Vepřové v mrkvi, o jakém se vám bude zdát

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Vepřové v mrkvi patří k těm jídlům, u kterých malá změna v postupu vede k naprosto zásadní změně na talíři.

Na jedné straně tu máme popelku školních jídelen, která jedním výdejním oknem odejde ven, aby se zase druhým vrátila dovnitř, na druhé straně jídlo, za které se vám může dostat zasloužených ovací ve stoje.

Obě dvě jídla ovšem vychází ze stejných surovin a stejných poměrů. To první je dělané z povinnosti, to druhé s láskou a šarmem a s vědomím jedné malé kuchařské finty.

Už se těšíte, až zjistíte, jaká finta to je?

Jak na vepřové v mrkvi

Obvykle člověk očekává, že když si zajde na jídlo do restaurace, přistane mu na talíři něco, co by doma nechtěl vařit nebo nedokázal uvařit. Prostě si jde za lepším.

Vepřové v mrkvi je typickou ukázkou, jak by to mohlo vypadat v restauracích, kdyby se trochu chtělo. Když se totiž nechce, tak se nahází jen maso s mrkví do jednoho hrnce, zamíchá se to, podusí se to, řekne se hrnečku, vař a dá se to hostům.

Ale když se chce a začne se o tom všem přemýšlet, brzy člověka napadne, že mrkev potřebuje mnohem míň času ke změknutí než maso. Logika dávat všechno naráz do jednoho hrnce se může jít projít do lesa, protože je na houby.

Jenomže když se mrkev přidá do hrnce až později, její chuť už se tak pěkně nedostane do té skvělé jemné šťávy, která dělá tohle jídlo čarokrásným pokladem české kuchyně.

Je z toho cesta ven? Ale jistě. Nikde totiž není psáno, že by se mrkev nemohla přidávat postupně a ve dvou dávkách.

Ta první část, přidaná hned zpočátku, se rozvaří a rozmixuje na svěží a výraznou šťávu. Ta druhá, přidaná až ke konci, si zachová tvar, barvu a pevnost, aniž by působila syrově nebo nepatřičně.

Kromě chuťové výhry, barevně okouzlující výhry a výhry s konzistencí jídla to má ještě jedno plus. S tvarem té závěrečně přidané mrkve si můžete vyhrát, jak je vám libo.

Chcete tradiční kostičky? Máte je mít. Chcete si vyhrát s vlnkovaným nožem? Ale prosím. Chcete šikmé, elegantní plátky? I ty se tu budou náramně vyjímat. Chcete se naučit vykrajovat mrkvové kytičky? Nenajdete lepší možnost. Odřezky a tvary druhé jakosti totiž snadno upotřebíte do základu jídla a rozmixujete bez jakýchkoli důkazů.

Pár slov k postupu

Jedná se o dušené jídlo, tudíž na něj nemůžete příliš spěchat a musíte si ho zpočátku trochu odpracovat.

Čím víc péče v zárodku, tím méně práce s dochucováním a tím bouřlivější potlesk u stolu. Tak už to prostě s dušenými jídly na světě chodí.

Počáteční práce spočívá především v tom, že je třeba důkladně opéct maso na trošce tuku v kastrolu. Cílem není, aby maso změklo, nýbrž aby dostalo co nejvýraznější zlatavé opečení. To je následně nositelem velké části chuti, takže pokud to odfláknete, pomůže vám nanejvýš tak podpásovka zvaná vegeta, která nemá v dušeném jídle co dělat.

Veškerá průmyslová dochucovadla pouze maskují nedostatek práce odvedené na začátku dušení.

Aby se maso opravdu pěkně opeklo, nesmíte ho dát do kastrolu příliš mnoho najednou. Bohatě stačí jen malá vrstva a kousky masa by mezi sebou měly mít aspoň malé rozestupy jako na spartakiádě.

Nechte je pěkně zprudka opéct ze všech stran, nespěchejte na ně, nechte je trochu prskat, však to snadno utřete. Jakmile opečete první část, vyberte ji velkou lžící někam stranou a pokračujte v opékání s novou dávkou masa.

Sůl se též podepíše na kvalitě počátečního opečení. Nebojte se maso předem osolit, klidně i polovinou soli, po které volá recept. Promíchejte a hned se pusťte do opékání.

Teprve až opečete maso, přijde řada na orestování mrkve a cibule do základu.

Kastrol nevyplachujte, nechte ho tak, jak je, jen přilijte trochu tuku, pokud je to potřeba a pokud už po mase už žádný nezbyl. Nejprve do něj vhoďte jen mrkev a na poměrně silném plameni ji nechte aspoň trochu zezlátnout. Občas promíchejte, bez toho to nejde.

Teprve potom přihoďte i nakrájenou cibuli a pokračujte v opékání.

Proč tohle dvojí zacházení? Mrkev je tvrdší a tak jí to déle trvá, než trochu změkne a zezlátne. Kdybyste ji přidali rovnou s cibulí, nevytáhnete z ní tolik chuti, kolik se dá, protože cibule se začne dřív dodělávat a následně i připalovat.

Jakmile se po chvíli začne dno kastrolu připékat a hrozit připálením, přilijte trochu – asi 50 ml – horké vody a vařečkou odškrábněte ze dne všechny dosavadní přípečky. Voda se velmi rychle odpaří, ale oddálí připálení, takže můžete cibuli a mrkev restovat dál, aniž by základ zhořkl. Toto opakujte stále dokola asi 10 minut, až budete spokojeni s barvou základu: měla by být sympaticky a živě hnědo-zlatá a co se týká chuti, naprosto neodolatelná.

Jestliže máte rádi v jídle kmín, nyní je čas ho na závěr přidat a lehce nechat rozvonět v horkém tuku.

Do tohtoto voňavého zeleninového základu už stačí jen vrátit maso i se šťávou, kterou zatím na čekačce pustilo a ze které byste si vůbec nic neměli dělat. Tak to prostě u masa, které je na povrchu opečené, ale zevnitř nedodělané, chodí.

Podlijte trochou vody, jen coby maso bylo asi ze dvou třetin ponořené, přiveďte k varu, dosolte podle chuti, a nechte opravdu zvolna pod pokličkou dusit a jemně pobublávat, dokud maso nezměkne, čili asi hodinu.

Jaké maso?

Na vepřové v mrkvi se hodí především vepřová plec, protože je dost libová, avšak přesto jemně prorostlá, takže delším pobytem v hrnci se nevysuší a nebude chutnat jako slisované piliny. Pokud si potrpíte na ještě šťavnatější maso, vůbec se nebojte sáhnout po krkovici, jen ji možná budete muset dopřát pár minut navíc, slovy asi 20 nebo 30, protože v ní přece jen má co měknout.

Závěrečná úprava

Zatímco se maso dusí, abyste se zas tak moc nenudili, připravte si druhou dávku mrkve. Zvolte úpravu, jaká se vám líbí.

Jakmile je maso v podstatě měkké a chybí mu už jen malý kousek do dokonalosti, vezměte cedník a obsah kastrolu přeceďte.

Štávu samozřejmě zachyťte, tu ještě budete potřebovat. Pak si ale zahrajte na Popelku, z cedníku vyberte všechno maso – nejlíp to jde kuchařskou pinzetou, pokud ji máte – a odložte někam stranou. V cedníku by měla zbýt pouze rozvařená mrkev s cibulí.

Uvařenou cibuli a mrkev a scezenou šťávu společně rozmixujte dohladka. Do téhle krásné šťávy vraťte maso, přidejte nakrájenou mrkev, která už čeká na svůj okamžik v hrnci, znovu přiveďte k varu a dochuťte solí, trochou čerstvého pepře, a hlavně špetkou čerstvě nastrouhaného muškátového oříšku.

Pak společně jemně vařte, dokud mrkev nezměkne, čas záleží na velikosti a tvaru mrkvových kousků. Občas jemně promíchejte, ale velmi opatrně, ať nepotrháte vlákna téměř měkkého masa.

Úplně nakonec můžete v jídle rozmíchat lžíci másla, která mu dodá sametovou hebkost. Pak už ale nevařte. Pokud to všechno chcete vylepšit pár kuličkami mraženého zeleného hrášku, přidejte ho jako poslední a nechte jen rychle prohřát a rozmrazit.

A to by bylo pro dnešek vše. Myslím, že jednomu dobrému českému jídlu by tímto bylo složeno pocty dost. Teď už je to jen na vás.

Vepřové v mrkvi

Množství: 4 porce

Vepřové v mrkvi

Málokteré jídlo dokáže tak výrazně demonstrovat rozdíl mezi domácím a veřejným stravováním jako vepřové v mrkvi. Tohle jídlo umí být tak plné a příjemné v chuti, tak svěží a výrazné v barvě, že vás uvede do němého údivu. Tohle jídlo je naše kulinární dědictví a měli bychom si ho hýčkat, ne ničit a znevažovat.

Suroviny

  • 800 g vepřového ramínka (čili plece)
  • 600 g mrkve (zhruba 8 kousků)
  • 1 cibule
  • 2 lžíce sádla
  • zhruba 1 lžička soli
  • na dochucení
  • špetka kmínu
  • špetka čerstvě mletého pepře
  • špetka čerstvě nastrouhaného muškátového oříšku

Postup

  1. Z masa odřízněte všechny vnější šlachy, blány a velké kusy tuku. Nakrájejte ho nejprve přes vlákno na 3 cm silné plátky, a plátky pak na tří- až čtyřcentimetrové kostky. Promíchejte je s necelou lžičkou soli a nechte zatím odpočívat. Cibuli oloupejte a nakrájejte nahrubo, 2 mrkve oškrábejte a nožem z nich vytvořte kostičky jako do polévky.
  2. V kastrolu rozehřejte sádlo a maso na něm zprudka opečte. Postupujte v dávkách, nesnažte se maso opéct všechno najednou, protože by se spíš dusilo a nezezlátlo by. Opékejte poměrně zprudka, jde o zkaramelizovaný, zezlátlý povrch masa, o nic jiného. Postupně, jak se maso opéká, ho otáčejte ze všech stran. Jakmile zezlátne úplně, vyjměte stranou do misky a pokračujte další dávkou.
  3. Po opečení veškerého masa vhoďte do použitého kastrolu mrkev a dvě minuty restujte, občas promíchejte. Nakonec přihoďte cibuli a pokračujte v opékání. Kvůli chuti a barvě jídla je potřeba vytvořit zlatavý zeleninový základ, takže cibule se musí orestovat do světle hnědé barvy. Když se dno kastrolu začne připékat a hrozit připálením, přilijte trochu, asi 50 ml horké vody, a pomocí vařečky nechte ode dna rozpustit všechny dosavadní přípečky. Voda se velmi rychle odpaří, ale oddálí připálení, takže můžete cibuli a mrkev restovat dál, aniž by základ zhořkl. Toto opakujte stále dokola asi 10 minut, až budete spokojeni s barvou základu: měla by být sympaticky a živě hnědo-zlatá. Do kastrolu vraťte maso, posypte kmínem a zalijte takovým množstvím horké vody, aby bylo ze dvou třetin ponořené. Zakryjte poklicí a nechte hodinu velmi zvolna dusit, tedy žádné prudké a zběsilé bublání v kastrolu, prosím pěkně.
  4. Zatímco se maso dusí, oškrábejte zbytek mrkve a nakrájejte ji na dvoucentimetrové špalíčky. Nůž můžete vést zešikma nebo se jinak na tvaru mrkve vyřádit - tak, jak ji teď nakrájíte, přijde na talíř a bude odpovědná za část dojmu z jídla.
  5. Po hodině dušení přeceďte téměř měkké maso i se zeleninou přes velký cedník. Scezenou šťávu zachyťte a z cedníku vyberte stranou pouze maso. Zbytek mrkve a cibule, co uvízl v cedníku, vraťte k přecezené šťávě a společně rozmixujte tyčovým mixérem nebo v samostatném mixéru.
  6. Do rozmixovaného základu vraťte maso, můžete použít kastrol, ve kterém probíhalo předchozí dušení, a znovu postavte na plotnu. Přidejte mrkev, kterou jste v mezičase nakrájeli, dochuťte šťávu solí, případně trochou čerstvě mletého pepře a špetkou muškátového květu, zakryjte opět poklicí a duste ješte 20-30 minut, aby finálně změklo maso i čerstvě přidaná mrkev. Občas jemně promíchejte, ale velmi opatrně, ať nepotrháte vlákna téměř měkkého masa.
  7. Podávejte s bramborovou kaší, šťouchanými nebo vařenými bramborami, případně s bramborovými plackami zvanými rösti.

Myslím, že téma vepřové v mrkvi je tímto bohatě vyčerpáno. Teď už tu chybí jediné: vaše komentáře o tom, jaký je váš vztah k tomuto jídlu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Zapojte se do diskuze

  1. Milá Flo, moc díky za receptík na mé milované jídlo! S Tvými vychytávkami vypadá opravdu skvěle! Moc se těším na sobotní realizaci:-)

    1. Lído, tak snad se realizace vydařila, děkuju za milou podporu 🙂

    2. Pavlína says:

      Dokonalé, děkuji. Mám Vaše recepty moc ráda.

  2. Jaroslav S. says:

    Dobrý den, Flo
    jak jsem se nedávno zmínil, přešel jsem na „dováženou teplou stravu“, na dlouhodobé hodnocení je ještě brzo, ale v souladu s Vaším dnešním receptem mohu konstatovat, že úterní vepřové dušené s mrkví a vařenými bramborami bylo v y n i k a j í c í ! Stejně tak ostatní jídla tohoto týdne – líbí se mi i jídelní lístek na příští týden. Na sváteční, osmadvacátý říjen, stejně jako na soboty a neděle si něco vymyslím sám, rozhodně ale využiji ten Váš dnešní návod na bramborové placky.
    Přeji vše dobré – Jaroslav S.

    1. Jaroslave, tak to jsem ráda, že dovážená strava dostahuje nezbytných kvalitativních požadavků a že si ji vlastně užíváte. Snad se placky ujaly. Flo.

  3. Díky za nakopnutí! Milujeme, vařím, ale příště si dám záležet, slibuji a už se sama těším, že si i vyhraji. ( ještě něco málo ode mne, troška nasekané zelené petrželky taky není na škodu :-))

    1. Evi, to je jasné! Sekaná zelená petrželka není nikdy na škodu 🙂

  4. Michaela says:

    Tohle jsem si s chuti a rada precetla. Mrkev mam rada jen nekde a nekdy a kdyz ji dusim, zasadne ji spalim. V mrkvi veprove mi chutnalo i v jidelne (Klatovy, Cheb) ale ty rozpeky k tomu ne. Z domova tohle jidlo jsem neznala. S bramborama je to docela dobre. Tvoje vychytavka se mi zamlouva tak, ze vyhledove to uvarim zas. Ale tak me napada, nebylo by lepsi (ja to tak udelam) maso bud na vetsi kusy, ktere po uvareni vyndam abych mohla zaklad propasirovat, nebo primo v te mrkvi dusit opecene platky? preci jenom, v te mrkvi pak jsou kousky mensi a ty se budou nejen hur lovit, ale dusenim se nektere maso i rozpada, kdyz je hodne mekke.
    Veprove nekupuju temer, krome jazyka (s chlebovou omackou a cesnekem je uzasny) ale udelam vyjimku a plecko koupim. Ozivim skolni chute!? 🙂 Díky za hezke cteni !

    1. Míšo, samozřejmě by se dalo maso dusit ve větších kusech. Pak ale bude mít menší povrch pro opečení a jídlo nebude mít tak výraznou chuť. Je to něco za něco. Díky za podporu, pokud vyzkoušíš, určitě dej vědět! Flo.

  5. Krása.
    Několik strouhnutí citronové kúry tak 10 minut před dokončením pokrmu podle mých zkušeností …

    1. Jo, jo, jo! S tím se nedá nesouhlasit. Super nápad, díky.

  6. Tak teď jsem se vážně zastyděla. Přes 25 let vařím vepřové v mrkvi jako naprostý břídil. Ale slibuji, že příští oběd už bude takto vymazlený ;-).

    1. Ivo, tak doufám, že napíšeš, až to vyzkoušíš!

    2. Marcela says:

      Tak to jsme Ivo dvě. Tento recepis má hlavu a patu, takže příště na to půjdu dvoufázově. Podlévám bílým vínem, proto většinou vařím večer…. 🙂
      Děkuji Flo. Na Tvé stránky jsem narazila až dnes a stále je se co učit. A dceři 23 bych to nikdy nedokázala tak krásně vysvětlit.

      1. Marcelo, tak vítej a ať se ti tu líbí.

  7. Míša Škeříková says:

    Masíčko v mrkvičce je moje oblíbené, ale ve verzi z mé školní jídelny – a to mleté maso s hrubě strouhanou mrkví. Maso orestovat na cibulce a mrkývku zvlášť udusit na másle a pak to smíchat dohromady :).
    Pro mě jsou kousky masa plovoucí v omáčce (guláš, ragů na smetaně,…) za trest, protože nevidím, jak to maso vypadá… Zase z toho profituje náš psík 🙂

    1. No jo, Míšo, ale když se mrkev dusí zvlášť, není to vepřové v mrkvi, ale vepřové s mrkví, tedy poněkud jiné jídlo.

      A co se týká toho neviděného masa v omáčce, přece když vaříš a víš, co tam dáváš, tak se pak toho na talíři vůbec bát nemusíš, protože tě už nic nemůže překvapit. Nebo?

  8. Renáta says:

    Ahoj Flo,
    dosud mám v živé paměti ty nechutné mrkvové výtvory ze školní jídelny, brrr. Ovšem tento postup může mít daleko lepší výsledky. Asi se odhodlám ho vyzkoušet. Děkuji.

    1. Odhodlej a dej vědět, jsem zvědavá! Flo.

  9. Veronika says:

    Ahoj Flo,

    díky za nápad, zrovna jsem přemýšlela co vařit na víkend a prodloužené volno. Určitě využiji rösti jako přílohu…

    1. Prima, jsem ráda, že jsem se trefila. Tak snad se dílo podařilo.

  10. Lenka K. says:

    V lednici mám krásný kousek masa. Pořád jsem se nemohla rozhodnout, co z něj bude. Chtěla jsem po příchodu domů nahlédnout do KPD, ALE UŽ NEMUSÍM, JÁ UŽ TO VÍM :-). Chystala jsem se na ní už dávno, ale manžel to razantně odmítl. Dnes jdu brzo domů, než přijde z práce, bude hotovo. Tak uvidíme

  11. Hmmm! 🙂 tohle jídlo vaří mamka… Moje oblíbené!!! 🙂 se školní jídelnou to teda nemá nic společného… Měla jsem to ráda už jako dítě… a máma se smála divila že 8-letý dítě má rádo jídlo co obsahuje dušenou mrkev… právě protože to všichni nesnášeli díky školním jídelnám.. 😀

    1. Lucie, jak se říká, výjimky potvrzují pravidlo a tak to má být 🙂

  12. Michaela says:

    Milá Florentýno, naštěstí jsem se nikdy nepotkala s vepřovým v mrkvi tak, jak ho vaří v jídelnách. Jen jsem ho viděla, po hrdlo plovoucí v omastku a stačilo. Ani moje maminka ho moc nevařila, nejspíš neměla dušenou mrkev ráda.
    Já ho občas vařím, ale na rozdíl od Tvého receptu peču maso zvlášť a mrkev k němu připravuji buď ve sladkokyselé variantě nebo na divoko s bobkovým listem,novým kořením a celým pepřem. Může být lehounce i mletý jalovec.
    Tvoje úprava vypadá báječně, hned jsem na ni dostala chuť a vzhledem k tomu, že mám na zahradě celý záhon nádherné karotky, o víkendu nás určitě nemine.Díky za skvělý nápad.

    1. Míšo, ta tvoje chuťová kombinace zní báječně a neodolatelně. Jen, jak už jsem psala u jiného komentáře, když se mrkev připravuje zvlášť, není to typické a klasické vepřové dušené v mrkvi, ale vepřové s mrkví. Což samozřejmě nic nemění na tom, že to určitě chutná skvěle 🙂

  13. Skutečná “ vychytávka “ vařit mrkev na 2x – díky za nápad – skvělé ! určitě zkusím. zdravím a přeji ať se zadaří s prodejem knihy ad

    1. Díky, mám radost! Flo.

  14. miluše dvořáková says:

    Milá Flo, Ty jsi zdroj kuchařské dokonalosti, díky za prima recept, zdraví Míša

    1. Míšo, ty lichotnice, děkuju <3

  15. Rösti dělám, ale ze syrových brambor.Krkovička a brambůrek ale dám na pánvičku trochu másla, na nudličky nakrájenou mrkev a po chvilce trochu cukru.Mrkev musí být křupavá ne „rozblemcaná“pak zakapu citronem.Tak to máme rádi.Pěkný den a ať se daří!

    1. Eviku, díky za další nápady, jak tohle jídlo chuťově obohatit! Flo.

  16. Jedna z nejlepších úprav vepřového. Pro zjednodušení ho krájím na plátky, vybírat 2 kg masových kostiček je zdlouhavé. Na výsledné chuti to nic neztratí. Děti říkají, že jim to připomíná školní jídelnu, do které nikdy nechodili, ale takhle nějak si ji vždy představovali 🙂 Bude v sobotu.

    1. Danielo! Tvrzení, že „jim to připomíná školní jídelnu, do které nikdy nechodili, ale takhle nějak si ji vždy představovali“ jsem si četla nejmíň pětkrát dokola a pokaždé jsem se u toho musela smát. 🙂

  17. Ahoj Flo, vepřové v mrkvi je delikatesa miluju od dětství a i moje dcera se může utlouct po tomto jídle takže vaříme dost často. Dcera si tam dává kuřecí maso,které osmahne na troše tuku s kari kořením a do hotové mrkve přidá toto opečené maso- je to výborné.

    1. Alčo, to zní taky výborně. Díky za nápad.

  18. Lucia G. says:

    Flo, gratulujem, vies co sa ti prave podarilo? priznam sa, po precitani nadpisu „veprove v mrkvi“ som ostala sklamana, lebo doteraz by ma nikto na svete nepresvedcil ze to moze byt dobre jedlo (aj ja som toto jedlo totiz v skolskej jedalni nosila nedotknute naspat k okienku. a ked nad nami nahodou stali ucitelky aby dozreli ci jeme, tie kusky mrkvy a masa som vzdy tajne schovavala do zemiakovej kase lebo mi to faaakt nechutilo).
    a tiez som bola presvedcena, ze toto jedlo v zivote doma varit nebudem.
    a vies ze nakoniec budem? clanok som precitala cely a ta uprava sa mi tak paci, ze som na veprove v mrkvi rovno dostala chut 🙂
    si proste skvela! paradne sa s tebou buraju kucharske stereotypy, vies o tom?

    1. Lucia, ty jsi miláček. Já to mám s tímhle jídlem úplně stejně. Tak zkus a dej vědět, jestli se třeba něco maličko změnilo a nenesla jsi to doma zpět k okýnku 🙂

  19. Jindřiška says:

    Taky jsem zažila školní vepřové v mrkvi,navíc mírně zahuštěné známou UHO. Doma to ovšem nikdo jíst nechtěl,takže jsem ho roky nevařila. Teprve před pár lety jsem ho začala zase dělat,ale jednoduše -maso na malé kousky,okořeněné pro mne chutným kořením, podusit doměkka,mrkev na kolečka na másle taky skoro doměkka,každé zvlášť.Poté smíchat dohromady,případně dochutit a chvilku spolu podusit,aby se chuť pěkně prolnula.Rychlé a dobré a baští všichni. Tvoji variantu s omáčkou,Flo, jsem zatím nikde neviděla,ale je jiná a vypadá zajímavě. Takže ji vyzkouším a v sobotu či neděli u ní na tebe budu myslet.

    1. Jindřiško, tak jak to dopadlo?

  20. Milá Flo, nestihla jsem tam dat tu druhou várku mrkve… přišli hladoví domů a hezky to vonělo. Tak jsem jim to dala s tou rozmixovanou štávou. Ani nedutali jak jim to chutnalo – když jsem jim řekla, že to byla „dušená mrkev“, kterou tak nesnáší, tak si mysleli, že si dělám legraci. Ostatně – oni mi to fakt nevěřili, že to maso bylo na mrkvi….:-) Takže ti moc děkuji, dala jsem jim výtečnou večeři, bez eček, poctivě uvařenou. Já jsem si ten zbytek podusila ještě s tou druhou várkou mrkve a zítra z toho bude pro mě „krabičkový oběd“. Díky že jsi! Děláš to skvěle. Eva

    1. Evi, no to je báječné. Tvá rodina tě musí milovat a tak to má být. :-*

  21. No už jenom ten obrázek …. a dělá mi takové askominy 🙂

  22. laskominy 🙂 🙂 🙂

  23. Ten recept je tak svůdný a rafinovaný, že nezbývá nic jiného, než se s nim v sobotu doma pochlubit. A pak se vám pochlubim, jak
    jsem uspěla.

    1. Jarko, už teď se těším na zprávu. Flo.

  24. Dobrý den,
    už se těším až půjdu tento recept ozkoušet. Vařím vepřové s mrkví také, ale Vy máte lepší ychytávky. Uvařila jsem podle Vás pörkelt a byl vynikající.

    1. Ivo, to jsem ráda, tak ať se i tohle jídlo zadaří!

  25. Gábina says:

    Milá Flo,
    díky moc za krásný článek. Zase super vychytávky. Tohle jídlo máme moc rádi. Dělám ho skoro dobře, ale ještě jsem u tebe samozřejmě našla něco nového. Jako vždycky. Díky.

  26. Kristýna says:

    Florentýno, díky! To mě fakt potěšilo, už se dusí:-) Bude zítra, mňam.

  27. Ahoj Flo,

    recept vypadá lákavě, ukládám pro budoucí uvaření. A navíc jsi mě rozesmála tou „Jak šlo maso na houby“ a spartakiádu bych jinak v hrnci taky nehledala 🙂
    (a pak ještě ty všechny „přípečky ze dne“ – musí jich být fůra – některé překlepy umí pobavit 🙂 )

    1. Šmarja, opraveno, díky! Flo.

  28. Já vařím taky mrkev zvlášť (na sladkokyselo) a maso peču v troubě. Určitě vyzkouším tuhle variantu, vypadá božsky a věřím, že i stejně tak chutná.
    Bramborové placky dělám taky malinko jinak (s tvarohem, moukou a vejcem), takže díky za další tip na jednu z příštích večeří :o).
    Ze školní jídelny si na vepřovou v mrkvi ani nepamatuju, tak u nás byla asi poživatelná, za to mám vřelé vzpomínky na jiné „delikatesy“…. :o).

    1. Milado, placky s tvarohem, moukou a vejcem by mě zajímaly, prozradíš?

  29. Šárka says:

    Drahá Flo, dušenou mrkev jsem ve všech školních jídelnách doslova nenáviděla, moje maminka ji asi nikdy nevařila, ale když jsem teď jedním dechem přečetla tvůj recept, začínají se mi sbíhat sliny a určitě se pokusím brzy vepřové v mrkvi uvařit. Jen doufám, že bude chutnat tak skvěle, jak jsem si ho představovala při čtení tvého receptu 🙂

    1. Šárko, to nemůžu zaručit. Třeba totiž bude chutnat ještě líp 🙂

  30. Renáta says:

    Milá Flo,
    vepřové v mrkvi jsem pro tento týden určila jako nedělní oběd. Nikdo z naší rodiny dušenou mrkev (jak ze školní jídelny) nerad, takže jsem mrkvové plány zcela zamlčela a prozradila pouze, že bude drůbeží vývar a maso s bramborovou kaší od Florentýny. Vývarem u nás nikdy nic nezkazím, tam jsem se ničeho nebála (mimochodem, povedl se úžasně). Celý oběd jsem pozorovala výrazy tváře a spíše čekala otrávené pohledy, co je to za mrkvový blivajz. Nic takového nepřišlo, a to ani po ochutnání. Žádná reklamace, žádné ošklíbání. Talíř od drahého byl jako by ho vylízal. A jeho prohlášení nakonec potěšilo: „A to víš, že já dušenou mrkev nerad? Dobré to bylo.“ Od něj to beru jako nejvyšší pochvalu.
    Takže Flo, dneska se Ti náš nedělní oběd vyvedl na jedničku. Dobře jsem udělala, že jsem si tu kuchařku objednala. 🙂 Dcera už ji prolistovala, dokonce se i začetla a už má vybráno, co budeme, tentokrát společně, vařit příště.

    1. Renáto, tu nejvyšší pochvalu si zasloužíš. Právem. Jsi skvělá! A děkuju za objednávku, jsem zvědavá, co s dcerou uvaříte.

  31. Anička says:

    Ahoj všem:)
    Jelikož receptíky chodí ve čtvrtek, tak mne občas zachrání, když nevím co bude o víkendu k obědu. Tentokrát ses Flo opravdu trefila – moje oblíbené jídlo, které jsem již hódně dlouho neměla.
    Prohodila jsem sice v postupu maso s mrkvi a cibulí, protože si myslím, že maso do sebe více vtáhne chuť cibule a mrkve, když se dělá v takto ochuceném tuku. Ale jinak s použitím tvé vychytávky s dvojím dávkováním mrkve a popelkováním s omáčkou je tohle jídlo prostě skvělé. Poprvé jsem nemusela omáčku zahušťovat.

    Doplňuji vlastní chuťový rozměr – kdo má petrželku, nebo petržel tak ať jí naseká na drobno a posype touto směsí hotový pokrm na talíři. S mrkví a bramborem dostane talíř nejenom další barvu, ale i další skvělou chuť.

    1. Aničko, jsi jedna z prvních, kdo si všimnul, že čtvrtek je velmi strategicky zvolený den. Zbývá den na nákup potřebných surovin a víkend s vařením může začít 🙂 Petrželka samozřejmě nemůže ublížit, spíš naopak. Díky za tip.

  32. Ireenka says:

    Ahoj Flo,
    fotka je luxusní, školní jídelna mě tímto jídlem naopak obohatila, protože u nás se nevařilo. Jen ta „Popelka“ měla v diadému teda dost velkou porci hrášku :D.
    Vychytávky super a navíc mě článek pobavil i slovními obraty. Máš dobrej styl!

    1. Ty máš dobrej styl. Popelka s hráškem v diadému je skvělé přirovnání 🙂

  33. MILÁ FLO,ZDRAVÍM VŠECHNY,DLOUHO JSEM SE NEDOSTALA K POČÍTAČI.UŽÍVALA JSEM SI KOUSEK DOVOLENÉ.MASO V MRKVI VAŘÍM.U NÁS VE ŠKOLNÍ JÍDELNĚ BYLA SKVĚLÁ KUCHAŘKA,VAŘENÍ JÍ BAVILO.TAKŽE I TENTO OBĚD BYL DOBRÝ.NO A TAK PO LETECH KDYŽ JÍ POTKÁM SE POKAŽDÉ ZEPTÁ JAK NÁM TO V KUCHYNI JDE.JÁ VŠECHNY OMÁČKY DĚLÁM V TROUBĚ.NA PLOTNĚ UDĚLÁM ZÁKLAD A POTOM TO ŠUPNU DO TROUBY.NEMUSÍM TO HLÍDATA DRUHOU ČÁST MRKVE UŽ DOVAŘUJU NA KAMNECH.TAK VÁS JEŠTĚ JEDNOU VŠECHNY ZDRAVÍM JITKA

    1. Jitko, tak vítejte zpět! Maso dušené v troubě má zase další chuťový rozměr, skvělý nápad, díky za něj.

  34. Uvařila jsem a bylo to vynikající. Maso v mrkvi jsem měla ráda už ve školní jídelně, ale podle tohoto receptu bylo jídlo o několik úrovní výš. Opravdu jsem si vzala k srdci, že nesmím odfláknout počáteční opékání masa a vyplatilo se, na konci nebylo třeba nijak dochucovat, chuť výrazná. Manželův odpor k dušené mrkvi to sice neodstranilo, ale žádné trauma tímto jídlem neutrpěl, prý dvakrát do roka to zvládne sníst 🙂

    1. Emo, to jsem ráda! Pochvala manželovi za statečnost a důvěru v tebe.

  35. Andrea says:

    Milá Flo,
    už od školky mám v sobě odpor k vařené či dušené mrkvi. Prostě takové to „trauma“ z dětství…Přeneslo se mi to až do dospělosti, třeba vařenou mrkev v polévce prostě nepozřu. Ale když jsem přečetla tento recept, řekla jsem si, že je na čase moji nechuť zlomit. A přesně podle receptu jsem dnes uvařila a bylo to fantastické. Moc děkuji, omáčka jemná, maso měkké. Dělala jsem z vepřové krkovičky a spíše větší plátky. Povedlo se na jedničku s hvězdičkou a ta chuť… Mám moc ráda recepty, kde není moc surovin a ingrediencí, někdy stačí opravdu méně. Ještě jednou díky moc. Andrea

    1. Andreo, to je krásná zpráva, tak děkuju za vyzkoušení i za důvěru a gratuluju k překonání traumatu! Flo.

  36. Milá Florentýnko,
    Vepřové v mrkvi má ráda celá moje rodinka, ale je pravda, že ho vařím trochu jinak. Děkuji za inspiraci, ráda vyzkouším.
    Eva

    1. Evi, díky, budu se těšit na zprávy z tvé kuchyně, jak to dopadlo.

  37. Ahoj Flo,

    paradni recept, myslim ze se mi povedl, jen jsem mela omacku po rozmixovani trosku hustsi, mela spis konzistenci pyre, tak jsem pridala jeste malinko vody, aby mi vznikla spis jen stava.. Ale chutnalo to skvele:)

    1. Ivono, poradila sis skvěle, mám radost! Každá omáčka má vypadat, jak ty chceš.

  38. Dobrý den, když jsem měla vymyslet oběd pro celou rodinu, nechala jsem se inspirovat a doufala, že mi plán vyjde podle představ. Opravdu jsem se na celé vaření soustředila a vyplatilo se! I když uvedené postupy používám i u jiných pokrmů, vepřové v mrkvi bych asi jen tak sama od sebe nevařila. Nakonec byla mrkvová šťáva tak vynikající, že jsem místo plánovaných vařených brambor udělala kaši (mojí nejoblíbenější přílohu).

    1. Lenko, tak to mám radost, že se tak dobře zadařilo. Díky za důvěru.

  39. Milá Flo, děkuji za další skvěle vyladěný recept. Všichni jsme si mlaskali a dokonce moje dvouletá dcera, která v poslední době není moc velký jedlík, si přidala!:-)

    1. Iveto, tak to mám radost!

  40. Já mám víc ráda hovězí v mrkvi, ale někdy zkusím i toto vepřové ☺.

    1. Leni, stejným postupem se dá udělat obojí, jen hovězí potřebuje víc času. Taky ho miluju. Mmmm…

  41. Jiří Fin says:

    … moje hooodně oblíbené jídlo … akorát já restuji na ghí a trošku ještě posypu třtinovým cukrem, aby zkaramelizoval a zvýraznil chuť mrkvového základu … na úplném konci pokapu rozmixovaný sos troškou citrónu – dostane to takový sladko-kyselý šmrnc … 🙂

  42. Ještě vychytávka od paní, co léta vařila – výborně – v jednom rekreačním středisku… dělala k tomu „rozpíčky“, neboli vdolky, neboli… no já nevím, jak se tomu ještě dá říkat, a byla to tak její specialita, kterou dělala, když jsme my účastníci byli obzvlášť hodní. 😀
    Je to s nimi příšerně dobré.

    1. Tak po těch se budu muset poohlídnout!

  43. Zuzana says:

    Dnes jsem poprvé uvařila maso v mrkvi, dle tvého receptu. Musím říct, že se všem u stolu dělaly boule za ušima a všichni si přidávali. A v kombinaci s kaší? Úplně famózní. Děkuji za skvělý nedělní oběd…

    1. Zuzi, to je bezva zpráva, díky za vyzkoušení! Úplně to s tou kaší vidím a hned bych si taky trochu dala.

  44. Děkuji za recept. Po přečtení receptu jsem se nejprve zhrozila, že je příprava dost pracná, neb mně vaření vůbec nebaví, ale mám 15 měsíční dceru, tak jsem hledala nějaké zdravé recepty, které by už mohla jíst, tak tento vypadal slibně. Před chvílí jsem dojedla a musím vám poděkovat, že jídlo je fakt senzační. Doufám, že bude chutnat dceři. Celé vaření se mně motala pod nohama a těsně před koncem usnula :-). Tak doufám, že ji taky bude chutnat, až se vzbudí. K večeři si to ještě dá můj syn, až se vrátí ze školky. On zeleninu skoro vůbec nejí, jen vařenou mrkev občas bere na milost, tak doufám, že to uspěje. Máte ještě nějaký tip, co uvařit malým dětem?
    Jinak moc děkuji za vaše stránky. Ideální pro maminky, co jsou donuceny vařit, ač to předtím nedělaly a nic moc neumí:-) Ještě bych potřebovala nějaký kurz na krájení a odblaňování masa. Nemáte tip?

    1. Jarko, to jsem ráda, že jste dala receptu šanci a že jste objevila kouzlo správných detailů. Krájení a odblaňování masa není taková věda, odblanit malým ostrým nožíkem – zapíchnout nůž doprostřed pod blanku a na obě strany postupně těsně pod povrchem odkrojit. Krájet velkým ostrým nožem. To je celé.

  45. Tak jsem se také odhodlala. A musím říct, že to bylo moc dobré! Zařadím do jídelníčku – ale až po půstu, který manžel drží. Díky za recept 😉

    1. Zuzko, děkuju ti za vyzkoušení, držím palce s půstem!

  46. antoan says:

    Vážená paní Flo!
    Před 64 lety jsem nastoupil do školy a poprvé jsem se ve školní jídelně setkal s vepřovým v mrkvi. Tenkrát mi to moc nechutnalo, ale později mi to uvařila moje babička (mimochodem byla v Londýn před 1.sv. válkou zástupkyně šéfkuchaře
    v Hiltonu) a od té doby to miluji. Od doby kdy babička před 49 lety zemřela jsem nic tak dobrého nejedl až do doby, kdy jsem to uvařil podle Vašeho receptu. Udělal jsem pouze jednu změnu, a to že jsem místo oříšku použil muškátový květ – přece jen mám už trochu otupělé chuťové buňky.
    Musím Vám za recept, který mi připoměl babičku a mé mládí, opravdu poděkovat. Je vynikající.

    1. Antoane, děkuju za tak milý kompliment, jako je srovnání s jídlem od zkušené babičky! Mám radost, že vám to vyloudilo úsměv a spokojenost na tváři.

  47. Dagmar Kurilová says:

    Ahoj Flo, právě jsem si připravila ingredience a jdu na to. Dříve jsem to tak nějak spatlala všechno dohromady a ještě zahušťovala takže nic moc, ale dnes vyzkouším vaši variantu. Jen malou poznámku, muškátový květ a muškátový oříšek mají malinko odlišnou chuť, zkusím dát oříšek. Přeju hodně zdraví Dáša

    1. Dášo, máš pravdu, není to to samé, oříšek je výraznější a ne každý ho uvítá. Doufám, že jsi z jídla měla radost, hodně zdraví i tobě. Flo.

  48. Přestože můj muž o tomto jídle stále mluví, já se mu vyhýbám. Ale po přečtení tvého článku se nad ním ( mužem i jídlem) smiluji a vyzkouším.
    Myslíš, že by šlo podobně uvařit vepřové v růžičkové kapustě? Díky a pěkný den

    1. Pokud to vyzkoušíš, budu ráda, když mi dáš vědět, jak to dopadlo. Já bych to s růžičkovou kapustou asi nezkoušela, pro někoho je příliš hořká a nesvědčí ji dušení tolik jako mrkvi.

  49. jarka.usti says:

    Milá Flo,
    Tak jsem to dnes uvařila u dcery „Na Pohodě“ a opravdu jsme si moc pochutnali!!!
    Velice děkuji za tento skvělý recept, jinak už to zkoušet nebudu – prostě dokonalé sladění chutí!!!

    1. Jarko, to jsou samé dobré zprávy, díky za vyzkoušení i za adopci receptu 🙂 Pozdravy dceři, Flo.

  50. miroslava.petr says:

    Milá Flo.
    Jsem strašně ráda, že jsem včera náhodou natrefila na tvoje stránky. Hledala jsem totiž narychlo nějaký recept z vepřové plece (protože to bylo jediné maso, které jsem měla v mrazáku :-D) a vykoukl na mě tvůj recept. A vzhledem k tomu, že jsem opravdu příšerná kuchařka , tak se mi tento recept zamlouval díky minimu ingrediencí, které tam patří. A světě div se, ono se to opravdu povedlo ;-). S tvojí vychytávkou jsem ani cibuli nepřipálila (a že to je většinou můj hlavní problém). Já se olizovala už když jsem chystala oběd dceři a manžel se taky rozplýval, jak se dneska dobře najedl.
    Díky Flo, s tebou se snad konečně naučím trochu vařit 😉

    1. Tak to jsem taky ráda, že jsi sem zavítala a že se vše vydařilo. Přeju ti spokojeného manžela i u dalších jídel, která se tu rozhodneš vyzkoušet. Ať je tvůj dojem, že se naučíš vařit, stále silnější. Flo.

  51. 2. recept co jsem zkusil a nelituji. i muj jedinej obcasnej stravnik si to chvalil- no dobre chvalila no 😀 dokonce jsem odolal a nekorenil jako obvykle podle sebe, za odmenu jsem mel opravdu jine maso nez obvykle.

    1. Bezva, díky za důvěru! Flo.

  52. Milá Flo,varim toto jídlo úplně poprvé. Trochu jsem zápasila s množstvím vody,protože jsem chtěla,aby jídla bylo víc a možná díky tomu jsem musela zahustovat,o čemž tady neni zmínka. Tak nevím… Děkuji za krásně popsaný recept,přeji krásné dny 🙂

    1. Nicky, nemůžeš jídlo naředit vodou a doufat, že to bude v pořádku. Tím nezískáš víc jídla, ale naředíš tím chuť i hustotu. Když chceš něčeho víc, musíš přidat všechny suroviny rovnoměrně. Proto není o zahušťování v receptu zmínka, s těmito poměry surovin a s podlitím do dvou třetin výšky masa to bezpečně funguje.

  53. Flo, já nekuchařka, jsem tohle poprvé zkusila. trochu se mi nepovedlo udělat výpek, nepřipálený, po osmahnutí masa v teflonovém hrnci, a dělala jsem to z telecího, ale i tak jsem byla nadšená co se dá udělat z tak mála ingrediencí. A mrkev na 2 části – výborná vychytávka. díky moc 🙂 kuchařky si zásadně k narozeninám nepřeju, ale ve Vašem případě asi změním názor 🙂 díky

    1. Bezva, Ivono! Teflonový hrnec sice není úplně nejšťastnější řešení, když jde o opékání masa a dělání výpeku, ale mám radost, že se zadařilo. Flo.

  54. Martina says:

    Milá Flo, tohle jídlo miluji, ale až díky Tvému receptu dosáhlo dokonalosti 🙂 Jednou vařil manžel, jednou já a pokaždé jsme se olizovali! Dali jsme sice více vody i více mrkve, protože jí máme rádi, a jídlo bylo na jedničku. Díky! Zkoušela jsem už i Tvou vepřovou pečeni, díky které jsem byla za hvězdu 🙂 a těším se na další recepty. Teď se chystám na borůvkový koláč, najdu zde…?… Martina.

  55. Martina says:

    …zapomněla jsem dodat, že je mi u tohoto receptu velice sympatické, že nepotřebuje ani smetanu ani zahustit a přesto je jídlo skvělé!

    1. Martino, teda, děkuju za důvěru ve mne a v mé recepty vloženou, pokusím se ji i nadále nijak nezklamat 🙂

      Borůvkový koláč tu sice není, ale kynutý táč, kde lze ovoce obměnit, ano: kynutý táč na plech.

  56. Ahoj Flo,dnes jsem místo mrkve použila čerstvé červené zelí ze zahrádky.Opekla jsem maso přesně tak,jak píšeš.Bude mi 42 let a v mojich začátcích mi pomohla Kuchařka pro začátečníky od kolektivu autorů z roku 1982.Mrkev jsem vařila s masem přesně tak,jak se to asi nemá,potom jsem vše dochucovala cukrem,citrónem,solí a muškátovým oříškem-prostě bašta i tak,ovšem vůni,kterou jsem vytvořila v kuchyni po tvých instrukcí,je úžasná.Prostě vše ve vaření má svůj čas.Díky.Tvoje věrná čitatelka tvých receptů Eva.

    1. Evi, to je krásně řečeno. Malá změna postupu, maličko práce navíc, ale výsledek podstatně odlišný. A o tom je vaření. Pak není problém vyměnit jednu surovinu za jinou, respektovat principy, a je to opět na jedničku s hvězdičkou. Jsi skvělá.

  57. Amélie says:

    Milá Flo,ted jsem dovařila..jako to je luxus 🙂 děkuji

  58. Nartin says:

    ted dokoncuji a podle vseho to bude vyborne,
    dik za recept
    m

    1. Bezva, tak snad to na výbornou skutečně nakonec dopadlo. Díky za vyzkoušení receptu.

  59. Zuzana says:

    …téééda toto som v živote nejedla !
    Ale kúpila som včera kilo mrkvy, tak ešte dokúpim kilo mäska a idem na to 🙂

    1. Vážně? Tebe minulo vepřové v mrkvi? Snad se ti to už podařilo napravit 🙂

  60. Děkuji za recept a je výborný už jsem ho několikrát vařila a manžel už to jinak nechce.

    1. To jsou skvělé zprávy, Dano, vřelé pozdravy manželovi a ať mu stále tak od tebe chutná.

  61. Opravdu výborné, ale hlavně, s jakou láskou je popsaný ten postup, to se čte jako pohádka.

  62. Strakouš says:

    Dobrý den, jen jsem sem se nikde nedočetl kolik vody dáváte. Má to být omáčka nebo jen sos. Děkuji

    1. Nejsem si úplně jistá, jak vnímat rozdíl mezi omáčkou a sosem, mně tyhle dva pojmy splývají. Každopádně je toho asi tolik, jako na dobrý guláš. Tedy ani málo, ani moc. Protože tím jsem tomu moc nepomohla, tak ještě dodám, že bych to podlila do dvou třetin výšky masa v hrnci. Uvedla jsem to v článku kousek nad receptem samotným.

  63. Dobré odpoledne :).
    Oběd podle Vaší receptury jsem před malinkou chvílí předložila příteli. Za krátké tři minutky jsou ho šla zkontrolovat, bylo snězeno. A jeho komentář? ,,To je takové to jídlo ze školní jídelny, které je vždycky hnusné, ale tohle bylo strašně dobré.“ Takže paní Flo má vždycky pravdu! :D.
    Děkuji!

    1. Moc pěkně 🙂 Díky za důvěru.

  64. ženský to vaří dlouho a přitom to má chuť takřka stejnaou , jako moje mrkev , ale na dlouho bvařitelném vepřovém, ale kuřecí prsíčka jsou hnad a mrkvový sos také, kdaž se kostičky ještě za syrova rozmixují a jen půl se dá ,do sosu 10 min na uvaření. Pak je vše za min. hotovo a dobrou chuť Pepa

    1. Zajímavý postřeh, Pepo.

  65. Já jakožto nevyvařovací typ jsem se s respektem a obavami vrhla do práce, postupovala vzorně dle „návodu“, provoněla celý byt a od strávníků sklidila obrovské ovace, a to pouze díky Vám. Takže ještě jednou děkuji za recept i inspiraci.

    1. Kdepak, já jsem jen autor textu, všechna kuchařská dřina byla na vás. Takže tu největší pochvalu za vyvedené jídlo si zasloužíte vy, Lenko 🙂

  66. Dobry den Flo, velmi Vam dekuji za vas recept. Varila jsem na doporuceni od me sestry. Obema nam velmi chutnalo, a to celym rodinam. Rozhodne projdu cely web.

    1. Díky, Magdo, ať se daří nejen vepřové v mrkvy. A pozdravy sestře.

  67. Vyzkoušela jsem Vaší verzi vepřového masa v mrkví, a je to dokonalý žaludeční orgasmus.vynikajici.

    1. Evi, děkuju, mám radost.

  68. Jana Šebelková says:

    Tak jsem se do toho dnes pustila a luxus!A to byla moje premiera… Paráda a dekuji!

    1. Paráda a taky děkuju!

  69. Skvělé jídlo, všem moc chutnalo. Mě taky, a hlavně – vypadá dobře i na talíři :). A recept je skvěle napsaný, opravdu dopodrobna, že jsem přesně věděla, co dělat.

    1. Tak to mě opravdu těší, Katko. Díky za vyzkoušení.

  70. Míša says:

    Já se přidávám také ke chvále. Luxusní. A nejlepší na celém receptu je to, že jídlo můžu dát roční dcerce, protože tam je minimum koření. Celou dobu dělala mňam mňam.

    1. Takové ohlasy od malého dítka potěší nejvíc, že? To je prima, že maličké chutnalo. Díky, Míšo.

  71. Andrea says:

    Zdravim.
    Tento recept vypada fantasticky.. uz jsem se chystala hodit maso a mrkev do jedno kastrolu najednou.. pak jsem si rekla ze se jeste mrknu na net a nasla tento recept…
    Uz jen opeceni masa mi provonelo celou kuchyn a dcerka dostala hlad 🙂 moc se na dnesni obed tesim a Vam dekuji za inspiraci.
    Urcite si proctu i Vase dalsi recepty…

    1. Tak to bylo prima vnuknutí, Andreo, díky, jsem ráda, že jste to zkusila i takto jinak.

  72. Květa Loužecká says:

    Dnes jsem hledala nějaký nový recept na dušenou mrkvičku a vybrala jsem si fakt dobře. Pečlivě jsem postupovala podle návodu a pak jsem navíc až na konec přidala jen štávu z citronu, mám ráda mrkev trochu nakyslou. Bylo to úžasné ,už jinak mrkvičku připravovat ani nebudu.Děkuji moc

    Květa

    1. Květo, díky za vyzkoušení a za milé ohlasy, další důkaz, že je tohle vepřové v mrkvi víc než jedlé a stojí za tu práci 🙂

  73. Ahoj Flo, muzu pouzut i papinak (tlakovy hrnec) a zkratit si tak dobu varenu?

    Diky moc! 🙂

    1. To samozřejmě můžeš, ale počítej zároveň s následky. Maso se ti může víc rozpadat na vlákna a může chutnat vysušeněji. Jinak se chová maso udušené zvolna při nižší teplotě a jinak maso podušené zprudka při teplotě vyšší.

  74. Zdeněk Starý says:
  75. Žaneta says:

    Ahoj, dneska jsem vyzkoušela a zařazuji do našeho jídelníčku:-) Výborné! Děkuji za skvěle popsaný recept. Krásný den a těším se až vyzkouším další Vaše nápady v kuchyni.

    1. Děkuju! Mám radost 🙂

  76. Jitka says:

    Děvčata, jestli dovolíte přijdu s mojí zkušeností – u nás doma se vepřové v mrkvi vařívalo vždycky z plecka a kolena. Bylo nás hodně tak proto toho masa muselo být víc. Dělalo se to stejně, také nadvakrát, jen ta druhá část mrkve se dusia zvlášť vedle na másílku a před závěrem se do jídla přidala . Koleno bylo velmi důležité, muselo se nakrájet na nudličky a dalo té šťávičce super chuť a lepivou pusu. Kůžičky by se jinak ani nesnědly, ale v té mrkvičce se úplně ztratily. Jo a někdy stačil jen pěkný libový bůček s kůží a bylo to také super ! Jídlo se muselo jíst dosti teplé aby se z toho neudělal rosol.No a já todělám úplně stejně. Vneděli to mám právě v plánu , suroviny nakoupeny ! Již dnes se těším jak si pochutnáme !.

    1. Jitko, hezká rodinná kuchařská tradice, díky za doplnění receptu.

  77. Lucie says:

    Neuvěřitelné, prostě neuvěřitelné 😉 dobrý den, děkuji za tento popis receptu, nejprve mě trochu vyděsil ;), ale ten zásadní rozdíl v chuti oproti jiným receptům na toto jidlo je vážně neuvěřitelný 😉 určitě se budu inspirovat i dalšími vašimi recepty. Ještě jednou děkuji 😉

    1. Lucie, potěšení je na mé straně. Díky za důvěru a ať se daří.

  78. Tento recept je skvělý,varim veprove s mrkvi, uz po nekolikate a podle tohoto poprve a jednoznacne budu varit jen takto,je to vyborne i zahusteni omacky rozmixovanim vitam, snazim se omezit zahustovani moukou.

    1. Aleno, děkuju, těší mě, že tohle je to pravé. Tak ať se daří i další jídla. Flo.

  79. Tereza Leblová says:

    Hezký den paní Jani,
    nedá mi to a musela jsem vám napsat.Váš recept na vepř.maso v mrkvi jsem dnes uvařila a musím říct,že jsem lepší variantu,než tuto, v životě nejedla a to nemyslím tím,že bych to vařila já,ale ten váš recept je fantasticky.
    Musím podotknout,že jsem nikdy extra nevařila,až když se mi narodili dvojčátka a těm je 17měsíců.
    Moc mě vaření začalo bavit,internet je mím velkým pomocníkem a ráda hledám pěkné,poctivé recepty.Tento váš mě úplně uchvátil a hlavně pěkně napsaný postup.
    Moc vám děkuji.Úplně jste mi udělala lepší den díky tak výbornému receptu.
    Přeji mnoho úspěchů Tereza.

    1. Terezo, děkuju, to je moc milé, udělala jste mi velkou radost. Ať se vám daří v kuchyni objevovat i další kuchařské poklady.

  80. Anna Machová says:

    Ahoj Flo,
    jsem presne ten typ nekucharky, kterou mamka varit nenaucila, protoze ji to nebavilo a me to nezajimalo. Veprove v mrkvi jsem delala uz ponekolikate, ale poprve podle Tveho receptu. Bohuzel neumim plynovej sporak nastavit tak, aby se to jidlo dusilo a ne hodne varilo, takze se mi odparilo dost vody a taky jsem musela vodu dolit – z rozmixovane zeleniny byla husta kase xD Ale jinak si myslim, ze se mi to povede – porad jsem uprostred vareni.
    Diky za tipy.
    Anicka
    P. S. Delala jsem Tve hrisne brownie a bylo vynikajici.

    1. Aničko, možná by pomohlo postavit kastrol na menší plotýnku na sporáku, pokud tam takovou najdeš. Menší plotýnka – menší plamen. Případně by to šlo i dusit v troubě. Každopádně jsem ráda, že chutnalo a že i brownies klaplo podle představ.

    2. Miloš Fischera says:

      Vážená Aničko, mám také problém zredukovat plamen plynového sporáku, ale mám elektrickou troubu, takže dusím v kastólu s kovovýma uchama v troubě, kterou nastavím na 100 °C. Nic se nevyvaří a maso je krásně šťavnaté. Miloš.

  81. Andrea says:

    Dobrý den, dnes jsem se odhodlala tento skvělý recept vyzkoušet, vzhledem k tomu, že můj muž moc neholduje mrkví tak jsem ji nastrouhala, jsem zvědavá, jak to dopadne, za mě moc děkuji za recept!

  82. Zdravim, jen poznamka. Prvni varku mrkve strouham nahrubi, pak uz staci jen propasirovat

    1. Díky za doplnění. Flo.

  83. Adéla says:

    Další recept, který jsem od dob školních jídelen nechtěla ani vidět. A další výborný nedělní oběd a dokonce jsem dostala i pusu za odměnu. =D Díky Flo!

    1. Tak já ještě jednu virtuální pusu přidávám navrch k té první :-*

  84. Jana Manuela says:

    Proč tady všichni tak haní tu školní jídelnu? Nechápu. Já jsem to tam vždycky milovala (vepřové i hověz v mrkvií) a ošklíbaly se, pokud si pamatuju, jen káče, co jim „nechutnalo nic“, aby byly důležité. Vyloženě moje oblíbené jídlo,jen jsem nikdy nepřišla na to, jak to vařili, doma jsem to vždycky měla o moc míň dobré. Zkuím zítra tento recept, jsem zvědavá, kdo nakonec vyhraje. Jestli paní kuchařky, nebo paní zlámalová. zaujalo mě to, že jde cibule až poslední,a to maso po částech, Nevím, jestli budu něco mixovat, možná to půjde i tak, že budou dvoje stádia rozvařenosti mrkve, protože pak to vypadá jako úplně nějaké jiné jídlo a to není tak žádoucí. Vlastně bych nejradši chytila právě tu školnějídelnovou chuť i konzistenci. Ale třeba ani nevím, čeho se odříkám. Proto tomu šanci dávám a za podněty k přemýšlení děkuju.

    1. Jani, možná jste měla velké štěstí na školní jídelnu. Osobní zkušenosti jsou v tomto dost nepřenositelné a hlavně nemá smysl je nikomu rozmlouvat. Každý to máme jinak. Já osobně jsem některá školní jídla milovala, ale některým se pečlivě vyhýbala.

      Stejně tak si každý může připravit vepřové v mrkvi, jak se mu zachce. Někdo podle sebe, někdo podle jmenované a mně bohužel neznámé paní Zlámalové, někdo se nechá zlákat mým receptem, který je náročnější oproti běžnému postupu, ale výsledek působí na talíři s patřičnou noblesou. Věřím, že si nakonec uvaříte takové vepřové v mrkvi, jaké je vašemu srdci nejmilejší.

  85. Miloš Fischera says:

    Vážená Jano Florentýno, Je mi přes 60 a na stará kolena jsem nucen se učit vařit. Celý život jsem byl soběstačný, a když bylo nutné, tak jsem si i uvařil, abych se najedl. Díky Vašemu blogu však moje vaření dostává smysl a řád. Různé recepty jsou běžně na netu, ale Vaše vychytávky jsou to, co jinde nenajdete, a jsou pro mě velkým přínosem. Už nepovažuji jídlo jen za prostředek k nasycení, ale je i chuťovým zážitkem. A hlavně oceňuji Váš přístup k různým průmyslovým dochucovadlům. Když hledám nějaký recept a čtu „přidej kostku masoxu“ nebo „zasypte Podravkou“ okamžitě utíkám pryč. Vždy si řeknu „trubko, jdi k řezníkovi, kup si kosti, udělej vývar, pak ho zredukuj a nepotřebuješ chemické kostky“. Patří Vám můj velký dík. Miloš Fischera

    1. Děkuju srdečně, vážím si toho. Flo.

  86. Kateřina says:

    Milá Florentýno, tohle je bezkonkurenčně nejlépe napsaný recept, který lze na webu k dotazu „vepřové v mrkvi“ najít. Dokážete skvěle a srozumitelně vysvětlit, proč je třeba udělat „to a to“ právě „tak a tak“ a navíc to funguje a výsledek je skvělý. Naprosto s vámi souhlasím- ta práce se vyplatí, každý krok má svůj význam a podle mne je tím kouzlem, které u jídel od babiček přisuzujeme nějakému „zázračnému“koření. Přitom je to jen poctivost v přípravě a znalost surovin, které potřebují čas, aby vyniklo to, co je na nich nejlepší.
    Dnes jsem uvařila, bez zádrhelů na první dobrou, výsledek vynikající. Přitom jde o jídlo, které jsem nikdy nevyhledávála, ale vařila jsem pro čtyřletou dceru a manžela…:-)
    Vaše recepty jsou bezvadné, pokračujte, držím palce, děláte to skvěle!

  87. Jiří Radáč says:

    Dobrý den,milá Flo.

    Vepřové v mrkvi, dle tohoto Tvého receptu, nemá prostě chybu. Vlastně jednu chybu má – je v něm maso. Já ho samozřejmě zbožnuji, ale dcera je vegetariánka a protože jí to chutná, byl jsem vyzván a zda bych to uměl i bez masa. Obávám se však, že je to právě to maso, které tomu všemu dává ten patřičný výraz. Proto bych měl jeden dotaz než se do toho pustím:
    Bylo by možné toto jídlo udělat bez masa aby to mělo stejnou chuť, popřípadě se jí co nejvíce přiblížilo? Pokud ano, zajímalo by mě zda to mám udělat stejným postupem jako s masem, jen ho pouze vynechat a nebo bys měla k dispozici nějakou vychytávku, která je k tomu nutná? Ani masox nepřipadá v úvahu.
    Mnohokrát děkuji za odpověď. Jirka

  88. MARIE says:

    MRKEV DELAM NA STARY ZPUSOB,SLADKOKYSELOU,NA MASLE S VARENYM VEPROVYM MASEM,BRAMBORY..JE TO RYCHLE, A DNES BUDU MIT K OBEDU..

  89. Veronika says:

    Drahá Florentýno,
    po delším čase jsem opět uvařila podle tohohle tvého receptu, tentokrát jsem dochutila kromě soli a pepře trochou římského kmínu a citronové šťávy, mělo to trochu exotičtější nádech 😉
    Děkuji za tvou práci, díky tobě se moje vaření chuťově značně zlepšilo.

  90. zdenkam says:

    Včera večer jsme dostali chuť na vepřové v mrkvi – při trhání plevele na zahrádce jsem taky vytáhla pár mrkviček. Při snídani jsem si vytáhla své kuchařky které mi moje maminka kupovala než jsem se vdala – v roce 1970 – jaké bylo mé překvapení recept vepřové v mrkvi jsem neobjevila – v kapustě, v v hrachu s mrkví apod. ano. Tak jsem po snídaní vyrazila na internet – vepřové v mrkvi – naskočilo hodně odkazů – a samozřejmě Kuchařka pro dceru od Tebe. Ještě jídlo nemám na talíři – běží poslední fáze – 20-30 minut dusit ale moje ochutnávka dopadla dobře – myslím, že můj miláček si jistě také pochutná.
    Děkujeme za tvé recepty – pěkně se podle nich vaří.

    1. Zdenko, tak doufám, že miláček chválil! Flo.

  91. Milá Flo,
    dnes jsem vařila již po druhé, jen jsem použila kuřecí maso namísto vepřového a byla to také velká dobrota. Líbí se mi, že šťáva/omáčka je pěkně hustá, aniž by byla zahušťována, rozmixovaná mrkev s cibulkou se o to postaraly skvostně. Jako příloha byly bramborové krokety, ale s bramborovou kaší je to, podle mě, stejně nejlepší.
    Díky Tvým receptům mi roste mé kuchařské sebevědomí 🙂
    Těším se, že vyzkouším další Tvoje recepty.
    Měj se krásně.
    Zdravím, Oli

  92. Bohumila says:

    Dobrý den,
    Dušenou mrkev vařila moje mamka. Měla a mám jí ráda. Když jsem se vdala, tak můj manžel mrkev nejedl. Až na tu od mojí mamky. Měla jí moc dobrou. Vždycky říkala „oříšku tak dvakrát strouhnout“. Vzpomínám.

  93. Markéta says:

    Dobry vecer! Právě jsem dovarila dle Vaseho receptu a jinak uz varit asi nebudu… jedinou chybu to ma: uvarila jsem toho malo ????Diky za Vas blog,budu chodit casteji!

  94. Po svíčkové druhý recept, který jsem vyzkoušela a opět velký úspěch! A to opravdu, ale opravdu neumím vařit. Mám malou dceru, jsem na mateřské, tak přišel čas, abych se to už konečně naučila. Píšete to tak pěkně, že mám i pocit, že bych to mohla zvládnout. Třeba ze mě díky vám bude docela slušná „kuchařka pro dceru“ 🙂 Posílám velké díky!

  95. Chtěl jsem to večer uvařit rychle (vepřové na mrkvi), ale po přečtení Vašeho receptu jsem to odložil až na něj bude více času, protože vaření podle receptu napsaného jak od SHEAKSPEARA si je nutné užít.
    Díky Roman

  96. Milá Flo,tak jsem hledala nějaký dobrý recept z plecka a narazila jsem na tento.Docela se mi líbil a tak jsem vařila podle tebe a opět jsi nezklamala,oběd si pochvaloval i manžel a ze školy si pamatujeme opravdu něco úplně jiného 🙂 Nedá se srovnávat.
    Díky,díky 🙂 Eva

  97. Tereza says:

    Zdravím, Vaše vepřové v mrkvi jsem už dělala několikrát a vždy s velmi dobrým ohlasem jak u manžela, tak i u obou dětí… A zrovna nyní se už dodělá posledních 15 minut na kamnech, aby bylo něco dobrého a zdravého k večeři.. Jinak Vaše stránky jsou super, budu zkoušet i ostatní recepty …

  98. Mirek says:

    Dobrý den,
    Tohle jídlo máme u nás hodně rádi, ale jako většina lidí, ho vařím trochu ,, na lajdáka „. Moc se mi líbí to dvoufázové přidání mrkve. Ne, že bych to nikdy nepoužil, ale tady mě to nikdy nenapadlo. Takže jdu na to! Dobrá poznámka je i ta citronová kůra na závěr. To použiji a já si myslím, že mrkev si dobře rozumí s tymiánem, tak ho tam špetku šoupnu taky. A co k tomu? Ta br. kaše nemá chybu.

  99. Hezký den,
    náhodně jsem na Facebooku narazila na váš článek a musím říct – no teda! Nejsem vegetariánka, ale maso téměř nekupuji, nijak moc mě neláká a vepřové v mrkvi jsem ve školní jídelně nenáviděla. Při čtení článku se mi ale děsně začaly sbíhat sliny, stejně, jako když čtu o šlehačkovém dortu! 😀 K mrkvi už mám dnes naprosto jiný vztah, než ve školních letech – mám ji moc ráda a nepochybuji o tom, že i v popsané úpravě bude skvělá. Tímhle komentářem jsem vám, Flo, ale hlavně chtěla vzdát hold, jak krásně to všechno umíte popsat. Když člověk zažívá takové pocity už při čtení, jaké to asi bude, když už bude jídlo na talíří?
    Mějte se fajn!
    A.

  100. Dobrý den, Flo,
    děkuji za tento recept. Je skvělý, vařím ho už potřetí ???? krásné dny a ať se Vám daří.
    Jana

  101. Klára says:

    Hezky den, dnes jsem uvarila k obedu. Naprosto famozni!!
    Moc Vam, mila Flo, dekuji za Vase recepty. Jiz jinak nevarim a cas na pripravu jidla si vzdycky vysetrim. I s tremi detmi :-).
    Dekuji a krasny den!
    Klara

  102. František says:

    Milá Florentýno,
    na Vašich receptech mě fascinuje, že nejsou vymazlené pomocí nějakých speciálních a drahých surovin ale jen pomocí poctivého postupu. Zítra zkusím tohle vepřové a hned potom lečo.
    Mějte se hezky.

  103. Lenka F. says:

    Děkuji za recept ! Vyplatilo se dodržovat váš postup přidávání ingrediencí. Dítě se unavilo krájením mrkve, tak jsem po dlouhé době vařila při kojení v nosítku. I přes drobné nepohodlí se povedl ukázkový oběd, za který jsem si vysloužila mnohonásobné ódy od manžela.

  104. Paneboze!!! To je tak výborný!!

    Tesim se az dam manželovi talíř pod nos a on ochutna.

  105. Dnes jsem dělala tuhle mňamku , co dodat …“BOŽÍ“ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Manžel měl , ale nejen on i já ..boule za ušima 🙂

  106. Markéta says:

    Děkuji za skvělý recept. Dnes jsem dělala a výborné. K narozeninám jsem dostalaTvoje knížky Kuchařka pro dceru a Večeře u Florentyny a mám velikou radost. Musím kromě tohoto receptu vyzdvihnout úžasné LEČO. Teď, když každý den dozrávaji rajčata na zahrádce, ho dělám skoro ob den.

  107. výtečný recept, všem velmi chutnalo…

  108. Marcela says:

    Milá Flo, tvůj recept na maso v mrkvi je prostě báječný. Včera jsem dělala, použila jsem krůtí maso a do mrkvičky přidala na zahrádce vypěstovanou chili papričku. Moji chlapi milují pálivá jídla. Dala jsem jí tam tak nenápadně, aby to chytlo jenom takovou jemnou pálivost. Říkala jsem si, že přece mrkev nemůžu zas tak udělat ostrou. A bylo to báječné! Ta chuť byla ohromující. Chlapi mi odevzdali vylízané talíře a hádali se, kdo si přidá. Vyznamenání pro tebe. Máš opravdu skvělé recepty!

  109. Musím říct, že jsem tento pokrm dělala již podruhé.. podle tohoto receptu, samozřejmě. Muž mi vyškrabával hrnec a oblizoval se až za ušima <3
    Mohu jen doporučit!
    Díky! 🙂
    *H*

  110. Šárka says:

    Milá Flo, dnes jsem dělala vepřové v mrkvi podle Tvého receptu , je to úžasný recept. Akorát jsem místo muškátového oříšku přidala při restování mrkve s cibulí hřebíček, miluji to spojení ????. Hezký den Šárka

  111. Milá Flo, dnes jsem podle tvého receptu zkusila vepřové v mrkvi a musím říct, že jsem lepší nejedla. Moc ti děkuji za tvoje stránky. Už je to třetí recept, který jsem od tebe zkusila a vždy je to lahůdka.

  112. Milá Flo,
    tak já to taky dnes zkoušela. Trvalo to, ale stálo to za to, ta chuť cibule a mrkve po rozmixování byla nezapomenutelná. Bohužel jsem ale pak řešila stejný dilema jak ta paní výše – po dušení žádná voda nezbyla a rozmixované mrkve s tou cibulí bylo strašně málo pak – a masa hromada. Potřebovala jsem toho víc, takže jsem musela dolít vodu a následně zahustit. a tím jsem to výtečné v tom úplně zabila 🙁 Poradíš, co jsem udělala špatně? Má se ta voda průběžně dolívat tak, aby vždy byly ty 2/3?Díky moc za radu. Zuzka.

  113. mila Flo, diky za recept , zase neco cim mohu muze rozmazlit. Pozdravy z San Franciska, Kalifornie. Zuzka

  114. Dnes jsem dělala vepřové na mrkvi podruhé. Poprvé i když máme rádi kmín, moc nam to s kmínem nechutnalo. Teď jsem ho do tohoto jidla nedala. A celé rodině to moc hutnalo. Skvělý recept. Děkuji Flo!

  115. Ahoj,
    dnes vecer jsem uvaril veprove na mrkvi. Ne poprve, ale poprve podle tebe. Vzdy nam to chutnalo, ale ted ? Lahudka.
    Diky Jarda

  116. Jedním slovem BOMBA. Velký dík.

  117. Markéta says:

    Sklidila jsem obrovskou pochvalu a opravdu moc výborné! Děkuji za vyčerpávající popis. Doporučuji. 🙂 Krásnou sobotu přeji Markéta

    1. Markéto, jsem moc ráda, že chutnalo. Hezké novoroční dny! Flo.

  118. Terezie says:

    Nevěřila jsem, Tohle byl první recept na tomhle webu, ke kterému jsem byla vyloženě skeptická. Ale je vynikající!

  119. Andrea says:

    Milá Flo, moc děkuju za tento recept! U nás v rodině to není moc oblíbené jídlo, ale já ho jako malá (i velká) milovala. Nedávno jsem na něj dostala obrovskou chuť a stála jsem před rozhodnutím, zda si ji mám nechat zajít, nebo překonat strach z tohoto (pro mě ještě dnes ráno) těžkého vaření. Díky tvým radám a naprosto přesnému popisu se z toho vyklubalo moje vůbec nejlepší uvařené jídlo. Mým vrcholem bylo doposud kuře na kari z jedné pánve, příp. sekaná. Omáčku jsem nikdy předtím nedělala a na první pokus to dopoadlo skvěle! Dokonce jsem se tak odvázala, že jsem při mixování šťávy dodala trochu uvařené cizrny. Omáčku krásně zjemnila a zahustila. Určitě budu zkoušet vařit i další jídla dle tvých receptů. Děkuji!!!

    1. Tak to je super, držím palce do dalšího vaření ❤️ Flo.

  120. Milá Flo, přemýšlím co uvařím v sobotu, ten týden tak rychle uteče, že mám pocit že vařím stále dokola ty samé jídla. Dušenou mrkvičku máme oba s mužem rádi, ale dělám ji vždy když mi zbude upečené maso z minulého jídla a dělám ji tak že nastrouhám mrkev na malé nudličky a restuji s cibulkou, pak dovařím ale aby nebyla příliš měkká, zahustím a dochucuji solí, cukrem a citronovou šťávou. Je to vynikající,ale to je vepřové s mrkví. Tentokrát to zkusím podle tebe. Už se těším Alena

  121. Dominika says:

    Moje oblíbené jídlo, děkuji za vyčerpávající návod. Vařila jsem ho poprvé, s vařením začínám a výsledek byl dokonalý (podle manžela i podle mě:). Jen jsem šťávu necedila, ale maso jsem jednoduše vyndala (šlo to lehce a rychle, maso bylo na větší kousky a ještě celistvé), ušetřila jsem si nádobí i práci :). Ještě jednou děkuji, Dominika

  122. Stáňa says:

    Milá Florentýno,
    opět jsem se poučila a z pokrmu, který jsem už vařila mockrát se stala „lahůdková mana“ – pochvala mlsných strávníků byla hlasitá! Děkuji a už se těším na další rady, nápady a recepty. A gratuluji k nové kuchyni, Tobě se bude krásně vařit a i my se tak máme na co těšit (kromě jara, samozřejmě…)
    Stáňa

  123. Zuzana says:

    Úžasný recept 🙂
    Maso v mrkvi zbožňuji, ostatní členové domácnosti již tak ne, ale ve Vašem podání si i přidali 🙂 Sic trošku pracnější, vybírat kilo masa po kostkách bylo fakt nic moc, ale stálo to za to 🙂
    Děkuji moc za recept. Zu.

  124. Šárka says:

    Moc děkuji za tyto stránky. Objevila jsem je dnes ráno, při zoufalé hledání co budu dnes vařit. Mrkev miluji, dokonce jsem ji jedla i ve školní jídelně. Takže mi do oka padl Váš recept na vepřové na mrkvi. Jsem kuchařka věčná začátečnice, ale díky naprosto přesnému a vyčerpávajícímu popisu se mi vaření dnes zdařilo a i mě bavilo ???? Odměnou mi bylo uznalé pomlaskávání mých dvou náročných stravníků. Jsou zvyklí na kulinářské umění babičky ???? Ale dnes jsem ji díky Vám trumfla ???? Výsledek je luxusní! Má to jen jeden problém, přidávali jsme si všichni tolikrát, že nezbylo nic na večeři. Takže co budu dnes vařit? Jdu kouknout na další Vaše recepty.

    1. To je krásný, děkuju.

  125. Honza says:

    Milá Flo,
    uvařil jsem prostě manu nebeskou…
    Honza

    1. Nebe je někdy docela dosažitelné, že? 🙂

  126. Tajtrlikova says:

    Mrkev s vepřovým (u nás s bůčkem) byla velmi oblíbená, zvláště od babičky, která do ní dávala nakonec trochu karamelu.

  127. Alena says:

    Milá Flo,
    asi jsem hnidopich, ale v seznamu uvádíš muškátový oříšek a v receptu muškátový květ. Nejspíš je to jedno, ale zajímalo by mě co preferuješ :-).
    Jinak děkuji za úžasné recepty a přeji hezký den.
    Alena

  128. Vepřové v mrkvi bylo mé první jídlo podle vás a můžu říct, že z obyčejného jídla se stala delikatesa, kterou mi všichni chválí, zvláště, když k tomu udělám rösti. Děkuji za recept.

  129. Bára says:

    Díky za recept. Rozepsaný postup mi dost pomohl. U nás je měřítkem kvality měkkost masa, takže jsem to na dobu dušení dala do papiňáku. Možná je to prohřešek, ale jídlo nám moc chutnalo.

  130. René says:

    Jakmile jsem si tento recept přečetl, hned jsem se do toho pustil.
    Výsledek byl excelentní ????
    Děkuji za skvělý recept moc jsme si pochutnali.
    MŇAMOZNÍ????
    Určitě se podívám na další Vaše recepty

  131. Laďka Souralová says:

    Dnes jsem si střihla první opravdové „dušení“ podle tohoto receptu. Jen mi přijde, že na konci mi nezůstalo v hrnci moc štávy. Může to být i tím, že jsem použila široký hrnec a voda se odpařovala rychleji? Děkuji 🙂

  132. Ahoj,Flo,bylo to moc dobré,v manželovi i dětech to zmizelo,ani jsem nemrkla. Zaměnila jsem vepřové za kuřecí,zrovna bylo k mání,a přidala pažitku. A mňam!????
    Díky moc????

  133. Dobrý den Jani,

    dnes jsem zkusila tento Váš recept s menší obměnou, místo dušení na plotně jsem to šoupla do trouby na 140°C a vyšlo mi z toho naprosto luxusní jídlo 🙂 přítel nejdřív ohrnoval nos, že jako maso v mrkvi fakt né a nakonec si šel asi 2x přidat 🙂 moc Vám děkuji za skvělý recept

    1. Takové reakce jsou k nezaplacení, že? 🙂

  134. Dnes s úspěchem vyzkoušeno, časově je recept náročnější, ale konečný výsledek stál za to. Děkuji 🙂

  135. Jindřiška says:

    Dobrý den,

    S Vašim receptem má maso v mrkvi zcela jinou dimenzi. Výtečné!
    Děkuji

    Jindriska

  136. Dobrý večer Flo,

    Právě jsem dodělal vepřové v mrkvi skoro podle vašeho receptů pro své malé ratolesti. Změna proběhla pouze v tom, že jsem pepř, sůl a muškátový oříšek dal již do základu, kt. jsem následně rozmixoval a až do tohoto jsem vrátil maso abych se vyhnul vybírání masa ze základu (to mám již za sebou…), dál jsem jel zase podle Vás a musím říct že líp to neumí nikdo z rodiny ????????

    1. Muškátový oříšek se musí nastrouhat …

  137. Veronika says:

    Skvělý recept. Vždy jsem dělala vepřové na mrkvi jak jste psala výše 😀 vše do jednoho hrnce, zapnout v tlakáči a vařit. Výsledek: mrkev rozvařená a maso měkké. Zahustila jsem moukou, to znamenalo bílou omáčku a o chuti se už mohlo jen zdát.
    Tohle je naprostá dokonalost :O omáčka vynikající, chutě sladěné, maso křehké, no dokonalost. Děkuji, děkuji a děkuji

  138. Marie says:

    Dobrý den paní Flo, mockrát děkuji výborný recept s tak podrobným a srozumitelným popisem. Právě jsme dojedli a takhle dobré jidlo jsem nejedla ani nepamatuji. Bohužel se mi odpařilo z hrnce příliš mnoho, tak příště budu moudřejší. Děkuji a mějte se krásně!
    Marie

  139. Milá Flo,

    Vepřové v mrkvi miluji a od doby, co jsem našla Vaše rady ho dělám docela často.
    Dnes se i tchán olizoval až za ušima!
    Moc děkuji za rady, detailní postupy a tyto stránky.

  140. Tereza says:

    Tak toto… To předčilo všechna očekávání 😀 . Uspokojilo to těhotenské chutě a tříletý syn, který teď frfňá snad u každého jídla, to snědl bez řečí. Ooo děkuji za to 🙂

  141. Léta jsem vařil a lá školní jídelna , dnes podle Tebe a je to bomba . Díky Majkl

  142. Ve svých 48 letech vařím poprvé vepřové v mrkvi a už ta vůně při vaření mě nadchla. Jestli to bude chutnat, tak jako to voní….Díky za recept.

  143. Tereza says:

    U nás v rodině nebyla velká láska k vaření a když už se v rychlosti uvařilo nechutnalo jídlo dobře .. u vaši kuchařky se inspiruji pravidelně a jak říká švagr – ,,vždy víš proč to děláš – jak to dělat a že to bude chutnat přesně jak má’’ a tak to je. Tenhle recept je úžasný a poprvé v životě jsem si pochutnala a dokonce i přidala ?♥️ A celkově díky za to co děláte. Je to skvělé ♥️

  144. Martina says:

    Tak toto je pecka. Moc jsme si pochutnali (včetně jednoletého). Určitě je to všechno to karamelizovani na začátku, které dodá jídlu tu báječnou chuť. Tohle budu dělat hodně často. Díky!!

  145. Tak tohle byla jízda_ karamelizování masa, dělání základu a pak když jsem ten základ po hodině dušení rozmixovala, tolik jsem ho ochutnávala, že jsem ho musela nastavovat: naštěstí základ byl silný, hutným, chuťově výrazný, tak stačilo trochu vody. Děkuji mnohokrát a těším se na zkoušení dalších receptů.

  146. tak se musím přiznat,že i já dneska opisovala.Toto jídlo nemusím,ale bylo to přání mé 80leté tchýně.Doufám že jsem vše opsala a uvařila správně už ted to vypadá v hrnci velmi jedle.Tak uvidím jak se zavděčím.Děkuji za príma recept a drž palce dělala v pohostinství tak uvidíme.Pohodové dny Jana

  147. Danula says:

    Zdravím, právě jsme dojedli a bylo to skvělé. Oceňuji též zahuštění bez mouky. Jen se chci zeptat – v popisu receptu je muškátový oříšek a v textu květ. Kde je pravda? Děkuji za odpověď:-)

  148. Báječné, plné chuti a nikterak složité. Spokojený všechny věkové kategorie, od 8 do 81 let.
    Děkuji a zařazují do stálého jídelníčku 😉

  149. Kuchařka pro dceru mne vede při práci v kuchyni. Díky Vám jsem dosáhl uznání od mých synů. Troufám si i na obtížnější recepty a výsledky jsou uspokojivé. Vaše vychytávky dělají z vaření neskutečnou zábavu a pocit dobře vykonané práce. Velký dík. Jdu na vepřové a mrkev a nyní už bez obav Jan,

    1. Milá Florentýno,
      Není to poprvé, co vařím, či peču podle Vašich receptů. Je to podruhé 😀
      Vepřové v mrkvi je vynikající. Je tak lahodné, že jsem maso skoro celé zblajzla ještě při vybírání z omáčky před mixováním.
      Kvůli dětem jsem maso krájela na menší kousky. Tu chybu už nikdy neudělám, protože vybírat to, bylo za trest. Na to by se Popelce vyprdnul i holoubek 🙂
      Lucka

  150. Moc nevařím, nikdo mě to neučil a mám za to, že to neumim. Opakovaně ale vařím podle Vašich receptů a to se mi pokaždé náramně vyvede. Dnešní vepřové na mrkvi bylo naprosto delikátní a mám velkou radost, jak se mi povedlo. Moc děkuju za Vaše stránky, opravdu se s Vámi posouvám. ?❤️

  151. Eliška says:

    Drahá Flo, moc Vám děkuji za tento recept. Povyšuji toto jídlo do kategorie „Námluvy“, můj drahý se jen oblizoval.

  152. Tohle vepřové na mrkvi je prostě sen. Vařím už nějaký ten pátek a manžel si vždy pochvaloval ale po téhle inovaci neměl slov. Proste dokonalé ?? Děkuji za recept

  153. Milá Flo, zase musím poděkovat.
    Jako začátečník miluju tyhle recepty, jak je vše parádně popsané. Jen moje mamka tě moc nemusí, zdá se jí to příliš složité, většinou má vychytávku, jak to zjednodušit.
    Ale takovou omáčku ve vepřovém s mrkví jsem snad nikdy neviděla ani nejedla. Je to boží!
    Těším se na zítra, až to předhodím příteli, který pořád o mých kuchařských schopnostech trochu pochybuje, přitom šlo jen o blbě sepsané recepty, ne o mou neschopnost. S bramborovou kaší nemůže odolat. 🙂

  154. Jája says:

    Dostala jsem od maminky všechny Vaše kuchařky. A musím říct, že konečně umím uvařit lákavé vepřové s mrkví! Děkuji!

  155. Vašek K. says:

    O víkendu testováno na mé rodince a dcerka posílá véééélikou pochvalu. „Tatí, tohle mám moc rád, to můžeš dělat častěji“, nadšeně prohlásila 🙂 Jen pro příště si přidáme mrkve 🙂

  156. Silvie says:

    Tak jsem si dnes říkala, že udělám vepřové v mrkví… Váš recept jsem kdysi četla, ale nechtělo se mi dnes u vaření moc „přemýšlet“… Ale nakonec jsem si řekla, když už, tak už… No a výsledek je prostě nebe v hubě.. Bez doslazovani…uplna lahodná… Nikdy jinak ?

  157. Verča says:

    Dobry den, prave jsem dovarila recept a uz ted se tesim, az se bude vecer servirovat? konecne inspirace, kde se nevari vse dohromady. maso jsem zamenila za kančí plec, ze zveriny varim doma nejčastěji, neb manžel je myslivec ? moc dekuji za vase úžasné, srozumitelné recepty ? Verča

  158. Pavlína says:

    Dobrý den, chci Vám poděkovat za tento recept, je to vynikající a už toto jídlo nepřipravuji jinak a všem moc chutná.

  159. Ludmila Honzarkova says:

    Mila Florentynko.
    Zjistila jsem, že mám od loňské sklizně ještě hodně mrkve ( nechávám ji přes zimu na záhonu, přikrytou listím, je pak úplně čerstvá a šťavnatá).
    A hned jsem se dala do práce podle tvého receptu. Naprostá dobrůtka, vynikající omáčka bez špetky mouky. Už nikdy jinak. Moc děkuji!!!!?
    Lidka

  160. Milá Flo,tak jsem dnes vyzkoušela mrkvičku podle Tebe a je to opravdu výborné,už ji nikdy nebudu dělat jinak 🙂 Moc děkuji

  161. Michala says:

    Dušená mrkev – nebe v hubě to jinak nejde říct. Milujeme mrkev.

  162. Pavlína says:

    Skvělý recept! Vyměnila jsem vepřové za krůtí a děti tohle jídlo milují ?

  163. Pavlina says:

    Dělala jsem podle receptu už několikrát a vždy výborné, perfektně popsané i s těmi správnými fígly ? děkuji

  164. Nějak se sešla mrkev, tak jsem to zkusila takto, s pleckem, je to výborné. Je to sice trochu na dýl, ale výsledek stojí za to. 🙂

  165. Šárka Richterová says:

    Zdravím Flo, recept je, jako ostatní zde, 🙂 výborný. Právě jsem vepřové dodělala a opravdu moc dobry. Zároveň jsem na další den udělala (dopředu na sobotu) vypečky a taky bomba. Jen ještě musím vybrat přílohu. Díky Šárka

    1. Žofie says:

      To bylo tak moc dobré. ??? Štavicka se mi dnes obzvláště povedla a to jsem měla k dispozici jen sůl a pepř. Domácí kmín jsem zapomněla vzít s sebou, o muškátu ani nemluvím. A nechybělo tomu nic. To je poznat, jak fungují ty postupy…

  166. Ahoj, tak koukám, že je to stále živý recept už od 2015 🙂 já to tedy uvařila asi poprvé (dříve bych udělala maso zvlášť a mrkev zvlášť a pak smíchala) a hned to bylo totálně vynikající a to jsem to zapomněla na konci osolit, opepřit a dát ten muškátový oříšek ?. Dvouletý syn snědl dvě velké misky, jednu k obědu a další k večeři, které předcházely rohlík, takže veliký, veliký úspěch.
    Děkuji, maso v mrkví miluju, ale asi jsem byla doposud moc líná ho dělat. Ale zas taková práce to není. Děkuji za bezva recept.

  167. Klára says:

    Tak já si třicet let myslím, že tohle jídlo nesnáším, a přitom jenom nesnáším, když ho někdo neumí uvařit! ?
    Flo, mockrát děkuji za recept, který jsem kvůli naší dceři (18 měsíců) dnes uvařila, myslela jsem si, že jí bude chutnat a já to přežiju, ovšem stalo se nečekané – mlaskaly jsme si obě dvě! Zkrátka kdo umí, umí. Děkuji. ❤

  168. Ivana says:

    Milá Flo, mockrát děkuji za recept, bylo to úžasné a výborné ?. Sklidila jsem úspěchu od všech strávníků, talíře měli prázdné a s plnými bříšky si pochvalovali, jaká to byla dobrota ??. MŇAM ?❤.

  169. Zdeněk says:

    Ahoj,
    původně jsem si myslel, že přečtu všechny komentáře, ale to jsem nedal. Zrovna to vařím a bude to perfektní.
    Místo vody tedy požívám kuřecí vývar, ale co je podstatné, blíží se Valentýn.
    Tak jsem zajel do obchodu, koupil malé vyřezávací srdíčko a myslím, že bude úspěch.
    Děkuji za inspiraci.
    Z.

  170. Zdeněk says:

    Pardon,
    odběhl jsem, správně „používám“, a srdíčka budou samozřejmě ve druhé várce.

    Z.

  171. michal says:

    Tak oříšek nebo květ.Jinak super.

  172. Marci says:

    Díky za další tip na vynikající jídlo, opravdu neskutečná lahoda. Zařazuji do domácího jídelníčku s pravidelným repete. Děkuji, opravdu je za co.

  173. Tereza says:

    Miluju Vaší kuchařku. Dostala jsem ji od maminky. Vepřové v mrkvi už bublá na plotně a opět voní naprosto skvěle!! Díky

  174. Lenka says:

    Milá Flo, když už se dokopu k vaření (jsem chorobná nevaře(i)čka) utíkám se rovnou k Vašim receptům. Vepřové v mrkvi uvedlo v úžas nejen mne. Děkuji za to a způsob, jakým nám vysvětlujete, proč a nač. Vaše práce má smysl, stala jste se nesmrtelnou, děkuji.

  175. Josef Volfík says:

    Ahoj, máš těch jmén nějak moc, nevím které použít, takže ahoj. Vepřová plec v mrkvi je správně udělaná, když omáčka má barvu mrkve. Postupuji vždy důsledně podle technologie popsané košatou řečí autorky. Jedině tak to dopadne vždy dobře. Střídám Kuchařku pro dceru a Kluci v akci. Vždy najdu co uvařit. A navíc, každý pobyt v lázních automaticky znamená COVID-19 k tomu. Bez výjimky. Zavedli holt novou proceduru a píší ji všem
    Přeji uzdravení bez komplikací a na 4. Dávku jsi získala hodně času. Třeba mezitím bude nově vyvinutá. Z Plzně zdraví Josef.

  176. Sergio says:

    V receptu je muškátový oříšek a na závěr mám přidat muškátový květ. Co je pravda? Květ, či vořech? Nebo to je stejný?

  177. Miluju Vaše recepty! 😀

  178. Dagmar says:

    Dobrý den, paní Florentýno,
    … nevím, možná se zde na to už někdo ptal. Pokud ano, omlouvám se.
    Ale v seznamu surovin je muškátový oříšek a v popisu receptu na konci je muškátový květ. Možná by to chtělo vyjasnit. Aby někdo nezkušený jako já nemusel hledat na internetu, jaký je mezi nimi rozdíl a co se vlastně má přidat tedy právě zde – do mrkve.

    Děkuji, i za mnohé dobré rady a zdravím!
    D.

  179. Lenka says:

    Milí Flo, moc děkuji za recept, je úžasný, jen místo vepřového dávám hovězí 🙂

  180. Míša Uch. says:

    Krásný den přeji. Děkuji za recept. Je to mé milované jídlo po francouzských bramborach a zapečených kotletách. 🙂 manžel má na tuto specialitku averzi z domova a i když v mé verzi ji vždy snědl (zarestuju maso bez cibule, dokud nepustí šťávu a vypek má pěknou barvu, doliju vývar a na závěr mrkev, zahustím zákleškou), tak bych ráda zkusila upgrade 😀 takže dnes bude podle Vás. Určitě bude dokonalá večeře. Moje máma vařila tak jak jste psala v úvodu. Hrc prc hotovo. Mě moc nechutnalo a začala jsem vařit hodně malá. Moje dcera chválí pořád a spořádá porce jako chlap (je ji 11let) ?? ale pořád štíhlá ?

  181. Zuzka says:

    Milá Florentýno, já jsem tak nadšená, že jsem našla vaše stránky a knížky…konečně mě i rodině chutná to, co uvařím ? A to je skvělý pocit, konečně to mé vaření má smysl ? Vepřové v mrkvi dopadlo jak z restaurace ? Děkuji ☺️

  182. Díky za recept. Maso se mi víc podusilo, než opeklo, ale příště ho nebudu dělat na másle( sádlo bohužel nebylo) Zkaramelizovaná mrkev je fantazie. Krásnou sobotu díky Vám 😉

  183. Ondřej says:

    🙂

    Přidal jsem trochu bílého vína do restování cibule, tymián a trochu másla.

  184. Láďa says:

    Luxusní,díky za recept,všem moc chutnalo.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close