Tabbouleh — bylinkový salát, bez kterého se neobejdete

Tabbouleh je proslulý bylinkový salát, který má původ v horkých zemích vycházejícího slunce. A protože naše slunce už letos pomalu dosahuje vrcholu na své pouti oblohou, je na čase vám ho představit, abyste si jím vylepšili dny, kdy je vám horko — ve městě, doma nebo u grilu.

Slovo tabbouleh čtěte a vyslovujte přibližně jako tabúle a podávejte pouze opravdovým milovníkům bylinek, protože jich obsahuje velké množství. Pro dvě osoby spotřebujete svazek petrželky a máty, a to se bavíme o celkem umírněné verzi. Na léto perfektně osvěží, po zbytek roku se překvapivě hodí i k výraznému dušenému hovězímu nebo jehněčímu.

Suroviny na tabbouleh

Ač má orientální původ, nemusíte se bát, že bych vás hnala na nákup do obchodu s exotickým zbožím. Vystačíme si s obyčejnou českou produkcí a běžnými supermarkety. Tři základní suroviny, bez kterých tabbouleh neuděláte, jsou bulgur, rajčata a hladkolistá petrželka. A v závěsu za nimi ještě máta, olivový olej, citron a případně trocha koření jako je skořice, pepř a nové koření. Surovin je málo, vaření skoro žádné, takže si dejte pozor, co si v obchodě vyberete. Kvalita surovin dělá tenhle salát.

Bulgur

Nenechte se zmást jeho vzhledem, případně podobností s kuskusem. Bulgur opravdu není těstovina. Jsou to pouze upravená pšeničná zrna: předvařená, nasekaná a usušená. Zdá se to logické, v horkém podnebí by se nezpracované zrní snadno kazilo, a tahle úprava přeruší enzymatycký rozklad a vcelku dobře obilí zakonzervuje na dlouhou dobu.

Díky tomu doba i způsob přípravy bulguru odpovídají dušení rýže, jak ji doma ve svých kuchyních dobře známe. Protože původ salátu se dá vystopovat do libanonské kuchyně, nejlepšího výsledku samozřejmě dosáhnete s bulgurem s libanonským původem. Turecký též není špatný, jen je měkčí.

Bylinky

V bylinkách spočívá kouzlo celého salátu. Respektive v jejich množství.

Tabbouleh není bulgur ochucený bylinkami,
ale jsou to bylinky doplněné trochou bulguru.

Poměr surovin způsobuje veškerý chuťový efekt. To vysvětluje jeho zvláštnost, jeho vzácnost, jeho svéráz a oblíbenost. To vysvětluje, proč budete potřebovat velké svazky bylinek, proč je všechny spotřebujete a proč je důležité, abyste měli velký ostrý nůž, velké prkénko a aspoň trochu zvládali techniku krájení.

Lístky bylinek rozhodně nejdřív oberte ze stonků, ideálně k tomu využijte levnou dětskou práci. Pak je buď nasekejte stylem cik cak, anebo, pro větší rychlost, je po troškách smotejte do ruličky (dokonalost stranou, neberte mě zcela za slovo), a nožem je pěkně nakrájejte na tenoučké nudličky, kterým se odborně říká šifonáda.

Pokud je to možné, kupte si bylinky na trhu, protože balíčky v supermarketech jsou maličké a zbytečně drahé a o bylinkách v květináči se snad ani nemá smysl bavit.

Na tabbouleh stačí hladkolistá petrželka a máta, ideálně v poměru 2:1 nebo dokonce 3:1, podle toho, jak máte rádi výrazné mátové aroma. Samozřejmě bylinky umyjte, nejlépe v salátové odstředivce, jak jsem psala u salátu.

Pro zajímavost ještě můžete přidat několik jarních cibulek, stačí je nakrájet na šikmé tenoučké plátky a případně trochu uvolnit a rozebrat.

Rajčata

Bez diskuze by měla být co nejvyzrálejší, nejvoňavější, ne úplně vodovatá. Bylinky jsou tmavě zelené, tak k nim do barevného kontrastu postavte pořádně sytou červenou.

Ochucení

Do každého salátu patří zálivka, a zde se skládá pouze z citronové šťávy a panenského olivového oleje. Ani nemusíte suroviny na zálivku smíchat dohromady, prostě je jen nalijete k ostatním ingrediencím.

Je dobré přilévat citronovou šťávu postupně v několika dávkách a stále ochutnávat, jinak se vám může stát, že vlivem ostatních surovin bude salát příliš kyselý. O zbytek ochucení se pak ještě postará sůl, případně i špetka skořice, mletého nového koření a černého pepře. Ale klidně se můžete obejít i bez koření.

Jak uchovat tabbouleh

Stáním salátu se chuti trochu rozleží a spojí, jen byste měli vědět, že nasekané lístky máty postupně tmavnou a přechází do šedozelené, téměř černozelené barvy. Pokud vám to okolnosti dovolí a neberete si tabbouleh s sebou na piknik do přírody, nasekejte mátu až na poslední chvíli a vmíchejte ji až nakonec. Jinak není problém uchovat salát do druhého dne v lednici.

Obměny

Možná si říkáte, že už jste tabbouleh jedli a že jsem vedle jak ta knedle, protože v něm nebyl bulgur, ale kuskus. Kuskusová verze ale opravdu není původní, nýbrž pozměněná, nicméně ji klidně vyzkoušejte taky. Jen si dejte pozor na správnou přípravu kuskusu, protože kuskus se nevaří, jen se nechává nabobtnat v horké vodě nebo ve vývaru.

Pro velké zastánce zdravé stravy ještě můžu doporučit záměnu bulguru za quinou. Je drobná, světlá, trochu křupe a splňuje tedy všechny potřebné náležitosti.

A poslední nápad pro vaši kuchyni: tabbouleh můžete podávat společně s rozebranými lístky mladého římského salátu. Naaranžujte je na talíř nebo do mísy a zasypte hotovým salátem z ostatních surovin.

A teď už si plně vychutnejte recept, začínající léto, grilování s přáteli, lehké svěží víno a všechno, co s tím souvisí. Nebojte se změnit poměry surovin ještě více ve prospěch bylinek, tohle je moje středoevropská, poměrně vyklidněná a nekonfliktní receptura, která se mi osvědčila při nejrůznějších společenských příležitostech.
 
 

Tabbouleh

Množství: Pro 4 osoby jako příloha k masu

Tabbouleh

Suroviny

  • 120 g bulguru
  • 1 lžička soli
  • 4 rajčata
  • 40 g nati hladkolisté petrželky (váženo bez stonků)
  • 20 g lístků čerstvé máty
  • šťáva z 1/2 citronu
  • 4-5 lžic olivového oleje

Postup

  1. Bulgur zalijte 250 ml vroucí vody, osolte zarovnanou lžičku soli, zakryjte pokličkou a zvolna povařte 5 minut. Vypněte a nechte 15 minut dojít doměkka.
  2. Zatímco se vaří bulgur, rajčata nakrájejte nadrobno (pokud jste četli Kuchařku pro dceru, pak už dávno víte, že je třeba nejdřív vyříznout tuhé místo, kde do rajčete vrůstá stopka, odborně nazývané - bubák). Petržel i mátu nasekejte nahrubo.
  3. Uvařený bulgur smíchejte s olivovým olejem a citronovou šťávou. Pokud se bojíte přílišné kyselosti, použijte nejprve poloviční množství šťávy a zbytek vmíchejte až po ostatních surovinách, zcela podle své chuti. Do ochuceného bulguru zamíchejte rajčata a bylinky a nakonec dosolte, dopepřete, případně dokyselte. Nechte deset minut marinovat při pokojové teplotě.

 
 
Otázka pro všechny, kdo dočetli až sem: jak jste na tom vy a bylinky v salátech? Udivují vás, nebo je tam prostě nemůžete mít?

PS. Nezapomeňte článek sdílet těm, kdo by ho taky mohli potřebovat.

Join the Conversation

  1. Vašek K. says:

    Ahoj Flo,

    díky za recept. Jak to tak vypadá, tak jsi byla se mnou na nákupu.
    Doufám, že se dostanu domů a tak jsem si vymyslel taky tuto kombinaci. Ale jak už víš, maso je maso a tak k tomu nebude chybět. Ještě tam přidávám okurku, ale bez jader. Petrželkou nešetřím, té dávám hodně, ostatní podle oka. Prostě supr typ do toho horka. Přeju Tobě i všem ostatním příjemný víkend.

    1. Krásný víkend i tobě, Vašku, a už se prosím tě někdy na chvíli zastav a odpočívej.

  2. Zdravím Flo,
    nad nějakou alternativou Tabboulehu přemýšlím už jistou dobu. Jakmile začnou letní teploty, obvykle totiž konzumuji pouze jablka, džusy a tzatziky a během dne moc nejím, což není úplně v pořádku. Bohužel si ale nedovedu oblíbit chuť zelené petrželky (vlastně ani čerstvého koriandru, ale ten většinou přebiju nějakým chilli nebo rýží s kari), a to ani kudrnky, ani hladkolisté. V polévkách u mě člověk zásadně vždy najde pouze pažitku :-). Tak přemýšlím, že to zkusím třeba s bazalkou, protože tu zas naopak velice miluji, byť už pak půjde o zcela jiný pokrm. Láká mě i kombinace bulguru s quinoou, protože mám ráda její křupavost.

  3. Lenka says:

    Krásný recept! Ale mám stejný problém jako Vendula! Ta chuť petrželky mi prostě nejede a nejede…. 🙂

    1. Jiří says:

      Vypěstuje si kerblík. Je chuťově jiný a jeho pěstování není složité.

  4. Vendulo, Lenko, naprosto vám oběma rozumím. Když dostanu na talíři lístek petrželky na kopečku rýže, tak ho dám stranou. Ale tady tenhle salát je tak petrželový (a mátový), že mi to z nějakého důvodu najednou nevadí. Je to bylinkově nabíjecí, osvěžující, a že to je z petržele vlastně ani nepřijde k mysli. Nevím, jak to jinak popsat, prostě se jedná o takovou nějakou petrželkovou transformaci.

    1. Alžběta says:

      Ahoj Florentýno,
      bulgur používám jako přílohu. Nemám moc ráda těstovinové saláty, ale tento s bulgurem vyzkouším, nejlépe ještě dnes. Bylinky používám kde to jen jde a se žádnou nemám problém. Děkuji jak za recept, tak i za Tvůj vtipný příběh.

  5. Zdenča says:

    Milá Flo,
    už dlouho jsem se tak nepobavila, jak při čtení tvé vodácké reportáže. Že jsi výborná kuchařka už vím, ale že vládneš i spisovatelským umem mě mile potěšilo.
    Bulgur mám ráda a do rodinného jídelníčku se ho snažím zařazovat. Tabbouleh jsem už připravovala, ale přiznávám, že bez máty. Pouze s petrželkou. Takže slibuji, že se pochlapím a příště přidám i tu mátu.

    1. Zdenčo, díky za milá slova, ať se dílo s mátou vydaří a sklidíš pochvalu.

  6. Jaroslav S. says:

    Dobrý den, Flo,
    salát, jakýkoliv, je to pravé – nechci říkat-ořechové, pro úmorná horka, která, na rozdíl od mnohých horkomilovných /třeba vodáků/ snáším již poměrně nerad. Na vodě jsem pobýval často, nejprve v neckách či správně česky „vanštroku“, s kamarády na vorech, dali jsme se i do vlastnoručně zhotovovaných maňásků. Nelze zapomenout ani na riskantní plavbu na krách, po obou/Horní a Dolní/ Bečvách a dokonce jedné, po jejich spojení. Z toho jste správně dedukovala, že jsem bujaré mládí prožíval v dnešním /odporná zkratka/ Valmezu.
    V tradici pokračoval můj mladší syn – do doby, než se podruhé topil a nabral rozum…loď věnoval svému poslednímu zachránci a od doby se drží od vody dál – asi to pomohlo, nedávno ve zdraví slavil pětapadesátku.
    Zase jsem se rozkecal – tedy dík za recept, napoprvé zkusím s kuskusem – důvod je prozaický, dostal jsem darem od snachy půlkilové balení italské výroby, tak to chci vyzkoušet. Dojdu si jen pro mátu, zbytek mám doma. Dnes jsem donesl z trhu rozmarým, onehdy tymián/dělal jsem panenku/.
    pro CD pro vás si mám jít dnes po jedenácté hodině, to víte, na kraj republiky je doprava pomalejší- doufám, že tam opět bude nějaký Váš regionální recept.
    Přeji hezký den – Jaroslav

    1. Jaroslave, úplně to vaše bujaré mládí vidím, krásný příběh, děkuju!

  7. Veronika says:

    Ahoj Flo, super recept! Šlo by i s libečkem? Nějak nám přerostl 🙂 Bylinky miluju, saláty taktéž, máme toho plnou zahradu, trhám, sypu, míchám cokoliv s čímkoliv, doma se mi smějí, že jsem králík, chtěla jsem sníst i bramborovou nať…

    1. Veroniko, asi trochu šlo, ale velmi opatrně, je mnohem víc aromatičtější než petrželka.

  8. Petra says:

    Děkuji za první čtvrteční mejlík 😀 Zasmála jsem se nad vodáckou epizodou 😀 Co se receptu týká, nevím..nevím… možná pro sebe, ale pro rodinku asi ne… mají vyloženě odpor k surovinám, které toto jídlo obsahuje. Salát bez půl kg majonézy jíst nebudou 😀

    1. Škoda, rodinka absolutně netuší, o co přichází 🙂

  9. Nu ja taky petrzelku nemusim,salat z bulguru delam michnu do toho trochu pohanky a misto petrzele hromadu nakrajeneho medvediho cesneku co mam v mrazaku.
    😀

    1. Super, díky za tip na další salát.

  10. Vlaďka says:

    Ahoj Flo, tímto receptem jsi mi udělala nesmírnou radost. Zrovna včera jsem navštívila obchod se zdravou výživou a koupila bulgur na zkoušku. A od té doby přemýšlím, co s ním, vždyť já vlastně ani neznám žádný recept. Salát určitě vyzkouším, petrželku miluji a lehké saláty mám v letních měsících nejraději:-).

    1. Tak to mám radost, Vladi!

  11. Marie says:

    Ahojky, bezva recept. Bylinkami se zabývám, saláty bych měla…jsem diabetik. Tak-že každý recptík dobrý. Jednoduché a zdravé. Zdravím Marie

    1. Marie, to jsem ráda, že ti recept může být k užitku. Tak ať se zadaří. Flo.

  12. Milá Flo,
    když jsem začala číst Tvou vodáckou anabázi, myslela jsem, že jsem se dočista pomátla a psala jsem to já a natajňačku Ti to poslala. Ale….., kdepak. Já bych totiž do něčeho takového nesedla ani náhodou.
    Moc děkuji za recept na Bulgur, jedu na něj nakoupit a vyzkouším.
    Krásný den Iva

    1. 🙂
      Vyzkoušej a dej vědět!
      Flo.

  13. Markéta says:

    Děkuji moc za inspiraci, tentokrát jsi se trefila. Určitě zkusím, jen nevím co místo máty, tu opravdu nemůžu v žádné podobě. Těším se na další saláty a třeba nějaký zajímavý tip na gril. Hezký den. Markéta

    1. Mátu zkus vynechat úplně, nebude to ono, ale rozhodně to je prudce jedlé i tak.

  14. Šárka says:

    Ahoj Florentýnko,
    receptík jsem přečetla ale určitě jej nevyzkouším,jsem totiž stará konzerva. Bulgur jsem ještě vůbec nezkoušela a ta převršel petržele a máty mě dorazila,já bych snad možná ochutnala-ale zbytek rodiny bych hodně naštvala.Myslím,že to vůbec nevadí-sto lidí sto chutí,takže se už teď těším na příští týden-co tu bude za lahůdku.
    Přeji ti pohodový víkend a spoustu nových dobrodružství,když jsi tak moc odvážná a vydala jsi se na vodu.
    Hezký den Šárka

    1. Šárko, díky za milou odpověď, stále si říkám, kde jsem tu odvahu tehdy všechnu vzala 🙂

  15. Michaela says:

    Mňam, recept je výborný! Dělala jsem vloni podle hovorů s řezníkem. Letos u nás ještě rajčata nejsou, dneska jsem si dovezla ocozel bedýnku a krom jahod, květáku a nových brambor je to celé zelené.
    Ale až budou, uděláme:)

    1. Prima! Nové brambory bych si dala hned, stále jsem na ně ještě letos nenatrefila.

  16. Dagmar Kurilová says:

    Ahoj Flo, určitě a ráda recept co nejdříve vyzkouším, už dlouho přemýšlím o kuskusu a bulguru že to musím okoštovat. A gratuluju k odvaze sjíždět i peřeje a s děckem – seš třída! Ahoj Dáša

    1. Dášo, kdepak třída, jen jsem se nechtěla nechat zahanbit a frajeřila jsem před dětma, že 🙂

  17. Lidka K. says:

    Hezký dobrý den,
    dočetla jsem o vodácké výpravě(mimochodem já jsem loni poprvé v životě sjela na ,,stará kolena,,Lužnici-úžasný,nezapomenutelný zážitek,doufám,že se mi ještě něco podobného poštěstí 🙂
    přešla jsem na dnešní recept a ŠOK 🙂 ,jelikož nám zaměstnavatel zrušil obědy,tak si teď musím něco lehkého a rychlého uvařit a dnes vůbec poprvé jsem koupila bulgur s tím,že si musím najít,jak se to připravuje,jelikož jsem pomalu ani nevěděla,že něco takového existuje,takže díky,díky moc.
    Hezký den.
    Lidka K.

    1. Výborně, tak to mě těší, že to takhle všechno přišlo vhod. Ať ti to s tou Lužnicí ještě vyjde! Flo.

  18. sorella says:

    Ahoj Florentýno,

    děkuji za zdravě a moc pěkně vypadající recept, který bude jistě tradičně skvělý, jako všechno, co jsem zatím od Tebe měla možnost ochutnat. Minulý týden jsem k narozeninám dostala Tvou dopolední kuchařku, tak se moc těším na vaření a tenhle recept určitě taky co nejdřív vyzkouším!
    Bylinky obdivuji a používám často, např. zde kritizovaná petrželka podle mě teprve udělá pořádný šopský salát a bez ní si ho vůbec neumím představit. Zato jsem nikdy nepřišla na chuť libečku, čímž se mu omlouvám, ale je to jediná bylinka, kterou fakt nemusím. Těším se na příště a přeji Ti pěkný už skoro víkend 🙂
    sorella

    1. Tak to mě těší, užívej si knížku a díky za ten nápad s petrželkou do šopáku, znamenám si ho.

  19. Milá Flo, díky moc za právě tento recept – bulgur jsem nedávno koupila (byl v akci;-) a stále čeká na svoji příležitost. Píšeš uvařit a smíchat – takže ještě když je horký? A jí se to teplé či studené? (Nebo mi něco uniklo?) Jinak petrželku jím klidně i samotnou, takže v poho, ale zato mám problém s mátou. Moje chuťové buňky ji nejsou schopny zvládnout v ničem jiném než v zubní pastě či žvýkačce. Že by síla zvyku? Uvidím, jestli v tomto směru ulovím bobříka odvahy….
    Dnes jsem upekla Rebarborový krambl s jahodami a byl výborný. Doporučuji na něj (právě, když je ještě horký!) dát kopeček vanilkové či smetanové zmrzliny :-)) Mňam 🙂 No a když už se pekl a já chtěla být raději v kuchyni u toho, tak jsem k večeři udělala Coleslaw a taky měl úspěch (jen ho příště udělám bez cibule, trochu mě tam ruší), tak mám hned radost dvojitou 🙂 Takže díky za inspiraci!!

    1. Evi, omlouvám se za nejasnost. Bulgur smíchat klidně i vlažný, ale ne horký. Jí se to ideálně při pokojové teplotě, ale pokud musí čekat do druhého dne, měl by tak učinit v lednici (a pak bude studený).

  20. jitka says:

    Ahoj Týnko, opravdu jsi mě dostala.Při čtení článku jsem se chechtala a pěkně jsi mě pobavila.Jsi šikula že jsi to nevzdala a jsi odhodlaná jít do toho i podruhé.Díky ze recept,burgr si dávám jako přílohu ,ale do salátu bude také výborný.Ale budu si ho muset udělt pouze prosebe.U ostatních bych asi neuspěla.Nevadí,těším se na další, receptíky.Hezké slunečné dny.

    1. Jitko, tak to jsem ráda, že tě moje vodácká příhoda pobavila. Mě teď zpětně už baví taky 🙂

  21. JITKA says:

    AHOJ FLO,JSI DVÁŽNÁ,JÁ MÁM RÁDA VODU ALE JENOM SE VYKOUPAT,PŘEZ HLAVU NEMUSÍ.DĚKUJI ZA RECEPT HNED JAK BUDE PŘÍLEŽITOST TAK VYZKOUŠÍM,ALE BEZ MÁTY,NEDĚLÁ MI DOBŘE.DNESKA JSEM CELÉ DOPOLEDNE TRÁVILA U PLOTNY.NAROSTLA NÁM REBARBORA A TAK JSEM DĚLALA DOBROTU NA ZIMU.NEVÍM JESTLI SE DOČKÁ.KAŽDÝ KDO SE DOMA UKÁZAL TAK SI NAMAZAL ROHLÍK NEBO CHLEBA A OCHUTNAL.TAKY SI ODNESLI.TO ABY BYLO MÍSTO VE SKLÍPKU NA DALŠÍ.ZAČÍNAJÍ ZRÁT JAHODY.TY STAČÍ NAMAČKAT PŘIDAT CUKR A KYSANKU,NASMAŽIT AMOLETY A MŮŽOU PŘÍT STRÁVNÍCI.NEJMENŠÍ VNUČKY UŽ TAKY OCHUTNALY.NO A TEĎ SE JDU PODÍVAT NA POLŠTÁŘ A PEŘINU.ZÍTRA ZASE ČEKÁ SENO.JE HO HODNĚ.TAK SE BUDU PŘI PRÁCI OPALOVAT. PŘEJI VŠEM KRÁSNÉ SLUNEČNÉ DNY,HLAVNĚ NA TO SENO, JITKA

    1. Ale to bych si dala taky! Prozradíš mi své poměry na tu rebarborovou zavařeninu?

  22. Dobrý den Flo, děkujeme za zajímavý receptík, o víkendu jej připravím rodině a dám vědět jak to dopadlo 🙂 Přeji mnoho tvůrčí energie!

    1. Bezva, budu se těšit, ať všem chutná! Flo.

  23. Marta says:

    Milá Flo,
    děkuji za dnešní recept, ale hlavně za vtipné fejetonové vyprávění! Vždycky potěší, jak si krásně hraješ se slovy. To se hned vaří o to veseleji 🙂
    Bulgur jsem se naučila používat od své poslední spolubydlící, bylo to pro ní další studentské jídlo, po „přejezeném“ kuskusu… a musím říct, že jsme si ho po delší době koupila právě teď nedávno, na nějaká lehčí letní jídla se zeleninou, takže tehle recept se mi zrovinka skvěle hodí! Mátu, petrželku i další zelené listí mám ráda v různých podobách, tak jsem zvědavá na tuto!
    Hezký, již poctivě letní víkend!

    1. Výborně, to jsem ráda. Hezké letní dny i tobě. Flo.

  24. Míša D. says:

    Ahoj,
    taky jsem si zavzpomínala, jak jsem před několika lety poprvé zakusila sport na vodě. Cik a cak byl pravidelnou součástí naší jízdy, jelikož bylo po jarním tání a opravdu to bylo hodně divoké :-))
    Recept je fajn. Myslím, že by ničemu neublížilo, když bych přidala okurek na tenké plátky…

    1. Cik a cak jsou prostě kabrňáci 🙂

  25. Určitě vyzkouším, ale bez bulguru. Nějak se nemůžeme spolu skamarádit. Zkoušela jsem kuře na paprice s bulgurem, zkoušela jsem mléčný bulgur… a dojídala jsem tu samojediná… se sebezapřením. Pro mne bude ta kuskusová verze.

    1. No jo, je to trochu jako obilí 🙂 Kuskusová verze bude taky skvělá, o tom nepochybuju.

  26. Eva Žáková says:

    Ježiš Flo, to je taak strašně chutné! Já mám strach, že než přijde zbytek k večeři, že jim nic nezbyde! Jsem úplně unešena tou chuťovou kombinací – nemůžu prostě přestat jíst. Zkrátka, nádhernej recept, příprava mě velmi těšila a ten výsledek je noblesní. Děkuji!

    1. Evi, to jsi mi udělala radost, ani nevíš jakou!

  27. MILÁ FLO,NA REBARBOROVOU ZAVAŘENINU JSEM POUŽILA SÁČEK TŘÍ V JEDNOM A PŘIDALA TROCHU CUKRU VÍC ABY TO BYLO SLADKÉ.POVEDLA SE A UŽ MŮŽU VAŘIT NOVOU.TEĎ SE PERU S JAHODAMA. URODILO SE JICH HODNĚ.KAŽDÝ VEČER MAČKÁM A STAČÍ SE TO SNÍST.UŽ JE TAKY ULOŽENO DO MRAZÁKU NA ZIMU A O ZAVAŘENINĚ ANI NEPÍŠU JE JÍ TAKÉ HODNĚ.POZDRAV VŠEM JITKA

    1. Jitko, díky! Kdysi jsem dělala zavařeninu z jahod a rebarbory, přidávala jsem loupané mandle, taky to bylo skvělé a taky to dlouho nevydrželo.

  28. Šárka says:

    Moc děkuji za nový recept. Tohle je přesně něco pro mne.

    1. Rádo se stalo, tak ať chutná.

  29. Klára says:

    Ahoj, dneska jsem tě tedy předběhla ????. Byl k obědu zrovna tabbouleh s kuřetem. Moc si užívám vaření pro dceru, i když žádnou nemám, 2 syny. Najednou ziskavam jistotu. Jen zadám název a pripisu pro dceru a čtu a vařím. Děkuju moc. Klára

    1. Kláro, to jsou krásné ohlasy, díky za ně. Přeju spoustu dalších krásných zážitků v kuchyni.

  30. Karolina says:

    Milá Florentýno,
    tento salát je u nás doma jeden z nejoblíbenějších. Pro opravdovou libanonskou chuť ještě přidávám špetku římského kmínu. A můj milý manžel si ho nejvíc pochvaluje odleželý a vychlazený až druhý den. Děkuji za tip na použití quinoi místo bulguru. Tak aspoň zvýším množství proteinu (=dlouhodobější zasycení domácí osádky) bez nutnosti přidávání masa a spol..
    Přeji krásné léto!

  31. Minervistka says:

    Milá Florentýno,

    skvělý recept :-), jen dotaz – lze vyměnit rajčata za papriku?

    Přeji pěkný den

  32. Sabina says:

    Tabouleh je výborný, nejčastěji na něj chodím do Klubu cestovatelů, kde vaří indickou a libanonskou kuchyni a dávám si ho s miskou hummusu, je to výborná kombinace chutí 🙂

  33. Jiří Sádlo says:

    Dobré odpoledne, díky za správný recept, jen podotýkám že zásadní je vybrat tu správnou mátu. Skoro by si to zasloužilo tam dopsat… Jasně, že v nouzi Franta dobrej, ale neměla by to být naše obvyklá máta peprná, která voní jako koktejl z benzínového čistidla, okeny a pasty na zuby. Správná a mimochodem i přesně arabská je ta, co ji známe z anglické kuchyně, případně z mochita, pardon, z mojita. Říká se jí spearmint (viz žvejkačky) čili máta klasnatá, po odbornu Mentha spicata. Anglie ji převzala přes Španělsko a sever Afriky z Předního Východu, kde je ta máta doma, Na pohled se pozná, že má dlouhé a špičaté lístky, nikdy není chlupatá a kvete dlouhýma kláskama, takové fialové ocásky to jsou.
    Pak bych ještě řekl (vyčucháno kdysi v Sýrii a opakovaně kolektivně schváleno, u nás doma je to stabilní mejdanové jídlo), že té máty nemá být moc a nemá se sekat moc na jemno, hlavní chuť má být rajčatan petrželnatý, a v tom jasné blesky mátové vůně. Petržel/máta myslím tak 4 či 5:1. Jo a v dobách nedostatku bulguru vůbec není špatná verze arabsko-podkrkonošská, totiž s povařenými a pečlivě ocezenými trhanými krupkami, jsou voňavé výrazněji, než ten dost nenápadný bulgur. .

    1. To je parádní doplnění, děkuju! ❤️

  34. Jonáš says:

    Vážená paní Jano, o gastro se dost zajímám, ale toto je pro mě novinka, určitě vyzkouším, musí to být super jen tak, ale i k jakémukoliv masu, rybám, atd… Nebál bych se přidat i hrst černé čočky, ale ta se vaří déle, fandím, super!!!!

  35. Milena says:

    Milá Flerentýno,
    už dlouho sleduji Vaše stránky, ale nejsem úplně psavý typ. Teď mi to ale nedá a musím pochválit spoustu výborných zdravých receptů, návodů a hlavně toho, jak vše krásně spojujete s běžným životem.
    Moc díky, budu vše zkoušet a vychutnávat dál.

    1. Děkuju, vážím si toho ❤️

  36. Teeda, tolik zelenýho jsem nesnědla za celý život 🙂 A nečekala bych, že mi to bude takhle chutnat, ale po inspiraci ze Slavností Moře v Brně jsem si tento salát musela namíchat i doma. Díky za tyhle stránky.

  37. Ladika says:

    Ahoj Flo, žila jsem 6 roků v jižní Francii a naučila se dělat Tabouleh, také to předváděli na výstavě v souvislosti s ručním kráječe. A dávali tam jednu zajímavou ingrediencí, která ve tvém receptu neni. Jsou to ve vodě namočené rozinky. Dává to Tabouleh zvláštní, chuť, bez které si to nedovedu představit.
    LADIKA

  38. Jiří says:

    Dobrý večer, taboulleh patří klasicky k Falafelu. Něco si o tom můžete přečíst a případně doplnit. Recept na falafel zde, jen určitě dělejte placky a smažte. A vše kromě petržele ve vyšším hrnci rozmixujte tycakem, funguje to:

    https://soucitne.cz/recepty/falafel-zakladni-recept

  39. Štepi says:

    “40 g nati hladkolisté petrželky (váženo bez stonků)“takže LÍSTKŮ protože nať=stonek. Ach jo

    1. Ach jo, jak jsem to mohla vypustit z klávesnice?

  40. Laďka says:

    Ahoj Flo, když jsem žila ve Francii, Tabouleh jsme dělali často, neboť na jihu je stále teplo.
    Dávali jsme tam ještě rozinky, což mě specielně chutnalo a na vaření couscous jsem měla couscousier. V Česku ho vařím v kovovém sítku nad párou.Je suchý a sypký.
    Laďka

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close