Šoulet aneb pomalu pečené kroupy, fazole a maso

Šoulet, tohle jídlo židovské kuchyně, které se dá připravit předem a od pátečního večera udržovat teplé, aby se pak jedlo jako slavnostní oběd o šabatu, si parádně notuje s českými chutěmi. A vzhledem k uvedenému slibuje velkou míru bezpracnosti a bezstarostnosti.

Ze všech různých zmínek, vzpomínek a receptů na židovský šoulet (někdy jen šoule) si můžeme vytvořit představu jídla, které se o sebe mnoho a mnoho hodin postará v troubě úplně samo. Spojuje v sobě tři základní suroviny: kroupy, luštěniny – nejčastěji fazole či hrách – a také maso. Takové maso, kterému sluší dlouhý pobyt v teple. Třeba kachnu či husu. Nadívané husí krky. Tučnější hovězí.

To vše je doprovázeno cibulí, česnekem a kořením, takže se toto tradiční židovské jídlo nemělo problém usadit v české kuchyni. Tím získalo mnoho dalších podob, které už nemusí být nezbytně košer, proto se dá vypátrat například i recept na šoulet s klobásou. Na jednu ze zevšednělých podob šouletu si moc dobře pamatuji z dob své povinné školní jídelní docházky a není to vzpomínka nepříjemná.

Z pohledu víry už sice některé obměny receptu smysl nedávají, ale z kuchařského i chuťového hlediska ano. Příprava šouletu nevyžaduje zvýšenou ostrahu, takže poskytuje velkou svobodu při pobytu v kuchyni – a vlastně i mimo ni.

Proto si myslím, že šoulet stojí za zmínku a za uvaření.

Šoulet jako pomalé jídlo

Než se za šouletem zavřou dveře do trouby, je nezbytné mít připravené vařené kroupy, vařené fazole nebo vařený hrách, a k tomu ještě syrová husí nebo kachní stehna. Nebo jiné maso, kterého je dost a které ustojí půldenní pobyt v mírném teple. Tedy tučnější a prorostlejší kousky.

Vařené kroupy

O vařených kroupách se dají říct dvě věci. I když jsou zcela uvařené, vždycky si zachovají jistou vnitřní odolnost. I měkké vržou mezi zuby. Neměli byste jim to mít za zlé, jsou takhle stavěné.

V zásadě se kroupy dají vařit do nekonečna, protože se nerozvaří. Děje se jim pouze to, že do sebe vtahují další a další tekutinu a stále bobtnají a rostou na objemu.

Šoulet toho vtipně využívá. Jak se během pečení uvolňuje šťáva z masa, kroupy se jí ochotně ujmou. Postarají se o každou jednotlivou kapičku. Až je pak ochutnáte, nebudete věřit, že to jsou pořád ty staré známé obyčejné kroupy.

Kroupám, než je začnete vařit, svědčí namočení ve vodě, klidně i přes noc. Lépe a rovnoměrněji pak změknou.

Víc o tom najdete v článku, ve kterém jsem je použila jako hlavní surovinu, čtěte zde: Houbový kuba.

houbový kuba

Vařené fazole

I fazolím svědčí předchozí namočení do vody. Touhle informací nikoho nepřekvapím.

Fazole se bez namočení nedají pěkně uvařit. Zůstala by jim tuhá popraskaná slupka a vyhřezlý rozvařený vnitřek. Nic k popukání – tedy krom nešťastných fazolí.

Dále fazolím svědčí slití první vody z vaření, a to už po několika minutách varu. Opět si tak přijdou k lepší chuti i barvě.

Veškeré vysvětlení a podrobný návod, jak uvařit fazole doměkka a do dokonalosti, jsou v mém článku na téma Fazolová polévka.

fazolová polévka

Pokud byste se místo fazolí rozhodli použít hrách, pak rozhodně vezměte hrách celý, tedy neloupaný a nepůlený, jinak dostanete hrachovou kaši.

Pravidla o namáčení a pomalém vaření pro něj platí taky, jen nemusíte slévat vodu z prvního vaření a měnit ji za novou.

Maso

Oloupit? Neoloupit?
Sežrat? Nesežrat?
Opékat? Neopékat?
Podlévat? Nepodlévat?

Na šouletu se mi líbí nejen spojení chutí, ale taky jeho bezstarostný pobyt v troubě, při kterém se z obyčejných a nijak předem zvlášť nezaopatřených surovin vylíhne neuvěřitelný skvost bohaté chuti i vůně. Je to pomalé pečení jak vyšité, a proto maso předem neopékám a taky ho za celou dobu ani jednou nepodlévám.

Při nízkých teplotách se maso o sebe postará samo. Nic se nebude připékat, naopak se bude vypékat šťáva a tuk. Pokud byste přesto našli dno pekáčku připálené, promluvte si s troubou, protože rozhodně nedrží teplotu, kterou slibuje při nastavení, což je v případě tohoto receptu krásných pozvolných 120 stupňů.

Při pomalém pečení se všechno samozřejmě řádně přikrývá, ideálně co nejlépe utěsní, aby se neodpařila ani kapička.

Co je také velmi důležité: Postarejte se, ať vám v troubě nefičí horkovzduch, protože ten dovede vysušit i maso schované pod pokličkou a vyfoukat šťavnatost pryč. Dlouhé vlasy jsou díky fénu suché za pět minut, jak myslíte, že bude vypadat maso po osmi hodinách horkovzdušné péče? Kromě toho horkovzduch zvyšuje pocitovou teplotu v troubě, takže i když si myslíte, že pečete na 120 stupňů, protože jste to nastavili na ovladači, ve skutečnosti se suroviny chovají, jako by byly vystaveny teplotě kolem 140 stupňů, a to už tak pomalé pečení není. Bude to suché a nejspíš to bude i připálené na dně.

Jak šoulet dokončit

Na konci pomalého pečení, po všech těch hodinách čekání a těšení se, po dlouhém trápení libou vůní, odkryjete víko a zjistíte, že maso je bledé a chybí mu vypečená kůžička nebo kůrčička.

Tolik vůně a tak bledý výsledek?

Hlavně žádnou paniku. Maso pečené při 120 stupních a ještě ke všemu pečlivě zakryté přece nemůže mít kůži vypečenou dozlatova.

Dobrá zpráva je, že mu k ní chybí už jen malinkatý krůček. Podkoží během mnoha předchozích hodin přišlo o většinu tuku, takže vrchní vrstva kůže, přestože jí chybí křupavost a průsvitnost a barva, už je docela tenoučká. Bude jí stačit 10-15 minut při teplotě 180-190 stupňů bez zakrytí a uvidíte, jak rychle získá všechno, co jí chybí.

Než se maso dopeče, je potřeba se postarat o fazole a kroupy, protože ty sice neplavou ve šťávě z masa, kterážto se do nich vsákla, ale zcela jistě plavou ve vypečeném tuku, který se nevsákl. Tuk se dá snadno scedit, čímž získáte skleničku ochuceného sádla pro vaše příští opusy.

Co se následně bude dít u prostřeného stolu a co se bude diskutovat, to už je zase jiný příběh, který si tvoříte vy. Včetně boje o místo na nejbližším kanapíčku.

Když se vrátím k začátku tohoto vyprávění, pokusím se vám ještě vnuknout tuto myšlenku: Fazole i kroupy si můžete uvařit třeba tři dny předem a uložit v lednici. Ve vhodný okamžik všechno smícháte, přidáte maso, zavřete do trouby a za půl dne si přijdete pro hotový oběd nebo večeři.

Znáte šoulet? Jíte ho? Vaříte si ho? Vyzkoušíte ho?

šoulet recept

 

Šoulet

Celkový čas: 10 hours

Množství: 4 porce

Suroviny

  • 200 g krup
  • 200 g sušených fazolí nebo hrachu
  • 2 velké cibule
  • 5 stroužků česneku
  • 1 vrchovatá lžička soli
  • 1 lžička mletého zázvoru
  • ½ lžičky celého kmínu
  • 1 vrchovatá lžička sušené majoránky
  • 1-1,2 kg husích nebo kachních stehen

Postup

  1. Den předem přeberte fazole od případných nečistot, propláchněte je na cedníku a v míse zalijte takovým množstvím studené vody, aby fazole přesahovala o 4-5 cm. Pokud máte doma tvrdou nebo středně tvrdou vodu, přidejte k vodě 1 g jedlé sody (zhruba ⅓-½ lžičky). Fazole nechte namáčet aspoň 8, lépe 12 hodin.
  2. Kroupy dobře properte pod studenou tekoucí vodou v cedníku, nasypte do hrnce, zalijte vodou tak, aby je asi o dva centimetry přesahovala, a nechte zhruba hodinu stát – anebo ještě lépe je takto uložte do lednice přes noc. Klidně je tedy namočte ve stejnou dobu jako fazole.
  3. Namočené fazole sceďte, vsypte do hrnce, zalijte novou vodou 1-2 cm nad fazole, opět přidejte sodu, musíte-li kvůli tvrdé vodě, a velmi zvolna začněte fazole zahřívat a přivádět k varu. Dopřejte jim čas a nespěchejte, slupka lépe změkne v klidu. Nebojte se fazole zahřívat 15-20 minut, než začnou poprvé vřít. Bokem si přiveďte k varu 1,5 litru vody.
  4. Vroucí fazole nechte jemně bublat 5 minut, potom je sceďte a vraťte do hrnce. Zalijte je 500 ml vroucí vody, nezapomeňte na sodu, a znovu přiveďte k varu. Po 5 minutách ještě jednou slévání a nahrazení vody zopakujte. Pak už přidejte (kromě sody pochopitelně) i ¼ lžičky soli, zakryjte poklicí, zmírněte žár plotýnky tak, aby bublání bylo jen mírné a konejšivé, a vařte 1-2 hodiny, než fazole změknou.
  5. Po uplynutí první hodiny začněte fazole kontrolovat a jakmile seznáte, že jsou měkké dost, přestaňte vařit. Voda by se měla částečně vstřebat, takže ke konci vaření nemusí být vše ponořené, ale pokud máte hrnec zakrytý pokličkou a plotýnku zapnutou jen hodně umírněně, není se čeho bát. Obsah hrnce můžete jednou nebo dvakrát preventivně promíchat, ale nepřehánějte to, mícháním se fazole zbytečně rozpadají. Uvařené fazole sceďte.
  6. Zatímco se vaří fazole, uvařte i kroupy. Slijte je z vody, ve které se namáčely, zalijte novou vodou, aby kroupy přesahovala zhruba o centimetr, osolte ½ lžičkou soli, nenásilně a beze spěchu přiveďte k velmi mírnému varu a vařte nezakryté 30 minut, nanejvýše však 45 minut. Zbylou vodu, je-li nějaká, slijte.
  7. Troubu začněte předehřívat na 120 stupňů bez horkovzduchu. Cibuli i česnek oloupejte, cibuli nakrájejte nadrobno, česnek rozmáčkněte a nasekejte taky nadrobno. V míse smíchejte uvařené fazole, uvařené kroupy, cibuli, česnek, ½ lžičky soli, kmín, zázvor a v dlaních promnutou majoránku. Tuto směs rozložte do větší zapékací nádoby nebo do pekáče.
  8. Stehna opláchněte, po obou stranách osolte zbytkem soli (na každé přijde velká špetka), můžete ještě přidat i špetku kmínu. Pokud někde mají vydatnější tukové polštáře, můžete v těchto místech propíchat kůži vidličkou nebo nožem, aby se sádlo lépe vypeklo. Maso položte kůží nahoru na připravenou směs a lehce ho do ní zatlačte, aby každému kousku vyčnívala zhruba jen horní polovina. Pekáč zakryjte padnoucí poklicí nebo alobalem, který pevně utěsníte.
  9. Vložte do trouby a pečte 6-8 hodin, podle toho, kolik máte zrovna času. U pomalého pečení na nějaké té hodině nesejde.
  10. Pekáč vyjměte z trouby a sejměte z něj poklici. Upečená a téměř rozpadavá stehna opatrně přendejte do menšího pekáčku. V troubě přitopte na 180 stupňů a jakmile se nahřeje, vložte do ní maso, nezakrývejte ho a dopečte 10-15 minut do zezlátnutí a vypečení kůže. Hlídejte, maso už není syrové a kůže je tenká, bude to opravdu dílo okamžiku.
  11. Zbylý obsah pekáčku důkladně promíchejte, ochutnejte, a pokud je to potřeba, dosolte. Pokud mezi fazolemi a kroupami shledáte větší množství vypečeného tuku, který by dělal jídlo těžké, nechte obsah pekáčku chvíli vykapat na velkém cedníku. O chuť a šťávu z masa se nebojte, ta je na rozdíl od tuku uvězněná v kroupách, takže o ni nepřijdete. Nenechte směs příliš vychladnout, ať ji nemusíte znovu ohřívat, odkapání sádla je záležitost jedné nebo dvou minut. Kroupy s fazolemi vraťte do teplého pekáčku a opět přikryjte, ať nepřichází o teplo.
  12. Pokud jste měli menší počet stehen, než je počet strávníků, odkrojte upečené maso z kosti a rozdělte na správný počet porcí.
  13. Podávejte jen tak, bez přílohy, nebo třeba s chlebem. Tradičně se šoulet doprovází neochucenými bramboráčky (bez česneku a majoránky) nebo vařeným těstovinovým strouháním, ale taková vylepšení jsou jen na vás.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Věra says:

    Milá Flo,
    moc děkuji za super recept, šoulet mě už teď láká.
    Krásně jsem si užila tvoje vtipné a moudré povídání, vlastně celý příběh šouletu.
    Přeji krásný den, zdraví Věra ?

  2. Simča says:

    Tak nejen, že jsem nikdy šoulet nejdela. Nikdy jsem ho ani nevařila. A dokonce jsem ani netušila, že je to vlasně klasické časké „… hrách a kroupy, to je hloupý, to my máme každý den…“
    To budu muset FAKT napravit.
    Navíc to vypadá jako něco, co by mohlo mého muže, milovníka krup a luštěnin, skutečně nadchnout, No a díky tomu stehnisku si na své příjdu i já – masožravec.
    A ano, máme to v naší rodině prostě tak nějak naopak 🙂 .

  3. Janka says:

    Šoulet, mňam. Miluji toto jídlo, ale neumím ho uvařit. Florentýnko, recept mne silně motivoval a ještě dnes budu zkoušet. Děkuji mockrát za úžasné recepty a rady. Přeji hodně zdraví .

  4. Šoulet znám od dětství, sama ho připravuji cca 1x – 2x do roka a je to obrovská dobrota.

  5. Saša says:

    Šoulet znám, jen to maso…já drůbež nikdy, takže jen pro druhý. Ale to pomalé pečení, to bude ono! No, a pro sebe spáchám ten hrách a kroupy ?

    1. Tamara says:

      Na začátku článku Flo hned píše, že může být i tučné hovězí, nebo i klobása … já si tam dovedu představit vepřové kolínko (pak to ale nebude košér) a nebo kus jehněčího masa. Taky šoulet brzy udělám, mňam …

  6. Ahoj, Flo!
    Ďakujem za recept. Ja prispejem receptom od mojej kamarátky- Židovky, osvedčený, všetkými milovaný, vôbec nie košer.
    Na dno veľkého liatinového pekáča dám 5 Pl hladkej múky, malú lyžičku červenej papriky, rozmiešam vodou dohladka, pridám veľa pretlačeného cesnaku, čierne korenie, 1/2 kg vopred namočenej fazule, 1 údené koleno a 1 kg hovädzej hrude, 4 očistené cibule vcelku, klobásu, bobkový list, 2 mrkvy na kolieska, 1 petržlen, kúsok zeleru, dolejem vodou 2 cm pod okraj. Dám do trúby na noc na 120oC, ráno oberiem mäso, premiešam. Servírujem s kopčekom kyslej smotany, nasekanou mladou cibuľkou, petržlenovou vňaťou a natvrdo uvareným vajcom na štvrťky. A čerstvý chlieb. Výborný výdatný obed v zimnom období, zahreje, zasýti, poteší..
    Pozdravujem a prajem všetko dobré!

  7. Višnja says:

    Zdravím Florentýno, recept na šoulet se mi moc líbí. A protože většinou vařím nejméně pro 7 žroutů, tak je to skvělý recepis, perfektně popsaný. Díky, ať Ti to vaří. Višnja.

  8. Dobrý den, šel by použít i pomalý hrnec na přípravu?

    1. Já to rozhodně do pomaláče vrazím, už v neděli.
      Jana

    2. Jani, myslím si, že rozdíl 120 stupňů v troubě a cca 70-80 stupňů v pomalém hrnci bude poznat. Asi by to šlo s menšími kousky masa a myslím, že by bylo nezbytné přilít trochu tekutiny, protože pomalý hrnec přece jenom hřeje jinak.

  9. Jitka says:

    Co se týče krup, řeším je tak, že namočím klidně na celýden i noc kilo krup. Pak sliju vodu, ještě je propláchnu, znovu sliju vodu a rozdělím do sedmi omniovek (po cca 0,7l), přisolím, doliju vodou do plné sklenice, zavíčkuji, zavařím. První obyčejně použiju hned. Nejčastěji je smíchám asi půl napůl s vařenými brambory, řádně očesnekuji, osolím a omaštěné sádlem s cibulkou je pod názvem nastavená kaše s rozkoší pozřu.
    A ostatní sklenice jsou pohotově k ruce pro přípravu například slaných i sladkých nákypů. Kroupový i jáhlový nákyp upřednostňuji před rýžovým

    1. Viana says:

      Skvělý tip s tím zavařováním, díky.

    2. To je parádní vychytávka. Díky.

    3. Dobrý den, jak dlouho je zavařujete a na kolik stupňů?
      S přáním všeho dobrého
      Jana

  10. Jarka says:

    Šoulet občas vařím, ale rychlý (takový ošizený). Na sádle osmažím cibuli, přidám uvařený hrách a kroupy, okořením, navrch položím upečené maso, prohřeju a je to. Florentýno, určitě přejdu na Tvoji verzi receptu. Chuť krup a luštěnin mnoho hodin koupaných ve výpeku musí být úžasná.
    Jarka

  11. DANAm says:

    Ahoj Florentýno, toto vypadá na velmi chutný recept. Jen nerozumím jedné věci; na konci píšeš, že příloha je jen na nás, resp. co vše můžeme přikusovat, ale není tou přílohou právě ty fazole s kroupami? Nějak to nepobírám – vařit se s luštěninami a pak ještě se dělat s bramboráčky například:). Děkuji za odpověď Dana

    1. Ano, za mě to tak určitě je, kroupy s fazolemi považuju za přílohu víc než dostatečnou. Bramboráčky jsou k tomuto jídlu často zmiňované, tedy jsem je zmínila taky, ale určitě na nich netrvám a píšu, že to je na každém 🙂

  12. Viana says:

    Ještě jsem nikdy nezkoušela ani nejedla. Ale s pomocí skvěle popsaných postupů Flo se těším, že se mi podaří a že bude chutnat.
    Florentýno, měla byste dostat nějaké vyznamenání za zušlechťování české kuchyně!

  13. Hetmánková says:

    Super recept. Tohle musím vyzkoušet. Jen jednu věc změním. Nedoporučuje se přidávat při vaření luštěnin jedlou sodu, neb údajně ubírá vitamín B.

    1. Vitamín B se ale ztrácí i dlouhým vařením, kterému se u fazolí stejně nedá vyhnout. Naopak soda dokonce trochu zkrátí dobu potřebnou ke změknutí. Takže za mě je určitě lepší přidat špetku jedlé sody, pokud z kohoutku teče tvrdá voda, protože v opačném případě budu mít nedobré fazole, téměř nejedlé, a tak jako tak se ztrátám vitamínu nevyhnu.

  14. Ahoj Flo, krásný recept, úplně se mi sbíhají sliny a mám chuť se do toho pustit. Ale ta časová náročnost je velká!? Kdy začít, abych měla oběd v poledne? A jak velkou zapékací nádobu na to všechno potřebuji?

    1. Aničko, vzhledem k tomu, že se kroupy a fazole musí uvařit předem, tak určitě musíš začít den předem. Všechno můžeš mít nachystané v pekáčku, uložené v lednici a ráno to jen dáš do trouby. Doba pečení je uvedená v receptu, tedy si snadno spočítáš, na kolikátou hodinu potřebuješ nastavit budík ke vstávání. Plus připočti půl hodiny pomalého pečení navíc, protože budeš do trouby dávat suroviny dobře vychlazené z lednice.

      Co se týká velikosti zapékací nádoby, je to například klasický pekáč, na kterém bys pekla menší kachnu nebo větší kuře nebo svíčkovou na smetaně.

  15. Marcela says:

    Ahoj Flo,
    nevím, jestli můžu říct, když za mého dětství maminka vařila Šumajstr, jestli je to to samé, ale místo masa tam dávala škvarky. Krásný den. Marcela

    1. Není to to samé, ale blíží se to 🙂

  16. Heda Jiroušková says:

    Sbíhaj se mi sliny, určitě to zkusím v pomalém hrnci, děkuji, Flo!!!

  17. Petra says:

    Ahoj Florentyno,
    recept na šoulet mě dostal. Udelam ho hned jak to půjde. Mocné tesim.
    Dekuji za přesný a vysvětlující recept.

  18. Pavlína says:

    I já dekuju za návod – určitě vyzkousim , no fazolí je spousta druhů – můžeš, prosím, udat konkrétní typ ?
    pf

    1. Pavli, je to v podstatě jedno, protože jsou předem uvařené, takže na jejich velikosti ani barvě nezáleží. Já osobně ale dávám přednost drobnějším fazolím, protože ve společnosti podobně malých krup to na talíři vypadá líp.

  19. Janka D. says:

    Šoulet se v mé domácnosti těší nulové popularitě, bo si ho pamatuji ze školní jídelny na gymplu. Rozvařená nedobrá hmota se dala pozřít pouze v případě, že měl člověk skutečně hlad. Špatné vzpomínky tudíž zapříčinily, že jsem ho doma nikdy nedělala. Po četbě receptu jsem však dospěla k závěru, že je čas na změnu a že ho jistě zkusím. Je zdravý, výživný, a pokud ho připravuji JÁ a navíc podle receptu Flo, bude jistě i výborný… 🙂 Takže chutě do toho, půl je hotovo – v sobotu jdu na to! Díky, Flo!

  20. Robert says:

    Hezký den.
    Jen dotaz. Dá se použít stehno kuřecí?

    1. Je to takové dost krajní řešení, v podstatě asi ano při zkrácení doby pečení. Ale zda bude výsledek hoden stejně velkého jásotu, jako u stehen z tučnější drůbeže, to si nemyslím.

  21. Jarmila says:

    Po přečtení receptu se mi sbíhají sliny. Flo jsi prostě v popisu dokonalá. Určitě vyzkouším. Hezký den.

  22. Já bych to jedla až bych brečela. Ale luštěninám a kroupám ve větším množství se vyhýbám, mému zažívání to nedělá dobře. Ale pro rodinu bych to mohla zrealizovat.
    Hezký den

  23. Šoulet vůbec neznám, ani nepamatuji z dětství, ale kroupy i fazole mám ráda, takže brzy tento recept vyzkouším. Při čtení receptu se mi zbíhají sliny. Zdravím a přeji krásné dny.

  24. Naděžda says:

    Krásné počteníčko.
    Šoulet jsem nikdy nevařila, ale určitě to bude dobrota kterou musím uvařit, děkuji.

  25. Bára says:

    Mám dotaz, šly by kroupy nahradit uvařenou pohankou? Mám bezlepkovou dietu, takže normální kroupy nemůžu. Díky.

    1. Michaela says:

      Z pohanky by asi tím dlouhým vařením a sáním tekutiny byla kaše. Flo právě psala, že kroupy pořád bobtnají a nikdy se nerozvaří, proto jsou pro takový postup vhodné.

      1. Je to přesně tak, jak píše Míša. Pohanka se bude chovat jinak.

  26. Hanka says:

    Milá Florentýnko, opět krásný a jistě i chutný recept který se chystám uvařit. Přišel právě včas. Myslíš že by bylo vhodné použít i krůtí stehno?

    1. Hani, myslím, že by to v podstatě šlo, jen doba pečení bude kratší.

  27. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, velice dobrý recept! Šoulet mám ráda, preferuji s hrachem. V závodní jídelně jsem si ho dávala často, byl s vepřovým plátkem a kuchařkám se vždy podařil. Vyzkouším ho hned příští týden, pro zpestření jídelníčku, jen vynechám mletý zázvor.

  28. Renáta says:

    To je znamení!!! MInulý týden jsem koupila kroupy, protože jsem někde v časopise viděla recept a dostala jsem na něj chuť, strašně dlouho jsem ho neměla….. zítra je v plánu, původně bez masa, díky vám vidím, že budu muset nějakou flákotu přidat:)

  29. Lenka says:

    Milá Flo,
    jsem prostě okouzlena:: povídáním, výběrem receptu, inteligentním a precizním popisem postupu, inspirativní fotkou.
    To musím zkusit.
    Díky Lenka

  30. Ladislava says:

    Kroupy miluju, dělám a rádi jíme vánočního kubu. Šoulet jsem ještě nevařila, ale vzhledem k tomu, že při čtení receptu jsem začala spouštět sliny, nezbývá mi nic jiného, než uvařit 🙂

  31. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    opět skvěle popsaný recept. Jen je to na mě samotného moc jídla na jednou. Budu muset množství surovin upravit.

  32. Marie F says:

    Kroupy s fazolemi (nebo s hrachem) děláváme k obědu, ale zjednodušenou formu, bez pečení. Jen uvaříme s kořením a k tomu na sádle osmahneme cibulku se škvarkama nebo anglickou slaninou a tím posypeme porci až na talíři i s trochou sádla, krásně to voní. K tomu chleba a kyselý okurek nebo kysané zelí.

  33. Šárka says:

    Milá Flo, slovo šoulet si pamatuji od mámy a vím že to byl výraz z kuchyně spojený s vařením. Nevzpomenu si ale jak to jídlo vlastně chutnalo. Tenhle recept je tedy zajímavý. Děkuji.

  34. Pavel says:

    Ja mam nakoupeno. Kroupy, fazole bile i cervene. I kachnu jsem sehnal. Tak mi drzte palce.

  35. Franta says:

    Milá Flo, děkuji za připomenutí receptu, který znám jen jako děcko. A to už je hodně dávno. Vše potřebné jsem měl doma, včetně kachní čtvrtky. Tak že uděláno a s velkou pochalou i snezeno.
    Co se týče receptu, konkrétně postupu, jsem si dovolil malou změnu. Majoránku a česnek dávám až nakonec, až když se to vyndá z trouby.

  36. Vypadá to báječně, úplně cítím tu vůni. Jdu do toho 🙂

  37. Mirka says:

    Milá Flo,
    píšu poprvé….dnes to jinak nejde. Šoulet servírovaný u nás doma vypadal jako ten na tvé fotografii, lišil se jen barvou fazolí (já dala bílé). Kachní stehna vyloženě čekala na tuto příležitost. Výsledek byl tak famózní, až z toho píšu. Chuť a vůně pro mě byla známá i neznámá. Známá někdy z dětství (už se na tomto světě nemám koho zeptat) a neznámá pro mou kuchyni (a že vydržela dlouho!!!). Tímto ti děkuji za oprašování zapomenutého, skvostného a jinými postupy neopakovatelného. Jsem ráda, že jsem tě „náhodně“ našla. Ty a všechny tvé kuchařky (a samozřejmě tento blog) jste nedílnou součástí posledních tří let mého kuchyňského bytí. Zřejmě už o sobě budu dávat vědět…
    Mirka :-):-)

    1. Mirko, to je nádhera, mám velkou radost a děkuju ti za důvěru. Ať se ti v kuchyni stále daří a užíváš si všechny objevy, které ti Kuchařka pro dceru přinese.

  38. Taky chci pochválit za recept na šoulet.Před 30 lety jsem ho jedla poprvé v lázních a moc mě chutnal.Proto moc děkuji za recept a určitě vyzkouším,mám pusu plnou slin.Florentýnko,jste úžasná a vždy se těším na recept od VÁS.Skvělá inspirace,když nevím co vařit.DĚKUJI .

  39. Sona Whitener says:

    Dobrý den Flo,

    Myslíte, že by bylo možné vše péct v pomalém hrnci? Asi by bylo potřeba fazole i kroupy předem uvařit. Co myslíte?

    1. Soňo, fazole i kroupy se musí předem uvařit určitě, stejně jako když se bude šoulet péct v troubě. Ohledně použití pomalého hrnce už jsem odpovídala výše.

  40. Slávka says:

    Tak jsem vyzkoušela recept na šoulet. A protože jsme jenom dva, dala jsem tam půlku kachničky (asi 1 kg). Všechno bylo upečeno celkem rychle, asi tak po 6 hodinách, ale bylo to moc mastné. Měla jsem chuť to vyklopit na papírové utěrky a odsát všechen tuk. Manžel jede přes kalorie, já nejím nic tučného, s lepkem a s mlékem, ani mléčné výrobky. Tak je mi líto, ale s manželem jsme si nepochutnali. Druhá půlka kachny čeká na manžela se zelím a s knedlíkem.

    1. Slávko, to mě mrzí, že jsi neměla hezkou zkušenost s tímto receptem. Nesnížila jsi třeba množství fazolí a krup na polovinu, abys měla jen dvě porce? Potom bys totiž měla dvojnásobný poměr masa vůči ostatním surovinám, tedy taky dvakrát víc tuku. A co to okapání na cedníku, jak píšu v postupu, to nepomohlo?

  41. Zdenka says:

    Zdravim. Co myslite slo by to v remoske to urobit?

  42. Pochutnal som si 🙂 Dobrý recept !

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close