Seriál o základech vaření – část 4: pečení

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Když se v kuchařské mluvě řekne pečení, myslí se tím všechny ty případy, kdy na suroviny působí suché teplo. Takže je to nejen klasické pečení v troubě, ale taky pečení na grilu, pečení na roštu, na tálu, a taky v pánvi.

Proto se může říkat: „opečeme maso na pánvi ze všech stran“, ale nikdy, nikdy byste neměli vypustit z pusy „osmažíme maso na pánvi“. Smažení je zase jiný druh tepelné úpravy, kterou si nechávám v tomhle seriálu na poslední díl.

Pečení moučníků, buchet, koláčů či dortů je samostatná věda sama o sobě, která se odvíjí od jednotlivých typů těsta. Proto budu dnes psát jen o pečení toho ostatního, tedy zeleniny, masa, ryb nebo třeba brambor.

Pečení krok za krokem

Princip pečení spočívá v tom, že na surovinu působí horký vzduch či horká podložka o teplotě kdekoli mezi 80 až 250 stupni, lecky lze krátkodobě použít i vyšší teplotu. Díky působení suchého tepla se vytvoří kůrka a krásná hnědá barva.

Jak asi dobře tušíte, trouba je poslední nadějí pro ty věci, které jsou tak velké, že by se už nevešly do hrnce. Třeba celá husa, zajíc nebo vepřová kýta.

Peče se bez přikrytí, přestože některé prameny se mohou vyjadřovat zcela obráceně. Jakmile pečenou věc přiklopíte, začne působit pára, tekutina se bude hromadit vespod a už tu máme dušení, vaření v páře nebo kombinaci obou. Pravověrné pečení je vždy bez zakrytí.

Když k masu přidáte nějaká aromata, podlijete ho, zakryjete a vložíte do trouby, není to pečení, ale dušení v troubě, kterému se říká brazírování, jak už víte z minula.

Postup pečení
  1. Hlavní surovinu připravte na pečení.
  2. Vložte do vyhřáté trouby.
  3. Během pečení podlévejte a přelévejte, což má taky svá pravidla, jak to dělat a nedělat.
  4. Po upečení nechte odpočinout, teprve potom krájejte.

A nyní to vezmu, jako minule a předminule, podrobně bod po bodu, protože v detailech tkví kouzlo dokonalosti.

1. Příprava na pečení

Teď nemyslím jen to, že máte surovinu omýt, osušit a okořenit. A že ji máte potřít tukem, protože ten napomáhá vytvoření lepšího opečení, lepší chuti a šťavnatosti.

Pokud se jedná o větší kus masa, jako třeba celé kuře nebo roštěnec na rostbíf, vždycky ho ještě svažte provázkem do kompaktního tvaru. Říká se tomu drezírování a má to za následek rovnoměrnější prostup tepla masem. Taky to slouží jako ochrana před vysušením tenkých, odchlípnutých částí, jako konce stehen nebo křídel či ztenčující se konec vepřové panenky. A taky budete mít díky svázání každý plátek pečeně po nakrájení stejně velký.

2. Vložte do trouby

Jenomže do jak vyhřáté trouby? Péct pomalu a zvolna, nebo krátce a zprudka? Existuje nějaké pravidlo, kterým by se dalo řídit?

Péct zprudka je hrozně sexy. Rozehřejete troubu třeba až na 250 stupňů, takže cokoli do ní vložíte, vemi rychle zhnědne, vytvoří si křupavou kůrku, bude to zvnějšku nabité chutí — za předpokladu, že to nesežehnete dočerna. Jenomže teplo nestihne proniknout dostatečně hluboko, než se povrch začne připalovat. Takže se zde především nabízí úprava masa, kdy vnitřek zůstává dodělaný asi tak na stupeň medium rare, tedy méně propečené. Vysoká teplota taky sluší pečené zelenině nebo nakrájeným bramborám.

Nižší teplota znamená rovnoměrnější zahřívání pečené suroviny. Pokud dnes pečete krocana á la díkuvzdání, tak to jistě víte. Bude mu to chvíli trvat, a tak potřebuje zahřívat pomaleji.

Při ještě nižší teplotě se ale začínají dít jistá kouzla. Když vezmete prorostlé maso a dáte ho do mírné trouby, řekněme kolem 100-120 stupňů, dáte šanci k uplatnění těch nežádoucích částí masa, jako jsou různá vaziva a blány. Začnou se rozpouštět a měknout. Bude jim to trvat 2-3 hodiny podle velikosti masa, ale odvděčí se vám dokonalou rozpadavostí, měkkostí a šťavnatostí. K úplnosti dodám, že pomalý přístup funguje i na zeleninu. Dokonalá jsou například pomalu pečená rajčata nebo cibule.

Klidně pak na konci pomalého pečení ještě můžete troubu trochu rozžhavit a vytvořit křupavou kůrčičku, která by při nízké teplotě jistě nevznikla. Anebo to taky můžete udělat obráceně: nejprve kus masa zprudka zapéct, aby se vytvořila povrchová intentzivní chuť, a pak zvolna dopéct doměkka.

Pomalu pečené maso poznáte podle jedinečné charakteristiky: je stále trochu narůžovělé, i když ho propečete durch. Krevní barvivo se totiž nestačí vyplavit a uvízne mezi svalovými vlákny.

Kdykoli budete někde v receptu číst „vložte do trouby“, vzpomeňte si na tahle moje slova: Na pečenou věc má působit teplo ze všech stran. Tedy i zespodu. Když to naskládáte do pekáče a pustí to trochu šťávy, bude se to zespodu dusit, nikoli péct. Proto pečeni vždy pokládejte na rošt. Právě kvůli tomu se prodávají pekáčky s vlastním vnitřním roštem. Zvýší úroveň i vzhled vašich pečených záležitostí asi tak o tisíc procent.

3. Během pečení podlévejte, přelévejte a obracejte

Během pečení totiž chcete zabránit dvěma věcem: vysušení pečeně a zaneřádění trouby. Naopak byste měli chtít skončit s použiteným výpekem, jde-li o maso. To aby bylo z čeho vytvořit omáčku, po které pak to maso sklouzne do krku.

Toho všeho docílíte podléváním, přeléváním a obracením.

  • Podlévání
    Budete-li péct při teplotě od 180 stupňů výš, brzy zjistíte, že tuk odkapávající do pekáčku prská na všechny strany. Když náhodou zasáhne spirálu pečícího tělesa, hezky to přitom zasyčí a zakouří. Otevřete-li pak troubu, vyvalí se na vás oblaka dýmu a poběžíte si pro silný čistič na připečeniny, protože nikdo nemá rád příliš zapečenou troubu — zejména má-li prosklená dvířka.

    Proto by v pekáčku, když se peče maso, neměl být jen tuk, ale i nějaká tekutina. Podlévat můžete vývarem, jde-li vám o silnou omáčku, ale stejně tak stačí i voda.

  • Přelévání
    Suchý horký vzduch v troubě vysušuje, naštěstí na to zabírá potírání tukem. Vzpomeňte si na následnou večerní péči o pokožku, když jste u moře. Tělová másla jsou tam naprostá nezbytnost. A tak i masu či jiné surovině v troubě byste neměli chtít vyrobit kůrku podobnou rozpraskané půdě kdesi u Sahary. Proto během pečení přelévejte.

    Pozor, nepřelévejte vším výpekem, který najdete v pekáčku, ale jen tukem, který plave nahoře. Chce to trochu obratnosti s lžící, ale zas tak těžký úkol to není. Čím vyšší teplota, tím častěji přelévejte. Čím blíže k okamžiku dopečení, tím častěji přelévejte. Třeba co pět minut během poslední čtvrt hodiny pečení.

  • Obracení
    A konečně: větší kusy byste měli aspoň jednou, řekněme v polovině pečení, otočit vzhůru nohama, dolní stranou nahoru. Vše ve jménu lepší chuti, barvy a křupavější kůrčičky. tradiční trouby totiž pečou nerovnoměrně, někde víc a někde míň. Tuto nevýhodu umí odstranit horkovzdušný oběh, ten dokonce zrychlí pečení, ale o to víc vysušuje. Já ho na maso nikdy nepouštím.

4. Nechte odpočinout

Povím vám teď, co se děje uvnitř masa, když ho pečete v troubě. Maso se na povrchu zatahuje a tlačí veškerou uvolněnou šťávu doprostřed. Když po upečení maso hned rozkrojíte, všechna tahle nahromaděná šťáva vyteče. Krom toho, že to je poněkud nepraktické a zvyšuje to nároky na úklid po vaření, taky se připravíte o kus šťavnatosti. Někdy se však každá kapka hodí, zejména pokud pečete hodně libové maso.

Po upečení proto vždy nechte maso odpočinout, nejlépe trochu zakryté, aby rychle neztrácelo teplo. Dáte tím masu šanci, aby se zase trochu uvolnilo a šťáva se rozprostřela rovnoměrněji uvnitř. U kousků velikosti 1-2 kg počítejte s 10-15 minutami odpočinku. U pečeného kuřete — jen s ohledem na křupavou kůži — maso nezakrývejte a dobu zkraťte na pouhých pár minut.

Před podáváním ještě odstraňte všechny provázky, protože na talíř nemá přijít nic, co je nejedlé, s výjimkou špízových jehel.

Zatímco maso odpočívá, z výpeku byste měli připravit šťávu. Především tak, že ji přecedíte, zbavíte přebytečného tuku a zahustíe. Možnosti jsou úplně stejné, jako u dušení v minulém díle tohoto kuchařského seriálu, takže se odkazuji tam.

* * *

Tyhle čtyři body tvoří skoro celé tajemství pečených jídel.

Existují ještě jisté aspekty pečení, které jsem nezmínila, jako například nedosažitelnost dokonalého pečeného kuřete a jiné záhady, ale ty si nechám na někdy jindy pro úplně samostatné články, protože jsou to poměrně závažná témata.

Pro tuhle chvíli se musíte spokojit s receptem na téměř dokonalé pečené kuře. Můžete si na něm jednotlivé kroky pečení pěkně prověřit bod po bodu.

Téměř dokonalé pečené kuře

Množství: 4 porce

Buďme upřímní, omýt syrové kuře, osolit ho a dát ho do trouby zvládne i naprostý začátečník. Ti bystřejší dokonce troubu i zapnou. Jemné finesy kuchařského umění jsou však cestou k dokonalosti, a tak i něco tak obyčejného, jako pečené kuře, může skrývat pár tajemství. Tuk zcela jednoznačně probouzí v jinak poměrně bezvýrazném opeřenci chuť a zachovává jeho šťavnatost. Pomáhám si tedy vepřovým sádlem. Můžete mi věřit, že lepší obyčejně upečené kuře není.

Suroviny

  • 1 celé kuře nebo 4 kuřecí čtvrtky (je to s podivem, ale kuře pečené vcelku chutná tak nějak lépe)
  • 1 lžička soli
  • 1 špetka mletého kmínu
  • 3 vrchovaté lžíce vepřového sádla

Postup

  1. Předehřejte troubu na 220°C. Celé kuře nebo čtvrtky omyjte pod studenou tekoucí vodou. Pokud je kuře vcelku, nezapomeňte dobře vypláchnout také břišní dutinu. Přebytečné kousky kůže neodstraňujte, na to bude dost času po upečení.
  2. Krátkým provázkem (z přírodního, nikoli umělého vlákna) k sobě svažte koncové díly stehýnek, nejlépe to jde, když je předtím překřížíte přes sebe. Kuře zaujme kompaktnější tvar, konce stehen se zbytečně nevysuší a v masu zůstane víc šťávy.
  3. Připravené kuře osušte papírovými utěrkami a celé ho potřete dvěma lžícemi sádla – nejrychleji to samozřejmě jde rukou. Zbývající sádlo vložte do břišní dutiny. Pokud máte jen kuřecí čtvrtky, dejte zbytek sádla na dno pekáčku, ve kterém se budou péct. Maso osolte na povrchu i uvnitř a lehce posypte kmínem. Nasolení kůže pomáhá dosáhnout křupavosti, proto solí nešetřete. Můžete ji do kůže také vetřít pomocí umaštěných prstů.
  4. Kuře položte do pekáčku, který bude jen o málo větší, než samotný pták. Nejprve by se mělo péci prsní, masitou stranou dolů. O šťavnatá stehýnka se totiž hlásí snad všichni strávníci, zatímco u sušších a tužších prsou zůstávají hlavně dočasní držitelé diet. Když však použijete vepřové sádlo a první půlhodinku pečení ponecháte opeřence prsíčky dolů, stane se téměř zázrak. Prsa zůstanou plná báječné šťávy a jejich konzistence ani chuť rozhodně nebudou připomínat slisované piliny. 
Protože by se však kůže snadno přichytila k plechu, koupala by se ve vypečené šťávě a po otočení by kuře nevypadalo zrovna dokonale, doporučuje se kuře podložit buď roštem do pekáčku, nebo několika obyčejnými špejlemi. Pokud snad máte, stejně jako já, problém v patřičné chvíli v kuchyni lokalizovat balíček špejlí, použijte namísto nich konce křidýlek. Oddělte je kuchyňskými nůžkami v druhém kloubu od konce, kuře tak přijde jen o bezcennou část – kůží potažené tenké kosti, spojené jedním kloubem. Těmito kousky pak kuře podložte.
 Kuřecí čtvrtky se pochopitelně v průběhu pečení neotáčejí, narovnejte je do pekáčku na rošt nebo na špejle kůží nahoru.
  5. Pekáček s masem vložte do vyhřáté trouby a ihned zmírněte teplotu na 190°C. Po 15 minutách pečení nalijte do pekáčku ke kuřeti šálek horké vody, nelijte však vodu přes maso. Zabráníte tak vypečenému tuku, aby prskal na topná tělesa v troubě a vytvářel oblaka štiplavého dýmu.
  6. Po dalších 15 minutách pečení vyndejte pekáček z trouby a otočte kuře prsíčky nahoru. Po obracecím manévru vraťte kuře zpět do tepla. Tímto okamžikem začněte kuře každých 10-15 minut až do konce pečení přelévat vypečeným tukem z pekáčku - sbírejte ho z hladiny výpeku. Pokud je šťávy příliš málo, doplňte ji dalším šálkem horké vody.
  7. 40 minut od otočení kuřete by mělo být maso hotové. Můžete se o tom přesvědčit tak, že zapíchnete dlouhý tenký nůž do nejsilnější části stehna nebo prsa. Když nůž vytáhnete, začne z místa vpichu po chvíli vytékat šťáva. Pokud je čirá, máte před sebou dobře propečené kuře. Jestliže je však ještě trochu růžová, pokračujte v pečení dalších 15 minut.
  8. Upečené kuře vyndejte z trouby. Počkejte 5 minut, maso si odpočine a bude se lépe krájet. Pak teprve kuře libovolným způsobem nakrájejte (nasekejte, natrhejte) a případně také odeberte přebytečnou kůži.


Poznámky, rady, nápady:

Zdá se vám celý postup příliš složitý a pracný? Buďte bez obav, kuře se v naprostém pořádku dopeče i bez té míry pozornosti, kterou jsem uvedla. Jde to i bez podlévání a přelévání, bez otáčení i bez sádla. Právě proto je pečené kuře tak vděčné. Ale to moje jediné, dokonalé, šťavnaté a plné chuti, je právě toto. To vaše možná bude zrovna takové.


 
 
PS. Stejně jako jindy, nezapomeňte mi tu nechat svůj milý komentář. Zajímalo by mě, jaké pečené jídlo je vaše nejoblíbenější? Jak ho připravujete? Nebojte se prozradit recept.

PPS. Víte o někom, kdo potřebuje vysvětlit úplné základy vaření a hodil by se mu tento seriál? Nebo zoufale touží po receptu na pečené kuře? Klik na sdílecí tlačítko níže, ať mu rychle pomůžete.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_widget_sidebar sidebar_id=“Seriál o základech vaření“][/vc_column][/vc_row]

Zapojte se do diskuze

  1. Milá Flo, tak už se těším na čtvrtky, kdy se nejen dozvím věci ale potvrdíš mi, že některé věci co jsem „pracně“ vynalezl jsou kuchařům lepším než jsem já známy. Třebas to „Na pečenou věc má působit teplo ze všech stran. Tedy i zespodu.“
    Co já se najedl pečených kuřat, kachen a jiných potvor svrchu zlatých ale zespoda kůže bledá a jak žvýkačka. Pak jsem pochopil, že to je tím, že se to koupe v tuku a vodě přidávané takřka jak hasičskou stříkačkou. Zkusil jsem rošt na pekáči a ejhle – ono to funguje.
    Jen to kuře dělám rozčtvrcené a pod kůži mu vmasíruju bylinkové máslo

    1. Drobku, je to přesně tak, jak píšeš. Moc děkuju za milou reakci. A bylinkové máslo pod kůží musí být naprostá fantazie! Ono je vlastně milion způsobů, jak vzít základní princip pečení a oživit ho dalšími surovinami a chutěmi, stačí, když člověk ví, co dělá. Na druhou stranu je spousta jídel, kde je třeba, aby se maso při pečení v troubě koupalo v tekutině. Ale pak už se nejedná o pečení v tom pravém slova smyslu.

    2. Jistě, když se maso koupe v tuku je to konfit (confit)a začal jsem s kachnou. Nelitoval jsem sádla, kachnička se v něm koupala a získal jsem krásnou křupavou kachýnku a nádavkem ochucené sádlo na smažení a vůbec prostě kuchyňské použití kde se škvarkové sádlo nehodí.

  2. Milá Flo, moc děkuji za milé čtvrteční dopisy. Pečené kuře dlouho nebylo mým favoritem, ale před pár lety mi kamarádka doporučila udělat mu peeling mořskou solí a olivovým olejem. Do dutiny pak přidám ještě voničku z bylinek – šalvěje, tymiánu. Přihodím i stroužek česneku. Jinak postupuji tak, jak píšeš, a kuře je voňavé a dobré. Upečený měkoučký stroužek česneku pak rozetřu do šťávy, která pak má zase o krůček vyšší level.
    Ale úplně nejvíc bych chtěla poděkovat za kuchařku pro dceru -dala jsem jí dcerce k osmým narozeninám, kdy se dožadovala vstupu do kuchyňské svatyně bez dozoru nervozní matky. Dle tvé kuchařky perfektně zvládla závitky (to byla její premiera – nevybírá si jednoduché věci), a od té doby často nahrazuje mne i svého staršího bratra v kuchyni. A já, abych se držela v obraze, jsem se přihlásila k webu,protože mi kuchařku nechce půjčovat:-)

    1. Jani, jak popisuješ to kuře, úplně jsem na něj dostala chuť! Peeling mě pobavil 🙂

      Dcerka je moc šikovná, když v osmi letech zvládá následovat recepty v knížce a soustředěně podle nich uvařit. Jak já říkám, nejsou špatní kuchaři, jen nevhodně napsané a vysvětlené recepty, ale v tomhle věku stejně klobouk dolů! Moc ji ode mě pozdravuj.

  3. Dobrý den, musím souhlasit s úvodem k receptu. Od té doby co jsem si přečetla tento recept, dělám kuře vždy tímto způsobem. V neděli jsem pekla pečená kuřecí stehna do sendviče a jsou také výborná, měla jsem na studeno s kyselou okurkou (až budete dělat dotisk Snídaně, a já věřím že to nebude dlouho trvat, tak zkontrolujte prosím text receptu, řádil tam tiskařský šotek
    😉 ).

    1. Micko, o tom šotkovi (tady teda spíš šotovi) vím bohužel už nějakou dobu, při dalším vydání si na něj dám pozor. Správnou podobu stránky v pdf ti ráda případně pošlu mailem, pokud bys ji do knížky chtěla doplnit.

  4. Dobrý den, Flo,
    z dnešních rad jsem si vzal to podstatné – při pečení-nepřikrývat- a na podlévání brát jen svrchní vrstvu tuku. To, že lépe péci při nižší teplotě déle, jsem si lety ověřil sám, když pod zlatavě opečenou kůrkou to ještě šlo, ale u kostí bylo maso pečením nedotčené.
    Dnes mi byl v kuchyni svěřen pouze drobný úkol, pomazat houstičky rozšlehaným vajíčkem, posolit – zjistil jsem, že postrádám hrubou sůl- pokmínovat a vložit do trouby. Už teď se těším na svačinovou konzumaci, akorát uvažuji, zda to bude k černé, bílé kávě, kapučínu bez cukru, nebo k některému z čajů/ zkusil jsem nedávno zázvorový s citronem a medem, nemělo to chybu/. Pro dnešek srdečný dík a za týden na přečtenou -Jaroslav S.

    1. Jaroslave, ty houstičky asi voní až sem. Aspoň teda mi jejich vůně právě přeletěla před nosem. Pozor na zázvorový čaj, špatně se po něm spí, příliš nabuzuje! 🙂

  5. Milá Flo,
    děkuji Vám za čtvrteční dopisy, které jsou příjemných zpestřením a inspirací v závěru pracovního týdne. Pečené kuře patří k mým favoritům, nejlépe den předem naložené do lázně z vody, soli, trochu cukru, popř. koření. A k němu doma upečený kváskový chleba…

    Mějte hezké Díkuvzdání a adventní čas 🙂

    1. Renato, děkuju též! Nakládání masa před pečením do solného roztoku je právě jedna z těch věcí, kterým se chci věnovat samostatně, protože to je obrovské téma samo o sobě. Je třeba správně operovat s koncentrací soli, s dobou naložení, dobou odpočinku před pečením a tak podobně, takže jsem to nechtěla shrnout jen do jedné věty a způsobit tím třeba i nějakou kuchařskou katastrofu. Klobouk dolů, pokud tuhle pokročilou techniku zvládáš. A domácí kváskový chleba snad ani nekomentuju, tak daleko jsem se ještě nedostala — všechny kvásky jsem zatím úspěšně zahubila.

  6. buculinek says:

    Krásný čtvrtek, Flo!
    Dnes jsem se nemohla dočkat až budu doma a zakousnu se do tvého dopisu a dalšího chodu kulinaření 🙂
    Dnešní objev- maso nemá plavat ve výpeku, rozdíl přikryté a nepřikryté pečení a dlouho mi hlavou vrtalo pečení při nízkých teplotách.
    Děkuji!!!

    1. Katko, rádo se stalo! Jsem ráda, že jsem ti přinesla trochu nového poznání do kuchyně. Flo.

  7. děkuji za návod,jak se správně peče.Přesto,že jsem už hodně starší ročník,bylo to i pro mě poučné a hned v sobotu budu péct podle Tvé kuchařky.Děkuji a těším se na další Tvé recepty

    1. Lído, já se zase těším na další zprávy od Tebe, přeju, ať se Ti v kuchyni všechno daří. Flo.

  8. PetrS says:

    Recept má jednu chybu – pokud je kuře na roštu, pak se nedostanu k výpeku a nemohu polévat.
    Upekl jsem tedy bez polévání a musím říct, že i tak to bylo nejlepší kuře, jaké z mé trouby kdy vylezlo.
    Příště nebudu hned na začátku pracně pomazávat sádlem, ale budu kuře průběžně potírat mašlovačkou rozpuštěným sádlem. Snížím tím pracnost a vyřeším problém s přístupem k výpeku. Snad to budé dobré jako dnes nebo ještě lepší.

    1. Petře, dostanete. Buď se dá pekáček trochu naklonit i s obsahem, nebo se prodávají rošty s výřezem pro lžíci, anebo se dá sehnat taková dlouhá násoska s balónkem na konci, kterou se výpek nasaje a zase použije (měla to Monika v seriálu Přátelé, když pekla krůtu na Díkuvzdání).

    2. Jak píše Flo o té tyčce s balonkem………..pokud chcete sebrat pouze tuk bez sosu, jde to špatně ( nebo tedy aspoň mě to jde špatně), myslím, že lépe to jde opravdu s nakloněným pekáčem a lžící 🙂

  9. Ahoj milá Flo,

    díky Tobě se mi povedlo nejlepší kuře, co jsem kdy dělala a hned jsem musela dělat druhý den nové :-). Rošt na pečení nemám a že vůbec něco takového je. Nic méně používám špejle nebo kosti, jak jsi radila a funguje to skvěle. Pokud dělám jiné maso, opeču ho na pánvi jako to děláš s pečení a cibuli použiji pod to maso.Má už krásně pečenou barvu a nemusím už toto řešit. Před vyndáním přidám stupně na horní pečení a je to pak i křupavé. Přesně co máme rádi.O sušení masa jsem slýchávala, ale přiznám se, že jsem to nedodržovala a nějak mi uniklo, proč se to má dělat. Nyní na to nemusím ani myslet a už to mám zažité, když jsem si to spojila naprosto logickým důvodem. A i potření masa sádlem je skvělá věc a jinak už to nedělám. I sádlo používám až díky Tobě. Ještě nedávno jsem si říkala, že jsem toho vyškvařila nějak moc a jen tak nové dělat nebudu, ale nyní už si toto nemyslím. Už zdaleka není pouze na chleba :-). Sos nezahušťujem, milujem ho tak jak je i s tou cibulí. Vím o Tobě maximálně dva měsíce, ale změnila jsi mojé vaření k lepšímu a díky Tobě jsem vyzkoušela spostu nových věcí, ktéré se převážně automaticky zařadily do běžného vaření. Mám mnohem větší chuť vařit a něco dělat v kuchyni, i když jezdím do práce brzy ráno a z ní dost pozdě, téměř každý den. Když to jenom trochu jde, tak něco udělám a vyzkouším. Děkuji Ti 🙂

    1. U toho roštu jak píšu mi chybí konec věty…………jsem neměla tušení.

  10. Helo, to je neuvěřitelné, jak pár slov na internetu dokáže člověku změnit život. Možná ho měním já tobě, ale na oplátku i ty mně, ani o tom třeba nevíš. Mám radost, že vaříš a zkoušíš. Díky! Flo.

  11. Milá Florentýno,
    kuřákto pečené podle Tvého receptu je báječné. Vařím už hodně dlouho, ale každá Tvá rada je pro mně použitelná s bezkonkurenčním výsledkem. Moc děkuji a přeji krásný den.

    1. Hani, páni, děkuju za tvoje krásná slova! Jsem ráda, že kuře zabodovalo a ty s ním.

  12. Zuzana Pecharová says:

    Ahoj Flo ,
    vařím bezmála 40let , tvoje rady jsou dokonalé já do kuřete vložím ještě žervé nebo lučinu 🙂 .

    1. Zuzko, no vidíš, takovou radu neznám. Zkusím. Vkládáš do břišní dutiny?

  13. Haňule says:

    Mila Flo,
    z peceneho kurete jsem mela vzdycky respekt a bala jsem se, ze ho bud nedopecu nebo presusim. Diky tvemu receptu se mi dneska povedlo to nejlepsi kure, jak bylo stavnate, mnam! 🙂
    Krasne a pohodove Vanoce 😉

    1. Mňam! Jsi šikovná 🙂

  14. anna kesnerova says:

    Milá Florentinko,děkuji za dobré rady.Kuře vyzkouším a dám ti vědětvědět.????

  15. Takže bez vrchního pekáče?To jsem se v Tvém návodu nšdočetl až v těch komentářích

    1. Pavle, je to asi tak v šestém odstavci shora, několikrát zdůrazněno 🙂 Opravdu bez přikrytí. Na pečené jídlo musí působit horký a hlavně suchý vzduch.

      Ale spousta jídel se v troubě dusí pod pokličkou zakrytá, jen se tomu mylně říká pečení. Tak pozor, u některých receptů je zakrytí do trouby správné a důležité. Stačilo by, aby to bylo správně pojmenováno, nedocházelo by k nedorozuměním. Přeju hodně úspěchů s pečením,

      Flo.

  16. Mária says:

    Milá Flo ,
    dostala som už do daru rôzne pekáče , ktoré boli zaručene najlepšie na pečenie a vždy malo byť všetko zakryté , vyskúšala som aj recept kde sa kura pieklo na soli , ale až toto kura je to pravé orechové už len manželova pripomienka že je veru poznať keď je kúpené na trhu a nie v obchode ma potešila aj keď to nebola pravda všetko bolo len podľa Tvojho receptu
    ďakujem

    1. Milá Mária, tak to jsi mě pobavila. Jsem ráda, že kuře bylo tak famózní.

  17. Martina says:

    Mila Flo,
    a co kdyz pecu v remosce? Da se tomu vubec rikat peceni? Jako ona ma ve viku dirku, ale malou, to se asi skoro nepocita.
    Jinak jsem prave procetla prvni ctyri dily tveho serialu, skvele cteni. Varim podle tebe v posledni dobe docela dost a moc me to bavi, i pritel si pochvaluje. Bohuzel mam jen celkem nesikovnou mini kuchyn (dve litinove plotynky, lednici bez mrazaku, na peceni jen remosku a celkove ne moc mista), takze nektere recepty odkladam na dobu „az budu mit poradnou kuchyn“. Treba pect pri nizke teplote se v remosce snad vubec neda. Ale nestezuju si, vsichni na me koukaji s respektem, kdyz v takovych podminkach vytvarim treba vyborny domaci chleba. (Protoze nevedi, ze upect ho v remosce je jednodussi nez v troube, ale to uz samozrejme neroztrubuju.)
    Kazdopadne diky ze jsi, hodne jsem se od tebe naucila a urcite jeste naucim.
    Martiina

    1. Martino, remoska je sice dost velké specifikum, ale pořád ještě je to pečení. Bez možnosti regulace teploty je to pěkná výzva, tak jsem ráda, že se ti s ní tak daří. A díky za takovou chválu, moc si jí vážím.

  18. Blanka says:

    Dobry večer, Flo, chci se zeptat, zda se místo sádla da pozit prepustene máslo. Děkuji za odpověď. Blanka

    1. Samozřejmě, bez obav. Flo.

  19. Markéta says:

    Hezký večer,

    k Vašim stránkám jsem se dostala teprve nedávno, ale hned jsem si je oblíbila. Oceňuji zejména dostatek „instrukcí“ u každého receptu, které se neomezují jen na výčet surovin a jejich množství, ale kdy počítáte s tím, že někdo daný recept/způsob úpravy zkouší poprvé. Když si teď čímkoli nejsem jistá, automaticky na Vaše stránky rovnou zavítám pro radu 🙂

    Díky a jen tak dál!

    1. To mě moc těší, Markéto, díky!

  20. Mila Flo, vcera jsem upekla kure podle tveho navodu a bylo naprosto bezkonkurencni, dekuji a smekam nad tvymi napady a vychytavkami …

    1. To nejsou moje vychytávky, nýbrž základní pravidla gastronomie 🙂 Jak vidíš, jsou univerzálně platná a přináší velkou radost do kuchyně a mnohem lepší požitek u stolu. Díky za důvěru, Pavlo.

  21. Pecene kure je u nas doma vlastne kazdy tyden,ja i deti ho milujeme. Potiram maslem a na vrch pridavam par platku speku,krasne ovoni hlavne vypek. S dcerkou si uzivame krupavou kuzicku,takze priste rozhodne postavim spejlovou „pyramidu“!

    1. Jitko, skvělý nápad s tím špekem. Díky.

  22. Dnes jsem zkusila upéct kuře podle tvého postupu a musím říct, že prsíčka byla opravdu šťavnatá! Děkuji 🙂 Zmizeli jak nohy, tak prsa a zítra budu zbytek obraného masa z kostí dávat do salátu. Tak snad se taky povede.

    1. Paráda, Petro, jen tak dál! Flo.

  23. Renata says:

    Tak jsem si myslela, jak aspon to kure mam vychytany.. i manzel rikal at jinej recept raci neriskuju.. a ja, ze tohle je ale podle ty Florentyny… No, a jak my spadla celist. Ja temer vegetarian, ktery masiko ne-e, ale ten sosik bych mohla malem lzici, jsem sla i do masa. Tak stavnaty a chutny! Mate ale v receptu jednu zasadni chybu, to Vase kure totiz JE DOKONALY:-). To je dobre, ze jsem si vcera objednala dalsi Vasi knizku:-). 5 lety syn mi nekolikrat opakoval jak moc me miluje a jak jsem vyborna kucharka:-). Dekuju za to Vam:-). Renata.

    1. Reni, díky, mám úsměv na tváři od ucha k uchu 🙂

  24. Dobrý den.
    Tři generace kuchařek z povolání mám v rodině a ze mě je úplný lempl. Maminka na mě neměla nervy a babička začala se mnou pozdě, někdy po dvacátém roce. Ale to kuře, co jsem dělala přesně podle Vašeho receptu je fenomenální! Musím potvrdit, že Vaše recepty jsou opravdu pro všechny. I pro takové blbky, jako jsem já. Tak vynikající kuře, co jsem dnes upekla mamka ani babička nikdy neupekly. Barvu to má naprosto skvělou, jak z reklamy a co víc, prsa jsou šťavňaťoučká. Takže už mi jen zbývá doplnit kuchyňskou knihovničku. Moc děkuju. Vaření mě začíná s vámi bavit, a to jsem dycky vařila jen když nebylo zbytí a se značnou nechutí (a s očekáváním, co se zase pokazí). Moc děkuju.

    1. Ale člověk se nerodí s vařečkou v ruce, takže já myslím, že si nemusíte zbytečně snižovat sebevědomí. Jen jste prostě neměla možnost se naučit správné postupy, to je celé. Takže se nechte vést a ona i ta radost postupně přijde. Stačí jen nebát se a zkoušet.

  25. Gabriela says:

    Zdravím!
    Předně chci poděkovat za veškerou péči co se nám kuchařským nemehlům dostává ve formě e-mailového klubu i pravidelných receptech zde 🙂
    Moje otázka, možná spíše nápad na článek se týká pečení v troubě.. moc totiž nechápu k čemu jsou dobré veškeré funkce trouby 😀 myslím tím horký ohřev zespodu, z obou stran, gril a ty další neidentifikovatelné piktogramy. Přijde mi škoda, když už to ta trouba umí, nevyužít vše, bohužel však nemám tušení jak a k čemu 😀

    Děkuji a přeji mnoho úspěchů

    Gabriela P

    1. Gabrielo, díky za milé ohlasy, moc mě potěšily.

      Funkce v troubě jsou ze všeho nejvíc vhodné k marketingovým a propagačním účelům výrobců. Naprosto v pohodě si vystačíš se dvěma, možná třemi funkcemi: s běžným pečením (to hlavně, mám tím na mysli ohřev zespoda i zhora dohromady), s horkovzdušným oběhem, pokud má trouba větrák, to je dobré na sladké pečivo, a konečně s horním hřáním nebo grilem na rychlé zapékání. Nic víc není k běžnému pečení potřeba a nemusíš se s tím vůbec zabývat. Sondy do masa, programy na konkrétní jídla – to tě vařit nenaučí, spíš naopak. Já osobně bych možná ještě uvažovala o páře, s tou si člověk taky užije trochu zábavy, ale to je už jen vychytávka navíc.

  26. Ahoj.
    Tvoje stránky jsem objevila před 2 týdny, hned jsem se zaregistrovala A po přečtení komentářů neodolala a objednala Kuchařku pro dceru.Vařím již vic jak 20 let,ale přesto si myslím,že je vždy co zdokonalovat.V neděli bude kuře a udělám ho podle tebe.Dám vědět jak to opadlo.

    1. Jani, díky, moc si tvé důvěry vážím.

  27. Martina says:

    Ahoj Jano Flo,
    jsem tu nováčkem, dostala jsem se k Tvým radám náhodou přes kamarádku před dvěma dny, která mi Tvé recepty doporučila s dovětkem, že se jí líbí tzv. „blbuvzdornost“ receptů. Musím s ní souhlasit. Už mám objednané Tvé 3 kuchařky a moc se na ně těším. Nepatřím k začátečníkům a považuji se za zdatnou kuchařku, co mě zaujalo je, že se člověk dozví hodně zajímavých věcí okolo vaření, které dělá naprosto automaticky a ani neví proč.
    U receptu na kuře musím, ale bohužel nesouhlasit s označením konců křidýlek jako bezcenné části. Můj muž by byl nešťastný, kdybych s nimi naložila podle Tvé rady. Pěkně vypečené a křupavé konce křidýlek jsou pro něj pochoutkou. Ale to jen potvrzuje, že každý jsme jiný.
    Děkuji Ti za skvělé čtení. Martina

    1. Martino, to je jasné, křidýlka taky nejsou k zahození a můžou být skvělá pochoutka. Já je tady využívám spíš jako podklad pro kuře, ale souhlas, pokud mají být vypečená a křupavá a posloužit jako chuťovka, proč je na kuřeti nenechat.

  28. Veronika K. says:

    Milá Jano,
    tak jsem dnes upekla dle tvého receptu na kuře krůtí stehna, která mi už delší dobu ležela v mrazáku a měla jsem obavu, jak s nimi naložím, protože to jsou opravdu STEHNA. Pekla jsem je 3 hodiny (v běžném pekáči bez mřížky), pravidelně přelévala a výsledek byl úžasný. I tak šíleně tlustá krůtí kůže se spekla na kráskou kůrčičku, maso měkoučké. Díky!

    1. Jsi skvělá, parádní zpráva, mám radost a díky za důvěru.

  29. Hanasuch says:

    Milá Flo, tak jsem zkusila to kuře na sádle, a nebylo to úplně ono. Mě tedy chutnalo, ale mělo to slabiny – myslím, že hlavní problém byl v tom, že jsem měla při pečení málo vyhřátou troubu, mám starou plynovou, kde to víceméně odhaduji. Takže kuře nemělo pořádnou kůrčičku, zato bylo hodně mastné. Ale nevzdávám to a zkusím znovu! Moc zdravím tebe a všechny tvé příznivce.

    1. Pokud kuře nemělo kůrčičku, tak je opravdu problém s pečením v troubě. Zkus nad něj příště do trouby zasunout prázdný plech.

  30. Milá Florentýno,
    můj muž by nemusel nic jiného než pečené kuře 😀 dělám je ale trochu jinak a je výborné 🙂 kuře osolím a posypu mletou sladkou paprikou, místo sádla používám tenké plátky másla, které pokladu všude kam dosáhnu a ještě trochu navíc do pekáčku. Uříznout mu ty konce křidélek, ty kostičky potažené kůží, nejspíš mě na místě odstřelí, on je prostě miluje 😀 ale nikdy mě nenapadlo dát tuk nebo sůl i dovnitř, to určitě zkusím a počkám na reakci 😉 díky!!

  31. Lucie says:

    Milá Florentýno, ačkoliv jsem se naprosto přesně držela tvého receptu a přidala 20 min odpočinku, jak radila čtenářka v komentářích, byla jsem do poslední chvíle velmi skeptická a nevěřila tomu, že z kotlety je možné připravit šťavnatou pečeni, navíc při pečení bez víka. Jaké bylo mé překvapení, když jsem uřízla první plátek a pečínka se i uvnitř leskla šťávou! Byla naprosto dokonalá! Chuťově skvělá a hlavně skutečně šťavnatá! U nedělního oběda nebyl nikdo, kdo by si nepřidal a synové o tom mluvili až do večera! Tedy velké díky za fantastický recept, díky němuž jsem si oblíbila tenhle kus masa, který jsem vždy použila maximálně jako plátky na houbách…. Díky!!

  32. Marcela says:

    Milá Flo,
    vždycky když čtu Tvoje recepty, připadám si jako ve filmu :-), nejčastěji ve filmu z prosluněné a vonící Itálie nebo Francie, v kamenném, romantickém domě s krásnou a laskavou tetou v hlavní roli 🙂
    Kromě toho, že Tvoje recepty opravdu fungují, máš vyjímečný dar slova, který dokáže na dálku, i přes studenou obrazovku počítače, vzbuzovat vůně, chutě a radost! A taky umí zbavit obav ze záludných receptů a připouští (dílčí) neúspěch, který může být klíčem k příštímu triumfu 🙂
    Někdy si jen tak brouzdám po Tvém blogu a čtu si – je tu příjemno a laskavo 🙂
    Děkuji.

    1. Marcelo, děkuju! To zahřálo u srdce. <3

  33. hubert says:

    Milá a vážená paní !
    jak jsem tak hledal nějaký recept,našel jsem u Vás segedínský guláš.Tak jsem to zkusil a šlo to.Velmi mne nadchl celý postup a vlastně vše co jsem nevěděl o vaření.Je mne 79 let a musím se starat sám o sebe.Jsem 2 násobný vdovec bez dětí a tak jsem na vše sám.Když jsem dnes hledal recept na pečené kuře,vzpomenul jsem si na Váš blok a ejhle našel jsem co jsem hledal,Teď to právě peču.!Tak doufám,že se to podaří.Děkuji Vám za krásné povídaní i recepty a překi Vám mnoho zdraví a spokojenosti a budu se vždy na Vaše těšit.Díky a jsem s pozdravem Hubert.

    1. Huberte, děkuju za důvěru a milá slova, držím palce s dalšími recepty. Flo.

  34. Marie says:

    Ahoj Flo!
    Chtěla bych Ti ze srdce poděkovat za Tvou stránku! Proč?
    Vcelku jsem zanevřela na obyčejná „česká“ jídla, protože na konci to bylo vždy jen jedlé jídlo. To mi nestačilo. Vždycky jsem věděla, že v receptech od mamky něco chybí, nějaký krok, aby to bylo fakt dobré, lehké jídlo.
    Už umím super jíšku, ke každému masu udělám mňam omáčku a dělala jsem koprovku přesně podle Tebe – a paráda! Už roky jsem neměla koprovku kvůli tomu, že jsem potom musela spát alespoň dvě hodiny.. 🙂
    Takže teď když vařím, už hledám kuře kuchařka pro dceru, sekaná kuchařka pro dceru, brambory kuchařka pro dceru… Moc děkuji!
    Díky Vám se ze mě postupně stává má vysněná kuchařka. Pomalu a postupně. Ale těším se na všechno, co vařím, a to je nepopsatelný pocit.
    Ještě jednou a pak milionkrát ještě – díky Flo!
    Krásné pozdravy,
    Marie.

    1. Marie, a já ze srdce děkuju za tu obrovskou změnu, kterou jste dokázala. Smekám a gratuluju k vašemu novému kuchařskému já.

  35. Míša says:

    Milá Flo,
    do dneška jsem si myslela, že umím upéct kuře. A po vyzkoušení tvého receptu si to myslím už zase ???? Lepší kuře jsem fakt nejedla (a to jsem dělala jen čtvrtky, na celé si nějak netroufám). A co teprve, když jsem k němu dle tvého návodu udělala rýži (ochutila jsem ji kari a hráškem)! I Maruška, která jinak rýži bojkotuje, se oblizovala až za ušima. Moc díky!
    P.s. Jen se solí se musím příště maminko umírnit. Moc doslova jsem vzala radu, že solí nemáme šetřit ????

  36. Milá Florentýno,

    Tvoje „téměř dokonalé pečené kuře“ jsem s velkým úspěchem dělala již podruhé, z farmářského kuřete.Použila jsem ještě vylepšení, které jsem používala často při pečení kuřete a to ,že jsem ho naplnila nádivkou vytvořenou z kostiček cibule, špeku a olomouckých syrečků. Kuře tím získalo na pikantnosti, šťávička byla vynikající.
    S pozdravem Marie

  37. Monika says:

    Dobrý den paní Florentýno,
    prosím, chtěla bych se zeptat – potřebuji připravit oběd pro 11 osob a chtěla bych udělat Vaše pečené kuře (z receptu i komentářů to zní báječně). Je možné péct 3 kuřata vcelku najednou? Ovlivní to nějak čas pečení? Děkuju.

  38. Helena says:

    Ahoj Flo, včera jsem upekla celé kuře podle tvého receptu s lehkou nedůvěrou. Při pečení mě nedůvěra moc neopouštěla, ale zmizela hned, když se u stolu jako první ozval syn: „to není kuře, co děláš vždycky, není vůbec vysušené“ Takže super, začíná se rodit sebedůvěra, probírám se tvými recepty a tisknu a tisknu…a od zítřka budu vařit a vařit.. díky moc
    Helena

  39. Varim jiz nekolik let,ale po precteni prvnich par clanku uz vidim, ze je stale co zlepsovat. A vidim, kde jsem delala chyby. Prosim jeste o recepty na vice polivek. Milujeme je! No uz mam notes a pisu a pisu. A jeste spoustu dni budu. Vrtalo mi hlavou, proc me pecene (ehm spis dusene) kure, smrdi po zvireti a nechci ho jist. A proc mi treba v jidelne chutna a necitim z nej smrad. Tady se mi dost veci vyjasnuje. Jen tak dal!!!

    1. Sari, tak to mám radost, že moje články pomáhají, držím palce do dalšího vaření.

  40. Pepíno says:

    Dobrý den paní Zatloukalová, na Vaše stránky jsem se dostal náhodou, když jsem zadal dotaz na postup zapékání. Jsem naprostý amatér a učím se stylem „pokus – omyl“. Jsem sám a proto mi nic jiného nezbývá, než to zkoušet. Byl jsem mile překvapený. Tak, jak popisujete recepty a způsoby jednotlivých úprav potravin je naprosto unikátní. Zatím jsem se s ničím podobným nesetkal. Umíte se dobře a srozumitelně vyjadřovat a smysl pro humor Vám rozhodně nechybí. Píšete bez gramatických chyb, což není úplná samozřejmost u podobných článků. Návodů a receptů člověk najde hodně. Většinou jsou ale na můj vkus moc obecné a schází tam podrobnosti, na které Vy upozorňujete. Ten, kdo má již určité zkušenosti, tak mu takové návody vyhovují. Já ovšem potřebuji návod podrobný, protože zkušenosti teprve získávám. Jsem rád, že jsem Vaš web objevil. Chtěl bych Vám popřát hodně úspěchů a hlavně to zdraví. To je ze všeho to nejdůležitější. Ostatní věci jsou pomíjivé. S pozdravem Josef Čepelák – Kutná Hora.

  41. Monika says:

    Ahojky našla jsem tyhle stránky a už je hltam několik dní u kojení ????mám tedy jeden dotaz.jakym stylem přecedit výprodej aby se odstranil tuk? Díky díky

    1. Moniko, tuk nelze odstranit cezením. Je třeba nechat chvíli výpek stát, tím se tuk usadí nahoře a šťáva dole. Pak stačí najít vhodný nástroj a tuk jím odebrat stranou. Může to být velká lžíce, malá naběračka, dá se uskutečnit i opatrné přelití, mně ze všeho nejvíc vyhovuje polévací pipeta, tou se dá nasát větší množství tuku najednou a jde to s ní rychleji. Další možností, pokud jídlo nespěchá, je nechat výpek ztuhnout v lednici, pak se vrstva tuku sejme skoro sama, protože se z ní stane sádlo.

  42. Monika says:

    Vypek pardon ????

  43. No sádlo bohužel nemůžu ani cítit, nahradila jsem máslem, čím jiným by se podle vás dalo nahradit?

    1. Máslo, rostlinný olej, olivový olej, v zásadě jakýkoli tuk kromě margarínu.

  44. Dobrý den paní Florentýno,
    Nevím si rady se sekanou. Při pečení z ní něco vytéká a tuhne to.Jestli nějaká bílkovina.Lenka

  45. Barbora says:

    Jejda mane, neoplachovat!!! Rozstříknete si bakterie po kuchyni, snadněji pak kontaminujete potraviny, které neprocházejí tak důkladnou tepelnou úpravou jako kuře. Základní hygienické pravidlo- drůbež nikdy neoplachovat!!!!

  46. Martin says:

    Dobrý den, paní Florentýno.
    K tomu pečenému kuřeti bych dodal jeden drobný trik, který pečené kuře chuťově docela proměnu: před pečením vlořit pod kůži tenké plátky slaniny a tenká kolečka cibule. Tohle „svrchu nadité“ pečené kuře má nádherně vypečenou kůži a vlastní maso zůstane krásně šťavnaté, skoro jakoby dušené…

  47. Ludmila says:

    Hezký večer paní Florentýnko,

    úžasné kuře, jak jsem ráda, že jsem objevila vaše stránky , jen tak dál !!!

  48. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se to kuře na začátku pečení přikrývá nebo zda se od počátku pečení peče odkryté?

  49. Dominika says:

    No paráda ? ďakujem, vždy jem tie suché prsia a teraz viem, ako ich urobit chutnejšie ?

  50. Milá Flo,

    podle Vás se vždy vše podaří. Velice Vám děkuji, že jste. Jana

  51. Richard says:

    Dobrý den, paní Florentýno.
    Zkusil jsem vepřovou pečeni. Dobrý, ale i při 120stupních je pekáč černý jak „but“ (gumák). Je to normální, nebo málo podlévám?
    Pěkný zbytek dne.

    1. Není to normální, Richarde. Těch vašich 120 stupňů bude ve skutečnosti nejmíň 180.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close