Recept na avokádové brownies jsem opsala. Nebudu vám nic předstírat a přiznám se rovnou. Opsala jsem ho od sebe, protože jsem vyšla ze svého receptu na klasické brownies. Jen jsem ho jarně odlehčila a upravila a vpašovala jsem do něj něco zeleného, což zajistilo jedno rozmačkané avokádo.
Momentálně mám doma avokáda tři. Ve volném čase se totiž věnuju zvláštnímu koníčku. Probírám se recepty na zelená smoothies a nechávám se unášet představou jarního detoxu. Řílám si, že aspoň jeden den bych to mohla vydržet.
Obvykle mě to popadá večer, kdy se s představou zelené tekuté snídaně vcelku odhodlaně odebírám do postele. Bodejť by ne, když jsem předtím uspokojivě povečeřela. Ráno je pochopitelně situace jiná a první, po čem se ptám a po čem s napůl otevřenýma očima šmátrám, je hrnek kafe a hrnek čaje.
Takže ta moje opuštěná, plně vyzrálá avokáda už několik dní čekala na svou snídaňovou šanci. Protože mi bylo záhy jasné, že letního detoxu se nedožijí, rychle jsem jim nabídla tohle využití tvářící se jako brownies, ačkoli je to avokádové brownies.
K čemu avokádové brownies?
Nevím, jak to máte vy, ale já sladké ke snídani miluju. Navíc je to jediný okamžik dne, kdy mám ještě šanci kalorie snězené ve slastné mánii zneškodnit dostatečným pohybem, pokud bych se náhodou neudržela a zapomněla se o tuhle pečenou čokoládovou zradu podělit se zbytkem rodiny. Kdo brownies někdy upekl, moc dobře ví, že vláčné čokoládové brownies jen velmi špatně podléhá bratrskému či jinému rodinnému dělení a že násilné převzetí celé upečené dávky je obvykle jediné možné řešení vzniklého konfliktu.
Přidáním avokáda do receptu na brownies dosáhnete hned tří výhod.
Především nebudete muset odhánět ty členy rodiny, kteří projevují vůči avokádu nevraživost. Vůbec jim ale neříkejte, že v avokádovém brownies není avokádo cítit! To byste se dopustili zásadní chyby.
Druhá příjemná věc je vynechání másla, tedy živočišného tuku. Nahradí ho avokádo, které logicky obsahuje tuk rostlinný, neboť roste na stromě, a navíc má menší procento tuku než máslo. Přesto všechno zůstane zachována mile šťavnatá, hutná a vláčná struktura upečeného dezertu. Spousta lidí si teď maže avokádo na chleba místo másla, takže se opravdu nebojte ho vpašovat do těsta.
A do třetice si můžete pogratulovat, že jste tentokrát pekli bez mouky a tedy i bez lepku. Díky tomu má avokádové brownies ještě vláčnější a mokřejší strukturu než obvykle.
Než přistoupíte k akci, určitě si přečtěte můj článek o klasickém brownies, kde je vysvětleno, jakou roli mají jednotlivé suroviny a jak přistupovat k pečení.
Jak dlouho péct?
Pokud máte rádi vlhké, nevysušené brownies, v případě avokádové verze si polepšíte, protože nepřítomnost mouky a přítomnost avokáda přispějí k menší suchosti a větší krémovosti výsledku.
Když budete s teplem skoupí, můžete tak snadno připravit čokoládovo-avokádovou slast na lžičku –tak krémový lze dosáhnout výsledek. Musíte přestat péct ve chvíli, kdy je sice povrch na omak zatuhlý a pružný, ale prostředek pekáčku se třese jako pudink. Vypadá to zhruba takto:
Pokud toužíte spíš po tužším výsledku, pečte o 5-10 minut déle, až se prostředek přestane rosolovitě klepat.
A teď už přeju příjemné jarní přemýšlení nad zeleným detoxem.
Suroviny
- 3 vajíčka
- 120-150 g cukru
- 1 avokádo
- 200 g hořké čokolády
- 1 lžíce kokosového tuku
- 40 g kakaového prášku
Postup
- Troubu předehřejte na 180 stupňů. Čokoládu nakrájejte nebo nalámejte na menší kousky.
- Ve vodní lázni nebo jen tak na velmi mírné plotýnce rozehřejte kokosový tuk a do teplého nasypte všechnu čokoládu. Dál zahřívejte a míchejte, až se vše rozpustí na hladký krém.
- Vajíčka vyšlehejte s cukrem s pomocí elektrického šlehače do světlé husté pěny. Potom pozvolna začněte přilévat rozpuštěnou čokoládu. Stále přitom míchejte, aby se vajíčka s čokoládou spojila.
- Avokádo překrojte napůl, vyjměte pecku a dužinu lžící vyškrábněte do misky. Vidličkou rozmačkejte na kaši a pak ji pečlivě vmíchejte k čokoládovo-vaječné směsi.
- Nakonec na toto těsto prosijte kakao a zapracujte metličkou. Malý pekáček (o rozměrech 20 x 25 cm) vyložte papírem na pečení a nalijte do něj připravené těsto.
- Vložte do trouby a pečte 25 minut. Upečené avokádové brownies bohužel nepoznáte podle typické odlupující se horní vrstvy, tu způsobuje mouka, která v tomto těstě na rozdíl od tradičního receptu chybí. Nicméně se můžete řídit jinými vodítky: vnitřek pekáčku se bude třást jako ztuhlý pudink a povrch bude na dotyk působit poměrně pružně. Pokud nechcete mít krémový výsledek, který se jí lžičkou, pečte ještě o 5-10 minut déle, až se prostředek třást přestane a bude podobně pevný a matný, jako okraje.
- Brownies i s pekáčkem nechte zcela vychladnout na mřížce, což může trvat i několik nedočkavě dlouhých hodin, až potom zvedněte za přečnívající papír a odložte na prkénko. Následně nakrájejte na spíše menší kousky, díky čemuž jich můžete sníst víc.
MILA FLO, UZASNY RECEPT, TO SE TI OPRAVDU PODARILO NECO NOVEHO A SIKOVNEHO VYMYSLET. MOC DIKY. BRENT
❤️
Vypadá to zajímavě, jednoduše a rychle a zdrave. Určitě vyzkousim, dekuji
❤️
Díky za lákavý recept!
Je mi víc než sympatické, jak šíříš bezodpadové snahy, milá Florentýno! Také se snažíme, co můžeme, ale také pořád vidím, jaké máme mezery…co se týká suchých surovin (mouka, luštěniny, vločky, ořechy atd.), tak to se dá celkem snadno sehnat v bezobalovém obchodě do vlastních nádob. Oříškem pro mě stále zůstává máslo a mléčné produkty. Farmu či něco podobného, kde bychom si mohli např. načepovat mléko, či nabrat jogurt do vlastního skla – to v blízkosti nemáme. Takže ačkoliv se snažíme odpad minimalizovat, stále vyhazujeme spoustu obalů od tvarohů, jogurtů a tetrapaky od mléka a kefírů :(…stravujeme se převážně vegetariánsky – právě z důvodu nadměrné ekologické zátěže při chovu zvířat (také se mi nelíbí velkochovy atd.), ale mléčných výrobků se vzdát nedokážu, takže mě trápí tyto obaly. Díky za Tvůj mail, zase mě to nakoplo pro další snahy! 🙂
No přesně. Spousta věcí se vlastně bez jednorázových plastových obalů nedá koupit.
Zkuste lokalni produkci – dnes uz jsou i v kazdem mensim meste – i u nas, kde jinak chcip pes 🙂 a mame i mlekomat 🙂 Jsme takova divna dira – 1 „super“ market na 6000 obyvatel, kde logicky pořád něco není, ale máme super obchůdek s lokálními produkty, bezobaláč i mlékomat. Takže já jdu do supru mrknout, jestli nemají avokádo a jdu na recept!
Ahoj Flo, díky za skvely recept. Čím můžu nahradit kokosovy tuk? Jak se dá případně jinak využít? Ještě jsem se s ním nesetkala. Děkuji.
Jitko, teď už je kokosový tuk běžně k dostání i v potravinách, u nás ho má třeba Billa, případně jsem ho zahlídla i v DM drogerii. Prodává se v menší skleničce s víčkem. Do receptu přidá nádech kokosové chuti, ale pokud se ti nechce pro něj běžet do obchodu, prostě použij velkou lžíci másla místo něj.
Milá Flo,kdysi jsem četla článek od jakýchsi amerických architektů, kteří stavěli z odpadu. V Americe dostali dokonce zákaz, tak se přestěhovali do,třetího světa a tam stavěli pro ty nejchudší příbytky z odpadu. Tím se proslavili. Nakonec je s tím pustili i do Ameriky zpátky.
Ŕekli zajímavou větu, že odpad vlastně neexistuje. Je to jen otázka dalšího postupu, co s ním.A tady je velký prostor k vymýšlení.zatím se vymýšlí spíše pro domácí kutily, ale to je málo.
Tak třeba máme šetřit vodou, ale voda se neztratí, na zemi zůstane. Můžeme ušetřit v naší peněžence, ale množství vody kolem nás neovlivníme i když ji vylejeme do odpadu.
Máme nároky na hygienu a to je dobře. Ale je snad veřejná kanalizace něco hygienického? Obrovské čističky a velký fujtajbl.
Zpracování odpadu by si zasloužilo pořádný výzkum. Mělo by být jednoduché,jinak to s námi lidmi neklapne. Třeba se na to nějaký Gates vrhne a dá do toho pořádný peníz. Rozhodně by to stálo za to. Do té doby musíme všichni vymýšlet jen na svémj písečku.
Odpad třídíme, ale je to jen berlička.
Bydlíme na venkově a z potravin téměř nic nevyhodíme. Mám totiž 7 mrazáků. Jeden pohotovstní v kuchyni a ostatní v garáži. Jsem ořes zbytky trochu cvok. Všechno je zavakuováno a popsáno a v počítači si vedu seznam. Když připravuji jídlo, vždycky se něco hodí.
Jenže tohle rozhodně není pro každého. Jsem v penzi a mám dost času, mám místo na mrazáky a mám manžela, který jí rád moje poněkud originální jídla, protože si pořád něco vymýšlím. Tak každý asi trochu jinak a proto je dobře, že k tomu vyzýváš, protože se najde vždycky někdo, kdo o tom začne víc přemýšlet a něco vymyslí. Hodně dobrých nápadů přeje Jana
<3
Ahoj Flo, krasny recept! Uz jdu na nej!!
Bohuzel k Tve otazce o trideni a zbytcich musim rici, ze bezobalove obchody jsou drahe a vetsinou spatne zasobene (vlastne je tu u nas jen mouka, orechy a mydlo). Ale jeste horsi je pracovat v supermarketech nebo pohostinstvich (obzvlaste zavodni nebo nemocnicni jidelny), kde se denne vyhazuji takova kvanta potravin, ze by clovek brecel. Parset kilo masa sem, parset kilo masa tam. Hlavne at se na tom nikdo neobohacuje. To nemluvim o zbytcich z talire, ale o nadnormovanych hotovych jidlech. Kdyz clovek vidi, jak zamestnanci vyhazuji do kontejneru nekolik gastronadob rizku, tak me desi predstava, kolik zvirat uplne zbytecne zemrelo. Proti tomu je daleka cesta Tvych avokad uplne nic.
Ty jo! Tak to je strašný a je mi z toho smutno.
Milá Flo, neznám ale tohle prostě MUSÍM vyzkoušet – mám pusu plnou slin :-).
❤️
Milá Florentýno,
recept je určitě moooc dobrý, až si koupím avocado, určitě ho vyzkouším.
A teď jak nakládám s odpadem-bohužel tady v Praze nemám možnost kompostovat odpad, to mě docela mrzí. Pokud je to něco, čím se živí morče mého vnuka, tak to putuje
k němu.
Jinak ale dělám to, že si beru umělé pytlíky z obchodu sebou do tašky a znovu je používám. Od rohlíků nebo od zeleniny. Pravda je, že na to občas zapomenu.
A pokud nemusím, tak třeba na banány či 1 pomeranč si plastový sáček vůbec neberu.
Na nákup používám plátěnou tašku, v případě, že zapomenu, beru raději papírovou.
A taky mně ušila dcera mé kamarádky ze záclony pytlíček na pečivo. Je do něj vidět,
takže v obchodě nic nenamítají.
Měj se pěkně a pokud Ty máš nějakou vychytávku, dej mně vědět.
Lída
Určitě o odpadech a zmenšování odpadu budu průběžně psát. Je to důležité téma. A děkuju za to, co pro to děláš.
Ahoj Flo,
avokáda jsem přestala kupovat právě z důvodů dopravy, která rozhodně ekologická není. Radši dávám přednost místním surovinám.
Ale když už jsi tohle téma nakousla, tak zrovna v dubnu probíhá měsíční ekovýzva.cz, tak se můžete všichni zapojit.
Super, díky za tip!
Milá Florentýno, udržitelné chování je pro mě také téma a dost přemýšlím, jak minimalizovat svou stopu na zemi a zároveň z toho nebýt neurotická a pořád ve stresu. Bezobalový obchod máme ve městě jeden a ještě úplně kdesi na okraji, takže bez auta a v režimu dojíždějíciho je to sci-fi. Snažím se tedy všímat toho, kde můžu provést změnu a nijak zvlášť to nezasáhne mé pohodlí. Takže krom různých obecně známých a rozšířených rad jsem já např. přešla na recyklovaný toaleťák- nejenže je recyklovaný, ale prodává se volně bez plastového obalu 🙂 A taky zásadně nevylévám nedopitou vodu a čaje a mé květiny i má peněženka mi za to velmi děkují – krom kvanta produkovaného odpadu vnímám jako veliký problém i naše hospodaření s vodou (a ohledně toho se dá podniknout v domácnosti spousta věcí!)
O tom toaleťáku jsem nevěděla, děkuju.
Milá Flo, děkuji za zajímavý recept i povídání o odpadech. Také mě otázka odpadů velmi trápí, především plasty. Je to jako nemoc balit každý malý kousek potravy do plastu. Dávám tedy při nákupu přednost menším nebo opakovaně využitelným obalům, např. kečup raději ve skle než v plastu. Někdy výrobek vůbec nekoupím právě kvůli množství obalu. Potřebovala bych děti přesvědčit, aby si nekupovaly ochucené balené vody, ale využívaly domácí sirupy a výrobník sody, kdyby měl někdo nápad, jak je přesvědčit, nezabrala ani informace, že je tam kolem 15-20 kostel cukru v láhvi a konzervanty a že není tak kvalitní jako z kohoutku. Aspoň že ty lahve pak využiji na mléko z mlékomatu, máme ve městě ochotnou paní, která jezdí týdně kolem a čepuje mléko i pro nás ostatní, zasloužila by metál! Doma jsem si loni zavedla jednoduchou vychytávku, ze které jsem nakonec měla moc dobrý pocit: ve dřezu v kuchyni jsem měla stále větší misku, takže se shromáždila voda (ne, když se používal jar) a tu jsem opakovaně používala na oplach zeleniny, rukou a poté vylévala na záhony. Říká se jí tuším šedá voda. Rostliny měly radost, já se při stání v kuchyni proběhla a ještě jsme ušetřili dost pitné vody.
Aby děti nekupovaly zbytečnosti (jako slazené balené vody)… tak jim na ně nedávejte peníze :)…
Jitko, to je paráda, co pro snížení množství odpadů děláš, a líbí se mi i nápady kolem vody. ❤️ a děkuju.
Milá Flo a ostatní,
recept vypadá báječně. S bezobalovou domácností jsem na tom podobně. Snažíme se třídit, nakupuji v bezobalu – mám štěstí, že v Poděbradech je skvěle zásoben se super cenami. Mám stejný problém s mléčnými výrobky, tak se alespoň snažím nakupovat větší balení, připravuji domácí lučinu, smetánek, termix… Ale stejně to nejde stopro, navíc, když se na to příliš soustředíte, snadno se z toho zblázníte. Ze záclon máme ušité sáčky na zeleninu, ze starých triček tašky a sáčky na cokoliv, schovávám vše, že se na „něco“ hodí, až si ze mě rodina utahuje. Dobré jsou bee´s wrapy na sýry a salámy, v normálním obchodě jsou ochotní do toho zabalit. Držím všem nadšencům palce, každá kapka je dle mého dobrá.
Míša
bee´s wrapy – neznám, tak jsem trochu googlila:
https://www.get-inspired.eu/cs/domov/kuchynske-doplnky/bee-s-wrap/potravinove-ubrousky-bee-s-wrap-medium-3-pack
Potravinové ubrousky Bee’s Wrap Medium střední 3-pack 630,00 Kč s DPH.
I když prý jsou na opakované použití, moc ekonomické za 630 Kč asi nejsou; ekologické – nevím.
Ale opakovaně používám třeba krabičky od tuku (Perla,…), od zmrzliny apod. Dávám do nich nesnězené zbytky pomazánek, připravenou nastrouhanou zeleninu do polévky, zbylé vařené brambory, rýži apod.
Nebo je často využívám, když dávám sebou něco vnoučatům – má to jednu obrovskou výhodu – nemusí krabičky vracet.
Jelikož bydlím v paneláku, mám hlavně hodně odpadu z brambor a zeleniny, ale na chatě to vše jde do kompostu.
Nejvíc mne mrzí, že často vyhazuji plesnivý chléb, i když ho kupuji obvykle jen 1/4.
Ahoj Flo, recept se mi moc líbí, avokádo mám ráda. Jen cukr bych asi zkusila alespoň částečně nahradit zředěnou datlovou pastou – myslíš, že by těsto nebylo moc řídké a dobře se upeklo do správné konzistence?
Míšo, souhlas a díky za to, co děláš.
Nadjo, ty voskované ubrousky se dají vyrobit i doma, stačí k tomu kousek látky a včelí vosk, návody jsou na internetu taky.
K té datlové pastě: cukr má tu výhodu, že jeho krystalky pomáhají s našleháním vajec. Takže když ho vyměníš za cokoli jiného, konzistence se určitě změní. Budeš mít výsledek hutnější.
Ahoj Flo, moc díky za recept. Letím pro avokádo :-). Měj se krásně. Martina
❤️
Milá Flo, Ano, je to obrovský problém, já bydlím na bytě a dělá mě nešťastnou když vyhazuji zbytky z oškrábané zeleniny. Město zatím dává kontejnery na bio odpad jen na některá místa jako na zkoušku tak snad se toho dočkáme i tady u nás na sídlišti. Pořízení je totiž velmi drahé a pak i svoz. K receptu: musí to být lahoda někdy vyzkouším, líbí se mi že tam není mouka,ale mohlo by být i méně cukru? co na to říkáš? Alena
Ano, mohlo, ještě trochu cukru se ubrat dá. Ale bude to na úkor konzistence, cukr pomáhá našlehat vejce, takže se tím maličko sníží i nadýchanost.
Milá Flo, skvělý nápad s avokádem, moc děkujeme.
Děkuji i za otevření diskuse ohledně odpadů. Doma třídíme také vše, co se dá. Vlastně jsi popsala všechny jednoduše dostupné možnosti, jak omezit náplně běžných popelnic.
Při zbavováni se nepotřebných věcí místo vyhazování nalézat jim třeba i nový domov nebo využití.
Už cca 10 let mé každodenní procházky s pejskem po okolí dostávají nový smysl, když se cestou čistí les, louka od všeho, co tam nepatří. Alespoň z hrubého vytřídím i tento binec. Díky tomu, místo, kde žijeme, je nejenom nádherné – v podhůří Jeseníků, ale i čisté od odpadů :))).
Jsi dobrá! ❤️????
Milá Florka,
srdečne Ťa zdravím a ďakujem za skvelý recept.
Čo sa týka odpadu – bývam v paneláku na sídlisku a nakoľko máme na rôzny odpad
kontajnery – plasty je žltý, papier modrý , sklo je zelený a šedé sú na ostatný odpad tak triedim.
Snažím sa nemať veľa odpadu, ale niekedy sa to nedá.
V minulosti (mojej mladosti) sme bývali na dedine v rodinnom dome a chovali sme – hydinu, prasiatka, pes a mačky no a to boli konzumenti nenazvem to odpadom ale zbytkami jedla. U nás sa totiž jedlo nikdy nevyhadzuje. Po vianociach keď vidím pri kontajneroch celé chleby, pečivo a hocičo iné je mi ťažko.
No a u nás na Slovensku sa zatiaľ neujali plátené tašky .Nákupy robím do plastových
v poslednom čase papierových sáčkov .
Želám Ti veľa úspechov Tvojej nadšenej práci. Tvoje názory a rady sú úžasné.
Anka
❤️
Ahoj Florentýno,
recept ráda vyzkouším, děkuji.
Snažím se třídit vše, z pecek z avokáda se mi podařilo (až na 4 pokus) vypěstovat novou rostlinku. Pecku jsem nechala zaschnout asi měsíc až se mi hnědá slupka začala olupovat. Zasadila jsem ji, spíš „zavrtala“ z půlky do hlíny a ona po 2 měsících občasného zalévání pukla a vyrostl stonek.
Kdyby někdo chtěl zkusit, tak přeji hodně trpělivosti.
To je hezký nápad, zkusím, děkuju ❤️
Milá Flo, dnes jsi se vrhla na velice palčivou otázku „co s tím“ odpadem, také se doma snažím, co nejméně používat igelitové pytlíky a ostatní plasty. Mám našité látkové na chléb a pečivo a na nákup mám krásnou jutovou tašku, ale je spousta věcí bez kterých to nejde bez toho igelitu. Recep mi udělal velkou radost, protože je bez mouky a to já velmi oceňuji ze zdravotních důvodů. Dnes jdu nakupovat a určitě se domů nevrátím bez avokáda. Díky Zdena V.
❤️
Milá Flo,
super super, stránky, kuchařky, styl, kterým píšeš … léta jsem Tvou fanynkou.
Miluju avokádo a určitě zkusím.
Jeden dotaz: šel by něčím dobře nahradit kokosový tuk, prosím?
Děkuju za radu a mnoho dobrého!
Romana
Dal, viz kousek výš odpověď pro Jitku, která se ptala na totéž.
Dobrý den Vám všem a Tobě Flori taky. Díky za recept ,ještě jsem z avokáda nic netvořila,tak mám o čem přemýšlet. Jsme na vesnici,takže zbytky potravin dáváme drůbeži. Tvrdý chléb králíkům. Plasty třídím už pěkných pár let. Kartony zvlášť a plasové lahve a kelímky taky ,ty do žlutých pytlů. Bio odpad do hnědých popelnic,nebo na kompost. Krásné jaro,už tu máme vlaštovičky,nejen jednu,ta prý jaro nedělá,ale celý houf,paráda. Ala
U nás zatím přilítli jen špačci 🙂
Milá Flo,
Stejně jako spoustu lidí mě množství odpadu velice zajímá, v domácnosti se snažíme důsledně recyklovat a kupovat zboží, které má co nejméně obalu, nebo alespoň takový, který můžeme nějak dál využít. Vyloučili jsme plastové lahve, ale stejně jako většina diskutujících máme potíže zvládnout obaly od mléčných výrobků. Dříve jsem jezdila denně okolo farmy, kde šlo načepovat mléko do skleněné lahve, ale po přestěhování jsem o tuto možnost bohužel přišla, ale doufám, že se to v brzké době a s novou farmářskou prodejnou brzy vyřeší. Ráda také využívám možnost nákupu krájeného másla.
Kromě sítěných nebo plátěných sáčků se mi velmi osvědčili kompostovatelné sáčky na odpad a na potraviny, jsou z rostlinných škrobů (kukuřičného, konopného, bramborového…) a velmi mě mrzí, že tyto plasty zatím nenašli větší uplatnění. Už před 15 lety jsme ve škole řešili, proč se z tohoto materiálu nemohou vyrábět jednorázové kelímky na kávu a další podobné výrobky. Tehdy byla problémem především výrobní cena a skutečnost, že se nedají dobře barvit, ale soudě dle potisku na odpadových sáčcích a dle výrobků ze zahraničí je již tento problém pasé.
Další velmi problematickou oblastí (doufám, že mi zejména pánové prominou odbočku od potravin) jsou jednorázové dětské plenky, dámské intimní hygienické potřeby a vlhčené ubrousky, které se rozkládají neuvěřitelně dlouho tvoří nemalou část odpadu. Velmi mě potěšilo, že i tuto oblast lze vyřešit vhodnou ekologickou a hlavně rozložitelnou metodou a nemusí jít zrovna o látkové výrobky, před kterými mám pořád ještě trochu respekt. Osobně preferuji jednorázové výrobky z biobavlny nebo bambusových vláken.
Tato oblast jde úžasně do předu, téměř každý den se objeví něco nového. Například dnes mě zaujala novinka – zubní nit z bambusového vlákna. O to smutnější je pak zjištění, že někteří z nás nechtějí naučit správně zacházet s možnostmi, které se nám nabízejí. Pokaždé, když se dostanu do městské kompostárny, tak se musím pozastavit nad obrovskou hromadou mikrotenových sáčků, které jsou přiváženy v popelnicích na bioodpad a i přes snahu města o osvětu se situace nelepší. Ale snaha každého se počítá a i malá snaha velice pomáhá.
Držím nám všem palce ať se nám postupně daří snižovat svoji ekologickou stopu 🙂
A doufám, že se s námi podělíš o nějaké postřehy z konference…
To je paráda, kolik toho děláš a jak o odpadech přemýšlíš. Díky za to ❤️
milá Flo, také se snažíme třídit odpad, jak to jde. Plasty zvlášť. sklo zvlášt, na biologický odpad kompost, zbytky jídla slepicím. A eď je u nás nově kontejner na upotřebený olej třeba ze smažených pokrmů, takže ten do těch kontejnerů. Měj pěkný den.
❤️
Milá Flo, nadměrné množství odpadů trápí i naši rodinu. A i když se opravdu snažíme třídit, stále ještě odpady produkujeme. Na podzim byl manžel v nemocnici na operaci slepého střeva. S tamními sestřičkami se bavil o tom, kolik odpadu denně vyprodukuje taková nemocnice. Jedná se o různé jednorázové hadičky, obaly od kapaček, léků, pomůcek a další. No hrůza. To se fakt už někdo nemůže vzpamatovat?
O tom odpadu v nemocnicích snad ani raději nechci vědět. To musí být obrovská kvanta…
ahoj Jani, díky za receptík. Pokiaľ ide o triedenie odpadov, snažíme sa ich poctivo triediť, keďže sú potraviny prevážne stále balené do plastov, máme toho ozaj dosť, aj z dôvodu, že sme veľká rodina. V tomto sa asi my nepohneme ďalej. Keď idem na nákup beriem si svoje ťašky, prípadne aj kúpim papierovú, ak mi nestačí plátenná, aj napriek tomu tých plastových, sklenených a plechových je veľa. Zostatok potravín „spracujú“ domáce zvieratká, alebo do kompostu. V poslednej dobe uskladňujem aj prepálený olej do plast. fliaš, keďže iná verejná nádoba na to nie je a tento budeme odovzdávať na benzínkach. Ale ešte sú rôzne iné obaly, ktoré sa nedajú roztriediť a tie idú do popolnice alebo sporáka. Myslím, že sa nám už svitá k lepšiemu, už by sa mali vyrábať niektoré rozložiteľné plasty. Táto téma je pre mňa veľmi citlivá a preto sa k nej aj staviam zodpovedne, pá
❤️
Mila Flo,
receptik sa mi paci, ak nebudem vediet co s avokadom, vyskusam 🙂
Co sa tyka temy odpad – netreba sa zamyslat nad tym, ze niekto netriedi, ale “ist si svoje” a triedit, snazit sa, ist prikladom.
Kto chce zmenit svet, musi zacat sam od seba a zmenit svoje najblizsie okolie 😉
My doma triedime odpad uz dobrych 8 rokov, doma mame 5 kosov 😀 A uz sme to naucili aj nasich rodicov a blizke okolie 😉
Do obchodu chodim uz roky s vlastnymi taskami, zadovazila som si hackovane vrecka na nakup ovocia a zeleniny, kupujem co najviac vyrobkov v skle, ktore si nechavsm na dalsie pouzitie.
Objavila som u nas v meste bezobalovy obchod, ktory rada navstevujem a vsade a kazdemu o nom nadsene hovorim 😀
Vacsie plastove nadobky z potravin nechavam pre navstevy na “pribalenie na cestu bez potreby vratit spat” 🙂
Po objaveni “vedomej menstruacie” sa u nas rapidne znizil pocet damskych vloziek – a to tiez propagujem, kde pridem 😀
Prechadzame v domacej kozmetike na tuhe sampony, rucne robene mydla, sviecky, atd. Pouzivame Eko drogeriu na pranie, riady, …
Mikrotenove sacky na desiatu sme zamenili za papierove.
Zadovazili sme si umyvacku riadu, jednak z dovodu lenivosti 😀 jednak z dovodu nizsej spotreby vody a energii.
Uz mi nic nenapada, no urcite je toho kopec, co sa da zlepsit 😉
Prajem vsetkym krasny stvrtok 🙂
Super ❤️
Ahoj,
chci jen upozornit ty, kteří chtějí využívat či využívají biodegradabilní plasty, aby si o tom napřed vyhledali informace, zda jim to vyhovuje – zdá se, že pozitiva nejsou taková, jak by běžný člověk čekal.
Já už je neužívám – nerozložené mikrozbytky plastu mi zaneřádily kompost a nebylo snadné to přesít.
Dělám si aspoň doma jogurt ( bez jogurtovače) – snad pár kelímků ušetřím. V Bille nakupuji šunku u pultu, dávají ji do papíru. Jinak mám pocit, že vyhnout se plastům je nemožné.
Samozřejmě vždy záleží na tom, o jaké přesně plasty jde, jakým testováním výrobek prošel, protože za pojmem biodegradabilní se schovává lecos. Na efektivitě rozkladu se podílí i složení kompostu.
Pokud jsou plasty označeny jako biodegradabilní, neznamená to, že jsou kompostovatelné. Týká se to především levných tašek a sáčků, které jsou vyráběny ze směsi PE a organické hmoty, která zajišťuje degradaci plastu (PE a škrob např. z tapioky nebo brambor), Tyto materiály jsou sice rozložitelné, ale nejsou vhodné pro domácí ani průmyslové kompostování (městské nebo obecní kompostárny).
Kompostovatelné biodegradabilní plasty musí splňovat podmínky podle ČSN EN 13432. Tyto materiály jsou vyráběny především ze zemědělských produktů. Jedná se o plně obnovitelné přírodní zdroje. Sáčky, které využívám se rozloží do 90 dní, na kompostu jsme se zbytky z nich problém nikdy neměli. Mají certifikaci Tüv – OK Compost.
Přešla jsem na noviny – je to podstatně levnější a je klid. Barvy dnes již musí být nezávadné a novinový papír se rozpadne spolehlivě.
Naprostý souhlas, bioplasty jsou nejspíš větší zlo než běžné plasty. Bohužel. Degradabilita u nich vypadá jako rozpad na malé kousky (někdy viditelné jen po zvětšení mikroskopem), které už se však dál nerozkládají a zůstávají tak v půdě. Znehodnocuje se jimi kompost. Zatím asi opravdu vede papír.
Mila Flo, moc te obdivuji, ne jen za tve recepty, ale za to jaky si clovek. Mas pekne srovnane priority, jsi vnimava a vstricna. Leta me rozciluje neuveritelne mnozstvi odpadu. Snazim se take ze vsech sil tridit a vyuzit jeste starsi veci atd. Ale cely vyspely svet ma ve vsech oblastech strasnou nadvirodu. Vyrabi se mnozstvi spotrebicu, aut, obleceni, ktere nikdo nekoupi, vybi se zase nove a to stare se musi likvidovat. Ne vse jde reciklovat a tak si lide ve jmenu mamonu likviduji zivotni prostredi.Bezny clovek se snazi a jiste spravne, protoze kazda snaha je vyborna, ale je to kapka v mori.
❤️
Ahoj!
Už týdny se chystám na brownies z řepy, tady koukám avokádo, dilema:)))
Co se týče odpadu, tak se snažím co můžu. Přestala jsem kupovat šunky a sýry ze supermarketu, kde je víc obalů, než když si to nechám ukrojit v obchodě. Problém mám s tím, že se pořád stydím přijít si třeba pro maso s vlastním obalem, takže maso jde do sáčku a s ním do papíru. Aspoň že to není plastová vanička, ale stejně…
Pořád dokola se vracíme k domácím jogurtům, ale prostě nám moc nechutnají – mám sice bio mlíko z kravína, koupila jsem si jogurtovou kulturu, zkouším různé postupy…a ty kupované (smetanové ideálně) nám chutnají víc. Aspoň se snažím kupovat po velkých balení, minimálně kilové, aby bylo odpadu o trochu méně (a ty kyblíčky mají aspoň využití, nevyhazujeme je).
S bezobalovým obchodem u nás jsem spokojená, ale právě třeba to máslo, to se mi doma vůbec nevyplatí, smetany je na mléku málo.
Tvaroh doma taky není ono, neumím ho tak, aby nebyl „cítit“. Kysne docela dlouho, pak docela dlouho vykapává, no není to ono.
Takže náš koš na plasty se plní pořád poměrně rychle.
Míšo, palec nahoru. To, co děláš, je zdaleka nadprůměr.
Zdravím.Florentýnko moc děkuji za recepty a smekám před tebou.Maminka 4 dětí a takhle se o všechno zajímáš.Já bych nevěděla,kde mám hlavu.Jsem v důchodu a tak připravím jen to,co sníme,ale odpad to neřeší.Koupíš něco málo třeba Tofu.Nejdříve musíš odebrat papírový kryt a pak igelitový obal.Až si vezmeš co koliv třeba drogerie.Na všem jsou množství papíru,igelitu a umnělé hmoty.Tohle nejde řešit.To samé s tou pitnou vodou.Čím více šetříme,tím více platíme.To se nás týká všech. To je jenom můj názor.Nebudeme smutnit a proto tobě a celé tvé rodině přeji at jsi zdravá a štastná.Za vše děkuji a pořád se učím.Dana
Souhlas, Danko, a děkuju.
Odpady nevytváří, všechno sežeru.
Plasty třídím.
Zlepšovák pro ostatní, anebo spíš doporučení: když vyhazujete mikrotenové sáčky nebo cokoliv z mikrotenu (a nejen z něj) udělejte na tom, pokud to není příliš zašpiněné, normální uzel.
Uzel zajistí, že mikroten nebude poletovat vzduchem a o tom, jak ptáci a nejen oni, žerou plasty už bude zpívat jen Ivan Mládek.
Zobali vrabci, zobali, igelitové obaly, nechali je tam rolníci, měli v nich sváču vonící … ubozí ptáci kynuli, někteří málem zhynuli.
S těmi mikrotenovými pytlíky je ještě další potíž. Jsou tak tenké a měkké, že zanáší recyklační linky, takže se stejně nedá recyklovat. Takže do plastů nepatří, neboť se nerecykluje, a do běžného odpadu taky ne, protože je to plast. Jediné řešení proto je se jim zcela a nekompromisně vyhnout :(((
Milá Flo,
díky za krásný článek o odpadech.Taky třídíme.
Receptík vyzkouším,snad se mě povede jako Tobě.
Krásné dny všem. Jarmila
❤️
Ahoj Flo, miluji avokádo, recept vyzkouším, ale místo cukru bych dala med, šlo by to?Odpad třídím, biologický dávám do kompostu na zahradě, ostatní do pytlů na tříděný odpad, největší podíl je odpad plastový, tam je velká rezerva, vadí mi kelímky a mističky od tvarohu – od mléčných výrobků. Bezodpadový obchod u nás není.
Ještě k minulému receptu na domácí knackenbrot – je prostě úžasný, při pečení jsem ho úplně nevysušila i tak byl výborný. Děkuji za dobré rady, měj se krásně, ahojky.
Evi, jak jsem odpovídala kousek výš, krystalky cukru způsobují lepší našlehání vajec. Takže za med sice cukr vyměnit můžeš, ale bude to mít dopad na strukturu a konzistenci.
Tak nevím. Dnes jsem v zelenině viděla papírové tašky: malá za 10, větší za 12. Igelitka stoji 6. Vždycky říkám, že to měl Pánbůh zařídit tak, aby, když někdo vyhodí pytel odpadu do příkopy u silnice, že by se mu měl objevit v obýváku. U nás na vsi máme kontejnery na všechen odpad, zajišťujeme 2x ročně velkoobjemový a nebezpečný svoz odpadu a stejně jsou všude černé skládky. Tak nevím.
Jo jo. Naštěstí se čím dál víc a častěji daří dohledávat původce těch černých skládek, takže se to vlastně nakonec u nich v obýváku objeví, byť v trochu jiné podobě, třeba jako nepříjemný dopis.
Odpad mě trápí velmi, Třídíme, kompostujeme, dcera ušila celé rodině ze záclon pytlíčky. V některých supermarketech jsou takové i ke koupi- a přesto se mi kolikrát stane, že se pokladní diví, co to je za speciální obal 🙂 Taky mě zaráží, že mnohdy tzv. bio potraviny jsou zbytečně zabalené do plastů- třeba nedávno v Tescu : obyč. mrkev v bedně volně. Bio mrkev na polystyrénovém tácku, zatavená ve fólii. No tak jsem koupila tu volnou do vlastního pytlíku. Ještě to potrvá, než to lidem dojde ve všech souvislostech. A někomu to nedojde nikdy. Pitomců a ignorantů je hodně.
Míšo, ty souvislosti, věřím, budou stále čím dál jasnější.
Milá Florentýno,
za recept děkuji, vypadá lákavě. Určitě ho vyzkouším.
Co se týče odpadků, je to nekonečný boj. také se snažím odpadky nevytvářet, ale bez zahrádky a možností kompostování se spousta odřezků a odpadků musí bohužel vyhodit do popelnice. Navíc je spousta věcí z obchodu baleno a nemůžeme si to zboží odnést bez obalu. Můžeme to dělat jako blahé paměti v CCCP, kde budeme chodit do obchodu s konvičkou a ostatní vám zabalí do novin. Tak ti nevím, zda by se to lidem v rámci boje s odpadky líbylo. Takže jak říkám, nekonečný boj. Vlastik
Vlastíku, to je jasné, konvička a noviny řešením nejsou. Ale přesto si myslím, že malé ohlédnutí do minulosti, jak se některé věci prodávaly dřív, by mohlo pomoci nebo napovědět.
Ahoj Flo, tak jsem naťukala psaní a odeslala a kde nic tu nic, tak znovu Z avokáda dělám i kuličky na vánoce,jsou moc dobré a nikdo to nepoznal, že je to z avokáda. Mám ho ráda, tak si ho občas dám. K třídění, prý je na rozložený špatný alobal (léky i některé pytlíčky) tak je dávám mimo běžný odpad a po cestě se stavím ve sběrném dvoře. V Písku nám přidali kontejner na bio odpat a máme možnost si vyzvedat i rozložitelné pytlíky. Když je člověk v panéláku, tak je to s kompostem horší. Jinak se snažím jak to jde. Vyhazuje se spousta jídla Pamatuji ,že dříve se zbytkama vykrmili čuníci. Dnes se to nesmí (byli by možná zdravější)Nevím kam to vozí, možná je proto tolik potkanů. Hezký zbytek dne Flo Věra
❤️
Mila Flo
Dekuji opet za krasny recept-urcite vyzkousim.
K tomu odpadu asi tolik, vse co jde kompostuji, skorapky z vajec ususim a rozemelu, pridam tez do kompostu, papiry zkartuji a postupne kompostuji tez, to same slamu , kdyz musim nektere podhoubi hlivy zlikvidovat, ale te je malo za 4 roky co houby pestuji tak jsem zlikvidovala asi1-2 baliky. Nyni jsem se rozhodla obednat zizali a tak likvidovat vice odpadu. Plastove kyble ci vetsi nadoby pouzivam jako zavlazovaci truhliky, navod jsem nasla n internetu a tak se snazim vyuzit co se da zatim jeste nemame zahradu, ale pestuji si spoustu zeleniny vc, brambor v pytlich.Kompost mam svuj, sazenice taky a tak se mi to vyplaci. Kelimky od jogurtu se daji pouzit na predpestovani sazenic,pet lahve tez jako zavlazovaci truhliky a nemo zatepleni sten v plastovem skleniku.A stejne neni lepsi chut nez vlastne vypestovane.Kdo nema zahradu at zkusi plastove nadoby a nebo pytle. Vsem mnoho uspechu a Tobe Flo at to pise a dava nam to i inspiraci jak co zuzitkovat. Zdravim EvaK
Paráda! ❤️
Milá Florentýnko, taky se snažím, ale plasty z jogurtů….jsou pořád plasty. Sem tam dělám jogurt doma, ale nepravidelně. Pak mám pejska a ne vždy mám rozložitelné pytlíky.
Máme kontejner na plast a kartony, ale jsem trošku skeptická, co se opravdu zlikviduje ekologicky. Jinak papíry samozřejmě třídím, ale další problém mám, co s konzervou? Občas Eliottkovi ji koupím.
Není to prostě jednoduché. Víc i pro něj vařím.
Je to běh na dlouhou trať a úplně nechápu, proč už dávno není nějaký grant celosvětový na ekologickou likvidaci plastů. Je přeci tolik mozků na světě. Asi je to neuvěřitelný byznys – plasty.
Hezký večer a moc děkuji za Tvé recepty a další Šárka
Plasty jsou bohužel nejlevnější obalové řešení, čili to má ekonomické důvody. Cokoli jiného už stojí víc peněz. Myslím, že tudy vede cesta, jak je omezit.
Já tedy tu bezodpadovou diskuzi zkusím trochu odlehčit:
Chovám se výsostně ekologicky. Nepiju pomerančové džusy, které přicestovaly z Brazílie, nepiju balenou vodovodní vodu ve skoro nerecyklovatelných petkách nebo mléko z podobně nerecyklovatelných tetrapaků. Kdepak, já piju národní nápoj, vyrobený z domácích surovin, plněný do opakovaně plnitelných a nakonec dokonale recyklovatelných obalů. Kdo hádá lahvové pivo, ten uhodl. Samozřejmě, jsou tu rezervy. Mohl bych chodit na točené a ušetřilo by se na dopravě i balení. Jen tak mimochodem, jsem tak starý, že pamatuji ještě dobu, kdy se mléko i jogurty (!) plnily do vratných skleněných lahví. Ale to bylo v dobách, které skoro nikdo z Vás nemůže pamatovat. Přibližně v roce 1976 jsem jako středoškolák chodil na brigádu do podniku Laktos – Vysočanská mlékárna. Bylo to na místě dnešní Galerie Fénix u stanice metra Vysočanská. Vchod byl z Náměstí Lidových milicí, dnes tedy Náměstí OSN. Zapřemýšlejte, vaří i nealko! Zdraví Karel
❤️
Milá Flo,
asi bych opakovala jen spoustu výše uvedených nápadů, ale co je důležité, začít u sebe, také třídíme, nosíme si vlastní tašky, kompostujeme, atd.,myslím, že je nás stále víc a víc, a to je dobře.Recept je úžasný, díky
❤️
Dobrý večer Flo,
právě jsem si přečetla recept a těším se, až ho vyzkouším. Shodou okolností jsem zrovna dnes k narozeninám dostala úžasný vermikompostér, teď ještě čekám na žížalky a vrhnu se na zpracovávání biologického odpadu. Chci do tohoto procesu hned zasvětit i našeho dvouleťáčka, ať se učí od mala.. Taky jsme dnes sadili bylinky 🙂 Snažíme se používat co nejméně sáčků na ovoce a zeleninu, nekupujeme igelitové tašky, vodu si nosím ve skle.. Ale i tak máme odpadu docela dost a navíc mě mrzí, že jsem se synem nepoužívala látkové pleny. Tak ty třeba u dalšího děťátka 🙂
Měj se hezky, Tereza
Tak to gratuluju k narozeninám i ke kompostéru! Ať se žížalkám daří 🙂
Recept je výborný.Děkuji.Jinak třídím odpad.Nakupuji do plátěné tašky,také nebalím do sáčku banány,citrony,pomeranče a snažím se mítco nejméně odpadu.Ale musí asi začít výrobci a balit do jiných obalů.U nás na sídlišti máme na plasty velký drátěný kontejner a je vidět,že i ostatní se snažíproto že ho musí vyvážet každý druhý den,tak snad už se přidalo mnoho lidí ale pokud se neomezí používání plastových obalu už při distribuci a balení potravin tak to bude nekonečný boj.Zdravím a přeji hezké dny.Marie
❤️
Milá Flo, naše rodina třídí. V blízkosti bydliště v Praze máme zaplaťpámbu i kontejner na kovy, takže prázdné plechovky Espressa z Lidla od kafe máme kam dávat. Údajně je Česko ve třídění odpadu na 6. mstě ze zemí Evropské unie. Nicméně jsem také slyšela, že nejsme schopni kapacitně zajistit zrecyklování všeho tříděného odpadu a takže prý velká část už setříděného odpadu přijde stejně na skládku s netříděným odpadem, Docela ráda bych věděla, kde je pravda….
Jinak mne děsí, že každý e-shop, kde jednou něco nakoupím, mne začne jako zběsilý zavalovat katalogy. Někdy musím opakovaně psát e-maily, aby mi nic neposílali, že když něco potřebuji, najdu si to na netu. Bohužel, některé věci se opravdu těžko kupují jinak než přes internet.
Já nejsem na sladké s vyjímkou kynutých ovocných koláčů, borůvkových knedlíků a máslové vánočky, takže asi tento recept asi nevyzkouším, avokádo miluju, ale preferuji recepty na slano, tak mne nebijte (asi to sem nepatří), když prozradím , že kromě quacamole nejvíc miluju bramborový salát s avokádem, červenou řepou a trochou cibulky, limetkou a majonézou (doporučuji Lidl Mikado viz Dtest, Hellmans je z 18 testovaných na 17. místě).
Evi, to je zajímavý dotaz, zda se odpad dostane tam, kam má. Je spousta povídaček, jak se to nakonec stejně někde vysype na skládku nebo zase smíchá dohromady, ale vždycky je to jen ve stylu jedna paní povídala. Zatím jsem nepotkala nikoho, kdo by to skutečně viděl. Problém může být u špatně vytříděného plastového odpadu, ten je někdy nekvalitní a proto se vyhazuje na skládku. Jinak ale věřím, že recyklační kontejnery svůj účel plní.
S avokádem jsem se už jednou spálil, ačkoliv jsem udělal vše pro to, abych nekoupil blbě. Už ke mně domů nesmí a brownies taky ne, protože to je to samý jako hamburgry nebo jahodovej šejk. Mám těch amerikanismů plný zuby. Americký filmy, americký seriály, americký jídlo, americká zábava, americký dokumenty pro idioty. Je to smutný, ideologizovat jídlo, ale bohužel, nemůžu si pomoct. Za bolševika jsem zase nepozřel boršč. Chjo. Někdy to mám těžký.
Odpady jsou peklo, řeším poslední dobou totéž. Po nákupu čehokoliv vedou první kroky k odpadkovýmu koši. To je prostě blbě. Jsem přesvědčen, že to vyřeší Evropská únyje! Jistě vydá nějaký prohlášení, předpis a pak se ještě více semkneme. Více Evropy! Je to prostě na nás. A tak se snažím tam, kde můžu. Doma. Kupuju maso u řezníka do papiru a chleba od pekaře do plátěný tašky… Neptej se, Flo, kde a jak končí tříděný odpad. Ale politici „řeší“ globální klima a kšeftují s emisníma odpustkama. Jedeme z vršku a brzdy nejsou. Prachy jsou prachy… C.
Já jsem věděla, že se na tebe můžu spolehnout. S tím avokádem i s tím odpadem.
A ještě dotaz: ty máš nějakou praktickou zkušenost s tím, jak skutečně končí tříděný odpad? Hodně by mě to zajímalo, jak se s vytříděnými surovinami dál nakládá.
Milá Flo,
moc pěkný článek. Tak my třídímě odpad již léta a učila jsem i holky a skaut je učil taky.Dcery následně vystudovaly přírodovědné lyceum kde bylo okolo ekologie toho hodně. Vše co je možné do kompostu, biopopelnic a případné zbytky slepicím a do mrazáku. Bezobalový obchod u nás není a tak občas objednám na netu, ale většinou jsem odkázná na zdravou výživu. Šunku, maso kupuji u řezníka a tam část jde papíru, maso do igelitu. Dcery i já používáme látkové vložky a vnouček látkové plenky. Na nákupy nosím svoje látkové pytlíky, tašky a ještě musím našít další na zeleninu pro manžela. Ale i tak plastový obal je od jogurtů, mléka a sýrů. Jak už bylo psáno výše pamatuji doby kdy se láhve od jogurů, mléka…vracely, ale vše mělo krátkou trvanlivost a jogurt by dnešním dětem asi moc nechutal, byl jen s marmeládou.Přeji krásné dny všem. Iva
❤️
Milá Flo,
taky se zamýšlím nad zbytečným odpadem a jak už tady bylo řečeno, plátěná taška na nákupy je to nejmenší co můžeme všichni udělat. Ušila jsem si i pytlíčky z organzy a nakupuji do nich např. ovoce, nebo pečivo(pečivo ukládám ihned do chlebníku, jinak samozřejmě ztvrdne). nevyhazuji pečivo ani skořápky ale dávám na zkrmení. Nepoužívám pet lahve, vodu pijeme kohoutkovou a lahve na vodu máme buď lehčené z borosilikátového skla, nebo plastové bez obsahu ftalátů a BPA. Snažím se nakupovat jídlo tak aby nezbývalo… Oblečení nakupuji tak z poloviny v sekáčích, dají se tam najít značkové kousky za zlomek ceny 🙂
Markéta
????????????
Drazí “ lidičkové “ – ujišťuji vás,že si „PŘIRODA“ nakonec s námi i s odpady poradí . Bude to asi dost bolet,ale řežeme si větev sami pod sebou. zdr. ad
Jojo, planeta tohle naše řádění přežije.
Děkuji za recept.
Co se týče odpadů, hodně používáme pro nákupy ovoce a zeleniny tzv. Ekologický sáček pro nákup potravin. Také bych potřebovala mít možnost zmenšit objem obalů od mléčných výrobků.
Zdravím,
Pavla
❤️
Ahoj Flo, díky za recept, o víkendu to zkusím.
Pokud jde o avokáda a kokosový tuk, tak mi nevadí, že se dovážejí, tady se vypěstovat za rozumnou cenu zřejmě nedají. Vadí mi, a to hodně, dovážení potravin u nás vyprodukovatelných typu vejce, maso a jablko.
O obalech mně nemluv, třídím poctivě a zabírá to stále více času. Nově třídím také použitý tuk. Na plastové láhve jsem vyzrála pomocí konvice Brity a Sodastreamu (máme hnusnou vodu), mrazím potraviny do krabiček od Ramy, které používám do rozbití.
Chci si teď zkusit koupit vejce z vejcomatu, ale obaly na vajíčka nejsou zrovna ten nejhorší obal. Abychom pořád nekupovali domů sazenice a květiny v nových plastových obalech, tak se snažíme množit svoje rajčata, brambory, květiny…Co ale s mléčnými výrobky, jejichž obaly bobtnají snad nejvíce, netuším.Jedině krávu domů.
Petro, o vejcomatu slyším poprvé, díky. Jinak s tou potravinovou soběstačností je to trefa hlavičky na hřebíčku.
Milá Flo, zase úžasný recept. Na kokosový tuk se dotazovat nebudu, to jsem se už výše dozvěděla. Kokosový tuk neznám, jsem zase o něco chytřejší. Použiji máslo. Tato dobrota se musí vyzkoušet a hned sníst, jinak to nejde. Děkuji.
Odpad třídíme celá rodina, leta letoucí. Plastové tašky z obchodu na nákup neplatíme, máme své hadrové. Na trh přicházejí stále nové a nové potravinové výrobky a vše je v plastových jednorázových obalech. Co k tomu dodat, jiné to asi nebude. Zdena
❤️
Milá Flo, juuu, nejúžasnější kombinace, miluju avokádo, miluju hořkou čokoládu, musím vyzkoušet ????
Co se týká třídění, odpadů, myslím, že v našich končinách děláme, co můžeme, ale sama Evropa to nespasí, když na východ od nás se nic moc kolem této problematiky neděje… Mám zcela čerstvou zkušenost, právě jsem se odtud vrátila.
Mějte se všichni krásně jarně ????
Lenka
No jo, ale to neznamená, že by Evropa nemohla jít ostatním příkladem. Někdo s tím začít musí a ti na východ od nás to nebudou, to máš bohužel pravdu. Čína prý prohlásila, že odpady se až do roku 2030 nehodlá zabývat a nebude se o tom bavit. No, takže avokádové brownies na uklidnění a pokud možno vyloučit co nejvíc věcí z Číny, což nebude vůbec jednoduché.
Milá Flo,
včera jsem pekla pro neteř, která má celiakii, všichni jí ho záviděli, dnes budu péct znovu i pro neceliaky. Je úplně úžasné!!! Nikdo nepoznal, že je tam avokádo! :o) Moc děkuji za skvělý recept!
Míla
❤️
Ahoj,
co se mého třídění týče, jsem na tom podobně jako ostatní- co nemusí do sáčku nejde a když už, dám do něj těch věcí víc. A když už se mi ty sáčky sejdou, rozhodně nevyhazuju,ale používám je dál na něco-klidně i ty s nálepkou. Obalům a skleničkám po spotřebování dám nějakou novou funkci. Slyšela jsem, že existují jakési kompostovací nádoby, ve kterých by měly být žížaly (nebo něco podobného) a ty prý ty potravinové zbytky přemění na směs,která se dá použít třeba na hnojení. Je to prý ideální hlavně do bytu- na balkón. Ale přiznám se, že přesně nevím, jak to funguje,jen jsem to zaslechla a zaujalo mě to.. 😉
Aleno, ano, kompostovací nádoby do bytů existují, říká se jim vermikompostéry. Žije v nich speciální druh žížal.
Ahoj Flo,co použít místo kokosového tuku jsem se dočetla výše,takže nahradím máslem.K avokádu moc velkou důvěru nemám,přiznám se,že ho v obchodě vždycky míjím a ještě jsem ho nekoupila.Ale tento recept vypadá lákavě a už se těším,až ho vyzkouším.Díky a pěkný den. Zdena
❤️
Ahoj Flo,
také mě trápí množství odpadu, které vyprodukujeme. Bydlíme v bytě a beze zvířat a s popelnicemi je to u nás na sídlišti opravdu mizerné. Takže sice třídíme, ale v podstatě je to k ničemu. Hlavně, když jsem se dočetla, jak se má správně třídit. Že vlastně nemá smysl třídit to, co nejde recyklovat – což je většina plastových obalů. Je mi z toho opravdu smutno.
Naopak, plasty mají velmi dobrý recyklační řetězec. Kromě mikrotenových sáčků, ty jsou zlo.
Milý Florentýnko, děkuji za recept, zkusím ho.
Teď k odpadu. Důsledně třídím. Protože pečuju o poměrně velkou zahradu, tak mám podobné zafixované postupy jako pisatelé přede mnou. Mohu snad přispět svou zkušeností spojenou s provozováním krbu, a to přípravou „zápalné směsi“. Tu si připravuji z papírových pytlíků (od mouky a j.), do kterých napěchuju suché skořápky od ořechů. Tento podnět je samozřejmě určen těm, kteří sklízejí ořechy nebo je připravují ke konzumu a zároveň mají starosti se zatápěním. Takto se využije objemný odpad a ušetří se za komerčně vyráběné Zápaly.
Zdravím, Jiřina
❤️ Tak to je parádní vychytávka!
Milá Flo,
zase jeden mňam receptík a čo sa odpadu týka – jedna vec je triedenie (kto ako môže) a druhá vec je náhrada za plast = myslíte, že napr. papierové náhrady obalov sú ekologickejšie? Čo na to hovoria naše LESY? Necháme si „naše zelené pľúca“ DOBROVOĽNE v mene „dobrej veci“ úplne zlikvidovať a tým i seba? Myslím, že rozumné viacnásobné využívanie už vyrobeného akéhokoľvek plastu – či iného „odpadu“ až dokedy ho ide používať, je tiež dobrá voľba. Len sa to naučiť. Je to na nás.
Evi, máš pravdu, ani papír to úplně nevyřeší, i když je to podstatně menší zlo než plasty. Problém je v nadměrné spotřebě a v potřebě obalů jen na jedno použití.
Právě jsem dopekla. Ano teď, v 10:30 večer. Jediná šance, aby zbylo na snídani 🙂
????
My doma třídíme papír, plasty + nápojové kartony (ale bůhví, kde to vlastně nakonec skončí, když teď už Evropa nemůže vozit odpady do Číny)i, sklo, baterie, použitý olej, hliníkové plechovky. Bioodpad jde z větší části na kompost (kromě např. citrusů apod., kde se bojím zbytků postřiků – to na zahrádce nechci). Pak máme ještě v koutku na dvorku starou popelnici, kam házíme ostatní kov a manžel ji jednou za uherský rok odveze do sběrného dvora. Různé igelitové pytlíky a tašky se snažím znovu použít – nakonec třeba jako pytle do odpadkových košů. Na nákupy mám dvě látkové tašky, které nosím v kabelce, a Frusacky na ovoce a zeleninu. Jen na nákup pečiva používám jednorázové plasty, přijde mi to hygieničtější. Ale většinou nakupuji online, takže mi většinu potravin vozí v papírových taškách a sáčcích – někdy je jich taky až moc, ale to neovlivním. Taky mi vadí zbytečné obaly, ale řešení úplně nevidím v koupi větších balení, protože tam je problém s potravinami s rychlou spotřebou – třeba načaté velké balení jogurtu mám problém do doporučených 24h spotřebovat. Zrovna tak třeba z mlékomatů se musí mléko rychle spotřebovat, takže nelze nakupovat do zásoby.
Častokrát máme jogurt otvorený aj 3 a viac dní a v drvivej väčšine prípadov sa mu nič nestalo. Smotany častokrát otváram aj týždeň a viac po dátume spotreby a sú použiteľné ..pre moju väčšiu istotu však použijem len do varenia. Kdežto po otvorení niektorých výrobkov pred DS na mňa x-krát vykúkala pleseň. To má ide rozhodiť.