Slavnostní menu – jak si s ním poradit se ctí

Když se řekne slavnostní menu, okamžitě si vybavím jeden silvestrovský večer před mnoha a mnoha lety, kdy jsem si naplánovala ambiciozní devítichodový kuchařský maraton, pozvala přátele a neobtěžovala se vzít v potaz, že jsem skoro žádné z chystaných jídel nikdy nevařila a že jedním z členů naší domácnosti je celkem malé miminko.

Věřila jsem si a věřila jsem kuchařkám s krásnými obrázky.

Můžu vám odpřísáhnout na vařečku mojí babičky, že už to nikdy neudělám. Zřejmě jsem měla štěstí začátečníka, takže se žádná katastrofa nekonala a ani jsem nepředvedla žádné šťavnaté nervové zhroucení. Jedno však od té doby vím jistě: nestojí to za to.

Bohužel mi to tehdy nikdo neřekl – anebo jsem to jen nechtěla slyšet.

Pro všechny případy, kdy se chystáte vytáhnout před návštěvou, jsem napsala tento článek. Pomůže vám slavnostní menu sestavit, naplánovat i uvařit. Tak, abyste i vy mohli posléze říct, že jste si návštěvu užili. Že to možná stálo trochu práce, ale obešlo se to bez stresu.

A abyste neřekli, že jsem v tomhle článku skoupá na recepty, připravila jsem vám spoustu plánovacích seznamů ke stažení.

1. Jak slavnostní menu správně sestavit

Kdo někdy úspěšně prošel učebním oborem kuchař nebo číšník, moc dobře ví, že každé slavnostní menu má svá pravidla. Vcelku jednoduchá a vcelku logická.

Mně přijdou tak dobrá, že si myslím, že by se na ně v domácnostech mělo taky brát ohled. Ani ne proto, že držíme nějakou úctu ke gastronomické tradici a vracíme se ke starým dobrým hodnotám, ale hlavně sobecky proto, že si tím naženeme plusové body u návštěvy a že jídlo jako celek bude dávat smysl.

Ten nejotřesnější případ, jak to dopadne, když se na pravidla ohled nebere, známe úplně všichni: předvedli ho pejsek s kočičkou, když vařili dort, byť u toho měli jen ty nejlepší úmysly.

Počet a pořadí chodů

Jen jedno jídlo může být vrchol celého menu, ty ostatní buď vedou k němu, nebo ho postupně opouštějí.

Je to jako výstup na Říp: nejprve se musíte vyškrábat nahoru k vrcholu a nezaplácat si přitom žaludek ničím tučným, těžkým nebo sladkým, načež se stejnou nebo podobnou cestou vrátíte zpět.

Na parkovišti po vystoupení z auta vám může být ještě chvíli zima (= studený předkrm), pak se ale trochu rozehřejete cestou do mírného kopce (polévka), načež začne být poněkud strměji a tepleji (teplý předkrm), až vám na vrcholu tepovka vzroste na maximum pohledem na smysl celého výstupu, čili na pár výhledů do kraje a rotundu (jeden lehčí a jeden těžší hlavní chod).

Pokud byste se nahoře chtěli taky občerstvit u turistického bufetu, můžete tomu říkat mezichod, ale žádné složitosti u takového podniku nečekejte. Po cestě zpět je vám pořád ještě teplo (teplý dezert nebo aspoň kousek sýra), takže teprve až se dostanete dolů a na dohled k autu, získáte znovu pocit, že je teplota zase v normálu (studený dezert a zmrzlina). Vše pochopitelně doprovodíte vhodným pitným režimem a nakonec i kávou.

Neděste se počtu vyjmenovaných chodů, stejná logika se dá použít i pro účely méně ambiciozních výstupů. Nejprve začněte u menších a jednodušších kopců:

Jednoduché menu
(3 chody)
Složité menu
(5 chodů)
Slavnostní menu
(6 a více chodů)
předkrm nebo polévka studený předkrm studený předkrm
polévka polévka
teplý předkrm teplý předkrm
ryba
hlavní chod hlavní chod hlavní chod 1:
drůbež, králík, telecí, jehněčí
hlavní chod 2:
vepřové, hovězí, zvěřina
sýry nebo dezert sýry nebo teplý dezert sýry nebo teplý dezert
studený dezert nebo zmrzlina studený dezert
zmrzlina
ovoce

Než budeme pokračovat dál, zkuste si vymyslet nějakou příležitost, kdy budete mít doma hosty, a rovnou si to zkusit naplánovat se mnou. Pokud jste nikdy pro hosty nevařili, nebo se k vám chystá hostů víc než obvykle, vždycky začínejte jen u třech chodů.

Nejprve si stáhněte a vytiskněte moji pomůcku na plánování menu:

slavnostní menu přehled chodů ke stažení

Provedu vás krok za krokem, jak ji vyplnit.

Začněte středobodem hlavního chodu, čili masem (v případě jednodušších menu lze i rybou nebo nějakou vegetariánskou alternativou, jako jsou sýry či luštěniny).

Udělejte si to snadné už teď a myslete na to, jak budete maso (nebo jeho alternativu) porcovat těsně před podáváním. Pokud skvěle nevládnete dranžírákem, nemá smysl, abyste pekli celé kuře a porcovali ho před hosty. Klidně se vám může stát, že s ním budete zápasit dvacet minut, než to vzdá, načež vám vystydne příloha, připálí se šťáva a celé se to zvrtne.

Ideální jsou:

  • masové pečeně bez kosti, ty jdou krájet snadno
  • maso v podobě plátků
  • jakákoli dušená a zadělávaná masa
  • maso pečené po jednotlivých porcích (kuřecí stehna, kachní prsa a spol.)

Když máme maso, může k němu přijít…

Pravidlo číslo 1: Rozmanitost tepelných úprav

Na jednom talíři – a pokud je to možné, tak i v celém menu – by se neměly opakovat stejné tepelné úpravy (vaření, zadělávání, dušení, pečení, smažení a zapékání).

Vymyslete tedy jednu přílohu tak, aby měla jinou tepelnou úpravu, než plánujete pro maso. Na výběr máte různé varianty brambor, rýže, těstovin, obilovin, případně i pečivo.

K příloze ještě přidejte druhou, tentokrát zeleninovou. Když už nic jiného, tak aspoň malý přílohový salát. Někdy se dokonce podaří propašovat zeleninu přímo k přípravě masa a nemusí se řešit zvlášť, ukázkový příklad je vepřové v mrkvi.

Nechte se inspirovat především sezónou, protože právě zelenina dělá dojem jídla odpovídajícího příslušné roční době.

Pokud máte hlavní chod kompletní, přichází…

Pravidlo číslo 2: Rozmanitost surovin

V celém menu by se neměly opakovat stejné suroviny.

Játrová paštika jako předkrm se nesnese s dušenými játry v hlavním chodu. Vařené hovězí v polévce a hovězí steak jako hlavní chod taky nechcete. Předkrmová rajčata s mozzarellou nepodávejte k těstovinám s rajčatovou omáčkou. Krémovou smetanovou polévku nekombinujte se smetanovou omáčkou k masu. A tak dále a tak podobně.

Jediná přípustná výjimka jsou brambory, ovšem za předpokladu, že se budou nacházet v různých jídlech v různých podobách a úpravách.

Nyní tedy můžete naplánovat všechno, co předchází hlavnímu chodu:

  • studený předkrm
  • polévku
  • teplý předkrm

Potřebujete aspoň jedno z jmenovaného. Polévky se podávají spíš v poledne, večer volte raději studený nebo teplý předkrm.

Dál naplánujete i dezerty, zde asi opakování surovin tak snadno nehrozí.

A konečně jednoduché…

Pravidlo číslo 3: Rozmanitost barev

Projděte si své plánované menu a zkontrolujte, zda je každý chod dost barevný.

Bledé zadělávané maso s bledou rýží potřebuje aspoň závan zeleného hrášku nebo zelené petrželky. Bledá polenta a bledé dušené kuřecí plátky volají po glazované mrkvi a malém zeleném salátku. Udělejte vše pro to, aby jídlo bylo pestré a živé.

Pokud jste ještě při smyslech, dovolím si vám podsunout ještě…

Pravidlo číslo 4: Rozmanitost v konzistenci a stravitelnosti

Hlavní chod by měl být nejtěžší z celého menu.

Pokud začnete topinkami se škvarkovou pomazánkou, asi po nich nebudete podávat rybu. Od hlavního chodu na obě dvě strany by se mělo postupovat k lehčím jídlům.

Takže jen letmo prolítněte naplánované menu a ujistěte se, že je v tomto směru taky v pořádku.

Nakonec se ještě můžete krátce ujistit, že se vám na jednom talíři střídají různé konzistence – měkké a tvrdší, hebké a křupavé, rozsýpavé i hutné, drobné versus větší kousky surovin. Pokud dodržíte pravidlo neopakování tepelných úprav, tak byste měli být v tomto ohledu v pohodě.

Jak stát nohama na zemi, když připravujete hvězdné slavnostní menu

Teď, když máte před sebou své vytuněné slavnostní menu, je čas na malou konfrontaci s realitou všedního dne.

Zkuste si na malou chvíli připustit, že i když vám na jídle hodně záleží a fakt se chcete před svými hosty pořádně vytáhnout, aby odcházeli nejen s žaludky, ale i čelistmi svěšenými až k zemi, není to vhodná příležitost vyzkoušet všechny ty krásné recepty, které máte zatím uložené na Pinterestu nebo založené v kuchařkách a časopisech k případnému vyzkoušení.

Chcete-li být v klidu, držte se osvědčených a vyzkoušených receptů. Myslím tím vámi vyzkoušených receptů. Těch, které už jste si ohmatali a víte, co od nich čekat.

Nevyzkoušené recepty se můžou zvrtnout, může v nich být chyba, můžou mít v postupu surovinu, kterou autor zapomněl uvést do seznamu ingrediencí, nemusí mít takovou chuť, jakou jste si představovali.

Ve chvílích, kdy se návštěva nebezpečně rychle blíží k vašim dveřím, to není ideální rozdání karet. Zejména pokud se teprve pohybujete na tenkém ledu v začátečnických nesnázích. Čím víc toho budete mít navařeno, tím větší prostor pro případné experimentování.

Dále si dejte pozor na tato zbytečná rizika:

  • Exotické, konfliktní a neznámé suroviny používejte jen ve velmi omezené míře. Oblíbená jídla a známé suroviny udělají radost největšímu počtu lidí u stolu. Držte se všeobecně známého a to neznámé přidávejte jen pro drobné zpestření, aby se mu mohl vyhnout každý, kdo o to nestojí.
  • Jedno menu = jeden zeměpisný původ. Ani chutím, ani žaludku nedělá dobře, když namícháte předkrm z Itálie, hlavní chod z Thajska a dezert z Turecka. Každá etnická kuchyně je zajímavá, ale v rámci slavnostního menu funguje, jen pokud ji použijete na všechny chody naráz. A samozřejmě pokud je přijatelná pro všechny zvané hosty.
  • Jídla, která jsou náročná na pozornost v posledních minutách přípravy, vám zkazí všechnu radost z hostů. Nebudete mít na ně čas. Vše, co vyžaduje neustálé míchání, obracení, pošťuchování nebo podlévání, se nehodí pro společenské události. Palačinky jako dezert pro velkou rodinnou sešlost? Ne, děkuju.

2. Jak spočítat množství jídla pro slavnostní menu

Máme plán, co se bude vařit. Teď je z něj potřeba spočítat, kolik toho musíte nakoupit nebo pořídit.

Řeknu vám nejdřív základní pravidlo a pak z něj udělám výjimky, dobře?

Jeden člověk potřebuje v rámci celého menu sníst 400-500 g jídla, počítáno bez tekutin a dezertů.

Z toho berte:

  • 120-200 g na maso v syrovém stavu v rámci hlavního chodu či chodů. Horní hranice je velkorysá porce, kterou některé ženy nezvládnou, ale zase to vyváží žraví puberťáci a zdatní muži.
  • Přílohy v rámci hromadného stravování mívají tyto gramáže:
    • Brambory 330 g
    • Těstoviny 300 g (v suchém stavu 60 g), noky 200 g
    • Rýže 240 g (v suchém stavu 60 g)
    • Knedlíky (5 plátků) 100 g
    • Čím víc chodů plánujete, tím víc budete množství příloh snižovat
  • Zelenina (vařená, dušená, pečená a podobné) 120 g
  • Přílohový salát 30 g bez zálivky
  • Předkrm stačí počítat ve velikosti zhruba šesti běžných soust
  • Polévka má obvykle míru 330 ml na porci. Z litru vody a cca 400 g dalších surovin tak uděláte polévku pro čtyři lidi
  • V rámci dezertů potřebujete 1 kousek dortu nebo zákusku, nebo 120 g krémového dezertu do misky, nebo 150 g zmrzliny na osobu
  • Drinky vycházejí zhruba takto: 2 skleničky na osobu první dvě hodiny, dál pak jednu skleničku za hodinu
  • Mějte vždy po ruce něco, co může snadno nastavit objem jídla, pokud by to bylo akutně potřeba: čerstvé pečivo, tyčinky grisini, oříšky, olivy, krekry, sýry, ovoce

Pokud plánujete mít hosty doma dřív a jídlo podávat až za hodinu nebo dvě jejich pobytu u vás v teple, naplánujte si pro ně 4-6 malých soust na každou hodinu čekání pro každého z nich. Jednohubky, kanapky, oříšky, olivy, domácí tyčinky – to by mělo v pohodě posloužit. Čím víc hostů a čím delší čekání, tím větší rozmanitost chuťovek připravte. Deset hostů čekajících hodinu potřebuje zhruba 50 jednohubek, aby vydrželi v dobré pohodě a přesto relativně hladoví.

Slíbené změny v propočtech:

  • V poledne se toho sní víc než večer, raději počítejte s rezervou
  • Neváhejte napočítat suroviny tak, jako by bylo hostů o dva víc. Nikdy nevíte.
  • Myslete na zvýšený apetit dětí ve vývinu a některých hostů. Je levnější zasytit je větším množstvím příloh než masa.
  • Čím déle stolování trvá, tím víc jídla budete potřebovat

Výsledkem tohoto bodu vám budiž nákupní seznam.

Jelikož je třeba myslet i na další věci, jako dekorace, ubrousky, dostatek toaletního papíru a tak dál, připravila jsem vám na to další šablonu ke stažení:

slavnostní menu nákupní seznam ke stažení

3. Jak si rozplánovat a usnadnit vaření pro slavnostní menu

Mám pocit, že už jsem popsala internetovou stránku dlouhou jako roli kuchyňských utěrek a ještě jsem se ani zdaleka nedostala k samotnému vaření.

Ale jelikož se říká, že dobrá příprava je půl úspěchu, věřím, že se mnou budete mít ještě chvíli trpělivost.

Když si dobře rozplánujete přípravné práce v kuchyni, budete toho dělat na poslední chvíli už jen málo a tedy se neuvedete do zbytečného stresu. To přesně je cílem této části. Až tu se mnou skončíte, budete mít v ruce časový plán boje.

Zde si musíte ze všeho nejdřív uvědomit jednu věc.

U slavnostního menu bezpodmínečně potřebujete každé jídlo a každou přílohu rozdělit na přípravnou část a dokončovací část.

Přípravnou část budete chtít odsunout co nejvíc dopředu, klidně ji provést den nebo dva před samotnou akcí. Taky se budete snažit, aby těch přípravných činnosti bylo co nejvíc a vedly do co možná nejzazšího bodu postupu.

Naopak dokončovací práce se odehrají až těsně před podáváním a zde zase chcete, aby jich bylo co nejméně.

Takové rozdělení na přípravu a dokončení se u všednodenní večeře neděje, tam jde všechno z jedné vody načisto.

Dělící čára mezi přípravou a dokončením se dá v každém receptu udělat zhruba tady:
  • Zelenina: v úvahu u ní připadá pouze očištění a nakrájení, případně blanšírování (předvaření a zchlazení). Ve všech případech uložte kousky zeleniny v sáčích nebo uzavřených krabičkách do ledničky. Zelninu náchylnou na hnědnutí (syrové brambory) dejte do vody, případně do vody velmi jemně okyselené citronovou šťávou (fenykl)
  • Salátové listy: proveďte umytí, důkladné vysušení v odstředivce, nakrájení na sousta. Poté uložte do krabičky, překryjte vlhkou utěrkou a nedokonale zakryjte proti osychání. Dejte do lednice
  • Polévky: nenapadá mě žádná, která by se nedala uvařit komplet předem a následně jen ohřát. Vložky do polévky a krutony uchovávejte zvlášť, jinak se rozmočí a nabobtnají
  • Přílohy: tady toho moc nezmůžete, odměřte si aspoň množství suchých surovin
  • Salátové zálivky: komplet připravte předem, uložte do ledničky, nikdy ale nemíchejte se salátem, pokud to není ten druh salátu, který se výslovně nechává odležet
  • Maso: čištění, krájení, svázání lze vždy udělat předem.
    Maso, které potřebuje naložit do marinády, v ní vydrží přinejmenším 24 hodin.
    Vařená, dušená a zadělávaná masa lze komplet připravit den nebo dva dny dopředu, rychle zchladit a uložit do chladu.
    Maso, které se peče stylem nejprve dlouho a pomalu a poté rychle dopéct pro zezlátnutí, lze předem upéct až do fáze, kdy končí pomalé pečení. Pak jej zchladíte, uložíte a v den podávání pouze prudce dopečete.
    Maso, které se peče obráceně, tj. neprve zprudka pro zezlátnutí a pak volněji pro dopečení, musíte nechat sakumprásk až na den podávání.
    Maso minutkově připravené na pánvi je jen pro zdatné kuchaře, neboť vyžaduje hodně pozornosti a je třeba vhodně spočítat kapacitu pánve vůči počtu hostů. Dá se předem připravit pouze do stavu očištění a nakrájení, případně naložení do marinády.
  • Dezerty: všechny lze připravit minimálně den předem, tuhle šanci nikdy nepropásněte
  • Studené předkrmy: platí pro ně totéž, co pro dezerty
  • Teplé předkrmy: zde záleží na povaze jídla, ale obvykle to bude kombinace výše uvedených možností

Kromě přípravy jídla patří do dne D-1 taky následující záležitosti:

  • vybrat hudbu
  • obstarat dekorace včetně nízkého květinového aranžmá doprostřed stolu
  • upozornit sousedy, že u vás může parkovat zvýšené množství aut nebo že k vám může chodit zvýšené množství lidí
  • pořídit nebo vytvořit zásoby ledu do pití
  • vyřešit styl prostírání a sehnat potřebné doplňky
  • vyžehlit ubrus a plátěné ubrousky
  • nachystat klidné aktivity pro děti, pokud se jich má sejít víc
  • krabičky s výslužkou nebo dárkem pro hosty
  • svíčky pro večerní akci (zásadně bez vůně)
  • připravit koupelnu, což obnáší odstranit veškeré věci osobní hygieny z dohledu (nikdo nechce koukat na zubní kartáčky), jinými slovy vytvořit dojem čisté a prázdné hotelové koupelny, nachystat zásobu čistých ručníků a odklidit všechny použité, na umyvadlo dát s ohledem na hosty zásadně mýdlo v pumpičce
  • připravit předsíň nebo místo na kabáty, což opět obnáší odnést co nejvíc vlastních věcí, uvolnit věšáky pro hosty, udělat místo na boty a na tašky, někdy i na kočárky
  • na WC připravit prázdný malý odpadkový koš, dostatek viditelně umístěných toaletních papírů, vůni

Nyní si můžete v klidu udělat hodinový plán dne přípravného a dne slavnostního.

V něm můžete pro svůj vlastní klid zohlednit všechna kritická místa, jako je obsazenost trouby, počet plotýnek na sporáku, počet vhodně velkých hrnců a pekáčů, obsazenost grilu, remosky, tlakových hrnců, pomalých hrnců a dalších přístrojů, použití servírovacích mís a nádob.

slavnostní menu příprava časový plán ke stažení

Takže nyní máte sepsané menu, nákupní seznam a dokonce i časový plán.

Pokud chcete být v klidu, ještě si můžete udělat seznam hostů a k nim poznámky ohledně oblíbených jídel nebo alergií.

A tím veškeré plánování končí.

Akce!

Jelikož jste na samotné vaření dokonale teoreticky připraveni, stačí už opravdu jen pár malých poznámek. Pak už vás nechám svému osudu.

  1. Začněte kontrolou výchozí stavu. Porovnejte nákupní seznam s tím, co máte doma, upravte množství u jednotlivých položek
  2. Vydejte se na nákup. Trvanlivé suroviny můžete pořídit víc dní dopředu, čerstvé nechte na den před akcí. Počítejte s tím, že velký nákup zabere víc času. Trochu ho ušetříte, když si už v obchodě rozdělíte zboží do tašek podle druhů surovin, líp se vám bude doma uklízet.
  3. Připravte a uvařte.
  4. Užijte si to.
Podrobněji k bodu č. 3

Poslední (slibuju!) rady do života:

  • Přípravu den předem začínejte s prázdným dřezem, prázdnou linkou a pokud možno i prázdnou myčkou
  • Přípravu končete s prázdnou myčkou, prázdným dřezem, prázdnou linkou a prázdným košem
  • Den D opět začněte práznou myčkou a prázdným dřezem, čili ukliďte po snídani. Poté dokonale prostřete stůl. Nenechávejte to na poslední chvíli. Kdykoli se na něj podíváte, budete vědět, že máte i předčasně příchozí hosty kam usadit, že jim máte co nabídnout a navíc takový krásný stůl vám i v té nejhorší chvíli vyvolá úsměv na tváři a vrátí vám kus ztracené nálady
  • Mějte po ruce pití, které nabídnete hostům co nejdřív po příchodu
  • Dejte včas vařit vodu na přílohy. Tím, že jí budete potřebvat větší množství, jí to bude trvat déle, než přijde k varu
  • V průběhu dokončovacího vaření v každé vhodné chvíli odmývejte a uklízejte použité nádobí
  • Mějte po ruce frázi pro případné katastrofy, třeba když někdo rozbije vaši oblíbenou vázu nebo zvrhne skleničku s červeným vínem. Zkuste se usmát a říct něco v tom smyslu, že jste už dlouho čekali na příležitost pořídit si vázu nebo ubrus nový
  • Poslední hodinu před zahájením akce si nechte pro sebe, ať se stihnete vysprchovat, převléknout, vykouzlit make-up, úsměv a pár drinků na uvítanou.
Držím palce.

Závěrem otázka na vaše tělo: napíšete mi do komentářů, jak vypadá vaše oblíbené slavnostní menu, které vaříte návštěvám?

 

Zapojte se do diskuze

  1. Tonda says:

    Milá Florentýno smekám klobouk. Tak tohle bylo dokonalé a velice inspirativní. Je znát, že matematika ti nadělila pořádnou dávku smyslu pro řád. Myslím, že se jedná o jednu z Tvých nejlepších rad a ponaučení. Díky Toda

  2. Saša says:

    Milá Florentýnko!
    Návštěv jsem už měla dost, naštěstí nikdy víc než osm lidí, ale stalo se, že přišel někdo neplánovaně, takže uvařit víc se mi vždycky vyplatilo. Sem tam menší nehoda, ale vżdycky to šlo napravit.
    Přepošlu to mladicím v rodině, ale připíšu malinkou poznámku : poslední hodinku si klidně nechte pro sebe, ale nezapomeňte zavřït psa!! Já si šla jen převléct halenku, pes v klidu v pelíšku, po dvou minutách já převlečená, pes v pelíšku, jen se stolu zmizely tři řízky.
    Děkuju moc! Je dobré si připomenout, a kdo do této doby netušil, rád se poučí.

  3. rosnička says:

    Milá Flo,

    krásné! Pro ideální čas a ideální místo – už se vidím, být domácí bohyně, děti uklizené u bonny, mít řádně odvětranou obývací kuchyň, další příborník na speciální sadu slavnostního nádobí (manžel furt ne a ne najít pochopení, že bychom mohli mít sady či jednotlivé kusy na různé příležitosti ;-)))
    Ale realita bývá jiná – jediné, co zůstává, je náš veliký rozkládací stůl, moje snaha vytáhnout a uplatnit veškeré sklo, co máme, barvy tabule určují alespoň jiné textilie a drobné přírodní doplňky…..jinak rodinné hostiny pro 8 a více lidí, které miluji, dopadají..různě.
    Opravdu by mě zajímalo, jak to Ti Francouzi a Američané dělají, že mají tabule plné několika chodů a nic není studené a vychladlé, když mám doma jen jednu troubu a ačkoliv mám super hřející zlepšovák v podobě ručníků a peřiny v manželské dvouposteli..nikdy, to není ideální. A taky při neexistenci špajzu, kam dávat ty hromady připraveného studeného občerstvení – ložnice či balkon to jistí.
    Jo, a máš recht s tím vychladnutím příloh při porcování drůbeže…
    Ale důležitá je dobrá nálada vůle spolustolovníků..pak jde vše snáze;-)

    Jinak děkuji za pěkný článek, pár rad si schovám;-)

    1. Ten zlepšovák na udržení teplých talířů je geniální! 🙂

  4. Ladislav says:

    Ahoj.Obdivují Floru,že si dala takovou prácí a napsala tolik cenných rad.Zato jí patří můj obdiv a poděkování.Příští slavnostní menu se budu řídít těmito radami.Ještě jednou děkuji.

  5. Réza says:

    Dokonalé!!! Děkuji.
    Teď jsme u sestry na narozeninové oslavě měli hovězí vývar se zeleninou a kapáním, následovalo pečené citronové kuře (naporcované před pečením) se zredukovaným výpekem a rýží dušenou s cibulí a následoval čokoládový dort s karamelovým krémem a mandlový dort se šlehačkou. Sestra je prostě skvělá.

  6. Děkuji za dnešní zprávu na téma plánování oslav. Nejsem sice žádným nováčkem, jelikož mám hospůdku a už jsem několik nejen rodinných oslav zorganizovala. Ale ráda se poučím a zdokonalím. Článek a návody jsou super – a navíc teď budu organizovat dvě oslavy šedesátin mého muže! Tak se vyřádím. Díky Florentýno! Iva

  7. Miloš Trnka says:

    Ahoj Florentýnko,
    v so budu slavit s rodinou můj nedávný svátek a jsem rozhodnut, že hl. jídlo bude pečená kachna s kyselým zelí a br. knedlíkem a pro jinou chuť i houskový knedlík a sladké hl. zelí. Jelikož tu kachnu dělám málo kdy, tak aby se mi dobře povedla a byla měkká, rád bych si přečetl tvoje zkušenosti s jejím pečením. Mohl bych si postup najít ve Tvých radách, ale jsem v jednom kalupu a tak bych přivítal, jestli Ti to nebude dělat potíže, aby jsi mi poslala své rady konkrétně na tento případ. Stalo se mi nedávno, že jsem byl dlouho dopředu zván na hostinu, kde též figurovala kachna jako hl. jídlo a vůbec jsem si nepochutnal, protože byla tvrdá a nešla od kosti a tak, jak jsem se na ní těšil, tak jsem byl nakonec zklamán a nechtěl bych dopadnout s mojí hostinou podobně.
    Tvé rady v tomto zaslaném mailu jsem ještě nestačil prostudovat, ale určitě je profesionálně napsaný a tak se těším, až si ho večer projedu a Tvé rady použiji.
    Tvůj obdivovatel Miloš

    1. Miloši,

      až si ten článek prostuduješ, tak budeš hned vědět, jak na to 🙂 Kachnu bych ti doporučovala předem naporcovat a pomalu předpéct den předem (na blogu je článek, jak na ni). Před obědem ji jen zprudka dopečeš dozlatova a dokřupava. To ti dá zároveň šanci v klidu si předchozí den připravit šťávu z výpeku. Zelí též můžeš připravit dopředu, knedlíky taky, pokud máš prostor je před podáváním ohřát na pařáku. Pak už ti zbývá vyřešit jen polévku a dezert, což jsou opět jídla, která můžeš mít z předchozího dne. Flo.

    2. Míša says:

      Ahoj,
      tady je ten článek, co Flo zmiňuje:
      https://www.kucharkaprodceru.cz/pecena-kachna-pomalu/
      Ať se všechno povede dle tvých představ 😀

    3. Já mám s velkými oslavami i na poloprofesionální úrovni několikaleté zkušenosti, už jsem chystala velké oslavy i pro 100 lidí. Nejsem kuchař, je to můj velký koníček.Já dávám přednost studené kuchyni, výrobě všech možných paštik, masových rolád, nadívané drůbeži /třeba tradiční husa v netradiční úpravě/ a pod.. Všechno vlastní výroba. Kachnu, pokud můžu poradil,zkuste dvanáctihodinovou. Ráno nasolit a nakmínovat, večer trochu podlít /ale opravdu jen trochu/ a dát do trouby na 90°C.Je dobré ji zakrýt alobalem. A jít spát. Ráno je kachna krásně upečená a šťavnatá. Peču tak i husu nebo vepřové a lepší maso jste opravdu nejedli. Zkuste, nemusíte mít strach, že vyhoříte nebo se Vám spálí oběd. Pokud pečete třeba velikou husu, je tento způsob ideální. Nevyschne bude krásně šťavnatá.

  8. Milá Flo,
    zase jednou Ti děkuji 😉 …Přesně tenhle článek je to, co jsem vlastně potřebovala… a nevěděla o tom 🙂
    Píšeš zase jednou o tom, co se prostě stává :-)))))
    Vlastně si po přečtení myslím, že je to super nápad, pozvat pár lidí na nějakou pěknou večeři. A věřím, že to tentokrát skončí s mojí duševní vyrovnaností lépe 🙂
    PS: Víš, co se mi na Tobě moc líbí? – Ty seznamy… Nemůžu si pomoct, ale prostě miluju tu „seznamovou logiku“ a že si pak podle toho můžu napsat svůj seznam!!! 😀
    Tak tady mějte všichni hezký den 😉
    J.

  9. Ľubica says:

    Milá Florentýnka,
    klobúk dolu, čo si tu pripravila, toľko užitočných rád a vysvetlení. Myslím, že toto ocenia nielen začínajúce gazdinky, ale aj tie skutočné. Srdečná vďaka.

  10. Míša says:

    Super návod 🙂
    Tak moc mě inspiroval, že hned na zítra vymyslím a pak snad i vykouzlím tříchodové menu pro mě a manžela 😀 Zítra mám dovolenou, takže se dosyta vyspím a zbytek dne budu mít co dělat 😀

  11. Kocourek Bodík says:

    Notnou chvilku předtím, než jsem dočtl až sem, mne napadlo: Ještě že nikoho k sobě nezvu a pořádám proto tak málo rautů… 🙂
    Po chvíli jsem dospěl do bodu, že nejsem na tom tak špatně, jelikož jednak zvu k sobě na oběd svou ovdovělou sestru, která toho moc nesní, protože drží dietu (ostatně jako každý rok v lednu) a taky moc nevaří, takže nějakou chybku z neznalosti nebo z přirozeného taktu přehlídne.
    Přicházím ale do nebezpečné fáze, kdy mě článek naší Florentýny naladil na myšlenky, uspořádat pořádný žrací mejdan …
    Raději jdu odsud pryč, alespoň do příštího čtvrtka.
    P.S.: večer budou bramborové noky se zelím, ty nedají žádnou práci a zelí už mám odleželé od neděle.
    Ale stejně …
    😀

  12. Renata says:

    Flo,
    co dodat – jako vždy krásně podrobně vysvětlené a hlavně použitelné.
    Mně osobně se ještě navíc líbí i tvá čeština bez hrubek. 😉

  13. Iveta says:

    Ahoj Flo.
    Děkuji za tento článek a důležité rady pro kuchyni .Můžu před tebou smeknout ,uvařit takové menu a pro tolik lidí to je něco. Sama jsem vařila jen pro pět osob.
    Zvolila jsem kuřecí roládu, bramborový salát a jako dezert piškotový dort plněný máslovým krémem. Děkuji za tyto rady, vše si založím. Iveta.

  14. Libuše says:

    Milá Jani,dnešní čtvrteční rady jsou k nezaplacení.Naše návštěvy milují různé saláty,mini předkrmy , ale spíš zmrzlinové,nebo dezerty.Rozhodně si na ty tvé rady udělám čas a určitě se z nich poučím a využiji.Liba

  15. Petra says:

    Milá Flo,
    moc děkuji, to se mi právě hodí, ty rady a seznam….. Dělám pro své dvě kamarádky již čtvrtým rokem „Prostřeno“ u mně na chalupě a ne vždy se mi podaří vše zvládnout v klidu, takže určitě plánování a cenné rady letos využiji. Přišlo v pravou chvíli.
    Děkuji! Petra

  16. Klára says:

    Bezva rady, praktické a konkrétní jako vždy! Díky moc.
    Jenom teda doufám, že nebudu mít nikdy návštěvu, které by vadilo, že máme v koupelně zubní kartáčky :)) To se mi zdá jako úklid dovedený nikoli do extrému, ale daleko za něj 😀

    1. To není úklid dovedený do extrému, ale jen ohleduplnost k hostům, aby se na ty kartáčky nemuseli dívat, když si myjí ruce. Prach na poličkách klidně nech 🙂

    2. Klara says:

      Ja vim, ze navstevy, ktere k nam chodi, nase kartacky nijak nepohorsuji, ale napad ulozit je do skrinky se mi libi, umyvadlo jen s mydlem bude vypadat lepe. Diky!

  17. Marie S. says:

    Milá Florentýnko,
    nádherný popis hostiny a jak na ni. Bude se hodit. V půli února mě čeká oslava narozenin. Už se těším, protože je mám letos poprvé v důchodu. Bude čas si opravdu skoro vše připravit den dopředu. Budou kanapky, hovězí polévka se zeleninou a drožďovýma knedlíčkama, vepřová pečeně podle tebe se šťouchanýma bramborama,salát, a čokoládový a ořechový dort. Moc se těším a jak jinak,než že si nákup i přípravu rozepíšu. Jsi prostě nejlepší a zítra vařím to kuře na kapustě. Mňam.

  18. Lída says:

    Milá Florentýno,

    děkuji za výborné rady. Letos budu slavit narozeniny, celkem skoro kulaté,
    takže se mi Tvoje „scénáře“ budou hodit.
    Pokud jsem slavila narozeniny v předchozích letech, bylo to většinou ve farním sále na Habrovce a tam byla vždy šunka, kterou si každý mohl ukrojit sám , kolik chtěl, k tomu saláty, těstovinové, bramborové, zeleninové, no prostě spousta růzností.
    Ale to už neplánuji, takže na hostinu doma se mně moc hodí Tvůj plán.

    Moc děkuji,

    Lída

  19. Milá Flo , moc děkuji za obrovskou škálu nápadů , receptů a podnětů k vaření, Těším se vždy na čtvrtek a s radostí si vše pročítám. Dnešní plánování a skvělé pokyny mě velmi zaujaly , určitě využiji , to vymýšlení je vždy náročnější , než realizace , vědět ,jak si vše ulehčit je super

    .

  20. Jarmila says:

    Ahoj, Flo,
    díky za úžasně podrobný postup při přípravě pohoštění, nemá to chybu:))))
    Nikdy jsem o tom takhle neuvažovala, ale určitě vyzkouším a první příležitost budou narozeniny mého muže v dubnu.
    Moc děkuji!!
    Jarmila

  21. Vlasta says:

    Jéééé, já chci k vám na hostinu.

  22. Hanka says:

    Milá Florentýno, podobné seznamy jsem měla zpracované v době, kdy byly všechny tři děti ještě doma a přinášely si domů místo zatoulaných koček zatoulané kamarády.
    Podobné seznamy jsem zpracovala i na domácí práce apod.,
    Nicméně se chci svěřit s šílenstvím, které provázelo některé čistě rodinné obědy, zvané vepřo knedlo zelo.
    Bylo nás 5. Tři jedli knedlíky houskové, dva pouze bramborové, dva chtěli zelí sladké, dva kyselé a jeden pouze špenát. Maso vepřové vyhovovalo třem lidem, jeden chtěl drůbež a poslední vegetariánskou variantu masa.¨
    Zpracovat toto menu k jednomu teplému obědu chtělo poctivou bitevní přípravu s detailně vypracovaným harmonogramem. JIŽ NIKDY VÍCE.
    Naštěstí se děti brzy poté odstěhovaly do svých bytů.

  23. Milá Flo, díky za krásné, srozumitelné rady, které se hodí nám všem.
    P.S. díky z tvoji novou fotku, ze které se na nás všechny směješ, je to pohlazení na duši. Krásné dny všem.

  24. Marie says:

    Milá Florentýnko,vše krásně napsané i s komentářemi souhlasím,lépe bych tu pochvalu vyjádřit nedovedla.Ještě jednou díky.

  25. Alena says:

    Milá Florentýnko. Prostě je to senzační návod,takové články se uschovávají. Moc mě to zaujalo. Ráda se nechám inspirovat až bude mít můj muž šedesátku a to se kvapem blíží. Děkuji a přeji spokojené únorové dny. Alča

  26. Ahoj Florentýno, dokonalý průvodce, jak vše zvládnout a nezmatkovat, naposledy jsem hostila pouze svoji kamarádku s manželem, bylo to moc příjemné a poklidné. Těším se na další čtvrtek Nina

  27. Věra says:

    Milá Flo, jsi úžasná. Kde bereš všechny nápady? A o obyčejné věci umíš tak bezvadně psát. Smekám. Já teď plánuji manželovi narozeniny. Bude klasika : vývar s nudlemi, řízek, bramborový salát a moravské koláčky.
    Ale s Tvým plánem budu přemýšlet o vylepšení menu. Děkuji za inspiraci
    Věra

  28. Klára says:

    Zajímavý článek! Máme velkou rodinu, tak se několikrát do roka stává, že hostíme třeba kolem 10 lidí… Na druhou stranu, protože je to nejbližší rodina, spoustu věcí tak neřešíme (s doděláním jídel v den D pomáhají klidně i hosté, kartáčky v koupelně taky nikomu nevadí). Dokonce se někdy i domluvíme a vaření si mezi sebou rozdělíme, takže každý pak přinese část menu :-).

    Já bych podle toho tvého postupu měla problém asi nejvíc s tím časovým plánem – dost špatně se mi odhaduje, jak co bude trvat, navíc v málokterém receptu je realistický časový údaj (jasně, třeba čas pečení masa je daný, ale kolik zaberou práce kolem? Odpovím si – každému jinak, samozřejmě). Už třeba vím, že všemožné očišťování a krájení je dost nezanedbatelný žrout času a když na to člověk zapomene, vznikají hrozná zpoždění…

    Oblíbené slavnostní menu asi nemám, snažím se pokaždé vymyslet nějakou obměnu, ale pro větší společnost u mě jako hlavní chod vede maso pečené v troubě – zpravidla není potřeba se o něj moc starat, ušetřím hrnec (kterých mám málo 🙂 ) a sporák je volný na ostatní vaření…

  29. Milá Fló, přímo vědecké pojednání.Užasné. Díky za přínosné rady a krásnou češtinu

  30. Marie says:

    Milá Florentýnko, nemám již co dodat, protože všichni přede mnou Tě již správně ohodnotili a vyjádřili údiv. Tak činím i já a také velké díky !!!

  31. Andulka says:

    všechno to dává smysl…ale naštěstí pro mě máme mimino a v bytě málo místa, takže můžu pokusy o slavnostní kuchyni s klidem o pár let odsunout, a mezitím si snad stihnu vyzkoušet dost receptů, abych nabyla skutečné sebejistoty;)
    křtiny jsme slavili v salonku místní restaurace a taky to bylo fajn…(ale jen co povyrostou a dáme do pořádku obývák, vlítnu na to. slibuju;)
    jinak u nás obědvá hlavně tchýně, ale ta je domácí;)

  32. Alena says:

    Ahoj. Ztratila jsem řeč,dokonale rady a návody
    Smekám klobouk.

  33. Flo, smekám….jen ještě bych možná dodala:
    – zvažte velmi důkladně “ kapacitu“ bytu – já mám vyzkoušené, že na klasické pohoštění u stolu 6 lidí a na můj oblíbený rautový styl 8, jednou jsem navýšila na 10 a už to trochu drhlo
    – hlavní důraz na kvalitu surovin, aspoň 1x ověřenou v praxi, tady se kompromis vymstí na 100%
    – zvažte důkladně, jak dobře znáte preference hostů – já třeba přesně vím, u koho bude mít úspěch maličký salátek z lososa, manga a rukoly podávaný jako jednohubka v mističce z křehkého těsta – a u koho naopak jednohubky z delikátního kořeněného bůčku na kváskovém chlebu
    – u dezertů bych se snažila vyhnout porcování – místo jednoho dortu maličké minidortíčky třeba dva druhy – pracné, ale efektní a jednoduché při podávání
    Za mne jednoznačně raut – aspoň 8 druhů minipředkrmů včetně nějak originálně podávaných salátů, domácí jednoudohubky mini houstičky, směs sýrů, zeleninové minišpízky…je toho spousta, a v průběhu si každý řekne, jestli už si dá ten guláš bublající na plotně nebo třeba kousek pečeně s dýňovo-bramborovým pyré ( na rozdíl od brkaše lze ohřát, vyzkoušeno) a trochou hrášku…
    S přípravou stolu si vyhrát – kromě studených jídel se tam musí vejít příbory v košíčku vystlaným ubrouskem, talířky všech velikostí, skleničky, dekorace…a ostřížím okem nenápadně hlídat, aby stůl za půl hodiny nevypadal jako po bitvě 🙂

  34. Štěpánka says:

    Ahoj Flo.

    Pod peřinou se dají krásně uchovat i teplé přílohy. Moje babička tam s oblibou „ukládala“ brambory, kaši apod. Navíc např. brambory tam krásně „dojdou“ :-).

    1. Libuše says:

      Jojo, pod peřinu dávám dojít rýži.

  35. Marta says:

    Díky, díky!!!! Něco podobného mne čeká a Tvá pomoc přišla na jako na
    teplém talíři.

  36. Markéta says:

    Ahoj Florentýno,

    nedávno jsem poprvé dělala brunch asi pro 10 lidí. Stolování tedy nemělo nijak svázaná pravidla a bylo laděné spíše snídaňově. Podávala jsem jablečno mkvový salát, klasický quiche, klobásky na pečené zelenině s cizrnou a banana bread. Myslím, že všechno dopadlo dobře 🙂
    Teď už pomalu začínám přemýšlet nad tím, jak udělat takový podařený piknik někde v přírodě, až bude zase teplo.

    Díky za rady, určitě se jimi nechám inspirovat 🙂

  37. Naděžda says:

    Milá Flo,

    perfektně napsáno. Na grilovačku máme vždy tak 8 přátel, určitě si tento postup vyzkouším. Ráda peču, vařím, ale s úklidem už je to horší.
    Děkuji

  38. Jiřina says:

    Krásně napsané, perfektní seznamy.
    Několik let sama připravuji štědrovečerní večeři pro blízkou rodinu 6-8 lidí. Mám podobný postup tomuto Tvému i s těmi předpřípravami. Bramborový salát je samozřejmostí, ale pak ta masitá část! Někdo kapra, jiný kuřecí řízek a další zase vepřový. Ale vždy jsem zvládla bez ztráty desítky. A co se nesní, udělám výslužky.
    A 100% souhlasím s „hotelovou“ koupelnou. Tu udržujeme po celý rok, ne jenom při návštěvách.
    Přeji nám všem hodně dalších Tvých rad a návodů. Děkuji.

  39. Ahoj Flo,máš stále zajímavé články,ale tenhle poslední bych nechtěla často absolvovat,bohatě mi stačí vánoční přípravy a mám na celý rok vystaráno,jelikož to,co já vařím pro svého manžela,to je horší,jak menu pro deset hostů,Pokud uvařím tři chody,bude tak dlouho chodit,až to zvládne!

  40. Ahoj Flo, výborný článok. Ja som varila zatiaľ najviac pre 6 osôb také jednoduchšie menu, a keďže ja veľmi rada experimentujem a skúšam nové recepty a kombinácie tak sa snažím vždy zaradiť aj niečo menej známe, ale rovnako vždy robím aj klasiku – aby si každý vybral. Aby som sa v kuchyni príliš nenaháňala, volím kombináciu jedál, kde sa dá niečo pripraviť dopredu, a chuťovky sú samozrejmosťou.

  41. Ahoj Flo, článek je bezvadný. U nás také občas prijde větší návštěva. Do 10-ti lidí. A vše tedy dělám v jeden den už od 7 ráno 🙂 protože některé návštěvy jedí jen určité druhy jídla grrrr např.: příteluv bratr papa jen vývar a kuřecí a to maje floutek 18 let, a zeleninku fuj. Takže se dělá vývar hraskova nebo brokolicova kremova polévka, nechybí lehký předkrm. A dělám 2-3 úpravy masa pečené, minutku ( kuře, krkovice, kotleta občas hovězí) dvě přílohy. A dezert volím zmrzlinu a kávu. A všichni se krasne najedi a my mame i oběd na další den. Dělám všeho vic

  42. Libuše says:

    Má drahá Flo.
    Tentokrát jsem si pro sebe vyšetřila dostatek času až dnes (takže mám vlastně čtvrtek ve svátek) Díky za Tvé pravidelné články. To se tak krásně čte. Ty jsi prostě neuvěřitelná. A velice praktická. Dokážeš, tak hezky a vtipně popsat úplně běžné situace v kuchyni, že se musím smát a na nějaký stres není vůbec čas.
    Jen mě moc mrzí, že jsem Tě neznala v dobách, kdy jsem se učila vařit já. Ušetřila bych si spoustu starostí, slziček a nepříjemných pocitů svého totálního selhání. Zklamání většinou pramenilo z přílišného očekávání a mála zkušeností. Věčně jsem měla nejprve času dost a pak pro změnu málo… Dnes už to vím a také se usmívám. Běžně je nás u stolu hodně a když se sjedeme o svátcích na chalupu vařím pro velkou společnost. Vařím a peču opravdu moc ráda. Miluji přípravy a vymýšlení oslav. Moc ráda překvapuji něčím novým, neobvyklé chutě a kombinace. Klasická jídla v novém, trochu modernějším stylu. S dobrým naplánováním se dá zvládnout mnoho a dokonce v naprostám kidu a s přehledem. A tomu Ty nás učíš skvěle. Moc Ti za to děkuji a už se zase těším na další čtvrtek.
    Posílám Tobě i všem ve skupině KPD krásný, slunečný pozdrav z Písku. S láskou Líba

  43. Milá Flo,
    super popis. Taky chystám co jde předem. Když měl manžel narozeniny, tak nás byla jen část a to 10 (jinak 22 🙂 ) a to nás ještě čeká první přírůstek od starší dcery v létě. A v létě nás čeká oslava mých kulatin a tam tápu kolik čeho nechystat po cca 32 lidí. Musím se připravit na variantu venku a když bude ošklivo, tak zatím nevím kde. No snad mně něco do léta napdne. Díky Tobě vím kdy je čtvrtek.
    Krásné dny Iva

  44. Alžběta says:

    Florentýno, to je ale pořádně dlouhý recept! A já za něj moc děkuji! Vaření není mým koníčkem. I přes to pořádáme v průměru jednou měsíčně setkání velké rodiny. I když na naše milované sídlo jezdíme 400 km, rodina jej má za humny. Pokaždé se snažím více optimalizovat poměr času na návštěvu : chutné jídlo. Vše zvládám s čím dál menším stresem a bravurněji. S přivezením pochoutek se dělím také s ženskou částí rodiny a i ostatními členy. I přes to, je hlavní část na mě. Díky moc za všechny tipy a rady k usnadnění žití, vedoucí k užívání života!!! 🙂

    1. Alžběta says:

      Hmmm. A jak čtu komentáře, asi jsem příliš skromná 😀 V sobotu jsme pořádali pro 10 dospělých a 6 dětí, z toho 2 miminka a plus 1 pes. Ani tento počet mi už nepřijde zvláštní. Chalupa ale už naplnila limit. V létě je setkávání jednodušší, venkovní posezení nemá omezení a grilované maso manžela je vynikající. Oslava mi obvykle zabírá celý den, protože je součástí vytopení obydlí, úklid a nákup do místa, kde nebydlíme. Obvykle někdo navíc přespí, počítá se během dne i s volnou odvalovací místností zvanou kutloch. Paradoxně nejvíc miluju úklid po akci, v mé fantastické kuchyni s dřevěnou deskou a myčkou. Takže celé uklízení, pokud někdo náhodou nepomůže, zabere málo času. A když můžu přes bar povídat ještě s přetahující částí rodiny v obýváku. Kde už jede noční režim na způsob slivovice, klobásky, zažívám unikátní pocity naplnění 🙂

  45. Milá Flo,
    tento návod je něco jako disertační práce. Mám podezření, že někde vyučuješ budoucí adepty kuchařského umění. Myslím, že jsi nezapomněla vůbec na nic a vše je k praktickému použití a inspirací jak na to. U nás se ve větším počtu než 8 lidí nesejdeme a i tak je to mazec, jak z důvodu velikosti kuchyně a jídelního prostoru, tak z důvodu množství připravovaného jídla (vloni jsme pro jistotu pekli dvě martinské husy – pak člověk nemá obavu, že by se nikdo nedočkal výslužky). Menu bývá něco mezi 3-5 chody. Taková „schůze“ se ale neděje víc jak 2x-3x do roka. Bývaly časy, kdy se při kulatých narozeninách scházela širší rodina a ve venkovských poměrech se poledne muselo řešit autobusem a pronájmem sálu v místní hospodě. Vzpomínám na to se slzou v oku a to jsem z toho bohužel ještě neměl rozum. K této tvé kapitole se budu vracet častěji a nemusím zrovna čekat velkou návštěvu.
    P.S. znám ale ještě větší akce – rok co rok oslava kulatin několika kamarádů ve vlastní režii na horské chalupě a přilehlém pozemku v počtu 50-60 lidí do pátečního večera do nedělního poledne, to je ale zcela jiný příběh, při kterém se na tvé skvělé a perfektní rady nedá brát ohled

  46. Jitka says:

    Dobrý den, Vámi popsané rady mně v lecčem pomohou při uskutečnění dalších oslav. Není neobvyklé, že u nás při slavnostních událostech stoluje 15 a více lidí a pravda několik z nich jsou děti od maláčků až po „puboše“, no a taky ten čtyřnohý kamarád -). Velice ráda si sestavuji menu sama, tak nějak dle pocitu a toho,co zrovna třeba máme doma či zahrádka dala. Poslední oslavu jsem dělala pro syna v lednu a právě abych si ji co nejvíce užila jsem zvolila toto složení: předkrm- domácí paštika s brusinkami, jednohubky, uzené – k tomu různé pečivo, domácí nakládané okurky a kozí rohy; polévka – bramboračka z uzených kostí + to obrané masíčko přišlo zpět do polévky; hl. chod – sekaná, salát Coleslaw (jelikož mi přijde, že okurky ani rajčata v zimě nemají tu správnou chuť); sladké – dort (1.patro ořechové s tvarohovým krémem a borůvkami, 2. patro Pavlova s borůvkami.) Mezi tím, jsem na stůl
    dala mističky s domácím slaným mlsáním, oříšky a sušené ovoce + hrozny. Téměř vše jsem si předchystala den nebo dva dopředu a v den oslavy pouze dopékala nebo ohřívala. Takto jsem si opravdu užila všech hostů, s každým jsem si mohla popovídat a dát si skleničku -). Děkuji za velmi inspirativní a milý blog.

  47. Jarča says:

    Milá Florentýnko, díky za krásná slova a perfektní rady, které se hodí nám všem.Díky a přeji hodně sil a nápadů.Jarča

  48. Milá Flo,
    za tento příspěvěk Ti opravdu patří mé velké díky. Vždy, když jsem měla byť jen připravit nedělní oběd pro celou rodinu, měla jsem pocit, že nevím kam dřív skočit a pak i přes sáhodlouhé seznamy a plány zjistila, že mi chybí suroviny nebo čas. Máš můj velký obdiv za to, že jsi si dala tu práci a vytvořila nejen článek s množstvím rad, které mi pomohou udržet si během podobných „akcí“ v budoucnu chladnou hlavu, ale také za podrobné návody a pomocníky, které mi hned při další příležitosti budou viset na ledničce.
    Opravdu velký dík za to, co děláš 🙂

  49. Milá Flo, právě se chystám na návštěvu budoucích dceřiných tchánu, proběhne oběd s plánováním svatby ????. Tvůj plánovač se mi moc hodí. Ještě bych potřebovala nápad na jarní ale nikoli velikonoční menu. Díky tobě jsem si uvědomila, že nám stačí trichodove klasické menu, které při podáváním na staroceske chalupě musí být absolutně české. Nu, mám co vymyslet, mám na to 14 dní ????
    Díky za pomoc.

  50. Tak tohle je perfektně zpracovaný článek! Takových se najde jen málo 🙂

  51. Takhle přesně plánuju, jen nemám takové krásné šablonky 😀 Na návštěvy, na Vánoce, Velikonoce, narozeniny …. Vše pak krásně odsýpá, eliminuje se počet katastrof a nenadálých faux pas a hospodyňka je v pohodě 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close