Pošírovaná ryba s jemnou máslovou omáčkou

Pošírovaná ryba je každá ryba krátce a jemně povařená v rychlém improvizovaném vývaru. Celé jídlo vznikne během chvilky a stejně tak rychle se zrodí údiv u stolu, jak je možné, že obyčejná vařená ryba chutná tak dobře.

Ryby nejčastěji přijdou na gril, na pekáč do trouby, na pánev, anebo do trojobalu a pak do horkého oleje. Málokdy se ryby vaří. A přitom se jedná o jednu z nejlahodnějších a zároveň i nejdietnějších úprav rybího masa. Uznejte sami, že tyto dva parametry jdou málokdy dohromady, ale tady se to všechno dovede sejít v jeden okamžik v jednom hrnci.

Pošírovaná ryba potřebuje voňavou lázeň

Než hodíte kousky ryby do hrnce, měla by v tom hrnci být nějaká vhodná horká tekutina. Taková, která dokáže jemné rybí maso jemně ovonět a jemně ochutit.

Kuchařská francouzština má pro tento vývar, připravovaný právě na pošírování ryb, krásný název: court bouillon. V podstatě to v překladu znamená něco jako zkrácený vývar a skutečně to je zkrácený vývar. V kuchařské češtině se mu říká rybí várka. Dá se připravit z pár surovin během pár minut. Žádné dlouhé vaření kostí, masa a zeleniny nečekejte.

Abyste si to představili, rybí várka je v podstatě jenom voda plus nějaká další tekutina (víno, ocet, mléko, kokosové mléko), bylinky, koření, možná i citrón a trochu zeleniny, dohromady povařené pouhých 5-10 minut. V některých receptech se může court bouillon vařit i déle, ale doba jeho přípravy obvykle nepřekročí 30-40 minut.

Vždycky nejprve rybí várku ochutnejte, měla by být tak akorát slaná a na chuť příjemná. Nic přehnaně výrazného, ale zároveň nic mdlého a nevýrazného.

rybí várka pro pošírování ryb

Suroviny na rybí várku

Základní rybí várka vždycky bude obsahovat vodu a něco kyselého – bílé víno, bílý vinný ocet (nikoli kvasný lihový ocet, prosím!), šťávu z citronu, případně kousky citronu. Dále pak aspoň jednu čerstvou bylinku, přinejmenším tu, kterou byste použili do jakéhokoli jiného vývaru, tedy petržel, a sůl.

Uděláte dobře, pokud se rozhodnete přidat i něco dalšího. Tím pozměníte chuť rybí várky a nezačnete se tímto receptem – nebo spíš kuchařskou technikou – nikdy nudit. Jako další suroviny mohou do vývaru přijít:

  • nové koření
  • celý pepř
  • bobkový list
  • hořčičné semínko
  • tymián čerstvý i sušený (oba pouze v opatrném množství)
  • rozmarýn
  • mrkev, tence krájená
  • petržel, tence krájená
  • cibule, krájená na plátky
  • zázvor, tence krájený
  • fenykl (čerstvý), krájený na plátky
  • rozkrojené rajče nebo třeba i drcená rajčata
  • chilli

A to samozřejmě jen pro začátek. Vždycky ale tyhle přídavky kombinujte tak, aby si mezi sebou zachovávaly chuťovou náklonnost. Pokud tápete, stačí třeba vědět, že jejich spojení dobře funguje v jiném jídle.

Množství rybí várky

Množství vývaru, který budete potřebovat, obvykle vychází z velikosti a množství ryb, které chcete uvařit. Když například budete připravovat 400 g čerstvých rybích filetů, rozkrájených na malé porce, bude vám stačit kolem 600-700 ml rybí várky, zatímco na celého vykuchaného a očištěného pstruha už budete potřebovat tekutiny víc.

Snažte se ryby vařit jen v jedné vrstvě, široké kastroly jsou tedy nejvhodnější. Hladina vývaru nemusí ryby nijak moc přesahovat, stačí, když kousky ryb pouze těsně zakryje.

syrová ryba na pošírování

Pošírovaná ryba potřebuje pomalé vaření pod bodem varu

Pošírovaná ryba není totéž co vařená ryba.

K varu vody (nebo jiné tekutiny) dochází při běžných podmínek kolem 100 stupňů. To se voda začíná skupensky měnit ve vodní páru, což je doprovázeno viditelným vřením a vznikem velkých, klokotajících bublin.

Oproti tomu pošírování vůbec nepotřebuje, aby voda dosahovala bodu varu. Pošíruje se v teplotách kolem 80-90 stupňů, kdy se z vody sice kouří, možná občas vystoupí i nějaká malá bublinka na hladinu, ale rozhodně nic neklokotá. Nemusíte se bát, že by se ryba při takové teplotě neuvařila. K denaturaci (tedy uvaření) bílkovin z masa dochází už při teplotách zhruba od 60 stupňů, takže i voda nedosahující bodu varu je schopná uvařit maso.

Vyplývá z toho pár zajímavých důsledků.

  • Vývar k pošírování ryb, když už v něm leží ryby, nesmí bublat. To už by byl příliš horký. Předtím, než do něj rybí maso vložíte, ho samozřejmě chvíli vařit budete, aby vývar vůbec vznikl, to dá rozum.
  • Rybí maso vařené pod bodem varu je mnohem jemnější, šťavnatější, křehčí a chutnější. Proto má smysl tuto eskapádu podstupovat. Víc si pochutnáte.
  • Jelikož voda nedosahuje bodu varu, upravuje se maso pomaleji. Déle mu to trvá, než se prohřeje. To vám dává víc času, abyste si všimli, že už je uvařené dost. Pro každé rybí maso platí, že přebytečný pobyt v teple ho vysušuje, ryba ztrácí šťavnatost i měkkost. Tuhé a suché rybí maso bylo v teple moc dlouho. Takže se nebojte, klidně i co minutu, kousek ryby vylovit, prohmatat prstem, abyste si všimli, jak se postupně mění tuhost, a třeba i nahlédněte vidličkou mezi kousky masa v místech, kde se přirozeně dělí na lupínky. Jakmile jdou snadno oddělit a jakmile uvnitř nevidíte syrové maso (je částečně prosvítající, na rozdíl od masa vařeného), máte hotovo a na nic nečekejte.

Tři finty závěrem

Všechno podstatné najdete v receptu. Dodám už jen tři postřehy.

Na pošírování používejte rybí maso, které koupíte chlazené. Mražené byste rozhodně museli předem nechat rozmrazit v lednici, do vývaru nemůže přijít rovnou z mrazáku. Ale i když ho necháte povolit, stejně nebude po pošírování tak dobré a šťavnaté. Na mražené lisované kostky filé zapomeňte úplně. Co jsem se poslední dobou dívala v obchodech, přinejmenším Billa, Albert a Lidl nabízí chlazené rybí maso už zcela běžně. Oproti situaci třeba před rokem je to docela skokový posun.

Když budete mít kousky ryby s kůží, jako třeba já toho candáta na fotkách, počítejte s tím, že se rybí maso při vložení do horkého vývaru trochu zkroutí. To je jeho přirozená vlastnost. Pokud by vám to vadilo a chtěli byste se vytáhnout před sebou nebo před návštěvou více než obvykle, budete muset vložit syrové porce ryby do vychlazené rybí várky a zahřívat společně. Tady už se hůř hlídá doba vaření, protože ryba se začne tepelně upravovat už od 60 stupňů, tedy ještě dřív, než dosáhnete požadovaných cca 85 stupňů. Je lepší, když už máte nějakou předchozí zkušenost s pošírováním, abyste uvařené maso snadněji poznali, a když použijete větší kousky ryby, které se prohřívají déle.

Vařená ryba samozřejmě potřebuje ještě nějakou přílohu a omáčku. Přílohou by z větší části měla být zelenina, neboť se celkově jedná o lehké jídlo. Na fotce vidíte cuketu a mraženou kukuřici, které jsem nejprve opekla na másle a pak dusila pod pokličkou, zatímco se ryba připravovala. Pár minut před koncem jsem přimíchala nakrájenou červenou papriku a úplně na závěr vmíchala mražený hrášek, který by tak dlouhý pobyt v teple zrovna nepřivítal, a dosolila podle chuti. Za omáčku bude fungovat i ochucená zakysaná smetana, ochucená majonéza nebo ochucený jogurt. Též můžete vařenou rybu zakápnout panenským olejem, případně panenským olejem smíchaným s trochou dobré hořčice. Pokud byste chtěli omáčku teplou, která využívá i část právě dohotoveného rybího vývaru, přidala jsem ji do receptu níže.

Nechte si obzvlášť chutnat.

pošírovaná ryba recept
 

Pošírovaná ryba s máslovou omáčkou

Celkový čas: 25 minutes

Množství: 4 porce

Suroviny

  • 400-500 g čerstvých filetů z bílomasé ryby, sladkovodní či mořské
  • 200 ml bílého vína (lze nahradit přibližně 120 ml vody a 80 ml bílého vinného octa)
  • 2 bobkové listy
  • 1 malá cibule nebo šalotka
  • 1-2 cm z oddenku zázvoru
  • 2 snítky hladkolisté petržele
  • 2 kuličky nového koření
  • ½ lžičky soli
  • Na dokončení
  • 25 g másla

Postup

  1. Filety ryby opláchněte, osušte, rozkrájejte na porce nebo na stejně velké kousky a na povrchu jemně osolte. Nechte zatím ležet na talíři.
  2. Cibuli oloupejte a nakrájejte na plátky, zázvor taky tak. V kastrolu přiveďte k varu víno, 500 ml vody, zbytek soli, cibuli, zázvor, bobkový list, nové koření a petržel. Nezakryté zvolna (tedy žádný zběsilý var) vařte 5-10 minut, poté ochutnejte a pokud je to potřeba, dosolte zhruba na úroveň, jak solíte jemnou polévku. Také můžete vývar ještě dokyselit, chcete-li. Vývar nemůže být mdlý, ale samozřejmě ani přesolený.
  3. Plotýnku ztlumte na úplné minumum, aby tekutina nevřela. Pokud to nejde a vývar stále vaří, vypněte ji úplně. Do horkého vývar vložte kousky ryby tak, aby všechny byly ponořené. Zakryjte poklicí a nechte být 5 minut. Vývar se po celou dobu nesmí vařit, ryba se bude prohřívat jen velmi zvolna. Po uplynutí této doby jeden kousek ryby zkontrolujte, že uvnitř nemá průsvitnou barvu masa a že se pod mírným tlakem vidličky rozpadá na lupínky. Jestliže je vše v pořádku, máte dovařeno, v opačném případě nechte ještě rybu další 2 minuty prohřívat – a možná dokonce zvažte, že maličko zvýšíte výkon plotýnky. Opět dávejte pozor, aby v kastrolu nic nevařilo. Toto prodloužení můžete opakovat, až získáte dovařené rybí maso. Odstavte z plotýnky a nechte zatím rybu ve vývaru odpočívat.
  4. Z rybího vývaru odeberte do menšího kastrůlku 150 ml tekutiny bez všech ostatních surovin. Prudce zahřejte k varu a co nejrychleji odpařte na polovinu až dokonce třetinu původního objemu. Máslo mezitím nakrájejte na kostičky velikosti lískového ořechu. Zredukovaný vývar odstavte a malou metličkou do něj vmíchejte máslo jeden kousek za druhým, další vždy přihoďte až poté, co se předchozí aspoň z poloviny rozpustil. Je třeba postupovat co nejrychleji, díky tomu vznikne krémová omáčka s navinulou příchutí. Tuk se neoddělí, ale zůstane spojený s tekutinou v podobě husté emulze. Omáčka však nemá dlouhou stabilitu, její životnost se obvykle pohybuje v řádu minut a nesmí znovu přijít k varu (dá se pouze lehce přihřát, pokud je to potřeba a pokud už se například máslo nechce rozpouštět). Omáčku můžete dosolit, pokud to vyžaduje, ale nejspíš bude dobrá tak, jak je.
  5. Uvařenou rybu vylovte ze zbylého vývaru, rozdělte na talíře a okamžitě podávejte se zeleninovou přílohou vaší volby, přelévejte máslovou omáčkou.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. DAGMAR says:

    Milá Flo,
    děkuji Ti tímto nejen za skvělý recept, ale především za všechna ta slova, která jsi k této nelehké situaci, kterou všichni nějak prožíváme, napsala. Neuměla bych to tak nádherně vyjádřit, ale pod každé jedno slovo se mohu podepsat. Vnímáme to stejně a je nám upřímně velmi líto všech, kterých se toto neskutečné zlo velmi dotýká. Pomáháme , jak se dá, finančně i materiálně, ale ze všeho nejvíc si přejeme, aby tato válka skončila …… snad se brzy dočkáme, musíme věřit.

  2. Lenka says:

    Páni, to vypadá báječně. Určitě brzy vyzkouším!

  3. Ivana Hasalová says:

    Milá Florentýno, díky moc za recept a hlavně za milá a povzbudivá slova, která mi vehnala slzy do očí. Jako pamětník r.68 cítím kromě lítosti, strachu a obav také vztek na „rusáky“. Ale máš zcela a úplně pravdu, buďme spolu. Všichni lidé dobré vůle.
    Ivana

  4. Martina says:

    Mila Flo,
    moj manzel je belgican, tak rybu varenu v court bouillon mame na tanieri casto (u nas sa court bouillon predava v obchode aj hotovy, bio, v sklenenych flasiach).
    A som velmi rada ze pokracujes v uverejnovani receptov. Podla mna je v tejto hnusnej dobe treba si udrziavat aj pocit normalneho a stastneho zivota, a k tomu radost z jedla patri. Inak by sme my vsetci normalni umreli na depresiu, a zostalo by tu iba to zlo.

  5. Jarka says:

    Milá Flo, děkuji Ti za slova plná pochopení a zároveň důvěry, že všechno nakonec dobře dopadne. Jarka

  6. Iveta says:

    Florentynko, hezky jsi to opět napsala, děkuji.

  7. Drahomíra says:

    Děkuju ! Na každý čtvrtek se začínám moc těšit . Kafíčko , príma recept a moc příjemné povídání ,které pohladí po duši . A taky jsem tu ještě nezaregistrovala urýpaný , nebo nepříjemný komentář . A to je moc důležité . Díky Drahomíra

  8. Petra says:

    Skvělý recept, perfektní slovní průvod vařením. Dekuji
    Petra

  9. Flo, dneska mi Tvůj email udělal obzvlášť velikou radost! Děkuju za to, jaká jsí. A že Tě můžu znát. <3 Ať se Ti daří, Janičko! J.

  10. Ahojky všem dobrým lidem, jsem pamětník roku 68, kdy mi pod oknem duněly tanky
    a ruština , kterou od té doby nenávidím, a z obavou se dívám , co mne ještě čeká!
    K receptu, dodám jen, že bílou rybu většinou dělám na páře, ale toto musí být
    opravdu pochoutka, jak narazím na dobrou rybu, určitě vyzkouším, díky za to .

  11. Ladislav says:

    Milá Florentýno, ten candát, který je na fotce, se pro tuto úpravu náramně hodí. Má pevné maso a je bez kostí.
    Díky za recept, srdečně zdravím. Lava

  12. Martina says:

    Milá Florentýno,
    vypadá to na další skvělý recept.
    Moc hezká úvodní slova.
    Děkuji

  13. Franta says:

    Milá Flo díky za další způsob jak připravit ryby. V páře jsem to dělal často, pak jsem přešel na sous vide, kde se vakuované ryby vaří při teplotě 62°C. Pošírovaní jsem zatím vynechával, ale pak ta následná máslová omáčka mi dodává chtě. Asi vyzkouším.
    Za ta hezká a upřímná slova v mailu moc děkuji. Tak pamatuji rok 68 a ruské tanky. Dost těžko jsem to nyní vysvětloval vnučkám o co tam vlastně běží. Ostatně nechápu to ani sám. A myslím si, že to chápe málo kdo.

    1. LENKA S says:

      Františku, v srpnu 68 mi bylo 16 a půl a se setrou jsme se účastnily chmelové brigády. Hned první ráno na chmelnici se dostavil děsivý šok. Obrněné vozidlo ruských okupantů doslova rozšmelcovalo 15 a půl letého kluka, který dostal k patnáctinám vytouženého pionýra. tTento děsný zážitek mne poznamenal na celý život. Už vím, co od rusáků očekávat, jelikož další osobní a hrozné zážitky z toho roku pokračovaly. Mám taky v duši strach o život svých dvou malých, ale skvělých vnuček a obou dnes dospělých dcer.Je to hrůza., ale hlavně chyba všech potentátů EU a celého západu, že se včas nezasáhlo, že toho kremelského hitlera tak podcenili. Ale vrátím se k receptu. Flo, tvé znalosti jsou fakt rozsáhlé a obdivuhodné. Pošírovanou rybu znám dobře. V Tvém receptu mi však chybí kopr, který se u nás dával na ryby zcela běžně. Bývalo ho na zahradě vždy dostatečné množství a k pošírované rybě šel vždy výtečně.Tvůj recept někdy vyzkouším, ale jsem zatím odkázaná pouze na ryby mražené, které se na pošírování fakt nehodí. Mražené snesu jen filé z tresky, upravené na přírodní způsob. Losos mi už připadá vyschlý jak troud. Díky za Tvá slova ohledně současné situace. Taky se snažím pomoci aspoň finančně, i když nemám peněz nazbyt.

  14. Saša says:

    Děkuji nejen za recept, ale i za slova k nelehké situaci, ve které se nalézáme. Je fajn, že v receptech pokračuješ, dává to pocit normálního života.❤️

  15. Jirka says:

    Když přišla korona a její dlouhá doba, myslela jsem, že už nic horšího nás nepostihne. Je smutné, že ve 21.století dokáží lidi proti sobě používat takové hrůzy, bojovat proti obyčejným lidem a ubližovat malým dětem. Taky jsem pamětnice r.1968, byli to zlé roky a tak jen musíme doufat, že si to lidi nenechají líbit a konečně to skončí. Mladí lidé, mrtví sportovci je to k pláči.
    Milá Flo,recept je jako vždy luxusní, jen sehnat dobrý základ. K víkendu snad to vyjde.
    Děkuji za milá slova a podporu všech dobrých lidí, pozdrav ze Slovenska Jiřina

    1. LENKA S says:

      Jirko, i ostatní, kteří ještě nepochopili, proč rusák Ukajinu napadl.Putinovi jde hlavně o vyvraždění Ukrajinců, aby mohl ovládnout celé jejich území, protože jak pravil nedávno ukrajinský prezident , Ukrajina provedla rozsáhlé a drahé vědecké rozbory kvůli ropě i plynu. Nalezli právě spoustu ložisek obojího a dokonce začali se stavbou těžebních věží. Tohle ruský Hitler nepotřebuje, aby jeho Gazpromu apod kdokoli hatil plány na ovládání celého světa skrze ropu a plyn. To je ten nejhnusnější čin, který zatím nebude potrestán. Snad dojde k zásahu, který Ukrajina fakt potřebuje, aby se ten ruský hnusák musel stáhnout z pozic a byl konečně zahnán. Tolik k situaci od samého ukrajinského prezidenta. On varoval celý svět před ruskou agresí hned zpočátku, když začala jeho národ a celou zemi sužovat ruský hitler a skoro bez obtíží napadl Krym, který ke své říši připojil. Tehdy se skoro všichni představitelé nechali oblbnout a byli přesvědčeni, že Ukrajina, Rusko a Krym jsou dosti daleko. No, nebyla to pravda. Nyní se probírají, ale vše je už moc těžké napravit.

  16. Jarka says:

    Florentýno,
    děkuji za komentář k ruskému vpádu na Ukrajinu. Jsem pamětnice okupace v 1968 i toho, že jsme zůstali bez pomoci. To se nesmí znovu stát. Agresor nemá nikdy dost. Co se týče vaření, poslední týden kuchyň zanedbávám, pouze zapékám, neustále sleduji zprávy. Vymazlené recepty počkají.

  17. Alena Svobodová says:

    Dobrý nápad. Ryba je u nás vítána a v této postní době určitě ráda uvařím.

  18. Jarka says:

    Milá Flo,
    díky za všechno, ztotožňuji se s komentujícími: jsi skvělý průvodce vším v kuchyni a spisovatelský talent, jehož slova hladí a povzbudí i dnes…
    Dík, Jarka

  19. Barbora says:

    Super, Flo!
    Pošírovanou rybu mám moc ráda, když chci něco lehčího, jarního 😉
    A ta máslová omáčka je skvostem každé dobré kuchyně. A přitom tak krásně jednoduchá. 😉

  20. jaroslav says:

    Díky za recept – člověk se pořád učí . . zdr.ad

  21. Krásná, milá a výstižná slova. Děkuji. Jana

  22. Pošírování se mi líbí…třeba vyzkoušet!! Díky Flo, pro mě nový horizont 🙂

  23. Díky, milá Flo! Nedáme se a třeba ty tvoje dobroty naučíme i ty ukrajinské mámy, co u nás najdou přístřeší . Mír nám všem!

  24. Ahoj Florentýnko,
    díky za tvoje krásná slovíčka,která mne hřejí u srdíčka.Je to fajn v této hrozné době si něco tak milého přečíst.Moc ti děkuji. A i když rybky nejsou zrovna moje moc oblíbené jídlo tak tuto ňamku si ukuchtíme.Buď stále plná nápadů.Zdravím tě.Jana ?

  25. Lenka says:

    Milá Jano,
    jako vždy je pro mne čtvrteční e-mail od Tebe velkou inspirací, tentokrát nejen díky novému způsobu úpravy ryb, který musím vyzkoušet! 68 díky bohu nepamatuji, ale situaci v Ukrajině nelze chápat jinak než jako hrůzný zločin plný nevinných obětí! Každý den doufám, že je to jen zlý sen, i pro to, že se to dotýká nejen lidí, které známe, ale také proto, že je naprosto zoufalé, že v dnešní době se dějí hrůzné věci jen pár hodin cesty od našich domovů, a my máme velmi limitované možnosti to nějak ovlivnit. Jsem pyšná na všechny, kteří pomáhají a vymýšlejí, jak se zastat svobody! která na Ukrajinu bez pochyby patří! Jsem vděčná za Tvé rozhodnutí nám pomáhat dále s běžnými starostmi nám, a tím umožnit nasměrování myšlenek jinam! Těším se, že brzy bude největší starost opět mířit k myšlenkám na kuchyňské inspirace, a ne na traumatizující události v Evropě. ??

  26. Stáňa says:

    Milá Flo, díky za recept a hlavně za všechno to povídání okolo. Moc ráda tě čtu. Někdy mám pocit, jako bych tě už znala osobně ? pokračuj v tom dál a hlavně se modleme všichni za mír ❤??

  27. Lucie Zatloukalová says:

    Je dobře, že pokračujete v tom, co děláte navzdory dění kolem.
    Všichni musíme pokračovat v běžném normálním žití, abychom nedali šanci strachu a úzkostem, které se vkrádají do mysli troufnu si říci každého člověka. Zlo jde porazit jedině dobrem. Úzkost a strach lze porazit aktivitou a věnováním se normálním běžným činnostem a koníčkům. A kouzlení s jídlem (ve vašem případě se to nedá nazvat prostým vařením?) k tomu dozajista patří.
    Snažím se Ukrajině pomoci, jak můžu-penězi, nabídkou ubytováni pro uprchlíky. Pomoc teď potřebují ale i naši lidé. Myslím tím pomoc psychickou. Covid zamával s psychikou spousty lidi včetně dětí a puberťáků. Ale byl jenom „čajíčkem“ proti tomu, co se děje teď.
    Takže nedejme se!!! Vařme, pečme, smažme pro sevé i cizí rodiny a věřme že dobro zvítězí nad zlem!

  28. Viana says:

    Milá Flo,

    ve svých 67 letech jsem objevila krásu a požitek z vaření, o chuti a koncertu smyslů ani nemluvě.
    Mamka mě nenaučila vařit, tak jsem vařila vždy jen podle receptů. Drobnosti v procesu, fígle, zkušenosti v tom nikdy nebyly, tedy ani výsledek nebyl nikdy valný.
    Ta to všechno děkuji.

    A vůbec nechápu, kde berete ještě další tak skvělé recepty. Co až všechno vyčerpáte?

    Přeji nám všem klid v životě nejen na vaření.

  29. Mirka says:

    Milá Flo,

    děkuji za krásná slova, kterými jsi v E-mailu shrnula přesně to, co cítím i já a myslím, že většina z nás…..přeji všem hodně síly, rozumu, sluníčka a……těším se na další inspirativní recepty…..

  30. Jaroslava says:

    Milá Flo
    velký dík za tvá slova.
    Velký dík za skvělé recepty.

    Musíme věřit, že zase budeme žít bez strachu a omezení.

    Přeji hezké dny
    Jarka Cha

  31. Pošírovanou rybu jsem dělávala mamince, když ještě žila, na vánoce. Od té doby jsem ji nedělala. Je čas si skvělou chuť, takto připravené ryby, připomenout.
    Přeji nám všem v této nelehké době hodně síly, lásky a zdraví

  32. Miroslava says:

    Velký dík za úžasný recept, který uspokojí chuťové buňky a navíc poslouží zdraví.
    Tvá empatická slova vyvolala velkou odezvu, děkujeme a přejeme Ukrajině, ať to zvládne?

    1. Jarmila says:

      Milá Flo, děkuji za krásná slova a super recept. Je to hodně nejistá doba, přeji všem hodně síly a naděje že bude lépe.

  33. Milá Fló, děkuji za milá slova v úvodu receptu. Bohužel taky pamatuji rok 1968 a nechápu jak je něco takového možné
    v 21.století. Snad někdo dostane rozum a brzy to skončí. Držím palce všech zúčastněným. A díky za krásně popsané postupy k receptům.

  34. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    zase nový recept, který neznám. Díky, musím vyzkoušet.

  35. Děkuji moc za skvělý nápad a zároveň dokonalý recept.
    Jsem v klubu krátce, ale oba recepty přesně podtrhují období mezi zimou a jarem. SUPER !
    Tuto úpravu ryby moc ráda vyzkouším, vždy jsem o tom jen četla nebo slyšela.
    A už se těším na další čtvrtek !

  36. Šárka says:

    Moudrá citlivá a pravdivá slova jsem četla milá Flo. Děkuji za ně. Za snahy které k nám promlovají i v podobě receptů které jsou velmi zajímavé. Jsem moc ráda, že můžeme dále vařit z vašich nových receptů i nadále. A pak pomáhejme si držme se je to důležité.

  37. Kateřina says:

    Děkuji za recept, vyzkouším, až narazím na nějakou prima rybu. Jen budu mít asi problém s tím, aby to bylo pod bodem varu. Mám totiž plyn a i na tom nejmenším hořáku a nejmenším plameni mi vždycky všechno vře. A když plyn vypnu, tak už zase nehřeje vůbec. Tak přemýšlím, jestli by nešlo nahřát troubu a po vložení ryby do horké tekutiny bych dala kastrol na těch 5 minut do teplé trouby? To je dilema. 😀

  38. Děkuji za hezká a pravdivá slova.A další skvělý recept. Musíme věřit , že zase bude všude klid a mír.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close