Kuře cacciatore – snadný recept a jeho obměny

Kuře cacciatore vyslovujte kačatóre, anebo mu říkejte třeba kuře po myslivecku. Jako každý správný italský recept má světoznámou proslulost a mnoho regionálních variant.

Kuře cacciatore původně pochází z Toskánska, ale díky své snadné přípravě a líbivé chuti se rozšířilo do dalších italských regionů. Stačilo pak, aby zavál ten správný vítr, a objevilo se ve všech koutech světa, včetně toho našeho.

Když se řekne snadný recept, znamená to, že v původním receptu se využívalo to, co měli italští farmáři po ruce. Čili na zahradě. Vlastně na poli. Mrkev, řapíkatý celer, rajčata. A protože kuře má v názvu zmínku o myslivosti, jídlo obsahuje taky rozmarýn a česnek, což je kombinace chutí, které které místní lovci s oblibou používali na ulovenou zvěř.

Kuře cacciatore krok za krokem

Pokud máte kastrol, který může zároveň posloužit jako pekáč do trouby, ušetříte si špinavé nádobí.

Kuře cacciatore se totiž nejprve opéká v klidu na mírném žáru na plotýnce, až mu jemně začne zlátnout kůže.

opečené maso na kuře cacciatore

Pak se ještě v tomtéž kastrolu opeče zelenina do základu.

zeleninový základ na kuře cacciatore

Následně se v něm zrodí za přispění drcených rajčat základ na omáčku, a pak se to vše přesune do trouby dodusit, dopéct, dodělat.

kuře cacciatore před pečením

V mnoha původních receptech se kuře do trouby vůbec nestěhuje a dusí se v omáčce pod pokličkou na plotýnce. To bohužel zanechává měkkou kůži.

Měkká kuřecí kůže na talíři není ani hezká, ani dobrá. Pokud se rozhodnete kuře cacciatore raději dusit než péct, myslete na to. V zájmu dobré pohody u stolu na samý závěr vaření vylovte všechny kousky masa, zbavte je kůže a maso zase vraťte zpět do omáčky. Všichni vám poděkují za skvělé jídlo bez výhrad.

Dušení v troubě má obrovskou výhodu, že při správném postupu dostanete jak měkké maso, tak vypečenou kůži. Není k tomu potřeba nic jiného, než jednoduchý úskok:

Až budete rovnat kousky kuřete do omáčky v kastrolu, udělejte to tak šikovně, aby většina kůže vykukovala ven, nad hladinu omáčky.

Než se maso dopeče, kůže se vypeče. Pochutnáte si pak na všem a ušetříte si popelčinu práci s vybíráním kůžiček.

kuře cacciatore z trouby

Kuřecí maso na cacciatore

Klidně můžete do receptu spotřebovat celé kuře. Je třeba ho rozčtvrtit a pak ještě rozdělit na výsledných osm dílů.

Pokud jste to nikdy nedělali, návod na rozborku kuřete najdete zde: Jak naporcovat kuře.

Výhodou je, že celá kuřata se obvykle dají koupit ve vyšší kvalitě než samotná stehna, a tedy vedou k chutnějšímu výsledku.

Ale výborné jídlo získáte i při použití samotných stehen. Pro lepší manipulaci je určitě vhodné rozdělit je v kloubu na dvě části – horní stehno a paličku.

Stejně tak by se dalo vycházet pouze z kuřecích prsou nakrájených na větší kousky a klidně i zbavených kůže. Pak ale maso duste na plotýnce, do trouby ho není potřeba dávat. Taky čas dušení bude asi tak o polovinu kratší, kuřecí prsa rychle měknou a následně rychle ztrácejí šťavnatost.

Kuře cacciatore v obměnách

Jak jsem zmínila, neexistuje pouze jediná verze receptu na kuře cacciatore. Ta, kterou jsem popsala, je nejjednodušší, ale klidně se to může trochu zkomplikovat.

Například hrstí oliv. Ta dodá jídlu středomořskou svůdnost.

Nebo hrstí hub, které samozřejmě taky důkladně opečete se zeleninou, aby se jim zvýraznila chuť.

Dá se dohledat neapolská verze receptu, ve které se neobjevuje mrkev, celer ani cibule, zůstává v ní pouze česnek, který doprovodí chilli paprička. Do rajčatové omáčky se pak ještě dávají černé olivy.

Též se můžete setkat se sicilskou verzí, která místo drcených konzervovaných rajčat pracuje s rajčaty čerstvými. Ty zbaví slupky a naseká nadrobno. Občas přihodí i hrst brambor a zelených oliv.

Varianta z oblasti Říma se dokonce vyhýbá rajčatům úplně a dusí kuře na česneku, bylinkách a trošce bílého vinného octa s vodou.

Inspirovat by vás taky mohly obměny, ve kterých se vyskytují brambory, nakrájené lilky či kapary. Někdy se opečené maso zalévá sklenkou bílého suchého vína, které se nechá odpařit. Pak teprve se pokračuje drcenými rajčaty.

Italská kuchyně je prostě hravá, svůdná a koketní, což vy můžete být taky, když víno místo pod kuře nalijete sobě do skleničky.

kuře cacciatore recept

 

Kuře cacciatore (kuře po myslivecku)

Celkový čas: 1 hour, 20 minutes

Množství: 4 porce

Suroviny

  • 4 kuřecí stehna nebo 1 kuře naporcované na 8 kousků
  • 1 lžíce másla
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 mrkev
  • 1 cibule
  • 1 stonek řapíkatého celeru
  • 2 stroužky česneku
  • 1 konzerva drcených rajčat (kolem 300 ml)
  • 1 snítka rozmarýnu
  • hrst lístků zelené hladkolisté petrželky
  • 1 lžička soli
  • pepř

Postup

  1. Stehna nařízněte v blízkosti kloubu, kloub rozlomte a v uvolněném místě prořízněte. Tím se vám podaří rozdělit stehno na horní a dolní část (tzv. paličku). Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno, česnek taky, mrkev oškrábejte a udělejte z ní centimetrové kostičky, z celeru odřízněte tuhý konec i listnatý konec, ze stonku stáhněte vnější vlákna, jako byste loupali rebarboru, a rozkrájejte podobně jako mrkev.
  2. Troubu zapněte na 180 stupňů bez horkovzduchu. V kastrolu zvolna rozehřejte olej a máslo. Kuře jemně osolte a opepřete ze všech stran. Na rozehřátém tuku ho opékejte nejprve kůží dolů, po zezlátnutí i po druhé straně. Nijak nespěchejte, opékejte pomalu, celkem by vám to mělo trvat 10–15 minut. Skončete, když maso získá slabší a bledší opečenou barvu s náznaky zlátnutí, není potřeba pokračovat až do vydatného opečení. To se ještě doladí v troubě.
  3. Opečené maso vyjměte stranou. Na výpeku chvíli restujte mrkev, a jakmile začne po pár minutách měknout, přidejte i celer a cibuli. Ještě 2–3 minuty pokračujte v opékání, než i tato zelenina trochu zezlátne a částečně změkne. Pokud chcete použít čerstvé houby, omyté a nakrájené je vhoďte do kastrolu společně s cibulí a celerem. Nakonec vmíchejte česnek a poslední minutu opékejte.
  4. Zeleninu v kastrolu zalijte drcenými rajčaty a 100 ml vody, přiveďte k varu, osolte půl lžičkou soli a do tohoto základu vložte rozmarýn a opečené kuře tak, aby kůže směřovala nahoru a zůstala zpola neponořená.
  5. V této konstelaci a nezakryté vložte do trouby a zapékejte 45 minut. Neponořená kůže se krásně vypeče, zatímco ponořené maso se podusí doměkka, namísto aby se peklo. Měkké maso poznáte tak, že se snadno uvolňuje od kosti.
  6. Podávejte třeba s kuskusem, každopádně posypané nasekanou petrželkou.

 


[vc_row][vc_column width=“1/4″][vc_single_image image=“14397″ img_size=“large“ alignment=“center“][/vc_column][vc_column width=“3/4″][vc_column_text]

Hovory s řezníkem

Tento recept najdete i v mé kuchařce Hovory s řezníkem, kterou jsem věnovala tomu, jak se přestat bát nakupování a zpracování masa. Rozhodně v ní nenajdete kapitoly nazvané kuřecí, vepřové či hovězí maso, ale úplně jiné uspořádání: knížka vás za ruku provede od snadnějších masitých receptů až k těm složitějším, od malých kousků masa k větším, od masa bez kosti až po pořádnou pečínku s kostmi. Naučí vás poznat, na co se to které maso hodí, aniž byste se museli našprtat jednotlivé části anatomie zvířat a používat je podle obecně zažitých pouček.

Více o knize: Hovory s řezníkem[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]


 

Zapojte se do diskuze

  1. Martina says:

    Ahoj Flo,
    děkuji za inspiraci. Koukám, že bych měla prolistovat kuchařky. ?

  2. Ahojky všem, toto musí být neuvěřitelná dobrota, brzy to půjde na talíř, tomu neodolám. Díky za recept, přeji krásné dny.

  3. Jitka says:

    Dekuji za recept v sobotu hned uvarim hezky den

  4. Zuzana says:

    Ahoj, zdravím a hlásím, že už vím co bude o víkendu, chtěla jsem kuře, ale až teď vím, jak ho upravím. Díky za bezva recept, jen tu sklenku vína dám raději pod kuře, protože „suchý únor“ ?.

  5. Výborný nápad. Jsem po covidu, utahaná jako kotě. Takže teď pouze jednoduše a rychle. Byly palačinky. Ale výhledově určitě vyzkouším.

  6. Michaela says:

    Kure zamenim za tempeh a to bude mnamka.. Díky

  7. Ludmila says:

    Vypadá to úžasně, brzy udělám. Díky za inspitaci.

  8. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    jako vždy nápaditý recept. Alespoň už vím co budu vařit o víkendu. Děkuji, Vlastik

  9. Stáňa Setváková says:

    Milá Flo, z něterých Tvých článků a komentářů jsem vysledovala, že máš blízký vztah k matematice a astronomii. A tak Ti na oplátku za to, jak úžasnými recepty nás zásobuješ, prozradím něco astronomického ke slovu „cacciatore“. V 19. stol. působil na observatoři v Palermu astronom Niccolò Cacciatore. Občas používal polatinštělou podobu jména Nicolaus Venator (venator v latině opravdu znamená to, co cacciatore, tedy lovec). Cacciatore se v Palermu význačně podílel na sestavení Palermského katalogu hvězd. A v něm se mu podařil husarský kousek, kterého si dlouho nikdo nevšimnul. Hvězdy se nepojmenovávají po lidech. On ale do katalogu svoje jméno propašoval. Hvězdy Alfa a Beta ze souhvězdí Delfína (je vidět na letní obloze) pojmenoval Sualocin a Rotanev. Pokud se přečtou jejich názvy pozpátky, vyjde „Nicolaus Venator“. Nikdo si této revolty dlouho nevšiml, bylo to zjištěno až o mnoho let po tom, co byly názvy zmíněných hvězd oficiálně uznány. Nikomu jinému než Niccolò Cacciatoremu pojmenovat po sobě hvězdu (v tomto případě dokonce dvě hvězdy) se nepodařilo. Omlouvám se za astronomickou vložku, ale když jsem viděla „kuře cacciatore“, okamžitě se mi tato historka vybavila. A už se těším, až kuře udělám :o)

    1. Lucie says:

      Hezkyyy! Tak to se mi líbí ještě daleko víc, než recept. Jsem zas o něco vzdělanější. Díky.

    2. Stáňo, k astronomii sice celkem blízko mám, ale tohle jsem netušila. Díky. To je jako třešnička na dortu, udělalo mi to obrovskou radost.

  10. Kupka says:

    Vím , že nám bude chutnat velice
    Z kastrolu na plotně to dám do remosky, v naší rodině novinka a je skvělá. Měla jsem si ji pořídit už dávno. Krom jiného i úspora elektřiny.

    1. Super recept, souhlasím s Kupka, dobře se dá použít kastrol z remosky na plotně a potom zase péct pod víkem, úspora je znát ? k renovace jsem se po letech vrátila, když jsem zase začala vařit jen pro dva.

  11. Skvěle to vypadá a určitě i skvěle chutná, dík za recept 🙂

  12. Vlasta Krestová says:

    Děkuji za výborný nápad co uvařit včetně receptu krok za krokem. Líbí se mi a ráda ho vyzkouším.

  13. Mirka says:

    Děkuji za recept,přeji pěkné dny

  14. Dobrý den,Flo. Paráda. Super recept na kuře,určitě vyzkouším. Začínají jarní prázdniny a kdo to má furt vymyslet pro ty malé hladové krky. Toto bude jíst i ta moje malá frfňa,která nedá do pusy jiné maso než pečené kuře ?

  15. Flo díky za recept, vyzkouším po neděli. A Stáňo díky za info z historie.

  16. Ahojy Flo

    Děkuji za skvělou inspiraci a nápady s obměnou 🙂

  17. Radka says:

    Milá Flo,

    už při čtení se mi sbíhaly sliny. A při odchodu z práce jsem zakoupila kuře. Rajčata doma mám, mrkev taky, zítra donesu řapíkatý celer a rozmarýn a pak vypukne kulinářská šou! :-):-)
    Moc díky za další úžasný recept. Už se těším!
    Radka

  18. Blanka C. says:

    Ahoj Florentynko a diky za inspiraci. Vsechno mam, tak je cas na tuhle dobrotu. Ta toskanska variants se mi libi nejvic.

  19. Mňam! Kromě receptu se mi moc líbí ten název. Nevzpomínám si, že bych to v Toskánsku někdy jedla, ale tam bylo dobrot! Víkendové vaření je jasné.

  20. JITKA says:

    Děkuji za recept

  21. Zdenka says:

    Mila Flo, super recept, dnes jsem zakoupila ingridience, rozmaryn mam na zahradce a zitra vse uvarim. Recept me velmi oslovil jen s tou prilohou vaham. Preji krasny vikend!

  22. Vladimír says:

    Tak dneska jsem to dal k obědu. Zadařilo se a byl to koncert chutí, masíčko dole dušené a navrch pečené s křupavou kůží. Dům dal mrkev, celer, cibuli, žampióny, zelenou papriku, kapii a česnek. Nad černými olivami jsem zaváhal, napoprvé nemusí být hned všechno. Koření jalovec, to je taky divočinka, rozmarýn dům nedal. Příloha rýže Basmati dělaná dle Florentýny.
    Recept beru do džezu, osvědčil se, dík za něj. Vláďa H.

  23. Vladimír says:

    Jo a taky rajčata. V.

  24. Šárka says:

    Děkuji za recept milá Flo kuřecí kousky po myslivecku to bude zajímavé. S pozdravem Šárka

  25. Milá Flo, kuře cacciatore je vynikající a moc děkuji za recept.
    Jediný problém mi dělalo nakrájet tu válcovitou mrkev na centimetrové kostičky. Když jsem si spočítal, že udělat z válce hranol o straně 1 cm, abych z něj mohl udělat kostičky, znamená vyhodit 36,287% mrkve, a to ještě za předpokladu, že se mi podaří koupit takovou mrkev, aby po oškrabání měla průměr 1,414 cm, jinak bych vyhodil víc, rozhodl jsem se kreativně nedělat kostičky, ale špalíčky-válečky. Takže se omlouvám za nedodržení receptu. Nevím samozřejmě, zda s kostičkami by toto kuře nebylo chutnější, ale takhle bylo vynikající.

    1. Díky takovým skvělým výpočtům tě pro tentokrát samozřejmě omlouvám a pro sebe si píšu poznámku: nepiš do receptu krájet mrkev na centimetrové kostičky, nýbrž na centimetrové kousky, jinak je z toho 36 % odpadu.

  26. David K. says:

    Vyzkoušeno! Ke standardnímu receptu jsem jenom přidal trošičku fenyklu a hlavně mě to přimělo šáhnout po notně zaprášeném pytlíku polenty, jako příloze, kterou jsem až doteď nevyzkoušel. A sedlo si to dohromady fan-ta-sti-cky! Díky za inspiraci a za skvělý recept.

  27. David says:

    Tohle v žádném případě NENÍ kuře cacciatore! Chybí mnoho ingrediencí a výsledek na fotce je také něco jiného.

    1. Davide, měl jste možnost číst celý text? Píšu v něm, že existuje mnoho různých variant a že žádná není ta jediná správná a původní.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close