Medvědí česnek a základní recepty z něj

Jakmile se na trzích a v obchodech objeví medvědí česnek, vím, že jaro je tady. Takže pokud jste si toho ještě nevšimli — už je to tu!

Medvědí česnek již roste, prodává se a tak mám nejvyšší čas ukázat vám základní recepty, jak ho použít v kuchyni a užít si ho na talíři, než vykvete a bude po kulinárních zážitcích.

Pochopitelně jsem předtím, než jsem začala psát tento článek, slavnostně vysadila do venkovních květináčů narcisy, tulipány, krokusy, petrklíče, macešky a další právě vykvétající posly jara, na které mi nestačí botanická slovní zásoba.

A pokud se ptáte, zda mám někde na zahrádce i medvědí česnek, když už se mi tak líbí hrátky se zahradními cibulovinami, pak vězte, že mám a že na jeho pěstování nic není. Nemusíte mu poskytnout lužní les, stačí aspoň polostín a dostatek vláhy hlavně v létě, kdy už toho z něj nad zemí není moc vidět.

Jo a taky je lepší, když vám v záhoně nehrabe pes. U nás momentálně zvíře vyhrává s poměrně značnou převahou nad rašícími cibulkami, takže soběstačnost co do vlastní sklizně medvědího česneku zatím nemůžu deklarovat.

Před několika lety jsem kupovala cibulky medvědího česneku na webu cesnekmedvedi.blog.cz. Nevím, zda ještě jeho majitel cibulky zasílá, ale najdete tam aspoň mnoho užitečných informací k pěstování. V polovině března nastává čas na jarní výsadbu, ale lepší je to samozřejmě spíš na podzim.

Kde si obstarat sklizeň medvědího česneku

Na talíř patří medvědí česnek už jen pro svůj půvabný název. Jeho zelené listy sice vypadají, jakoby patřily konvalinkám, jejich vůně vás však snadno přesvědčí, že s touto jedovatou kráskou nemají nic společného. Pokud už se vám někdy stalo, že jste vešli do lesa a přivítala vás jemná česneková vůně a zelené koberce medvědího česneku, víte, kde ho hledat. A pokud ne, pospěšte třeba na farmářské trhy, protože tam už se začal prodávat, i když zatím jen velmi nenápadně.

K čemu je medvědí česnek dobrý

Skoro by se zdálo, že se medvědí česnek objevil v popředí zájmu až poslední dobou. Vyhledávali ho však již naši předci, to až nyní se začíná pěstovat komerčně ve velkém.

Listy medvědího česneku díky obsahu zvláštní silice voní a chutnají pochopitelně po česneku. Trochu palčivě, trochu štiplavě, v každém případě ale ne tak silně jako běžný česnek. Prý si na jeho listech rádi pochutnávají medvědi, odtud jeho nezapomenutelné pojmenování.

Jako všechna jarní zelenina, umí i medvědí česnek obohatit vaření nejen o čerstvé vitamíny, ale také například o jód. Pročišťuje trávení, podporuje chuť k jídlu, pomůže vám s jarním nachlazením, zapojí se do boje proti ateroskleróze.

Jak medvědí česnek použít

Až si ho pak přinesete domů, důkladně jej operte a přeberte. Pozor zejména na broučky a malé šnečky, nejste jediní, kdo má o tyhle listy eminentní zájem. Dále pak už jen stačí listy posekat a nasypat na čerstvý chleba s dobrým, nijak lépe roztíratelným máslem. Svědčit mu budou stejně, jako plátky kedlubny nebo ředkviček – ostatně znáte lepší jarní svačinu?

V salátu

Též ho vyzkoušejte jako bylinkový přídavek do salátu. Prostě udělejte svůj oblíbený listový salát se základní octovo-olejovou zálivkou a natrhejte do něj pro ozvláštnění pár lístků medvědího česneku.

Pokud ho si ho ale chcete vychutnat s teplým jídlem, hodí se vědět, jak jemné aroma úplně nezničit, jak zachovat svěží zelenou barvu a v jakých jídlech mu to bude slušet nejvíc.

Jeden by řekl, že medvědímu česneku svědčí stejné zacházení jako listovému špenátu. A ono v podstatě ano, ale měli byste v myšlenkách zůstat spíš u baby špenátu, který je jemný a křehký, než u pevných, tužších špenátových listů.

Na způsob špenátu

Chcete-li podávat medvědí česnek jako přílohu k masu, tedy podobně jako špenát, kratičce ho nechte spařit na páře, pak hned osolte, opepřete a podávejte. Netrapte ho.

Pokud chcete medvědí česnek ve smetanové omáčce podobně jako se připravuje špenát, začněte odzadu od omáčky a až nakonec do ní přidejte medvědí česnek zavadnout.

Budu se dnes raději opakovat, abyste věděli, jak je to důležité: nenechte medvědí česnek v teple příliš dlouho.

Kecal (přinese a postaví v tom okamžiku mísu se špenátem): Špenát! Pánové, kdo poroučí špenát?
Drob: Děkuju.
Škrt: Taktéž.
Baž: Špenát dostáváme tento týden již po šesté.
Kecal (hloupě se usmívaje): Jestli jej dnes nesníte, pánové, dostanete jej zítra zase.

Frant. Jos. Janke – Můj medvěd a má neť, Divadelní ochotník – Nové sbírky svazek 114, Praha 1876

Upřímně pánům Drobovi, Škrtovi a Bazovi nezávidím. Ohřívaný špenát z předchozího dne (a kdo ví, kolika dalších předtím) musela být lahůdka a pastva pro oči. Každé dítě se už v první třídě naučí, jak šedě a nevábně může vypadat špenát, který strávil třeba jen půl hodiny v teple výdejního okna školní jídelny. Taková zkušenost mu zároveň dává pádný důvod ignorovat veškeré argumenty své matky o výživné hodnotě, výborné chuti a nepostradatelném přínosu pro mladé tělo a ducha.

Tak prosím, nedělejte tohle ani špenátu, ani medvědímu česneku.

Krémová polévka

O krémových polévkách už jsem v jednom z předchozích článků napsala všechno, co vím. Tu z medvědího česneku můžete udělat úplně stejně jako špenátovou.

Začněte cibulkou zpěněnou na másle, povařte s vývarem a šlehačkou, teprve nakonec přidejte medvědí česnek a rozmixujte. Pro víc informací k postupu klikněte na odkaz, který jsem právě uvedla.

Pesto z medvědího česneku

Skoro jakoukoli zelenou bylinku můžete rozmixovat na pesto. Základní dávkování je 25 lístků medvědího česneku, 100 ml panenského olivového oleje, 40 g pinií, které nepochází z Číny, a 40 g strouhaného parmazánu. Všechno společně krátce rozmixujte, nic na tom není.

Nebojte se experimentovat i s jinými poměry surovin a dalšími druhy oříšků, od pinií, mandlí až po naše dobré české vlašáky. Pesto, vzhledem k jeho intenzitě, můžete používat všude tam, co klasické bazalkové: na ochucení salátů, ozdobu polévek, do rizota, na těstoviny, na maso a do masa.

Tohle pesto má jednu zásadní nevýhodu: stáním a skladováním rychle šedne. Pokud ho nechcete spotřebovat obratem, hned po vyrobení, měli byste nejdřív medvědí česnek na pár vteřin spařit ve vroucí vodě, pak hned zchladit v ledové vodě (prostě ho zblanšírujte) a teprve potom použijte do pesta, stejně jako jsem to doporučovala u pesta bazalkového. Sice tím příjdete o část aroma a možná budete chtít doplnit pesto trochou stroužkového česneku, ale z barvy budete mít opravdu radost.

Ochucené máslo

Ještě před pár lety bych vám klidně tvrdila, že bylinkové máslo můžete udělat z kupovaného čerstvého másla. Teď už si na takové doporučení vůbec netroufám, neboť sehnat opravdové máslo v podstatě nejde. Momentálně nemůžu najít výrobce, který by máslo dělal poctivě. Ať už jsou na vině rostlinné oleje nebo přepoužitý starší mléčný tuk, máslo je mazlavé, lepí se na pusu a úplně ztratilo vlastnosti původního másla. Takže pokud chcete dobré domácí bylinkové máslo, začněte domácím máslem.

Bylinky do něj vmíchejte až nakonec — a jako u pesta, i zde platí, že blanšírované listy mají lepší barvu na úkor částečné ztráty chuti a vůně. Tak jako tak vám bylinkové máslo nevydrží déle než dva dny.

Jestliže přece jen budete pracovat s máslem kupovaným, nejprve ho trochu utřete samotné s trochou soli a teprve do takto připraveného másla vmíchejte medvědí česnek, blanšírovaný, pořádně vysušený a nasekaný nadrobno. Zabalte do folie, vytvarujte do válečku, pořádně utáhněte a nechte ztuhnout v lednici.

Risotto s medvědím česnekem

Jistě znáte risi bisi čili rýži s hráškem, vždyť i školní jídelny dokázaly tenhle gastronomický pojem v dosti sporné polévkové podobě dostat na své jídelníčky. Jaro je totiž také čas mladého šťavnatého hrášku, který tradičně patří na benátské oslavy svatého Marka, pořádané koncem dubna. Právě na nich se rýže s hráškem, tou dobou v té nejlepší, šťavnaté, zelenkavé kondici, podává jako první chod.

Český hrášek dozrává sice trochu později, ale to nevadí, protože jste si už jistě všimli, že mladý mražený hrášek je jako jediná mražená zelenina lepší než čerstvý, takže se ho nestraňte. Kupte si dobrou značku a užívejte ho dle libosti.

Rozhodně se nebojte spojit sílu medvědího česneku s jemností italského risotta a křehkostí mladého hrášku do jarního jídla, které vás potěší, utěší i natěší. Na co? Třeba na jarní vycházku do lesa.

No a jak už to tak v tomhle článku bývá, medvědí česnek nezapomeňte přidat do risotta až nakonec. S realizací příliš dlouho neotálejte — sezóna medvědího česneku je, na rozdíl od života mraženého hrášku, proklatě krátká.
 
 

Risotto s medvědím česnekem

Množství: 2 porce

Risotto s medvědím česnekem

Příprava pravého italského risotta sice znamená, že se dvacet minut skoro nehnete od vařiče a nepustíte z ruky vařečku, tím ale veškeré vaření končí a začíná opravdová krémová rýžová slast.

Suroviny

  • 
1 lžíce olivového oleje
  • 1 šalotka nebo malá cibule
  • 
100 ml bílého vína

  • 250 g rizotové rýže (arborio, carnaroli nebo alespoň krátkozrnné rýže)

  • zhruba 750 ml horkého zeleninového nebo kuřecího vývaru

  • 100 g medvědího česneku

  • 200 g mladého vyloupaného hrášku (mraženého)
  • 
3 lžíce strouhaného parmazánu
  • 
1 lžíce másla


Postup

  1. Ve větší pánvi poduste na rozehřátém oleji jemně pokrájenou cibuli, aby změkla – nenechte ji však zhnědnout.
  2. Přidejte rýži a za stálého míchání vařečkou ji částečně osmahněte. Jakmile začne hrozit připálení, podlijte vínem a dál míchejte, dokud se všechno neodpaří a nevsákne do rýže.
  3. Přilijte jednu velkou naběračku horkého vývaru a dál pokračujte v míchání na středně silném plameni, dokud je v pánvi vidět tekutina. Poté vlijte další naběračku a stejným způsobem pokračujte dál, dokud nespotřebujete vývar a rýže nezměkne na skus, trvá to asi patnáct minut. Jestliže spotřebujete všechen vývar a rýže není stále dost měkká, můžete namísto něj přilít trochu horké vody.
  4. Medvědí česnek operte pod tekoucí vodou, několikrát překrojte a přidejte k téměř hotovému risottu. Promíchejte a nechte chvíli listy teplem zatáhnout a změknout. Nakonec vmíchejte máslo, dvě lžíce parmazánu a rozmražený hrášek. Dochuťte solí a pepřem.
  5. Nechte hotové risotto jednu až dvě minuty stát mimo plotýnku, pak rozdělte na talíře a posypte zbývajícím parmazánem.

 
 
Budu ráda, když mi dnes dáte vědět, kam si chodíte pro medvědí česnek a kam ho potom schováváte v kuchyni. Těším se na vaše postřehy v komentářích.

A taky, zda hlasujete pro velikonoční nádivku nebo velikonoční mazanec příští čtvrtek.

Zapojte se do diskuze

  1. chtěla bych recept na tradiční nádivku, děkuji Ola.

    1. Věra Waloszková says:

      Jsem pro velikonoční nádivku. Děkuji A těším se.

    2. Martina says:

      Velikonoční nádivku dělám každý rok ve formě na bábovku, na svátečnim stole dobře vypadá.

    3. Martinko, ten nápad s bábovkou formou se mi moc líbí, díky!

  2. Jsem také pro nádivku 🙂 Děkuji.

  3. Ahoj Floretýnka,keďže sa bližia veĺkonočné sviatky,ráda by som uvítala recept na veĺkonočnú plnku.Tvoje recepty sú vynikajúce a už sa teším na daĺší.Pozdravuje Marta

  4. Milada Kindl says:

    Mazanec bych ráda udělala tak hezky po česky.

  5. Zdravím,
    předně musím souhlasit s neohříváním špenátu – nejen, že ztrácí barvu a chuť, ale zároveň se v něm také hromadí toxiny (nevzpomenu si přímo jaké, ale vím že na přednáškách z hygieny jsme to brali).

    Jinak u nás v lesích okolo vodních nádrží jsou přesně ty koberce medvědího česneku, které popisuješ. Ale zatím jsem je navštívila jen párkrát, většinou nakoupím na Zelňáku, který je teď kvůli rekonstrukci přesunutý ještě pár měsíců určitě na Moravské náměstí. A mám i pár cibulek u našich v záhoně, ale to opravdu vyjde tak na 2-3 použití – s oblibou přidáváme do míchaných vajec.
    Hráškové risotto bylo první, co jsem kdy dělala – tedy první opravdu krémové a jemné, po italském vzoru, nikoliv česká sypká rýže s paprikou, nebo ještě hůř, kečupem.
    Ještě si vybavuju, že u nás ve školní jídelně se vždycky dělal mexický guláš a k němu byla kopečková rýže namíchaná s hráškem. Nebylo to úplně špatné, ačkoliv do svěží zelené barvy měl hrášek hodně daleko.

    Jen s tím máslem jsi mě překvapila, nemyslím si, že to, co je v obchodě označené jako čerstvé máslo, by bylo v nějaké horší kvalitě než dřív. Já jsem víceméně věrná buď čerstvému moravskému máslu (Mlékárna Jaroměřice – stejně tak nejraději kupuji jejich kostkový tvaroh co pak teše v nákupní tašce, ale s vaničkovým je nesrovnatelný), nebo čerstvému od madety a nedám na ně dopustit. Je důležité taky mrknout, jestli se výrobek jmenuje čerstvé máslo a nikoliv stolní, nedělní, čajové atd. Jinak máslo také může vypadat jinak v zimě a jinak v létě – mění se krmivo = obsah živin a to ovlivňuje skladbu mastných kyselin v mléce, takže má různé vlastnosti v zimě a v létě – v zimě je spíš drolivé, v létě víc mazlavé (jak se mění obsah nasycených a nenasycených MK).

    1. jo a mazanec či nádivka – možná spíš tu nádivku 🙂 mazanec celkem ovládám. Pár let zpátky u nás v jedné restauraci na podzim (v období amerického Díkuvzdání) dělali krůtu s kaštanovou nádivkou a já si nakonec domů odnášela extra dávku nádivky, protože mnohonásobně předčila trochu vyschlou krůtu.
      Na velikonoce se sice ta s kaštany moc nehodí, nicméně vždycky když to slovo zazní, vzpomenu si na ni 🙂

    2. Vendulko, s tím máslem je to bohužel opravdu špatné. Jako technolog možná víš, jakými všemožnými způsoby se výroba dá znásilnit ve prospěch nižší ceny. Rostlinné oleje namísto mléčného tuku, starší mléčný tuk… Však se v obchodě podívej, kolik másel si ještě troufne na obal napsat označení čerstvé. Já znám jen jedno, ostatní jsou „farmářská“, „nedělní“, „jihočeská“ apod., což vůbec nic neznamená. I to jedno čerstvé je evidentně jiné, mazlavé, divné, tu čerstvost mu vůbec nevěřím.

    3. no, v tomto legislativa říká – a myslím že to snad i zachytil roman vaněk v některém ze svých pořadů – že máslo by mělo být z pasterované smetany a obsahovat pouze mléčný tuk v obsahu min.80 a max.90% – zbytek voda + netuky (bílkoviny) a mělo by mí trvanlivost pouze asi 20 dní.
      Nicméně je možný, že každý výrobce zpracovává jinak starou smetanu, případně používá jiný technologický postup pro výrobu másla… nu, svoje tipy co využívám já jsem napsala už dříve 🙂

      1. Legislativa je jedna věc, ale označení na obalu másel mi říká, že klasické máslo, které spadá do legislativní položky „čerstvé“, se už v podstatě neprodává. Znám už jenom jednoho výrobce. A to, co se jako čerstvé prodává, chutná podstatně jinak, než chutnalo dřív. Nemůžu si pomoct, něco se v technologii muselo změnit.

        Máslo, které si udělám doma ze smetany, se mi beze zbytku rozpustí na jazyku a zmizí. Totéž umělo dřív i koupené čerstvé máslo. Ale teď se matlá, patlá a mám po něm ještě dlouho pachuť v puse.

  6. Milada Kindl says:

    Mazanec bych ráda udělala tak hezky po česky. Žiju na Slovensku a mazanec tady nikdo neumí. Milada.

  7. Ahoj,
    mazanec už doma umíme, ale uvítala bych recept na nádivku, přítel ji rád a já bych mu ráda udělala radost.

  8. Ludvík says:

    Dobrý den Florentýnko,
    mazanec jsem míval rád, ale už nesmím :-(. Zato dobrá velikonoční nádivka to je super. Rád uvítám recept

  9. Ano, ano pro velikonoční nádivku. Dělám ji každý rok, vždycky (i pod sněhem vyhrabu) s něčím zeleným: kopřivy, kontryhel… podle receptu od maminky, ale ráda bych nějakou lehkou moderní variantu 🙂

  10. Veronika says:

    Příští týden nádivku a ten další mazanec, díky! 🙂

    1. Taky tak.

    2. Ale pokud muzeme mit jen jedno, tak nadivku.

  11. Jestli můžu poprosit, ráda bych recept na mazanec, ten od maminky jsem bohužel ztratila a nechce se mi zkoušet na způsob pokus-omyl z toho velkého množství receptů na internetu, děkuji

  12. Opravdovou kopřivovou nádivku? Na tu jsem si nikdy netroufla – takže mě to láká žádat mazanec, že je jednodušší a s Tvojí vánočkou jsem TAK zazářila!

  13. Ty jo, a díky za ten medvědí česnek – a za odkaz, příští rok mi díky Tobě poroste na zahrádce. Jupí!

  14. Kristýna says:

    Uvítala bych recept na velikonoční nádivku:-)

  15. Hanka M. says:

    Pro česnek chodím kamarádce na zahrádku:-). Mňam! Mám ho ráda na chlebu s máslem nebo do zeleninového salátu, tepelně ho většinou neupravuji.
    Recept prosím na nádivku..

  16. Chtěla bych recept na tradiční nádivku,děkuji Dudu.

  17. Prosím o recept na nádivku a později i mazanec. Hezký den. J.

  18. Celý rok myslím na tu slastnou chuť česneku, když není čerstvý k dostání po celý rok. A na jaře už nedočkavě pokukuju, kde ho uvidím. Oči se mi rozzáří a srdce poskočí, jak si ho můžu nasbírat – no vážně!! 🙂
    Taky jsem dělala pesto (na svůj způsob) – rozmixovala jsem česnek v olivovém oleji ochuceným bazalkou a používáme ho k masu nejčastěji.
    A dobrá rada: četla jsem, že se musí vždy pokrájet, musí se narušit struktura listů, aby se aktivoval aliin. Dovolím si připojit zajímavý text:
    „A právě díky allicinu si s sebou nese česnek onu charakteristickou a nezapomenutelnou vůni. Abychom však vše uvedli na pravou míru, v neporušených listech medvědího česneku najdeme pouze alliin. Teprve porušením buněk dojde k uvolnění speciálního enzymu, jehož působením se spící alliin proměňuje na allicin. Voňavé lístečky tedy mixujme v lahodné pesto, výživné smoothie, případně je přidávejme do salátu, pečlivě nakrájené nadrobno. Allicin pomůže při chřipce, nachlazení, při respiračních problémech, angínách, průjmech, mírní tuberkulózu, potírá stafylokoky a streptokoky, zabíjí prvoky trichomony, kteří jsou příčinou ženských vaginálních onemocnění. Dále předchází vzniku oparů, podporuje hojení ran, právě i díky vitamínu C, o kterém jsme hovořili výše, pomáhá likvidovat kandidu a chránit nás tak před celou řadu nepříjemných jevů, které jdou ruku v ruce s kvasinkovou infekcí.“
    http://www.celostnimedicina.cz/medvedi-cesnek-jedna-z-nejsilnejsich-jarnich-bylinek.htm#ixzz3UAN43J00
    A prosím recept na nádivku, delší dobu o ní uvažuji. 😉

    1. Maruško, moc děkuju za cenné doplnění!

  19. Jsem pro recept na nádivku 😉

  20. Děkuji moc za pěkné články a recepty. Ráda bych recept na nádivku.

  21. Zajímal by mě recept na tvoji nádivku.

  22. nádivku

  23. Prosím o recept na mazanec a později i na nádivku. Děkuji a hezký den. L.

  24. vveronika says:

    připojuji se a prosím také recept na nádivku 🙂

  25. Martin says:

    Hlasuju pro mazanec…

  26. veronika says:

    Medvědí česnek, především sušený používám hlavně k masům a do polévek

    prosím recept na nádivku

  27. jiřina says:

    nádivku prosííím

  28. Já se přikláním k velikonoční nádivce.

  29. monika says:

    Ahoj Flor,
    diky za dalsi zajimavy clanek. a pristi tyden – pujdu proti proudu, bych se precejenom radsi nauciala jak delat mazanec.

  30. Dobrý den, Flo,
    právě jsem se vrátil /ne z Hradu, jako kdysi KG/ ale z dopolední procházky, kontroloval jsem plantáže medvědího česneku v místním parku, vypadá to tak na týden, než se dá optimálně sklízet. Na jezeře u dolního konce parku jsem napočítal kolem třiceti labutí a labuťáků – tam se, kdo je kdo těžko pozná a skutečně rozpoznatelných asi dvacet párů kachen a kačerů /ti jsou parádněji oháknutí, u lidí je to naopak, žeáno?/
    Ten česnek – skoro kamkoliv, já si potrpím na míchaná vajíčka, medvědí česnek a mladé kopřivy, takové ty hodně žahavé.
    Pomazánky s výšeuvedenými bylinami mají také něco do sebe, novinkou jsou pro mne ty sedmikrásky, zkusím… Jo a před koncem medvědočesnekové sezóny jsem loni nasekaný zamrazil, vydržel dlouho.
    Na příští týden raději tu nádivku, pokud si mohu vybrat.
    Přeji hezký den, pokud možno teplejší, než ten dnešní, u nás jen + 4 Celsia a navíc větrno – Jaroslav

  31. Jarmila says:

    přimlouvám se za recept na nádivku.Děkuji.Přiznám se že medvědí česnek v kuchyni nepoužívám,ale vím kde roste…..

  32. Irena Dvořáčková says:

    Milá Flo, lesík s cesnakom som nenašla možno preto že u nás nerastie – iba divý cesnak a to je iný- a v parku kde rastie „milovníci“ psov venčia svojích miláčikov …../našu rodinu tiež vlastní jeden pes/ …..donedávna som všade čítala že sa v záhrade pestovat nedá
    recepty vyskúšam z toho čo mi donesie kamarátka ….
    zdá sa že plnka vyhráva, rada sa poučím aj keď u nás sa pečie roky podľa zdedeného receptu ….len tie chute sú iné …..ked sme s babičkou pekávali v peci na chleba to bola vona po celej ulici a chut nenapodobiteľná….
    mazanec sa u nás nepečie – teda klasický český tak snáď ho do velkej noci stihneš pridať
    zdravím Irena

  33. jsem také pro nádivku. A prosím kam můžu zajít pro medvědí česnek?

    1. Eriko, na větší farmářské trhy a do lužních lesů, tedy lesů, které jsou listnaté a v blízkosti nějaké větší vody nebo řeky.

  34. babča Jana says:

    Milá Jani, medvědí česnek mám docela dlouho na zahradě, hodně rostlinek jsem rozdala. Mám ho nejraději na chleba s máslem, sypu ho na pomazánky a na míchaná vajíčka. Dík za tip na pesto. Musím si ale na něj ještě počkat, teprve se začíná objevovat, jsme pod horama.
    Zdravím..babča Jana

  35. potěšil by mě recept na nádivku. Sice jsem ji už jednou vyrobila, ale jestli byla taková, jaká má být, nevím. Tak bych ji ráda vyzkoušela podle tvého receptu.

  36. Ahoj Florentýnko,
    ráda se příruční jak správně na mazánek 🙂
    Hezký den.
    Lidka

  37. Mě by taky více zajímala nádivka. 🙂

  38. Vratislav says:

    prosím o recept na nádivku

  39. Tereza says:

    Urcite prosim o nadivku

  40. Zdeňka says:

    o medvědím česneku jsem slyšela už dávno od své kamarádky a teprve vloni jsem ho použila ve své kuchyni a velice mi chutnal, tak už se chystám si ho zase nasbírat.
    A pokud jde o nádivku nebo mazanec , tak bych přivítala obojí. Děkuji

  41. Dagmar says:

    Ahoj Florentýno,

    více by mě zajímal recept na nádivku.

    Děkuji.

  42. Také se přimlouvám o recept na nádivku. Dík Jitka.

  43. Dušan says:

    Hlasuji pro nádivku.

  44. Anna Šutová says:

    Som za veľkonočnú plnku…. Ďakujem

  45. ráda si přečtu oba recepty

  46. Martina says:

    Já jsem pro nádivku :-)!

  47. nádivku, díky

  48. kakajda says:

    Umím mazanec i nádivku, ale hlasuji pro nádivku. K.

  49. Ahoj milá Florentýno,
    vzhledem k tomu, že jsem začala jarní očistu a také musím shodit pár kil, uvítám spíše tradiční nádivku.
    Díky že jsi

  50. Pavlína says:

    Prosím velikonoční nádivku.
    Zdravím Pavlína

  51. Ivana Stratilová says:

    Dobrý večer Florentýno,ikdyž jsem hodně na sladké,raději bych tradiční nádivku.
    Hezký večer.
    Iva

  52. Maruška says:

    já jsem také pro tradiční nádivku, díky ? <3

  53. Janča says:

    Ahoj Jani,
    zdravím z chladného severomoravského kraje a doufám, že sluníčko, teplo a jaro dorazí v brzké době a plné parádě, už mi chybí ta venkovní „jarní vůně“ a chuť na jarní recepty. A přimlouvám se jak za mazanec, tak za nádivku- oboje k velikonocím přece patří!
    Přeji pěkné následující, snad už opravdu jarní dny. Jana

  54. Radka Austerlitzová says:

    Dobrý večer, Florentýnko,
    díky za recepty na medvědí česnek, loni jsme jeli na kole po Moravě a v lese kvetly překrásné bílé koberce, které voněly po česneku. Druhý den jsme se vrátili a natrhali si tašku listů. Udělala jsem z něj pesto a zbytek jsem strčila do mrazáku, odkud se dá vzdycky pár listů vyndat a použít třeba do tvarohové pomazánky.
    Po velikonoční nádivce se u nás jen zapráší, takže já bych prosila spíš o recept na mazanec.
    Moc zdravím.
    Radka

    1. Radko, ty koberce česneku musely být nádherné! Měla jsi štěstí, že jsi ho ještě stihla, po odvětu listy zavadají a ukážou se zase až příští rok.

  55. Dobrý večer Florentýnko,ráda bych shlédla recept tradiční nádivky.Nevím však ,zdali seženu všechny potřebné ingredience ,neboť momentálně žiji v Kanadě.Třeba jsem zde neviděla kopřivu,kterou dávala moje maminka též do nádivky.Možná tvá nádivka bude jiná a stejně dobrá jako ta s kopřivou. Přeji hezký den Květa

    1. Květo, neboj, na kopřivě nádivka nestojí. Jde to i jinak. Recept už jsem publikovala, koukni a uvidíš.

  56. Helena says:

    prosila bych popis na tu nádivku a jestli máte více druhů nádivek. Moc děkuji a už se těším. Ten článek o medvědím česneku mě nadchnul. Vůbec jsem nevěděla co všechno se s ním dá udělat

  57. Marcela says:

    Hlasuji pro nádivku, každý rok ji dělám a pokaždé jinak, takže mě zajímá další varianta.
    PS pro ty, které chtějí mazanec – ten se dělá ze stejného těsta jako vánočka, jen se nesplétá.

  58. Renata says:

    Milá Flo, já bych byla pro nádivku. Děkuji

  59. Jindřiška says:

    Milá Florentýnko,k svátku jara patří oba recepty…tak se přimlouvám za oba.

  60. Alena Tichá says:

    Ahoj Flo, medvdí česnek mám na zahrádce, ale víc mi chutná v syrovém stavu.Jinak článek super. jestli si mohi vybrat tak mazanec co se vždy povede 😀

  61. Mirka Hartmanová says:

    Zdravím Flo a všechny vespolek,
    těžká volba, ale jsem pro nádivku. U mazance (a vánočky) jsem pevně spoutána rodinným receptem, ale u nádivky je velký prostor k inspiraci. Krásný víkend všem!

  62. Hlasuji pro nádivku.
    A pesto z medvědího česneku jsem jednou dostala a nebylo příliš dobré. Ale zkusím tvoje a věřím (vlastně už teď vím), že bude mnohem chutnější 😉

  63. Hana Zdražilová says:

    Krásný den,nádivka je skvělá věc a já sama ji moc neumím a nedělám,ale maminka mého přítele ji dělá skvostnou a tak bych byla zvědavá na Tvůj receptík ;).Určitě bych ji vyzkoušela 🙂

  64. Ahoj Flo,
    bochánek děláme tvarohový, je dlouho vláčný a vždycky se povede 🙂 Hlasuji pro nádivku.

  65. Hlasuji pro nádivku, mazanec se jakžtakž podaří, ale nádivka nikdy moc nechutná. Zdravím všechny!

  66. Milá Flo, ja by som brala oba recepty, to nejde?:-) ak nie, tak potom tú plnku poprosím, rada ju vyskúšam. Ďakujem a prajem pekný jarný týždeň. Článok o medveďom cesnaku je super, používam ho v sezóne hojne.

  67. ruzena says:

    Milá Florentinko, přimlouvám se za oba recepty a také za recept na beránka. Přeji pěkný den

  68. Krásný sluneční den,už máme na zahradě docela velký medvědí česnek a už se těším na domácí máslo.Dávám ho i do pomazánek,z lístkového těsta dělám roládky a sypu je med.česnekem.Už leze i pažitka-prostě je znát že už to snad bude lepší i když hlásí ještě mrazíky.Přeji pěkný den!!!

    1. Eviku, ten nápad s roládkami z listového těsta se mi moc zamlouvá, děkuju ti za inspiraci!

  69. Omlouvám se, že jsem neodpovídala na ty komentáře, kde hlasujete pro téma dalšího článku, asi bych si už docela vyviklala klávesnici 🙂 Jste všichni moc milí, že píšete, tak prosím nepřestávejte, dělá mi to obrovskou radost. Všechno pečlivě čtu a dělám si u toho poznámky, vaše komentáře opravdu v koši nekončí.

    Flo.

  70. Šárka says:

    Ahoj Flo,

    na medvedi cesnek jezdim k Breclavi, je ho tam opravdu hodne a nikdy jsme tam nikoho, krome pejskaru, nepotkali. Polevka i risotto jsou vyborne. Pesto jsem pripravila jen zakladni, tzn. medvedi cesnek, olivovy olej a trosku soli. Syr a orechy pridavam az si odeberu na aktualni jidlo. Neblansirovala jsem, ale po trech tydnech je pesto stale krasne zelene. Myslim, ze mozna reaguje s dalsimi ingrediencemi. Takhle mi to prijde univerzalnejsi, a snad by melo i dele vydrzet. Dam vedet, jak bude vypadat za nejaky ten mesic.

    1. Máš pravdu, Šárko, medvědí česnek si udrží v pestu zelenou barvu podstatně déle, než třeba bazalka. A taky mu v téhle podobě (jen olivový olej a sůl) svědčí zmražení, třeba v tvořítku na ledové kostky 🙂

  71. Ahoj Flo, tak ja jeste pridam zkusenost s medvedim cesnekem. Ja, jakozto momentalni nadsenec zitneho kvasku, medvedi cesnek – cerstvy ci suseny – pridavam do chleba:-) ja ho sice citim jen v teste, v upecenem uz ne, ale vypada tam dobre:-)

    1. Super nápad, díky :-*

  72. Jana Veverková says:

    Ahojky, tak já na medvědí česnek od předloňska chodím na zahradu pod ořech, dost se mu tam daří, jenom letos mi poslední várku před vykvetením s prominutím posrali opeřenci…celou zimu jsem se o ně starala jako o vlastní, podstrojovala jim a oni se mi odměnili :-)…a když jsem na ně řvala jak tur, tak si vesele čimčarali, jak kdybych vyprávěla vtipy století… ale úroda byla slušná, mám pesto i zaledované kostičky. Nejvíc ujíždíme na másle s medvědem, zapracovaném do nakrájených bagetek, zabalených v alobalu a hozených na gril (v paneláku do trouby, což sice není to pravé ořechové, ale když jde „huba šejdrem“, je to bašta, bagetky promazané máslem s medvědem zamrazuji do zásob :-))

    1. Jani, bezva nápad s těmi bagetami a nad opeřenci jsem se upřímně zasmála. U nás je to podobné, jen si nevybírají úrodu, ale terasu, schody, auto a jiné produkty lidské činnosti…

  73. Milá Flo, dnes jsem vytáhla manžela do lesa na medvědí česnek. Tvrdil sice, že ještě nic nebude, že je brzo – ale můj „instinkt“ (tedy spíš šílená potřeba vitamínů) zvítězil. Přinesla jsem si kytičku mlaďoučkých lístků a právě jsem si s nimi dala můj domácí kváskový chlebík. Od zítřka se chystám na týden bez pečina – tak jsem si to dneska užila! A zítra si asi udělám Tvoje skvělé rizoto s hráškem a medvědím česnek. A moc doufám, že jarní viroza rychle uteče!

    1. Lído, to je skvělá novinka, takhle brzo bych ho nečekala. Teď už je medvědího česneku víc, vykukuje všude možně, nejvyšší čas připomenout si tyhle recepty. Doufám, že se rizoto povedlo.

  74. magrundl says:

    Přeji hezký den. Zatím jsem na medvědí česnek nenarazila,ale hodně jsem o něm slyšela. Byl mi nabídnutý sušený který používám do různých pomazánek. Dá se použít ještě jinak? Nikde jsem nenašla recept,kde by byl sušený medvědí česnek použit.

    1. Rozhodně nic nezkazíte, když ho přidáte do polévky na závěr na dochucení, stejně jako sušenou petrželku. V ostatních případech byl dala vždy přednost čerstvému.

  75. Uršula says:

    Milá Florentýno, myslím, že nejsem ve vaření nováček, ale u tebe jsem našla hodně inspirací, přínosných rad a výstrah. Kam chodím, tak se nyní zmiňuji o Tvém blogu! Co se týče pesta, tak toto jsem vždy používala při vaření, ale letos jsem se rozhodla udělat vlastní. Ingredience mám nakoupené, u domu za potokem mám medvědího česneku lány, až mi přijde směšné množství 45 lístků, když bych pro něho mohla chodit s kosou 🙂 Ale můj dotaz zní: OK, pesto vyrobím, ale přeci se mi musí zákonitě zkazit. Chtěla bych udělat pár láhvinek na letní/podzimní sezonu. Mám to pesto normálně sterilovat? Přeci jinak by mi do něho určitě po nějaké době vlezla plíseň… Děkuji za doplňující radu. Fandím a čtu dál! 🙂 P.S. Ocenila bych kapitolu o zálivkách na saláty. Podělím se s tebou o jeden můj extrémně jednoduchý recept, který když připravím, vždy musím diktovat 🙂 Syrovou brokolici (1ks) nakrájet na úplně malinkaté růžičky (brokolice zůstává syrová!), na droboulinko nakrájet červenou cibuli (1ks), anglickou slaninu (asi 15 dkg) nakrájet na max. centimetrové proužky – slaninu na sucho osmáhnout na pánvi (max. přidat pár kapek oleje), až bude slanina vyškvařená (ne na troud), přidáme malého panáka rumu Božkov – neflambujeme, jen necháme pár vteřin „projít varem“. Po vychladnutí přidáme k brokolici + k cibuli. Přidáme sůl, pepř, a majonézu – s tou opatrně. Má jí být tolik, aby ji skoro nebylo vidět! Tzn. přidáváme postupně, tak aby salát určitě neplaval! – ten má být křupkavý – jen se to vše musí spojit. Salát je vhodný kdykoliv, ale ke grilování apod. se skvěle hodí. Ve velkém ho jedí všichni muží, kteří na něho narazí, a to i když nemají brokolici rádi 🙂 Ahoj a díky za názor s tím sterilováním.

    1. Uršulo, pesto využívá jednu z technik uchování na dlouhou dobu: zalití do oleje. Tím se omezí přístup vzduchu. Když budeš mít pesto stále ponořené pod tenkou hladinkou oleje, zarovnané, aby z něj nic nevyčnívalo, když z něj vyklepeš všechny bublinky vzduchu, když použiješ čistou nádobu a nebudeš do něj sahat použitou lžící, tak vydrží. Pokud máš přesto pochyby, není nic jednoduššího, než pesto zamrazit do tvořítka na ledové kostky a po ztuhnutí přesypat do sáčku a ponechat v mrazáku.

      PS. Díky za recept, na oplátku ti posílám odkazy na články o salátových zálivkách, o kterých už jsem tu psala:
      Sedmero salátové bohyně
      Caesar salát a jiné zálivky

  76. Jani, díky za výborné tipy. Já z medvědího česneku peču třeba slaný zeleninový koláč. Dá se jíst teplý, ale nejraději jej mám odležený z chladničky. Výborně zasytí. S medvědím česnekem prostě v kuchyni experimentuji. Medvědí česnek, to je prostě moje 🙂 I proto, že je spojen s procházkou do přírody.

    1. A recept na ten báječný koláč by byl? 🙂

  77. Já se taky přimlouvám za obojí, Hana

    1. Hani, hlasování už proběhlo před dvěma roky, ale díky za oba hlasy 🙂

  78. Kuchaři a kuchařinky, dělám si „jakopesto“ z medvědího česneku. Jen česnek, sůl a olej. Chci potvrdit, že mi v lednici vydrží celý rok až do příští sklizně. Samozřejmě nabírám čistou lžičkou a hned uzavřu

    1. Díky za zkušenost, Marto.

  79. Je velmi cenné pro mne být členem Tvého klubu nejen co se vaření týká, ale i všeobecných vědomostí. Slyšel jsem, že existuje medvědí česnek, ale nikdy jsem se s ním nepotkal a měl jsem za to, že je nejedlý, ba snad i pro člověka jedovatý. A tak jsem zase o trochu chytřejší. Díky!

    1. Tak to jsem ráda, Jirko, že se tvé kuchařské obzory zvětšují. Držím palce do dalšího prozkoumávání.

  80. verave says:

    Dobrý den tak jsem poprvé v životě jedlá medvědí česnek a u vás jsem se hodně dozvěděla zítra zkusím do oleje a soli

    1. Díky za vyzkoušení a za ohlasy! Flo.

  81. zdeněk says:

    Ahoj Jani,
    Díky za článek o medvědím česneku.Zítra dělám risotto.Už se těšim.Chci se ale podělit o jeho lékařské schopnosti.Od roku 2007 trpím v ústech,na jazyku a krku „nějakými „afty.Před cca.měsícem mi ho kamarádka doporučila a ukázala doslova plantáž….no třetí den bylo po aftech.Žádné prášky nebo mastičky…..každý den si dám preventivně /chutná mi/ pár lístků,dokud je.Prostě je to skvělá rostlinka.Ahoj a ať se Vám všem moc daří,Zdeněk

    1. Zdeňku, tak to je moc zajímavá zkušenost, díky.

  82. Aneta M. says:

    Ahojky dostala jsem velký košík medvědího česneku a využila jsem recept na bylinkové máslo, pesto i krémovou polevku. Díky za ně. Výborně chutnají všechny.

    1. Aneto, díky za ohlasy, jsem ráda, že se povedlo a chutnalo.

  83. Česnek nasekám nadrobno a vmíchám do domácího sádla. V tuku se rozloží chuť i vůně a na čerstvém chlebu nemá konkurenci. V ledničce vydrží několik dní. Zkuste, nebudete litovat!

  84. Lucie says:

    Dobry den, opravdu je peste mnozstvi oleje 100ml na 25 listku? Prijde mi to hodne.
    Dekuji za odpoved, L

    1. Ano, ale měla jsem upřesnit, že se jedná o dospělé listy, nikoli ty malé, ještě ne dost vyrostlé prďolky. Váhově bude 25 lístků skoro odpovídat 20-25 gramům suroviny.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close