Pečená řepa – jak si jednoduše upéct podzimní radost

Řepa nepotřebuje být pečená, aby chutnala dobře. Vlastně si klidně může zůstat syrová – pokud se nakrájí na tenoučké plátky, snadno se tak může stát ozdobou salátů, chlebíčků i jednohubek. Taky se může uvařit ve vodě. Ale pečená řepa je ze všech možností nejlepší.

Myslím řepa pečená jen tak, ve slupce, zprudka a dlouho.

Pečení ve vysokých teplotách probouzí v řepě sladké tóny hraničící s rozkoší způsobenou karamelem. Tohle se při vaření ve vodě nestává. Logicky – vždyť vroucí voda dosahuje pouze sto stupňů, zatímco trouba umí třeba i dvaapůlkrát víc. Dost na to, aby to pečené řepě zesílilo chuť i vůni a dodalo jí to zmíněný karamelizovaný tón.

Jak se pečená řepa peče

Nebudu vás nabádat k žádným složitostem. Řepu před pečením stačí jen důkladně opláchnout a troubu důkladně rozehřát. Berte cokoli v intervalu 200-220 stupňů.

Řepě ponechte kus kořínku i malou část listů, nic zásadního před pečením neodkrajujte. Smyslem tohoto počínání je zajistit, že bulva zůstane neporušená. Jinak by z ní při pečení zbytečně unikala šťáva. Totéž platí, i když řepu vaříte.

Ten nejjednodušší způsob pečení spočívá v tom, že omytou řepu nahážete do pekáčku, zakryjete alobalem, vložíte do trouby a na hodinu až na hodinu a půl na řepu zapomenete. Ona se vám sama připomene, až začne měknout, té vůně si nelze nevšimnout.

příprava řepy před pečením

Mám ráda, když pak ještě nechám řepu dojít půl hodiny ve vychládající troubě, přijde mi, že líp změkne a taky se po vychladnutí líp loupe. Ale to předbíhám událostem.

Zapečného pekáčku se vůbec nemusíte děsit, i když to vypadá jako jeho definitivní konec, ve skutečnosti mu stačí odmočit minutu nebo dvě v horké vodě a je znovu jako nový.

pečená řepa loupání

Na pečení řepy nepoužívejte teflonové vychytávky, jejich nepřilnavý povrch tuhle vysokou teplotu neunese a začne se brzy na to loupat – nebo se stane částečně přilnavým. Pokud už musíte nepřilnavé pekáčky používat, nechte si je na jednoduché lité buchty, co se pečou při 180 stupních.

Vyplatí se kvůli pár kouskům řepy rozehřívat troubu?

Jak se to vezme. Dobré moderní trouby mají skvělou izolaci, takže sice spotřebují enegii, aby se rozehřály na požadovanou teplotu, ale potom už jí odebírají jen trochu na udržení. Když nedochází k velkým tepelným ztrátám z trouby do okolí, tak se neúspornosti bát nemusíte.

Jestli však vaše trouba topí na všechny strany jako kamínka a při průchodu okolo ní máte pocit, že protipožární obleky mají něco do sebe, s izolací to nebude žádná sláva.

Pokud se obáváte, že je to i váš případ a že se vám nechce investovat do udržení vysoké teploty v troubě po dobu jedné až dvou hodin, můžete řepu péct bokem zároveň s něčím jiným, co byste stejně pekli tak jako tak.

Protože dva pekáčky se do trouby spíš nevejdou než vejdou, zabalte každý kousek řepy pevně do alobalu a rozmístěte je na rošt kolem té hlavní pečené věci. Pokud máte rozmarnou náladu, klidně před zabalením zakápněte řepu pár kapkami olivového oleje a posypte špetkou soli, nezbytné to ale není. Při tomto stylu pečení občas zkontrolujte, zda z alobalu neuniká šťáva a nekape na dno trouby, ať nemáte zbytečnou práci s čištěním a větráním.

Co s pečenou řepou

S pečenou řepou můžete naložit úplně stejně, jako byste měli řepu uvařenou. Jakmile trochu vychladne, můžete ji oloupat, nakrájet a použít do jídla. Hodí se do salátů, do pomazánek, do polévek, klidně ji můžete propašovat i do sladkého těsta.

Pokud budete mít štěstí a potkáte nejen svěží čerstvou červenou řepu, ale taky řepy jiných barev, rozhodně je namíchejte. Světlejší řepy chutnají jemněji a na talíři vypadají zajímavěji, protože je líp patrné jejich vrstvení.

pečená řepa nakrájená

O upotřebení vařené řepy jsem už psala, takže další výčet by byl jen nošením dříví do lesa. Odkážu vás proto na starší článek, kde najdete receptů rovnou deset: Červená řepa – snadné recepty, které potěší.

Ze všeho nejraději mám pečenou řepu s listovým salátem a obyčejnou salátovou zálivkou letmo ochucenou hořčičí a medem. Salát doplňuju kozím sýrem a vlašskými ořechy, s kouskem pečiva se tak stane plnohodnotným jídlem. Je to dokonalý chuťový akord, na který vlastně vůbec nepotřebujete recept, protože si ho poskládáte sami.

Moje oblíbená vychytávka v tomto salátu je vzít do zálivky místo obyčejného nebo olivového oleje slunečnicový olej lisovaný za studena. Ten má totiž výrazně oříškovou chuť, takže ještě víc posílí dojem něčeho promyšleného, noblesního, hodného zlátnoucího podzimu.

slunečnicový olej lisovaný za studena

Nepleťe si ho ale s obyčejným rafinovaným slunečnicovým olejem, ten chutná spíš neutrálně.

A ještě dávkování: Na jednu porci je třeba počítat s 2-3 malými řepami nebo jednou větší.

Kdysi dávno mi jeden zkušený kuchař řekl: jídla s červenou řepou jsou na jídelním lístku nezajímavá, moc lidí si je neobjedná. Zato kozí sýr je fičák a v kuchyni se moc dlouho neohřeje. Takže spojení kozího sýra a pečené řepy vytváří restaurační hit v každém ročním období.

Když ho zkusíte doma, věřím, že se stane hitem i ve vaší kuchyni. Hlavně teď, když je červená řepa v té nejlepší kondici.

 

Zapojte se do diskuze

  1. Ahoj Florentýnko,
    Děkuji za úžasné recepty a knihy, které píšeš, bez nich si svůj život nedokážu představit 🙂 Hlavně teď s dvěma dětmi a manželem, který miluje omáčky, mě zachránila kniha Hovory s řezníkem. Ještě jednou díky a pokračuj dál.

    1. Simona says:

      Na hovory s řezníkem mám taky zálusk, ale přišel pozdě a vše rozprodáno. Flo, bude dotisk? Děkuji

      1. Bude nové vydání, aby zapadalo do stávající edice Kuchařky pro dceru. Když to dobře dopadne, tak v roce 2019.

  2. Zdravím Flori,

    to mě připomnělo jak jsem před lety (ještě jsem to neznala) sklidila červenou řepu a ona byla žlutá. Já z toho málem měla mrtvici, protože jsem nechápala, proč ta řepa nedozrála, ach jo, pořád se mám co učit. Přeji všem pěkný podzim J.

  3. Milá Flo,

    červená řepa na jakýkoli způsob je má oblíbená. Jsem asi jedna z mála, která s radostí dojídala sterilovanou řepu ze školní jídelny i za své spolužáky. Ano raději řepu peču, než vařím. Přiznám se ale bez mučení, že občas s nápadem na rychlou večeři vezmu za vděk i průmyslově vařenou a zatavenou v sáčku. To je pak rychlovka na pekáč (listové nebo křehké těsto, zakysaná smetana, řepa na kostičky, posypat kozím sýrem a tymián a nechat jako koláč, nebo zavinout jako závin). Mňam – už se na ni zase těším, bude v neděli až přijdou hosté. A do salátu mám moc ráda tzv. dvakrát pečenou řepu (po upečení v alobalu nakrájet a promíchat v pekáčku s olivovým olejem a medem nebo agávovým sirupem, balsamikovou redukcí, přidat tymián nebo rozmarýn ještě chvíli péct).

    1. My bychom si rozuměly, červenou řepu také miluji na všechny způsoby. Ale koláč jsem ještě nezkusila, dík za typ, určitě ho upeču….

  4. Simona says:

    Ahoj Flo,

    díky za tenhle tip. Červenou řepu jsem nikdy moc nemusela, posledních pár let už si ji občas udělám, do salátu s kozím sýrem jak píšeš nahoře, nebo jen tak mezi pečenou zeleninu k masu. Celá rodina ale miluje recept od Tvé konkurentky, peču ho v dortové formě a už se těším na odpolední kávu, malý kousek mi tam ještě zbyl po návštěvě příbuzných 🙂

    https://kitchenette.cz/clanek/106-red-velvet-muffiny

    Hezký slunečný den, Simona

  5. Jejda! S pečenou řepou jsem ještě neexperimentovala. Doposud mi stačila starilovaná, jako součást salátů, nebo jen samotnou – ale jen tu malou, kulatou, ne kostičky, ani řezy..
    No co, vyzkoušet se má prý všechno, tak zkusím – se zdejšími recepty, které jsem doposud vyzkoušela, mám tu nejlepší zkušenost, tak snad to nezkazím. A podělím se s kamarádkama – tedy jen receptem!

    1. Simona says:

      Sašo, to zkusit opravdu musíš, pečená se s tou sterilovanou vůbec nedá srovnávat

  6. Milá Flo,
    sice jsem dnes měla v úmyslu udělat na večeři těstoviny, ale „potěším“ rodinu nějakým salátem z pečené řepy. Na zahrádce mi jich ještě pár zůstalo a stále jsem nosila v hlavě, že bych je měla konečně spotřebovat. Už jsou tam tuším jen žluté a pak má oblíbená pruhovaná Chioggia, ale to nevadí. Děkuji za inspiraci.

  7. mmonja says:

    Milujeme červenou řepu v jakékoli podobě, pěstujeme si ji a každý rok jí máme skoro tolik co brambor 🙂 Právě ted mám dvě upečené v lednici, připravené na na pomazánku, kterou si vyžádaly moje kamarádky na termální výlet 🙂 A další dvě na na marinovanou s balzamikem, rozmarýnem a kozím sýrem… Už se na to těším 🙂
    Můj muž ji má nejraději pečenou v alobalu s bylinkama, česnekem, solí a pepřem. Patří tam olivový olej ale máme vychytávku – děláme si vlastní oreganový olej a to je teprv dobrota….. Díky za krásné recepty a inspiraci, milá Flo 🙂

  8. Svatava says:

    Řepu miluju jak sterilovanou, tak syrovou v salátu (strouhaná se sýrem cottage) nebo právě pečenou. Peču ji oloupanou a nakrájenou, po upečení přidám balkánský sýr a balsamico. Už jsme ji dlouho doma dlouho neměli, díky za připomenutí. 🙂

  9. Ahoj Florentýnko, červená řepa ja naše oblíbená příloha,už jí máme část zavařenou a další čeká na úpravy za syrova a taky na polévku. Tu dneska nabízenou ,pečenou si určitě o víkendu uděláme. Dělávala to moje tchýňka,já jsem na tento recept pozapomněla. Díky za oživení paměti,ráda si tuto řepu opět přidám do svých rodinných receptů. Zdraví Tě Alča

  10. jiřina says:

    Krásné, znám a dělám. A páč vlastníme malou kozí farmičku, tak o kozí sýr není nouze. a laskomina je na světě.

  11. Tereza Šafářová says:

    Ahoj Flo,
    pečená řepa je u nás celkem často. Ať už samotná, lehce osolená nebo se sýrem. Je to ńamka.

    S pozdravem Tereza

  12. Gabriela says:

    My máme oblíbenu řepu se smetanou – uvařená řepa se nakrájí na plátky, na pánvi zpěníme cibulku, přidáme řepu, sůl, pepř a zalijeme smetanou, necháme provařit a je to žůžo .-)

  13. Dobrý den Forentýno, taky jsem jedna z těch které červenou řepu mají rády, peču ji i
    vařím, ale pečená je super a pak ji mám ráda jako salát se zakysanou smetanou a česnekem a čertvě namletým barevným pepřem, nebo jenom okořeněnou sladkokyselou zálivkou s bilinkami a slunečnicovým olejem – jak píšeš za studena lisovaným.
    Hezký víkend přeje Nina

  14. Ahoj Florentinko,Nějak jsem vypadla z klubu,můžeš se na to podívat,nedostala jsen receptík na řepu Děkuji Věra

  15. Ahojky Flo, mám moc ráda pečenou řepu, dělám z ní salát jen tak samotnou, ale i z jinou zeleninou do hromady upečenou Zdena V.

  16. Zdravim Florentyno, poprve jsme zpracovali repu tim to zpusobem prelili sladkokyselou zalivkou pridali nakrajenou bilou cibuli a kousky manga podrobili feta syrem a bylo to milion dolar pohosteni ,jak vizualne tak chutove,diky moc.Mike

  17. Milena says:

    Milá Flo,
    patřím k těm, kteří z duše řepu ve školní jídelně nenáviděli, ale teď jsem dostala chuť běžet na trh a nějakou koupit a upéct. Největší radost z mého experimentování bude mít manžel a dcera. ☺ Tak děkuji a těším se na další recepty. ????
    Milena

  18. Milá Florentýnko,řepu jsem občas dělala tu pečenou i tu průmyslově
    připravenou jak někdo tady píše.Ta pečená je lepší ale dá víc práce.
    Je na čase si to zopakovat.Dík za inspiraci Marie

  19. Vlasta Krestová says:

    Milá Florentýnko, díky za další skvělý recept. Červenou řepu dělám jak nakládanou, tak pečenou, máme ji rádi v salátech spolu s různou zeleninou, boršč, prostě v naší kuchyni je vítanou zeleninou. Přesto jsem ráda za připomenutí dalších receptů z červené řepy.

  20. Katkami says:

    Řepa je výborná. Z dětství si pamatuji jen tu ze školní jídelny a od táty boršč. Teď ji vařím, peču a jim syrovou. A tak díky za další nápady. Určitě vyzkouším

  21. Florentýnko díky za poslání receptu krásný večer Věra H.

  22. Marcela says:

    Ahoj Flo, pečenou řepu máme nejvíc rádi pečenou – každou zvlášť zabalím do alobalu, většinou ji peču s ještě něčím (na plechu pečené kuře) a stačí ji jenom oloupat, osolit a proložit mozzarellou nebo jiným sýrem. Ale našla jsem ještě jeden recept, o který se ráda podělím. Okrouhám syrovou řepu, nastrouhám na hrubém struhadle, na pánev (podle velikosti řepy) dám lžíci oleje, nastrouhanou řepu, opražím (jemně) a zaleju šlehačkou. Chvíli míchám do zhoustnutí a osolím. Dá se to jíst jenom tak, ale spolu s uvařenými těstovinami je to bezva oběd. Taky jsem slyšela o buchtě z červené řepy, ale tu jsem ještě nezkoušela. Krásný podzim. Marcela

  23. Marie Džujíková says:

    Ahoj Flo,,červenou řepu mám ráda,ale v rodině jsem jediná.Většinou jsem ji vařila,určitě vyzkouším pečenou.Děkuji Maruš

  24. Marie S. says:

    Ahoj Florentýnko, pečenou řepu mám moc ráda. Umyji, posolím, zaleji olivovým olejem a mezi dám celé stroužky česneku a peču na 180 stupňů asi 1-2 hod, nechám 1/2 hodiny. Oloupu a buď nastrouhám nahrubo, nebo nakrájím, smíchám s olejem z pečení i z česnekem a k tomu řecký jogurt. Mňamka. Minule jsem syrovou nastrouhala + česnek a zázvor, pořádně promačkala, trochu slané vody a dala kvasit. Mláčné kvašení – neskutečná dobrota. Jako kysaná příloha k čemukoliv.

    1. JAROSLAVA says:

      Sbíhají se mi sliny musím vyzkoušet.

  25. tý jo Flo, to jsi mi zavařila 🙂 už měsíc konzumujeme řepu čerstvě doma vylisovanou s jablky a všichni si si libujeme. A ted tvůj receptík na pečenou, my snad všichni zčervenáme 😀 . Ale určitě neodolám a vyzkouším. řepu miluju i sterilovanou, doma ji ale nikdo jiný takto nejí. Jsem zvědavá jak jim bude chutnat pečená. Děkuji za inspiraci a těším se na další 🙂 zdravím Radka

  26. JAROSLAVA says:

    Dnes jsem zrovna experimentovala s červenou řepou,řapíky mangoldu s cibulkou orestovat přidat nasrouhanou červenou řepu,osolit,trošku cukru,nastrouhaný křen,citronovou štávu,po odstavení zamíchat zakysanou smetanu.Měli jsme to jako přílohu k králičímu závitku a všem chutnalo.

  27. Taky nechápu, proč nám ji tak ošklivili, když je tak dobrá!

  28. Ahoj Floi, tak červenou řepu můžu jenom odšťavenou, smíchanou třeba ještě s mrkvovou nebo jablečnou šťávou. Averze samozřejmě pochází ze školní jídelny. Ale mám chuť ji vyzkoušet do salátu s kozím sýrem. Tak uvidíme, jestli se „chytne“.

  29. Kauerová Zdenka says:

    Ahoj Flo, minulý týden jsem si dovezla sterilovanou řepu z Polska, protože ji mám velmi ráda. Tvůj recept mileráda vyzkouším, protože takovou to manipulaci s červenou řepou neznám a o žluté jsem neměla ani zdání.Místo kozího sýra dám istanbul, z toho mám větší požitek. Díky za recept.Zdena

  30. proč se řepa loupe??, já jí používám pečenou i syrovou a ještě nikdy jsem jí neloupala…

    1. To je podobný dotaz, jako proč loupat brambory. Jejich slupka je sice jedlá, ale tužší než zbytek.

  31. Iva H. says:

    Milá Flo, zrovna dnes jsem pekla řepu k obědu, k sekané. Je to docela praktické, 2 pekáčky se mi do trouby vejdou, teplota i doba pečení je stejná, takže rozhodně nemám pocit, že by trouba jela zbytečně. Jednou jsem řepu upekla k sekané, když byl syn malý a nechtěla jsem mu dávat sterilovanou a od té doby to tak dělám vzdycky, všem nám to moc chutná. Dělám ji úplně stejně jako ty.
    Měj se hezky, ahoj Iva.

  32. Hana Mušková says:

    Ahoj Florentýno,
    tak konečně mám poprvé v životě opravdovou chuť na červenou řepu! Zítra jdu do toho!

  33. Milá Flo, dík za recept. U nás řepa „fičí“ dost často. Milujeme boršč, také dělám z červené řepy zelí místo hlávkového. Přidávám tam mletou skořici, nejlepší je to druhý den, jak se to rozleží.V mrazáku mám pořád nějaký zbytek k okmažitému použití (nakrájenou či nastrouhanou) a nemá chybu ani kvašená s ostatní zeleninou, tam obzvlášt dodává barvu….. akorát ji dělám v rukavicích – jak jinak.

  34. Ahoj Florentýnko,
    tak řepu můžu a vařím a peču jí celkem často. Je to dobrota. A navíc je moc zdravá a plná minerálů a snižuje krevní tlak. Díky za recept.
    Lída

  35. Ahoj Flo .. super recepty … ja som červenú repu, ktorej sa u nás hovorí „cvikla“ objavila iba pred pár rokmi – dovtedy som ju odmietala jesť … ale zistila som, že je to pre kuchyňu veľmi vďačná surovina … dá sa jesť surová (robievam fantastický šalát s olivovým olejom, balzamikom, levanduľovým sirupom, tymiánom, soľou a korením) alebo surová marinovaná (odporúčam vyskúšať carpaccio zo surovej červenej repy podľa Zdenka Pohlreicha), pečená, varená, zapekaná … robievam pomazánku aj cestoviny, halušky z červenej repy, cestoviny s pestom z červenej repy, tatarák z červenej repy, plnené taštičky … zatiaľ som nerobila polievku … a určite sa budem inšpirovať aj niektorým z tvojich super receptov.

  36. S.O.S. – jaký pekáč tedy koupit?
    Konečně plánuji do domácností nákup pekáče s víkem, hlavně na husu. Jenže vybraný pekáč má samozřejmě nepřilnavý povrch (jako většina nabízených). Počítám, že v pekáči budu i restovat na sporáku základy před samotným pečením.
    Z čeho tedy vybírat, když bych se měla vyhnout nepřilnavému povrchu (který už nemám ani na pánvích, ale tady nevím jak se mu vyhnout) ? Navíc aby se do pekáče husa vešla?
    Moc díky za tipy nebo za názory.
    Dita

    1. Obyčejný smaltovaný s víkem? Litinový? Kameninový? Jsou jich mraky… Já se přiznám, že jsem moc pekáčů s nepřilnavým povrchem neviděla. Nebo co považujete za nepřilnavý povrch? Vadí akorát teflon, zbytek je ok.

  37. renata.grigel (regri) says:

    Milá Flo som u Teba už dlhšie na stránke píšeš skvele a mám aj Tvoje dve knihy,a čakám každý týden na cinknutie SMS správy od Teba ale nemala som doteraz chuť na nič v lete mi náhle zomrela mama a dva týždne po nej svagrova, dve moje najbližšie osoby nemala som chuť na nič bolo to moc spatne nedá sa to ani popísať ale čas beží treba žiť a začať znova treba aj s touto červenou repou ,tu môžem, a skúsim ju ,bude dobrá ostatne ako všetky recepty od Teba.

    1. Reni, drž se, tohle je pro tebe určitě hodně smutné a náročné období. Posílám spoustu síly.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close