Červená řepa: snadné recepty, které potěší

Když se mi do kuchyně dostane červená řepa, recepty skoro nepotřebuju Je to tak inspirativní surovina, že se s ní vaří skoro samo. Ale to neznamená, že pro vás pár nápadů nemám.

Určitě ji znáte, tuhle znovu uznávanou celebritu. Objevuje se s velkou slávou v televizi, dost se o ní poslední dobou mluví, potkáte ji tam, kde byste ji dřív nečekali – v sendvičích, salátech, hamburgerech, v těstovinách, ba i ve sladkém pečivu. Ano, opravdu jde o červenou řepu.

Kdyby sterilovaná, kyselá červená řepa byla jediná podoba červené řepy, kterou jste kdy ochutnali, o mnoho přijdete. S řepou se dá provádět ledacos, však dnes můžete posoudit sami. I to nakládání do kyselého nálevu lze udělat podstatně lépe, než to umí v konzervárnách.

Co s červenou řepou v kuchyni

Pokud je řepa syrová, je velmi tvrdá. Takže když už ji chcete nutně sníst zasyrova, buď ji musíte nastrouhat velmi najemno, nakrájet velmi natenko anebo odšťavnit.

V ostatních případech chce řepa tepelnou úpravu a žadoní přitom o spoustu času.

Vařená červená řepa

Řepu před vařením opláchněte a pokud je to potřeba, odřízněte jí zbytky listů. Snažte se co nejméně poškodit nebo naříznout samotnou bulvu, při vaření by vám z řepy zbytečně unikala šťáva.

To, co se vám na povrchu řepy nelíbí, odstraňte až po uvaření. Připravenou řepu vložte do vody, osolte velkou špetkou soli na každý kousek řepy, a přiveďte k varu. Vařte tak dlouho, jak je potřeba ke změknutí: malé řepy asi hodinu, větší dvě hodiny, velké řepy dvě a půl až tři hodiny. Když do vařené řepy cvičně vpíchnete úzký ostrý nůž, měl by jí projít měkce a lehce, podobně jako u vařené brambory.

Po uvaření řepu sceďte, nechte lehce zchladout a ještě vlažnou oloupejte.

Jak vidíte, na vařenou řepu si doma počkáte a není to zrovna večerní rychlovka. Z úsporných důvodů doporučuju vždy vařit víc než jen jeden kousek na pomazánku, ale rovnou víc kusů do zásoby. V lednici vařená řepa vydrží skoro týden.

Pokud chcete ušetřit čas i tepelnou energii, vařenou červenou řepu můžete najít v chladícím boxu v oddělení zeleniny vašeho oblíbeného supermarketu. Zhruba tam někde, kde se nachází trhané listové saláty v sáčcích, bylinky a spol.

Pečená červená řepa

Víc než vařená řepa je nyní oblíbená řepa v pečené podobě. Pokud jste se s takovou nikdy nesetkali, rozhodně ji zkuste. Ukáže vám, jak překvapivě sladká a výrazná dokáže být.

Upečte ji tak, jak je, se slupkou, s ponechaným téměř celým kořínkem a zbytky stonků, jen umytou, zakápnutou olivovým olejem a posypanou solí. Při 200 stupních bude potřebovat kolem hodiny, než změkne, větší kousky opět déle. Pak ji nechte vychladnout, poté snadno oloupejte.

Další možnost, jak řepu upéct, je oloupat ji ještě syrovou, nakrájet a péct s ostatní zeleninou. Nestihne se nejspíš propéct úplně doměkka, protože jiné druhy zeleniny budou hotové dřív, ale jsou chvíle a jídla, kdy to tolik nevadí.

Do třetice můžete celé neloupané bulvy zabalit po jedné do alobalu a takto upéct. Každou řepu prostě jen zabalte, naskládejte je do pekáčku a v troubě vyhřáté na 220 stupňů pečte zhruba 1,5 hodiny. Po upečení trochu rozbalte a nechte částečně zchladnout, pak oloupejte.

Stejně jako u vařené řepy, pečenou řepu můžete upéct předem ve větším množství a neoloupanou uchovávat pár dní v lednici.

A stejně jako vařenou řepu, i pečenou řepu lze použít do salátu, do polévky, na naložení do zálivky nebo třeba do rychlých těstovin k večeři.

Smažená červená řepa

Zdá se vám to divné? Ale ono není. Nechci teď po vás, abyste si představili řepu na způsob řízku, to v žádném případě. Ale měli byste vědět, že z tenkých plátků červené řepy vznikají v horkém oleji vcelku žádoucí chipsy.

Jedlé jsou i listy

Pokud si pěstujete řepu vlastní, jistě už dávno víte, že sníst se dá všechno: nejen bulva, ale i mladé lístky a stonky. Když jsou ještě lístky ještě velmi, vemi mladé, můžete je přidat do salátu; jakmile však trochu zestárnou, už je raději ponechte napospas kompostu.

Mladé stonky můžete nakrájet na kousky velikosti sousta a povařit v osolené vodě 3-5 minut doměkka a po zachlazení opět přidat do salátu.

Rukavice

Pokud máte po ruce jednorázové rukavice, nebojte se je použít při loupání vařené nebo pečené řepy. Nebudete potom muset tolik drhnout ruce – ačkoli ono to zas tak strašné není.

S čím řepu kombinovat

Kdysi jsem znala kuchaře, který říkal, že kdykoli dá na menu salát s červenou řepou a kozím sýrem, bude to nejprodávanější položka.

Takže až nebudete vědět, co doma s červenou řepou, buď ji uvařte, nebo upečte, doplňte natrhanými salátovými listy, základní salátovou zálivkou a přidejte kozí sýr v libovolné podobě a úpravě. S pravděpodobností hraničící s jistotou se dočkáte velké pochvaly a prázdných talířů.

Ale kozí sýr není jediná věc, která řepu vyzdvihne do nebeských výšin. Nebojte se k řepě přidat:

  • další druhy sýrů, především modrý plísňový sýr, parmazán nebo roquefort
  • dijonskou hořčici
  • ocet, a to především balzamikový
  • vlašské ořechy
  • olej z vlašských ořechů
  • olivový olej
  • pomerančovou kůru nebo šťávu
  • citronovou kůru nebo šťávu
  • kopr
  • vařená vejce
  • česnek
  • jablka
  • kmín
  • křen
  • estragon, mátu, petrželku, tymián, pažitku a další čerstvé bylinky
  • fenykl
  • anýz
  • med
  • jogurt
  • zakysanou smetanu

Snažila jsem se vám suroviny seřadit v tom pořadí, jak řepě nejvíc sluší. Z celého srdce doporučuju někdy zkusit, jak řepě padne zálivka z balzamikového octa nebo jak jí sluší dijonská hořčice, to jsou naprosto skvostné kombinace. Tady se prostě nevyplatí spoléhat se pouze na kremžskou nebo plnotoučnou hořčici, ale raději sáhnout hlouběji do spíže. Hodí se i hořčice medová, pokud ji máte.

Pochopitelně se nesnažte v jednom jídle smíchat všechny uvedené suroviny. Vyberte si jednu výraznou a pár méně výrazných, ideálně takových, které si spolu budou na talíři aspoň trochu rozumět a neprojeví vzájemnou nevraživost.

Věřím, že vám momentálně hlavou letí spousta zajímavých nápadů, co s řepou příště provedete. Tak já vám jim k tomu teď ještě pár přidám. Asi tak deset.

1. Naložená červená řepa

K řepě se chuťově hodí nejen anýz, ale i křen a ocet. Ovšem ocet svařený, který pozbyl části svého štiplavého aroma. Naložený výsledek je pak velmi jemný a zároveň pikantní, avšak postrádá přehršel kyselosti, která by se musela vyvažovat přidaným cukrem.

Na jednu sklenici o objemu 0,7 litru:
6 kousků červené řepy (1 kg)
dvoucentimetrový kousek křenu, očištěného
1 lžička anýzu
250 ml jemného vinného octa
1 lžička plus 1 špetka soli

  1. Řepu vložte do studené vody, osolte špetkou soli, přiveďte k varu a zakryté vařte zvolna podle velikosti 1-2 hodiny, dokud nezměkne.
  2. Řepu slijte a propláchněte studenou vodou, lépe se pak oloupe. Po oloupání ji nakrájejte na čtvrtky a ty pak ještě na půl centimetru silné plátky, anebo ji nastrouhejte nahrubo.
  3. Křen nakrájejte na tenoučké plátky (nejlépe to jde na mandolíně), případně taky nastrouhejte nahrubo. Ocet svařte na polovinu (pořádně u toho větrejte, jinak se udusíte), pak jej dolijte vodou na původní množství, osolte zbylou solí a nechte zchladnout.
  4. Do sklenice urovnejte centimetrovou vrstvu řepy a zasypte ji částí anýzu a křenu. Tak pokračujte, dokud nespotřebujete všechny suroviny, skončete řepou. Vše zalijte vlažným svařeným octem, upěchujte lžící nebo malou skleničkou, uzavřete a nechte do druhého dne v chladu proležet.
  5. Takto naložená řepa vydrží v chladu dlouho, třeba i měsíc, a proležením se její chuť ještě zlepšuje. Pokud se chcete vybavit na celou zimu, můžete naplněné a uzavřené sklenice sterilovat 15-20 minut.

naložená červená řepa
 
 

2. Naložená červená řepa paní Dupalové z Malína

Toto je obdoba předchozího receptu, takže jen ve zkratce. Mám ho od velmi milé obyvatelky kutnohorského Malína, manželky pěstitele slavného malínského křenu. Řepa je opravdu výborná.

Uvařte neloupanou červenou řepu, celé bulvy. Pokud je řepa málo sladká, můžete zároveň uvařit i řepu cukrovku. Po uvaření slijte a nechte vychladnout, pak teprve oloupejte.

Obě řepy nastrouhejte na jemném struhadle – paní Dupalová nedoporučuje kuchyňský robot – a podle chuti dolaďte octem, cukrem a solí. Nakonec vmíchejte čerstvě nastrouhaný křen, uzavřete do skleniček a uložte do chladu. Použijte jako přílohu.
nakládaná červená řepa
 
 

3. Krémová polévka z červené řepy

Kdo by čekal, že polévka z červené řepy může být dostatečně slavnostní pro sváteční stůl? A kdo by hádal, že ji budou jíst i zapřísáhlí, odvěcí odpůrci téhle zeleniny? Odpovím si sama: všichni, kdo už znají univerzální recept na krémovou polévku, o kterém jsem tu už kdysi psala. Je prostě skvostná.

Pro 3 osoby:
350 g očištěné červené řepy
1 cibule
2 lžíce másla
500 ml domácího kuřecího nebo zeleninového vývaru
1 kelímek smetany na šlehání
1-2 lžíce dobrého vinného octa
cukr
sůl a pepř
zakysaná smetana a trocha strouhaného křenu k podávání

  1. Řepu nakrájejte na centimetrové kostičky, cibuli nasekejte najemno. V hrnci rozehřejte máslo a nechte na něm chvíli podusit cibuli doměkka. Přidejte řepu a ještě asi tři minuty restujte.
  2. Zalijte vývarem a šlehačkou, osolte podle potřeby a nechte vařit do úplného změknutí, bude to trvat zhruba půl hodiny podle velikosti kousků.
  3. Obsah hrnce důkladně a do pěny rozmixujte ponorným mixérem. Na závěr ochuťte podle potřeby octem, cukrem, solí a pepřem. Rozdělte na talíře, ozdobte zakysanou smetanou a posypte strouhaným křenem, případně trochou vařené červené řepy, kterou jste si před rozmixováním polévky ponechali stranou.

krémová polévka z červené řepy
 
 

4. Marocký salát s bylinkami a jogurtem

Nelekněte se cizokrajného vyznění názvu receptu, nebudete potřebovat žádné exotické suroviny. S tím, co je běžně po ruce, však připravíte celkem nečekané, velmi zajímavé a lehké jídlo.

Pro 4 osoby:
800 g vařené řepy
100 g mladých špenátových listů vhodných do salátu (baby špenát)
hrst mátových lístků
1 lžíce olivového oleje
400 g smetanového bílého jogurtu
1 lžička římského kmínu
1 stroužek česneku (můžete vynechat)
sůl a čerstvě mletý černý pepř

  1. Uvařenou řepu ještě zatepla oloupejte a nakrájejte na osminky, případně menší kousky, pokud řepa byla velká.
  2. Špenátové lístky šetrně operte a vysušte, ideálně v salátové odstředivce. Mátu letmo nasekejte nahrubo. Vše smíchejte dohromady, zakápněte olivovým olejem a osolte.
  3. Římský kmín společně s oloupaným česnekem, špetkou hrubé soli a pepře rozdrťte v hmoždíři. Smíchejte s jogurtem, případně znovu dosolte podle chuti.
  4. Řepu se špenátem a bylinkami rozdělte na talíře a zakápněte jogurtovou zálivkou.

salát z červené řepy
 
 

5. Pečené brambory se salátem z červené řepy

Máta, řepa a sýr feta dávají dohromady vražednou chuťovou kombinaci. Když k nim přidáte pečené brambory z trouby, nikdo se z vaší kuchyně už nebude chtít vzdálit ani na krok – bez ohledu na to, co předtím trvdil o svém postoji k červené řepě.

Pro 4 osoby:
4-6 větších brambor
2 lžíce másla
400 g vařené červené řepy
hrst mátových listů
2 lžíce olivového oleje
1/2 lžíce červeného vinného octa
1 malá červená cibule
200 g sýru feta (toho opravdového – jiné, podobné sýry jsou příliš slané)
sůl

  1. Troubu rozehřejte na 200-220 stupňů. Brambory důkladně omyjte a vložte je na rošt do vyhřáté trouby. Pečte asi hodinu do úplného změknutí.
  2. Vařenou řepu oloupejte zatepla a nakrájejte na centimtrové kostičky. Mátu nasekejte nahrubo, sýr feta rozdrobte nebo taky rozkrájejte na centimetrovou velikost. Cibuli nakrájejte nadrobno. Všechny tyto suroviny smíchejte těsně před podáváním dohromady, zakápněte olivovým olejem a octem a ještě jemně promíchejte.
  3. Upečené brambory podélně rozpůlte. Vidličkou jim lehce načechrejte vnitřek, zlehka osolte a položte na ně po kousku másla. Jakmile se máslo teplem rozpustí, na každou půlku brambory navršte trochu řepného salátu a ihned podávejte.

pečené brambory s červenou řepou
 
 

6. + 7. Pomazánka z červené řepy

Pokud vás právě popadla chuť něco rozsekat v mixéru na kaši, představuji vám ideálního kandidáta. Jeho výsledná barva je tak zářivě růžová, že u holčiček všeho věku probouzí lásku na první pohled.

Pro 4 osoby:
250 g vařené červené řepy
150 g plnotučného tvarohu
50 g sýru feta
1 stroužek česneku

  1. Řepu oloupejte, česnek též (ten ještě nasekejte nožem na jemnější kousky). Do kuchyňského robotu se sekacím nástavcem vložte kousky řepy a trochu rozmixujte, až vznikne hrubá drť.
  2. Přidejte česnek a opět krátce promixujte.
  3. Přidejte tvaroh a znovu zapněte robot. Tentokrát ale nechte přístroj běžet, dokud nevznikne poměrně hladká pomazánka.
  4. Nakonec vhoďte rozdrobenou fetu a naposledy krátce promixujte. Pokud je to potřeba, ještě zlehka dosolte.

PS. Ta druhá pomazánka na fotce je pečená pomazánka ze syrové řepy. Dělala jsem ji stejně jako zapečenou mrkvovou pomazánku z knížky Večeře u Florentýny, jen jsem vyměnila mrkev za řepu a tvrdrý sýr za jemnáý modrý plísňový (nikoli nivu, ta by příliš vyčnívala).

pomazánka z červené řepy
 
 

8. Řepný koláč na plech (galetka)

Tento koláč je snadný a rychlý za dvou předpokladů. Jednak vyžaduje křehké těsto na koláč, tedy něco, co si buď musíte koupit, nebo co zvládnete během chvilky vytvořit, a dále trvá na předem uvařené červené řepě.

Pro 4 osoby:
1 křehké těsto rozválené na kruh o průměru zhruba 35 cm
200 g (1 kelímek) kysané smetany
2 žloutky
velká špetka soli
velká špetka kmínu
350 g vařené a oloupané červené řepy
75 g fety (jemně slané, originální, nikoli přesolené náhražky)

  1. Troubu předehřejte na 170 stupňů. Plech na pečení vyložte pečicím papírem a položte na něj rozválené těsto. Bude se péct jen tak, na plechu, bez formy.
  2. Do misky odměřte zakysanou smetanu, žloutky, sůl, kmín a krátce promíchejte. Tuto smetanovou směs rozetřete na těsto, nechte přitom 5 centimetrů od kraje volných.
  3. Řepu nastrouhejte nahrubo a nasypte na smetanovou náplň. Fetu rozdrobte a ozdobte s ní řepu. Okraje těsta postupně a po malých kouscích přehněte kolem dokola přes náplň tak, aby koláč dostal půvabný skládaný rantlík a náplň nemohla vytéct.
  4. Plech vložte do trouby a pečte 30 minut, až okraje těsta zezlátnou, smetanová náplň zpevní a feta se částečně rozteče. Podávejte tak teplé, jak je jen libo, posypané nasekanými bylinkami, neb vaše srdce po nich stejně touží. Řepa miluje mátu, petrželku, dobromysl i tymián.

řepný koláč na plech galetka
 
 

9. Těstoviny s pečenou červenou řepou

Tyto těstoviny jsou názornou ukázkou, jak výrazná chuť pečené červené řepy umí zaujmout a dojmout.

Pro 4 osoby:
2-3 středně velké červené řepy
250 g mascarpone (české napodobenině mascarpone se raději vyhněte a kupte si italský originál, rozdíl v chuti je obrovský. Pokud nechcete za mascarpone utrácet, můžete ho nahradit zakysanou smetanou, výsledek však bude chuťově lehce odlišný. K řepě se ale naštěstí zakysaná smetana chuťově hodí stejně jako mascarpone)
400 g těstovin
sůl
čerstvě nastrouhaný křen
sýr pecorino nebo parmazán na posypání

  1. Každou řepu zabalte samostatně do kousku alobalu, naskládejte do pekáčku a v troubě vyhřáté na 220 stupňů pečte 1,5 hodiny. Po upečení trochu rozbalte a nechte částečně zchladnout.
  2. Dejte vařit těstoviny. Mezitím krátce prošlehejte mascarpone s nastrouhaným křenem a solí podle chuti. Vlažnou řepu oloupejte (pokud chcete udržet ruce nezabarvené, použijte jednorázové rukavice z lékárny) a nakrájejte na drobné kostičky. Smíchejte ji s ochuceným mascarpone a scezenými uvařenými těstovinami, rozdělte na talíře a posypte strouhaným sýrem.

těstoviny s pečenou červenou řepou
 
 

10. Muffiny s červenou řepou

Kombinace řepy s čokoládou je dokonalá. Pokud připustíte existenci mrkvového koláče, neexistuje důvod, abyste řepu vlučovali ze sladkého pečení.

Protože jediný správný postup na muffiny vyžaduje prášek do pečiva, zde se mu nevyhnete, i když to není ideální surovina. Použité množství je však únosné a díky výraznosti použitých surovin se nemusíte obávat, že by z výsledku příliš chuťově vyčníval. Docela se za to množství řepy a čokolády schová.

Na cca 15 kousků:
200 g hořké čokolády
200 g polohrubé mouky
1/2 sáčku prášku do pečiva
100 g hnědého cukru
2 lžíce kakaa
3 velká vejce
100 g másla
80 g slunečnicového oleje
100 ml mléka
250 g vařené, oloupané červené řepy
zakysaná smetana k podávání

  1. Troubu předehřejte na 180 stupňů a muffinový plech vyložte papírovými košíčky.
  2. Mouku smíchejte s práškem do pečiva, cukrem, kakaem a nahrubo nalámanou čokoládou a bleskově rozmixujte v kuchyňském robotu se sekacím nástavcem, aby z čokolády zůstaly kousky velikosti hrášku.
    Vajička, rozpuštěné máslo, olej, mléko pokojové teploty (studené mléko z lednice způsobí sražení těsta při pečení, pozor na to) a na kousky nakrájenou řepu zvlášť rozmixujte na řídké pyré.
  3. V misce metličkou bleskově během pár vteřin smíchejte ochucenou mouku s řepným pyré, jen coby se směs spojila, rozdělte do připravených papírových košíčků a vložte do trouby.
  4. Pečte 20-25 minut, až jsou muffiny propečené i uvnitř (poznáte při vpichu párátkem nebo špejlí). V ideálním případě podávejte vlažné se zakysanou smetanou.

muffiny s červenou řepou
 
 
Pokud máte nějaký další trumf v rukávu, nebojte se ho přidat do komentářů. Pro mě i pro ostatní. Červená řepa a recepty na ni jsou totiž momentálně velmi žádaný artikl.

 
 

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Michaela says:

    Florentýnko, řepu miluji ve všech možných podobách. Tvůj řepný koláč už máme vyzkoušený ze zaříjového apetitu. Dělala jsem sice z listového těsta, ale byl úžasný !!!
    Doma dělám taky pečenou řepu s ostatní kořenovou zeleninou s medem. No prostě řepa je u nás vděčné jídlo 🙂
    Jdu si prečíst recepty z dýně .-)

    1. Tak hezké čtení a ještě příjemnější vaření. Jsem ráda, že jsi mi potvrdila úspěch koláče. S listovým těstem jsem nezkoušela, ale zní to jako dobrý nápad.

    2. Evžena says:

      Milá Flo
      dělám z uvařené nebo červené řepy karpačo – píšu to česky – uvařenou řepu nakrájím na velice tenké plátky, ochutím olivovým olejem a kořením (dle chuti) pak udělám zkaramelizovanou červenou cibulku položím na řepu a posypu výrazným sýrem (balkán, niva apod.) Je to úžasná ňamka, na které ujíždím.

      1. Na tom bych ujížděla taky, naprosto tě chápu 🙂

  2. Vladimíra says:

    Jdu na to.Díky za inspiraci,řepa se na mě již směje z mého záhonku. A určitě věděla že se s ní budou dít divy,že tak vyrostla do krásy. Díky

    1. Haha, máš uvědomělou červenou řepu! Tak ať se hledí krásně předvést i v kuchyni 🙂

  3. Cviklu (červenú repu) milujem a posledné dni sa vytešujem z tetinej úrody. Ešte v lete som z nej stihla poľský chłodnik, predvčerom som sa zase snažila zahnať nádchu borščom – oboje dopadlo výborne a doma zožalo úspech. Okrem toho som robila teplý šalát (červená repa na plátky pečená, s chilli, kozím syrom, rukolou a orechami, dochutená olivovým olejom, citrónovou šťavou a čerstvými bylinkami), aj varenú chilli cviklu ako prílohu k fašírkam a zemiakovej kaši.
    Ešte mám zo včera uvarené tri buľvy, tak teraz premýšľam, čo z uvedeného s nimi… tento článok prišiel ako na zavolanie. 🙂

    1. yannka says:

      Dobrý den Evo,
      jak prosím děláte chlodnik, tradičně vaříte mladou řepu i s listím? Já letos dělala jen takový velmi podvodný, s nastrouhanou předem vařenou červenou řepou, okurkou, ředkvičkou a koprem v kefíru. I takto ošizené to bylo v horku neskutečně osvěžující.

    2. yannka, chłodnik som robila podľa tejto krásnej poľskej kuchárky https://www.goodreads.com/book/show/14553838-from-a-polish-country-house-kitchen
      Veľmi jednoducho – varila som celú repu, bez listov, potom ošúpala, a spolu s uhorkou, kôprom, petržlenovou vňaťou a tuším aj reďkovkou (v recepte nebola, ale mala som bielu, tak som dala) nakrájala nadrobno a a zmiešala s kefírom. Plus dochutiť (soľ, korenie, citrónová šťava). Takže ako sa na to tak pozerám, v podstate rovnako ako vy :-).

    3. Užasný nápad s tím salátem, díky!

  4. Milá Flo,
    bohužel červená řepa není u nás příliš oblíbená. Zkusím Tvé úžasné nápady a doufám, že se brzy stane součástí i naší kuchyně 🙂 Jitka

    1. Doufám s tebou, Jitko, a držím palce. Flo.

  5. Klára says:

    Milá Flo,
    zrovna včera jsem vařila polévku z řepy. Až mě překvapilo a potěšilo, že si o ní syn (4 roky) sám řekl, když jsem mu dala kousem syrové na ochutnání. Vařím ji v podstatě podle tvého receptu(jen bez česneku a octa). Na konci přidám buď krupicové noky vařené v jiném hrnci, aby zůstaly bílé, nebo dvě lžičky krupičky. Polévka je pak vydatnější a noky přesvědčí děti, alespoň ochutnat. Přemýšlela jsem co z ní uvařím příště, tak děkuji za velikou inspiraci. :-)Klára

    1. S těmi nočky to musí být fantazie. Díky, Kláro.

  6. Páni, s čím vším se dá červená řepa zkombinovat. Zas jsem si rozšířila svůj obzor. Rodina má ráda naloženou nebo salát, já miluju odšťavněnou s čímkoli. Teď, milá Flo, se pokusím do jídelníčku vpašovat něco z dnešních receptů. Díky. Krásný podzim všem.

    1. Ivo, jak dojde na odšťavňování, i já miluju červenou řepu v podstatě s čímkoli. Jedeme v tom spolu 🙂

  7. Zdenca says:

    Milá Florentýno,
    řepu můžu v každé podobě. Nejraději pečenou. Klidně jen tak na plátky nakrájenou na chlebu s lučinou :). Výborný je i salát (pečená řepa+ořechy+zakysaná smetana, případně majolka+sůl,pepř). A syrovou přidáváme do smoothie…
    Já se určitě z Tvých tipů chystám na polévku. Tu jsem zatím měla jen v restauraci…
    Zdenca

    1. Tak ať se polévka podaří, Zdenco. Flo.

  8. Dobrý den,
    pokud odšťavňujeme řepu, NESMÍME ji kombinovat s jiným červeně zbarveným ovocem, či zeleninou. Hlavně ne s červenými jablky, jak se běžně dělá.
    Obsažená barviva se vzájemně nesnášejí. L.

    1. Leni, dá se o tomto tématu zjistit někde něco víc? Proč se červená barviva vzájemně nesnáší? Kde se to vzalo? Poradíš, prosím? Díky, Flo.

    2. Zdenka Erlachova says:

      Myslim,ze neni vhodne kombinovat ovoce a zeleninu(krome listove)dohromady kvuli odlisnemu traveni.A to uz dohledat na netu jde.

  9. Alča Svobodová says:

    Milá Florentýnko,to je skvělý námět. Červená řepa je u nás oblíbená surovina. Vaříme klasickou polévku – borčč ,a pak máme rádi nakládanou řepu na kyselo. Já sama mám ráda salát z řepy s jogurtem. Nebo řepu a sýrové variace. Ráda vyzkouším řepný koláč,ten jsme nikdy u babičky nejedli,proto ho ani neznáme.
    Hezký den přeje Tobě i dalším fandům červené řepy Alča

    1. Ahoj Alčo, on ten koláč není moc babičkovský recept, tak asi proto. Každopádně ať se ti vydaří, pokud se do něj pustíš.

  10. Hepinka says:

    Milá Flo,

    tak za tyto recepty tisíceré díky. Stále čtu, jak je červená řepa zdravá, jsme milovníci muffinů, tyhle určitě vyzkouším. Pěkné babí léto s řepou !

    1. Tak pozor na novou muffinovou závislost, jsou prudce jedlé 🙂

  11. Jaroslav S. says:

    Srdečně zdravím, nějaký čas jsem byl odkázán na „nemocniční“ kuchyni, kupodivu ucházející, novinkou – v rámci úspor- jsou tam studené večeře, ale celkem to jde…
    Nápady na využití červené řepy / i dýní/ postoupím jedné ze svých snach, mají na jejich, ,jak pravím“latifundiích“ nadprodukci obého. Dovolí-li mi to zdraví, nechám se pak pozvat k hotovému.
    Vše dobré v tento, již podzimní čas přeji Vám, celé rodině i té velké, přispivatelkám a přispivatelům těchto stránek – Jaroslav S.

    1. Jaroslave, díky a hlavně pevné zdraví přeju. Flo.

  12. Díky za námět. S červenou řepou mám problém a pořád se mi nedaří ji zařadit do jídelníčku, byť máme doma od babičky vypěstovanou, skoro bio… Zkusím něco z tvých nápadů, snad se zadaří…

    1. Hanko, tak držím palce. Obecně platí, že když se člověk zpočátku vyhne červené řepě ochucené kysele, která připomíná naloženou sterilovanou řepu, tak to obvykle projde. Snad tedy i u tebe doma 🙂

  13. Milá Florentýno, červená řepa je u nás již léta oblíbená potravina. V zimním období u nás boduje boršč. Ale zcela bez konkurence je obyčejný salát/pomazánka (jak kdo chce). Uvařená nebo upečená, nahrubo nastrouhaná červená řepa, sůl, česnek, majonéza a vlašské ořechy (rozlámané na kousky).
    Moc děkuji za nové nápady, určitě je vyzkouším.
    Zdravím všechny a hodně úspěchů při kouzlení s červenou řepou.
    Soňa

    1. Tu pomazánku bych si hned namazala na chleba k snídani 🙂 Bezva nápad, díky.

  14. Alžběta says:

    Dekuji za tipy. S dcerkou ji milujeme. S tvymi recepty doufam presvedcime i nase masozrave polovicky ☺

    1. Pevně v to věřím a držím palce 🙂

  15. Veronika says:

    Zdravím Flo.
    U nás bývá řepa na talíři cca 2x do měsíce, někdy méně, někdy více. Nejčastěji ji peču. Olopanou a rozkrájenou na větší kusy dám do alobalu, přidám palici česneku jen tak ledabyle rozkrojenou na půlku, pár snítek tymiánu, trochu oleje, zabalím a peču. Nebo na vymazaný plech pokladu kolečka řepy asi 1cm silná, lehce opepřím, když jsou měkká dle mého vkusu, poházím nakrájeným balkánem a omytým čerstvým špenátem a ještě pár minut peču, aby se sýr poroztekl.
    A pomazánku dělám tak, že upečenou řepu rozmixuju s trochou pepře, bílého jogurtu a mletými vlašáky.
    Polévku dělám podobně jako ty, někdy udělám i „guláš“ z řepy.
    Při dalším nákupu na ni musím myslet ????

    1. Máš bezvadné nápady, Veroniko, díky za ně.

  16. Elvíra Kovařčíková says:

    Milá Flo, děkuji za ty recepty protože mám červenou řepu hodně ráda a často si děláme salát. Nyní vyzkouším další recepty. Moc děkuji a krásný podzim přeje Elvíra

    1. Potěšení je na mé straně, Elvíro. Flo.

  17. Vilma Backova says:

    Super, vďaka za tipy, koláč v krehkom ceste vyskúšam.

    A vy vyskúšajte šalát zo surovej repy:

    Na tenučké slíže nastrúhajte:
    1 očistenú stredne veľkú cviklu (červenú repu)
    1 olúpané jablko
    1 očistenú mrkvu (alebo buľvový zeler veľkosti 1/2 jablka)
    premiešajte, zalejte 1-2 PL citrónovej šťavy
    a 1 PL orechového oleja.
    Premiešajte a tešte sa pomocou vidličky len tak alebo k čomukoľvek.

    1. Díky, vypadá to výborně. Flo.

  18. milena says:

    Florentýnko, červená řepa pečená ani vařená se u nás moc neosvědčila, ale já ji mám moc ráda v syrovém stavu. Na jemném struhadle nastrouhám oloupanou řepu, přidám trochu pokrájených, jablíček, zakápnu citronem, přidám podle chuti med a oříšky – šoupnu do ledničky a nechám rozležet do druhého dne.

  19. My máme řepu každou chvíli v mnoha různých variantách, nejraději pečenou, pak v polévkách, ale máme rádi i řepu s křenem, např. místo hořčice nebo např. řepu s bulgurem (a listovým špenátem atd..). Ráda načerpám další inspiraci:-)

    1. Řepa s křenem namísto hořčice mě moc zaujala. Perfektní využití, díky. Flo.

  20. Jana H. says:

    Já si řepu poslední dobou ráda přidávám do smoothie. Syrovou, jen oloupanou. Třeba kombinace banán, jablko, řepa a pár vlašských ořechů je moc dobrá :-).
    A taky mám v oblibě ty chipsy, „řepelky“ :-). Pokud je dělám doma, tak nesmažím, jen řepu nastrouhám na tenké plátky a v podstatě usuším v troubě, jen lehounce zakápnuté olivovým olejem. Lahoda!

    1. Řepné chipsy taky miluju, a ten jejich poetický název od tebe to jen vylepšil. Díky.

  21. Vlasta Krestova says:

    Milá Florentynko, díky za všechny zajímavé recepty. Červenou řepu nakládám, ale bez křenu. Často červenou řepu máme jako přílohu k masu a to jak vařenou, tak i pečenou, někdy s přidáním čerstvého křenu. Dělám i zeleninové saláty v nichž je řepa výbornou součástí. Ráda vyzkouším další recepty, které nabízíš a které jsou pro mně novinkou.
    Díky.

    1. Rádo se stalo jako vždy, Vlasto. Nechte si doma chutnat. Flo.

  22. Milá Florentýnko

    Právě dnes jsem si červenou řepu vařila mám ji moc ráda–křen nedávám ale anýz-fenykl a trochu kmínu-tak jsme ho dělávali u maminky.
    Zdravím všechny kuchařinky.

    1. Skvělá volba koření, Jani, tyhle tři druhy řepě padnou jako ulité.

  23. Dobrý den, Florentýno, dnes jste se mi strefila do chuti 🙂 červenou řepu miluji. Já dělám salát takhle: vařená červená řepa postrouhaná nahrubo, posekaný ananas (z konzervy nebo čerstvý), majolka nebo zakysaná smetana, sůl a nahrubo namletý čerstvý černý pepř. A takový boršč s čerstvou řepou také není k zahození 🙂

    1. To jsou věci s tím salátem, tenhle nápad se mi taky moc líbí. Díky, Hani.

  24. Ahojky Flori,to je plno úžasných receptu,chci je všechny vyzkoušet,doufám,že to moji vydrží a nebudu mít za dveřmi igelitku.Také dík za recepty z dýně,škoda,že tam není nakládaná dýně jako kompot.

    1. Marie, to by ti jistě rodina neudělala 🙂 Dýni jako kompot určitě najdeš v mnoha verzích na internetu, já ji nedělám, takže se ani o recept nemůžu podělit. Nezlob se.

  25. Ahoj Flo.
    Díky za inspiraci.Červenou řepu mám moc ráda. Nejraději jsem ji měla
    o vánocích kdy nám ji máma připravila naloženou.
    Ráda bych zkusila zavařit řepu po domácku dle tvého receptu.
    Ale nevím při jaké teplotě. Děkuji za odpověd‘. I.

    1. Iveto, nejsem si jistá, zda je tento recept vhodný k zavařování, třeba ti tu poradí jiná kuchařka, která už to vyzkoušela. Já osobně, pokud bych se do toho pouštěla, bych se držela časů a teplot určených k zavařování zeleniny. Takže kolem 15 minut a 85 stupňů.

  26. Flo děkujeme za povídání o červené řepě. Mám jí ráda pečenou, v salátech vařenou i syrovou, na těstovinách, na slaném koláči.. Jen se musím naučit přidávat jí do jídel tak, aby nebyla příliš výrazná a rodina se jí naučila také jíst.

    1. Hanko, tak to držím palce. Hlavně ta barva se ti bude špatně maskovat 🙂

  27. Ahoj Flo a všichni ostatní.
    Dovolím si sem přidat jeden recept na buchtu z červené řepy. Speciálně pro celiaky by mohl být zajímavý – je totiž zcela bez mouky. Mě připomíná brownies. Těsto je hodně řídké.
    Potřebujeme 6 vajec, 120 g cukru krupice, 150 g čokolády na vaření, 150 g másla, 440 g červené řepy, 0,5 sáčku prášku do perníku, 80 g sekaných ořechů, máslo a kokos na vymazání a vysypání plechu. Ušleháme žloutky s cukrem, zvlášť rozpustíme máslo s čokoládou a přidáme ke žloutkům. Dále přidáme najemno nastrouhanou uvařenou červenou řepu, nasekané ořechy, prášek do perníku a promícháme. Nakonec vmícháme sníh z bílků. Směs vylijeme na vymazaný a vysypaný plech. Pečeme v rozehřáté troubě při 180 °C cca 30 minut.

    1. Radko, to zní naprosto fantasticky. Já bych se nebála vyzkoušet nahradit prášek do perníku jen perníkovým kořením bez kypřidla, protože našlehaných věcí už je v receptu dost, tak není třeba chuť poznamenávat kypřicím práškem. Nezkoušela jsi to někdy?

  28. Florentina says:

    Mila Florentyno! Dakujem za vyborny recept na kysnuty kolac.Som stara kucharka,60 ,ale taky dobry kys.kolac som este neupiekla.Velka vdaka!Florentina

    1. Milá Florentina, víš to, že jsi první skutečná osoba se stejným jménem, kterou znám? 🙂 O to větší mám raodst, že se ti koláč povedl. Flo.

  29. velryba says:

    S křížkem po funusu, ale práce mě úplně převálcovala.
    Červenou řepu miluju ve všech formách, ale na co jsem dostala i masožravou rodinku je boršč. A klidně bez masa, o to více druhů zeleniny a kysaná smetana. Mňam!

  30. Všechny zdravím, já mám ráda salát z uvařené řepy,kysaneho zelí,cibule a zakape se to olejem.Jinak u nás jednoznačně vede borsc.Ale myslím,že určitě něco vyzkouším z článků.Mějte se pěkně

    1. Tak ať se dílo zadaří a rodina chválí. Flo.

  31. Maruška says:

    Milá Florentýnko,
    červenou řepu milujeme připravenou na jakýkoliv způsob. Děkuji za skvělou novou inspiraci. Dovoluji si přispět téměř 100 let starým rodinným receptem na naloženou řepu. Třeba bude chutnat i někomu dalšímu.

    Červená řepa v kořeněném sladkokyselém nálevu
    (z 1 kg syrové řepy získáme přibližně 2 větší zavařovací sklenice naložené řepy)
    Ve vodě vypranou řepu (stejnou v průměru, spíše menší) uvaříme, necháme vychladnout a pak oloupeme a nastrouháme na hrubší nudličky. Na jemno nastrouháme křen (asi 1 dcl) a promícháme s nastrouhanou řepou a nálevem. Ochucenou řepou naplníme zavařovací sklenice a uchováme v chladnu (nemaje sklep, dáváme je do chladničky). Bez sterilace vydrží, pokud vydrží ;-), v chladničce minimálně 4-5 týdnů. Výborně chutná např. k opečeným škubánkům, ke knedlíkům s vejci, k šunkoflekům apod.
    Nálev:
    Dáme vařit 0,75 l vody, přidáme 1,5 vrchovaté lžičky soli, 1 lžičku fenyklu, čtvrt lžičky anýzu, 75 g cukru, povaříme a přidáme 1,5 dcl octa. Po zchladnutí přecedíme a případně dosolíme, přisladíme či přikyselíme dle chuti.

    Tak ještě jednou děkuji, a to nejen za recepty na pochutiny z řepy.

    1. Libuše says:

      Maruško, děkuji za recept, který mi nápadně připomíná řepu od mé, již dávno zemřelé, tety Marie. Vyzkouším moc ráda. Miluji tyhle staré a léty prověřené rodinné recepty. Jsem moc ráda,že se o ně chcete podělit.
      Libuše

    2. Díky, Maruško, to je úplný poklad. Flo.

  32. Veronika says:

    Flo, ještě mě tak napadlo, jak jsem byla dopoledne s caparty natrhat další várku šípku, neměla bys v zásobě nějaké recepty, jak na tuhle červenou podzimní krásku? Udělala jsem z první várky sirup, dáváme si ho do vody místo nějaké kupované šťávy, nebo do zchladlého bylinkového čaje. Až se mi kluci vzbudí, osprchujeme dnešní várku a chystám se ji naložit s kořením do vodky, abych pak udělala likér. Bude se hodit i jako vánoční dárek.

    1. Veroniko, bohužel nemám, ale třeba by ti tu mohly poradit jiné čtenářky. Flo.

    2. Blanka Flíčková says:

      Dobrý den, zaujala mne vaše zmínka o přípravě sirupu a likéru z červené řepy. Můžu poprosit o recept? Děkuji.

  33. Milá Florentýno, ráda tvé recepty vyzkouším, jsem moc ráda, že jsi je zařadila. V mládí jsem se řepu nenaučila ani jíst ani vařit, teď je mi to líto. Myslím si, že je hodně zdravá a její kvalita bude teprve časem doceněná. Já dosud používám řepu jen do salátu a ten mám moc ráda. Dělá se stejně jako bramborový salát, jen místo brambor se tam nastrouhá vařená řepa. Tedy nastrouhaná řepa, nakrájené okurky a vařená mrkev a celer, osolit, opepřit, olej a ocet. Dochutit dle potřeby.

  34. Řepu jsem jako dítě nemusela, protože jsem ji znala jen jako tu zavařenou ze sklenice, a tu nemusím dodnes, ale na jiné způsoby je výborná. Těším se, že zkusím řepový koláč. Já ji mám nejraději v syrové podobě nastrouhanou v robotu (struhadlem jak je tvrdá by to asi byla makačka) a smíchanou s bílým jogurtem a nebo i trochou zakysané smetany + sůl a pepř…
    díky za nápady……

    1. V jednoduchosti je krása, alen, ten tvůj salát zní též výborně.

  35. Milá Flo,

    chci poděkovat za veškerou inspiraci, která přicházíz Tvého e-mailového klubu. Obvzláště nadšená jsem z receptů, ve kterých figuruje červená řepa. Červenou řepu jsem celé dětství nejedla a objevuji ji až od loňského roku. Během posledního týdne jsem vyzkoušela Tvůj recept na polévku a muffiny – obě delikatesa. Také jsem zkusila pečenou řepu s kozím sýrem a zeleninovým salátem a pak vlastní variaci zeleninového salátu (nastrouhaná syrová řepa, mrkev, ředkvičky, balsamico, zelené olivy). A taktéž jsem byla nadšená.

    Těším se na další inspiraci a moc Ti fandím ve Tvé práci.

    Zdraví, Lucie

    1. Fandím i já tobě, Lucie! Flo.

  36. Kateřina says:

    U nás maminka dělá řepu s bílým zelím nakládanou, jako příloha vzimě např k sekané je to luxusní!

    1. To věřím! A mám chuť ji ještě letos tahle naložit.

  37. Janinka says:

    Ahoj Flo, řepu mám nejraději syrovou, jen tak jako křupavou zeleninovou svačinku. Ale dělám z ní i zdravé hranolky. Řepu, ale třeba i jinou kořenovou zeleninu nakrájím na hranolky. V misce smíchám bylinky, česnek, sůl a olivový olej a vše promíchám se zeleninou. Dám péct do trouby. Dá se jíst jako příloha, svačina s dipem ze zakysané smetany, pohoštění na oslavy nebo lehká večeře.

    1. Výborný nápad, ty řepné hranolky. Samozřejmě vyzkouším. Flo.

  38. Zdravím Vás Florentýnko,
    mohu se zeptat, pokud vaříme řepu v tlakovém hrnci (netrvá to dlouho), stane se něco s její chutí? Či se z nějakého důvodu tenhle způsob varu nedoporučuje?
    Moc děkuji a přeji krásné dny

    1. Katko, nic zásadního se s chutí nestane. Je to rychlejší, ale musí se dávat pozor, aby se to s dobou varu nepřehnalo a řepa se nerozvařila.

  39. Milá Flo, řepu mám moc ráda, děkujeme za inspiraci! Tentokrát jsem vyzkoušela galetku. U nás doma není o slané koláče zájem, ale jsem vlastně ráda, nedokázala bych se dělit..:-) Jediné co jsem zvládla bylo rozdělit si galetku na 2 večeře :-D. Mňam!

    1. Já bych se na to dívala především z té lepší stránky: nemusela jsi se dělit 🙂

  40. Martina says:

    Když jsem četla tenhle článek, trochu jsem se zastyděla, protože řepu mám hrozně ráda, ale vlastně dělám jen dva recepty.
    Jednak nakládanou řepu (přijde mi hodně praktická, protože je pak už vždycky hned po ruce, a navíc chutná i našim dětem). S křenem jsem ji zatím nezkoušela, trochu se bojím, že by to děti už nechtěly. Nebo tam není tak znát?
    A pak dělám salát s hořčicí a octem balsamico podle Kuchařky pro dceru, který jsem si hrozně moc oblíbila. Takže když je doma řepa, spotřebuju ji vždycky na tenhle salát, a proto asi nikdy nevyzkouším nic jiného:))
    Abych si zlepšila reputaci, udělala jsem včera podle tohoto článku muffiny. Byly vynikající, lepší jsem snad nejedla, a to všemožné muffiny dělám dost často. Kombinace řepy s čokoládou neměla chybu. A navíc ta úžasná barva:))

    1. Martino, křen v té řepě je trochu znát. Má výraznou chuť a nezbaví se jí ani odležením, ani zavařením. Díky za vyzkoušení muffinu, těší mě, že si získaly takovou oblibu.

  41. jana kroupova says:

    Zdravim všechny milovníky červené řepy,i naše rodina během sezony sporádá menší lán!!
    řepa je nejzdravější asi v období 5-6měsícú po sklizni;kdy se stačí nachystat všechny a dozřat její přednosti.Já jen chci pripomenout řepný čokoládový dort-což je neskutečná mňamka a pro masožravce zelíčko.Věřte,že kdo udělá klasické“zelí“z červené řepy s pečeným masem a knedlíkem bude prekvapený reakcí strávníkú!!
    vím o čem mluvím????mám doma hooodně rozmazlené osazenstvo-kupodivu řepu mohou ve všech podobách.jk

    1. To jsou věci, díky za nápad udělat z řepy zelí! Flo.

  42. Zita Berky says:

    Dobrý den Florentyno,

    dnes jsem objevila Vaše recepty a jsem za to ráda. Určitě je všechny vyzkouším a ráda bych přispěla svým receptem na lehký salát.
    Uvaříme 500g oloupané řepy spolu s 1 stroužkem česneku a svazkem tymiánu v osolené vodě doměkka. Poté ji nastrouháme, přidáme 4 lžíce olivového oleje, 2 lžíce medu, 4 lžíce červeného vinného octa a lžíci nasekaného tymiánu. Osolíme, opepříme (já používám bílý pepř) a necháme odstát. Rukolu a mátu natrháme na kousky, ochutíme solí, pepřem a sťávou z půlky citrónu. Na talíř dáme řepu, doprostřed ochucenou rukolu a navrch sýr cottage.

    1. Zito, díky za další zajímavý recept do sbírky. Flo.

  43. Martina says:

    Milá Florentýno, dneska jsem se pustila do muffinů z červené řepy a salátu s kozím sýrem a mám ohromnou radost. Syn slaví desáté narozeniny, muffiny už nejsou a salát byl odpoledne k svačince.
    Děkuju za inspiraci a přeji pěkný víkend!

    1. Martino, ty jsi takhle trápila syna ke kulatým narozeninám červenou řepou? A prošlo ti to? Máš naprosto báječné dítě! 🙂

  44. Milá Flo,

    řepu jsem si oblíbila až nedávno – nejdříve nakládanou, ale pak mě překvapilo, že chutná dobře i syrová – asi jako kedlubna. Teď jsem ale koupila řepu, a brzy pochopila, že tu do salátu jen tak nenastrouhám – je tuhá a nahořklá. Hned jsem otevřela Kuchařku pro dceru (papírovou i online) a oddechla si, že určitě nepřijde nazmar :). Chtěla jsem se ale zeptat, čím to, že na podzim jsem chroupala řepu jen tak, a teď je tuhá? Je to sezónou? Děkuji.

    1. Katko, může to být skladováním, vyschnutím, ale klidně může být řepa sklizená i přerostlá. Já mám nejraději řepu do 8 cm v průměru (odhadem), ta mi přijde nejlepší v poměru pracnost/chuť.

  45. Jarmila says:

    Nazdar Florentino,červená řepa je úžasná.U mně se vaří v mnoha podobách.Salát z dílu vařených brambor,řepy(vařené či pečené),sterilované okurky a cibulka.To vše osolit.opepřit pokapat olejem a nechat propojit chutě.Je to recept mé kamarádky z Leningradu.Musí se udělat hodně,aby zbylo coby příloha k jídlu.Pro děti nastrouhat syrovou s mrkví,trochu osladit a citronovou šťávu.Nebo nachystat piškotové těsto a vmíchat nastrouhanou řepu a upéci .No a červený dort je na světě.Stačí jen polít citronovou polevou.Ovšem nejlepší je na zahrádce sklidit malé bulvy,uvařit,posolit a ještě teplé předhodit pomocníkům.Tvé recepty vyzkouším a přidám ke svým.Tak dobrou chuť

    1. To zní všechno úplně fantasticky! Díky.

  46. Ahoj Flo, nenašla jsem tu nikde zmínku o použití řepového listí jako „dušeného“ špenátu, když už se zmiňuje ta možnost mladých lístků do salátů, ty starší, ale stále pěkné po vyříznutí silnějších řapíků, se dají opravdu dobře zužitkovat jako listový špenát – na cibulce, trochu muškátového oříšku, sůl pepř a samozřejmě česnek – např. k jehněčímu opravdu fajn příloha.
    Dneska budou k večeři asi pečené brambory s řepným salátem, díky:)

  47. Prave som objavila tento clanok, tak sa podelim o jedno nahodne vymyslene jedlo, dufam, ze nim nikoho nepohorsim 😉 Uvarenu (v pare) cervenu repu, mrkvu a karfiol rozmixujem v robote, osolim a vmiesam biely jogurt a jeme to ako omacku na cestoviny. Ma to side taku jedovato ruzovu farbu (podla mojho muza), ale je to celkom chutne;)

  48. Já měla řepu znecgucenou ze školy, ale kamarádi z Indie mě ji opět naučili jíst a to syrovou. Často dělali k jídlu salát z červené řepy, rajčat a cibule. To vše nahrubo nakrájeli, zakapali citrónem a trochu osolili. Mohla jsem se po tom salátu umlátit. A to ani nemluvím o jejich jídlu.

  49. Kristýna says:

    Polévku jsem jednou (a pak už mnohokrát) úplně náhodou udělala takto:

    Dala jsem péct řepu a zhruba po hodině k ní přidala rajčata, česnek a cibuli. Pak jsem to všechno rozmixovala se smetanou a vodou a provařila. Úplně skvělý rajčatovo řepový krém 🙂

    Co ale slaví úspěch všude je tento recept na slaný koláč. Je to trochu piplačka, ale fakt to stojí za to.

    Koláč z červené řepy

    70g mouky
    100g masla
    100g ovesnych vlocek
    100g nastrouhane mrkve
    mala lzicka jogurtu (nemusi byt)
    tu mouku jsem michala 100 hladka, 70 polohruba
    smichas dohromady, vtlacis do formy (neni potreba vymastovat, je to dost mastny) to testo ma takovou hutnou konzistenci, ale lepi se trochu, proto se nevali, ale jen se prstama rozprostira do te formy
    jak to mas, das to i s formou do lednicky
    pak pripravis tu napln
    2 cibule
    1 lžíci hnědého cukru
    1 lžíci medu
    1 lžičku soli
    50 g másla
    2 červené řepy
    200 g balkánského sýra
    čerstvý tymián
    2 vejce
    100 ml smetany
    cibuli osmahnes do sklovata na masle, pak pridas lzici cukru a medu a lzicku soli a vesele karamelizujes do zlatova
    mezitim si na hrubo nastrouhas tu cervenou repu a smichas s balkanskym syrem
    repu pak rozprostres na to testo ve forme, na to rozetres tu zkaramelizovanou cibuli a navrh zalijes vajickama rozmichanyma se smetanou a tymianem a trochou soli
    troubu predehrej na 200, pec to tak 20 minut, pak to stahni na 160 a dopec zhruba 40 minut

  50. Zdravím,
    recepty z červené řepy jsou skvělé, tak také přidám jeden svůj :
    – uvařit a nastrouhat
    – v míse přidat šťávu z citronu a
    – najemno nastrouhaný křen
    chutné jako příloha na talíř k masu a pod.
    Marie

  51. Moje milovaná rychlovečeře – řepu za syrova oloupu, nakrájím na kostky, rozprostřu do pekáčku, osolím (velmi opatrně s ohledem na druh později přidaného sýra), pokapu oliváčem a tymián – miluju tymián. Dám péct do poloměkka a pak posypu sýrem – niva, balkán někdy mozarella – co je po ruce. Dopéct už jen do rozpuštění sýra. Zhruba za 40 minut je hotovo. Mám ráda, když je to „na zkus“. A když chci ještě rychleji, koupím vařenou, jak píše Flo a jen tímto způsobem zapeču.

  52. Petra says:

    Krásný večer všem,
    recepty a to všechny, tedy i ty pod 😉 zní báječně. Určitě vyzkouším. 🙂
    Jinak občas dělám salát – klasika s cibulí, ten mám hodně ráda. Jednou jsem zkoušela „vegetariánský“ tatarák a pomazánku. Ani jedno mě tedy nějak nezaujalo. Resp. vegetariánský tatarák byl spíš jako salát. Když jsem měla řepu ze zahrádky, tak jsem byla schopná ji sníst i samotnou po uvaření. 🙂 A ráda bych dodala, že např. na salát řepu vařím v tlakáči cca 25 min. a tak 10 min. nechám dojít. Je lehce chroupavá. Tlakovým hrncem tedy ušetřím čas. Je možné, že některé látky se v řepě zničí, ale to asi i dlouhodobým vařením. Pokud chci zachovat i šťávu v řepě, resp. více šťávy, tak určitě je dobré ji upéct. A jinak je báječná i do směsi s jakoukoli zeleninou (brambory, dýně, okurka, paprika, rajčata… a i houby), koření, trocha oleje, zabalit do alobalu a dát péct, když je táborák. Celé je to mega ňamka. 🙂

  53. Iva Novotná says:

    Milé kuchařinky, už spoustu let zavařuji červenou řepu, úspěšně, ale až letos jsem se dala na výrobu pomazánek a salátů. Jen jsem zatím nenašla odvahu zkusit ji zasyrova. To mě ještě čeká!!! Přeji mnoho úspěchů při vymýšlení a zkoušení nových receptů a chutí!!!

  54. Milá Flo,
    dnes peču muffiny a už se těším,jak budou skvělé. My milujeme salát ze syrové červené řepy. Tepu nastrouhat na hrubém struhadle, přidat vykoupaný červený grep na kousky, zalít šťávou z citronu,podle množství řepy a přidat med. Nechat odležet přes noc v lednici. Je opravdu vynikající a osvěžující ?

  55. Řepný koláč moc dobrý, díky kupovanému těstu dost rychlý. JENŽE mě nenapadlo, že křehké těsto z Lidlu bude slazené (a ne málo) 🙁 Výsledný dojem to trochu kazí, sníst se to dá, ale budu na to nejspíš sama…

  56. Děkuji za typ na pomazánku z červenou řepou. Je velmi jednoduchá, tak, že rychlá a výtečná.

  57. Muffiny se moc povedly, jsou moc dobré, řepa v tom není ani cítit.

  58. Recept z Litvy – studený boršč Šaltibarščiai:
    Nastrouhat nahrubo vařenou červenou řepu a salátovou okurku v poměru asi 2:1, vmíchat nakrájené bylinky – jarní cibulku a kopr, kefír a kysanou smetanu, dle chuti sůl. Podává se vychlazený s vařeným bramborem a vejcem, ale chutná i bez toho. Přesný poměr určete podle své chuti – variant je mnoho, lze přidat pepř a/nebo ocet. Je to polévka, ale uděláte-li hustší, máte salát Zkuste, je to překvapivě dobré!

  59. Hanka says:

    A něco pro masožravce: Do pekáčku pokladu plátky slaniny, na plátky nebo větší kostičky nakrájenou řepu (oloupanou syrovou nebo i vařenou). Řepou rozhodně nešetřím. Na řepu dám kuře, připravené na pečení. Používám běžné koření na kuře, ale lepší je pikantní, výraznější. Dám upéct. Většinou stačí jako příloha pečená řepa. U nás se po ní jen zapráší. Dobrou chuť!

  60. Andrea says:

    Polévka byla naprosto vynikající.
    Určitě budu dělat pravidelně.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close