Kuřecí prsa považuju za jednu z nejpřeceňovanějších a zároveň nejméně doceněných surovin. Trochu si protiřečím, že?
Má se to s nimi asi takhle. Zkuste mne vyvést z omylu, pokud to vidíte jinak.
Když nevíte co vařit, koupíte si kuřecí prsa, protože se snadno čistí, mají nekonfliktní chuť a jsou rychle hotová. Můžete jim provést ledacos: nechat je v celku, nakrájet na plátky, nakrájet na nudličky, naplnit jim kapsu, dají se z nich udělat kostičky do polívky anebo malé jednoporcové rolády. Nechají se dochutit v podstatě čímkoli. Jsou tak univerzální, až jsou nudná, protože jich je všude moc.
Pravda je, že pokud neumíte správně vystihnout ten kratičký okamžik, kdy se zrovna dokončil proces přeměny syrového masa na vařené, neužijete si kuřecí prsa tak, jak by to šlo. Ráda bych vás přesvědčila, že kuřecí prsa dokáží poskytnout naprosto netušené šťavnaté zážitky, které jste dost možná ještě nepoznali.
Dovolím si kousek teorie. Ale opravdu jen ždibec. Nepřeskakujte, potom totiž řeknete: aha! a řeknete to docela nahlas.
Všechno maso se dá rozdělit na dva druhy. Libové, které pochází z těch svalů, které se moc nepředřou. Tak třeba svíčková, vepřová pečeně, roštěnec, panenka, kuřecí a krůtí prsa – to jsou všechno spíš stabilizační a méně používané svaly. Jsou světlejší, než zbytek masa zvířete a nejsou ani tolik prorostlé různými blánami a šlachami, protože to není potřeba.
Pak tu ještě máme další druh svalů, využívaných k pohybu, běhu, zvedání, stoupání, létání, případně i žvýkání. Tyhle svaly potřebují mnohem lepší zásobování krví, jsou tedy tmavší, namáhanější a prorostlejší. Vždyť si jen vzpomeňte na rozdíl mezi kuřecími prsy a stehny.
Jelikož se značně liší povaha těchto dvou druhů svalů, musí se podle toho lišit i způsob kuchyňské přípravy. Zatímco libové svaly stačí prostě jen rychle dostat do určité vnitřní teploty a už je můžete jíst, ty ostatní, prorostlejší, potřebují při této teplotě nějakou dobu setrvat, aby se rozpustilo všechno to vazivo, změkly blány a maso se vůbec dalo rozkousat.
Tohle rozdělení na namáhané a nenamáhané svaly má ještě jeden důležitý následek. Libové – tedy neprorostlé – maso, které už dosáhlo teploty uvaření, se začně zbavovat své vnitřní tekutiny, pokud ho při téhle teplotě ponecháte i nadále. Ničím to nezastavíte, podlitím to jen trochu zpomalíte. Jinými slovy, libové maso se postupně vysušuje, i kdyby plavalo v tekutině, a tuhne, přestává být tak měkké a křehké. Funguje to tedy přesně obráceně, než u prorostlého masa.
Co z toho všeho vyplývá pro kuřecí maso? Když ho nakrájíte na nudličky, osmahnete v pánvi, pro jistotu víc, aby nezůstaly syrové ani omylem, a pak je ještě něčím originálním zalijete a podusíte, rozhodně nejsou na talíři v optimální kondici. Pozor, vůbec neříkám, že to je špatné. Rozhodně se tím zavděčíte nejen sobě, ale i jiným, mnohem náročnějším strávníkům. Když se však někdy pokusíte servírovat kuřecí prsa, která se právě dostala do stádia tak akorát a nepobyla v něm příliš dlouho, poznáte ten nebetyčný rozdíl. A když píšu nebetyčný rozdíl, myslím tím nebetyčný rozdíl.
Abych vám to ukázala na příkladu, jeden takový snadný recept jsem vám připravila. Jedná se o kuřecí satay (čtetě saté), tedy tenké, dlouhé nudličky masa, napíchané na špejle a velmi krátce opečené. Původně jsem ho sice napsala do kuchařky Hovory s řezníkem, ale protože léto ještě letos neskončilo — ano, i když to tak za okny zrovna vypadá — předělala a přepsala jsem ho do podoby pro zahradní gril. Věřím mimo jiné i například tomu, že určitě letos ještě dostaneme příležitost užít si jedno nebo dvě rychlá grilování. A pokud ne, pokud už jste gril uklidili do sklepa a nechcete ho až do příštího jara vidět, nebojte, tento recept se dá udělat i v rychlosti na pánvi.
Budete-li se při pohledu na fotky ptát, jak že jsem udělala tu grilovanou přílohovou zeleninu na fotkách, koukněte se na recept do jednoho z mých minulých článků. Zeleninu jsem přelila rychlou zálivkou z citronové šťávy, olivového oleje a čerstvých bylinek.
Nakolik si věříte, že víte, co znamená cizokrajné kuchařské slovíčko saté, psáno satay? Vaše kuchyňské sebevědomí může klidně raketově vystřelit do výšky, pokud jste s jistotou - v duchu nebo nahlas - pronesli, že jde o tenké, dlouhé nudličky masa na špízku. Ve vizuálně pohledných časopisech je nejpíš najdete jako doporučení pro pokrm na party, protože tahle záležitost by měla každého bavit a uchvátit, hosty i hostitele. Dá se jíst na stojáka, prsty, a dá vám šanci ukázat se, jak elegantně umíte odložit použitou špejli na vyhrazené místo. Málokdy vám ale tentýž zdroj prozradí, že kouzlo těchto jednohubek spočívá ve výrazném ochucení v asijském stylu, takže byste pak u tak exotické kuchyně měli zůstat i u dalších chodů.
Suroviny
- 2 kuřecí prsa, celkem asi 250 g
- 3 lžíce sojové omáčky
- 3 lžíce rybí omáčky (například nam pla nebo nuoc nam)
- 1 žička koriandrových semínek
- 1 lžička římského kmínu
- 2 stroužky česneku
- 1,5 cm kousek zázvoru
- 1 velká lžíce medu
- 2 lžíce citronové šťávy
Postup
- Zázvor oloupejte a nastrouhejte na jemném struhadle. Totéž proveďte s česnekem. Koriandr a římský kmín rozdrťte v hmoždíři co nejjemněji a prosejte sítkem; to, co se zachytilo, znovu rozdrťte a prosejte. Zbytek vyhoďte. V misce smíchejte 2 lžíce sójové a 2 lžíce rybí omáčky - namísto rybí, pokud nemáte, můžete vzít stejné množství sojové. Přimíchejte rozdrcené koření, zázvor, česnek a 1 lžíci citronové šťávy.
- Maso opláchněte a osušte a položte na prkénko. Ze spodní části každého prsa odkrojte odchlipující se část, tzv. panenku. Malým ostrým nožíkem z ní vykrojte bílou šlachu, která se táhne téměř po celé délce, a pak ještě panenku podélně rozřízněte na dvě nebo tři dlouhé, tenké nudličky. Zbytek masa nakrájejte svisle na dlouhé, sotva 3 mm tenké plátky. Měli byste skončit s 10-12 kousky masa z jednoho kuřecího prsa; to samozřejmě za podmínky, že máte velmi ostrý a dobrý nůž.
- Nakrájené maso přidejte k aromatické marinádě a trochu promíchejte, aby se jí každý kousek obalil. Odložte na chvíli bokem, ne však do lednice, a věnujte se přípravě přílohy, úklidu použitého nádobí nebo obojímu najednou.
- Nudličky masa, každou zvlášť, napíchněte na špejle. Ne jen tak ledabyle, ale jakobyste je špejlí v centimetrových rozestupech prošívali od jednoho konce k druhému, takže ve výsledku bude maso uvězněné na špejli jako roztažená harmonika. Uděláte samozřejmě dobře, když špejle předem na 10 minut namočíte do vody, tím omezíte riziko jejich náhlého a nežádaného vzplanutí na grilu. Jestliže jsou špejle velmi dlouhé, můžete jejich přečnívající konce odlomit tak, aby zůstal jen kousek na uchopení.
- Zbytek marinády, který zůstane v misce po masu, nalijte do malého kastrůlku. Přidejte zbytek sójové a rybí omáčky, citronovou šťávu, med, a přiveďte k varu. Chvíli povařte, jen coby tahle marináda zhoustla na konzistenci sirupu. Až se maso opeče, tak ho tímto potřete. Udělá to s ním neuvěřitelné věci. Svařenou marinádu odstavte stranou a nechte zvolna vychládat.
- Gril rozehřejte velmi zprudka. Rošt nepotírejte olejem, maso se samo odlepí, jakmile se zatáhne a opeče. Pokud vaříte na pánvi, rozehřejte ji velmi zprudka a potom potřete tenkou vrstvou oleje. Špízy postupně opékejte na roštu nebo na pánvi. Zcela stačí minutu až minutu a půl po každé straně. Okamžik správného otočení poznáte snadno, maso zbělá i na té straně, která je otočená nahoru. Nebojte se, bude opravdu tak rychle hotové, protože je krájené na extra tenké plátky. Vyjměte stranou, ihned potřete připravenou omáčkou a stejným způsobem opečte i další špízky.
- Okamžitě podávejte. Ono to stejně jinak nejde.
Otázka pro vás, mé milé čtenáře, abych tu netrpěla internetovou samomluvou: jaký je váš nejlepší a nejhorší zážitek s kuřecími prsíčky na talíři? Prozradíte mi váš oblíbený recept, který je udrží ve šťavnatém stavu? Pište do komentářů 🙂
PS. Ten krásný růžový gril na fotkách je Lotus Grill, který jsem měla půjčený na prázdniny. Je skvělý společník při jakémkoli spontánním grilování, protože ho k plnému výkonu stačí přemlouvat sotva 3 minuty. Je hned nažhavený a pro každou špatnost. A když si dáte jedna a jedna dohromady, jistě vám hned z dnešního vyprávění dojde, že je jako stvořený pro libová masa, zatímco prorostlejší kousky se hodí spíš pro jiný způsob úpravy nebo i jiný způsob grilování.
PPS. Následující sdílecí tlačítka jsou tu od toho, aby se i vaši přátelé dozvěděli, jak udělat kuřecí prsa šťavnatá, nevysušená a nezapomenutelná. Mrk mrk!
Ahoj!
Kde máš arašídovou „omáčku“ k namáčení! Jinými slovy 🙂 od kurzu indonéské kuchyně už mám doma semínka koriandru. A podobné jídlo, jako je toto, dělá má milá kamarádka – a já ji obdivuji, že udělá milion špízků pro naši nenažranou návštěvu.
Ale bez té arašídové omáčky by to rozhodně nebylo ono. Doporučuji!
Nejlepší a nejhorší zážitek s kuřecími prsy?
Nejhorší asi když tu přestali prodávat farmářské kuře. Kde mám sehnat kuřecí prsa!
A nejlepší nějak čas předtím. Když tu ta farmářská kuřata začali prodávat.
Toliko já a kuře. Nevím, kde ho koupit :(.
Já kupuji v Našem gruntu, k nám do Ml. Boleslavi vozí v úterý.
Míšo, tohle nepotřebuje omáčku k namáčení, ale díky za nápad, podívám se po ní a příležitostně vyzkouším.
Nějaké trhy poblíž nemáš? Pak je ještě uspokojivé Vodňanské kuře, ale to je asi to, které myslíš, že přestali prodávat. Jinak je to s kvalitou kuřat bída, souhlasím.
micko, grunt tu právě zavřeli. Tam měli kuřata z farmy Loužná.
http://www.farmalouzna.cz/
Jinak tady nic. 🙁
Flo, která vodňanská myslíš?
Kde sehnat kureci prsa? Koupit si dobre kure a naporcovat ho. Mate pak maso a kosti na vyvar, stehna k omacce, kridla (pokud je nedate na vyvar) a zminovana prsa. Za cenu jednoho kurete mate nekolik chodu a i za stejnou cenu, protoze kdyz kupujete samotna prsa tak platite i za praci kterou muzete udelat sami. A ten rozmer a kvalita je taky uplne nekde jinde..
Recept kazdopadne dobry.
Petře, díky za skvělou radu, přesně o tom už jsem psala v jiném článku tady 🙂
Tak bohužel nic moc.
Ivano, a co se nakonec nevydařilo?
Zklamala vás chuť masa? Je to chuťově laděné směrem do Asie, ne každému to vyhovuje.
Nebo bylo maso tuhé? To pak značí moc dlouhé opékání.
Nebo se vyskytnul ještě jiný problém?
Díky za recept. Vyzkoušel jsem a bylo to vynikající, šťavnaté. Dělal jsem to doma na pánvi, už se těším na léto na grilovačku. Myslím, že vůně dřevěného uhlí to posune ještě o úroveň výš. Omáčku jsem dělal přesně podle receptu, na můj vkus byla dost kyselá. Příště dám méně citrónu.
Jinak ten gril vypadá moc hezky, úplně si představuju, jak jej dám doprostřed stolu, každý dostane špejli a bude si sám opékat podle chuti, něco jako fondue, ale s masem 🙂
Milane, jsem ráda, že chutnalo! Gril je vskutku stolní, tedy velmi společenský 🙂 Jediný problém je s jeho omezenou kapacitou, obvykle nestačí tak rychle grilovat, jak to strávníci dokáží jíst.
Teprve nedávno jsem se přihlásila recept mě zaujal tak o víkendu vyzkouším pak dám vědět.S prsou dělám jen činu je štavnatá.
Budu se těšit, jak to dopadlo. Flo.
Přesně takovými kousky masa na špejli jsme se „živili“ v Thajsku! Díky za recept Flo! Koh Tao se rázem přestěhovalo na moravskou zahradu : ) Vynikající!
Tak to mě ale opravdu těší! Díky za zprávu a užívej si domácí thajské pohody 🙂
Výborné, díky za inspiraci!
Super, rádo se stalo.
Tak konečně jsem se naučila, jak udělat jemné, měkké kuřecí kousky z prsou a ne tuhé, jako jsem vždy dělala. Mockrát Vám děkuji za tuto radu, že čím méně je někdy lépe. 🙂
Jinak kuřecí satay nám moc, moc chutnalo. Nakonec jsem maso ze špejle sundala, protože se mi jej nedařilo smažit (na pánvi) na všech místech stejně. Koriandrová semínka jsem nesehnala, tak jsem použila nasekaný koriandr. Ještě jednou díky! 🙂
Nikol, jste skvělá! Mám radost, že chutnalo.
Díky za vyzkoušení, Hani.
Dobrý den Florentýnko,
dnes se chystám grilovat kuřecí prsa tímto způsobem a nemohla jsem si nevšimnout, že v marinádě chybí sůl…je to záměr? Děkuji za netradiční a zajímavý recept.
Aha…právě jsem skusila marinádu a vlastně sojovka vše vyřeší :-D.
Sójovka je něco jako tekutá sůl 🙂
Ahoj, zajimalo by me, zda mate typ na jinou slusnou sojovou omacku nez kikkomann? zajimavy recept, zitra vyzkousim 🙂
Jani, jiný tip nemám. Kikkoman u mě vede na plné čáře.
Zdravím, skvělý recept! Myslíte, že by to šlo i z krůtích prsou? Nemáme kuře moc rádi … zřejmě kvůli spojení s nejmenovaným pánem. J.
Jani, jistě, šlo by to, jen doba přípravy může být o pár okamžiků delší.
Co by se stalo, pokud bych maso naložil přes noc? Plánuji větší akci a potřeboval bych si vše připravit den předem. Děkuji
Úplně v pohodě, klidně to udělejte. Jen pak nezapomeňte naložené maso uložit do lednice, ač se v receptu píše, že nikoli. Recept je psán pro krátké naložení, v případě naložení předem musí zůstat maso v chladu.
Wau, tak to bylo nejlepší kureci co jsem kdy ochutnala. Díky
Moc rád se tu inspiruji. Naložená kuřecí prsa už jsem měl. Sice v jiné marinádě, ale tohle se mi zalíbilo. Nakrájeno, napícháno, 1,5 v kontaktním grilu … a paráda. Děkuji Florentýnko.