Pomalu pečený losos = rychlá rybí volba

Pomalu pečený losos je recept pro všechny, kdo chtějí mít na talíři rybu šťavnatou, měkkou, nevysušenou a kdo zároveň nechtějí v ruce při vaření držet stopky.

Jak známo, každé rybí maso je maso minutkové a proto bude chutnat jako drcené piliny, pokud mu prodloužíte pobyt v teple příliš dlouho. Ryba chce šetrné zacházení a správné načasování, aby zůstala šťavnatá a měkká.

Přesně tenhle stres a nejistotu z přepečení z vás sejme pomalé pečení, kde na nějaké minutě opravdu nezáleží, neboť prohřívání ryby je velmi pozvolné.

Recept na pomalu pečeného lososa se už pár let pohybuje po internetu a stačil už mnohokrát prokázat, že opravdu stojí za vyzkoušení, takže přišel čas, aby se objevil i zde.

Od receptu můžete čekat tato pozitiva a strávnické jistoty:

  • Naprostá odolnost a vhodnost i do začátečnických kuchyní
  • Méně rybí chuti a vůně linoucí se z kuchyně, než je u ryb obvyklé
  • Pomalu pečený losos chutná parádně teplý, vlažný i studený
  • Větší procento žádostí o nášup
  • Skvělý recept pro menší i větší množství strávníků u stolu
  • Chuťové variace nabízejí mnoho rozmanitosti
  • Pokušení už navždy upravovat lososa jen tímto způsobem

Naopak nemůžete čekat:

  • Křupavou, vypečenou kůži
  • Barvu dozlatova, způsobenou prudkým opečením
  • Výraznější rybí chuť
  • Rybí filety servírované jako jednotlivé porce. Maso se po upečení rozpadá na kousky a těžko ho na talíř přenesete v jednom velkém kuse.
Než se vydáte na nákup lososa

Předtím, než se do následujícího receptu pustíte, je třeba si dobře rozumět s vlastní troubou. Při nízkých teplotách se trouby často mýlí, buď pečou víc, nebo míň, než po nich chcete, a recept vám pak nebude fungovat – čili hrozí, že to nakonec odskáču já.

Aby tedy nedocházelo k nedorozuměním, ze všeho nejdřív se ujistěte, že se s vaší troubou shodnete na teplotě a dalších věcech. Návod k tomu najdete v mém starším článku Pečení v troubě – 7 pravidel pro úspěšný vztah s vaší troubou.

Pomalu pečený losos – postup

Pomalé pečení při 90-95 stupních vede k rovnoměrně propečené rybě, v celém svém objemu šťavnaté, měkké, u které se nemusíte vůbec obávat, že jste ji nechali v troubě o 10 minut déle. Za tu dobu se nic podstatného nestane a navíc i mírně přepečený losos bude stále na talíři chutnat skvěle, sbírat žádosti o recept a dotazy na původ masa.

Rozhodně se nenamáhejte krájet lososový filet před pečením na porce. Já jsem ho sice už po porcích koupila, ale na tom vůbec nesejde, stejně dobře poslouží i kus ryby v celku. V téhle podobě nebudete tak jako tak rybu servírovat, a to ze dvou důvodů:

Prvním důvodem je, že nechcete stěhovat na talíře vašich milých strávníků rybí kůži, která není propečená dokřupava – což při téhle nízké teplotě opravdu být nemůže. Měkká, v podstatě nejedlá rybí kůže na talíř nepatří. Tím spíš, pokud má na sobě zbytky šupin.

Druhým důvodem je, že se šťavnaté a dokonale měkké rybí maso po upečení rozpadá na přirozené lupínky, přenést v jednom kuse na talíř v podstatě bez velké akrobacie nejde. Uděláte podstatně líp, když rybu lžící a vidličkou oddělíte na kusy, přeskládáte na servírovací talíř a teprve s tím se dostavíte ke stolu.

Postup pomalého pečení ryby vypadá takto:
  1. Před pečením stačí rybu pouze opláchnout, s odstraňováním šupin se netrapte, protože kůži nebudete servírovat. Vyskládejte rybu kůží dolů na plech vyložený papírem na pečení a osolte. Cokoli dalšího už záleží jen na vaší kreativitě: zakápnout olivovým olejem, pokapat citronovou šťávou, zasypat bylinkami s fenyklem nebo tymiánem v čele, opepřit.
     
  2. V druhém kroku vložíte tenhle plech do trouby, která je předem vyhřátá na 95 stupňů a ve které už jste na některou z dolních příček umístili plech s horkou vodou (tu předvařte zvlášť, rozhodně nečekejte, až se studená voda nalitá na plech ohřeje v troubě).
     
    Ptáte se, proč se do trouby vkládá plech s horkou vodou? Jak se bude voda při pečení odpařovat, vytvoří velmi vlhké prostředí uvnitř trouby, které mnohem lépe vede teplo než suchý vzduch. Ryba se tak propeče rychleji a rovnoměrněji. Navíc vlhké prostředí neumožní vysychání masa, takže přináší ještě jeden bonus navíc.
     
  3. A do třetice si počkejte, až se ryba propeče. Podle velikosti to může trvat 30-45 minut, při větších kusech i déle. Upečenou rybu poznáte při dotyku, kdy maso pruží, případně vezměte vidličku a zkuste, zda se při jemném zatlačení začne ryba snadno oddělovat na lupínky. Pokud ano, můžete servírovat.

Ochucení

Jediný problém, který doprovází pomalu pečeného lososa, je nevýrazná, skoro až zakalená barva, když je hotovo. Správně pomalu pečený losos je na povrchu téměř bílý, vůbec ne zlato-oranžový. Musíte si tedy pomoci při servírování a přidat něco barevného a veselého.

pomalu pečený losos po upečení

Například se hodí:

  • červená cibule
  • koprová nebo fenyklová nať
  • zelená petrželka
  • citron, pomeranč, kumkvaty, čili obecně citrusy
  • červený pepř
  • čili papričky
  • snítky tymiánu
  • snítky oregana
  • čerstvá pažitka
  • olivový olej
  • znovu sůl a pepř

pomalu pečený losos ozdobený petrželkou

Jak to zkombinujete, nakrájíte a ozdobíte je zcela na vás, nechte se unést a vůbec se toho nebojte.

Podávejte s přílohami, které nejsou vyloženě hladké a krémové, jemná chuť ryby totiž nenajde v takové jemné příloze vhodného partnera. Přimlouvala bych se přinejmenším za vařené brambory.

Další ryby, na které bude tento postup fungovat: treska, kambala, pilobřich (svatopetrská ryba), halibut.

 

Pomalu pečený losos

Množství: 4 porce

Pomalu pečený losos

Suroviny

  • 600-800g filet z lososa, ideálně z prostředka ryby (ocas má příliš mnoho kostí, břicho má nerovnoměrnou tloušťku)
  • velká špetka soli
  • Na dochucení:
  • zelená petrželka
  • čerstvě mletý černý pepř
  • 1 malá červená cibule
  • 1 malý bio citron, který lze použít i s kůrou
  • špetka soli
  • 2 lžíce olivového oleje

Postup

  1. V konvici nebo v hrnci přiveďte k varu 1-1,5 litru vody. Troubu začněte předehřívat na 95 stupňů a na jednu ze spodních pozic v troubě zasuňte prázdný hluboký plech. Jakmile přijde voda do varu, vlijte ji na tento plech.
  2. Rybu opláchněte a položte kůží dolů na plech vyložený papírem na pečení. Jemně osolte, případně opepřete. Můžete potřít i olivovým olejem a zakápnout pár kapkami citronové šťávy, případně zasypat čerstvými bylinkami, které po pečení odstraníte, ale není to nutné. Stačí sůl, případně pepř.
  3. Rybu vložte do trouby a pečte 40 minut. Po uplynutí této doby dotykem, případně vidličkou zkontrolujte, zda je losos na dotyk pevný a zda se dá lehce oddělovat na lupínky. Pokud ano, máte upečeno a můžete servírovat, v opačném případě prodlužte pečení o 10 minut, načež proveďte kontrolu znovu. Některé trouby pečí při nízkých teplotách nespolehlivě a zdaleka nedosahují teploty, kterou by dle vašeho nastavení měly, takže pokud se vám ryba nechce stále dopéct, zvyšte zlehka teplotu, neboť vás termostat klame.
  4. Před podáváním rozdělte rybu lžící a vidličkou na větší kousky, kůži se přitom vyhněte. Přndejte na servírovací talíř, ozdobte něčím barevným a ihned podávejte, pokud chcete mít jídlo teplé, ryba velmi rychle chladne.

 

Zapojte se do diskuze

  1. Ladislav says:

    Ahoj všichni.Před týdnem jsem dělal lososa a musím říct,že všem chutnál.Tenhle recept si vyskouším, protože se liší od mého a jsem na něj zvědav.Ahoj Láďa.

  2. Jitka says:

    Milá Flo, losos je u nás pravidelně na talíři (jediný druh ryby, který manžel neodmítá, naopak patří k jeho oblíbenému masu). Lososa jsem zkoušela dělat různými způsoby – restování na pánvi, dušení na páře. Nejlepší zkušenost mám s lososem připraveným v troubě, oproti Tvému článku, naopak velmi rychle – filety ryby zakapu citronovou šťávou, přidám nějakou bylinku – snítka fenyklu příp. tymiánu, zabalím do pečícího papíru a v tomto papilotu peču v troubě vyhřáté na 200°C po dobu mezi 12 až 15 minutami – podle výšky filetu. Poté nechám ještě asi 10 minut odpočinout. Kůže je také v podstatě nejedlá a končí v koši, ale maso je šťavnaté a udělané „tak akorát“. Nakonec osolím skvělou šupinkovou mořskou solí.

    1. to jsem také zkoušela a souhlasím, poprosím o tip na toho „na páře“, jak správně na něj? slyšela jsem, že je velmi lahodný.

  3. Saša says:

    Dobrý den – já jsem vděčná za każdý zde uvedený recept – všechny jsou prima. Tento přeposílám milovníkům ryb, mezi něž zrovna nepatřím. Až to někdo z nich upeče, nechám se pozvat, a kousek ochutnám.

  4. Dobrý den, obecně mám raději jemnější a šťavnatá masa než ta „opečená a se zlatavou kůrkou“ takže pro mě dobré, zkusím…docela mne ale láká úprava lososa či ryby na páře – jak ale docílit toho, aby to nebylo úplně bez chuti a jak správně postupovat? mohu to dělat třeba rovnou s fazolkami a bramborem? Prosím o tip/odkaz/radu/ názor…díky

  5. Milena says:

    Dobrý den, dík za jednoduchý recept, určitě ho vyzkouším! U nás je nejoblíbenější losos zapečený v listovém těstě. Na plát listového těsta ( koupený plát stačí na dvě porce) dám cca 1,5 cm vrstvu čerstvého, blanšírovaného špenátu, osolím opepřím, potom dám porci lososa bez kůže, kterého zakápnu citronem a také lehce osolím a opepřím. Nakonec stačí těsto přeložit, vytvořit kapsu, kterou pevně uzavřeme tak, aby nevytekla šťáva. Já si pomáhám tím, že před uzavřením okraje potřu rozšlehaným vajíčkem. Potom ještě potřít horní stranu, já ještě sypu sezamem. Peču cca 40 min., trouba na 160 stupňů. Je potřeba vyzkoušet, každá trouba peče jinak. K tomuto jídlu nepotřebujete už žádnou další přílohu, je možné doplnit zeleninovým salátem.

    1. Děkuji za skvělý tip. Včera jsem podle vašeho receptu udělala lososa příteli k narozeninám. Lososa i ryby obecně má velmi rád, ale tuhle úpravu vůbec nečekal (ani mě by to nenapadlo). Prohlásil, že je to velká dobrota a já ho takhle budu určitě připravovat i v budoucnu. Přílohu jsem opravdu žádnou nepoužila, ale umím si představit třeba citronovou omáčku.

  6. Jirka says:

    Ahojky, tak jsem se nalákala, že slintám jako pavlovúv pes a zitra doufám se mi zadaří lososa koupit. Jinak nevím… Pozdrav ze Slovenska vám všem.

  7. Bára says:

    Ahoj Flo,

    moc díky za tento recept, jako bys mi četla myšlenky, zítra mi dorazí velký filet z lososa a přemýšlela jsem co s ním :).

    Hezký den.
    B.

  8. Zdena says:

    Ahojky Flo, děkuji za vynikající nápad s lososem, můj syn lososa miluje a navíc bude mít v březnu narozeniny, tak mu připravím něco jiného, děkuji Zdena

  9. Lída says:

    Ahoj Flo, díky za tento recept. Vzhledem k tomu, že ryby celá rodina má ráda, tak jsou u nás často. Lososa jsem takto ještě nedělala, tak v sobotu bude dle tvého receptu.

  10. Libuška says:

    Ahoj Florentýnko,
    mám moc ráda všechny ryby včetně lososa. Jenže doma bych je vařila pouze pro sebe.
    Ale určitě lososa chci podle Tvého receptu vyzkoušet. 🙂 Ráda bych typ, kde (jak) se dá sehnat v maloměstě čerstvý losos.
    Děkuji, ahoj Libuška

  11. Alžběta says:

    Další senzační recept, který co nejdřív vyzkouším.

  12. adamos says:

    Ahoj zdravím všechny – losos je vynikající ryba,ale. . dostává se na náš trh tzv.“losos norský “ a to je ryba chovaná podobně jako „pangasius“ – Tak čtěte zemi původu – zdr. ad

    1. Lukas says:

      Ono neni ani tak podstatne, odkad losos je, ale jestli je to CHOV nebo LOV. Farmy maji vsude. A 99% lososu u nas pochazi prave z chovu. Poradny losos z lovu se koupit moc neda. A kdyz, tak cena je na urovni tunaka nebo losos neni cerstvy, ale mrazeny. Ale to pak cena taky vlastne odpovida tunakovi, protoze mrazeny losos je plny vody. 🙂

      Taky jsem to jednu dobu hodne resil, cetl spoustu clanku, pak jsem zjistil, ze i losos z oceanu obsahuje spoustu mikrocastic plastu a nijak extra zdrave jidlo to neni, takze asi zalezi na chuti kazdeho stravnika. Jestli preferuje antibiotika nebo plast. 🙂

      Proste zijeme v divne dobe.

  13. Dagmara says:

    Vypadá to lákavě.. Dají se takto připravit i jiné ryby? Mám v mrazáku kilového hejka…

  14. Jasná volba, musím vyzkoušet. Díky za typ.

  15. Renata says:

    Ahoj všem. Já porce lososa osolím, opepřím a zakápnu citronem. Potom na středně rozpálené pánvi opeču lososa ze všech čtyř stran. Na sucho a nejprve kůží dolů. Pak ho dám dotáhnout na několik minut do trouby asi na 170 stupňů. Na povrchu je křupavý a uvnitř šťavnatý.

  16. Mirka says:

    Ahoj Florentýno,
    Děkuji za dobrý nápad. Určitě vyzkouším.
    Hezký večer.
    Mirka

  17. Ještě sehnat lososa z moře a ne z nějaké čínske farmy. Že.

  18. Alena says:

    Ahoj Flo. Ryby mám moc ráda ,tak zkusím. Přeji hodně štěstí při tvoření tvých stránek.

  19. JItka says:

    Už se moc těším, lososa máme rádi a recept je velmi lákavý.
    Děkuji. Jitka

  20. Alena says:

    Ahoj Flo,lososa máme jen občas,tak si recept uložím a až bude správná doba určitě vyzkouším. Jinak ryby jíme dost často,nejvíce ty naše tuzemské,máme v rodině dva vášnivé rybáře. Moc pozdravů posílá Alča

  21. buryzon says:

    Ahoj Floy. Losos pro mně nejlepší ale tyhle fígle na DLOUHO neznám tak vyzkouším. Dík za nápad.

  22. Pavlína says:

    Ahojda Flo,
    tento tvůj recept mě velice potěšil. Mé děti milují ryby a lososa obzvlášť. Již se prohřívá v troubě a my se věnujeme přípravě šťouchaných brambor s jarní cibulkou. Už teď se mi sbíhají sliny. Děkuji moc za spousty rad i inspirací. Pája

  23. Zdena says:

    Zdravím Flo,pomalé pečení jsem ještě nevyzkoušela,musím to napravit.Ryby máme rádi a určitě vyzkouším.Díky Zdena

  24. Milá Flo, dá se tak upravit také pstruh? Dostali jsme dárek a tak mám 4 v mrazáku. Děkuji Iva

  25. Anicka says:

    Čítaš mi myšlienky… už dlhšie som si priala recept na lososa. Ako modifikovať recept na mrazeného lososa? V malomeste čerstvé lososy neplávajú.

  26. Ivana says:

    Obvykle dělám lososa na páře, ale tenhle byl ještě o kus lepší, zkrátka k sežrání! Moc děkuju ????

  27. Marie says:

    No, Losos,musím se přiznat,že ho opravdu neumím připravit. Ještě k tomu dělám v rybárně, kde mám možnost ho mít za jinou cenu. Když jsem ho dělala byl suchý.Takže vyzkouším a uvidím

  28. Děkuji za báječný a jednoduchý recept! Schytala jsem pochvalu… :).
    (Pro Aničku – měla jsem v mražáku pár porcí namraženého lososa, večer jsem ho dala nahoru do ledničky, druhý den dopoledne byl v pohodě připraven do trouby.)

    1. Anicka says:

      Ďakujem za tip.

  29. No teda, tento recept vypadá skvěle. Určitě vyzkoušík. Dosud jsem si troufla na lososa jenom na grilu. Díky moc

  30. šárka says:

    Zajímavý recept který vyzkouším,protože ryby jsou moc dobré děkuji

  31. Děkuji za tento recept. Losos byl moc dobry a uzasny je, že se vsech 5 porci delalo samo a najednou.

  32. Lukas says:

    Vyborny je i losos pripravovany v horke vode. Je to nejlehci a nejrychlejsi recept na rybu, co znam. Taky jsem tomu ze zacatku neveril, no vysledek predcil ocekavani.

    Filet nakrajejte na jednotlive porce, dejte varit vodu, hodne osolte, klidne dve polevkove lzice, v podstate to nejde presolit, hodte tam lososa a nechte 3-5 minut varit na mirnem ohni. Stejne jako parky. 🙂

    Vytahnete, servirujte.

    1. Vyzkouseno-senzace!

  33. Adéla says:

    Milá Flo, tak jsem díky tobě vyhnala dalšího strašáka z kuchyně. Když mi lososa někde naservírovali, tak byl většinou vysušený, nebo divně chutnal a vůbec jsem z něj nadšená nebyla. Proto jsem ho vzhledem k jeho ceně ani nezkoušela doma připravit a divila jsem se, co na něm všichni vidí. No tak už to vím. 🙂 Tenhle recept se u nás určitě zabydlí, jednoduché, rychlé a vynikající.

  34. Vyzkoušeli jsme na Štědrý večer a výsledek předčil veškerá očekávání. Nedivím se méďům grizzly, že tak rádi baští lososy. Jde o úžasně jednoduchý recept se zaručeně úžasným výsledkem, takže i pánové – kuchařští amatéři (já s tátou) dokázali vykouzlit skoro bezpracně kulinářský zázrak. Co vřele a důrazně a autoritativně doporučuji, je zadržet ruku plnou bylinek a koření (vím, že je to těžké, ale zatněte zuby a zkuste své choutky přemoci čirou vůlí) a ochutit lososa opravdu jen solí a pepřem, ničím jiným. Nebudete litovat, slibuji, že si na další bylinné a kořeněné chutě ani nevzpomenete. Lososa můžet nechat při 95 stupních v troubě i hodinu (my pekli 55 minut a byl akorát), rybičce se opravdu nic špatného nestane, naopak si bude na plechu hovět ovívána kroužky páry z vodní lázně. Mám jediné varování, totiž že se tento losos naprosto nehodí k bramborovému salátu. Připojte raději bramborovou kaši nebo brambory na loupačku, odeberte třeba pár kousků, které by jinak skončily s ostatními v míse salátu, a podejte je k lososu jen tak nasucho, případně s lehkým dipem. Úžasné jsou ale kupodivu i krokety, když z nich odsajete co nejvíc mastnoty.

    1. Petře, děkuju za ohlasy a za parádní doplnění. Hezký nový rok přeju, ať se daří nejen v kuchyni.

  35. Vynikající úprava lososa! Jinak už ho nedělám. Připravuji k němu následující omáčku (2 os.): 2 lžíce másla se rozpustí, přilije se 100ml bílého vína a nechá se zredukovat na polovinu. Poté se přidá 100ml smetany na šlehání, nadrobno nakrájené bylinky (používám šalvěj+ trochu rozmarýnu), trochu citronové šťávy, ocukruje se dle chuti a povaří do zhoustnutí. Skvěle se to k sobě hodí.

  36. Zdravím Flo, děkuji za recept, ryba na pánvi mě stresuje, tak jsem ráda za pomalou troubu.. mimochodem zbožňujeme tvůj recept na ostruhy z trouby..jen by mě zajímalo jestli jde stejně udělat i menší množství (např. poloviční) lososa nebo jestli se zkrátí čas pečení.

    Děkuji ?

  37. Milá Flo, losos byl skvělý, stavnaty a chutný. Výše uvedena omáčka od Katy se nepovedla, srazila se… i tak se po něm jen zaprasilo!

  38. Eliška says:

    To vypadá výborně. K čemu je dobré rybu předem osolit? My ryby vůbec nesolime, tak jestli je to jen kvůli chuti nebo i kvůli pomalému pečení? ?

  39. Zdravím, pekla jsem dnes lososa podle receptu z knihy „pstruh pečený na másle“. Bylo to skvělé!! S kaší a s klínky citrónu, mňam. Děkuji. Anna

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close