Houbový kuba

Houbový kuba, anebo též černý kuba, je velmi dobré a velmi prosté jídlo, které si klade nemalý cíl: zasytit na Štědrý den, ať už k obědu, anebo ke slavnostní večeři.

Houbový kuba, i přes tajemný název, obnáší jen uvařené kroupy a namočené, uvařené nebo podušené houby. Hodně hub. Bez jediného mrknutí klidně řeknu, že houby v tomhle jídle hrají hlavní roli. Nesnažte se je omezovat nebo je použít jen jako doplňující surovinu. Do vedlejších rolí radši obsaďte česnek, tedy mnoho česneku, a majoránku, opět velmi mnoho majoránky. Kmín a pepř tyhle zážitky ještě umocní. Všechny suroviny pak spolu usmiřte štědrou dávkou sádla a zapečte v troubě do dokonalého celku.

Černou barvu houbový kuba získá použitím podzimní houby zvané stroček trubkovitý, který vypadá skoro jako lišky, jen je tmavý, téměř černý. Pokud ji máte doma v zásobě nasušenou nebo zmraženou, zajásejte, v opačném případě zachovejte klid a použijte jiné sušené houby.

Houbový kuba krok za krokem

Sice jsem se snažila naznačit, že jde o jídlo prosté, ale to neznamená, že se vyznačuje přímočarým postupem.

Houbový kuba musí projít několika fázemi přípravy, než budete moci naservírovat mísu zapečených krup, tak si dovolím projít je jednu za druhou a vysvětlit, co a proč se v nich děje.

Fáze 1: Namáčení

Kroupám i houbám sluší, když je předem namočíte do studené vody.

Kroupy potřebují před vařením přinejmenším propláchnout studenou vodou, než se zbaví zákalu a nečistot, a rozhodně se vyplatí namočit je aspoň na 30 minut až hodinu do studené vody. Maličko nabobtnají a líp vám budou měknout.

Sušené houby též potřebují namočit, aby se alespoň částečně vrátily do původního velkoobjemového a šťavnatého stavu. Můžete na to jít dvěma způsoby:

  1. Přelitím horkou vodou nebo krátkým povařením ve vodě urychlíte proces bobtnání, ale vždycky bude v jídle poznat, že jste použili sušené houby. Zůstane jim jistá houževnatost, troufnu si říct i tuhost.
  2. Namočením do studené vody si sice časově vůbec nepomůžete, na houby budete čekat hodiny a hodiny, než nabobtnají, ale výsledek se o něco víc blíží čerstvým houbám. Nejlépe, když houby namočíte do studené vody den předem.

 
houbový kuba namáčení sušených hub

Fáze 2: Vaření

Podle základních návodů stačí kroupy vařit asi půl hodiny v osolené vodě, slít a použít podle potřeby.

Podle trochu vypiplanějších návodů to chce ještě něco navíc.

Prvním požadavkem na změnu je zcela mírný var. Kroupy by se měly jen lehce převalovat pod bodem varu, nikoli klokotat a bouřit. Toho snadněji docílíte bez pokličky, nezakrytý kastrůlek se snadněji uhlídá, aby se teplota vody nedostala příliš vysoko.

houbový kuba – vaření krup

Bouřlivý var vede spíš k tvrdnutí krup na jejich povrchu než k jejich měknutí.

Marie B. Svobodová k tomu píše: „Při vaření krup musí se počítati na dvě hodiny času, protože se nesmí dáti na prudký oheň, a jen tenkráte jsou chutny, když takořka jen botnají.”

Kroupy budou měkké za 20-40 minut, záleží na jejich velikosti. Když je necháte na plotýnce stát ještě trochu déle, stále budou bobtnat a nabývat na objemu, až postupně vstřebají veškerou tekutinu, měknout však už nebudou. Na skus budou působit zhruba stejně po půl hodině i po hodině. Takže se nebojte nechat je vařit déle než uvedenou dobu a zvýšit jim tak objem, budete mít víc hotového jídla.

houbový kuba – uvařené kroupy

Další vychytávkou je vařit kroupy společně s kouskem másla, případně ve vývaru. Obojí jim přidá na zajímavější chuti. Do třetice můžete ze stejného důvodu vhodit k vařícím se kroupám i kousek celerové bulvy.

Co se týká hub, pokud je máte nabobtnaté, klidně je ještě můžete chvíli povařit, ale nezbytné to není. Teoreticky vzato i po nabobtnání jsou stále syrové, ale jelikož jim v další fázi dopřejete opečení v pánvi, vařit je nemusíte.

Fáze 3: Opečení v pánvi

Jakmile máte měkké kroupy a měkké houby, je čas postavit na plotýnku pořádně velkou pánev nebo kastrol. Nyní se začne vytvářet chuť budoucího houbového kuby.

Jako první se na ní podílí cibule dozlatova opečená na sádle. Je-li pro vás sádlo ve štědrovečerní poledne zakázaný tuk (večer už se na to nehledí), vezměte rostlinný olej, ale počítejte s tím, že právě sádlo odpovídá za velkou část požitku.

Čím víc sádla, tím snáz přivedete nakrájenou cibuli ke kýžené zlato-hnědé barvě. Pokud cibule aspoň trochu plave v bublajícím tuku, nepřipaluje se tolik ke dnu a nehořkne. Když to nepřeženete s teplotou plotýnky a necháte ji běžet jen na střední výkon, stane se pro vás výroba dozlatova orestované cibule jednoduchou záležitostí.

Jakmile budete spokojeni s barvou opečení cibule, přidáte k ní nakrájené nebo nasekané houby a necháte je společně s cibulí 2-3 minuty v teple.

K takovému voňavému základu posléze vmícháte uvařené a scezené kroupy a dochutíte rozetřeným česnekem, v dlani promnutou majoránkou, trochou kmínu a čerstvě mletého pepře, případně dosolíte, pokud cítíte potřebu.

Fáze 4: Odpařování

Můžete ji vynechat, ale až dočtete tento odstavec, jistě sami uznáte, že by to byla škoda.

Teď, když máte všechny suroviny pěkně v jedné pánvi, jim můžete ještě trochu zvýraznit a sladit chuť.

Pokud je nyní podlijete nějakou výraznou tekutinou a chvíli povaříte, aby se tekutina co nejvíc odpařila, zůstane v ní v pánvi právě ta její chuť. Ideální je takto použít aspoň vodu z namáčení hub, ale stejně tak můžete přilít trochu vývaru anebo zbytek šťávy z pečeného masa. Záleží na tom, jak moc se v rámci postních zvyklostí můžete rozšoupnout nebo potřebujete omezit.

houbový kuba – podlévání a odpařování

Nemusíte tekutinu přilít a odpařit jen jednou, klidně to zopakujte víckrát za sebou. Vždy půl hrnku tekutiny, provařit, odpařit, nechat zahustit a to samé ještě jednou nebo dvakrát. Takhle to vypadá po třetím odpaření nálevu z hub:

houbový kuba připravený k zapékání

Fáze 5: Zapékání

Ve vyhřáté troubě nyní téhle směsi pořídíte zapečenou kůrku, která je pro mnoho lidí u houbového kuby důležitá. Zapečením se zároveň ještě víc spojí všechny chutě dohromady, ale v troubě už nic neměkne, nic se nedopéká doměkka, protože to už měkké je.

Aby se kůrka vytvořila, nesmíte jídlo v troubě zakrývat před žárem. A taky je dobré dát ještě trochu tuku na povrch, protože tuk, jak známo, způsobuje právě to známé dobré zezlátnutí.

Pro ty, kdo kůrku na kroupové směsi rádi nemají, můžu doporučit občasné promíchání a kratší pečení. A naopak.

Suroviny na houbového kubu

Jako první se nabízí otázka, které kroupy použít. Jak známo mají různé velikosti od velkých až po lámanku.

Paradoxně se větší kroupy lépe vaří, ale menší mají lepší chuť. Je to tedy jen na vás, pro co se rozhodnete a jak chcete pojmout výsledné vyznění jídla. Velké kroupy udělají rozsýpavější konzistenci, menší zase budou více spojité.

Ohledně česneku pak platí známé pravidlo, že český má mnohem výraznější chuť a lahodí tomu, na co jsme tu zvyklí.

Až si jednoho dne budete připravovat houbového kubu mimo vánoční svátky, protože je přece tak dobrý, klidně použijte do základu pod cibuli kousek dobré slaniny, jdou i škvarky, anebo do směsi hub a krup přimíchejte zbytky masa ze včerejška.

Postit se?

Technicky vzato svátečnost okamžiku přichází až v předvečer 25. prosince, tedy po setmění na Štědrý den.

Z názvu je patrné, že má jít o večer štědrý, naplněný radostí, očekáváním a dárky, provoněný hojným jídlem. Sem už půst nepatří.

Během dne je to však jiné, přestože není žádný přísný půst nařízený, tradičně se v mnoha rodinách dodržuje a dětem se slibuje návštěva prasátka zlaté barvy, pokud vydrží nedotýkat se cukroví a vyhnout se všem lákadlům.

Vlastně tedy záleží jen na vašem vnitřním přesvědčení, zda kubu podávat už v poledne nebo až večer jako jednu z příloh či jako jeden z chodů. A je jen na vás, zda si k známé dobré chuti pomůžete sádlem a masovým vývarem, nebo zda se jim budete chtít vyhnout.

Na závěr si dovolím jeden historický povzdech Jana Nerudy z roku 1893:

Ty milé lidstvíčko české, poslyš! Tvůj Štědrý večer není pražádný Štědrý večer, abych tak řekl. Není tvůj a není cizí, taková nechutná míchanina jenom, zrovna až k smíchu. … Vidíme to podnes na národní té štědrovečerní naší hostině po venkově – houbová polívka, černý kuba, vdolky, pískořky s povidly – tuze, tuze málo pro pořádnou hubu! – a já se ti tedy pranic, pranic nedivím, že jsi sobě den ten jaksi přimastilo z kuchyně nečeské, cizí.

Neruda Jan, Drobné klepy, str. 212, Díl III, vydáno 1893 v Praze

Tak ať jsou vaše Vánoce úžasnou směsí těch věcí, které si přejete a máte je rádi.

 

Houbový kuba

Množství: 4 porce

Houbový kuba

Suroviny

  • 200 g krup, krupek či kroupové lámanky
  • 30 g sušených hub
  • 2 lžíce sádla
  • 2 cibule
  • 1 lžíce sušené majoránky
  • 2 stroužky česneku (anebo klidně víc)
  • zhruba 2 lžičky soli

Postup

  1. Kroupy dobře properte pod studenou tekoucí vodou v cedníku, nasypte do hrnce, zalijte vodou tak, aby je asi o dva centimetry přesahovala, a nechte zhruba hodinu stát.
  2. Poté slijte, zalijte novou vodou, osolte lžičkou soli, přiveďte k velmi mírnému varu a vařte nezakryté téměř doměkka, trvá to asi 30 minut. Pokud chcete, přidejte k vodě na vaření krup i lžíci másla. Stejně tak můžete kroupy nechat stát na mírné plotýnce déle a nechat je nabobtnat ještě o něco víc. Bude to trvat celkem asi hodinu, než kroupy vstřebají skoro všechnu vodu z vaření.
  3. Ve stejnou dobu, jako namáčíte kroupy, zalijte houby necelým litrem vody, přiveďte k varu, odstavte a nechte zatím pozvolna vychládat a měknout. Pokud chcete mít houby jemnější, namočte je místo zmíněného vaření den předem do studené vody.
  4. Jakmile máte uvařené kroupy, oloupejte cibuli a nakrájejte ji nadrobno. Začněte předehřívat troubu na 180 stupňů.
  5. Ve větší pánvi rozpusťte sádlo a z malé části ho použijte na vymazání menšího pekáčku. K horkému sádlu v pánvi přidejte cibuli a při středním žáru plotýnky ji opékejte a občas míchejte, dokud nezměkne a nezačne hnědnout.
  6. Houby sceďte, nálev zachyťte. Houby nasekejte nahrubo, přidejte je k cibuli a ještě 2-3 minuty dál míchejte a opékejte.
  7. K cibuli v pánvi přidejte majoránku, předtím ji ale ve dlaních rozemněte, aby se rozvoněla. Slijte kroupy, pokud u nich zůstala ještě voda, a nasypte je do pánve.
  8. Vezměte 100-150 ml tekutiny z hub – vyhněte se však tomu, co zůstalo na dně, dost často se tam objeví pár malých kamínků, které se hodí leda na vylomení zubu. Přilijte do pánve a nechte asi 5 minut zvolna pobublávat, až se tekutina téměř odpaří. Tento krok můžete opakovat 2-3krát.
  9. Oloupejte česnek, prolisujte ho, všechno společně v pánvi promíchejte. Ochutnejte, a pokud je to potřeba, dochuťte solí.
  10. Směs z pánve rozložte do pekáčku, vložte do trouby a půl hodiny zapékejte. Kroupy mezitím na povrchu sympaticky zezlátnou a místy začnou být křupavé, proto to s časem zapékání příliš nepřežeňte a raději obsah pekáčku občas promíchejte. Podávejte s kyselými okurkami nebo s kysaným zelím.

 

Join the Conversation

  1. Opět skvěle napsané moc děkuji.Letos už budu muset kubu udělat.
    Přeji krásné vánoční svátky a šťastný nový rok ať přinese zdraví a mnoho úspěchů
    Hana

  2. Nikdy jsem kubu nejedla. ale ten recept vypadá tak lákavě, že ho letos na štědrodenní oběd vyzkouším.

  3. Dobré dopoledne, ano ano, Kuba je perfektní, manželka ho pravidelně připravuje po celý rok a dáváme si ho rádi. Když jsem přečetl Váš recept, tak to vypadá, že se s manželkou už znáte 🙂

  4. Díky za recept. Kuba je už od dětství mé oblíbené jídlo, tak zkusím porovnat recept od babičky s tím tvým. Manžel ho taky před necelými 30 lety nejedl, ale přesvědčila jsem ho stejně jako ty toho svého 🙂 Krásné Vánoce

  5. Moje milá Flo,
    mám doma taky jeden kousek odmítající mnou milované houby.
    Tvůj příběh mi svitl nadějí, že i můj muž má šanci „prozřít“.
    Použiji přesně Tvůj návod a uvidíme.
    Přeji Ti krásné vánoce a štěstí po celý nový rok, ať Ti to píše minimálně tak skvěle jako dosud.

    Hana

  6. Milá Florentýnko!
    Mám synovce Jakuba. Měl asi čtyři roky, když sestra uvażovala, že by si mohli uvařit kubu. Malý spustil velký pláč, že ho nemají radi, a chtějí ho uvařit.
    Vždycky si na Vánoce na to vzpomenu.
    Tak nejen Vám, ale i ostatním, kteří tady sbírají rady a recepty, přeji pohodové a klidné Vánoce.

  7. Ladislav says:

    Dobrý den všem.Nevím jestli kuba u nás projde,ale můžu to skusit.Jsme zvyklí na houbovou nebo na hrachovou.Zdá se mi ,že kuba je dosti sytá polévka a mám obavy,aby nám zůstalo místo na kapra a bramborák uvidíme. A jinák přejí všem,kteří tady jsou šťastné a veselé vánoce, mnoho sil do dalších let.Ahoj.

  8. Vendula says:

    Tak jsem si říkala, letos Kubu dělat nebudu! Každý rok ho dělám z rýže, protože jsem od malička měla jakýsi neurčitý odpor ke kroupám, které jsem nikdy neochutnala. Manžel zase tvrdí, že Kuba z rýže je suchý (má pravdu, ale nikdy bych to nepřiznala) a že nejlepší Kuba je od maminky (není, ochutnala jsem ho v rámci zdvořilosti před dvěma lety a pochopila, proč mám odpor ke kroupám – jak může být něco zároveň tvrdé, jakoby nedovařené, a zároveň slizké? A podotýkám, to je tchýně znamenitá kuchařka!). Takže jsem si letos řekla, že udělám jen hrachovku, a Kuby ať se manžel natláská až u maminky a oba budeme spokojení. Nicméně recept od Tebe, Florentýno, mě tak navnadil, že těm kroupám přeci jen dám šanci. Díky a krásné Vánoce i svátky!

  9. Kateřina says:

    Krásné Vánoce všem! Kubu dělám každý rok ve velkém a pak obcházím s ještě teplými porcemi sousedy. Už se z toho stal zvyk, dlouho před vánoci odpovídám všem sousedům, že kuba bude zase. Postup mám prakticky totožný, jen vodu z hub používám i při vaření krup na zmírnění varu a také na zbarvení. A po letech jsem se dopracovala i k tomu, že suším speciálně na kubu křemenáče. Vždycky aspoň jednu sklenici. A hlavně jednou za rok to chce opravdu nešetřit sádlem. Jak vždycky říkala už moje babička: Černý kuba, mastná huba!

  10. Kubu miluju a dělám i přes rok s přidáním kysaného zelí je to dobrota

  11. Milá Flo, děkuji za recept (taky mě příjemně naladil – nikdy jsme ho doma nedělali, ale dnes to vypadá na změnu tradic :-).

    Taky děkuji za celý rok práce, receptů a rad. Přeji ti a všem kolem tebe, zároveň i všem na tomto blogu jen to dobré a „šťastné a veselé“ :-).

  12. Milá Flo,
    moc děkuju za všechny skvělé recepty, které jsem od tebe celý rok dostávala. Ne všechny jsem měla čas vyzkoušet, ale všechny mám založené a určitě na většinu z nich dojde časem. Přeji Tobě i všem tvým blízkým krásné vánoce a do nového roku hodně zdraví, pohody a stejně spokojených čtenářů, jako jsem já. Zdraví Jana

  13. Ahoj Florentýno, Tvoje recepty jsou prostě hezké příběhy a to se mi líbí. Já dělám kubu podle mojí babičky /z lámanky/, taky jsem celou rodinu nutila „aspoň ochutnat“. No a je to tak, že dcera včera volala, že doufá, že jí kubu táta doveze /a určitě bude říkat svým 3 holčičkám, ať ochutnají/, syn s přítelkyní přijdou na Štědrý den na oběd – na kubu, prý se těší /dcera říká, že chudák Verča neví, co jí čeká/. A nejmladší syn se ujistil, že bude kuba a prý, když tam dám šunku, tak to teda sní /tak šunku ani náhodou, to by se babička v hrobě obracela/. Je hezké, jak se situace v životě opakují – když jsem byla malá, kubu jsem vůbec neměla ráda. A teď se mi sbíhají sliny.
    Jinak Ti Forentýno přeji ať si s rodinou užijete hezké vánoční svátky,v příštím roce všem zdraví a štěstí. Jitka

  14. U nás by houby nevadily, ty má manžel rád, ale kroupy nechce, místo nich dávám pohanku a jinak vařím úplně stejně. Dělám nejen na vánoce, ale i jindy. A pokud se všechno nesní, ze zbylé porce vařívám bramboračku.

  15. Ahoj Flo, díky za oprášení a zdokonalení staročeského receptu. Můj tatínek je z Podkrkonoší, kde byl Vánoční Kuba (vánoční přidáním sádla, jinak jako běžné jídlo jen na vodě…) hlavní štědrovečerní pokrm . Jako dezert „muzika“ (= rozvařené sušené ovoce). Snažím se tradici udržovat ale dělám Kubu 23.12. Dříve jsme ho měli na Štědrý den na oběd ale je to na nás příliš syté. Kroupy používám střední, černé barvy dosahuju vařením namočených sušených hub spolu s kroupami. Na cibulku dávám houby z mrazáku, aby bylo do čeho kousnout. Přeji všem krásné vánoce a neprovařte je!!!

  16. Jednou jsem kubu na Vánoce dělala, myslím že byl dobrý a povedl se mně, ale nikdo kromě mě to doma nejedl.Zůstal v troubě a protože sama jsem to všechno sníst nezvládla, tak tam pak zkysl. Takže od té doby jsem ho už nedělala.
    Přeji krásné prožití vánočních svátků a hlavně hodně zdraví.

  17. Ahoj, přeji požehnané vánoční svátky a do Nového roku s radostí a pravou nohou. Za vše moc děkuji, ať jsi i v Novém roce stále mým kuchyňským andělem, kdy se doma ze mě stává madam Rettigová a prázdné vyškrábané hrnce jsou moji odměnou, kterou zažívám díky Tobě.

  18. Milá Flo, moc děkuji za recept! Kubu jsem už hodně dlouho nedělala, ale letos máme houby nasušené, takže zkusím.
    Přeji Tobě i celé rodině radostné, pokojné a požehnané vánoční svátky a moc děkuji za vše, co pro nás připravuješ!

    1. jana janeckova says:

      Jak se říká že změna je život tak u mne platí že změna jídelníčku je život a s recepty od Florentýnky to platí dvakrát .Příjemné prožití vánočních svátků Tobě i rodině .S díky Janina

  19. Sabina Kadounová says:

    Milá Florentýno,
    ačkoli jedna z mých dcer nejí houby a manžel té druhé nejí kroupy, nesmí u nás kuba na Štědrý den chybět. Kdo ho má rád, ten si ho k obědu dá s kyselou okurkou nebo s červenou řepou a kdo ho nejí, ten je hlady :-). Přeji všem krásné Vánoce!

  20. Abba Hilarion says:

    Dovolím si jen jeden, drobný komentář. 24. 12. samozřejmě JE dnem přísného postu, který zavazuje věřící katolíky od dovršení 18 let do dovršení 60 let, kde půst spočívá jak v abstinenci od masa, tak v tom, že se člověk nají dosyta jen 1x za den. Mastit sádlem povoleno je. Z nějakého důvodu není uveden výslovně v CIC/1984, ale například katolíci východního obřadu jej jako den přísného postu stále mají.

    Proto se také jí na Štědrý večer ryba – je to postní pokrm, jediné maso, které je v den přísného postu povolen, přičemž půst trvá od půlnoci do půlnoci.

    Tradičně byly všechny předvečery svátků postními dny.

  21. Milá Flo. Děkuji za tento, ale i za všechny předcházející recepty. Každý čtvrtek mám díky tobě hezčí den. Přeju dnes krásný slunovrat, pohodový Štědrý den a hodně zdraví do nového roku.

  22. Milá Florentýnko, dělám na vánoce kubu už hodně roků. Dcera ho odmítala a teď je to její oblíbené jídlo. Po letošní bohaté nadílce hub bude obzvlášť houbový. Přeji Tobě, celé tvé rodině a všem kuchařkám krásné vánoční svátky.

  23. Skoro před dvaceti lety jsem četla v jednom časopise, že do houbového kuby je dobré přidat kapustu. Zkusila jsem a od té doby jinak nedělám. Tradiční to sice není, ale zato skvělé. Dělávám i během roku, vždycky s krupkami. Nikdy ho nezapékám.Tvůj postup ale vyzkouším, třeba to pak budu střídat.
    Milá Florentýno, přeji ti, ať máš krásné vánoce plné pohody a radosti se svou rodinou a v novém roce ať se ti všechno daří. Hanka

  24. Florentýnko,
    přeji Ti pevné zdraví a samé laskavé lidi kolem sebe. Ať jsi šťastná a veselá pro svou rodinu, to je k nezaplacení. Přeji Ti i odpočinek, krásnou vánoční atmosféru, hezké pohádky a když by bylo i trochu měkoučkého prašanu, věřím, že Tvé vánoce nebudou mít chybu.
    Děkuji za vše.
    Hanka

  25. Milá Jani,
    díky za všechny recepty a inspiraci, kterou jsi nám po celý rok s láskou posílala. Přeji Ti krásné vánoce, plné pohody a lásky a v novém roce pevné zdraví, spoustu dobrých nápadů. Těším se 🙂

  26. Mirka Škramlíková says:

    Milá Flo, děkuji za recept na tradiční vánoční jídlo. Houby moc nemusím, takže jsem kubu nevařila. Letos udělám výjimku. Přeji Tobě i celé tvojí rodině krásné a klidné Vánoce a v novém roce hodně zdraví, lásky a pohody. Mirka

  27. Milá Flo,

    kubu miluju a nejen houbového (můj syn je Kuba :-))) ), jen jsem zdědila recept po babičce, kdy místo krup dáváme namočenou housku ve smetaně a pečeme to na plechu. Je pak spíš nižší a křupavější. Je to vlastně spíš taková nádivka, ale my tomu říkáme kuba a ujíždíme na tom už několikátá generace:-). Každý rok si slibuji, že zkusím i z krup, tak třeba to letos konečně dopadne:o).

    Děkuji za vše a přeji opravdu krásné Vánoce! Míša

  28. Děkuji za skvělý recept, pak že se o jídle nedá psát poeticky. Pozapomenuté jídlo našich babiček, a když to čtu, hromadí se mě v ústech sliny. Černého kubu jsem už jedl, ale nikdy nevařil, všechno je jednou poprvé, tak to bude letos na Štědrý den . . . přeji vám všem pohodu nejen o svátcích a šťastné vykročení do dalšího roku s radami Florentýny . . . Jarda

  29. Milá Flo, i já se připojuji k té hromadě přání hezkého, klidného a štědrého prožití vánočních svátků a do roku 2018 Ti přeji pevné zdraví, trochu toho štěstí a ať se Ti splní vše, po čem toužíš. I já děkuji za Tvé inspirace jak na vaření, tak i pečení, které podáváš nám ostatním s láskou a pokorou, která se už moc nenosí a o to je vzácnější. S pozdravem Irena

  30. Kuba – jasná volba. Letošní úroda hub nám ho dopřeje hodně houbový. Milá Flo, přeji ti krásné svátky, hodně nápadů, inspirace a energie do všech dalších čtvrtků. Nám všem přeji vše krásné co k svátkům vánočním patří, vše dobré po celý nastávající rok. Hodně zdraví, štěstí, klidu a pohody.

  31. Kubu som nikdy nejedla u nás to nie je zvykom , ale recept je tak lákavý že ho rada vyskúšam . Krásne Vianoce plné pohody , radosti a len takého obyčajného šťastia.

  32. JarmilaVodičková says:

    Milá Flo ,
    děkuji za krásné recepty a přejí krásné vánoce plné pohody.
    V příštím roce moc zdravíčka a hodně inspiraci ve vaření.
    Jarmila.

  33. Milá Flo,
    nikdy jsem kubu nevařila, ale letos jsem si řekla, že ho udělám. No a tady je dnes recept.
    Moc děkuji a budu se snažit, aby se povedl a všem moc chutnal. Ještě jednou děkuji za
    recept a přeji Ti krásné a pohodové vánoce, štěstí a hlavně pevné zdraví do roku 2018
    a aby jsi nás ještě mnoho v kulinářském oboru naučila.
    Děkuji, Hanka

  34. Jan Korecký says:

    Milá Florentino,
    u nás je to stejné jako u Vás.
    Fůj kuba a nakonec nemáš ještě trochu?
    Klidné Vánoce a spokojenost v příštím roce.
    Děkuji za úžasné návody.
    S pozdravem Honza

  35. Jarmila Hnátková says:

    MIlá Flo,
    díky za to, že se staráš o to,abychom se všichni těšili na tvoje recepty a na tvoje vždy velmi vtipné komentáře. To vždycky dostanu chuť hned recept vyzkoušet. Naposledy to byl vaječný koňak, který se má sice alespoň tři týdny odležet, no nevydržel, byl tak dobrýýýýýýý, mňam.
    Na toho kubu mám už dlouho zálusk, manžel sice moc kroupy nemusí ale takhle zabalené určitě zvládne. Už se na něj těším.
    Přeji tobě i tvé rodině hodně šťastných chvil a splnění i těch malinkých přání. Jsi pro nás taková radostná dobrá víla.
    Jarmila

  36. Ahoj Flo,já nejím houby už 60 let,takže pokud je Tvůj recept tak výborný,je třeba ho zkusit a možná,že vezmu houby na milost i já.Ráda vyzkouším a uvidíme.Přeju Ti krásné ,pohodové vánoce a hodně zdravíčka v novém roce,abychom se mohli všichni těšit na další skvělé recepty. Zdena

  37. Milá Flo,
    díky za recept na Kubu i všechny dřívější, které nás všechny inspirují. Přeji tobě, tvé rodině i všem kuchařkám s jejich rodinami krásné a požehnané Vánoce a pevné zdraví, štěstí a hodně kulinářských úspěchů v roce 2018.
    Bobina

  38. U nás proběhlo,kdysi před několika lety něco podobného, ale bylo to koprovka a pak jsem ji vařila skoro každých 14dní.., tak tomu rozumím.Ale ten kuba je parádní a tak ho udělám a děkuji za recept Zdena

  39. Ilona Horáčková says:

    Přeji krásné pohodové vánoce a hlavně hodně zdraví. I když mám zlomenou pravou ruku tak musím přípravu vánoc zvládat levou. Kubu určitě vyzkouším, recept vypadá skvěle. Jsem zvědavá co na to zmlsaný jazyk mého manžela.
    Hodně úspěchů v r.2018 přeje Ilona

  40. Jaroslav S. says:

    Milá Flo, díky za celoroční kulinární inspirace i za spoustu milých, hřejivých slov.
    Dnes, tedy vedle poděkování, přání všeho dobrého ba nejlepšího v roce příštím, po prožití, jak doufám, radostných Vánoc v kruhu rodinném.
    Dá-li milostivý Všemouhoucí Otec a Matka Příroda, těším se napřesrok na shledání.
    Váš Jarda S.

  41. Ivana Machová says:

    děkuji za celoroční zprávy a recepty, kterými zásobuji i dceru v Anglii a přeji krásné vánoce a Nový rok Ivana

  42. tornado-lou says:

    KUBA! aha! a já sem si říkala, na co sem zapomněla. ačkoliv asi bude už zítra nebo v sobotu. na neděli je toho jídla vždycky moc a moc i bez kuby.

  43. Marie S. says:

    Milá Florentýnko, naučila jsem se kubu od manželových rodičů a každý rok k obědu ho musíme mít . Naučila jsem na něj i moje rodiče, kteří k nám na Vánoce jezdili a velmi se těšili, protože u nás v rodině se nikdy nepekl. Teď už rodiče nemám, ale zachutnal mýmu bratrovi.
    Dělám ho stejně ,jen ho už nepodlévám během pečení. Vodu z hub používám na vaření krup.Tak přeji krásné a klidné Vánoce. A hlavně tu nádhernou rodinnou atmosféru, kdy se sejde tolik nejbližších lidiček.

  44. Kynčlová Ilona says:

    Milá Flo,díky za připomenutí.Kubu jsem několikrát dělala,manžel nestojí o kroupy ale snědl ho.Podělila jsem se o něj se snachou,ta ho ráda.Udělám ho zase,ale až po Vánocích,je přece jen dost tučný a kořeněný (a to kysané zelí by se k tomu hodilo-jak se píše výše).
    Přeji tobě i celé tvé rodině krásné,pohodové a radostné svátky a těším se,že se v novém roce konečně pustím do focení a sdílení se skupinou. Ilona

  45. Milá Florentýnka,

    ďakujem za všetky recepty, ktoré si nám posielala po celý rok a ktoré si evidentne robila s láskou. Nech sa ti naďalej darí aj v roku 2018????

  46. Milá Florentýnko,
    u nás se Kuba dělá již spoustu let. Pocházím z Krkonoš, babička vždycky kubu dělala a já v té tradici pokračuji. Dělávala jsem i dva plechy a vždycky se po kubovi jen zaprášilo.Už se na něj moc těším. Pohodové Vánoce a hodně úspěchů v novém roce.

  47. Milá Flo ,Houbového kubu děláme každé vánoce jako předkrm a dokonce jsem předminulý rok zkoušela houbového kubu z pohanky a malých krupek a bylo to vynikající děkuji za nádherné recepty krásné vánoce a věřím že tvé recepty budou i příští rok děkuji moc Jiřina

  48. Alena Svobodová says:

    Milá Flo,děkuji Ti za všechny skvělé recepty,které jsem v průběhu roku měla možnost vyzkoušet. Houbového kubu u nás na Štědrý den dělávám pravidelně. Máme ho už k obědu a večeře je hodně klasická. Bramborový salát a řízek. Můj muž jen kousek kapra,aby prý uctil tradici a jeden pěkně velký řízek vepřový. Zato já to mám přesně obráceně,pořádný kapří a nebo raději dva a na vepřový pak už nemám sílu.
    Přeji Ti Florentýnko klidné Vánoce ,bohatého Ježíška a pohodu pro všechny dny příští,Tobě i rodině. Alča PF 2018

  49. Ahoj Flo,
    Kubu miluju,ale delam ho jen vyjimecne pro dospele deti.
    Ja si trochu zobnu,ale ze zdravotnich duvodu houby nesmim.A manzel zase nemusi moc kroupy,tak take jen symbolicky
    Flo,preji ti krasne vanocni svatky a do pristiho roku zdravi a jen to nejlepsi.
    Zdravi te Lidka

  50. Milá Flo,
    díky za všechna ta povídání, rady a recepty. Přeji Ti krásné svátky a do nového roku mnoho zdraví, štěstí a dobrých nápadů.
    Pokud jde o recept: nedávno jsem zkusila, maje na kubu chuť a nemaje doma kroupy, udělat ho z bulguru. Moc dobrý, stojí za to vyzkoušet.
    Zdravím,
    Pavla

  51. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, dneska je to trefa do černého, zrovna jsem se chystala hledat nějaký recept na houbového kubu, ještě jsem ho nevařila, takže mám po starosti. Příjemné prožití vánočních svátků a do nového roku hodně štěstí, zdraví a spokojenosti přeje Vlasta!

  52. Ahoj Flo !
    Kuba u nás musí být. Dělám ho podle své babičky, recept je velmi podobný Tvému, jen neděláme cibulový základ ( i tak je následující odpoledne plné petard bez světelných efektů) a vodu z hub přidávám ke kroupám během vaření. Babička také každý rok nezapomněla připomenout, jak na půlnoční mši do města přišli přespolní, kteří se cestou do kostela rozhýbali a přesně se poznalo, kdo měl k večeři kroupového kubu.
    Přeji všem dobrým lidem štastné a veselé svátky
    Jana

  53. Hana Slavíčková says:

    tak jsem zas o něco chytřejší o nějaké vychytávky,,,,kubu budu děla podle tohoto receptu a snad se povede….mám ráda kroupy i houby,ale můj muž ,který houby miloval,ted tvrdí,že mu nedělají dobře….no ale na vánoce prý trochu dá…..tak uvidím….Jinak přeji krásné a štastné vánoce a v novém roce plno pracovních i osobních úspěchů…s láskou Hana

  54. Ahoj Florentýno, Kubu dĕlám každý rok, ale protože nemůžu kroupy, dĕlám ho z pohanky. Je to také velká dobrota. Krásné Vánoce a v novém roce hodnĕ zdraví, štĕstí, pohody a spoustu nových skvĕlých receptů.

  55. Julianna says:

    Milá Flo Kubu jsem nikdy nejedla jelikož se u nás nedělal a také když jsem se vdala manžel ji nepožadoval u nich se na štědrý den dělala fajnová povidlová omáčka s vánočkou ta bývala na oběd a než jsem se rozvedla byla u nás také vždy na oběd teď už ji nedělám děti jsou dospělé mají své rodiny a své tradice ale možná si ho udělám někdy jindy na ochutnání v menší porci jinak ti přeji krásné a požehnané Vánoce a šťastný Nový rok

  56. DášaV. says:

    Milá Flo, zrovna si plánuji, kdy uvařím kubu, a v tom vidím Tvůj recept. Díky! Dělám ho v zásadě stejně, ale moc děkuji za rady, jak nejlépe naložit s kroupami a houbami. Když byly děti ještě doma, abych je od tohoto pokrmu neodradila, zapékala jsem také se zeleným hráškem, a hlavně něčím od masa (slaninou, špekem, které jsem osmahla spolu s cibulkou). Pro mě je to výborné jídlo.
    Flo, já odpovědi na Tvé příspěvky v poslední (delší) době odflakuji, nicméně Tě stále hltám. Sbírku Tvých knih jsem doplnila o Rozhovory s řezníkem, a to jak pro sebe tak pro snachu. Díky moc za celoroční inspiraci a velmi osobitý styl, jsi prostě skvělá. Krásné Vánoce a vše NEJ v novém roce Ti přeje DášaV.

  57. Libuše says:

    Milá Florentinko,je mi 72let,vařím manželovi už víc,,než 53roků,ale Houbovým kubou jsem ho ještě neobšťastnila,letos ho,podle Tvého receptu,určitě rodině udělám! Přeji Ti krásné,pohodové Vánoce,v novém roce vše nejlepší,hlavně pevné zdraví,ať Ti to stále píše,tak jako dosud.(Každý čtvrtek se vždy těším,co nového se dozvím-je to super!) Z Valašska Tě zdraví Libuše

  58. Milá Flo Každé Vánoce Peču Hubnil. Podle mé tchyně. Je to pro nás velká dobrota. Proto ho Peču několik dávek a po daruji nejbližší. Uvaří z litru mléka a 10 lžic krupicovou kaši. Nechám vychladnout. Velkou hrst sušených hub den předem namočíme do vody. Na pánvi usmažím cibuli a 2 stroužky česneku. Houby uvařím. Vodou z hub proliju 4 nakrájené housky.Uvařené houby a housky umelu na masovém strojků. Smícháme vše s krup.kaší. Přidám 4 žloutky,2 lžičky soli. Nakonec sníh ze 4 bílků. Všechno toto uhladím ve vymazaném pekáči . Peču 45 minut do zlatave kůrčičky.Dá se to jíst jak studené tak teplé. Vypadá to jako sekaná. Pěkné Vánoce

  59. Milá Flo, kubu dělám každé vánoce už nějakých 50 let. Usnadňuju si práci vařením krup v papiňáku. A tmavou barvu houbové směsi získávám přidáním hřibu nachovýtrusného (kterému říkáme černoušek). V rodině mé snachy (Jablonecko) zase dělají hubník. Základem jsou rohlíky, ostatní ingredience jsou stejné. V průběhu roku jsem zkusila taky variaci s pohankou místo krup a taky to sklidilo úspěch. Přeju pěkné svátky a hodně zdraví v dalším roce. 🙂 Věra

  60. Milá Florentýnko,
    u nás by Štědrý den bez „Kuby“ ani nemohl být. Už během roku myslím na to, abych měla nasušené houby a dobré škvarky. Tak jako rybí polévka, smažený kapr a vánoční bramborový salát, tak i „Kuba“ patří u nás k vánočním svátkům. Jinak by mi to snad ani neprošlo. :-)))
    Tobě a všem přeji krásné Vánoce a velké pochutnání na všech vánočních dobrůtkách připravených s láskou.
    Dobra

  61. Jiřinka says:

    Milá Florentýno, kuba je naprosto nedostižná záležitost – na Štědrý den (a dny následující, zbude-li z něho něco) ho v hlubokém tichu svaté noci potají baštím v posteli, načež se ráno bez sebemenších výčitek probouzím v kroupovém poli a umaštěných lůžkovinách.
    Díky za celoroční kulinářskou inspiraci a poradenství, Tobě i Tvým nejbližším přeju klidné vánoční svátky a do nadcházejícího roku jen vše dobré – v duši i na talíři.

  62. Milá Flo, včerejší komentář se někde stratil, tak bych chtěla aspoň moc poděkovat za tvé čtvrtky se super recepty a povidáním, za čas, který tomu věnuješ.
    Kubu jsem ješté nejedla a letos i když jsem si myslela že snad… u nás se nedostávalo hub.Tak snad zase přiště.
    Přeji krásné,klidné Vánoce se svými milovanými a v novém roce pohodu,štêsti a zdraví vám všem. Jiřina

  63. Milá Flo, přeji krásné vánoce a hodně zdravíčka a štěstíčka celé tvé rodině … u nás Kuba neprojde, ale dělám podobný recept, jen nahrazuji houby uzeným a vařím vše dohromady a všem to moc chutná 🙂 děkuji za všechny Tvé úžasně vymazlené recepty!

  64. Kubu varime jako rozeni jihocesi odjakziva, i kdyz posledni dobou na manzelovo prani krupky nahrazuji ryzi. Vim ze to neni presne ono, ale svuj ucel to splni. Jime ho vzdy v poledne, pak cesta na Olsanske hrbitovy ( na nas hrob a „nakrmit ptacky a veverky“) – a po navratu domu uz muze vse vypuknout.
    Preji Ti Flo -i vsem ostatnim -krasne svatky a vse nejlepsi v Novem roce.

  65. Milá Flo, kroupy jsou mé oblíbené a Kuba taky..Dělám ho mimo vánoce, protože na vánoce máme jiné zvyky. Vyzkouším tvůj recept. Myslím, že se od mého moc neliší, ale ty to máš jako vždy dotažené k dokonalost. Přeji tobě i celé rodině vše nej, štěstí, zdraví, lásku a pohodu. Těším se, že se příští rok sejdeme. Anna

  66. Milá Fló, moc ráda čtu Tvé recepty a komentáže. Kubu letos vyzkouším po mnoha letech podle tvého receptu. Určitě bude chutnat. Jinak přeji Tobě a celé rodině krásné a pohodové svátky a těším se na další čtvrtky.

  67. Jaroslav says:

    Moc dobře napsaný návod k přípravě tohoto jídla.Krásně to voní po celém baráku a tato vůně láká a vábí mnoho zvědavců.Děkuji za skvělý recept snad jen že jsem přidal na kostičky nakrájenou voňavou slaninu a snad jsem to ještě trošičku vylepšil.Všem dobrou chuť.MEDVĚD

  68. Opět krásně napsaný recept, lehkou rukou a zábavně zároveň, ALE.. tentokrát přidávám ale, protože… nejsem-li kuchařský génius nebo člověk znalý, jak mám sakra vědět na kolik stupňů zapnout troubu při zapékání krup? Obecně.. když jsem neznalý, tak stupně Celsia a čas (oboje alespoň orientačně) jsou pro mne neocenitelnou pomocí. Zkuste je tam příště přidat, ušetříte nám některým mnoho starostí. 🙂

    1. Karle, naprosto souhlasím, člověk bez dostatečné zkušenosti v kuchyni ty stupně bezpodmínečně nutně potřebuje. Proto je ve VŠECH svých receptech uvádím. Nejinak je tomu i tady. Víc napoví bod č. 4 v receptu. Flo.

  69. Aneta M. says:

    Ahojky, tak přesně toto jídlo chci už pár let uvařit a ochutnat, tak jsem hodně dnes tiskla a je to moc dobré, nic nezbylo a asi budu vařit každý rok.

  70. Šárka says:

    Manžel řekl, že tohle by si klidně dal častěji 😉 A to mi říká velmi, velmi zřídka, zhruba tak dvakrát ročně 😀

  71. Vyzkoušela jsem kubu o den dříve, dnes. Když jsem rodině oznámila, co chystám, mužská část rodiny se ke kombinaci zapečených krup s houbami stavěla krajně nedůvěřivě.
    Po tom, co ochutnali, vylizovali talíře a část se dokonce dožadovala další porce, bohužel pekáček už byl prázdný. 🙂
    Kubu jsem určitě nedělala naposledy.
    Děkuji za skvělý recept.

  72. Milá Flo, i letos se ráda řadím ke všem spokojeným kuchařinkám i kuchaříčkům… jsem ráda, že se vaření tak pečlivě a s láskou věnuješ, a především za to, že nás, někdy tápající, provázíš úskalími a vedeš nás ke zdárnému výsledku! Jsem za to velmi vděčná, tolik jsem toho nevěděla… a teď jsem někdy i za hvězdičku, pochvalu doma dostanu a pak jsem tááákhle nafrněná… :). Stále se mám co učit a stále mám co zdokonalovat, pochvalu od stolu ráda slyším! Pohodové svátky, zdraví… těším se na naše čtvrteční setkání. 🙂

  73. Milá Flo, moc děkuji za tento článek. Kubu vždy dělal můj táta na Štědrý den, bohužel letos ho budu dělat já a táta už ani neochutná… snad se mi povede stejně tak dobře. Díky, hezké svátky všem.

  74. Milá Florentýno,
    vařím už dlouho, dobrých 30 let. O spoustě jídel co uvařím jsem přesvědčená, že jsou téměř dokonalé. Ale ve Tvých receptech najdu vždy něco (a zpravidla je to jednoduchá,ale bezva věc), co téměř dokonalý pokrm povýší na ještě vyšší level.
    Děkuji!
    A přeji požehnané vánoční svátky a hodně a hodně zdraví štěstí a pohody do nového roku.

  75. Děkuji za „ježíška“ Kubu. Přeji veselého Silvestra!

  76. Ahoj Florentýno,
    Kubu se chystám také někdy zkusit, ale já jinak slavím úspěch s Hubníkem, který jsem začal péct na Štědrý den a teď i na silvestra pro kamarády (už se z toho pomalu stává tradice).
    Nevím jestli to někdo zná. Je to jídlo z Podkrkonoší. Je to těsto z rohlíků, mléka, vajec a sušených uvařených hub včetně toho vývaru. Přidává se trochu krupice na zahuštění. Pak už jen sůl pepř a česnek a dá se to péct do trouby na másle asi 15-20 minut.
    Hlavně kurčičky opečené do zlatova jsou na tom to nejlepší. Může se udělat tlustší, pak je takový hutnější masitější, nebo tenký, kdy se dá skoro lámat a je křupavý. Oboje je ale výborné bezmasé jídlo. Na Štědrý den jako dělaný.
    Jinak musím poděkovat. Naučil jsem se konečně dělat vývar a polévku. Do té doby než jsem si přečetl tvoji kuchařku na internetu jsem nechápal souvislosti jak co proč se vlastně dělá. I tak obyčejná věc jak nakrájet zeleninu, člověk neví když nikdy nevařil. Do to doby můj pokus o polévku dopadl tak že vznikla jakási kapalina s uvařenou zeleninou a masem, která chutnala vždy stejně divně ač se tam dali jiné suroviny :-)))
    Takže opravdu díky.
    Krémové polévky co jsem podle tvých receptů uvařil jsou prostě úžasný.
    Hlavně to vysvětlení proč se to dělá tak a ne jinak, je na tom to nejlepší co jsem jinde nenašel a co v jiných kuchařkách chybí. A je to alespoň u mě důvod proč recept v jiných kuchařkách u mne nefunguje.

  77. Jiřina says:

    Ahoj, přeji všem krásné sváteční dny a šťastný nový rok. Houbového kubu vaří můj mladší bratříček. Tak si návštěvu vždy užijem.

  78. Milá Flo, kubu jsem snad vařila jedinkrát, ale tvůj lákavý recept vyzkouším. Díky za výborné recepty a krásné povídání, které zahřejí u srdíčka.
    Přeji Ti i Všem vše nejlepší do Nového roku, hodně zdravíčka, štěstí a pohody.

  79. Milá Florentýno,

    letos jsme s přítelem slavili první společné Vánoce ve dvou. Každý slavíme jinak, teď jsme měli nádhernou možnost vytvořit si vlastní tradici pro budoucí roky. Vzali jsme z každé rodiny to nejmilejší a přidali zvyky nové – jako právě Kubu! Ani jeden z nás ho nikdy předtím nejedl (když se přítel dozvěděl, že k obědu jsou kroupy s houbama, začal se vymlouvat na zlaté prasátko), ale pak nám zachutnal tak moc, že jsem ho na druhý den dělala zas. Děkuji Vám za recept, zjevně bude patřit k vánočním vzpomínkám našich malých kopií.

  80. Marie H. says:

    Milá Florentýnko,
    kubu jsem letos na Vánoce neplánovala, ale nakonec na něj došlo.
    Byl dle tvého receptu a moc jsme si s manželem pochutnali.

    Přeji do nového roku hodně zdraví a splněných přání.

  81. Letos jsem vařila houbového Kubu poprvé. Chtěla jsem pro návštěvu přichystat něco z naší tradiční kuchyně. Na Štědrý den totiž letos přiletěla dcera se svým partnerem z Itálie a oni se stravují velice zdravě. Kroupy apod. tam vaří často i na různé kaše, my to tady u nás ani tak neznáme připravovat. Škoda, že jsem objevila Vaše webové stránky až dnes, protože jsem si musela projít přípravou Kuby doslova formou pokus omyl. Nicméně Kuba se povedl a chutnal i Italům. Příště již použiji rady podle Vás, určitě bude ještě lepší. Moc děkuji.

  82. Libuška says:

    Ahoj Florentýnko,

    houbového Kubu jsem chtěla vařit na Štědrý den k obědu. K receptu jsem se dostala až dnes. Podařilo se mi to přesně podle Tvého receptu :). Houbový Kuba je výborný, musím se přiznat, že jsem ho jedla poprvé.

    Děkuji Libuška

  83. Milá Flo,
    s houbovým kubou mi nedávno zavoněla kolegyně v práci. Nikdy jsem ho já ani moje rodina nejedla, přesto jsem se rozhodla, že ho na Štédrý den k obědu uvařím.
    Tak mi prosím drž palce, ať to zítra dobře dopadne????
    Krásné svátky, Jitka

    1. Palce jsem držet nestihla, ale snad všechno dopadlo ????

  84. Jsem v přípravě tohoto jídla tradicinář. Houby na kubu jen stročky. Ať má jídlo černotu v těle. Stroček je chrupavčité konzistence. Nevařím. Mám je zmražené. Restuji, nejlépe na sádle a přidávám kmín a pepř. Kroupy zbavuji vody, promíchám s houbami, přidám majoránku, česneku a to tak, že dost. Už je jedlý. Ten kuba, ale pokračuji zapečením a pak je kuba jak se patří.

  85. Pavlína says:

    Děkuji mockrát za úžasný recept, krásně popsáný postup se vším všudy. Manžel tady spíná ruce, cože je to za delikatesu ?. Přeji krásné Vánoce a rok 2020 ať máte plný radosti.

  86. Dekuji za vyborny recept, manzel byl unesen, ze je to dnes nejaky dobry…. Vymazleny podle Florentyny, odpovedela jsem. Tato veta zacina mit sve misto v nasi domacnosti 🙂

  87. Děkuji za báječný recept,moc se mi hodil právě včas při vaření jsem mohl použít Vaše rady.Dopadlo to skvěle.Ale co mi hlavně pomohlo,je ta báječná atmosféra jakou navo-
    zujete způsobem,který je velice lidským.Přečetl jsem si všechny komentáře všech těch
    milých lidiček děkuji Petr.

  88. Jiří Kodýtek says:

    Dobrý den,
    líbí se mi laskavá,čtivá,bytostně srozumitelná,neukecaná čeština a směroplatné recepisy.A to jste Vy. Děkuji,děkuji. JK

  89. Filip says:

    Výborné, výborné! Přidal jsem k cibuli i škvarky. ?

  90. Jiří says:

    Dobrý den, ty uvařené kroupy necháváme tak s tím šlemem, nebo je propere pod vodou?. Děkuji

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close