Když se řekne vepřové rillettes (a řekne se to s výslovností ri-jet), co se vám vybaví jako první? Výlet do Francie a svačina v malém šarmantním bistru? Hmm. Já zůstanu v myšlenkách doma za pecí, protože si vzpomenu na vepřové ve vlastní šťávě, zavařené ve sklenici.

Tohle jídlo, kterým budete chtít hostit pouze významné hosty – tedy pokud na ně něco zbude – snad ani žádný český název nemá, a tak jsem mu nechala ten původní.

Rillettes jsou kousky prorostlého vepřového masa, tak dlouho a pomalu dušené v sádle a víně, až se téměř rozpadnou.

Maso se napěchuje do skleniček a zalije vydušenou šťávou se sádlem. Sádlo je lehčí, vyplave na hladinu a tím se maso pod ním zakonzervuje. Hotové rillettes díky tomu vydrží dlouho. Tak dlouho, než je sníte.

Nejlepší je tahle pomazánka na kousku opečeného chleba a ve společnosti těch, kdo mají rádi pohodu u stolu a nesledují kalorie. Takže se nebojte, nebude to zas tak dlouho trvat, než vám zásoby rillettes dojdou. Stačí mít po ruce chleba. A vhodné přátele, protože sdílené kalorie jsou jen poloviční kalorie.

Kde vepřové rillettes vznikly

Tato metoda konzervování masa pochází z dob, kdy nebyly lednice a maso se tedy muselo buď sníst hned, nebo uchovat nějak jinak.

Tuk byl v tomto směru vydatným pomocníkem, který bránil přístupu vzduchu a tím i zkažení masa. Velký dík za myšlenku je zde nutno poslat do Francie, protože tamní recepty znají pojem rillettes už nejméně 600 let.

Rillettes se taxonomicky řadí mezi masové pomazánky, ale zároveň to není žádná paštika. Struktura masa stále musí zůstat patrná a žádné rozmixování nebo pasírování se zde nekoná.

Nejdůležitější chuť dává rillettes maso, které se dlouho a pomalu dusí v tuku. Pokud si potrpíte na labužnické vyjadřování, klidně můžete říkat, že se maso konfituje. Ostatní ochucení, které maso doprovází, ho nesmí nijak oslňovat. Stačí trochu bylinek, trochu koření, možná i trochu česneku nebo cibule, ale to je vše.

Jakýkoli druh masa, který má dost tuku, se dá použít na výrobu rillettes. Dokonce i ryba, jak jsem psala zde: rillettes z lososa. Klasika všech klasik však vždycky budou rillettes vepřová – teprve v závěsu jdou kachní, husí a králičí.

Jakmile jednou zkusíte, vždycky už budete v obchodě procházet kolem konzerv vepřového ve vlastní šťávě s hlavou odvrácenou na druhou stranu. A možná i s nosem trochu nahoru, ale to nechám na vás.

V mé knižní kuchařce Hovory s řezníkem najdete základní verzi vepřových rillettes, která se dusí na sporáku a neobsahuje bylinky.

Sem na blog vám přidávám nějaké to ochucení navíc a postup přípravy jsem přesunula do trouby, ať je změna.

Tak si nechte chutnat a kalorie pak vezměte na pořádnou procházku.

vepřové rillettes recept

 

Vepřové rillettes

Celkový čas: 4 hours, 30 minutes

Množství: 4 skleničky ( cca 250 ml každá)

Suroviny

  • 500-600 g vepřového boku, bez kůže a bez kostí
  • 250 g vepřového ramínka (plece), bez kůže a bez kosti
  • 200 g vyškvařeného vepřového sádla
  • 200 ml suchého bílého vína
  • 1 bobkový list
  • 5 kuliček nového koření
  • 10 kuliček černého pepře
  • 10 snítek tymiánu
  • 2 snítky rozmarýnu
  • 1 lžička soli

Postup

  1. Troubu předehřejte na 140 stupňů, zásadně bez horkovzduchu. Maso – bůček i plecko – nakrájejte na menší kostky velké 2 cm. Promíchejte je se solí a vhoďte do menšího pekáčku. Přidejte sádlo, koření, bobkový list, celé bylinky a zalijte vínem. Zakryjte poklicí nebo alobalem a vložte do trouby.
  2. Bez nahlížení a kontrolování pečte 4 hodiny. Pokud můžete věřit teplotě v troubě a pokud nemáte omylem zapnutý horkovzduch, maso se nebude připalovat, naopak si bude hovět ve vlhkém a mírném teple, bude se koupat v čím dál hlubší tukové lázni a postará se o sebe úplně samo.
  3. Pekáček vyjměte z trouby a odkryjte opatrně, ať se neopaříte unikající párou. Odstraňte všechno koření a snítky bylinek a naběračkou odeberte obsah pekáčku do cedníku, pod který jste si postavili mísu nebo kastrol odpovídající velikosti. Oddělíte tím maso od výpeku.
  4. Scezené maso nasypte zpět do pekáčku a dvěma vidličkami ho roztrhejte na hrubší kousky. Pokud jste pekli správně, mělo by se rozpadat skoro samo. Ochutnejte a pokud je to potřeba, ještě maso jemně dosolte, případně ochuťte čerstvě namletým pepřem.
  5. Maso rozdělte do čtyř čtvrtlitrových skleniček. Nemělo by sahat až zcela nahoru, poslední 1-2 cm nechte volné pro tukovou vrstvu. Scezený výpek promíchejte a naběračkou ho rozdělte na maso. Jakmile se výpek trochu usadí, sádlo vystoupá nahoru a uzavře pod sebou maso i šťávu.
  6. Skleničky uzavřete a uložte do lednice nejméně do druhého dne, aby se rozvinula chuť. Poté zastudena mažte na topinky a jiné opečené podoby pečiva. Anebo naopak na krajíc naprosto čerstvého chleba, všechno jmenované bude zážitek. I na chlebu můžete pomazánku znovu jemně dosolit; krom toho ji podávejte třeba s cibulí nebo nakládanými okurkami.

 


[vc_row][vc_column width=“1/4″][vc_single_image image=“14397″ img_size=“large“ alignment=“center“][/vc_column][vc_column width=“3/4″][vc_column_text]

Hovory s řezníkem

Tento recept najdete i v mé kuchařce Hovory s řezníkem, kterou jsem věnovala tomu, jak se přestat bát nakupování a zpracování masa. Rozhodně v ní nenajdete kapitoly nazvané kuřecí, vepřové či hovězí maso, ale úplně jiné uspořádání: knížka vás za ruku provede od snadnějších masitých receptů až k těm složitějším, od malých kousků masa k větším, od masa bez kosti až po pořádnou pečínku s kostmi. Naučí vás poznat, na co se to které maso hodí, aniž byste se museli našprtat jednotlivé části anatomie zvířat a používat je podle obecně zažitých pouček.

Více o knize: Hovory s řezníkem[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]


 

Zapojte se do diskuze

  1. Hanka says:

    A jak je to teda s trvanlivostí? Ta lednice je nutná? Já jsem se těšila, že bude pomazánka na dovolenou – a ona lednice!

    1. Hanko, bez jakéhokoliv odborného testu nemůžu ohledně trvanlivosti masového výrobku vůbec nic doporučit. Bude to navíc rozdílné případ od případu, jak kdo dodržuje základní hygienu při přípravě a jak čisté budou sklenice. Ano, za dokonalých podmínek by rillettes mělo vydržet i bez lednice, pokud vrstva sádla bude dost silná a celistvá, takže z ní nebude nic vyčnívat. Každopádně vepřové sádlo je při pokojové teplotě už celkem povolené, možná i na hraně tekutosti, takže to trochu přirozeného chladu bude chtít tak jako tak. Trvanlivost se dá pojistit zavařením zavíčkovaných sklenic. Můj milý je například steriloval v troubě zhruba hodinu. Po vychladnutí víčko krásně přilne a je to přece jenom o něco větší jistota.

    2. Kupka says:

      Zasterilovana. A za 30 hodin ještě jednou zasterilovat. Dát pozor, aby víčko bylo vhodné pro tučné maso.

    3. Annika says:

      Na maso fakt opatrně, ať není malér s botulotoxinem. Na něj jen tak nějaký opeceni neplatí… A kvůli němu se sterilizuje dvakrát, aby se zničilo i to, co se mezitím vyvinulo ze spor, na které sterilizace tak úplně neplatí…

    4. Annika says:

      Florentyna: zrovna u toho botulotoxinu čistota přípravy a sklenic moc nepomůže, může být už kontaminovane maso, ale on je v i zelenině, medu atd.

      Třeba proto nesmí kojenci med, protože v něm může stopové množství botulotoxinu být, dospělého to neohrozí, ale na mrne to stačí.

    5. karel says:

      Pokud „na dovolenou“ tak by se musela zavařit. Je nutné u masa dodržet dvě sterilizace. A teď mě nebijte, možná použít do masa poměrnou dávku sanitru.. protože botulin je zdraví víc nebezpečný. Koneckonců na netu je návodů dost.

    6. Drahomíra says:

      Když to zatáhnete horké, bez problémů. Ale na delší dobu to zavařuji jako každé maso 2x 1 hodinu v rozmezí 24 hodin (ten den je to v teple kuchyně). A pak je trvanlivost cca 2roky, ale protože to sníte dřív, tak menší :-)).
      Sama kombinuji různá masa – vepřové, králíka, kuře, divočinu…z koření tymián, rozmarýnu, cibul, bobkový list, saturejku – no a víno nějaké dobré bílé (půl flašky do masa, půl do sebe – časem bude i v mase pak rozeznávat, jestli jste tam dali třeba chardonnay nebo sauvignon, hibernal…) – pěču na 110°C, i 8-10 hodin v noci na noční proud v troubě. A maso krájím na špalíčky, lépe se pak trhá a vlákní. Klidně s kostí, ty pak snadno vyndáte, protože úplně odpadnou.

  2. Annika says:

    Mňam! K tomu počasí venku ideál, začíná mi z toho čtení krucet v břiše…

    Tušíte, co by se stalo, kdybych tam prihodila cibuli? Ideálně hodně cibule? Miluju ji ve vypeku na chleba, tak bych ji propasovala i sem a v kombinaci se sádlem a masem by to mohlo být úplně super. Nebo ne? Může se něco zvrtnout?

    Napadá mě rychlejší kazivost, ale s tou bychom si poradili hravě 🙂 A trochu se změní konzistence, ale aspoň se to bude líp mazat…

    1. Trocha cibule rozhodně nebude na škodu, ona se při pobytu v troubě krásně rozdusí a přidá svou příjemnou chuť. Ale asi bych byla opatrná to s ní příliš přehnat. Přinejmenším kvůli té kazivosti.

  3. Jolana says:

    F A M Ó Z N Í!!!!! Děkuji Flo, přesně tenhle recept jsem potřebovala. Bude to nejen dobrota na doma s dobrým kváskovým chlebem, ale i skvělý dárek pro mého tátu.

  4. Vlastimil says:

    Milá Florentýno ,
    Už se mi sbíhají sliny. Děkuji za recept.

  5. Renata says:

    Ahoj,

    myslíš, že by to išlo robiť aj v pomalom hrnci?

    1. Šlo, ale bude to časově delší na přípravu. Důležitá je výsledná rozpadavá konzistence masa.

    2. Martina says:

      Dělám jedině v pomalaku přes noc. Ráno mě pak budí úžasná vůně.

  6. Martina says:

    Ahoj Flo, napadá mě, že kdyby se to zavařilo, tak by masíčko mohlo vydržet déle. Zavařuji takhle pečené maso manželovi do Norska a když to náhodou nesní, tak to vydrží nějaký ten měsíc na víc.

  7. Višnja says:

    Zdravím Folentýno, určitě udělám, to se snad nedá zkazit a s čerstvou cibulí to musí být bomba. Díky za recepis.

    1. Drahomíra says:

      Než červenou cibuli do masa při pečení (lepší je šalotka), udělejte z ní k tomu cibulovou marmeládu (cibule, podusit na troše oleje a másla, do toho hnědý cukr, sůl, balzamiko, jablečný ocet, červené víno a vydusit). A to je pak „žrádlo“ :-)).

  8. Podle rady dědy dělám pečené a následně zavařené maso již několik let : na 1 kg krkovičky 2 dkg soli a 1 stroužek česneku. Rozdrcený a smíchaný se solí vetřu do masa, zaleju vodou a nechám 4 dny marinovat v lednici. Pak bez marinády šupnu na plech, trošku podleji vodou a peču cca 3/4 hod, než maso zhnědne. Horké vkládám do sklenic, do 1/3 zaleju přecezeným výpekem, pak zavařuji 2 hod na bod varu. Výsledkem je famózní masíčko vhodné k rychlé přípravě jakéhokoli jednoduchého oběda – na kmíně s těstovinami, případně s hříbky a rýží, masová pomazánka s okurkem a čerstvým chlebem apod…Za 20minut máte hotovo. V chladu vydrží měsíce .-)

  9. MARIE7 says:

    Flo,děkuji za tak skvělý recept,udělám hned ze dvojí dávky a podělím mé nejbližší.

  10. Sobis says:

    Dělám, z vepřového, z králíka…maso na špalíčky, aby šlo vidličkou lépe trhat a vlákna zůstala delší, z králíka beru zadní packy. Vínko velmi dobré – půl lahvinky do masa, půl do sebe, při pravidelných kontrolách. Troubu na 110°C, sice to trvá déle, ale alespoň zmizí zbytek z lahvinky. Klidně cibuli, šalotka je jemnější. A maso i s kostí, při pravidelných kontrolách se vyndají, protože úplně odpadnou od masa. A na měkkém chlebu s marmeládou z červené cibule to pak nemá chybu. Co se náhodou nesní, zavařím do skleniček.

  11. Dáša says:

    též moc děkuju za recept. Dělám tohle z krůtího masa, a ani jsem nevědela, že se tomu říká rillettes. Používám horní stehno s kůží – z ní se vypeče dost tuku, ale asi ho není tolik jako z vepřového. na vrstvičku nahoře to stačí. Ale i tak je to moc dobré. a možná i míń kalorické :-).

  12. Franta says:

    Tedy Florentýnko, když to čtu, tak slintám, jako bernardýn. Vepřové výpečky, o ty byla vždy rvačka největší. Před několika lety jsem si koupil, na farmě v Sasově, tzv. trhanou paštiku. Což není nic jiného, než upravený recept na rillettes. Ale doplněný cibulí, česnekem a dalším kořením. Nenápadně jsem zjistil, jak to dělají a pustil se do toho sám. Maso se dá různě kombinovat a to nejen vepřové. Z vepřového používám nejčastěji krkovici bez kosti. Na tento postup se nepoužívá víno a peče se to při teplotě 100 až 110°C přes noc, nejlépe 12 hodin. S tím vínem to asi vyzkouším. Problém je, že suché víno nemusím, tudíž ho ani nemám. Spíše polosuché, nebo ještě lépe, poloslané. Snad to nebude vadit.

    1. Katka says:

      Polosladké víno bych nedávala. Každopádně víno dá výslednému produktu trošku jinou chuť než je jen u „klasické vepřovky“. A když toho uděláte velké množství, tak lze použít celou láhev 🙂

  13. Filda says:

    Ahoj Flo, Hodí se na konfitování vepřové koleno? Protožr si myslím že je to přesně ten druh masa, který má dost tuku… když se vykostí a odkůží?
    Mě bůček moc nejede ale koleno je skvělé.

    1. Asi jo, ale nezkoušela jsem. Možná bych trochu bůčku stejně přihodila 🙂 Plus kost a kůži nechat, vypéct a odstranit až po upečení.

  14. Drahomíra Vogelová says:

    Ahoj Flo, recept se mi moc líbí. Můžu použít krkovici místo plecka?

  15. Dobrý den, Florentýnko. Moc děkuji za výborné recepty, také za dnešní, znovu dokonalý.

  16. Tak přátelé, už se vidím na cyklo dovolené po výletě, s nohama nahoře, někdo mi to namaže na čerstvý chlebík a…
    Ano, už jsem se probudila, stejně bude všechno zase na mně. Ale už se těším, až masíčko upeču a nachystám všem. 🙂

  17. Magdaléna says:

    Už se mně sbíhají sliny! Moc děkuji za další vymazlený recept! Jen se ještě optám: šlo by rillettes připravit s nějakou úpravou také v remosce? Díky moc za odpověď a přeji, ať se daří nejen v kuchyni 🙂

    1. Magdo, asi by to plus minus šlo, ale bude potřeba zkrátit čas. V remosce je zhruba 180 stupňů, takže to nebude mít na maso efekt pomalého pečení a důkladného rozdušení. Ale při troše péče se cesta jistě najde.

    2. V remosce doporučuji přikrýt alobalem a střídavě zapínat a vypínat, třeba po dvaceti minutách.

  18. Vyzera to super. Ja obvykle konfitujem pri 130 stupnoch. Uricte tento recept vyskusam.

  19. Mirka says:

    Děkuji za skvělý recept.

  20. Saša says:

    Láká mě to, jenže u nás víno v jakémkoli receptu nemá šanci. Vyzkoušela bych to bez vína, snad to nebude vadit. O trvanlivost se nebojím – po tomhle se jen zapráší.

  21. Irena says:

    Určitě to zkusím. Ideální na zimní období. Už se těším.

  22. Díky za připomínku. U nás rillettes dělá pomalý hrnec. Když mám várku hotovou, podělím skleničkou i kamarádky. Nezavařuji. A zkusím toho lososového, už se těším.

  23. Katka says:

    Díky za recept 🙂
    Už rillettes z lososa mě zaujalo, nakonec jsem vepřové dělala jako dárek k Vánocům pro rodinu a přátele. Mělo takový úspěch, že jsem po Vánocích vyráběla z kachny.

  24. Jirka says:

    Dnes jsem koupila bůček „na něco“.Tak moc děkuji už vím na co! Jen ještě dokoupit kousek asi krkovičky.Zítra vyrážím.Děkuji za recept,pozdravuji.Jirka

  25. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, vepřové rilletes dělám stejně, tak jednou za rok, vždy větší dávku a pro jistotu sklenice 2 x sterilizuji. Pro nečekané návštěvy vždy rychlé pohoštění.

  26. Zuzana says:

    Zdravím, již léta to dělám. Jen to peču s dostatkem cibule a také s česnekem, bůček a krkovici, sůl, pepř. Na začátek pomalu opéci a pak to noc v troubě klasických kamen jistí. Nestačí se to zkazit a jako dárek to nejlepší. Dobrou chuť a děkuji za všechny recepty a krásné povídání které vždy poučí…

  27. Zdeněk says:

    Možná hloupý dotaz, ale zkusím: Šlo by to udělat v remosce?

  28. Jarmila says:

    Dobrý den, dělám vepřové ve vlastní šťávě a potom ve dvou dnech zavařuji, ale tento recept také zkusím, vypadá to luxusně. Díky

  29. Josef Rybář says:

    Dobrý den. Mám skromný dotaz. Bude tento recept fungovat v pomalém hrnci? Jak dlouho by to trvalo?

  30. Už o této variantě přemýšlím delší dobu. Teď mě to nakoplo. Akorát dělám rozkvas na 2 chleby a to bylo aby nebylo. Díky za připomenutí.

  31. Vladimír says:

    Babička to dělávala bez předchozího pečeni a ukládala takto do sklenic pod skleněné víčko, nebo později, když si pořídila stroj na uzavírání plechovek vepřové, hovězí i skopové maso. Po dvojím zavaření takto maso vydrželo do příští zabijačky, pokud se dřív nesnědlo.
    Bylo to maso ve vlastní šťávě a dalo se použít na mnoho způsobů.
    Vepřové bylo nejlepší s cibulkou přímo na chleba a skopové se špenátem a s brambory na loupačku, co lepšího….

  32. Naďa says:

    Rilletes dělám v zimě a od obdarovanych sklízím velké díky. Ideální pro výrobu rillettes je pomalý hrnec. Mám tohoto miláčka asi deset let a můžu doporučit.

  33. Helena says:

    Díky za zimní recept, nejvíce potěšil mého mužského. Určitě brzy vyzkoušíme. H.

  34. Zuzana says:

    Zdravím, tuhle dobrotu dělám už dlouho a je to jedna z nejoblíbenějších svačin na dovolené. Dělám s cibulí a nemá to chybu. Protože mám přísun zvěřiny, tak tímto způsobem zpracovávám ořez, žebra a k tomu vepřový bok nebo krkovice. A nic se nezkazí přidáním i kousku uzeného boku. Těch kombinací je asi hodně. A Flo má pravdu – luxusní masová konzerva. A oblíbený dárek.

  35. Věra says:

    Milá Flo, to je úžasný recept. Určitě vyzkouším a děkuji ❤️

  36. Pavel Blažek says:

    Milá Týnko,
    to vypadá úžasně. Málem jsem nedočetl, jakou jsem na tu lahůdku dostal chuť. Co nejdřív to musím vyzkoušet. Myslím, že u mě nemá šanci se zkazit.
    Přeji krásné dny a hodně úspěchů při vymýšlení dalších dobrot.
    Pavel

  37. Milá Flo, moc Vám děkuji za recept, už se mi sbíhají sliny, určitě ho brzy vyzkouším. Moje maminka zavarovala vždy masíčko po zabíjacce do sklenic. Po tom jsme se mohli utlouct. Jste úžasná. Díky mooc. Jana z jižní Moravy z Valtic.

  38. pavla says:

    tuto dobrotu dělám v pomalém hrnci ,sádlo nevyškvařené dám škvařit před přidáním všeho ostatního a opravdu to nemá šanci se zkazit

    1. Josef Rybář says:

      Aha, tak takhle je to! Napřed vyškvařit sádlo! No, že mě to nenapadlo. Velice děkuji za tvůj komentář k tomuto receptu. Cihlička k cihličce se už začíná skládat.

  39. Milan says:

    Flo,

    předloženy recept koresponduje s postupy, které již léta používají lidé po té, co proběhla domácí zabijačka a je třeba velké množství masa uchovat.
    U nas se tomu říká naložené zavařené maso.
    Rozdíl v postupech je pouze ten, že maso se v tuku peče kratší dobu a po té se ještě horké včetně tuku nakládá do zavařovacích sklenic. Po zavíčkování je maso sterizovano po dobu 90 ti minut.
    Takto upravené maso vydrží dlouhou dobu bez nutnosti ukládání do lednice.
    Třeba tento postup někomu pomůže při zpracování většího množství masa pro pozdější komunikaci.

    Zdravím

  40. Anka F. says:

    Jestli rillettes neznáte, vyzkoušejte!
    Dělám rillettes řadu let po iniciačním zážitku z Francie … :⁠-⁠) ale na rozdíl od Florentyny používám zásadně maso s kostí a kůží, chuť je výraznější. Přidávám taky cibuli, ale na výslednou chuť to nemá zásadní vliv, pokud se maso dostatečně dlouho dusí. Rillettes se nám doma ještě nikdy nestihlo zkazit – ani s cibulí, která určitě bude mít vliv na trvanlivost – až rillettes ochutnáte, pochopíte… :⁠-⁠) Pokud dělám větší dávku, část co nesmíme do cca 14-ti dnů dávám zamrazit (ve skleničkách).
    A doporučuji taky vyzkoušet teplé rillettes (namazane pečivo dejte na pár sekund napr. do mikrovlnky). Tam pak neplatí pravidlo sdílené kalorie – poloviční kalorie, protože o tuhle pochoutku se už nebudete chtít nikdy s nikým dělit… :⁠-⁠)

  41. Zdravím Fló,
    tak takové svačinky mám moc ráda, takže brzy určitě udělám. Ty kupované konzervy už nejsou dobré jako kdysi, takže si udělám vlastní podle tvého receptu 🙂

  42. Děkuji za recept. Právě přemýšlím o jedlém dárku pro chlapáka. Tak to bude ono.

  43. Vynikající !!! Tento recept je jednoduchý a snadno se připravuje, což je jednou z jeho výhod. Je vynikající jako příloha k pečivu nebo jako předkrm 🙂 Já jsem si k tomu dala domácí chléb a tu okurku a byl to gurmánský zážitek 🙂

  44. Jarmila says:

    Ahoj Flo. Už se mi sbíhají sliny. Děkuji za recept.

  45. Jaroslav says:

    Ahoj Florentýna. Za päť minút sa mi vypne rúra a ja veľmi nesmelo odkryjem alobal. Som strašne zvedavý, lebo rilette z Lidlu, kde ho mávajú, keď sú francúzske týždne, zbožňujeme… Trochu ma prekvapilo, že sa recept zaobišiel bez cibule a cesnaku, ale Tvojim postupom a nápadom verím, mnohé z nich, či už z kníh alebo z webu, som už aj s úspechom vyskúšal. Tajže strach o to, že to bude lahôdka, nemám… Ozaj, keď sme pri tých francúzskych jedlách – nemáš náhodou recept na to kura varené v smotane, ktoré pripravovala pani Pohlreichová v Prostřeno?

  46. karel says:

    Právě jsem dojedl dávku na chlebu ke snídani.. Pomalá příprava je paráda, osobně tak dělám maso na spoustu variací když mají přijít mladí a potřebuju toho hrnec. Jediný čas je pro přípravu a nasypání do pekáče.. potom se už o nic nestarám. Nejlepší jak píšete nechat do druhého dne.. to se chutě harmonizují a s čerstvým se to nedá srovnávat. To ale platí i o spoustě jiných jídel.. i polévek.
    Co se vína dotýká.. zkuste „Francouzké škvarečky“..
    Kilo bůčku na kostičky cca 2 cm.. maličko osolit, podlít litrem bílého suchého a v širším kastrolu vyškvařit. Zbytek, pár lžic, sádlíčka mi moc nevoní ani nechutná. Ale ty vypečené škvarečky ..

  47. František says:

    Zdravím Flo a ostatní diskutéry. Právě tuto dobrotu dělám v pomalém hrnci/PH/, byly na to dotazy, tak někomu to pomůže. Potřebné suroviny – můj recept:
    1,5 kg vepřového bůčku, cca 30 g soli, 2 dcl bílého suchého vína, 1 lžička suš. česneku, 1 lžička mletý kmín, jeden sáček pyramidka koření do vývaru. Dle vaší chuti možno přidat pepř, tymián, rozmarýn apd. Prostě celková chuť je na vás.
    Postup: Odřezat z bůčku kůži a tuto pokrajet na kousky, na kousky cca 2-3 cm pokrájet maso, vše dát do PH, podlít vínem, přidat uvedené ingredience a zamíchat. Zapnout PH na L = nižší teplota a pomalit 8 hod. Občas zamíchat, aby se kousky lépe od sebe oddělily.
    Způsob uložení – do misek, do sklenic, dle potřebné doby uchování, jak píše Flo i vy ostatní v diskusi.
    Dobrou chuť.

  48. Hezky den Flo, také již par let delam. Přidávám ještě i cesnek. Je to vyborne a často používám jako jedle dárky nebo malou pozornost na návštěvy. A delam tedy najednou 4-5 kg masa (když už, tak už ?). Zavaruji pak na dvakrát. Nechávám po celou dobu pečení kosti z bucku i kuze a odstraňuji až po upeceni. Kuze tomu dá prave ten rosol.
    Skvělý recept.

  49. MIlá Flo, moje babička nikdy ve Francii nebyla, ale tahle úžasná pomazánka u nás bublala na velkém plechu po každé zabijačce. Říkala tomu „brabce“. Méně sofistikovaná, bez vína, jen sůl a kmín, ale v létě pak na poli s čerstvým chlebem a žlutou „sóduvkou“ , se skleničkou křupavých okurek ze zahrady, jsme měli v bříšku jako v pokojíčku. Už mi syčí na pekáčku sádlo…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close