Fazolová polévka, za dva dny hotová

Dnešní fazolová polévka začíná včerejším namočením fazolí. To je nejen předpoklad dobré chuti, ale taky kuchařský důkaz, že svou budoucnost si každý ovlivňuje sám.

Ať už vezmete fazole bílé nebo tmavé, jednobarevné či strakaté, malé nebo velké, na fazolovou polévku budete muset pěkně pomalu. Fazolová polévka vás přiměje se na chvíli zastavit a zůstat s ní v kuchyni. Pokud vám z toho v hlavě straší otázka, kdo pak zůstane s vámi v jedné místnosti, až tu polévku sníte, tak ji prosím hned zažeňte, nebo se nikam nedostaneme.

Proč fazolová polévka začíná namáčením fazolí

Jak už jsem naznačila, bez namočení fazolí není ani slušná fazolová polévka.

Když fazole nenamočíte, nebo je namočíte na příliš krátkou dobu, slupka nestihne změknout a nabobtnat. Při vaření se zahřejí a zatuhnou bílkoviny ve slupce, slupka se stane pevnou a nepropustnou a dovnitř luštěnin se nedostane dost vody. Budete je vařit dlouho, předlouho, bez uspokojivého výsledku, až se nakonec nejspíš smutně rozpadnou.

Dobře uvařené fazole jsou celistvé, nepopraskané a měkké uvnitř i zvenku. Namáčení je vůbec první krok, jak tohoto výsledku dosáhnout, ale zdaleka ne poslední.

Záleží i na vstupní surovině. Čím starší fazole, tím hůř se budou vařit, dokonce je možná neuvaříte vůbec. Určitě si kontrolujte datum spotřeby, abyste měli aspoň tušení, zda neexpirovala jejich trvanlivost a tím pádem taky uvárčivost. Platí zde přímá úměrnost, že čím déle jsou fazole na polici, tím déle budou i v hrnci.

Fazole zásadně namáčejte do studené vody a zásadně na 8-12 hodin podle jejich velikosti. Klidně déle, ale raději ne méně. V zimě můžete fazole nechat stát na kuchyňské lince, ale u delšího namáčení a v teplejším prostředí je raději zavřete pod víko a uložte do lednice, ať nezačnou zbytečně kvasit.

Voda k namáčení by neměla být tvrdá, neboť tvrdá voda se též podepíše na tvrdosti slupky a horším změknutí uvnitř. Máte-li podezření nebo jistotu, že vám z kohoutku teče voda středně nebo více tvrdá, nasypte do vody k namáčení půl lžičky jedlé sody, ta tvrdost sníží. Nezanedbejte to, opravdu je to na výsledku znát.

Proč fazolová polévka pokračuje spařením fazolí

Dostali jsme se konečně do situace, kdy máme ze včerejška namočené fazole a z dneška záměr uvařit co nejlepší fazolovou polévku. A když se vám ještě podaří vydržet do zítřka a nechat ji rozležet, celý časoprostor se potká na talíři u vás doma na stole a bude to velká událost.

Když se to tak vezme kolem a kolem, fazolová polévka je polévka vzniklá z nějakého zeleninového základu opečeného na tuku, obvykle zahuštěná jíškou a zcela jistě obohacená fazolemi, případně i dalšími lahůdkami v podobě opečené klobásy, uzeného masa nebo vařeného vajíčka.

Zeleninových základů pro fazolovou polévku existuje celá řada, jeden z nich vám ukážu a jiné snadno odvodíte. Nabízí se otázka, zda namočené fazole vařit rovnou s tímto zeleninovým základem dohromady, anebo zvlášť v samostatném hrnci, a přidat je do polévky teprve potom, co změknou.

Dám vám dva důvody, proč byste fazole měli vařit vždycky zvlášť:

1. Fazolím prospěje výměna vody

Možná si vzpomínáte na můj článek o čočce na kyselo, ve kterém zazněla překvapivá informace, že první voda z čočky, ve které se čočka přivede k varu, stojí za vylití a nahrazení vodou novou.

[Článek je zde: Čočka na kyselo]

Voda se totiž zabarví tmavým barvivem ze slupek, takže následná polévka nebo omáčka a dokonce i vnitřek zrna bude mít nehezkou šedivou barvu. Mimo to se v horké vodě vylučují sirnaté sloučeniny s ostrou pachutí a špatným vlivem na měknutí.

Vyplatí se tuhle první vodu slít a nahradit čistou, novou, vroucí vodou. U fazolí klidně i dvakrát nebo třikrát.

Jenom u toho nezapomínejte, že v případě tvrdé vody se vždycky musí znovu přidat i maličká trocha jedlé sody.

Doplněno po zveřejnění článku: Často jste se v komentářích ptali, proč přidávám sodu i k vaření, když přece soda ničí vitamíny skupiny B. Vitamíny skupiny B ovšem ničí i prostý var. Což teprve dlouhý var, který fazole potřebují. Nikde jsem nenašla žádnou studii, která by srovnávala velikost ztráty vitamínů B při vaření se sodou a bez sody. Ztráty budou vždycky. Podle mě je z chuťového i výživového hlediska lepší mít k obědu dobré, měkké fazole, než vůbec žádné fazole. Pokud o tom víte něco víc, ráda se poučím. Do té doby budu hlášky typu „soda ničí v luštěninách vitamíny“ považovat za urban legend a tedy bezpředmětné.

2. Ostatní suroviny se nepotřebují tak dlouho vařit

Tady nejde o to uvařit vývar z ostatních surovin. Potřebujete, aby si zelenina a jiné dobroty zachovaly svou vlastní chuť. Takže respektujte odlišné doby vaření a zeleninu trapte v samostatném hrnci jen půl hodiny, fazole o něco déle v jejich vlastní nádobě.

Pokud byste vařili víc druhů fazolí, jděte do extrému a i ty vařte každý samostatně, protože jim bude trvat různě dlouho, než změknou.

Proč má fazolová polévka tolik variant a možností

Je jenom na vás, co použijete do hrnce, ve kterém si připravíte chuťový základ. Já mám například ráda slaninu, mrkev, petržel a cibuli a tohle vše ještě v kombinaci s mletou paprikou. Ale pokud se rozhodnete slaninu a cibuli vynechat a místo papriky použít třeba kmín nebo rajčatový protlak, klidně to udělejte.

Tento základ se zasype moukou, mouka se nechá trochu opéct v tuku, a pak se zalije vodou z vařených fazolí. Může se přidat i vývar, drcená rajčata, kokosové mléko, jak je pro zvolenou kombinaci chutí a koření a tvaru a velikosti a barvy fazolí libo.

Voda, ve které se fazole uvařily doměkka, je do fazolové polévky skvělá. Luštěniny jí předají chuť, takže by byla škoda ji nepoužít. Ale protože jí není dost, nastavuje se vodou, vývarem nebo jinými tekutinami, jak jsem uvedla. (Dost jí není proto, aby se fazole v hrnci moc nehýbaly, čím méně klokotají a čím méně vody se vám podaří použít k jejich vaření, tím hezčí a celistvější budou.)

Až se to všechno povaří dohromady a zelenina změkne, mohou se na závěr přidat i fazole a další závěrečné ochucení – zde se nabízí opečená klobása, vařené a pokrájené vejce, rozetřený česnek, majoránka, čerstvé bylinky, zakysaná smetana na ozdobení, a tak dále a tak podobně. Opět se můžete vyřádit, jak je libo, jen se pokuste udržet takovou kombinaci chutí, aby to šlo k sobě.

Pokud se ptáte, co k sobě jde, většinou jsou to suroviny, které společně fungují v jiných jídlech, na která si vzpomenete. Například bramboračka = kořenová zelenina, houby, brambory, česnek, majoránka, kmín; tedy můžete vyrobit bramboračkovou fazolovou polévku a bude to fungovat. Nebo buřtgulášová polévka = uzenina, mletá paprika, brambory apod. Kyselka = zakysaná smetana, brambory, kopr, ocet, případně i houby. Kari polévka = cibule, mrkev, brambory, kari pasta, kokosové mléko. A tak dále a tak podobně.

Moje fazolová polévka, která následuje, je tedy jen jedna z možností, jak tuto polévku uchopit. Až ji vyzkoušíte, snadno odhalíte případné odbočky, zacházky, souběžné cesty a možná i cesty kolem světa.

fazolová polévka recept
 

Fazolová polévka

Celkový čas: 2 hours, 30 minutes

Množství: 6 porcí

Suroviny

  • 300 g sušených fazolí, libovolný druh
  • 70 g špeku
  • 1 velká mrkev
  • 1 petržel
  • 1 větší cibule
  • 3 středně velké brambory (každá 100-150 g)
  • 1 vrchovatá lžíce hladké mouky
  • 1 lžička mleté papriky
  • 1 lžička soli
  • 1-1½ lžičky jedlé sody, podle potřeby
  • 1-2 klobásy nebo párky

Postup

  1. Den předem přeberte fazole od případných nečistot, propláchněte je na cedníku a v míse zalijte takovým množstvím studené vody, aby fazole přesahovala o 4-5 cm. Pokud máte doma tvrdou nebo středně tvrdou vodu, přidejte k vodě 1 g jedlé sody (zhruba ⅓-½ lžičky). Fazole nechte namáčet aspoň 8, lépe 12 hodin.
  2. Namočené fazole sceďte, vsypte do hrnce, zalijte novou vodou 1-2 cm nad fazole, opět přidejte sodu, musíte-li, a velmi zvolna začněte fazole zahřívat a přivádět k varu. Dopřejte jim čas a nespěchejte, slupka lépe změkne v klidu. Nebojte se fazole zahřívat 15-20 minut, než začnou poprvé vřít. Bokem si přiveďte k varu 1,5 litru vody, na tu už klidně spěchat můžete.
  3. Vroucí fazole nechte jemně bublat 5 minut, potom je sceďte a vraťte do hrnce. Zalijte je 750 ml vroucí vody, nezapomeňte na sodu, a znovu přiveďte k varu. Po 5 minutách ještě jednou slévání a nahrazení vody zopakujte. Pak už přidejte (kromě sody pochopitelně) i ½ lžičky soli, zakryjte poklicí, zmírněte žár plotýnky tak, aby bublání bylo jen mírné a konejšivé, a vařte 1-2 hodiny, než změknou.
  4. Po uplynutí první hodiny fazole začněte kontrolovat a jakmile seznáte, že jsou měkké dost, přestaňte vařit. Voda by se měla částečně vstřebat, takže ke konci vaření nemusí být vše ponořené, ale pokud máte hrnec zakrytý pokličkou a plotýnku zapnutou jen umírněně, není se čeho bát. Obsah hrnce můžete jednou nebo dvakrát preventivně promíchat, ale nepřehánějte to, mícháním se fazole zbytečně rozpadají. Uvařené fazole sceďte, vodu z vaření nevylévejte, ale doplňte do 1 litru vodou nebo jakýmkoli vývarem.
  5. Špek nakrájejte na malé kostičky, vhoďte ho do druhého hrnce a začněte zvolna zahřívat tak, aby se nepřipaloval. Jakmile pustí sádlo, můžete k němu přidat oloupanou a na kostky nakrájenou mrkev s petrželí a ½ lžičkou soli a trochu zvýšit příkon tepla, aby se vše mírně opékalo. Po 3 minutách přidejte i cibuli nakrájenou nadrobno a ještě další 3 minuty opékejte.
  6. K opečenému základu nasypte mouku a pečlivě rozmíchejte, aby se spojila s tukem. Nechte ji za stálého míchání asi minutu opékat, i když to může v hrnci vypadat docela divoce. Odstavte, přisypte papriku, několika tahy ji promíchejte v moučném základu, aby též měla možnost se spojit s tukem a tedy rozvonět a zkrásnět, ale pak hned zalijte vodou z fazolí a vraťte na plotýnku. Vodu nemusíte přilít najednou, ale třeba po třetinách, lépe se vám podaří rozmíchat moučnou jíšku. Přiveďte k varu.
  7. Brambory oloupejte a nakrájejte na centimetrové kostky a přidejte je do vroucí polévky. Společně vařte 20 minut, až vše změkne. Sem tam promíchejte, aby se jíška nepřipalovala, a pokud je při průběžném ochutnávání polévka málo slaná, dosolte ji.
  8. Mezitím nakrájejte klobásu na kolečka nebo na kostky a opečte je v pánvi, tím získá výraznější chuť.
  9. Do uvařené polévky přisypte fazole a klobásu a ještě 5 minut povařte, aby se chutě propojily. Nakonec znovu dosolte a na talíři sypte petrželkou.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. JanaVi says:

    tak tu určitě uvařím o víkendu, fazolačku máme rádi, tak proč nezkusit nový recept (liší se asi jen špekem, ale ten je taky moc dobrý)

  2. Marcela flair says:

    Milá Flo, moc děkuji za další skvělý recept a hlavně rozborku ;-). Snažím se do jídelníčku zařazovat víc luštěnin, a protože děti naštěstí neprotestují (včera bylo chilli con carne), tento recept co nevidět taky vyzkouším. Jdu zkontrolovat stav spíže – mám čas od času záchvat nakupování luštěnin a ty pak smutně leží kdesi zapomenuté, protože je jindy nezvládnu včas namočit. Moje letošní kuchařské „předsevzetí“ je lepší plánování, co budu vařit – ono to při tom režimu, kdy je celá rodina doma a jsem nucena vařit každý den, ani jinak nejde. Takže díky a pěkné mrazivé dny! Marcela

  3. Naděžda says:

    Zdravím Flo,
    becoky se už namáčejí na víkendové večeře. Úspěšný Nový rok přeji.

  4. Ladislav says:

    Ahoj všichni–fazolovou polévku miluji a proto nový recept je pro mě výzva a ihned ho musím vyzkoušet dík za něj.

  5. Fazulačka je super!!!! Ale tie dozvuky???

  6. Vlasta Krestová says:

    Zdravím Florentýnko v novém roce a konstatuji že přichází v našem případě s výborným receptem na fazolačku a jelikož fazole milujeme, bude tato polévka v nejbližší době zařazena do našeho jídelníčku. Výhodou takových polévek je jejich sytost, není třeba již druhého jídla, teda alespoň u nás. Tak naše rodina děkuje za recept a přeje ti hezký víkend v zasněžené ladovské krajině. Vlasta

  7. Přeji krásný a zdravý nový rok všem a Florentině děkuji za možné obměny fazolové polévky kterou ( a i ostatní fazolová jídla) máme moc rádi

  8. Zdravím,
    tuhle polévku vařím, můj muž ji má rád, Naučila jsem se ji od tchýně. A přesně jsem vždycky žehrala na to nádobí! Ale teď to taky řeší myčka. Já ji ještě dochucuji prolisovaným česnekem, nějak to patří k našemu vaření. Je jen málo polévek u nás, kde se neobjevuje 🙂 Anna

  9. Milá Flo, předevčírem jsem vařila z mungo fazolek a vypadala jako na tvé fotce. Děkuji za luštěninový recept.
    Jana

  10. Daniela says:

    Děkuji, moc zdravím. Dnes tedy nakupuji, namáčím a v neděli máme oběd. A ta Marie na fotce, krása. Opatrujte se a ještě jednou děkujeme! D.

  11. Jarmila says:

    Dobrý den Florentýnko, po přečtení receptu, jdu namočit fazole. ´Dostala jsem na polévku hroznou chut. Hezký den Jarmila

  12. Flo, to je šest porcí, které jsou před hlavním jídlem jako předrm, nebo je to šest porcí hlavního jídla? Díky.

    1. Ono vždycky záleží na strávnících, ale tady si myslím, že vystačí třeba k večeři nebo lehkému obědu jako samostatné jídlo, když se k tomu dá kousek pečiva.

  13. hned jdu najít fazole, to je to, co bych si dala! díky za tip a výborné rady, jako vždycky.
    A mimochodem, včera jsem si prohlížela stránky, kde mají tuto krásnou vázičku a která mi nedá spát 🙂

  14. Dagmar says:

    Milá Flo, nedávno jsem tady hledala inspiraci a návod na fazolovou polévku . Děkuji jsi úžasná! A mimochodem, včera jsem podle Tebe pekla rohlíky a loupáčky,naprosto fantastické.Jako všechno,co podle Tebe dělám…Moc Ti děkuji za všechny úžasné recepty s krásným povídáním, radost číst a ještě větší vařit.

  15. Děkuji milá Flo za skvělý recept, určitě jí uvařím.

  16. A já si zrovna říkala, jak bych si fazolačku dala a jak jsem ji nikdy nedělala 🙂 Díky za recept 🙂

  17. Marcela says:

    Díky za další skvělý recept , určitě vyzkouším , všechny recepty jsou super

  18. Zuzana says:

    Už se těším, že vyzkouším. Hlavně pro výborně popsaný postup s cílem: co nejměkčí fazole. Možná se mi podaří dosáhnout stavu, který se podobá bacokům ve stádiu mléčné zralosti. To jsou totiž nejchutnější fazole. Čerstvě natrhané a hned uvařené. Doporučuji vyzkoušet!

  19. Zdravím Flo, všechny kuchařinky a kuchaře…mám fazole becoky a už je jdu namočit, ať mi do soboty pěkně změknou. Na ten gurmánský kolotoč se moooocccc těším.

  20. Florentýno,
    fazolačkou rodinu vždy potěším. Děkuji za radu ohledně opakované výměny vody při vaření. Doposud jsem jí měnila pouze jednou a sodu jsem dávala jen do namáčení. Přidržím se Tvojí rady.
    Jarka

  21. Flo, díky, vyzkouším

  22. Jiřina says:

    U nás máme taky rádi fazolovou polévku. Vařím bez slaniny a bez párku.
    Moje maminka na jižní Moravě vařila tuto polévku se širokými nudlemi místo brambor.
    A švagr zase používá vývar z uzeného masa.
    Všechny polévky jsou dobré. Tady je vidět ta variabilita použitých surovin.
    Přeji v tomto těžkém období, ať si každý najde to dobré a my se budeme těšit každý čtvrtek na nový luxusní recept.
    Děkuji.

  23. Florentýno paráda! Fazolačka je úžasná, zábavná polívka, plná pestrých a harmonizujících chutí, pokud se ovšem neuvaří nahnědlý promoučený krém a´la školní jídelny či podobné vývařovny (čest výjimkám). Dělám ji doma často a mohl bych se jí užrat! Ve Tvým receptu jsem nicméně opět objevil nový, mně neznámý finty, což je důvodem k tomu, abych je vyzkoušel, takže…takže zase bude doma fazolačka!! :-)) Díky díky, krásnej začátek roku, to nemá chybku 🙂 Codo

  24. Ladislava says:

    Fio, zdravím Vás i čtenáře. Delavam také fazolovou polévku. Fazole vařím zvlášť, s tím rozdílem že vodu neměním. Než fazole dám do zeleniny tak část v mixéru premixuji do hladká a tím nezahustuji. Ale chtěla bych otevřít jinou otázku. Co je lepší zahuštění /cokoliv /moukou a nebo kupovanou sypkou jíšku nakonec. Pohodlnější je sypkou jiskou jednak se nepripali a pak hned vím jak mám příslušný pokrm hustý. Otázka zní, co je zdravější. Kdo ví ať mi odpoví. Děkuji. L. HÁJKOVÁ

    1. Franta says:

      Co je lepší, či zdravější? To záleží na úhlu pohledu. Osobně používám více variant. Pokud moučnou, tak z pohankové mouky bez lepku. Dobrá je i hraška. Někdy pomohou rozmixované brambory, jindy kukuřičný škrob.
      Kupovanou jíšku nepoužívám. Je to průmyslově zpracovaný výrobek plný éček. To u nás místo nemá.

    2. Laďko, opravdu záleží na úhlu pohledu. O zahušťování a o efektech různých způsobů jsem tu už psala na více místech, například v článku o jíšce nebo taky u krémových polévek. Co se týká kupované instantní jíšky, určitě si nejdřív přečti složení, zda něco takového chceš jíst. Dříve to byla dost katastrofa, kterou bylo škoda přidávat do jinak zdravého jídla, pak se to trochu zlepšilo, ale jak moc, to nevím, instantní jíšku nepoužívám.

  25. Helena says:

    Moc dekuji. Miluji tuhle polévku! Vůbec luštěniny všeho druhu. Určitě udělám!! Krásný rok 2021,hodně zdraví a radosti….

  26. Jiřina says:

    Určitě o víkendu uvařím. Už se těším. Krásně zahřeje.

  27. Drahomira says:

    Děkuji krásně za recept. No s tou sodou, parádní vychytávka:)

  28. ANTONÍN says:

    Přeji hezký zbytek dne, hodně zdravý rok 2021 , mám rád luštěniny a zvlášť fazole na různé způsoby přípravy ……….. , Flóry díky za velmi dobré rady při výběru jídel . ??????️? . Antonín

  29. Fazolovou polévku hned vyzkoušíme.
    Už teď se mi sbíhají sliny a fazolky máme rádi.?

  30. Ahoj Florentýno,

    mám skvělý recept na srbskou fazolačku se špekem, se zeleninovou paprikou a se smetanou. Pro změknutí fazolí se mi osvědčil papiňák, o kterém se nikdo nezmiňuje. Co o tom soudíš? Za 40 minut pod tlakem změnou i zatvrzelé fazole.

    1. Ano, u fazolí papiňák ušetří spoustu času. Já ho nemám a nepoužívám, tedy o tom nemohu soudit víc. Osobně bych se zde bála nejvíc asi toho, že fazole popraskají nebo se vysvléknou ze slupek.

  31. Dobrý den Florentýnko, moc děkuji za dnešní email s podrobně popsaným receptem na fazolovou polévku! ? Měla jsem v lednici už dva dny namočené a uvařené fazole, recept přišel právě včas. Dnes jsem se do něj pustila; polévka voní báječně a chutná ještě lépe. Katka 🙂

  32. Milá Florentýnko,
    fazolačku miluji a co nejdříve si ji uvařím. Děkuji za perfektní rozborku. Určitě se bude hodit. Ještě k minulému receptu “ víno v hrnci“. Ani jsem to nemohl dočíst, jak se mi sbíhaly sliny. Ještě štěstí, že jsem byl po večeři. Už se těším, jak ho vyzkouším.
    Přeji vše nej do nového roku a hlavně zdraví.
    Pavel

  33. Ahoj Florentýno, dost mě šokují dvě věci. Solení fazolí hned na začátku varu a přidání sody do vody. Neb od své babičky( a to byla kuchařka) i ze školy z hodin vaření vím, že: soda krade luštěninám vitamíny a luštěniny se solí až na konci varu.

    1. Mílo, co se týká solení, nemusí tě to nijak šokovat, té soli je jen maličko, aby voda na vaření nezbavila fazole vší chuti. Prostě plus mínus na vyrovnání koncentrace. Znáš to z úvodních hodin fyziky – osmotický tlak a tak podobně. Odpověď na téma soda jsem přidala do článku, dotaz se tu dost opakoval.

  34. Marcela says:

    Děkuji Flo, tuhle fazolačku určitě vyzkouším. M.

  35. Fazolí jsem se už navařila hodně na různé způsoby, máme je rádi, ale moc děkuji za dobré rady s výměnou vody a s dodáním sody, určitě co nejdříve vyzkouším, někdy je opravdu problém je uvařit do měkka.
    Přeji hodně zdraví a další dobré nápady do roku 2021!

  36. Zdravím Tě Flori, a přeji jen a jen zdraví a lásku ,klid a pohodu do toho nového roku. Fazolovka je trefa do černého,tak tu vaříme. A skoro stejně. Já mám ráda z drobných bílých fazolí,manžel jí všechny druhy,klidně i ty barevné. Tak to občas prostřídáme. Vidíš,dobrá rada,až budu dělat seznam co nakoupit zapíši si fazole. Zrovna je doma nemáme. Od Nového roku zbyla čočka.
    Krásný den přeje Alča

  37. Renata says:

    Nazdar všichni milovníci fazolaček. Já jsem na ní vyrostla, domácí pecoky, to bylo něco. Ale teď to do rodiny protlačuji velmi zhusta. To by ale bylo, abych je tímhle receptem nepřesvědčila. Uzený vývar čeká v lednici, jdu namočit fazole. Ahoj a díky za recept a hezké počtení.

  38. Jani, moc děkuji za recept. Fazolovou polévku moc často nedělám, ale tento recept se mi zdá hodně dobrý. Zkusím ho co nejdříve. Měj se pěkně a díky.

  39. Markéta says:

    Děkuji za skvělý recept, jen bych se chtěla zeptat, jak moc potřebná je ta soda. V kuchařce, co mám doma, píšou, že soda se k luštěninám nemá přidávat, protože spolehlivě zlikviduje vitamin B, je to pravda?

    1. Díky za dotaz, protože se tu opakoval, přidala jsem odpověď do článku samotného.

  40. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    děkuji za recept, fazole já rád, zrovna jsem dělal fazolový gulášek.

  41. Moc děkuju, Jani! Takový recept jsem si přála 🙂 V příštím týdnu ji uvařím, jen bez té klobásy.

  42. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, opět krásné počteníčko. Fazolačku máme rádi. U nás se vaří namočené fazole v tlakovém hrnci s bobkovým listem. Na cibulové jíšce, dochucuji česnekem, někdy i pálivou papričkou, nakonec majoránkou. Vyzkouším nový recept co nejdříve.

  43. Polévka vypadá náramně a už se teda těším i na tu cestu kolem světa:)?

  44. Milà Flo,
    Diky za výborný recept na fazolačku. Fazole jsou namočené, v sobotu bude rozležená tak akorát.
    A letošní rok klidnější.
    Líba

  45. V Mexiku přidávají při vaření fazolí epazote – merlík vonný, který zabraňuje plynatosti . Určitě vyzkouším ten postup ?
    Richard

  46. Martina says:

    To je radost číst, parádní recept plný spousty vychytávek. Snad to zvládnu brzy uvařit, teda až si předevčírem namočím fazole… Děkuju, dnešní recept mi vážně udělal radost.

  47. V sobotu bude na talíři. Už se těšíme. Děkuji Soňa

  48. Děkuju za receptik a úžasný popis proč, oi a jak ?. Fazole jsem syny naučila jist až nedávno a to už jsou skoro dospělaci, ale tohle musím určitě někdy vyzkoušet a třeba je to taky zláká. Za mě moc dobrý pokus jak si pochutnat na fazolích. Díky ???

  49. DášaV. says:

    Ahoj Flo, fazole právě přešly že stadia namáčení do stadia prvního varu ? a já znovu pročítám recept… Fazolačku jsem vařila vždy, ale dnes přidám i všechny Tvé vychytávky ?. Díky moc a zdravím, DášaV.

    1. DášaV. says:

      Dílo dokonáno a první dvě porce polévky snězeny. Je výborná!!! A ódy budu pět ještě o víkendu, na který nám polévka zbyla. Nezkrácený postup se vyplatil a na chuti je to znát (není v žádném případě zkrácená).? Děkuji, milá Flo!

  50. Já bych se taky přimlouvala za ten papiňàk, i kdyz tuším, že naše šéfkuchařka nebude nadšená, ale já s ním kamarádím uz víc než 30 let, a takové vztahy se těžko opouštějí. 🙂

    1. Hani, tady rozhodně platí – neopouštěj staré známé pro nové! Tak ať vám to kamarádství ještě dlouho vydrží.

  51. Ahoj Flo, vzhledem k tomu, že ani nevím kdy naposled jsem vařila tuto polévku, tak jsem včera odpoledne hned šla namočit fazole a dnes již jsme ji měli k obědu. Byla výborná a zítra bude ještě lepší. Děkuji za recepty a přeji mnoho krásných dnů, Jarka

  52. Florentýnko, moc děkuji za výborný nápad a připomenutí polévky, kterou milujeme, ale nějak jsem na ní úplně zapomněla. Jdu hned namáčet!
    .
    Děkuji, přeji nám všem hodně zdravíčka!

  53. Franta says:

    Ahoj Flo,
    a je hotovo. Fazolové polévky dělám na různý způsob, ale tuto „línou“ neznám. Tedy do teď jsem neznal. Právě jsem ji dokončil. Teď ji nechám přes noc uležet a zítra bude jako hlavní jídlo. Na polévku je to dost hutné a vydatné. Spíše fazolový guláš. Tak uvidíme co na to jedlíci.
    Malá připomínka, v rozpisu surovin chybí cibule, ale to není podstané v postupuje je pak uvedená.

  54. milá Flo, fazolačku máme rádi , někdy ji vařím , ale nikdy jsem nedávala sodu, zkusím podle Tvého receptu. Eva

  55. Moc hezký recepty,jsem vyučený kuchar číšník vždy si rád přečtu

  56. Milá Florentýno,
    recept s chutí za pár dnů vyzkouším. Minulý víkend jsem vylepšila gulášovku konzervou tmavých fazolí z Lidlu. V týdnu byla čočka s rýží a včera fazole na paprice (jako slepice na paprice, ale s fazolemi místo masa.

    Fazole doporučuju velké bílé z Lidlu, jsou brzo hotové a krásně měkké.

  57. Fazole už jsou v hrnci, zítra bude výborná polévka , která se bude hodit na mrazivý den ?

  58. Vašek says:

    Už dlouho jsem si dělal chutě, takže opět zásah do černého. Je hotová, chladí se ve verandě a podle ochutnávání v průběhu vaření se nemohu dočkat zítřejšího oběda.
    A ze zbytku fazolí bude chilli con carne…

  59. Ahoj Flo, uvarená podľa tvojho receptu, oveľa lepšia, chutnejšia, ako moja klasika. Už pri tej tvojej zostanem.

  60. Monika says:

    TIP: Pokud máte kůži ze špeku, dejte ji vařit s polévkou, chuť bude ještě lepší. Kdo má rád (moje máma), sní ji s polévkou, kdo nemá (já), tak ji vyhodí. Dokáže zvýraznit chuť ještě lépe než špek, nebo slanina v základu. Hodí se do všech svačinových polévek (čočková, bramboračka…) a omáček jako hořčicová, na roštěnku, na ptáčky atp. 🙂

  61. Magdalena says:

    Ahoj Florentýnko. Prvně v životě jsem podle tvého receptu uvařila fazolačku. Přesně jsem se držela receptu a tvých rad a polévka dopadla na výbornou. Fazole dopadly výborně. Nerozpadaly se a uvnitř byly akorát měkké. Dosud jsem fazole v žádné úpravě nejedla – ani nevím proč ta nechuť, ale po dnešní polévce – kombinace zelenina, brambory a kysaná smetana zařadím občas fazole do jídelníčku. Magdalena.

  62. Děkuju, Flo, uvařila jsem ji přesně podle receptu a snědl ji muž i obě holčičky. Tak jen já dál toužím přesně po takové, kterou jsem měla v berounské mexické restauraci a kterou ne a ne trefit…

  63. Milá Florentýnko děkuji za úžasný recept.Teď právě vařím tvojí polévku .Je výborná a dovolil jsem si ji dochutit rajskou domácí šťávou a česnekem a nemá to chybu.Fazolí jsem se vyhýbal obloukem a nebylo proč .

  64. Karolina says:

    Dobré poledne, právě vařím tuto polévku a všimla jsem si, že v seznamu ingrediencí se zatoulala cibule, která je v popisu receptu přidávána k osmažené zelenině..Těším se, jaká bude! K.

  65. Radka says:

    Ahoj Flo, kdysi jsem cetla, ze soda se ma pridat jen pri namaceni, pri vareni pry bere lusteninam vit. B. Slysela jjsi o tom popr. nevis , jak moc jim ho vezme?- Ja od te doby radeji jen namacim se sodou, pri vareni jen menim vodu, jak pises. Diky, Radka.

    1. Díky za dotaz, protože se tu opakoval, přidala jsem odpověď do článku samotného.

  66. HanaB says:

    Skvělé určitě i chutné prostě budu muset uvařit. Manžel má rád fazole
    hezký den Hana

  67. Šárka says:

    Fazole už se vaří, jen jsem narazila asi na nesrovnalost (nebo jsem slepá ?) – v surovinách se nevyskytuje cibule a v postupu ano 🙂

  68. Dneska jsem už podruhé vařila podle receptu paní Florentýnky – děkuji . Pokaždé byla trochu jiná. Jednou jsem vyndala vývar z mražáku, který nebyl popsán a vida byl to krůtí s kousky masa – polévku to neskutečně ochutilo. Dneska jsem použila špek v základu a čistý hovězí vývar. Potřebovala jsem, aby polévka byla bezlepková a tak jsem použila mouku pohankovou. Zatím jsem dělala bez klobásy – nebyla po ruce. Základní recept je super a jak tu už bylo napsáno, je už na každém, jak si upraví a co si přidá. Mne pro příště napadají sušené houby jako do bramboračky, česnek, ….

  69. Ta polévka nemá chybu.

    Chtěla bych podle ní udělat hrstkovou, koupila jsem si směs. Jak dlouho byste namáčela? Je tam čočka, hrách a různé druhy fazolí…

    Dík

    S pozdravem

    Iv

  70. Milá Flo,
    fazole vařím již dlouhá léta, namáčím předem, ale nikdy mě nenapadlo do vody přidávat sodu (a to nám z kohoutku teče hodně tvrdá voda). Vodu při vaření jsem také nikdy neměnila – kuchařky, ze kterých jsem čerpala se o tom nezmiňují, naopak doporučují vařit fazole ve vodě, ve které se namáčely. Tvůj postup je inovativní a inspirující a pozítří jej určitě vyzkouším. 🙂

  71. Helena says:

    Zdravím a mám farmaceutický dotaz: Když ta soda při vaření fazole je podezřelá z likvidace vitaminů B, šlo by místo toho použít měkkou vodu- převařenou ve varné konvici (kde se usadí vodní kámen), nebo přímo destilovanou vodu? Kdo vaří fazole častěji, mohl by vyzkoušet, jestli chuť a měkkost fazolí je pak srovnatelná… že?

    1. Určitě to trochu pomůže, ale jak jsem psala jinde v komentářích, nejen soda ničí vitamíny, on je i dlouhý var ničí tak jako tak.

  72. Snad mě neukřižujete. Používám konzervované fazole ve slaném nálevu.

  73. Jarda S. says:

    Dobrý den, Flo,
    přidávám se k těm, kdož si spěchají ověřit, zda jsou ve špajzu zapomenuté fazole, které je vhodné již dnes namočit, rozhodně se do této, pro mne nové verze fazolačky dám.
    Přeji hezké dny – Jarda

  74. Lenka says:

    Jak prosím uchováváte fazole pro pozdější použití? Pouze scezené do lednice? A jak dlouho tak vydrží? Děkuji.
    PS: Podle Vašeho návodu se mi konečně podařilo uvařit výborné nepopraskané měkké fazole! Děkuji ?

  75. Dobrý den Florentýno 🙂 Zítra udělám fazole podle vás. Ještě nikdy se mi nepovedly měkké. A jestli se povedou, objednám si Merendy! (Ostatní už mám) A když ne, tam asi už nikdy fazole vařit nebudu a budu kzpovat konzervy. Fazole doma máme moc rádi, ale vždy když jsem zkoušela vařit ze sušených, nikdy nebyly tak krásně měkké, jako ty konzervované. Zdravím. Darie

  76. Iva Michlová says:

    Dobrý den Flo,
    vaše recepty jsou pro mne obrovskou inspirací. A tahle polévka….vynikající. Jako vlastně vše co jsem podle Vás vařila.
    Mějte krásný den a děkuji za Vás 🙂

  77. Petra says:

    Dobrý den Flo,

    jen poznámka pro odpírače sody při vaření luštěnin. Včera jsem zkusila při vaření luštěnin přidat řasu Nori. A luštěniny krásně změkly a za kratší dobu.
    Jinak polévku jsem vařila v minulém roce a byla vynikající, jako vše od Vás.
    Přeji hezké den

  78. Horší návod na přípravu jsem snad opravdu v životě nečetl….

    1. Petře, vy jste tu tedy zřejmě poprvé, že?

  79. A já zas nečetl lepší návod na přípravu fazolačky. Už jsem jí takto několikrát dělal. A zítra budu zas. A mám novou pětilitrovou pánev, tak se na to moc teším :-).

  80. Jiří says:

    Výborné, skvělé…. fazole mám jen natřít na chleba.

    a ten návod, nejdříve vysvětlení situace, surovin, zásad atd jako pro děti.

    po té teprve seznam ingrediencí a vlastní detailní postup.

    Podle toho by uvařil i nesveprávnej 🙂

    Díky !!!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close