Polévka s pohankou – to může znít podobně odvážně, jako když se vysloví samotné slovo pohanka. Ne každý si na ni troufne.
Co se dá dělat; některé věci jsou prostě pro nebojácné.
O tom, jak se nebát pohanky, jsem tady na blogu už psala. Zmínila jsem se tehdy o tom, že není pohanka jako pohanka. Odvodila jsem z toho, že pokud vám pohanka nechutná, klidně to může být tím, že jste si ještě nekoupili tu správnou. A že by tedy třeba ještě stálo za to dát jí šanci, protože vás pořád může příjemně překvapit.
Stejně jako tahle polévka s pohankou.
Článek o pohance i s pár recepty do začátku najdete zde:
Teď jen napíšu, že čím zelenější a světlejší pohanku na tuto polévku koupíte, tím lépe, a zbytek najdete v odkazovaném článku s recepty.
Proč je polévka s pohankou celoroční
Na tuto polévku s pohankou budete potřebovat nejen pohanku a případné odhodlání, ale též spoustu zeleniny.
Právě díky zelenině si můžete polévku přizpůsobit pro každé roční období.
Mezi základní nositele chuti v polévce patří klasická trojkombinace mrkev – celer – petržel, a k nim ještě trochu brambor.
A pak se to dá skvěle obměňovat. Na jaře například kedlubnou, v létě květákem, na podzim pórkem a v zimě třeba trochou zelí nebo kapustou, včetně růžičkové.
Míra opečení
Hrát si můžete i s mírou opečení cibulového základu, který polévka má.
Pro jarní a letní verze polévky stačí jen mírné podušení, doslova jen proskočení na tuku tak, aby cibule s česnekem jen změkla, rozvoněla se a zprůhledněla.
Na podzim a v zimě se nemusíte bát delšího opečení až do zezlátnutí.
Obohacení základu
Kromě cibule s česnkem můžete v chladnějších měsících nechat v tuku opéct část zeleniny z receptu, i tím se posílí chuť.
Pro slunečné a teplé měsíce roku to ale potřeba není, svěží a jemnější chuť polévky k nim sedí víc. Zbytek zeleniny tedy přidávám, až když je základ zalitý vodou.
Něco podobného platí i pro brambory. V zimě mají výraznější chuť, zatímco v létě se do polévky báječně hodí ty nové, letošní, s tenoučkou slupkou, kterou ani není potřeba loupat.
Houby nejsou na houby
Houby si s pohankou rozumí, takže pokud nemáte nic proti houbám, použijte je.
Když zrovna není sezóna, namočte si sušené houby. Je dobré na to nezapomenout a namočit si je třeba den předem do studené vody a odložit do lednice, tak jsou nejlepší; pokud se vám to však nepovede, aspoň je trochu rozdrobte, zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut nabobtnat. Mezitím si tak akorát stihnete očistit a nakrájet ostatní suroviny, takže to hezky vyjde.
Když zrovna je sezóna, i tak houbám věnujte trochu péče. Očistěte je, rozkrájejte je, a přidejte je k opečené cibuli a česneku, které se používají do základu polévky. Houbám totiž svědčí, když se opečou v tuku a zbaví se části své tekutiny, zlepší se jim chuť i vůně. Je to prostě lepší varianta, než je hodit do polévky syrové.
Doladění na závěr
Polévka nepotřebuje vývar ani vyumělkované polévkové koření. O její dostatečnou chuť se postarají suroviny samotné. Takže si ji můžete uvařit kdykoli a kdekoli, kde je po ruce pohanka a zelenina.
A teď prosím pozor.
Během vaření – a to až do poslední chvíle – můžete trpět pocitem, že polévce pořád ještě něco chybí. Že s chutí ještě není vše v pořádku. Nenechte se tím zviklat a zadržte, než sáhnete po polévkových dochucovadlech. Jakmile na samotný závěr přidáte majoránku a trochu česneku, polévka se bez varování vyloupne v celé své kráse a pak si vás podmaní.
Je to prostě nezbednice a bude vás trochu napínat. Ostatně bramboračka dovede dělat něco podobného.
Něco sytého k tomu
Samotná polévka k zasycení nestačí (anebo jen na chvilku). Chybí jí na to bílkoviny.
Pokud chcete, aby se dala podávat jako samostatný lehký letní oběd, budete k ní muset něco přidat. Obrané kuřecí maso ze včerejška, opečenou uzeninu, vařené uzené maso, anebo vejce v jedné z mnoha podob – vařené natvrdo, vařené nahniličko, zastřené vejce, vejce rozkvedlané v polévce, vejce rozmíchané v polévce tak šikovně, že ji udělá krémovou, ale nesrazí se.
Ještě pár slov k vaření pohanky
Když budete pohanku vařit s ostatními surovinami, co se týká chuti, bude to tak nejlepší. Pohanka půjčí polévce trochu své oříškovosti a jemně ji zahustí – takovým tím šlemovitým způsobem, jako to dovedou ovesné vločky.
Ale jelikož pohanka obsahuje cenný rutin, který příznivě působí na pružnost cév, takže pomáhá při křečových žilách, popraskaných žilkách nebo krvácení z nosu, je vhodnější se k ní chovat šetrněji.
Rutin se teplem rozpadá, delším varem tedy pohanka o část účinků přijde. Pokud máte čas a jde vám o to, aby rutinu zůstalo co nejvíc, namočte si pohanku někde stranou a nevařte ji v polévce. Zalijte ji studenou nebo vlažnou vodou a nechte přirozeně nabobtnat a změknout. Podle teploty vody jí to může trvat třeba i půl dne, ale o to víc rutinu si zachová. Měkkou pohanku sceďte a přidejte do talíře, než přilijete polévku. Výhodou pohanky je, že se nemusí vařit, jíst se dá, i když změkne studenou cestou.
Na jeden snadný letní (či podzimní, zimní nebo jarní) recept už jsem toho napsala dost, tak ať vám tahle polévka s pohankou chutná.
Suroviny
- 2 cibule
- 5 stroužků česneku
- 1 lžička celého kmínu
- 2 lžíce másla nebo sádla
- 500 g brambor
- 100 g pohanky
- 1 mrkev
- 1 petržel
- ¼-½ celeru (podle velikosti)
- jedno z následujícího: 1 kedlubna, ¼ květáku, 1 malý pórek nebo ¼ malé hlávky zelí
- 1 hrst sušených hub
- 1-2 lžičky soli
- 1 lžíce majoránky
Postup
- Sušené houby rozdrobte na menší kousky, vhoďte do misky a zalijte 300 ml vroucí vody. Nechte stát stranou, stejně tak si stranou odložte jeden stroužek česneku, a očistěte a nakrájejte veškerou ostatní zeleninu: cibuli a česnek nadrobno, brambory na kostky velikosti sousta, celer, petržel a mrkev nastrouhejte nahrubo. K sezónní zelenině se zachovejte podobně: nastrouhejte ji nahrubo, rozeberte na maličké kousky nebo pokrájejte na nudličky či kostky, jak vám bude vyhovovat. Pohanku propláchněte na cedníku studenou vodou.
- V hrnci rozehřejte tuk, stačí na středním žáru. Jakmile se rozpustí, přidejte cibuli, česnek, kmín a velkou špetku soli. Nechte chvíli jemně pobublávat, občas promíchejte, nic víc není potřeba. Jakmile cibule změkne a zprůsvitní, na nic dalšího nečekejte, zalijte 900 ml vody, přihoďte pokrájené brambory, pohanku, všechnu ostatní zeleninu a 1 zarovnanou lžičku soli. Houby vyjměte z vody a přidejte též. Vodu, ve které se namáčely, opatrně přilijte do hrnce, ale dávejte přitom pozor, abyste nečistoty ze dna misky nepřidali omylem taky.
- Přiveďte k varu, zakryjte poklicí a nechte zvolna vařit 20 minut, nebo až vše včetně pohanky změkne. Během vaření se nebojte polévku jednou nebo dvakrát ochutnat, ale ještě nehodnoťte chuť; pouze zkuste, zda je polévka dost slaná. Pokud ne, dosolte ji. Průběžným solením se dopracujete lepší a hlubší chuti, než když polévku dosolíte až na samotný závěr. Sůl se postupně vstřebává do zeleniny, takže to může vypadat, že mizí z polévky.
- K hotové polévce vmíchejte majoránku, prolisovaný česnek a naposledy dosolte, pokud je to znovu potřeba.
Ahoj Flo!
Velmi ti děkuji za krásnou reklamu na pohanku. Osobně dávám přednost pohance z mlýna pana Šmajstrly a můžu se po ní utlouct – ten rozdíl v chuti je opravdu velmi znát. Nedávno jsme z ní vařili tvůj valašský kontrabáš a jak se všichni zúčastnění olizovali! No, už se těším na polívčičku, děkuji moc za recept.
Měj se krásně 🙂
Pohankovou mouku jsem používala do chleba, když jsem pekla, ale celou pohanku jsem zatím neměla odvahu zkusit, takže dám na Vás – pohanku od pana otce mlynáře Šmajstrly, kse ji mají – musím do obchodu se zdravou výživou nebo i v některém ze supermarketů ? Děkuju
Mesz
U nás mají ve zdravé výživě, ale prodávají něco i na rohlik.cz 🙂
děkuju
souhlas tadle pohanka je prostě nejlepší
Jen se dívám-přímo v receptu není napsáno kolik pohanky do polévky dát.
Už je, pardon 🙂
Díky za vychytávky. Jdu koupit pohanku, nad kterou doteď můj muž ohrnoval nos, ale teď ji potřebuje, aby mu rutin pomohl řešit cévní problémy. A díky i za češtinu, polévka nezbednice se mi líbí ❤️
Pohanku vařím ráda, nejvíce jako příloha k masu, ze zbylé vytvořím vegetariánskou paštičku. Jen mi chutná více varianta, kdy se vloží do vroucí osolené vody, nechá se 1 minutu vařit a pak za 20 minut dojde sama.
Milá Flo, za mě určitě ano ? pohanku přidávám nejen do polévky, ale třeba i do rizota a máme ji rádi.
Děkuji M.
Ale ano, byla jsem dvakrát odvážná, jednou když jsem koupila pohanku v obchodě a pak si s ní nevěděla rady a proto ji darovala babičce a podruhé jsem byla odvážná a nakoupila v českém mlyne na pohanku jménem Śmajstrla a neprohloupila jsem. Od té doby pohanku ráda, velmi ráda. Děkuji za recept na polevku milá Flo
Milá Florentýno,
pohanku jsem nikdy nedělal, ale je načase to změnit.
Děkuji za recept.
Děkuji za další tip na pohanku. Jako zavářku do polévky jsem ještě nepoužila /ale znovuobjevila jsem kroupy/. Já zatím miluju bio pohanku ke snídani. Zaliju skoro vroucí vodou a nechám cca 1-2 minuty, pak scedím /někdy i propláchnu studenou vodou/ a do řeckého jogurtu nemá chybu. Pohanku je možno před zalitím trochu podrtit ve hmoždíři.
Zdravím, Florentýno 🙂
Děkuji za recept, určitě vyzkouším, protože milujeme polévky a díky vám přibude další druh
Hezký den Alena
Florentýno,
nepatřím mezi odvážné, pohanku vážně nemusím, ale počtení o ní je pěkné.
Děkuji Jarka
Jak píšeš Fló, pohanka ani mně moc nevoní, ale díky tobě jí dám ještě šanci. Seženu co nejsvětlejší a vyzkouším obě varianty jak vařenou, tak i nabobtnanou. V podstatě zeleninovou polévku mám moc ráda a to i s ovesnými vločkami. Tak proč ne s pohankou, že jo?
Děkuji za rady a nápady a hurá s chutí na stezku odvahy ?
Hezké léto Jana
Je na čase se odvážit – uvidím jestli ji koupím, nebo budu shánět.
Milá Flo, já pohanku dávám do uzené polévky místo rýže, plus zeleninu, jak píšeš.
Mám ji ráda, je výborná a tak díky za další tipy, jak ji vařit či nevařit.
Nikdy nezapomenu na zážitek, kdy jsem celé rodině chtěla dokázat, že pohanka je skvělá a zdravá surovina…Docela by se mi to snad povedlo, kdyby mě po pozření nezaskočila obrovská alergická reakce na tuhle perfektní a moc chutnou obilovinu. Takže pro mě je pohanka opravdu stezka odvahy 😀 Ale vypadá to krásně!
Pohanku miluji, díky za tip, určitě vyzkouším.
Ahoj všichni ,pohanku nemusím,ale recept můžu vyzkoušet.Vývar je vývar.
my milujeme pohanku na sucho opraženou a pak podlitoua pod poklicí pomalu dušenou ,dochucení už je různé.asi už v ní moc rutinu nebude .Jednou se nám podařilo koupit pohankové vločka,ty jsem přidávala do chleba,ale nějak se po nich slehla zem.polévka bude asi zítra k obědu ještě nevím jestli léto nebo studený podzim,asi to nějak zkombinuju tak zatím pa pavla
Pohankové vločky mají v Albertu – jejich privátní řada (tuhle mi došly, ale podle chuti a barvy tipuju z mechanicky loupané pohanky), nebo je má Natural – instantní světlé jsou z mechanicky loupané pohanky.
pohankové vločky mají i třeba na grizly.cz
Ahoj Flo, s pohankou jsem zkoušela vařit už před hodně lety ,ale teprve nedávno,dle Tvé rady, jsem zjistila ,že jsou dva druhy. Porovnala jsem v obchodě dvě balení a zjistila ten rozdíl v barvě,ale i v ceně. Vyplatilo se připlatit a světlá pohanka už může být v našem jídelníčku a nikdo neprotestuje. Dělám polévky i houbového Kubu. Díky
Z pohanky máme rádi mouku, vločky i celá zrna. Narazila jsem jen jednou s pohankou neloupanou, určenou k setí zřejmě (nepřečetla jsem si „propozice“). Praděti poctivě žvýkaly nepoživatelné a příště jsem si dala pozor. Pohankový kuba chutná i mému tatínkovi (82 let). Jana děkuje za krásný a využitelný recept.
Děkuji, milá Flo, přesně toto pohankové „nakopnutí“ jsem potřebovala:-)
Daniela
Milá Flo, děkuji za informace o pohance. Tak teď už jenom dostat tu odvahu a hurá na stezku. Díky a hezké léto všem
Milá Flo až dodnes jsme pohanku nemuseli ale už při čtení se mi sbíhali sliny zítra šupajdím do obchodu a polivečka u nás zavoní v poledne na stole.Děkují tvé recepty doslova milijí.Hezké dny ořejí Věra
Děkuji za recept,pohanku mám ráda, určitě vyzkouším letní polévku, přeji krásné letní dny
Milá Florentýno, pohanku občas přidávám do polévky. Po přečtení Tvého receptu se mi sbíhají sliny a asi brzy uvařím. Vyzkouším ji namočit a nevařit. Pěkné dny. Jatka
Opravují né jatka ale Jarka. ?
Milá Florentýno, pohanku občas přidávám do polévky. Po přečtení Tvého receptu se mi sbíhají sliny a asi brzy uvařím. Vyzkouším ji namočit a nevařit. Pěkné dny. Jarka
Tak tento recept pro nás opravdu není výzva k odvaze :-). Pohanku u nás jíme běžně a rádi, i když moc použitelných receptů neznám. Tedy za tento uctivě dekuji a určitě vyzkouším.
Pěkný večer! Pohanku dělám jako přílohu (například i k řízku, vážně!), jako rizito napůl rýže, napůl pohanka. Hlavně ale pohanku dáváme do uzené polévky napůl s kroupami. Naopak do uzené nedáváme brambory ☺️. Zeleninovou s pohankou a houbami zkusím. Děkuji za tip.
Dobrý den Flo. Jelikož jsem z oblasti kde se pohanka pěstovala a nadále pěstuje, tak na ni nedám dopustit. Máme ji všichni doma moc rádi. Dělám kontrabáš, rizoto bez rýže, ale s pohankou a samozřejmě do polévek. Mějte hezké dny.
Milá Flo, já dnes moooc chválím popsanou odvahu a přidávám, že nikdy není na nic pozdě…a polévku určitě vyzkouším Anička
Děkuji za recept JITKA a děda
Zeleninové polévky zahušťuji klidně pohankou i vločkama dohromady a říkám jim „polévky do kopce“ – ono to bublá nahoru 🙂
Nebo si večer pohanku namočím do malého kastrůlku, ráno jen ohřeji na příjemnou teplotu, rozmačkám v ní banán a snídaně je hotová, vůbec není poznat, že základem je pohanka.
Milá Flo, moc ti děkuji za krásné počteníčko, jsi velmi milá a odvážná žena. Pohanku miluji, ale polévku jsem z ní ještě nevarila. Určitě vyzkouším. Vařila jsem 7 let makrobiotiku, takže pohanku Jane mívali částo. Krásné léto tobě i všem přeji. JANA
Oprava:jsme doma
Milá Florentýnko, děkuji za připomenutí pohanky. Úplně jsem na ní teď v létě zapomněla.
Vaši polévku zítra zkusím a moc se na ní těším.
Pohanku mě babička učila připravovat tak, že ji přivedla k varu a celý hrnec strčila na 15-20 minut pod peřinu 🙂
I já se přidávám k chvále značky Šmajstrla.
Děkuji za recept.
Pohanku jedině od pana Šmajstrdla je nejlepší a pěstovaná u nás
Milá Flo, moc pěkný recept, který co nejdříve vyzkouším. Z pohanky občas něco uvařím, pohankovou mouku používám často jako pojivo do luštěninových či zeleninových karbenátek, chutná mi i čokoládový hřbet, jehož součástí je tato mouka. Vyzkouším i namočení pohanky.
Zdravím, pohanka se dělí na dva druhy: tmavou a světlou.
U tmavé probíhá loupání zrna termicky (pražením). Chuť je intenzivnější, spíše hořká (povrch zkaramelizuje a změní barvu).Tmavá pohanka ztrácí tímto procesem loupání za tepla větší množství enzymů a vitamínů. Je levnější a prodávají ji spíše supermarkety.
Světlá je loupaná za studena (mechanicky). Barva zůstává přirozeně světlá, jsou zachovány živiny a chuť je jemná (oříšková). Dražší, zdravější, chutnější, k dostání spíše ve zdravé výživě.
Hezký den, Roman
Ano, přesně tak to je, Romane.
Milá Flo, Děkuji za krásně napsaný recept, pohanku máme rádi, přidávám místo nudlí do polévky i s jáhlami, moc nám to chutná. Také z ní dělávám zeleninové rizoto. Chutná nám. Teď vyzkouším tu polévku. Je to lákavé a moc pěkně napsané jako pohádka na dobrou noc !!!! Přeji hezký zbytek léta a těším se na další výzvy Alena
Milá Flo,
děkuji za připomenutí pohanky. Pohanku jsem se naučila jíst před lety při návštěvě Ukrajiny, často nám ji dávali k snídani s uvařeným vejcem, občas opečeným kouskem salámu a čerstvou zeleninou, tenkrát třeba s ředkvičkami. Mému manželovi moc nechutná, ale jak jsi před časem upozornila na oba „druhy“ pohanky, tak teď už si hlídám, abych nekupovala tu „tmavou“. Podobnou polévku vařím s ovesnými vločkami, ale teď ji zkusím udělat s pohankou.
Díky
Ahoj Flo
Na polívečku se těším, pohanku koupím ve
zdravé výživě. Iveta
Zdravím vás! Můžu poprosit o postup, jak rozkvedlat vejce v polévce tak, aby se nesrazilo, ale udělalo polévku krémovější? Narazila jsem na toto u vás poprvé a myslím, že by to pro moje děti, které nad vejcem dost ohrnují nos, bylo skvělé řešení, jak vejce dostat do jídelníčku.
To je skoro téma na samostatný článek. Zkusím si vzpomenout, u jakého receptu jsem to popisovala, a připíšu to sem 🙂
Už jsem otestoval, dobré to bylo, ale díky velikosti kedlubny a další zelenině bylo polévky výrazně více, než jen na 0,9 litru vody. Hodilo by se, alespoň orientační, váhové upřesnění surovin.
A měl jsem tmavou pohanku, tak zkusím příště koupit tu světlou.
Milá Flo, recept je super (jako ostatně všechny od Tebe). Tmavou pohanku občas používám jako přílohu vzhledem k její „sytící a zahřívací“ schopnosti, ale tohle byla pro mě novinka. Byt je ještě plný vůně a přítel se pochopitelně olizuje, neboť čas oběda se blíží…:-) Jen jsem měl tolik zeleniny, že jsem musel zvýšit množství pohanky a následně i zdvojnásobit vodu. Příště zkusím i pohanku světlou, abych zjistil rozdíl… Díky!
Mňam! Na tuhle polívku jsem dostala hroznou chuť. A taky a to až bude podzim a příjemně zahřeje. Zatím jsem si musela napsat poznámku na papír, že se k tomuhle receptu chci vrátit. Je tu nějaká možnost si oblíbené recepty nějak ukládat?
Díky moc a přeji hezký den! 🙂
Klára
Vyzkoušeno, funguje perfektně. Sušené hříbky jsem sehnal, kupodivu, v Lidlu v rámci italských dní. Jen namísto celé pohanky jsem použil pohankovou lámanku. Polévka pak byla neuvěřitelně hustá. Takže sice chyba, ale omlouvat jsem se nikomu nemusel, všem chutnalo.