Semínkový chléb, který se obejde bez lepku i bez vajec

Semínkový chléb, který vám chci tentokrát představit, má tolik důvodů k vyzkoušení, že si na ně vyhradím číslovaný seznam, abych se jich vůbec dopočítala.

Bylo by určitě výzvou upéct semínkový chléb zcela bez mouky, ale výsledek by dost špatně držel pohromadě a byl by už příliš hutně semínkový. To se tu tedy dít nebude.

Na druhou stranu nečekejte ani žádný šizuňk, ve kterém se mihne spousta mouky a nenápadná hrstka semínek, která má ospravedlnit název. Semínka zůstanou v naprosté převaze a mouky bude jenom tak málo, aby se to všechno dobré a křupavé při krájení nerozpadlo.

Můj semínkový chlebík přesto může zůstat bezlepkový, pokud je to pro vás důležité. A bude i bezvaječný. Jste připraveni na všechny jeho výhody?

10 důvodů pro semínkový chléb

1. Semínkový chléb je zdravější

Semínka představují nutričně velmi zajímavou surovinu. Mají vysoký obsah vlákniny, nezanedbatelný obsah bílkovin a užitečných tuků, vitamínů i minerálů.

Dalo by se říct, že semínka obecně zlepšují zažívání, snižují nadýmání i hladinu cholesterolu. Fungují jako prevence proti civilizačním chorobám, tedy onemocněním srdce a cév, cukrovce, rakovině. A dále často obsahují ještě něco dalšího docela užitečného:

  • Slunečnicová semínka mají vysoký obsah vitamínu E, hořčíku, selenu, kyseliny linolové. Pomáhají při chronických zánětech, vysokém cholesterolu, vysokém tlaku, uvolňují cévy. Zlepšují kůži, funkci střev, dokonce i náladu.
  • Dýňová semínka kromě vitamínu B2, draslíku, hořčíku a zinku obsahují taky antioxidanty, které jsou důležité pro ochranu před onemocněními. Hrají roli v prevenci i léčbě rakoviny prsu a zmírňují příznaky zvětšené prostaty. Zvyšují kvalitu spánku, pocit zklidnění a pocit sytosti při jídle.
  • Lněná semínka jsou trochu oříšek, protože jejich slupka je natolik tuhá, až jsou pro lidský organismus obtížně využitelná. Ale když se slupka naruší a semínka se podrtí, problém je vyřešen. Nálev z lněných semínek má podobu slizu, ovšem léčivého slizu. Funguje hojivě na žaludek i jícen a změkčuje stolici. Podobný slizový efekt se využívá při záměně vajec v receptu za rozdrcená lněná semínka. Ale k tomu se ještě dostanu.
  • Konopná semínka se dají koupit loupaná i neloupaná. Zatímco neloupaná se hodí hlavně na chroupání a ozdobné posypání před pečením, ta bez slupky skvěle poslouží dovnitř do těsta. Z hlediska výživy jsou takový neobjevený poklad. Mají bílkovin jako kdejaké maso a ještě ke všemu obsahují kompletní sadu nezbytných aminokyselin (vegetariáni budou vědět, proč je to pro ně důležité). Dále tu máme na seznamu mnoho nenasycených mastných kyselin, vlákninu, hořčík, draslík, železo. Poskytují úlevu od exémů, PMS, příznaků menopauzy.
  • Maková semínka používáme často úplně automaticky, tak aspoň připomenu, že jsou velmi cenným zdrojem vápníku a hořčíku. Přispívají tedy k pevnosti kostí a zubů a v dobrém ovlivňují nervový systém.
  • Sezamová semínka se používají bílá i černá – černá především v asijské kuchyni jako dekorace jídla a salátů a taky v rámci hitu zvaného toust s avokádem, ta bílá spíše v západní kuchyni jako posypka na pečivo. Rozdíl mezi nimi je nejen v barvě; černá semínka mají oproti bílým slupku, o něco výraznější chuť a vyšší zastoupení živin. Sezamová semínka pomáhají při chudokrevnosti, depresích i neurózách, a dále pak při jakékoli námaze – fyzické i psychické.

bezlepkový semínkový chléb recept

2. Semínkový chléb chutná jako oříšky

Až si přečtete recept, řeknete si: bodejť by nechutnal jako oříšky, když je v něm deset deka ořechů! To sice je, ale semínka stále drží hmotnostní převahu. A jelikož se jim dostalo opečení na pánvi, získaly mnohem výraznější, oříškovou chuť a tedy se na ořechy srdnatě dotahují. Aniž by se k nim dotahovaly i cenou.

3. Semínkový chléb zastoupí běžný chléb

Pokud máte rádi pomazánky, chleba s máslem, chleba se sýrem, chleba se šunkou, chleba s žervé (ten zejména!) – tady se nebudete muset omezovat.

Semínkový chléb má podstatně vyšší hustotu střídky než běžný chléb, takže vám bude k plnému zasycení ke svačině nebo na večeři stačit jen kousek a sníte ho méně než klasického chleba. Zda při tom ušetříte i sýr nebo salám, to už zaručit nedovedu.

4. Semínkový chléb si upečete na míru svým chutím i zásobám ve spíži

Když dodržíte poměr mouky, tekutin a semínek jako celku, můžete mezi semínky zaměňovat a volit, jak je libo. Zda použijete víc dýňových semínek na úkor sezamu, anebo jeden druh vypustíte, protože se zrovna nechystáte do obchodu, nebo vám něco ze seznamu semínek nechutná či nevyhovuje, neovlivní úspěch pečení. Ovlivní to jen chuť a o to nám všem kuchařům přece jde, že? Abychom vytvářeli chutě podle své okamžité nálady a rozpoložení. Tento recept dává velký prostor pro různorodost, pokud dodržíte celkovou váhu semínek.

To samé se týká sušeného ovoce. Jestliže vám nevyhovují fíky, vezměte sušené meruňky, švestky, rozinky, brusinky, datle – cokoli, co je zároveň suché i šťavnaté. Můžete-li volit mezi méně a více vysušenými švestkami či meruňkami, vezměte ty měkčí a šťavnatější.

Sladká a slaná chuť se v chlebu parádně doplňují. Nemusíte se toho bát, sladká chuť se jen jemně prolíná každým soustem a nepřekáží. Pokud se přece jenom obáváte, sušené ovoce bez náhrady vypusťte, nic hrozného se nestane.

5. Semínkový chléb se dá upéct bezlepkový

Semínkový chléb nevyžaduje kynutí. Jako kypření a zdroj vzduchových bublinek zde vystupuje jedlá soda a citronová šťáva. Jejich spojení vyvolává šumění, tím se do pečiva vnáší potřebná nadýchanost. Je důležité, aby ke spojení sody a citronové šťávy došlo až těsně před vložením chlebíčku do trouby, jinak kypření ztratí na síle a chlebíček bude tužší.

Více o použití jedlé sody při pečení najdete zde:
Sražené těsto a další pekařské katastrofy

těsto

A kde není potřeba kynutí, není ani tak velká potřeba lepku, který v kynutém těstě vytváří síť na zachycení vzduchových bublin. Lze tedy použít přirozeně bezlepkové mouky. V receptu na semínkový chléb skvěle poslouží mouka pohanková, protože sama o sobě chutná tak trochu po oříškách.

Jestliže chléb bude konzumovat celiak, dbejte na to, aby pohanková mouka byla označena jako bezlepková. I když pohanka sama o sobě lepek neobsahuje, mouka může být kontaminována lepkem při zpracování v provozech, kde se melou i jiné druhy mouky.

6. Semínkový chléb nevyžaduje vejce, je tedy i pro vegany

Pro osoby, které se potřebují vyhýbat vejcím, je lněné semínko významný spojenec.

Zatímco celá lněná semínka se hodí hlavně na ozdobu nebo jako křupavá součást jídla, rozdrcená lněná semínka, když se namočí a chvíli nechají nabobtnat, vytvoří podobně gelovou konzistenci, jakou má vaječný bílek.

Lněná semínka tedy pomáhají zvláčnit těsto a do velké míry umí nahradit vejce.

To je důležité nejen pro ty, kdo vejce potřebují vyřadit z jídleníčku, ale i pro ty, kdo z jídelníčku vyřazují lepek. Bezlepkové mouky totiž často vedou k suché a drobivé struktuře upečeného pečiva a namočené lněné semínko to dovede docela dobře zamaskovat. Poskytuje potřebnou vlhkost a vláčnost a dělá téměř nejedlé věci v pohodě jedlými.

bezlepkový chléb se semínky

7. Semínkový chléb se hodí pro rozmanitou společnost u stolu

Nemyslím tím jen to, že semínkovým chlebem zaručeně zapůsobíte, když ho společně s máslem nebo pomazánkou nabídnete jako první sousto před jídlem, jako se to dělá v restauracích, anebo jako chleba k salátu či jako základ obložených chlebíků.

Mám na mysli hlavně ty situace, kdy se u jednoho stolu sejde složitá až nepřehledná skladba potravinových omezení, nesnášenlivostí a alergií. Semínkový chléb nabízí uspokojivou volbu pro většinu osob s dietními limity i stravovacími návyky, motivy či přesvědčeními.

8. Doma pečený semínkový chléb vychází levněji

Cena pocitvých, semínky nabitých semínkových chlebů nemůže být nízká. Tyhle věci se vyplácí péct doma, zejména pak, pokud si můžete pořídit a uskladnit ekonomické balení semínek.

Uskladnění semínek neberte na lehkou váhu; semínka i ořechy mají krátkou trvanlivost vzhledem k tomu, že tuky v nich obsažené při pokojové teplotě rychle oxidují – čili žluknou a hořknou. Vyplatí se semínka přesypat do vhodných nádob a skladovat v lednici, kde ke žluknutí nedojde tak rychle. Pokud si semínka namelete do zásoby, pak ani o jiné možnosti uskladnění neuvažujte.

9. Semínkový chléb dlouho vydrží

Oproti kynutému pečivu, které nejlépe chutná v den upečení a od okamžiku vyndání z trouby to s ním jde jenom z kopce, chutná tento chlebík skoro stejně v den upečení jako o tři dny později.

Pokud s ním máte trvalejší úmysly, po vychladnutí ho rozkrájejte na plátky, zabalte a uložte do mrazáku, abyste si mohli odebírat jen podle potřeby.

10. Radost z pečení

Stále jsem se nedobrala vysvětlení, proč je pečení mnohem uspokojivější a vyhledávanější aktivitou v kuchyni než vaření.

Sama mám pečení jen jako doplněk, zejména u sladkého pečiva mi to přijde jako něco dobrovolného, jako něco navíc, jako něco, co patří k neděli, ale rozhodně ne ke všednímu dni.

Dřív jsem taky raději pekla než vařila, ale to bylo kdysi dávno v době, kdy mi recepty na běžná jídla přišly nesrozumitelné a chyběla mi v nich logika a přesné údaje, zatímco recepty na pečení měly mnohem víc detailů, obsahovaly jasné dávkování i časování a měla jsem tak s nimi mnohem větší šanci, že se to povede. Ale od té doby, co trochu vím, kdy a co hodit do hrnce a proč, mám pečení na vedlejší koleji. Ne že by mě nebavilo, to ano, ale není to ta věc, která mě táhne do kuchyně.

Každopádně tím chci říct, že příprava tohoto chlebíčku plného semínek a ořechů vám přinese radost z tvorby a to se vždycky počítá.

Postup neobnáší žádné komplikace ani špeky a zvládnete ho i jednou rukou.

semínkový chléb recept

 

Semínkový chléb

Celkový čas: 1 hour, 15 minutes

Množství: Na 1 chlebíčkovou formu o objemu 1,5 l

Suroviny

  • 175 g pohankové mouky
  • 5 g sody
  • 5 g soli
  • 100 g lískových (nebo jiných) ořechů či mandlí
  • 80 g dýňových semínek
  • 80 g slunečnicových semínek
  • 80 g lněných semínek (z toho 40 g nelze nahradit jinými semínky)
  • 40 g sezamových semínek
  • 80 g sušených fíků nebo jiného měkkého sušeného ovoce (švestky, meruňky, rozinky, brusinky, datle, třešně)
  • 10 ml citronové šťávy (šťáva z ¼ citronu)
  • 20 g medu nebo sladkého sirupu (javorového, agávového, čekankového, datlového apod.)
  • 20 ml olivového nebo rostlinného oleje

Postup

  1. 40 g lněných semínek rozdrťte v příručním sekacím mixéru nebo v hmoždíři. Nasypte je do mísy, zalijte 400 ml vody a nechte půl hodiny nabobtnat. Při promíchání bude po této době patrné, že směs semínek a vody vytvořila šlem. Ten je důležitý pro vláčnost pečiva.
  2. Mezitím, než semínka nabobtnají, nasypte lískové oříšky do pánve, pánev postavte na plotýnku a začněte zahřívat na středně silném žáru. Hlídejte a míchejte a opékejte tak dlouho, až se oříšky rozvoní. Pokud mají slupku, ještě horké je nasypte na utěrku a promněte, tím se slupka uvolní. Oloupané oříšky nechte vychladnout a po vychladnutí je letmo nasekejte nahrubo.
  3. Do uvolněné pánve nasypte všechna semínka a pokračujte v opékání. Nikam neodcházejte, zejména drobná semínka se okamžitě spálí, pokud se jim nedostane dost pozornosti. Semínka opékejte a míchejte, až se rozvoní a možná i trochu, ale jen letmo, zezlátnou. Po opečení vysypte semínka na velký talíř a nechte je vychladnout.
  4. Troubu začněte předehřívat na 175° bez horkovzduchu. Chlebíčkovou formu buď vymažte tukem, pokud je nepřilnavá, anebo ještě vysypte například strouhankou (eventuelně i bezlepkovou) nebo drcenými ořechy, pokud není. Namísto toho můžete samozřejmě vyložit formu papírem na pečení. Tuto přípravu nepodceňujte, semínkový chléb se snadno a rád přichytává.
  5. Do mísy odměřte mouku, sodu a sůl a promíchejte metličkou. Přisypte ořechy, semínka a sušené ovoce. Větší kousky sušeného ovoce je předtím potřeba nasekat nahrubo, rozinky a brusinky mohou zůstat celé. Vařečkou promíchejte s moukou.
  6. Do misky, ve které máte namočená lněná semínka, přidejte citrónovou šťávu, med či sirup a olej. Promíchejte a směs přilijte do mísy k mouce se semínky a ořechy. Vařečkou velmi krátce promíchejte pouze tak, aby vzniklo hrubé těsto. Míchání zbytečně neprodlužujte.
  7. Směs nalijte do připravené chlebíčkové formy. Pokud vám nějaká semínka zbyla, můžete jich trochu nasypat na povrch těsta. Vložte do trouby a pečte 40 minut. Dobře upečený chlebíček je pevný na dotek a má sytě zlatou barvu.
  8. Po upečení nechte chlebíček 5 minut vychladnout ve formě, potom ho vyklopte a nechte na mřížce vychladnout. Mřížka je dobrá k tomu, aby se pečivo zespodu nezapařilo, protože k němu může proudit vzduch. Po 15-20 minutách vychládání otočte chlebíček spodní částí nahoru a dopřejte mu úplné vychladnutí, než do něj zakrojíte ostrým nožem. Vlažný chléb bude mít při krájení tendenci se rozpadat, protože ještě není dost pevný.

Poznámky, rady, nápady:

Semínka uvedená v receptu jsou myšlena loupaná, nepražená a nesolená.


 
 

Join the Conversation

  1. Petr Czyž says:

    Dobrý den,
    vypadá to jako strava pro hlodavce, děkuji, zůstanu u klasiky a osvědčených receptů.

    1. 🙂 Pokud se mám držet tohoto příměru, pak ráda budu za kapybaru.

  2. Jarmila says:

    Dobrý den, recept vypadá, jako vždy od vás, bezvadně. Zatím jsem nezkoušela, ale není ten chléb sladký? Jednak med- sirup, pak také sušené ovoce… Myslíte, že by bylo možno např. sušené ovoce vynechat a nahradit ve stejné gramáži at už moukou, nebo třeba více semínky? Nebo tam ovoce má i jinou funkci – třeba těsto lépe drží, atd.

    1. Píšu to v textu před receptem 🙂 Je to jemně nasládlé, ale ne sladké. Ovoce se dá vynechat, med kompenzuje kyselost citronu.

  3. Štěpánka says:

    Recept vypadá moc pěkně, už se těším, až vyzkouším. Chtěla bych se zeptat, jak nahradit oříšky (popř. jestli se můžou vynechat), pokud je alergie na ořechy. Děkuju!

    1. Pokud je nejde nahradit mandlemi, tak bych zaměnila za zhruba stejné množství větších semínek (slunečnice, dýně, případně část může být i loupané konopné semínko).

  4. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    recept je to zajímavý, ale nejsem si jist zda je pro mě. Je to jako velká ořechová tyčinka.

  5. Višnja says:

    Zdravím Florentýno, tak na tento chléb mě neuvrtáš, ale zajímavé počtení a pro někoho zlatý grál. Měj se hezky, Višnja.

  6. Děkuji za moc zajímavý recept,

  7. Jdu na to, původně jsem chtěla jít do obchodu, ale nemusím:-)))))

  8. DášaV. says:

    Ahoj Flo,
    na rozdíl od jednoho z předchozích příspěvků mě na tento chléb uvrtáš :). Už několik let jsme doma jen na tom, co sama upeču, včetně chleba. Ten peču z kvasu a s jeho přípravou musím začít dva celé dny před jeho předpokládanou konzumací. Už jsem si našla rytmus celkem slušně, ale někdy to přece jen nevyjde… Zrovna tak se stalo nyní. Mohla bych to zaplácnout i jinak, ale tentokrát upeču Tvůj semínkový chléb :). Recept přišel přímo na zavolanou, díky! Už jsem se dlouho neozvala, ale sleduju Tě stále. Pořád jsi pro mě jednička! Dáša

    1. Jsi dobrá, Dášo, tvůj chleba je určitě skvělý ?

  9. jaroslav says:

    Zak tudy asi cesta pro mne nepovede – ale díky za typ zdr ad

  10. Milá Flo, takové chlebiky mám moc ráda a peču si ho s kváskem pravidelně, děkuji za inspiraci s medem a brusinkami, příště vyzkouším ? snad nebude kvásek zmatený ? že tam bude změna, jinak mooc děkuji za vyhlášení slevy na knížky, chyběla mi ta vánoční, hned jsem si objednala dvě a mám dárek i pro kamarádku, měj se krásně ?

  11. Ohlasujem sa na výpredaj knih, dala som si do objednávky dva tituly a odmietli mi uznať zľavu, že pri tak malej objednávke to nie je možné. V čom je asi zrada?

    1. Marto, to bude asi tím, že kupón nefunguje na objednávky v EUR. Pokud chceš slevu využít i pro zaslání na Slovensko, připoj za něj na konec ještě tato dvě písmena: SK.

  12. Pavel Blažek says:

    Milá Týnko,
    vypadá ten chlebík velmi lákavě, ale asi bych ho nezvládl. Jsem ve vaření stále ještě začátečník. Ale tu zelňačku, z minulého receptu, si určitě udělám.
    Přeji krásné jarní dny.
    Pavel

  13. Milá Flo,
    tak tenhle chlebík určitě upeču a moc se na něj těším. Něco podobného občas dělávám, také se spoustou semínek, ale jsou tam vejce a prášek do pečiva, takže tohle určitě bude lepší varianta.

  14. Jejda! Pro mne to je asi složité, ale podělím se o recept a snad na oplátku kousek dostanu. Díky moc!

    1. Sašo, složité to není, jenom se všechno smíchá na těsto a upeče. A možná se teda ještě i pár surovin opeče v pánvičce.

  15. Šárka says:

    Srdce mi zaplesalo, zkiušela jsem různé typy chlebů a hledám zdravou alternativu chleba domácí vyroby. Tak to se těším až chlebik vyzkouším přitom se budu držet těchto postupů. Děkuji za recept milá Flo.

  16. Radka says:

    Tak to hned vyzkouším. Poradíš mi. Florentynko, čím je možné nahradit pohankovou mouku? Tu jedinou ve spizi nemam..

    1. Nikola says:

      Milá Flo, přidávám se k dotazu. Je možné nahradit pohankovou mouku jinou (např. špaldovou, žitnou….)? Pohanku v jakékoli podobě a množství chuťově a čichově nezvládáme nikdo doma 🙂

      1. Ano, je to možné úplně bez problému. Jen se může stát, že bude potřeba jiné množství tekutiny. Důležité je, aby se výsledná směs dala nalít do formy – je to lité těsto jako kterékoli jiné. Nesmí to být po záměně mouky moc suché.

        A pokud nesnášíte pohankovou mouku, protože je příliš výrazná, dost možná jen kupujete špatný typ, který je z pohanky loupané tepelně namísto mechanicky.

  17. Blanka says:

    Milá Flo, děkuji, receptík vypadá skvěle!

  18. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, opět poučné počteníčko! Receptem jsem nadšená, vyzkouším co nejdříve! Poslední dobou peču jen žitný kváskový chléb se slunečnícovými semínky, moc jednoduchý postup, jen se vše smíchá a nechá asi 5 hodin nakynout a šup s ním do trouby. Ze začátku jsem pekla pšenično-žitný chléb, pro mě hlavně časově náročný proces.

  19. Renata says:

    Něco podobného jsem už pekla se sušeným ovocem, fakt není sladký, ale s trvanlivým salámem to není ono. Chce to nějakou jemnou pomazánku, jinak si chuť chleba nevychutnáte. Chleba si léta peču sama, kváskový, ale tento si ráda vyzkouším. Králíkům a kapybarám zdar!

    1. Renata says:

      Hlodavcům ?

  20. Super chlebík, přesně takovýhle recept jsem potřebovala Díky 🙂

  21. Milá Flo,
    něco ti musím říct- k smrti nesnáším všechny newslettery. Snažím se se k nim nikde neupisovat, a když už náhodou se to stane, tak to rychle vypínám. Jenže tvůj čtvrteční newsletter, to je něco úplně jiného! Na ten se normálně těším! Ne vždy mi recepty “sednou” a tak ne všechny ozkouším, ale hodně z nich ano a nikdy to s tvými radami neskončí jinak, než úspěchem.
    S tímto chlebíkem to nebylo jinak, všichni jsme si na něm pochutnali k snídani s lučinou, jarní cibulkou, ředkvičkami a okurkou. Delikátní, zdravá a čerstvá jarní pochutina. Rozhodně jsem ho nepekla naposledy! Semínka jsem dodržela dle tvého postupu, ořechy jsem použila vlašské, domácí. Nepoužila jsem ovocnou složku, to zkusím příště :).

    1. To je krásný a milý, udělalo mi to velkou radost, děkuju! Flo.

  22. Alena Bětíková says:

    Díky moc. Zřejmě podobný recept jsem viděla v televizi v hobby pořadu a moc mě zaujal. Nemohla jsem jej sehnat.

    Díky moc, vyzkouším.

  23. Zajímavý recept. Přijde mi až moc semínkovo-ořechový. Bylo by možné navýšit podíl mouky na úkor seminek? Přepokládám, že ano, i když výsledek bude jiný. Jakou konzistenci má mít těsto?

    1. Je to samozřejmě možné, prostě se jen uberou semínka, takže hmoty bude méně. Ve výsledku to pak ale bude jen těsto vyhnané kypřidlem, takže na jídlo žádný zázrak. Je to jako chtít dělat bramboračku se sníženým množstvím brambor – asi bych se raději porozhlídla po jiném receptu na chleba, ve kterém je příměs semínek a oříšků.

  24. Dobrý den,
    recept na semínkový chléb se mi líbí pro svoji jednoduchost,složení :dobré s dobrým bývá zase dobré.Stále nejsem z Vašich receptur vyučený kuchař,ale beru si poučení,která mi ze zasílaných mailů přicházejí.Líbí se mi Vaše čeština a sloh, Váš projev je radost číst.Pěkné velikonoční svátky přeje Ing.Jiří Němčanský

  25. Milá Flo, moc děkuji za úžasný recept. Právě jsem přemýšlela, jak zužitkovat spoustu semínek, kterým bude brzy končit spotřeba. Chleba je tak dobrý, že mi jen pár kousků nestačilo ?

    1. Díky za vyzkoušení, Terko. Jsem ráda, že chutnalo.

  26. Ahoj, dnes upečeno, je výborný, vynechala jsem med a ovoce, takže je slaný. A taky s lepkem, protože jinou než hladkou jsem neměla. Příště zkusím i jinou mouku. Díky za recept.

  27. Blanka says:

    Mila Florentynko,
    Jen co si dokoupym par seminek a suseneho ovoce, hned recept vyzkousim. Uz se tesim, ruzna seminka jime kazdy den smichane s boruvkami, jogurtem a domaci marmalade. Tohle bude zmena.
    Diky a hezke Jaro.

  28. Dobrý den Flo, tak mám upečeno a snědeno 🙂
    Chlebíček mi chutnal moc, ale až třetí den. Nevím, zda jsem si na něj potřebovala zvyknout nebo jestli se nějak odležel. Myslím, že jsem ho nepekla naposledy. Místo pohankové mouky jsem použila špaldovou.
    Děkuji za recept.

    1. On během odležení parádně zvláční, to potvrzuju.

  29. Martina says:

    Milá Flo, už jsem neměla v plánu kupovat žádné kuchařské knihy, ale po několika newsletterů a hlavně po těch podrobných a postupech všech receptů a celkově precizním a komplexním informaci u všeho, jsem jednoduše zrovna u tohoto chlebíčku (podobný si kupuji a kolikrát jsem si říkala, jak by šel udělat doma) dospěla k názoru, že prostě jdu do toho. Knihy už mám doma a konstatuji, že mít je tak před 20-ti lety, pravděpodobně by mě vaření i bavilo, ale tak třeba ještě začne 🙂
    Pokud nemá člověk možnost alespoň „okoukat“ vaření od někoho, tak opravdu i stránka věnovaná přípravě jíšky a dopodrobna rozepsané postupy u všeho jsou k nezaplacení. Pamatuji si, jak mě vytáčelo (spíš přivádělo do zoufalství) v receptech např. takové „tak akorát“, „přiměřeně“, „pečeme ve středně vyhřáté troubě“ apod. Děkuji Flo

  30. Zdenka says:

    Dobrý den, chleba jsem pekla a je moc dobrý. Jelikož jím taková zdravá jídla sama, dala jsem polovinu zamrazit. Pak po týdnu jsem ho večer vydělala z mrazáku do lednice a ráno do kuchyně. Chleba byl stejně chutný, ale drobil se. Proč? Bylo by možné přidat 1 vejce nebo namočená chia semena? Nebo něco jiného?

  31. Silvia says:

    Mila Flo, dnes vyzkouseno s trochou obmeny. Pohankovou mouku dokoupim, hladka klasicka splnila svuj ucel, lnene seminko jsem cele mela malo ale za to jsem mela drcene a s tim to slo hladce, nemusela jsem namacet predem a misto liskovych orechu byli doma vlasaky. takze dost obmena od puvodniho ale koncept zachovan a cerstvy vysledek vyborny, ale podle mne do 3. dne ulezani nevydrzi 🙂 dekuji za napad

  32. Ahoj Flo,
    Skvělý recept, děkuji. Semínkový chlebíček zatím jen kupuji, tak ráda vyzkouším. Mám ale dotaz: je nutné to sušené ovoce. Já jej, kromě meruněk, nemusím. Lyofilizované je samozřejmě výjimkou, ale to by tady nefungovalo. 🙁
    Předem moc děkuji za odpověď a přeji překrásné svátky i následující rok!
    Verča

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close