I obyčejný zahradní gril umí vyvolávat neobyčejné zážitky. Nemám teď na mysli vypuzení sousedů kouřem nebo rychlou akci s hasicím přístrojem, ale výrazy údivu u společného venkovního stolu.
Pokud máte gril, který umožňuje nejen přímé, ale i nepřímé grilování, kdy maso neleží přímo nad zdrojem žáru, máte o zábavu na celé léto postaráno.
Na téma přímého a nepřímého grilování jen pár letmých vět.
Přímé grilování je vhodné pro maso, které vyžaduje rychlou úpravu, jinak ho vysušíte. Ano, jsou to všechna na minutková masa, jako hovězí biftek, vepřová panenka nebo kuřecí prsa. Zde můžete kouzlit nejen s ochucením, ale můžete přidat zvukové efekty, jako je výrazné syčení a prskání, případně zrealizovat i pár vizuálních triků v podobě mlsných plamenů a rychlé práce obracečkou. Abych to shrnula: hezky se na to dívá a zejména muži se v tu chvíli u grilu cítí jako pánové všeho tvorstva.
Ta pravá zábava však začíná až s nepřímým grilováním. Trvá to trochu déle, maso se opéká pomaleji, ale využít tak můžete v podstatě jakýkoli kousek masa. Potřebujete k tomu gril, který umožní rozdělení žhavých uhlíků do několika zón, protože maso musí ležet v místě malého žáru. Dále musí být váš gril vybaven poklopem, který nad masem drží teplo jako ochrannou, pečující ruku. Když takto ugrilované maso někomu naservírujete, sklidíte zasloužený obdiv. Nikomu pak nemusíte vykládat, že jste grilovali v mnohem větší pohodě, v klidu a bez obav, že si na chvíli odskočíte a vrátíte se pozdě, až když z masa budou smutné černé uhlíky.
Dovolím si domnívat se, že vepřovou krkovici naloženou do oleje, grilovacího koření (případně ještě kečupu, worchestru, hořčice a medu) ugrilovat zvládnete. Dělají to tak všichni. Dále si dovolím podotknout, že o tomhle není umění grilovat. Takže jestliže se až do konce všech vašich grilovacích sezón spokojíte s krkovicí a klobásami, přeskočte tenhle článek a neztrácejte se mnou čas.
Grilovaná kuřecí stehna, o kterých se nyní hodlám láskyplně rozepsat, jsou pro začínajícího grilaře pokročilou metou. Nejsou ani libová, ani minutková, a nemůžete je proto položit přímo nad žhavé uhlíky. Vždycky musí ležet trochu bokem a oddávat se nepřímému teplu, jinak je sežehnete, aniž by se stačily dodělat uvnitř. Potřebují 20 minut, někdy ještě trochu víc. Ano, jde o nepřímé grilování.
Přestože mluvím o pokročilé technice, popsala jsem ji tak, abyste to zvládli hned napoprvé. Jako bonus pro všechny, kdo zrovna hubnou do plavek, jde o recept, který v podstatě nepotřebuje olej. Těch pár kapek na potření grilovací roštu ani nemá smysl počítat do kalorické hodnoty.
Tak ať se vám začátek léta vydaří, jak se sluší a patří!
Prosím o vyšší míru tolerance k použitému koření. Sáhla jsem po kardamomu a koriandru, velmi neobvyklým druhům, které náhderně voní a notují si s marinádou, kterou se maso při grilování potírá. Určitě si povzdychnete, že je vaše nejbližší samoobsluha neprodává, ale prosím uvědomte si, že váš nákupní rajón nekončí za rohem, a to především díky internetu, případně známostem z velkoměsta.
Suroviny
- 800 g horních dílů kuřecích stehen (tzv. špalíčky), s kostí a kůží
- 3 lžičky mleté papriky
- 1 lžička koriandrových semínek
- 1 lžička kardamomových tobolek
- pár semínek fenyklu
- 1 lžička hnědého cukru
- 1 lžička soli
- černý pepř podle chuti
- 2 lžíce vinného octa
- olej na potření grilovacího roštu
Postup
- Kardamomové tobolky rozmáčkněte a vyberte z nich semínka; slubky zahoďte. V hmoždíři společně rozdrťte papriku, koriandr, kardamomová semínka, fenykl, půl lžičky cukru a sůl, případně pepř. Maso opláchněte, osušte a posypte směsí koření. Řádně rukama převracejte, dokud se stehna rovnoměrně neobalí. Nechte půl hodiny odpočinout při pokojové teplotě.
- Mezitím si rozehřejte gril pro nepřímé grilování. Uhlíky odsuňte na jednu stranu grilu nebo je rozložte po obou stranách a prostředek grilu nechte bez spodního žáru. Před započetím grilování potřete rošt olejem, snadno to jde papírovou utěrkou namočenou v oleji a drženou v grilovacích kleštích. Pod tu část grilu, na kterou přijde maso, umístěte odkapávací jednorázovou hliníkovou misku. Maso položte na rošt kůží nahoru, gril zakryjte poklopem a na deset minut na maso zapomeňte.
- Zatímco si stehna zvykají na teplo, rozmíchejte ocet se zbývajícím cukrem, špetkou soli a 100 ml vody. Po deseti minutách grilování touto ochucenou vodou potřete maso, stačí jen na horní straně. Opakujte po každých následujících pět minut, dokud nejsou stehna propečená až ke kosti, celkem budou potřebovat 20-30 minut podle žáru grilu. Klidně obětujte jeden zkušební kousek, abyste ho nařízli a zjistili situaci, časem se z vás ale určitě stanou profíci a propečení poznáte dotykem. V žádném případě se nemusíte obávat, že maso bude cítit octem, ten vám přinese pouze příjemné zážitky v podobě velmi křehkého a šťavnatého masa, aniž by se ho dotkla kapka oleje.
Víte o někom, kdo by s grilem dokázal mnohem lepší kousky, kdyby mu o tajemství
přímého a nepřímého grilování někdo něco řekl? Kdo zbytečně plýtvá olejem, i když to není potřeba? Podstrčte mu pro začátek tento článek. Tady je na to pár rychlých sdílecích tlačítek:
Florentýno, to je zajímavé.Grilování mimo žár s poklopem musím zkusit. Je ještě nějaké maso, se kterým by se to dalo takhle začátečnicky zkusit? 🙂
Určitě, rozhodně zmiňovaná vepřová krkovice, anebo třeba i vepřová panenka, která je sice povahou minutkové maso, ale nepřímo grilovaná překvapí nesmírně. Můžeš ji třeba předem potřít hořčičnou marinádou, stačí část chutí pěkně vstřebat i během pobytu v teple.
Krásné odpoledne ještě jednou! Grilovanou zeleninu miluji, k létu a steakům prostě neodmyslitelně patří, skvěle napsaný snadný a výstižný recept 🙂 Děkuji.
Rádo se stalo, máte pravdu, patří to k létu. Ono to zdánlivě vypadá, že se tu snažím o nějaká dietní jídla, ale tak to vůbec není. Jak kuřecí stehna, tak grilovaná zelenina upokojí i toho největšího masožravce.
Dobry den Flo, diky moc za uzasne vysvetleni i za receptíky. Jen bych se ráda zeptala, jak grilovat v prípade, kdyz nemáme gril s poklopem, ale takovy ten vestaveny u zdi, tudiz jakoby trouba bez dvirek ;-). Diky
Jarki, špatně. Ten gril sálá jen přímé teplo, takže se na něm v podstatě dají udělat jen masa, která jsou minutková a rychle hotová. Plátky kuřecích prsou, plátky vepřové panenky, hovězí biftek, klobásky. Všechno ostatní, co potřebuje propéct a změknout, se ti na tom sežehne dřív, než to bude hotové. Taky jsem ho měla, ale už je rozebrán a zlikvidován, protože to k ničemu nebylo. Navíc nám tak trochu špatně táhnul, dusil nás kouřem — tak táhnul.
Dobrý den
chtěla bych se zeptat, jestli se tato grilovan zelenina dá dělat i na něčemjiném na grilu s přímým ohněm. Třeba na toutovači se speciální plotnou – nebo jestli je nějaká varianta pro „králíkárny“ -pro ty co žijí v paneláku. Ráda bych to udělala mamce. Myslím, že by byla unešená 🙂
Marti, ano, jde to i na toustovači, kontaktním grilu nebo v litinové pánvi. Jediná podmínka je, že musí být plotýnka pořádně rozehřátá, jinak se bude zelenina lepit a chytat.
Milá Florentýnko—díky za Tvuj recept na kuř stehna, nebo jak píšeš špalíčky. Ale já mám dotaz –jak správně na grilu udělat celá stehna–to nelze??? Víš myslela jsem jestli je nemám dopředu doma uvařit? Protože jsme je už zkoušeli kdysi a nebyla uplně dodělana-protože doma, než je dám do trouby smažené tak je na pánvičce nejdřív osmahnu a pak teprve na brutvan na brambory a ještě pekáč v troubě zakrytý!!! No a právě na grilu na te zahradě jsme je měli od kosti krvavé a to právě nechci!!!! Nemám je doma nejdřív uvařit v osolené vodě -třeba?Budeme to dělat v Ned. –děkuji za Tvuj čas!!! krásný víkend!!!
Dájo,
záleží na typu grilu. Na některém grilu prostě kuřecí stehna neuděláš, protože se tam dřív spálí než propečou skrz. Jde o to, že na tahle „delší“ masa potřebuješ gril, kde maso nebude ležet přímo nad zdrojem tepla. Takové grily grilují nepřímo s pomocí okolního tepla, mají poklop a maso se v nich dělá víc zvolna.
Pokud máš jen přímý gril, pak opravdu bude lepší to maso uvařit nebo upéct v troubě, pak naložit do marinády a nakonec jen zprudka ogrilovat jen kvůli kůrčičce a kůžičce.
Loni jsem měla v lednici nějak moc krásné cibule s natí ze zahrádky a jak tak na mě ta nať koukala a mě jí bylo líto jí jen tak vyhodit, tak jsem tak vymýšlela co s ní a tu mě můza snesla inspiraci na úžasnou marinádu na grilované maso. Měla jsem tak takovou krásnou krkovici, tak volba padla na ní. Nasekala jsem tu nať skoro na kaši, utřela jsem česnek se solí, přidala jsem tam tu nať. Potom jsem jsem to ještě trochu dosolila, opepřila, přidala Tymiánek ze zahrádky a myslím, že ještě trochu Saturejky, přidala jsem olivový olej a trochu citronové šťávy. Naložila jsem do toho tu krkovici, ke grilování jsme se nakonec dostali asi za dva dny a ta byla tak úžasná, že i moje máti vyučená kuchařka strejdovi tvrdila, že je to kuřecí. Neměla jsem to srdce jí sdělit, že se mýlí.
ještě technická, tu nať jsem sekala na kolíbce, potom jsem to zkoušela i v mixéru a to mi zhořkla, takže se musí hezky ručně.
:-)))
Ahoj Flo,lilek je lepší nakrájet na kolečka,posolit a nechat patnáct minut vypotit vodu a pak šoupnout na potřený rošt.
Víš to, že u mladého lilku tohle vůbec není potřeba? Pokud jsou semínka sotva znatelná, tak to nasolení a vypocení jen zbytečně zdržuje. A přerostlé lilky jsou měkké, velké, hodně tmavé a snadno se jim dá v obchodě vyhnout.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli neplánujete nějaký článek ohledně vybavení do kuchyně. Ráda bych si pořídila nějakou grilovací pánev na zeleninu, která by šla bez tuku a následně i šlo na ní udělat maso, aby vydržela, nepřipalovala se,… Mlžete mi nějakou doporučit? Resp. mám vybranou tuto https://www.decodoma.cz/Grilovaci-panev-Biolux-Kerama-24-x-24-cm.html – myslíte si, že je v poměru cenaúvýkon vhodná? Díky moc za oidpověd.
Mirko, s uvedenou pánví nemám žádnou zkušenost, takže nemůžu dát radu. Každopádně ale článek na toto téma tu je a dokonce v něm pánve zmiňuju, podívejte: vychytávky do kuchyně.
Dobrý den všem,
mám normální gril jak píšete s otevřeným ohněm, ale na roštu mám kus žulového kamene a tím se otevřenému ohni krásně vyhnu. Když chci něco hezky opéct na roštu dám to vedle a maso a jiné co potřebuje delší čas dělám na krásně nahřátém kameni. Jen je potřeba kámen nechat chvíli nahřát, ale potom vydrží celé odpoledne, i když už se uhlí nepřidává. Pěkný den.
Perfektní vylepšení grilu, Petro! Díky za nápad. Flo.
Ahoj Jano, můj dotaz zní: Před grilováním, nebo jakéhokoli zpracování lilku, je nutné odstranit tmavou slupku? Když budu kupovat v obchodě lilek, na co se mám zaměřit, abych koupil ten kvalitní? Kde všude můžu lilek uplatnit v kuchyni! Děkuji!
Jinak požehnané velikonoční svátky přeje Vladislav
Vladislave, slupka se z lilku neodstraňuje. U lilku záleží na tom, jak je starý/mladý, starý je tuhý a já se mu vyhýbám. Mladý lilek nemá tak temně fialovou barvu jako starší lilek a je krásně pevný na omak. Při rozkrojení nemá téměř vidět semínka.
dobrý den jsem tu nová a jsem diabetik proto se chci zeptat mohu místo grilu použít horkovzdušnou fritézu gril nemám
Jaký druh kardamomu se má prosím použít?