Téměř ženevské placičky

Tentokrát vás seznámím s cukrovím, které měla moje babička pojmenované jako ženevské placičky. Patřilo k jednomu z nejoblíbenějších cukroví.

Potíž je, že ať dělám, co dělám, úplně stejné ženevské placičky jako ona prostě neudělám. Přestože mám její recept a přestože se ho držím zuby nehty.

Možná je to tím, že nemám troubu s nedoléhajícími dvířky, jako měla ona, možná mi chybí děda jako pomocník. Anebo nedovedu sehnat dobrou kandovanou pomerančovou kůru, ale k tomu se ještě dostanu.

Dobré na tom je, že pořád je to dobré. Co dobré, výborné. I když se výsledek vzhledem neshoduje s originálem, stejně vás svou chutí nadchne. Tyhle placičky, téměř ženevské, totiž chutnají skoro jako marokánky, jen jsou o něco měkčí, hebčí a šťavnatější.

Ženevské placičky jako dílo okamžiku

Jediné, co vás u tohoto cukroví může potrápit, je roztékání v troubě. Čím víc se roztečou, tím spíš jste něco ošidili v postupu nebo v surovinách. Ale jinak je to všechno snadné.

Začíná to kastrůlkem, do kterého přijde trochu cukru, mléka, másla, nasekaných mandlí a najemno pokrájené kandované pomerančové kůry. To vše se společně jemně povaří, až po 10 minutách vznikne kašovitá směs.

Do směsi ještě nakonec přijde mouka. Nebojte se ji chvíli povařit s ostatními surovinami. Výsledek bude lesklejší a hladší, než kdybyste to neudělali. Poctivě míchejte a hlídejte si žár plotýnky, pak se to v nerezovém kastrůlku připalovat nebude.

Čím hustší kaši budete mít, tím méně se placičky v troubě roztečou. Držte se toho a máte z poloviny vyhráno.

Po vychladnutí musí být kaše tak hustá, že se bez namáčení lžičky ve studené vodě neobejdete, aby se daly oddělovat malé kousky na plech.

Kandovaný pomeranč

Ta druhá polovina výhry souvisí s dobrou kandovanou pomerančovou kůrou. To, co připomíná oranžově zbarvené želé a teče z toho cukrová tekutina, to bude zlobit. Čím méně odkapávající sladké vody a čím opravdověji to bude připomínat povrch pomeranče, tím líp.

Každopádně je dobré mít pomerančovou kůru okapanou (máte-li pocit, že se kolem ní pohybuje volná tekutina) a nasekanou nadrobno. Kostičky, které vyklopíte z vaničky, se nebojte ještě trochu rozsekat. Obojí pomůže.

Pokud je vám představa pomerančové kůry nepříjemná a pokud mi nechcete věřit, že v chuti placiček není skoro vůbec poznat, asi už přemýšlíte, jak a čím kůru nahradit. Odpovím vám na to dvě věci:

  1. Nedělejte to.
  2. Když už to uděláte, tak třeba za sušené meruňky, které noc předem namočíte do pomerančového džusu. Prostě se snažte o podobnou konzistenci. Použít se dá i jiné sušené ovoce. Hlavně ho nakonec pořádně rozsekejte.

Ženevské placičky a čokoláda

Babička měla ženevské placičky zespodu potřené čokoládou.

Pokud se vám roztečou a mají krajkový okraj, z hezkého čokoládového záměru se stane potíž, čokoláda bude dírkami protékat na druhou stranu.

Ale jelikož jsou ženevské placičky dobré i tak, vlastně to potíž není. Čokoládu vynechte a stane se z nich jednoduché cukroví, v mžiku hotové, a jsou ho celé dva plechy (ale touhle mírou se nenechte zmást – to, co někdy vypadá jako hodně, je nakonec málo).

ženevské placičky recept

 

Ženevské placičky

Celkový čas: 1 hour

Množství: 50 kousků (2 plechy)

Suroviny

  • 150 g loupaných mandlí
  • 100 g kandované pomerančové kůry (co nejopravdovější)
  • 140 g cukru krupice
  • 80 g másla
  • 125 ml mléka
  • 30 g hladké mouky

Postup

  1. Mandle velkým ostrým nožem nakrájejte podélně na lupínky, lžičku si jich odložte stranou, a zbytek ještě nasekejte nahrubo. Pomerančovou kůru, i kdyby už byla nakrájená na kostičky, ještě trochu rozsekejte tím stejným nožem.
  2. Mléko, máslo, cukr, pomerančovou kůru a mandle přiveďte v kastrůlku k varu. Zvolna a při častém míchání vařte 10-12 minut, až směs bude připomínat kaši a při promíchání snadno uvidíte dno.
  3. Přidejte mouku a poslední minutu míchejte, směs ještě o něco zhoustne. Odstavte. Pokud by se vám stále zdála příliš řídká, preventivně přimíchejte lžičku strouhanky. Nechte zcela zchladnout na velmi hustou a velmi lepivou směs.
  4. Troubu předehřejte na 170 stupňů (bez horkovzduchu). Z hmoty odkrajujte lžičkou namočenou ve studené vodě malé hromádky a klaďte je na plech vyložený pečicím papírem. Hromádky se při pečení roztečou a zvětší, pamatujte na to a nechte jim prostor. Navrch ozdobte jednou nebo dvěma mandlovýmí nudličkami, které jste si odložili stranou.
  5. V troubě pečte 10-11 minut. Placičky musí po obvodu zezlátnout, pak jsou upečené, i když zůstávají měkké. Po vyjmutí z trouby je nechte vychladnout na plechu, tím zpevní, teprve potom je sejměte z papíru. Pokud se vám obzvlášť vydařily, můžete je na spodní straně pro větší efekt potřít rozpuštěnou čokoládou.
  6. Placičky lze péct s dostatečným předstihem, vydrží v dobré kondici dlouho a měkké zůstávají v podstatě pořád.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Nějaké tipy, kde sehnat dobrou kandovanou kůru :)?

    1. Dřív to bývala prodejna Diana – svět oříšků, ale letos jsem v ní ještě nebyla. S kůrou z Alberta jsem dělala, co se dalo, ale všechno zachránit nešlo. Třeba poradí další.

    2. Udělejte si ji sama, je to jednoduché. Kupte bio pomeranče, které jsou před Vánoci běžně k sehnání a postupujte dle receptů na netu. Já kandovanou kůru vůbec nekupuju, při použití kůry je důležitá bio kvalita a kandovanou bio kůru člověk v obchodě sežene těžko, leda někde na eshopu.

    3. Paní Lenko, díky za vás komentář ohledně kandované kůry. Dnes jsem si ji prohlížela v Kauflandu, meli ji v akci, a já si řekla hmm kdo ví jestli ty pomeranče vůbec někdo před zpracováním omyl, o tom ze byly asi ošetřene postřikem ani nemluvě. Inspirovala jste mě a asi se pustím do vlastní výroby jak citronové, tak pomerančové kůry 🙂 diky!

    4. To mám radost 🙂 Uvidíte, že budete nadšená, domácí kandovaná kůra je vynikající. Pomerančovou si nakrájejte na pásky a po kandování a vyschnutí zkuste namočit v hořké čokoládě, je to dobrůtka 🙂

    5. Udělat si ji sama určitě dává největší smysl. Ale vzhledem k nepříznivému počtu nezletilých nesoběstačných osob v naší domácnosti, značně omezující můj kulinářský rozlet, bych přeci jen vítala jakékoliv další tipy :))

  2. Tak já zrovna včera koupila pomerančovou kůru v prodejně Veselá veverka, ale jaká bude v těchto placičkách se ještě uvidí 🙂 Pekla jsem je kdysi dávno, když Flo měla recept někde na internetu – už ani nevím kde, ale vytiskla jsem si ho 🙂 a povedly se, tak doufám, že to klapne i letos, původně jsem se chystala na marokánky, ale teď je rozhodnuto o změně plánu 🙂

  3. Věrka says:

    Jejda! My je máme v receptoovém sešitu jako pařížské placičky. Přesně tento recept, jen je místo mléka smetana, já dávám kondenz. mléko.
    Taky jsem vymyslela, že je nechávám rozpliznout na placičky, ale peču je v malinkých silikonových formičkách, zůstanou nádherně měkoučké uvnitř, prostě pohádka v puse. Pak namáčím jen vrchní plošky do čokolády.
    To je moje milované cukroví.

  4. Moc zdravím a děkuji za čtvrteční poctenicko… A můžu nahradit pomerančovou kůru (tu nemusím) brusinkami?

    1. Hani, píšu o tom v textu před receptem.

  5. Štěpánka says:

    Flo, vím kde je problém. Topíte plynem a ne kachlovými kamny se sporákem. Pravda, je to jednodušší než každý den vynášet popel, zatápět a když je nízký tlak, tak občas čmoudí i do domu, ale taková trouba peče prostě jinak (mám i normální na léto a je to prostě znát.) Jen z toho věčného štípání dříví a tahání do baráku mám svaly, jak Rambo. U chlapa dobrý, u ženský moc ne. ? Ale to jen tak pro odlehčení. Hezké svátky!

  6. Zuzana says:

    Tenhle recept mám od své tchyně, která učila vaření v brněnské Vesně. Pod názvem Marokánky. Doporučený postup trochu jiný: cukr moučka smíchat s moukou – při následném vaření rovnou i s mlékem se nedělají hrudky- tuto směs zamíchat do mléka už rovnou v kastrolku, přidat máslo a svařit kaši. Přimíchat ostatní ingredience a dále postupovat stejně. Na přání vnuček pomerančovou kůru nahrazuji brusinkami v cukru. Je to oblíbené cukroví.

    1. Daniela says:

      Ano, Marokánky, přesně jak píšete. Moje maminka je dělala úplně stejně, a ještě zespodu se polévaly čokoládovou polevou. Vím, že je určitě i prodávali. Jako dítěti mi toto cukroví s kandovanou kůrou moc nechutnalo. Ale dnes je to pro mě učiněná pochoutka.

  7. Přesně vím, že tohle cukroví mi bude chutnat, jako cokoliv s pomerančovou kůrou. Kandovanou pomerančovou kůru si dělám sama a výsledek je prostě neporovnatelně lepší než kupovaná?

  8. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    děkuji za recept, jen na něj musím koupit kandovanou kůru.

  9. Vlasta Krestová says:

    Asi skvělý recept, ráda bych vyzkoušela, ale v našem městečku kůru neseženou a do Liberce se mi nechce. Ale časem určitě vyzkouším, recept si schovávám a děkuji.

  10. Děkuji za zajímavý recept, letos jsem péct neplánovala, ale nakonec základní druhy, vanilkové rohlíčky, linecké, kuličky už voní v připravených krabičkách. Možná zkusím i to od Tebe :). Hezký Advent

  11. Ahoj milá Flo. Mne si týmto receptom veľmi ulahodila – milujem kandizovanú pomarančovú kôru – jej vôňu aj chuť v dezertoch je úžasná. Já dokonca ešte pridávam 1-2 kvapky prírodného esenciálneho oleja Wild Orange, ktorý dodá nádhernú a intenzívnu vôňu a okrem toho má mnoho benefitov pre organizmus. Moje tohtoročné vianočné pečenie sa orientuje práve na vôňu pomaranča, tak možno vyskúšam aj tvoj recept. Krásne sviatky prajem.

  12. Děkuji za recept,a krásné povídání,přeji hezký den

  13. Libuša says:

    Výborný recept, ja ho tiež robím, ale pomarančovú kôru si sama kandizujem s medom,

    1. Moc prosim, napiste postup. Dekuji Lenka

  14. Šárka says:

    Ahoj všem, dělám podle podobného receptu marokánky a kandovanou pomerančovou kůru kupuju buď přes e-shop s ořechy, anebo používám kůru prodávanou v krabičce od firmy Poex. Prodává ji i Rohlík. Kůra vypadá jako z pomeranče a ne z amarounového želé a je „suchá“ (nic z ní neteče), je fajn. Pěkný advent!

  15. Ladislav says:

    Ahoj všichni Ženevské placičky jsem nikdy nedělal a jelikož se má zkusit všechno tak se do toho dám a uvidíme jak uspěji.

  16. Peču podobné již několikátý rok, místo pomerančové kůry dávám kandované merunky a mouku požívám rýžovou.
    Světe div se, my jim říkáme Florentýnky 😀

    1. Michaela Křížová says:

      My tomu říkáme marokánky nebo kočičí blujanec, ale to je čistě rodinné pojmenování 🙂

  17. Ukládám na později, teď už to nestihnu, posílám daleko.
    Děkuju za hezký recept.

  18. Miluji toto. Může někdo sem napsat recept nebo odkaz na recept, jak udělat doma kandovanou pomerančovou kůru?

  19. Věrka says:

    Hele, když do toho dáte pomerančovou kůru nekandovanou, taky se nic zásadního nestane. Moje matka to tak dělá. Chce to pořádně vydrbat pomeranč a buď kůru naškrábat takovým tím škrabátkem na delší nitě nebo okrojit pouze vrchní oranžovou část a nakrájet ji na drobolinké kousky. Fakt to funguje, já to v tom cukroví mám moc ráda.

    1. Úžasné, to mne nenapadlo a je to tak.. Hned vyzkouším.. Díky , díky..

  20. Markéta says:

    Dobrý den, jelikož mám kluka s Histaminovou intolerancí a nesmí čokoládu, kakao, citrusy i droždí a vlastně cokoliv zpracované ve velkém, takže mohu použít jen doma zpracované věci z bezpečných surovin, tak mě napadlo, jak to zkusit z toho, co mám doma – myslíte, že by se dalo použít usušených špendlíků, které bych nasekala? Děkuji Markéta PS: Doopravdy bez citrusů, tj. ani namáčet v nich nemohu.

  21. Moc dobré, miluji vše s kandovanou kůrou. MŮŽE NĚKDO SEM DÁT RECEPT NEBO ODKAZ NA RECEPT, JAK UDĚLAT DOMA KANDOVANOU POMERANČOVOU A CITRONOVOU KŮRU?
    A také recept na CITRONOVÝ A POMERANČOVÝ SIRUP.
    Jak se píše výše, prodávají se bio , tak ideální vyrobit si domácí…

    Pošle někdo recepty?

  22. Já jí dělám asi takto: kůra ze 3 pomerančů (krájím kostky) se vaří ve 1/4 l vody, jak začne var tak scedím a opakuji 3x ale po třetí vařím 15 minut a pak scedím.Pak dám 250 ml vody a 375 g krystalu přivedu k varu a až je rozpuštěný cukr tak přidám kůru.Vařím až bude sirupovitá. Nechat usušit alespoň do druhého dne. Pomerančový sirup dělám podle „čarujeme cz“ Ať se daří!!

  23. Jo kůra se obaluje v cukru (zapomněla jsem) !

  24. Jarda S. says:

    Dobrý den, Flo, předvánoční aktivita, včetně pečení cukroví a naštěstí včetně i náročného úklidu jde už mimo mne.Po včerejšku mi už „táhne“ na 88 /to je to výročí tak kulaté, že se skládá ze čtyř koleček> Jsem už na tu káru bohužel už půl roku sám, byť se děti, vnuci a pasivně i pravnoučata a prapravnoučata snaží, abych si to tak nebral. Takže jen z plezíru se občas zkusím si něco udělat sám, aby čas lépe utekl.
    Tvoje recepty si „přilípnu“ magnety na ledničku, od posledně je tam Tvůj „buřtguláš“.
    Přeji hezké dny, byť v předvánočním shonu – Jarda

  25. Vypadá to výborně, zkusím vyměnit mouku, máslo a mléko pro mé alergické praděti za alternativy, které mohou.
    Jana

  26. Blanka says:

    Diky, Florentynko,
    Bezva recept, ja tomu rikam osizene florentynky a delam kazdy rok. Letos si zkusim udelat kandovanou kuru z pomerancu a citronu.
    Preji hezky Advent vsem.

  27. Šárka says:

    Není doporučeno bez kandované kůry u nás doma kandované jak se říká nefrčí

    . a tak zřejmě tento recept nevyzkouším. Děkuji milá Flo. Hezký neunavený a neunavný téměř předvánoční víkend. Šárka

  28. Dobrý den, zkoumám obrázek a na každou placičku vidím docela hodně posypanou kusy něčeho. To jsou ty mandle ?

    1. Ano, to jsou mandle. Většina z nich je už v základní směsi, na ozdobu přišly vždy jen 1-2 kousíčky.

  29. Pavlína says:

    Právě dopečeno z dvojité dávky. Výborný recept, okraje chutnají karamelově, střed je mechový. Moc děkuji za recept a přeji krásné Vánoce, milá Flo.❄️❄️❄️

  30. Naděžda says:

    Určitě zkusím

  31. zdenka says:

    Milá Flo, tento recept mám letitý pod názvem marokánky jak píší některé kuchařinky. Též zespodu namáčím v čokoládě. Dávám kandované a sušené ovoce nakrájené na malé kousky.Toto cukroví máme velmi rádi, protože je nesmírně jedlé. Za recept děkuji, bude to změna. Hezké adventní dny!

  32. Jarmila says:

    Tak já zkusila, buo kandovaná kůra, vše dle receptu, ALE, POZOR,předpokládám, že jsem
    zahušťovala tak dlouho, až
    cukr zkaramiluzoval! Po vychladnutí směs ztvrdla na kámen.
    Po mírném zahřátí se manžel obětoval a uhnětl kuličky, které se ale vůbec neroztékaly, muselo jim pomoci ztlačením?
    Chuťově dobré, ale tvrdé, jako kámen.
    Nepášu to jako kritiku receptu, ale jako varování pro ty, kdo nikdy nevyráběli a nemají s tímto typem cukroví zkušenost. Dějuji za případnou radu, názor, zda cgyba byla opravdu v dlouhém vaření směsi
    . Jarmila

  33. Zdravím, ano, toto je jedno z našich nejoblíbenějších cukroví. Pečeme dost dohněda, máme rádi zkaramelizované a křupavé. Před poléváním čokoládou nechávám placičky vychladit venku, nejlépe na mrazu – pak čokoláda rychle tuhne a přes dírky toho moc neproteče. Ale ani to nám vlastně moc nevadí, zájemců o olízání kapiček čokolády z plechu je vždycky dost.

  34. měla jsem jen mix kandované citr a pome kůry od loňska a druhý plech se mi povedlo spálit. Ale první plech je chuťově luxusní a ani se to moc nerozblemtlo. ;o), Myslim, že zařadim do portfolia, protože to má úplně jinou chuť než ostatní cukroví.

    Díky.

  35. Dobrý den, koupili jsme bio kůru od Alnatury a zdá se mi velmi dobrá. Za sebe doporucuji.
    Ale chci se zeptat ohledně výsledku: vždyť je to strašně mastné, máslo sice utuhne, ale i chuťově je v tom cítit až moc. Opravdu tam patří 7 dkg másla na 125 ml mléka? Má to být opravdu tak. mastné?

  36. Dobrý den.

    Tak jsem je dnes upekl. Kupoval jsem kandovanou kůru ve zdravé výživě.
    Jsou super ?

    Pavel

  37. Pomoooc..vubec se neroztekaji. Kuru jsem delala vlastni. Vypadaji hrozne..zadne tenke placicky. Jen hroudy, ktere hnednou. Jsem zklamana.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close