Jehněčí kotlety, které zvládne každý

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Jehněčí kotlety vyvolávají respekt a vyžadují spolehlivý recept. Jsou velmi drahé, velmi sezónní, velmi maličké a aby to nestačilo, měly by se propéct jen dorůžova, aby si zachovaly šťavnatost.

Takže je jasné, že kdo je ještě nikdy v životě nepřipravoval, chce mít záruku, že se mu to povede hned napoprvé. Že se investice vložená do masa několikanásobně vrátí v podobě hlasitých pochval a pomlaskávání u stolu. Sice se jedná o návratnost značně pomíjivou, ale i tak ten okamžik triumfu nad jehněčími kotletkami a úžas nad jejich dokonalou chutí za to stojí.

Jehněčí maso patří na velikonoční stůl už docela dlouho, neboť ovce se v našich krajinách chovaly v mnohem větších počtech, než jak to známe dnes. Chudší rodiny, které si nemohly jehněčí dovolit, začaly péct beránky z těsta a tak vznikla další velikonoční tradice.

Jehněčí kotlety v kuchyni: zásady, na které byste měli pokaždé pamatovat

Pojďme si sjednotit kuchařská fakta o jehněčích kotletkách.

  • Nejjemnější z celého jehněčího je maso podél hřbetu, tedy téměř nenamáhané svaly z obou stran páteře. Říká se jim kotlety. A jak už víte z předchozích článků, nenamáhané maso se hodí hlavně na minutkovou úpravu a nejvíc mu sluší úprava dorůžova. (Poznámka pro rýpavé: Výjimkou je kuřecí maso, kde musíme brát ohled na bezpečnou, zdravotně nezávadnou teplotu, která úpravu dorůžova vylučuje.)
  • Jehněčí kotleta se prodává obvykle nerozdělená, s ponechanými kousky žeberních kostí, takže to dohromady vypadá jako hřebínek a taky se tomu tak říká.
  • Tyhle vyčnívající žeberní kosti jsou při minutkové úpravě dost k ničemu a navíc se musí předem pořádně očistit od všech zbytků masa, což dá trochu námahy. Jenomže na talíři to pak vypadá tak fantasticky, že nikdo se nad tou hromadou přípravné práce vůbec nepozastavuje. Když budete mít štěstí, seženete jehněčí hřebínek už očištěný. Když ne, vezměte ostrý nožík, vyžízněte mezižeberní kousky masa, a pak ještě z kostí oškrábejte blánu, která je obepíná (myslím, že se jí říká okostice). Musíte se dostat doslova až na kost, jinak to nebude vypadat hezky.
  • Nemá smysl hřebínek rozřezávat na jednotlivé kotletky a ty pak opékat samostatně na pánvi. Jehněčí kotletky jsou totiž tak maličkaté, že při opečení po obou stranách by vám uvnitř nezůstalo skoro žádné růžové maso. Proto mějte na paměti, že nejdokonalejší kotlety připravíte, když hřebínek necháte v celku, takto ho upečete nebo opečete a na kotlety ho nařežete až po tepelné úpravě, tedy těsně před podáváním.

Jak opéct a upéct jehněčí kotlety

Ze všech druhů tepelných úprav se pečení hodí k jehněčím kotletkám asi nejvíc. Dušení nemá vzhledem k minutkové povaze masa smysl a vaření připadá v úvahu nanejvýš tak v sous-vide lázni za kontrolavaných podmínek, aby opět zůstalo maso růžové. Smažit je by byl hřích.

pečení jehněčích kotlet

Tak tedy pečení.

Pokud už máte nějakou přechozí zkušenost s jehněčími kotletami, můžete je ochutit, rovnou vložit do velmi horké trouby s teplotou kolem 220 stupňů a péct je 15-20 minut, dokud dotykem prstu nepoznáte, že jsou udělané přesně tak dorůžova, jak potřebujete.

Takový cit ovšem začátečníkům chybí, takže snadno můžou prošihnout ten krátký okamžik, kdy je maso upeče přesně akorát. Všechno to jde hodně rychle. O minutu později a kotlety budou skoro well done, bez růžové barvy, s podstatně horší šťavnatostí a chutí.

Když ale trochu snížíte teplotu v troubě, třeba někam ke 180 stupňům, okamžik správného dohotovení se trochu protáhne a dá vám větší prostor se splést nebo včas nedoběhnout. Pořád jste ale odkázáni na trochu citu nebo zkušenosti a na test masa pohmatem.

Když teplotu snížíte ještě víc, máte v podstatě nezkazitelný recept pro začátečníky, protože konečně se lze spolehnout na časový údaj délky pečení. Bavíme se tu o teplotě pouhých 140 stupňů. Takovou nízkou teplotu potřebujete mít ověřenou teploměrem, který můžete postavit do trouby, případně mít jistotu, že váš termostat se neplete a nekecá vám.

Nižší teplota v troubě nezatáhne maso na povrchu a nedá mu barvu ani intenzivní chuť, takže, jak už to ode mě určitě očekáváte, je potřeba jehněčí kotlety nejdřív velmi zprudka opéct na pánvi dozlatova, teprve potom přesunout do trouby.

Moje doporučení pro vás, pokud si nejste u jehněčích kotletek jisti svou zkušeností, tedy zní:

Maso zprudka zatáhněte po obou stranách na pánvi (asi 2 minuty z každé strany) a dopečte 40 minut v troubě vyhřáté na 140 stupňů.

Za tu dobu stihnete připravit přílohu, prostřít stůl a vyvětrat kuchyň po předchozím opékání masa.

jak připravit jehněčí kotletky

Ochucení jehněčích kotletek

Každé malé dítě gastronomicky aspoň trochu vzdělaných rodičů ví, že k jehněčímu masu se hodí především česnek a rozmarýn.

Jelikož jehněčí kotlety před vámi leží v celku a nenakrájené, nemáte moc šancí je ochutit taky uvnitř, takže je vlastně jen tak nenápadně ovoníte.

Můj oblíbený postup spočívá v tom, že kotletky obložím jedním nebo dvěma rozkrájenými stroužky česneku, pár snítkami rozmarýnu, zakápnu olivovým olejem a nechám dvě hodiny marinovat při pokojové teplotě. Tak se zároveň vytemperuje studené maso z lednice a nejde na pánev úplně chladné.

Jakmile opeču maso na pánvi a odložím si ho stranou, do horké pánve ještě vhodím použitý česnek a rozmarýn a na mírnějším ohni je trochu rozvoním. Poté je znovu použiju na maso a pod maso, když jde do trouby.

Rozmarýna je po upečení v podstatě nejedlá, ale česnek klidně můžete naservírovat na talíř i s masem.

Jdeme do finále

Takže jsme se dostali až do bodu, kdy máte maso opečené na pánvi, ovoněné, zvolna dopečené dorůžova v troubě. Pořád je ale v celku a ještě s ním musíte udělat jednu důležitou věc.

Maso si potřebuje pár minut odpočinout, než ho rozkrájíte. Když mu dáte čas na oddechnutí, stačí se teplem namáhaný sval zase trochu uvolnit a vstřebá do sebe šťávu, která by jinak při rozříznutí ihned vytekla.

Takže pekáček s masem vyndejte, zakryte alobalem a nechte pět minut stát na prkýnku. Pak teprve vezměte ostrý nůž a rozkrájejte jehněčí kotletky pěkně mezi žebírky. Můžete si u toho vzpomenout na slavnou filmovou hlášku: „Zakopnul a upadnul mi na nůž, který se mu zapíchnul mezi žebra. A pak ještě asi šestkrát.“

Nelekněte se, že případná šťáva, která z masa vytéká, má skoro barvu krve. Maso se stihlo zahřát dost na to, aby se nejednalo o krev, ale o šťávu.

Co k jehněčím kotletkám na talíři

Bramborami nic nezkazíte. Vyhnula bych se ovšem bramborám pečeným, protože příloha by měla podle platných gastronomických zákonů vzniknout jinou tepelnou úpravou, aby se na talíři potkala větší rozmanitost. Zkuste třeba kaši, nebo brambory vařené či šťouchané. U mně to vyhrál kuskus, ochucený podušenou cibulkou, kari kořením, nasekanými pistáciemi a zeleným hráškem, protože i tahle kombinace má k jehněčímu blízko.

Hodí se ještě připravit nějakou samostatnou omáčku, protože z přípravy masa žádná nevznikne. Pokud jste se nerozhodli pro bramborovou kaši, může omáčku vcelku uspokojivě nahradit hráškové pyré. Někdy jindy vám ukážu, jak ho udělat úplně hladké a dokonalé. Další možnost dává třeba studená jogurtová omáčka, ochucená bylinkami, mátou a česnekem, pro kterou jsem se rozhodla já. Dokonce jsem do ní nastrouhala i kousek okurky. Všechno tohle se k jehněčímu báječně chuťově hodí, proto tahle volba.

Ale teď už dost řečí a nechte si chutnat.

Jehněčí kotlety pro začátečníky

Množství: pro dvě až tři (možná i čtyři osoby) -- viz poznámka v receptu

Jehněčí kotlety pro začátečníky

Suroviny

  • 1 jehněčí hřebínek s 8 kotletkami (žebry), zhruba 600 g
  • 2 stroužky česneku
  • 2 snítky rozmarýny
  • sůl
  • 3 lžíce olivového oleje
  • 1 lžíce rostlinného oleje

Postup

  1. Pokud mezi žebry jehněčího hřebínku zbývá maso, vykrojte ho malým ostrým nožíkem a pak ještě každé žebírko oškrábejte, abyste sundali i blánu na povrchu kosti. Vyčnívající konce kostí by měly zůstat naprosto suché a holé.
  2. Česnek oloupejte a nakrájejte na tenké plátky. Rozmarýnu natrhejte na větší kousky. Jehněčí maso vložte do malého pekáčku nebo do misky, posypte česnekem, rozmarýnou a zalijte olivovým olejem. Nechte 2 hodiny marinovat při pokojové teplotě.
  3. Troubu nechte předehřát na 140 stupňů (a ubezpečte se, že tahle teplota přesně odpovídá vnitřní teplotě v troubě). Maso vyjměte z marinády, odstraňte bylinky a česnek, a na povrchu ho zlehka osolte. Rozpalte nerezovou pánev se silným dnem, a jakmile je opravu horká, zakápněte ji rostlinným olejem. Vložte maso a opečte ho 2 minuty po jedné straně, poté otočte a opečte stejnou dobu i po druhé straně.
  4. Opečené maso položte do pekáčku. Pod pánví zmírněte plotýnku, přidejte do ní marinovaný česnek a rozmarýn a asi minutu za stálého míchání opečte. Pak vyškrábněte na maso a tohle všechno vložte do trouby.
  5. Pečte 40 minut při udané teplotě. Poté maso vyjměte, zakryjte pekáček alobalem a nechte 5 minut odpočívat. Před podáváním rozkrájejte mezi žebry na jednotlivé kotletky. Pokud chcete, můžete je na řezu ještě lehce osolit, ideální je na to vločková sůl fleur de sel. Servírujte 2 nebo 3 kotletky na porci, ale pamatujte, že velcí jedlíci bez problémů zvládnou i čtyři kotletky a ještě se budou ptát, zda něco nezbylo.

 
 
Pokud budete mít chvilku, nechte mi tu prosím komentář, zda vám chutná jehněčí maso a v jaké úpravě.

PS. A taky můžete článek sdílet svými známým.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_widget_sidebar sidebar_id=“Velikonoční recepty“][/vc_column][/vc_row]
 

Zapojte se do diskuze

  1. Vašek.K says:

    Ahoj Flo,
    díky za velikonoční jehněčí, jehněčí je výborné. Jen je třeba ho pořádně opracovat. Kotletky jsou supr. Pokud je třeba, pomalu pečené plecko vcelku s kostí, je taky dobrota. Ochucení je jasné, rozmarýn, česnek a potřít olejem, čím kvalitnější, tím lepší.
    Děkuji za vše co pro nás všechny děláš.
    Přeji Tobě i celé rodině klidné a spokojené prožití VELIKONOC.
    Vašek

    1. Ano, to je pravda, nemělo by na něm zbýt moc povrchového tuku, díky za upozornění.

      Též přeju klidné, krásné, pokud možno ne moc větrné a zasněžené Velikonoce.

  2. JITKA says:

    AHOJ FLO,DĚKUJI ZA RECEPT.U NÁS SE LÉTA PŘIPRAVUJAE KŮZLE. JE TAKÉ ÚŽASNÉ.TO SE SEJDE CELÁ RODINA A POMLASKÁVÁME U STOLU.K TOMU VÍNO A NEBO PODLE CHUTI PIVO .TO JAK MÁ KAŽDÝ RÁD.PO OBĚDĚ JEŠTĚ KÁVU A NĚCO SLADKÉHO A POTOM JE TO DOKONALÉ.NO LETOS JEŠTĚ UPEČEME PODLE TVÉHO RECEPTU JEHNĚČÍ.MŮŽE SI KAŽDÝ VZÍT A OCHUTNAT.JENOM TO POČASÍ ABY SE POVEDLO. PŘEJU VŠEM KRÁSNÉ SVÁTKY A POHODU PŘI HODOVÁNÍ.DĚTEM HODNĚ KRÁSNÝCH NAKOLEDOVANÝCH VAJÍČEK. JITKA

    1. Jitko, to zní skvěle, úplně si vás představuju u společného stolu. Počasí se doufám umoudří 🙂 Krásné svátky a zase za týden na viděnou. Flo.

  3. Hanka M. says:

    Jéje, Flo, ty jsi mi dala, zrovna když jsem si lebedila, jak pěkně se od tebe učím vařit.. ještě že byl ten apríl. Na čtvrteční článek se vždycky moc těším! Včera jsem pekla mazanec (s předstihem, na víkend odjíždíme..) podle tvého receptu na vánočku – chtěla jsem ho porovnat s receptem od babičky. Je výborný, děkuji! (jen se mi opět roztrhl, i když jsem ho nechala nakynout pořádně..)
    jehněčí maso jsem ještě nikdy neupravovala, především kvůli ceně, ale budu to muset vyzkoušet, kotlety vypadají luxusně, děkuji za inspiraci!

    1. 🙂

      Máš pravdu, cena masa je šílená, a proto je důležité, aby se to povedlo, když už se člověk rozhodne. Zas tak moc často si člověk jehněčí kotlety nedopřeje, no ne?

  4. Ahoj, Flo!
    Kotletky vyzerajú veľmi dobre, asi ich tento rok skúsime, máme v chladničke polovicu jahňaťa, tak hádam sa nám podarí odrezať ten správny kúsok aj na kotletky. 😉 Stehno už čaká nasolené, aby sme si večer urobili spomienku na Ježišovu poslednú večeru (Zelený štvrtok).

    Každý rok máme ten zvyk – na Zelený štvrtok pečieme jahňacie s horkými zeleninami a podávame ho s lokšami namiesto nekvasených chlebov. Viac o tom píšem tu: http://letitia-tiba.blogspot.sk/2011/06/zeleny-stvrtok-pecene-jahna.html

    Jahňacinu pečiem celkom jenoducho – len nasolenú a obloženú zeleninou (koreňová zelenina: mrkva (nie veľa), petržlen, celer, ďalej kel, prípadne špenát, rukola, petržlenová vňať… lepšie je viac horkej, než sladkej zeleniny) vložím do rúry a pečiem do zmäknutia. Lokše a zelenina, čo sa piekla spolu s mäsom ako príloha celkom stačia (lus pohárik červeného vína 😉 )
    (Nám chutí tá „jahňacia“ príchuť, takže diskusie o tom, ako ju zamaskovať veľmi nechápem.)

    1. Ahoj, máš pravdu, proč maskovat přirozenou chuť jehněčího, že? Prostě k tomuto masu patří.

      Mimochodem to tvé jídlo máš krásně promyšlené a lokše jako nápad se mi moc líbí.

      Jen mi ještě prozraď, jak pak z toho v troubě dušeného masa a zeleniny uděláš šťávu? Zahušťuješ ji nějak? Nebo to podáváš v té podobě, jak to vyjde z trouby?

  5. Dobrý den, Flo,
    v dobách mého dětství, tedy krátce předválečném, válečném a poválečném období, bývalo jehněčí, častěji králičí či kůzle, spolu s drůbeží, převážnou nedělní stravou Valachů, takže jsem se v letech pozdějších již této skladbě masných tovarů vyhýbal. Teprv“ v jeseni pozdní, žití svého“ jsem sice jako Petr Bezruč nespatřil stužkonosku modrou, ale vrátil jsem se k lehčím masům.
    Resumé? Pokud natrefím na jehněčí, zkusím, recept se zdá být jednoduchý a v jednoduchosti je krása, žeáno?
    Hezké Velikonoce, Vám, celé rodině a přátelům. No a zítra si jdu na nádraží pro ČD pro vás- snad Vás tam najdu… Jaroslav S.

    1. Tak „reaguji“ sám na sebe. ČD pro vás jsem zdárně dnes ráno získal a hned jsem regionálně ukuchtil plzeňský guláš, podle Vašeho receptu. Celkem se povedl, byť jsem měl doma od včerejška připravené jen hovězí zadní. K dosažení potřebně měkkého podušeného masa jsem použil „babskou“ radu a podpořil jsem to asi v polovině „procesu“ panákem, či chcete-li prckem tuzemského rumu. Opravdu to asi funguje, maso bylo měkké „vcukuletu“/nevíte odkud je to poslední slovo?
      Jediným prohřeškem proti receptu byla absence závěrečného zdobícího párku, nechtělo se miá do nepohody a co uděláte, parku nemaje, žeáno? Tedy, k velikonočnímu přání, připojuji i dík za regionální recepty v tom „ajznboňáckém “ magazínu. Nejen recept,ale i Vaše povídání okolo něj, mne vždy potěší…

      1. No vidíte, Jaroslave, tuhle babskou radu neznám. A trochu se jí bojím. Není tam ten tuzemák moc cítit?

    2. (mimochodem opět žasnu nad pestrostí výběru slov a jejich uspořádání do vět, jste můj spisovatelský vzor!)

  6. Jitka says:

    Milá Flo,přeji klidné a spokojené velikonoční svátky.Jitka.

    1. Jitko, díky, krásný začátek jara přeju!

  7. Lída says:

    děkuji za recept,vrátil mě do doby mého mládí,kdy jsme doma měli na velikonoce budto kůzlečí nebo jehněčí maso.Maminka to uměla výborně připravit,že velikonoční návštěva při obědě ani nemluvila.Ale já jako mladá,jsem o recepty moc zájem neměla a ted když maminka není,tak pozdě bycha honit.Zítra jdu na nákup masa,tak pokud v Globusu nebo u známeho řezníka bude jehněčí,tak to vyzkouším,snad mi to půjde.Těším se na Tvé recepty,protože aspoň přijdu na jiné myšlenky než na mou nemoc.Nemohu si vzpomenout,v čem to bylo,ale snad tak 10dní zpět jsem Tě viděla v televizi-nebylo to v pořadu sama doma,holt skleroza.Přeji Tobě a celé Tvé rodině veselé a prosluněné velikonoce a budu se těšit na příští čtvrtek,zdraví Lída

    1. Lído, možná to byla Prima a zprávy? Vyjadřovala jsem se nedávno k odpovědnosti rodičů za stravu svých dětí a k tomu, že výživu potomků za ně školní jídelny nevyřeší.

  8. rujet says:

    Ahoj Florentýno,
    je mi to líto, ale pořád se nemohu odhodlat připravit kus jehněčího. Kdysi jsem ochutnala, ale moc jsem ho cítila a dodnes to přetrvává. Zřejmě nebylo správně připraveno. Ale já mám stejný přístup i k veškeré zvěřině. Vadí to?
    Nutno podotknout, že úplně stejný názor sdílí i můj muž. Jen syn chce čím dál víc jehněčí ochutnat, bude si muset počkat na svou manželku.
    Zdraví Tě Rudka.
    Krásné jaro.

    1. Rudko, tyhle jehněčí kotletky jsou tak jemné, že zas tolik cítit nejsou. Krom toho z nich stejně musíš odřezat všechen povrchový tuk, protože se nestihne pořádně propéct. No a tuk především je nositel toho nepříjemného aroma. Možná jim můžeš dát šanci, v nejhorším to všechno sní syn, ono toho masa na těch kostech zas tak moc není 🙂

  9. Majka says:

    Milá Flo,jsem ráda,že to byl jen apríl a že nám všem budeš i nadále zasílat užitečné rady a receptíky.To jehněčí vypadá skvěle,občas si ho někdy dopřejeme.Teď se chystám na nádivku a mazanec,dám ti vědět,jak to dopadlo. Jen nevím,jestli nebudu muset odhrnovat sníh,až půjdu na bylinky,nebotˇu nás stále sněží.Jinak ti přeji pěkné velikonoční svátky .
    Majka

    1. Majko, u nás též chumelilo, jako kdyby se někomu nahoře roztrhla peřina. Ale jak jsem psala, o to zelené v nádivce až tak nejde, hlavní je maso, že 🙂

  10. Zdeňka says:

    děkuji za recepty, které mi posíláš, postupně je zkouším
    přeji krásné prožití svátků jara.
    Zdena

    1. Zdeno, tobě taky krásný začátek jara!

  11. Milá Flo,
    děkuji za recept,za mého mládí jsme měli kůzle to tatínek vždy na vesnici
    koupil.Teď máme doma vystudovaného lesníka tak máme sem tam zvěřinu.
    Moc nám chutná.Mám takovou špatnou zkušenost.Když jsem byla malá tak babička s dědou měli čtyři kozy a když jsme příšli na návštěvu tak mě teta
    nutila pít teplé kozí mléko.Já jsem s nechutí pila kravské natož kozí.Po neblahém zážitku to šlo ven.Od té doby nemusím i jehněčí,ale múj muž ho
    má rád tak mu ho peču.
    Milá Flo,já ti děkuji za tvoje čtvrtky moc se na ně těším jsi jednička.Přeji tobě
    a celé tvoji rodině veselé a radostné Velikonoce.Jitka.

    1. Jitko, po takovém zážitku je jasné, že k jehněčímu budeš vždy přistupovat obezřetně. Snad si aspoň muž pochutnal 🙂
      Měj krásný začátek jara, Flo.

  12. jitka says:

    Ahoj Týnko moc děkuji za recept i s krásnými obrázky.Jsi pěkná šibalka s tím aprílem.Ale povedlo se ti to.Chystám se na mazanec, perníčků už je polovina.Přeji slunečné velikonoční svátky, snad se to počasí již uklidní.

    1. Jitko, tobě taky přeju spoustu jarního sluníčka 🙂 Flo.

  13. Milá Florentýnko,
    opět za JEDNA!:-)
    Přeji Ti krásné a pohodové svátky jara a kvalitní výprask 🙂
    Krásné svátky přeji i všem Tvým příznivcům. Díky za vše. A

    1. Aničko, kvalitní výprask jsi mi přála, a taky se mi ho dostalo, tak ti pěkně děkuju 🙂
      Přeju ti za to na oplátku krásné jaro a spoustu podařených jídel v kuchyni.
      Flo.

  14. Miluše Dvořáková says:

    Milá Flo, tvoje čtvrtky jsou úžasné, jsem ráda, že jsem se do této skupiny dostala a při tom dnešním jehněčím masíčku jsem doslova polykala sliny. V poslední době je možné jehněčí sehnat i když za děsné ceny, ale jednou za čas se to dá. Já většinou kupuji maso na pečení a se špenátem a brambůrkami to nemá chybu. Za mého dětství a mládí maminka kupovala skopové a připravovala ho na marijánce – bílá omáčka – brambory a muselo se to jíst horké, ten skopový tuk byl hrozný, tak na to vzpomínám nerada. Ale tvoje hřebínky to je jiná- určitě je zkusím. Přeji krásné Velikonoce Míša

    1. Ó, skopové na marjánce, klasika české kuchyně, to už se tak často nevidí! Souhlasím s tebou, že ceny jehněčího jsou velmi vysoké, ale jak už jsem tu někde psala, je to jen výjimečně a je to oslava nového života a bytí, tak proč ne. Krásné jaro, Flo.

  15. Jarka B. says:

    Milá Florentýno,
    děkuji za nedělní školu vaření. Na svátky peču nádivku s uzeným masem, podle starého rodinného receptu, který je prakticky stejný jako ten tvůj (jen se přidá hrstka hrubé krupice) a vždycky má úspěch. Právě mi kyne mazanec, ten tvarohový určitě zkusím po svátkách. Já v robotu utřu cukr, máslo a žloutky, na to nasypu mouku, přidám kvásek a mléko, vyměním hnětací hák a dál se to už zadělá samo. Já jen na vále přidám hrozinky a mandle. Doufám, že se mi podaří dobře upéct, ale když praskne, to mají všichni naopak rádi, takže žádný stres. Přeju tobě a celé tvojí rodině veselé a požehnané Velikonoce. Jarka

    1. Jarko, jsem ráda, že ti nedělní škola dělá radost. O nádivce s krupicí jsem už taky někdy slyšela, asi to snad vyzkouším 🙂

      Měj krásné jaro,

      Flo.

  16. reny.b says:

    Milá Flo, mňam. Kotletky letos nestíhám, tak je jehněčí (a telecí) aspoň v té „Tvé“ hlavičce. Jinak jehněčí zbožňuju, chuťově i nostalgicky, pamatuju si doteď tu slávu, když ho za totáče v nějakém frontovém boji babička vystála :-). Obvyklá úprava – viz Tvůj článek. Hezké svátky!

    1. Krásné jaro i tobě a díky za totalitní vzpomínky 🙂

  17. tornado-lou says:

    Kotletky, kotletky, to se rekne. Ale ja mam jehneci hrbet vcelku. I s tukem. Zacinam panikarit. Upict to asi upecu, ale jak to dopadne, to nevim. Mam teda odrezat ten tuk? Hm?

    1. Hřbet je trochu jiná část, řekla bych. Kotletkové maso je zespodu pod hřbetem, asi ho tam ani nemáš. Já bych z toho tuk odřezala, taky bych sejmula maso z kostí a udělala ho na způsob vepřové pečeně, viz článek nedávno tady na webu. Jen pozor na hmotnost.

  18. Flo, moc děkuji za skvělý recept. Až se mi znovu podaří dostat k jehněčímu, budu ho dělat podle tvého receptu. A taktéž moc děkuji především za text a detailní vysvětlení, proč a co a jak udělat. Tohle je opravdu to, co na tvých receptech oceňuji opravdu nejvíc! Krásné Velikonoce Ti přeji, V.

    1. Veroniko, děkuju za milá slova a krásný začátek jara i tobě. Ať se ti daří i v tvém osvětovém projektu. Flo.

  19. Mňam, úplně se mi sbíhají sliny. A to je teprve ráno, já už snídala a klidně bych si teda jednu kotletku dala 😀 Fakt to vypadá úúúúžasně 🙂

    1. No vidíš, Míšo, co s člověkem dovede udělat pohled na kus masa takhle na jaře 🙂

  20. Omg, Flo, musím ti to někam napsat, tak třeba sem: omlouvám se za naprosté off topic, ale právě jsem dopekla tvoje čokoládové sušenky ze Snídaně a mrzí mě, že děti spí, protože už chci vidět, jak se budou tvářit, až se zakousnou! To je TAK STRAŠNĚ DOBRÝ!!!

    1. To je ale moc pěkný off-topic :-))) Díky za vyzkoušení, děti měly hádám radost, pokud na ně teda něco zbylo…

  21. Tak jsem kotletky dnes večer upekla. A musím napsat, že jsem snad nikdy nejedla lepší masíčko. Perfektně se upeklo a chuť byla naprosto jedinečná. Moc děkuji za skvělý recept.

    1. Sáro, gratuluju, jsi šikovná. Díky za vyzkoušení.

  22. Sabina says:

    Dobr den.
    Dekuji za uzasny recept. Maso bylo mekke a ruzove a udelalo mi to velkou radost. Dekuji i za recept na bramborove knedliky,ktere jsem varila ke kralikovi na vine.

    1. Sabino, díky za vyzkoušení, jsem ráda, že jsem nekecala a že to funguje i v jiných kuchyních 🙂

  23. Vašek says:

    Konečně jsem sebral odvahu zkusit tento recept.
    Dva dny psychická příprava, část velikonočního dopoledne v kuchyni a skvělý výsledek.
    Kdysi jsem si několikrát jehněčí kotlety objednal na pravidelných služebních cestách v jedné vyhlášené italské restauraci, proto ta obava. Ale s tímto receptem jsem uspěl i sám a nebylo to o nic horší než u toho italského šéfkuchaře.
    Díky za recept.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close