Jak na kynutý houskový knedlík, abyste ho zvládli napoprvé a na jedničku

Pokud to s českou kuchyní a se svým kuchařským vlastenectvím myslíte vážně, jednou musí zákonitě přijít den, kdy se rozhodnete pokořit kynutý houskový knedlík.

Je zvláštní, že něco s tak prostým složením dovede vyvolat tak bouřlivé emoce – a to všemi směry. Kynutý houskový knedlík láme srdce silných mužů, z křehkých bezbranných žen dělá neporazitelné superhrdinky, ze zlotřilých dětí vyrobí u stolu andílkovsky roztomilé beránky. Rozhádané příbuzenstvo na chvíli zapomene na předmět sporu a mezigenerační neshody se zmenší nejmíň o padesát let.

Jediná možná reakce, přicházející v úvahu, je maminko, tatínku, lásko, babičko, dědečku, drahá vnučko, drahý vnuku, tetičko, sestřičko, bratře, to se ti povedlo.

Aby nedošlo ke zmatení kuchařských pojmů a strávnických dojmů, je třeba vysvětlit, proč kynutý a proč houskový. Těsta na knedlíky se obecně dají rozdělit na kynutá a nekynutá. Anebo se taky dají třídit podle toho, zda do nich přijde pečivo nakrájené na kostičky – to jsou tak zvané knedlíky houskové – či nepřijde.

Kynutý houskový knedlík splňuje obojí škatulkování. Je z kynutého těsta a ještě do něj přijde nakrájená houska. V knedlíkové říši ovšem existuje i obyčejný kynutý knedlík, který je bez housky, a taky se dá vyrobit houskový knedlík, který nepotřebuje kynuté těsto. Dostáváme tedy:

  • kynutý houskový knedlík
  • kynutý knedlík
  • houskový knedlík
  • (anebo nemusíte mít vůbec žádný knedlík)

Takže aby nedošlo k mýlce, v tomto receptu bude mít mou plnou pozornost pouze kynutý houskový knedlík. Ty ostatní zase třeba příště.

Suroviny na kynutý houskový knedlík

Zmínila jsem, že tenhle knedlík má velmi obyčejné složení. Přijde do něj pouze mouka, voda nebo mléko, vejce, droždí a sůl. A pečivo. Z tohoto hlediska se jedná o jednu z nejlevnějších příloh (dokud do rozpočtu nezačnete započítávat i svůj čas).

Pokud si vzpomínáte na můj článek o tom, jak připravit bramborový knedlík, tak víte, že jsem se po tom nejlepším receptu pídila u specialisty na knedlíky všech druhů, u firmy Knedlíky Láznička. Tady jsem udělala to samé. Proč nejít pro radu k tomu nejzkušenějšímu.

Mouka

Do kynutých knedlíků patří zásadně mouka hrubá. Vím, že se v receptech občas mihne i mouka polohrubá, dal by se najít dokonce recept z mouky hladké, případně existují těsta s příměsí krupice, ale klasika je pouze jedna.

„Knedlík musí být pórovitý, to umí udělat pouze hrubá mouka. Po nakynutí je poznat, že těsto není tak jemné jako z hladké mouky,” vysvětluje její nenahraditelnost Petr Kosiner, šéfkuchař firmy Knedlíky Láznička.

U Lázničků používají do knedlíků mouku co nejčerstvější, ve velkých pytlích rovnou z mlýna. Není chemicky ošetřená ani zakonzervovaná na věčné časy čekání v regálu na zákazníka, protože ji spotřebují do týdne, nanejvýš dvou. Pokud tedy máte šanci využít ochotu nějakého blízkého mlýna, udělejte to, jinak si ale samozřejmě kupte sáček s hrubou moukou v obchodě.

Tekutina

Do knedlíkového těsta přijde voda nebo mléko. Nebo půl na půl, jak chcete. Čím větší podíl mléka, tím fajnovější knedlík dostanete. Základní kynutý houskový knedlík vyrobíte s vodou a tak se to taky ve velkém dělává, ale doma – doma by byla škoda nepoužít mléko.

Existují i recepty s pivem nebo s minerálkou, ale ty už odbočují od základního klasického receptu.

Vejce

Podle množství použitých vajec se často hodnotí kvalita receptu. Přitom na dobrý knedlík úplně stačí jedno vajíčko na kilo mouky, tedy žádný velký rozmar. Doma, pokud si chcete přilepšit, vezměte 1 vajíčko na půl kila mouky a jeden žloutek na druhé půl kilo mouky. Čili jedno vejce plus jeden žloutek na 1 kg mouky. Budete mít knedlík hezké barvy a dobré chuti.

Droždí

Aby byla výroba knedlíků rychlá a čekání na vykynutí krátké, použijte čerstvé droždí.

Jedna kostička o váze 42 g má na obalu napsáno, že je určena na 500 g mouky. Podle mě se tím myslí celkem tučné a těžší těsto z 500 g mouky. Knedlíky jsou zhotoveny z toho nejobyčejnějšího, nejlehčího kynutého těsta, které je možné vůbec vyrobit, tedy nepotřebují tak velkou dávku droždí.

Mně se osvědčila zhruba půl kostka droždí (25 g) na 1 kg hrubé mouky. To je přibližně čtvrtina doporučeného dávkování. Droždí nemá s kynutím knedlíkového těsta problém, všechno roste doslova před očima, takže ho nemusíte zbytečně přidávat a posilňovat tím drožďovou příchuť.

Pečivo

Tady bych se zastavila asi nejdéle.

Kynutý houskový knedlík obsahuje přibližně 10-30 % pečiva, záleží na tom, jak rozmařile jste naladěni. Méně pečiva nebude v těstě v podstatě poznat a víc pečiva způsobí, že těsto nepůjde běžným způsobem uvařit a bude se rozpadat. Pokud máte rádi knedlík s výrazným zastoupením pečiva, zkuste si raději připravit lázeňský nebo karlovarský knedlík, tam ho můžete použít habakuk.

Kvalita pečiva ovšem ovlivní kvalitu výsledného knedlíku. Řídké, měkké, jemné pečivo (jako například toustový chléb) způsobí, že se vám hotový knedlík rozpije do omáčky. V podstatě v ní zmizí, rozpustí se.

„Pečivo do knedlíků si pečeme sami. Má jednodušší složení než pečivo z obchodu a zároveň vypadá jako tenké bagetky. To proto, že když je druhý den nakrájíme na kostičky, bude mít každá svůj opečený okraj. Projeví se to jak na vzhledu knedlíku, tak na řezu,” uvádí k tomu Petr Kosiner.

Doma si, předpokládám, péct vlastní pečivo do knedlíků nebudete. Nejbližší rozumnou náhradou je ten nejobyčejnější rohlík, který necháte odpočinout do druhého dne, aby zatuhl a ztratil kyprost. Třeba si u toho čekání vzpomeňte na starý dobrý vtip o přípravě knedlíků:

~ Tak co, jak zvládáš péči o domácnost bez ženy?
~ Už aby se vrátila z lázní. Tuhle jsem si chtěl připravit houskový knedlík a dopadlo to strašně.
~ Jak to?
~ V kuchařce psali: krájej dva dny starou housku. A já nekrájel ještě ani den, a už jsem jich měl plnou vanu.

Druhý den rohlík překrojte podélně napůl, pak každou půlku ještě jednou podélně na půl, a tyhle dlouhé čtvrtky pak překrájejte v dostatečných odstupech na kostičky. Nemusí být ani malé, ani úhledné, protože čím menší, tím snadněji přijdou při přípravě těsta a při kynutí o svůj tvar.

pečivo do knedlíku

Příprava těsta na kynuté houskové knedlíky

Postup je velmi přímočarý, s tímto jednoduchým, nenáročným těstem nebudete mít žádnou zbytečnou starost. Dokonce ani nemusíte vyrábět z droždí, mléka, cukru a mouky kvásek.

Do velké mísy odměřte mouku a sůl, a metličkou promíchejte, aby se sůl rozptýlila a nepřišla celá najednou do kontaktu s droždím, protože by ho mohla přizabít.

Mléko ohřejte, aby bylo vlažné. To znamená, že nebude mít vyšší teplotu, než je teplota vašeho těla. Kdybyste do mléka kontrolně strčili čistý prst, budete mít pocit, že mléko buď žádnou teplotu nemá, anebo že je studenější než vaše tělo. Pokud je naopak teplejší, a to klidně jen o trochu, vydržte, než maličko zchladne. Teploty vyšší než 40 stupňů bezpečně zabijí kvasinky v droždí, takže pak vám v těstě nebude mít kdo kynout.

Do mléka rozdrobte droždí a promíchejte třeba vidličkou, aby se rozpustilo. Potom přidejte vajíčko, opět rozkvedlejte, a všechnu tuhle tekutinu nalijte doprostřed mísy s moukou. Postupně začněte zpracovávat na těsto. Nejdřív to bude vypadat velmi pochybně.

zadělání těsta na kynutý houskový knedlík

Postupně se ale dalším hnětením – vařečkou nebo v robotu – těsto zaoblí, spojí, a nakonec i vyhladí. Rozhodně nepřestávejte s hnětením dřív, než je těsto hebké a hladké, nikoli kostrbaté. Je to důležité pro výslednou soudržnost a nadýchanost knedlíku.

Teprve do vláčného, sametového těsta vmíchejte nakrájené pečivo a už jen krátce promíchejte, aby se rovnoměrně rozptýlilo.

těsto na houskový knedlík před vykynutím

Tohle těsto v míse teď zakryjte vlhkou utěrkou a nechte vykynout na dvojnásobný objem. Nejlépe kyne v teplém vlhkém prostředí bez průvanu, takže buď těsto zavřete i s mísou a utěrkou do vypnuté trouby, anebo – pokud vám to trouba dovolí – ji temperujte na 30-35 stupňů, ale víc ne.

V teplém prostředí bude těsto vykynuté za 30-35 minut, při pokojové teplotě mu to bude trvat 45-60 minut.

vykynuté těsto na houskový knedlík

Vykynuté těsto rozdělte na dva nebo čtyři díly (podle toho, zda jste zadělali těsto z 500 g nebo 1 kg mouky) a vytvarujte z nich hubené knedlíky (zhruba velikosti hotového bramborového knedlíku). V porovnání s jídelní vidličkou vypadají takto:

houskový knedlík před vykynutím

Položte je na olejem vymazaný plech, znovu zakryjte vlhkou utěrkou a buď znovu v troubě, nebo při pokojové teplotě nechte ještě jednou nakynout. Bude to trvat polovinu času, co první kynutí.

Mezitím si připravte prostředí na vaření knedlíků, například velký hrnec plný vroucí vody, abyste vykynuté krasavce mohli hned po dokynutí dát vařit.

Vaření knedlíků

Tady se stává nejvíc nehod, které se postupem času probojují až na čestné místo mezi zábavnými rodinnými historkami.

Ze všeho nejlepší budete mít kynuté houskové knedlíky vařené v páře.

Pokud tedy můžete, připravte si pro ně parní lázeň. Někdy ji umožňuje trouba, která má parní program.

vaření knedlíku v parní troubě De Dietrich

Jindy stačí pařáček na hrnec, dá se použít i utěrka přivázaná za uši hrnce, do které se knedlík položí.

vaření knedlíku na pařáčku

Vaření v páře se děje bez obracení knedlíku a trvá 25 minut. Celou dobu musí být trouba zavřená a pařáček přikrytý pokličkou.

Pokud ale žádnou z těchto možností nemáte, nebojte, knedlík jde uvařit i ve vroucí vodě.

Vroucí vody musí být hodně a musí se nacházet v prostorném hrnci, aby se do něj nakynutý knedlík vešel. Vodu vždy dobře osolte: zhruba 1 lžičkou soli na každé 3 litry vody. Knedlík do vroucí vody jemně položte, zmírněte var tak, aby voda bublala jen velmi mírně, téměř neznatelně, a zakryjte poklicí. To je důležité, knedlík se tak bude na horní polovině, kterou vystrkuje nad hladinu, vařit v zachycené páře. Pochopitelně budete muset kontrolovat příkon plotýnky, aby vám voda z hrnce nevyběhla až do předsíně.

vaření knedlíku ve vodě

V polovině doby potřebné na uvaření knedlíku, což je obvykle 20 minut, tohle nabobtnané těleso v hrnci otočte horní stranou dolů.

Čím prudčeji budete knedlík vařit a o co déle přetáhnete dobu potřebnou na uvaření, tím víc se vám knedlík na povrchu rozpije, roztřepí a oslizne. Ale i když si dáte pozor a půjdete na knedlík zvolna a s citem, výsledek po uvaření ve vodě nikdy nebude tak pěkný a rovný a dobrý jako knedlík vařený v páře.

Tady vám přidávám fotku pro srovnání. Vlevo knedlík z páry, vpravo ten samý knedlík z toho samého těsta, vařený ve vodě. Nejvíc to vždycky odnesou kousky pečiva, které vykukují na povrch knedlíku.

porovnání knedlíku vařeného ve vodě a na páře

Knedlík vařený ve vodě je třeba po vytažení z hrnce co nejdřív propíchat dvouzubou vidličkou nebo aspoň špičkou dlouhého tenkého nože. Pára zachycená uvnitř by při chladnutí kondenzovala a způsobila by sražení, propícháním ji umožníte, aby z knedlíku utekla ven a žádnou neplechu později nenatropila. Knedlík vařený v páře propíchnutí nepotřebuje, neboť není tolik nacucaný vodou.

Abyste měli komplexní porovnání, zde na fotce jsou všechny tři způsoby uvaření. Knedlíky byly připravené z jedné a té samé dávky těsta.

Zleva: 2x knedlík vařený v parní troubě, 1x knedlík vařený na pařáčku, 1x knedlík vařený ve vodě.

porovnání vařených kynutých houskových knedlíků

Problém s překynutým těstem

Kdyby vám pokus o uvaření knedlíku nevyšel a z hrnce jste vylovili něco, co se tváří sraženě a co nemá dostatečný objem a pěknou nadýchanost, nejspíš jste nechali těsto kynout moc dlouho, čímž se droždí udusilo.

Vždycky si pamatujte, že humr a droždí se vaří zaživa a že je musíte až do poslední chvíle udržet při životě.

Pokud tedy máte knedlíky zcela nakynuté, ale ještě nejste připraveni je dát vařit, aspoň je každých 10-15 minut splácněte, vyžeňte z nich vzduch a znovu jim upravte tvar. Jinak se vám kvasinky udusí ve vlastních plynech. Není to optimální řešení, ale aspoň nějak funguje.

Totéž platí, pokud z nějakého důvodu nemůžete uvařit všechny vykyntué knedlíky najednou a musíte část vykynutých knedlíků nechat čekat.

Krájení knedlíků

Poslední důležitá rada se týká samotného servírování. Pokud vaříte k obědu knedlíky čerstvé a chcete je hned zatepla podávat, buď je musíte rozkrájet na plátky opravdu velmi, velmi ostrým nožem, nebo si raději zašpásujte s nití. Pokud budete na horký, kyprý knedlík tlačit tupým nožem, tak ho v podstatě rozmašírujete a na řezu bude vypadat jako sražený.

Nití se krájí knedlíky snadno, omotáte smyčku kolem dokola a pak ji za oba konce utáhnete.

krájení kynutého knedlíku nití

Čili mi na závěr dovolte vyjádřit, že nejtěžší na celém knedlíkovém kuchařském záměru je se rozhodnout. Pak už je to, jak sami vidíte, v podstatě hračka.

A až tuhle hračku zvládnete a rodina vám dá jedničku s hvězdičkou, příště je můžete začít překvapovat nejrůznějšími obměnami. Nejen, že se dá pečivo do knedlíku předem osmahnout na másle nebo na sádle, taky lze do knedlíkového těsta propašovat nejrůznější příměsi na vylepšení. Opečená cibulka nebo hrstička nasekaných škvarků jsou namátkou takové dva okamžité nápady.

 
 

Kynutý houskový knedlík

Celkový čas: 2 hours

Množství: 2 knedlíky (pro 4 osoby)

Kynutý houskový knedlík

Suroviny

  • 500 g hrubé mouky
  • 2 g soli
  • 1 vejce
  • 300 ml mléka
  • 12 g čerstvého droždí
  • 70 g pečiva (jeden větší rohlík)
  • olej na potírání

Postup

  1. Mléko ohřejte, aby bylo vlažné, čili nanejvýš na teplotu lidského těla. Rozdrobte do něj droždí a vidličkou promíchejte, až se rozpustí. Přidejte vejce a znovu rozkvedlejte.
  2. Do mísy nasypte mouku, osolte, a promíchejte vařečkou, aby se sůl v mouce rozptýlila. Doprostřed mouky nalijte mléčnou směs s droždím a vařečkou začněte od středu promíchávat s moukou. Postupně vypracujte lepivé kostrbaté těsto a duševně se připravte na hnětení.
  3. Chytněte do sevřené pěsti vařečku tak, jak malé dítě třímá vidličku. Druhou rukou pevně uchopte mísu do náruče. Nyní vařečkou opisujte pomyslné svislé kružnice – ve spodní části se pohybujte po dnu mísy směrem k sobě a podebírejte přitom těsto, po horním oblouku se nad mísou zase vracejte zpět. Po každém takovém pohybu pootočte druhou rukou nepatrně celou mísou, takže nikdy nebudete podebírat těsto ve stejném místě. Tímto způsobem pracujte asi deset minut. Po takovém výkonu se z hrudkovatého nesympatického těsta vylíhne cosi sametově jemného, vláčného, lesklého, co je schopné vytvořit blánu na velkých bublinách vzduchu, které do těsta vypracováváním vháníte.
  4. (Pokud máte robota s hnětacím hákem, pak ho samozřejmě klidně nechte těsto zpracovat a uhníst. Sice nedostanete tak nadýchaný výsledek, protože způsob hnětení je maličko jiný, ale knedlíky si pořídíte i tak prvotřídní, nebojte.)
  5. Rohlík nakrájejte na kostičky tak, aby každá měla na sobě kus vypečené povrchové vrsvty. Kostičky pečiva nasypte k uhnětenému těstu a promíchejte, aby se v něm rovnoměrně rozmístily.
  6. Tohle těsto i s mísou zakryjte vlhkou utěrkou a nechte jednu hodinu kynout na teplém místě. V teplejším prostředí, které má kolem 30 stupňů, může být těsto dokynuté i za půl hodiny, takže ho občas zkontrolujte. Správně vykynuté těsto má dvojnásobný objem, neměli byste mu dovolit nakynout víc.
  7. Na pracovní plochu vyklopte vykynuté těsto z mísy. Lehce ho prohněťte a utvořte z něj co nejhladší kouli – pokud se vám začne lepit k rukám nebo na plochu, trochu ho podsypte moukou. Rozdělte na stejné poloviny a z každé zformujte váleček široký asi šest centimetrů. Položte na plech nebo na tác potřený olejem, znovu zakryjte vlhkou utěrkou a nechte kynutou polovinu doby, co trvalo první kynutí.
  8. Do velkého hrnce napusťte dva centimetry vody na výšku, vložte do něj pařák na knedlíky, přikryjte poklicí a přiveďte k varu. Jakmile voda začne vřít, opatrně pařák vyložte složenou utěrkou a na ni umístěte obě knedlíkové šišky s dostatečným rozestupem, aby se při vaření a nabobtnání neslepily. Pokud chcete, můžete je preventivně na povrchu potřít olejem. Zakryjte poklicí a vařte poměrně silným varem (kvůli dostatku páry) 25 minut. Sporadicky kontrolujte, zda všechna voda nevyvřela, zejména pokud nemáte dobře těsnící poklici.
  9. Odstavte hrnec z plotýnky. Počkejte, až ustane var, opatrně podeberte každý knedlík velkou lžící nebo podběračkou a přesuňte jej na prkénko. Krájejte buď nití, nebo velmi zlehka ostrým pilkovým nožem na pečivo, jinak riskujete sražení a zhroucení knedlíku do vlastního nitra. Obyčejným nožem můžete bez obav porcovat až vychladlý knedlík, který pak ovšem potřebuje trochu ohřát a osvěžit nad párou.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Veronika says:

    Ahoj Flo, u nas doma mame radi knedliky bez rohliku. Kolik mouky musim pridat, kdyz vynecham rohliky? Dekuji a preji pekny den. Veronika

    1. Nejspíš nebudeš muset přidat žádnou, to těsto je poměrně hutné samo o sobě.

  2. Tedy , Flo, ty mi dáváš, největší výzva, za svý dlouhý život jsem neuvařila dobrý knedlík, teď už je na čase to zkusit, dám vědět ????????????

  3. Krásný, Flo, děkuju. V knedlíkách jsem si zrovna byla jistá, první jsem uvařila ještě před maturitou, ale vida, i tak mám mezery.

    Co mi ale vrtá hlavou, je to droždí. Fakt ho stačí tak málo? Většinou ho raději dávám víc, protože jsem, v pochybnostech o tom, jestli přežilo, že jsem ho od včerejška zapomněla v kabelce vedle topení, jestli není polochcíplé, když je dva dny (týdny) po datu spotřeby nebo jestli nevadí, že ho chvíli žvýkal pes. Navíc jsou v něm vitamíny, že jo, takže jsem prostě vycházela z toho, že více v tomhle případě nemůže být na škodu.

    1. Jano, díky za zlepšení perného dne. Pochyby jsou – i přes pokročilý věk – mé druhé já. První je nesoustředěnost, takže droždí v kabelce bych mohla najít spíš než platební kartu!

  4. Jo, a že vidím, že vaříš v parní troubě. Měla jsem nějakou Ikea verzi parní trouby/ trouby s parní funkcí/. Za pár let mi v ní prorezlo dno a nedalo se s tím nic dělat, musela jsem koupit novou.
    V servisu říkali, že u parních trub se to stává. Ale dá se tomu prý předejít, když člověk čte návod a nenechává v troubě vlhko po dopečení/uvaření. Tak tě jen varuju, abys nedopadla stejně.

  5. Milá Florentýnko, v neděli čekám milou návštěvu a jsou to milovníci knedlíků. Tak zkusím Tvůj recept, ráda zkouším nové věci. Přeji hezký den.

    Alena

  6. Ahoj Flo,

    knedlíky dělám přesně jako ty, taky vařím v páře a vždy se povednou:-)

    Mirka

  7. Ahoj Flo.
    Kynuté knedlíky dělám už léta v pekárně na chleba. Knedlíky jsou výborné. Jen teď je to trošku horší s hrubou moukou (asi málo lepku, či co) a občas se mi stalo, že byly řídké. Tak teď místo 500g mouky dávám 550g a vždy jen sušené droždí (přiměřeně :)) a knedlíky jsou nadýchané a SUPER.
    I tak díky…domácí knedlík, je domácí knedlík :):)
    Vendy

  8. Jiřina says:

    Jsem ráda za recept i rady. Knesdlíky moc neumím. Nejčastěji si je nechám dělat od nevěsty. Vyzkouším a uvidím jak se mi povedou.

  9. Myslím,že knedlík umím,ale tenhle určitě vyzkouším!Člověk se musí učit celý život 🙂

  10. Já prozatím jen hrnečkové, ty se povedou vždy.. můj první kynutý knedlík? Kdybych ho hodila proti zdi, bude tam díra…. Možná je čas na druhý pokus…

  11. Ahoj Florentýnko , vaření knedlíků v páře mi poradila před xxx lety moje báječná tchýně . Vařím tak všechny knedlíky nejsou tak oslizlé a po uvaření potřu trochu sádlem 🙂 . Hezký den

  12. Krásný den, Flo, tak knedlík dělám ve vodě a pohoda. Jen už pár let dělám tmavý knedlík :-). Dělám ze špaldy a tam hrubá není hrubá , tak dělám krupici a celozrnnou špaldovou a minulý týden ještě v kombinaci se žitnou krupicí a jsou dobré.

  13. Ahoj, ať dělám co dělám knedlíky mi vždy prasknou a jsou v tom místě oslizlé. Vařím ve vodě, páru jsem ještě nezkoušela. Kde dělám chybu?

    1. Neděláte chybu, Hani, knedlíky vařené ve vodě vždycky budou maličko oslizlé. Někdy víc, někdy míň, ale budou. Je to trochu vidět i na té mé srovnávací fotce. Může pomoct, když budete vařit knedlík opravdu velmi zvolna, aby se na povrchu moc rychle nerozvářel.

  14. Hezký den Flo a všem.já dělám pouze domácí knedlíky kupované mi vůbec nechutnají a když přijede návštěva,vždy chtějí pokud možno aby ještě zůstal a mohli si vzít domů….
    dělám všechny druhy bramborový, karlovarský,kynutý i houskový

  15. Knedlíček…paráda! Chudák otloukánek dnešní doby. Přitom ty slavný těstoviny jsou pro zdraví ještě horší a ještě se ani nedají jíst s pořádným jídlem…vepřo-kolínko-zelo nebo svíčková s vrtulema…fuj… :-))) Tři knedlíky a už ženský ječí, ale těstovinovýho salátu snědí mísu. Zlatý knedlíky!
    Knedlík ve variantě rychloknedlík vařím už léta a mám ho raději než kynutý, protože je trošku tužší. Nejhorší jsou ty až jako pěnový knedlíky, co občas servírují v hospodě. Polejou je výpekem a ony se rozpadnou na mastnou hrudkokaši. To už raději…kuskus nebo bulgur…až tak že by?…no prostě knedlík má být pořádnej, aby bylo co kousat. Osobně vařím houskový knedlík z úplně čerstvých rohlíků ze soukromé pekárničky, výsledek je pak příjemnější než ze starých rohlíků. Toť můj drobný postřeh k tématu. Díky C.

  16. Martina says:

    Ahoj Flo, knedlíky vařím docela často, ale v páře jsem ještě nezkoušela, takže musím vyzkoušet.

  17. Milá Flo,velmi mě zaujal nápad vaření knedlíků v parní troubě.Pečení s párou využívám denně k pečení pečiva a chlebíků,ale knedlíky…?Pro mě novinka..chtěla bych určitě vyzkoušet.Mohu se prosím tedy zeptat,kde se dá sehnat pařák,který je vidět na fotografii?Moc děkuji Alena

    1. Aleno, ten pařák je nezbytné příslušenství k troubě, dostala jsem ho s ní. Takže pokud máš parní troubu, která umí 100% páru, měla bys ho mít od výrobce. Pokud ne, jedině obrátit se na něj, každá trouba má jiné rozměry.

    2. Blecha says:

      Jakou parní troubu prosím máte? Právě se rozhlížím po nové, tak se chci nechat inspirovat. Děkuji

  18. Ahoj Florentýnko, mně se knedlíky moc nedaří, kynuté těsto je pro mě vůbec zádrhel. Nějak mně to nejde. Ale tento knedlík zkusím a uvidím, jestli se mně konečně podaří. Měj se krásně.

  19. Ahoj Flo, knedlíky dělám jen kynuté, vařené ve vodě, ale tvůj nápad na vaření v páře určitě časem vyzkouším. Dělávám je pro rodinu z klasické hrubé mouky, občas pro sebe
    v kombinaci špaldové hrubé a světlé hrubé, jsou super. Ahojky.

  20. Martina says:

    Ahoj Flo,

    děkuji moc za recept na knedlíky! Jsem ten typ, co pokorně v kuchyni čeká léta na zázrak – zhmotnění knedlíků 🙂

    Tak snad se mi s tímto podrobným návodem knedlíky podaří.

    Hezké odpoledne

    Martina

  21. Rozárka says:

    Krásny deň prajem,
    potešili ste ma svojím receptom, lebo tieto „kysnuté houskové“ som ešte nikdy nerobila. Musím ich vyskúšať. Bežne robím kysnuté, aj čiste len houskové, babička ich volala „Eszterházy knedle“ a tie vždy podávala k divine. Klasické kysnuté robím z hrubej múky a asi 1/4 polohrubej. Robím ich v parnom hrnci a vždy aj do zásoby. V mrazničke pri najbližšej príležitosti akoby som ich našla.
    Zdravím Vás a tešim sa už na tú čiste „houskovú“, aby som si ju mohla
    porovnať s tou babičkinou.

  22. Kdysi jsem ve venkovské hospůdce pod Jizerkami jedla nejlepší houskový knedlík a zkušená starší paní kuchařka mi prozradila, že kostičky rohlíků opéká předem na másle či sádle, nechá vystydnout a poté dá teprve do těsta. Já jsem to zatím nezkoušela (už je to moc let), ale teď při vzpomínce to asi zkusím.

  23. Miluše Dvořáková says:

    Milá Flo, podrobný návod a recept na knedlíky je super… já však s knedlíky nemám problém ať už houskovými, či karlovarskými. Ale nejlepší knedlíky, které jsem za mlada jedla byly od tatínka mého manžela, ten je tedy dělal opravdu výborné a byly s práškem do pečiva. Nikdy se nám tak nepovedly.
    Zdravím????????

    1. Já je tak dělám dodnes…recept podle mojí maminky…nemají chybu. Říkám jim rychloknedlíky, jsou trošku hutnější a úplně skvělý! 🙂 Codo

  24. Milá Flo, díky za inspiraci, v páře jsem ještě knedlík nezkoušela – tak to je opravdu výzva. J.

  25. Než jsem se naučila poživatelné kynuté knedlíky, trvalo to pár let. Teď se mi už nestane, že by se nepovedly. V páře je nevařím, mám jen malý kulatý pařák a z toho by vyšly knedlíky tak 30 cm v průměru. Vařím je ve vodě ve velkém oválném pekáči z litiny a to po jednom, aby měl dost místa. Z půl kila mouky mám dva docela velké. Housku do nich osmažím na másle. Pokličkou je nepřikryvam, ale otáčím je po 5 minutách, takže 5krat. Těsto zadělávam elektrickým hnětačem, ručně už to nezvládám. U mamky jsem je zadělávala ručně, ale ona měla takové kulaté gumové udělátko, které se přidělalo ke stolu, mísa se k tomu přicucla a dalo se zadělávat oběma rukama. Jo a k droždí dávám lžičku cukru . Jen malou
    Chci říct, že udělat dobre kynuté knedlíky není žádná věda, chce to jen zkušenost, tak děvčata, co jste to ještě nezkusila, jen do toho, co na tom, že se třeba napoprvé nebo napodruhé nepovedou k vaší spokojenosti, nevadí, jednou se určitě povedou.

    1. Dobrý den.
      shledávám, že používáme stejnonu technologii i vybavení, proto si dovoluji se Vás zeptat, zda docílíte, aby byl knedlík v průřezu kulatý? Mně vždy vyjdou mírně zploštělé, jak při nabývání varem nemají ve vodě oporu.

  26. Knedlíky taky vařím v páře. mám parní hrnec ve kterém uvařím klidně celý oběd,dokonce v něm dělám i piškotovou buchtu a stál v lídlu asi 700kč.Ale kynuté houskové knedlíky nějak nemusím(proč, to by bylo na dlouhé vyprávění) ovšem ty na tvých fotkách vypadají tak lákavě ,že asi neodolám

  27. Milá, Flo, strach z knedlíků jsem kolem sebe zaznamenala mnohokrát. U nás se ale vařily odjakživa, takže když jsem se osamostatnila, bylo přirozeně, že jsem jde začala vařit taky, nikdy mi na tom nepřišlo nic těžkého. Jen se tedy u nás vaří zásadně ve vodě, pak jsou zvrchu trochu oslizlé, ale to přesně my máme rádi, o oslizlé patky je vždy největší boj. Jen teď žiju v zahraničí a svádím boj s nedostatkem hrubé mouky, takže už došlo i na pokusy z mouky hladké, ale není to prostě ono.

    1. Boj o patičky…jasně, stejný to bylo vždycky i u nás! Krásný vzpomínky… Codo

  28. Děkuji za recept. Hned jsem vyzkoušela k houbové omáčce. Povedlo se, paráda!

  29. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    děkuji za recept, je velice podrobný. Vzhledem k tomu, že většinou vařím jen pro sebe, tak knedlík jednou za čas koupím. Až budu zase vařit u dcery, tak zkusím knedlíky dle tvého receptu. Snad se mi to povede.

  30. Milá Flo,
    knedlíky vařím, sice ne tak často jako dříve (vzhledem k přibývajícím kilům), ale občas je manželovi dopřeji. Ingredience přidávám už tak nějak automaticky (od oka) a mnoho let je už vařím pouze na páře.
    P.S. opravdu to chce použít čerstvé droždí, z té zabalené kostičky ze supermarketu nikdy nebudou tak dobré:-)

  31. Nadherne klasicke knedle. Diky.
    Mela bys take recept na knedliky tzv. hospodske?? Bez vaJicka a s trochou oleJe.???
    Ten recept sem ztratila a ty knedliky byly moc dobre.
    MuJ syn ma alergii na veJce 🙁
    Moc prosim o recept.
    J x

    1. místo vejce dejte lžíci oleje

  32. Ahoj Flo,
    Děkuji za recept. Vyzkouším, zatím jsem dělala jen hrníčkové houskové nekynuté, prostě kvůli droždí a kojení. Oba synové jako mimi hodné trpěli na koliky. Takže ted zkusím, pokud mi děti dovolí časově ???? klasický kynutý houskový knedlík a zkusím v páře, mám na to půl roku, pak zas budou kojit ????
    Monika

  33. Ahoj Flo ,knedlíky dělám jako ty akorát je vařím ve vodě příště až je budu vařit tak to zkusím do utěrky nad páru .Jak dlouho se vaří knedlíky nad párou prosím.Děkuji Jiřka

  34. Kauerová Zdenka says:

    Ahoj Flo, knedlíky byly první moje jídlo, které jsem začala vařit podle ústní rady. Povedly se a byly z hrubé mouky a vařené ve vodě. Postupem let jsem začala knedlíky dělat z polohrubé mouky, jinak postup zůstal stejný. V páře jsem nikdy nezkoušela s tím, že nevím, jak na to. Po dnešku už vím a jsem ráda. Připadají mi knedlíky z té páry i na obrázku lepší.Díky za ten recept. Zdena

  35. Milá Flo,
    díky za recept. Přiznám se, že jsem na něj dlouho čekala. Ač bych měla být zkušená kuchařka, u těch knedlíků si nikdy nejsem jistá. Vlastně jsem se trochu naučila je vařit na karlovarských knedlících.
    Jedna zkušená kuchařka mi poradila knedlíky neobracet při vaření.
    Další mi poradila zabalit knedlíky do plátýnka, nechat jim volnost, aby se mohly trochu roztáhnout a vařit. To mi taky vyšlo. Přes to mě stále láká klasicky uvařit ve vodě a to tak, aby byly jako peříčko a aby se nesrazily. Takže hned v neděli vyzkouším Tvůj pracovní postup. Moc díky.
    Ještě, naposledy jsem moc pospíchala a neměla čas je uvařit, takže jsem poprosila manžela, aby je upekl 20 minut a potřel vodou. Rodině náhodou chutnaly a chtějí ho znovu.

  36. Moje babička nedělala jiné knedlíky než kynuté. Houskové i s ovocem.Řádně vypracované do hladkého těsta, které házelo bubliny. Tak je snad zkusím, i když vím že jejích kvalit nikdy nedosáhnu.
    Tchyně vařila knedlíky se sodovkou a byly jako šutr.
    Teď o Dušičkách zapálím svíčku a vzpomenu obou druhů knedlíků…

  37. Mám radost. Knedlíky dělám občas , stejně jako těstoviny, rýži, luštěniny noky, brambory a vůbec všechny možné přílohy .Nevím, proč byly naše knedlíky tak dlouho v trestu. Když jich člověk nesní mraky, tak se nějaké mimořádné tloustnutí nekoná. Vařím je v páře a k některým jídlům prostě nic jiného tak dobře nejde. Díky za to, že píšeš na ně tak dobrý recept. Byla by škoda, kdyby tahle klasika z kuchyní zmizela.

  38. Asi je to výzva, abych se knedlík naučila znovu vařit! Děkuji za recept.

  39. Ahoj, Flori,
    teda to je bomba! Gratuluji! Ani nevíš jak mi mluvíš z duše o tom odkládání zkusit domácí houskový knedlík. Je to jediná věc, kterou jsem za svůj dlouhý život nezkusila, když, tak šáhnu po kupovaném, anebo nanejvýš připravím doma knedlík „hrníčkový“, ale to není ono! S Tvým, jako vždy krásně rozepsaným návodem to určitě zkusím a věřím, že výsledek se konečně dostaví!

  40. Ahoj Flo,
    je pravda, že ze začátku se mi knedlíky také někdy srazily, ale za ta léta zkušeností už z nich nemám strach. Někdy-pokud vařím jenom jeden, tak vařím na páře, ovocné jenom na páře. Víc mi chutnají houskové vařené ve vodě. Po vytažení se musí jak uvádíš hned popíchat špejlí nebo jehlicí. Oceňuji tvůj famózní výklad pro vaření knedlíků.
    Zdraví Marika

  41. Uf, to jsem si oddechla, že aspoň něco dělám dobře. Moje maminka byla od 30 let mírně ochrnuta, takže se vařily jen jednoduchá jídla. Ale měla jsem starší kolegyni v práci a ta mě tajně, aby šéf nevěděl, učila vařit. A tak tento knedlík dělám podle ní už přes 40 let. Krájím knedlíky takovým tím kráječem na dorty, s tím to jde výborně.

  42. Ahoj Flo 50 let dělám knedlíky jen z polohrubé mouky,dělala to i moje maminka. Nejsou rozpadající ani tuhé, dělám je od oka,Už se je naučil i můj syn Krájím je rybářským lankem na konci mám přivázané dřevěné korálky. Toto lanko mi visí v kuchyni na háčku,tak,že je vždy po ruce.Je pravda že ze začátku je dobré si mouku navážit,časem už poznáte jak má být tuhost těsta aby byli knedlíky dobré. .

  43. Ahoj Flo,
    když tady čtu ty komentáře bojících se a málo zkušených kuchařek, tak jsem se rozhodl, že přispěji také svými letitými zkušenostmi troškou do mlýna. Tak hned v úvodu – když jdu do obchodu a vidím tu přemrštěnou, nestoudnou cenu za jednu šišku houskového knedlíku, tak se mi ježí vlasy na hlavě. Za tu cenu jich doma udělám tři. Tam bych tu šišku nekoupil, jedině, kdyby by mě tlačil čas.
    No a nyní k samotným knedlíkům. Těsto se mi vždy dařilo udělat tak jak jej popisuješ a vždy, když jsem knedlík vytáhl z vody, tak málokdy byl knedlík bez potrhání a to mě děsně rozčilovalo a až v pozdním věku jsem se vlastním pozorováním i když jsem se ptal úspěšnějších kuchařů, kde dělám chybu, vypracoval k dokonalosti.
    Tak tedy za prvé, z těsta je potřeba, dříve než se vytvarují šišky, vytlačit krouživými tlaky na těsto vzduch a pak nechat tak cca 20 min znovu odpočinout, aby knedlík po obvodě byl hezky celistvý a pak jej ponořit do vroucí vody a začít pomalu vařit ve větším hrnci, aby měl místo, když pak zvětší objem „pomalu nevyboulil“ stěny hrnce. A nejdůležitější při vaření je, což já jsem léta nerespektoval, vařit jej skutečně na mírném “ ohni “ pomalu a i se, pokud je pod pokličkou nemusí po těch deseti minutách obracet. Ta pára uvnitř to udělá za nás.
    Po vytažení z vody jsou knedle jeden jako druhý. Tak s chutí do toho a půl je hotovo.
    A ještě jeden poznatek.
    V páře se uvaří bez problému, ale jak je to těsto měkké, tak než se horkou párou zatáhne, z těsta se vytvoří elipsa, vlivem zemské přitažlivosti a pak není tak kulatý.U bramborového knedlíku se to nestává, to jeho těsto je pevnější
    Tak – hodně zdaru !

  44. Než dám vařit vodu na knedlíky ( osvědčil se mi oválný hrnec), dám do vody špetku hladké mouky ( knedle pak neosliznou) a vodu osolím až když se začne vařit ( sůl zpomaluje var vody).Vařím 2 ks 20 min, hned nití nakrájím a je to.

  45. Šárka Šichorová says:

    Dobré rady vždy ráda přivítám a u tebe milá Flo je jich nepočítaně.Knedlíky taky vařím v páře,vždy se povedou chuť a nadýchané bez chybičky.Děkuji Šárka

  46. Hanka B. says:

    Tak jsem se prvně odhodlala a pustila se do kynutých knedlíků. Sice se i nejširší hrnec v naší domácnosti ukázal jako příliš úzký, takže nemám krásné rovně šišky, ale parádní bumerangy. Naštěstí na chuti jim to nic neubralo 😉 Takže moc děkuji, že jsi mě pošťouchla se do nich konečně pustit!

  47. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, opět krásné počteníčko! Recept na knedlík mám shodný, akorát nedávám rohlík, těsto zadělávám v pekárně a knedlík vařím v páře. Doposud se mi vždy podařil.

  48. Dnes jsem dělala své první domácí kynuté houskové knedlíky. Řídila jsem se dle receptu viz výše a nebála jsem se do nich rovnou nasekat hrst škvarků. Byly luxusní! Opět nezbývá než DÍKY, DÍKY, DÍKY! :o)

  49. Také se na ně zítra chystám. Za život jsem jich už vyzkoušela, co mi přišlo pod ruku. Úplně ale nejlepší vařila paní kuchařka v naší jídelně. Byly jak peříčko. Jednou jsem si řekla o recept, ale stejně pokaždé byly trochu jiné.Pak jsem na to přišla, tedy snad. Měla jsem napsány také z hrubé, ale vždy mi přišlo, že jsou trošku hrubší.Zkoušela jsem tedy z polohrubé přesně jak píšeš, ale zas nebyly kypré. Pak jsem to jednou zkusila půl na půl polohrubá s hrubou a myslím, že je to ono. Jinak mám recept stejný jako ty. Jen mléka dávám 250ml a těch 50 vypláchnu hrníček vodou(rada paní kuchařky.Jinak opět recept od tebe Flo se četl jako pohádka.

  50. Perfektní recept, luxusní knedlíky. Právě schváleno při obědu ridinou

  51. Zdravím. Tak jsem to včera také zkusila. Nejvíce jsem se obávala správného načasování, aby to všechno klaplo. No těsto jsem měla asi řidší, než by mělo být – těsto sice kynulo pěkně, ale pořád se mi šišky trochu rozjížděly. Nevešly se pak tedy ani dvě do velkého hrnce na pařák (tak jsem trochu panikařila co zatím s tou druhou šiškou) a rozjeli se mi i v té páře. Každopádně pominu-li, že to nemělo úplně ukázkový tvar (a že se mi ta druhá šiška zatím začala tak lepit, že jsem ji do té páry ani nemohla dát :):):) ) to chutnalo dobře. Alespoň mě. Rodina říkala, že jsou trochu hutné, ale taky si pochutnali.
    Takže závěrem… dám tomu další pokus 🙂 … a děkuji

  52. Přemysl says:

    Milá paní Floren-týno,Váš recept, na český knedlík jsem si vyhledal proto,abych porovnal Vaši technologii výroby s tou,kterou jsem společně se svou dcerou,která žije přes dvacet let v Dánském království vyzkoušel při své nedávné návštěvě u ní.Recept si dcera sama „vygůglovala“.Knedlík z nás dvou ještě nikdo nikdy nedělal,takže šlo o premiéru a „tumáš čerte kropáč“,ono se to „povidlo“.Knedlík se nerozpadal a byl kyprý.V Dánsku je to specialita,kterou žádný Dán nezná.Vyjma Michaela,manžela mé dcery Evy,který je nedávnou ochutnal a s úsměvem říkal to dánské „tak,tak“,což je ekvivalent k českému děkuji.Zdravím Vás a všechny nebojácné! Přemysl.

  53. Barbora says:

    Dobrý den, můžu si prosím Vás tyto knedlíky předvařit dopředu a zamrazit? Budou pak dobré, nebo byste doporučila raději jiné? Děkuji

    1. Báro, klidně knedlíky uvařte předem, nekrájejte, nechte vychladnout, pak zabalte a dejte do mrazáku. Před použitím je pak nechte rozmrazit při pokojové teplotě nebo v lednici, rozkrájejte, ohřívejte zásadně na páře, vrátí se jim tak kyprost a čerstvost.

  54. michalina says:

    Dobrý den, dnes jsem vařila podle Vás houskový kynutý knedlík a musím říct je famózní i pochvala od manžela ( poprvé v životě) a to jsem vdaná 46 let.
    Moc vám děkuji
    michalina

  55. Děkuji moc Flo.Cela léta knedlík kupují a jsou čím dál hnusnejsi.Dnes jsem narazila na vás recept a rady a jsem unešena jednoduchosti,s jakou ste to podala.Moc děkuji a ke koprovce zítra,budou knedlíky domácí.Ivana

  56. Milá Flo,
    moc děkuji za recept na kynutý houskový knedlík. Když jsem odpovídala na mail, čeho se v kuchyni bojím, byl to zrovna knedlík. Je to takový kuchyňský bubák 🙂 Pořád od druhých slýchám, že nevykyne nebo naopak vykyne moc, při vaření praskne, nebo se rozvaří, po uvaření se ještě může srazit… No prostě jsem si řekla, že si ho radši koupím, než abych takhle riskovala při vaření. A pak jsem si přečetla Tvůj recept a řekla si, že to zkusím. A že zkusím ten v páře vařený. Koupila jsem si dokonce takový fakt velký pařák, aby byl do toho velkého hrnce na knedlíky. Podle receptu jsem udělala dvě šišky a pak čekala 25 minut a nakukovala skrz skleněnou pokličku, co se v hrnci děje. Oba knedlíky se povedly. Sice jeden prasknul, ale to mi vůbec nevadilo. Děti byly nadšené snad ještě víc, než já. Už si představovaly, že bude častěji segedín, vepřo-knedlo-zelo a jiné dobroty 🙂
    Takže ještě jednou moc děkuji a knedlíkům zdar!!!

  57. Zdeněk says:

    Funguje to bezvadně, jen mi vyšel dost gigant, to mi ale nevadí.
    https://oldsoft.rajce.idnes.cz/Kynuty_houskovy_knedlik

    1. Lucie says:

      Přesně! Neměly by být z půl kila mouky knedlíky čtyři?!?! Za dvacet minut mi šišky nakynuly tak, že se každý musel vařit v jiném hrnci..

  58. Martin says:

    Podle Vaseho blogu uz jsem uvařil leccos a vzdy se to podari. Tentokrat vyborne knedliky. Diky za recept ? uz se tesim na dalsi vyzvy

  59. Jiřina says:

    Milá Flo.
    Děkuji za perfektně popsaný postup. Já se moc s kynutými těsty nekamarádím, ale nouze naučila Dalibora housti. V dnešní trochu ztížené době jsem už podle tvého receptu dělala bramborový knedlík a dnes měl premiéru tento kynutý. Knedlík se povedl na jedničku a byl fantastický. Syn prohlásil, že je o hodně lepší než ten z obchodu :-). Moc děkuji za tvé recepty a podrobné popisy k nim. Vlastně i ta svíčková k tomu receptu byla podle tvého receptu:=))).

    Jiřina

  60. Petunia says:

    Dobrý den, knedlíky podle receptu vysly skvěle. Měla jsem sušené droždí, dala jsem 5 g a bylo to akorát.

    Podle vašeho blogu jsem vařila už poněkolikáté. Vždy je jídlo skvělé. Děkuji.

    Petra

  61. Ahoj,

    vybiral jsem recept na kynuty knedlik, vybral jsem tvuj a musim rict, ze knedlicek se povedl. Vykynul, ze lezl ven z misy i z hrnce, nadychany byl jako perinka.

  62. Ahoj Flo. Prosím o radu. Knedlíky mi vždycky krasne vykynout, vařím v páře pod pokličkou. Ted přijde zádrhel, jakmile trochu nadzvednu pokličku, knedliky se ihned srazi. Nevím co dělam špatne. Dekuji

    1. Nenadzvedávat pokličku, dokud nejsou uvařené, to je to samé, jako vyvětrat buchtě v troubě, když ještě není dopečená.

  63. Dobrý den, jsem nadšená knedlík jsem dělala již podruhé dle vašeho receptu a opět se povedl a měl úspěch ? děti mi je „kradou“ z valu sotva je nakrájím ?

  64. Lucie says:

    Tak musím rict, že tyhle knedlíky jsou fakt bomba. Jednoduchý na přípravu a moc dobrý.. Moc díky za recept!

  65. Ladislav says:

    Dobrý den,knedlíky vařím v parním hrnci bramborové i plněné kynuté z prášku na pečivo .Tento podle vašeho receptu dělám poprvé tak čekám jak to dopadne za čtvrt hodiny jdou do hrnce.Nebudou kulaté to vím a budou mít na dole otisklé mřížky.Tyto vady na kráse mi tolik nevadí pak už převládají jen plusy.Pařák v určený čas vypne nic mi nespadne při vyndavání neopařím se a můžu dělat něco jiného nepotřebuje dohled.

  66. Denisa says:

    Ahoj Flo, musím říct, že jako začínající kuchařka s několika základy od mamky mi tvoje recepty opravdu neskutečně ulehčují práci v kuchyni. A dokonce i několik receptů už jsem mamce předala, aby je mohla taky vařit. K tomuto receptu mám snad jen jedno upřesnění: toho droždí předpokládám bude 21g čili půlka kostičky…
    Hezky den, Denisa.

  67. Drahá Flo, myslíte, že by se místo pařáčku dal použít cedník?

    1. Pokud půjde utěsnit poklice, tak si to dovedu představit.

  68. Dobry den, varim moc rad dle Vasich receptu, dekuju za Vas blog!
    Dnes jsem vsak potkal prvni zadrhel. V receptu vypracujete testo a nasledne vmichate pokrajene rohliky. To vsak jiz do tuheho vypracovaneho, 10 minut michaneho testa nelze. Mozna jsme nemel hnit tedto rukama? Dekuji. Marek

  69. Míša says:

    Tak já jsem se dnes rozhodla pro první kynutý knedlík, který není z mikrovlnky. Nechala jsem si koupit kuchařku (Kuchařka pro dceru) a říkám si proč mít v ruce mobil, když můžu v klidu nalistovat stránku. Hmm jenže jedu přesně podle receptu, nic o větším množství než 5g droždí nebo, že je knedlík lepší s mlékem jsem v ni nenašla. Potřebuji knedlíky dva a tak si přesně zdvojnásobím množství. Kejda která mi z toho vzešla, by se rozhodně nedala vypracovat v těsto, tomu věřte. Proto jsem zavítala celá zoufalá na stránky. Tady zjišťuji, že poměr v kuchařce je řekněme trochu nebo spíš hodně jiný (na 250g mouky 5g droždí a 175 ml vody a 1 vejce) Možná že kdybych dělala jen jednu várku, něco by z toho vzešlo. Jsem nešťastná, že jsem nepoužila mléko a že to řídké cosi mi knedlík nikdy neudělá. Tak jsem se rozhodla přidat mouku. Nejspíš bude knedlík tvrdý jako beton. No co už, snad to zachrání aspoň dobrá svíčková. A teď jsem nešťastná hlavně z knihy. Tak moc jsem věřila tomu, že bude stejně super jako blog, až jsem se zapomněla podívat na to zda v ní najdu všechny dobře míněné rady a zda se recepty neliší. Takže příště dám šanci knedlíku z blogu a snad to tentokrát vyjde.

    1. Míšo, pardon za ty zmatky, od dalšího vydání knihy už to bude sjednocené.

  70. Bohous says:

    Dobry den. Ja jsem zatim delal podle Vaseho receptu v Kucharce pro dceru. Tam je jedno vejce na 250 g. Formovalo se to dost tezce, ale nakonec byl knedlik super a vsichni si libovali. Pripravuji v parnim hrnci.

  71. Kristyna says:

    Dobry den pani Jano,

    Ziji v zahranici, kde nesezenu hrubou mouku. Nevite, cim by bylo mozne ji nahradit?

    Podle vaseho receptu jsem udelala bramborovy knedlik s krupickou a byl naprosto vynikajici.

    Dekuji vam za odpoved.

  72. Ahoj, díky moc za recept! Dnes jsem dělal k obědu guláš pro přítelkyni a celou její rodinu s kynutým knedlíkem a karlovarským knedlíkem a úspěch byl velký. Příští víkend bude svíčková (tedy hovězí pečeně na smetaně), zase podle Tebe 🙂

  73. Monika Hrdinová says:

    Díky Flo,
    narazila jsem na tento Web teprve nedávno a jsem naprosto nadšená. Nikdy jsem nedokázala kynuté těsto, tedy vyrobila i výrobek byl chutný, ale druhý den mohl jít do koše (úplně ztvrdnul). Až díky Vám jsem konečně pokořila kynuté těsto. Knedlík jsem dělala poprvé v životě v páře, neměla jsem rohlíky, tak bez rohlíku a je naprosto úžasný. Všechny Vaše recepty jsou super.

  74. Monya.grch says:

    Milá Flo, moc děkuji za recept, knedlíky jsou vynikající. Dělala jsem poprvé, neměla jsem dost hrubé mouky, tak jsem namíchala s polohrubou, droždí použila sušené a těsto umíchala a nechala vykynout v pekárně. Knedlíky jsem vařila v páře na utěrce nad hrncem. Byly opravu luxusní, jako všechny Vaše recepty, vřelé díky! 🙂

  75. Kamila S says:

    Milá Flo,
    díky za recept, už mi kyne v robotu.
    Když jsem si kupovala první parní hrnec, vařila jsem v něm maso, zeleninu i rýži zároveň a s mužem jsme si vrněli, jak je to chutné, zdravé a šťavnaté. Doba uplynula, máme trochu dražší a větší parní hrnec s časovačem na vypnutí a oba si vrníme, jak jsou ty knedle všeho druhu nadýchané a vláčné. 🙂 Je sice napínavé knedlík úspěšně sklepnout z toho dírkovaného plastu (zkusím jej potřít olejem), ale vaření v páře do zásuvky zase dokonale blbuvzdorné. Takže ať žijí hrnce po zdravé vaření! ?

  76. Tereza Š. says:

    Díky za tenhle recept a krásně popsané postupy. Dřív jsem dělala knedlíky jen hrnečkové ze strachu že kynutý nezvládnu. Až mě jednou manžel přemluvil ať zkusím kynutý, našla jsem si tedy tyto stránky a pustila se do díla. A ejhle – od té doby jiné knedlíky nevařím a vždy se povedou! Takže ještě jednou velký dík! ?

  77. Sandra says:

    Krásný dobrý večer, teda já nevím. Dodržel jsem přesně gramáž a těsto je jedna velká katastrofa. Jsem krůček od toho to vyhodit z okna i s kastrólem.

  78. Milá Fio,
    Ďakujem za skvelý receptík. Už som robila knedľu ale táto bola krásne nadychnuta ako od mojej mamičky.
    Teším sa na ďalšie recepty :))))
    Mia

  79. Libuška says:

    Drahá Flo,
    mockrát děkuji za recept na kynuté houskové knedlíky ?. Dneska jsem prvně v životě vařila svíčkovou i knedlíky a díky tvému receptu se nádherně povedly. Nemám ráda ty vařené ve vodě, co se všude lepí. Tyto vařené v páře, jsou úplně luxusní. ?

  80. Lenka says:

    ježiši marja, já to nedočetla a hodila je do vody :-/ objednalsije starý soused tak ani nvm jak dopadly.. omg jsem pěkný pako

  81. Milá Flo, kynuté knedlíky vařím pro celou rodinu. Vařím je ve vodě, po uvaření, vyjmutí a propíchání dlouhou vidličkou je potřu sádlem tak, že si namažu trochu dlaně a knedlíky jimi potřu. Krájím nití. Moje knedlíky jsou úplně stejné jako vaše na snímku.
    Proč píšu: nečetla jsem všechny komentáře, možná se tam moje vychytávka objevila (?) Když jsem s knedlíky začínala (před 30 lety), tak jsem do nich též krájela rohlíky. A ty byly po uvaření na povrchu takové blemcaté. Je to asi 10 let, co jsem začala praktikovat jiný postup. Vyrábím si sama strouhanku z tvrdých rohlíků na starém ručním mlýnku. Strouhanku přesývám, a ty zbylé hrubé tvrdé kousky, co mi zůstanou v cedníku, jsem kdysi vyhazovala. No a teď ty tvrdé hrubé drobky sypu do těsta, ale až do vykynutého, před tvarováním knedlíků. Knedlíky jsou plné housky, přitom žádné blemcatění při vyjmutí z vody (a možná i z páry) se nekoná. A krásně využiju veškeré tvrdé pečivo beze zbytku. Pokud můj nápad zkusíte, určitě nebudete litovat. Ivana Císařová

  82. Levnější varianta parní trouby je parní hrnec. A využijete ho na zeleninu a další vaření. Vřele doporučuji. Honza

  83. Marcela says:

    Super recept. Konečně se mne knedlík podařil. Moc díky za Vaše recepty

  84. Milá Flo,
    Vaši Kuchařku pro dceru jsem před lety k 18. narozeninám koupila své dceři, dodnes ji používá a nemůže si ji vynachválit.
    Mně se v posledních letech knedlíky ne a ne podařit, i když je dělám, aspoň si myslím, pořád stejně. A tak jsem sáhla po webu a začala hledat recept… Zkrátím to, když jsem našla ten Váš, nebylo co řešit. A knedlíček byl…. jako v mládí!
    Díky-díky-díky!

  85. Lenka says:

    Milá Flo, jsem zmatena. Mám tvoji papírovou kuchařku a tam je úplně jiný recept než tady na webu. A já si nepamatuju, podle kterého jsem to dělala posledně a teď přítel zadělal těsto podle papírové kuchařky a ono vůbec nedrží a nekyne… tak já nevím… který recept si mám vybrat? Není v papírové kuchařce nějaká chyba? Díky

  86. Janča says:

    Milá Flo,
    děkuji za tento recept. Zajímalo by mě, co by se stalo, kdybych si těsto nechala vykynout, pak udělala šišky, dala je na noc do lednice a ráno tepelně upravila. Kynuté těsto takhle běžně dělám, ale tady si nejsem jistá… Děkuji za rady ☺

  87. Tobiáš says:

    Dobrý den,
    z článku jsem to uplně pochopil a ani jsem neviděl podobný dotaz tu v komentářích. Mohu se zeptat, kolik doporučujete rohlíků na kilo mouky?

    Děkuji

    1. Tobiáš says:

      Nvm, jsem slepej, našel jsem to v článku.

  88. Milá Flo, právě mi kynou druhé houskové knedlíky. Ty první jsem dělala asi před měsícem a musím říct (i když samochvála smrdí ?), že byly lepší, než od tchýně ? Díky tobě jsem se na stará kolena přestala bát kynutého těsta a začla jsem konečně péct se vším všudy. Jak kynuté knedlíky úplně nemusím, tak dneska se na ně opravdu těším…segedín jsem udělala už včera, aby se hezky rozležel a už se nemůžeme dočkat oběda ?. Díky❤️

  89. Mariana says:

    Výborný recept! Z knedliků jsem měla fobie, přišlo mi to jako vrchol kuchařiny, ale tyhle vyšly báječně. Nadýchané a tak velké, že jsem měla pochybnosti zda se v té páře na pařáku uvaří, ale výsledek stál za to! Nití šly krásně krájet a ta chuť se nedá srovnat.

  90. p.ondrash says:

    Tak to je již druhý kynutý recept po vánočce a opět paráda. Tyhle stránky nesmí skončit:) děkuji..

  91. Krásnou neděli, nejsem příznivcem psaní komentářů, ale musím napsat, že jsem se rozhodla uvařit tyto knedlíky, přesně dle receptu….a jsou boží.
    A ráda se inspiruji a vzdělávám dle Vašeho webu. Díky moc a hodně štěstí.

    1. Prima! Taky díky a taky hodně štěstí. Flo.

  92. Dobrý den, knedlíky jsem dělala a jsou výborné! Jen se mi vejde na pařák jen jeden a než jsem ho uvařila, ten druhý mi překynul a potom splaskl. Máte prosím nějaký tip, co s tím? Pomohlo by dát druhý knedlík hned po „uválení“ do lednice, než ten první nakyne a uvaří se? Díky!

  93. Dobrý den. Děkuji za to že jste a že máte tak krásně napsané recepty. Díky vám jsem dneska našla odvahu a udělala ve svých 44 letech svoje první domácí houskové knedlíky podle vašeho receptu a jsou úžasný takže odteď už jedině domácí moc děkuji 🙂

  94. Jitka says:

    Mila Flo, ve svém pokročilém věku, kdy jsem houskovy knedlík nikdy úspěšně neuvarila, ten Vás vyšel na jedničku! Dekuji!
    P.S. bramborový knedlík dělala vždycky moje maminka, ale recept me nestihla naučit, podle vašeho receptu je skoro jako od maminky

  95. Tak jsem dle receptu udělala knedlíky a část dala do parní trouby. Asi jsem ale dala moc vysokou teplotu a tak vypadají spíš jako veka ? ale byly celkem dobré ??‍♀️
    Na kolik nastavit teplotu parní trouby prosím?
    A co použít místo děrováneho plechu ??
    Utěrku na rošt? Nebo máte lepší nápad?

  96. Dobrý den, knedlíky jsou skvělé, vždy je dělám podle vás, ale mám jeden problém. Po položení na talíř mi ta spodní straně knedlík hodně nasákne omáčku a je takový „blemcavý“. Dělám něco špatně? Při normálním ochutnání je super, nadýchaný, to je všechno v pořádku. Problém nastane až s tou omáčkou :⁠-⁠(
    Díky za každou radu :⁠-⁠)

    1. Zuzi, ta omáčka není nijak zahuštěná, že? To pak z ní knedlík vytáhne všechnu volnou tekutinu. Omáčky je potřeba aspoň trochu zahustit, jíška si vodu podrží a nevypadá to pak na talíři podivně.

  97. Díky Vašemu receptu jsem se po letech vrátila k občasnému uvaření kynutého knedlíku, vaření v páře je báječná změna.

  98. Dobrý večer, náhodou jsem narazila na váš recept na kynutý knedlík. Knedlíky dělám už asi 45 let ( naučila mě je babička) a posledních asi 15 let je vařím v parním hrnci. Úžasná vychytávka. Koupila jsem si ho kvůli dietě bez tuku a nakonec v něm vařím jen knedlíky a zeleninu. Asi před deseti lety jsem ho přivezla k mamce na posvícení ( vždycky je problém všechno nacpat na kamna (polévku, zelí, velký hrnec na knedlíky, v troubě pečeme maso) a samozřejmě má celoelektrický sporák, a když vaří a peče celá vesnice, plotýnky hřejí o dost méně, než je běžné. Byla z něj naprosto unešená, tak si ho hned pořídila taky (bylo jí tehdy přes 70 let) má tři patra, takže se do něj vejdou tři velké knedlíky, nebo do každého patra 6 až 8 ovocných. Dávám na dno pečící papír, aby se knedle nepřilepily. Dávám do něj nejdřív uválené knedlíky vykynout a pak zapnu časovač, když zazvoní, hrnec se vypne a je hotovo. Hrnec je skladnějši než normální hrnec, patra jsou vkládat do sebe a pak s nimi přiklopit základna.Tak to jen taková vychytávka. Tak hezký den a hodně zdravíčka. Jana

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close