Bylinkové máslo – recept na celou sezónu

Bylinkové máslo se sice skládá z másla a bylinek, ale byla by škoda u těchto dvou položek skončit. V bylinkovém másle se může skrývat mnohem víc.

Když je někde háček, sluší se nahodit i příslušné upozornění, abyste potom, až se na návnadu chytnete, nemohli říct, že jsem vás nevarovala. Že jste netušili, jakou udičku jsem nalíčila.

Tak tedy: pokračování ve čtení může podstatně ovlivnit vaši letošní bylinkovou sezónu. Zvyšuje se tím riziko, že slunečnou polovinu roku strávíte v přítomnosti vlastního bylinkového másla na tisíc způsobů.

Co to je bylinkové máslo

Bylinkové máslo je máslo smíchané s nasekanými čerstvými bylinkami.

Ale taky to může být máslo smíchané s nasekanými čerstvými bylinkami, prolisovaným česnekem, citronovou šťávou, citronovou kůrou, solí a třeba ještě i pepřem.

A když se promíchání všech zmíněných surovin odehraje v robotu opatřeném rozdováděným sekacím nástavcem, zapomenete, že existuje i nějaká jiná podoba bylinkového másla.

Už nikdy neskončíte jen u másla a hrsti bylinek a už nikdy to všechno nebudete promíchávat vidličkou v misce.

Když se přidá pár surovin

Citron, sůl a česnek vyzvednou bylinkové máslo na úplně jinou úroveň. Nebojte se, že bude příliš výrazné, příliš voňavé, příliš kyselé, příliš pálivé. Bude to přesně akorát. Tahle smečka prima surovin pomůže bylinkám, aby lépe vynikly.

Není to můj výmysl. Bylinkové máslo s dalšími přísadami patří už nějakou dobu do klasické francouzské kuchyně, odkud ho převzal celý svět.

V angličtině ho najdete pod názvem compound butter (přičemž slovo compound představuje sloučeninu nebo směs a slovo butter logicky zbývá na máslo). Tedy něco jako složené máslo nebo máslová směsice.

S máslem se dá smíchat ledacos, nejen zmínění favorité. Taky třeba koření, sušená rajčata, chilli, sardelky nebo olivy, ale i tekuté přísady, pokud budou v umírněné míře a nenaruší konzistenci másla. Například med, javorový sirup a jiné podobné sirupy, ovocné šťávy, zeleninová pyré, alkohol. Cokoli má výraznou chuť, může přijít do ochuceného másla.

bylinky pro bylinkové máslo

K čemu je bylinkové máslo dobré

Když kdysi dávno složené máslo vzniklo, smyslem jeho života bylo zafungovat na talíři podobně jako omáčka. Ano, omáčka.

Tohle máslo je vznešené a nespokojí se s tím, že si ho namažete na chleba jako nějaké obyčejné, prosté máslo. Ale pokud to náhodou uděláte, a já vím, že neodoláte a uděláte, i z obyčejného krajíce chleba se stane ušlechtilý kus.

Bylinkové máslo se v teple pochopitelně rozpustí. Když ho tedy položíte na něco právě vytaženého z trouby, z pánve, z hrnce nebo z grilu, ihned se z másla stane voňavá, výrazná, hebká omáčka.

Máslo můžete například položit:

  • na grilované maso
  • na opečený steak
  • na opečenou rybu
  • na pečené kuře
  • na lívance
  • na palačinky
  • na bramborovou kaši
  • na vařené brambory
  • na pečené brambory
  • na pečené sladké brambory
  • na vařenou zeleninu
  • na zeleninové pyré
  • na opečený chleba
  • na rozpečenou bagetu
  • k zapečení bagety
  • do krémové polévky

Aby bylinkové máslo mohlo zafungovat jako omáčka, musí se předtím ještě stát jedna důležitá věc.

Umíchané máslo zamotejte do kousku fólie nebo pečicího papíru, až vznikne pevný váleček. Dejte ho důkladně vychladit a zpevnit buď do lednice, pokud se ho chystáte v následujících pěti dnech spotřebovat, anebo si ho zamrazte pro budoucí použití.

Ztuhlé máslo před použitím vybalte z papíru, nakrájejte na plátky silné asi tak centimetr a v této podobě položte na horké jídlo.

Už chápete, proč jsem vás varovala? Tady se můžete na dlouho ztratit.

A to ještě není všechno.

Jaké chuťové kombinace bylinkové máslo snese

Zrovna končí sezóna medvědího česneku, tak jsem malou náruč jeho jarního listí rozmixovala do kostky másla. Společně s česnekem, citronem a solí.

Ale nenechte se tím nijak svázat ve vlastní tvořivosti. Kromě jednoduruhových bylinkových másel se nebojte používat i kombinaci více druhů. Věřím, že se snadno rozdovádíte, jak budou jednotlivé druhy bylinek dorůstat do sklizně.

Dvě rady, víc nepotřebujete

Raději ještě jednou zopakuji hlavní dvě pravidla pro bylinkové máslo.

  1. Jakékoli kombinaci bylinek svědčí, když k nim přidáte česnek nebo citron (nebo obojí).
  2. Jakémukoli bylinkovému máslu prospěje důkladné promixování v sekacím robotu. Máslo se tím našlehá, bylinky se lépe rozdrtí a vše se mnohem důkladněji propojí dohromady.

Máslo používejte tak, jak jste zvyklí kombinovat bylinky do jídla, například takto:

  • bazalkové máslo na těstoviny, míchaná vajíčka a rajčatovou polévku
  • pažitkové i petrželkové máslo na brambory, vařenou kukuřici, steaky
  • česnekové máslo a máslo s pečeným česnekem na pečivo, jehněčí, kuřecí nebo vepřové maso
  • šalvějové máslo na ryby, kuře, telecí, zeleninu
  • mátové máslo na jehněčí nebo na vařený hrášek
  • koprové máslo na ryby, hovězí maso a vejce
  • křenové máslo na vařené uzené maso

Vydařenou bylinkovou sezónu přeju.

bylinkové máslo recept

 

Bylinkové máslo

Celkový čas: 15 minutes

Suroviny

  • 200 g másla
  • 1 větší špetka soli
  • 1 stroužek česneku
  • 1 chemicky neošetřený citron
  • velká hrst jednoho nebo více druhů bylinek

Postup

  1. Máslo vyjměte aspoň hodinu předem z lednice a vybalte ho z papíru, aby se ohřálo na pokojovou teplotu a změklo.
  2. Bylinky otrhejte ze stonků, ponořte je do mísy se studenou vodou, vyplavte z nich nečistoty, vyjměte je na kuchyňskou utěrku a nechte důkladně oschnout, aby na nich nezbyla žádná voda.
  3. Listy bylinek nasekejte nožem nahrubo. Česnek oloupejte a prolisujte. Citron důkladně opláchněte pod teplou vodou, ostrouhejte z něj kůru a vymačkejte 10 ml šťávy. Zbytek citronu využijte jinak, například do nápojů.
  4. Do kuchyňského robota se sekacím nástavcem vhoďte máslo pokrájené na pár kusů, nasekané bylinky, prolisovaný česnek, citronovou kůru a šťávu a sůl. Zapněte na nejnižší rychlost a nechte minutu promíchávat. Sejměte víko, stěrkou setřete suroviny ze stěn nádoby, a pokračujte další minutu v mixování. Takto robota ještě jednou nebo dvakrát zastavte a máslo setřete, až vznikne nadýchaná, jemně zabarvená máslová pěna s drobnými kousky bylinek.
  5. Hotové máslo přendejte do servírovací misky, pokud má skončit na pečivu, anebo ho jako váleček zabalte do potravinové fólie. Dejte ztuhnout do lednice. Váleček másla před podáváním vybalte, rozkrájejte na centimetrové plátky a na talíři pokládejte na velmi horké suroviny, například na maso, zeleninu nebo brambory.

Poznámky, rady, nápady:

Máslo vydrží v lednici nanejvýš 5 dní. Pro delší skladování ho uložte do mrazáku.


 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Martina says:

    Ahoj Flo, medvědí česnek jsem ještě do bylinkového másla nezkoušela. Tak děkuji za inspiraci a o víkendu vyzkouším.

  2. Libuše says:

    Ahoj Jano Florentýno!

    Zřejmě tě zklamu, poněvadž se do toho ani nepustím. Můj muž je konzervativní a narazila jsem u něj i s vynikajícími pomazánkami, z receptur pro mateřské školy.
    S brbláním přijal jednu, a to vaječnou. Bylinky ve formě petrželky či pažitky si dá na pomazánku či chléb namazaný máslem. A to ne pokaždé.
    A ty pomazánky nám dělaly paní kuchařky tak chutné, že děti požadovaly, aby jim je maminky udělaly i doma.
    Další pomazánkou je tzv. „starý sýr“, což je pomazánka ustaraná z tvarohu, tvarůžek, cibule, kmínu, papriky a nechá se schválně ustarat v kuchyni. U nás ani moc nezestárne.
    Přeji všem pěkný den.

  3. Lidka says:

    Milá Flo, děkuji za další tipy a rady – a vůbec za to, že pořád máš pro nás nové nápady. Ať se ti stále daří….

  4. Marie says:

    Milá Florentýnko,moc děkuji za recepty a pěkné povídání.MC

  5. Saša says:

    Medvědí česnek jsem ani nezahlídla, ale pažitku, nebo petrželku dávám do másla často. S ničím jiným jsem neuspěla, tak zůstavám u těchto dvou.
    Ale moc děkuju za hezké povídání..

  6. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    děkuji za recept, zatím jsem to nedělal, ale stojí to za pokus.

  7. Bylinkové máslo je úžasné, dělávám často ať ke steakům či při grilování. Vyzkouším i Tvůj tip, děkuji

  8. Jitka Mészárosová says:

    máslo na sladko –
    vzpomínám si, že ve školce ( asi 60 let zpátky 🙂 ) jsme mívali na svačinu mléko nebo čaj a k tomu rohlík nebo chleba namazaný ušlehaným máslem s medem … Nevím , jestli je to nostalgie, ale byla to dobrota !

    1. Proč byla?… Do lehce povoleného másla které má „pokojovou“ teplotu se metlami ručního mixeru zašlehá med trochu do pěny. Asi polovina váhy másla.. Nikdy jsem to nevážil.. No a mimo božské chuti jako bonus nestéká med z chleba na ruce. V chladničce umístěný neměl nikdy čas se nezkazit.

  9. Tereza says:

    Flo, moc díky a stále piš.

  10. Marcela says:

    Milá Flo, super recept, ráda vyzkouším. Přeji hezké dny všem. M.

  11. JITKA says:

    Děkuji, děláme ho. Posíláme pozdrav JITKA a děda

  12. Katarína says:

    Milá Florentýnko, moc děkuji za dnešní inspirativní email. Dnes jsem měla úplně stejný nápad, ráno jsem vybrala z mrazáku kostku másla, v zelenině koupila medvědí česnek a zrovna se chystám na výrobu bylinkového másla s medvědím česnekem. Minule jsem vyráběla pesto z medvědího česneku a v těstovinách bylo výborné.
    Dokonce jsem zašla tak daleko, že jsem si koupila sazenice medvědího česneku a budu se snažit ho vypěstovat. To jsem zvědavá, jak se mi to bude dařit.
    Přeji hezký den. Katarína

  13. Mirka says:

    Děkuji za pěkné povídání a nápady, ráda vyzkouším přeji hezký den

  14. Milá Florentýna,
    Bylinkové maslo špecialne s medvedím cesnakom, milujem a už som ho tento rok robila.
    dokonca som si ho zasadila v záhrade.
    Ďakujem a prajem krásne májové dni.

  15. Šárka says:

    Milá Flo děkuji za zajímavý recept na bylinkové máslo a tipy kde použít. S pozdravem Šárka

  16. Blanka says:

    Diky za recept, Florentynko. Medvedi cesnek mi zrovna roste v lese, uz jsem z neho delala marmeladu, tak ted jeste zkusim to bylinkove maslo. Jeste jsem nikdy nezkusila pridat citron, uz se tesim.
    Hezky den vsem!

  17. Hezký den 🙂 Bylinkové máslo dělávám a je silně návykové. Děkuji Florentýno za krásný článek, tvoje povídání o jídle mi vždycky zlepší náladu a pohladí po duši. Jako vášnivá čtenářka oceňuji tvůj vypravěčský dar a schopnost nás, čtenáře a kuchaře, nadchnout. Přeji všem krásný slunečný víkend!

  18. Hýsek František says:

    Ahoj Flo,ak ťa tak môžem osloviť,podľa tvojich rád som prešiel pri varení na prepustene maslo,dnes si to zas posunula na ,,vyšší level,, určite vyskúšam a ďakujem moc za inšpiráciu,nech sa ťi darí

  19. Jarka says:

    Milá Florentýno, děkuji za další inspirující recept. Krásně se povídání k receptům čte.Pěkný slunečný den všem.

  20. Jarka says:

    Milá Flo, děkuji za inspiraci. Krásné jaro všem, Jarka

  21. Na zahradě mám pažitku tak se budu snažit zkusit. Děkuji Flo za skvělé recepty a rady Hana

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close