Bramboráky, po kterých se můžu utlouct

Bramborák je od slova brambora, a tak by měl mít co nejbramborovější chuť. Pokud se na tom shodneme hned na začátku, jistě po mně nebudete chtít recept s příměsí cukety, mrkve nebo celeru, ale dáme si vespolek zapravdu, že nám jde o dokonalost zvící křupavý okraj, hebce měkký vnitřek a chuť vystřelenou do výšin česnekem a majoránkou.

OK?

V tom případě na chvíli společně zapomeneme na jakoukoli dietu, protože tajemstvím skvostného bramboráku je…

… docela obyčejné sádlo.

Chcete vědět víc? 🙂

Bramboráky v kuchařkách a v historii

Bramboráky jsou jídlo tak značně lidové, že pro ně vzniknul místní název snad v každém kraji. Jsou lidové tak moc, že je nenajdete v žádné starší panské kuchařce – ani pod názvem bramborák, ani pod stejně častým názvem cmunda, ani pod názvem strouhanec (a pod nějakým krajovým lidovým názvem už vůbec ne). Panstvo by se nějakými prostými bramborovými plackami neobtěžovalo.

Těsto ze syrových strouhaných brambor je to nejprostší a nejstarší bramborové těsto. Existují staré recepty na bramboráky, ve kterých není potřeba nic víc než brambory a sůl. Alois Jirásek je kupříkladu tituluje jako kramfleky. Škrob v bramborách působí soudržně, placky se nerozpadají, chudá večeře je na stole.

V lepších chvílích a v lepších domácnostech ho vystřídalo honosnější těsto z brambor vařených – a v těch lepších krajích a u vůbec nejlepších hospodyněk se používala i mouka.

Se současnou celonárodní oblíbeností bramboráků vůbec neladí zmínka z národopisného časopisu Český lid z roku 1905, popisující stravu na Podřipsku:

„Vzácnějším, nyní již téměř se nevyskytujícím (!) jídlem bramborovým jsou bramboráky, které se připravují takto: Rozstrouhané syrové brambory se procedí, smíchají s moukou, přidá se česneku, pepře, marjánky, posolí se a posype škvarky. Pak se to promíchá s omastkem, dá do trouby a mírně peče. Musí se pojídati horké, protože když vystydne, zmodrá.“

Ať se stalo, co se stalo, po roce 1930 už si bramborák i cmundu znovu berou do úst – nebo jej aspoň nechávají své hrdiny smažit na pánvi – mnozí autoři. Dost možná, že to bylo proto, že opět přišla hubená léta, ze kterých nás už nejednou předtím vytáhl právě brambor z Branibor.

Dnes, kdy paradoxně není problém do těsta zmíněnou mouku, mléko a vejce přimíchat, aniž by tím člověk ohrozil domácí rozpočet, se pro mě osobně bramborák znovu stal poměrně luxusním jídlem.

Zkuste si ho například objednat v restauraci. Z 90 procent dostanete na talíř jakýsi předsmažený zmražený polotovar, protože strouhání brambor v kuchyni a výroba bramborákového těsta obnáší příliš mnoho drahé lidské práce. Čest výjimkám.

bramboráky recept

Bramboráky křupavé, křupavější, nejkřupavější

Z dietních důvodů peče mnoho lidí bramboráky v troubě na plechu. Často tyhle důvody ani nemusí mít zárodek v počtu kalorií, nýbrž v krajové tradici.

Ale jak jsem psala kdysi v článcích o pečení a smažení, mezi těmito dvěma tepelnými úpravami je chuťový rozdíl.

Při pečení působí na těsto horký suchý vzduch, zatímco při smažení se teplo šíří prostřednictvím horkého tuku. Ať děláte, co děláte, v troubě nedosáhnete stejnou chuť jako na pánvi. Tím neříkám, že pečení v troubě je pro bramborák špatné. Je to prostě jen jiné.

Při hrátkách s pánvičkami si sice zkomplikujete práci a prodloužíte si čas pobytu u sporáku, ale získáte mnohem výraznější chuť a taky mnohem víc křupavého vypečeného roztřepeného okraje.

Na pánvi záleží

Při přípravě tohoto článku jsem udělala malý soukromý test, který vám odtajním. Jelikož moje rodina, když se večer sejde u stolu, zabere šest židlí, smažit bramboráky na jedné pánvi by pro mě znamenalo vyhradit si na tuto činnost v diáři celé odpoledne, aby moji drobečkové drazí nezůstali sedět s hladovýma očima a prázdnými talíři.

Vytáhla jsem proto všechny dostupné pánve a pánvičky, obsadila skoro všechny plotýnky na sporáku, zahřála je na ten správný výkon a jala jsem se smažit bramboráky na všech najednou. Pánvičky jsem úmyslně vzala z několika různých materiálů:

  • nerezovou
  • teflonovou, kterou děti používají na míchaná vajíčka
  • smaltovanou, kterou máme z podobného důvodu.

Nejhůř dopadl smalt, po kterém sice těsto hezky klouže a vůbec se nepřichytává, ale zlaté barvy se na něm dosahuje těžko. Než se bramborák prosmaží, jde odstínem dohněda, zlaté záblesky aby pohledal. Konzistence bramboráků je spíš kompaktní a houbovitá.

Podobně to dopadá i na teflonové pánvi, která má podobné účinky.

Zato nerezová pánev působí doslova zázračně. Výsledek má tu nejúžasnější bramborákovou barvu, rozčepýřený okraj a nejkřupavější kůrku.

Abyste z toho taky něco měli, přidávám fotku, možná na ní něco uvidíte. Největší rozdíl byste ale zjistili v chuti, především ve smyslu křupavosti.

bramboráky smažení v pánvi

Sádlo v hlavní roli

Na přilnavých pánvích včetně té nerezové je hezké to, že když to s nimi neumíte, tak se vám k nim bude všechno chytat a lepit. Výrobci to vědí a proto argumentují teflonem, titanem, smaltem, keramikou a podobnými nepřilnavostmi.

Finta FŇ, jak na přilnavou pánev vyzrát, je přitom jednoduchá a měla by být součástí každého návodu k použití pánve a každé srdečné mateřské rady při úvodních lekcích vaření v kuchyni.

Tahle finta má dva kroky:

  1. Zahřát pánev nasucho, aby měla šanci nahromadit trochu tepla ve svém silném sendvičovém dnu.
  2. Použít sádlo nebo nějaký jiný vyškvařený tuk.

Mým oblíbeným úskokem, ať už opékám palačinky, smažím bramboráky nebo restuju maso na dušení, je postavit prázdnou nerezovou pánev na plotýnku, zapnout ji na výkon odpovídající zhruba 70 % maxima a nechat ji minutu nebo dvě být.

Když se k ní pak vrátím a podržím dlaň pár centimetrů nad jejím povrchem, cítím z ní sálavé teplo, což je známka, že dno do sebe nahromadilo dostatečnou zásobu tepelné energie, takže ji při vložení studených surovin do pánve jen tak neztratí.

Nejlepšího opečení v pánvi dosáhnete, když vkládáte suroviny do pánve horké a nedopustíte, aby zchladla. Když teplota slítne dolů, přestane fungovat tepelný přenos z horkého tuku, surovinám se nevytvoří na povrchu tenká kůrčička a začne z nich snadno prosakovat voda ven do pánve. Tahle voda pak změní povahu tepelné úpravy a místo smažení či opékání se dostanete do kategorie na pomezí vaření a dušení, což chutná docela jinak a stejně tak to docela jinak barevně vypadá. Rozdíl mezi vařeným a opečeným masem asi poznáme všichni na pět metrů. Takže k tomuhle je dobrá předem vyhřátá pánev.

Co se týká použití sádla jakožto nejlepšího, téměř zázračného tuku, který dovede změnit přilnavou pánev na nepřilnavou, i to se vám pokusím vysvětlit pomocí přírodních zákonů.

Zkušení kuchaři vypozorovali, že použitý tuk při smažení smaží lépe než tuk čerstvý (třeba nepoužitý olej). Je to údajně tím, že při smažení vznikají přirozené molekuly charakterem podobné mýdlu, které umožňují tuku a vodě dostat se do bližšího vzájemného kontaktu než obvykle. Třeba mi to někdo z přítomných chemikářů vysvětlí lépe.

Úplní profíci si prý proto nechávají část použitého přefiltrovaného oleje k dalšímu smažení, kdy ho smíchají zase s novým, protože pak smaží líp. A sádlo je vlastně vyškvařený tuk, ve kterém se de facto už jednou něco smažilo, takže může fungovat jako dodavatel těchto hodných a potřebných „mýdlových“ molekul.

Pokud vás jakékoli důvody vedou k tomu, že potřebujete smažit bramboráky na rostlinném oleji, zvažte, zda by do něj nešlo přimíchat aspoň trochu sádla, případně zda nemáte v lednici uloženo maličko oleje od předchozího smažení hranolků.

A pak je tu ještě ta věc s chutí. Jak známo, brambory + sádlo = VSL (poznámka autorky pro mladší čtenáře, kteří už neznají zkratku VSL: volně ji nahraďte písmeny BFF).

Bramboráky rozložené na prvočinitele (čili na suroviny)

Pokud vám doteď není jasné, proč píšu o smažených bramborácích v ponovoroční době plné hubnoucích předsevezí, zaobalím to asi takhle: nikdy jindy nejsou brambory v lepší kondici na bramboráky než nyní.

Z mladých letních brambor to není ono, neboť jsou málo škrobové, a z příliš starých, dlouho uskladněných brambor to taky nebude na jaře ono, neboť se začnou scvrkávat, klíčit, zelenat a podobně nevhodným způsobem měnit chuť a obsah vody.

bramboráky strouhání brambor

Jakmile brambory oškrábete a nastrouháte, což je činnost, na kterou byste vždy měli mít na pomoc ruku někoho dalšího nebo ještě lépe kuchyňskou mechanizaci, je potřeba je zbavit uvolněné vody.

Nijak to nemusíte přehánět, zbylá voda se stejně při smažení vypaří, částečně vodnaté těsto není zas tak velký problém, jak se všeobecně myslí.

Po scezení vřele doporučuju zalít brambory hodně horkým, téměř vroucím mlékem. To má zabránit hnědnutí brambor v syrovém stavu a modrání brambor v usmaženém stavu. Na mou duši a na psí uši, skutečně to celkem slušně funguje.

Soudržnost brambor vylepší vajíčko a mouka. Já jsem si oblíbila mouku hladkou, přestože znám recepty, do kterých naopak přijde krupice nejhrubšího zrna s odkazem na lepší křupavost, případně stouhanka ze stejného důvodu. Tohle je na vašem rozhodnutí, neohrozíte tím ani podstatu, ani kritickou část receptu.

Na dochucení použijte sůl (hodně soli, počítejte jednu lžičku na 750 g brambor – zarovnanou lžičku pro méně solící, vrchovatou lžičku pro hodně solící rodiny), dále pak sušenou majoránku – též zhruba jednu lžičku – a rozetřený česnek v počtu 3-6 stroužků na jednu dávku těsta. Někdo má rád v bramboráku i drcený kmín.

Přídavky a vylepšení

Odtud už zmíním jen obměny, které nemění podstatu přípravy bramboráku, jen mohou lehce stočit chuť jinými směry.

Někdo má rád část brambor nastrouhanou na hrubém struhadle, protože je pak bramborák jakoby nadýchanější a má zajímavější strukturu. Podle mě to spíš komplikuje smažení, protože hrubší kousky brambor potřebují víc času v teple, a hodí se to hlavně tam, kde máte pouze teflonovou nebo jinou zázračnou pánev, ta po potřebě nadýchání bramborákového těsta přímo volá.

Do bramboráku můžete přidat strouhanou zeleninu, dá se jí nahradit čtvrtina až polovina brambor. Pokud vás tyhle odlehčovací choutky přepadnou, zkuste mrkev, cuketu, celer, případně dýni. Asi bych si uměla představit i bílé zelí nebo kedlubnu.

Další vylepšení spočívá v přídavku masa, především uzeného, šunky, salámu nebo škvarků.

Podobně jako maso můžou vyznít i houby, čerstvé, podušené na másle a vychladlé, než je přimícháte do těsta. Mně osobně by se spíš líbila houbová směs jako náplň přeloženého bramboráku.

Poslední pecka jsou ovesné vločky, předem namočené třeba do mléka nebo do vody slité z brambor, ale snížení kalorické hodnoty jim nepřipisujte. Dostanete s nimi do jídla víc zajímavější vlákniny, ale to je asi tak všechno.

Smažení bramboráků

Nakonec ještě jedna až více vět na téma smažení.

Bramboráky nesmíte smažit ani příliš zvolna, ani příliš zprudka. Zní to jako v té pohádce, kdy jela-nejela obutá-neobutá chytrá horákyně do zámku pro ženicha, ale je to přesně tak.

Při nízké teplotě se tuk nerozpálí dost, aby došlo ke smažení a tedy zezlátnutí, brambory budou v pánvi měknout, ale nebudou se zabarvovat a nebudou křupavé.

Při příliš vysoké teplotě dosáhnete spálení na povrchu a na okrajích dřív, než se brambory uvnitř prosmaží doměkka a zbaví se své syrovosti.

Pohybujte se někde ve středu teplotního nastavení plotýnky, pokud máte stupně 1-9, pohrajte si postupně s možnostmi 5, 6 a 7, něco z toho bude to správné. Nechte tuk na okrajích bramboráků jemně, avšak zřetelně pobublávat, prosmažení z jedné strany byste měli docílit za 2-3 minuty, po druhé straně o něco méně.

Jako u každého smaženého jídla, taky u bramboráků platí, že čím déle čekají na strávníky, tím víc ztrácejí na křupavosti, až ji nakonec pozbudou zcela.

Kultura stolování je už jen na vás. Ale ubezpečuju vás, že v přítomnosti bramboráků je velmi těžké udržet dobré mravy a důstojnost na uzdě.

 

Bramboráky, po kterých se můžu utlouct

Množství: 4 porce jako příloha (při dobré vůli všech strávníků)

Suroviny

  • 750 g brambor

  • 80 g hladké mouky
  • 1 vejce
  • 
200 ml horkého mléka

  • 6 stroužků česneku
  • 1 lžíce sušené majoránky

  • 1/2 lžičky drceného kmínu
  • 
sůl (zhruba 1 lžička)
  • 
sádlo na smažení

Postup

  1. Brambory umyjte, oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle.
  2. Nechte stát asi 3 minuty a veškerou vodu, kterou strouhané brambory vyloučí, slijte a navíc ji ještě z brambor trochu vymačkejte – pokud chcete, klidně si pomozte cedníkem, ale nutné to není. Pak brambory zalijte horkým mlékem a přidejte ostatní ingredience kromě sádla. Dobře promíchejte.
  3. Rozehřejte velkou těžkou nerezovou pánev a dejte do ní lžičku sádla. Jakmile se sádlo rozpustí a začne v něm „lupat“ (ale pozor, aby se z něj ještě nezačalo kouřit), naberte jednu menší naběračku těsta, vyklopte ji doprostřed pánve a obrácenou stranou naběračky nebo lžící rozetřete těsto na půl centimetru vysokou placku. Opékejte pouze na středním plameni, bramborák se musí dobře propéct, aby uvnitř nezůstal syrový.
  4. Až po 2-3 minutách spodní strana bramboráku zezlátne, opatrně jej obraťte širokou špachtlí nebo podběračkou a stejným způsobem opečte i po druhé straně. Dobře upečený bramborák je křupavý a uvnitř dostatečně měkký, bez škrobové příchuti nedovařených brambor. Jakmile trochu vystydne, ztrácí křupavost, ale chuti to samozřejmě neublíží.

Poznámky, rady, nápady:

Po pár upečených bramborácích neváhejte nad použitím druhé pánve, půjde vám to rychleji od ruky.

 

Zapojte se do diskuze

  1. Ahoj Florentýno 🙂
    díky za další recept, brzy ho vyzkouším.
    U nás se bramboráky jedí jako hlavní jídlo, malé, silnější placičky z lívanečníku. Zatím jsem s receptem nikdy nebyla spokojená, i když přítelkyně si je pokaždé pochvalovala. Ale uvidíme, třeba ten tvůj bude ten pravý! 🙂

  2. Ahoj Flo, neznám nikoho z mého okolí,kdo by neměl rád bramborák. I já ho miluji i když mě potom bolí žlučník, ale ta chuť překoná i bolest, Děkuji za nový recept Zdena

  3. Milá Flo, náhodou mám zrovna objednávku na bramboráky 🙂 Kterým se ovšem ve východních čechách říká zmrazky. Muž žádá něco lehčího po vánočním hodování 🙂
    Tak jsem zvědavá, jak mi to půjde na chalupě na kamnech, kde zrovna není stupnice na určitou teplotu 😀
    Budu prostě tak dlouho posunovat pánve po sporáku, až docílím kýžené barvy a struktury … není to výzva ?
    S houbama jsem ještě nezkoušela ale nezní to špatně, určitě zkusím 🙂

    1. zmrazky? Žiji ve východních čechách celý život ale tohle slyšim prvně.

      Pro Flo: nikdy mě nenapadlo davat do bramboráku mléko, syrové těsto občas zhnědne, ale modráni je pro mě věc neznamá a to mi tu minulý tyden jeden bramboraček čekal do druhého dne

    2. Ano, babička taky říkáva „smrasky“ (ale jak se to má psát, nevím. Ještě tam přidává trochu rumu, aby nenatahly tolik oleje. Ještě se strouhaným spekackem je to prostě mňam.

  4. Milá Flo, my na bramboráky strouháme všechny brambory na hrubo. Jsou pak celé báječně křupavé. Kdykoliv jsem jedla bramborák z brambor nastrouhaných na jemno, nikdy mi tak nejel. Kdysi jsem zkoušela půl na půl a taky to nebylo ono. Takže já na hrubé strouhání nedám dopustit. Ale možná ten recept přece jen ze zvědavosti zkusím…:-)

    1. Vlasta says:

      Nahrubo strouhané brambory je myslím rakouský recept na tzv.rösty,ale tam se zase nepoužívá tolik koření-česnek a majoránka.

  5. Terézia says:

    Smekám! Opravdu báječný povídání a instruktáž 🙂 Díky, díky, díky, šeptají mé rtíky !

  6. Petra Vrábliková says:

    Včera byly k večeři snídaňové lívance dle Tvého receptu, dneska budou stoprocentně bramboráky. K čertu s veškerými novoročními předsevzetími.

    1. Honza says:

      Souhlas – stačí pohled – vypadají spíš jako palačinky, bramborák na hrubo do krásně hněda připečené okraje, a zmodrání je známkou toho, že člověk trefil brambory i recept – brambory na hrubo bez slévání a mléka, škrob majoránka a česnek . – někdy na přichucení trochu škvarků, či tršku libečku, někdy i trošku vloček, ale nemusí být vůbec nic, důležité jsou hlavně ty správné (krmné) brambory a to období, ale to se právě dá ošulit množstvím škrobu .. a „žereme“ 🙂 je tu všichni, klidně studené a nekřupavé ovšem když zbudou – což je málokdy 🙂 – zkrátka je to ta nej.. lahůdka za pár kaček, a že se dělají méně často je jen tím, že příprava a smažení takového kvanta, jaké tu „sežereme“ (a to jsme jen 3) na jednu „ochutnávku“ chce skutečně velkou odvahu a obětavost maminky. 🙂 = Díky.

  7. Miluše says:

    Zdravím,
    když na syrové brambory nakapete citronovou šťávu, v nejhorším ocet, brambory nezčernají a na chuti se nic nemění- super, zkuste (těsto vydrží i delší dobu bez zhnědnutí)

    1. Vlasta says:

      Skvělý nápad,znám s ovocem,ale na brambory mne to nenapadlo?

  8. Jaroslav S. says:

    Dobrý den, Flo,
    bramboráky, to je moje. Dávám si k nim černou kávu – vzpomínka na první poválečný rok, kdy , coby dítko desetileté, jsem ji dostával z kostek , které byly součástí balíčků poválečné pomoci -UNNRA- tedy hlavně z vojenských zásob po US ARMY. Později to byla dlouhé roky cikorka a všem známá Melta, no a teď jsem nucen si tu pravou kávu dělat s tou obilnou, abych prý nezatěžoval organismus přílišným kofeinem. Aspoň že ty bramboráky jsou mi – omezeně-povoleny.
    Přeji hezké dny – Jarda

  9. Ahoj Florentino,
    naprostá senzace, není nad křupavé bramboráky!!!
    I já zařazuji toto jídlo k mým zamilovaným (spolu s hovězím na houbách, haluškama s uzeným a se zelím a ze sladkého boží milosti a borůvkové knedlíky).
    A k dietám mám jednoduchou radu z vlastní zkušenosti: unavený a hladový organismus nespaluje tuky. V překladu – hýbat se ano, ale zbytečně se nehuntovat 5x týdně v posilovně. Jíst prakticky cokoliv (říká se tomu pestrá strava), ale v menších porcích po dvou až třech hodinách a poslední jídlo před spaním 2,5h. Takže jeden, ba dokonce i 2 menší bramboráky, nikomu dietně určitě neublíží????
    Směle do toho.
    S pozdravem Jitka

  10. Lenča says:

    Milá Flo, bezva recept s krásným postupem – přesně dnes mne žádala dcera naučit dobrý bramborák tak jsem jí řekla o Tobě a těším se až ochutnám výsledek. Nejlepší je pokus omyl aby vychytala co jí sedí nejlépe z receptů….Moc děkuji

  11. Helena says:

    Milá Flo,
    To je tedy trefa do černého! S mým synem, který by nejraději bramboráky každý den, vedeme letité spory ohledně mouky, pánve, teploty. Skoro všechny mé domněnky jsi potvrdila, ale finta s horkým mlékem mě překvapila. Až synáček přijede na víkend, bude koukat! Díky Tvým úžasným a roztomilým postřehům se stal čtvrtek mým nejoblíbenějším dnem týdne.
    Helena

  12. Standa says:

    Díky za recept. Bramboráky miluji a tentokrát jsem se dozvěděl, že je dělám správně. Od potíží se žlučníkem si pomáhám snížením množství česneku, nebo febicholem.
    Standa.

  13. Denýz says:

    Moje nejoblíbenější jídlo jsou zase bramborové laty, dělala nám je babička v peci. Dnes už je děláme jen v troubě. Dělají se z bramborákového těsta, místo mléka dávala babička podmáslí a bylo jen osolené a okmínované. Těsto se dá na důkladně máslem vymazaný plech nebo lépe vymazaný pečící papír v asi centimetrové vrstvě a peče se na cca 190C dozlatova, voda se vypeče a zůstane vrstva silná asi jako karton, v polovině doby je dobré plát otočit. Hotové se ještě pomažou máslem a krájí na čtverce a připíjí se k nim kyška.
    Bramboráky děláme taky jen s kmínem buď na tuku nebo někdy nasucho na litinové pánvi a skládají se na sebe a mezi jednotlivé placky se dá plátek másla.
    Jedno těsto a všechno chutná jinak.
    Bez brambor by se mi asi zhroutil svět, nikdy mě nepřestane fascinovat, kolik variací na brambor existuje 🙂

    1. Děkuji za nový, zatím neznámý recept, někdy to vyzkouším udělat v troubě dle Vaší babičky.Vypadá to lákavě a přitom jednoduše.

  14. Milá Flo,
    bramboráky také milujeme,dělám je trochu jinak,jsou ale výborné.Napíšu ti můj recept 🙂

    Bramborák
    6 brambor na jemno nastrouhat,vymačkat vodu
    3 celá vejce
    4 lžíce studené smetany – vše promíchat
    přidám 4 velké stroužky česneku
    sůl
    špetka mletého kmínu
    pepř
    hrst majoránky rozemnout
    6 lžic hl.mouky
    můžeme na kostičky uzené maso (nemusí být)

    K tomu uvařím meltu,obarvím mlékem a výborný oběd je hotový:-)

    Florentýnko,ale určitě vyzkouším i podle tebe,protože ty máš výborné všechno 🙂
    Děkuji a zdravím,Eva

  15. Makulka says:

    Flo, ach, Flo.. Jak já poslední dva měsíce sním o tak dobrém receptu na bramboráky, jako dělal můj taťka… A stačí si správně přát a mám ho! Děkuji! Zítra budou u nás bramboráčky. Jak se těším… 🙂 Děkuji!

  16. Jsem taky z východních Čech,ale že se říká bramborákum zmrazky,to slyším poprvé.!A to mi je 65 let.U nás jim říkáme křapace,nebo i bramborák.Ale jako dítě pamatuji, že maminka dělala buď křapace,nebo stejné těsto bez česneku a to byl barchest.Ten se pekl v troubě v pekáči a na povrchu byly naskládáne jablka na měsíčky.Po upečení se to posypalo cukrem!
    To byla dobrota.

    1. Sláva says:

      Další „východočech“. Také slyším poprvé „zmrazky“, pocházím z Rychnova n. Kn. ( a bylo to nejhezčí město východních čech) a říkali jsme jim, (bramborákům) „křápance“. Jenže: místo česneku najemno cibuli, majoránku.kmín kterým nešetřím. vejce a polohrubou mouku. Mléko dávám studené. zkusím horké. Pochopitelně sůl. A když jsem tuto manu předložil „žlučníkářům“, tak jiné už nedělali. Žádný pepř, ale možná by to šlo vyzkoušet.

    2. Taky jsem z východních Čech a u nás jsou to kramfleky – Náchodsko a Rychnovsko. Recept nemám, dělám odhadem od oka, protože jsou každé brambory jiné. Dávám polohrubou mouku, mléko vlažné, vejce, majoránka, česnek, pepř. Brambory jedině na jemno (přepečené „fošny“ se nedají jíst, byť jsou křupavé). Houby v těstě jsou taky fajn. Ale ať si to každý dělá jak chce.

    3. Moje babicka z vychodnich Cech taky rikala zmrazky. Krapace jsem slysel v Orlickych horach. Co je hned vedle.

  17. Milá Flo. Bramboráky miluji a neodolám jim. Připravuji je velice podobně a někdy i s vločkami. Pokud se na smažení přidá i husí sádlo, tak toto jídlo nemá konkurenci :-).

  18. Martina says:

    Milá Flo, tak dneska přemýšlím co dobrého udělat a při vyřizování e-mailů jsem narazila na Tvoji lákavou nabídku. Bramboráky miluji a je pravda, že je dělám na oleji. Dnes zkusím Tvoji variantu a na sádle. děkuji za tip. Jdu na ně!

  19. U nás se bramborákům říká vošouchy 🙂
    Já jsem zvyklá dělat malé (tak 4 na jednu pánev), rychleji se mi to smaží a je to vhodná ,,užírací“ velikost. Jako studenti jsme takhle zvládli ve čtyřech zpracovat za večer dvě kila brambor 😀
    K té náplni – dobrý je taky bramborák s hermelínem 🙂
    Díky za vysvětlení přídavku horkého mléka, to už jsem zapomněla 🙂

  20. seznam.mih says:

    U nás jsou to vošouchy 🙂 Už jsem dle receptu v knížce dělala. Slavili úspěch a když se zeptám svého muže, co by chtěl k večeři, vždy jsou to vošouchy. 🙂

  21. Vašek Jezárky says:

    A je to tady! Další ZLATÝ ČTVRTEK a dneska i prima ZLATAVÝ BRAMBORÁK! Za celý svůj
    solidně dlouhý život, jsem se nesetkal s člověkem, který by „klasiku“ bramborák nejedl.
    Pouze se koriguje množství přidaného česneku podle chuti, nebo zdravotního stavu.
    Babička přidávala do těsta připravovaného v běžné zadělávací míse 5-6 plž tvarohu
    a nahrazovala menší část hl. mouky hrubší strouhanku. Vše ve prospěch chřupavosti
    výsledného produktu!! Samozřejmě v tom pokračuji. Zajímavé, že tento recept od Tebe
    Flo, se skutečně liší od toho starého našeho po babičce jenom velice málo!!
    Díky za další Zl.Čt. a moc zdravím Tebe Florentýnko i všechny ostatní spřízněné duše!
    Vašek Jezárky

  22. Milá Flo, také jsi mi udělala receptem na bramborák radost. Také už jsem vyzkoušela všechny možné recepty a suroviny, ale stále mám pocit, že chutově nedosahuji toho, jakou chuť měly bramboráky od mé maminky. Tak to brzy zkusím podle tvého barvitě napsaného receptu. Ještě poznámku“ ten robot, co krouhá brambory je kouzelný. Srdečně zdraví Mirka

  23. Monika says:

    Milá Flo,
    se vším s tebou ohledně bramboráků souhlasím. 🙂 Dostala jsem na ně šílenou chuť, takže brzy budou u nás na večeři. Přesto mám jednu vychytávku, bez které už bramboráky nedělám. Jednu třetinu brambor nahrazuji vymačkaným dobrým – kysaným zelím. Vím, že to už nejsou „pravé“ bramboráky (ale nejsou to zelňáky, brambory samozřejmě převažují), ale mně se zdá, že jejich chuť to povýší. Zdají se mi mnohem víc křupavé a jsou takové pikantnější. Taky myslím, že nenasají tolik tuku. A v neposlední řadě, mechanizaci nemaje, strouhám o trochu míň brambor. U nás na Olomoucku máme vynikající Bystročické kysané zelí, které je dobré tak, jako domácí a bramboráky s ním, dieta-nedieta jsou luxusní 🙂 Zdravím Monika

  24. Bramboráky – moje láska. Nerezová pánev, sádlo… s celým článkem SOUHLASÍM NA 100 %. Chuťovka, rychlovka a bašta. Občas na odlehčení smaženému je peču v troubě. Nejlepší jsou u tety ze železného pekáče a pečené v troubě kamen, kde topíme dřevem.Úžasné..

  25. Martina says:

    U nas doma se nikdy bramboraky nedelaly, ani od babicky si je nepamatuju, spis placky z varenych brambor. Ale muz je miluje, takze uz jsem je parkrat delala a je to moc dobre. Shodou okolnosti si pamatuju, ze loni jsem je delala jednou koncem masopustu, takze presne v tu spravnou rocni dobu. 🙂 (Smazila jsem ten den i koblihy, byl to dlouhy den v kuchyni…)
    A o nejake jine nez teflonove panvi uz nejakou dobu uvazuju, poradis Flo nebo poradite ostatni, jestli si mam pri vyberu dat na neco extra pozor? Pripadne jak v uz vybavene kuchyni najdu tu pravou? Dekuju!
    Zdravi Martina

  26. Děkuji za recept s podrobným postupem přípravy. Bramboráky jsem už dlouho nesmažila. Co nejdříve vyzkouším.

  27. Martina says:

    Ahoj Fló, zdravím z okolí Fló….rence. ….ano cmunda to je hříšná bašta, zrovna jsem ji vytvářela prevčirkem, sice bez mléka (to zkusím příště i když to bude za dlouho, děsne nerada smažím, vyhýbám se mu jak čert kříži), ale i tak to bylo mňam a věř, šmakuje i „cizákům“ ….
    Přeji prima dny, Martina

  28. šárka says:

    Milá Flo děkuji za recept na bramboráky.Jezdíme na bramboráky do jedné
    tímto vyhlášené restaurace.Nevím v čem tkví jejich recept a několikrát jsem zkusila obměny jak získat křupavé a nadýchané konzistence.Zdá se tajemství této,,chudé“
    pochoutky záleží na přípravě.Zkusím tento recept,už se těším.Děkuji.

  29. Hana B. says:

    Flo opět skvěle popsané.Nerez pánev vyzkouším. Většinou dělám na teflonce. I v troubě jsem zkoušela a nebyl špatný jen prostě z pánve je z pánve. Podušené houby jako vložka do hotového bramboráku to bude určitě dobré.Přeji krásný den Hana B.

  30. Ale úplně nejlepší „naše bramboráky“ dělala moje babička ze strouhaných vařených brambor a pekla je nasucho na plátech kamen, kde se na nich nadělaly krásné hnědé kroužky. Poté se namazaly peroutkou sádlem a domácím , babičkou upečeným švestkovým povidlím. A byla to taková mňamka, že když jsem poprvé tak v osmi letech na prázdninách u strejdy jedla bramboráky smažené ze syrových brambor, zvané kramfleky, byla jsem hluboce zklamaná. A to je možná důvod, proč jako jedna z mála je nemám zvláště ráda, i když je tedy sním, když je můj manžel krásně do křupava usmaží na sádle. V České Třebové se jim říká JABKANCE a pořádá se tam slavná Jabkancová pouť, asi to bude odvozenina od zemských jablek..

    1. To co dělala Vaše babička jsou bramborové placky :)).

  31. Marcela flair says:

    Milá Flo, jsem na tom skoro podobně – bramborák je u mě v TOP 5 oblíbených jídel, nejspíš těsně za tvarohovými noky s čerstvými jahodami a bramborami s tvarohem, pažitkou a sklenicí mléka. Nedávno jsem se rozhodla je udělat k večeři a muž se úplně rozzářil, když to zjistil. A to už je co říct :-). Dělám je tak, jak jsem se to naučila doma od mé mamky, ale pro zajímavost jsem nalistovala ten Tvůj recept. Až na množství česneku a možná i menší množství mouky se vlastně neliší. Fígl s horkým mlékem je v rodině znám, stejně tak smažíme bramboráky jedině na sádle – naštěstí z vlastních zdrojů. Co ale určitě vyzkouším, je ta nerezová pánev. Stejně musím smažit minimálně na dvou pánvích najednou, jinak bych u sporáku vystála důlek (a to jsou děti ještě malé 😉 ). Hned jak se oklepeme z nemoci, budou k večeři. Pěkný den! Marcela

  32. Zdena Kornasová says:

    Ahoj Florentinko ,
    děkuji za velmi podrobný popis a ihned zítra jej vyzkouším a doufám, že i mě povede. V novém roce přejí hodně zdraví a stýle dobrou chuť při pečení a vaření. Díky

  33. Ahoj Flo, při smažení bramboráku jde jen o teplotu pánve a dobré sádlo. Do těsta se může ještě přidat nastrouhaný , rozemletý a tak podobně, dobrý buřt. Bramborák je pak ještě výživnější. Pepa.

  34. Milá Flo, bramboráky jsem nejedla snad 30 let – smaženému se důsledně vyhýbám (mám k němu přímo odpor). Ten Tvůj chvalozpěv je však tak působivý, že i mně se začaly sbíhat sliny. Hned jdu koupit brambory…

  35. Jiřina says:

    No paráda. Manžel pořád loudil, že chce bramborák a já to odkládala kvůli strouhání. A tak jsem dostala k Ježíšku robot. Teď se k tomu přidal ten tvůj recept. Vzdávám se, zítra bude bramborák i u nás /sádlo mam už vyškvařené/. Díky Jiřina

  36. Děláme je docela často, ale fígl s horkým mlékem jsem neznala. Suroviny jsou docela stejné,ale smažím je velikosti asi podšálku, aby tam bylo dost okrajů. Takže vejdou dva na pánev.
    A nejoblíbenější v naší široké rodině je podávat je s dušeným špenátem. Bramboráčky jako přílohu – ne plněné. Musím vždy smažit na dvou pánvích, aby jim ten špenát nevychladl a na talíře bramboráčky dávám přímo z pánve. Pokud by zvlhly od špenátu, tak už to není ono.

  37. To jsou tak pěkné recepty a je až neuvěřitelné co druhů bramboráků u nás existuje.Je dobře že sem každý svou troškou přispěje.Fakt úžasné.Hezký den

  38. Mária says:

    Dělám je přesně tak, jako ty,Flo.

  39. Ivana Tesková says:

    Na bramboráky jsem pes. Teď, když máme své brambory ještě víc.
    Postupně jsem se dopracovala k bramborákům, které mi trhá rodina z pánve.
    Moje bramboráky jsou z necezených brambor, do kterých přidávám podle konzistence brambor minimum mouky, 2 vajíčka, špetku soli, velkou lžící domácí majoránky a nejméně paličku česneku. Těsto dělám od oka, podle konzistence brambor – mění se podle délky skladování. Bramborák musí být křupavý s co nejdelším okrajem a vnitřními oky. Čím víc okrajů, tím je bramborák lepší – těsto proto musí být řídké. Další důležitá věc je, že k bramborákům nesmí chybět vlastní kysané zelí.
    Další variantou je podkrkonošský bramborák se švestkama, který mne naučila babička. Jeho skvělá chuť vzniká karamelizováním sladké šťávy ze švestek spolu s mírně slanou chutí bramborového těsta.
    Ráda čtu Váš blog a těším se na další pokračování.
    Ivana

    1. Ahoj Ivanko,
      píšeš o zvláštnosti (pro mne) – podkrkonošský bramborák se švestkama – švestky se dávají do těsta? nebo jako náplň? Švestky jsou čerstvé nebo sušené? Napiš, prosím, receptík, nebo kde ho na netu lze nalézt.
      Je to zajímavá kombinace. Já si zase na br.placky mažu švestková povidla.

  40. Četlo se to jako pohádka:-) Od pondělí mám chuť na bramboráky, tak to už teď brzy budou. Přidám mléko, to nějak nedělám, tak zkusím. A taky sádlo, to taky nedělám.

  41. Děkuji děkuji děkuji. Hurá. Sádlo už zase smí do kuchyně. Už jsem měla pocit že jsem poslední kuchařka která ho používá. Až na to horké mléko je recept totožný s mým. Příště vyzkouším.. i když jak se to dělá aby bramboráky zbyly?????

  42. Nedá mi to a přidám svou trošku do mlýna. Chápu, že i u bramboráku platí, že kolik kuchařů (a kuchařek) tolik jediných správných receptů.
    Strouhám na hrubo, tak nám chutnají nejvíc.
    Tak nikdy neslévám vodu, protože to bych vylil škrob a musel ho nahradit moukou. A já chci dělat bramboráky, ne knedlíky.
    Místo mléka použiju pivo, pivo totiž dodá na závěr křupavosti.
    Smažím samozřejmě na sádle, nejsem barbar.
    No a nejchutnější jsou, když se servírují rovnou z pánve jednotlivcům. Sám jím ve stoje u sporáku, žádné prostoje kdy by měly čas vychladnout a změknout.

    1. Mluví z Vás zkušenost, to je pěkné, to se pozná. S tím cezením jsem taky opatrná, taky necedím. Díky za tip s pivem, to by mně vůbec nenapadlo- sama ho nemá ráda, ale čmajznu trošku kámošovi, na bramboráčky ho oželí.
      Ale že i takový obyčejný bramborák (u nás od doby 4 dětí smažíme malé- kramfleky, a ty mají křupavých okrajků!) dovede Florentýnka vychválit! Čeština je krásná řeč, a když si s ní umí pohrát kuchař, sbíhají se sliny nad každým bácem.
      Přeji moc pěkný den.

    2. Někdy jsou brambory tak vodnaté, že je třeba je trošku slít – sliji do misky, nechám ustát, vodu vyliji a usazený škrob vrátím k bramborám.
      – – – – – –
      Drobku, chodíš také na TOPKY? (toprecepty.cz)

  43. JarmilaVodičková says:

    Bramboráky miluji,ty křupavé okraje jsou nejlepší.
    Hezký den všem Jarmila.

    1. Aby bylo nakonec těch křupavých okrajů co nejvíc , tak je dělám do pánve tři až čtyři vedle sebe :o)

  44. Bramboráky jsou v naší kuchyni dobře zabydlené. Jen je pro mě novinkou,že se dává horké mléko. Přidávám mléko,ale klidně studené nebo odstáté. To s tím horkým mlékem neznám a určitě brzo vyzkouším. Nejspíš o víkendu nebo až nebudu vědět co honem k veřeři. Děláváme malé bramboráčky jako přílohu k číně nebo jako druhé jídlo po zelňačce. To taky není o dietě…
    Moc zdravím a přeji krásný začátek zimních měsíců,protože pak už bude j a r o. Alča

  45. Kynčlová Ilona says:

    Ahoj Flo, na bramboráky se chystám,ale čekám až ještě dýl po svátcích,dělám je podobně a jakou používám pánev?Vlastně nevím co je to za materiál,je ještě z doby „před revolucí“ vypadá jako hliníková,ale je celá těžká takže hliník to asi není ale nerez taky ne, ale bramboráky jsou z ní skvělé.Jednou jsem na návštěvě jedla „bramboráky“ se švestkama, v těstě nebyl česnek ani majoránka a v každém bramboráku tak čtyři až pět půlek švestek a bylo to dobré.
    Těším se na další čtvrtek !

  46. Díky kuchařce pro dceru jsem zvládla ty nejlepší bramboráky na světě, které jsem dělala shodou okolností včera. A vlastně i v neděli, protože můj přítel se po nich může utlouct. Dokonce jsem na ně dostala pochvalu i od kamarádky, která žije v zahraničí a tyto české pochoutky tak často nevaří.

  47. Opět dokonalý recept, díky Fló.
    Ještě by mě zajímalo, čim ty bramboráky ideálně zalít. ???? U nás se vždy dohadujeme, já bramboráky musím doplnit půl litrem plnotučného a manžel půl litrem oroseného.

    1. Někdy je přikusujem k bramboračce, nebo já si k nim dávám bílou meltu.

  48. Ahojky Flo.
    Receptík mám podobný na branborák já ještě přidávám trošku tak na špičku nože od příboru pálivou červenou papriku a jasně smažím jedině na sádle,ten je lepší než smažit na oleji..Dobrý tip na oběd po neděli.pa Miluš

  49. promiň za chybu,,bramborák,,…

  50. Milá Flo,

    Bramboráky jsou u nás taky v Top 10 ???? Do těsta přidávám na drobno nakrájené uzené a to se pak můžeme umlaskat. ????????

    Krásné dny! *Ani

  51. Jiří Chmelík says:

    Ahoj, okamžitě po přečtení jsem si ujasnil, co si dáme k večeři. Bramboráky dělám „klasicky“ jen strouhám část brambor najemno – abych vyčistil struhadlo po česneku, jinak tvrdím, že základem jsou brambory nahrubo, tvoří vynikající okraje placek. Když mám, smažím pochopitelně na sádle, olej ale nezatracuji. Nemám rád bramboráky z trouby (manželka ano), nejsou tak chřupavé a mají jinou chuť. Rodina preferuje bramboráky naplněné zelím a uzeninou, já si myslím, že dobře připravená placka už nepotřebuje žádnou náplň. Děda – z Krkonoš – vyžadoval bramboráky s kysaným, na drobno nakrájeným zelím přímo v těstě, občas použiju pro zpestření i tu cuketu (máme jich na zahrádce hodně). Tvrdím, že rozhodující je dostatek česneku a majoránky.

  52. Magdalena Fenz says:

    Mila Floretino,
    dekuji za paradni recept!
    Je velmi zajimave cist, kolik je variaci bramboraku! Ja jsem se je doma, na jizni Morave, naucila delat na sadle, v emailove panvicce jen ze strouhanych brambor, vajicka, soli, cesneku a majoranky. O mouce, mleku, podmasli, kminu atd slysim poprve. Jak pisu, velice zajimave :)))
    Zdravim z kuchyne,
    Magda

  53. Eduard says:

    Dobrý den paní Florentýno,
    děkuji za recept a hlavně za Vaše vychytávky. Receptů je všude mnoho, ale manuál s vysvětlením a s přídavkem vychytávek lze obdržet pouze od Vás. Přes dva roky jsem členem klubu, ale ještě jsem Vám nepsal ani neděkoval a cítil jsem to jako můj dluh vůči Vám a to nejen za dnešní bramboráky. Vše, co jsem podle Vás uvařil, se opravdu podařilo !
    Obdivuji, že jste dokázala z výuky udělat zábavu. ( teorie nezbytná, ale máte to hodně systémově srovnané … vaření, dušení, pečení, omáčky …. až po cukroví )
    Děkuji a přeji Vám ale i všem okolo Vás, vše nejlepší do nové kuchařské sezóny 2018 !
    S pozdravem a v úctě Eda.

  54. Miluše says:

    Ahoj Flo,
    bezvadný nápad po těch přežraných svátcích.
    Já smažím bramboráky zásadně na sádle(i to máme domácí) a v kasttrůlku
    (už je chudák bez uší ale s dvojitým železným dnem)a chlapi mi kradou placky rovnou
    z pánve.Šance na vychladnutí není.Občas přidám do těsta kysané zelí,občas houby.
    Tip se švestkami samozřejmě vyzkouším,ale na železňák po babičce nedám dopustit.Měj se hezky a čekám na další čtvrtek. Ahoj.Mili

  55. Jíťa says:

    Ahojda Flo,
    vynikající recept. Dělám bramboráky stejně, jen bez mouky (vyzkouším). z mládí jsem si zachovala upečené pomazat tvarohem, (tvaroh rozmíchaný s mlékem a osolený). Doma to nikdo nechce, ale já na to nedám dopustit.
    Přeji prima den. Jíťa

  56. Ahoj Flo,tez jsem schodou okolnosti dostala chut na bramborak a tak jsem se do toho pustila.Nevedela jsem ze se da pridat mleko priste zkusim,tez strouham brambory na vetsi kousky jak nekteri tady na mailu.Panev mam keramickou tak jsem ji pouzila a bramboracky krupave tez.Dekuji za recept.Irena

  57. JIrina says:

    Milá Florentýnko ,také miluji brámboráky a dávám si k nim kyselou smetanu to mě naučila jíst babička a je to moc dobré a když jsi psala o tom smažení ja je smažím na litinové pánvi a je to paráda jsou po stanách křupavoučký zítra je hned udělám Jiřka

  58. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, opět krásné počteníčko. Bramboráky připravuji stejným způsobem, někdy si je vylepším při dopékání kolečky olomouckých sirečků, krásně se roztečou, jindy bramboráky přeložím a dovnitř naplním kysaným zelím. To jsou dobroty! Zdraví Vlasta!

  59. Až se mi sliny sbíhají jak čtu tyhle články.Zkusím to mléko přidat nikdy jsem to nedělala.U nás na Ostravsku se dělají /stryky se švestkama pečené v troubě/ taky bašta.Děkuji za přínosný článek.I.Petrová.

  60. Tomešová Jarmila says:

    Milá Flu!

    Ty mně úplně zničíš! Bramborák milujeme všichni a nejvíce můj muž.Recept si vytisknu. jsou v něm detaily, které jsem neznala.Např. předehřátá nerez pánev, horké mléko apod.
    Budu snad schopna i sama si vyškvařit sádlo. Ale to až v mé velké kuchyni na chalupě. Zatím se spokojím s kupovaným.
    Máme rádi i palačinky a dtto (předehřátá pánev) použiji i na palačinky.,

    Nechci vařit, nechci vařit, ale jsem mlsná,mlsná a opět mlsná. A hlavně rodina má jíst kvalitní jídlo.
    Mimoto si ověřuji, že člověk se učí celý život, což v mém „zralém“ věku je také důležité.
    Díky a zdravím Jarmila TOM

  61. Štěpánka says:

    Jó,bramborové placky,jídlo chudých.Tak o tom jsem vyrostla a neošidila jsem o ně ani svoje děti.Nerez je důležitý,to vím.Výsledek,jak říkáš stojí za to.Jím horké a zásadně rukama a olizuju prsty.Čaj s medem a citrónem.Spokojenost.

  62. Můžu se prosím zeptat, co je ta záhadná zkratka VSL? (BFF znám 🙂

    1. VSL = velká světová láska 🙂

  63. Julianna says:

    Milá Flo už dlouho se chystám na bramboráky a pořád odkládám neboť se jí přímo z pod rukou ale co mě zaujalo je použití pánve mám doma dvě nerezové 24 a 28 cm a jelikož se vše připaluje přestala jsem užívat a teď vlastně zjišťuji že jsem špatně předehřívala děkuji za radu a vytáhnu z pod gauče kde pěkně odpočívají

  64. Bramboráky jsou jedním z mála jídel která jsem si dělal často a někdy i večer když mně honila mlsná a chtěl jsem se jí zbavit co nejdřív :o) V závodní jídelně nám to neudělali a několikrát jsem vyzkoušel i v restauraci ,ale nebylo to prostě ono … Asi jsme všichni zvyklí na ty svoje .

    Na strouhání brambor jsem si koupil robot který má sice ještě spoustu dalšího příslušenství ,ale používám ho pouze ke strouhání brambor . Na bramboráky a Slovenské halušky . Brambory jsou natřeny za pár minut a hotovo je do půl hodiny .

    A co se týče těch okrajů, tak aby jich bylo co nejvíc ,dělám do pánvičky 3-4 bramboráčky . Jsou sice trochu menší / asi 70-80 g / dávám dvě plné polévkové lžíce .

    Jako doplněk mi k nim chutná hrnek podmáslí , káva , nebo jen tak z misky vidličkou „připichuju “ trochu kyselého zelí .

    P.S. letos už byly – předevčírem

  65. Marta Chvátalová says:

    Děkuji moooc,já naopak vařím strašně ráda pro mě 2 věci nové horké mléko,nerezová pánev.Těším se na ty sluníčka tím myslím krásné žluté bramboráčky.

  66. Ahoj Flo !
    Jak už tu někdo psal, i u nás se bramborákům říká vošouchy nebo ještě taky dřeváky. Tvůj recept je stejný jako se odjakživa dělají u nás v rodině. Dovolím si něco k tomu smažení. Úplně nejlepší bylo, když se na kamna dal litinový plát, který se potíral kusem špeku a po upečení se vošouchy potřely rozpuštěným sádlem, skládaly se na sebe, aby se krásně propařily. Ovšem s nástupem sklokeramické a posléze indukční varné desky v mé kuchyni už to nešlo. Přemýšlela jsem, jak to udělat, aby bylo možno péct vošouchy alespoň podobným způsobem. Jde to. Je k tomu třeba litinová pánev (uvnitř je modrá a toto nádobí se stále vyrábí). Takto celý život dělám i lívance, které ovšem po upečení nepotírám sádlem, ale máslem a sypu cukrem se skořicí.
    Mimochodem – vošouchy jsou u nás v plánu na víkend už od včerejška a už teď se mi sbíhají sliny !
    Jana

    1. Na indukci se prodávají desky, které se rozehřejí a teprve na ně se staví hrnce či pánve, které jinak na indukci nefungují. Tím se sice zruší výhodnost indukce, ale pro to pečení by to asi fungovalo dobře.

  67. Zdenka says:

    Bramboráky děláme rádi i tu v AU. Dělávala jsem je, když byl syn malý/mladší, na verandě za domem. Nebyl cítit celý dům mastným a česnekem. A je to pohoda, podobná grilování. Obyčejně u toho byli i sousedovi kluci, kteří se to u nás naučili jíst a milovali to. Postupně jsem na elektrické pánvi smažila jeden po druhém a kluci plus manžel čekali, až na ně přijde řada. Jason a Troy je měli tak rádi, že i když u nás zrovna nebyli, když jsem je začala smažit, vůně linoucí se za jejich dům jim napověděla co se u nás děje a byli-li doma, určitě zazvonili a přišli ochutnat.
    Doma, když jsem byla malá, jsem jim říkali polesňáky. Je to výraz odněkud ze Slovenska, kde se maminka narodila.
    Děkuji opět za krásné povídání kolem bramboráků. Já si od tebe čtu ráda úplně všechno. Buď jsem ráda, že to dělám dobře, haha, nebo se něco nového přiučím. Jsi skvělá Týnko.

  68. Milá Flo,jelikož nějaký měsíc od Tebe čtu Tvé emaily,musím Ti velice poděkovat za Tvé recepty a hlavně vychytávky,které mě inspirují,jsem trochu starší v uvozovkách dcera,ale kolikrát Tvé nápady jsem vyzkoušela a fungovaly.Co se týče bramboráků,ty dělám jako Ty.Děkuji a těším se na další Tvé receptíky!! Zdraví Olga z Moravy

  69. Milá Flo,
    I já se vždy těším na čtvrtek. Jsem o generaci starší než ty, ale musím přiznat, že se od tebe stále učím. Např. rozbor povrchů pánve. To nemá chybu. :-)…jdu si koupit tu nerez, tu ještě nemám a pak prubnu ty bramboráky. 🙂

  70. Soňa says:

    Milá Flo,
    krásný recept a dle komentářů i jídlo velmi oblíbené.Dělám téměř stejně.Jen ubírám či přidávám česnek,podle složení mých strávníků,Ani nevím,kde jsem kdysi přišla na to horké mléko.Když přijde nečekané syn na návštěvu,tak mu je často dělám.Když se zeptal,jak to že vím,že zrovna na bramborák měl chuť,tak jsem jen odpověděla,že na bramborák má chuť vždycky.Jen ty brambory tady v Mexiku holt nejsou takové jako u nás doma a nevím proč,ani na zahradě se mi je tu nepodařilo vypěstovat.Takže zítra je udělám nejen synovi,ale i Mexickým zedníkům.Uvidíme,co oni na to.krásný den.

  71. Helena says:

    Dobré ráno vinšuju,u nás na Moravsko-Slovenském pomezí se bramborákům říká cmunda.toto jídlo máme rádi a jistě vyzkoušíme i Váš recept.
    děkuju za inspiraci a přeju hezké dny,Helena.

    1. U nás, na Sedlčansku je to také cmunda.
      A v místní jídelně ZD dělají dost často cmundu po kaplicku (cmunda s plátkem uzeného a s kysaným zelím).

    2. Cmunda je jihočeský výraz.

  72. Milá Flo,
    píšem Ti ešte s mastnými rukami a plackou (bramborákom) pri počítači 🙂
    Včera keď som si prečítala Tvoj celý postup s receptom na bramboráky, povedala som si, že dám tomu šancu, lebo od Teba je zatiaľ vždy všetko jedlo fantastické.
    Dnes som sa pustila do varenia bramborákov a už pred obedom ich máme zjedené.
    MŇAMMMM!!! Chrumkavé, jemné, no nádhera!
    Len aby si vedela, do dnešného dňa som neznášala placky! Keby mi niekto ponúkol placky, pri pohľade na ne sa mi zdvíhal žalúdok.
    Ďakujem za znovuzaradenie tohto tradičného jedla do môjho jedálnička! Od dnes ich budem robievať 🙂
    Flo, na Teba je vždy spoľahnutie, moc za to ďakujem!

  73. Milá Flo, přesně můj recept a léty ověřený. U nás se dělal ještě bramborák čili barkus tak ,že se polovina brambor strouhala syrových a polovina včera vařených. Pak už jen sůl ,majoránka,česnek, kmín . Ale já zůstávám u první varianty. Přeji Tobě a Tvojí rodince všechno dobré a těším se na další čtvrteční emaily.

  74. Vladimír says:

    Bramboráky mají stejný problém jako svíčková. Co rodina, to zaručený a nejlepší recept. Na rozdíl od svíčkové má však bramborák neskutečné množství názvů.

    Základ je téměř vždy společný, ale pravda je asi jen jedna. Sádlo, sádlo, sádlo. Jiné lepší smažení bramboráků neexistuje. Ani oblbnutí rostlinného oleje částí sádla není ono. Obměny doplněním nějaké zeleniny, nebo zeleniny protažené žaludkem prasete nikdy nemohou uškodit. Zajímavá je kombinace červené řepy a brambor.
    Pro chřupavost není špatné doplnit mouku strouhankou, ale nenahrazovat – neředit základní strukturu z brambor.

    Bramborákové těsto pečené v troubě na plechu jako koláč u nás není bramborák, ale „bramborka“ a je dobrá teplá i studená. V průběhu pečení pro kůrku je dobré využít mašlovačku namočenou v sádle.
    S kysaným zelím stačí, ale když doplňuje nějaké dobré pečené maso, nahradí bramborový knedlík spolehlivě. Jen to chce potom pohnout kostrou při nějaké fyzické aktivitě…

  75. Ahoj Flo,dělám bramboráčky tak jako Ty,znám i fintu s horkým mlékem,aby nečernaly,ale nikdy jsem nesmažila na sádle,vždy jen na oleji.Určitě vyzkouším a to hned o víkendu.Díky za krásný článek,krásně jsem si početla a už se těším na čtvrtek.Zdena

  76. Rozárka says:

    Milá Florentýna,
    som už staršia kuchárka, v živote som už toho navarila a napiekla veľmi
    veľa, ale s radosťou musím konštatovať, že ma dokážeš niekedy prekvapiť. Teraz napríklad s tým mliekom. U nás okolo Trnavy sa bramborákom hovorí placky. Robíme ich často. Recept sa takmer vôbec
    nelíši, ale moja babička, ktorá pochádzala z maďarského juhu, dávala do placiek aj osmaženú cibuľu. Dá to zase trošku inú chuť a my ich máme radi takto. Skús to vyskúšať. Želám Ti veľa úspechov v Tvojej
    záslužnej činnosti. Rozárka.

  77. Milá Florentýnko, děkuji za krásné povídání o jídle, které miluje celá rodina, dělám přesně jako ty, jen jsem nikdy nezkusila nerezovou pánev a protože Pavlovův reflex funguje, dnešní večeře je jistá!????

  78. Ahoj Florentýno.
    Děkuji za čtivé pojednání o bramboráku. Výborný tip pro zítřejší večeři. Recept mám podobný, jen nedávám teplé mléko, ale studené. Jinak bramboráky smažím na sádle.
    Už se těším na další tvůj recept. Hezký večer ???? Mirka M.

  79. Nejlepší cmundu dělala moje tchyně. Cmunda byla krásně zlatá, křupavá, a chutnala božsky. Při smažení plavala v sádle. Mně se taková nikdy nepodařila.
    Nejraději ji mám s bílou meltou nebo k bramboračce, i jen tak samotnou.
    Synovi v poslední době nedělá dobře asi česnek, tak občas udělám rösti (syrové brambory strouhané na velké slzičce + sůl + pepř, smažené na pánvi).

  80. Zbyšek Čahoj says:

    No konecne 🙂 .
    Zajel jsem do mesta, zakoupil flak hrbetniho tuku z veprika, doma pomalicku vyskvaril, pristavil litinovou panev a uz se kluci smazily. Na jeste teple prisel utreny cesnek a bramborniky ve me jen mizely.
    Podivne, co? Na komentarich jsem tuto kombinaci nikdy nikde nenasel. Nemluve v receptech. Tak jsme to ale delali doma v Praze a rikali jsme tomu vzdy brambornik. Schvalne to Florentyno zkus. Ten cerstvy cesnek da bramborniku zajimavy riz. A diky BTW.

  81. veronika says:

    Ahoj Jani!
    Jak píšeš o bramboráku v troubě. Naše prababička z Hané dělávala tzv třesan. To byly den předem večer uvařené brambory, které se nahrubo nastrouhaly, osolily a protřepaly z hladkou moukou – čímž se oddělily jednotlivé nudličky brambor od sebe. Na sádlem/olejem vymazaný plech se pak nasypala rovnoměrná vrstva, cca centimetr. A zapeklo se to do křupava. Bábinka dělala buď na sladko – pokladlo se půlkami švestek a po vytažení ocukrovalo. Nebo na slano, kdy se během pečení rozhodily na třesan kousky škvarků. Já jsem milovník všeho sýrového, takže nahoru dávám většinou strouhanou goudu. To je vám dobrota 🙂

  82. Markéta says:

    Mooooc děkuji, to se ti povedlo. To bylo mé vstupní přání na recept. Musím hned zítra vyzkoušet! Díky

  83. Ahoj Flo,
    já dávám taky do bramboráků kysané zelí , popř. s uzeninou a je to výborné.

  84. Kristyna ♡ says:

    Mila Flo, dnes jsme meli k veceri a velka lahudka 🙂 Jen jsem brambory nastrouhala nahrubo, bramboraky mi pak pripadnou krupavejsi. A taky jem dala vic cesneku. Moc mi pomohl tip, jak udelat z prilnave panve neprilnavou. Funguje to genialne, za to tisicere diky!

  85. Michaela says:

    Bramboráky mám ráda jen v kombinaci namáčení do osolené zakysané smetany, ještě větší pochoutka ale je, udělat „bramboráky“ z uvařených brambor a opět se smetanou!

  86. Dělávali jsme je stejně,ale už dloho brambory strouháme na hrubo.Jsou křupavější a nám chutnaji víc-samozřejmě záleží na chuti.A na severní Moravě jsme jim říkali trynčky nebo bramboráky.

  87. Michaelo z vařených brambor,jak píšete je stejný postup jako u syrových?Musím to vyzkoušet,je to pro mě něco nového.Jinak jsem jedla bramborák plněný kuřecím plátkem,ale dávali tam místo hladké mouky polohrubou.

  88. Ahoj, bramboráky neboli cmunda, jak se u nás říkalo, mám moc ráda.
    Vyzkouším tvůj recept Flo a taky švestkové bramboráčky jsou lákavé.
    Díky za recept.

  89. Veronika V says:

    Zase jednou krásný článek, u kterého se mi zbíhají sliny. A nejen to, zase se mi poodhalilo další tajemství kuchyně! Soukromě tomu říkám záhada první zkažené palačinky. Člověk tak nějak tuší, kde je zakopaný pes, teď už ale sáhnu vždy na jistotu. Jen tedy sádlu neholduji, maximálně zkusím přidat část přepuštěného másla. Recept na bramboráky máme doma podobný, jen o hoodně víc majoránkový. Kromě bramboráků pak ještě vyrábíme sejkory ze stejného těsta, ale pečené a rozpáleném tálu. Po dohotovení se mažou rozpuštěným máslem, nebo zakysanou smetanou. To je taky dobrota. Ach jo, proč tyhle články čtu vždycky před spaním…

  90. Radka says:

    Ahoj všem,
    já dělám těsto na bramboráky vždy na hrubém struhadle, smažím je na sádle a hlavně dělám čtyři menší placky na pánev. Křupavých okrajů je daleko víc a také se s plackami lépe manipuluje.
    zdraví Radka ze Zlína

  91. Katka says:

    Moji milí,
    se zaujetím jsem si přečetla tu nádhernou celosvětovou debatu ohledně bramboráku. Přeji nám všem, ale hlavně Flo, úžasný rok 2018 a spoustu skvělých hostin na těchto stránkách. Aneb, jak se říká: „S bramborákem (vošouchem, cmundou, kramflekem či zmrazkem a jinými plackovinami) na věčné časy a nikdy jinak.“

  92. Bramborám příliš nefandím a bramboráky jsem nahradil CUKEŤÁKY. Nicméně Tvá píle a zkušenosti se mi určitě budou hodit. DÍKY!

  93. Dáša says:

    Milá Flo,bramboráky dělám stejně jako ty a jsou u nás hodně oblíbené. Jen strouhám brambory půl napůl. Tedy nahrubo i najemno.
    Dáša

  94. Katarína says:

    Ďakujem, ďakujem, ďakujem. Zase skvelé čítanie a pritom by človek povedal, že nie je o čom písať…toto je podľa mňa u Teba rovnocenné: kvalita receptov = kvalite literárnej. Lebo opísať jedlo, ktoré nemám rada tak, že si hneď musím spraviť je veľké umenie. Vždy s veľkým očakávaním otváram mail, a častokrát som zvedavejšia na Tvoj popis, ako recept samotný. Lebo ako Ty dokážeš rozvinúť na prvočísla a následne spracovať niekedy úplne banálne jedlo, to je neuveriteľné. Klobúk dole, ako hovoríme my na Slovensku. No a ešte hovoríme tomuto jedlu u nás haruľa. Vždy sme ho robili ako bolo popísané už vyššie s neprecedenými zemiakmi, múkou, soľou, majoránkou, trochou mletého kmínu, ale naviac so strúhanou surovou cibuľou. Mlieko sa pridalo len v prípade, že kuchárke „ušla ruka“ a cesto bolo príliš husté. Ale vyšší level boli haruľové rezne a všetci chlapi v rodine ich milovali. V mojom prípade naozaj minulý čas, ja ich už vôbec nerobím, tiež nemusím smažené jedlá a toto jedlo nezvláda ani digestor (kde sú tie časy oddelených kuchýň!). Bravčové rezne sa naklepali, osolili, okorenili a opiekli na tuku do mäkka. Potom sa dalo na panvicu cesto na haruľu, roztiahlo do tenšej hrúbky, na to sa položilo predpečené mäso a zase cesto, okraje sa samozrejme spojili. Pomaly sa opekalo z oboch strán, aby boli zemiaky prepečené a na povrchu vznikla chrumkavá svetlohnedá kôrka. Prílohou boli sterilizované uhorky a ryža. Takto vyzeral raj pre typického slovenského chlapa odchovaného na klasickej kuchyni, ale tieto rezne má veľmi rád aj môj syn, ktorý obľubuje rôzne kuchyne a sám výborne varí. Haruľové rezne sú proste nostalgia.

  95. Jan Ferenc says:

    Milá Florentino, děkuju za recept i za fintu na nerezovou pánev. A dovolím si zavzpomínat: skvělé bramboráky pekla moje prateta nasucho, přímo na plotně starodávného sporáku na uhlí. Pod plotnou nesměl být oheň moc vysoký, ale nesmělo to tam ani skomírat. A pekla jich takhle osm až dvanáct naráz. Skutečně, to řídké těsto ze syrových brambor prostě kydla rovnou na plotnu a co je nejúžasnější, zase ho už jako bramborák z té plotny lehounce odloupla dolů. Do těsta se nepřidávalo žádné maso ani uzené. Zato však tyhle suché bramboráky byly nelepší potřené kysanou smetanou. Ta se dá, samozřejmě, dost dobře dát i na bramboráky smažené sádelnaté. Protože – kde dneska vzít sporák na uhlí s plotnou, že?

  96. Libuše says:

    Poprvé za celou dobu, co jsem v klubu KPD se mi přihodilo, že jsem se minulý čtvrtek nedočkala pravidelného článku od Flo a má „závislost“ se projevila. Byla jsem nervozní jak sáňky v létě a jala se hledat. Prolustrovala jsem důkladně emailovou schránku, vymetla kouty hromadných zpráv a spamů a prostě NIC.
    Nejprve jsem myslela, že se s tím dokážu smířit, ale zvědavost mi nedala klidně spočinout ani spát. Nic nepomohlo čtení starších článků a příspěvků tady ve skupině. Požádala jsem tedy Flo o dodatečné (či lépe řečeno opětovné) zaslání článku. Ten mi přišel dnes a já se konečně začetla do bramborákové story včetně všech komentářů. Chvály na úžasný popis a rady od Flo je tu spousta a nemá cenu se opakovat. Napadla mě ale jiná věc.Vážně neznám žádné jiné jídlo, které by mělo tolik různých krajových či rodinných názvů. Jen v předchozích komentářích jsem jich našla 15 a k tomu ještě 3 další varianty pečené na plechu s jablky nebo švestkami.
    Tak schválně… zkusíte si odhadnout, kolik různých názvů se mi podařilo najít? 20, 30 nebo víc…?

  97. Libuše says:

    Malá rekapitulace.
    Máme tady (bráno z příspěvků) : 1.bramboráky 2.cmundy 3.zmrazky 4.křapáče 5.křápance 6.kramfleky 7.vošouchy 8.jablkance 9.dřeváky 10.polesňáky 11.barkus 12.placky 13.bramborník 14.třasan 15.harula

    Hledala jsem dál a našla: 16.baba, 17.bác, 18.báč, 19.bacán, 20.bandorák, 21.bandorník,22.babky, 23.bačák, 24.barkus, 25.bramboráčky, 26.bramborníky, 27.břinčáky, 28.blařoky, 29.cmonda, 30.čmunda, 31.drn, 32.ertepliak, 33.frncábník, 34.fofrovanec, 35.halpáč, 36.halapáč, 37.hanušky, 38.halušky (nespletla jsem se – je to pojmenování z Krkonoš), 39.hňup, 40.hovátka, 41.karásky, 42.kecinek, 43.kocour, 44.kostrbák, 45.křapáč, 46.křapanec, 47.křápance, 48.lata, 49.liťáky, 50.nalešník, 51.obratník, 52.pampuch, 53.podbabčák, 54.podlesníky, 55.podlizník, 56.podlistníky, 57.podplameník, 58.placek, 59.pleskánky, 60.plískánky, 61.prcáky, 62.prskanec, 63.sejkory, 64.smrazek, 65.smrazky, 66.smrďáky, 67.strouhanec, 68.stryk, 69.stryky, 70.sýkorky, 71.škramplata, 72.toč, 73.trinčka, 74.tupák,75.vrzánek, 76.zahýbáky, 77.zahýbance, 78.zemiaková baba.

    Pokud máte nějaký jiný název, prosím připište mi ho do komentářů i s místem odkud pochází. Ráda si o přidám na seznam. Děkuji.

    1. Jitka says:

      Jak píší níže, prarodiče byli z Plzně a Chlumčan a pečeme „vošouchy“. Nevím jak vzniklo, třeba to souvisí s použitím česneku.

  98. Jitka says:

    Zdravím Vás, prarodiče byli od Plzně a místo bramboráků jsme doma dělali „vošouchy“. Fintu s horkým mlékem mám od své mamky a nikdy mě nenapadlo, že by to někdo neznal. I když, zahušťování zelí strouhanou syrovou bramborou neznala ani tchýně.

  99. Dík za recept. Super bramboráky, nikdy jsem do nich nedával mléko a ono to pomáhá. Bramboráky netmavnou a na chuti to nepoznat. Jinak jsem dal 1/2 mouky a 1/2 strouhanky a jsou báječně křupavé. Ohledně smažení doporučuji smažit na litinové pánvi. Litinové nádobí sice není nejlevnější, ale zase vydrží věčně a nepoškrábe se jako teflon.

  100. Marie H. says:

    Při čtení článku jsem zavzpomínala na své mládí a výlety do Prahy. Na tehdejším nádraží Praha-střed se prodávaly výborné, křupavé bramboráky. Ani odér přepáleného tuku mě od koupě neodradil.
    Bramboráky dělám podobně, trik s horkým lékem určitě vyzkouším. A koupi nerezové pánve už nebudu odkládat.

    Všechny milovníky bramboráků zdraví Marie

  101. Milá Florentýno, mléko jsem do bramboráků nikdy nedávala, tak mě to překvapilo. Ani nevím o nikom, kdo to dělá. Ale určitě je udělám, jsem na ně zvědavá. My teď jedeme v dýních, máme jich ještě dost, asi tak do nové sklizně jako loni. Dělala jsem podle tebe dýňáky, byly super a dnes jsme měli hovězí s dýňovou omáčkou a kynutým knedlíkem s nastrouhanou dýní. Fakt senzační.

    Líbí se mi, co píšeš o sádle, vím, že na smažení je nejlepší a díky za to další info o něm, ráda jsem se poučila a odteď si vždy nějaký schovám na příště.

    Léta jezdíme do Podkrkonoší a dobře si pamatuju sejkory, které se pekly přímo na plotně kachlového sporáku. Tak bych si je dala!

    Psala jsem ti, že bych ráda, kdybys napsala něco o pánvích. O té nerez jsem si myslela, že bych ji nikdy nekoupila. Ale díky tobě se to změnilo.

    Bramborákům zdar! Ale hlavně tobě, Florentýno.
    Hanka

    Paní Libuši chci poděkovat za seznam názvů bramboráků, tolik jsem nečekala, naprostou většinu neznám a je to zajímavé.

  102. Milá Flo, moc děkuji za návod na smažení na nerezové pánvi. Mám už ji několik let ´“odstavenou“. Takový jsem neznalec. Bramborák nedělám, je to v režii manžela. Ne že bych to nezvládla, ale proč si nerozdělit práci a kromě toho bych ho asi lepší neudělala. Dělá bramborák móóóc dobrý, ale místo hladké mouky dává hrubou krupici, prý aby to hodně křupalo. Z naší rodiny znám jen z hladké mouky, ale s tím jeho se to nedá opravdu srovnat. Takže zrovna dnes se na něj těším, takže všem milovníkům bramboráku dobrou chuť!!!

  103. Lucie says:

    Ahoj.

    Za sebe musím upřímně moc poděkovat za krásný a vyčerpávající článek o bramborácích.
    Prostě “palec nahoru” a samozřejmě dobrou chuť!

  104. Šárka says:

    Ahoj všem-pocházím z Náchodska a u nás se bramborákům říkalo kramfleky a přidávala se do nich strouhaná cibule.Dnes bydlím kousek od Žamberka-tady jsou to bramboráky,dělají se bez cibule,mouka se dává půl hladké a polohrubé,přidává se drcený kmín,pepř a i mletá paprika.jinak jde o klasické těsto-a bramboráky jsme vyhlášení dělají se při každé větší akci..plesy zábavy pochody-a z vlastní zkušenosti můžu říct,že takové smažení bramboráků ze dvou pytlů brambor je opravdu mazec…u sporáku stojím od devíti ráno do večera třeba do šesti,smažím na třech pánvích a stejně nestíhám s jakou rychlostí mizí.A pokud jsi psala o bramborových specialitách jako jsou bramboráky,bramborové placky z vařených brambor-co takhle jabkance?Říká to něco někomu?Je to specialita z České Třebové..

    1. Dobrý tip Šárko, neznám tuto pochutinu. Jabka v jabkancích nevidět, kombinace je to ale zajímavá. Našel jsem recept na netu a rozhodně to zkusím.

  105. Jo jo, když byly děti ještě doma, smažívala jsem bramboráky a ono stály ve „frontě“ společně s jejich otcem a všichni společně čekali na další hotové bramboráky. Žádná „kultura stolování“ to nebyla, ale bylo to super. Vidět, jak jim chutná, jak stojí s talířem v řadě a těší se na čerstvě usmažený bramborák, který si odnášejí ke stolu, aby za chvíli už stáli znovu „ve frontě“ :-))

  106. Milá Flo, díky za recept, určitě zase ozkouším Tvou verzi u nás oblíbené ňamky, už se těším :-P.
    Jinak prosím o rady k sádlu. Jaké sádlo používáš? Sádlo kupuješ nebo si ho sama škvaříš? Mně u kupovaného sádla zatím vždy vadila nepříjemná pachuť a „vůně“. A používáš sádlo vepřové nebo i husí či snad jiné? Díky!

  107. Geniální a přitom jednoduchý recept. Naprosto špičková chuť. Lepší bramboráky jsem dosud nejedl a ani nevařil 🙂

  108. Andrea says:

    Milá Flo, nejluxusnější bramboráky, které jsme kdy jedli! Díky moc za recept!

  109. Tonda says:

    Jasně, že bramborák musí být křupavý. Malinko však odbočím, V Přerově naproti hlavnímu nádraží byla restaurace, kde jako specialitu měli plněné bramboráky. Tyto bramboráky nebyly, a ani nemohly být, křupavé; naopak byly takové jakoby měkké. Podávaly se plněné různými náplněmi, stočené do ruličky. Náplně byly různé, např. zelí a uzenina, játra a špenát, vybrat jste si mohli vždy z 10 různých náplní. Já si pamatuji jako nejlepší náplň hříbkovou, což byla jakási poměrně hustá pasta či omáčka s houbovou příchutí a kousky zřejmě dušených lesních hub. Prostě také vynikající.

  110. Pár osobních drobností. Neslévám vodu, protože bych vyli škrob a ten tam potřebuji.
    Nepřidávám mléko ať už horké či ne. Pro křupavost se mi osvědčilo pivo.
    Mouky co nejméně.
    Strouhám na hrubo, jako na rosti.
    Smažíme a jíme u plotny, protože čím čerstvější tím lepší.
    A na závěr – maminka NIKDY nedávala česnek, to je moc sprosté. Ale není to ono.

  111. Jessica says:

    Teda… nevěděla jsem, že udělat bramboráky je taková věda 😀 Každopádně je dělám tak jednou za rok a zrovna dnes jsem na ně dostala chuť. Jen jsem chtěla doplnit, že moje mamka do nich dává kysané zelí a jsou taky perfektní (tedy ne „do nich“ ale nahradí část brambor zelím). Ale strouhá je nahrubo, domácí jsem ještě nikdy neviděla nastrouhané najemno, to mě docela překvapilo…

    1. Já je zase znám jen nastrouhané najemno, případně půl napůl. Nahrubo mi už spíš připomínají rösti.

  112. Naprosto vynikající! Doslova, jako od maminky… 🙂
    Díky Flo, za další podařený oběd.

    1. Potěšení je na mé straně ❤️

  113. Stejně jako horké mléko funguje, pokud jsou nastrouhané brambory ihned po nastrouhání a vymačkání zasypány moukou. Jde o to zabránit oxidaci.

  114. František says:

    Cmunda je prostě národní poklad. Těch variant je mnoho. Co kraj, to jiný bramborák. A je to tak dobře. Dělám to podobně, jako zdejší recept. Občas do toho přidám trochu prášku do pečiva a někdy trochu lahůdkového droždí. Nicméně hlavní chuť by měla být, světe div se, bramborová, česneková a majoránková.
    Cmundu, doplněnou domácím kysaným zelím, jako přílohou, máme jako hlavní jídlo.

  115. Martivan says:

    Milá Flo,
    Bramboráky super jako vždy , díky! Ale dovolím si malou poznámku ke slůvku „zvící“, a to ne proto, že bych měla potřebu rejpat, ale protože tak krásně píšeš, a tudíž mi přišlo škoda, aby Ti to jedno slůvko kazilo.
    Zvící (dnes spíše ve tvaru „zvíci“) se používá výhradně ve spojení s udáním velikosti, neboť odtamtud etymologicky pochází.
    Čili bramboráčky mohou být zvíci dlaně, kola od vozu nebo třeba mexického tolaru, ale není možné to slovo použít pro uvození jejich popisu.
    Doufám, že se nezlobíš a vezmeš tuhle mou poznámku tak, jak byla myšlena, tedy jako přátelské upozornění.
    Krásný den a těším se na další recepty!
    http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=1065

  116. Johanka says:

    U nás na Prácheňsku se mu říkalo bác nebo také cmunda. Je tam ještě jedna specialita, a sice, že se bramborákové těsto nalilo do pekáčku, navrch se posypalo mákem a upeklo. Někdo toto nazýval bác, další název byl bramborka.

  117. Díky za vychytávky! Opravdu fungují! Zvlášť doporučuju fintu s horkým mlíkem a trochou nastrouhané mrkve – bramborákům zůstane krásná barva 🙂

  118. Pavel says:

    Zdravím, tyjo, to je postřehů. Potřeba po zásluze potrestat a přidat vlastní.
    Bramboráky jsem zkoušel na moc způsobů a nakonec jsem se vrátil ke klasice a už moc let se jí držím. Nemá to chybu.
    Až asi před týdnem mě u nás v obchodě oslovila jedna moc pěkně rostlá, až ke kořínku temně uzardělá červená řepa. Jestli bych si ji nechtěl vzít domů?
    Kdyby k tomu bylo dost brambor, říkám si.. aspoň kilo, radši něco přes. Řekněme hrubé struhadlo, dvakrát tolik česneku, místo majoránky univerzálnější dobromysl, libeček to třeba spojí. Tak jo, slečno řepo, půjdeme.
    Libeček to nespojil 🙁 Co teď? Zvažoval jsem chvíli rozmarýn, taková celkem jistota, ale nakonec jsem zkusmo tmelil tymiánem a do-ovoňával muškátovým oříškem. Docela trefa.
    Tak bramborák bych tomu asi úplně neříkal, ale určitě je to další zdařilá obměna výborného jídla. Každopádně to poslední, co by jednoho mohlo rozhodit je jestli mu snad nějaká brambora zmodrá 😉
    To je dobrá zpráva, protože když už je těsto stejně de-facto černé, byl by hřích nenechat všechna ta krásná koření pěkně rozležet. V mém případě šlo asi o půl dne (v ledničce), a – odměnou mi byla skutečná pochoutka.
    Dá se to posypat sýrem, potřít hořčicí i česnekem, stejně jako bramborák, a v takovém případě místo tradiční žitné kávy moc potěší to pivo, co je zbytečné lít do těsta 😉

    1. ? Díky za skvěle popsané dobrodružství! Flo.

  119. Flo, vy nikdy nezklamete. Opět znamenitý rozbor receptu… člověku by se chtělo říct na obyčejné bramboráky. Děkuji a zdravím

  120. Martina says:

    U nás jsme dělávali bramborák se sýrem, manžel už pak ani jiný nechtěl. Je to recept, který kdysi byl v kuchařce Hrnečku vař. Místo mouky se dá najemno strouhaný Eidam ( někdy jsem přidala i zbytky Hermelínu nebo Goudy z ledničky ), brambory jedině nahrubo.
    Kvůli větší křupavosti se přidá hrst strouhanky. Smaží se jinak, nejdříve se na pánev dá kopeček těsta a roztírá se do celé pánve. Tající sýr celý bramborák spojí. Absolutně nedietní, ale chuťově úžasné. Hrubé brambory vytvoří na okrajích hodně hnědý, křupavý okraj. Musím končit, protože už se mi tak sbíhají sliny !

  121. Vlasta says:

    Ahoj Flo,krásný návod na bramboráky pro začátečníky. Já dělám bramboráky od oka, brambory strouham na jemné nudličky,jako sýr, jenom Ondráše /řízek v bramboráku/na ostrém jemném sruhadle, je z toho jakási kaše,ale na těstíčko výborná. U nás- Plzeňsko a Domažlicko, se bramboráku říká toč nebo vošouch. Miluji brambory, bramboráky,placky /lokše/babička mastila výpekem z husy nebo kachny od neděle ?. Mám ještě jeden typ a to je bramborová buchta,vždy se povede a s bílou kávou nebo gulášovou polévkou super oběd nebo večeře a zbytek k snídani.
    Na velký hluboký pekáč = pro 6-8 porcí:
    1kg hrubé mouky,
    1L mléka
    1kostka(42g) droždí, 1 káv.lž. cukru
    700g uvařených brambor
    25g soli,
    6 stroužků česneku- prolisované
    150-200g sádla,
    300g škvarků(uzeniny..)
    4 celá vejce,
    2 lžíce sušené majoránky
    Uvařené studené brambory nastrouháme na jemném sruhadle nebo prolisujeme, z mléka, droždí a cukru uděláme kvásek. Sádlo rozpustíme a na zchlazení do něj přidáme nakrájené škvarky. Ve větší míse smícháme všechny suroviny a zamícháme řidší těsto. Necháme 30 minut kynout,pak přelijeme do vymazaného pekáče,je toho dost, takže pekáč s vysokým okrajem. Znovu necháme nakynout 30min. a dáme do horké trouby na 180 stupňů alespoň 45minut, střed se nesmí pod prstem propadat a kůrcička je zlatavá. Je dobré potřít po upečení sádlem. Krájíme vlažné, horká buchta se musí roztrhat,jinak dělá brousek.

    Dělávala jsem ze syrových brambor a pokaždé byl výsledek -jako podrážka, z vařených je vždycky krásně vláčná a nakynutá,dobrou chuť.Vlasta

  122. Lubomír says:

    Ahoj Flo. Díky za tvůj recept. A také za sloh jakým jsi ho napsala. Zpravil mi náladu. Díky. Luboš,

  123. Dobrý večer. Včera jsem si udělal tyto super bramboráčky a moc jsem si pochutnal. Děkuji za skvělý recept. 🙂

  124. Zdravíčko,

    podělím se s jedním postřehem, který by se mohl někomu hodit v případě, že se mu bramboráky na pánvi pořád TRHAJÍ, ačkoli postupuje podle receptu.
    Připadám si jako blbec, jelikož jsem tenhle recept zkoušel mnohokrát a pořád jsem nevěděl, kde dělám chybu. Na tu jsem přišel až při čtení receptu na chlupaté knedlíky..

    Postupoval jsem totiž tak, že jsem dal do mísy cedník, a v něm vymačkal z nastrouhaných brambor vodu. Tuto vodu jsem následně z mísy vylil a mísu VYPLÁCHNUL vodou, což byla CHYBA. Správně se totiž má škrob usadit na dně a při slévání se má vylít pouze voda, zatímco škrob zůstane na dně mísy. K tomu škrobu se následně přidají brambory a postupuje se podle receptu dále.

    Jak říkám, prkotina, ale když jako já nepochopíte smysl a účel toho vymačkávání a slévání vody, může se vám klidně stát, že skončíte jako já – tedy s pěti pokusy o bramboráky a pěti potrhanými přemoučněnými cuckami a naprostým odporem k dalším pokusům 🙂 Při zachování škrobu, jak píšu výše, jsou bramboráky konečně krásné, křupavé, propečené a hlavně drží pokupě a netrhají se.

    Petr

    1. Děkuji za tip, skvěla rada, která pro mě, jako naprostého amatéra ve vaření, velmi užitečná…. 🙂

  125. Moc děkuji za výborný recept, bramboráčky se povedly a byly výborné. 🙂

  126. Roman says:

    Zdravim,

    Drzel jsem se receptu,a vysledek byl fajnovej.Slevani vody je variabilni,podle druhu brambor,rocni doby.pred vanoci treba jo,a treba v unoru uz nemusim,ale moje brambory jsou sedlacke,ne z kramu.Horke vrouci mliko je novinka,proc ne.Bezne se snazim dodrzet recept,coz u Flo neni problem diky tomu,jakou formou ho pise,pro novacky.A pak skusim inovace,zda prinesou neco navic.Typicka velikost mensiho dezertniho talire,lip se smazi,obrazi a drzi a ji.
    Panev,bylo a je jich vice,ale na smazeni,diky tepelne setrvacnosti,mam oblibenou litinovou z cca 70 let,mam takovej i velkej ovalnej hrnec. Vyhodou teto panve je,ze po rozehrati je jeji stred nikoliv vypoukly,ale propadly,takze sadlo ma tendenci stahovat se ke stredu,postaci po chvili nadzvihnout a sadlo se nahrne pod placku samo. Rovne dno je dulezite u klasicke elektriky a sklokeramiky,indukce ani klasicka kamna s tim problem nemaji.Jinak jakakoliv panev,Tefalky asi byly nejlepsi,co jsem mival,se po rozpaleni ve strede po jistem case zacala boulit po rozehrati.Muze to byt dusledek sendvicove konstrukce dna,kdyz jednotlive casti nemaji shodnou teplotni roztaznost,nebo dusledek poskozeni z vysoke teploty,kazdej nakonec necha na konkretni panvi neco shoret.
    Suche peceni,kdo nema kamna klasik s litinovym platem,dnes neni problem koupit litinove desky na grilovani,take se daji pouzit do bezne trouby napr na peceni peciva (teplotni setrvacnost masivni litiny,klidne maji 5-10 kg),a indukce nema problem je rozpalit,a pokud nemate indukcni sporak,prodavaji se samostatne varice.
    Sadlo,receptu na skvareni je spousta.Skvarim na dva zpusoby.Chci li krupave skvarky jako bombonky,delam je v troube,a klidne i libovejsi,az to vypada hotovo,slite sadlo neni az tak bile,ale dle materialu dokaze byt tekute i za pokojove teploty,skvele na smazeni,popripade do pastiky.Pokud skvarky jeste nekrupou,jdou se jeste potit na plechu do trouby tak na 150,nizka vrstva,az jsou,plech vytahnu,za horka na jedne strane podlozim,a skvarky vyrnu do vrchu,dolu stece zbytek sadla. vynikajici zalezitost na mlsani,i do bramboraku,kam je nadrobno nasekam.Na pomazanku se moc nehodi.
    Druhej zpusob,klasika v hrnci na plotne,sadlo zustava belejsi,pokud tam neni vetsi mnozstvi liboveho,vypecene bilkoviny sadlo zabarvi.Skvarky jsou pak ty bezne gumovejsi,ale i tyto lze dopeci v troube do zadaneho krupaveho stavu.Jinak pomazanka,do knedliku,popripade do pastiky.Sadlo je vhodne na mazani,do buchet,ale nikdy neni tak tuhe jako to z obchodu.A rozhodne jinak voni,a syrove sadlo muze bejt klidne velkejch kramu.Vsechno krajim drobneji,hrana 1-1.5 cm. A nejlepsi skvarky jsou z tucneho bucku,no,ale sezente ho za slusnou cenu.
    Snad to nekomu pomuze.

  127. mates says:

    Ahojky Flo , tak u nás v Jeseníku tomu babička říkávala HOVÁDKA a byly jednoduše na oběd s hrnkem studeného mléka. Méně mouky a trochu strouhanky samozřejmě na sádle, poměr surovin podle kvality brambor, nevděčné jídlo stejně jako palačinky, všichni sedí u stolu a čekají až jim to přiletí pod nos a já jen smažím a smažím :-))¨

    Krásnou neděli přeji a vše nejlepší ke svátku matek …

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close