Chlupaté knedlíky s návodem proti rozváření

Chlupaté knedlíky, též zvané bosáky či klouzáky, se pěkně vyjímají na talíři i v žaludku zejména v době masopustu. Hodí se skvěle k dušenému zelí a k vypečenému vepřovému masu a hodí se na ně uskladněné brambory, které zatím setrvávají v dobré kondici.

Italové mají svoje ňoky, my zase chlupaté knedlíky. Rozčepýřené z toho, jak z nich trčí kousky brambor, a tvaru nokovitého, jak se během přípravy odkrajují lžící do horké vody.

Nevyžaduje to žádnou zvláštní náhodu, abyste někde potkali recept, který zve k použití syrových i vařených brambor zároveň. To se u chlupatých knedlíků často stává. V případě tohoto receptu však vycházím pouze z brambor syrových, neboť i takové knedlíky patří ke klasice.

Jak na chlupaté knedlíky

Protože recept vyžaduje pouze tři suroviny a sůl, půjde tu jak o kvalitu těchto surovin, tak o postup, jak z nich vyrobit spolehlivé a fungující těsto na knedlíky.

Protože přes knedlíky existují na světě mnohem větší machři, než jsem já, na důležité rady jsem se opět vyptala u Petra Kosinera, šéfkuchaře známé firmy Knedlíky Láznička.

Brambory

Ze všech odrůd brambor se na chlupaté knedlíky nejvíce hodí varný typ C, případně B/C. Za jiných okolností byste je rádi použili na hebkou a nadýchanou bramborovou kaši.

Tento varný typ je rozpadavý a obsahuje hodně škrobu, což je pro chlupaté knedlíky zásadní. Čím víc škrobu, tím méně se může použít mouky a tím budou knedlíky měkčí a nadýchanější.

Koncentraci škrobu v bramborách je potřeba ještě trochu zvýšit, aby recept fungoval dobře. Brambory proto přijdou docela důkladně vymačkat v cedníku a zbavit přebytečné vody.

A kdo je šikovný, vodu z brambor si zachytí a nechá chvíli odstát. Po pár minutách se u dna usadí výrazná a pevná vrstva škrobu. Stačí z ní slít vodu a škrob vrátit zpátky k bramborám. Během slívání nemusíte být nijak zvlášť opatrní, škrob drží u dna skoro jako přibitý.

škrob z brambor

Mouka

V receptech na chlupaté knedlíky najdete ledacos. Hrubou mouku, hladkou mouku, krupici, dětskou krupičku, případně jejich směs v nejrůznějším poměru.

„Kdo si nevěří anebo chce knedlíky tužší, používá mouku hladkou,“ říká na to Petr Kosiner. Hladká mouka brání rozvaření a tak se stává větší jistotou.

Ovšem jen s hrubou moukou nebo dokonce s dětskou krupičkou budou chlupaté knedlíky zároveň dost nadýchané.

Celé to záleží na tom, jak dobře si vyberete a připravíte brambory. Špatná volba a špatná příprava rovná se rozvařené knedlíky.

Uvedu alespoň orientační poměry. Když začnete se 700 g neloupaných brambor, dostanete zhruba 600 g po očištění a nastrouhání. Po zbavení vody z brambor zbude plus mínus 400 g bramborové hmoty. Na toto množství budete potřebovat někde mezi 150-200 g hrubé mouky. Na dolní hranici budou knedlíky krásně nadýchané, avšak na povrchu maličko rozvařené a nesoudržné, na horní hranici už znatelně tužší, byť stále ještě přijatelně.

Vejce

Na uvedené množství brambor přijde 1 velké vejce. Použijte bez obav vejce celé, nejen samotný žloutek. „Není důvod dávat jen žloutek. Chlupaté knedlíky jsou knedlíky obyčejné, tedy se bílku nevyhýbejte,“ vysvětluje Petr.

Sůl

Solte přiměřeně. Brambory vstřebají soli dost a knedlík by neměl být mdlý, zároveň ho ale nechcete přesolit, aby vynikla chuť masa na talíři. Dávám půl lžičky soli na množství brambor, které jsem už zmínila a které vychází na 4 běžné porce. Myslím, že to je přesně akorát.

Postup přípravy chlupatých knedlíků

Na co je potřeba si ještě dát pozor?

Strouhání brambor

Které struhadlo je správné? Čtvercová rozšklebená očka, malé slzičky, velké slzy? Určitě volte malé slzy. Podle Petra Kosinera měly starší struhadla trochu menší otvory, než mívají struhadla modernější, takže pokud máte struhadlo po babičce a stále dobře strouhá, vezměte ho do hry, bude to lepší.

Není však vyloučeno část brambor nastrouhat i nahrubo. Knedlíky pak vypadají o to roztřepeněji, ale zase je mnohem důležitější, jak pečlivě vymačkáte vodu z brambor.

Proto brambory strouhejte nanejvýš v poměru půl na půl a k hrubému struhadlu se obraťte až poté, co už jste si těsto na chlupaté knedlíky předtím osahali a vyzkoušeli.

Pro vaše i moje bezpečí na první pokus nastrouhejte vše najemno, anebo nanejvýš jednu pětinu těsta nahrubo.

Zpracování těsta

Až budete mít nastrouhané brambory a k nim scezený a přimíchaný škrob, prostě jen vmíchejte vejce, sůl a mouku (v minimálním předepsaném množství).

Nic dalšího za tím nehledejte. Těsto nemusí čekat, naopak je lepší, když se zavaří hned.

Vaření knedlíků

Nejlíp to půjde ve velkém hrnci s vroucí vodou. Vodu si klidně dejte vařit ještě dřív, než začnete zadělávat těsto, časově vám to zhruba vyjde.

Vodu budete potřebovat mít osolenou a dobře vroucí. Lžící namočenou ve vodě budete vykrajovat noky dlouhé 3-4 cm, tedy spíše menší, a budete je vkládat do hrnce s vroucí vodou.

Chlupaté knedlíky nemají rády plný a bouřlivý var, zbytečně se při něm trhají a rozpadají. Chtějí spíš něžné vření. Pamatujte na to a včas zmírněte příkon plotýnky, aby voda vařila hezky zvolna.

Rozhodně vám vřele doporučuju vložit do jemně vroucí vody jeden zkušební knedlík a dívat se, zda se udrží v celku, anebo se začne rozpadat. Jakmile na hladinu vyplave větší množství strouhaných brambor a za kusem těsta u dna vlaje bramborový závoj, něco je špatně a knedlíky nedrží pohromadě. Zbytek těsta dohustěte asi 15 g mouky a udělejte test znovu. A tak stále dokola, dokud nebudete spokojeni.

Jakmile knedlíky zavaříte do vody, hned klesnou ke dnu. Za jednu nebo dvě minuty je opatrně pošťouchněte vařečkou, aby se odlepily.

Za pár dalších minut vyplavou, ale to ještě není znak uvaření. Čas stopujte od okamžiku vložení do vody – budou potřebovat 15 minut.

Vylovení z vody

„Chlupaté knedlíky v žádném případě neslévejte přes cedník,“ upozornil mě Petr Kosiner. Je potřeba je vylovit něčím děrovaným a vkládat do misky.

Chlupaté knedlíky po uvaření

Po vylovení z vroucí vody knedlíkům prospěje, když je promícháte se sádlem, aby se k sobě nelepily.

Na rozdíl od jiných knedlíků vařených ve vodě se tyto nemusejí po uvaření propíchat.

Tři rady závěrem

U chlupatých knedlíků vás mohou potkat ještě tyto tři úvahy.

Za prvé: Bramborové knedlíky stáním modrají nebo šednou. To je pro těsta ze syrových brambor příznačné. Moc se tomu zabránit nedá, nejlepší je, když se knedlíky podávají hned po uvaření.

Jestliže potřebujete vařit pro víc lidí a tedy na etapy, můžete se proti modrání poněkud bránit tím, že nastrouhané brambory zalijte trochou mléka a až potom je důkladně vymačkáte.

Za druhé: Pokud se vám knedlíky i přes veškerou péči rozváří a rozpadají, nehledejte vinu v sobě ani ve špatném postupu, ale v bramborách. Brambory mají velmi rozdílnou kvalitu a ta se mění i během skladování. Příliš mladé a příliš staré brambory na tyto knedlíky vhodné nejsou. Někdy může pomoci přidat do těsta rozpuštěné máslo.

Za třetí: Můžete-li vařit chlupaté knedlíky na páře, udělejte to. Problému s rozpadáním se vyhnete a nebudete dokonce potřebovat tolik mouky, takže knedlíky budou kypřejší. Doba vaření bude zhruba 15 minut, dobré uvaření poznáte při rozkrojení testovacího vzorku.

Dobrou chuť u masopustního hodování.

Chlupaté knedlíky recept

 

Chlupaté knedlíky

Celkový čas: 30 minutes

Množství: 4 porce

Suroviny

  • 700 g brambor, varný typ C
  • 1½ lžičky soli
  • 1 vejce
  • 150-200 g hrubé mouky

Postup

  1. Brambory oloupejte a znovu zvažte, měli byste jich mít kolem 600 g. Pokud byl odpad větší, přidejte ještě pár brambor, ať dosáhnete požadované hmotnosti této suroviny.
  2. Brambory nastrouhejte na jemném struhadle a vyklopte je do cedníku podloženém mísou. Obrácenou stranou naběračky je lehkým tlakem vymačkejte, potom je ještě o něco silněji promačkejte rukama. Měli byste získat zhruba 400 g vymačkaných brambor.
  3. Vodu z brambor nevylévejte, ale nechte ji 2-3 minuty odstát. Teprve potom slijte tekutinu, aby v misce zůstal jenom pevný škrob. Ten vraťte k bramborám a promíchejte společně s vajíčkem a půl lžičkou soli. Ve třech dávkách postupně vmíchejte 150 g mouky.
  4. Dejte vařit 3-4 litry vody a osolte je zbytkem soli. Jakmile voda vře, ztlumte plotýnku na mírný var, lžící namočenou ve studené vodě odkrojte nok o velikosti 3-4 cm a zavařte ho do vody. Pokud se nezačne rozvářet a pouštět bramborová vlákna, můžete stejným způsobem zpracovat i zbytek těsta. Je-li tomu naopak a nok se rozpadá, do těsta přimíchejte 15 g (1 plnou lžíci) mouky a udělejte test znovu. Tak pokračujte, dokud se knedlíky nechovají ve vodě ukázněně. Trocha bramborových vláken se vždycky odlepit může, nesmí však dojít k naprostému rozplynutí.
  5. Zavařené knedlíky po jedné minutě varu jemně odlepte vařečkou ode dna, mají sklon se přilepovat. Vařte celkem 15 minut a dbejte na to, aby nikdy nedošlo k prudkému varu. Klidné převalování v hrnci je váš cíl.
  6. Po uvaření knedlíky neslévejte, ale vylovte je děrovanou lžící na cedník a z něj je pak vyklopte do mísy a promíchejte s rozpuštěným sádlem, aby se neslepily. Podávejte ihned.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Florentýno,
    v úvodu uvádíte varný typ brambor C, v receptu pak A. Co je správně?

    1. Už jsem to opravila, pardon.

  2. Jiřina says:

    Zdravím a prosím o nápravu chybičky

    Ze všech odrůd brambor se na chlupaté knedlíky nejvíce hodí varný typ C, případně B/C. Za jiných okolností byste je rádi použili na hebkou a nadýchanou bramborovou kaši.
    Suroviny
    700 g brambor, varný typ A

    1. Jejej, pardon, opraveno 🙂

  3. Klára says:

    Ahoj Flo, jsem trochu zmatená – ve článku je varný typ brambor C a v receptu A?

    1. Klára says:

      Už vidím opraveno 🙂 bezpředmětny komentář

  4. Milá Florentýnko!
    Děkuji Ti za připomenutí starého receptu. Přiznávám,že takové knedlíky jsem vařila málokdy. Ale teď, po přečtení Tvého precizního předpisu, se do nich s vervou pustím. Co mě k tomu nejvíc pohání , je možnost, ba Tvé doporučení, vařit je v páře!!!!!Ač jsem v důchodu, teprve nedávno jsem objevila obrovskou výhodu vaření, v páře u houskových kynutých i ovocných kynutých knedlíků. Je to skvělé v tom, že se člověk nemusí bát sražení knedlíků. Tady sice sražení nehrozí, ale manipulace je daleko snazší.Takže, hurá na knedlíky !!!! Ať se Ti všechno daří i Tvé rodině!
    Marie

  5. Milá Florentýno, také jsem trochu zmatená jako Ivan. Co je správně ? A nebo C ? 🙂
    Jinak vše opět skvěle popsáno, ráda s Vámi vařím a například svíčková podle vašeho návodu se mi podařila na 1 s hvězdičkou 🙂
    Zdravím Eva

  6. Helena says:

    Ahoj Flo, krásný recept, určitě vyzkoušíme. Myslíš, že by se daly uvařit i v bezlepkové variantě, řekněme s pohankovou moukou a trochou škrobu navíc? Děkuji Helena.

  7. Marcela says:

    Ahoj, ano, bramborové těsto je moc dobré. Zrovna včera jsem vařila bramborové šulánky s mákem a část byla se zelím. Mňam. Vaření v páře mám vyzkoušené, líp se knedlíky uhlídají před rozvařením. I ty kynuté. Ať se daří. Marcela

  8. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    Děkuji za recept, musím ho hned jít udělat. K tomu zelí a výpečky.

  9. Ľubka says:

    Milá Florentynko,
    Ak môžem, poradím:-) knedlíky nebudú “ zelenat „ak do nich nastruhaš bielu cibuľu, potom postupovať,ako uvadzaš postup. Robím tak dlhé roky aj halušky s bryndzou. Cibuľu nebude vo finále cítiť:-) prajem všetko dobré ?

  10. Miroslava says:

    Super popis, díky za všechny vychytávky ?

  11. Chlupaté knedlíky moje babička vařila zásadně z menší poloviny vařených brambor a větší poloviny brambor syrových. Uvařila jich hodně a ohřívané byly snad ještě lepší než čerstvé. Snažím se zachovávat babiččin recept. Ze syrových se u nás vaří halušky, jež jsou menší než chluáče,

  12. Jejej! Já neměla koukat na ten obrázek…hned bych si dala. Babička je vařila, já ne, takže u mne to bude premièra. Děkuju za recepísek.

  13. Markéta says:

    Srdečně zdravím. A nerozumím: první rada zní na brambory varný typ C (B/C), ale v receptu samém pak je uveden varný typ A.
    A já jsem z toho jelen/laň.
    Markéta Hejná

  14. Markéta says:

    Pardon pardon, odnynějška si vždy přečtu napřed komentáře. Ale když ono je to v textu furt.
    MH

  15. Markéta says:

    Už není. To je fofr! 😀

  16. Ahoj Flo, tyhle knedlíky dělávala moje babička. Já si na ně bohužel nikdy netroufla. S postupem od Tebe to zkusím, děkuji 🙂

  17. Anička says:

    Milá Flo, moc děkuji za recept!!! Jsem nadšená, manžel je má moc rád, doteď jsem je dělala s vařenými, ale nebylo to to, co si pamatuji z dětství. Takže se na to hned vrhnu.
    Ještě jednou děkuji 🙂

  18. Dobrý den všem,
    Chlupaté knedlíky vařím už hodně dlouho, naučila mě to moje maminka-tchyně. Dělala je z brambor syrových a vařených půl na půl, mouka polohrubá a dětská krupička taky v tomto poměru, celkově podle potřeby a hustoty těsta. Syrové nastrouhané brambory nechala vykapat na cedníku na kastrole, vykapanou vodu nechala ustát, pak slila a usazený škrob přidala k bramborám a ještě trochu bramborového škrobu nebo solamylu přidala. Ještě se mi nestalo, že by se nepovedly To jsou moje zkušenosti.
    Zdravím, ráda si pročítám komentáře, rady zkušených kuchařek jsou velmi cenné :-))

  19. jaroslav says:

    knedlíky mého mládi . .

  20. Děkuji za recept a krásné povídání, chlupaté knedlíky určitě udělám, přeji hezký den

  21. Jarda S. says:

    Dobrý den, Flo, opět návrat do let dávných. Chlupaté knedlíky a houby – čerstvé v sezónu, sušené v zimě, dušené na sádle, rozpuštěné slanině, s přidanýmí škvarky, jak je libo…Asii si je někdy -brzy- dopřeju, sušených hub mám „neúrekom“, byť bez vlastního přičinění. Díky za připomenutí, hezké dny – Jarda

  22. Chlupáče jsem už dlouho nedělala. S houbama nebo jen se zelím jsou best. Ale nejlepší je, když je k ruce pekáč se sádlem od pečeného vepřového. Do toho pak zamíchat chlupáče a to je bašta.

  23. Franta says:

    Flo, díky za připomenutí zapomenutého receptu. Maminka ty chlupáče dělávala často. Pokud si pamatuji, tak půl na půl vařené a strouhané brambory. Ani k tomu nebývalo maso, ale smažená cibulka na sádle a se špekem. Občas teplé škvarky. Byla to lahůdka. Dnes už bych to takto nedal. To by žlučník skákal až na půdu ….

  24. Nadhera,zase jsem si početla a poucila se radami. Dekuji. Chlupaté knedliky dělám často. Dekuji za připomínku.

  25. Standa says:

    Fio,
    díky za připomenutí receptu na chlupáče. Kombinace chlupáče+dobré vepřové+zelíčko nemá chybu ! O víknedu bude luxusní obídek.
    Moje babička je dělávala s cibulkou a osmaženým vajíčkem (více domácích vajiček). Byly bez masa, ale se zeleným salátem ze zahrádky to byla mňamka, hlavně v létě.
    Jen víc podobných receptů, při čtení potěsí, protože to umíš perfektně podat a vařit podle nich je jedna radost !
    Jen tak dál, těším se na další inspiraci !
    Díky, přeji tobě i všem samé krásně dny a vydařený Masopust !

  26. Šárka says:

    Děkuji za recept i povídání k receptu pro mne vždy přínosné. Zkusím postupovat dle vedení tohoto recwpru??

  27. Milá Flo, chlupáče přímo zbožňuji. Dělám je stejně jako Ty, tak je dělala i moje babička. A pokud zbydou na druhý den – opečené na másle, lehce pocukrované, to je další zážitek a návrat do dětství. Děkuji a zdravím

  28. Chlupaté knedlíky jsem už nedělala hodně dlouho, tak asi v neděli.Děkuji za připomenutí JITKA a děda

  29. Štofi says:

    Náhodou jsem dělal o víkendu, s uzeným a se zelím.
    Dělám syrové / vařené brambory (varný typ jsem nikdy neřešil) půl na půl, strouhané na hrubo a přidávám 2 lžičky majoránky (sušené) a 3 stroužky utřeného česneku, vařím 3-5 minut od doby kdy vylavou na hladinu. Příště zkusím čistě ze syrových brambor.

  30. Blanka says:

    Ahoj Florentynko,
    chlupate knedliky cas od casu delam ale moc se mi libi ten napad varit je na pare. Clovek se porad uci. Diky za recept.

  31. Chlupaté knedlíky jsou naše rodinné jídlo a moje zamilované. Od babičky 🙂
    Děláme je se zelím a s uzeným masem, ne s výpečkama. Ale samozřejmě může být obojí.
    Do těsta je fajn pro chuť a jemnost přidat i trochu vařených brambor, ideálně včerejších jak do klasického bramborového těsta, ale ne moc, jen max v poměru 1:3 k syrovým.

  32. Blanka says:

    Milá Florentýnko, děkuju ti za připomenutí dávno zapomenutého.
    Přeji krásné dny celé tvé rodině.
    Babča Blanča

  33. Ahoj Florentýnko,
    a zase jsi mně přivedla do mládí,kdy jsem se učila kuchařkou býti.
    Přesně tak je nás náš šéf učil.Musím je udělat, ňam.Měj se krásně a opatruj se.Jana ?

  34. Chlupaté knedlíky se zelím a výpečky, sbíhají se mi sliny jen to čtu, určitě vyzkouším, ještě jsem je nedělala, ale mám je moc ráda. Děkuji za nápad. Jana

  35. Milá Florentýno, já dělám chlupaté knedlíky s bryndzou a vyškvařeným špekem. V slovenské kuchyni se tomu říká strapačky. Je to super mňamka. Jana

  36. zdravím,u nás se chlupáče vařily s třetinovým podílem vařených,bosáky se říkalo knedlíkům ze syrových brmbor s kostičkami sušených rohlíků minymum mouky bez vejce,vařím je na páře a nejlepší jsou k segedýnu,to je taková dobrota že si segedýn s jinými neumím představit

  37. Milá Flo,
    už při přečtení nadpisu Tvého receptu mi vytanula na mysli vzpomínka na můj první pokus s chlupatými knedlíky. Samozřejmě, moje maminka je vařívala docela často a vždycky se jí povedly. Tak jsem se rozhodla je tenkrát taky uvařit – výsledkem byl klih a žádný knedlík. Všechno se rozpustilo. Kde jsou ty časy… dneska už to umím taky, ale dlouho jsem je nedělala, budu to muset napravit.

  38. zdenka says:

    Milá Flo,
    chlupaté knedlíky máme všichni doma rádi, taková kachnička se zelím k tomu, super oběd. Dělám je tak, jak popisuješ, jen někdy k nim přidávám lžíci oleje(když si vzpomenu), nevím proč. Prostě jsem to vyčetla ve starych časopisech. Myslím, že to na zpracování brambor nic nemění.Děkuji za připomenutí tohoto chutného jídla. Zdena

  39. Ahoj Flo, prosím ta fotka před výpisem surovin, to jsou obyčejné výpečky se zelím? To je hodně sexy …. 😀

    1. Ne, to je moravský vrabec, ale jinak to souhlasí 🙂

  40. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, opět poučné počteníčko! Dneska jsem recept odzkoušela a posílám velkou pochvalu! Knedlíky jsem vařila poprvé v životě na páře a výsledek byl ohromující. Brambory nevím jaký měly varný typ, mouky 150 g a knedlíky měkkoučké, neoslizlé, zkrátka super a k tomu rychlá a jednoduchá příprava chlupatých knedlíků.

  41. Marcela says:

    Drahá Flo, díky za vzpomínku. U nás se jim říkalo chlupaťousy a maminka je dĕlala ve velkém hrnci a z cedníku šly rovnou k upečenému bůčku se zelím. Byl toho obří hrnec a my to jedli dokud to nevystydlo. Málokdy zbylo na druhý den na ohřátí 🙂 přeji vše nej a díky za tvé recepty 🙂

  42. Ahoj Flo, prosim o radu, jak udelat knedliky, aby byli malicke? Zkousela jsem je delat pres sito s velkymi oky co se delaji specle a to vubec neslo :-/

    Jak se daji varit na pare? Musi byt jen v jedne vrstve nebo je muzu vrstvit na sebe?

    Dekuji za radu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close