Fazolky na smetaně (nebo na jiný omáčkový způsob)

Na fazolky na smetaně mám jen jeden názor: žádné prázdniny ani žádné léto bez nich nejsou úplné.

Když se rodí, tak se rodí, a u nás se fazolky začaly rodit předevčírem. Zatím jen jedna velká miska, ale podle odhadu odborníků, kteří fazolky sbírali, se spotřebovala sotva čtvrtina úrody. Nástávají nám tedy fazolkové týdny, během kterých přijdou na řadu nejen fazolky na smetaně, ale taky na kyselo, fazolky zadělávané s koprem, fazolkové saláty a nejspíš i nějaká letní polévka s fazolkami.

V opravdu starých kuchařkách mnoho úprav zeleniny nenajdete, spíš jen ty základní. To se tak nějak táhne až do dnešních dní – zatímco na kuře určitě vymyslíte nejmíň deset různých úprav, když se ze zahrady vynoří úroda čerstvých zelených nebo žlutých fazolek, hlava mnoho nápadů, které by obstály jako hlavní jídlo, nenabídne.

Naštěstí paměť vždycky vyloví aspoň zmíněné fazolky na smetaně, fazolky na kyselo nebo zadělávané fazolky. Všechno to je v podstatě jeden a ten samý recept s malou změnou ochucení na konci vaření.

keříčkové fazolky

Fazolky na smetaně v několika souvislostech

Vzdor pevnému postrannímu vláknu a natruc prvnotnímu tuhému dojmu patří fazolky k jemnějším druhům zeleniny, kterým dlouhá tepelná úprava neprospívá, ba dokonce jim škodí. Příliš dlouhý pobyt v teple v nich vyvolává rozbředlost, ztátu barvy a následně i ztrátu chuti – nejprve jejich vlastní a následně i stolovníků u stolu.

Z toho vyplývají dvě důležité kuchařské činnosti, které se s fazolkami nezbytně pojí.

Odvláknění

Zralé fazolkové lusky mívají ve švu (nebo jak tohle místo nazvat) tuhé vlákno, které se nedá dobře rozkousat a vadí jinak jemnému a příjemnému požitku z jídla. Existují odrůdy, které na to tolik netrpí, ale jinak se vlákno ve fazolkách běžně vyskytuje a potřebuje odstranit. Čím zralejší fazolka, tím tužší vlákno.

Budete tedy muset vzít do ruky každou jednu fazolku a malým nožíkem jí odříznout buď konec, nebo konec u stopky, a to tak, že zcela nedokrojíte, ale zapřete si ostrou část nože o palec. Tím mezi nůž a prst uvězníte začátek tuhého vlákna (pokud tam je), takže pak stačí zatáhnout směrem k sobě a dolů a vlákno se sloupne. Je to úplně stejné, jako byste loupali řapíkový celer nebo rebarboru.

V zásadě byste měli každou fazolku sloupnout čtyřikrát – vlákna jsou dvě, po každé straně jedno, přičemž se zhruba v prostředku přetrhnou. Takže chtějí sloupnout od každého konce fazolky po jedné i druhé straně. Naštěstí to není nutné vždycky, ale jen u fazolek, které mají vlákna opravdu tuhá a silná a značně nejedlá. Někdy není potřeba vlákna stahovat skoro vůbec a někdy třeba jen napůl.

Pokud tohle zvládnete, můžete si zhluboka oddechnout, protože čištění fazolek je nejpracnější část celého receptu.

Předvaření

Fazolkám stačí k změknutí asi pětiminutový pobyt ve vroucí vodě. Pak už to s nimi jde z kopce.

To se neslučuje s požadavkem, že jíškou zahuštěná omáčka potřebuje provařit aspoň dvacet minut. Takže omáčka se klidně může provářet, ale nemůžou v ní zároveň být fazolky. V opačném případě je hodnocení blé!, kterého se vám dostane od stolu, zcela namístě.

Z toho vyplývá, že se fazolky vaří zvlášť a omáčka zvlášť, neboť každé potřebuje jiný čas. Ovšem nevyplývá z toho, zda se na omáčku může použít voda z vaření fazolek.

Já osobně bych to nedělala a nedělám. Voda z vaření fazolek nechutná nijak působivě. Jednak je to proto, že se fazolky mnohem líp předvařují ve velkém množství hodně slané vody, ale i kdybyste slanost a objem vody snížili, fazolkový vývar nestojí za větší pozornost.

Mnohem lepší je vzít na omáčku vývar jiný, může být zeleninový, drůbeží i hovězí. Pro účely rychlých večeří se nebojte použít kupovaný instantní vývar, pokud je jemnější v chuti a přírodnější. Silné masoxy a bujony s velkou koncentrací glutamátu přebijí veškerou chuť omáčky a budou chutnat univerzálně, nezajímavě, rozhodně ne smetanově a po fazolkách.

A ještě jedna věc k vaření fazolek. Je potřeba je po uvaření slít a prudce zchladit ve velké míse studené vody. Přeruší se tím tepelná úprava, fazolky si zachovají křupavost, šťavnatost i barvu. Sice je pak vmícháte do teplé omáčky, takže se zase prohřejí, ale díky šokovému zchlazení už nebudou dál teplem měknout a břednout.

U zelených fazolek zachování barvy poznáte na první pohled, předvařené a zašokované fazolky se na vás budou usmívat nádhernou zelenou barvou až za roh. U žlutých druhů už to tak vizuálně patrné není, ovšem chuť a konzistence vás nakonec stejně přesvědčí o tom, že jste udělali dobře.

fazolky na smetaně servírování

Obměny receptu na fazolky na smetaně

Nyní tedy jsme ve fázi, kdy na plotýnce máme kastrol s obyčejnou omáčkou a vedle něj mísu uvařených, zchlazených a scezených fazolek.

Je ještě potřeba omáčku doladit a dochutit, aby vypadala, jak má.

Fazolky na smetaně

Pro fazolky na smetaně stačí vzít úplně málo: kelímek smetany a dvě lžičky cukru. Paradoxně je lepší nikoli smetana na vaření, ale smetana na šlehání, je hebčí, krémovější a nehrozí jí rychlé sražení v teple.

Smetanu prostě přilijte do provařené omáčky, promíchejte, přiveďte k varu a za deset vteřin odstavte. To na zjemnění omáčky smetanou úplně stačí. Nakonec budete muset omáčku dosolit, protože každý vývar je jinak slaný a naředění smetanou mu slanost srazí, a až budete s chutí spokojeni, vmíchejte dvě zarovnané lžičky cukru. Omáčka by měla být nasládlá, ale nikoli sladká, cukr podtrhne smetanovost, aniž by vyčníval.

Fazolky na kyselo

Když kromě cukru ochutíte omáčku i bílým vinným octem, dostanete fazolky na kyselo. Možné jsou obě verze, jak se smetanou, tak bez ní. Octu vezměte pro začátek dvě lžíce a cukru budete muset oproti sladké smetanové verzi přidat, aby vyvážil kyselou chuť a aby ani nepřečníval, ani nebyl v nevýhodě.

Fazolky s koprem

Tahle obměna je úkrok ke klasické koprové omáčce. Kromě smetany, cukru a octa přijde na závěr vmíchat do omáčky i nasekaný kopr. A opět to jde i bez smetany.

Přílohy k fazolkám na smetaně

Fazolky chutnají s bramborem i knedlíkem, s masem i s vajíčkem.

Pokud použijete vařené hovězí maso, rozhodně udělejte omáčku z vývaru z masa, byla by věčná škoda téhle možnosti nevyužít.

No a konečně nezapomeňte, že čím čerstvější fazolky máte, tím lepší jídlo bude. Klidně tedy vyšlete otrhávací četu k záhonu teprve půl hodiny před jídlem.

Užitečné odkazy na moje starší články, které souvisí s dnešním receptem:

 

Fazolky na smetaně

Celkový čas: 30 minutes

Množství: 4 porce

Fazolky na smetaně

Suroviny

  • 500 g čerstvých fazolkových lusků
  • 1 lžíce soli
  • 1 lžíce másla
  • 1 lžíce hladké mouky
  • 500 ml vývaru
  • 1 kelímek smetany na šlehání, případně smetany na vaření
  • 2 zarovnané lžičky cukru
  • sůl na dochucení

Postup

  1. Proveďte očištění fazolek, tedy stažení vláken. Oba konce odkrojte, ale nedokrojte, palcem přidržte postranní vlákno a stáhněte ho. Tuhá vlákna při vaření nezměknou, nedají se kousat a překáží v jídle.
  2. Očištěné fazolky důkladně opláchněte a pak je rozkrájejte na 2-3 cm dlouhé kousky, tedy na velikost jednoho sousta. Mnohem pohodlněji se fazolky s omáčkou jí, když s nimi nemusíte bojovat vidličkou a nožem.
  3. Ve středně velkém kastrolu rozpusťte máslo. Jakmile zpění, naráz do něj vsypte mouku a metličkou míchejte, až i mouka začne bublat a zcela se spojí s máslem. Pak po třetinách zalijte vývarem a vždy metličkou pečlivě rozmíchejte, tím se vyhnete případným žmolkům. Tento základ omáčky nechte 20 minut zvolna provářet, každých pár minut přitom promíchejte, aby se mouka nepřipalovala.
  4. Než se omáčka provaří, přiveďte k varu 3 litry vody, osolené lžící soli. Do prudce vroucí vody vhoďte pokrájené fazolky a 5 minut je vařte na skus. Správně uvařené fazolky nejsou ani tuhé, ale ani rozbředlé, takže se nebojte je průběžně ochutnávat a kontrolovat, dokud nebudete spokojení.
  5. Uvařené fazolky okamžitě slijte a prudce zchlaďte ve velké míse studené vody. Přeruší se tím tepelná úprava, fazolky si zachovají křupavost, šťavnatost i barvu.
  6. Uvařenou omáčku zalijte smetanou, která ji krásně zjemní. Rozmíchejte a společně provařte jen pár vteřin, to docela stačí. Nakonec omáčku dosolte, aby vám její chuť byla příjemná, a potom ještě přimíchejte cukr. Výsledek by měl být lehce nasládlý, ale nikoli sladký, každopádně se řiďte vlastní chutí a když to uznáte z vhodné, ještě trochu cukru přidejte.
  7. Do omáčky vhoďte zchlazené, okapané fazolky. Nechte je v omáčce chvíli prohřát, pak už ale na nic nečekejte a podávejte s brambory nebo knedlíkem, s vařeným masem nebo vajíčkem.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Lída says:

    Vida, to mě vůbec nenapadlo, že se dá z fazolek udělat omáčka. Děti knedlíky milují, tak to určitě zkusím.
    U nás se dělá Bouneschlupp (žijeme v Lucembursku). Výborná polévka, kterou jedí i děti (po francouzsku rozmixovanou, aby nebyla vidět zelenina).
    https://en.wikipedia.org/wiki/Bouneschlupp

  2. Jarmila says:

    Super Flo výborné tipy. Fazuľky milujeme. Syn ich nemá rád od školy, kde v jedálni práve tie „fúzy“ neodstraňovali poriadne. A ostala mu trauma na celý život. Škoda lebo je to úžasné jedlo. Ďakujem za recepty a prajem pekný deň. Jarmila

    1. Alena says:

      Komentář, který mi vnesl světlo do skoro 16 let staré události! Seděla jsem s dětmi před ordinací dětské lékařky, v plánu preventivní prohlídky, a aby čas líp utíkal, vyzvídala jsem, co bylo k obědu. Školková dcerka: „no my jsme měli takový to..“, „co?“, „no takový to…“ a začala si pod nosem šmrdlat ručičkama, jakoby si natahovala knír, stále jsem ale nechápala „cože jste to měli?“, „no…“ – už zjevně rozladěná, že matka nechápe – „takový to… zelený…“. O dva roky staršímu synkovi zazářili oči: „Párečky!“ — Nakonec jsme se dobrali toho, že se jednalo o fazolky, ale až teď mi „fúzy“ a dceřina gesta konečně docvakly. Díky moc!

  3. Ivana says:

    milá Florentýno, fazolky se nemusí odvlákňovat pokud si na zahradu vyseješ ty správné…tedy fazol zahradni, který se sklízi právě kvůlivá jemným, křupavým luskům bez vlákna. Na průřezu je lusk kulatý či oválný oproti lusku fazolu polního, který je plochý , tuhý a s vláknem. jo a ten polní se sklízí na suchá semena. Omlouvám se za přednášku, ale má profesionální deformace nedala jinak. Doma fazolky milujeme všichni, jak „máčku“ tak i jen podušené na cibulce a česneku. Dají se s nimi opravdu dělat kulinářská kouzla. Z Hané zdraví Ivana

  4. Veronika says:

    Dobrý den, Flo, dělám na kyselo a používám rovnou dobrou zakysanou smetanu. Ocet nebo citronová šťáva už pak není téměř třeba.

  5. Martina says:

    Milá Flo, dneska ses opravdu trefila. Tohle a koprovka byla moje nejmilejší jídla od babičky. Rodiče vydávali za fazolky normální fazolové lusky, což se nedalo jíst, ale babiččiny fazolky na smetaně byly úžasné a i díky tomu mám fazolky ráda. Asi se o ně tedy v dohledné době pokusím, bývala jsem u babičky vždy na prázdniny, takže mám obojí spojené s létem.

  6. Eliška says:

    Dnes si mu Flo udělala velikou radost. Tohle jídlo buď miluješ nebo nenávidíš (omlouvám se za výraz). Já je miluji a zbytek rodiny..to druhé. Díky tobě jsme na to dostala takovou chuť, že jsem šla a koupila si fazolky a hned si je dělám k obědu. S vajíčkem a brambory.

  7. Marie says:

    Srdečně zdravím,dobrá inspirace. Mám teď o prázdninách strávníky,ale nevím jak pochodím.Já sama mám na ně chuť a tak je udělám.Srdečně děkuji nejen za tento recept. Přeji krásný zbytek prázdnin.Marie

  8. Ahoj Flo, moc díky za tenhle recept, fazolky u nás můžeme:) ale vkrádá se mi na mysl jiná otázka – prázdninová výzva asi letos už nebude, co? Na jednu stranu chápu, že je to náročné, na druhou stranu jsem se na ni moc těšila…

  9. Ahoj Florentýnko,
    fazolky máme moc rádi a dělám je jako Ty, ale
    s bramborem.
    Jsme na prázdninách ve Francii a na trzích jich je plno výborných.
    Hezké prázdniny Évi.

  10. Ahoj Flo, fazolky se smetanou moc nemusím, ale mám je ráda na slanině jako přílohu nebo na česneku, ještě je občas zabalím do listového těsta a nebo do krůtího guláše.
    Ted jich mám opravdu dostatek neboť právě zrají, ve staré kuchařce po mých rodičích jsem našla recept na fazolky s tarhoňou, můžou být teplé, ale i studené jako salát.
    Přeji krásné dny ahojky.

  11. Flo!!! To je vončo! Fazolky na smetaně, paráda maximální. Kdysi šlo jen o to zapomenout na zkušenost ze školních jídelen (pamětníci vědí 😉 ) a zkusit opravdu dobré fazolky. Parádní letní jídlo! Děkuji též Ivaně z Hané (1.8.2019 – 10:43) za stručné a jednoduché vysvětlení. Díky moc za bezva tipy a triky. K tomuhle jídlu ani notorický masožrout jako já maso nepotřebuje. Myslím, že máme doma o nedělním obědě rozhodnuto 🙂
    Codo

  12. Jarča says:

    Milá Flo, moooc děkuji. Fazolky máme radi. V zimě jich dělám i ze sterilizovaných. Také si pochutnáme. Tak ať se daří a hezký zbytek léta. Jarča

  13. vlastimil says:

    Ahoj Florentýno,
    fazolky mám moc rád v jakékoliv podobě a na smetaně je dělám i v zimě ze zmrazených, nebo z konzervy. Také jsou moc dobré nakládané na kyselo. děkuji za recept a přeji hezké léto.

  14. Marie Homolková says:

    Děkuju za recept! U nás se dělají fazolky jakkoliv, jen ne s omáčkou. Ale já to zkusím, měla jsem je vždycky ráda. My jsme měli vloni nadúrodu – v životě jsem neměla z 2 pytlíků semínek tolik fazolí, něco se jim na záhonu líbilo:))), jenže nevím CO, takže do budoucna nevím nic. Tudíž jsme letos fazole neseli, máme v mrazáku. Děkuju za tip a návod. Vařím tak málokdy – u nás vaří snacha, že jsem všechno zapomněla. Tento blog je cenný a milý a vtipný a naprosto nechápu, jak se to dá s dětmi zvládnout. Přeji hodně zdraví a mějte se dobře!

  15. Dagmar says:

    Taky jsou výborné dušené s rajčaty, trochu česneku, podávat s bagetou.
    Hezké léto

  16. Vypadá to lákavě :), ale manželovi tam musím přidat ještě kousek masa…

  17. Majka says:

    Milá Flo,
    fazolky přímo zbožńuji,sklízím mlaďoučké,ty jsou nejlepší,přidávám je teď v jejich sezoně skoro všude.Mám je ráda i jen tak uvařené a posypané osmaženou strouhankou na ghí.Ale ty smetanové jsou top,krásné léto.
    Majka

  18. Ahoj Flo, fazolky děláme u nás na kyselo a vždycky okamžitě zmizí. Je to velice dobrý oběd, který máme všichni moc rádi. Přeji Ti pěkný den.

  19. Milá Flo, fazolky jsou mé milované jídlo. Nové brambůrky, vejce nebo maso – úžasné. Dělám je nejen v sezoně, ale i mnohokrát během roku. Mají úspěch. Krásné léto.

  20. rosnicka says:

    ahoj Flo,

    tak fazolky „já nerad“ už od školní jídelny, teda, spolykám je, ale…mno, asi bych potřebovala degustační porci od Tebe..zamyslím se nad rozšířením obzorů.

    1. Zkus to, věř mi! Vím, o čem mluvím, taky jsem kdysi chodil do školních jídelen…

    2. JIndra says:

      Milá Florentýnko,
      Děkuji za fazolkové recepty. Bylo to milované jídlo mého tatínka. A proto jsem se snažila, aby na jeho svátek Jindřicha byly vždy v nějaké podobě na jeho talíři. Za týden přijede syn , a co myslíš, že si přál k jídlu? Fazolky na smetaně!
      Příjemné letní dny přeji a houbové recepty by mě potěšily.
      PS. Bezva, slyšela jsem tě v rádiu na Dvojce!

  21. Ahoj Flo, díky za bezva nápady , já můžu fazolky na všechny způsoby, mé děti mají rády s hovězím masem a bramborem. Eva

  22. Mám štěstí že tady (bydlím v Itálii) se prodávají fazolky bez vláken. Tedy, pokud je náhodou mají, znamená to, že jsou staré a nemají úspěch.
    Většinou je dělám s rajčaty a česnekem, nebo s kostičky pancetty (libovější slanina), tahle druhá verze nahradí v pohodě hlavní jídlo.
    Z Čech si pamatuji na fazolky na smetaně, zkusila jsem uvařit, ale u nás doma se velkého úspěchu nedočkaly 🙂

    1. Jasně, fazolky povařit je v páře, pak přidat k pancettě (nebo -za sebe- k oravské slanině), přihodit trochu nadrobno nasekaného tvrdého českého česneku, osolit, zasypat čerstvě mletým pepřem, prohodit to na pánvi nad plamenem a nakonec zakápnout kvalitní světlou sójovkou. Pak na talíř a ošatku měkkýho chleba…to je ráj… Budiž léto pochváleno, protože za letního večera venku to chutná nejlíp.

  23. Milá Flo ♥
    Miluju tvoje recepty, ale dnes se k tobě nepřidám. Fazolky na smetaně prostě nesním. Mám k nim odpor od dětství . Takže se těším na jiné téma ☺ J

  24. Vlasta Krestová says:

    Zdravím Florentýnko, skvělý nápad, fazolky jsou nyní v prodeji, dělám je jak na smetaně, tak je máme rádi jako přílohu. ????

  25. Saša says:

    Jak tak čtu ty nadšené komentáře – váhám, zda-li nezkusit. Právě ze školní jídelny je mám -brekeke… Taktak si je propašuju do polévky, hoooodně pokrájené. Ale tož…zkusit se prý mà všechno – tak možná.

  26. JITKA says:

    Jó fazolky ty u nás miluje jenom ženská část rodiny a když se udělají tak pořádný hrnec ať o stojí zato a jen tak s bramborama.Už se těšíme.Zatím je chodíme okukovat,chce to ještě pár dní.Posíláme pozdrav a užijte si poslední měsíc prázdnin.Těšíme se na příští týden

  27. pavla says:

    Fazolky miluji a ty na smetaně obzvlášť,ale ať dělám co dělám ,tak jak je uvařila moje babička to prostě není (ato je vařila bez masa).Jestli v tom nebude to kouzlo prázdnin u babičky u Otavy,ale pravda je že jednou se strejdou přijel jeho známý a ten vysekl babičce takovou poklonu a že to nebylo jen ze slušnosti bylo jasné ,protože si třikrát přidal.

    1. Simča S. says:

      Zdravím od Otavy 🙂
      Můj muž, Otavou odkojený, fazolky miluje. Já jsem jim nikdy nepřišla na chuť, moje babička je nevařila a tak jsem na ně nebyla zvyklá. Ale manželovi je uvařím, prý jsou moc dobré. Dělám je se slaninou aa česnekem, možná příště zkusím tento recept…

  28. Chystám se na ně, včera jsem je otrhala. Nevím, jak budou chutnat rodině (mně na všechny způsoby), manželovi jsem je zatím dávala jen na slanině, ale mohla bych je zkusit s tím hovězím, když tam bude taky maso, tak to možná projde. To bude mňamka.

  29. Simča says:

    Milá Flo,
    zrovna sedím u stolu a přemýšlím co budu zítra vařit. Fazolky miluji, bohužel vlastní na zahrádce nemám. Příští rok to rozhodně napravím a dneska je zkusím sehnat někde jinde. 🙂 Děkuji za báječný recept, snad se mi zítra povedou a rodině budou chutnat.
    Hezký den. Simča

  30. julianna says:

    moje oblíbené jídlo až je někde uvidím koupím a udělám si ale samozřejmě s bramborem mňam

  31. Při tomto receptu jsem si vzpomela na dětska lét nebot to vaříla mamka a byla to mnamka a jsem ráda, že jsi mi tento recept připomněla děkuji hned o víkendu ho udělám
    Jiřka

  32. Alena says:

    Fazuľky sú moja obľúbená letná zelenina. Alo píše Ivana, je treba si vybrať správnu odrodu, takú, ktorá netvorí vlákna. Fazuľkový prívarok, alebo omáčka ako vy píšete, robíme len naslano a v mojom musí byť kôpor, k tomu zemiaky a volské oko. Od tety mám recept na fazuľku na kyslo, ona robieva s duseným hovädzím mäsom a jedáva to s chlebom. Ja sa neviem dojesť fazuľkovej polievky s kyslou smotanou a v horúcich dňoch ju jem studenú. Včera som zapekala fazuľové lusky vcelku so šunkou a syrom a dnes som orestovala varené struky s tofu na cibuli a ochutila bylinkami a cesnakom…a keď sa náhodou zvyšia, tak ich len tak uvarené zjem.

  33. Šárka Šichorová says:

    Děkuji milá Flo miluji fazolky ,onehdá jsem vařila a vezla synovi , protože paňmáma fazolky nevaří nemá je ráda a tak neumí je správně ochutit ale to nevadí od čeho by tady občas mámy byly .Děkuji za tento letní recept v zimě vařím z mražených. Šárka

  34. Milá Flo, tak to jsem doma dlouho nedělala a omáčku mám moc ráda, i moje rodina nepohrdne, ale my raději s bramborem. Že bych to tentokrát zkusila s knedlíkem?
    Děkuji za recept i za všechny ostatní recepty, už nejsou ty víkendy jak „ohraná deska“ 🙂
    Docházely mi nápady a na hledání jsem neměla náladu, tak mám každý týden pěkně v mailu a zatím se mě doma nikdo neptá kdy bude nějaký můj starý recept, protože ten využuju občas v týdnu. Naštěstí nemusím vařit denně. Hezké léto. Jana

  35. Miluška says:

    Dobrý den, já je dnes dělala podle pana Cuketky, takže příště podle Vás (a jsem zvědavá, podle kterého receptu budou chutnější). Osobně toto jídlo moc nemusím, ale manžel je miluje! A s knedlíkem? Tak tuto kombinaci neznám, jen s brambůrky. Takže díky za další inspiraci!

  36. Věra says:

    Už několik roků sázím fazolky GUSTY.Jsou křehké,krásně dlouhé a nemají „vlákna“.Právě jsem je přinesla ze zahrady na zítřejší oběd. Dobrou chuť všem!

  37. Marie says:

    Ahoj Florentýno,
    bohužel fazolky se nám nevydařily, tak je zkusíme vypěstovat příští rok. Teď je kupujeme v marketech v síťce. Milujeme je. Já osobně je můžu jakkoli upravené a s bramborem. Omáčku i bez ní. Je to chutná a zdravá zelenina. Dík za recepty, dost jich znám. Hezký den, Marie

  38. Barbora says:

    Recept na fazolky jsem tu hledala už dřív, tak mám velkou radost, že se objevil 🙂

  39. Kauerová Zdenka says:

    Ahoj Flo, recept vypadá chutně, ba možno říci výborně, ale já se přikloním do party dětí, raději jen knedlíky.Hezký další měsíc prázdnin! Zdena

  40. Dominika says:

    Díky za recept, fazolky zrovna sklízíme plnými hrstmi, tak se hodí:). Děti jim teda moc nedají, ale manžel je má rád na másle jako přílohu k masu nebo rybě, já na všechny způsoby, takže tuhle přihodím hrst do polívky, tuhle pod maso, támhle do omáčky…. Nám máma dělala takhle hrášek na smetaně, s fazolkami mě to nenapadlo, asi hned skočím do obchodu pro smetanu a dnešní oběd je vyřešen:).

  41. adamos says:

    Ahoj – výborné jen doplňuji o vařené hovězí žebro zdr. ad

  42. Marcela says:

    Milá Flo, fazolky na smetaně jsou právě hotové. Byla jsem si je natrhat na zahrádce, takže super čerstvé a vymazlené. Dnes poprvé na smetaně s knedlíkem a vajíčkem. Většinou jsem je dělala jen na kyselo s bramborem a s vajíčkem. Takže u nás je změna. Děkuji. Opět krásné rady a typy.

  43. Lenka says:

    Mňam, fazolky kdykoli, nejraději přírodní místo přílohy a s kuřátkem nebo rybou:-) Knedlíky jsem ještě nezkoušela, tam je omáčka nutná, ale my spíš když už brambory, vajíčko mě nenapadlo, tak příště 🙂

  44. Drahomíra says:

    Dnes uvařeno, téměř snědeno. Díky naše úžasná Flo:)

  45. Hanka says:

    Milá Flo, tolik chvály na fazolky na smetaně jako dnes od mých rodičů jsem snad ještě neslyšela. A stačilo málo, fazolky a omáčku vařit zvlášť. Vynikající, díky!

  46. Tereza Šafářová says:

    Ahoj Flo ,
    prvně jsem ochutnala fazolky ala koprovka a bylo to moc dobrý takže tvoje zkusím taky.
    Fazolky jsou super.
    Děkuji za recept 🙂

  47. Ahoj Flo,
    fazolky milujeme, na zahradě už dozrála první várka a právě jsme zasadili další. Takže druhé kolo, bude záležet na počasí, ale většinou fazolky dozrají úplně v pohodě. Takže se zase těšíme na čerstvé.

  48. Věra says:

    Fazolky máme rádi Taky takto dělám s knedlíčkem .Věra

  49. Poměrně často připravujeme s přítelem fazolky jako přílohu k masu, ale udělat je s omáčkou jako hlavní část jídla mě upřímně nikdy nenapadlo – ač to zní jako skvělá věc 🙂

  50. Ilona Kynčlová says:

    Fazolky z vlastní zahrádky jsem už vařila: na smetaně nakyselo s bramborem a opečenou slaninou – mňam i jsem jich pár zavařila nakyselo.

  51. Fazolky na smetaně z vlastní zahrádky budou v sobotu. Miluji je

  52. Verča says:

    Moc děkuji za recept! Vynikající! Myslím, že podobně dělávala moje maminka polévku z fazolek, tak si zahrávám s myšlenkou, že bych dala víc vývaru a do něj zblanšírované fazolky a uvařené brambory … no uvidíme.
    Každopádně srdečně zdravím a děkuji za tento blog a knihy!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close