Sněhová roláda, roláda Pavlova, bezé roláda, bílková roláda, pusinková roláda – máte spoustu možností na výběr, jak si ji pojmenovat.
Jako když jste zamilovaní: taky se vám na jazyku samo od sebe objevuje mnoho libozvučných jmen.
Četná jména jsou zde skutečně oprávněná, protože do sněhové rolády budete zamilovaní raz dva. Nejen na první pohled, ale i na první sousto.
A u jediného sousta nezůstane, obávám se. Budete se do ní lžičkou bořit stále dál a nebudete mít dost. Tahle láska bývá rychle zkonzumována. Bez výčitek a bez pardonu.
Prchavé vzpomínky na tento nadějný románek může brzy nahradit nová sněhová roláda. Není totiž vůbec složité postarat se o takové setkání znovu. Recept obsahuje jen pár základních surovin a jsem přesvědčená, že ho zvládne v podstatě každý, kdo má v kuchyni k dispozici přístroj na šlehání.
Sněhová roláda a hříchy minulosti
Než se pustím do receptu samotného, musím se přiznat k jednomu svému dávnému hříchu z roku 2015 a pokusit se ho napravit.
Koncem dubna uvedeného roku jsem zde zveřejnila recept na dort Pavlova. Korpus obsahuje jen dvě suroviny a náplň taky tak. Je to svůdné dílo hotové během okamžiku. Pokud se můžete spolehnout na teplotu v troubě, tak se zaručeně povede.
Spíš než dort Pavlova to je ve skutečnosti bezé dort neboli dort á la sněhová pusinka. Korpusy jsou křupavé skrz naskrz a docela dobře vysušené. Navlhnou a změknou a dají se způsobně krájet až poté, co byl dort sestaven za doprovodu šlehačkové náplně a užil si kratší pobyt v lednici.
Rozdíl mezi pusinkou a pavlovou
Opravdová pavlova má trochu jinou strukturu než pusinka. Zvenku je stejně tak křupavá, ale uvnitř má být měkká a hebká jako žužu. Jako bonbóny marshmallows. Skoro až jako náplň v kremrolích.
O tento jev se postarají dvě další suroviny, které se musí přidat do sněhu z bílků: škrob a ocet.
Vmíchají se do něj až úplně nakonec a přidává se jich velmi málo – na 4 bílky přijde jen jedna lžička škrobu a jedna lžička bílého vinného octa.
Nemusíte se bát, že to nějak ovlivní chuť. Neovlivní.
Ovlivní to pouze strukturu. Nebudete mít křupavou pusinku, budete mít vláčný, měkký korpus s křupavou vrstvičkou na povrchu.
Sněhová roláda by se bez vláčného vnitřku nedala zarolovat, takže tyto dvě suroviny bezpodmínečně najdete i v tomto receptu.
Snad tím takto svůj dávný hřích napravím a nechám vás oddávat se jiným sladkým hříchům.
Teplota a způsob pečení
Pavlova se navíc peče trochu jinak než pusinkové korpusy.
Zatímco sněhová pusinka potřebuje pořádně vysušit při nízké teplotě, aby uvnitř pokud možno vůbec nezůstala vlhká, ale zároveň na povrchu nezhnědla, pavlova snese teplotu vyšší o dobrých 20-30 stupňů. Klidně může na povrchu zrůžovět, měkký vnitřek jí stále zůstane.
Horkovzduch nechte vypnutý, můžete-li. Není to ideální způsob, jak upéct dobrou pavlovu. Pokud máte čistě horkovzdušnou troubu, která bez zapnutého větráku nepeče, snižte si aspoň teplotu uvedenou v receptu o 20 stupňů.
Díky vyšší teplotě se zkracuje čas pečení. Stačí, aby se vnitřek prohřál a je dopečeno.
Velký problém těchto měkkých sněhových korpusů je ten, že při chladnutí klesnou a povrch jim popraská. Oproti vysušeným pusinkám nejsou tak pevné, když se vyjmou z trouby.
Obrana je proti tomu jednoduchá: nechte je vždycky aspoň 10 minut pozvolna vychládat ve vypnuté troubě s dvířky pootevřenými na tloušťku prstu. Moderní trouby, které hned po dopečení aktivně vyfoukávají horký vzduch ven, dokonce ani otevřená dvířka nepotřebují.
Pokud byste pekli korpusy na dort, klidně je můžete nechat v troubě vychládat přes noc. V případě této sněhové rolády je potřeba s plátem trochu manipulovat ještě zatepla, takže 10-15 minut vychládání v troubě musí stačit – a skutečně stačí.
Náplň do sněhové rolády
V duchu zmiňovaného hříšného dortu jsem použila úplně obyčejnou ušlehanou šlehačku. Aby nebyla stejně výrazně sladká jako korpus, přidala jsem jen symbolické množství vanilkového cukru a trochu ovoce.
Nemusíte se bát použít i jiné krémy, které máte rádi. Budou fungovat i náplně z tvarohu nebo z mascarpone.
Vřele doporučuju přimíchat do nich kousky ovoce, protože jak korpus, tak náplň jsou veskrze měkké, nadýchané jako obláček, a kousky ovoce v nich pomáhají nést tvar i váhu.
Sněhová roláda je tedy už jen vaše. Zdali a jak s ní budete hřešit, do toho si vám vůbec neodvažuji mluvit.
Suroviny
- 4 bílky z velkých vajec
- 200 g cukru krupice
- 5 g kukuřičného škrobu (Gustin, Maizena)
- 1 lžička (5 ml) bílého vinného octa
- 1 lžička cukru moučka
- 2 kelímky šlehačky (každý 200 g)
- 1 lžíce vanilkového cukru
- 300 g čerstvého ovoce
- 1 lžička rostlinného oleje
Postup
- Troubu předehřejte na 140 stupňů, horkovzduch nechte vypnutý. Olejem vytřete velký nízký plech, položte na něj papír na pečení, přitiskněte a uhlaďte. Díky oleji bude papír držet na místě, až na něm budete roztírat sněhovou hmotu.
- Bílky s jednou lžičkou krupicového cukru začněte šlehat šlehačem nebo v robotu se šlehací metlou. Začněte na nejnižší rychlost a postupně ji zvyšujte až na polovinu výkonu. Jakmile vznikne řídký, tekoucí, vodnatý sníh s velkými bublinami, za stálého chodu robota vešlehejte po lžících celý zbytek cukru. Dál pak ještě šlehejte dalších 5-10 minut (záleží na konkrétním modelu robotu, jak má účinné šlehání), až se pod metličkou začnou tvořit pevné špičky, které se v podstatě vůbec neohýbají dolů, když metličku zvednete. Částečně by se ohnout měly, úplně pevný sníh není tak vhodný.
- Do takto ušlehaného sněhu a opět při snížené rychlosti robota vešlehejte škrob a ocet. Jenom krátce, aby se obě suroviny vstřebaly a rovnoměrně promíchaly, víc není potřeba. Hromadu hotového sněhu vyklopte doprostřed připraveného plechu a velkou stěrkou rozetřete na plát vysoký 1-1,5 cm. Kolem okrajů plechu nechte přitom volné místo, zhruba 2 cm z každé strany.
- Vložte do trouby a pečte 25 minut, až povrch jemně, ale opravdu jen jemně zrůžoví a plát bude na dotyk prstu suchý a pružný. Nechte dalších 10-15 minut vychládat ve vypnuté troubě s dvířky pootevřenými na prst. Můžete si pomoci vařečkou vloženou mezi troubu a dvířka, tak se dvířka nedovřou.
- Vlažný plech se sněhovým plátem vyjměte ven z trouby. Přes sítko ho poprašte moučkovým cukrem, položte na něj nový pečicí papír, na něj tác nebo jiný velký plech na pečení, a celou tuto soustavu převraťte horní stranou dolů. Sejměte plech, na kterém se korpus pekl, a z rolády opatrně sloupněte papír. Takto ji nechte dalších 30 minut zcela vychladnout.
- Ušlehejte obě šlehačky s vanilkovým cukrem téměř do tuha. Třetinu ovoce rozkrájejte na centimetrové kostky a přimíchejte do šlehačky.
- Šlehačku rozetřete na sněhový plát a opět nechte volné okraje: podél kratších stran a jedné delší strany asi 2 cm, podél druhé dlouhé strany 5 cm. Od té dlouhé strany, kde je ponechán menší okraj, začněte roládu opatrně pomocí spodního papíru rolovat směrem do středu. Nebojte se zvenku jemně přitlačit, aby se křupavý povrch poddal měnícímu se tvaru. Zatočenou roládu ponechte v papíru, jeho okraje přehněte a těsně u rolády sepněte kolíčky na prádlo, takže papír bude pevně držet roládě tvar. Uložte aspoň na dvě hodiny do lednice.
- Vysvoboďte z papíru, odkrojte patky (nikomu je nepřiznávejte), roládu přendejte na servírovací podnos, ozdobte zbytkem ovoce a pokud chcete, ještě symbolicky opatřete závanem moučkového cukru. Vaše láska, vaše pusinka, váš hřích je tímto připraven, abyste ho mohli představit ostatním.
Luxus!!
Milá Florentýnko, máte mne na svědomí, až mi slzy vrhkly do očí nad tou krásou a dobrotou. To prostě musím zkusit. Mějte krásný den. 🙂
Určitě zkusím, vypadá skvěle.
vypadá to fantasticky,ale já jsem pečící nemehlo takže by se mi to určitě nepovedlo. škoda
jelikož jsem už zkusila bílkové suchary dle „Merendy v zástěře“, tohle musím zkusit také. Vypadá to skvěle a celkem jednoduše. Držte palce, bo nejsem žádná kuchařinka. ?
No to vypadá úžasně.
Mňam mňam mňam…brzy budou mít dvě vnoučata narozeniny, tak jedna tu Tvoji sněhovou, druhý „moji“ bílkovou s ořechy.. tu sněhovou napřed vyzkouším, ale jak to znám, tak teď se povede a až na tom bude záležet, tak se určitě něco pokazí. Zkusím..?
Vypadá fantasticky, ale při jaké teplotě se tedy peče, to jsem nikde nezaznamenala…
Už jsem to našla, asi jsem se přehlédla, 140 stupňů. 🙂
Roláda vypadá naprosto fantasticky a postup je popsaný tak svěže, vtipně a přitom do nejmenších detailů, že se skoro vůbec nebojím recept vyzkoušet. 🙂
Florentýnko, roláda vypadá báječně a stejně tak určitě chutná. Vím už co bude v neděli ke kávě 🙂 Díky a přeji hezký víkend
Milá Florentýno,
Určitě zkusím, vypadá to velmi dobře.
Kamarádka na slovensku peče sněhové dorty, nádhera a velká dobrota. JITKA a děda
Flo, děkuji, vypadá to nádherně, já jsem si říkala, co udělat o víkendu ke fafíčku, moc děkuji za recept (slintám už dnes :-)).
Milá Flo,
Vypadá to luxusně, a opravdu se těším, až vyzkouším.
Ale měla bych dotaz- myslela jsem, že roláda by se měla před vychladnutím smotat (ještě nenaplněná), aby pak držela tvar? S tímto druhem dezertu moc zkušeností nemám – respektive mám jednu katastrofální, kdy výsledek vypadal jako poleno 😀 .
Děkuju a přeju krásný májový den!
Hedvika
Dobrý den milá Flo, děkuji za krásnou inspiraci. Množí se mi tu bílky v lednici a stále jsem nevěděla co s nimi. Už to vím. Jen bych prosila, kolik asi váží 4 bílky z větších vajec? Děkuji moc, zdravím a přeji hodně úspěxhů.Marie
Marie, jeden bílek je v průměru 33 g, malý tak 30, velký 35. Doufám, že vám to pomůže k luxusní roládě!
Vždycky jsem se toho bála, ale podle tvého povídání to určitě upeču, děkuji. Krásný víkend přeji.
Milá Flo, mne spíš láká pokus o Pavlovu. Jen mi, prosím, poraď: většinou nemám doma bílý vinný ocet. Lze ho nahradit třeba citronovou šťávou? Normální ocet zřejmě není vhodný. Díky 🙂
Múže být obyčejny ocet , nepoznat to na chuti, vypaří se
???
Zítra jdu do ní. Můžu použít bílky od pondělí? Tzn 4 dny staré?
Určitě ano, starší bílky se dokonce o něco lépe našlehávají, protože jsou řidší.
…safra, a ani kousek bůčíčku… 😉
Milá Flo.
Tvůj receptík na roládu určitě vyzkouším.
Děkuji za další inspiraci. .Iveta
Ahoj Florentýnko,
moc tě zdravím a děkuji za perfektně podaný recept.Jednou jedinkrát jsem vytvářela Pavlovu a výsledkem byla katastrofa.Tak to zkusím podle tebe a uvidíme jaký bude výsledek. Přeji ti krásné a sluníčkové ?dny a držme si palečky, ať vše co se děje dobře dopadne. Jana ?
Milá Flo,určitě roládu zkusím,zatím jsem pekla jen pusinky,má je moc rád vnuk.Děkuji za Tvé skvělé nápady a rady,Maruš
Ahoj Flo, tuto dobrůtku jsem nikdy nezkoušela dělám jen rolády piškotové, ale tento návod je tak perfektní, že se možná odhodlám, až nastřádám nějaké bílky, zdravím všechny kuchařinky a cukrářky.
Milá Flo, Pavlovu miluji a dělám často. Na roládu jsem si nikdy netroufla. Ovšem po přečtení dnešního návodu jsem si řekla, že do toho jdu. Doufám, že to bude roládě podobné. Dobré to bude v každém případě. Ten tvar – nóóó to bude sázka do loterie.
Plno krásných májových dní Táňa
Už jsem o něm slyšela ale nezkusila ale to bych asi měla… zkusím. Děkuji za recept..
Ahoj Florentýnko, moc ráda čtu tvé krásné povídání kolem receptu.
Roláda vypadá fantastiky, určitě vyzkouším. Pusinky (pro vnuka) umím, tak snad zvládnu.
Moc děkuji za inspiraci. Věra
Milá Florentýnko, mám ráda květen pro to paletu odstínů zelené barvy v přírodě stejně jako Vy. Je to krása, ale jak Vy k tomu přidáte a popíšete recept na takovou dobrotu, to je pohlazení po duši ?
No to je luxus Flo, to se nedá odmítnout, určitě hned zítra vyzkouším 🙂
Ahojte, pravou Pavlovu jsem pekla mockrát podle australského receptu, dodržíte-li postup, jde podle mě o zcela snadný, přímo blbuvzdorný recept, ještě se mi nestalo, aby se nepovedl, Je ze 6 bílků, 270g cukru krupice, jedné lžičky i třeba obyčejného octa (nebo citrónu) a dvou lžiček škrobu (jedno jestli bramborový nebo kukuřičný). Musí se šlehat nejprve bílky, po našlehání přidat postupně krupici a pořádně našlehat, celkem kolem 10minut. potom se tam krátce zašlehá ocet a škrob. Kouzlo č. 1 začíná – dá se vše na jednu hromadu na papír na plech , velikosti mělkého talíře, vrch pusinky spíš rovný, dá se do trouby vyhřáté na 140stupňů, okamžitě se sníží na 100stupňů a peče se celou hodinu a poté se nechá v troubě do vychladnutí. Uvnitř je Pavlova totiž krásně měkká a vláčná. Kouzlo č. 2 – tak po dvou hodinách se může nejdříve podávat. Ale ne později než tak po čtyřech, protože potom to celé zvodnatí a kouzlo nadýchané sukýnky je nenávratně v háji. Po vytažení z trouby těsně před podáním navršíte na pusinku nejlépe dvě bez cukru našlehané šlehačky a navršíte ovoce – klasikou jsou jahody a kiwi. Je to pro 4-8 lidí. Není to totiž dort na zítřek, ale pouze na odpoledne. Toto je opravdová Pavlova. Věra
Dobry den,
Chtěla jsem se zeptat, jestli je roláda stejná jako Pavlova tj. po naplnění se musí hned sníst a nemůže se neplněna nechat do druhého dne v lednici.
Děkuji za odpověď.
Ano, je nejlepší ji sníst hned po odležení, ale tahle moje byla ok i na druhý den.
Mila Flo, díky, žes mi připomněla tento recept, nám našetřené bílky na makronky a zapomněla jsem koupit mandlovou mouku ,,,,?. Takže tento týden bude beze roláda. Já, abych srazila sladkou chuť, na roládu namažu můj oblíbený lemond curd a pak buď neslazenou šlehačku anebo mírně oslazeny creme freche. A ovoce samozřejmě nahoru, skvělý letní moučník.?