Pikantní bůček patří do té kategorie pochoutkových jídel, kterým pracovně říkám všechno, nebo nic. Buď si je dokážete odepřít, nebo je nedokážete přestat jíst. Ale ochutnat a zříct se dalšího sousta – to je předem vyloučeno.
Při pohledu na tento provokativně snadný, neodolatelně jedlý pikantní bůček se v hlavě rodí spousta protichůdných myšlenek. Vkrádají se do hlavy jako loupežníci z filmového Mrazíka:
Zhubnout?
Nezhubnout?
Sežrat?
Nesežrat?
Nechat bůček na talíři, nebo si ho hřát na těle?
Slova zhubnout a pikantní bůček nejdou moc dohromady. Proto je důležité, abyste si bůček dopřáli ještě před zlomovými okamžiky, které mohou být doprovázeny závaznými předsevzetími stran tělesné váhy. Nikoli až po nich.
Pikantní bůček tedy oceníte především na Silvestra a v předvečer narozenin – bez ohledu na to, kdo je zrovna slaví.
Pikantní bůček zvládne každý kuchařský nováček
Ze všech podob vepřového masa je nejméně přitažlivá ta vařená. Je světlá, rosolovitá, měkká. Chybí jí výrazná chuť a vypečená kůrka.
Zároveň je ze všech podob vepřového masa nejjednodušší na přípravu. Prostě se maso uvaří doměkka ve vodě s pár dalšími surovinami.
Totéž se bude dít i v tomto receptu. Východiskem neodolatelného pikantního bůčku je hodinu a půl vařené, ničím výjimečné, snadno zapomenutelné maso. Sice se nevaří v pouhé vodě, ale ve vodě s kořením a zeleninou, jenomže pořád z toho vychází vařené vepřové maso.
Aby se stalo nezapomenutelným, jak jsem vám na začátku slíbila, je potřeba něco zásadního udělat s jeho chutí.
Tomu pomůže pikantní pasta, kterou se uvařené maso potře. Pasta obsahuje směs česneku, soli, papriky a dalších přísad, které si klidně můžete pozměnit nebo vybrat podle sebe.
Pasta se nanáší na maso, dokud je ještě teplé, pomůže to chutím, aby se vstřebaly dovnitř. Chvílemi to může vypadat, že je pasty málo, ale o dávkování nepochybujte. Je jí přesně akorát.
Následně přeci jenom musí přijít fáze zapomnění, ovšem jen dočasného. Jak asi tušíte, toto je nejtěžší část receptu, ale pokud ji vynecháte, nedočkáte se žádného vděku. Maso se potřebuje uležet v lednici aspoň dva dny. Dva celé dny na něj musíte zapomenout, i když se vám při každém otevření dvířek bude pokoušet připomínat.
Odolejte, dokud nezačne být opravdu neodolatelné.
Pokud by se náhodou stalo, že vám kousek studeného pikantního bůčku po hostině zbude, vložte ho do malého pekáčku a zapečte v troubě 30 minut při 150 stupních a pak ještě 10 minut při 180 stupních. To, co vznikne, už nemá žádné normální pojmenování. Omlouvám se za vše, co jsem vám touto bestiální radou způsobila.
Suroviny
- 1–1,3 kg vepřového boku s kostmi
- 1 vrchovatá lžička soli
- 10 kuliček koření
- 10 kuliček pepře
- 5 kuliček jalovce
- 1 menší cibule
- 1 menší mrkev
- 2 snítky zelené petržele
- 2 bobkové listy
- 6 stroužků hodně pálivého česneku
- 1 lžička soli
- 1 lžička mleté papriky
- ¼ lžičky chilli
- ½ lžičky jakéhokoli koření na maso (například provensálské bylinky, kari koření nebo grilovací směs bez glutamátu, ale v zásadě stačí i mletý pepř) – touto volbou můžete pokaždé dosáhnout jiného chuťového výsledku
- 1 lžička olivového oleje
Postup
- Maso mezi žebry rozkrojte na 3–4 delší užší kusy, tedy zhruba co dvě kosti, anebo si o takové rozdělení řekněte už u řezníka. V hrnci přiveďte k varu 1,5 litru vody se všemi surovinami k vaření masa, vyjma masa samotného.
- Maso vložte teprve do vroucí vody, ztlumte žár plotýnky, zakryjte poklicí a velmi zvolna vařte 90 minut. Pokud se vám po této době bude stále zdát ještě trochu tuhé, neváhejte pokračovat ve vaření dalších 30 minut. Není kam spěchat.
- Vařené maso vyjměte velkou děrovanou lžící a nechte ho 5 minut vychládat. Zatím oloupejte a prolisujte nebo rozetřete česnek a smíchejte ho se solí, paprikou, chilli, kořením a olejem na malé množství velmi pikantní pasty.
- Z uvařeného masa odkrojte kosti, a pokud mělo kůži, zbavte se jí také. Podkožní sádlo ovšem na masu ponechte. Očištěný kus potřete ze všech stran připravenou pastou – buďte spravedliví a důslední a využijte každou trošku, jako byste pracovali se vzácnou surovinou.
- Ochucené maso naskládejte natěsno do misky a nechte vychladnout. Uzavřete, uložte do lednice a nejméně na 2 dny na něj zapomeňte.
- Po několikadenním odležení krájejte maso na tenké plátky a podávejte jako pikantní nářez. Je to sice jenom taková jednoduchá kuchařská věc, ale bude to nářez, to vám slibuji.
[vc_row][vc_column width=“1/4″][vc_single_image image=“14050″ img_size=“large“ alignment=“center“][/vc_column][vc_column width=“3/4″][vc_column_text]
Merendy v zástěře
Tento recept najdete i v mé poslední kuchařce Merendy v zástěře. Věnuje se úspornému, skromnému a hospodárnému vaření, které nabývá v současnosti na důležitosti. Dává návod, jak se vyhnout plýtvání, jak spotřebovat načatá balení a jak využít vše, co je zrovna dostupné a k mání. Ukazuje, jak nakupovat potraviny, aby všeho bylo akorát. Učí, jak naplánovat smysluplný týdenní jídelníček, ve kterém jsou jídla vzájemně propojená do jednoho celku, takže vám ušetří čas a práci strávené v kuchyni i spotřebu energie. Knihkupci tuto kuchařku zařadili mezi 100 nejlepších knih roku 2021.
Více o knize: Merendy v zástěře [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Tak tahle úprava bůčku byl jeden čas hit při oslavách padesátin a odchodu do důchodu (chodilo se v šedesáti)
Doporučuji.
No jo! To je pravda.
Máma to dělávala pořád. A já nejím vepřové maso! ?:-)
Zdraví vaše pilná čtenářka z UB.
Právě dočetla báseň na lahodný
pokrm, utřela slzu radosti i slinu
touhy na tento ráj v papuli,
uvěřila úvodní ódě
a proto popoběhnu dle instrukcí
zajistit vše potřebné.
Pustím se s chutí do díla ?,
plna očekávání nastávajícího
kulinářského wikendu ?
Krásná práce 🙂
Zdravim, chystam se zrovna na nej.
2 dny minimalne a kolik dni ulezet idealne a kolik tak vydrzi v lednici??
Diky 😉
Jako každé tepelně upravené maso. Záleží na podmínkách skladování, ale bude to zhruba 5 dní.
Super recept, děkuji za připomenutí, podobně jsme ho doma dělávali a byl vynikající. Díky, ráda se k němu vrátím.
roky jsem to dělala, teď už ne, je to moc drahé
Můžu vědět, jak moc nutné je vařit maso s kostmi a proč? Jde pak použí vodu dále na přípravu třeba omáček nebo polévky? Děkuji
Určitě zkusím, ale asi i nepikantní variantu
Když se maso připravuje s kostmi, má výraznější chuť (stejně tak i vývar nebo šťáva, když se maso peče na kostech). Navíc se žebra z uvařeného masa snadněji vyndávají. Nicméně použít maso s kostmi není podmínkou, recept bude fungovat i s vykostěným bůčkem.
Vývar, který vznikne, na nudličkovou polévku vyloženě není. Ale bylo by škoda ho vylít. Dá se přidat do jiných polévek, kde posílí chuť, nebo s ním podlít maso při dušení nebo pečení.
Super recept, ale nevím, jak přesvědčím ty svoje termity, aby to nesežrali předčasně. Nejhorší je v tomto směru manžel, uležení čehokoliv prostě nedává (s vyjímkou sebe sama – to by ležel pořád).
Úžasné, mňam. A manžel právě drží dietu ?
Bezva nápad. Akorát je vždy problém nespapat hned.?
A opravdu má být ten bůček s kostí ??
Nebude se pak lépe krájet ten bez kosti ?
Ano, má být s kostí.
Ano, bude se lépe krájet ten bez kosti.
Ona se ta kost před uležením masa vyjme, viz bod 4 postupu v receptu.
Milá Florentýno,
děkuji za recept, já už takhle dělal bůček dvakrát, ale nikdy se mi nepovedl. Chuťově mdlé.
Asi jsem to málo ochutil. Zkusím to podle tvého receptu a snad to bude ono.
Tak už vím, co udělám na Silvestra ? díky Flo
Milá Flo, děkuji moc.
Dokud žil manžel dělávala jsem často – měl tuhle lahůdku moc rád. Ještě jsem maso špikovala česnekem. Já o to nikdy moc nestála, mám radši vypečené vrabce a nebo z libovějšího bůčku segedín. Kde jsou ty časy. 🙂
Lákavě snadný recept, děkuji! A přimlouvám se za bůček právě v dietním období – pro nízkosacharidovou vysokotukovou dietu je to ideál 🙂 ! Takže vzhůru a s radostí do řeznictví!
Jo, pamatuju, občas dělám. A připomínám i jiné dia dobrůtky, např. Lašské vepřové kolínko….
Dobrou chuť!!
Florentýno,
obdobný recept znám z pečeného bůčku a taky to nemá chybu. Děkuji za připomenutí.
Jarka
naše sstarší generace zná tento recept ,děkuji za vydolování z paměti. já jsme napatlaný bůček balila do alobalu jo a než jsem ho začale patlat tak jsem ho propíchala.protože jsem ho patlala mírně prochladlý tak nepustil štávu. a pro marušku segedýn je jak mi poradi jeden kuchař,nejlpší z kolene,kost a kůži na vývar kpodlévaní
Ahoj vespolek,
moc příjemný recept, určitě zkusím. Studený bůček se u nás jako chuťovka jí, ale vždycky zatím jen pečený, takže vlastně „zbytky“. Tohle bude novinka. Ale Flo, styď se, 😀 odříznout to nejlepší – kůži! Taková svatokrádež! Kůže se jemně prokrájí, aby se koření dostalo dovnitř, ale zůstane hezky na svém místě 😉 Ale ne, já jsem tolerantní, kdo nemá dobrý zuby, ať si ji klidně oddělá. Ale je to škoda! 😉
A pokud někdo neví, co s vývarem, tak z vepřového jedině bramboračku. Chutná zas trochu jinak, než z uzeného vývaru, ale je taky výborná.
Ano, kůže je zdroj kolagenu, takže tím se z této „hříšné“ lahůdky stane lahůdka „zdravá“ 😛
Vývar bych zredukovala, přecedila a zamrazila pro pozdější využití – viz výše.
Znám a miluji, jen mu nechávám kůži a po dvou dnech, kdy je „zapomenutý“ v lednici, mu jí nakrojím na čtverečky a ještě ho sjedu pod grilem… Takhle ho milují i ti rodinní příslušníci, kteří jinak tlusté maso odmítají pozřít 🙂
Tajně se vplížím k řezníkovi a zakoupený bůček budu dělat pod rouškou noci.
Pouze jednou jsem pekla bůčkovou roládu a následující léta jsem poslouchala, jak nezdravě vařím – samej bůček.
Tak teď tajně a vytasím se před návštěvou.
Ahoj Flo,tak tohle býval hit začátků mého kulinaření po svatbě, před 40ti lety. Mám recept, kde se dával česnek i do vývaru asi 10 stroužků a pak dalších 15 stroužků na pastu. Byl to vždycky „nářez“,ale chutnal všem?. Ještě mám z té doby kuchařských začátků,nedostatku času a peněz, recept na rychlé knedlíky ze zbylých rohlíků, vajíček,trochy krupičky a co dům dal-zbytky uzenin,petrželka, pažitka, majoránka, sůl, česnek. Uplácat tenisáky a uvařit,a se smaženou cibulkou na sádle,sterilovaným zelím nebo salátem super levné, rychlé ,ale syté jídlo.
Do třetice rychlovka nasladko,manžel miluje sladká jídla, tak alespoň jednou týdně nějaké uvařím. Připravím si na celý plech piškotové těsto bez tuku jako na dortový korpus (vejce ,mouka,cukr) pro 4 jedlíky asi z 8 vajec. Pak už jen ohřeji mléko,toho je potřeba víc než dost, osladím,přidám vanilkový cukr a na talíři si každý na kostky pokrájený piškot polije mlékem a dle chuti rumem. Manželova maminka tomu říkala svítek a tak se to ujalo i nás.V dnešní době cena všech surovin poněkud vylétla,ale jednou za čas ,hlavně je to jedno z jídel, co milují i naše děti, samozřejmě bez rumu?
Recept vypadá velmi zajímavě. Bůček zpracovávám a peču ráda. Také zkusím na Silvestra.
Ovšem, když naložím bůček jako na uzení, nechám ve sklepě odležet tak po následném pečení pak nemá chybu!
To jsme kdysi s dětmi jeli ve vlaku a když jsem svačinku s bůčkem vytáhla pro rodinku, tak slintal celý vagon. To se vagonem rozběhla nezapomenutelná vůně.
Takže tento typ bůčku bude v neděli spolu s dýňovým zelím. K tomu všemu máme rádi chleba.
Děkuji za připomenutí receptu. Je to mňamka, především na oslavy. Porcujeme na proužky, tak se u nás ujal název bůčkové klobásy. Jen jsem dosud natírala kořením ještě horký a balila do alobalu. Moc dlouho v lednici nevydrží, na to jsme moc mlsní.
Milá Florentýnko,moc děkuji za připomenutí. Toto jsem dělávala vždy na nějakou oslavu ale nějak jsem zapomněla. Moc děkuji za připomenutí. Bezva záležitost moc děkuji. Lidka
Zdravím, Flo!
Podľa počtu reakcií zavládlo po zverejnení Tvojho receptu všeobecné nadšenie.
Ďakujem za príjemné čítanie a prajem Ti všetko dobré!
Idem na to!
Tvoja verná sledovateľka Jana
Díky, Florentýnko. Maminka ho před 40 lety dělávala také. Balila ho do alobalu jako Pavla (aspoň „nevoněla“ celá lednička) a musel jsem ze dvou prkének a dvou kusů vázacího drátu vyrobit promitivní lis, do kterého se zabalený bůček vložil a stáhl, aby měl pravidelnější tvar. Vedlejším efektem bylo zvýšení jeho bezpečnosti před sežráním. 🙂 Po několika dnech se pak na světlo světa vyloupl kulinářský skvost. Krásné (trochu uslintané) vzpomínky. Díky!
REKLAMACE !!
Je psáno, že to vydrží 5 dní. Nevydrželo. Vám to vydrží? Mně to „sublimovalo“. Prostě byl zbytek a za hodinu nebyl…
Dobrý den, Flo, jediná nevýhoda v současnosti je cena. Kdeže jsou ty časy, kdy bylo povinné si k jinému masu zakoupit bůček v ceně 20.-káčé za kilo…Byla to doba segedínského guláše, holandského řízku a Tvou uváděného pikantního bůčku, u nás baleného do alobalu i s tou prokrájenou kůží. Hezké vzpomínání, zdravím – Jarda
Petlici na lednici nemáme asi by se při tomto receptu hodila, pan domácí je masožravec a tak tuhle dobrotu si nenechá ujít a budu se modlit za jeho prostopášnou duši aby alespoň 1den vydržel….
Flo díky za připomenutí dobré bašty. Už jsem to dlouho nedělal, tak stojí za to si to opět připravit. Dělával jsem to skoro stejně, jak píšeš. Jedna z našich tetiček z Ostravska bok vařila v mléce. Proč v mléce, to dodnes nevím.
Moje poslední varianta byla vaření zavakuovaného boku s kořením a bylinkami v sous vide. Nemělo to chybu. Výhodou je, že chutě bylinek a koření se snáze dostanou dovnitř a naopak se nevyvaří šťáva a tuk do vody. Nevýhodou je dlouhé vaření.
Milá Flo taky jsem kdysi dělavala děkují za připomenutí a jinak se vždy těším na čvrtek ač už žena v letech stále se něco od tebe učím děkují
Teda to je pecka Flo, musím vyzkoušet a budu se modlit, aby jsme vydrželi nesežrat, dám pak vědět
Dobré připomenutí, určitě to udělám, Zapomenutý recept. Lepší než salám plný éček.
Tak tohle je pořádné retro, pamatuju si jak to dělali naši, není to špatný recept! A jen tak okrajově, ja vím že to bylo myšleno spíše jako sranda ale z tuku se fakt nepřibírá 😀 myslím to fakt vážně
Moc děkuji za zasílané mejly .
Takto jsem bůček kdysi dělávala . Ano , za dob: když chceš 2 kotletky ( každou jinou ?), musíš přibrat bůček . Noco … tak bolo . Děkuji za připomenutí této dobroty a za podrobný recept
To je ale náhoda, práve včera som ho robila. U nás sa to pripravovalo pravidelne. Rodičia chovali prasiatka, a to bolo domáce bio mäso……mňam
Tak tento bůček dělám taky,jenom nedávám zeleninu a nechávám v alobal uležet v lednici 6-7 dní.Dovoluji si přidat můj recept :https://www.tradicnirecepty.cz/vareny-nakladany-bucek/ 🙂
Milá Florentýnko, tak se přidávám k těm nostalgickým vzpomínkám. Takto připravený bůček býval tradičním pohoštěním a mizel ze stolu velkou rychlostí. Ještě bych chtěla napsat že vařím poměrně často vývar z bůčku a jak jsi napsala že to není zrovna na nudličkový vývar, tak u nás je velmi oblíbený a to mají naše vnoučata mlsné jazýčky. Vařím pomalu s obvyklou zeleninou a kořením a vývar je krásně čirý a vynikající chuti. Jak tvrdí pan Pohlreich, tuk je nositelem chuti. Domácí nudle doladí tento vývar k naprosté dokonalosti a masíčko jde do česnekové pasty. Moc zdraví Hana
Děkuji za recept, bůček mám, udělám,bude to změna, většinou bůček dělám pečený,ale ten recept je zajímavý
Vývar z tohoto bůčku se hodí třeba do gulášovky
Moc zdravím, toto se u nás dělá slozha léta. Jen jsme se ustálili, že to děláme z pečeného bůčku nebo krkovice. Kostky cca 4×4 což je jedna svačinka se obalí ve směsi 3÷2÷1 /sladká..pálivá paprika..sůl/ zabalí do alobalu. Vydržet a nemá to chybu. Pěkný víkend Zuzana
Ahoj Jani, díky za recept. Ještě jsem ho nikdy nedělala, ale zaujal mě. Určitě ho zkusím. Zase jeden recept na zpestření naší kuchyně. Měj se hezky. Zuzka
Fakt skvělý.
Dobrý den, Flo,
prosím, šla by místo bůčku použít i krkovice? Děkuji za odpověď 🙂