Fíkové čatní – k sýrům směroplatný

Fíkové čatní, neboli chutney, chtějte ochutnat hlavně začátkem podzimu, kdy dozrávají fíky.

Původ čatní je možné hledat v indické kuchyni, kde znamená výraznou dochucující omáčku. Stačí jí pár lžiček k masu nebo k jiné surovině. Čatní tedy funguje podobně, jako jsme zvyklí třeba u hořčice nebo kečupu.

Původ fíků je možné hledat v Lidlu nebo v jiném obchodě, kde jsou teď za šest korun kus. Kdo zaváhá, dobře mu tak.

Co to je čatní

Anglické slovo chutnej, v češtině psáno čatní a vyslovováno čatný, bylo časopisem Naše řeč rozebráno v roce 1989:

V současné době se v některých kuchařských příručkách a časopisech setkáváme častěji s výrazem čatní. Rozumí se jím druh pikantních omáček, připravovaných ze zeleniny, ovoce, orientálního koření a dalších přísad, které se podávají jako příloha k masu apod. Název čatní pochází z hindštiny a jeho základem je slovesný tvar čátna, což bychom do češtiny přeložili nejspíše jako být přichucován.

Všem je tedy jasné, co to je चटनी, čili chutney, tedy čatní, čteno čatný, že?

Jak na fíkové čatní

Na fíkové čatní budete potřebovat šest fíků a jednu hrušku, ale aby té exotiky nebylo moc, klidně hrušku zaměňte za jablko, jako jsem to v receptu udělala já.

S nakrájeným ovocem přijde do kastrůlku ještě cibule, zázvor, rozinky, třtinový cukr a vinný ocet. To vše se rozvaří doměkka a svaří dohusta, čímž je dílo dokonáno a může se servírovat ještě pěkně zatepla.

Ideálně ve společnosti sýrů a burčáku, ale dovedu si ho představit i jako doprovod k vařenému kuřecímu masu nebo jako pikantní přídavek do sýrového sendviče nebo bagety.

Hezké fíkobraní.

fíkové čatní recept

 

Fíkové čatní

Celkový čas: 1 hour, 15 minutes

Množství: 2 skleničky o objemu 230-250 ml (každá)

Suroviny

  • 6 zralých fíků
  • 1 jablko (nebo hruška)
  • 2 cm kousek zázvoru
  • 1 malá červená cibule
  • 50 g sultánek
  • velká špetka soli
  • 100 g hnědého třtinového cukru
  • 125 ml červeného vinného octa

Postup

  1. Jablko rozčtvťte, odjádřete, rozkrájejte na centimetrové kostky. Fíky opláchněte, odřízněte jim stopku a pak je rozčtvrťte, případně rozkrájejte na osminky, pokud jsou větší. Oloupanou cibuli nasekejte nahrubo. Zázvor zbavte kůry a nastrouhejte na jemném struhadle. Sultánky spařte na cedníku trochou horké vody, anebo je aspoň důkladně propláchněte.
  2. Cukr a ocet odměřte do kastrůlku, přiveďte k varu a jakmile se cukr rozpustí a v kuchyni bude čpavě nedýchatelno (tedy nejpozději za deseti vteřin), odstavte.
  3. Do kastrůlku přidejte všechny nachystané suroviny a sůl, promíchejte, vraťte na plotýnku a opět přiveďte k varu. Zakryjte poklicí a pomalu a jemně vařte 1 hodinu, občas promíchejte. Na konci vaření musí být jablka i fíky tak měkké, že je dokážete rozmáčknout lžící.
  4. Odklopte poklici, trochu zvyšte žár a ještě pár minut vařte, až čatní zhoustne a na dně nebude patrná žádná volná tekutina. Trochu tomu pomozte tím, že při míchání část ovoce rozmáčknete o dno nebo stěny nádoby.
  5. Ještě teplé čatní rozdělte do dvou skleniček, zavíčkujte a uložte do lednice. Podávejte nejlépe ve společnosti vybraných přátel, vybraných sýrů a vybraného křupavého pečiva.
  6. Nenačaté čatní vydrží nejméně týden, načaté jen pár dní - a je jedno, jakou má skutečnou trvanlivost.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Kristýna says:

    Zdravím a děkuji za lákavě vypadající recept 🙂
    Mám doma vakuově zabalené sušené (ale nikoliv tvrdé – takové ty hodně měkké) fíky. Myslíš, že by to šlo i z nich? Nějaká zkušenost?
    Moc díky za radu. Kristýna

    1. Ty jsou mnohem sladší, takže odebrat z receptu cukr a klidně ještě fíky přes noc namočit do vody. Pak by to plus mínus mohlo být něco podobného.

  2. Ahoj Flo, tento fíkový recept mne velmi zaujal, i bych ho zkusila, ale jeden zádrhel mám, na fíkovníku mám hodně fíků, ale bohužel nezralých, těžko už dozrají. Zdravím a přeji krásné podzimní dny.

    1. Monika says:

      Nedozrálé fíky dozrávají další rok. Já zatím nemám ani ty, čekám, kdy začnou plodit.

  3. janatka says:

    Fíky máme rádi hlavně se synem a toto vypadá zajímavě.

  4. Florentýno,
    čatní dělám z jablek, znám ho i z nezralých rajčat. Fíkové bude jistě o třídu chutnější.
    Jarka

  5. Milá Floretýnko,
    z fíků jsem čatní ještě nedělala. Určitě vyzkouším, děkuji

  6. Tak to by mě nenapadlo , z fíků dělám marmeládu tak to zkusím. Jinak mám čatní švestkové, rajčatové ,broskvové, jablečné, meruňkové a taky jsem zkusila cibulové. jednou nám zbyly na vánoce datle ale toto čatní nikomu nechutnalo. Přeji pěkný den

  7. Fíky bych si dala i jen tak. Budou-li za slušnou cenu, zkusila bych to. Loni jejich cena připomínala rozpočet menší obce….
    Díky za recept?

    1. Barbora says:

      Kdysi jsem se na dovolené v Chorvatsku namlsala čerstvých fíků, které nám rostly přímo pod oknem v množství daleko přesahujícím spotřebu celého osazenstva penzionu.
      Od té doby v Čechách fíky nejím, protože to je bez chuti a zápachu. Tedy aspoň bylo, když jsem naposled před pěti lety jeden z obchodu ochutnala.
      Navíc se tak trochu obávám, že pokud se situace zlepšila a já bych těm potvorám přišla na chuť, nerovnala by se moje spotřeba rozpočtu menší obce, ale rovnou tak poloviny republiky 😀
      Nicméně domácí chutney (nějak se té české transkripci pořád bráním) bych si udělat mohla. Objevila jsem výbornou prodejnu sýrů, tak se bude hodit 🙂 Docela mě láká vyzkoušet i jiné ovoce, trochu si zaexperimentovat…

  8. Evžen says:

    Bez chuti? Záleží na druhu. Mně plodí vždy 2x ročně volně na zahradě,fakt je, že ta druhá sklizeň občas zcela nedozraje, takže 1. do pusy a z té další várky třeba to chutney

  9. Daniela says:

    Milá Flo, fíky mám moc ráda, v srpnu jsem si jich užila až až, když nám na zahradě krásně zrály. Nyní je jich tam stále plno, ale bohužel jen zelených, takže bych potřebovala recept na ty nedozrálé.

  10. Ahoj Flo, zrovna včera manžel říkal, že jsou teď fíky za dobrou cenu, tak proč to nevyužít ?

  11. Ahoj Flo,
    tento recept vyzkouším, jen dotaz – to jablko se neloupe? Díky

  12. Martina says:

    Nedávno jsem zkoušela čatní ze švestek … naprosto luxusní.. tohle určitě taky bude bomba

  13. mám doma už dost opotřebovaný sešit „koření v naší kuchyni“ a tam jsem objevila recept na čatný od té doby ho dělám každý rok a dokonce i experimentuji.ale s fíky bohužel určitě ne.když vidím jejich cenu vždy si vzpomenu jak manželovo tatínek vyprávěl že
    s nimi v zemědělské škole krmili prasata.Škoda musí být dobré

  14. Jarmila says:

    Milá Florentýno, zajímavý recept, vyzkouším, moc děkuji.

  15. Akorát jsem si je přinesla z Lidlu.Jdu na ně, skvělá inspirace a nápad.Těším se :⁠-⁠D. Krásný víkend ???

  16. Milá Florentýno, fíky milujeme, letos se urodilo, měli jsme jich asi 30 kilo, část jsme snědli, část jsem udělala marmelády a zbytek zamrazila a z toho teď bude tvoje čatní. Už se těším jen přidám asi malou feferonku máme rádi čatní ostřejší jinak ho dělám z meruněk a z třešní

  17. Šárka says:

    Zkušenost z čatní mám z červené cibule a je výborné a tento recept, to bude jistě zajímavá chuť. Tip že je zrovna k mání a kde.. ? Vyzkouším. Děkuji za recept.

  18. Věrka says:

    Když já mám radši fíky čerstvé. Dělají mi dobře na peristaltiku…
    Čatní jsem dělala jen jednou z přebytku zelených rajčat a bylo ho tolik, že se při vyslovení slova čatní všem kroutily panenky v očích. Tak promiň, Flo, asi si k sýrům dám opět brusinky.

  19. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    děkuji za opět zvláštní recept. Já zrovna dělal feferonkovou pastu. Je to luxus, já pálivé rád.

  20. Martina says:

    Dobry den, prosim, jak dlouho vydrzi? Dekuji 🙂

  21. Marianna says:

    Všichni už dávno reagovali, takže jen krátce: vyzkoušeno, je to skvělé a vydrží v lednici déle, než bys čekala.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close