Česnekové výhonky – mnoho nápadů, co s nimi

Potkali jste někde česnekové výhonky? U sebe na záhoně, na trhu, jako dar od spřízněného zahrádkáře? A pustili jste si je do kuchyně?

Pokud váháte, neváhejte. Skočte po nich, protože tahle báječná surovina je dostupná jen pár týdnu v roce. Česnekové výhonky vám provoní sezónní jídelníček, ale než stihnete použít všechny nápady, budou pryč jako voňavá pára nad pánví s posledními kousky.

Co to jsou česnekové výhonky

Ještě předtím, než cibule česneku doroste do velikosti, aby se dala sklízet, vypustí rostlina česneku květní stonek, který je ladně stočený a zakroucený. Někde k jeho konci se nachází zárodek květenství, ve kterém by časem dozrály pacibulky, kdyby se jim to umožnilo.

Tohle květenství, které se též nazývá palice, je důvodem, proč se pak česneku říká česnek paličák. Naopak ty druhy česneku, které takto nekvetou, se podle stejné logiky označují jako nepaličaté.

Protože kvetením a dozráváním pacibulek by se rostlina zbytečně vyčerpávala na úkor velikosti cibulí, tyhle výhonky pěstitelé pečlivě vyštípnou, aby veškerá síla a energie rostliny šla do růstu aromatických stroužků.

No a pak se výhonky buď vyhodí, nebo nabídnou těm, kdo pro ně najdou uplatnění v kuchyni.

Ráda bych vás přesvědčila, že to stojí za to.

Jak se dají česnekové výhonky použít

I když jde o vedlejší produkt pěstování paličatého česneku, stejně je to delikatesa, a to zdaleka nepřeháním.

Česnekové výhonky se dají jíst syrové, ale tepelná úprava jim taky nadmíru svědčí. Zejména taková, kdy mají možnost proskočit se v rozehřátém tuku na pánvi.

Syrové česnekové výhonky

Syrové česnekové výhonky chutnají skoro jako česnek. Mají podobnou pálivost a podobně voní, když se rozkrojí. Jen jsou o trochu jemnější a mírnější.

Použít je můžete všude tam, kam byste se nebáli nasypat zelenou nať jarní cibulky:

Na vajíčka a vaječná jídla, na chleba s pomazánkou, do pomazánky na chleba, na těstoviny, na rizoto, na dušená jídla, na polévky, na vařené brambory, do salátů, do studených omáček ze zakysané smetany, které se podávají k opečenému masu.

Některé česnekové výhonky mohou být trochu tuhé, a to přesto, že nemají nijak výrazná vlákna. Proto je nejlepší nakrájet je nebo nasekat velmi drobně, než s nimi něco posypete.

Tím možnosti uplatnění výhonků za studena zdaleka nekončí. Zkusit taky můžete následující:

  • Vyměnit je za bazalku v receptu na pesto (můj recept je zde: pesto)
  • Použít je jako bylinky v receptu na bylinkové máslo (odkaz na můj recept: bylinkové máslo)
  • Zaměnit za petrželovou nebo mrkvovou nať v chimichurri, případně jimi tyto bylinky doplnit (o tom, co to je a proč to musíte vyzkoušet, jsem psala zde: chimichurri)
Tepelně upravené česnekové výhonky

Když se česnekovým výhonkům poskytne trochu tepla, stane se z nich něco jako předvařený zelený chřest. Trochu změknou, začnou chutnat máslově a sladce, a především přijdou o veškerou svou pálivost.

Pokud je šikovně nakrájíte na 5-6 cm dlouhé kousky, můžou vám vzhledem připomínat zelené fazolky.

Aby změkly, stačí jim v teple pobýt zhruba 5 minut. Záleží, jak svěží, křehké a mladé byly, než se dostaly k vám do kuchyně.

Nejvíc jim sluší, když je zvolna a v klidu opečete na pánvi na trošce másla, oleje nebo sádla.

Takto se dají například přidat:

  • do salátů
  • do rychlých těstovin (například do tohoto receptu: rajské špagety)
  • do zeleninových polévek
  • do vaječné omelety (nejprve je opečte na másle a potom teprve pokračujte přilitím vajec, můj základní recept najdete zde: vaječná omeleta)
  • do vaječné frittaty
  • do smažené rýže
  • do parádní svěží přílohy k masu, kdy na pánvi opečete česnekové výhonky, jarní cibulku, trochu mražených zelených fazolek a nakonec přimícháte mražený hrášek
  • do základu na krémové italské rizoto místo šalotky

A abych vás neošidila o nový recept, přikládám jedno rychlé desetiminutové jídlo z jedné pánve, do kterého můžete použít plné hrsti této pomíjivé suroviny z pomezí jara a léta.

Vychází z obliby česnekových výhonků v asijské kuchyni, takže se jedná o něco, co by mohlo spadat do kategorie nazvané rychlá čína. Recept je proto pouze na dvě porce, víc najednou se v jedné pánvi připravit nedá. Pokud toužíte po příloze, určitě sáhněte po dušené rýži.

Užijte si letošní česnekové výhonky a nechte je pak ještě dlouho dožívat ve vzpomínkách.

česnekové výhonky recept

 

Rychlé česnekové výhonky po asijsku

Celkový čas: 20 minutes

Množství: pouze 2 porce

Suroviny

  • 300-400 g česnekových výhonků
  • 2 jarní cibulky
  • 2 lžíce oleje nebo sádla
  • 200 g mraženého hrášku
  • 200 g vepřové pečeně bez kosti (karé)
  • 20 ml rybí omáčky

Postup

  1. Maso opláchněte, osušte, podélně rozkrojte na čtvrtky a ty pak překrájejte na plátky silné půl centimetru. Promíchejte s 15 ml rybí omáčky a nechte zatím stát stranou v misce, aby se trochu namarinovalo.
  2. Mezitím zbavte výhonky poupat a případně jim odkrojte i zaschlé konce stonků, pokud takové mají. Očištěné stonky ozkrájejte na 5-6 cm dlouhé kousky a propláchněte na cedníku. Pár kousků pak ještě můžete jemně nasekat a odložit si je stranou, budou se hodit na posypání hotového jídla. Jarní cibulky očistěte, zbatve kořínků, zaschlých kousků a poškozené vrstvy a rozkrájejte na půlcentimetrové kousky.
  3. Rozehřejte pánev na docela vysoký výkon, přilijte lžíci tuku a rozložte do něj plátky masa. Pokud to bude prskat, jste na správné cestě, pokud ne, ještě trochu pod pánví přitopte. Maso opečte co nejvíc zprudka, nemíchejte ho, nijak s ním neposunujte, to brání řádnému opékání. Zhruba po 1-2 minutách zezlátne na spodní straně, pak teprve ho otočte a opečte do stejného odstínu i po straně druhé. Vyškrábněte z pánve na talíř.
  4. Do použité pánve dejte zbytek tuku, vhoďte česnekové výhonky a jarní cibulku a za stálého míchání vydržte asi tak 2 minuty opékat. Jakmile bude hrozit připalování, stáhněte výkon plotýnky, podlijte 100 ml vody a nechte vše odkryté pobublávat, až se tekutina skoro všechna odpaří a výhonky změknou, jejich zelená barva trochu ztmavne a získají máslovou a jemnou chuť – tedy asi 5 minut.
  5. K měkkým výhonkům přisypte mražený hrášek, přilijte zbytek rybí omáčky, vraťte k nim odložené maso i se šťávou, kterou mezitím pustilo, a krátce prudčeji zahřejte. Stačí jen tolik, aby hrášek povolil a zahřál se uvnitř. Pokud je to potřeba, buď dosolte, nebo ještě přilijte pár kapek rybí omáčky.
  6. Pak už na nic nečekejte, rozdělte na talíře, posypte drobnými kousky nasekaných česnekových výhonků a ihned nechte sníst.

Poznámky, rady, nápady:

Když maso vyměníte za slaninu pokrájenou na kostičky a vynecháte 15 ml rybí omáčky, která je potřeba na jeho marinování, dostanete velmi zajímavou a neotřelou přílohu k novým bramborám a grilovanému nebo pečenému masu.


 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Výhonky asi neseženu, tak pošlu dál a budu doufat, že mě pozvou…
    Díky za recept!

  2. MARIE7 says:

    Flo moc ti děkuji za inspiraci ,tolik možností jak česnekové výhonky připravit, vloni jsem je dostala a nevěděla jsem jak je upravit a tak letos nebudu zase vědět, co dřív ,ale určitě první vyzkouším podusit je na tom másle,už se těším .Majka

  3. Skvělá záležitost, babička má zahrádku, pravidelně si je od ní beru:)

  4. No Florentýnko,ty mě snad vidíš do kuchyně,když jsem rozdrtila výhonky,tak ,,se ozval mobil,,a hle ty s blogu.VÝHONKY POUŽÍVÁM KAŽDÝ ROK a spokojenost nadevše….Miluš moc tě zdravím….

  5. Díky za tip, tohle využití jsem neznala, ale určitě to zase bude chutné. A obě herečky mám taky ráda.

  6. Ahoj kuchtíci,
    já si palice čerstvě utržené dělám na másle plus sůl, kmín.
    Jednodušší už to být nemůže.
    A to je pak lahoda pane jahoda…
    Zrovna včera jsem koukala, že už by bylo z čeho 🙂
    Vždycky se po nich jen zapráší.
    Nicméně zkusím i tento recept, vypadá lákavě.
    Díky

  7. Ahoj Flo, bezva nápad, dnes odpoledne jdu na zahradu a hned je ostříhám a zpracuju.
    Vloni jsem je i zavařila do sladkokyselého nálevu, použítí jako fazolky.

  8. Michaela says:

    Pred lety jich mela kamaradka pul kolecka na kompost!! Jsem je vsechny sebrala a mam nekoik sklenicek zasterilovanych tech babuli v oleji. Delikatesa!! Dala bych foto, tady to nejde, bohuzel.
    Skvele, Flo!!

  9. Vlastimil says:

    Bohužel, výhony neseženu

  10. Gražyna says:

    Zdravím, je to úžasná surovina, dokud jsem měla zahrádku , tak vždy hostila na našem stole, bohužel teď se nedá nikde koupit☹️

  11. jaroslav says:

    Zajímavý recept – díky,jsi skvělá zdr ad

  12. Jarda S. says:

    Dobrý den, Flo, při svých, stále řidších návštěvách obchodu si záměrně vybírám údajně vadné cibule a palice česneku, ze kterých kouká výrůstek zeleně…za pár dní mám na buničitém podkladu zdravý doplněk do pomazánky z nezdravých domácích škvarků …
    Pohodové prožívání méně pohodové současnosti přeje Jarda S.

  13. Vlasta Krestová says:

    Česnekové výhonky používám jako přílohu s další zeleninou nebo používám k dekoraci na talíři, jsou výborné. Líbí se mi i zde uvedené nápady, vyzkouším. Děkuji.

  14. Libuše says:

    Ahoj Jano – Florentýno!

    Česnekové výhonky mě před lety naučila jíst za syrova jedna paní v nemocnici. Její manžel je nám nosil n obohacení snídaní a večeří. Od é doby je používám.
    Kromě toho, že je dávám do polévek spolu s petrželkou, jiná tepelná úprava mě nenapadla. Děkuji za tip k obohacení jídelníčku.

  15. Jojo, používám je už asi 10 let, naučila mě to kamarádka a přidávám je kam můžu, děkuji za recept JITKA a děda

  16. Děkuji za recept,přeji hezký den

  17. Martin says:

    Ahoj Jani,výborně s těmi vyhonkami ,minulý týden jsme si s nima ocesnekoval topinky k tadziky, poněvadž jsem neměl po ruce stroužky a jak říkáš jemně česnekova chuť,kde by strouzek byl už moc tak naprosto dokonalá chuť. Zkusím ještě nějakou tepelnou úpravu,to mě fakt nenapadlo ,že by se to dalo využít,díky

  18. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, smůla, recept si vyzkouším až v příštím roce, česnekové výhonky máme otrhány a už kvasí jako přírodní hnojivo. Minulý týden jsem si připravila moje oblíbené mrkvové chimichurri.

  19. Toto mne nenapadlo. Otrhané výhonky drobně nakrájím a dám do mrazáku. Přidávám při vaření do všeho,kam je vhodná česneková chuť

  20. Zdravím Fló, až do teď jsem neznala využití česnekových výhonků. Teď už ano, ale výhonky nemám. Třeba někdy na ně natrefím a pak si tvůj recept vyhledám.
    Jana

  21. Ahojik,jen JEDNOU jsem mela moznost ochutnat, ale byly zavarene jako nakladacky. VYNIKAJICI DELIKATESA

  22. Pavlína says:

    Ahoj Flo, u nás se z nich dělá čína, je výborná. Už jsme nedočkaví, až budou akorát ke sklizni. Jednou nám další věnoval soused, další rok už jsme je od něj nedostali – asi přišel na to, že je škoda to rozdávat 🙂

  23. Ahoj Flo, my je doma zavařujeme stejně jak okurky, je to vynikající. Ale dík za další tipy, určitě vyzkouším ?

  24. Ahoj Flo,
    to je skvělý nápad, použít česnekové výhonky. Já občas zapomenu nějakou tu palici česneku v zemi – a další rok mi tam roste přímo česnekový trs. Sice se v zemi nevytvoří česnekové palice, ale i ty menší cibulky se dají použít – a je tam spousta těch květních stonků od každé cibulky. Vůbec mne nenapadlo využít i ty výhonky (leda do polévky), takže v příštích dnech se na ně vrhnu. Díky za inspiraci.

  25. Blanka says:

    Ahoj Florentynko,
    Cesnekove vyhonky pouzivam uz spoustu roku, nakrajene dam do mrazaku a pridavam, do polevek a omacek.
    Na masle jsem je jeste nezkousela, takze diky za napad.

  26. Ahoj Flo. Člověk se pořád dozvídá něco nového. Úžasné. Děkuji.

  27. Monika says:

    Miluju je, každoročně z nich dělám pesto.

  28. Milá Flo,
    každý rok končí výhonky v kompostu :-(, tentokrát se moc těším, díky Jana

  29. jaroslava says:

    Každý rok rozmixuji na pesto,sterluji v nálevu a v zimě používám do směsi na špagety díky za nové recepty,těším se až je vyzkouším.

  30. Šárka says:

    Noo jestli seženu… Použiju?

  31. Ahoj Flo,
    nikde jsem na ně nenarazila,nevadí,využiju nějaký jiný
    tvůj skvělý recept.Jinak máme stejný vkus,herečky jsou úžasné.Kràsné léto.

  32. Zdeňka says:

    Dnes jsem recept vyzkoušela k obědu, česnek pěstuju, tak jsem ořezala výhonky na květ. Použila jsem kuřecí maso na malé nudličky a bylo to rychlé a výborné.

  33. Veronika says:

    Milá Florentýno,

    ty bys mohla radit i zahrádkářům 😀
    Letos poprvé zkoušíme na zahradě pěstovat česnek a k informaci s ulamováním výhonků jsme se ještě nedopracovali. Ponouknutí přišlo právě od tebe a zrovna včas. Hned jsme výhonky vyzkoušeli na másle a je to vážně lahůdka. Děkuju a česneku na zahrádce zdar!
    Veronika

  34. Jaroslava says:

    Díky za inspiraci, milá Flo, příští rok použiju.
    Jarka

  35. Irena says:

    Ahoj, já si česnekové vyhonky uchovávám tak ,že je namelu na jemno v mlinku, dám do nich sůl a trochu olivového oleje . Vložím do sklenic. A pak ho používám snad všude.

  36. cesnekove vyhony jen palice bez kvetenstvi namelu na masovem mlynku do m sacku azamrazit pouzivam do vseho polevky pec maso gulas atd

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close