Moje tajná ingredience

„Paní Pišová, jakou přísadu by měl mít v kuchyni každý? Co dokáže vylepšit každé jídlo, když mu něco chybí? Jaká je vaše tajná ingredience?“

Odpovím vám, ale možná se vám to nebude líbit. Samozřejmě mám po ruce tři eticky přípustná dochucovadla, kterými umím napravit nedostatek chuti v jídle. Ne, není to ani vegeta, ani bujón v kostce, ani vorčestr. Prozradím je až někdy jindy.

Teď vám povím, jaká je moje super tajná ingredience potřebná k tomu, co dělám. Řeknu vám, co si jako začátečník musíte srovnat v hlavě, protože bez toho se nehnete z místa.

Moje tajná ingredience je pochopení jedné základní pravdy:

Kouzlo úspěchu v kuchyni neleží v žádných tajných ingrediencích.

Jsem smutná z kuchařek pro začátečníky, které neučí vařit z běžných surovin, ale namísto toho se uchylují k úskokům s uzeným lososem, efektně zakroucenými krevetami nebo čerstvými artyčokovými srdíčky – jakoby stačilo zmínit, co jste do jídla dali, a strávníci z toho automaticky musí upadnout do labužnického transu.

Takhle to v kuchyni nechodí, největší rozkoš vám přivodí poctivě udělaný bramborák, makové buchty nebo perfektně připravená čočka na kyselo. A jak vidíte, nic z toho nevyžaduje ani sáhodlouhý nákupní lístek, ani výpravu do specializovaného lahůdkářství.

Čím obyčejnější suroviny dokážete používat a čím méně jich potřebujete do jednoho jídla, tím lepší musí být vaše kuchařské dovednosti.

Čím méně surovin, tím důležitější je, co přesně s nimi uděláte a jak.

Tohle uvědomění je moje tajná ingredience.

Tuhle tajnou surovinu dokáží použít jen ti, kdo mají hlavy otevřené a nevadí jim učit se nové věci.

Obejměte dnes svou lednici a mějte ji rádi i za to málo, co někdy dokáže nabídnout. To ona vás svou skromností a tichostí vede k lepším výkonům v kuchyni.

Ráda bych to nyní dokázala na případu hebkých, hedvábně krémových, míchaných vejcích. Z minima surovin připravíte úchvatné jídlo, pokud víte jak (tedy máte tu tajnou ingredienci, totiž vědění).

Další ukázky tohoto přístupu najdete třeba v mé Kuchařce pro dceru.

A co vy? Čím jednoduchým, prostým, a přitom téměř zázračným mě překvapíte?

Míchaná vajíčka

Množství: 2 porce

Kdybych ze všech doporučení, kterak připravit měkká, nadýchaná, krémová míchaná vajíčka, měla vybrat jedno nejdůležitější, mám jasno – zkraťte jim pobyt na pánvi na absolutní minimum. Samozřejmě neuškodí, když je budete připravovat na dostatečném množství másla a rozšleháte je s trochou smetany. Ale definitivní pokyn je jen jeden. Nesmí se vysušit na pánvičce. Požadavky ohledně konečné konzistence a velikosti vaječných kousků už nechávám na vás.

Suroviny

    do omelety
  • 4 plátky šunky
  • 4 velká vejce
  • 50 ml smetany ke šlehání
  • špetka soli
  • 20 g másla
  • k podávání
  • 2 lžíce čerstvých sekaných bylinek (pažitka, petržel, estragon, kerblík)

Postup

  1. Nakrájejte šunku nadrobno a rovnou si nachystejte talíře. Do podávání večeře vám totiž bude stačit minuta se vším všudy.
  2. Vidličkou velmi krátce, jen tak, aby se neřeklo, prošlehejte vejce s větší špetkou soli a smetanou. Rozehřejte pánvičku a rozpusťte na ní máslo. Vlijte vejce a počítejte v duchu do pěti. Stihnete zatím odhodit špinavou misku do dřezu. Popadněte vařečku (někteří z nás raději pracují s gumovou stěrkou) a pusťte se do shrnování vajíček ode dna a od stěn. Pracujte rychle, nezbývá vám víc než patnáct vteřin.
  3. Pánev odstavte z plotýnky a míchejte vajíčka dál. Pracujte jemně, avšak soustavně a vytrvale, bude to možná trvat ještě minutu až minutu a půl, než se dostanou do stavu zatuhnutí, jaké potřebujete. Pozor, nebojte se skončit o chviličku dřív, horká vajíčka ještě maličko dojdou. Bylo by škoda, kdyby je právě tahle chvilka posunula směrem k vysušené, drobivé konzistenci. Míchaná vajíčka jsou odjakživa krémě hebká, nikoli suchá a kouskovitá. Pokud pánev ztratila teplo příliš rychle a vajíčka zůstávají příliš tekutá, nebojte se na chvíli vrátit pánev na vychládající plotýnku.
  4. Posypte šunkou a bylinkami a podávejte.

Zapojte se do diskuze

  1. Moc děkuji, přesně tenhle recept jsem potřebovala. Doufám, že od teď budou moje vajíčka přesně taková jako ta Vaše….a třeba vyhraji i Vaši novou knížku, to by bylo úplně super. A když ne, tak neva…určitě si ji koupím. Mnoho spokojených kuchařinek přeje Evík

  2. HanušKA says:

    Při čtení Vašeho receptu na míchaná vajíček se neubráním úsměvné vzpomínce… naučila jsem se v dětství míchaná vajíčka díky nedostatku hub :-). Protože jsme vždycky našli hub jen maličko, tak jsme klasickou houbovou smaženici nastavovali vmícháním vajec.

    1. Haha, a já jsem si doposud myslela, že vajíčko patří do houbové smaženice automaticky. Cítím se podstatně lépe, děkuju za milý příběh 🙂

    2. Houbovou smaženici bez vajíček si nedovedu ani představit. vajíčka tam prostě patří. Moje tchyně přidávala do smaženice ještě i krupici.

  3. Skvělá věc je doma škvařené sádlo, ale tam se nedá úplně hovořit o jednoduchosti… vždycky to krájím ještě ve snu a občas z toho mám noční můry. 😀 Ovšem rozdíl v chuti oproti kupovanému lisovanému je nenahraditelný; občas si na tom troufnu smažit i třeba palačinky.

    1. Palačinky dělám i na kupovaném sádle… pokud teda nejsou na návštěvě vegetariáni. =D Sádlo tam není vůbec cítit a nepřepaluje se to.

  4. HanušKA says:

    Mícháme vajíčka jedině na másle, ale domácí sádlo používáme vždycky při přípravě guláše a taky na něm smažíme bramborky.

    1. František says:

      Na sádle dělám, podle mé babičky, zelí. Sádlo, cibule a cukr, zesklovatět …

      1. Och… Zelí na sádle je nejlepší.

  5. To jsem špatně napsala, já vajíčka taky na másle. Myslela jsem to, jako že domácí sádlo je taková podobná věc, která chuť jídla posune výrazně směrem k lepšímu.

    1. Jojo, domácí sádlo je domácí sádlo. Nechávám si takto po ruce jakýkoli tuk, který se mi vydusí z opékaného masa a který chci odebrat z jídla. Může to být ze slaniny nebo třeba z tučnějšího vepřového, případně i z kachny. Sliju tuk do malé mističky, dám do lednice, a příště použiju třeba do základu pod polívku.

    2. Milá Flo, tuk z pečené kachny je pro polévku škoda. Když ztuhne v lednici, mažeme ho na čerstvý chleba, když je tekutý, chleba v něm máčíme. Je to lahoda, nejkrásnější vzpomínky a zvyky z dětství,

  6. HanušKA says:

    Paní Jano,
    u nás doma bylo také automatické vajíčko do smaženice. Ovšem u manžela míchali smaženici prakticky vždy (pro mne po provdání za něj novinka) bez vajec…. asi nacházeli hodně hub. 🙂

    Paní Hano – Marmoto,
    to já se vyjádřila zbrkle k Vašemu příspěvku, pak mi docvaklo, jak jste to se sádlem myslela. Máme můj plný souhlas – domácí sádlo, domácí vejce, domácí vepřové, zelenina ze zahrádky a jednoduchý recept k tomu… kvalitní pochutnání.

  7. Skvělé tipy!
    Mamka má po mých dvou prodělaných salmonelózách strach z nedostatečně uvařených vajíček, takže i když já dělám míchaná vajíčka, už jsem od ní ty obavy nějak pochytila a končí to tak, že míchaná vajíčka dělám tak dlouho, až mi půlka zůstane připečená na pánvičce a vajíčka jsou hrozně suchá 😀

    1. To je v pořádku, člověk vždycky nejdřív vaří srdcem, pak až hlavou. Jediný lék na to je čas 🙂

    2. Mirťa says:

      Tak po dosmažení přidejte máslo .. a promíchejte..také je trošku déle dělám.. právě kvůli té salmo.a přidám právě nakonec to máslo.. Ed.

  8. Tak konečně umím míchaná vejce :-). Byla to lahůdka.

  9. Tak díky tomuto receptu byla moje dnešní nedělní snídaně vskutku královská. Nejlepší míchaná vajíčka, co jsem kdy měla (konečně opravdu krémová!), dokřupava opečená anglická slanina, na výpeku z ní opečené plátky rajčatové ciabatty a čaj s medem :-).
    (A kdyby mě děti nechaly najíst se v klidu, bylo by to úplně dokonalé :-)) )

    1. Úplně tu krásu vidím. A navíc to zavonělo až sem. Tak díky za vyzkoušení vajíček, Jani.

  10. Iluminát says:

    Ahoj Flo .
    Dnes jsem si umíchal vejce ala Flo a dopadlo to (na začátečníka) výborně !
    Jen jsem je ještě posypal nasekanou pažitkou (tu si pěstuje soused v truhlíku).

    Il,,, 🙂

    1. Skvělé! A skvělé vylepšení s tou pažitou. Jsem ráda, že se zadařilo. Flo.

  11. U nás sa dobrá praženica nikdy nezaobišla bez cibulky, pokrájanej na čo najdrobnejšie kúsky a hneď na začiatku posmaženej na masle do voňava a sklovita (nesmie ale zhnednúť!!!). Babička kvôli jemnejšej chuti a ešte krémovitejšej konzistencii pridávala tesne po tom, ako sa vajíčka na panvici začali zrážať, za cca plnú polievkovú lyžicu minerálnej vody, sódy, mlieka alebo smotany (je to množstvo na cca 3 vajíčka). Po odstavení sa hotová praženica ešte dochucovala a prizdobovala jemným popraškom kvalitnej mletej červenej papriky (no skutočne iba jemným popraškom, neprehnať to!). Niektorí členovia rodiny si ju ešte dodatočne posýpali na veľmi drobné kúsky nakrájanou kyslou uhorkou alebo čerstvou rajčinou (nepreháňať to s množstvom a dávať tam iba veľmi drobné kúsky, inak paradajka prerazí typickú chuť praženice)…

  12. Lenka K. says:

    V míchaných vajíčkách mám ráda kousky. Rozmíchaná vajíčka jen se solí a pepřem dám na pánev, chvíli počkám, až vidím, že dno pánve je pokryté souvislou vrstvičkou. Pak už pánev putuje mimo plotnu a lehce promíchávám. Vajíčka zůstanou krásně krémová i bez šlehačky . Když je čas a chuť, nejdřív si osmahnu cibulku s anglickou a pak je postup stejný. Anglická dodá vůni, cibulka zajímavou chuť. Také je nutno dodat, že podle počtu vajec volím velikost pánve, abych po vytvorení vrstvičky měla dostatek „mokrého materiálu“

    1. Bezvadný nápad a skvělé rady, Leni! Díky. Flo.

    2. Franta says:

      Ahoj Flo.
      Do dnes jsem si myslel, jak umím dobře míchána vajíčka. Avšak tvůj recept mě vyvedl z omylu. Takovou pochoutku jsem ještě nikdy nejedl. Moc děkuji.

  13. Ahoj Flo! Díky moc za všechny recepty – už nějaký čas podle nich vařím (teď se učím základní recepty a snídaně, na Vánoce si začnu povídat s řezníkem :o))) Asi jako každý nemám ráda syrové bílky a zbožňuju mazlavé teplé žloutky. Vajíčka obvykle dělám tak, že nejprve na másle promíchám bílky dokud nejsou hotové, pak pánev odstavím a dám do ní žloutky a trochu parmazánu.Vše promíchám a počkám, až se žloutky prohřejou. Dneska jsem podle Tvého receptu do bílků přidala ještě krapet smetany a vystřelilo mě to do vajíčkového nebe 🙂 teď ještě vyzkoušet vyměnit parmazán za čedar a bude to bomba největší .)

    1. To je super postup, hezky jsi to s těmi bílky vyřešila 🙂

  14. Silvie says:

    Vajíčka úžasná…myslíte,že na jemno nakrájená cibulka by se hodila??zdraví Silvie????

  15. Julianna says:

    Milá Flo také nemám ráda vajíčka takzvaně hustá mám je ráda jak tomu říkám polořídká podle tebe krémová,ale já nejprve osmažím trochu slaniny pak přidám trošku sádla,když je slaninka vysmažená přidávám cibuli nakrájenou na půl kolečka jemně posolím a nechám zesklovatět pak nakonec přidám vajíčka a rychle míchám až začnou být jakoby trochu tuhší odstavím a ještě míchám já je mám ráda pokladená na čerstvým chlebíčku.Takhle mě to naučil tatínek a já to naučila své dcery.Milujeme to dělávám to jen z domácích vajíček nevím proč ale z kupných mi to připadá jako voda.

    1. To zní přímo skvostně, děkuju <3

  16. veronika says:

    Zbožňuju vajíčka ve všech úpravách. Doma jsme vždy mívali takové ty opravdu řádně vysušené kousky, manžel mě naučil, že se míchaná vajíčka můžou být i trochu syrová. Nakonec jsem si našla svůj způsob úpravy na který nedám dopustit – dělat je dlouho na velmi malou teplotu. Nachystám si vajíčka, prošlehám se solí, případně troškou pepře, do pánve dám máslo a indukci zapnu na 6 (střední plamen), vezmu silikonovou stěrku a míchám a míchám a míchám. Po delší době vznikne úžasně krémová kašovitá konzistence. V životě bych nevěřila, že míchaná vajíčka můžou takto chutnat, nebýt suchá, ale prostě báječná!!!

    1. Máš to výborně vychytané, Veroniko. Pozvolnější postup a neustálé míchání vede k těm nejlepším výsledkům.

  17. Barbora says:

    mám tajnou ingredienci, po které sahám a mám ji doma neustále – cream cheese, který tady kupujeme u Amishů. Zrovna dneska, jsem ho použila do polévky, když jsem zjistila, že nemám smetanu, dávám ho někdy i do míchaných vajíček, skvělý je do zadělávané zeleniny a samozřejmě pomazánek i sladkých krémů….. mockrát mě zachránil 😉

    1. To jsou věci, ale líbí se mi to 🙂 Díky za komentář.

  18. Moje tajná ingredience je místo smetany přidávám do vajíček trochu vody s bublinkama. Vajíčka jsou nadýchaná.

  19. Kynčlová Ilona says:

    Dnes jsem vajíčka dělala, ale tak jako na fotce nevypadala, budu to zkoušet, bylo to dobré ale mohlo by být asi lepší.

    1. Zkus ještě víc ztlumit plotýnku a dát jim jemnější péči. To půjde, uvidíš 🙂

  20. Petfruf says:

    Moje mamka mě nikdy nechtěla k ničemu v kuchyni pustit. Ale ke dvacátinám jsem od ní dostala Kuchařku pro dceru a dodnes z ní čerpám. Je jednoduchá a přitom je tam vše, co potřebuji vědět. Teď mám miminko a už čerpám etudy na dětská jídla a těším se, že jednou budu s dcerou vařit všechny ty klasické dobroty. 🙂

    1. Krása 🙂 Tak ať se z miminka brzy vyloupne malý labužník a následně i malý kuchař 🙂

  21. Simča S. says:

    Koukám, že tu někdo – stejně jako já – dělá na másle jen bílky a teprve až ty ztuhnou, přidá žloutky. A já hned pak vypnu plotýku (na elektřině, na plynu bych stáhla na mnimální plamen) a mimo plotýnku přidám ty žloutky, stěrkou opatrně promíchám a na chviličku vrátím na plotýnku. Opatrně promíchávám a jakmile dosáhnou vajíčka té správné konzistence, hned je sunu na talíř.

  22. Ahoj Flo, tatínek je dělal na špeku a cibulce, mám ráda tekutá a ne ty tvrdé dusivky. Když houstla moc, ředil je trochou másla a též moc dobré. A pak dělám dle jedné francouzské kuchařky, kdy kouzlo tkví v tom, že se vylijí vejce se smetanou na rozehřáté máslo a pak se okamžitě stáhne plotna na minimum a poctivě se pořád míchá cca 15 minut. Je to opruz ale též moc dobré. Jinak je ale tak dělám jak vy, hlavně při nedostatku času. Vařečce zdar

  23. Drahomíra Róza Vogelová says:

    Míchaná vajíčka dělám každý den v práci. Naučila jsem se jednu vychytávku, která zaručuje fakt krémová vejce a to bez přidávání smetany. Oddělíme žloutky a bílky, bílky trochu prosleham a za stálého šlehání nechám srazit na pánvi, pak teprve přidám žloutky, prosleham s bílky jen pár vteřin a než je odnesou k talíři mícháme a horká pánev je dodělá do krémové konzistence

  24. Jo, a ty vajíčka trvají tak minutu, mluvím samozřejmě tak o dvou potocích, tedy 6 vejcích. Dobré taky je nenechávat pánev celou dobu na plotynce, občas ji zvednou a pořád míchat. Kousek másla nakonec to nezkazí, ale být tam nemusí.

  25. Pardon porcich ne potocích, pardon ????

  26. Úžasné. Už nedělám míchaná vajíčka jinak.

  27. Pavlína says:

    Milá Flo, díky za recept! Taková vajíčka jsem nikdy neviděla. Vždy jen ta vysušená, na cibulce a případně nějakém tom špeku. Navíc mi teď dělá velmi zle cibule, dcera zase obecně nemá vaječinu ráda. Ale sebrala jsem odvahu, recept rozklikla a ejhle! Žádná cibule! Tak jsem je dnes prubla na véču. Kurnik hned po první lžičce nejmladší potomek hlásí, že tahle vajíčka jsou fakt skvělá! Prostřední potomek je sprášil i s pažitkou, což je osmý div světa. A dcera nemilovnice vaječiny mrkla na talíře sourozenců a prohlásila, že tuhle vaječinu si dá! A já musím uznat, že je to fakt rozdíl oproti našemu starému zlozvyku vajíčka vysušit.

  28. Jaroslava says:

    Dobrý den, vajíčka mám moc ráda. Můj komentář se zřejmě líbit nebude. Já si už nedovolím vařit vajíčko tak krátkou dobu, kterou uvádíte. Dala jsem vajíčko do polévky, taktéž jsem si řekla stačí chvilka (spěchala jsem..) .Chytla jsem salmonelu, byl to „masakr“ – 10 -15 denně ve dne v noci průjmy, po měsíci a půl mám stále pozitivní nález, měla jsem antibiotika 6 x denně. Nabouraná játra a slinivka. Kuchařinky pozor na vajíčka a omlouvám se, jestli jsem někomu znechutila vejce.Inka

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close