Mačkané brambory a co k nim dál

Určitě jste mačkané brambory v posledních pár letech někde viděli. Když ne na svém talíři, tak na nějaké fotce v časopisu nebo na videu na sociální síti.

Na mačkané brambory se nejprve uvaří brambory i se slupkou, vyskládají na plech, trochu rozmáčknou na placku, až po stranách popraskají, pokapou se olejem a ještě zapečou pro barvu a křupavost.

Nachystat mačkané brambory z vařených brambor ze včerejška je jedna z nejvtipnějších večeří ze zbytků.

K tomu si domyslete smetanovou omáčku k namáčení téhle svůdnosti a máte plnou informaci, abyste si udělali představu, jak můžou být mačkané brambory nebezpečné.

Hluboké výstřihy ani vyrýsované svaly nikdy nezískají tak toužebné pohledy.

Nebezpečnost mačkaných brambor se zvyšuje ještě tím, jak jednoduchá je jejich příprava. Odolat jim se stává nepravděpodobným úkolem.

Problém ale nevězí pouze v tom, že je snadné se jich přejíst a přidávat si a přidávat, dokud jsou.

Další velký problém spočívá v tom, kdy a s čím (a s kým) si je dát na talíř.

Čím jsou mačkané brambory nebezpečné

Brambory jsou vydatným zdrojem sacharidů a tedy udržují tělo i mozek v chodu. Chci říct, v běhu. Obsahují dost energie, aby vás přenesla hodně daleko (v činech i v myšlenkách).

Pokud se nechystáte na noční směnu v továrně nebo v nemocnici nebo na ponocování u nějakého programátorského či překladatelského oříšku, oželte mačkané brambory k večeři.

Dejte si je raději už k obědu, kdy je mnohem větší šance, že energii z nich využijete lépe než na doplnění tukových zásob.

Když sníte sacharidy (což jsou třeba i brambory, těstoviny nebo pečivo), vaše tělo si je v zažívacím traktu zpracuje a hezky rozloží na jednoduché cukry. Ty bezelstně vypustí do krve. Jenomže cukry se v krevním řečišti nemůžou jen tak bezúčelně potulovat. Vysoká hladina cukru v krvi zabíjí.

Když po glukóze netouží ani mozek, ani svaly, musí tělo přebytek cukrů z krve uklidit. Jak? Uloží se do zásob energie na později. A všichni víme, jak takové skladovací prostory vypadají. Jako nevytápěná tuková tkáň s neomezenou kapacitou.

Večeře poskládaná výhradně z mačkaných brambor a ochucené zakysané smetany prostě není dobrá volba, pokud se po ní chystáte jenom odpočívat, vyřešit pár drobností a jít spát.

Vždycky se snažte doplnit mačkané brambory ještě nějakou zeleninou a klidně přidat i něco, co se postará o dostatečný přísun bílkovin.

Brambory sice samy o sobě nějaké bílkoviny obsahují taky, ale aby bylo jídlo lépe vyvážené, je dobré jich ještě trochu doplnit.

Zelenina k mačkaným bramborám

Doporučuju myslet na to, že mačkané brambory jsou pečené a že se k nim tedy hodí zelenina v jiných úpravách než ta z trouby.

Bude jim slušet hlavně zelenina čerstvá, zelenina vařená na páře, zelenina vařená ve vodě, zelenina zadělávaná nebo zelenina dušená. Pro zvýšení kontrastu měkkého a křupavého nadělá dost parády, když bude zelenina rozmixovaná nebo pasírovaná na pyré.

K mačkaným bramborám bude ladit:

(Poznámka: Některé názvy příloh jdou rozkliknout a dovedou vás na můj příslušný recept.)

Maso k mačkaným bramborám

Totéž, co jsem napsala o zelenině, se dá poznamenat taky o masu, pokud se rozhodnete ho k bramborám podávat.

Nehodí se grilovaná ani pečená ani opékaná masa, protože mají v podstatě stejnou tepelnou úpravu, čímž pak na talíři chybí rozmanitost chutí i struktur.

Ve všední den, kdy se kuchyňské děje odehrávají ve zjednodušeném a zrychleném režimu, i nadále platí, že jakákoli domácí strava je lepší než polotovarová strava, i kdyby měla být z jednoho pekáče.

Ale o víkendu, zejména pak, pokud si zvete návštěvu, zvažte k mačkaným bramborám podávat raději masa dušená nebo zadělávaná, budete z toho mít větší radost vy i vaši milí.

Omáčka k mačkaným bramborám

Protože mačkané brambory jsou z povahy věci křupavé a suché, budou potřebovat doprovodit něčím hebkým, aby hezky klouzaly do krku.

Nejlepší volbou jsou různé studené majonézové, jogurtové nebo smetanové omáčky, okurkové raity nebo okurkové tzatziki. Podobně dobře odvedou svou práci i zeleninová pyré.

Věřím, že jedno takové ještě neznáte, tak vám ho tu teď naservíruju i s pěknou hromádkou mačkaných brambor. Zajistí na talíři vlákninu ze zeleniny a zvýší i příděl bílkovin.

Budou se vám na něj hodit zelené části pórku, které zbudou například po přípravě odzbrojující polévky zvané vichyssoise.

Dobrou chuť a pevnou vůli.

mačkané brambory recept

 

Mačkané brambory se slaninou, pórkové pyré

Celkový čas: 1 hour

Množství: 4 porce

Suroviny

  • 1250 g malých nových brambor
  • 2 pórky (jen zelená část)
  • 1 kelímek (200 g) zakysané smetany
  • 2 snítky rozmarýnu
  • 150 g slaniny v plátcích
  • ½-1 lžička soli
  • K podávání:
  • 1-2 vařená vejce na osobu
  • pesto nebo chimichurri (lze vynechat)

Postup

  1. Brambory důkladně umyjte. Dostatečně velký hrnec, aby se do něj brambory vešly, vyložte pařákem na knedlíky. Do hrnce nalijte tolik vody, aby se zespodu téměř dotýkala dna pařáku. Na pařák naskládejte brambory, zakryjte těsnící poklicí a přiveďte k varu. Nechte v páře vařit 25-30 minut, než brambory změknou.
  2. Zatímco se brambory vaří, z obou pórků odkrojte kořínky, zvadlou a poškozenou část natě, sloupněte vrchní zaschlou vrstvu. Oddělte bílou část od zelené. Zelenou část rozeberte na jednotlivé listy a každý zvlášť důkladně opláchněte ve studené vodě; dbejte na to, abyste smyli všechny nečistoty původně nachytané v záhybech. Bílou část uložte do lednice a využijte na jiné jídlo, například na geniální pórkovou polévku vichyssoise. Snítky rozmarýnu natrhejte na 3-4 kusy. Plátky slaniny nakrájejte na půl centimetru široké nudličky.
  3. Jakmile se brambory dovaří, velkou lžící je vyjměte z pařáčku stranou a nechte vychladnout. Vodu z pařáčku nevylévejte, do pařáku po bramborách vložte zelenou pórkovou nať a vařte 5-6 minut, než změkne. Než se tak stane, připravte si velkou mísu se studenou vodou. Uvařený pórek do ní ihned přesuňte, aby se přerušil proces varu a pórek si zachoval co nejvíc zelené barvy.
  4. Troubu začněte předehřívat na 200 stupňů (bez horkovzduchu). Malé vařené brambory nechte vcelku, středně velké rozkrojte napůl, velké rozčtvrťte. Plech vyložte papírem na pečení, rozložte na něj pokrájené brambory a šťouchadlem je jemně rozmáčkněte na malé, ale silné placičky.
  5. Každý kus brambory velmi jemně osolte a posypte trochou nakrájené slaniny. Mezi brambory rozmístěte kousky rozmarýnu pro ovonění – po upečení se ho jíst nesnažte, nemá to smysl. Plech vložte do horké trouby a pečte 25-30 minut, až povrch slaniny i brambor začne zlátnout.
  6. Vychladlý uvařený pórek vytáhněte z vody a nechte ho důkladně okapat. Na prkénku ho příčně překrájejte na zhruba centimetr široké nudličky. Vhoďte je do robota se sekacím nástavcem nebo do smoothie mixéru, přidejte zakysanou smetanu a velkou špetku soli. Rozmixujte téměř dohladka a pokud vám pyré připadá málo slané, ještě to napravte.
  7. Upečené brambory rozdělte na talíře, přidejte pórkové pyré (pokud ho chcete teplé, lze ho jemně a opatrně přihřát) a rozkrojené vejce vařené natvrdo nebo nahniličko. Můžete pro zvýraznění chutí zakápnout bylinkovým pestem nebo chimichurri omáčkou, ale nutné to není.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. nevytápěná tuková tkáň s neomezenou kapacitou 😀 😀 😀 Ach Flo 😀 😀 😀

    1. Ludmila says:

      Skvělý nápad, já nejsem zrovna moc „bramborová“ ale tohle vypadá moc chutně.

      Florentýno, pokud se týká mravenců, já jsem se radila s odborníky, všichni doporučovali jedy. to mi bylo líto, nakonec jsem našla na internetu radu-dát jim do cesty hřebíček. a pmohlo to , zmizeli za malou chvíli-no přes noc .
      Lída

  2. Jaroslava Náprstková says:

    Florentýno,
    děkuji za připomenutí pečených brambor, jídla z mého dětství. Žádná jednoduchá úprava brambor nikdy nezklame.
    Jarka

  3. Jak z brambor udélat královskou mňamku! Díky za návod ! ?
    Na mravence jsem taky krátká, nepomohl ani česnek , ani skořice. Teď zkusím ocet, další babskou radu… ? Přeji klidné jaro, ať ho ani mravenci neruší !! Eva

  4. Pečené brambory si děláme k večeři, ještě kyselé mléko, česnek,máslo a sůl.Říkame jim pečány. JITKA a děda

  5. Milá Flo, Ty jsi to tak krásně popsala, že není možno odolat. A brambory jsou už samy o sobě žravé v jakékoliv podobě.

  6. Pavlína says:

    Ahoj Flo,
    mačkané pečené brambory je super nápad, další recept na zpracování brambor keativním
    a dobrým způsobem.
    Jen prosím o objasnění co je chimichurri. Děkuji.
    Pavlína

    1. Chimichurri je takové „pesto“ z mladé mrkvové natě, dobrota.

  7. Já je dělám jen z těch pokud možno červených asi ne větší než 4cm a po rozmáčknutí jsou jen 1 1/2 cm vysoké opekám zásadně na másle s česnekem a petrželkou my je máme rádi ke grilovánemu masu žádnou omáčku nepotřebujeme

  8. Jééé, zrovna si dělám k obědu brambory s tvarohem. Na tyhle se těším, až ze záhonu vykopu čerstvé 🙂 to bude paráda a tomu okurkový salát nebo raita. Myslím, že to bude přímo ňamózní 😀

  9. Ahoj Flo,
    s těmi malými ďáblíky mám také svou zkušenost, je to neúnavný boj. Díky za skvělý jednoduchý recept který může být i skvělou večeří:)

  10. Konečně to chápu s těmi sacharidy 🙂

    Recept určitě vyzkouším, děkuji

  11. Katarína says:

    Tyto brambory dělám často a patří mezi oblíbené.
    Kataría

  12. Vendula says:

    Díky za lákavý recept. Když už vyčerpám všechny možnosti jak mravence donutit k ústupu mírovou cestou, tohle funguje zaručeně https://www.zbozi.cz/vyrobek/neudorff-loxiran-mravenci-bufet/?varianta=2x-doza-20-ml

  13. Brambory, bramb ůrky, erteple, kobzole, zemský jabka….to všechno je ona úžasná krmě. Brambory nejsou příloha, to je hlavní hřeb hostiny, a k tomu se přidává cokoliv – maso, vejce, zelenina…Nové, domácí, špetku soli a plátek màsla, k tomu hrnek podmáslí a jsem v devátém nebi. Jakákoli úprava téhle božské zeleniny je mňamózní. Tak to bude moc dobré i s tím pórkem.

  14. Mdlenka says:

    Další babská rada proti mrvencům (to není překlep, takhle jim nadávám) je nasypat jim na dálnici prdopeč/sodu.

  15. Milá Flo, tento recept vypadá úžasně, děkuji!
    P.S. Mravenci u nás v paneláku ZATÍM naštěstí nejsou… Přeji vítězný boj.
    A ještě něco: nyní se těším se čtyřmi tvými úžasným knížkami. Časem si objednám
    ještě Hovory s řezníkem. 🙂

  16. Monika says:

    Zase jsi mě nalákala, Flo 🙂 miluji taková jídla, lehké a jarní, je to inspirace, kterou jistě s rodinou využijeme a s novými bramborami spácháme něco takto dobrého. Brambory jsou prostě super v mnoha podobách….

  17. Taťána says:

    Fantázia,v sobotu tie zemiacky vyskušam

  18. Štěpánka says:

    Určitě uvařím. Už se mi sbíhají sliny!
    S mravenci jsem válčila leta a žádný babský ani dědkovský recept nepomohl. Tak jsem kapitulovala a holt koupila prášek na mravence od Brosu (není škodlivý pro rostliny ani domácí zvířata), nasypala na všech 56 mravenišťátek na zahradě a najednou zmizli i z domu. Ovšem je třeba to dělat každoročně. Rok od roku máme více a více mravenišťátek na zahradě, ale po nasypání do domu nepáchnou.

  19. Kocourek Bodík says:

    Teď navečer ne? Poslyšte, ženská! … ?
    ?

  20. Až na ty potvúrky vyzrajete dejte vědět prosím,dceru taky trápí.díky oli

  21. Leta jsem nepoužívala pařáček (hliníkový vyhozen), ale teď mám krásný nerezový, zažil už hodně třeba chřestu, tak o víkendu budou brambůrky s Hugo okurkovým salátem. Bez mravenců, doufám, na ty mám připravený růžový prášek. Vloni a předloni nebyli, ale jinak na jaře nás navštěvují rádi a nechtějí odejít. Zavřu oči, zapomenu na knížku Cvrček a mravenci a sypu. Funguje.

  22. Gražyna says:

    Ahoj Flo, brambory mám ráda v jakékoliv podobě ale tvůj nápad je přímo skvělý, díky za recept, zdravím ?

  23. Děkuji za recept na takové jarní jídla mám ráda,přeji krásné slunečné dny

  24. Jarda S. says:

    Dobrý večer, Flo
    Díky za radu, co zítra k obědu, přeji nám i dalším přátelům slunný a bezvětrný víkend, už sice nevycházím, mám ale kliku – balkon se sluníčkem od devíti ráno do čtvrté odpolední. s letitou“markýzou“, kdyby toho slunce bylo příliš – dávný veršíček -„každá babička stará…mohu potvrdit, platí to i pro dědečky, navíc nemusím na sluníčko s berličkou, i bez zápraží se naštěstí obejdu.
    Na mravence radu nemám, sváděl jsem urputnou bitvu s moučnými moly, přitáhl jsem si je domů v piškotech.
    Hezký den-Jarda

  25. Simča says:

    Ahoj Flo, děkuji za recept, určitě vyzkoušejte. A rada proti mravencům tam kde se vyskytují,tak stačí místo postříkat octem nebo citronovou šťávou. A mravenci nemají rádi hřebíček, skořicí a jedlou sodu, tak nejlépe dát tam, kde se vyskytují.

  26. Mačkané brambory zapečené – skvělé, díky za novou přílohu..
    MRAVENCI – DOSTALA JSEM RADU, KTERÁ FUNGUJE:
    Tři díly mletého cukru, jeden díl prášku do pečiva. Smíchat a přidat trochu vody, tolik, aby vznikla kašička. Dát třeba na omnia víčko a položit tam, kde se mravenci nejvíce vyskytují – kuchyňská linka, podlaha někde.. kamkoliv. POZOR – nejdříve to bude vypadat hrozivě – mravenci se tam seběhnou, bude jich hodně. Vydržet. Potom už noví nepřijdou. Nějak si sdělí tu informaci, že sem ne. Láká je cukr, ten sní a prášek do pečiva je prý zapudí…
    Takto jsme každoročně odstranili mravence v dřevěných chatkách v Chorvatsku, kde jich bylo neuvěřitelně moc…
    Částečně jsem je tak vypudili i ze skleníku..
    Ať se podaří, začíná jim sezona…

  27. Zdravím Flo,
    super recept, změna, která potěší.
    Děkuji a zařadíme do jídelníčku. Jana

  28. Hana - Marmota says:

    Recept vypadá velmi lakavě.
    Mám vyřídit od sestry poděkování za to, že píšeš o překladatelství jako o náročné práci, která vyžaduje energii. 🙂 Vůbec jsem měla picit, že píšeš o nás, protože já zase chodím na noční. 😀 Takže recept jistě někdy přijde vhod.

    1. Hana - Marmota says:

      P.S. Omlouvám se za překlepy, ono v půl jedenácté po odpolední to taky není slavné. 😀

  29. Květa says:

    Milá Flo, strašně moc děkuji za recept brambory miluji na jakýkoliv způsob.
    Ohledně tvé nezvané návštěvy zkusila jsi čerstvě mletý pepř?

  30. Ahoj Flo, máš nadání dát receptům neodolatelnost. Moc Ti za to děkuji a už se těším jak u nás zazáří Mačkané brambory s pikantním doplňky.
    Petra
    Jó a mravenci jsou dílo! Držím palce v boji.

  31. Blanka says:

    Ahoj Florentynko,
    Diky za recept, uz se tesim a to porkove pyre se mi moc libi. Hned o vikendu vyzkousim. Hodne stesti v boji s mravenci, radu bohuzel zadnou nemam.

  32. Věrka says:

    Tyhle brambůrky jsem nikdy nedělala, ťukám se do hlavy, že jsem na to sama nepřišla, je to totiž úplně geniální. No, tak to asi proto…. ?
    Hned dnes je upeču, máme totiž svůj den s chlapečkem, baterkovým nabíječem. Vidím k nim tzatziki a nebo jen ten odkalpaný jogurt, co se do nich dává, to my rádi.
    Co s mravenci, Flo, neporadím. Vím, že vždy zjara dělali průzkum v obou rodinných domech, kde jsem dřív bydlela, pak ale vždy zmizeli. Jen tak, najednou nebyli. Někdy to trvalo déle, to třeba když byl syn v pubertě a ‚krmil“ je v pokojíčku nezavřenými petkami se sladkým pitím a jinými zbytky, ale najednou pak nebyli. Já se je nesnažila hubit, bylo to marné.
    Tak hezké jaro všem.

  33. Blanka says:

    Díky Flo, pečené brambory jsou mňam. S mravenci bezúspěšně bojuji taky. Objeví se jich pár v chodbě, v kuchyni na podlaze, v koupelně i v ložnici. Vždycky jen několik, do pěti kousků, ale každý den někde. Taky nevím co s nimi.

  34. Jediná chyba bola, že som čítala váš mail (s týmto úžasným receptom) pred tým ako som začala robiť večeru, takže vyvážená strava vzala za své a pohostila som svoje telo extrémnym množstvom sacharidov – hádam mi to bude odpustené 😉

  35. Franta says:

    Flo díky za krásné povídání o mravencích a hlavně za typ na mačkané brambory. Ti já rád.
    Brambory mohu na všechny způsoby. Nejlépe na „loupačku“. Před mnoha a mnoha lety, když jsem byl ještě malý kluk, tak maminka uvařila velký hrnec brambor, na stůl dala prostěradlo a na něj vysypala kopu vařených brambor. Strávníků bylo mnoho a tak se hned vařila další várka. Většinou se to dělalo tehdy, když se svrtělo máslo a bylo podmáslí.
    Co se týče mravenců, tak jsem také vyzkoušel mnoho „zaručených“ babských rad a většinou to stejně skončilo u chemie.

  36. Franta says:

    Oprava – Ty já rád …. 😉

  37. Jarmila says:

    Tyhle brambory miluju od dětství!. Jen jsme jim říkali „rozšlápnuté“, jsou bezkonkurenční.
    Děkuji, Flo, za jejich připomenutí, nějak se vypařily z paměti…

  38. Martina says:

    Ahoj Florentýnko, po šíleném pracovním týdnu je konečně pátek. A hurá tento týden po dlouhé době jsme doma a sami a počasí nemá být moc lákavé na procházky, i když já miluji procházky v dešti. Po pozdním příchodu z práce jsem si udělal kávičku a rozhodla se dnes už nic nedělat a přečíst si konečně email od Tebe. A hádej co ? Zítra nám ty brambůrky udělám, jen musím ráno někde koupit pórek, vše ostatní máme. Děkuji za skvělou pochoutku.
    Martina

  39. Milá Flo, teprve dneska jsem se dostala k tvému receptu. S mojí vnučkou tomu říkáme brambory na placku, k tomu zeleninový salát a je to dobrota.
    Boj s mravenci je nekončící
    Hezký vikend

  40. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    děkuji za zajímavý recept,je k zamyšlení. A na mravence platí jen chemie
    Vlezli mi i do auta,!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close