale na porchettu jsem nenatrefila,tak si tuhle dobrotu uděláme doma. Zdraví Alča

    1. Alčo, tak ať máš úspěch. Život je změna a knedlo zelo nemusí být pořád 🙂

  15. Nádhera. Zítra jedu pro masíčko a na víkend bude porchetta. Flo, díky, úžasné. Moc se těším.

  16. Zdravím Floorentýnko a děkuji. Tohle je přímo podle mého gusta!
    Jak bude šance mít víc lidí u stolu a současně se mi bude někde líbit vepřová plec, tak propukne koncert v kuchyni. Jde ale o to, abych já jako „sólista“ a zároveň „dirigent“ nezklamal a zažil potlesk vestoje!
    Vašek Jezárky.

    1. Vašku, o tobě absolutně nepochybuju. Jako sólista, dirigent a často i autor kuchařských serenád jsi rozhodně první třída.

  17. Flo určitě co nejdříve vyzkouším,dík za recept.Hezký den.Dana.

    1. Díky, tak ať se zadaří. Flo.

  18. Milá Florentýnko, moc děkuji za krásné čtení a úžasný recept! Jen to čtu a už tu vůni úplně cítím! A těším se, až porchettu vyzkouším! Měj se krásně????????????

    1. I já se těším, až ji vyzkoušíš 🙂

  19. Vlasta Krestova says:

    Milá Florentýnko, moc se mi líbí tvůj recept na vepřovou pečeni vcelku. Lichotí mi, že bylinky, česnek, cibule i možné koření, které máme rádi, se díky rozetření na plát masa a posléze jeho zavinutí lépe dostanou do celého připravovaného masíčka a pečeně tak nemá chybu. Moc ti děkuji, porchetta určitě u nás bude.
    Přeji hezký víkend.

    1. Vlasto, je to přesně tak, jak píšeš, tohle maso se skvěle navoní a ochutí i zevnitř. Značka ideál. Tak ať se zadaří.

  20. Moc děkuju za recept,vypadá parádně,určitě vyzkouším.

    1. Tak to mám radost, že se chceš nechat zlákat. Ať se zadaří.

  21. Ahojky, tak mám nachystanou krkovici a od rána řešime co s ní? Děkuji moc za inspiraci, zitra na vás budeme myslet.Doufám, že se povede už teď citím tu vůni.Krásné, pohodové dny.Jiřina

    1. Jiřko, já už na vás myslet nestihnu, ale snad vše klaplo a úspěch se dostavil.

  22. andrea.kralikova says:

    Naprosto famózní recept !!! Určitě vyzkouším a přidám do menu k „Živáňské“ na narozeninovou oslavu. :))) Moc díky Flo i za tip ohledně teploměru do trouby, zítra ho letím koupit. Měj se krásně. Andy

    1. I ty se měj a hodně štěstí s odlaďováním menu.

  23. helena says:

    Ahoj milá Flo,

    ozývám se po delší době ale pořád sleduji tvoje recepty, ale tenhle recept se mi moc líbí
    tak ho v neděli vyzkouším. Musím to dělat z menšího množství protože jsme jen dva.
    Dostala jsem k vánocům MT kde je i pečení horkovzduchem,proto se tě chci zeptat zda se to dá taky takhle péct.V MT se dá nastavit teplota i čas. Děkuji za odpověď.
    Helena

    1. Heleno, na to menší množství pozor, masovým pečením nesvědčí pečení malých kusů. Rychle se vysuší a nepečou se tak rovnoměrně. Zkus aspoň kilo, pokud se můžu přimlouvat. I kdybys pak měla polovinu upečeného masa zamrazit na někdy.

      Co se týká horkovzduchu, já osobně bych ho na maso nikdy nepouštěla. Zbytečně se vysuší a navíc teplota nebude odpovídat, je třeba ji nastavit o 15-20 stupňů nižší.

  24. Julianna says:

    Flo první co tedy udělám než budu dělat tu tvoji mňamku si zajdu koupit teploměr neměla jsem ponětí,že by rozdíl mohl být tak velký a vyzkouším s teploměrem vevnitř nějakou buchtu a pak teprve tu voňavou pečínku,možná proto mi pořád praská bábovka u plynové se mi to nestávalo dá se tato dobrota jíst i na studeno,protože bůčkovou roládu jím zásadně studenou.Také se mi líbí jak to pěkně prokládáš vtípky třeba o tom prkénku jsi fantastická.Dík že jsi.

    1. Juliannko, třeba to teď s teploměrem půjde opravdu líp. Pokud ti bábovka praská, máš troubu moc teplou.

  25. DášaV. says:

    Milá Flo, to je tak jednoduché (na počtení) co do skladby surovin i postupu, že by se chtělo říct, že z toho nemůže vyjít nic tak zázračného. Ale věřím Ti, že to vyjde, pokud dodržím Tvé rady, a já to určitě vyzkouším! Díky za další klenot z Tvé pokladnice a měj se krásně, zdraví DášaV.
    P.S. Tvoje Snídaně i Večeře již inspirují nejen mě, ale od Vánoc také obě mé snachy. U nás jsi „za jedničku“ :-).

    1. Znáš to pořekadlo, že v jednoduchosti je krása? Tak tady si ho můžeš ověřit naživo, osahat a dokonce i ochutnat.

      Pozdravy snachám!

  26. Marcela says:

    Milá Florentýnko,
    každý čtvrtek se těším na tvůj nový recept. Včera, když jsem přečetla nový článek, bylo rozhodnuto. Hned večer se peklo plecko.Přidala jsem feferonku a čerstvou petrželku. Jednoduché a výborné!!!! . Určitě budu muset brzy zopakovat. Moc děkuji za inspiraci a přeji krásný víkend. Marcela

    1. Tak to je rychlost! Díky za vyzkoušení, ta obměna zní víc než lákavě.

  27. Luďka says:

    no to vypada skvele! proc ja vzdycky u Tvych receptu tak nedustojne slintam:-))

    1. Tak na to si vůbec netroufám odpovědět.

  28. vlasta says:

    Moc děkuji za recept, příští týden máme narozeniny a to se u nás sejde 11 lidiček.
    Určitě se nám tento recept bude hodit – jen musím asi koupit teploměr do trouby. Přestaly jsme si věřit.
    Krásný den přeje Vlasta

    1. Vlasto, věřím, že si zase věřit začnete, trouba je dobrý parťák. Jen je třeba ji držet ve správných teplotních mezích 🙂

  29. Ahoj Flo, tak jsem neodolala čtvrtečnímu receptu a dnes se pustila do porchetty. Díky ochotnému řezníkovi jsem s masem neměla moc práce, protože mi ho dle Tvé rady rozkrojil na krásný plátek, který já bych tedy rozhodně nedokázala 🙂 Několikahodinové čekání na upečení se vyplatilo, maso bylo akorát, měkké, vůbec ne suché, s kůrčičkou jedna báseň. A bylo výborné i přesto, že jsem omylem místo fenyklu přidala anýz! No nic, alespoň důvod upéci znova 🙂

    1. Anýz nevadí, má podobné silice a tedy i podobou chuť. Máš skvělého řezníka, doufám, že ho podobným způsobem využíváš častěji.

  30. Moc se mi líbí tvoje recepty,ráda si je čtu a samozřejmě zkouším vařit.Tuhle dobrotu určitě udělám .Děkuji a těším se na nové recepty.Eva

    1. Budu se těšit, jak to dopadlo.

  31. Milá Florentýnko,
    Porchetta upečena, půlka snědená a musím říct, že něco tak výborného z vepřového masa jsem už dlouho nejedla!!! K tomu brambory jen tak rozšťouchané s máslem a blanšírovaná zelenina, dělaly se nám boule za ušima????, moc děkuji a krásnou neděli!

    1. Mně se z toho dělají boule na klávesnici. Díky.

  32. Díky za skvělý recept! Porchetta se povedla na výbornou!
    Ačkoliv mám všechny Tebou psané kuchařky, je fajn, že mě ve čtvrtek motivuješ k něčemu novému! Velký dík a poklona!
    🙂

    1. Poklona i tobě za skvělou práci v kuchyni.

  33. Ivana says:

    Milá FLo,
    teprve dnes jsem vyzkoušela Tvůj další skvělý recept- porchetta dopadla skvěle, celá rodinka si pochutnala. U nás se vždy v troubě peklo se zakrytou poklicí, po změknutí odkrýt poklici, aby se maso opeklo, a tak jsem se trochu obávala. Výsledek stál za to! Masíčko krásně šťavnaté. Díky za další zkušenost – člověk se pořád učí:-)

    1. V troubě se dá péct maso zakryté, dělává se to, ale vznikne pak maso dušené, s trochu jinou chutí. Pravověrné pečení je prostě bez přikrytí a vede přesně k takovému výsledku, jaký popisuješ 🙂

  34. Flo,
    Recept je jednoduchý, ale výsledek ….!!!. Dnes večer jsem vařila pro přátele, porchetta byla skvělá, peceni 3 hodiny20 minut k dokonalosti, zlatá na povrchu, šťavnatá a měkka uvnitř, chuť se prolínala každým kouskem. Podávala jsem je se šťouchanými brambory a fazolkami. Na předkrm trochu kurecích jatyrek v kachním sádle a pořádně vypečené rohlicky-housticky podle tvých receptů a byla jsem za hvězdu.Nic nezbylo, jen dezert, nikdo už nemohl. Díky!!!

    1. Ivo, jsi opravdu hvězda, doufám, že přátelé chválili ještě několik následujících dní.

  35. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, v neděli jsem se konečně dostala k upečení porchetty a byla opravdu skvělá, i když jsem nepřidala fenykl a rozmarýn, u nás jsou zvyklí na klasiku a novoty jim moc nejedou! Všichni se divili, jak se mi podařilo tak „měkké a chuťově perfektní“ maso připravit. A to jsem si říkala, když jsem poprvé četla recept „není to bláznivé“, 3 hod. bez dozoru a opravdu toto pečení funguje! Během pečení jsem několikrát koukla do trouby očekávajíc pohromu. Pekla jsem ji ve varném skle 3 hod. 45 minut, posledních 35 minut přikrytou skleněnou poklicí. Maso pustilo šťávu, kterou jsem si zahustila a připravila výbornou šťávu k bramborám. Jediná vada na kráse byla, že mi 1,60 kg porchetty nezůstal ani kousek! Chválí Vlasta!

    1. Jsi skvělá, Vlasto. Díky za ohlasy a hlavně za důvěru. Tvým počátečním pochybám rozumím, ale u této teploty opravdu nejde o žádné riziko.

  36. Helena says:

    Milá Flo,
    recept se mi zdá naprosto skvělý, ale jsem trošku zmatená 🙂 Mám tedy roládu dát odpočinout ve fólii přes noc do lednice a nebo ne? Přímo v samotném receptu dáváš roládu po naplnění rovnou do trouby. Tak teď nevím :-)) Moc díky za radu. Zdraví Helena

    1. Heleno, díky za postřeh. S rozležením je to podstatně lepší, vypadlo mi to z receptu, doplním to tam.

  37. Kateřina says:

    Pěkný den, nejprve jsem u řezníka koupila vepřové ramínko a teprve pak řešila, co s ním. V náhlém osvícení nahlédla na tyto stránky a zde skvost v podobě porchetty. Jediné, co nebylo dodrženo, byl styl pečení. (Naše rodina, jakožto nenapravitelní vandráci, vyhlíží přijatelné dny a peče v Setonově hrnci.) Výsledek byl famózní…

  38. Wierka says:

    Tak to zkouším… ale nejak nechápu co s tou jednou lžící nápně ….

    1. Wierka says:

      dobre tak už vim… na po… nevim kolikáte jsem to tam konečně videla, přečetla…

  39. Ahoj, dnes jsem teda s dětmi zkusil tvůj recept. Sice jsem nesehnal bylinky co jsou v něm napsané, ale dal jiné. Bazalka, koriandr, tymián a meduňku mi žena zakázala 🙂 No bůček moc kůže nemá, jelikož jsem si objednal u řezníka jinej kus, ale příště si dám větší pozor. Teď odpočívá v lednici a zítra půjde do trouby. Tak snad to nezkazíme 🙂

  40. Julianna says:

    vypadá to moc dobře Flo

  41. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    děkuji za připomenutí receptu, příští týden se bude hodit.

  42. pavla says:

    musím odzkoušet a hlavně musím sehnat to maso.bylinky by nebyly problém tak se zatím těším na další recept a plecko zahrnu do seznamu dalšího výletu za plněním mrazáku

  43. Mirka says:

    Moc děkuji za recept,

  44. Milá Florentýno, s vyhýbáním se velkým pečením jsi mě dokonale prokoukla a dokonale přesvědčila, že jim dám ještě šanci – geniálně jednoduché recepty miluji, díky za ně!!!! Ať se ti ve všech ohledech daří!

  45. Květoslava says:

    Úžasný, jednoduchý, voňavý recept. Jdu do toho !!! ČESNEK MILUJEME, CIBULI TÉŽ A BYLINKY ? Nemá to chybu. děkuji za inspiraci.Mám jenom jeden problém – komu já to uvařím. Děti se mi rozprchly,Kamarádkám už nohy neslouží a musela bych si je přivézt. Zmobilizuli sousedy.
    Pochlubím se – byla jsem u dcery ve Skotsku a právě jsem se vrátila. Má úžasné sousedy, tak jsme připravili českou párty na oslavu narozenin mé dcery. Snažili jsme se ohromit skotské přítomné , protože se tam prý vaří samé blafy. Můj skotský zeťák miluje českou kuchyni, děti taky, tak jim vyvářím naše dobroty. Měli jsme na párty velký úspěch, protože sousedi nic z toho neznali. Půběžně, když tam jsem je ohromuji knedlíky, polévkami a omáčkami.Největší úspěch slavil na párty rebarborový kynutý koláč, české chlebíčky a bramborák.Když jsem odlétala, sousedi škemrali – a musíš odjet? Zvedla jsm prestiž české kuchyni.

  46. Zdravím Florentýnko,
    recept vypadá fantasticky, s tímto jídlem udělám manželovi radost:)

  47. Václav says:

    Je to Florentýnko lákavě mlaskavé, sepsáno krásnou češtinou s básnivým nádechem. Prostě udělám. 🙂

  48. Zdeňka says:

    Ano, jsem ten případ, který raději peče maso nakrájené na menší kousky, ale tohle vyzkouším. Myslím, že to bude fungovat. Moje trouba ale opravdu peče jinak, asi už je stará, tak musím dát 160.

  49. Vladimír says:

    Dnes nám do domu uhodil blesk. Prošel se po terase a možná líznul i klasický gril, který zde přechovávám, Škoda že jsem neměl zaděláno maso na grilování. To by bylo jídlo jako z páté dimenze! Jistě bych se s Flo o výsledek podělil. Akorát nevím, jak by to Flo pojala do udržitelného receptu…
    (… doufám by gastrovýsledek vynahradil ty dva počítače a televizi navrch – beztak v ní nic kloudného nebylo, jen předvolební debata, ale prskla dobře…)
    Příště před bouřkou na gril vystavím nějaké to nakořeněné masíčko.
    Bleskovému grilování zdar!!!

  50. Blanka C. says:

    Tak tenhle recept bude muset pockat na vyzkouseni tak do konce zari. Prave u nas zacinaji horke a hlavne vlhke dny, to neni cas na peceni takovehle dobroty. Ale na Dikuvzdani vikend (v polovine rijna) tenhle recept prijde vic nez vhod. Diky a hezke pozdni jaro.

  51. Ivana says:

    Milá Flo, plánuji vyzkoušet, vypadá to moc dobře. Jenom se zeptám, to opravdu stačí 1 lžička soli na 1,5 kg masa?

  52. Šárka says:

    Děkuji za recept milá Flo, uchovávám si tento narecept na Hezký.příležitost, kdy nás bude víc. Přeji hezký víkend.

  53. Jarmila says:

    Milá Florentýno, určitě vyzkouším. Hezký víkend.

  54. Pavel Blažek says:

    Ahoj Týnko,
    nádhera. Už to vidím a cítím. Už se těším, jak to vyzkouším.
    Přeji krásné a voňavé dny. Pavel

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close