Pečená vepřová panenka – základní postup a tři možnosti vylepšení

Pečená vepřová panenka je dílo okamžiku.

Už několikrát jsem tu psala, že s panenkou se zachází jako s minutkovým masem, kterému sluší rychlá úprava do růžova, protože jen tak zůstane příjemně měkká. Příliš mnoho čekání nebo zbytečně moc tepla způsobí, že panenka zatuhne a ztvrdne a ztratí šťavnatost.

Ještě ani jednou jsem tu ale nepsala, jak připravit celou panenku v troubě bez použití jiného nádobí a sporáku. Najdete tu recept na medailonky z vepřové panenky, kdy se maso nejprve opéká na pánvi a pak chvíli odpočívá v troubě, najdete tu recept na grilovanou vepřovou panenku, kdy se postupně zprudka griluje ze všech stran, ale postup na pečení v troubě tu ještě nemám. Tyhle časné podzimní dny mě k němu doslova vyprovokovaly.

Co čekat od pečené vepřové panenky

Rychle pečená vepřová panenka vás postaví před kompromis mezi dokonalou šťavnatostí uvnitř a zlatavou vypečeností zvenku.

Jestliže chcete mít obojí najednou, tedy jak opečení, tak šťavnatost, pak se musíte vydat pracnější cestou a zprudka opéct maso na pánvi postupně ze všech stran, načež obvykle ještě přichází čekací fáze, kdy maso odpočívá někde v teple, třeba v troubě.

Jestliže vám jde o menší pracnost, pak musíte od každého trochu oželet. Budete mít méně opečené maso a asi se vám nepodaří přesně trefit růžový vnitřek, ale i tak vám můžu slíbit, že se dá docílit výsledek prudce jedlý, měkký, šťavnatý, který způsobuje nejen radost, ale taky žádosti o přídavek a o recept.

pečená vepřová panenka

Všechno se to dá zařídit troubou vyhřátou na teplotu 220 stupňů.

Univerzální postup na rychlé pečení vepřové panenky

Při hodně vysoké teplotě v troubě lze docílit toho, že panenka místy zezlátne dřív, než se uvnitř propeče skrz naskrz, tedy než zatuhne a pozbyde šťavnatosti.

Uděláte to snadno.

  1. Nejprve si rozehřejte troubu na 220 stupňů a v mezičase si očistěte maso. Potřebuje zbavit všech viditelných povrchových blan, které mají stříbrnou barvu, protože ty by se při pečení akorát smrskly, zkroutily, snažily by se znetvořit i maso a navíc by stejně byly po krátkém pečení tuhé a nejedlé.
    vepřová panenka – čištění
  2. Maso před pečením stačí osolit a jemně potřít na povrchu olejem. Klidně můžete přidat i koření, ale jako základ úplně stačí tyhle dvě jmenované suroviny. Pokud máte po ruce kuchyňský provázek, rozhodně ho použijte a maso stáhněte do pevnějšího tvaru. Zejména slabé konce panenky zahněte zpět pod maso a provázkem je upevněte, jinak se příliš brzy v troubě vysuší a ztvrdnou. Já jsem ho ve své dočasně propůjčené kuchyni neměla, takže ho na fotkách nevidíte, čili nouzově to jde i bez něj. Pak už můžete maso položit na plech a vložit do horké trouby.
  3. Půlkilový kousek masa (tedy panenka menší velikosti) potřebuje 30-35 minut v troubě, aby se upekl tak akorát, větší a silnější kousek chce o o 5-10 minut víc. Správně propečenou panenku poznáte snadno: když do ní šťouchnete prstem v místě, kde je nejsilnější, čili někde uprostřed, neměla by být poddajná a měkká, ale měla by pružit jako guma na gumování.
  4. Během pečení maso nepotřebuje žádnou péči. Nepotřebuje přikrývat, podlévat, přelévat, nic. Nechte na něj nerušeně působit horký suchý žár trouby.
  5. Po upečení maso vyndejte z trouby, nechte ho pět minut vydechnout, následně rozkrájejte na plátky a servírujte. Budete k němu muset přidat nějakou studenou omáčku, protože šťáva z plechu je buď žádná, nebo nedostatečná.

Tři výhody tohoto pečení

I když jde o kompromisní recept, berte v potaz, že je absolutně bezpracný. Navíc se dá ještě zdokonalit.

Výhoda číslo jedna: společné pečení

Když trochu zapátráte ve svých kuchařských znalostech, určitě si všimnete, že takto upravená panenka se peče při naprosto stejné teplotě jako pečená zelenina. Té teplota 220 stupňů nadmíru sluší.

Z toho vyplývá, že klidně můžete péct brambory nebo jinou zeleninu v jednom pekáčku společně s masem.

Je potřeba si u toho pohlídat dvě věci:

  1. Doba pečení zeleniny a masa nemusí být vždy stejná, takže některé suroviny musí přijít do trouby o něco později než jiné. Já jsem pekla vepřovou panenku společně s rozčtvrcenými bramborami, které chtějí zhruba 45 minut, takže jsem je zavřela do trouby o 15 minut dřív než maso.
  2. Maso raději položte na volné místo na plechu mezi zeleninou, než abyste ho kladli do druhé vrstvy na zeleninu. Cokoli bude pod masem, nestihne se vypéct dozlatova, navíc maso nebude mít kontakt s horkým plechem a nebude teplo přijímat tak rychle, což může ovlivnit jeho správné propečení. Prostě si na plechu udělejte místo, odstrčte zeleninu stranou a maso položte přímo na plech.

Výhoda číslo dvě: marinády a potírací omáčky

Jelikož maso nedostane v troubě výrazný zlatý kabátek, který by zesílil jeho chuť, naopak vám může oproti jiným úpravám panenky připadat bledé, můžete na konci pečení sáhnout po nějaké šikovné husté marinádě či grilovací omáčce, kterým maso na povrchu potřete a tento nedostatek tak vyřešíte.

Zhruba 5-10 minut před koncem pečení potřete maso tím, co máte rádi a co se chuťově hodí k ostatním surovinám. Klidně to může být jen med smíchaný s hořčicí, klidně to může být pikantní domácí rajčatová hustá grilovací omáčka, ale taky můžete zvolit asijské chutě a vyrobit podobnou marinádou, jakou jsem použila v receptu na pečená kuřecí křídla.

Čím hustší marináda, tím lepší, protože co steče z masa na plech, to se začne při vysoké teplotě rychle připalovat.

Výhoda číslo tři: nařezávání

Tento úskok se vám bude určitě líbit, protože vypadá neokoukaně.

Maso můžete v třícentimetrových odstupech naříznout, ale nedokrojit, a do vzniklých zářezů ještě před pečením něco zajímavého vstrčit.

vepřová panenka s plátky jablek

Naříznuté maso se rychleji propeče uvnitř, takže počítejte s tím, že budete potřebovat o pár minut méně – řekněme o 2-3 minuty kratší dobu pečení.

Naříznuté a naplněné maso se díky použitým surovinám jemně ochutí, takže vám trochu vykompenzuje méně výraznou chuť z chybícího opečení. Čili je to opět výhra na obě strany.

Já jsem například použila tenké plátky jablek, protože je podzim a protože jablka a vepřové maso jdou velmi dobře dohromady. Zbytek jablka jsem rozkrájela pod maso a deset minut před dopečením jsem přidala fintu s marinádou, čili jsem vepřovou panenku potřela sladkokyselou směsí medu a jablečného octa.

Aby se jablka ke konci pečení nepřipalovala k plechu, musela jsem je podlít maličkým šálkem vody zároveň s tím, jak jsem maso potírala marinádou. Když se pozorně podíváte na fotku, všimněte si, že jsem k jablkům přihodila i odřezky z masa. Jakmile se maso dopeklo, jablka, odřezky a tekutinu jsem přesunula do maličkého rendlíku a svařila nahusto. Bez míchání, aby se jablka pokud možno nerozpadla. Odřezky jsem stále nechávála pohromadě a nakonec jsem je odstranila, jejich rolí bylo jen přidat maličko chuti do výpeku.

pečená vepřová panenka s jablky

Pokud se vám verze s jablky nezamlouvá, můžete místo nich použít třeba sušená rajčata nebo nakládané papriky. Zafunguje i pesto nebo olivová pasta. Vyhrát si tu můžete dle fantazie. Jen tyhle jemné věci nedávejte na dno pekáčku pod maso, půl hodiny při 220 stupních by pro ně na rozdíl od jablek nejspíš znamenalo kremaci. Vpašujte je pouze do masa.

Nakonec snad ani nebudu zmiňovat, že pochopitelně můžete všechna tři tato vylepšení pečené vepřové panenky kombinovat dohromady, jak je libo.

 

Zapojte se do diskuze

  1. Skvělé, už se nemůžu dočkat, až to vyzkouším.

    Lída

  2. Slávek says:

    Brzy se budu muset odhlásit z odběru těchto receptů. Protože to vždycky zkusím podle něj, většinou jsou to čtyři porce a my jsme jen dva. No a proto, že s jídlem se nesmí šeredit to začíná být „nebezpečné“ pro moji „tajli“.

    1. Tak v tomhle případě se zříkám vší odpovědnosti :-)))

    2. Daniel says:

      A není lepší to vzít děleno dvěma než přijít o nápady kdy člověk zrovna neví co uvařit?

  3. Karel Libušák says:

    Tohle je ten recept, kvůli kterému sem na stránky chodím. Panenka už čeká v lednici a teď vím jaká dobrota bude v neděli k obědu.
    Karel

  4. Ahojky Flo, ten recept na panenku mně dostal, mám v mrazáku dvě tak hned jednu vyzkouším, díky Zdena V.

    1. Zmrzlé maso jen za stálého míchání …
      … vhodit do WC.

  5. Ahoj Flo rozpálím troubu a zkusím recept vypadá lákavě. Také ti mávám sice jenom z obýváku tak se měj krásně. Hana

  6. Flo, prosím, mam-li dvě panenky (2×0,5 kg), peču je 60 minut?
    Děkuji

    1. Pokud bys je pekla za sebou, čili nejdřív jednu a po upečení tu druhou, tak ano. Ale pokud je dáš do trouby najednou, tak se doba prodlouží jen zhruba o 5 minut, možná ani ne. Zkus šťouchat prstem, to poznáš, že už maso pruží a zatuhlo a nepůsobí na zmáčknutí prstem měkce jako maso syrové.

    2. Lord Vojeldort says:

      Dobrý den paní Jitko, je to přesně tak. S větším objemem masa se zvětšuje i doba pečení. Stejně jako Mozartovu symfonii č.40 zahraje kvintet za 30 minut, okteto už to zvládne za 15 minut. Matematika je neúprosná

  7. Ondřejka says:

    to vypadá báječně, mňam. Flo, moc děkuji

  8. Je to skvely recept, zitra zkusim????

  9. Drahomíra says:

    Ahoj Florentinko, přemýšlela jsem co budu vařit o víkendu. Už vím. Máš skvělé recepty.
    Děkuji moc. Drahomíra

  10. Věnceslava says:

    Ahoj Florentýnko,ta panenka nemá vůbec žádnou chybu a pro velký úspěch musím opakovat…

  11. Ladislav says:

    Ahoj všichni.Zrovna v neděli jsem krom jiného dělal panenku .Trochu jiný postup,ale stejně dobrá.Panenka se podávala za studená narájená na plátky a byla skvělá, k tomu zeleninová obloha.Co dodat.

  12. Dobrý recept na sváteční oběd. Díky

  13. Díky za receptík,panence se vyhýbám,jelikož jsem nevěděla jak ji správně připravit,ale teď se s radostí do ní pustím a už se těším.

  14. Milá Florentýnko,moc děkuji za tento recept,již dlouho jsem něco takového chtěla zkusit,čteš mně myšlenky, Moc si ten severský víkend užívejte, Tvůj manžel má opravdu smysl pro humor. Draha

  15. … velké lesy plné hub a brusinek …. nádhera, úplně jsem se zasnila … Flo, užívej si. Díky za krásnou panenku, určitě jako všechno, bude s jablíčky báječná.

  16. Výbo
    rný recept,určitě vyzkouším.Dělám z panenky jen medailonky.Toto se mi líbí.Přeji příjemný víkend.

  17. Díky Flou, moc se těším natento výborný recept

  18. Ahoj Florentýnko. Recept vypadá skvěle a neskonale lákavě.-) Poměrně často dělám plněnou panenku, tak to teď vyzkouším jinak. Přeji pěkný víkend a Finsko tiše závidím. Severské země mám ráda.

  19. Vlasta Krestová says:

    Skvělý recept a inspirace co uvařit. Takto upravená panenka vypadá nádherně a jistě i výborně chutná. Díky za recept.

  20. Díky za recept – nadšená budu nejen já, ale i přátelé, s kterými se o něj s Tvým dovolením podělím.????

  21. Alena Svobodová says:

    Florentýnko,to mě zase jednou hodně zaujalo. Dobrá inspirace pro sváteční den. Už se těším jak půjdu koupit aspoň dvě vepřové panenky a pozvu brášky na panenku na plechu. Snad se mi povedou jako je máš ty ,podle tvého návodu bych to měla zvládnout. Pěkný podzim přeji tobě i rodině. Dnešní den je přímo ukázkový. Alča

  22. Kauerová Zdenka says:

    Ahoj Flo, tento recept je přímo vynikající, takto připravenou „panenku“ neznám.
    Vyzkouším přesně dle receptu krok za krokem pro nejbližší narozeninový nedělní oběd.
    Zda se to povede, se uvidí. Díky moc. Zatím vše, co jsem dle Tvých receptů udělala bylo super!!!

  23. Ahoj Flo jak je videt opravdu velice lakavy recept jak to pujde vyzkousim Preji krasny cas s rodinou. Uzijte si to. Ja nemavam z letadla, ale z USA -doma z obyvaku. Jeste jednou dekuji EvaK

  24. Další úžasný recept,děkuji.Užij si prodlouženy víkend ve Finsku Jitka

  25. Ahoj Florentýno.
    Děkuji za inspiraci. Zrovna jsem si říkala, jak asi připravím panenku, kterou jsem koupila na víkend. A zrovna přišel tvůj recept.
    Přeji krásný prodloužený víkend.
    Mirka

  26. Ahojky, to je paráda. V sobotu mi přijdou děti na oběd a nevěděla jsem, co dobrého uvařit. Všichni to asi znáte, co se odpovídá na otázku – a co mám uvařit……..a teď už to vím…..děkuji moc.

  27. Miroslava says:

    Milí Flo, recept je opět velmi lákavý. Takovou panenku jsem ještě nedělala . Vyzkouším. Děkuji, Mirka

  28. julianna says:

    vypadá to moc dobře panenku jsem dělala jen jednou a to jsem byla hodně mladá a to jen řízky v dnešní době se z ní dělají minutky,ale jak zjišťuji není to jednoduché ,aby maso nebylo jak podešev tak se možná jednou odhodlám pěkný let tam a zpátky

  29. Milada Svrckova says:

    Panenka s jablicky,výborná inspirace,akorát letošní podzim je tak štědrý,že co se týče náplně,která se nadměrně urodila,potřebovala bych vykoupit jedno řeznictví s panenkami.
    Přeji též krásné dny s finskou saunou a temnými jezery,já sama jsem se ještě nedávno koupala v horském sumavskem rybnicku,taková labutí píseň léta.
    Milada

  30. Marcela flair says:

    Milá Flo, přeji parádní výlet a na nákupní seznam si připisuji panenku ;-). M

  31. Marie Džujíková says:

    Ahoj Flo,díky za recept,vypadá to výborně.Zatím jsem poanenku dělala ,že jsem opekla na pánvičce a pak na chvíli do trouby.Vyzkouším Tvůj recept,můj vnuk panenku zbožňuje,tak příště vím co uvařit.Dík za výborné recepty.Maruš

  32. Tedy Florentynko Brtnikova z Brtniku….ty me vzdycky dostaes…..To je primo hradni recept na velkolepou zranici….Diky za recept…. Tommy from USA……

  33. Milá Flo ,děkuji za recept ještě jsem panenku nedělala ,,ale s tvým receptem jí zvladnu i já děkuji Ti moc ani nevíš jak mi tvé recepty pomáhají ve vaření Děkuji J.

  34. Veronika says:

    Ahoj Florentýno, moc díky za recept. Chci se zeptat, v jakém poměru děláš marinádu z medu a hořčice? Nemám s tím zkušenost a ráda bych vyzkoušela. A jakou hořčici na marinádu požíváš? Díky moc a krásný víkend, Veronika

    1. Dělám ji od oka, zhruba 2-3 lžíce hořčice a 1 lžíce medu. Mělo by ti to samo o sobě chutnat, čili bys měla mít pocit, že kyselá složka v hořčici a sladká složka v medu jsou plus mínus v rovnováze. Každý má tuhle rovnováhu někde jinde, tak se neboj přidat jednoho nebo druhého, dokud nebudeš s chutí marinády spokojená.

  35. Ahoj Flo,
    díky za tento skvělý recept. Panenku kupuji často, tak teď alespoň vyzkouším něco jiného. Jsi moc šikovná a navíc hezká! Zrádná kombimnace.
    Hezké dny plné úspěchů Ti přeje Naďa

  36. V sobotu k večeři, brambory a panenku jsem potřela marinádou na pečená stehna do sendviče +2 lžičky medu. Paráda, budeme opakovat

  37. Děkuji za recept, vypadá to úžasně, určitě vyzkouším. Anička

  38. Silvia says:

    Mila Flo,
    vzdy jsem mela respekt pred panenkou, dnes jsem ale vyzkousela. A … zmizela za par minut, kluci 1rok a 2roky mne nechali jen zbytky. Chutove dokonale. S dynovym pyre a karamelizovanou cibuli a cesnekem. Konecne ji muzu zaradit do jidelnicku a nebat se jak to dopadne. Dekuji!

    1. Super, mám radost! Flo.

  39. Veronika says:

    Ahoj Flo, tak jsme dnes panenku vyzkoušely. Byla jsem s dětmi do půl jedné venku, neb bylo krásně a pak jsem teprve začala vařit. Mladšímu (1,5 roku) stačil na oběd talíř vývaru s nudlemi, kuřecím masem a hráškem a odpadl. Zatím co se děti cpaly polévkou, já se pustila napřed do brambor, šoupla je do trouby, nachytala panenku a marinádu a taky šoupla do trouby. Šla uložit malého do postýlky, pak potřela maso marinádou – ten poměr 2 lžíce hořčice a lžíce medu byl vynikající. A než se manžel se starším synem zase sešli u stolu, bylo uvařeno. Všem moc chutnalo – jediná výtka – marinádu nalít na maso všechnu, aby bylo více „šťávy“. Dala jsem ji na maso opravdu na posledních 5 minut, takže se vůbec nepřipalovala a pravdou je že na namáčení masa byla šťáva z masa a marináda ztečená na plech opravdu výborná. Díky za recept, ukládám a myslím, že velmi brzy zopakujeme – okouzlila mě rychlost přípravy a výborná chuť. Ještě jednou díky a krásný víkend, Veronika

  40. Milá Fló, běžím do obchodu pro panenku. Už se těším.

  41. Dobrý den paní Zatloukalová,

    Již nedávno jsem pro inspiraci koukala na pár Vašich receptů. Když jsem se rozhodla upéct panenku, neváhala jsem se podívat zase k Vám na recept. Děkuji za rady, jak se peče panenka. Byla výborná!

    1. Lucie, díky, mám radost ❤️

  42. Jarča says:

    Zdravím,

    tchán v sobotu přinesl panenku a s partnerem jsme ji chtěli vyzkoušet jinak, než jen upečenou a nebo na medailonky, tak jsme se odvážili vyzkoušet ten nápad s jablky a k tomu uvařili amarant – bylo to výborné! 🙂

  43. Dobrý den,
    mám hloupou otázku. Nemám používat horkovzdusnou troubu, abych panenku nevysusila, jen ohřev (myslím ty dvě čárky nad sebou), že? Děkuji Petra

    1. Ano, přesně tak, horkovzduch na odkryté maso nikdy.

  44. Hedvika says:

    Super recept. Dneska jsem vytáhla panenku zmrazaku a bude k veceri????

  45. Ahoj Flóra, právě jsme dojedli panenku dle tohoto receptu. Lepší jsem ještě nejedla. Super recept, maso měkký . Neměla jsem doma ani jablko ani papriku, tak jsem panenku nakrajela a dala jsem tam mladou Cibulku!. Dekuju za recept.

  46. Děkuji, skvělé 🙂

  47. Lubomír says:

    Ahoj Flo,
    pred pol hodinou odskusane s jablkami…??? A to som robil panenky asi na 900 sposobov. Moje baby si objednali po zhliadnuti ponukanych receptov( 3 ) Tvoju a skvele im chutila. Ď. Lubo

  48. Dušan says:

    troubu na 220, ale spodní horní, nebo horkovzduch? Děkuji

    1. Pokud není uvedeno jinak, VŽDYCKY A U VŠECH RECEPTŮ platí, že teplota trouby je spodní + horní hřání, vypnutý horkovzduch.

  49. Použiji pro inspiraci, jen se mi nezdá ta ukrutně dlouhá doba pečení – 35 minut? :-O -, fotky mi to potvrzují, zkrátím ji tudíž tak na cca 10 minut, mám 0,5kg panenku.

  50. tak dnes došlo na panenku, recept jsem hledala samozřejmě tady, protože se vždycky vše povede na výbornou! ( včera třeba už po hodněkráté ovocné tvarohové knedlíky, tentokrát s jablíčky ). No a panenka pečená v troubě, 35 minut bez dozoru, k tomu šťouchané brambory a česnekový dresing – no neskutečná mňamka. Milá Flo, děkuju za úžasné recepty!

  51. Helena H. says:

    Dobrý den, paní Florentýno,
    tak takovou panenku, jakou jsme doma měli díky Vašemu receptu, jsem ani nedoufala, že kdy připravím. Venku na grilu se to zdá snadné, ale doma jsem to považovala, dokud jsem nezkusila Vaší verzi 1., za nemožné. Vynikající oběd pro všechny „masožravce“ a když dělám dvou kousky, což téměř vždy, pak je úžasný nakrájet na tenoučko a dát si ji také po studenu 🙂
    Moc díky za skvělou inspiraci, ať se daří!
    Helena H.

  52. Milá Flo.Dnes jsem poprvé dělala dle Tvého receptu pečenou panenku.Byla opravdu skvělá.Moc děkuji za podrobný návod.Já jsem se jí vždycky bála,že bude vysušená.Rovnou jsem k tomu použila i tu pečenou zeleninu.No prostě paráda.Už jinam pro inspiraci a rady nechodím.Ještě jednou díky.

  53. Moc děkuji za inspiraci. Dnes jsem vyzkoušel variantu z jablky, navíc jsem to vše ještě zabalil do plátků slaniny a opekl před pečením na pánvi. Největší překvapení bylo, když zbytky jablek které jsem dal pod maso nasáklo šťávu z panenky a byla to výborná příloha. Marináda nebyla třeba, vše jsem podlil výpekem z pánve.

  54. V jake kucharce najdu tento recept cely? Dekuji

    1. V žádné, Davide, je pouze zde na blogu.

  55. Lenka says:

    Dobrý den, Flo. Dneska byly výborné ovocné kynuté knedlíky a zítra se chystám na panenku. Dlouho jsem ji v troubě nedělala a chci ji naplnit sušenými švestkama a obalit slaninou. Nespálí se mi ta slanina od začátku na 220 stupňů za 35 minut?? děkuji moc za odpověď, za vaše úžasné recepty a přeji pěkné jaro☀️

  56. Lenka says:

    Dneska jsem zkoušela poprvé připravit panenku. Dělala jsem jí na 220°C 30 min a byla úplně propečená a suchá 🙁

  57. Ahoj Flo, poradis prosim (pripadne napises nam dalsi clanek) jak na panenku, kdyz ji chci nejdriv opect na panvi? Na kolik a na jak dlouho ji pak mam dat do trouby?
    Moc dekuji!

  58. Dobrý den,
    jaksi jsem v popisu nenašla recept, pouze obecné pokyny podle kterých, se dle mého názoru, vařit nedá. Takže pokud píši recept, stálo by to za to ho uvést celý.
    Jana

    1. Jani, v textu se nachází odstavec nazvaný Univerzální postup na rychlé pečení vepřové panenky. Tak přesně v něm je celý recept, včetně očíslovaných kroků.

  59. frpetr says:

    Ahoj,tak to jsme si opravdu pochutnali.A co hlavního- čistá kuchyň a sporák.Uklízení spáleného oleje kolem sporáku mě většinou u přípravy smaženého masa hodně otráví a skoro to zruší požitek z dobrého jídla.Takže panenka v troubě je skvělé řešení.Dělal jsem v kombinaci s Krémovou omáčkou ze zeleného pepře od Romana Pauluse(https://www.youtube.com/watch?v=bzWOudNeMwM) A variantu s naříznutím.Místo jablek červená masitá paprika.Děkuji.

  60. Jo, jo, jo!!! Tohle je super recept. Panenku jsem jen lehce osolil a opepřil, nařízl a do řezů vložil jablka a pak potřel olejem. Akorát jsem do toho oleje přidal dvě lžičky Gyros koření a potřel jsem tím i ty brambory. Svařená jablka se k tomu perfektně hodí. Florentýnko, děkuji Vám za další skvělý recept!

  61. Jaroslav says:

    Takže maso očistit, osolit, potřít olejem a do předehřáté trouby na 220 strčit na 35 minut. A tady sloh na půl hodiny?

    1. Ano, přesně tak. A když se něco cestou pokazí, nebo si to budete chtít nějak pozměnit, velmi pravděpodobně nebudete tušit co a proč.

  62. Renata says:

    Dnes jsem zkusila a recept vynikající. Do nakrojené panenky jsem dala sušená rajčata v olivovém oleji a tím i potřela , trochu steakoveho koření a dosolit potom. Čas byl perfektní, 35min na dvě menší panenky. Děkuji

  63. Jan Grégr says:

    30 minut na 220° a bylo to poněkud vysušené jak jsem předpokládal, panenka měla téměř 1 kg …..

  64. OliStim says:

    Milá Flo,
    panenku jsem dnes zkusila poprvé, vydala jsem se směrem pracnějšího postupu, tj. zprudka na pánvi. Jen osolené a trocha oleje, svázala provázkem a obracena na pánvi průběžně ze všech stran a výsledek byl famózní. K tomu bramboráky z trouby a kukuřice a byla to velká dobrota. Děkuji moc za receptík 🙂

  65. Jsem mile překvapena jak dobře se v troubě maso udělalo. Děkuji za návod a jednoduchou přípravu. Dělala jsem se šťouchačkami a pepřovou omáčkou. Je to už nejméně sedmnácté jídlo které dělám a budu dělat jen podle vás. Děkuji.

  66. Luboš says:

    Zdravím Jano, no nevím, zkusil jsem na 200°C 25 minut po zatáhnutí na pánvi ze všech stran a přišla mi trochu vysušená, nebyla už ve vnitř růžová a to jsem dělal zaráz 2 panenky přes půl kila. Pepřovka to ale zachránila, příště bych dal méně stupňů a kratší čas, aby byla na medium.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close