[vc_row][vc_column][vc_column_text]Jak uvařit vejce?

Jak obarvit vejce?

Jak spotřebovat vejce poté, co proběhne výměna uvařených a obarvených vajec mezi domácnostmi, zapojenými do tradiční rituální bojovky zvané koleda?

Tahle posloupnost témat je během velikonočního týdne v médiích tak spolehlivá jako bankovní poplatky na výpisu z účtu. Najdete je tam vždycky. A pokud ne, tak to znamená, že se někdo spletl a odskáče si to.

Teď už je tomu pár dní, co doznělo poslední Hody hody do Provody odněkud z příkopu, kde se k pondělnímu večeru probral z alkoholického opojení jeden z nebohých koledníků.

V mé domácnosti je obvyklým výsledkem Velikonočního pondělí pár nežádaných jelit a pár vykoledovaných vajec. Vajec uvařených natvrdo, takže s nimi už žádná kouzla v kuchyni dělat nelze. Kromě vaječných pomazánek, tam se samozřejmě čarovat dá, především s ingrediencemi. Něco jako čáry máry, ukaž co ledničko máš, já to nechám zmizet v pomazánce.

O vaječných pomazánkách píšou tento týden pochopitelně úplně všichni, takže si dovedu představit, kolik inspirace máte a kolik jí ještě unesete.

Symbolem počínajícího jara ale naštěstí vařená vajíčka nejsou, zato syrová ano. Tudíž vás dnes raději vyzbrojím spoustou rad, co si s nimi v kuchyni počít, když je nedostanete vařená od koledníků, ale pěkně syrová od slepiček.

Možná si myslíte, že uvařit vejce zvládnete. Co když ale ne? Co když vás ještě překvapím něčím, co nevíte? To se nedozvíte, když dnešní článek nedočtete.

Následující triky a fígle byste měli mít v rukávu, protože vajíčko je natolik základní surovinou v kuchyni, že si naši úctu, lásku a dobrou péči právem zaslouží. To díky němu pořídíte velkou spoustu rychlých, snadných, výživných a chutných večeří.

Jak uvařit vejce ve skořápce, tedy natvrdo, nahniličko, naměkko

Není nic jednoduššího, než přivést vodu k varu, vložit do ní vejce a nechat je 8 minut vařit.

Jenže babička dává vejce do studené vody, aby nepopraskala, sousedka je vaří 15 minut, protože se bojí salmonelózy, a vy máte ve skutečnosti nejradši vejce nahniličku, s polotekutým středem, a skoro se to bojíte veřejně přiznávat.

Obyčejné vaření vajec se tak stává malou kuchařskou detektivkou, kde o dopadení správného pachatele rozhoduje přesné načasování a dobrá příprava. Takže: jak vařit vejce?

Protože bílkoviny se ve vajíčku při vaření srážejí postupně, od skořápky ke středu, máte vysokou šanci ovlivnit, jak to bude vypadat uvnitř tím, kolik času jim dáte. Půlhodinová vajíčka ovšem ponechám stranou, od těch už se nic dobrého čekat nedá. Po tak dlouhém varu bývá vajíčko tak suché, že už ho zachrání jen zcela nepřiměřené množství majonézy.

Vezměte si 2 velká vejce na osobu a pojďte si to zkusit se mnou.

Vejce naměkko

Do menšího kastrůlku nalijte dost vody na ponoření vajec a přiveďte k varu. Jakmile voda vře, vložte do ní vajíčka a stopujte přesně pět minut. Po pěti minutách je bílek pevný, žloutek tekutý, zkrátka naměkko. V této fázi se vajíčko hodí do stojánku v doprovodu lžičky, soli, a krajíčku tmavého chleba s máslem.

Proč se začíná s vroucí vodou? Do vroucí vody vkládejte vejce, u kterých chcete přesně vědět, jak bude vypadat žloutek – tedy vejce, která chcete naměkko či nahniličku. Pokud možno je předtím nechte ohřát na pokojovou teplotu. Pokud nemožno, připočítejte minutu navíc k době vaření.

Nedejte na rady zaslechnuté jinde, že vajíčka naměkko se vaří tři minuty. Možná ano, pokud je dáváte do studené vody; pak ale musíte počítat s tím, že se doba různě protahuje a zkracuje podle množství vařených vajec, výkonu plotýnky, vlastností termoakumulačního dna vašeho kastrůlku, teploty vajec a dost možná i měsíční fáze. To všechno má vliv na délku doby, po kterou přivádíte vodu s vejci k varu. Už při teplotě nad 60 stupňů se přitom vaječný bílek i žloutek začínají srážet, takže nemáte žádnou kontrolu nad tím, jak moc jsou vajíčka uvařená, ještě než se objeví první bublinka vroucí vody. Oproti tomu vložením vajec do vařící vody máte hned od začátku jasno, jak dlouho vejce pobyla nad kritickou teplotou, při které se srážejí vaječné bílkoviny. Budete tak vědět, kdy zapnout stopky, kdy je vypnout a jak se podle toho zařídit.

Vejce nahniličko

Postupujte stejně jako v předchozím případě, ale od vložení vajec do vroucí vody stopujte sedm minut. Po sedmi minutách je bílek tuhý, žloutek polotekutý, klasické vejce nahniličku. Je stravitelnější než vejce natvrdo, chybí mu už jen salátový partner. A možná toust, pokud na něm trváte.

Vejce nahniličko je konzistencí podobné ztracenému vejci, ale příprava je méně riziková. Takže ideální volba, pokud si nejste stoprocentně jistí čerstvostí vajec a nemáte náladu na experimenty.

Vejce natvrdo

Postupujte stejně jako v předchozím případě, ale stopujte devět minut. Po devíti minutách se stihl provařit i žloutek — dokonale a naprosto. Máte tedy vajíčko natvrdo. Dál už se bude jenom vysušovat, drobit, a dělat neplechu. Víc už proto vajíčko netrapte.

Ve všech těchto případech uvařená vajíčka slijte a ihned na ně napusťte studenou vodu z kohoutku. Potřebují šokově zchladit, aby se přerušil proces varu a dál se nesrážely vaječné bílkoviny, čímž by krémová vejce tuhla a vařená vejce se zbytečně vysušovala. Není třeba, abyste vajíčko vychladili úplně, naprosto stačí jedna až dvě minuty.

Náhradní postup vaření vajec natrvrdo

(pouze pro experimentální povahy)
Vajíčko natvrdo jako jediné můžete začít vařit ve studené vodě. Jakmile voda začne vřít, stáhněte hrnec z plotýnky a nechte vejce 10 minut dojít v horké vodě. Vajíčko se uvaří natvrdo i tak, jen se nestihne vysušit zevnitř. Až zazvoní minutka, opět vajíčko zchlaďte jednu nebo dvě minuty ve studené lázni.

Jakmile jednou postavíte vedle sebe výsledek tohoto procesu a devítiminutové vejce natvrdo podle základního postupu, můžu se zaručit, že už nikdy nebudete vařit vajíčka jinak.

Pár vajec do skla

Vejce do skla nejsou nic jiného než vajíčka naměkko, vyproštěná ze skořápek do skleničky, lehce rozklovaná vidličkou a posypaná aspoň bylinkami.

Recept na ně a další detaily jejich přípravy najdete v samostatném článku: Vejce do skla.

Ztracená vejce

Jednoho dne se musíte naučit vařit vejce bez skořápky, prostě jen tak, vyklepnutá do vroucí vody. Říká se jim ztracená a jakmile je zvládnete, sám od sebe přijde i čas na slavná vejce benedikt, která vyžadují míchání holandské omáčky a předvádění kuchařských dovedností před drahou polovičkou. A protože dobře vím, že vejce benedikt se dělají na efekt, ukážu vám radši nejdřív něco na oběd. Jakmile si budete ztraceným vejcem dostatečně jistí, můžete sólo oběd přesunout do kategorie rodinný brunch.

Jednou z možností je přidat ztracené vejce do polívky, a hned tou druhou nejlepší možností je položit ho na toust.

Jak uvařit ztracené vejce

Protože mi připadá divné pokládat ztracené vejce na suchý opečený plátek pečiva, přestože se tak leckdy děje, ještě se zamyslete nad tím, co vložíte do prostoru mezi vajíčko a pečivo. Může to být cokoli: rozmačkané akvokádo, opečený plátek rajčete, opečená slanina, opečený plátek šunky, ohřáté pečené fazole (čili baked beans), podušený špenát, čerstvý měkký sýr, pár listů rukoly a polníčku nebo kombinace uvedených možností. Zde počítám s plátkem šunky a rajčete a věřím ve vaši další kreativitu.
 
 

Toust se ztraceným vejcem

Množství: Na rychlý oběd pro 1 osobu

Suroviny

  • 1 plátek tmavého chleba
  • 1 čerstvé vejce
  • 1 lžíce octa
  • 1 plátek šunky
  • 1 plátek rajčete (vyřízněte ten největší, prostřední plátek, a zbytek rajčete bez okolků snězte)
  • 1 lžíce másla
  • sůl a čerstvě mletý pepř

Postup

  1. V malém kastrůlku přiveďte vodu téměř k varu, osolte ji a přilijte lžíci octa. Jakmile se u dna začnou objevovat bublinky a voda bude téměř vřít, vyklepněte vajíčko do malé misky nebo hrnečku. Horkou vodu zamíchejte a roztočte vařečkou, špachtlí, nebo jiným nástrojem, a doprostřed víru opatrně vlijte vejce. Začněte stopovat 3 minuty.
  2. Nebojte se, že se vajíčko rozmetá na všechny strany. Pokud nenecháte vodu vařit klokotem, nemělo by se to stát, pouze se mu může vytvořit pár rozčepýřených bílkových ocásků. Nevylučuji ale, že část bílku se prostě rozpadne. To proto, že čím je vajíčko starší, tím víc je v něm řídké části bílku. O tu prostě přijdete, i když všechno děláte správně. Proto vždy volte co nejčerstvější vajíčka – v těch je větší proporce pevnějšího bílku, a tedy i menší ztráty.
  3. Po třech minutách mírného varu vajíčko opatrně vyjměte děrovanou naběračkou a nechte okapat na kuchyňské utěrce nebo prostě jen na talířku.
  4. V malé pánvi rozehřejte polovinu másla a do toustovače dejte opékat plátek pečiva. Na zpěněné máslo položte šunku, vedle rajče a poměrně zprudka opečte krátce a po obou stranách.
  5. Opečený toust potřete zbylým máslem. Položte na něj šunku, plátek rajčete a završte ztraceným vejcem. Osolte, opepřete a utíkejte s touhle krásou ke stolu. Předem upozorňuji, že rozříznutí ztraceného vejce má stejně uklidňující účinky jako praskání bublinkové fólie.

Poznámky, rady, nápady:

Až získáte sebevědomí a přesunete ztracená vejce do pravidelného repertoáru, nemusíte připravovat každou porci zvlášť. Vajíčka pošírujte jedno po druhém podle návodu, ale na utěrce mohou odpočívat všechna společně. Před podáváním stačí uvařená vejce minutu prohřát v horké (ale opět ne vařící) vodě. Dál už se vařit nebudou a všechna budou teplá ve stejnou chvíli.


 
 
To by k vaření vajec bylo asi tak všechno. Neodstala jsem se k míchaným vajíčkům, omeletám, sázeným vejcím a vejcím v kokotce, což jsou další čtyři velmi zásadní vaječná témata. Protože je u nich ale podstata tepelné úpravy zase jiná a protože jsem vám už dala námětů k experimentům dost na celý další týden, nechám si je zase napřesrok.

Pokud to nevydržíte a chcete o nich vědět dřív, najdete je v knížce Snídaně u Florentýny, odkud jsem volně převzala i dnešní vaječné recepty.
 

 
Otázka pro dnešek zcela pochopitelně zní: co je pro vás v dnešním článku nové? Co jste nevěděli o tom, jak vařit vejce? A co zkusíte jako první?[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_widget_sidebar sidebar_id=“Velikonoční recepty“][/vc_column][/vc_row]

Zapojte se do diskuze

  1. Ivush says:

    Tak po tomhle článku jsem dostala neuvěřitelnou chuť na vejce ve skle! Dnešní večeře je jasná 🙂

    1. Jojo, já nepřestávám vycházet z úžasu, jak luxusní a zároveň jednoduché tohle jídlo je. Tak dobrou chuť 🙂

  2. Markéta says:

    Ahoj Flo, skvělý článek! Bohužel řeším po koledě většinou úplně jiný problém – co se všemi těmi vykoledovanými vejci provést 🙂

    1. Chápu 🙂 Vidíš už aspoň světlo na konci tunelu?

  3. Přeji hezké čtvrteční dopoledne, milá Flo, počtení o vejcích je podnětné, já nejraději „na hniličku“, ta natvrdo-devítiminutová /vidíte, já bloud, jim dával o minutu víc/ dělám jen na obložené chlebíčky, případně zdobící prvek na cokoliv.
    Ke snadnému loupání vajec jsem někdy v mládí pochytil fintu, udělat malinkatý otvor po fouknutí do uvařeného vejce. Problém je v tom, že si můžete z hygienických a estetických důvodů fouknout jen do své porce a druhý v tom, že dodnes nevím, zda je to vskutku účinné, byť to dělám, bratru počítáno, takových sedmdesát let.
    Dnes připravuji vepřovou pečeni “ dle Flo“, část k nedietnímu obědu se zelím a bramborem / jedním/, zbytek bude asi na zítra na studeno se zelným salátem, na který padla půlka z půlky hlávky zakoupeného zelí.
    Velikonoce jsem přežil s hříšným kilovým přírůstkem, počasí nabádá k procházkám, takže zvýšeným pohybem snad dosáhnu nápravy.
    Ještě jednou zdravím, děkuji za čtvrteční počtení a těším se na příští – Jaroslav S.

    1. Jaroslave, o foukání do vajec slyším poprvé, pokud to tak někdo dělá, tak mi to zůstalo utajeno 🙂 Jak dopadla ta pečeně?

  4. hannah says:

    Milá Flo, díky za skvělé shrnutí, určitě zkusím slavná vejce do skla.
    Jen ztracená vejce mi naprosto nikdy nešla, a to ani podle Hestona Blumenthala ani podle nejrůznější fint (třeba udělat vír ve kastrolu – výsledek? míchaná vejce ve vodě :). Ale na iDnes jsem náhodou narazila na vejce vařená ve fólii a ta se mi poprvé povedla skvěle 🙂

    1. Pokud se ti vejce vždycky rozplizlo ve vodě, tak prostě nebylo dost čerstvé, u sebe chybu opravdu nehledej. Chce to opravdu co nejčerstvější vajíčka.

  5. Marta says:

    Miluji vejce do skla, snídám tak určitě 2x do týdne a to už řadu let.
    Taky jsem experimentovala se stopkami a s těmi minutami to není tak jednoznačné. Dnešní kupovaná vejce mají obyčejně velmi křehkou skořápku a snadno prasknou, když je vložím do vroucí vody. trochu pomáhá, když se do vody přidá sůl, pak praskají méně často. Ale 5 minut je nenechávám vařit ani při vkládání do studené vody, to už je žloutek, zvláště u menších vajec, téměř netekutý a nechutná mi to. Takže dávám přednost minutám třem, na dno sklenice dám lžičku čerstvého másla a nahoru zelenou čepičku z drobně posekané pažitky.
    🙂 Božský začátek dne!

    1. Marto, máš pravdu, ta tenká skořápka je k vzteku. A hlavně je velikost vajec leckdy menší, než člověk čeká, proto se ty časy můžou rozcházet. Psala jsem o velikosti L, která je v obchodech v menšině, obvyklá vejce jsou M. Božský začátek dne to každopádně je 🙂

  6. Radostný deň!
    Vďaka za nové informácie a impulzy, Florentína. Veríš, že som vlastne dodnes vôbec nevedela, čo si pod pojmom „vajce do skla“ predstaviť? Predstavovala som si skôr niečo na spôsob volského oka. Takisto neviem, čo sú „sázené vejce“ (žeby to boli tie volské oká?) a vejce v kokotce (?). Ale po knihe Snídane s Florentínou sa už v kníhkupectvách obzerám, žiaľ zatiaľ som nenatrafila, ale už mám tip, kde by ešte jeden výtlačok mali mať. 🙂

    Najbližšie asi skúsim stratené vajcia. Práve včera som si pozrela film Julie a Julia a aj ten ma navnadil skúsiť si stratené vajco, takže mi tvoj dnešný článok prišiel vhod. Dlho som túto (asi dobrotu?) odmietala vďaka – „tramtarará!“ – školskej jedálni. Polievka so strateným vajcom tam obsahovala stopy vajec tak rozmiešané, že z nich ostali len tuhé a veľmi tenké vlásky. Nič, čo by krehká dievčinka ako ja chcela prehĺtať. 🙂 Ale už som pochopila, že školská jedáleň nie je zrovna vhodný obraz toho, ako rôzne jedlá majú vyzerať (a chutiť). 🙂

    1. BTW: V čom je zásadný rozdiel medzi vajcom namäkko a vajcom do skla? V efekte? Alebo ide o to, že to skrátka inak chutí, keď to má iný tvar (Ako cestoviny)?

      1. Letitia, sázené vejce je volské oko, to jsi trefila správně 🙂

        To vajíčko rozmíchané v polévce ale není ztracené vajíčko, v tomhle případě se vajíčka rozšlehají a za stálého míchání tenkým pramínkem vlívají do horké polévky, takže vzniknou ty cancourky, které ani já nepozřu. Podle mě je to důsledek špatného zjemňování polévky vajíčkem. Dřív se do hotového vývaru vmíchal žloutek, ale opatrně, aby se nesrazil, vznikla tím krémová, jemná polévka. No a když opatrnost chyběla, tak se to srazilo a vznikly vaječné cucky. Tudíž se to podle mě začalo dělat schválně a rovnou s celým vejcem.

        Rozdíl oproti vajíčku naměkko a vajíčkem do skla je v podávání. Vajíčko naměkko se servíruje v kalíšku, odřízneš z něj nožem špičku a vyjídáš ho lžičkou. Hodně lidí vyjídá jen tekutý žloutek a bílek nechá ve skořápce. Vejce do skla je oloupané a položené do skleničky, plus něčím ochucené a ozdobené.

    2. Aha, ďakujem za vysvetlenie.
      Zase na určitú obranu tých vaječných „cuckov“ musím podotknúť, že môj manžel ich dokáže urobiť tak, že ostávajú jemné akoby „šťavnaté“ a dokonca mi chutia. Vlastne mu z toho nevzniknú tuhé vlásky ale jemné vaječné akoby-halušky (nočky). Karfiolovú (květákovou) polievku jedávame často práve s touto zavárkou – a kupodivu mi to chutí. (Len zakaždým ostanem najprv zarazená, než mi dôjde, že nie je všetko také, ako som sa naučila v školskej jedálni. 🙂 )

      1. No vidíš, jaký pozitivní vliv na nás občas mají naše drahé polovičky 🙂

  7. Milena Longová says:

    Ahoj Flo,
    díky, přišla jsi mi přesně do noty. Vařím si kulajdu a přemýšlela jsem, zda vejce natvrdo nakrájená, nebo jen rozmíchaná? Už vím, budou tam úplně ztracená!
    Všem dobré počínání a dobrou chuť!

    1. Tak snad se vejce neztratila úplně 🙂

  8. rujet says:

    Nádherně vše vysvětleno, moc se těším na některá z vajíček. Díky, Flo.

  9. Asi by se možná měla zohlednit i velikost vajec. Jak velký bude rozdíl v čase vaření u vajec velikosti S až XL? Jinak díky za super návod.

    1. Petře, podle mě je to jedna minuta na jednu velikost vajec. Takže rozdíl mezi M a L je minuta, mezi S a L dvě minuty a podobně.

  10. Ahoj Flo,děkuji za pěkné počtení o vejcích je to poučné.V sobotu plánuji
    zelňačku tak ozkouším ztracené vejce.Jak jsem stará tak jsem je nevařila.
    Díky Jitka.

    1. Nikdy přece není pozdě na dobré věci 🙂

  11. Michaela says:

    Ahoj FLo, krásné, ta vejce do skla bych si dala hned.

    Mám přiznat, že jsem si koupila takovou blbost, skleněné vajco s rudým vnitřkem, které se dá k vařícím se vajíčkům a jak se vaří, rudý vnitřek se postupně zmenšuje a indikuje, v jaké fázi varu vejce jsou:))
    Pan žloutek se to jmenuje
    https://www.gastromex.cz/cz-detail-287003-minutka-kuchynska-na-vajicka-pan-zloutek.html
    :))

    1. Míšo, tak to je dobrá vychytávka. Zohledňuje taky nějak velikost vajec?

  12. Renča says:

    Bojím se,že mi vejce,která vložím do vroucí vody popraskají.

    1. Renčo, to se asi bojí každý, proto všechny ty zaříkávačky a babské rady, propíchávání vajec, přidávání soli nebo octa nebo obou. Pravda je ale nejspíš taková, že když vajíčko bude chtít prasknout, tak praskne. Logicky mi z toho vyplývá jen to, že propíchnutí špičky může zafungovat, protože uleví přetlaku uvnitř vejce, který vzniká rozpínáním vnitřku při zahřívání.

  13. Jaroslava Burešová says:

    Milá Flo,
    při čtení jsem dostala chuť na vejce do skla a už se těším. Ztracená jsem vyřadila z repertoáru, protože výsledek býval žalostný, teď dostanou novou šanci do kulajdy. Taky jsem ráda, že najednou vejce „můžeme jíst“, zrovna jsem četla jak jsou zdravá, ale jak už něco pamatuji byla jejich konzumace označována téměř za nebezpečnou činnost. Teď je na tapetě zase lepek a mléko, ale nejspíš platí osvědčené všeho s mírou. V troubě se peče na sobotu svíčková podle Florentýny, já jsem ji dělala trochu jinak, tak jsem zvědavá. Zdraví Jarka B.

    1. Souhlas, všeho s mírou a tak, aby měl člověk po jídle dobrý pocit, nikoli pocit, že snědl něco, co asi neměl. Jak dopadla svíčková?

  14. Pro Flo – pečeně neměla chybu, tak šťavnatou jsem ji už dlouho neměl a chtělo to ji jen před dalším pečením po celém povrchu na sádle pořádně „uzavřít“.

    1. Jaroslave, já myslím, že to uzavření je blud. Opečení na povrchu se dělá kvůli hezčí barvě a výraznější chuti. Ta šťavnatost vznikla jen pečením při nízké teplotě a tím, že nedošlo k propečnení na stupeň well done, který působí mnohem sušeji.

  15. Ztracene vejce jsem jeste nezkousela, ale navod vypada jednoduse, vejce ve skle taky paradni.. Zkusim oboje, diky za tip.

    1. Rádo se stalo, tak ať se ti dílo zadaří.

  16. Milá Florentýnko,
    tážeš se na vajíčka, já ale budu psát o kuřeti.To ale není zase tak od věci, že? Upekla jsem dnes poprvé kuře přesně podle Tvého geniálního návodu v Kuchařce pro dceru a nevěřila vlastním smyslům.Bylo tak dobré a prsíčka tak neskutečně šťavnatá a měkkoučká, že jsem dala stejným způsobem hned péci kuře druhé, s nímž jsem měla původně docela jiné úmysly. Rovněž pórek, pečený na plechu a masové kuličky s kapustičkami mě přivádějí k nadšení! Kuchařku pro dceru si čtu s potěšením jako krásnou literaturu a navíc zde následuje zážitek z výsledku experimentu!
    S mnoha pozdravy a díky Mirka

    1. Mirko, to se tak dobře poslouchá, díky za důvěru ve mně vloženou 🙂

    2. Jojo, masové kuličky s kapustičkami sú hit aj u nás. (Odkedy som ich pripravila na „domácu úlohu“ a manžel pochválil 🙂 )

  17. Juraj says:

    Vďaka za podnetné návody a skvelé recepty.

    Čo sa týka varenia vajíčok, nám sa osvedčilo ešte pred varením každé vajíčko prepichnúť na tupom konci (nikdy nie na špicatom) ostrým predmetom (veľkou ihlou, špendlíkom, kancelárskym pripináčkom a pod.) a vkladať do vody s prídavkom octu (cca 1 dcl na 1 liter vody) a soli (cca 1 kl na 1 l vody). O. i. to zamedzí vytečeniu obsahu vajíčka pri jeho prípadnom prasknutí, a to najmä pri vkladaní nedostatočne vytemperovaných vajíčok z chladničky do vriacej vody.
    Vajíčka na začiatku varenia vhodným predmetom občas pootočíme, aby sa nám bielok zrazil rovnomerne a nedošlo k neestetickému sadnutiu žĺtka vo vajíčku do jednej strany.

    Vareniu vajíčok nad 10 min sa vyhýbame – na povrchu žĺtka sa potom vplyvom takéhoto dlhého varenia určite vytvorí nevábne voňajúca a nevzhľadná šedá vrstvička od vyzrážaných sírnych zlúčenín.

    Vajíčka po uvarení dáme vychladiť do studenej vody a najneskoršie do cca 10 – 15 min. ich olúpeme. Dovtedy to ešte ide v pohode, neskôr už ale blanka medzi uvareným bielkom a škrupinou opätovne prilne k obom týmto častiam a bielok už potom bude mať pri čistení tendenciu vytrhávať sa.

    Ľahšie očistenie nám uľahčí i ďalší malý trik – vajíčko úderom naklepneme na tupom konci a následne ho pri nepríliš silnom stlačení dlaňou niekoľkokrát sem a tam pregúľame po doske, alebo po nejakej inej rovnej podložke. Škrupina sa nám rozpraská na drobné kúsky, a zároveň sa touto manipuláciou veľmi pekne uvoľní i spomínaná problémová blanka medzi bielkom a škrupinkou, takže i čerstvé vajíčko nám po čistení zostane krásne hladké, celistvé a nepovytrhávané.
    Treba dať ale pozor a pri „vaľkaní“ vajíčka oproti podložke to tlakom ruky neprehnať, lebo by nám mohol prasknúť i uvarený bielok a došlo by k neželanému vyhreznutiu žĺtka…
    Ak uvarené vajíčka z nejakého dôvodu nemôžeme očistiť hneď, snažíme sa ich aspoň takto prevaľkať, a to najmä pred uložením do chladničky – neskôr sa nám budú lúpať oveľa lepšie, i keď už to bude o poznanie zložitejšie…

    Pre úplné antitalenty, no i pre tých ostatných, už dnes existuje i pomerne zaujímavá a fajn kuchynská technika v podobe varičov vajíčok. Svoju úlohu si obvykle celkom slušne splnia i tie najjednoduchšie a najlacnejšie. Všetky však majú niekoľko drobných nedostatkov – varí sa v pare a stupeň uvarenia vajíčka (na mäkko, na hniličku, na tvrdo) sa reguluje množstvom naliatej vody pomocou priloženej odmerky. Tá je však kalibrovaná na štandardné, priemerné vajíčka – pri varení väčších alebo menších vajíčok treba toto množstvo vody od oka a s citom upraviť. Druhým ich negatívom je, že vajíčka, ktoré nie sú úplne čerstvo znesené, už majú o čosi menej kompaktný a tuhý bielok, takže žĺtok má pri varení snahu klesnúť k dolnej časti vajíčka…

    1. Juraj says:

      Upresnenie k predchádzajúcemu komentáru: Vychladenie vajíčok po varení stačí šokové po dobu 1-2 min., tak ako to odporúča i Flo…

    2. Juraji, to bylo naprosto vyčerpávající, díky za mnohá doplnění!

  18. Vašek.K says:

    Ahoj Flo,
    jako normál je čas můj nepřítel. Díky za Tvoje recepty. Ty vajíčka do skla. Nádhera. Protože píšu pozdě, bylo řečeno vlastně vše. Já se jen přikláním k Jurajovi. Loupu vejce, jako on. Jak říká, pomačkat a pak to jde jedna báseň. Jen je potřeba načít tu slabou blánu. Do kulajdy dáváme smažená vejce, ale zkusím ty ztracené. Bude to něco nového, pokud se povedou.
    Tak ještě jednou díky a těším se na další čtvrtek.
    Vašek K.

    1. Taky se těším na další čtvrtek, Vašku. I mně přináší mnoho nového, nemysli si :-)))

  19. zase jedno super čítanie, o varení vajec som toho ešte tak veľa nenačítala:-) všetko dobré rady, hlavne začínajúcim kuchárom. Vždy som si myslela, že rozumiem česky a našla som pár slov, ktorým fakt nerozumiem, normálne musím použiť prekladač:-D mojím favoritom je vajíčko nahniličko, ja mám aj volské oko rada s tekutým žĺtkom. Stratené vajce budem trénovať len s čerstvými vajcami, aby mi rýchlo nezmizlo nadšenie. Ďakujem, milá Flo!

    1. Ivetko, pobavila jsi mě s tím překladačem 🙂 Je zvláštní, jak se názvosloví u vajec nepřeneslo do našeho nejbližšího jazyka. Jak dopadl trénink na ztracená vejce?

  20. Aby se ztracene vejce povedlo, rozklepnu ho do sberacky na polevku,
    Kterouz opatrne ponorim to varici octove vody.
    Nasleduje, krasne, celistve perfect vejce.

    1. Díky za bezva nápad! Flo.

  21. Marcela flair says:

    Ahoj Flo, tak je čtvrt na jednu v noci, a já mám chuť na vajíčka… ;-). Díky za skvělý článek. Je až s podivem, že když jsem se před lety pídila po tom správném návodu, jak uvařit ta správná vajíčka naměkko, že jsem nepochodila. Vkládám je do studené vody a vařím asi 3 minuty, ale ne vždy je výsledek uspokojivý. Moc ráda vyzkouším ten Tvůj postup. A snad si troufnu opětovně na ztracené vejce. Moje první se povedlo, další pokusy byly již tristní. Ale dám tomu ještě šanci :-). M.

    1. Tak pozor, ne vždycky za rozplizlé ztracené vejce může kuchař 🙂 Chce to opravdu velmi čerstvá vejce.

  22. Salát s vajíčkem jsem měla včera, takže dneska zvolím jinou náhradu, nicméně, nevěřila bych, že dokážu se zájmem přečíst takto dlouhý článek o vejci!?
    Super! A už se těším, na první přípravu dle místních návodů! 🙂

  23. Moc jste mi pomodli 😉 Už se těším až si večer dám vajíčko naměkko 😛 J e mi 13 a miluju vaření, a moje oblíbené jídlo je vajíčko (na všechny způsoby) 🙂

    1. Natko, tak ať se ti postupně daří v kuchyni i jiné věci. Jsi šikovná, že už se pomalu pouštíš do vaření.

  24. Natalie says:

    Bohuzel, drzela jsem se presne Vaseho navodu pro vejce na mekko, mam z toho vsak vejce na tvrdo, vsude pisi mnohem kratsi dobu nez Vy, tak mam zkazenou snidani!

    1. Natalie, to mě mrzí, že máte pocit zkažené snídaně, kdyby to šlo, přijdu vám vejce znovu uvařit. Jsem si zcela jistá, že se někde musela stát při přípravě chyba, nedávala jste třeba vajíčko do studené vody? Skutečně přišlo až do vroucí? A mělo správnou velikost? Nežijete někde příliš blízko hladiny moře nebo dokonce pod ní? To všechno může mít vliv. Já si za receptem stojím a pevně věřím, že to s tím zkaženým ránem snad nebylo až tak strašné a že aspoň zbytek dne se vydařil náramně.

  25. Doteď jsem vkládala vejce do studené vody (zvyk z domu a taky mi to přišlo lepší). Vím, že někdo je dává až do vroucí vody, ale přišlo mi to nevýhodné – delší čas přípravy a možnost prasknutí. No a teď už vím, proč když jsem chtěla vejce na měkko, musela jsem se modlit, abych odhadla čas. Postup od Flo funguje. Pro ty, kterým ne – zkusit třeba přidat (ubrat) minutu dvě, vejce můžou být hodně přechlazená, varná deska slabá. Mně funguje na vejce na měkko spíš 7 minut, kvůli ledničce a pomalé sklokeramice. (Tak se to moc neliší, od doporučených 6 minut).

    1. Evi, jsem ráda, že ti tahle snadná rada byla tak užitečná. Díky za milý komentář.

  26. Čas vaření 5-7-9 minut mne hned překvapil, přijde mi to dlouho. Hned mě napadla otázka, jestli se nejedná o vejce pštrososlepičí 🙂 I když při začátku s vařící vodou to může fungovat, pokud jsou vejce studená.
    Určitě hraje roli teplota vajec při začátku vaření, která má podstatný vliv na jejich praskání: http://garp.imunita.eu/index.php?page=vejce-na-mekko – a to je největší argument proč nezačínat s vařící vodou.

    1. Slávku, mezi vejci velikosti M a L je hodně velký rozdíl, i když se to nezdá. Možná proto můžou ty časy vypadat dlouhé, ale nejsou. Věc vkládat do vařící vody nebo ne nechám na uvážení každého ze čtenářů, mně jde o dosažení perfektního žloutku a to se studenou vodou na začátku obvykle netrefím, stačí vzít jedno vejce navíc nebo zalít větším množstvím vody a už je všechno jinak.

  27. Miroslav says:

    Dakujem,velmi pekne reakcie na danu temu.Takto ma vyzerat komunikacia medzi kulturnymi ludmi.Tesim sa s Vami,dnes aj vdaka Vam mam fajnovy den.
    Vsetko dobre.
    MM.

    1. Miloslave, díky! Mám radost, že se vám tu líbí. Užijte si každý den, v kuchyni i mimo ni.

  28. skvělý článek 🙂 zkusila jsem si k obědu ztracené vejce a povedlo se!

  29. Začala jste, že vařená vykoledované vejce se dají spotřebovat jen do pomazánek. Zkusím nabídnout další dvě využití.

    Když jsem byl kluk, vařívalo se to u nás jako velikonoční jídlo, ale já to do své rodiny přinesl jako možnost zužitkování vajec natvrdo. Uvaří se polévka z uzeného masa, u nás se v tom vařívaly ještě nějaké dobré masité klobásky. Klobásky a uzené maso se nakrájí na kousky, vrátí do polévky a přidá se ještě nastrouhaný křen a vajíčka nakrájená na kolečka. Ještě se to krátce povaří. Vařením se žloutek rozpadne a obarví polévku. Já krájím do polévky jen bílek a žloutky cíleně v troše polévky rozmačkám na kaši, kterou vleju do polévky. Líbí se mi ta žlutá barva polévky. Podává se s čerstvým chlebem. Množství surovin neuvádím, všeho podle chuti, u nás to bývala kalorická superbomba :-).

    A druhý recept mám od kamaráda, oni to dělali každý rok a moc se na to těšili. Mne to tolik nezaujalo a taky nemáme vajec na obě jídla. Vykoledovaná vejce se poválí na podložce tak, aby vejce nepraskla, ale jen jim popraskala skořápka na malé, několika milimetrové střípky. (Mimochodem – tohle dělám při loupáni vajec – popraskaná skořápka neklade odpor a loupe se vlastně jen ta blanka, na které jsou střípky skořápky).Pak se naloží na týden do silného slaného kmínového roztoku. Prasklinkami ve skořápce kmínový roztok pronikne do vejce, obarví ho do mramoru a ochutí. Ale trvá to nejmíň týden a netuším, jakou to může mít trvanlivost – v ledničce to asi vydrží dlouho – nemohli tohle sníst za den nebo dva.
    Když jsem to zkoušel já, použil jsem oloupaná vejce – nechtělo se mi do nálevu dávat i tu barvu. Tím odpadne ten mramorový efekt, ale zase se vejce proleží rychleji.

    Velikonoce se už zase blíží, třeba něco zkusíte :-).

    1. Díky, to jsou perfektní nápady! Flo.

  30. Aa'esha says:

    Tak nevím, jestli jsou kanadská vejce jiná, ale čas je potřeba prodloužit alespoň o pět minut :/

    1. Nemůže to být vyšší nadmořskou výškou?

  31. Tereza says:

    Tak nevim jestli se vejce na hniličku vaří 7 minut!!! Stačí přeci 3-4min. Nevim co to je za recept.

    1. Terezo, nesouhlasím. Vejce na hniličku je mezistupeň mezi vejcem naměkko a natvrdo, čili časově přesně uprostřed.

  32. Adéla says:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když chci udělat volí oko tak, aby byl žloutek tuhý, ale zároveň mám celé vajíčko ve formě (aby mělo požadovaný tvar) takže ho nemůžu obrátit. Někde jsem četla že se má pánev přikrýt pokličkou, je nutné nalít do pánve více vody?
    Děkuji, snad to není až moc primitivní dotaz.. 😀

    1. Vodu na vajíčko určitě ne. Volské oko je svou povahou nikoli vařené, ale opékané vejce. A do opékání na pánvi žádná voda nepatří. Pokud má být i žloutek tuhý, buď pomůže mírnější rozehřátí plotýnky plus delší doba přípravy, anebo zakrytí pokličkou. Ale princip volského oka je právě ten tekoucí žloutek, kvůli tomu se dělá.

  33. Dobrý den,

    miluji vejce na měko a dlouho jsem je vařil ve studené vodě s různými úspěchy. Od té doby co je dávám do vařící vody je výsledek na 90% zaručen. Těch 10% je na tom, že mívám sezóně domácí vajíčka různých velikostí. Velmi se mi osvědčilo propíchnutí tupého konce vajíčka. Vzhledem k tomu že dávám vejce z lednice, mám ověřeno že nepraskají. Pokud není tupý konec znát ponořím vejce do vody a tupý konec plave. Děkuji za tento web který mě velmi inspiruje.

    1. Jane, díky za milý komentář. Flo.

  34. Tereza says:

    Dobrý den Flo,
    Díky za vaše skvělé recepty a rady, vždy je to perfektní! Chtěla bych vás ještě poprosit o radu/zkušenost. Vejce se nesmí mýt, to je jasné. Ale co před vařením? Mají se mýt? Nebo jenom ta vizuálně znečištěná? A jak? Pod vodou, na sucho, v teplé vodě? Jak to děláte vy? Babička to vždycky myla vlhkým hadříkem, na internetu je všude jiná informace. Jen si myslím, že vejce s hovínkem bych nevařila ???? děkuji moc za odpověď!

    1. Terezo, většinou vejce nemyju, nanejvýš ty hodně znečištěné, které bych chtěla vařit v kastrůlku s jinými vejci.

  35. Kristýna says:

    Dobrý den,

    četla jsem některé komentáře a přišlo mi líto, jak se někteří rozčilují, že jim to nefungovalo. Mě Váš recept fungoval skvěle, přítel je hrozně vybíravý na jídlo a má rád vejce na měkko, chtěla jsem mu jednou udělat radost a udělala je podle Vašeho receptu. Dost se ošíval, nechtěl ho vůbec otevřít a možná jsem se bála i víc já, že nebude dobré, ale bylo perfektní 🙂 Teď už se prý vajíček ode mě bát nebude 😀

    Moc Vám děkuji a přeji krásný víkend

  36. S vejcema se čarovat bude, byť nejsou Velikonoce, proto jsem se také na tuhle stránku dogoogloval. I do bramborového salátu jsou vejce potřeba a byť jsem spokojeně sám, domácí salát musí být, kupovaný mi na Vánoce do baráku nesmí 🙂 Ono jak vařit vejce – studená voda, vroucí? Maminka vždycky do studené, poslední dobou jsem četl dost rad, že to je chyba a má se do vroucí… ta vroucí přijde logičtější, lépe se hlídá skutečný čas varu, nedělá v tom paseku postupné ohřívání vody.

    Jen si porýpnu, je vidět, že je článek pět let starý.
    Ono to totiž se spolehlivostí tohoto:
    “ spolehlivá jako bankovní poplatky na výpisu z účtu. Najdete je tam vždycky. A pokud ne, tak to znamená, že se někdo spletl a odskáče si to.“

    už tak spolehlivé není. Je dost bank, které už jsou dostatečně slušné na to, aby po člověku nechtěly poplatky za to, že jim půjčí své vlastní peníze, se kterými pak může banka disponovat a vydělávat na nich. Ale tak tím si nebudeme kazit vtip, průpovídka pobavila a to je hlavní 🙂

    A vejce myju podle potřeby – dostávám totiž domácí, tedy i taková, která jsou občas znečištěná víc než by bylo záhodno – bahno, slepičáky… v takovém případě aspoň ty největší nečistoty odstraním, jinak nemyju.

    1. A příště budu dočítat než začnu reagovat, teď jsem dorazil k „náhradnímu postupu vaření vajec natvrdo“ a poněvadž jsem od přírody experimentátor (inu chlap, ženy jsou, řekl bych, konzervativnější, ať už povahou nebo tím, že těch pár ozkoušených receptů točit dokola víceméně musej, pač děti nic jiného bez kyselých obličejů nepozřou…, tak či tak ne nadarmo jsou obvykle nejlepší šéfkuchaři muži 🙂 ), tohle si píšu na lístek „vyzkoušet hned jak bude možnost“ 🙂

  37. Pavlína says:

    Ahoj Flo, díky za návod! Dala jsem dnes vařit pět domácích vajec. Každá kura snáší jinou velikost a jinou skořápku ?. 7 minut, jedno bylo naměkko, tři na hniličku, poslední natvrdo ?. Příště budu z plata vybírat důsledněji, ať se mi shodují skořápky aj velikosti.

  38. No tak to je pěkná blbost právě jsem dovařil vejce od vroucí vody přesně po 7 minutách a jsou na tvrdo. A to byly chladné z lednice.. Wtf

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close