Gravlax – recept na pochoutku z lososa

Gravlax, jinými slovy gravad lax, neboli též ze švédštiny pohřbený losos, znamená lososa šikovně naloženého do suché marinády ze soli. Tímto naložením se ryba na krátký čas zakonzervuje a nekazí se. Vždyť dobře víte, jak je to s rybou a hostem druhý nebo třetí den. Báječné na tom všem je, že se z lososa stane legendární pochoutka a ozdoba švédských stolů.

Teoreticky vzato, jedná se stále o syrovou rybu. Ale pokud vám chutná uzený losos, tak vás asi překvapí, jak blízko mu má tenhle záhadný gravlax. Barvou, konzistencí, dokonce i chutí.

K čemu je to dobré? Těžko byste hledali působivější a přitom jednodušší předkrm. To si tak jednoho dne koupíte kousek čerstvé ryby, naložíte ho do soli a cukru, odložíte do lednice a za pár dní můžete krájet a podávat. Samozřejmě, že to má svá pravidla a zákonitosti a možnosti, ale k tomu se postupně dostanu.

Gravlax – jak to funguje

Sůl je, jak známo, nejstarší konzervační prostředek. Postará se o to, že odebere část tekutiny a potravinu vysuší. Vysušené potraviny už nejsou tak snadným cílem pro bakterie, které působí zkázu. Kromě toho samotná přítomnost soli brání bakteriím v růstu a množení. A úplně stejně konzervačně působí nejen sůl, ale i cukr.

Po pár dnech naložení v soli a cukru se rybí maso částečně vysuší, zpevní, bude mít sytější barvu, na řezu bude půvabně lesklé. Stejně jako uzený losos. Až gravlax jednou vyzkoušíte, budete si říkat: jak je možné, že tohle nedělám už dávno?

předkrmy z lososa

Na co si dát pozor

Stejně jako u všech jednoduchých receptů, i zde detaily rozhodují o úspěchu.

Ryba

Kdybyste šli někam na suši, bude pro vás důležité, aby vám naservírovali ryby pouze čerstvé? Jistěže bude. Rybí maso podléhá rychlé zkáze a našemu zažívacímu ústrojí se to pak poměrně nelíbí. Tepelnou úpravou se takové riziko samozřejmě trochu snižuje, ale každý ví, že suši je nejlepší syrové. Proto i na gravlax potřebujete co nejčerstvější a nejkvalitnější kousek lososa.

Jak čerstvost lososa poznáte? Čerstvé ryby cítit nejsou, případně voní jako moře, zato ty méně čerstvé už nepříjemně páchnou rybinou. Nejdřív jen tak nenápadně, ale pak se to rychle zhoršuje.

Pokud si k rybě přivoníte a nelíbí se vám, co cítíte, tak si ji nekupujte. Nos je v tomto případě nejspolehlivější indikátor, protože rozporcovaná ryba už nemá ani průzračné oči, do kterých byste se jí mohli kouknout, a nemá ani žábry, které byste mohli zkontrolovat.

A ještě něco. Nejméně žádané kousky lososa jsou ty od ocasu; v tom místě už se filet hodně zužuje a má dost kostí. Méně zkušeným zákazníkům je prodavač snadno vnutí, aby se jich zbavil. Chtějte kousek filetu zhruba z prostředka, tím nikdy nic nezkazíte. Prostě ani ocas, ani hlava, ale něco mezi tím.

Cukr a sůl

Při svém prvním pokusu naložte lososa do směsi cukru a soli, smíchané v poměru 1:1. Pokud vám výsledek bude připadat příliš slaný, můžete příště ubrat asi 25 % soli a vyměnit ji za cukr, a totéž platí i obráceně.

Základní poměr 1:1 je pro začátek skutečně dobré východisko, mně osobně přijde takto naložený losos ideálně vyvážený. Ale každý má svůj chuťový balanc někde jinde, takže se nebojte manévrovat v rámci daných mezí.

V žádném případě ale neubírejte celkové množství marinády. Poměr marinády a rybího masa je důležitý, aby se ryba nekazila a aby se kouzlo povedlo. Neděste se množství soli, ona se všechna do ryby nevstřebá, nebojte se.

Další chuťové složky

Pro originální gravlax je důležitý čerstvý kopr. Nebojte se ho použít hodně, i když ho jinak moc rádi nemáte. Po naložení kopr stejně skoro všechen odstraníte, takže po něm zůstane jen jemná chuťová linka.

Kromě kopru můžete použít i jiné své oblíbené bylinky a hodí se pochopitelně i koření. Doporučovaný je bílý pepř, ale stejně tak je dobrý i fenykl.

Pokud potkáte recept, který vám bude podsouvat i citronovou šťávu, nedělejte to. Možná vám něco říká pojem ceviche – to je ryba, která se zastudena uvaří v kyselém prostředí citronové nebo limetkové šťávy. Totéž by se stalo i zde, maso by zbělelo a vypadalo by jako uvařené.

Dále některé recepty doporučují alkohol, který dodá malou chuťovou podlinku – je to v pořádku a nemusíte se toho bát.

Poslední obměna, která mě nadchla nejvíc, je nastrouhaná syrová červená řepa a nastrouhaný křen. Nejen, že se tyhle suroviny báječně doplňují a ještě ke všemu ladí s rybím masem, taky zbarví lososa dorůžova. Umíte si představit zamilovanější předkrm? Tuhle variantu ale zkuste až při dalších experimentech, nejdřív si zjistěte, jak chutná gravlax v základní podobě.

gravlax s červenou řepou

Postup krok za krokem

Ze všeho nejdřív zbavte rybu šupin. Nejlíp se to dělá oškrabáním nožem, ale riskujete, že šupiny budete občas sbírat až ve vlasech. Někdo mi kdysi radil, že šupiny jdou dobře seškrábnout i zátkou od piva, případně ozdobným nožem na máslo. Zátka se mi špatně drží a škrábací nůž nemám, takže zůstávám u obyčejného nože.

Rukou přejeďte po rybím mase. Pokud ucítíte nebo nahmatáte kosti, vytáhněte je pinzetou.

odstranění šupin z lososa

Dál doporučuju odříznout tenkou, břišní část masa, a nechat jen vyšší hřbetní část. Dostanete tak krásný, rovnoměrný špalíček, se kterým se dobře manipuluje a navíc se vám v poslední fázi bude i dobře krájet.

Břišní část masa použijte třeba do těstovinového salátu – rychle ji opečte na pánvi, rozeberte na kousky, vmíchejte s ostatními surovinami k vařeným těstovinám.

příprava ryby

Připravenou rybu opláchněte a dosucha otřete. Do kůže můžete udělat pár mělkých zářezů, aby se přes ni lépe marináda dostala k masu. Pokud však máte jen malý kousek ryby, tak to klidně vynechte.

Smíchejte cukr, sůl a další složky marinády. Vyložte si plastovou misku, která má podobnou velikost, jako váš kus ryby, potravinovou folií. Na folii položte rybu kůží dolů a zasypte suchou marinádou. Pokud chcete mít lososa hotového už druhý den, ještě ho můžete něčím zatížit, to zrychlí proces naložení. Jen si dejte pozor, čímkoli ho zatížíte, bude dřív nebo později namočené v tekutině, kterou losos pustí. Já volím nejraději druhou plastovou, stejně velkou nádobu, která do té první zapadne. Pak do ní položím nějakou plnou konzervu o objemu kolem 500 ml, to bohatě stačí.

naložení do marinády

Uložte do lednice na 1-3 dny. Čím déle v lednici losos bude, tím víc zpevní a tím víc bude připomínat lososa uzeného. Na druhou stranu, tohle není návod na konzervaci pro věčné časy, takže ho déle než 4 dny v marinádě netrapte. V průběhu naložení se o něj nemusíte nijak starat, nijak ho opečovávat, prostě si ho nevšímejte.

Po pár dnech lososa vyjměte, tekutinu slijte, vybalte ho z folie. Můžete ho velmi jemně opláchnout pod tekoucí vodou, každopádně ho ale důkladně otřete dosucha papírovými utěrkami.

hotový gravlax

Nyní příjde nejpracnější část celého naložení, zároveň však i ta nejuspokojivější. Nakrájejte maso na tenoučké plátky. Ideální postup říká, že byste měli krájet maso co nejvíc zešikma, tak dostanete pěkné, velké kousky. Kůže se prosím pěkně nekrájí, od té vžy plátek odříznete.

Aby vám to šlo dobře, doporučuju co nejostřejší nůž. Jakýkoli náznak tuposti se rázem přemění do potrhaných kousků ryby. Jestliže je ostrý nůž ve vaší domácnosti zálěžitostí science fiction, raději krájejte kolmo, nikoli zešikma. Nedostanete sice tak velké plátky, ale aspoň budou celé.

krájení lososa

Jak podávat gravlax

Tradiční gravlax se doplňuje studenou hořčičnou omáčkou. Třeba máte nějakou svou oblíbenou, tak ji klidně použijte. Moje oblíbená kombinuje jednu vrchovatou lžíci zakysané smetany, jednu lžičku dobré dijonské hořčice a pár kapek jablečného octa. Vím, že to není švédský originál, ale věřte mi, k tomuhle lososvi padne skvěle.

Podávejte s tenkými plátky chleba (stylově samozřejmě tmavého žitného), ale nic nezkazíte ani světlým chlebem. Zdobte snítkami kopru. Buďte za hvězdu a nechte se obdivovat, je to tak v pořádku.

 

Gravlax – marinovaný losos

Množství: 4 porce

Gravlax – marinovaný losos

Suroviny

  • 300 g očištěného, šupin a tenké břišní části zbaveného kousku lososa
  • 40 g jemné soli (jodidovaná nevadí)
  • 40 g cukru krupice
  • 10 g otrhané koprové nati bez stopek
  • 5 rozdrcených kuliček bílého pepře, lze vynechat
  • Na variantu s řepou k tomu ještě:
  • 70 g strouhané řepy
  • 30 g čerstvého nastrouhaného křenu
  • Na hořčičnou omáčku:
  • 2 vrchovaté lžíce zakysané smetany
  • 2 lžičky dijonské hořčice
  • 1 lžička jablečného octa

Postup

  1. Plastovou misku vyložte potravinovou folií a položte do ní rybu kůží dolů.
  2. Kopr nasekejte najemno, skoro jako do omáčky. Smíchejte cukr, sůl a nasekaný kopr a touto směsí zasypte horní stranu ryby. Zakryjte přečnívající folií.
  3. Uložte na 1-3 dny do lednice. Pokud chcete, můžete rybu ještě lehce zatížit, tím se marinování urychlí.
  4. Rybu vyjměte, osušte, a zešikma krájejte ostrým nožem na velmi tenké plátky. Podávejte s hořčičnou omáčkou, kterou přípravíte pouhým smícháním uvedených surovin a s tenkými krajíčky žitného chleba. Zdobte snítkami kopru.

 

Doufám, že mne v rámci půstu zaplavíte fotkami, kterak jste gravlax pokořili a jak jste si ho zamilovali.

A ještě závěrečná otázka: vadí vám syrové ryby, nebo si na nich rádi pochutnáte?

Zapojte se do diskuze

  1. eva zykánová says:

    to vypadá bombově, škoda, že u nás ryby nikdo nejí … šlo by to vyzkoušet s nějakým jiným masem?

    1. Nešlo, Evi. Respektive – do soli se nakládá třeba vepřový lalok nebo sádlo, ale jsou tam jiné poměry a je potřeba dodržet i jiný postup a jinou dobu.

    2. František says:

      Podobně si můžete udělá bůček bez kosti, krůtí prso nebo hovězí např. ořech. Do plastové krabičky vysypte 1 balíček soli maso pořádně vyvalet zasypat dalším balíčkem soli 2-3 dny do lednice cim déle více slané po 3 dnech maso opláchnout od soli osusit a obalit v koření já dávám zauzenou papriku a sušený česnek a polévkovou lžíci pragandy. Zabalím do fáče a zavesim v pokoji. Po 14 dnech máte super susenku k pivku nebo vínku

  2. Ahoj Flo, četla jsem tamhle na blogu u sushiqueen (Báry Rektorové), že syrové rybí maso se má alespoň zmrazit, kvůli parazitům. Sůl asi ošetří bakterie, ale co ti paraziti?
    Řešilas to?

    A děkuju za recept i za popostrčení k půstu 🙂

    1. Jani, to je bezva připomínka.

      Někdy v roce 2012 zrušila Evropská unie nařízení, které provozovatelům v gastronomii přikazovalo rybí maso zmrazit, než ho budou podávat v syrové úpravě, aby se zničili případní paraziti, které neodhalila kontrola. Právě kolem roku 2011 se ukázalo, že tohle riziko už není relevantní, zejména ve farmových chovech se paraziti v podstatě eliminovali. Takže jestli chceš, klidně toho lososa zmraž a rozmraž, ale já to nedělám.

  3. Miluji lososa v jakékoliv úpravě. Dnes budu mít k obědu pangase s bylinkami a s kroupami , kukuřicí a cibulkou. Právě jsem dodělala a ochutnala. JE to překvapivě dobré.
    Určitě vyzkouším i když kopr nemusím. Ivana

    1. Ivano, pangasovi jako surovině vůbec nefandím, ale kombinace s bylinkami, kroupami, kukuřicí a cibulkou zní opravdu výborně! Tak ať se ti losos povede.

    2. Tomáš says:

      Ono ten kopr není až tak významně cítit a stále dominuje chuť ryby, soli a cukru. Dodává tomu takový lehký svěží nádech.

  4. To vyzerá luxusne!
    Práve rozmýšľam, ako to že sa ryba nedostala do pôstnej výzvy. Alebo som nepozorne čítala? To by som určite vyskúšala tento recept. 🙂

    1. Leti, nějak automaticky jsem předpokládala, že ryba bude v období půstu automatickou součástí jídelníčku. Ale máš pravdu, takové věci se předpokládat nemají. Tak příště 🙂

  5. To vyzerá naozaj luxusne, lenže doma by mi to nejedli, tak recept odkladám na vyskúšanie ked budem sama na chalupe

    1. Ireno, tak to je škoda, přesto věřím, že i na chalupě si lososa užiješ.

  6. Milá Flo. Rybu ráda vyzkouším, ale mám zdravotní omezení a nesmím syrové
    maso. Mohla bych rybu chvíli nechat tepelně upravit a přitom nic nepokazit?
    Díky Iveta.

    1. Iveto, tepelnou úpravou se zcela změní povaha masa a tenhle recept přestane fungovat. Nezlob se, ale nejde to.

  7. Vlasta Krestová says:

    Zdravím Florentýnko,
    neustále mne překvapuješ svými skvělými a oku lahodícími recepty. Lososa máme rádi, většinou ho konzumujeme v tepelné úpravě. V syrovém stavu jsem ochutnala biftek, docela mi chutnal, ale můj muž ho nejedl. Má rád uzeného lososa, kterého podávám při rodinných oslavách v studené kuchyni na obložených mísách nebo chlebíčkách.
    Snědl i syrového lososa v sushi, které připravil náš syn a chutnalo mu. Zkusím tedy i tvoji přípravu marinovaného lososa, vypadá exklusivně a jistě tak i chutná.
    Na tvoje čtvrtky se vždy velice těším, dokážeš naladit a povzbudit moje chuťové buňky, nejraději bych se hned pustila do vaření. Za to ti velké díky. Vlasta

    1. Vlasto, děkuju ti za projevenou důvěru a jsem ráda, že stále objevuješ nové věci a nenecháš se odradit. I já se vždy těším na tvé milé komentáře. Flo.

  8. Jaroslav S. says:

    Dobrý den Flo,
    recept moc „fajnovej, přitažlivej“, odstrašující je cena lososa, kvalitních ryb konečně taky, když chci v této oblasti zahřešit, dám na candáta. Nu což, přidali nám k důchodu měsíčně 40 Káčé, spolkl to okamžitě vlastník domu a přirazil si na nájmu – jak jsem někde již uvedl, i miliardář potřebuje mít z něčeho živ…
    Přeji hezký den a užijte si Valentýna! Jaroslav S.

    1. Jaroslave, já jsem candáta vždy považovala za surovinu zhruba dvakrát dražší než je losos. Přinejmenším tedy v úpravě filetů stálo kilo mraženého candáta kolem 600 Kč, versus čerstvý lososový filet kolem 180 Kč. Takže jste mě překvapil, asi se budu muset znovu pořádně podívat.

  9. Tak toto bude doma velká pochvala, jestli se to povede, k syrovému masu jakéhokoliv druhu chovám velký respekt, ale snad najdu odvahu vyzkoušet:-)

    1. Heleno, držím palce s překonáváním odvahy, stojí to za to!

  10. Markéta says:

    To vypadá úžasně!
    Uzeného lososa máme doma všichni včetně dcer moc rádi, takže by to stálo za vyzkoušení. Díky za nápad!

    1. Rádo se stalo, děkuju za milý komentář!

  11. TVÁ PŘÍPRAVA LOSOSA JE ÚŽASNÁ.URČITĚ NA NÍ DOJDE.ALE NEJDŘÍVE MUSÍM UZDRAVIT MARODY A TO JE TAK NA TÝDEN.VALENTÝNA NESLAVÍME.POČKÁME SI NA NÁŠ SVÁTEK NA 1 MÁJ.PŘÍLEŽITOST KDY SE SEJDE CELÁ RODINA JE DOST.TO SE PŘIPRAVUJÍ DOBROTY A TAK I NA RYBU URČITĚ DOJDE.JITKA

    1. Jitko, tak rychlé uzdravení všem marodům přeju, Flo.

  12. Libuše says:

    Milá Flo
    Díky za další nádherný recept. Už jsem vyzkoušela dříve a tenkrát mi unikl nápad s červenou řepou a křenem. Tak nachystám… sice ne hned na Valentýna, ale na velkou rodinnou oslavu. Náš nejmladší syn se už v březnu stane dospělým… to to uteklo. Vyrostl z něj úžasný mladý muž..tak proč mu nedopřát něco tak luxusního a neodolatelného a navíc zdravého. Bude jistě potěšen a já také. Díky za skvělý nápad. Libuše

    1. Libuško, to bude velká sláva! Máš být na co hrdá a on je jistě hrdý na tebe.

  13. Já už gravlax zkoušela, miluju uzeného lososa, a i tenhle byl super. Ale určitě o víkendu vyzkouším toho s červenou řepou a křenem. Díky za nápad? Lenka

    1. Lenko, rádo se stalo. Flo.

  14. Úžasné. Úžasné recepty a návody, tak se to musí povést nám všem. Když neslavíme Valentýna, najdeme jiný důvod, kdy si dobrůtky připravit.

    1. Lépe bych to neřekla, Ivo, díky 🙂

  15. Květa says:

    Ahoj Flo, vypadá to luxusně, je jen jeden nemalý problém, bydlím na malém městě a o čerstvím lososu si můžu nechat zdát a myslím, že ani při výjezdu do okresního města nic takové nekoupím. Škoda, ale uložím a třeba se někdy bude hodit.
    Měj se pěkně a díky za recepty, však nemusím vyzkoušet každý, žejo?
    Květa

    1. Květo, třeba se ani nenaděješ a nějaký dobrý čerstvý losos ti přijde do cesty. Moc bych ti to přála. Flo.

  16. babi Martina says:

    Milá Florentinko
    uzeného lososa miluju a jestli je tento recept tak úžasný jak vypadá,tak už se nemůžu dočkat.

    1. Tak ať se povede a nezklame! Flo.

  17. Ahoj Flo,
    opět jeden z tvých skvělých receptů. Jsi neustálou inspirací a s Tvými recepty se mi opět vrací radost z vaření.
    Josef

    1. Josefe, velmi ti děkuju. Vážím si takových slov a jsem ráda, že cítíš změnu a mé recepty ti pomáhají.

  18. Lenka Misíková says:

    Díky za podrobný recept, určitě brzy vyzkouším☺

  19. Ingūna says:

    Dobrý den, dovolím si pár zkušeností – gravlax se dělá všude na severu, tedy i ve Finsku, pobaltských zemích i v severním Rusku. Sama jsem Lotyška a je to i lotyšské tradiční jídlo. U nás se losos nikdy před úpravou nemyje, pouze se osuší suchou utěrkou, nejlépe látkovou, ani šupiny se neodstraňují. U lososa poměr soli a cukru podle většiny lotyšských kuchařek je 3:1. Kousky ryby se pokládají do směsi soli a cukru, která se obvykle nasype na prkénko, poté je pokládám do plastové krabice masem k sobě a kůží ven, lehce zatížím a za 6-12 hodin je to hotové. V Lotyšsku tenké plátky takto naloženého lososa se podávají na krajíc bílé bagety s máslem, posypou se čerstvým koprem, někdo k tomu má rád i tenké plátky červené cibulky, čerstvě mletý pepř a plátek citrónu. Já mám nejradši tzv. citronový pepř. U mořského pstruha (je to trochu jiná lososovitá ryba) obvyklý poměr soli a cukru je 1:1.

    1. Děkuju za doplnění receptu, to jsou skvělé rady a postupy, včetně toho krásného servírování.

      Šupiny odstraňuju z jednoho prostého důvodu – občas se nějaká uvolní, dostane na maso a člověk musí řešit, jak se jich zbavit. V tom horším případě se dostane nepostřehnutě až na talíř. Takže odstranění je taková prevence.

  20. Flo, možná hloupý dotaz, ale proč se na lososu nechává marinovat i ta kůže,když se pak stejně okrájí?

    1. Evi, maso bez kůže je křehké a špatně se s ním manipuluje, může se rozpadnout. Ta kůže ho drží pohromadě, dokonce i při krájení.

  21. Eva Vrbková says:

    Milá Flo.
    Sice nejsem milovník ryb, ale ten losos vypadá nádherně. S chutí sním smaženého kapra o vánocích a miluji filé. To je si vše. Ale nyní mám trochu dilema, nemohla jsem odmítnout velký kus amura, je to velmi tučná ryba, jen nevím co s ním, obalit jej jako kapra by bylo asi barbarství, tak co s ním, poradíš? Nebo má tu nějaká milovnice ryb recept? Vím jen, že pro jeho tučnost se upravuje převážně pečením, ale čím jej nekořenit nebo upravit? Poradí někdo?
    Ale děkuji za to, že si dotaz třeba jen někdo přečte.
    Hezký den. Eva

    1. Evi, já osobně bych ho upekla na zelenině. Tu zeleninu bych ale předtím ještě orestovala na másle do poloměkka.

  22. Milá Flo, na gravlax jsem se již dlouho chystala, ale stále mi chybělo to správné pošťouchnutí – a to byl právě Váš článek. Lososa jsem sice marinovala jenom ve směsi soli a cukru (čerstvý kopr nemám, do mraženého se mi jít nechtělo, červenou řepu s křenem vyzkouším příště; koriandr – který doporučuje ve své škole vaření Martha Stewart – jsem neměla), ale výsledek i přesto předčil (v tom nejlepším) mé očekávání.
    Ještě jednou velké díky. Jitka

    1. Jitko, já děkuju a mám radost! Flo.

  23. Milá Flo,
    děkuji Vám za připomenutí marinovaného lososa. Před časem jsem se tento recept učila na škole vaření, ale od té doby jsem ho nikdy nezopakovala. Dělala jsem tedy základní variantu s koprem, ale už mám v plánu i variantu s červenou řepou. Jsem toiž zvědavá, jak bude losos obarvený.
    Díky, Lidka

    1. Lidko, když se bude marinovat jen jeden den, zůstane obarvený jen těsně u povrchu a bude ukázkově působivý 🙂

  24. Klára says:

    Flo, úžasný recept, už se těším, až vyzkouším. Mražák mám plný kopru ze zahrádky – je problém, když dám kopr mražený?

    1. Kláro, myslím, že zas tak velký problém to nebude. Jen ho nech pořádně okapat, ať ti zbytečně nenaředí suchou marinádu.

  25. Flo, tohle je tedy pecka! Už jsme ho od Valentýna udělala třikrát, je dokonalý. Nevěřila bych, že něco tak jednoduchého je možné :-).

  26. Jana Kralova says:

    Ahoj Flo, tak jsem se odstehovala od rodicu do vlastniho s pritelem a zjistila jsem, ze mam vazne nedostatky ohledne vareni, tak jsem si objednala tvou knihu Kuchařka pro dceru, tak snad mi pomuze 😉 jeste jsem se chtela zeptat ohledne ryb, hodne lidi mi rika at to delam na grilovaci panvi, ze nemusim davat tolik tuku a ze je maso pak lepsi? Jaky mas na to nazor? a pripadne je v grilovacich panvich nejaky zasadni rozdil? chci si objednat tuto http://www.decodoma.cz/Hlinikova-grilovaci-panev-GRANDE-27-cm.html – doporucila bys mi ji? diky moc a at se ti dari 😉

    1. Jani, stačí ti, když odpovím, že grilovací pánev doma nemám a o koupi neuvažuju?

  27. Julianna says:

    Ahoj Flo zase pěkný článek váhám jestli něco takového mám vyzkoušet nejsem zastáncem syrových ryb ale vypadá báječně losos jsem ještě nikdy nejedla odrazuje mě trošku cena musím se podívat kolik vlastně v dnešní době stojí,ale co potom s tím když mi nebude chutnat dá se s tím něco dělat jak říkám přítel takové ty věci nejí včera mi přišla knížka Hovory s řezníkem je úžasná to povídání co je v knize jsem si už přečetla teď si budu pročítat recepty. Určitě nebude vadit když budu vařit na přeskáčku .

    1. Julianno, za poslední dobu losos velmi podražil, nedopátrala jsem se příčin, co za tím vězí. Cena vyskočila téměř na dvojnásobek. Věřím, že se vše časem zase uklidní.

  28. Lososa Gravlax připravuji minimálně 3 roky. Recept jsem si na napsala z TV Paprika. V jejich receptu se ještě losos zastříkne pár kapkami vodky. Na dochucení ryby připravuji i hořčično-koprovou omáčku a ta nemá chybu. Skvělým způsobem doladí lososa. Vřele doporučuji

    1. Vím o tom, alkohol se v některých receptech doporučuje, někdy vodka, jindy gin. Chuťově to není až tak zásadní, ale zní to přinejmenším sexy. A ta omáčka je jasná láska, to chápu 🙂

  29. František says:

    Měl jsem tu možnost Lososa Gravlax ochutnat u přátel na Velikonoce a opravdu všem doporučuji tuto pochoutku. Gurmánský zážitek byl ještě posílen dobrou společností přátel a lahvinkou Prosecco 🙂

    1. To muselo být v podstatě dokonalé. Díky za přízeň gravlaxu.

  30. Vašek says:

    Ahoj, díky GravadLaxu jsem se dostal do Mástra jedničky a celkem jsem tam vydržel. Je to bombový jídlo. V sobotu ho budu dělat v miniburgerech na Neckyjádě v Bílichově. Omáčku, kvůli teplotě, udělám jen z bílého vína, kopru, oliváče a dijonský.

    1. Zpětně velká gratulace k takové kuchařské a životní výzvě! Flo.

  31. Flo, je úžasný, děkuji moc! Nevím, jak sem vložit fotku, ale jsem nadšená. 🙂

    1. Sem vložit fotka nejde, můžeš se s ní ale pochlubit třeba na Facebooku nebo mi ji poslat e-mailem 🙂 Jsem ráda, že se zadařilo a i nadšení se dostavilo. Flo.

  32. Martin says:

    Ďakujem za recept,
    podaril sa vynikajúco a na domácej párty mal gravlax najväčší úspech. Bohužiaľ som musel použiť domáci mrazený kôpor, ale myslím, že na výsledku to veľmi neubralo. Aký recept z blogu by ste odporúčali ako hlavné jedlo k tomuto predjedlu?

  33. Zdravím!

    A co kapr . To by nešlo?

    jirka

    1. Jirko, sladkovodní ryby se pro tuto úpravu nedoporučují.

  34. Kačka says:

    Ahojda Flo 🙂 k tomuto receptu mám jeden vyzkoušený tip 🙂

    Než zasypeme losůsky směsí cukru, soli a kopru, tak je potřít lehce ginem a k sypké směsi ještě přidat hořčičné semínko 🙂

    Mňamka 🙂 z repre MZV

  35. Váš recept jsem otukaval dlouho a prvni test 1/2 cukr 1/2 sul (klasicka kuchynska ) nedopadl podle ocekavani , po té otestovana verze : hrubozrna morska 3/4 a 1/4 cukr a nasledovalo rozhodnuti , uzeneho lososa uz nekupovat – protože tohle funguje moc…. díky za inspiraci

  36. Zdravím Flo. Je paráda na jaké různorodé recepty na této stránce člověk narazí 🙂 Palec nahoru… Na gravlax co vím jsou desítky různých receptů, kde se přidává i alkohol, různé druhy koření apod. Jediné v čem nesouhlasím ve Vašem receptu je kvalita masa lososa od ocasu. Pracuji v rybárně a vím, že tato „fáma“ s ocásky je hodně rozšířená a zároveň mylná. Mořské ryby mají nejvíce kostí právě v trupové části filetu (na rozdíl třeba od kapra). Ocásky jsou buď úplně bez kostí nebo jen s minimem jemných, které se úpravou „vstřebají“. Navíc zrovna u lososa je ocas nejméně tučný (poznáte podle minima nebo žádných tukových – bílých- proužku ve filetu) a proto je i nejlepší na úpravu, jelikož se potom tolik nerozpadá. Já osobně si ocásky kupuji, jelikož je většina lajků považuje za odpad. Neberte můj komentář prosím jako urážku, jen vidím, že máte na lidi vcelku velký vliv a hodně z nich Vás bere za slovo, tak bych nerad, aby lidi na tak dobrý kousek masa zanevřeli:)
    S pozdravem
    Michal

    1. Michale, díky za parádní postřeh z praxe! Opravdu jsem přesvědčená, že v ocasní části zapomenuté kosti bývají, v té trupové části se totiž dají vybrat pinzetou. Příště vyzkouším, slibuju! Flo.

  37. Díky. Já zkoušel dělat gravlax právě i z ocásku a byl výborný. Tím, že je maso tenčí, lépe nasákne celé chutí než širší filet. A ještě jeden tip. Na lososový tatarák není lepší maso jak právě z ocásků. Maso je nejméně tučné a lépe se s ním pracuje a hlavně co, tak konečný výsledek je o mnoho méně mastný 🙂

  38. Martin says:

    Zdravím Flo,
    gravlax znám a dělám podobně jako ty. Jen poznámka jak zbavit ryby šupin pomocí zátky…jasně, že se špatně drží, neboť je malinká, ale stačí ji přibít nebo přišroubovat k násadce ze dřeva, pak to jde dobře.
    Dík Martin

    1. To už je pro mě vyšší dívčí, nebo v tomhle případě spíš chlapecká 🙂

  39. Dobrý den, milá Flo.
    Pokud vyzkouším verzi s červenou řepou, řepu mám nastrouhat a smíchat se solí a cukrem?
    Děkuji Iva

  40. Miloš says:

    Dobrý den,
    tento recept, který jste fakt krásně předložila, určitě zkusím.
    Rád bych se Vás zeptal, jestli je možné takto upravit i tuňáka.
    Díky!

  41. Tak jsem to právě založil … v sobotu dám vědět výsledek … každopádně díky za tip … 😉

  42. Škoda, že nemůžu poslat fotku, vypadá báječně a chuť je skvělá … ???

  43. Zkusil jsem a super. Díky za recept.

  44. Markéta says:

    Dobrý den,
    úžasný recept, mám vyzkoušeno a opravdu dobrota. Chci se zeptat, zda by takto šla upravit i jiná ryba? Děkuji.

  45. Děkuji za recept, dělala jsem lososa jako předkrm k štedrovečerní tabuli a byl opravdu vynikající. Ovšem ta hořčičná omáčka ze zakysané smetany je jeden velký omyl, za mě naprosto nepoživatelná, manželovi taky nechutnala, takže se na talíř ani nedostala.

  46. Tomáš says:

    Zdravím,
    tak první gravlax mám za sebou a je to pecka. Dělal jsem podle receptu sůl-cukr 1:1, čerstvý kopr, bílý pepř (použil jsem drcený) a fenykl.
    Šupiny jsem sundal příborovým nožem, tupou stranou, šlo to dobře.
    Jediný mínus na celé věci bylo, že byl losos lehce cítit rybynou, ale to přisuzuji nechané kůži. Příště zkusím stáhnout kůži a přidám červenou řepu.
    Díky za inspiraci 🙂

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close