Plněný bůček, kterým překvapíte nejen sebe

Plněný bůček? Kde by bez něj byla česká kuchyně? Ani si to nechci představit. Tak si to nebudu představovat. Místo toho si se mnou představte, že máte tuhle krásu na stole.

Anebo ještě jinak: představte si, že máte tuhle krásu na stole a v podstatě vás to nestálo skoro žádnou námahu. Plněný bůček vypadá jako něco složitého, a přitom na něm vůbec nic není.

Zkusím vás přesvědčit ještě takto: proč má vlastně smysl nadívat bůček? Proč do tak nereprezentativního masa vkládat naději i nádivku? Protože se tím toto maso značně vylepší a odlehčí. A zkrásní. Nestojí to ani moc peněz, ani moc námahy. Zabodujete na všech stranách.

Plněný bůček a jak na něj

Nejtěžší část postupu je sehnat bůček vhodný k plnění, a na to je nejlepší mít svého řezníka. Vepřový bok by měl být zbavený kostí (čili žeber), což je otázka jedné otázky, pěti vteřin řezníkova času a jednoho účelně vedeného tahu řeznickým nožem.

Dále by mělo být takové maso plus mínus stejně vysoké ve všech svých částech a konečně by mělo mít zhruba obdélníkový tvar, aby působilo úhledně.

To, co zde vidíte, vzniklo z dvou kil vepřového boku včetně kostí. Kosti řezník vyňal a zabalil mi je zvlášť, protože, jak známo, kosti a odřezky posilují výpek z masa a udělají lepší šťávu.

bůček po vykoštění

Jelikož maso bylo příliš velké, aby se s ním dobře manipulovalo v celku, navíc nemělo všude stejnou výšku, rozdělila jsem ho na dvě části. Každou o váze 700-800 g.

rozkrojený bůček

Velký kus masa nemá smysl plnit celý – jak byste ho při podávání chtěli krájet na pěkné plátky? Vznikly by porce přes celý talíř a navíc by se rozpadaly. Tudy cesta k nedělnímu stolu prostě nevede.

Proříznutí kapsy

Plnění bůčku je nadmíru jednoduché. Do masa se vyřízne kapsa, do ní se zastrčí nádivka a kapsa se zašije.

Jelikož bůček má krásně viditelné vrstvy podobně jako Barrandovské skály, prořízne se na kapsu velmi snadno. Pokud udržíte nůž v rovině, jediné, na co se musí dávat pozor, jsou kraje, abyste se neprokrojili naskrz.

příprava kapsy k plnění

Řez do masa veďte vždycky z té části, která je delší, kapsa se vám bude líp vytvářet i plnit.

kapsa k plnění

Po naplnění nádivkou je nejsnazší způsob, jak nádivku udržet uvnitř, prachobyčejné zašití režnou nití.

bůček po naplnění a zašití

Nádivka do plněného bůčku

Tady se dostáváme k velmi zajímavému tématu. Nádivky jsou kuchařská kategorie dost opomíjená a přitom dost široká a různorodá.

Taková velikonoční nádivka, která se peče samostatně, vyžaduje šlehání sněhu, tření másla s žloutky, spařování devatera bylin (nebo jednoho špenátu), vaření masa, obírání masa, krájení masa, sušení pečiva. Jako náplň do kuřete nebo do rolády by se nehodila, protože je hodně nadýchaná a tedy se při pečení rozpíná. Na rozdíl od masa, které se při pečení smršťuje. Dohromady to nemůže  fungovat a obvykle to končí protržením masa a emigrací nádivky.

Nádivky určené dovnitř masa proto musí být našlehané podstatně méně než ty, co se pečou zvlášť.

Tuk

Základem nádivky je vždy pečivo, vejce, máslo a tekutina (nejčastěji mléko). Pak následují suroviny, které přispívají k dochucení nádivky, například houby nebo špenát.

V případě vepřového boku, který je – nebojme se to přiznat – velmi tučný, by každý kousek másla v nádivce byl víc než zbytečný. Byl by na úkor dojmu z jídla. Do bůčku zásadně připravujte nádivku bez tuku, maso se o šťavnatost nádivky postará velmi ochotně samo.

Suché pečivo

Aby měla nádivka pěknou strukturu a kostky pečiva se nerozmočily a nerozpadly na měkkou, kašovitou hmotu, usušte si vždycky pečivo předem. Aspoň den, ale lépe dva, ho nechte nakrájené na kostky prosychat při pokojové teplotě třeba někde na utěrce, na tácu nebo na plechu na pečení. Když půjdete kolem a vzpomenete si, tak ho prohrábnete, jinou péči za ty dva dny nepotřebuje.

Z 150 g čerstvého pečiva dostanete kolem 100 g suchých kostech, což je přesně dávka potřebná k naplnění dvou kousků bůčku, jak je vidíte na fotkách.

Když pečivo smícháte s ostatními surovinami, bude mu to chvíli trvat, než tekutinu vstřebá a nasaje. Dopřejte proto nádivce aspoň 10 minut, než se ji pokusíte dostat do masa, ale klidně i půl hodiny. Suché rohlíky potřebují méně času, suchý žitno-pšeničný chleba potřebuje podstatně více času.

nádivka do bůčku

Pečení bůčku s nádivkou

Slibovala jsem snadný recept, takže to hodlám dodržet. Bůček budete péct 3 hodiny při poklidné teplotě 170 stupňů, kdy se maso nachází těsně pod bodem prskání.

Pokud vám bude i přes nastavení na 170 stupňů maso v troubě prskat, buď máte špatný termostat, nebo jste zapnuli horkovzduch. Horkovzduch na maso rozhodně nepouštějte a teplotu případně snižte.

Postup pečení

Každá hodina pečení je jiná.

  • První hodinu budete péct maso kůží dolů. Potom ho otočíte a změklou kůži naříznete ostrým nožem na kostičky. Jde to líp, než kdyby byla syrová.
  • Druhou hodinu maso zakryjete a budete ho tak vlastně v troubě dusit. Vepřovému masu takový postup vyhovuje.
  • Teprve třetí hodinu sejmete víko nebo alobal a budete maso dopékat odkryté. V této fázi se sluší maso sem tam přelít výpekem a chodit se na něj dívat, obojí urychluje zezlátnutí a zlepšuje chuť výpeku.
Kůže – ponechat, nebo odříznout?

Co se týká kůže, je to na vás, zda ji chcete z masa odříznout ještě před pečením a nechat mu jen podkožní tuk, nebo zda ji budete péct s masem.

Vypečená kůže je křupavě pevná, ne každému to vyhovuje. Rozhodněte se podle sebe. Tak jako tak aspoň nějaké tukové krytí by na povrchu masa zůstat mělo, zvyšuje šťavnatost, zlepšuje chuť i vizuální dojem.

Našli jste tedy odpověď na dotaz, odkdy patří bůček na nedělní stůl? Ano, přesně od té doby, co se dá naplnit.
 

Plněný bůček

Celkový čas: 4 hours

Množství: 8-10 porcí

Plněný bůček

Suroviny

  • 2 kg vepřového boku s kostmi; nechte si v řeznictví vykostit a kosti si vezměte s sebou
  • 1 lžička soli
  • 1 lžíce sádla
  • 1 vrchovatá lžíce hladké mouky
  • Na nádivku
  • 100 g suchého pečiva, nakrájeného před sušením na kostičky
  • 1 vejce
  • 200 ml mléka
  • špetka soli
  • velká hrst petrželové nati

Postup

  1. Troubu začněte předehřívat na 170 stupňů, horkovzduch nechte vypnutý. Pečivo nasypte do misky, zalijte mlékem rozmíchaným s vajíčkem a solí, posypte nahrubo nasekanou petrželkou, dobře promíchejte a nechte 10 minut odpočinout a nasáknout.
  2. Maso překrojte na dva podobně velké obdélníkové kusy. Z širší strany každého z nich vyřízněte dlouhým úzkým nožem vodorovnou kapsu od kraje ke kraji a až co nejvíc dozadu, dávejte však dobrý pozor, abyste maso nikde neprořízli. Držte nůž vodorovně a až to půjde, maso si trochu rozevřete, abyste viděli, kam špičkou nože krájíte. Uvnitř kapsu nasolte špetkou soli.
  3. Do kapes vpěchujte nádivku a každý otvor zašijte režnou nití a velkou jehlou. Stačí pár stehů, nemusíte si hrát na švadlenku ani vymýšlet okrasné šití. Z vnější strany maso osolte zbytkem soli. Pokud máte kosti v celku, mezi žebry je rozkrájejte na menší kusy.
  4. Maso položte na plech kůží dolů a do volného místa kolem něj umístěte kosti. Podlijte 200 ml studené vody a vložte do horké trouby. Pečte bez povšimnutí 1 hodinu.
  5. Plech vyjměte z trouby a maso opatrně otočte. Ostrým velkým nožem nařežte na kůži nebo v horní tukové vrstvě pravidelné hluboké zářezy až ke svalovině. Pekáč s masem zakryjte poklicí nebo alobalem a pečte další 1 hodinu, opět bez povšimnutí.
  6. Z masa sejměte poklici a pečte poslední hodinu. Tentokrát už občas maso přelijte výpekem; a pokud je tekutiny v pekáčku málo, dolijte vždy malou skleničku vody. Pekáček by neměl nikdy úplně vyschnout, přípečky by se začaly rychle připalovat, ale velké množství tekutiny na dně taky není úplně v pořádku, nedovolí šťávě zesílit a zbarvit se do pěkné zlatavé vypečené barvy. Kosti můžete v této části pečení obracet, aby zezlátly ze všech stran.
  7. Připravte si půl litru vroucí vody. Plech vyndejte z trouby, maso zatím odložte stranou na velký talíř a do výpeku nalijte tolik horké vody, aby celkové množství tekutiny v pekáčku dosáhlo cca 600-700 ml. Lžící se chvíli snažte rozpustit všechny přípečky na stěnách a na dně.
  8. V kastrolu rozehřejte sádlo a až bude horké, přisypte mouku. Metličkou důsledně asi minutu míchejte, potom přilijte všechnu tekutinu z pekáčku a opět dobře promíchejte. Do vzniklé omáčky vložte i vypečené kosti a zvolna vařte 30 minut. Maso zatím vraťte do uvolněného pekáčku a zavřete zpět do horké trouby. Než se omáčka svaří, maso si odpočine, ale nestihne vychladnout, v troubě je stále ještě velké teplo.
  9. Uvařenou omáčku slijte přes cedník a pokud na ní plave mnoho tuku, opatrně ho lžící seberte do misky a uložte do lednice, je to vypečené sádlo, které se hodí do základů polévek, omáček i pod dušené maso. Z masa vyjměte stehy a pak ho rozkrájejte na úhledné plátky – nejlépe to jde těmi zářezy v kůži, které jste vytvořili během pečení. Podávejte s přílohou vaší volby, přelévejte omáčkou.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Ľubica says:

    Ahoj Florentýnka, ty mi čítaš myšlienky, práve som vybrala z mrazničky krásny bôčik a idem ho naplniť. Budem postupovať podľa tvojho receptu, lebo doteraz, čo som urobila podľa teba, bolo výborné a zožala som iba pochvalu. Veľké ďakujem

  2. Markéta says:

    Pěkný recept, znám od manželovy maminky. U nás bohužel nikdo tučné maso nejí a tak plním jen libová masa ?.

  3. Simča says:

    Jejda, tak jsem zjistila, že tato kulinářská specialita mne úplně minula. Ne, že bychom bůček vůbec nepekli, ale nikdy jsme ho neplnili. To se musí vyzkoušet!!!

  4. Jaroslav S. says:

    Dobrý den, Flo, pokud bych publikoval před lety své kuchařské nápady, podezíral
    bych Tě, že jsi ten můj-na plněný bůček- opsala, stejně tak , jako mi jej před dlóóóuhou dobou předala má maminka, blahé paměti. Bývalo to v době, kdy se bůček kupoval povinně k ostatnímu masu a stál, považte, 20,-Kčs za kilo… Asi nevyužiji připomenutí., jsme teď s bábinou sami na víkendové vaření, tak porce jsem nucen tomu přizpůsobovat.
    Přeji hezký dnešní, jedenadvacítkou ozvláštněný den, i dny následující – Jarda

  5. Gregor says:

    Milá Flo!
    Dlhšie som nereagoval, ale teraz mi nedá.
    Píšeš, že piecť v „troubě“.
    Ja mám ale Remosku, kde to, určite pôjde tiež, ale neviem si regulovať teplotu. Pls, skús poradiť, ako na to
    Ďakujem

    1. Dnes jsem koupila krasny bucek a nyni si vyhledavam recept, protoze vetsinou delam pecene vrabce. Tak to chce zmenu, a mila Flo, ty jsi mne krasne s receptem inspirovala, tak zitra bude roladka s nadivkou. Dekuji za krasne komentare. Lida

  6. Flo, ty to vždycky tak úžasně napíšeš/popíšeš, že jsem u toho uslintanej jak bernardýn. A tuhle mňaminku už jsem neměl ani nepamatuju. Slibuju, že se polepším ještě tento týden! Měj krásné a viruprosté dny! Miki

  7. Marta Skorusova says:

    Ahoj, Flo! Pečený bôčik všetci milujeme, robím ho s jednou zmenou. Po narezani kože nechám bôčik ďalej položený na koži a tak dodusim a dopečiem. Koža zostane mäkkučká a výborná, jeden pred druhým ju vyťahujeme z pekáča.

  8. Jarmila says:

    ahoj Florentýnko, chtěla bych se přidat ke komentáři přede mnou,, recepty podle Vás nemají chybu a vždy sklízejí úspěchy. Nejčastěji dělám rostbif a pomalu pečenou kachnu. Díky Jarmila

  9. Jana Adriana says:

    Drahá Flo.
    Moc děkuji. Teď o víkendu mi přivezou půl prasátka. Tohle se naprosto perfektně hodí. Máme novoroční dietu, ale tohle se da super uzpůsobit k dokonalé dobrotě.

  10. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    Bůček je ideální maso skoro na všechno, zrovna dojídám pečený se zelím a knedlíkem. Plněný si udělám příště s bramborem nebo kaší. Hezký den.

  11. Mám jenom drobnost. Aby se dala kůže bůčku dobře nařezat na čtverečky je dobré ji ještě před pečením polít vroucí vodou (pozor na prsty!). Pak se kůže snadno prořízne a již první hodinu se sádlo dobře vypéká.

  12. Jarmila says:

    Milá paní Jano, tento způsob diety můj muž upřímně miluje a bůček na všechny způsoby mu působí stav blažennosti. Dělám podobně jako ty, s přidáním zeleně kde co najdu.Hlavně musí být dost česneku.Když se podaří koupit opravdu krásně prorostlý bok, rozložím ho na harmoniku po vrstvách a dělám roládu. V době mého hodně vzdáleného dětství, kdy se na maso stály fronty, byla moje maminka ráda když sehnala vepřová žebra, na kterých tehdy bylo i maso, sešila dva protilehlé kusy ze 3 stran a vzniklou kapsu naplnila nádivkou a sešila . Po upečení se vytáhly kosti, a bylo spoustu jídla pro celou rodinu.Nedávno jsem si na to vzpomněla a koupila žebra a udělala stejně . Bohužel dnešní řezníci jsou šikovní a žebírka řádně ohlodají, ale i tak to byla bašta. Tvoje recepty sleduji, ale tohle mi připomnělo dětství. No snad nebudeme zase chodit na nucené výseky na kousek masa, ale my ženské si zase poradíme , že

  13. No tak tohle je neskutečná mňamka, díky za další skvost 🙂

  14. Gabriela says:

    Tohle vypadá tak chutně, že pošlu přítele koupit bůček. Třeba mi pomůže z nachlazení.
    Akorát já si ho obvykle sama vykostím a z kostí si udělám mřížku na kterou ho položím. Ale plněný neznám.

  15. Višnja says:

    Zdravím Florentýno, už mi docházela inspirace na víkendové vaření, kdy se přihrnou vnoučata i s rodiči. Díky.

  16. Vlasta Krestová says:

    Zdravím Florentýnko, poslala jsi nám skvělý recept, plněný bůček také dělám, řekla bych i stejným postupem, máme ho moc rádi a s tvojí připomínkou na tuto dobrotu bude určitě v nejbližší době.
    Díky a hezký víkend. Vlasta

  17. Ahoj Flo, skvělý recept, bůček u nás chutná všem, takže teď bude plněný. Bude to trošku změna. Měj se hezky.

  18. Miroslava says:

    Velký dík za recept, bůčku jsem se zatím vyhýbala (k manzelově lítosti), ale pravda je, že leden se pro hubnutí nehodí a dobrá pečínka podle tohoto skvělého receptu láká. Ty vychytávky, aby výsledek byl dokonalý, jsou úžasné ?.

  19. V dětství bylo u nás kuře s nádivkou občas. Malé kuře – pro pět lidí – hodně nádivky. Ještě si musím k tomuto receptu najít cestu, ale bůček na všechny způsoby je vynikající.
    Děkuji.
    Jana

  20. Pavlína says:

    Ahojky, moc děkuji za tento recept. Chci přítele naučit tak trochu vařit a tenhle recept je podle mě pro chlapa jeho ražení úplně ideální.

  21. Milá Florentýno, právě jsi naplnila mou duši nejčernějším zoufalstvím. Miluji bůček. Trouba u nás doma (tedy kromě mě) je kombinací gril/mokrovlny/horkovzduch. Dám-li naplněný bůček do trouby a vypnu horkovzduch, jak doporučuješ, zas taková mňamka to tedy nebude. Prosím, prosím, poraď, co mám dělat (mimo koupě nové trouby), abych ten nadívaný bůček dokázal stvořit i já. Vím, že jsi kuchařská kouzelnice, a tak děkuji předem. Ivo

    1. Ivo, to je skoro patová situace. Půjde to s horkovzduchem. Nebude to úplně dokonalé, ale půjde to. Nastavíš teplotu o 15 stupňů nižší, než píšu v receptu, mikrovlny a gril necháš vypnuté. Maso budeš péct zakryté první hodinu, druhou hodinu, a ještě i polovinu třetí hodiny. Ve všech částech receptu budeš postupovat stejně, jako bylo uvedeno v postupu. Tedy první hodinu kůží dolů atd. Tohle by plus mínus mohlo klapnout. Kdyby byla kůže nakonec málo vypečená, ještě pár minut přidej navrch.

  22. Ahoj Flo, pečený plněný búček je neuvěřitelná mnamka, teplá i studená, já bych řekla za sebe , že studená je ještě lepší, s domácím chlebem a kyselou okurkou. Dělám ho stejně jako ty. Přeji krásné dny bez nákazy.

  23. Plněný bůček skvělá věc, dělala jsem před týdnem. Inspiroval mě krásný, trochu libovější bůček. Jen nádivku dělám trochu jinak. Máme raději sušší. Nedávám mléko, jen pečivo, hodně petrželky, vejce, pár kostiček anglické, uzeného nebo šunky (spíš pro vůni ), kousek másla, sůl a vždy mandle. Ty celé trochu překrájím nebo dám hranolky. Plátky jsou nevhodné, nejsou po upečení cítit na skus. Část nádivky do masa a zbytek před koncem pečení přidám do pekáčku. K tomu kaše nebo pečená zelenina… a samozřejmě studený s domácím chlebem a okurkou.

  24. Evžen says:

    Bezva, milá špionko!
    Tak si představ, že jsem v pondělí koupil bok jak hrom s tím, že bude plněný. Občas ho udělám, protože dobře se najíst a i si pochutnat – ač nedietně – je třeba. A ten bůček tomu nahrává. Takže zítra a asi i o weekendu na Tebe, Florentýnko, budu myslet a doufat, že se nám to oběma povede dle chuti i přání.
    Dobrou chuť!
    Evžen

  25. Simona says:

    milá Flo,
    znám z dětství od babičky. Úplně jsem na to zapomněla. Hned o víkendu upeču. Už se těším.
    Díky za nápady a úžasný blog. S

  26. Ahoj Florentýno,
    letošní rok jsi začala v opravdu velkým stylu! Deset palců nahoru!!! :-)))
    Jen tak dál a moc, moc díky
    C.

  27. Naše drahá přítelkyně a učitelko,
    ještě nikdy v životě jsem nadívaný bůček nejedla. A to mi bude skoro 70! Manžel je totiž zastánce zdravé stravy. Ale teď jsi mě nadchla, a tak to musím honem dohnat. Však on si taky kousek vezme.
    Děkuji Ti!

  28. 21.1.2021

    Ještě jsem měla stihkout 21.21 ale dopékala jsem bábovku,Milé Flo na tom jsme vyrostly a nádivka byla taky a hodněkrát s králíkem ,no byla to bašta.Dobrou noc ,zrak se klíží.

    .Oli .

  29. František says:

    Ahoj Flo.
    Jsem tu nový a rozhlížím se. Na startu jsem otestoval tvé hovězí na víně a náramně jsme si pochutnali. Takže přijímám další výzvu a zítra se poohlédnu po bůčku. Plněný jsem ještě nepekl.

  30. Věra says:

    Ahoj Florentýnko, bůček je už zakoupen a těším se na neděli, jsem taky zastáncem toho, že se nemá hubnout v zimě a ještě v této špatné době. Hezký víkend Věra

  31. Ladislav says:

    Ahoj všichni-naprosto souhlasím s tím ,že zima není vhodná na hubnutí a proto je třeba doplnit kalorie .Jeda z možností je právě tento recept.Kdo by odolal?

  32. Ahojte.Pečený plněný bůček jsem nendělala už nějaké to desetiletí.Ale manželovo maminka ho dělala dost často a ona do té nádivky přidávala hrášek bylo to nejen dobré ale i hezké.Prostě jsem navnaděná a až seženu bůček pustím se do toho

  33. Milá Florentýno, dohnala mně nespavost a přečetla jsem si tvůj recept na plněný bůček a vrátilo mně to do dávných dob kdy to dělala moje maminka, otec to miloval. Tak zakoupíme maso a dáme se do toho.
    Přeji hezké dny

  34. Alena Jelenová says:

    Díky, Florentýnko, za recept, bůček jsem zakoupila a zkusím dle Tvého návodu. Všechny Tvé recepty s masem jsou úžasné !

  35. Barbus says:

    Ahoj Flo, Plneny bucek je moje nejmilejsi jidlo. Mam ho i jako uvodni fotku na FB. Takze zitra v nedeli upecu. K tomu spenat a bramborovy knedlik. zdravim a jak se u nas rika : ,, nejlepsi zakusek je bucek,,

  36. Zdeněk says:

    Tak jsem právě poobědvali tenhle plněný bůček. Fantazie. Synátor sebral i ty žebra na kterých bylo maso a dorazil to. S bramborovou kaší, kterou jsem polil tím sosíkem. Chutnalo nám moc. I manželka, která tučné maso moc nemusí to snědla celé. Velká spokojenost. Dobrý recept. Díky

  37. Milá Flo, určitě bezva recept a věřím, že je spousta lidí, kteří bůček milují, ale my mezi ně bohužel nepatříme, ale to nevadí, těším se na další prima recepty. Jana

  38. Alžběta says:

    Ten recept si říka o rychlou realizaci. Alžběta

  39. Šárka says:

    Jaaaj to je lákavé bůček my rádi, no nicméně nádivku chapáci neradi, přesto děkuji za recept. S pozdravem Šárka

  40. Ahoj Flo, díky za inspiraci! Bok jsem ještě (i ve svém věku) neplnila. Dělávám spíše rolády z různých druhů mas. Nebo plním kuřecí prsa. Ale tohle určitě vyzkouším 🙂

  41. Vune peceneho bucku s nadivkou se prave line moji kuchyni.mam na navsteve australana,ktery peclive sledoval pripravu.zdalo se mi,ze je toho vseho moc,ale on prohlasil,ze se to sní jako prd.asi ano,krasne to voni.skoda ze nejde zatim poslat vune.?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close